tmsterdamsche Mraciet MaatscP alleen Graote Houtstr-181 - Tel 12504 Maandag 30 Maart 1925 48ste Jaargang No. 16005 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad A Barre inconsequentie Agenda 31 Maart R. K. Beroepskeuze- Voorlichting. Prima Brandstof Verz. zakken. Haarlemsche Orkestvereeniging. Internationale Voorjaarsbloemen- Tentoonstelling te Heemstede. Verklaring. Een vergadering ten bate der Candidatuur-Loerakker. „Kindervoeding." Een paarlen Collier. Tram uit de rails. Rijwieldiefstal. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Sociëteit „Vereeniging." Gymnastiekleraren. Ontheffing Winkelsluiting. Kukirol in Haarlem. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht. St. Vincentius-Vereeniging te Haarlem. De opbrengst der collecten op Passie-Zondag in alle Parochie kerken gehouden. Baden. Uitreiking der diploma's aan de Ambachtsschool Kleverparkweg. H. Missie. D. H. V. B. nomen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haariem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regcL, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling# 60 ct# per regel op de le Pagina s 75 et. per regel. Vraag- en aanbod-advcr- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qnf>A tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI OUUU.H Levenslange geheele on X ^'i een ongeval met X OCA geschiktheid tot werken; I UU.- doodelijken afloop. I XiJU,- bij verlies van een hand, X O C een voet of een oog; I Itw." bij verlies van een X Cfi bij een breuk van X Art duini of wijsvingerT Jtl.™ been of arm; I trw," bij verlies van een andere vinger. Zaterdag is te Utrecht de algemeene ver gadering van den Christelijk-Democratischen Bond gehouden, 't Is begrijpelijk, dat alle partijen, ook de kleine, bij den aanvang van de groote verkiezingscampagne voor het kiezersvolk willen getuigen. Dat daarbij wat_ critiek op de regeering en op andere partijen valt, dat zelfs de propaganda voor eigen beginselen in een krachtige reclame wordt gevoerd, dat alles laat zich verkla ren. Begrijpelijk is zelfs, dat de christen democraten in hun critiek het verst jfaan tegenover partijen, die hun juist krachtens beginsel het naast staan. De rede, waarmee de voorzitter, mr. Sandberg, Zaterdag de ver gadering van den christelijk-democratischen Bond opende, is één doorloopende felle cri tiek op de anti-revolutionairen en christel.- historischen in het algemeen en op de aan bet bewind zijnde regeering met minister Colijn in het bijzonder. Zoo gaat het nu eenmaal: wanneer broeders twisten gaat het er erger aan toe, dan wanneer natuurlijke tegenstanders strijden. - Maar in alles dient maat gehouden, zeker in den strijd onder christelijke broeders. Dat de christen-democraten tegen de coa litie zijn, het is hun recht, maar" in hun strijd daartegen dienen zij allereerst aan het christelijke in hun naam te denken. En daarbij zijn zij zeker in verzuim, wanneer wij lezen, dat hun voorzitter als verkiezings leus heeft uitgedacht: tegen de coalitie het evangelie! Het moge vernuftig zijn om Groen van Prinsterer's ouden strijdkreet: „tegen de revolutie het evangelie" aldus om te zetten, een ridderlijke strijdwijze' is dit allerminst. Immers, ook de christelijk- democraten kunnen niet ontkennen, dat de coalitie bijvoorbeeld in en door den school strijd onschatbare zegeningen aan ons chris ten volk gebracht heeft. Om nu bij ver schil vin meening omtrent actueele politieke vraagstukken over bezuiniging, sociale ver- tekering, werkloozenzorg enz. een schei dingslijn te trekken, tusschen christenen, die wel en die niet 't evangelie volgen, dat is een eigengerechtigdheid, die aan geen christen, dus ook aan geen christen-demo craat past. En tot welke consequenties dergelijke ge vaarlijke redeneer-methoden voeren, blijkt uit het slot van de rede van den heer Sand berg. De spreker vertrouwt, dat zijn partij nog eenmaal van de liliputtergroep van thans, tot een machtige staatkundige partij zal uitgroeien. Kuyper heeft in 1871 wel een deputaten-vergadering met zestien man om zich heen geleid. „Zoo God het wil kunnen ook wij oveï vijftig jaar grooter zijn dan de a. r. en