Dit nummer bestaat uit 24 Madzijfa, waaronder het ^geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. f 125.- Leekepreeken. n Hfl) Zaterdag 28 Maart 1925 48ste Jaargang No. 16004 R.-K. Kring. STAsDSNI Agenda. 29 Maart BanKiers der international i/oorsaarS'Bloe- mententoonstelling 1925. Een wisselkantoor der Bank is gevestigd op het Tentoonstellingsterrein tegenover het H^o'dg^bouw. Agenda 39 Maart De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Voor de slachtoffers van den Brand te Zandvoort. Deutsche Madchen. Onze Winkelstand. Intern. Voorjaarsbloemen tentoonstelling Heemstede. Muziekvereen. Laurens Janszoon Coster". Personalia. Heropening van een zaak. Een ontrouwe curator. De Int. Voorjaarsbloemententoon- stelling. Belgisch bezoek aan de Bloemen tentoonstelling. Een liefdedaad. J. j. WEBER ZOON fie »*VmWèmenïspr!Js bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 [3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in jevolge de verzekeringsvoor waarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele on A geschiktheid tot werken; T OU. bij een ongeval met A OKfl doodeliken afloop. T ZOU. bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een A Cf* bij een breuk van i A t\ duim of wijsvinger; I OU.— been of arm; T f-U - bij verlies van een andere vinger 84. GETUIGEN. Er is een kracht in den mensch, die hem van tijd tot tijd drijft om in gezelschap van anderen of in het openbaar uiting te geven aan een innerlijken drang, bepaalde gevoe lens te openbaren, lucht te geven aan een overtuiging, in één woord te getuigen voor een beginsel. Het is een nobele aan drift, die den mensch met zijn mooiste zijde naar buiten keert, hem toont in zijn edelste gedaante. Maar evenals alle menschelijkc hartstoch ten, kan ook deze om valsche motieven onderdrukt óf wel onbeheerscht, in te groote felheid en ook we! om andere afkeurens waardige redenen in te groote heftigheid misbruikt worden, in al te groote veelvuldig heid tot gewoonte afstompen, ja, zelfs aan leiding worden tot zelfbedrog, huichelarij en ergernis voor anderen. Het overkomt iedereen in het leven, zij het bij den een meer dan bij den ander, dat hij getuige is of betrokken wordt in een con flict, waarbij de waarheid in het gedrang dreigt te komen. Heel ons geestelijk leven is eigenlijk niets dan een strijd om de waarheid, een strijd van ons verkeerde in nerlijk tegen ons beter ik; een kamp tus schen de leugen om ons heen tegen de deugd, tegen waarheid en oprechtheid. Wie ontkent meermalen in zulk een conflict tusschen logen en waarheid betrokken te worden, is een verblinde, een zwakkeling of een leugenaar. In onze gemengde samenleving botsen wij herhaaldelijk op meeningen, welke tegen- strijdig zijn aan de levensopvatting, welke ons van jengsaf is bijgebracht. Het uiterlijk, de kleeding, de houding, de denkbeelden van anderen zullen vaak een protest in ons waMker roepen; er is iets in ons. dat wil getuigen van het tegendeel, wat ons daar als voegzaam en aannemelijk wordt voor gehouden. Die getuigenis kan plicht worden, wanneer onze meening opzettelijk wordt uitgelokt, of wel, wanneer zwijgen tot erger nis of verwarring van jongeren en geestelijk onrijpen zou noodig werden. Niet getuigen uit zwakheid of valsche schaamte is in zulke gevaMen ergerlijke-lafheid. Zijn die gevaren chter afwezig, dan kan zwijgen uit voor zichtigheid, ter voorkoming van onnutte twistgesprekken bij het ontbreken van ver antwoordelijkheid zelfs raadzaam zijn. Duidelijker werdt onze plicht tot getuigen, wanneer wij staan voor een geval, waarin ons onpartijdig woord een onder valsche verdenking gebukt gaanden evenmensch kan ontlasten; wanneer door ovymacht onrecht dreigt gepleegd te worden. 