UIT DEN OMTREK. b KISTEN L LEVERT s\ u a n Zet Uit de Pers. Na'het rooken J. E. A. K AUB m VOOR TRANSPORT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 27 Maart 1925 Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Het Politiek Advies. verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende WYBERT HEEMSTEDE OVERVEEN. BLOEMEND AAL. HAARLEMMERMEER. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VIJFHUIZEN. HALFWEG AFSCHEID VAN DEN PASTOOR. ZANDVOORT. VELSEN IJMUIDEN. HILLEGOM. ZOOWEL VOOR BINNEN- ALS BUITENLAND N.V. HOUTHANDEL L. HEEREN VEST 114-128 TEL. 12208 - HAARLEM HET VOORDEEUGSTE BEVERWIJK. SPAARNDAM. SPORT EN SPEL. UF OLYMPTSrwF SPFI FN IN 1928. AMcTF"n*M OF LOS ANr-FT.OS? Een onderhoud met den heer W, A, Westeroiicn van Meeteren. ZwaluwenKennemer Elftal. Even tijd voor'nCaraveiis Radio-Omroep. TheoleH. F. C. De wedstrijd TheoleH. F. C. is uitge steld. DAMMEN. Gez. Samenzijn IIS. D. O. I. Ons Genoegen IID. J. D. I. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. Het spoorwegongeluk bij Provence. De mijnramp bij Merlenbach. De Duitsche garantie- voorstellen. Een Fransch-Turksche Entente? En mejuffrouw Boomgaard begeleidde zoo j 1925, waaruit zou blijken, dat zeer vele le- LAATSTE NIEUWS. Boerderij verbrand. De Nafta-levering voor de Fransche Marine. De toestand van lord Rawlinson. De malaise in de Engelsche scheepsbouw-industrie. De overstrooming in Natal. De luchtvaartontwikkeling in de Zaid-Afrika Unie. Hugo Stinnis Jr. te Parijs. VERKEER EN POSTERIJEN. Gehuwde ambtenaressen bij de Posterijen. Wij laten hieronder nog een paar persbe- oordeelingen volgen over het politiek advies van het adviseurs-college der R. K. Staat- partij. „De Maasbode" constateert, dat het ad vies in het algemeen wel geïnspireerd schijnt door de gedachte om aan de samenstelling der fractie maar zoo weinig mogelijk te veranderden, en constateerde voorts o.m.: Waarschijnlijk zullen er in den loop der volgende acht dagen wel enkele bedankjes voor een plaats op het Advies te wachten rijn; hetgeen het sein zou beteekenen voor actie buiten het advies om. Wij gaven reeds te verstaan, hoe de eer ste indruk, dien wij van het advies in zijn geheel krijgen, ons doet duchten dat zulke actie niet zal uitblijven. Ofschoon zij na het sluiten van den „vrede van Utrecht" vol komen geoorloofd is, blijft het toch te ho pen, dat zij zich tot een minimum zal be perken en althans schijnt het gewenscht er op aan te dringen, dat zij zooveel mogelijk binnen het verband der bestaande poli tieke organisatie wordt gevoerd. Men bedenke overigens, dat ook het ad- riseerend College onmogelijk allen zou runnen bevredigen en dat het zijn advies gaf met op drie na algemeene (44) stemmen, in welke minimale oppositie het bekende Geldersche incident dan ongetwijfeld nog de hoofdrol speelde. Het woord is intusschen nu aan de georga niseerde kiezers zelve, die op 26 April a.s. hebben te beslissen. „De Morgen" zet boven zijn beschouwing „Een uittarting" en schrijft o.m.; Indien er heelemaal geen St. Michaël- beweging ware geweest zou het advies er niet anders hebben behoeven uit te zien dan nu het geval is. Alleen prof. Veraart is in de Zuid-Hol- landsche Kieskringen combinatie op een plaats gesteld die eenige kansen biedt, maar prof. Veraart is reeds vroeger candidaat geweest te 's-Gravenhage en ware zonder de St. Michaëlbeweging zeer waarschijnlijk toch candidaat gesteld. Het advies in zijn geheel is dan ook een regelrechte uittarting der Michaëlistische beweging. Het bewijst, dat de meerderheid van het Adviseerend College totaal geen rekening heeft gehouden noch met de wenschen der minderheid, noch met hetgeen er in de partij leeft. Het spot met de bereidwilligheid, door de Michaëlisten betoond om trouw te blij ven aan de Katholieke Staatspartij, en 't bewijst weer eens opnieuw, hoe de conser vatieve en konkelende elementen in die partij, die altijd den mond vol hebben over de noodzakelijkheid van „geven en nemen" en van de onvermijdelijkheid van 't „bren- g envan offers" deze termen zóó verstaan, dat anderen zullen hebben te geven en zij zullen nemen, dat anderen de offers hebben te brengen en zij die offers genadig