c. h. partijen te zamen," fantaseerde mr. Sandberg. En de verwe zenlijking van dit visioen ziet hij niet enkel in wat zijn recht is te hopen, dat n.m. alle democratsch voelende protestanten aan zijn zijde zullen komen, maar ook hierin, dat de christelijk-democraten met de vrijzinnig- en sociaal-democraten zullen samen gaan. En deze democratische coalitie wordt dan nota bene met een beroep op God en de H. Schrift goedgepraat! „Wanneer wij zien, aldus n.m. mr. Sandberg, dat ook onder hen, die de dagelijksche aanraking met de H. Schrift missen, de gemeene gratie een zelfde verlangen naar democratie heeft doen ontstaan, mogen wij dan deze van God ge boden gelegenheid ongebruikt laten? God vraagt het van ons. Nimmer mag echter die samenwerking ten beginseloffer vergen." Is het niet ergerlijk? Een mogelijkheid van samengaan tusschen christelijken en socia listen een van God geboden gelegenheid! En dat zegt dezelfde man, die tegenover de christelijke coalitie het Evangelie wil stel len! Christenen, evangeliebelijders, kunnen dus wel samengaan met revolutionairen, met predikers van den klassestrijd, die in het Evangelie en de leer der naastenliefde de directe veroordeeling hunner beginselen vin den; maar onderling moet datzelfde evan gelie voor hen een scheidingslijn zijn- Als wij met dergelijke barre inconsequenties den verkiezingsstrijd moeten beginnen, wat zal dan het einde zijn? Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloem enten toonstelling. Sociëteit „St, Bavo" Afdracht Graf. Bond 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Kanarieteelt 8 uur Bestuur Begrafenis-Vereeniging 8 uur Stucadoors 8 uur bestuur Post- en Telegraaf 8 uur Moedercursus 8 uur Leden Landbouw -half 9 uur. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Bach- vereeniging 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Vergadering Pro vinciale Staten half 11 uur. Kunsthandel F. H. Smit - Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Franj^een ciscus Liefdewerk Zoeieslraat 11 Elke^ptej,le Donderdag van 8— 9A uut tl. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IA van 26!4 en s avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen 'an 92 en van half 8half 9, jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uui des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned, R, K, Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tet. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkendt middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van- 1—2. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zón- en feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. „De zorg voor het Roomsche kind na den schoolplichtigen leeftijd moet geacht wor den een logisch gevolg te zijn van de zorg voor het Roomsche schoolkind. En als voor deze laatste speciale zorg in den vorm van bijzonder onderwijs zooveel aanleiding bestaat, dat geen andersdenkende het recht van het bijzonder onderwijs zou willen in twijfel trekken, dan moet men de gemoti veerdheid der speciale zorg voor het oudere kind, op een veel gevaarlijker leeftijd- ge komen en in veel gevaarlijker verhoudingen geplaatst, alleszins toegeven. De zorg nu voor het brengen van dat oudere kind in het arbeidersleger, de aanwijzing van zijn plaats als arbeidsrecruut, de arbeidsbemid- I deling en beroepskeuzevoorlichting, hangen met die algemeene zorg nauw samen. Uit het katholieke patronaatswezen is de katho lieke arbeidsbemiddeling voor jeugdigen en de beroepskeuze voorlichting voor katholieke jongens en meisjes vanzelfsprekend voortge vloeid. Het is alleszins verklaarbaar en te rechtvaardigen, dat er katholieke ouders zijn die meenen, dat neutrale instellingen bij het bemiddelen en voorlichten niet zoo de religieuze, moreele en zedelijke belangen van hun kind kunnen dienen als een instel ling, die op specifiek Roomsch standpunt staat en werkt." Aldus schreef de heer Deliger, Directeui der Gem. Arbeidsbeurs te Amsterdam, in De Arbeidsmarkt van Februari f.1., daarmee wijzend op het goede recht en de plicht der Katholieken de beroepskeuze-voorlichting hunner schoolvrije jeugd zelf te verzorgen, de