GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL. LUCHTVERKEER. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN. Een rede van Herriot. Een Russische delegatie van den vakvereenigingsraad naar Engeland. Lord Salisbury opvolger van lord Curzon. Dr. Jarres ongesteld. De Duitsche vloot van Scapa Flow. Geen nieuwe Duitsche stappen. De tornado in Argentinië. Het Duitsche Rijks presidentschap. Spoorwegramp in Siberië. De mijnramp in Lotharingen. Een zeldzaam ziektegeval. Waar bleef de dekknecht? De Baarnsche zwervèr. Door kokend water verbrand. Werkzoekenden in Duitschland. Een oog uitgestoken. Een bloedige arrestatie. Twee Nederlanders in Frankrijk gedood. Twee meisjes vermist. Twee handige dieven. De moord te Giessen Nieuwkerk. De brand ïn de Pieter Jacobszstraat te Amsterdam. Van drie zieke stoeltjes. De pers en het opsporen van misdadigers. Een troep woestelingen. Autobus omgeslagen. Wat het publiek niet weet. Ernstig auto-ongeluk te Arnhem. De „Innisholm" weder vlot. Een rare tractatie. Knoeierij door een ambtenaar bij de P. T. T. Een oplichter in 't groot. De R. K. Universiteit. Engelsche hulde aan onze vliegers. VERKEER EN POSTERIJEN. Perstelegrammen. Halfmaandelijksche spoor- dbonnementen. VISSCHERIJ. Hollander vrijgesproken. In d« Senaatscommissie voor buitenland- «che zaken heeft Herriot verklaard, dat alle veronderstellingen in de pers betreffen de vermeende verbintenissen, welke door Frankrijk zouden zijn aangegaan, volstrekt onjuist zijn. Op het oogenblik hebben be sprekingen plaats. De regeering bestudeert met de grootste zorg de verschillende pro blemen. Zij beoogde nimmer het sluiten van eenig veiligheidspact, dat de rechten en be langen barer bondgenooten zonder hun toe stemming op eenigerlei wijze zou raken. Nie mand heeft er ooit aan gedacht om, wat Pol len betreft, de bij het verdrag van Versailles vastgestelde grenzen te loochenen of zelfs tot onderwerp eer.er bespreking te maken. Elk nieuw pact zou slechts een aanvulling van het vredesverdrag kunnen zijn op den dag, waarop Polen zulk een aanvulling nuttig acht roor zijn eigen veiligheid. Het toetreden van Duitschland tot den Volken-bond, aldus Herriot, blijft steeds de voornaamste vooraf gestelde voorwaarde voor elk definitief accoord. De regeering gaat zonder eenige verbintenis of belofte voort alle oplossingen te bestudecren, wel ke, naar zij meent, eenige kans bicden een dotirzamen vrede in Europa te vestigen, niks met volkomen ee/biediging der be staande verdragen. Frankrijk ontmoet bij rijn geallieerden eenzelfde standpunt en te- vtns de toezegging tot verdere samenwer king. Vrijdag is een delegatie van den Al-Rus- riscben vakvereenigingsraad uit Moskou naar Londen vertrokken om met een depu tatie uit den algemeenen raad van het Brit- sche trade-unioncongres te confereeren over een gemeenschappelijke actie voor het her stel der eenheid in de internationale vakbe weging. De leider Tomski sprak de vaste overtui ging uit, dat het den Engelschen en Russi- schen vakvereenigingen zal gelukken de 1 eenheid in de" vakbeweging te verzekeren. Markies Salisbury, thans Grootzegelbe- i waarder, wordt opvolger van lord Curzon, Lord President of the Council cn leider van i het Hoogerhuis. Dr. Jarres heeft Zaterdag dé griep ge kregen, zoodat hij zijn -verkiezingscampagne nog den laatsten dag heeft moeten afbreken. De arbeiders, die bezig zijn met het sloo- pen van de bij Scapa-Fiow tot zinken ge brachte en later gelichte Duitsche schepen, hebben in een der torpedojagers de lijken van vijf Duitschers gevonden. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of het de lijken van officieren of matrozen zijn. Bericht wordt, dat Duitschland inzake het veiligheidspact geen tweede nota aan de geallieerden zal zenden. Thans meldt het W. B., dat de Duitsche regeering in het ge heel geen nieuwe stappen in deze aangele genheid zal doen. Omtrent een tornado, die in de provincie Santa Fé (Argentinië) gewoed heeft, wordt gemeld, dat de telegraafverbindingen ver broken jpjn. Hulptreinen zijn van Buenos Aires naar de verwoeste gebieden vertrok ken. De steden Classon, San Jenaro, Diaz, Barranca en Larrechea zijn verwoest. De pro vinciale regeering beeft een hulptrein ge zonden met doctoren, verpleegsters en medi cijnen. De eerste verkiezing van den rijkspresi dent door het volk heeft plaats gehad on der betrekkelijk geringe deelneming. Over al was men van meening, dat aan deze eerste stemming toch geen beteekenis viel te hechten, daar in verband met het groote aantal candidaten in elk geval een tweede stemming noodig zou zijn. Tot Zondagavond half 12 zijn in totaal on geveer 9 millioen stemmen geteld, waarvan zijn uitgebracht op: Jarres: 3.350.000; Braun 2.700.000; Marx 850.000; Thaelman 850.000; Hellpach 670.000; Held 350,000; Ludendorf 112.000. Op 40 K.M. afstand van Irkoetsk is 'n trein, komende van Werchne-Oedinsk (ten Oosten van het Baikal-meer), ontspoord, waarna de ketel van de locomotief uit el kaar sprong. Om 11 uur 's ochtends waren 16 dooden en 80 gewonden te voorschijn ge haald. Te Merlenbach hebben de arbeiders van twee schachten hedenochtend een sympa thiestaking geproclameerd om hun ontevre denheid te betuigen in verband met de ramp Er zijn bijna 6000 stakers. Te Rotterdam is een geval vastgesteld van spirochaetosis ictero liaemorrhogica (de l ziekte van Weii), een besmettelijke ziekte, waarvan tot nu toe, voor zoover bekend, j nog maar één ander geval in ons land is j voorgekomen, n.l. bij een arbeider aan de vuilnisbelt te Zaandam. De Rotterdamsche patiënt was werkzaam aan een mcelmolen. Hij wordt verpleegd in bet ziekenhuis aan den Bergweg. Deze ziekte, die gepaard gaat met geel- 1 zucht, koorts en bloedingen, heeft de lijder waarschijnlijk gekregen door ratten. De Ge meentelijke Geneeskundige Dienst heeft het geval in onderzoek. *s Avonds omstreeks 11 uur voer ëen Schipper per motorboot onder de Tolsteeg- basculebrug te Utrecht door. Op sleeptouw had hij een dekschuit, waarop, een knecht, die het roer in de goede richting hield. Ter hoogte van de brug keek de schipper eens achter zich en tot zijn grooten schrik miste hij den dekknecht op dc andere boot. De politie werd gewaarschuwd, die aan het dreggen sloeg, want de knecht moest na tuurlijk over boord geslagen zijn. Maar hoe men ook speurde en zocht, dc ijzeren haak bracht niets naar boven. Eindelijk, het liep al tegen twaalf, voegde zich bij de menigte, die het reddingswerk gadesloeg, een als schipper uitziend persoon, die nieuwsgierig Informeerde, wat ze met zijn schuit aan het doen waren. Hij was even teruggetoopen naar de plaats, waar zijn boot gemeerd had, daar hij- vergeten had het touw, waarmee deze vast lag, mee te nemen. Vandaar zijn opzienbarende verdwijning. Het publiek op den wal glimlachte, de po litie keek effen en bergdt het reddingsmate riaal op, de schipper werd kwaad om dat uur oponthoud en joeg de beide booten full •peed door het donkere singelwater. Achter op de achterste boot stond de dek knecht. Hij keek tevreden naar een stuk touw, dat hij in de hand hield.... Dat zou hij nu toch haast kwijt geweest zijn! Me^i meldt uit Baarn: f Bij missive d.d. 17 dezer van Ged. Staten m Utrecht is aan het Gemeentebestuur te Bsarn