'Iedere mensen, die prat gaat op zijn menschwaardigheid, moet het in zich voelen koken en bruischen, wanneer hij door leugen en bedrog onheil ziet komen over zijn naaste. Dan moet hij niet vragen of het hem nadeel kan brengen, wanneer hij spreekt, of zijn bevrijdend woord hem de ongunst of nijd van anderen cp den hals kan halen Zijn edele inb.orst dringt hem tot spreken, tot getuigen vóór de waarheid en tegen de leugen; maar vrees of lafheid, menschelijk opzicht of andere minderwaardige bew eegredenen trachten hem te doen zwijgen. De Kaïnsgedachte; „ben ik dan de bewaker mijns broeders", tracht de edele opwelling in hem te onderdrukken. Maar hij zal zijn geweten niet ontlasten, zijn gemoedsrust niet verzekeren, tenzij hij den mond opent en getuigt vóór de waar- beid. Nog veel meer dan in het particuliere leven spreekt in het openbare de waarde van het getuigen. Heel het naar buiten treden van een publiek persoon moet één doorloopende getuigenis van een beginsel zijn, Niet, dat hij daarvan geregeld den mond moet vol hebben, maar zijn waakzaamheid mag geen oogenblik slapen, opdat niet daar, waar hij aanwezig is of behoorde te zijn, zijn beginsel en dat van de velen, die ver trouwen in hem stellen, beleedigd wordt of straffeloos wordt aangevallen. In onzen tegenwoordigen tijd is het ge tuigen voor een beginsel in het openbaar geen zaak meer, welke veel karaktergroot heid en vastheid vereischt. De tijden der catacomben zijn voorbij; voor ieder vrij woord en iedere meening is veilig plaats, zdfs voor de meest verderfelijke en zedc- loozp. Maar ter wille, van het kostbare bezit der vrije meeningsuiting moet men met onderdrukking van zelfs gevaarlijke ideeën voorzichtig zijn en zich bepalen tot de kracht van het beginsel in den strijd der geesten. Die volledige vrijheid van straffelooze neeningsuiting hebben wij zoo gretig aan vaard en als een natuurlijk bezit in ons openbaar leven opgenomen, dat menigeen niet meer weet, dat de tijd van de geeste lijke onderdrukking en zeker die. waarin het nog moed vereischte om in het publiek voor zijn beginsel uit te komen, nog maar een halve eeuw achter ons ligt. 't Is zelfs nog geen honderd jaar geleden, dat men in ons „vrijè" Nederland voor het opkomen voor zijn godsdienstige rechten in de gevangeuis Werd geworpen. Wat heeft de pionier onzer Nederlandsche Katholieke emancipatie, Le Sage ten Broek, niet voor zijn „getuigen" moeten verduren! Wegens het'uitgeven van zijn tijdschrift „De Godsdienstvriend", „den bullebak van Grave" gescholden zag men kans hem als staatsgevaarlijk gevangen te nemen met zijn vriend en uitgever Langen- huyzen. Op 23 Augustus 1827 werd hij in de Gevangenpoort te 's-Gravenhage opge sloten, waar hij tot 18 October zièk, tot op den rand van den dood af, werd vastge houden, En nu is het vooral merkwaardig de correspondentie van Le Sage in dien tijd door te zien, de antwoorden te lezen, welke hij van verschillende Katholieke advocaten uit dien 'tijd kreeg, wien hij verzocht had zijn zaak te verdedigen. Mannen van het recht en van Roomsche huize! Maar stuk Veer stuk misten zij den moed om in h< t openbaar voor zulk een cliënt op te komen. Want zulk getuigen eischte niet enkel den moed der overtuiging, maar ook de edel moedigheid om tijdelijk op naam. aanzien en carrière iets in te boeten ter wille van den zegen van het recht over de onderdrukking van het onrecht. Maar zulke edelmoedigen zijn altijd klein in getal; vandaar, dat de eene Roomsche advocaat de zaak-I e Sage on den ander schoof en hij ten slotte hulp moest vinden bij eenIsraëlitisch pleit bezorger Het is opvoedend zulke dingen nogmaals te overwegen. Na Lc Sage heeft het no'1 wel een. halve eeuw geduurd, eer de sc'naar- sche mannen van durf Van Sasse van Ysselt, mr. Borret, mr. Luyken, mgr. van Wijcker- sloot, Van Sonsbeeck, Broere.i Carel van Nispen, mgr. Smits en dr. Cramer de Room- schen van die