Rv V KENNEMERLAND. - Het Wandelpark Velserbeek. r FINANCIËN. Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 2S> Maart 1925 een oppervlakte van 84 H.A. Een landgoed met historie. Een wandeling met den wethouder. Het park wordt heden officieel geopend. De heer Johan Goll van Francken. stein, die het park vóór 1800 zoo bekoorlijk heeft aangelegd. Ingezonden mededeelingen a 60 cents pet regel. De echtgenoote van den heer Johan Goll van Franckenstein. 9 Het landhuis Velserbeek''. Eenige van de oude reuzen, zooals er vele zijn op „Velserbeek". De installatie van den HoogEerw. Heer J. M. Lucassen als Deken van Beverwijk. HALFWEG. Het afscheid van Pastoor Lucasseu. IJMUIDEN. VELSEROORD. WIJKEROOG. Faillissementen in Nederland. Een kijkje in een der tnooie lanen van liet buitengoed. FEUILLETON. Een woordje vooral. Velsen, een plaats met een drukke in dustrie bezat aan de Noordzijde van het kanaal mooie bossc'ien, waar de arbeider, zich na gedane dagtaak, rustig neer kon vleien. Maar de groote vlucht, die de in dustrie nam, was oorzaak, dat dit genot hoe langer hoe meer werd beperkt en alhoewel Velsen een fraaie omgeving bezit, en vlak bij zee is gelegen, bestond er toch behoefte voor haar vele inwoners, aan een plaats, een gelegenheid, waar men de beslommerin gen en zorgen van dit ondermaansche verre van wil houden en waar men een vredige rust'kan vinden. Een vredige rust voor een vermoeid en afgemat lichaam; een vredige rust ook voor onze ziel. Want toch altijd als we ons in God's rijke natuur bewegen, komt er een machtig gevoel in ons. Een gevoel van hooger leven, van hoogere idealen. In le mooie natuur voelen wij ons als het ware dichter bij God, den Schepper, den Maker van al dit schoons en heerlijks en het stemt ons dankbaar jegens Hem, dat Hij ons in staat stelt, om nieuw leven, nieuwen moed in ons op te nemen. Met nieuwen lust en kracht keeren we terug naar onze dagelijk- sche plichten. Met vernieuwden ijver schrij den we voort op ons levenspad, dat zoo vol distels en doornen is. Maar we komen over die distels en doornen lichter heen als we kracht zoeken bij Hem, en, ongetwijfeld, die kracht vinden we ook in den weldadigen in vloed van Gods rijke schepping. Spreekt in de heerlijke natuur niet alles van Uw Almachtigen Meester, die U dit alles schonk? En vindt ge in U gevoel van dank baarheid niet de erkenning van zijn bestaan. Voelt ge in zoo'n omgeving, een hooger ideaal, uw zieleleven niet naar boven ko men? 't Schijnt den geloovigen mensch toe of de Koning der Koningen in de steden angstvallig wordt opgesloten in de kerken, maar of Hij hier in Zijn eigen schepping tot ons komt. En alleen bij Hem kunnen we ware rust en vrede vinden. Een stukje geschiedenis. In den jare 1639 werd het landgoed Vel serbeek gekocht door een vooraanstaanden Amsterdamschen koopman Jeremias van Cellen. Zestig jaren later, in 1699 werd de heer Hendrik ter Smitten bewoner van het fraaie landgoed en deze familie zetelde er tot 1761, toen Vrouwe Anna Scheltus. we duwe van den heer Abraham van Hoboken voor een aanzienlijk bedrag er eigenares van werd Velserbeek dat dus al eenige eeuwen heeft medegemaakt en in dien tijd verschil lende families heeft gehuisvest zou ons zeer interessante romans kunnen vertellen. Het zou ons prachtige sensatie-verhalen kunnen doen over jachtpartijen en andere festijnen, die er gehouden zijn. 