mededeeling gedaan, dat het raads besluit tot het toekennnen van vergoeding wegens proceskosten aan den agent W. iHuisman alhier, niet is goedgekeurd. Het weejarig jongentje van K. te Ben- 'telo, te Ambt-Delden is Vrijdag over een pot met kokend water gevallen en aan de brandwonden overleden, Men schrijft uit Enschedé aan het Vad.: De opleving der 'textielindustrie in de 'Duitsche grensplaatsen is oorzaak, dat weer tal van wcrkelooze arbeiders uit Twente werk kunnen vinden. Bij tientallen worden de textielarbeiders, in het bijzonder uit Denekamp en Losser, aangenomen op dc fabrieken te Nordhom en Gronau, waar zij een zeer goed loon verdienen, althans niet minder dan in de Twentsche textielindu strie. Zelfs komen uit de veenstreken tal van arbeiders naar Denekamp, om vandaar uit op de Duitsche fabrieken werk te zoeken, waardoor de woningnood daar ter plaatse zich erger dan ooit doet gevoelen. Vrijdagavond heeft in de buurtschap •Gaanderen (Geld!.), een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekere M. waa door het dakraam de wo ning van v. G. binnengedrongen. Het liep uit op een gevecht met messen, waarbij M, een oog werd uitgestoken. Ook oe gebrs, v. G. kregen verschillende steekwonden. De onder opzienbarende omstandigheden uit de gevangenis te Wesel gevluchte Neder lander Vermeulen, is in de Duisburgschc ha ven gearresteerd. Bij zijn aanhouding ontstond een bloedige vechtpartij tusschen den arrestant en de politie, waarbij een agent en een politiehond door revolverschoten zwaar gewond werden. Ter hulp snellende politiebeambten brachten den arrestant zware Schotwonden toe. Vermeulen werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hij had twee revolvers en 100 patronen in zijn bezit. Te Sliedreoht is bericht ontvangen, dat bij baggerwerk, dat de firma B. Kalis uitvoert, in Trilit in Noord-Frankrijk, een granaat uit een uit te diepen kanaal werd opgehaald- Deze ontplofte met het gevolg, dat de 33- jarige machinist Feyen en de 34-jarige baas Kraayenveld werden weggeslingerd.Zij wer den dood opgenomen. Sinds Donderdagmiddag worden twee iqeisjes van 13 en 15 jaar uit Gorcum ver mist. Zij waren per rijwiel van huis gegaan. Tot dusver heeft men niets van haar ge hoord. Een juffrouw, die op kantoor is bij de firma Ewald Behle, te Rotterdam, moest Vrijdag morgen bij de Twentsche Bank een som gelds storten. Zij legde een zak met 500 aan specie even bij een loket neer. Onver wacht tikte een meneer haar op den schou der, een vreemdeling, die haar iets vroeg. Ze draaide zich om, teneinde den man op weg te helpen. Toen ze zich weder naar het loket keerde, werd ze tot hdar schrik ge waar, dat de zak met het geld verdwenen was. Van haar ontsteltenis maakte de vreemdeling gebruik om te verdwijnen, voor dat ze hem kon aanwijzen. Vermoedelijk hebben hier twee handige dieven hun slag geslagen. Terwijl de één, de juffrouw aan den praat hield, nam de ander de gelegen heid waar, om zijn slag te slaan en zich on gemerkt te verwijderen. De Tel. verneemt, dat thans voldoende vaststaat, dat de daders, die in den' nacht van 3 op 4 Augustus 1923 den spoorweg wachter J. de Jong te GiessenNieuwkerk hebben vermoord, bekend zijn. Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spoorweg aldaar hebben gewerkt, voor een firma uit Nijmegen. Het echtpaar K. alhier, dat onlangs is aan gehouden, blijkt niet medeplichtig le zijn. Wel is waar wisten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden be dreigd, als zij iets er van vertelden, durfden zij er niets van te zeggen De ijzeren hamer waarmede het misdrijf is gepleegd, behoort aan K. en is door een van hen des avonds uit het schuitje gehaald. Het gold hier een roofmoord. De buit is echter niet groot geweest, pl.m. 7. Na den moord is het drietal in het huis van K. bijeengekomen, en hebben zij vroolijk een glaasje bier gedronken. Tot half drie in den bewusten nacht zijn ze bij elkaar gebleven. K. en diens vrouw, zullen op vrije voeten worden gesteld. In verband met hetontstaan van den fei len uitslaanden brand in het magazijn van sport- en turnkleeding, gevestigd in de Pie ter Jacobszstraat te Amsterdam, zijn op last van commissaris Heeroma twee personen, namelijk de eigenaar en de knecht, voorloo- pig in verzekerde bewaring gesteld. Dit is gebeurd teneinde het onderzoek of al dan niet brandstichting in het spel is, niet te belemmeren en voor een deel naar aanlei ding van de verklaringen van eerstgenoemde. Gebleken is, dat de eigenaar en de knecht, om bij twaalverf zijn weggegaan. Beiden wa ren werkzaam geweest op de eerste verdie ping waar het kantoor gevestigd is. De trap deur, die naar het ijiagazijn op de tweede verdieping voert, was gesloten. Uitgemaakt is, dat dc brand reeds begonnen was toen beiden zich nog op het kantoor bevonden. De eigenaar verklaart het laatst weggegaan te zijn en even later de trap weer te zijn opgeloopen. Van brand heeft hij niets be speurd, doch toen hij voor de tweedë maal beneden kwam, werd het vuur, dat zeer snel om zich heen greep, door een bewoner aan de overzijde opgemerkt. Deze omstandigheden zijn oorzaak, dat het tweetal voorloopig wordt vastgehouden. Van brandstichting is tot dusverre nog niets met zekerheid gebleken. De verzekering bedroeg 20 a 25.000. Het „Hbld." vertelt Op den zolder van een rijkskantoor ergens in de provincie stonden, zielig in een donker hoekje, jaren lang reeds, drie magere, zieke bureaustoeltjes. Hopeloos zieke stoeltjes het eene had twee van zijn vier pootjes to taal verloten, het tweede leed aan zeer ern stige ruggegraatsverkromming en het derde zou allang bezweken zijn aan algemeene lichaamszwakte, wanneer 't niet van nature gezegend was geweest met een uiterst taai gestel. De leider van dat kantoor, op wiens in ventaris deze stoeltjes nog steeds vermeld stonden als in 't volle bezit hunner lichame lijke krachten, nam op zekeren dag een stuk papier, meldde zijn onmiddellijke chef hoe droevig het met gemeld drietal gesteld was en verzocht machtiging om ze op te ruimen en van zijn inventaris af te voeren. De chef plaatste op het voorstel van kant- eekening en zond het door naar zijn chef, aan wien het was om een eindbeslissing te nemen. Twee maanden later bereikte den verzor ger van het drietal de officieele opdracht om ze ten verkoop over te dragen aan den naast bij wonenden ontvanger der registratie, zijn de de officieele schakel tusschen den staat en particulieren, wanneer de staat zich gaat bewegen op handelsgebied. Met een ijver, een veel betere zaak waar dig, trachtte deze zich te kwijten van de hem opgedragen taak, maar mager, uiterst mager bleef weken lang het resultaat van zijn hard nekkige pogingen. Weliswaar toog er zoo nu en dan een handelaar in tweedehandsarti kelen, tuk op een voordeelig koopje, naar het bewuste hoekje op den zolder van het bewuste rijksgebouw, maar teleurgesteld keerden ze telkens terug en maanden lang bleven de stoeltjes wachten op een kooper, die hen kwam verlossen uit hun donkere eenzaamheid. Tot er eindelijk weer een han delaar kwam kijken, die tevens kuntselaar was en daarom kans meende te zien uit het zieke drietal één gezond exemplaar op te bouwen en nog wat brandhout over te hou den. Hij ging naar den rijksschakel, deed