zullen aanvaarden. Het Adviseerend College heeft door dit Advies aangetoond niets anders te zijn dan een college tot verkrachting van den wil der kiezers en tot onderdrukking van de minderheden (misschien zelfs de meerder heid) in de partij. niniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMüiiitiiiiiiluiiiiiMiiiiiiimiiiffi TABLETTEN Groote doozen 65 Cts )iiU[iinninmi»iimnmiiiinnmtmjtiMinnimmmi!inniminnnnnnininmnn|iiiiy correct en zuiver gestyleerd, gelukkig den der Tweede Kamer tegen dit qntwerp, niet al te bescheiden, zoodat ook de neven- dus tegen het subsidie aan de Olympische intenties der componisten 't hunne kregen Spelen 1928 zouden zijn, heeft een verslag- dat 't relief steeds de kunstzinnige maat gever van het Persbureau Vaz Dias een on- van diepte behield. Ook in haar solo-num- j derhoud g^bad mej den Algemeenen secre- mers liet zij zich kennen als een pianiste van beteekenis, die èn de teedere distinctie, èn de psychische kracht, waar zonder Grieg en Chopin niet gespeeld willen worden, zeer stellig bezit, en weet aan te wenden ook. „Erotiek" en „Vöglein" muntten uit door keur van schakeering en sublieme matiging, die b.v. de afwisseling in 't dempergebruik bij „Erotiek" tot 't fijnste effect wist te >rengen. Ook voor Chopins stralende con- ertetude past een apart dankwoord. Zangeres en pianiste kregen (terecht) geestdriftig applaus en veel bloemen. Burgerlijke Stand. A. de Ble en L. Oly Geboren; G., z. v. Voorbereidend onderwijs. Op de ouder avonden van de Openbare School voor La ger en Uitgebreid Lager Onderwijs bleek herhaaldelijk, dat in steeds wijder kring de dringende behoefte werd gevoeld aan Voor bereidend Onderwijs van de kleinere kinde ren. In een daarvoor uitgeschreven verga dering werd een commissie van voorberei ding benoemd, bestaande uit de heeren J. van Groningen, A. Jager en A. Kleibrink. Deze Commissie is druk bezig met hare werkzaamheden om te komen tot de stich ting van gemeentewege van eene school voor Voorbereidend Onderwijs. Reeds een tachtig hoofden van gezinnen met kleinere kinderen hebben zich opgegeven aan deze Commissie met sympathie betuiging voor deze actie en wanneer het tot eene stich ting mocht komen voor het zenden naar leze inrichting van hunne kinderen. Kiezerslijst. Het aantal kiezers voor de erkiezing van leden van de Tweede Ka mer bedraagt, volgens de op 23 Maart jl. vastgestelde kiezerslijst 7865. Het referendum der Coöperatie „de Sa menwerking". Dezer dagen is nogmaals een efcrendum gehouden over de vraag of tot rijwiliige liquidatie zal worden overgegaan. Kon de eerste referendum niet ten volle iel benoodigde 2/3 der leden halen, nu stemden 358 leden vóói een vrijwillige li quidatie, dus nu een voldoend aantal. Er zal dus tot eene vrijwillige liquidatie over gegaan worden. De directeur van het Postkantoor. De fieer J. S. Kniphorst, directeur van het Post en 7 elegraafkantoor, zal met 1 Mei a.s., om gezondheidsredenen den dienst verlaten, en bal dit kantoor hoogstwaarschijnlijk een bijkantoor van Haarlem worden. Gevonden voorwerpen, Terug te be komen bij; Krigee, Korte Kleverlaan 76, Bloemendaal, een vulpenhouder; H. Of- ringa, Verbindingsweg 53, Bloemendaal, een nikkelen heeren horloge met dito ket- ing; J. v. Donselaar, Busken Huetlaan 4, 31oemendaal, een huissleutel en een man telceintuur; G. de Vries, Krullenlaan 1, Bloemendaal, een portemonnaie; Blanke voort, Zuider Stationsweg 23, Bloemendaal, een bezem (z, g, n. luiwagen); Gompen, Noorder Stationsweg 8, Bloemendaal, een portemonnaie; C. F. Verkooij, Dijkstraat 4, Haarlem, een bos sleutels; H. Roozen, Mid- dentuindorplaan 9, Overveen, een manchet knoop; J. van Duinen, Hospeslaan 15, Overveen, een kinder collier, waaraan een nopje; Dekker, Delftstraat 4, Haarlem, een herdershond; Lelieveld, Pentislaan 3, Aer- denhout, een collier; C. F. Visse, Midden- luindorpslaan 19, Overveen, een bruine aktetasch; aan het bureau van politie te Overveen, een plankje waaraan twee sleu tels, een gummibal van een signaalhoorn, een blauwe ceintuur, een huissleutel, een potloodje, een damystasch, een duimstok, een ceintuur, Geboren; E. M. PlevierAntonisse, d.; A. M. H. G. ElferinkTerineer, z.; M. J. J. C. van