't Zou ons kunnen verhalen hoe een eenzaam kluizenaar zijn leven er heeft gesleten. Maar de trotsche beuken, er zijn er, die 400 jaren lang wind en storm hebben getrotseerd, en thans nog fier en krachtig boven alle anderen uitste ken, zij zwijgen en bewaren de geheimen, waarvan zij kunnen getuigen. Deze wetenschap schept den eenzamen wandelaar een mysterieuse sfeer en het verhoogt de aantrekkelijkheid van het fraaie park. Van degenen die hun leven op dit heer lijke buiten hebben doorgebracht noemen we nog: Jhr. Edzart van Burmania van Bak- keveen, een Friesch edelman, Frans Jacob Berg. oud-kapitein-ingenieur der O. I. Com pagnie, zijne weduwe Jonkvrouwe Amalia Maria Goll van Franckenstein, internatio naal bankier en kunstminner in 1785 over leden, diens gelijknamigen zoon. een ern stig bekwaam beoefenaar der teekenkunst. Deze laatste kunstminnaar slaagde er in na eenige studie een plan klaar te maken voor den aanleg van Velserbeek, een plan, dat ook werkelijkheid werd en waarvan wij reden nog de fraaie resultaten kunnen zien. Johan Goll van Franckenstein Jr., heeft Velserbeek tot een lustoord gemaakt, dat eenvoudig een allerheerlijkst zomerverblijf zal zijn. Johan stierf in 1821. Laatstelijk werd het landgoed bewoond door E. L. Baron van Tuyll van Seroosker- ken. gouverneur van de provincie Noord- Holland. Een nieuwe bestemming ging het park Velserbeek tegemoet, toen het den 12den November 1924 voor 450.000 eigendom van de gemeente Velsen werd. Een wandeling met den wethouder. Dc heer Handgraaf was zoo welwillend ons rond te leiden in het nieuwe domein van de gemeente. Toen we op stap gingen was het weer niet erg geschikt voor een wandeling in het bosch, maar nauwelijks waren wc op stap of de zon trachtte heen te breken door de grijze wolken, die door een flinke bries snel werden voortgejaagd. j De doorbraakpogingen werden krachtiger j en menigvuldiger en weldra moest dc trieste I natuur wijken voor den majestueuzen pracht van Gods zon. Iln dezen sfeer was het beeld van het park prachtig. Waarom noemt men het eeigenlijk bosch? Het is 24 H.A. groot, j terwijl 34' H.A. vast bestemd is voor wan- j delpark. Het overige gedeelte zal door de gemeente in exploitatie worden gebracht. We gelooven stellig, dat dat zal rendee- ren, want woningen in deze omgeving moe ten aftrek hebben. We hebben bijna anderhalf uur gewandeld met den wethouder, die ons op onze wande ling aangenaam bezig hiéld door zijn ver klaringen over ginds huisje en over dit en dat plekje. Onze zegsman verzekerde ons, ons met 2XA uur te kunnen rondleiden, zonder dat we op eenzelfde pad zouden komen. Het bosch heeft in den slechten tijd wel wat geleden en hier en daar zijn open plekken, waar eens boomen stonden, doch die in den tijd van brandstoffenschaarschle hun leven hebben moeten offeren. De ge meente zal evenwel alles zooveel mogelijk restaureeren, waar nog ongeveer een bedrag van 30.000 mee gemoeid is. Op onze wandeling ontmoetten we al lereerst een fraaie eendenvijver, met een tweetal prachtige zwanen, juist uit Alkmaar gcimoorteerd Hel park is riik aan water. Hiertoe heeft de omstandigheid bijgedragen dat het landgoed eertijds werd besproeid door de Engelmundusbeek en de Willems beek. Deze laatste is thans geheel droog, maar haar loop is nog te volgen We willen overigens niet al te veel ver tellen van het vele schoons, wat in Velser beek is te genieten. We kunnen slechts één raad geven, en die is: ga zoo spoedig mogelijk eens een kijkje nemen. Ge zult het met ons eens zijn, dat Velsen aan dit park een pracht wandelplaats Jieeft ge kregen en de gemeentenaren en velen er buiten, die ongetwijfeld ook zullen komen, de gemeente dankbaar zullen zijn. dat zij