Jagen wakker hadden rfe- schud en hen geleerd hadden hun geloof uit hun binnenkamer te dragen en tegen de liberale leus: „geloof is privaatzaak", voor hun beginsel in 'iet openbaar te getuigen. Het heeft geduurd tot Schaepman, eer die liberale gedachte voor goed was onder drukt. En nu leven wij in eer, tijd, dat getuigen in het openbaar zelfs een dankbare taak is geworden. Die vrijheid van propaganda en de gretigheid, waarmee ze wordt aanvaard, kan zelfs het getuigen tot een gevaar maken. Zoolang een openbare belijdenis een per soonlijk offer vraagt kan men er op rekenen, dr.t, wie vrijmoedig den mond opent, meestal gedreven wordt door innerlijke overtuiging. Maar zoodra de propagandist niets meer te vreezen heeft, integendeel hem eer en'roem en applaus te wachten staan, groeit het ge vaar, dat, wat de mond spreekt niet altijd meer door innerlijken drang naar buiten komt. Meer dan ooit hebben dan ook in een lijd als deze allen, die in het openbaar een heilige zaak willen voorstaan, te zorgen, dat hun bijzonder leven geheel in overeenstem ming is met wat zij openbaar belijden, op- dal hun getuigen voor waarheid en schoon heid niet eer een ergernis dan een les voor anderen wordt. Waar zóó de zaken staan zien wij ieder jaar opnieuw met bewondering op naar die duizenden mannen, die in den kouden Maartschen nacht van alle streken .an het land optrekken naar de Heilige Stede om daar zonder uiterlijk vertoon te getuigen voor hun geloof in een liefdewonder Gods. Er is niets, dat hen aantrekt, geen enkel tijdelijk voordeel lokt; zelfs geen menschen- oog rust goedkeurend of bewonderend op hun persoon, want ij,gaan op in de groote massa van tienduizenden. Daarom is dal jaarüjksche, moeitevclle en belanglooze getui gen wel de schoonste openbare geloofsdaad, welke in dezen tijd te stellen is. En het is hartverheffend te zied, dat het getal van deze geloofsgetuigen ieder iaar aangroeit! HOMO SAPIENS. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be- halve de: Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging - Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsere meis jes, die hier geen tehuis hebben l ei 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstiaat Aanvragen om versterkende m'ddelon voor armen zieken der S. E V Maan- bestuur deze klacht, die geen klacht is, niet beantwoorden Zooals bekend is, is in derdaad een melktent aanwezig,waar be zoekers. die geen gebruik wenschen te ma ken van de restauratie, zich unnen vervoe gen. Wij meenen goed te doen hierop nog te wijzen, ter einde wellicht anderen de teleurstelling te besparen van den anonie- men Amsterdamschen bezoeker. Voor den R.-K. Kring heeft de heer Jos A. de Lobel gisterenavond een interessante causerie gehouden over „Socialisatie De beteekenis van dit woord nagaande, deelde spr. mede, dat het in de geschiedenis ner- Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententconstelling. Sociëteit „St. Bavo". Comité van Actie voor de candidaatstelling Loerakker 4 uur. Gem. Concertgebouw Buitengewoon Concert II. O. V. half 3 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Landbouw 8 uur Peersoneel Tubergen 8 uur Duitsche meisjes 8 uur ïievolkings Bureau 8 uur Gsm. Concertgebouw Kunstavond Chris telijk Historische Kiesvereeniging 8 uur. Kur.sihnndeJ F 'L Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925 Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Pint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat II Eiken Donderdag van 89H uur R. K. Arbeidsbcnrs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10Q49 Alk werkdagen van 9 l'A van 26J4 en s avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "in 92 en van halt 8hall 9 jur H.