hiaat tusschen school en leven zelf aan te vullen, den jongen, het meisje te brengen daar, waar niet wordt afgebroken, wat huis gezin, school en kerk moeizaam hebben op gebouwd. In steeds meer plaatsen worden commissies of bureaux voor Beroepskeuze opgericht, zoowel van gemeentewege als van particuliere zijde. Ook hier te Haarlem is het initiatief genomen om tot oprichting van een R. K. commissie te geraken. Daartoe heeft de Commissie voor Jeugd-Organisatie een vergadering belegd op Woensdag 1 April a.s. om 8 uur in St. Bavo SmedestraSt, waar toe zij alle Katholieken uitnoodigt, die eenigszins met de jeugdbeweging in betrek king staan. Op die vergadering zal worden gesproken door den heer G .D. Zegers uit Utrecht, secretaris van het Centraal Ziel kundig Beroepskantoor. Laten allen, die zich interesseeren in deze richting en uit den aard hunner positie zich moeten interessee ren op die vergadering aanwezig zijn en de pogingen der commissie voor Jeugdorgani satie tot een groot succes maken. Woensdagavond om 8 uur allen present in St. Bavo! was en deze heeft gezien wat de „volkswil heeft men totaal genegeerd. Het college van advies heeft Loerakker een plaats gegeven, zóó dat hij de Tweede Kamer niet zal binnengaan. Loerakker, de algemeen gewilde candidaat, de man, die als Katholieke democraat, uit de arbeiders voortgekomen en nog werker is, met de toestanden van de arbeiders volledig op de hoogte is die de nooden kent, deze man moest plaats maken. Mr. Kortenhorst moest vóór Loerakker komen. Men had rekening moeten houden met den stroom des tijds. Loerakker werd in HaarlemHelder in 21 Kiesvereenigingen en in DordrechtRolterd Leiden in 22 Kicsvereenigingen gesteld, iets wat een anderen candidaat in heel Neder land niet te beurt viel. Hij wordt nu welis waar op twee lijsten geplaatst, doch zoo, dat hij nooit de Kamer zal binnengaan. Wij gaan hiermede niet accoord. Het be wijs is geleverd dat ook de kiezers hier mede niet accoord gaan. Het is daarom aan ons er aan mede te werken dat Loerakker als penningmeester en als lid van t be stuur de heer Dr. A. v. Eldik. Tot den heer J. G, van Dapperen, die na 23 jaren het penningmeesterschap te hebben vervuld en die aftrad wegens een reis naar Indië, werden zeer waardeerende woorden gesproken. Tot leden van het college van gecommit teerden werden benoemd de heeren Ed. A. van Bilderbeek, W. v. Liemt, H. Cransberg, B. A. Berends, J. v. Thiol, S, Blom, C. H. F. Maas, J. W. Koopman, A. Bleyn en J. Schaap. Na^en hoogst gunstige ontvangst als eer ste uitvoering op het Leden-concert van Donderdag j.l. wordt op het aanstaande Zondagmiddagconcert door de H. O. V. uit- gevoerd: de Symphonic in e mineur van Cesar Franck. Dit grootsche werk genoot onder de be- zielende leiding van Nico Gerharz, die, na bordrtchtRottêrdan^--Den "iTaag—^en voorafgaande studie van eenige weken, --- deze compositie m zijn volle schoonheid tot ons bracht, een dankbaar gehoof en een daarmee gepaard gaande uitbundige ovatie van het talrijk, opgekomen ledental. Met het Andante (voor Strijkinstrumenten) van Tscbaikowsky en de niet algemeen be kende maar genotvolle suite van Sibelius: „Karelia" vormt -dit program een schoon geheel, zoodat een bezoek aan de concert- - js nan ons er uau iiicue ie nciivt-ii - wel de Tweede Kamer wordt binnengeleid. zaal v0?r dezcn Zondagmiddag zeer te bevelen. Spreker behandelt verder wal de pers er van zegt en na verschillende stukken daar na behandeld te hebben, zegt spreker dat ook uit dit alles blijkt, dat de bladen het zwak en onrecht voelen dat door het ad viescollege is daargesteld. Dan komt spreker aan het artikel van Baron van Wijnbergen in „De Tijd". Juist op de zinsnede, dat na het uitkomen van het politiek advies de besturen der kies- toonstelling bezocht, vereenigingen de leiding in handen 'inoefen Waar het weer een bezichtiging der volle- houden, wordt ons hier den weg gewezen, gronds-tentoonstelling minder aantrekkelijk hoe wij in dezen hebben te handelen. Wij i maakte, kon 'net hoofdgebouw zich ineen moeten menschen in de Kamer hebben die buitengewoon druk bezoek verheugen, nier echt Roomsch-Katholiek