UÏTÊffl STATEN-GFNERAAL. TWEEDE KAMER. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. f; Bijzonderheden over de mijnramp in Lotharingen. Eerste openbare rede van Lord Balfour in Palestina. Een cycloon op het eiland Majorca. Onder de Radio-berichten: Zweden tracht een arbitrage-verdrag te sluiten met Duitschland. Generaal Rawlinson, de opperbevelhebber van net Indische leger, overleden. De onrust in Koerdistan duurt voort. herdenken, die gelijktijdig te Brussel en Antwerpen zou worden gehouden. Te Gent waar zich ook reeds een voorloopig tentoon stellingscomité gevormd had, gaat men met het denkbeeld accoord, dat de tentoonstel ling in Brussel en Antwerpen gehouden wordt, doch Luik eischt een gedeelte der tentoonstelling voor zich op. Krijgt intus- schen Luik zijn zin, dan wil ook Gent een deel der tentoonstelling hebben, zoodat deze over vier steden zou verdeeld zijn. Na de verkiezingen zal getracht worden deze zaak te regelen. Forensenbelasting. Beroepswet. Gem. buitenl. berichten. Het werkplan der Tweede Kamer. De richtige heffing. De afschaffing van den zomertijd. De verkeersbelangen. VERKF.FR FN POSTERIJEN Dienstregeling N. Sooorwegen. Vergadering van Vrijdag 27 Maart, namiddag 1 uur. Regeling van werkzaamheden. Herziening burgert, pensioenen. HANDEL EN NIJVERHEID. Duitsche kolen naar Nederland. Een verdrag tusschen Zweden en Duitschland? De Engelsche mynwerkers- loonen. Het mijnongeluk in Lotharingen. Generaal Rawlinson t De opstand in Koerdistan. Het mijnongeluk indelijk om een overeenkomst te treffen ten Lotharingen. i amzien der eventueele herstemmingen. Naar Bij het mijnongeluk te Merlebach zouden het schijnt heeft dit bezoek niet de minste een zestigtal arbeiders zijn gedood en eenresultaten opgeleverd. Held zou Jarres niet dertigtal ernstig gewond Omtrent het mijnongeluk wordt nader gemeld Men maakte voor de eerste maalfoor het naar boven brengen van arbeiders gebruik van een liftkooi, die tot dusver alleen voor het ophalen van kolen was gebezigd. Een 75 a 80 mijnwerkers bevonden zich in de b'ile étages van de kooi. Het gewicht der arbeiders was zoo grodt, dat de kooi op een diepte van 267 m gekomen, weer begon te dalen de rem weigerde en op 404 m diepte raakte de trommel, waarop de kabel werd gewonden, van de machine los. De kooi daalde met duizelingwekkende snel heid en kwam terecht op den harden bodem. De kabel, die bovenaan afbrak, viel met haar geheele gewicht op de kooi. De arbeiders, die nog in de mijn waren, bfegonnen onmiddellijk de gewonden te be vrijden. Een 25 a 30 hadden voor het mee- réndeel ernstige fracturen doch konden langs anderen weg naar boven worden gebracht. Men schat het aanta dooden op 50 a 60. Een groote menigte bevindt zich in de om- "geving van de mijn, welke gelegen is bij een hoogte, de Wisselstein genaamd, bij de grens van het Saargebied. De slachtoffers behoorentot de meest verschillende naties. Ofschoon de menigte diep onder den indruk is hadden er geen luidruchtige tooneelen plaats. De redding wordt den heelen nacht voortgezet. De mijninspecteur uit Saargemünd is ter plaatse aangekomen om een onderzoek in te stellen. Morgen komt de prefect van het departe ment Moselle. Volgens een V.D.-bericht bevinden zich onder de slachtoffers van de mijnramp bij Merlebach geen Nederlanders. Aanslag op den luxetreln Parijs-Weenen. Woensdagavond te negen uur is de luxe- sneltrein ParijsWeenen, die een uur te voren uit Parijs vertrokken, was, bij Pro- vins, op 80 km van Parijs, ontspoord. De trein bestond uit vier eersteklas-rijtuigen, drie slaapwagens en een restauratiewagen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij te betreuren geweest. Uit het eerste onderzoek is gebleken,dat het ongeluk te wijten was aan boos opzet. Een der rails was namelijk over een afstand van 16 m, in een bocht, losgeschroefd. Het restauratierijtuig was op slechts eenige meters afstands van een ravijn blijven staan. het geheel Zijn er zes rijtuigen ontspoord. Balfour in Palestina. Lord Balfour bezocht gistermorgen Ri- chon le Zion en hield zijn eerste openbare re de sedert zijn aankomst. Antwoordend op een welkomstrede zeide Balfour, dat hij zich verheugde over de gelegenheid, om de oud ste Joodsche nederzetting in het Palestina der moderne tijden te kunnen bezoeken, ter wijl verschiillende van de oorspronkelijke stichters aanwezig waren. Hij wenschte hun allen succes bij hun groote pogingen, onder moeilijke omstandigheden en toestanden, die historisch beschouwd eenig zijn. Hij had de eer en het voorrecht, een oud vriend te zijn »van Baron Edmund de Rothschild, een der oudste Zionisten, wiens geestdrift voor de Zionistische zaak vele jaren aan de Britsche Verklaring is voorafgegaan, waarop de ver .