EttóD fjlEUWS binnenlandsch nieuws. De gemeentelijke meelaankoop te Amsterdam. Verkiezing en manoeuvres. De juiste heffing. VTATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Herziening Burgerlijke Pensioenen. Loonsverlaging in de V eenstreek. RECHTSZAKEN. ORDE EN ARBEID. Het dreigend conflict bij de Karei I-fabrieken. De zaak-Brommert. Moord op hun vader. Een rijmlustig oplichter. Een ondeugend schoor steenveger. Moordaanslag op zijn vrouw. „Wilt U de kleine even vasthouden?" Ernstige brand té Delft. Het spel van de spreeuwen. Verloren Hunriebedden. De gevaarlijke onbewaakte overweg te Zegge (N.B.). Zij werd plotseling krankzinnig. Felle brand te St. Oedenrode. De berooving van f 23.000. Doodelijk ongeval. Jeugdige avonturiers. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. KERK EN SCHOOL. Het Gymnasium der Paters Franciscanen te Venray. Het vraagstuk der werkloosheid in het Engelsche Lagerhuis. De zomertijd in Engeland. Een ernstig mijnongeluk. De reis van Balfour. De nieuwe kieswet in Japan. Met 23 tegen 20 stemmen heeft de Am- Sterdamsche Gemeenteraad Donderdag be sloten, niet in beroep te gaan bij de Kroon, tegen het besluit van Gedeputeerden in zake den gemeentelijken meelaankoop. Het Tweede Kamerlid Duys heeft de vol gende schriftelijke vragen tot den minister van Marine gericht: Is het juist, dat dit jaar de oefeningen onzer vloot zijn vastgesteld op een zoodanig tijdstip, dat ten gevolge daarvan vele bij de marine dienenden niet kunnen deelnemen aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer? Zoo ja, is de minister dan bereid, alsnog zoodanig in te grijpen, dat niet een groot aantal van de uitoefening van het kiesrecht Verstoken blijft? Zoo de minister hiertoe niet bereid is, zou hij dan willen tnededeelen, welke groote en gewichtige landsbelangen het gebiedend noodzakelijk maken, dat een aantal schepen onzer vloot juist omstreeks den stemmings dag niet in ons land aanwezig kan zijn? Bezwaar der fabrikanten, In een adres aan de Tweede Kamer ont wikkelt het Verbond van Nederlandsche Fa- brikanten-vereenigingen ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp inzake richtige hef fing der belastingen. Het ontwerp treft zoowel de goeden als de kwaden en streeft aldus het doel voorbij, betoogt adressant. Inplaats van zich uitslui tend er toe te bepalen bepaalde misstanden V'eg te nemen, worden nieuwe misstanden in het leven geroepen. Met verschillende voorbeelden wordt dan aangetoond, hoe Rechtszekerheid, onelijke behandeling, on billijkheden en chaotische toestanden te verwachten zijn. Adressant vraagt zich bijv. af, of het onbehoorlijk is, wanneer firman ten hun zaak omzetten in een N.V., ten ein de verliezen en winsten over verschillende jaren te kunnen compenseeren door het vor men van een reserve-fonds. Ofschoon adres sant aanvankelijk uit de woorden van den minister van Financiën meende ie moeten opmaken, dat deze rechtshandeling niet on der het onderwerp zou vallen, verkeert hij na de daarop gevolgde debatten en de ver werping van het amendement van Mcj. Van Dorp hieromtrent in het onzekere. Uit dc debatten in de Kamer is reeds toen geble ken, dat over het begrip „fiscaal onbehoor lijk" groot meanings verschil bestaat en dat de kans niet gering is, dat daaronder bij toepassing van de ontworpen regeling zou worden verstaan „voor den Fiscus onvoor- deelig." Het' is immers voor de belastingadmini stratie uiterst eenvoudig later te constatee- ren, dat wat door den belastingschuldige ge daan is, niet in „volkomen" overeenstem ming is met hetgeen hij van te voren aan don inspecteur had medegedeeld. Hiertegen kan men zich niet wapenen. Ook de waarborg in art. 2 gegeven ter voorkoming van dubbele belasting schijnt adressant allerminst voldoende. Resumeerende meent adressant te mogen constateeren, dat het geamendeerde ontwerp in wezen niet minder bedenkelijk is dan het oorspronkelijk wetsvoorstel, zelfs wellicht nog bedenkelijker, omdat het gevaarlijk ka rakter is gecamoufleerd door de amendee ringen, die hoewel in formeel opzicht ver beteringen brengend, het wezen der zaak onaangetast lieten. Óp grond van een en ander verzoekt adressant de Kamer met na druk, het onderhavige wetsvoorstel niet te willen aanvaarden, Vergadering van Donderdag 26 Maart, nam. 1 uur. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet 1922. Aan de ministerstafèl neemt ook plaats de heer Mr. Donner, raad-adviseur van het departement van Justitie. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer VAN BRAAMBEEK S. D. acht de motiveering voor al deze verminderin gen in de pensioen-wetgeving ongegrond. Het personeel is al zoo vaak getroffen o.a. door den 8!4 pet. pensioenaftrek, de loonsverlaging, dc afvloeiing, de belasting verzwaring enz. Volgens de Regeering zijn de pensioenlasten tc boog. Het Prijk was verplicht voor wie 1 Juli 1922 in dienst trad uitkeering aan het fonds voor dc pensioe nen te doen. Nu zegt men dat het fonds niet kan uitkomen en dat dus tempering van de lasten noodig is. Spr, vraagt of de financieele gevolgen dan niet vooraf zijn na gegaan. Dc Regeering zegt niet dat de sa larisverlaging al een belangrijke bezuiniging is ook op de pensioenen. Voor de nieuw aangestelaen heet 1534 pet. voor pensioen grondslag voldoende. Voor hen is dus de opzet van deze wet niet noodig omdat het bedrag toereikend is. Het gevolg zal nu dus zijn dat het nieuw aan te stellen personeel moet bloeden voor de vroeger door de re- gecring gepleegde verzuimen. Het is nu niet duidelijk wat precies het effect der voorge stelde maatregelen zal zijn. Geen enkele raming of berekening daaromtrent is gege ven; zelfs geen exposé van de veronder stelde werking. Welk effect heeft de ver laging van den pensioengrondslag van 2 op welke de uitschakeling van het wacht, geldpcnsioen, de opheffing van het ver vroegd ouderdomspensioen. Alles is een slag in de lucht, een groote grabbelpartij. Een deel van 't personeel nl., dat van de toekomst, zal opdraaien voor de fouten van het verleden en moet in het reine brengen wat de Regeering in de war stuurde. Wat is dc reëele grondslag voor de bepalingen, die de Minister voorstelt? Het ls alles onklaar. Wat het karakter van het pensioen be treft, gaat de Minister niet diep op die vraag in. In moreel opzicht is wat de Re geering doet, ontoelaatbaar, omdat de wets wijziging, indertijd een verbetering bracht. Als pensioen geen uitgesteld loon was, had de Regeering daarmede een belangrijke begunstiging aan de ambtenaren gegeven, die anderen staatsburgers niet fen clee! viel. De Regeering kon en mocht zoo iets alleen doen als er verband was tusschen salaris en Pensioen. De herziening is eenzijdig, want zij treft de vroegere ambtenaren, en dat is ontoc- 'aatbaar. Als dit toelaatbaar was, waarom "Paakt dc Regeering dan g»en korter metten en verlaagt de salarissen, dan dalen de pen noenen van zelf. De voorgestelde verlaging acht spr. onaannemelijk. De beer KETELAAR V. D, herinnert aan ^schillende wijzigingen in de pensioenwet- ea, die elkaar snel zijn opgevolgd. Op zich is dit al verkeerd, want er moet niet «etornd worden aan de zekerheid van het afnfctenaarsbestaan. De meeste wijzigingen Waren verslechteringen en deze wet brengt 'ets anders dan dat. Telkens geeft men in 'en xv-,;t een rechtszekerheid en als het "Paar even misloopt met de financiën, wordt IfC ingetrokken. Deze wet trekt allerlei ze erheden, die bestonden, in, en juist ten jPzichte van het pensioen is dat een grove °ub Dc vermindering van de cumulatie van pensioen cn inkomen zal vele perso nen zeer dupeeren. Allerlei nadeelen zul len plotseling in de levensomstandigheden van velen worden aangebracht. Wat de proefbalans van 1 Juli 1922 be treft, vraagt spr., waarop die berekening berust. Toen de pensioenwet-de Meester werd gemaakt wist men toch, welke lasten te wachten waren. Heeft men dan de bere keningen niet goed gemaakt? Waar vandaan is dat. tekort gekomen en hoe is dat aan het licht gekomen? De Regeering geeft hu weer geen cijfers en men weet dus weer niets. Waarom, vraagt spr., moet het nadeel van h^ fonds nu weer geheel op de ambtenaren worden verhaald? Natuurlijk wordt deze wet weer aangeno men. Spr, constateert, dat dan wederom het recht der ambtenaren zal worden ver trapt. De heer TILANUS C.-H. betreurt de zeer sobere toelichting van dit ontwerp, waar door niet blijkt waarom er nu plotseling zoo'n tekort is in het pensioenfonds. Gege vens om alles te beoordeelen, ontbreken. Dat is een fout, want het maakt de onze kerheid voor de ambtenaren nog grooter en onaangenamer. Spr. betreurt het dat het verloop van het fonds zóó ongunstig is geweest. Zijn de fi nancieele berekeningen dan wel juist ge weest/ In 1920 werd de wet-De Vries in gediend zonder eenig woord over de finan cieele consequenties. De Kamer interesseer de zich er ook niet voor, maar ontving jui chend de wet. Minister de Geer heeft la ter een nota ingediend, waaruit blijkt, dat de kosten zouden zijn, nl. 41 millioen. Eeni- ge versoberingen zijn in het ontwerp aan gebracht door minister de Geer. Een we tenschappelijke belans die indertijd is toe gezegd, is niet verschenen, wel een spoed- balans, die men wel eerder had kunnen maken. De tegenwoordige regecring loopt voor uit op art. 168 der Pensioenwet dat ver plicht een wetenschappelijke balans op te maken en naar aanleiding daarvan y/eüe- lijke voorzieningen te treffen. Spr. heeft