in staat werden gesteld om hier volop van de heerlijke vrije natuur te kunnen ge nieten. Na een fraaie hertenkamp ontmoetten we als eerste merkwaardigheid een „Jenever- huisje". waaruit op te maken valt, dat de deelnemers aan de jachten, broeders waren, die graag van die kleine „ververschinrfs- stationneties" op bun weg ontmoetten, flet park telt verscheidene van dergelijke huis- jes. We «-zagen nog een fraaie Japansche theetent en jachthuisje, vee! gemeenschap hebbende met het reeds eerder genoemde „Jeneverhuisje". De Hermitage is ook een attractie. Het is gelegen in de hoogte op een eilandje en met een pontje, voor de somma van vijf cent te bereiken. „Klein Velserbeek" is een huisje, dat eigenlijk te groot is, om aanspraak te maken op den naam van „poppenhuis", maar toch heeft 't als zoodanig dienst ge daan, Het bevat kamers en keuken en er is zelfs stookgelegenheid. Het Hotel. Het voormalige woonhuis is ingericht voor hotel, Door een fraaie hal komt men links in de eetzaal, waarachter een fraaie gemeubi leerde en uiterst gezellige conversatie-zaal. Achter de hal is een biljartkamer. De - logeerkamers zijn fraai gemeubileerd, geven allen een schitterend uitzicht op het bosch en zijn van stroomend water voorzien Het hotel biedt plaats aan 30 gasten Een bad kamer is voorts aanwezig, kortom alles is zoo gerieflijk mogelijk ingericht voor zomer verblijf. De hotelhouder, de heer H. J. Hegger, die vroeger het hotel landgoed ,,'t Enzerink" te Vorden en later de „Vijverberg" in Doetinchem exploiteerde, verstaat zijn vak uitmuntend. Dit bewees ons een groot aantal tevredenheidsbetuigin gen, die ons werden voorgelegd. Op het terras van hotel staan een aantal gemakkelijke stoeltjes, die den wandelaar onder het gemak van de verkwikkende con sumptie des hecren Hegger, een aangename rustpoos bieden. Ook de Orangerie biedt een heerlijk zitje. -> altaar betraden, was de kerk, die een 1500 menschen kan bevatten, geheel gevuld. Nadat de plechtige installatie was ver richt hield Deken Stroomer een korte toe spraak, waarin hij wees op de heiligheid van de bediening eens pastoors, die evenwel zorgelijk is en offers zal vragen. De zorgen worden echter- verlicht door de liefde die de parochianen u zullen toedragen en door den bijstand, dien Gij, dat heeft het verleden bewezen, van uw helpers zult on dervinden. i Vervolgens richtte spr. een opwekking tot de parochianen om den nieuwen herder eer bied en trouw te betoonen en zijn zorgen te verlichten. Door den Hoogeerw heer Deken Lucas- sen werd nu een kort lof opgedragen met assistentie van de Weleerw. heeren van Doeswijk en v. Houten. Op eminente wijze werd door het zang koor, onder leiding van den heer Tromperd WIE AAN DEN WEG TIMMERT HEEFT VEEL BEKIJK^. Als men, zooals wij, veel met publiek om gaat, verneemt men veel interessant nieuws. Het eene nieuwtje leent zich echter beter lot publicatie dan het andere en als men alles zou gelooven en in dit blad af zou drukken, dan zouden wij plaatsruimte te kort komen. Er is echter één feit, dat thans weer de volle aandacht trekt, n.l. dat C. A. op nieuw de prijzen verlaagt voor Heerenkleeding. fïet bekende C. A.