zijn bod, liep nijdig weg omdat een veel hooger bedrag werd gevraagd, en kwam na een paar dagën nog eens terug om zijn eerste bod wat te verhoogen. Met het voor alle partijen heu genis wekkende eindresultaat dat de bewus te registratie-ontvanger aan zijn chef kon berichten, dat „de niet meer vpor gebruik geschikte voorwerpen, aanwezig op den zol der van het rijkskantorengebouw te X., voor de somma van dertig cents aan Mozes Za- doks waren overgedragen." Dertig cent Zoo maar Een meevaller voor 's rijks kas Wie rekent, waar zoo'n resultaat bereikt werd, de vele uren tijd, die verschillende ambtenaren hadden te besteden aan 'C be schrijven van vellen papier om den geheelen koop beklonken en bezegeld te krijgen? En zullen ze zich nu nog blijven roeren, de booze tongen, die steeds nog durven vol houden, dat het rijk niet altijd en niet overal kloek en vastberaden vóórgaat op den weg van versobering en zuinig overleg? De belangrijke rol, welke de dagbladpers kan spelen bij het opsporen van misdadigers is weer eens voor de zooveelste maal geble ken bij den overval, door drie gewapenden, op het postkantoortje te Corneilles-en Parisis, bij welke gelegenheid een der post beambten werd neergeschoten. De onverlaten maakten zich daarna, met hun buit van 400 francs irt een auto uit de voeten, welke wagen den volgenden morgen werd opgespoord. Deze auto is hun ongeluk geworden, dank zij de uitvoerige beschrij ving, welke terstond in alle bladen was op genomen, was spoedig ook het signalement der drie jongemannen bekend. De bladen zorgden ervoor, dat dit den volgenden dag overal bekend was met de portretten er bij. Zoodoende kwam het der politie al gauw ter oore, dat zij, met de verloofde van een hunner, in de richting van Marseille waren afgereisd. Het meisje wist niets van de mis daad af. Doch den volgenden morgen viel haar de zenuwachtige haast op, waarmede haar verloofde naar de ochtendbladen greep en de onrust, die hem beving toen hij daar een uitvoerig verhaal van den overval las en zijn eigen portret en signalement zag. Al ras viel hij door de mand en biechtte haar zijn aandeel in de zaak op. Zij verklaarde hierop, direct naar huis terug te willen. Pierson, al dus de naam van den jongeman, bracht haar naar Parijs. Bij aankomst aldaar zeide hij, dat hij zelfmoord zou plegen, wanneer hij ge vaar liep te worden gearresteerd, en verdween in het gedrang op het perron. Zij ging on middellijk naar een politiepost en deed het verhaal van de vlucht. De andere twee waren toen nog in Mar seille, waar zij op hun eigen naam logeerden. De hotelhouder las ook het relaas aan het ontbijt vergeleek zijn gasten met de portret ten en stapte met zijn register naar het po litiebureau. Bierre en Vannier, zoo heeten de twee hee- ren, kregen hier de lucht van en achtten het gewenscht, een goed heenkomen te zoeken. Maar in het dorpje, waar zij voorloopig vei lig meenden te zijn, was ook weer iemand, die goed de krant had gelezén en wien ter stond de gelijkenis opviel. Ook hij waar schuwde de politie, die daarop de beide boos wichten in verzekerde bewaring stelde. Pier son is nog voortvluchtig* Het „Hbld. van Antwerpen" maakt mel ding van de woeste gedragingen van een troep Nederlanders, die op de kermis te Ste- kene -een kraam hadden opgeslagen, om daar vertooningen te geven met een zwarte vrouw, 's Avonds slenterden vier mannen van het troepje in beschonken toestand door het stadje, trachten eerst een autobus te doen kantelen, wat hun mislukte en deden daarna met sabels, messen en stokken gewapend, een aanval op het hotel „Den Anker", waar bij een man ernstig aan