-"schillende redenaars zoo edelmoedig hadden gewezen Het was verstandig, ging Balfour voort, om er aan te herinneren, dat de Verklaring, waaraan zijn naam gegegeven is, niet een individueele verklaring was, welke uiting gaf aan zijn meening, of aan die van zijn land, doch dat het een Verklaring van de Engel- sche en Amerikaansche volken is geweest. Zij vertegenwoordigde de overtuiging van het groote internationale lichaam1, dat het Verdrag van Versailles geteekend heeft. In eên woord het was de Verklaring van de be schaafde wereld, welke, naar hij meende, nimmer zou ondergaan. De Engelsche koning op reis. Het koninklijke jacht „Victoria and Al- bert" moest in de nabijheid van Castelama- ra voor een hevigen storm in de haven vluch ten. Mevrouw Lloyd George bestolen. Mevrouw Lloyd George is op de thuisreis van Algeciras naar Engeland aan boord van hèt stoomschip „Lootan" haar paarlen col lier, dat een onverzekerde waarde heeft van 1000 pond sterling, ontstolen. Het conflict in het Lon- densche drukkersbedrijf. Het geschil dat sedert enkele dagen in het drukkersbedrijf aan den gang was en groot ongemak voor de pers veroorzaakte, in het bijzonder voor de weekbladen, is vanmorgen na een conferentie van vijftien uren bijgelegd. De uitsluiting van 5000 leden van den bond van papierbewerkers zal onmiddellijk wor den opgeheven de staking van 10.000 leden van denzelfden bond eveneens. Verwacht wordt dat de boekbinders morgen weer aan het werk gaan, terwijl gehoopt wordt dat de arbeiders, werkzaam bij de weekbladen en andere periodieken' nog vandaag den arbeid 1 zullen hervatten. De Engelsche ministers naar Irak. De minister van koloniën, Amery, en de minister van Luchtvaart, sir Samuel Hoare, die naar Mesopotamië vertrokken, zijn gis teren met hun gevolg te Bagdad in vijf vlieg- machines aangekomen. De Duitsche presidents verkiezing. Dezer dagen heeft dr. Jarres, de candidaat der rechtsche partijen voor het rijkspresident- schap, bij den Beierschen minister-presi dent dr. Held, den candidaat der Beiersche Volkspartij, een bezoek gebracht, vermoe- in het onzekere hebben gelaten nopens de redenen, waarom de B. V. P. en. breede kringen der Beiersche bevolking zijn can- didatuur niet wenschen. Bij het onderhoud zou Held de agitatie tegen den paus en de katholieken, waarmee de „Evangelische Bund" de candidatuur-Jarres steunde, scherp hebben gelaakt. Deze „Hetze" heeft het Z.i. volkomen onmogelijk gemaakt, dat Naar het „Centrum" verneemt. ligt het in de bedoeling van de regeering het wetsont- werp inzake de Forensenbelasting spoedig te doen behandelen, opdat de eventueel ge wijzigde maatregelen nog kunnen worden toegepast op het komende belastingjaar. r i Dinsdag a.s zal in de Tweede Kamer de Jarres^bij een^ evtL ^herstemming den steun eindstemming plaats hebben over het wets ontwerp tot wijziging van de organisatie der raden van beroep voor de invaliditeitsver zekering. der Beiersche katholieken zou krijgen, vooral omdat Jarres in zijn te München ge houden verkieztngsrede den Evangelischen Bund niet heeft gedesavoueerd. De „Frankf. Ztg." wijst er in verband hiermede op, hoeveel waarde men kan hechten aan een bericht als van de „Mün- chener N. Nachr.", welk blad wist te mel den, dat Jarres en Held, in de beste verstagd- houding gescheiden waren. De crisis in Pruisen. Naar aanleiding van het incident in de per manente commissie uit den Pruisischen Land dag hebben de partijen der coalitie van Weimar ministerpresident Marx telegrafisch naar Berlijn teruggeroepen. Belangrijke diamantdief stal te Antwerpen. De diamantshandelaar J. Tas heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij uit de diamantsbeurs een partijtje diamanten ver mist ter waarde van 11.540 gulde/i. Het eiland Majorca door een cycloon geteisterd. Het eiland Majorca is door een cycloon geteisterd. Verscheiden rivieren traden bui ten haar oevers, waardoor het land werd over stroomd. Er zijn vele gewonden. De schade is aanzienlijk. Generaal