-systeem, dat deze iirma al zoovele jaren met succes toepast op hare Dameskleeding, werd. nu een jaar geleden, ook toegepas' op Heerenkleeding er nu is het frappant, dat de firma uit alle deelen van het land niet alleen sympathie betuigingen ontvangt, doch ook verzoeken om in die plaatsen, waar hare Dameszaken reeds gevestigd zijn, ook Heerenkleeding te verkoopen. Aan eenige van deze verzoeken heeft de firma reeds gevolg gegeven, (en, naar wij vernemen, zullen andere spoedig volgen), door in verschillende plaatsen, nieuwe magazijnen voor Heerenkleeding te openen, waardoor het haar mogelijk zal zijn, door grooteren inkoop en concentratie de prijzen opnieuw te verlagen. Het schijnt toch wel volle ernst te zijn met den strijd der fir ma tegen dure Heerenkleeding. ontvangen, rijken zegen zoude schenken aan zijn verder priesterlijk leven. De oudste kerkmeester, de heer C. v. d. Goes, bood den pastoor het afscheidscadeau der parochie aan Dc heer Scholten wist in enkele korte trekken duidelijk voor oogen te stellen het groote aandeel, dat de pastoor gehad had in den wederopbloei van het vereenigings- leven. Als blijk van diepe erkentelijkheid overhandigde spr. namens alle vereenigin- gen een gouden horloge met inscriptie. De heer Van Tol sprak nog een hartelijk woord namens de bouwvakarbeiders, ter wijl mej. Spronk den scheidenden directeur èn namens de bedeelden èn namens de da mes-leden innigen dank betuigde voor al les wat ZijnEerw. met zooveel liefde voor de St. Elisabeth's vereeniging had verricht. Daarna nam de scheidende Herder zelf het woord. Zijn Eerw. uitte zijn innige vol doening over de zeer talrijke opkomst. Gaarne getuigde ZijnEerw. dat hij steeds met het grootste genoegen in Halfweg ge werkt had. Hij vond in Halfweg een gods dienstige parochie, die gaarne naar verma ningen en goeden raad luisterde. Hebben we veel bereikt, dan danken we dat vooral aar, uw volgzaamheid, aldus de Eerw. spr. Uw ijver en godsvrucht hebben ons, priesters, steeds gesticht en aangespoord. Ook in dc vereenigingen mocht hij eenzelfdcn goeden wil vinden. Voor dezen laalslen avond spoort Zijn Eerw. allen aan tot groot vertrouwen op God. Gaarne ook gedenkt ZijnEerw. het feit, dat hij de school heeft mogen voltooien. De toekomst toch zal leeren, wat groot goed dc Katholieke school voor deze parochie is. Met een hartelijk dankwoord aan den WelEerw. heer kapelaan voor zijn grooten .ijver en toewijding aan de parochianen voor zijn groote hartelijkheid jegens zijn pastoor eindigde de heengaande Herder zijn toe spraak. Alle aanwezigen ontvingen van den pas toor diens portret. Het was een mooie avond, welke overvloedirf getuigde van den aanhankelijkheid van Halfweg aan pastoor Lucassen. Hier zal Zondags een strijkje zijn, terwijl in den loop van den zomer in het park ver schillende concerten zullen worden gege ven. We hebben getracht lezer, u eenig idee te geven van Velser's lustoord. We kunnen thans niet anders zeggen als:" „Komt en overtuigt u." Hedenmiddag zal het park in tegen woordigheid van den Commissaris der Ko ningin, leden van Ged. Staten en gemeente raad, door den burgemeester officieel wor den geopend. MXSI9SSSSas==S De Nedcrlandschc driekleur wapperde vanuit den machtigen koepel van dc St. Agathakerk. Roomsch Beverwijk verheugde zich in de komst van den nieuwen Deken, den HoogEerw. beer J. M Lucassen, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem be noemd. Verschillende particulieren hadden eveneens het rood-wit-blauw met den bis- schoppelijken wimpel uitgehangen. Toen tegen half vijf de nieuwe Deken per auto arriveerde, afgehaald door den Hoogeerw. heer Stroomer, Deken van Am- sterdam, hadden zich vele belangstellenden bij de pastorie langs den weg opgesteld. Een macht van bloemen was den nieuwen herder in de pastorie toegezonden van ver schillende katholieke vereenigingen en in stellingen uit het Dekenaat. Om 7 uur zou de plechtige