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem- hotstraa' 1 Alle werkdagen van v m 1012 uu! des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu, behalve Zaterdag avond •- Tel 11671 \rbeidsbeurs voor R. K. Ziekenveroleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbiM'otheek dags van 2--3 uur Donderdag van 1—2; Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) - ingang tusschen kerk en pastorie., lederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en Verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wH kruis aan den huis- Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Vel 11111 (Holzhaus, en verder bij de leden te kennen aan he. tfroen-wit schild aan den huisgevel De Zondags en Nachtdiensten der Apothe- fa P. Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15, kers wordt deze week waargenomen door Telefoon 10539; fa. C. G Loomcyer Zn., Zijlweg 88, Telefoon 12495 en de Schoterbosch Apotheek, Ri,ksstraatweg 35, Telefoon 12711. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89. Vrijdag half 89 ..con 2. Hagestraat 49. Woensdags half 8—9; Vrijdags half 89 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags half 8 tot 9 uur. Vorig bedrag J 152,75. Fam. V. te Bentveld 5. Wie uns mitgeteilt wurde, vvird am Palm- sonntag, den 5. April in der hl. Messe von K vor 7 Uhr in der St. Antoniuskirche a-n N. Groenmarkt die gemeinschaftliche Oster- kommunion der deutschen Kaïh. Madchen stattfinden Die nachste deutsche Andacht mil deut- scher Predigt wird sein am Mittwoch den 15. April, abends 8'A Uhr in obengenannter Kirche. De firma- C. H. Vogelzang heeft haar groote modemagazijnen welke gevestigd zijn in de Groote Houtstraat 28—30. een ale'e- heele metamorphose doen ondergaan, welke vooral ook het uiterlijk der winkelzaak een geheel ander aspect heeft verleend. Het tegenwoordig steeds meer algemeen wordend systeem der z.g. „eilandkasten is ook hier met succes toegepast. Hierdoor zijn twee ingangen aan weerszijden komen te vervallen en hebben plaats gemaakt voor een ruim entrée in het midden. De door deze verandering ontstane groo- tere étalageruimte is met smaak en sierlijk heid benut en reeds de étalages zijn een kijkje overwaard. De étaleur heeft hier eer van zijn werk. Wat het inwendige betreft hiervan heeft men alleen de indeeling veranderd, waar door het mogelijk geworden is de clientèle meer afzonderlijk en rustig te kunnen be dienen Eingenaardig is wel, zooals men ons mede deelde dat de firma telkens na 5 jaren haar zaak een verandering of vernieuwing liet ondergaan. In 1910 vestigde de firma zich in een pand naast de thans'bestaande zaak; in 1915 werd een winkel aan de overzijde der Groote Houtstraat geopend; in 1920 betrok men het perceel Groote Houtstraat 28—30 en thans in 1925 is een verandering van groot be lang voor het magazijn aangebracht. Deze verandering is voor de firma, wat haar zaak betreft een groote verbetering. Het voornapie cachet van het geheel werd door talrijke fraaie bloemen nog verhoogd. Heden zullen de secretarissen van de Ka mers van Koophandel een bezoek brengen aan- de Tentoonstelling. Door dc Haarlem- sche Kamer van Koophandel zal den hee- ren na de bezichtiging een déjeuner wor den aangeboden in de Restau-atre op het tC Naar wij vernemen zal de tentoonstelling heden bezocht worden door den burgemees ter van Rotterdam, Mr, Dr J Wytema. Voor morgen - Zondag zijn voor den kaartverkoop alsmede voor het vermijden van stagnatie bij de bezichtiging van het Hoofdgebouw, waar zich ongetwijfeld een groot aartal bezoekers zal verzamelen, de meest uitgebreide en doeltreffende maatre gelen genomen Bij het bestuur der 1 entoonslelling is de zer daden een anonieme briefkaart ingeko men van een bezoeker uit Amsterdam, die zich beklaagt, dat er op 't terrein geen melktent is, waar men tegen billijke prijzen koffie en melk kan koopen. Hij schrijft dit niet alleen voor