daar vrede mede omdat het toch noodzake lijk zal zijn voorzieningen tc treffen en niet valt te denken aan het opleggen van nieu we lasten. Feitelijk wordt nu dus art. 168 uitgevoerd ten koste van de ambtenaren. Met instemming zag spr. dat aan het we duwen- en weczenpensioen niet wordt ge raakt. Aan toegekende pensioenen wordt niet getornd en dat acht spr. ook juist. Dat de pensioenen in het uitzicht gesteld van jeugdige personen verlaagd worden, zal niet zoo n indruk op hen maken. Van een rechtskrenking kan niet gesproken worden. De heer VAN DIJK (R.K.) spreekt zijn .erkentelijkheid uit, dat de regeering met dri ontwerp is gekomen, toen haar bfeek, dat de risico s voor het fonds1 tc groot zijn. Doch de Minister heeft het de Kamer niet gemak kelijk gemaakt, met hem mede te gaan, omdat hij geen enkel cijfer ter toelichting geeft. Wel is de balans over 1922 overgelegd doch geen winst en verliesrekening. Mis schien wil de Minister, die nog overleggen, ls de nu opgezette rekening juist? Die vraag moet goed worden overwogen. Mej, sVESTERMAN (V.B.] wijst op het onaangename van terug te komen op rege lingen, ingesteld in tijden van hoogconjunc tuur. Met de^ instelling van premievrij pen sioen is met s lands gelden gesmeten. Had den wij de jaren, toen dit alles mogelijk scheen, niét gekend, dan waren velen voor teleurstellingen gespaard gebleven. De heer BULTEN (R, IC.) kan zich voor alsnog niet met het ontwerp vereenigen. Het heeft tot strekking te geraken tot meer be zuiniging. Doch de Minister legt andermaal een deel van den bezuinigingslast op den ambtenaar. De noodzakelijkheid van deze maatregelen staat voor spr. nog niet vast. De groote stijging van den pensioenlast is ten deele te wijten aan personecls-toeneming. Vele_ ambtenarenzijn bij de afvloeiing ge- pensionneerd geworden op een leeftijd, die in gewone omstandigheden niet zou gelden. De toeneming der lasten is echter tijdelijk. Deze mag dan ook niet worden bestreden door een bliivenden maatregel. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer COLIJN, zal enkel» opmerkingen laten rus ten tot na de artikelen. De jaren vóór 1 Juli 1922 zullen gelden tegen 1% pet. per jaar, van 1 Juli 1922 tot 1 Juli 1925 voor 2 pet. per jaar en daarna de jaren weder tegen VA pet, Een nieuwe wachtgeldregeling ligt gereed om te gaan naar de Centrale Commissie voor G. O. De regeling moet wachten op de tot standkoming dezer wet. De wet gaat eenmaal uit van het beginsel der collectieve lasten en mej. Westerman zal dus onder dit juk moeten doorgaan, De toestand, zooals dio op het opgenblik is, behoeft dringend verbetering. Spr. heeft zich ook gewend tot den voorzitter van den Pensioenraad om te komen tot mogelijke verbetering. De Minister meent, dat de vragen door de Kamer gesteld, vroeger reeds aan de orde zijn geweest. Er is in deze materie weinig nieuws. De toelichting was dan ook niet tc sober. Spr. heeft er zich over verbaasd, dat men de Memorie van Antwoord nog onvoldoende vond. Indien hij geweten had, dat men prijs stelde cp de winst- en verliesrekening, had hij die Overgelegd. Deze rekening zegt ech ter niets, geelt slechts de ntoesand der kas vpeer gedurende één jaar. In de Memorie van antwoord is duidelijk uiteengezet, hoe het tekort is ontstaan. Men is in 1922 niet be gonnen piet een schoone lei, doch met een aanzienlijk tekort. De opmerking, dat we hier met een tijdelijken last te doen hebben, is geheel onjuist. Na 1975 zal pas de last kunnen dalen. Voor we daaraan toe zijn en dezen weg blijven op gaan, zijn wij allang bankroet. Met het militair weduwen- en weezen- fonds is het al even treurig gesteld. De premie zou daar 10 pet, moeten bedragen om het fonds zich zelf te doen bedruipen. Jaarlijks wordt aan contante waarde 40 mil lioen te weinig betaald. Het tekort, waar het nu om gaat, is feite lijk nog te gunstig voorgesteld. Een volko men juist cijfer is nog niet te geven, doch spr. gelooft niet te ver mis te zijn als hij het totale^ tekort schat op 175 millioen. Met het militaire fonds samen is er een tekort van 200 millioen gulden. Het pensioenbedrag zal in 1957 opgeloopen zijn tot 61 millioen als wij de zaak maar laten rollen. Wat we nu doen, is niet meer dan een erwt in een brouwketel. Er wordt door dezen maatregel slechts 3 millioen gevonden, terwijl er !1 millioen per jaar noo-ijg is. Waar zoo de toe- sl'-nd is, meent de Minister, dat de Kamer zal moeten medewerken om de voorgestelde maatregelen tot stand te brengen. Zulke zijn niet mogelijk zonder ergens pijn te doen. Spr. zou de financieele Verantwoordelijkheid niet kunnen dragen voor een toestand, waar bij de kwestie der pensioenen en de finan ciën van het land in de modder werden