installatie plaats hebben in de kerk. Lang voor zevenen stroomde het kerkge bouw reeds vol met geloovigen, die getui gen wilden zijn van de plechtigheid. Toen om 7 uur dc nieuwe Herder en de Hoogeerw. heer Deken Stroomer het fraai met bloemen en vaandels versierde Heog- o,m. gezongen het „Vcni Creator" van Gol- ler, Ave Regina van Nekes, Homo quidam; een Tantum ergo en een Marialiedje door den heer Tromperd zelf gecomponeerd. De Hoogeerw. heer J. M. Lucassen werd geboren te Amsterdam den 5dcn October 1878. In 1903 werd hij priester gewijd en als assistent geplaatst in Quintsheul. Begin December 1903 werd hij benoemd tot kape laan aan de St, Hildcgardis-parocbie te Rotterdam. Na hier ruim acht jaren te heb ben gearbeid werd hij overgeplaatst naar de „St WiIlibrordus"-parochie te Amster dam en in 1921 benoemd tot pastoor te Halfweg. De nieuwe Herder is een krachtige persoonlijkheid, met een ijzeren wil en groot organisatie-talent. Hij heeft een groote lief de aan den dag gelegd voor het patronaats wezen, richtte o.a. in Rotterdam een nieuw patronaat op en werd kort geleden benoemd tot hoofd van den patronatenbond in het bisdom. Over het afscheid van den ZeerEerw. heer pastoor Lucassen schrijft men ons nog: Halfweg zou dan zijn krachtigen, ijveri- gen herder verliezen. Het St. Jozefsgebouw was tot de uiterste hoeken gevuld. De Wel Eerw. heer kapelaan leidde dezen huldi gingsavond. Circa kwart voor 8 kwam de pastoor, vergezeld van kerkbestuur en feest commissie, de zaal binnen. In een hartelijke toespraak memoreerde de kapelaan het onnoemelijk vele, wat de pastoor op financieel en sociaal gebied hier had gedaan. Met bijzondere ontroering dank te de Eerw. spreker den scheidenden pastoor voor de stichting der school, voor den ijver voor den bloei van het godsdienstig leven in de parochie. Een oogenblik van diep mede- voelen was bij heel die samengepakte me nigte, toen de Eerw. spr. gewaagde van de vaderlijke vriendschap, die ZijnEerw. van den pastoor had mogen ondervinden, toen hij getuigde, dat de leiding, welke hij in zijn eerste priesterjaren van den pastoor mocht SCHEEPVAARTBERICHTEN. Aangek. 27 Maart: Vier Gebroeders, z.s., Bremcn n. 's-Hertogenbosch. Vertr. Venezuela, S„ Wesl-Indië. 27 Maart, Wind N.N.O. Vertr.: Rondo, S. Java; Nickerie, S. W.-Indië; Ek, S. Rotter dam; Kilstroom, S. W.-Afrika; Euteerpe, S. Bordeaux; Perseus, S. Gothenburg; Irene, S. Kopenhagen. Gevonden voorwerpen, Bij de politie ziin inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: kinderdas, duif met ring, dameshorloge, hond, zwarte damestasch, kinderbontje, mantelceintuur, damesring, ceintuur, Visscherijschooi. Door den Minister van Waterstaat is bepaald, dat de vissche rijschooi te IJmuiden voor het tijdvak van 1 Januari 1925 tot 1 Januari 1926 als school is aangewezen, welks bestuur be voegd is tot het afgeven van een bewijs van te hebben voldaan aan een eind- of over gangsexamen ter verkrijging van diploma's van stuurman voor de kleine vaart. OP DE PONT. Over een vacature. We beleven rare tijden- Dat is geen nieuws. Als iemand uitverkoren wordt zit ting te nemen in de vroedschap, dan legt hij een eed af en deze eed behelst o. m dat het lid de functie aanvaardt in het algemeen belang. Dat is ook geen nieuws en misschien is 't hierna volgende ook geen nieuws, maar toch wel belangrijk genoeg om op de pont even besproken te worden. Een commies der belastingen is in onze gemeente benoemd tot gemeenteontvanger. Dc vacature van commies moet worden aan gevuld door een adjunct-commies, een