zijn, nu dan juist hoopten zich de belangstellenden op, zoodat moeten wij Loerakker, die altijd heeft gc- de bezichtiging noodgedwongen in een arbeid voor de meest verdrukten en een uiterst langzaam tempo moest plaats vinden, ras-echt katholiek is. Dat is de man, die j Voetje voor voetje Her rlp De minder gunstige weersgesteldheid van gisteren is, zooals te verwachten was, van invloed geweest op 't bezoek. Ongeveer 60C0 menschen hebben j.l. Zondag de ten- Tot ons leedwezen is ons gebleken, dat een geacht ingezetene onzer gemeente zich door het ingezonden artikel „behartiging van middenstandsbelangen", in ons nummer van 17 dezer, gekrenkt gevoelt. Wij willen wel verklaren, in het bedoelde stuk slechts een algemeene strekking te hebben gezien, en dat wij bij een vermoeden (dat niet bestond en nog niet bestaat) van een persoonlijken aanval, eenige zinsneden, die daartoe aanlei ding hadden kunnen geven, zouden ge schrapt hebben. Redactie N. H, Courant. Zondagmiddag 4 uur had deze aangekon digde vergadering plaats in gebouw „St. Bavo," Smedestraat. Reeds vóór het aan- vatigsuur was de zaal geheel bezet met da mes en heeren en niet alleen dat men zich uit Schoten en Haarlem de moeite had ge troost aanwezig te zijn, ook uit Overveen, Vogelenzang, Bennebroek, Heemstede, Lisse, Voorhout, Noordwijkerhout, Noordwijk, Haarlemmermeer. Beverwijk, Santpoort, Vel- sen, Haarlemmerliede en Zandvoort jvas men opgekomen om deel te nemen aan de be sprekingen. De convocatie luidde: „De heer Loerak ker moet Kamerlid blijven." Het comité van actie bestaat, uit de hee ren J. Dekker, M. Emans en Mevr. Weber- Strik. De voorzitter, de heer Dekker, opende te ruim 4 uur deze bijeenkomst met den Chris telijken groet, zijn tevredenheid uitsprekend Over de zeer groote opkomst. De opkomst is geheel buiten verwachting. Aanvankelijk was het niet de bedoeling tot een zoo groote bijeenkomst over te gean hij, doch daar van zeer vele zijden sympathiebetuigingen binnenkwamen, werd het comité genoopt eene groottre zaal te huren, welke op heden nog te klein blijkt te zijn. De bedoeling, aldus de voorzitter, van deze vergadering is een bespreking van het politiek-advies. Als er ooit iets is tegenge vallen zeide hij, dan zeker wel dit. In den Kieskring Leiden werd de heer Loerakker geplaatst op'plaats 7 en in den Kring Haar lemHelder op no. 5 van het advies. Dit had niemand verwacht. De kiezers toch had den reeds hun uitspraak gedaan, vóór dat het college van advies uitspraak deed. Men onze grootste belangen kan, doch ook moet verdedigen. Onze actie daarvoor in deze dagen, moet groot en overweldigend zijn, doch ook zeer vlug. Tot 1 April hebben de candidaten het recht zich terug te trek ken van het politiek advies. De tijd is zeer kort. Het behoeft geen betoog, dat in al de plaatsen, die zich hier op heden doen vertegenwoordigen, een krachtige actie moet gevoerd worden om de kiezers te overtui gen, hoe zij moeten handelen. In verschillende plaatsen als Leiden, Den Haag enz. zullen actie-vergaderingen wor den belegd en wel in Den Haag op Dinsdag 31 Maart, 's avonds half acht, in gebouw „Veritas". Spreker is er ten slotte van overtuigd, dat deze eerlijk te voeren strijd, welke geheel blijft in het kader van het kiesregle ment, den strijd te voeren als Roomsch- Katholieke kiezers, ons zal brengen de over winning, n.l. het binnengaan van den hear Loerakker in de Tweede Kamer. (Langdurig applaus). Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de heer Loerakker verhinderd is deze verga dering bij te wonen. De Voorzitter geeft hierna gelegenheid aan de vergadering zich uit te spreken. Door zeer velen wordt van deze gelegen heid gebruik gemaakt, ook door de afge vaardigden van de genoemde plaatsen. Ook worden aanmerkingen gemaakt OP het kiesreglement, waar de bevoegdheid van het college van advies moet worden bekort. O.m. wordt ook door den heer Kuiper nog opgewekt tot actie. Wij blijven binnen het raam van het kiesreglement. Het is al léén goed recht, het democratisch voelen mag niet gekweekt worden. Besloten wordt aan het comité van actie een steunfonds toe te voegen. Reeds hebben enkele personen gelden disponibel gesteld om de eerste onkosten te dekken, doch er moet meer komen, daarom wordt aange spoord direct ot> de verschillende plaatsen in Noord- en Zuid-Holland actie-comité's op te richten en de adressen van deze comité's te zenden aan het correspondentie-adres: Bankestraat 8. Van hieruit zal het verschil lende materiaal worden toegezonden. Met een dankwoord voor de massale op komst, wordt deze vergadering omtrent ze ven uur gesloten met den christelijken groet. 