ge reden. De vergadering wordt hierna verdaagd lot Vrijdag. Van Abbex waren aanwezig de hecrcn Struik en Klaassen; voor den Ned. R. K, Bond de hoeren Joh. Kok en Jac. Gcmen; voor den Ned. Sigarenmakersbond dc heeren H. Eichelsheim en Joh, v, d. Weyden, De rijksbemiddelaar had begrepen, dat het in hoofdzaak ging om punt 4 van het voor stel der. werklieden, n.l, dat (nadat fabrieks- commissie en chef niet accoord waren ge gaan met de lelling door den toeschouwer), dan de vertegenwoordigers der afdeelmgsbe- sturen zouden komen tellen met den chef te zamen en dat deze telling dc voor beide partijen geldende tax moest zijn. De rijksbemiddelaar gaf de firma in ernstige overweging nog na te gaan öf zij een modus vivendi vindt om het bepaalde in sub. 4 tc aanvaarden en den werkliedenorganisaties of zij een weg konden vinden, waarbij in het door haar gewenschte rekening wordt gehou den met de door de firma geopperde bezwa ren. De vertegenwoordigers der firma beloofden het ter vergadering verhandelde met den heer H. J. van Abbe, die gisteren tc Am sterdam was, te zullen bespreken, doch konden thans geen verdere toezegging doen. Dc vertegenwoordigers der werklieden organisaties verklaarden eenparig, dat het voor hen onmogelijk was, van het sub. 4 be paalde afstand te doen De gevoerde bespre kingen hebben dus nog niet tot een oplossing geleid. In de Donderdag gehouden conferentie te Vroomshoop (O.) boden de gezamenlijke Overijselsche verveners 30 pCt. loonsverla ging voor machinale turffabricatie, en 20 pCt. voor handwerk, welke verlagingen 25 en 15 pCt, zullen zijn, indien de regeering de kanaaltollen belangrijk vermindert. De ar- beidersogranisaties verlangden na 1 April continueering van de loonen. Voor de veenderijen te Vinkeveen is na eenige conferenties tusschen de vertegen woordigers van de vervenersorganisatie en de R. K. en Chr. landarbeidersbonden over eenstemming verkregen over de voorwaarden van het looncontract 19251926 De loonen en tarieven zijn met ongeveer 10 pCt. ver laagd. wilden overbrengen, noodcloos ruw waren Een politiebeambte, aan wiens aandacht opgetreden en dat „H.M., onze gecerbiedig- j oen en ander niet was ontsnapt, ging mede de Koningin eischte, dat de agenten humaan naar boven. Op de vierde étage hing een optreden. Zulke agenten," zeide hij, „zouden j dikke rook, die bleek te zijn ontstaan door- zelfs de rechters ophangen." j dat een petroleumtoestcl aan het walmen Mr. Van Lier, die het O. M. waarnam, achtte evenwel de wederspannigheid bewe zen en eischte 20, subs. 10 dagen, waarna bekl. tot 8.-— subs. 8 dagen hechtenis werd veroordeeld. Een bespreking met den Rljks- bemlc'delaar. Van werknemerszijde wordt o.a. uit Eind hoven medegedeeld: Dinsdag heeft alhier een bespreking plaats gehad tusschen den rijksbemiddclaar, den heer L. A. Fruytier, diens secretaris, mr. Josephus Jitta en de partijen, Voor de firma Opnieuw tot 4 maanden veroordeeld. Het Hof te Leeuwarden veroordeelde Donderdag J. Brommert, wegens opruiing tijdens de staking in Twente tot vier maan den gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis, overeenkomstig den eisch en met vernietiging van het vonnis van dc Almelosche rechtbank. De rechtbank te Groningen deed Donder dag uitspraak in zake de zware mishandeling den dood ten gevolge hebbende van den schipper A, Feenstra in zijn schip, liggende bij de Plantsoenstraat. De rechtbank veroordeelde diens 26-ja- rigen zoon J. F„ wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende, tot twee jaar en den anderen zoon, den 20-jarigen W. F., wegens medeplichtigheid, tot één jaar ge vangenisstraf, beide straffen met aftrek van dc preventieve hechtenis. De eisch was res pectievelijk drie jaar en één jaar. Een kleermaker, die stukwerk verrichtte, stond Donderdag voor den Amstcrdamschen politierechter terecht, wegens verduistering van vijftien broeken, die hij van zijn werkge ver in huis had. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde en verklaarde op de vraag van den politie rechter, waarom hij dit dan wel gedaan had, dat hij het geval op rijm wilde toelichten. Politierechter: Die grappenmakerij hebben wij hier niet noodig, Antwoordt u maar een voudig in proza op wat u gevraagd wordt. Bekl. Edelachtbare heeren, dat gaat niet, in het vers dat ik hier bij mij heb, staat al les precies beschreven, en.... Politierechter: gaat u dan maar zitten. De gewezen werkgever van bekl. verklaar de hierop, dat hij vijftien broeken miste, waarvan elf later weer zijn teruggevonden bij verschillende banken van leening en de overige nog ontbreken. Hij vertelde verder, dat bekl. in zijn vrijen tijd tooneelspeler was en tooneelcostuums had laten maken, die hij slechts