zich zelf, maar ook voor de vele bezoekers, die met vrouw en kroost de tentoonstelling gaan bezichtigen. Wijl dit schrijven anoniem was, kon het gens te vinden is. Het kwam vooreerst voor op het program van eischen der S. A. P., van 1918. Het heette toen het credo en uitgangspunt van het socialisme, >yla3j' ondanks dat, kwam het eerst als punt 11 aan de beurt De spreker ging na, dat geen der socialistische leiders, laat staan de vol gelingen, er in geslaagd is te zeggen, wat onder socialisatie wordl verstaan. Het bleek een leuze, een politiek slagwoord. Van socialistische zijde werd zelf erkend, dat er, na de vervulling van diverse wen schen, als algemeen kiesrecht, vrouwen kiesrecht, 8-ureridag e. d„ behoefte was aan een nieuwe leuze. De grondslag was de so cialisatie. Intusschen is de begeerte naar meer, geheel overeenkomstig het socialis tisch streven, dat dc cultiveering van de hebzucht is. Het socialisme wil door de so- cialisatie-gedachte nieuwe banen naar een ongeregelde begeerte vrijmaken, maar spr. loont op klare wijze aan, dat deze begeerten niet voeren naar welvaart en geluk. Daarom bespreekt de inleider het- socia- lisatierapport der S.D.A.P., dal van de vol gende vijf grondstellingen uitgaat: 1. Afschaffing van het privaat bezit. 2. Afschaffing van het arbeiders inko- men. 3. Een artikel mag-niet meer kosten dan het waaffl is. 4. Medezeggenschap der arbeiders. 5. Geen verspilling van arbeidskracht en geld. Spr. behandelde deze stellingen stuk voor stuk, aanloonend, dat de eerste twee voor •katholieken geheel verwerpelijk zijn, ter- ttwijl tegen dc andere drie geen principiëele, maar wel practische bezwaren onzerzijds bestaan Naar aanleiding van enkele gedane vra gen ontstond een geanimeerde gedachten- wisseling. waarbij, bijzonderlijk in verband met de derde stelling, de rechten van den middenstand ter sprake kwam. In verband daarmede verdedigde inleider krachtig het bestaansrecht van den middenstand, mede ..aan de hand van de gebeurtenissen, welke zich onlangs ftmdom zekere raadsvoor dracht in de Hoofdstad hebben afgespeeld. De muziekvereeniging Laurens Janszoon Coster" heeft besloten deel te nemen aan het groot nationaal muziekconcours, hetwelk is uilgeschreven door de Harmoniekapel „De Eendracht" te Velsen, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan en gehouden zal wor den op 28 Juni, 5 en 12 Juli. De vereeniging zal uitkomen in de afd. Uitmuntendheid Plarmonie. Avond Het regende. Fel sloegen dc druppels op de geasfalteerde straten. In een oogenblik waren zij gelijk spiegels zoo glad. Slechts zeer sporadisch zag men iemand zich snel voortspoeden, totdat, o wonder, er iemand op z'n dooie gemak kwam aanwandelen. Die iemand in de verte niet herkenbaar, vanwege een ernorme parapluie, bleek bij nader inzien 'n oude dame te zijn, vergezeld van een bleshond, die als maar tegen haar aansprong, als om bescherming zoekende voor den regen. Het contact tusschen beiden bestond uit een riem. Op het eerste gehoor zou men zeggen, dat de dame geroerd door deze bewijzen van trouw en tot medelijden bewogen lieve woordjes tot den hond sprak, doch dat was dan ook maar op hel eerste gehoor. Lam beest, wees stil, die parapluie, schiet geregeld los. As je ook wat leent, stoppen ze meestal wat goeds in je handen, koest Hector, koest, de vrouw moet even de pa rapluie opsteken. „Wil je stil Wezen. Klets, een nijdige slag met de half ge opende parapluie op Hector's kop. Het effect was tegengesteld aan de verwachtingen. Het beest sprong en rukte aan den riem en kon slechts met veel lieve woordjes weer tot be daren gebracht worden. En weer opnieuw werd de parapluie opgestoken. Noodlottige samenloop van omstandighe den. Juist na het openen van het scherm, was de dame gekomen aan de plaats, waar de gemeente het noodig had