0 De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 171, Dinsdag 161, Woensdag 154, Donderdag 158, Vrijdag 173 en Zaterdag 158 porties. Mevr. D. K„ wonende te Heemstede, deed aangifte bij de politie, dat zij, vermoedelijk op het terrein der Internationale Tentoon stelling te Heemstede een paarlen collier heeft verloren. Zaterdagavond, ongeveer tien minuten, over acht, liep op het Frans Halsplein, een tramwagen uit de rails, waardoor het tram verkeer tot 9 uur vertraging ondervond. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was in een perceel aan de Berkerodesteeg. Zondag had in de O. Z. E, B. I. te Utrecht het aangekondigde examen van den Bond plaats. Leden van reddingsbrigades uit Am sterdam, Haarlem, Utrecht en Amersfoort namen aan het examen deel. Voor Haarlem was de uitslag bijzonder gunstig. Geen der candidaten werd afgewe zen. Mej. E. Visser slaagde Technisch en Medisch voor diploma B; de Medische Com missie verleende haar het diploma met lof. Mej. A. Franse slaagde Technisch en Medisch voor Diploma C (Instructrice), terwijl de heeren L. Bongers en A. Vrugt, die het Technisch deel reeds in Dec. 1924 af legden, nu ook voor het Medisch deel van het examen C (Instructeur^ geslaagd zijn. Vrijdagavond had de algemeene vergade ring plaats der leden van de Sociëteit „Ver eeniging." Dj heer Dr. J. Timmer werd tot voor zitter herkozen, evenzoo de heer M, Loosjes voor voetje bewoog zich hier de dichte menschenmenigte voort. Een der bekendste geleerden op het ge bied der plantenziekte-kunde, de heer Erwin Smith van Washington, heeft gisteren, rond geleid door Dr. van Slochtcren uit Lisse, de tentoonstelling bezichtigd en na afloop zijn naam geschreven in het Gulden Boek. Alhier wordt de 63ste jaarliiksche alge meene. vergadering gehouden van de Veree niging van Leeraren en Onderwijzers in de Gymnastiek in Nederland, op Dinsdag 14, Woensdag 15 en Donderdag 16 April 1925 te Haarlem. Maandag 13 April (2e Paaschdag) ontvangst van de afgevaardigden door de afdeeling Haarlem, in hotel „Royal" tegenover het station. Op Dinsdag 14 April, 10 uur voorm. huis- huidelijke vergadeirng in. hotel „Lion d'Or. Pauze, 's Middags van IA3 uur voort zetting huishoudelijke vergadering. Openbare vergadering. 3K—4A. Demonstratie Zwemmen in Stoop's bad, onder leiding 'van de heeren J. Bongertman en A. J. Meyerink, leeraren in de gymnastiek te Haarlem. a. Toepassing van het onderwijs in zwem men voor leerlingen van de Lagere School; b. Demonstratie „zwemmend redden." 4A5/a. Demonstratie van Rugby, Hockey (Engelsch en Hollandsch) en Zaalathletiek, resp. op de speelvelden en in de gymna stiekzaal van het Kennemer Lyceum. 6A uur. Gemeenschappelijke maaltijd in hotel „Lion D'or.". 8 uur. Feestavond aangeboden door de af deeling Haarlem. Op Woensdag 15 April 9—10 uur, zoo noodig, voortzetting der huishoudelijke ver gadering. Openbare Vergadering. 1011 uur. Sectie-vergaderingen. 1. Groep Middelbaar Ónderwijs.: Lezing over „Schoolwedstrijden" door den heer M. Mauritz, arts, te Haarlem. 2. Groep Lager Onderwijs. Nog niet be kend. 11 uur. Vergadering in pleno ter behan deling van de besluiten der sectie-vergade ringen. WA12'A uur. Lezing met demonstratie over „De Nieuwe Richting" door F. C. G. Duvergé, leeraar in lichaamsoefeningen te Velsen. Debat. Pauze. 2. Uur. Openingsrede door den voorzitter J. H. Luiting. 3A uur. Lezing, geïllustreerd door lan taarnplaatjes, over „Beïnvloeding van de ademhaling door lichaamsarbeid en ge moedsbeweging," door dr. J. Lubsen Nzn„ arts, te Amsterdam. 