Rawlinson in levensgevaar. Volgens een telegram uit Dehli gaat gene raal lord Rawlinson, de opperbevelhebber van het Indische leger, die 25 Maart werd geopereerd wegens blindedarmontsteking, snel achteruit. Overstroomingen in Zuid-Afrika, Draadloos wordt uit Kaapstad gemeld Ten gevolge van het buiten haar oevers tre den van de Toegel? in Natal verdronken 30 inlanders. In het district Pietersburg verdron ken er 20. Ook kwamen verscheidene blan ken om het leven. In enkele districten is het spoorwegverkeer gestremd en zijn de wegen vernield. HET MIDDELLANDSCHE ZEEVRAAGSTUK. De van Engelsche zijde inmiddels weer tegengesproken geruchten van een overeen komst door Rome aan Londen aangeboden met uitschakeling van Frankrijk, hebben in de Italiaansche pers aanleiding gegeven tot nieuwe commentaren over de toekomst van Italië in de Middellandsche Zee, bescheiden- lijk als „Mare nostrum", (onze zee) aange duid. Die commentaren zijn verre van vrien delijk voor Frankrijk. Zoo beoogt de „Epoca" dat het bestaan van een Midellandsche Zee vraagstuk niet kan worden weggecijferd en dat Italië dit moet oplossen. Italië, zoo wordt dan verder betoogd, heeft met Frankrijk en Engeland aan den oorlog deelgenomen, om dat Duitschland niet de noodzakelijkheid had begrepen Italië te helpen om het vraag stuk der Italiaansche expansie in de Middel landsche Zee op te lossen. Verdragen, aldus de „Epoca", die een volk beletten zijn aspi raties te verwezenlijken, hebben, evenals het drievoudig verbond (met Oostenrijk en Duitschland) een droevig einde. Als Frank rijk derhalve goede betrekkingen met Italië wenscht, moet het trachten het Italiaansche probleem.van de Middellandsche Zee te be grijpen en op te lossen. Bij iedere toeneming van macht in de zee, die de onze was, zoo zal (zoo schrijft het Italiaansche blad) onze vriendschap uitgaan naar de mogendheden die ons niet beletten aan onze nationale groot heid te arbeiden en niet zullen trachten be slag te leggen op Italiaansche arbeiders om tegemoet te komen aan hun ontvdlking of wel om zich te hunnen koste een groot in dustrie te scheppen. Wij verheugen ons er over, dat Frankrijk, een oude Roomsche kolonie,, een rijke, beschaafde en geducht gewapende natie is, maar wij wenschen de historische rollen geenszins om te keeren en zelf een kolonie te worden. EEN MERKWAARDIGE VRIJSPRAAK. Het Assisenhof te Leeds heeft Woensdag een merkwaardig vonnis geveld. Een jonge mijnwerker, genaamd James Doyle, was 's avonds met zijn verloofde naar het cri- ketveld van zijn stadje in Doncaster ge gaan. Doyle bemerkte op een gegeven mo ment, dat hij en zijn verloofde door twéé mannen bespied werden, waarop hij zij.i mes trok, op hen toeging en een der twee mannen, een zekere P^eedham, twee steken toebracht, met het gevolg dat Needham overleed. Bij het getuigenverhoor kwam aan het licht, dat tallooze personen zich geregeld schuldig maakten aan het bespieden van verloofde jongelui en dat Needham en zijn vriend dit al sedert jaren deden. James Doyle werd be schuldigd van moord, doch zijn verdediger betoogde dat hij had gehandeld uit zelfver dediging tegen twee mannen van een „sme rige bende, die haar werk maakte van het bespieden van verloofden" en meende dat hier sprake was van manslag. De jury sprak na een beraadslaging, die bijna anderhalf uur werpen wettige heffing der directe belastin duurde, het onschu'dio uit waarop de rech- gen en Beroepswet Bij de Vrijdag gehouden regeling van werkzaamheden, heeft de voorzitter der i Tweedde Kamer medegedeeld, dat hij thans j nog niet bepalen kon wanneer het zomer- I rccès zal ingaan wel staat reeds vast, dat na Pinksteren (31 Mei) in ieder geval niet meer zal worden vergaderd Het Paaschrecès zal waarschijnlijk tot 28 April, misschien slechts tot 21 April duren. In het Paaschrecès zal de Tweede Kamer een dag voor afdeelingsonderzoek bijeenko men. Dinsdag a.s. zal in de Tweede Kamer de eindstemming plaats hebben over het wets ontwerp tot bevordering van de richtige hof- fin der dirgecte belastingen. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Na, met een beroep op de stukken en de debatten in de Tweede Kamer betoogd te hebben, dat van een gewijzigde gedragslijn der. Regeering geen "sprake is, zegt de Mi nister, dat ook de Regeering het betreurt, dat de tegenstelling tusschen stedelijke be volking en platteland, inzake het zomer- tijds vraagstuk is toegespitst. Het geldt hier echter een maatschappelijk verschijnsel, dat ten eenenmale buiten de invloedssfeer der Regeering valt Wel kan deze trachten aan het vraagstuk een oplossing te geven, die onder de bestaande omstandigheden de meest billijke mag heeten. Dat hij een ge dragslijn heeft vast te stellen aan de hand van een eenvoudige optelsom van voor- en tegenstanders, bestrijdt de Minister even wel. Immers de Regeering zoo zegt Hij is juist geroepen tegen onderdrukking van de minderheden te waken. En wanneer zij, na alles te hebben gewikt en gewogen, tot de overtuiging komt, dat het gelijk aan de zijde dezer laatste is, mag zij, al schijnt het Don Quichotterie, niet die van de nume rieke meerderheid kiezen. Het heeft den Minister getroffen, dat zelfs de voorstanders van den zomertijd het genot van de stede lingen stellen tegenover schade voor land en tuinbouw. En nu heeft hij gehandeld volgens het oude gezegde, dat eerst het noodige komt, daarna het nuttige, en eerst in de allerlaat ste plaats het aangename. Wat de belangen van het Internationaal Verkeer betreft, wenscht de Minister met nadruk te herhalen, dat het uit dezen hoofde onverschillig is, of er al dan niet zomertijd bestaat, en welke uren daarvoor casu quo worden bepaald. Waar het alleen op aan komt is, dat, als er zomertijd is, deze aanvangt en eindigt op dezelfde data, als in de aangrenzende landen. Dat de, aan den zomertijd verbonden bezwaren voor den landbouw van weinig beteekenis zijn, be strijdt de Minister met een beroep op het heftig verzet, juist uit landbouwkringen on dervonden. De vele landbouwers, die, vol gens het voorloopig verslag, voorstanders van den zomertijd zouden zijn, hebben zich niet in het openbaar geuit, althans tot de Regeering is van hun wenschen niets door gedrongen. Het bezwaar, dat wij, den zomertijd af schaffende, als „het ware een eiland" wor den, dat met de buren in afwisselende tijds verschillen leeft, is volgens den Minister niet hoog aan te slaan. Immers, reeds thans verschilt onze tijd met dién onzer naburen, zonder dat daardoor nadeel van beteekenis ontstaat. Het' beroep op de geïsoleerde positie, waarin ons land zou komen te verkecren, door den zomertijd af te schaffen, heeft op den Minister een min of meer zonderlingen indruk gemaakt, waar het wo'dt aangevoerd met betrekking tot een volk, dat juist in isolement steeds zijn kracht heeft gezocht. Ten slotte merkt de Minister op, dat in het algemeen nadeel hetzij voor handel, in dustrie of personenverkeer hetzij voor land- of tuinbouw, slechts dan zou zijn te vreezen, wanneer wij den zomertijd af schaffende, in strijd kwamen met1 de belan gen van het internationaal verkeer. Waar echter handhaving van den zomertijd zon der internationale overeenkomsten, veel eerder tot zoodanigen sfrüd zou kunnen lei den, zijn ook deze bedenkingen, besluit de Minister, niet als reëel aan te merken. In verband met de invoerim' van den Zo mertijd in België, Frankrijk en Engeland wor den met ingang van Zondag 5 April eenige wijzigingen in de dienstregeün der reizigers treinen gebracht Dc VOORZITTER stelt voor Dinsdag a.s. eindstemming te houden over de wetsont- ter Doyle vrijs*?-- HET EEUWFjct.ai uhli ONAFHAN KELIJKHEID. Naar men weet bestaan er plannen om het eeuwfeest der onafhankelijkheid van België in 1930 door een tentoonstelling te Conform besloten De heer DR~SSELHU1JS (V.-B. .raagt den voorzitter hoelang de Kamer nog na Paschen zal vergaderen, aangezien 10 Mei de stemming voor de Kamer plaats heelt. Hij vraagt om uiterlijk 15 Mei op rccès te gaan. De VOORZITTER zegt, geen enkele toe zegging te kuftnen doen. Na Pinksteren zal de Kamer in geen geval vergaderen. De heer DRESSELHUIJS vraagt hoe lang het Paaschrecès zal duren. De VOORZITTER hoopt, dat dit tot 21 April zal zijn of uiterlijk 28 April, Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der Bur gerlijke Pensioenwet. Art, 1 wordt goedgekeurd, Art. 2. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D. A. P.) verdedigt een amendement, waarvan de be doeling is, dat bij Kon. Besluit zal worden aangewezen, wie wel en wie niét onder deze wet zullen vallen. Het aangaap van burger lijke contracten met rijkspersoneel neemt steeds grooter omvang aan en het is de be doeling deze personen buiten de Pensioen wet te brengen. Daarom is het noodig dat precies vaststaat wié cr wel onder vallen. En daarvoor dient dit amendement. De heer KETELAAR (V.