persoon, die ten allen tijde in staat moet zijn om den ontvanger te vervangen en waarvoor de ontvanger de verantwoordelijk heid beeft, dat deze persoon hem inder daad naar behooren vervangt. Door deze omstandigheid houden B. en W. zich bui ten de benoeming, doch die geschiedt door den' raad, op voordracht van den ontvan ger. Het spreekt vanzelf, dunkt ons althans, waar de zaken zoo staas als hierboven neergeschreven, de raad min of meer ver plicht is het advies van den ontvanger op te volgen, want zou een benoeming ge schieden buiten de voordracht om, dan kan de ontvanger de verantwoording niet op zich nemen. Vanzelf spreekt 'l dus o. i. dat een raads lid. verplicht om te handelen in het al gemeen belang, zich richt naar de voor dracht van den ontvanger. 't Is dan ook treurig te noemen, dat door een lid van den raad der gemeente Velsen pogingen werden aangewend, om in deze vacature benoemd te krijgen een zoon, die in het belastingwezen niet thuis is, en dus zoo goed als ongeschikt is voor deze functie. Zoo vergeet men een eens afgelegde eed. Zoo noemt men het werken in 't algemeen belang. „STUURMAN" R.-K. Vrouwenbond. De afd. IJmuideit van den R.-K. Vrouwenbond hield Vrijdag haar jaarvergadering. De presidente, mevr. Pinxter, opende de vergadering met den Chr. groet, heette alle aanwezigen welkom, behandelde eenige pun ten van huishoudelijken aard en gaf vervol gens het woord aan de secretaresse, mej. M. van Hooff, die de notulen en een keu rig jaarverslag uitbracht. Daar de penningmeesteresse, mej. Gomes, wegens ernstige ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd het uit- bierigen van 't financieel verslag uitgesteld. De dames Haver en van der Kolk werden vervolgens met algemeene stemmen als be- bestuursleden herkozen. Door den Weleerw. heer Haring werd na de pauze een zeer mooie lezing gehouden nel als onderwerp: „Zal er een van mijn jongens priester worden?" De lezing van kapelaan Haring genoot de volle aandacht van de aanwezigen en de Eerw. spreker had dan ook een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De presidente voegde hieraan nog een woord van dank toe en memoreerde verder de ziekte van den Zeereerw. heer pastoor, voor wiens spoedig herstel spr. verzocht to bidden. Daarna sluiting. Gevonden voorwerpen. Bij de politit zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: rood wol len mutsje, belastingplaatje, vlasharig hondje, zwervershond. Gevonden voorwerpen.' Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: kinderhand-, schoen, muls, zakmes, aluminium bakje. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de af- geloopen week, endigende 27 Maart, Itk Nederland uitgesproken 93 faillissementen tegen 95 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari lot en met 27 Maart 19Z5 1067 faillissementen tgenovr 1101 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. 28. Gedurende deze dagtn ontmoetten de ver looiden elkaar meermalen. Het treurig lot van Sylvia Chase vormde herhaaldelijk een onderwerp van gesprek; zij vergaten de atme vermoorde niet, ook te midden van hun grootste geluk. Integendeel. Want op een vraag van Max aan Peggy, wanneer zij roor het eerst tot het bewustzijn was geko- nen, dat zij hem liefhad, had zij hem gezegd, loeveel daartoe had medegewerkt de wijze, waarop het tragische voorval aan het licht, was gekomen. „Het heeft mij als 't ware de oogen ge opend,' zeide Peggy. Max was niet verflauwd, maar veeleer ijveriger geworden in zijn pogingen om let geheim van Sylvia te ontdekken. Hij moest