het gezicht gewond werd en een ander ook een gevaarlijke wonde opliep. De andere bezoekers van het café vluchten weg en riepen de hulp van de po litie in. De justitie heeft de zaak in onderzoek, Vrijdagmiddag is op den Rijksstraatweg naar Arnhem te Amersfoort een autobus van de Eerste Ned. Kunstzijdefabriek te Ede door het breken van de vooras, omgeslagen- Behalve ,de chauffeur, bevond zich in den wagen een tiental meisjes. De chauffeur en twee der passagiers werden gewond. De marechaussée hebben de autobus in beslag genomen. Als we op reis zijn, dan sputteren we soms op een chef, die een trein Iaat gaan voor onzen neus we sputteren op de dienstregeling, die volgens onze meening stom in elkaar is gezet ja, sommigen gaan zelfs zoo ver, dat ze de spoorweg-autoriteiten beschuldigen van dwarsboomerij. En toch, de ontevredenheid van het publiek zou in dankbaarheid veran deren, als het wist, hoe nauwgezet met de wenschen van het publiek wordt rekening ge houden, cn hoe voor het veilig reizen wordt zorggedragen. Zoo zijn eenige ambtenaren bezig het heeie jaar door de dienstregeling in elkaar te zetten en-daarbij rekening te hou den met de honderden brieven, die van pri vaat-personen, vereenigingen, bewoners van plaatsen aan de lijn inkomen. Elke wensch elk verzoek wordt in ernstig overweging ge nomen, en op een soort spoorwegstafkaart practisch uitgevóerd, en dikwijls wordt met financieele offers van de zijde van het spoor wegbedrijf aan het verzoek voldaan. Het pu bliek denkt er echter niet over na, dat een zeker getal reizigers noodig is, om een nieuwe trein loonend in te leggen dat het doen stop pen en weer op gangbrengen van een trein een enorme krachtenergie van de locomotief eischt, dat een zeker kwantum kolen meer kost. De chef van een station is feitelijk niets anders dan de, om het zoo eens uit te drukken, de machinale uitvoerder van de dienstrege ling. Nu weet 't publiek niet, dat van eiken trein, die er rijdt, drie los naast elkaar staande rap porten moeten worden uitgebrachten wel één rapport van den chef één van den hoofd- conducteur, één van den machinist, zoodat de minste afwijking in die rapporten direct aan het licht komt. Laat dus een chef .een trein een paar minuten later vertrekken dan de dienstregeling aangeeft, dan zal hij daarvan reden moeten opgeven en zich eventueel daar voor moeten verantwoorden. Dat een trein voor onzen neus vertrekt, en zelfs geen mi nuut langer kan wachten, is dikwijls gelegen in het feit, dat een lijn op het perron moet worden vrijgemaakt voor een binnenkomen den trein. Zoo luistert in dit groote bedrijf, waar veiligheid van één minuut afhangt, alles tezamen, en het is een goede'gedachte van de spoorweg-autoriteiten, dat ze de flim van dit reusachtig bedrijf, "onder leiding en met ver klaring van een ingenieur in verschillende plaatsen laten vertoonen. Een doode en twee gewonden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Arnhem een auto-ongeval plaats gehad met zeer treurigen afloop. In de Van Lawick van Pabststraat naderde omstreeks half één op weg naar de stad een groote luxewagen, een Studebaker van nieuw type. In den auto zaten drie Duitschers, t.w. de 30 jarige J. J, Orth, machinemeester, die den wagen bestuurdede 42-jarige J. Eisch uit Neuss bij Düsseldorf en de 34-jarige monteur Grosse uit Dresden, allen belast met speciale technische werkzaamheden aan de Turmacfabriek, waarvan de auto eigendom is. Men was op weg naar Zevenaar en men reed in vrij snelle vaart de helling van de Van Lawick van Pabststraat af. Juist' toen een gevaarlijke hoek naderde, kwam de heer Eisch, die achter