-D.) licht toe een amendement om het bedrag van 400 te wijzigen in 250. Dit bedrag geeft aan het minimum salaris dat men moet hebben om in aanmerking te kunnen komen voor pen sioen. Het komt voor dat salarissen van bij- functies beneden de 400 dalen en spr. acht het billijk die grens van 400 iets te veria- 1 gen. De heer BEUMER (A.-R.) gelooft niet dal de heer van Braambeek zal bereiken wat hij beoogt met zijn amendement. Ieder bi zonder geval zou beoordeeld moeten worden in verband met de bizondere omstandighe den en deze zijn pas bekend als overleg is gepleegd met de commissie van overleg. Een algemeene maatregel van bestuur is dus moeilijk te ontwerpen vbor alle gevallen die zich zullen kunnen voordoen. De heer J. TER LAAN (S. D. A. P.) zegt dat er slechts luttele gevallen zullen zijn van salarissen beneden 400. Er is dus geen re den om die cr buiten te laten. Vervolgens betoogt hij dat met de uitslui ting van de personen met wie een burgerlijk contract is gesloten blijkt, dat zij die nu reeds zoo'n contract hadden, wel onder de Pensioenwet vielen, want anders behoefde deze wet hen niet uit te sluiten. Spr. zou gaarne weten hoeveel personen onder een contract zullen worden gebracht. Als dat systeem wordt voortgezet, zullen groote groepen van rijkspersoneel buiten de Pen sioenwet komen te vallen. Hij wil dus een afbakening van de groepen met wie een contract zal worden afgesloten. In dit ver band beveelt hij het amendement-van Braambeek aan. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN, zegt, dat bij alle amendementen, die het bedrag van drie millioen bezuiniging dat dit ontwerp beoogt te bereiken, zullen ver minderen, moet afwijzen. Er blijft naast die drie millioen per jaar nog acht millioen gulden gedurende 40 jaren te storten in bet pensioenfonds. Ieder be drag dat nu dus van de 3 millioen wordt af genomen, komt 40 jaar lang bij de 8 millioen. De Minister moet dus iedere poging tot ver mindering afwijzen. De personen van hét mijnrechterlijk con ti act zijn van den beginne af buiten de Pen sioenwet gelaten. Koevele het er zijn, weet spr. niet, want zij zijn niet als ambtenaren aangemerkt en premie hebben zij nooit be taald. De vrees dat er misbruik zal worden gemaakt en er te veel contracten zullen worden gesloten, is niet noodig, vooral niet sedert punt 3 is voorgesteld, waarbij is be paald, dat de regeering personen, die niet in contract in dienst zijn, tóch onder de Pensioenwet kan brengen, wanneer zij meent, dat misbruik is gemaakt van de vrij heid der overheid om dergelijke contracten tc sluiten. Het amendement-van Braambeek is dus overbodig. Het amendement Ketelaar raakt 8500 per sonen. Voor het fonds bcteekent het veel als de jaren dat minder dan 400 salaris is ver diend, worden meegeteld bij de berekening van een pensioen, krachtens een in latere jaren verdiend veel hooger salaris. Blijft het salaris altijd beneden 400, dan geldt het hier toch functies van bijkomstige beteeke nis. Spr. wijst dus ook dit amendement af. De heer v. d. TEMPEL (S. D. A. P.) acht het punt 3 geen voldoende waarborg tegen uitbreiding van het stelsel der contracten. Steeds meer van dergelijke contracten wor den gesloten en de Regeering heeft de be voegdheid de grens te bepalen, hetgeen geen voldoende beperking waarborgt. Wil de Minister1 nu niet een verbetering aanbrengen in den geest van het amende ment-van Braambeek. Door dat amendement wordt over de geheele linig van te voren vastgesteld hoe de verdeeling van het aantal ambtenaren en personen met een contract zjjl zijn. In elk geval vraagt spr. in punt 3 op' te nemen, dat het advies van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg ge vraagd moet worden. De MINISTER dupliceerend, zegt toe, dat hij, voor zoover het 't rijkspersoneel betreft, dc Centrale commissie van overleg zal hoo- ren. Overigens handhaaft hij zijn standpunt tegenover de amendementen. Het amendement-van Braambeek wordt verworpen met ^6 tegen 16 stemmen. Het amendement-Ketelaar wordt verwor pen met 35 tegen 27 stemmen. Vóór de lin kerzijde en de beeren Bulten. Schouten en Snoeck Hcnkemans. De heer J. TF.R LAAN (S. D. A. P.) stelt voor over punt a (burgerlijke contracten) afzonderlijk te stemmen. Dit voorstel wordt verworpen met 49 te gen 13 stemmen. Art. 2 wordt aangenomen met 46 tegcri 16 stemmen. Art. 3. De heer v. d. WAÉRDEN (S. D. A, P.) licht een amendement toe. De heer v. d. WAERDEN S.