VlijmenKoets, z.; M. Dyserinckvan Oldenborgh, d.; N. MeierGutker, z.; C, MooySteffers d. Ondertrouwd: E. Stahl en M. Th. van der Niet; J. G. Preenen en P. M. Koelemij. Overleden M. C. van der Brink, 58 jaar; J. Sjoerds, 83 j.; H. J. P. Wilhelm, 58 j.; A. J. H. Reynders, 61 j. GEMEENTERAAD. De raad van deze gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, Mr. A. Slob. Afwezig: de heer Ouwerkerk. Op daartoe gedaan verzoek werd aan den heer II. Pos wegens vertrek uit de ge meente met ingang van 1 April a.s. eer vol ontslag verleenc, als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente. De heer Pos was met het voor zitterschap van deze commissie belast en is ongeveer 24 jaar als zoodanig werkzaam ge weest. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij de ontvangst werd bericht van de door den raad vastgestelde wijziging van de politie verordening, inzake het rijden met autobus sen Ingekomen was een verzoek van C. Cal- velage om voldoening van een nota van ge dane werkzaamheden en leveranties inzake het wegenplan te Zwanenburg. De voorzitter gaf als zijn meening te ken nen, dat Calvelage, evenals andere crediteu ren, zijn vordering behoort in te dienen bij den curator in het faillissement van P. J. Meegdes. Besloten wordt hem in dien geest le antwoorden. Gelezen werd een adres van J. Meijer e. a. waarbij wordt verzocht te willen bevorderen dat aan het einde van de Draverslaan te Hoofddorp geen woonwagens zullen worden geplaatst. De voorzitter deelde mede, dat B en W. voornemens zijn te dezer zake te komen met een voorstel, tot aanvulling van de politieverordening en stelde voor de zaak aan te houden. Alzoo werd besloten. Aan de orde kwam een adres van C. Spaargaren, waarin deze mededeelde, dat B, en W. zijn verzoek, om aan den Leimui- derdijk een woonhuis met schuur en rozen- kas te mogen bouwen, niet hadden ingewil ligd en nu den raad verzocht de gevraagde vergunning alsnog le willen verleenen. Dit adres was vergezeld van een memo rie van toelichting, waarin o.m. wordt opge merkt, dat het, met het oog op de ontwikke ling van de bloemencultuur in die omgeving voor adressant niet wel doenlijk is om elders te bouwen. De voorzitter lichtte de zaak toe en stel de voor aan adressant te berichten, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is en terecht door B, en W. is afgewezen, omdat, volgens de bepalingen van de thans geldende bouwverordening ter plaatse niet mag wor den gebouwd, en bij inwilliging van het ver zoek, meerdere dergelijke verzoeken zou den zijn te wachten. De heer Biesheuvel zou het verzoek maar willen toestaan. De voorzitter begreep deze houding van den heer Biesheuvel niet, omdat hij in de ge geven omstandigheden wel kon begrijpen, dat daarmede in strijd met de verordening zou worden gehandeld. Goedgekeurd werd een verzoek tot afgifte van een verklaring ten behoeve van den heer Fabe'r, vroeger hoofd van school 11 te Lisserbroek in deze gemeente, betreffende door hem genoten belponing voor het alhier gegeven herhalingsonderwijs en zulks inge volge de bepalingen van de Pensioenwet 1922 Hierop kwam in behandeling een voorstel van het raadslid Gerritse, tot wijziging van de verordening op de winkelsluiting, in dien zin, dat de algeheele Zondagsluiting daaruit komt te vervallen. (Wordt vervolgd Spreekuur. Er wordt nog eens aan her innerd dat de burgemeester zijn gebruikelijke spreekuren in den regel houdt iederen Don derdag en Zaterdag van 1012 uur Algemeene verhuizing. Ieder is ver plicht niet alleen bij vertrek naar een an dere gemeente, maar ook bij verhuizing van de eene woning naar de andere binnen deze gemeente daarvan mondeling of schriftelijk ter gemeente-secretarie te Hoofddorp aan gifte te doen. Nalatigheid kan wordpn gestraft met hech tenis van tën hoogste zes dagen of geld boete van ten hoogste 25. Vaststelling kiezerslijst. De voor 1925- 1926 vastgestelde kiezerslijst dezer ge meente ligt vanaf 23 Maart tot en met 21 April a.s. te secretarie alhier voor een ieder ter inzage. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver betering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen. Melkvervalsching. Bij vonnis van den Kantonrechter alhier zijn in de laatste maan den veroordeeld wegens verkoop van melk van ondeugdelijke samenstelling: J Schoorl, wonende te Vijfhuizen, tot een geldboete van 80.subs. 20 dagen hechtenis; L, Honcoop, wonende te Rijk, tot 25,subs. 10 d.; J. H. Stoel, wonende te Hoofddorp, tot 125.— subs. 40 d.; K. J. Ploeg, wo nende te Vijfhuizen, tot 75 subs. 20 d.; J. Slootweg te Vijthuizen, tot 10.subs. 10 d.; D. Verboom, wonende te Hoofddorp, tot 30.— subs. 15 d.; Ph, J de Haan, wonende te Rijk, tot 125.subs. 40 d,; A van den Assem, wonende te Nieuw-Vennep, tot 80.subs, 20 d.; C. van Egmond, wonende te Rijk, tot 30.subs. 10 dagen. Diefstal. Door den heer N. is bij de politie aangifte gedaan, dat op een oogen- fc-Iik dat er niemand aanwezig was in de werkplaats, een portefeuille met ruim 50 zou zijn ontvreemd. Tot nu toe is het nog niet gelukt een spoor van de(n) dader(s) te vinden. Opgepast! Dezer dagen werden door een onbekend persoon zaadboonen te koop aangeboden. Daar deze persoon nog al vreemde trucken te baat nam, om zijn waar aan den man te brengen en de boonen ver kocht vèr onder den kostenden prijs, is het wel aan te bevelen voorzichtig te zijn, om met dit heerschap zaken te doen, daar er veel kans bestaat, dat men bedrogen uit komt. Schattingscommissie. De heeren J. van Pelt en B. P. Vink hebben bedankt als lid van de schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting. Biljarten. Woendagavond werd in café Kobus te Heemstede de laatste wed strijd gespeeld van den massa-biljart-wed- trijd tusschen K.O.T. I van hier en De Kas tanjeboom I van Heemstede. De uitslag was; K.O.T. 100—100—100—74—67, totaal 441 c.; De Kastanjeboom 616594100 100, totaal 420 c. De totale uitslag is K.O.T. 2369 c. en De Kastanjeboom 2227, zoodat Halfweg met een voorsprong van 142 c den massa-wedstrijd won #n beslag legde op •en rfreote rilveren medaille. De winners van de hoogste serie-prijzen (een kistje si garen) van elke klasse waren de heeren C. Homan, le klasse K.O.T. Halfweg, hoog ste 28 c.; A. Cornelissen, 2e klasse K.O.T. Halfweg, hoogste serie 21 c en J. Kobus, 3e klasse De Kastanjeboom, Heemstede, hoogste serie 17 carb. Woensdagavond werden de parochianen in het St. Josephsgebouw in de gelegenheid gesteld afscheid van den Pastoor te nemen. Het gebouw was geheel bezet. Door den heer Scholten werd Z.Eerw. toegesproken namens de in het leven geroe pen commissie, terwijl verschillende sprekers ZijnEerw eveneens eenige waardeerende woorden toespraken. Namens de onderscheidene vereenigingen, waarvoor de Pastoor steeds ijverde, werd Zijn Eerw een gouden horloge als .aanden ken aangeboden, van het onaerwijzend per soneel der parochiale school een vulpen, bovendien werd hem nog een bloemstuk aangeboden. Voor een en ander dankte de scheidende herder zichtbaar aangedaan. Gunning. Het leggen van een electri- schen kabel Halfweg—Amsterdam vanwege het P. E. N. is gegund aan den laagsten in- schrijver, den heer N. Prins, alhier. Tegelbestrating. Het trottoir voor de winkels aan den Strandweg zal verbeterd worden. Er zal een tegelbestrating voor ge legd worden van 3 meter breedte, met voor eiken winkel een afstapje. Dit zal een zeer groote verbetering zijn voor een der voor naamste straten in deze gemeente naar het strand. Geldinzameling. Aan de Hulpvereeni- ging .Blindenpenning" te Amsterdam is ver gunning verleend tot het houden van een geldinzameling op een dag in de maand Au gustus a.s. Doodgebeten. Door een hond zijn eeni ge kippen van een bewoner van de Brede- rodestraat doodgebeten. Dronkenschap. Iemand, die gisteren avond in kennelijken staat van dronken schap verkeerde, werd door twee politie agenten op het politie-bureau opgeborgen. Vertrek en vestiging. Gevestigd; C. H. M. Elferink, van Sassenheim, Oosterpark straat 47; K. Groeneveld, van Amsterdam, Kostverlorenstraat 109a; D. J. de Groot, van Amsterdam, Zandvoortschelaan 175; W. A. Weiier, van Amsterdam, Zandvoortschelaan 60; E, Keur, van Amsterdam, Hoogeweg 29; H. J. de Valk van Amsterdam, Heemskerk- straat 7; Th. H. Rotman, van Amsterdam, Koninginneweg 5; K. Eickel, van Amster dam, Kerkstraat 4; A. v. d. Werff, van