KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. UIT DE PERS. De waarschijnlijke ge* volgen van het Politiek Advies. De missies der Paters Lazaristen in China en de H. Kindsheid. Beroepspersoneel bij den Vrij- willigen Landstorm. De „Tijd" maakt een kleine waarschijnlijkheidsberekening van de resultaten, waartoe het Kath. Politiek Advies zal lei den, wanneer de kiezers zich daaraan houden. Gewerkt moet daarbij worden met de cijfers van dc vorige verkiezing. Het blad cijfert als volgt: „Uitgebracht zijn toen op de katholieke partij 874.045 stem men. Het honderdste gedeelte van het totaal getal stemmen was 29.295. De katholieke partij had dus, naar evenredigheid recht gehad op 29 zetels en dan 25190 stemmen overgehou den Zij verkreeg er 32. Telt men te zamen het getal stemmen, dat in 1922 in de ver schillende kieskringen is uitge bracht, zooals zij in Politiek Advies zijn gecombineerd, dan halen drie-en-twintig candida- ten den kiesdteler 29295,en wel een-en-twintig aftredende leden en Minister Ruys en prof. Ver- ïart. ln volgorde van getal zijn dan de overschotten: Overijssel-Drenthe 24.593 Gelderland-Utrecht 24.262 Limburg 22.270 Tilburg 21.598 Friesland-Groningen 20.195 Zeeland 19.562 Helder-Haarlem 19.310 Leiden-Rotterdam- Den Haag-Dordrecht 18.997 Amsterdam 16.795 's-Hertogenbosch 13.377 De volgorde naar kans is dan:' 24 Minister Aalberse, 25 Bulten' (a. L), 26 Ament (a. lj.j 27 De Quay, 28 Van Vuuren (a. l.jj 29 Fruytier (a l.j; 30 Chr. Jan sen; 31 Dh. Kortenhorst; 32 Mev.r BronsveldVitringa (a. L); en 33 Möller. In dit geval zouden dus 27 der 32 oudleden worden her kozen en in volgorde naast de heeren Veraart en Minister Ruys, wier verkiezing verze kerd is, als nieuwe leden aan de beurt komen: de heeren de Quay, wiens verkiezing als ver zekerd mag worden beschouwd, Jansen, Kortenhorst en Möller. Uitvallen dc heeren Stule- meijer, Juten, Michielsen, Knig- ge, Loerakker en Rutten, welke laatste waarschijnlijk een eerste plaatsvervanger is. Na hen loo- pen het meeste gevaar in volg orde: mevr BronsveldVitrin ga, Fruytier, van Vuuren, Ament en Bulten. Mevr. Brons veld en Ament en Bulten wor den dan echter zeker eerste plaatsvervangers. Van Vuuren en Fruytier vallen, als zij niet gekozen worden, geheel af en komen ook niet meer als plaats vervangers in aanmerking. De waarschuwing zij echter her haald. dat men op deze bereke ning niet vee! moet afgaan Het spreekt bijv vanzelf, dat, waar het telkens om één zetel gaat, groote kieskringen veel gemak- ketiikei inhalen dan kleine en dat in groote gemeenten als Amsterdam. Rotterdam en Den Haag de bevolking, evenredig veel sterker toeneemt, dan op het platteland Bij een gelijke toename van het getal kiezers met bijv. 10 pet beteekent dit in den Kies kring Limburg 139 45 in den kieskring s-Hertogenbosch 13055, in den kieskring Tilburg 10948; m de combinatie Gelder land-Utrecht 14114. in de com binatie Leiden enz 13617; in de combinatie Haarlem-Helder 7790; in den kieskring Amster dam, die door grensregeling nog bovendien is uitgebreid. 4609; in den kieskring Overijssel- Drenthe 5388; in de kieskringen Friesland-Groningen 2019 en in den kieskring Zeeland 1956. Practiscb loopen daarom de meeste kans van af te vallen de heeren Fruytier. Van Vuu ren en mevr BronsveldVi tringa en is de kans om dezen te vervangen in volgorde het grootst voor de heeren Korten horst Jansen en Möller." Men kan op deze berekening misschien hier of daar wat af dingen, maar globaal lijkt ze ons wel juist Een gunstige fac- tor voor ons kan nog zijn, dat het katholieke kiezerskorps misschien meer gestegen is dan dat der andere partijen, maar veel kan dat in zoo korten tijd niet uitmaken. De „Tijd" besluit: „De voorspelling lijkt dan ook niet gewaagd, dat, als het Poli tiek Advies wordt gevolgd hetgeen voor de hand ligt. dat geschieden zal negen leden niet zullen herkozen worden en hunne plaatsen zullen worden ingenomen door Dhn. Ruys, Ver aart, Aalberse, De Quay, Chr. Jansen, Kortenhorst en Möller. Mede in verband met de wijzi ging der Kieswet, valt toch op geen grooter getal zetels dan 30 te rekenen." De „Residentiebode" maakt hierbij de volgende kantteeke- ning: „We gelooven, dat omtrent de Brabantsche districten hier 'een prognose gegeven wordt, die niet alle waarschijnlijkheid voor heeft Dr. Möller heeft hoe jammer ook o.i. in Den Bosch niet veel kans. In 1922 haalde het overschot geen ze tel en nu zal vermoedelijk dat overschot kleiner zijn dan toen.' De „Tijd" acht het wel voor de hand te