-D licht een amendement tre Dit artikel somt op welke personen in dienst van openbare lichamen niet onder deze wet vallen. Het is nu re beaoeling te voorkomen, dat men door een zeer gering aandeelenkapitaal in handen van anderen te stellen of enkele leden toe te laten, waardoor het karakter van de Vennootschap of de vereeniging in wezen niet verandert, de ambtenaren er van buiten de werking der Pensioenwet stelt. De Regeering krijgt in dit amendement de bevoegdheid te bepalen of een vennootschap al dan niet odder de bepaling valt dat haar personeel buiten de Pensioenwet valt. Een ontduiking van de bedoeling van dit artikel is dus daardoor te voorkomen. Mej., UE' j n-eekt eeni ge gevallen van onderwijze-s bij het bui tengewoon lager onderwijs, waarin het twij felachtig leek of zij onder deze wet vallen Zij vraagt den Minister nog eens uitdrukke lijk te verklaren dat deze nnde-wijzes on der de wet vallen. Het amendement-v d Waerden acht sp eenigszins gevaarlijk, omdat hij de gevolger er van niet kan beoordcelen, vooraf niet voor het fonds. De Minister zou, als hij deze bevoegdheid had, zeker niet zóó ver gaan als de heer v. d. Waerden hoopt. Gedeelte lijk wil de Minister het amendement aan vaarden, nl. als het niet de bedoeling is een nieuwe categotie van ambtenaren onder de wet te brengen, maar alleen meer vrijheid van beoordeeiing te krijger.. De heer y. d. WAERDEN S.-D wijzigt eenigermate zijn amendement, zoodat het aan den wenscb van den Minister voldoet en dus beslist geen nieuw? categorieën van "mbtena-en onde- J? wet b-engt. J> 'erilen' over. De bee> VAN D'JK R.-K aagt namens de Commissie van Rapoortcurs dit amende ment .eerst eens gedrukt tc mogen zien, .Art, .3 wordt daaróm aangehouden. De heer VAN BRAAMBEEK S.-D. ver dedigt een amendement, waarvan dc be doeling is aan de betrokkenen meer in vloed toe te kennen op de gestie van den Pensioenraad, door hun de bevoegdheid te geven een aanbeveling voor één der drie leden en diens plaatsvervangers in te die nen. en De MINISTER acht de gedachte van dit amendement principieel onjuist. De Raad is een rechtbank, waarvan de leden vrij moeten zijn. Het lijkt spr. dus niet ge- wenscht dat aanstelling op aanbeveling van de deelgerechtigden geschiedt. De heer BEUMER A.-R. acht het onmo gelijk dat de deelgerechtigden bij elkaar zijn te brengen om een aanbeveling op te ma ken. Daardoor is het amendement onuit voerbaar. De MINISTER ontraadt het amendement, ook op dezen door den heer Beumer aan- gevoerden grond. De heer VAN BRAAMBEEK S.-D. trekt het amendement in. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. Het scheepstransport via EmdenDelfzijl. Tegenwoordig komen te Emden langs het Dortmund-Emskanaal groote Woeveelheden steenkolen voor Holland aan. De kanaal- schep envaren bij goed weer naar Delfzijl door, waar de kolen in Nederlandsche bin nenschepen worden overgeladen. Naar verluidt werden in den loop .van '24 ongeveer 400.000 ton Duitsche kolen op deze wijze naar Nederland verscheept. Het DortmundEms-kanaalverkeer. lijdt overigens nog al eens gebrek aan scheeps- ruimte; het komt vooi, dat stoomschepen, die erts voor het industriegebied in Einden wilden lossen, naar Rotterdam moesten door gaan, omdat voldoende kanaalschepen ter beschikking siaan Eerst in den aller! aatsten tijd hebben eenige kanaal-scheepsreederijen opdrachten voor den bouw van schepen in rgoote getale kunnen vertrekken, na aflevering waarvan te verwachten over eenige maanden de capaciteit van het DortmundEms-kanaal- verkeer een stijging van beteekenis zal heb ben verkregen (Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Hoe het zijj de wijze, waarop men het Kamerlid Loerakker uit de Kamer wil duwen, zullen de arbeiders (en zij niet alleen) zien zóó niet laten welgevallen; Met kracht zullen we ons daartegen ver zetten. Loerakker handelde geheel in onzen geest door zich van het politiek advies to laten afvoeren. Aan de arbeiders is nu de taak om aan het adviescollege duidelijk te maken, dat hem een waardige plaats wordt toegekend. R. K. kiezers welke met dit streven in stemmen geven daarvan blijk aan: Actie- Comité Candidatuur Loerakker, Banka- straat 8, Haarlem. AMSTERDAM, 27 Maart. Aardappe len. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 4—6, id. blauwe f 5.25 5.60, id. eigenheimers f 4.504.60, id. bravo 's f 55.50, roode star f 4.304.50, id. blau we eigenheimers f 4.504.75 Friesche borgers f 5.505.60, id. roodbonten f 5.50 5.60, id. blauwe borgers f 4.504.75 Noord- Hollandsche blauwe f 44.25, id. bonte f 4.8C 5 Zeeuwsche eigenheimer poters f 4.50 id. blauwe*poters f 2.253, id. bonte poter:; f 2.253, id. bravo poters f 34.25 Hiile- gommer zandaardappelen f 6.507.50 per hl. Winter Malta aardappelen f 1214 per 100 kg, ALKMAAR, 27 Maart. Kaas. Ter markt waren 100 stapels wegende 89.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 57, commissie f 59, mid delbare boerenkaas kleine f 58, commissie f 54, middelbareHandel matig. LEEUWARDEN, 27 Maart. Vee. Aange voerd 210 stieren f 120550, ossen, 448 vette koeien f225480, per kg. f 0.901.15; 1679 melk en kalfkoeien f 220520 38 vette kalveren f 4090 238 pinken f 90200 gras kalveren 7332 nuchtere kalveren f 717 190 vette schapen f 3658 113 weideschapen f 2848 lammeren 530 vette varkens f 60170, per kg", f 0.700.80; 50 magere varkens f 2860 382 vette big- HET POLITIEK ADVIES EN DE CANDIDATUUR-LOERAKKER. Mijnheer de Redacteur! Gelieve ons langs dezen weg de gelegen heid te bieden om aan de R. K. Kiezers onze groote teleurstelling uit te spreken over het politieke advies. Wij laten het oordeel over de plaatsen van Mej. Meijer en Mevr. Bronsveld— Vitringa op het politiek advies aan anderen over. Er zijn trouwens wel meerdere ge vallen naar aanleiding van dat advies naar voren te brengen, waar ons gewoon leeken- verstand bij stilstaat. Wij hebben ons echter voorgenomen om alleen en uitsluitend ons te bepalen bij het advies, hetwelk is gegeven over de candi datuur Loerakker. Loerakker nu is in 12 Kieskringen can didaat gesteld. Loerakker werd 21 maal in Noord-Holland en 22 maal gesteld te Leiden. Loerakker is een arbeiders-candidaat en kwam steeds zoo naar voren. Bovendien is Loerakker de candidaat van de méè'St sociaal ten adhter gestelde groep, nl. van de Landarbeiders. Algemeen wordt toegegeven, dat Loer** akkei als zoodanig een zeer bjjzonderé plaats in het parlement inneemt. Loerakker was eerder Kamerlid dan mej. Meijer en toch geeft men na de combinatie der lijsten aan mej. Meyer een cerste-rangs- plaats en wordt Loerakker volgens dit advies buiten de Kamer gezet. Loerakker was ook volgens de mcening van het adviescollege een waardige candi daat, immers hij werd voor Haarlem-Den Helder en Leiden-Den Haag-Rotterdam, Dordrecht gesteld. De rangorde is echter van dien aard, dat hij, indien de kiezers dit advier zouden volgen, beslist uit de Kamer wordt gewipt. Wij zijn van oordeel, dat tegenover de voorstanders van de candidatuur-Loerakker deze handelwijze niet goed is te praten. Ook niet als wij? het advies willen bezien uit het oogpunt van het algemeen belang. Blijkbaar is er naar gestreefd cn in dien dit waar is, dan is men er o. i. goed in geslaagd om bet democratisch element te verzwakken en bet conservatieve te ver sterken. ?:en f 3064 158 kleine biggen f 71 5 paarden, 47 bokken. De handr' in stieren was iets flauwer in me k- en kalf -ee trager in vette koeien stug- in ven, kalveren flauwer, in nuchtere kalveren stugger. Varkens hooger, zouters en Londensche varkens 7277 c. per kg. Wol vee stil, duur. Eieren. Aanvoer 43.000 kippen- f 57 4000 eenden- f 68. LEEUWARDEN, 27 Maart - Boter. Aanvoer 10/3 en 143/6 v. Fabrieks 1.84 2.21. Notecring van de commissie 2.25. Kaas. Slcutelkaas 0.510..73. Nagel kaas 0.280.45, Goudsche 0.410.86, Edammer 0.511.13. Aanvoer 25.874 K.G. UTRECHT, 27 Maart. Kaas. Aan voer 7 partijen, tezamen 1450 K.G. Prijzen 2c qual. 5052; 5 wagens bicven onver kocht. ZWOLLE, 26 Maart. Huiden. Gedu rende deze week werden de volgende prijzen besteed: Os- en koehuiden 28 c„ stieren 26 c„, pinken 35 c. pe r 54 K.G. Handel gewoon, ZWOLLE, 27 Maart. Boter. Aange voerd 80/8 v„ 20/16 en 240 stukken, samen 1920 K.G prijs 1/8 40—45, per K.K. 2.302.50. Vee. Aanvoer 935 runderen, 236 gras- kalaveren, 279 nuchtere kalveren, 266 schapen. 