4'A uur. Debat lezing Duvergé. Rondvraag en sluiting. Alle vergaderingen op dezen dag in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersiraat. Op Donderdag 16 April 10 uur, openbare vergadering in hotel „Lion D'or," waarvoor zijn uitgenoodigd de heeren Inspecteurs voor de Lichamelijke Opvoeding en alle leer krachten in den lande, werkzaam aan de verschillende instituten voor de Lichamelijke Opvoeding. 1, Interpretatie van het examenprogramma voor het verkrijgen van de acte Middelbaar Onderwijs gymnastiek. 2. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. Het gemeentebestuur van Haarlemzal het hoofdbestuur en de afgevaardigden op één der dagen officieel ten stadhuize ont vangen Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat zij ten aanzien van de winkels op den bazar te houden door de Ned. Herv. Wijkvereeni- ging „Wijk I" in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 79, ingevolge het bepaalde bij artikel 14 sub. b-, der Verorde ning op de Winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die win kels op 31 Maart en 1 April 1925 tot 10 uur n.m en op 2 April 1925 tot 12 uur 's nachts mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegc- Men schrijft ons: De Kukirol-fabriek, in Holland, vertegen woordigd door de N. V. Drogerijen Maat schappij Rotterdam, houdt vanaf morgen tot a.s. Zaterdag 4 April een Kukirol-rec- lameweck in Haarlem in de étalages der verschillende Drogisterijen. De Kukirol-meisjes zullen dan aan het Haarlemsche publick toonen, wat door goede voetenverzorging, natuurlijk met Ku kirol, te bereiken is. Het is een feit, dat de voctenverzorging over het algmeen nog veel te wenschcn over laat. Gezicht en handen, zoomede de tanden verzorgt men dagelijks, omdat men die moet toonen, de voeten die in een nauw omhulsel zitten, worden vcrwaarloosü Geen wonder, dat er zoovelen aan hun voeten sukkelen. Verzorging der huid, dus ook der voeten, is daarom zoo belangrijk voor de gezohdheid van het geheele lichaam omdat het menschclijk lichaam niet alleen door de daatvoor bestemde hoofdorganen, de longen, maar ook door de huid „ademt De Kukirol-fabriek heeft door haar pro paganda, opgezet door alleszins bekwame mannen (een staf van artsen is aan de Ku kirol-fabriek verbonden) in dit opzicht pio nierswerk verricht. Zij brengt dagelijks over de, geheele we reld r.nder de aandacht van milloenen men schen (zelfs China en Afrika behooren tot haar afzetgebieden) welk»een enorme be- teekenis gezonde voeten voor het lichaam hebben. Dat zij succes heeft, toont dc voortdu rende uitbreiding van haar bedrijf. Zoo juist is de nieuwe fabriek van 5 verdiepingen klaar gekomen. Een nieuw postkantoor wordt voor haai van rijkswege in Grosz- Salze, waar de Kukirol-fabriek staat, ge bouwd, omdat het oude te klein is geble ken. En dit in Duitschland, waar aan be zuiniging* streng de hand wordt gehouden. Uit waardeering voor het werk, dat dc Kukirolfabriek heeft gedaan, is door B, en W. van Grosz-Salze, een badplaats, beslo ten, de straat langs de gebouwen der Kuki rolfabriek, de Kukirolstrasse te noemen. In een zer aanbevelenswaardige brochure „De juiste verzorging der voeten" door Dr. Fr. Netto, welke brochure gratis op aan vraag, of tegen inzending van dit bericht, wordt toegezonden door dc N. V. Droge rijen Maatschappij Rotterdam 284, Schicka- de 104, vinden voetenlijders waardevolle raadgevingen. De achterstaande advertentie licht onze lezers nader over de reclameweek in. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit Opgave van: Medegedeeld door het Kon. NedL Meteorologisch Instituut te De Bildi. Naar waarnemingen in den morgen vao 30 Maart 1925. Hoogste barometerstand 77J.3 m.M., te Zuerich. Laagste barometerstand 741.4 m.M.. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Maart: Meest matige, wellicht tijdelijk toenemen de zuidwestelijke tot westelijken wind, zwaai bewolkt of betrokken, later waarschijnlijk met regenbuien, zelfde temperatuur. „Te Deum Laudamus" U o God loven en danken wij! Welk „en zegening heeft er ge rust, gisteren op het werk der Priesters, op de Liefdadigbeidspredicatieën, en de daarna gehouden collecten! Met nog nagekomen giften, mocht de St. Vincentius-Vereeniging in ontvangst nemen de kapitale som van 4816.76, plus 14. te zamen 4830.76, Ho^ dankbaar en vreugdevol stemt ons deze opbrengst, deze uitslag van het beroep, gedaan op de Liefde en Barmhartigheid onzer Geloofsgenooten! Dank aan God voor Zijne Hulp en Zijn Zegen. Oprechte, eerbiedige dank aan onze Herders, aan de Hoog Eerwaarde en Zeer Eerwaarde Heeren Pastoors der Haarlemsche Parochiekerken, die met volhardenden ijver ei. heilige geestdrift in alle H, H. Missen, de belangen der armen hebben bepleit Harte lijke, welgemeende dank zij gebracht langs dezen weg aan al onze weldoeners - groot en klein dank voor de belangrijke giften der welgestelden dank voor het pennings ke der weduwe! Allen hebben bijgedra gen, en zeker naar best vermogen, om de collecten te doen slagen. Welnu dan, ons doel is bereikt. Thans de r eds aangevangen voorbereidings-maatrege- len voortgezet. Er zal op 29 April a.s., dien dag, dat wij het feest vieren van ons 75-jarig bestaan aan alle mannen, vrouwen en gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, ook aan de stille schamele armen, aan ons W eeshuis, de Zusters Carmelitessen en de Witte Zusters, een vreugdevolle dag wor den bereid! In de afgeloopen week werden in het dou chebadhuis aan d<jr. Schotersingel 1112 ba den genomen, in dat aan den Koudenhorn 367; in dat aan het Leidscheplein 836 en in dat aan het Hofdijkpléin 585. Zaterdagmorgen had de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van den wintercursus, dag- en avondschool der bovengenoemde ambachtsschool. Om half elf verzamelden de leerlingen zich in de aula, alwaar de directeur eenige hartelijke woorden tot hen sprak. Hij zeide, dat het geleverde proefwerk niet alleen aan de ver wachtingen had voldaan, maar deze zelfs overtroffen, vooral de avondschool mocht op gunstige resultaten bogen. De school wordt zeer getroffen door ver schillende maatregelen, o.a. moet ik memo- recren de zoo onaangename salarisregeling, die nadat de ieerareh reeds eenige maanden in dit jaar aari het werk waren, werd bekend gemaakt en die zeer zeker nog veel minder heeft gegeven, dan het minste wat één durfde veronderstellen. Daarna hebben wij, aldus de directeur, zeer veel tegenspoed gehad door ziekte van het personeel waarvan er thans nog een 4-tal meer of minder ernstig ziek zijn en van wie ik helaas geruimen tijd de voile medewerking heb moeten missen en hiernaast hebben wij dezen winter met zeer veel andere ziektegevallen te kampen gehad. Bovendien wordt het budget onzer scholen steeds geminiseerd, steeds moet er worden bezuinigd en bekrompen, waar tegenover staat, dat wij en ons bestuur aan onze leerlingen zooveel mogelijk wenschen te geven eq zoo mijne heeren het een en ander bij elkaar trekkende moet ik helaas constateeren, dat de afgeloopen perio de wat dat betreft zeer -ongunstig is geweest waarnaast ik echter met genoegen opmerk, en u heeren bestuursleden zult het met mij eens zijn, dat het geleverde proefwerk niet alleen aan de verwachting heeft voldaan, doch dit zelfs heeft overtroffen, vooral ook voor de avondschool^ mochten wij dit jaar op zeer gunstige resultaten bogen. Dat dit bereikt is hebben wij te danken aan hen, die hoewel met zeer veel tegenslag werkende, immer bereid waren ook in htm vrijen tijd zich.voor hun collega's te geven. Aan hen dus hier mijn oprechten dank. Daarna sprak de directeur een woord tot de vertrekkende jongelui en de commissie van toezicht ,en het bestuur. Behalve directeur en leeraren waren nog aanwezig de heeren P. van Thiel en H. v. Mei, zijnde de commissie van onderwijs uif het bestuur. Een luid applaus weerklonk na deze woorden. Vervolgens verkreeg een der leeraren, de heer D. Oosterveld het woord. Spreker zeide, dat er tegenwoordig een te groote belangstelling voor allerlei soorten spott onder dc jongelui heerscht, doch dat deze belangstelling, van den anderen kant beschouwd goed is, daar dit het leven is, wat tot uiting komt in jeugdverenigingen, bon den en centrales. Deze belangstelling, dit opgaan in de dingen is het leven in u. Zorgt nu dat dit in een goede richting wordt ge leid, aldus spreker. En voortgaande, wilde hij hen allen den goeden raad geven niet te gaan behooren