liggen, dat het Politiek Advies algemeen gevolgd zal worden. Dat is echter, gezien hoe men het nu reeds bejegen de. wat él te mooi. O.i. ligt het mer voor de hand dat St. Mi chael in den Kieskring Den De Kon. Familie ter Bloemententoonstelling. - Amsterdamsche nieuwtjes niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiMimiiiMiM BEZOEK DER KONINKLIJKE FAMILIE aan dc Intern. Bloementen toonstelling. H. M. de Koningin met den heer Krelage op weg naar het hoofdgebouw. Foto rechts: overzicht van de pas geopende nieuwe tentoonstelling. BEZOEK DER KONINKLIJKE FAMILIE aan de Intern. Bloementeu- toonstelling. H. K. H. Prinses Juliana bij het vertrek. DE NIEUWE BLOEMENTENTOONSTELLING, Een prachtige verzameling rozen, die met den eersten prijs werd bekroond. BEGRAFENIS VAN DR. LEDA, gemeente-arts, te Amsterdam. De baar wondt door Roode Kruis-Brocdcrs grafwaarts gedragen. HET VOORMALIG ZIEKENHUIS van 't oude mannen- en vrouwenhuis, Nieuwe Keizersgracht, Amsterdam, wordt in een „tehuis voor heeren" herschapen. OM DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Zij, die zonder betalen dc Koningin wilden zien. DE PLATTE PET wint steeds veld: ook bij de Amsterdamsche tram wordt zij ingevoerd. Links de nieuwe, rechts de oude dracht HET ENGELSCHE KONINGSPAAR OP REIS. Op deze foto ziet men H. H. M. M., vergezeld door Z. Em. Kard. Maffi, de schoonheden van Pisa bewonderen. VOORBEREIDING TOT DE NIEUWE TENTOONSTELLING te Wembley. De minarets van een Oostersch tempeltje krijgen een nieuw kleurtje. Bosch, vooral in de omgeving van Helmond en Eindhoven, zich nog al zal doen gevoe len. En ook in Tilburg staat te vreezen, dat De Quay niet veel kans maakt, wijl daar de Arts-partij veel afbreuk zal doen. Hoe het zij, dit êéne is wel duidelijk, n.1. d«t we duchtig pootaan zullen moeten spe len. willen we onze evenredige portie bin nenhalen. Geen katholiek kiezer mag thuis blijven." De paters Lazaristen bedienen, volgens ,,De Katholieke Missiën," in China 11 ver schillende apost. vicariaten met een opper vlakte van 415.000 vierkante K.M. en een bevolking van ruim 67 millioen zielen. Het aantal katholieken in deze missies bedraagt .thans 697.180, dat der katechumenen 64.000. In het afgeloopen dienstjaar werden 17,981 volwassen heidenen gedoopt en 15.542 kin deren van Katholieke ouders. Verder wer den nog 3854 volwassenen en niet minder dan 51.374 kinderen in stervensgevaar ge doopt. Bijna de helft dezer vruchten van het werk der H. Kindsheid komt, met een totaal van 21.276, voor rekening van het vicariaat van Changtingfoe, bestuurd door Mgr Schra- ven, die in Mei 1.1 zijn zilveren priesterfeest vierde. Het aantal priesters klom in het af geloopen jaar tot 528, waarvan 281 Laza risten waaronder 103 ifdandsche en 247 seculieren waaronder 240 inlandsche. De verschillende Seminaries tellen gezamen lijk 888 studenten. Bedenkt men nu, dat deze missies nog maar ongeveer 1/7 van China omvatten, dan zal men begrijpen, wat daar voor de H. Kindsheid te doen valt. Pas geboren kinde ren, vooral meisjes, te vondeling leggen, ver- koopen of vermoorden zelfs is daar nog altijd gebruikelijk, en dat in zulk een ont zaglijk rijk! Duizenden en duizenden wich ten komen daar jaarlijks op deze wijze om het leven of worden aan nog veel gruwza mer lot prijs gegeven. Want velen worden, ook verkocht aan de Mahomedanen en groot gebracht voor de Mabomedaansche vrou wenverblijven of de holen van verdierlijking in de groote Aziatische havensteden. Vaak ook gebeurt het, dat ouders hun dochter nog heel jong uithuwelijken aan een hei- denschen jongen en zoo gebonden aan bei- densche omgeving voor de Kerk verloren zijn. Zulke gezinnen redden, die kinderen loskoopen, opvoeden, tot Christen maken en zoo den grondslag leggen voor Katholieke huisgezinnen en families: ziedaar het werk van de H. Kindsheidl Moge er in ons land dra geen parochie meer zijn. waar de kleinen niet als lid van de H Kindsheid dagelijks bidden en maan delijks hun 234 cent offeren voor hun arme broertjes en zusjes in China en elders! Wie zoo'n kind voor 25 in eens vrijkoopt, maakt den hemel blij. UTRECHTSCH MISSIE-COMITé. Naar de Msb. van de meest bevoegde zijda verneemt, is het in de pers verschenen be richt, als zoude hef voornemen bestaan ora na de te verwachten wijziging der Dienst plichtwet het instructief en administratief be roepspersoneel, thans bij den Vrijwilligen Landstorm werkzaam, door verlofspersoneel te vervangen, geheel uit de lucht gegrepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8