Am sterdam, Schelpen plein 1; G. Kief er, van Amsterdam, van Ostadestraat 7; J. Sieders, van Deventer, Haarlemmerstraat 96; A. Th. de Groot, van Amsterdam, Kostverloren straat 78 B. Vertrokken; H. I.. van Gelder, van Oranje straat 15 naar Amsterdam, Adm. de Ruyter- weg 290; P. H. v. Drunen, van Brederode- straat 17 naar Haarlem, Zijlweg 62; Wed. van Soest, geb. Hukriede, van v Speijkstraat 11, naar Amsterdam, Lijnbaansgracht 95; Jhr. M. D. C. Sandberg, van Brederodestraat 105 naar Den Haag, van Aerssenstraat 5; L. de Vries, van Haltestraat 63 naar Amsterdam, Zwanenburgwal 94; P. J. de Roeper, van Passage 19 naar Haarlem, Gierstraat 11. Concert uitgesteld. Door de Harmonie- kapel der Kon. Papierfabriek „De Een dracht", was besloten om baar beschermheer, den heer P. Smidt van Gelder, die thans in Zwitserland woont, en daardoor niet in de gelegenheid was, het feestconcert ter eere van het 50-jarig bestaan der Harmonie bij la wonen, bij zijn bezoek aan Holland, dat nu plaats heeft, een eere-concert aan te bieden. Door het overlijden van den heer J. Beu ker, directeur der Papierfabriek te Renkum, is echter van dit plan moeten worden afge zien en het'concert voorloopig uitgesteld. OPENING „VELSERBEEK." Bij de opening van het park „Velserbeek", zal de Kamermuziekvereeniging „Kunst kring" concerteeren, des^ middags om 3 uur de Harmoniekapel „De Eendracht" en om 4 uur „Concordia", uit IJmuiden. Winkeliersvereniging „Wijkeroog." Het programma van de van 4 tot en met 11 April te houden winkelweek der Winke liersvereniging „Wijkeroog", is vastgesteld als volgt; Opening Zaterdag 4 April, om gang met muziek over Wijkeroog met mede werking van de Christ. Muziekvereniging „Juliana". Punt van uitgang: Spoorweg overgang in den Wijkerstraatweg. Donderdag 9 April; Rondgang jury ter beoordeeling der étalages. Deze jury zal be staan uit de leden van de Haarlemsche en Zaandamsche winkeliersvereenigingen, on der voorzitterschap van den voorzitter der Haarl. Winkeliersvereniging. 14 April: 2 bioscoopvoorstellingen in Luxor Theater. 15 April: Voorstellingen door een gooche laar enz. in hotel „De, Prins." Deze voorstellingen zijn voor de deelne mers aan den radwedstrijd en houders der kaarten, uitgereikt door de winkeliers, toe gankelijk. Een extra feestcourant zal in 3000 exem plaren worden uitgereikt. 25 Maart. Wind Z. Z O. Aangek. Betsey r.anna, S„ Newcastle. Vertrokken: 25 Maart Kiel, s., Hamburg; Rhein, s„ id.,; Sproit, s., Middlesbro; Trito, s., Rotterdam; Erato, s„ Passages; Antiochia, s., Hamburg; Dirksland, s„ Immingham. Aangekomen 26 Maart: De Hoop, hospitaal kerkschip, Noordzee; Rivercrake, S. Goole; Vliestroom, S. Huil. Vertr. 26 Maart: Horst Hamelman, S. Londen; Frey, S. Malmö; Betsy Anna, S. Newcastle; Stella, S, Rotterdam; Ares, S. Chili; Texelstroom, S. Liverpool; Adonis, S. Pernis. MIA PELTENBURG - FROUWE BOOM GAARD. De derde kamermuziekavond (Woensdag in Thalia-Theater) is een avond geworden van hoog muzikaal genot De heerlijke stem van Mia Peltenburg heeft weer schitterende triomfen gevierd. Het jubelend klankengoud van 't eene, de zuiver belichaamde aandoening van 't ander, de speelsche schalkschheid van een derde lied en overal die voltooide techniek, welke zich toch nimmer gelden deed als meer dan middel tot expressie t schiep een artistiek geheel van zeldzame waarde. Er waren nummers die een rilling van schoonheidsgenot door de zaal deden gaan; „Gretchen" van Schubert, zoo met alle ziel gegeven; de heerlijk in sfeer en fijnste rim Verkeersongeval. Donderdagmorgen werd in de Weeresteinstraat, vlak nabij bakker I.., een vischkar uit Haarlem aange reden door een vrachtauto Het ongeval ont stond, doordat de vischventer aan den rech terkant reed en er van de tegenoverge stelde richting een auto kwam. Vlak achter den vischboer kwam nog een vrachtauto. De vischkar werd aangereden, met het ge volg, dat deze geheel in elkaar werd ge drukt. De politie was oogenblikkelijk ter plaatse en maakte proces-verbaal op. De bestuurder had ook geen rijbewijs. Zijn metgezel wel. Een schadepostje voor den vischhandelaar! Stremming verkeer, Mede door den slechten toestand der straat, viel in de Breestraat' van een te hoog beladen wagen hooi een gedeelte hooi af, waardoor eenige stremming van verkeer ontstond Lastig. Eenige lastige jongelui werden uit een café verwijderd, en kozen op de komst der politie het hazenpad. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Aannemersmaatschappij, alhier. Sport. Zondagmiddag om 2 uur speelt S. F. C, I van hier een vriendschappelijken wedstrijd tegen Stormveld I. De wedstrijd zal met muziek worden opgeluisterd. Kiezerslijst. De vastgestelde kiezers lijst 1925—1926 telt 457 namen. Opdracht. De architectuur van de nieuw te bouwen dokters woning is opge dragen aan den heer A. M. J. Sevenhuijzen, architect te Haarlem. Protest van de S. D. Raadsleden tegen den Voorzitter van den Raad. De Burgemees- teer door Gedeputeerde Staten in het ge lijk gesteld. Door het dempen van de Z. gemeente vaart, welke was achter de gemeentewonin gen aan het Kanaaldijkje, kwam bij B. en W. de wensch naar voren om dr erven achter die woningen op peil te brengen De meerderheid van B. en W wilde daar toe de medewerking inroepen van de bewo ners, door hen het dek van het erf tegen hun woning te laten werker om de daar door ontstane diepte van gemeentewege te laten aanvullen met vuilnis. Een minder heid (de heer Meijers) had schriftelijk voor gesteld om al het werk voor deze ophooging van gemeentewege te laten verrichten en voor deze op peilbrenging zand te gebrui ken. Hiervoor was een zeer belangrijk be drag noodig. Wethouder Meijers was in de raadsverga dering van 24 December niet tegenwoor dig. Zijn voorstel werd evenwel overge nomen door den heer Willems. Na uitvoerige discussie staakten ten slotte hierover de stemmen In de volgende vergadering (9 Januari j.l.) was weth Meyers wel aanwezig. Voor tot herstemming werd overgegaan, gaf de voorzitter te kennen dat de heer Willems z.i. niet mocht medestemmen, op grond dat diens persoonlijk belang als bewoner van een dezer gemeentewoningen bij deze zaak betrokken was De heer Willems was van tegenoverge stelde meening en verzocht den raad om zich ter zake uit te spreken, met de verkla ring, dat hij zich aan diens uitspraak zoude houden. De vergadering was in meerderheid van meening, dat het oordeel van den voorzitter juist was. De heer Willems stemde niet mee. Het voorstel van weth Meijers werd niet temin aangenomen en zoo werd bepaald, dat het verhoogen der achtererven van gemeen tewege zou plaats hebben. De heeren Meijers en Willems kregen dus volmaakt wat zij verlangden. Niettemin vroegen zij aan Gedeputeerde Staten vernietiging van het raadsbesluit. Met de gevraagde vernietiging wenschten zij misschien te bereiken, dat de Burge meester het raadlid Willems ten onrechte niet had laten medestemmen Gedeputeerde Staten hebben thans aan adressanten en aan het gemeentebestuur van Spaarndam bericht, dat er voor hun tus- schenkomst geen termen bestaan Amsterdam, 26 Maart. In verband met het taris der Olympische Spelen 1928, den heer W. A. M. Westerroüen van Meeteren, die zoo welwillend was zijn meening in dezt kwestie uiteen te zetten. Naar het oordeel van den heer Van Mee teren, zal bij verwerping van het ontwerp, practisch gesproken, van geen Olympische Spelen in Nederland sprake kunnen zijn. Zooals u weet zeide de heer van Mee teren worden' de kosten der Spelen ge raamd op een totaal van 2 millioen. Ver leend de Regeering het subsidie van 1 mil lioen, dan zijn de financieele moeilijkheden te overwinnen, daar wij van particuliere zijde toezeggingeh tot een gezamenlijk be drag van 5 ton hebben verkregen. Doch bij verwerping van het ontwerp kunnen wij onmogelijk vertrouwen op wat van parti culiere zijde bijeengebracht kan worden, Nu is het we! mogelijk, dat wij in 4 jaren de benoodigde gelden bijeen zien, maar on der de gegeven omstandigheden mogen en kunnen wij niet te werk gaan, zonder vol slagen zekerheid te hebben, wat het finan cieele gedeelte betreft. Op het Olympisch Congres, dat, naar men weet, einde Mei te Praag gehouden wordt, zullen vertegenwoordigers definitief hebben te beslissen of de Spelen in Nederland al dan niet zullen doorgaan. Moeten wij den steun van de Regeering missen, dan zal er niets anders opzitten dan op dit