186 varkens en 694 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.80 1.15, dito kalveren 1.20—1.80, dito var kens 0.76—0.80 per K.G., schapen 22 —55. Neurende en verschgekalfde koeien bij grooten aanvoer iets minder; vet vee met mipdcr handel; handel in stieren slecht; 4 in Kalveren beier, GOUDA, Coöp, Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken" Veiling van 27 Maart. Spinazie 1233; dunsel 3968; witlof lc soort 3235, idem 2e soort 22 per 100 Kg.; kropsla le soort 7.6013.60, idem 2e soort 1.50—3.20 per 100 stuks; rabarber 2.50—8.40; radijs 3.10—7.70; peterselie f 6—7.50; selderie 4.807.90; prei 1.90 —7 per 100 bos; kipeieren 5.506.20; cendeierem 5.90 per 100 stuks. Met ingang van 30 Maart a.s. zal worden geveild op: Maandag 11 uur v.m.; Woens dag en Vrijdag 10 uur v.m. BEVERWIJK. R.-K Coöp. Tuindersver- ëenigihg .Kennemerland". Prijsnoteering van 27 Maart. Aardappelen 8—9 ct.; appelen 20 36 ct.; peren 1018 ct.; wortelen 23 ct. per Kg,; spinazie 1.0S1.40 per m. 4 kilo; idem 6070 ct. per ben; rabarber 2538 ct. per bos; postelein 1.501.55 per kl. kist, 2 kilo; prei 14—36 ct. per bos; spruiten 33 45 ct. per Kg.; gele kool 614 ct.; rooJc kool 812 ct. per stuk; boerenkool 5590 ct, per kist; witlof 1532 ct. per Kg.; kr.ol- selderie 927 ct per stuk. Vernomen wordt, dat de Zweedsche re geering pogingen doét om met Duitschland een dergelijk verdrag nojjens arbitrage en onderling overleg te sluiten als zij op 29 Augustus 1924 heeft gesloten met Zwitser land en Finland, j Volgens dit verdrag zouden alle geschil len, welke krachtens het statuut van den Volkenbond voor arbitrage in aanmerking komen, worden onderworpen aan de uit spraak van bet Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, terwijl alle andere geschilpunten aan een onpartijdige commis sie souden worden voorgelegd. De uitspraken van het Haagsche Hof zou den als bindend worden beschouwd, terwijl die der commissie alleen als adviezen gel den, met dien verstande evenwel, dat beide partijen zich verplichten gedurende een be paalden, langdurigen termijn niet tot vijande lijkheden over te gaan, doch te trachten op frond van de uitspraak der commissie tot ■en vriendschappelijk vergelijk le komen. In hel lagerhuis diende dc voormalige minister voor het mijnwezen, Stephen Walsh, namens dc Labour Partij een wetsontwerp in inzake de vaststelling van minimum loo- nen voor de mijnwerkers ter vervaaging van de bestaande wet van 1912. Hij betoogde dat de nood in de mijnstreken zeer groot is en dat alleen doör eer wet, welke minimum- loonen vaststelt, daaraan een einde kan woHen gemaakt W?lsh deelde mede. dat in Zuid Wales 10 sh. 854 p per dag wordt be'aald, in Schotland 10 sh 6 p., in Dur ham 9 sh. lOp., in Lancashire 9 sh. 8 p„ in Noord Wales 9 sh. 4 p6. en in Northum berland 9 sh. 2 p. Daarbij komt dat nergens langer dan 554 dag per wéék kan worden gewerkt. 1 Volgens de laatste beridhten zijn er 51 arbeiders gedood en 28 gewond bij t mijn ongeluk in Merlebach. Wolff meldt nog uit Saarbrücken dat zich onder de slachtoffers 20 mijnw rkers uit het Saargebied 4 uit de Palts, 33 Lotharingers, 5 Polen, 4 Serviërs, 3 Oostenrijkers, 2 Ita lianen, 1 Rus, 1 Bohemer ep 1 Tsjech be vinden. Eén lijk is nog niet geïdentificeerd. De begrafenis zal Maandag a.s. plaats hebben, in tegenwoordigheid van de ge heele regeeringscommissie voor het Saar gebied en de Fransche miinsters van aïbeid en openbare werken, Godart en Peutral die reeds zijn aangekomen. Uit Dehli wordt geseind, dat Lord Raw linson, de opperbevelhebber van het Indi sche leger, overleden is. (Henry Seymour Rawlinson, die een-en- •estig jaar oud is geworden, was sedert 1920 opperbevelhebber van het leger In Britsch-Indië en lid van den Uitvoerenden Raad van den gouverneur-generaal. Hij had een langdurige militaire loopbaan achter zich, nam in 1898 aan de "zijde van Lord Kitchener deel aan de veldslagen van A(- bara en Kartoem en streed in den Zuid- Afrikaanschen oorlog voor Ladysmith. In den wereldoorlog commandeerde hij hef vierde legercorps en was korten tijd aan voerder van het En/ielsche expediticcorpi in Noord-Rusland. In 1914 dekte hij den terugtocht van het geallieerde leger uit \ntwerpen; in 1918 had hij een aandeel <n -f Hooriv^ken de' H'nJenbii'tf-linie.) Tengevolge van een offensief op een breed front ten Westen van de Tigris inge zet door dé gerégelde troepen, zijn de op standelingen totaal verslagen Zij werden genoodzaakt verschillende stellingen prijs te geven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10