echter erkennen, dat hij daarmede niet de minste vorderingen maakte. Inspecteur John son zeide hem, dat „momenteel" dit was een geliefkoosd woord van dien politie-otfi- cier niets meer van den „man met de pels jas" vernomen was, daar het uitloven der premie geen succes had gehad. Toen er een week was verloopen, sinds Max Hamilton in den trein het lijk van Syl via had gevonden, schonk het publiek zijn aandacht weer aan iets nieuws zóó gauw gaat in deze dagen van overhaaste jacht de belangstelling over op iets anders. En toen, na de ontdekking, dat Miss Chase maande lijks 50 pond had ontvangen van' onbekende zijde, er in de bladen niets nieuws meer over het geval gepubliceerd werd, omdat die bladen niets nieuws konden vinden, sprak het publiek er in 't geheel niet meer over en raakte het geheele geheimzinnige voorval in het vergeetboek. Na verloop van veertien dagen waren er nog maar zeer weinigen, die aan de tragische gebeurtenis dachten. Doch daar was een ander onderwerp, dat het publiek in bijna pijnlijke spanning hield. Dat was het gerucht betreffende den dies- stal der teekeningen van het nieuwe kanon. Het kort, maar belangrijke bericht, dat verschenen was in „The Day," had een ont zaglijke sensatie verwekt, niet enkel in Groot-Brilannië en in andere gedeelten van het Britsche rijk, doch in alle deelen der we reld. Ofschoon het volstrekt onmogelijk, be paalde en gedetailleerde bijzonderheden te weten te komen betreffende de teekeningen, was de algemeene indruk deze, dat het Duit- sche leger wel degelijk alles in zijn bezit had, wat noodig was om het namaken van zulk een kanon te vergemakkelijken en dat dus Groot-Britannië niet langer het mono polie er van bezat. Door het beele land ging dientengevolge een alarmkreet op. Wie had aan de Duit- schers die teekeningen in handen gespeeld? Het ministerie van oorlog sloot zich op in ongenaakbare terughouding; het weigerde pertinent een enkel woord over het geval los te laten. Indien bet parlement bijeen ware geweest, zouden er in het Huis vragen zijn gesteld en zou de minister van oorlog wel genoopt zijn geworden eenig antwoord te geven, doch de zittingen begonnen pas in het begin van Februari. Het eene leidde tot bet andere. Zooals Beaumont h#d voorzien, groeide de agitatie tegen Duitschland in Engeland aan, terwijl in°Duitschland met toenemende kracht een zelfde gistings-proces in werking was tegen Engeland. De toon van de pers aan beide zijden van de Noordzee werd bitter en bijna woest-dreigend. Niet weinigen voorspelden de spoedig te verwachten uitbarsting van een oorlog, zóó vreeselijk, als er in dc ge schiedenis der wereld misschien nog nooit een bekend was geweest. Zóó kritiek was de toestand, dat aan Britsche journalisten vertrouwelijk door de regeering verzocht werd de meening, die zij in htm dagbladen zouden uitspreken, te kleeden in gematigden vorm. Meer dan éénmaal had de directeur aan Max gevraagd of hij gereed was om te ver trekken naar een of andere plaats in Duitschland of dicht bij de Duitsche grens, en Max had daarop geantwoord in bevesti genden zin; hij had dit aan zijn verloofde medegedeeld en haar gezegd, dat hij mis schien zóó spoedig zou moeten vertrekken, dat hij van haar geen afscheid zou kunnen nemen. Dit bad aan hun samenzijn en hun ont moetingen een soort van weemoedige innig heid gegeven. En wat Max voorzien had, gebeurde. Een dag of tien na den moord op Sylvia Chase liet Beaumont Max plotseling ontbie den. Max ging naar zijn bureau en wachtte daar met groot ongeduld de komst af van