gedeeltelijk had betaald. Dit geld, plus het geld van de broeken, was bekl. hem dus nog schuldig. Politierechter (tot bekl.): Is dat waar? Bekl.: Dit zal ik u in dichtvorm toelichten, Edelachtbare. Het O. M., waargenomen door Mr. Van Lier, achtte liet ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en cischtte eén ge vangenisstraf van één maand. Bekl. reikte vervolgens aan den politie rechter zijn vers toe: „U moet het niet als een grao beschouwen, Edelachtbare, 't is miin vak." Ui' bekende ten slotte aan get. 58 schul dig te zijn. ,,'t Is een betrekkelijk klein be drag." voegde hij erbij, „en 't is ook be trekkelijk klein van hem om me hiervoor aan te klagen, doch ik wil graag een innige belofte doen, dat ik het geld zal betalen." Zijn innige belofte hielp hem niet veel. Want het vonnis luidde: één maand gevangenis straf. conform den eisch. Terecht stond voor den politierechter, Mr. Servatius, tc Amsterdam, 'n jeugdig schoor steenveger, die zich zou hebben schuldig ge maakt aan huisvredebreuk op 7 Februari j.l. in een perceel aan den Insulindeweg, aldaar. Hij moest, om den schoorsteen van een nabijzijnd huis te vegen, door het bewuste perceel en vroeg daar toegang, die hem evenwel door den bewoner geweigerd werd, omdat hij den vorigen keer „zoo'n ontzet tend vuile boel" had gemaakt. De jonge man was toen een weinig aanmatigend opgetre den toch door het huis naar het dak ge gaan, ondanks het dreigement van den be woner, dat hij er niet weer door kwam. Toen het vegen gedaan was, vond de schoorsteenveger dan ook de deur gesloten en zijn vijand gereed, om hem met een rage bol te lijf te gaan, als hij het wagen mocht toch door te trekken. De schoorsteenveger vond hierin aanleiding zijn been door een van de ruiten te steken, die hiertegen niet bestand bleek en in scherven viel. Dc ver toornde bewoner haalde hierop dc politie, die den jongen man arresteerde. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde, uitgezonderd dc brutaliteit en vond hel zijn oed recht, door een huis tc gaan, als hij op et dak moest zijn cn daartoe geen andere weg was. Dc politierechter legde hem evenwel uit, dat het laten passeeren van werklui door hun huis een welwillendheid van de bewoners doch geen absolute plicht is en hij had dus niet op een dergelijke wijze mogen optreden. Hij kreeg dan ook conform den eisch - 5,boete of 5 dagen hechtenis. Deze zaak had nog een staartje in den vorm van een klacht tegen den vader van bekl., die zich bij een relletje, dat even na het gebeurde op straat ontstond, woderspan- nig zou hebben gedragen. Deze bekl. beweerde o.a,, dat de agenten die hem en zijn zoon naar het politiebureau. Donderdagmiddag werd ten huize van deurwaarder K. tc Eindhoven een moord aanslag gepleegd. De sigarenmaker B. en diens eebtgenoote bevonden zich blijkbaar om cchtscheidingsplaryien te bespreken op het kantoor van den heer K. Plotseling ontstond twist erl trok B. zijn mes, waar mede hij zijn vrouw een steek toebracht in den rug. Ernstig gewond moest het slachtoffer naar het ziekenhuis worden overgebracht, terwijl haar man in voorloopig arrest is ge steld. Woensdagavond omstreeks zes uur ver voegde een 33-jarige man zich aan het bu reau vart politie Warmoesstraat te Am sterdam en dischte daar een eigenaardig verhaal op. Hij bevond zich om twee uur des middags in dc vestibule van het Cen- traal-Station, 'toen een vrouw, die een meisje van één jaar op den arm had, naar hem toekwam en vroeg of hij het kind even wilde vasthouden, omdat zij zich wilde ver wijderen en het wicht niet kon medenemen. De man deed dit, maar de vrouw verscheen niet. Zoo bleef hij daar vier uren achtereen Wachten. Ten slotte besloot hij de politie van het bureau Warmoesstraat van deze zonderlinge gebeurtenis in kennis te stellen. De inspecteur Posthuma vertrouwde het zaakje niet. Vooral het feit, dat een man vier uur achtereen met een vreemd kind op het station had gewacht op een vrouw, die zich even verwijderd had, wekte zijn achterdocht. Hij voelde den aangever eens flink aan den tand en toen biechtte deze op De vrouw was een gehuwde Rotterdam- sche. Hij had met haar kennis gemaakt eri het tweetal was op stap geweest. Om zich van het kind te ontdoen ze wilden het niet te vondeling leggen verzonnen ze het romantische verhaal, dat hierboven geschre ven is. Er werd in den omtrek naar de vrouw ge zocht en ook zij werd gevonden en naar het bureau geleid. Tegen het tweetal is proces verbaal opgemaakt ter zake poging om een kind beneden den leeftijd van zeven jaar te verlaten met bet oogmerk zich cr van te ontdoen. Een opslagplaats van telefoonpalen vermeld. Donderdagavond omstreeks 5 uur is brand ontslaan in 's Rijks opslagplaats van