tot de mopperaars, bij wie zooveel levenslust verloren gaat. Veel moet nog door u geleerd worden en niet alleen in uw vak. Moeilijk heden zullen moeten worden overwonnen om dan weer nieuwe te ontmoeten, doch over al moet gij belangstelling voor toonen en alles met energie willen leeren. Dit alles is onmogelijk zonder uwe medewerking zonder liefde, toewijding en belangstelling leert gij niets. Dit is het wat wij u reeds op school leerden, doch thans moet gij het in het leven toepassen. De njgest duurzame vreugde wordt alleen in en door arbeid verkregen. De school heeft het 'hare voor u gedaan, thans moet gij zelfstandig trachten iets te bereiken. Onze wenschen alleen kunnen U niet helpen. Gij moet het swcces niet afwach ten, doch werken om het te behalen. Gij moet bevrediging vinden in Uw arbeid. Velen denken er anders over. De geest onder het volk komt het niet altijd ten goede. Dikwijls wordt het buitenland tot voorbeeld gesteld, doch denken wij slechts aan de schit terende plaatsen, welke door onze landge- nooten in het buitenland worden ingenomen in kunst en wetenschap, financiën en econo mie. Ik denk, aldus besloot spreker, aan al de werkers en in 't, bijzonder aan hen, die te Heemstede hebben gewrocht een bloementen toonstelling, die ons aller respect en bewon dering afdwingt. Zij en de reeds genoemde werkers in het buitenland zijn het die werken en nog eens werker, en voor wie het spreken over een 8-urend:,g" hoe belangrijk ook) voorzeker een onsympathiek geleuter moet zijn. Deze werkers verdienen onze hulde, want zij maken ons groot in den vreemde, fundeerende onze nationale bestaansmoge lijkheid. Moge de geest, welke die werkers beweegt, ook U wakker maken en doen groei- en tot blijde, welwillende menschen. Deze woorden werden met luide blijken- van instemming begroet. Hierna volgde de uitreiking der diploma's.. De heer P. v. Thiel, lid van de commissie van onderwijs uit het bestuur sprak vervol gens eenige woorden tot de leerlingen. Voor u is het thans een gewichtige dag, aldus spr. Thans komt gij in het volle leven te staan'. Zult gij ook daar een even goed fi guur slaan als hier? Kunt gij ook werken voor u zelf? Ja, indien gij slechts in 't oog, houdt dat het geluk in den arbeid ligt. Dit geluk is een bezit, dat u niet ontnomen kan worden. Bedenkt, als gij dit bereikt hebt, dat gij dat voor een groot deel aan uw leera ren te danken hebt. Ik weef, dat directeur en leeraren zich steeds geheel voor u gaven Daarvoor breng ik hen mijn hartelijken dank Namens de leerlingen sprak de leerling J, E. van Dijkhorst het volgende „Directeur en leeraren, thans vervul ik de aangename opdracht u hulde te mogen bren gen namens de leerlingen van de ambachts school. Mijnheer de Directeur, u wees er op, dat het buiten de school voor ons niet gemakkelijk zal zijn. We zullen moeilijk heden hebben te overwinnen, maar we zullen mannen worden in den waren zin van het woord. Wij zullen daarmede den naam van de school hooghouden. Ik spreek hier niet om zoo maar eens iets te zeggen. Daarom jongens vooruit. Een driewerf hoera vooi bestuur, directeur en leeraren." Een spontaan hoerageroep toonde aan hoe de jongens met het gesprokene instemden. De directeur dankte hierop bestuur, leera ren en leerlingen hartelijk voor wat zij zeiden en wenschte de leerlingen van ganscher harte een goed succ'es. Mocht gij, aldus spreker, ooit hulp of steun noodig hebben, dan zullen wij steeds be reid zijn u zooveel mogelijk te helpen. Na deze woorden riep hij hen allen een vaarwel toe, waarna de plechtigheid ge ëindigd was. In dc parochiekerk van dc H. Liduina, Rijksstraatweg, alhier, wordt van 18 tot cn met 28 April 1925, H. Missie gehouden. DISTRICT HAARLEM, Propaganda-vergadering. A.s. Donderdag 2 April organiseert het District Haarlem e.o van den D. H. V. B. een propaganda-vergadering voor de leden van de tot dit district behoorende clubs. Als sprekers treden op de Weleerw. A. J. M. Postina, districtsadviseur, en de heer H. J. van Tol. scheidsrechter R. K. F. De vergaedring wordt gehouden in het gebouw Sf. Bavo en begint em 8A uur. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1