gev#nden een trottoir te maken. Dit trottoir was op dit oogenblik en op die plaats absoluut niet ge- wenscht. Een voet stootte hard tegen den trottoirband, met het gevolg een diepe bui ging, een wanhopige poging deze beleefdheid te onderdrukken, slechts ten gevolge heb bende een kwart draai rechts en een plaats nemen op het asfalt. Een diep basgeluid van Hector overstemde de gil van zijn meeste res en het beest, opgevroolijkt door haar speelschheid, sprong dadelijk met een ruk vooruit. Helaas het contact was te stevig. Onder angstgeschreeuw werd dc juffrouw voortgesleept, totdat gelukkig de riem los schoot. Totaal overdonderd zat zij daar met de half geopende parapluie, Eén minuut lang doodsche stilte en toen,.,, Met ingang van 1 April is de heer J. D. van der Weer, korporaal bij de militaire politie, te den Helder, benoemd tot politie agent bij het politiekorps hier ter stede. Gisterenmiddag heeft de heer G. 1. Nieu- wenhuizen. Koningstraat no. 7, zijn geheel naar de eischen des tijds ingerichte zaak in Religieuze artikelen annex kantoor- en schrijfbehoeften, geopend. Het perceel, waarin de Gez. Lindeman voorheen zulk een zaak gedreven hebben, is geheel gerestaureerd. Daardoor is het '.n- •wendige de zaak aanmerkelijk verbeterd. De zachte tint van beschildering geeft een rus- tigen aanblik, zoodat het interieur werkelijk door de geëxposeerde Religieuze artikelen een prachtigen aanblik geeft. Tallooze bloemstukken waren netjes ge rangschikt in deze zaak, wat ook door dc sterke verlichting een schitterend effect gaf. We twijfelen er. niet aan of velen zullen het eens zijn, dat deze heropening een aanwinst voor de Koningstraat is Door het Arnhemsch Gerechtshof is be handeld de zaak tegen den rentmeester D. G. M„ wonende te Heemstede en thans ge detineerd. De rechtbank heeft den bekl. destijds' ge hoord als beschuldigd van opzettelijke toe- eigening te Nijmegen van groote bedragen o.a. ongeveer 19.000 en 30.000. Deze verduisteringen zouden gepleegd zijn door den bekl. in zijn kwaliteit van curator over J. J. D. te Heumen en als rentmeester van de Kroondomeinen ln deze laatste functie zou hij zich gelden hebben toegeëigend tot een bedrag van <>0.000. Het Openbaar Ministerie eischic toenter tijd terzake van voortgezet misdrijf in dienstbetrekking' een gevangenissraf van 3 jaren. Op 20 Januari 1.1. werd in deze zaak von nis gewezen. Bekl werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduisteringen ten nadeele va.) het Kroondomein, en voor de andere verduisteringen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Voor het Hof zijn als getuigen gehoord de heer D. van Aalst, rentmeester te Horsses bij wien bekl. als volontair werkzaam is ge- weet. Getuige was van oordeel, dat bekl. aan den heer D. geld schuldig was, bij ge loofde ook dat bekl. den heer D. te veel geld uitleende; bekl. was te veel op reis om aan zijn administratie aandacht te kunnen schenken. Getuige G. O. J. van Heuven, accountant te Arnhem, was van oordeel, dat bekl. zich niet liet overtuigen door ongunstige balan sen en niet op de hoogtt was met financi- eele aangelegenheden. Zijn kanlcor-onkosten waren ook veel te hoog. Get. Klcijntjes, destijds procuratiehouder der Bankassociatie, heeft haar gegevens van bekl. een balans opgemaakt van het vermo gen van den heer D. Zijn deze gegevens juist dan zou bekl. een vordering van 30.000 op den heer D. hebben. Get. is van mce- ning, dat bekl. ter goeder trouw handelde. Mr. Zuidema, curator in het faillissement van bekl., heeft den indruk gekregen, dat bekl. dien hij niet persoonlijk doch slechts in zakelijke relaties kent, een buitengewoon goedhartig man was. Zijn boekhouding was de laatste jaren in orde, doch bekl. had er zelf geen hoogte van. Naar spr.'s meening moest spr. te veel administraties onder zijn beheer