Congres mede te deelen, dat Neder land de organisatie van de Olympische Spe len hiet op zich kan nemen. In dit geval zal inplaats van Amsterdam hoogstwaarschijnlijk Los Angelos in aanmer king komen In Amerika heeft men het geld daarvoor al lang bijeen. Toch heb ik nog wel hoop, aldus de heer Van Meeteren dat de steun van Regeeringswege nog verkregen wordi. daar immers geheel intellectueel Nederland ach ter ons staat. Toen wij den heer Van Meeteren het een en ander vroegen omtrent de bezwaren, die gemaakt zijn tegen de sportbeoefening op Zondag, zeide 'deze, dat van een neutraal comité moeilijk gevraagd kan worden, den Zondag geheel onbesteed te laten. Indien op die voorwaarde het subsidie verkregen zou worden, zouden de kosten immers veel grooter worden. Het zou toch ongewenschl zijn. ging de heer v. M. voort, het geheele Nederlandsche volk, wiens eenige vrije dag. Zondag is, dan juist van wedstrijden te ont houden Wel ligt het in ons voornemen op Zondagmorgen geen wedstrijden te doen plaats hebben en het aantal wedstrijden op Zondag tot een minimum te beperken, doch verder gaan, zou onbillijk zijn. Men zou ons dan kunnen verwijten, zelf de politiek bij de Olympische Spelen te hebben inge voerd. Tegen de beweringen, dat de Spelen anti kerkelijk zouden zijn, ontkende de beer v. M. beslist en meende te moeten wijzen op hqt feit, dat juist de voorstanders van en strijders voor de Olympiade voor een groot deel ook kerkelijk zijn. In dit verband noemde de heer van M. ook den nieuwen candidaat voor het voorzitterschap van bet N. O. C. Dr. A, Baron Schimmelpenninck van der Oye, die tot de Chr. Hist. Partij behoort. Bovendien schrijft het protocol van de Olympiade voor, dat de Spelen met een kerkelijke plechtigheid geopend moeten worden, waaruit voldoende blijkt, dat door de internationale leiders met de godsdien stige gevoelens van vele deelnemers reke ning wordt gehouden. Dit alles in overweging nemende ein digde de heer Van Meeter enheb ik nog vertrouwen. dat ter wille van de nationale zaak en het volksbelang, het Rijkssubsidie, niet achterwege zal blijven. In de samenstelling der elftallen, welke morgenmiddag op het H. F. C.-terrein zul len spelen, is nog*eenige wijziging gekomen. Deze zijn nu als volgt' samengesteld: Zwaluwen; Kremer, (Concordia) v. Swieteren, Fucbs, (Sparta) (Sparta) Graafland, Roem W. Andriesen (H.B.S.) (A.S.C.) (Gooi) v. Hamel, Ruys, Kuchlin, v. Eb, Weber (Ajax) (D.F.C.) (H.B.S.) (V.O.C.) (F.oord) Kennemer Elftal: Brugman, Perucal, v. Daalen, Houtkamp, (R.C.H.) (E.D.O.) (Haarlem) (Zandvoort) v. Beekum, (H.F.C.) Krom, Reder, Dik, (R.C.H.) (Haarlem) (Haarlem) Koster, de Koning, (Stormvogels) (H.F.C.) v. d. Wind. (Stormvogels) De mogelijkheid is vrij groot dat Hout kamp niet zal spelen. 2 cti. Cigarettes («troomondit.) Specials 2', - (goad Corona 3 (zonder Brussel 265 M. 8.35 uur Concert. Chelmsford 1600 M. 7.50 uur Militair Concert 9.50 uur Tijdsein. 10.20 uur Concert. Radio Paris 1780 M. 9 uur „Wer- they" Opera van Massenet. Hilvers. Draadl. Omroep 1050 M. 8.10 uur Lezing door Prof. van Leersum over: „Moderne voedingsproblemen.'' 9.10 uur Concert uit het café „De oude Graaf," te Amsterdam. Woensdagavond j.l. vond in het R. K. Volksbondgebouw te Hillegom bovengeooem- den wedstrijd plaats. Wederom wisro. D. O. een mooie overwinning te behalen en is thans vrijwel zeker van het kampioenschap in haar klas. De gedétailleerde uitslag is als volgt: Gez. Samenzijn IIS. D. O. I. 1. J. WeijersP. G. van Engelen 02 2. L. BouckaertW. Hopstaken 02 3. G. VerdegaalA. Schiering 02 4. Th. DuivenvoordeB. Nooy 11 5. H. v. d. ReepA, v d. Haak 11 6. T. FoledoW. Duineveld 11 7. A. v. d. HulstG Jansen 02 8. C. J. FriedemaJ. Swart 11 9è J. de RooyJ. Hekenkamp 1—1 10. J. BouckaertJ Opdam 11 6-14 Hedenavond ontvangt „Ons Genoegen II in haar clubgebouw aan de Smedestraat D. J. D. T voor de tweede klas competitie van den Ned. R.