zijn directeur. „Ge moet vanavond naar Luxemburg ver trekken, Max," zeide hij. „Ik heb uit be trouwbare bron een bericht ontvangen, dat Duitschland op het punt staat met geweld van wapenen bet Groothertogdom Luxem burg te annexeeren. Verscheidene legerkorp sen zijn aangewezen om van Trier en Metz uit Luxemburg binnen te trekken en dc Luxemburgers zijn ongetwijfeld niet in staat eenigen tegenstand te bieden. Het ligt in Duitschland's bedoeling het te houden en Frankrijk en door Frankrijk Groot-Britannië te bedreigen." Max vertrok 's avonds naar Parijs. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Gered van den dood. Alvorers Londen te verlaten, schreef Max Hamilton aan Peggy Willopghby. Hij deelde haar mede, dat hij opdracht had gekregen om te vertrekken en dien avond op reis te gaan naar de stad Luxemburg, waar hij voor ocbepaalden tijd zou moeten blijven. Het was zijn eerste briefje aan haar; zij hadden altijd met elkaar kunnen spreken, wanneer zij dit wilden, per telefoon, maar Max had vernomen, dat zij was uitgegaan en 's mid dags uitbleef en dat hij haar dus langs den gewonen weg niet bereiken kon. Het was geen lange brief; menschen, die voor hun vak veel moeten schrijven, zijn In hun correspondentie meestal kort. Doch Peg gy lette niet op de kortheid van Max's brief; er sprak zulk een innige liefde uit, dat het haar voorkwam als het schoonste, dat ooit was geschreven. Zij las en herlas en sloot het weg bij haar kostbaarheden; in de donkere dagen van vrees en angst, die over haar zouden komen, bleef het voor haar een bron van sterkte en vreugde; zij bleef het onder haar kostbaarheden bewaren ofschoon jij één maal op bet punt stond het te verscheuren, zooals wij later zullen zien. Hij maakte geen melding van de reden, welke Beaumont had aangegeven voor deze overhaaste reis naar het vasteland dat was een zaak van vertrouwen tusschen den directeur en hemzelf doch hij schreef, dat zijn zending verband hield met de dreigende houding van Duitschland. Hij gewaagde van zijn nog altijd niet geslaagde pogingen in zake de oplossing van het geheim van den moord op Svlvia Chase, doch verklaarde te hopen, dat het bij zijn terugkomst zou ge lukken dit geheim te onUMeren, indien het inlusschen niet reeds door anderen gedaan was. Hij kon niet vermoeden, dat elke mijl, die hem verder van Engeland verwijderde, hem tevens een mijl dichter zou brengen bij de onthulling der waarheid. Peggy kreeg den brief van Max pas den, volgenden morgen in handen; hij werd aan de woning in de St. Anton's Avenue bezorgd ongeveer op denzelfden tijd, dat Max in den trein stapte naar Luxemburg aan het Ooster-i station, dat is, even na achten. Zijn over tocht naar Londen was door geen enkel voorval van beteekenis gekenmerkt gewor den, en hij had, na Calais te hebhen ver laten, slechts twee of drie uur geslapen, maar des te meer tijd gehad om na te denken. Natuurlijk had hij veel gedacht aan hel meisje, dat te Londen was achtergebleven, doch zijn geest was ook levendig bezig ge weest met het werk, dat vóór hem lag. Toen Beaumont hem oodracht gaf om naar Luxemburg te gaan, was er één ding, dat hem vreemd toescheen, n.l. dit, dat de directeur de bron, waaruit hij zijn inlichtingen betref fende Duitschland's voorgenomen actie putte, voor hem verborgen had gehouden; dit was tegen Beaumont's gewoonte, voor zooverre het Max betrof, want Beaumont schonk hem, zoo dikwijls hij hem uitzond als particulier correspondent, zijn grootste vertrouwen, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13