nemen, om aan inkomen te komen. Bekl. had zeven bedienden op net kantoor, die onkosten waien hier veel te hoog. Er is van het vermogen van den heer D. nooit een administratie geweest en zóó had bekl. nooit eenig overzicht over den stand van zaken. Na de pauze wordt het getuigenverhoor voortgezet. De directeur der Bankassociatie de heer Tresling, deelt o.a. mede, dat bekl. tegenover hem ontevredenheid betuigde over het feit dat door den acountant v. Heu ven opgemaakte balans niet goed was; bekl. was van meening niet zulk een groot bedrag te hebben uitgegeven als deze balans aan wees. Gel. acht 'bekl. eerlijk maar oppet- vlakkig. Verschillende getuigen verklaren dat zij bekl. kennen als een rechtschapen inan die van financiën niet veel verstand had. De advocaat-gene'raal, mr. Cnopius, achtte het vonnis der rechtbank onjuist. De ver duistering is niet geschied door betalingen maar door hei storten van gelden in de al- gemeene kas. De verschillende binnenko mende gelden werden in een algemeene kas gestort. Wanneer men begfnt te twijfelen aan eigen draagkracht, moet men aan derge lijke methodes terstond een einde maken. Dat heeft bekl. niet gedaan en zoo is er de wederrechtelijke toeëigening gekomen. Hoe groot het bedrag is, valt moeilijk uit te ma ken. Spr. acht bekl. reeds zwaar gestraft en wil zich beperken tot het requireeren van een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maan den ine' aftrek der geheele preventieve hechtenis. STEIGER AANGEREDEN. Vrijdagavond, omstreeks kwart voor acht, reed een auto, komende van de richting Schalkwijkerweg, tegen een in de Anlhonie- straat staande steiger aan, met hef gevolg, dat deze gehêel scheef kwam te staan. Per- sconlijke ongelukken hadden niet plaats. Wij vestigen er de aandacht op. dat na het einde eener tijdelijke tentoonstelling het Hoofdgebouw, waar deze worden gehouden, steeds eenige dagen gesloten zal zijn, om de nieuwe tijdelijke tentoonstelling te kun nen exposeeren. Er zullen dus tijdens den tentoonstellingsduur enkele dagen zijn, waarop in liet Hoofdgebouw geen tentooi: gelling is. Deze data zijn 6. 7, 8. 9 en 10 April, 20, 21, 22 en 23 April, 4 en 5 Mei en 11, 12, 13 en 14 Mei. Na de Donderdag geopende tijdelijke ten toonstelling worden nog de volgende ge houden: 0 Int. Paaschtentoonstelling: 1119 April. Belgische Floraliën: 24 April3 Mei. Tentoonstelling van bloemschikkunst: 610 Mei Groote internationale bloemententoon stelling (afgeneden tulpen, rozen, anjelieren, Iris, siererwteiv, enz.); 1521 Mei. Zooals reeds gemeld is, organiseert dc Nederlandsche Kamer van Koophandel in België een reis naar de Bloementeenloon- stelling te Haarlem. De deelnemers vertrek ken uit Brussel op 18 April voor een dric- daagschen tocht. Behave de bezichtiging van de bloemententoonstelling, staan op het pro gramma bezoeken aan Frans Hals-Museum, de St. Bavo, waar de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem een orgel concert aanbiedt, en aan het stadhuis van Haarlem. Een liefdewerk bij uitnemendheid zullen wij morgen kunnen beoefenen. Andermaal en dit voor het laatst willen wij nog eens herinneren aan de heerlijke ge legenheid, welke een ieder a.s. Zondag ge boden zal worden om blijk te geven Van zijn naastenliefde. „Het liefdewerk bij uitstek, de St. Vin- centiusvereeniging vraagt dat bewijs, dat we volgaarne zullen geven, omdat we beseffen dat dit zijn loon duizendvoudig zal opbren- gen. In de H. Mis a.s. Zondag zal een klein offer voor den arme gevraagd worden. He* 75-jarig bestaan van de St. Vincenüusver- eeniging hier ter stede zal ook voor den arme een onvergetelijk feit worden. Daarvoor if ons offer ooodig Wat het doel is? Och reeds eenige dagen geleden kon ied'.'i in ons blad de uiteenzetting lezen. Nog eens willen wij er op wijzen. Het streven is, dat