-K. Dambond. Aanvang 7/4 uur. Be langstellenden zijn welkom. PARIJS, 27 Maart. Het spoorwegonge val bij Provence is ongetwijfeld te wijten aan een aanslag van bandieten Deze hadden den spoorweg op 15 meter versperd. Als de trein gederailleerd zou zijn, hadden zij den trein willen plunderen. Dank zij de koel bloedigheid van den machinist, die den met 90 K.M. snelheid rijdenden trein, spoedig tot stilstand wist te brengen, is een catastrofe verhinderd. De beste criminalisten onderzoeken thans deze zaak. De politie vermoedt, dat ook de ramp bij Poitiers te wijten is aan sabot. tage. METZ, 27 Maart. Het is tot dusver on mogelijk gebleken het juiste aantal vast te stellen, van hen die het leven verloren bij de ramp ir. den mijn bij Merlenbach. Het reddingswerk is zeer moeilijk. Eenige ge wonden zijn reeds naar boven gebracht. On der de slachtoffers bevinden zich ook Tsje chen en Polen. PARIJS, 27 Maart. In diplomatieke krin gen wordt verkaard, dat als gevolg van de jongste besprekingen tusschen Herriot en Chamberlain de Fransche regeering zich zal wenden tot de regeeringen te Rome, Brus sel, Praag en Warschau met het verzoek hun standpunt kenbaar te maken betreffen de de Duitsche garantie-voorstellen. De Fransche regeering zal dan de antwoorden dezer regeeringen afwachten, oro dan te sa men met Engeland vragen te richten tot Duitschland, ten einde oopheldering te krij gen over verschillende punten. LONDEN. 27 Maart. De Times meldt uit Konstantinop.el: het gerucht wint in Angora veld, dat een der voornaamste redenen van het bezoek van Franklin Bouillon het voor bereiden van een Fransch-Turksche Enten te is. Er zijn evenwel geen nauwkeurige ge gevens om dit gerucht te bevestigen Een dergelijk verbond zou een geheele omkeer beteekenen in de buitenlandsche politiek van het Turksche Kabinet, dat tot dusver beweerd heeft, dat Turkije niet in nauwe betrekking kan treden met de een of andere mogendheid en dat dit land onpartijdige vriendschap moet onderhouden met de hee- Ie wereld. peïing gepresteerde liederen van Wolf; en 't deze week verschenen voorloopig verslag veeleischende Ritzelputzel van v. Brucken over het Wetsontwerp tot verhooging van Fock! 't Was volmaakt muziekgeluk. j hoofdstuk Onderwijs der Staatsbegrooting TIEL, 27 Maart. Te Erichem (Buren) is hedennacht met inboedel en oogst, de boer derij van J. C. Nout totaal afgebrand. Ver zekering dekt de schade. BERLIJN. 27 Maart. Tusschen Frank rijk en het Russisch Naphta-syndicaat is een verdrag gesloten tot Nafta-levering voor de Fransche Marine. LONDEN, 27 Maart. De toestand van lord Rawlinson, gouverneur-generaal van In LONDEN, 27 Maart. De vertegenwoordi gers van werkgevers en arbeiders in de scheepsbouw-industrie zullen heden bijeen komen, om ae beste methode te bespreken die gevolgd moet worden ten einde 't hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandsche concurrentie; terwijl duizenden Engelsche arbeiders in de scheepsbouwindustrie werk loos zijn, gaan de contracten der Engelsche firma's naar het vasteland, dat door lagere loonen en langeren arbeidsduur de Britsche firma's kan beconcurreeren; twee van de zes contracten voor de levering van olie tank-schepen zijn gesloten met een Amster- damsche firma, tegen een prijs duizenden ponden lager dan de Engelsche raming. JOHANNESBURG, 27 Maart. 50 Zuid- Afrikaners hebben hun teven v erloren bij de overstrooming van de Tugela-rjvier in Na- tal. Verscheidene blanken worden vermist JOHANNESBURG, 27 Maart. De Zuid- Afrikaansche regeering heeft aanbiedingen ontvangen van 2 Engelsche, 1 Nederlandsche en t Duitsche firma om de luchivaartontwik- keling in de Unie te helpen uitbreiden, PARIJS, 27 Maart. Hug Stinnis Jr. en zijn directeur-generaal Vee-man, zijn te Parijs aangekomen, om deel tg nemen aan de Duitsch-Fransche ine: riet (e onderhan delingen. Naar de Tel. verneemt zijn thans ook de gehuwde ambtenaressen (ex-telefonisten) te Groningen en Assen, die ingaande 1 Maart 1924 wegens overcompleet waren ontslagen, vdor herplaatsing opgeroepen. Deze herplaat sing geschiedt op het minimum loon aan dep rang van telefonisten verbonden Bij niet aanvaarding van de aangeboden betrekking wordt het toegekende pensioen ingetrokken, die, die dezer dagen geopereerd is, beeft I of met het bedrag van de aan de aangeboden zich weer verergerd, Er bestaat vrees voor betrekking verbonden bezoldiging vermin- z'n leven. derd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5