tele foonpalen aan den Parallelweg te Delft. Het vuur, aangewakkerd door feilen wind, greep zeer snel om zich heen, terwijl het brandbare materiaal voor de vlammen een gretig voedsel vormde. Doordat in de nabijheid geen bluschwater Ier beschikking was, stond de brandweer aanvankelijk machteloos. Een half uur na het uitslaan van de vlammen werd water gegeven met één straal op de waterleiding. Qni ongeveer 8 uur was het vuur gc- bluscht. Circa duizend telefoonpalen, opge stapeld in een voor eenige jaren op het ter rein der Westlandsche Stoomtram Maat schappij gebouwde loods, gingen verloren. Van het gebouw bleef niets behouden, Dc schade wordt geraamd op 25.000. Een telegraafpaal staande langs de lijn van de W. S. M., verbrandde eveneens, zoodat het telegraafverkeer langs deze verbinding is gestoord. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan nadat jongens in dc nabijheid een vuurtje hadden gestookt. Aan dit gevaarlijke spel letje had de straatjeugd zich in deze omge- vig reeds meerdere malen bezondigd. Tusschen Borne en Weerselo in Overijsel ligt een groote plas, door rietvelden en den- nebosschen omgeven, het Molenven. toebe- hoorend aan het Natuurhistorisch Museum „Natura Docet". Thans verzamelen zich daar tegen zonsondergang tienduizenden spreeuwen cn velen gaart 's-avonds naar dit mooie plekje natuur, om getuigen te zijn van dit mooie schouwspel. Groote zwermen komen als het laatste zonnegloren verdwijnt rit alle richtingen aanvliegen, zoodat lang zamerhand ontelbare vogels heen en weer zwieren, dan hoog in de lucht, dan weet over het water, in steeds wisselenden vorm. Dit spel duurt een half uur. Dan hoort men een geluid, als van het ruischen van dc zee tot de heele troep zich verdeelt in klei ne groepen en zich, tegen dat de nacht valt, in het riet verschuilt. Op mooie avonden' wordt het getal vogels op vele duizenden geschat. In de korenesch te Drouwe (D.) liggen twee en op korten afstand hiervan in het veld drie hunnebedden, vijf in een zoo klein complex als men dit nergens anders ziet. De laatste drie zijn kleiner dan de meeste hunnebedden in Drente, deels ver zakt en laag bij den grond, meldt men aan „De Rotterdammer". Dit drietal hunnebedden is nu, wegens den groei van een dennenbosch en van hooge bremstruiken d.aar omheen, voor de belangstellende bezoekers als verloren te beschouwen. Men ziet er op het oudé voet pad niets meer van. Om hierin verbetering aan te brengen, bestaat bet plan er een vcetpad heen te leggen, de jonge dennefl en ander struikgewas op tc ruimen, en zoo deze drie verloren hunncbedden weer bloot te leggen. Naar aanleiding van een onderzoek der Koninklijke Nederlandsche Automobielclub, om voorzieningen te treffen aan den onbe- waakten spoorwegovergang te Zegge, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat oen der waarschuwingsborden is verzet, dat een schuurtje aan de zijde Oudenboscb zal worden verplaatst, waardoor beter uitzicht komt cn dat eerlang zal worden overge gaan tot het plaatsen van een tweede stel waarschuwingsborden op 150 Meter. Donderdagmorgen was een van de be woonsters van het huis op den hoek van dc Paleisstraat cn den Nieuwezijds Voorburg wal te Amsterdam uitgeweest om bood schappen te doen. Toen zij toevallig naar boven keek zag ze rook komen uit een van de ramen der vierde verdieping, waar zij woonde. Dit greep haar buitengewoon aan. Zij liep een winkel binnen en .vroeg of iémand haar naar boven wilde vergezellen. Alles was met roet aangeslagen en zwart geworden. De vrouw begon te gillen en met moeite konden de politiebeambte cn de buurman haar in bedwang houden. De Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd,' doch weigerde hulp te vcrleenen, daar dit een particulier geval was. Nadat nog eenige malen was opgebeld, werd beloofd een medicus te sturen. Een uur later arri veerde deze. Hij oordeelde den toestand van de vfouw van dien aard, dat spoedopname in het Wilhelminagasthuis noodzakelijk werd j^acht. Hetgeen dan ook geschiedde. Twee perceelen fn de asch gelegd. Woensdag woedde een felle brand te St. Oedenrode, die zóó ernstig was,, dat de hulp der Eindhovensche brandweer werd ingeroepen, daar het materiaal te St. Oeden rode niet voldoende bleek. Niettegenstaande het krachtige optreden der brandweer wer den d,e borstelfabriek en het aangrenzende heerenhuis van den heer Elie een prooi der vlammen. Assurantie dekt de schade. De Eindhovensche brandweer wist te voor komen, dat de belendende perceelen, die ernstig gevaar liepen, door den brand wer den aangetast. In verband met de berooving van 23.000 ten nadeele van een Dordtenaar, heeft de politie te Rotterdam nog een arrestatie ge daan. Aangehouden is de 32-jarige koop man J. C. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. Te Ruinerwold is de 21-jarige M. Ooster- veld, dienstbode bij den landbouwer B. Pol, tijdens het melken der koeien in den stal, voorover in de mestgreep gevallen cn ge stikt. Sedert Zondagmiddag zijn te Pannerden spoorloos verdwenen J. Lubbers en F. Hei mig, beiden 15 jaar oud. Zij hadden ervan gesproken naar Amerika te zullen gaan. Aan het veer te Zevenaar is men hun spoor kwijtgeraakt. GOUDA, 26 Maart 1925. Boter, goede aanvoer. Handel stug. Goeboter 90— 105; Weiboter 85—95; Veemarkt. Melkvee red. aanvoer. Handel vlug, 250 450; Vette Varkens red. aanvoer. Han del vlug 3738'2 ct. per half K.G.; Magere Varkens groote aanvoer. Handel matig 34 37 ct. per half K.G.; Magere Biggen, groote aanvoer. Handel stug, 1016 per stuk; Vette Schapen, red. aanvoer. Han- red. 3645; Nuchtere Kalveren groote aanvoer. Handel matig 1216; Eieren groote aanvoer. Handel vlug per 100 stuks 5.756.75. BARNEVELD, 26 Maart. Pluimvee. Tam me eenden 1.50—2.25, jonge hanen 1.50 2.40, oude hanen f 23.25, jonge hennen 3—4.50, oude kippen 1.75—3, tamme duiven 0.400.45, tamme konijnen 1.75 3.50, alles per stuk. Eieren 5.50—6.75 per 100 stuks. Handel vlug." HOOFDDORP, 26 Maart. Granen. Tarwe, oude voer 1011. id. nieuwe .f 1215, rogge 1314, gerst Chevallïcr 1344, haver 10—11.50, witte duiveboonen 13 15, paardeboonen 1213, groene erw ten 1213, schokkers 1316, karwei 31—32.50, geel mosterd 20—30, blauw- maanzaad 4043, kanariczaad 2122.50 alles per 100 k.g, MIDDELBURG, 26 Maart. Granen. Ter. graanmarkt Was de aanvoer gering. De no teering is als volgt: tarwe 1218.25, witte boonen 2430, ronde bruine boonen 2029, kroonerwtcn 1416.50, lange bruine boonen 1520. Alles per 100 k.g. SCHAGEN, 26 Maart. Eieren. Aanvoer 45.329 kipcieren 5.206 per 100, gem. prijs 5.50, 10.044 eendeieren 5.30—6 per 100. gem. prijs 5.70. UITHOORN, 26 Maart, Kaas. Op de markt was geen aanvoer. AMSTERDAM, 26 Maart. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 46, id. blauwe f 5.255.60, id. Eigenh. f 5.505.60, id. Bravo's f 5 5.50, id. Industries f 55.10, id. Roode Star f 4.504.60, id. Blauwe Eigenh. f 4.50 4.75, Friesche Borgers f 5.505.60, id. Roodstar f 4.504.60, id. Roodbonten f 5.505.60, id. Blauwe Borgers f 4.50 4.75, Noord-Hollandsche Blauwe f 4—4.25, id. Bonte f 4.805, IJpolder Bravo's f 5 5.50, Zeeuwsche Eigenh. Poters f 4.50, id. blauwe Poters f 2.25—3, id. bonte Poters f 2.25—3, id. Bravo Poters f 4.25—4.50, Hillegommer Zandaardappelen f 6.507.50, Drentsche Eigenh. f 34, id. Roode Star f 3.253.50, alles per hl. Winter Malta- aardappelen f 1214 per 100 kg. AMSTERDAM, 26 Maart. Eieren. (Vei ling Prinsengracht.) Aanvoer deze week 450.000 stuks. Hoogste prijs kippen- f 7, middelprijs f 66.25, laagste f 5, eenden- f 5.606.50. Handel iets vlugger. DELFT, 26 Maart. Boter. Ter markt waren 33/8 en 8/16 v., te zamen 740 kg. Prijs f 2.15 a 2.45. GOUDA, 26 Maart. Kaas. Aangevoerd; 64 partijen, le soort f 5558, 2e soort f 50 54; rijksmerk le soort f 6062, 2e soort f 5358, zware f 64. Handel flauw. HOORN, 26 Maart. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas f 58; 4 stapels boeren kaas f 58; st. fabriekseommissie f st. boerencommissie f totaal 14 stapels wegende 13.830 kg. Handel goed. RIJSSEN, 25 Maart. Paarden. Op de paardenmarkt stonden ruim 70 paarden aan de lijn. Men besteedde voor 1 en 2-jarige f 275425, voor 3 en 4-jarige tot f 540, voor 5 en 6-jarige tot f 350, voor ponny's tot 300, voor slachtpaarden tot f 250. VOLENDAM, 25 Maart. Eieren. Aan de veiling waren heden aangevoerd 400.000 eendeneieren f 5.805.90 en 8500 kippen eieren, f 5.555.65. ENKHUIZEN, 25 Maart. Heden hebben 100 vaartuigen hier aangevoerd 200 tot 25000 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 500.000 stuks. Prijs f 2.501.90 per tal. ENKHUIZEN, 26 Maart Totale haringaan- voer van gisteravond 494.200 stuks reepha ring. Getal vaartuigen 108. Laagste markt 2.20 per tal. Heden goede vangst; de eer ste 30 vaartuigen kwamen binnen met ge middeld 20 tal. Marktprijs 2.202.35. HUIZEN, 25 Maart. Dood Zuidwalvisschcrs en koopersschuiten aangevoerd 440 tal ha ring a 2.553; bokkingprijs dalende tot 22.25 per kistje Noordzeevisch 2250 pond h ÏOH19 ets.; bot twee partijtjes 23—2614 ets. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 25 Maart. De bolvisscherij leverde in de middelweck betere besomming. Aanvoer ruim 600 pond 2325 ets.; schol deed 1113 ets. per pond. Noordzeevisch (ventersgroepen) 3300 pond 6 14 'A ets.; Zuiderzceharing 245 tal a 2.65— 3.05. IJMUIDEN, 26 Maart. Heden kwamen van de treilvisschcrij hier aan den afslag de stoomtreilers: IJ.M, 26 (Derika X) mc-t 1982; IJ.M. 326 (Hibcrnia) met 1597; IJ. M. 134 (Gerberdina Johanna) met 1418; IJ.M. 120 (J. T. Cremcr) met 2512; IJ.M. 62 (Concordia) met 1734; IJ.M. 152 (Paris) met f 1866; IJ.M. 5 (Inie) met 1132; IJ.M. 52 (Óordrecht) met 1657; IJ.M. 238 (Jo hanna Maria) met 1214; IJ.M. 323 (VX'al- visch) met 959; T.S. 30 (Texel) met 1264; en de zeilloggers K.W. 33 (Machlei) mei 207; K.W. 92 (Prins Hendrik) met 204 en K.W. 97 (Van der Duyn van Maasdam] met 226 aan besomming. Tc Kralingscheveer waren gisteren ter markt 98 winterzalmen, prijs 1.601.90 per J4 K.G. Naar verluidt, zal het klooster en bet gym nasium der Eerw. Paters Franciscanen te Venray aanmerkelijk worden uitgebreid. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon (liberaal) dc kwestie der werkloosheid te berde gebracht. Hij wees er op, dat sedert een onrustbarend langen lijd de toestand be staat dat, met een variatie van om en nabij een paar duizend arbeiders, week aan week 1,100.000 of 1.200.000 ongelukkigen een we- kelijksche werkloozenondersteurring ontvan gen omdat er geen werk voor hen is. Hij betoogde dat de werkloozeuuitkeering, wel ke van den wapenstilstand af tot eind Fe bruari j.l. is uitgekeerd, niet minder dan 194 millioen pond st. heeft bedragen. Daarbij komen nog werkloosheidstoeslagen voor oud-strijders ten bedrage van 26 millioen, terwijl dc hulp aan thuiszittende armen, die door dc armbesturen is ingesteld, in totaal 35 milljocn bedraagt. Sir Arthur Steel Naitland, minister van arbeid, antwoordde namens de regcering. Hij zeide: „Na don grooten oorlog hebben wij onze markten verloren en thans staan wij voor moeilijkheden, die wii tevoren nooit hebben gekend. Een onderdeel van het groote probleem is dat de evolutie in dc in dustrie gedurende de laatste tien jaren in een Verbazingwekkend snel tempo is ge schied. Vijf of zes millioen menschen ver lieten in verband mot den oorlog het land; tal van maatregelen ter besparing van arbeid werden ingevoerd en in plaats dat deze 'mil- lioenen elders werden opgenomen, keerden zij naar ons land terug. Het kon niet anders of de bedrijfsmachine kreeg een schok. Som migen veronderstellen dat wij altoos een last van dezen omvang met ons zullen heb- bcu te dragen." Hij voegde er aan toe, dat dc gehcclc bui- lenlandsche exporlhandel der wereld thans veel minder omvangrijk is dan hij .was, doch dat Engeland's aandeel in dezen handel groo ter is dan voor den oorlog, voordal het dus niet achterop is. Hij gelooide niet, dat er één regeering is, die het kwaad zelf kan ge nezen. Hij meende evenwel dat er op het oogenblik teekenen zijn, die op verbetering wijzen. Baldwin deelde heden in het Lagerhuis mede dat, ofschoon de regeering bereid is al bet mogelijke fe doen om het -wefsoni- werp tot instelling van den zomertijd zoo spoedig mogelijk af te bandelen, het toch niet zóó spoedig gereed zal kunnen zijn, dat reeds dit jaar de nieuwe aanvangsdatum kan worden in acht genomep. Dit beleekeat, dat de zomertijd dit jaar evenals vorige jaren op 19 April zal aan vangen en niet op den eersten Zondag ia April, zooaïs in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Uit Metz wordt geseind, dat gistermiddag in een schacht in de mijnen „Sarre et Mo selle" bij de gemeente Merlebach een lift kooi met een vijftigtal mijnwerkers, naar beneden is gestort. Het reddingswerk is zeer moeilijk. Hel aantal slachtoffers is nog onbekend. Des avonds zijn eer.ige gewonden opgehaald. Balfour heeft in een pantserauto zijn in tocht in Jeruzalem gedaan, hetgeen een slechten indruk maakte. Ter gelegenheid van de a.s inwijding der universiteit te Jeruzalem zijn o.a. telegram men van gelukwenschen gezonden door Herriot, Painlevé, de Britsche minister van koloniën, Amery, Robert Cecil en Philip Snowden. Bernard Shaw schreef daarentegen, dat na de ondervinding, welke men met de uni versiteiten in West-Europa heeft opgedaan, niemand Palestina met zijn universiteit ge luk kan wenschen, daar het succes hoogst twijfelachtig moet worden beschouwd. De Vereeniging van de Arabische Maho- medaansche jeugd van Palestina beeft aan de „Daily Mail" een telegram gezonden, waarin zij protesteert legen de aankomst van Balfour en zijn „ellendige" verklaring, die het nationale en religieuze bestaan der Arabieren bedreigt, en een beroep doet op de Britsche openbare mcening om de poli tiek op te geven, welke den naam van Groot-Britannië als liberale natie bij dn Arabische Mahomedancn ondermijnt. Het Hoogerhuis heeft de kieswet aange nomen, waarbij aan alle mannen boven de 25 jaar, met fenige uifzondrlngcn, het klc»- recht wordt toegekend. Geschal wordt dat aldus tien millioen menschen -het'" kiesrecht zullen verwéfVen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7