op Woensdag 29 April a.s.. aan alle Roomsche gezinnen, die daar voor in aanmerking komen, hetzij onder steund door de St. Vincentius-Vereeniging, door de Roomsche Armbesturen of door de St. Elisabeth-Vereeniging, zal worden ver strekt een ruime feestelijke gave dat aan de bewoners van het weeshuis, de zusters, de ouden van dagen en niet het minst aan de weeskinderen aan dc goede Zusters Car- melitessen (Zijlsingel), die zich zoozeer be ijveren om verlaten en verwaarloosde kinde ren, een goede, liefderijke opvoeding te ge ven aan de zegenrijke St. Joseph-stich- ting op „Dennenheuvel", welker in stilte werkende „Witte Zusters" een schaar van ruim 100 meisjes, klein en groot, om zich heen hebben en daarvan trachten te vormen „brave Roomsche vrouwendie pal sthan tegen de verleiding der wereld dat aan die allen, die de liefdewerken van St. in- centius zoozeer nabijstaan. een feestdag worde bereid, en dan „de laatsten niet het minst" dat aan de stille schamele armen, eenige verlichting worde geschonken in hun moeilijke omstandigheden, dat eenige zon nestralen worden geworpen op hun dikwijls zoo pijnlijken levensweg. Een mooier liefdedaad is welhaast niet denkbaar. Wanneer we ons dit alles even in denken en begrijpen welke heerlijke gele genheid tot het beoefenen der naastenlief de ons hier geboden wordt, zullen wc bliide offeren, en veel offeren. Laat het zco zijn. Barometerstand: 763 vooruit. 9 uur n.m Opgave van: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. BLOC NOTES VAN DE TENTOON STELLING. Naar aanleiding van het feit, dat bij h bezoek der Koninklijke Familie Donderdag- middag aan de Internationale Tentoonstel^ ling te Heemstede, de Koninklijke auto's niet langs den weg arriveerden, Welke door de politie -was afgezet en waarlangs' duizen den zich hadden opgesteld, doet de Heem- slecdsche Politie ons het volgende mede: Het feit was aan een misverstand^ te wij ten, De stoet der Koninklijke auto's werd te Sassenheim opgehouden, doordat aan H. M. bloemen werden aangeboden. Waar zoo- doeride d? auto's al eenigen tijd te laat wa ren, werd in flinke vaart verder gereden'. Bii de grens der gemeente Heemstede werd de stoet opgewacht door eenige politie- agenten van Heemstede per fiets. H. M. gai echter te kennen om het late uur liever te willen doorrijden; zoodoende bleven de wielrijders achter. Waarschijnlijk was de bestuurder der eerste Koninklijke auto ter piaatse bekend, zoodal hij den ingang van Groenendaal aan de zijde van den Hperen- weg inreed en zoodoende de auto s van dc tegenovergestelde richting verschenen. DE VORSTSCHADE. De schade door de vorst aangericht bij de Hyacinthen laat zich wel zeer ernstig aan zien, schrijft het „Kweekersblad", doch de ontwikkeling van de aangelaste planten ver loopt verder normaal, zoodat hel zeer goed mogelijk is, dat de beschadiging blijft bij het verlies van de bladtoppen, maar dat het niet overslaat tot het zoo zeer gevreesde „vu ren" De vorstschade is overal niet hetzelfde. Boven Alkmaar is het lang zoo erg niet als in het Zuidelijk gedeelte van de streek. Ook daar is het nog ongelijk. De partijen die ge heel met een sneeuwlaag bedekt waren, kwamen er beter af dan die half bedekt lagen. De sterk wisselende temperatuur van klad-sneeuw-regen, overgaande tot eenige graden vorst, hebben het meeste kwaad ge sticht. Voor zoover na te gaan, hebben de bloem trossen van de Hyacinthen niet veel geleden. Later zal wel blijken, dat er veel „rotkop pen' in de partijen staan, die moeten zoo vlug mogelijk worden uitgesneden, omdat dil gewoonlijk wordt de besmettingshaard voor het „vuur' Tulpen, die niet van dc vorst hebben ge leden en toch enkele vuurbladen vertoonen, dienen zoo spoedig mogelijk nageloopen en het vuur met zorg verwijderd te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1