in den wagen zat, op het denkbeeld, van plaats te gaan veranderen en naast den bestuurder te gaan zitten. Hij deed dit, terwijl de auto doorreed aldus luidt de verklaring van den bestuurder door over.de leuning van de voorste bank heen te stappen. De chauffeur verloor even de inacht over zijn stuur. De auto maakte een draai naar links van den weg en reed het plantsoen ter plaatse op, tegen een paal van het tramnet. Deze werd afgeknapt en bovendien werd het onderste deel, dat van beton gemaakt is, uit den grond gerukt. Ongeveer drie meter van dezen paal verwijderd, ook op het plant soen, staat een groote mast van de Gemeente telefoon met ijzeren kast. Ten gevolge van de eerste botsing, maakte de auto een halven slag om en vloog daarna met een geweldige snelheid met de linkerzijde tegen den tele foonmast. De' heer Eisch, die in den auto stond, teneinde over te stappen, werd uit den wagen geslingerd, juist tegen de ijzeren kast. Hij liep een hersenschudding op en gaf na eenige minuten den geest. De achter in den wagen zittende heer Gros se raakte bekneld en stukken ijzer en glas scherven verwondden hem ernstig aan het hoofd- De ongelukkige kwam uit den wagen en schreeuwde om hulp, welke spoedig kwam opdagen. Ware deze hulp nog even uitgeble ven, dan zou de heer Grosse doodgebloed zijn. De Geneeskundige dienst en de politie waren spoedig ter plaatse. Met een zieken auto werd de heer Grosse onmiddellijk naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toe stand is Zeer ernstig. De bestuurder zat op een gevaarlijke plaats, n.l. tusschen de telefoonkast en den wagen. Hij liep een diepe hoofdwonde op en blesseer de een been. Na verbonden te zijn, bracht hij den nacht op het politiebureau door. De heer Eisch was gehuwd en vader. De auto is vrijwel geheel vernield. De motor is zwaar beschadigd en de veeren wer den als lucifershoutjes doorgeknapt. Dc portieren hangen uit de hengsels. Stukken ijzer en duizenden glasscherven liggen in het rond. De politie stelt 'nuitgebreid onderzoek in. Het bij Goeree gestrande Engelsche s.s. „Innisholm" is met hoog water zonder as sistentie weder vlot gekomen. Tc Delft kregen het zes knapen op school te kwaad. Met verwrongen gelaatstrekken klaagden zij over buikpijn en hadden diar- rhée. Uit het onderzoek van de recherche bleek dat een der jongens zijn kameraadjes getracteerd had op het een of ander pur geermiddel dat met de schoonmaak thuis te voorschijn was gekomen. Het „Vad." deelt mede, dat een met de keuring belaste ambtenaren bij de P. T. T. jaarlijks groote bedragen heeft aangenomen van de aannemers der leveranties van paal- hout en dat de justitie de zaak in handen heeft. Gebleken is, dat deze reeds vele jaren met het keuren van de voor den technischen dienst benoodigde telegraaf- en telefoonpa len belaste ambtenaar geregeld groote be dragen, van de houtleveranciers genoten heeft. De weelderige levenswijze van dezen amb tenaar, die voor den officier van justitie te Den Haag is geleid, verdacht van het op maken van valsche declaraties, leidde tot de ontdekking. Vrijdagmiddag is op last van den commis saris van politie te Eindhoven ter beschik king gesteld van de justitie te Den Bosch de 31-jarige kellner H. C. R„ vroeger woon achtig te Rotterdam, als verdacht van een 18-tal oplichtingen te hebben gepleegd te Eindhoven. m i m i De studie der wijsbegeerte. Naar „De Maasbode" mededeelt, worden sedert geruimen tijd vanwege de St. Rad- boudstichting onderhandelingen gevoerd met de onderwijsautöriteiten te Den Haag met het doel, het nieuw academisch statuut voor het Hooger Onderwijs in dier voege te doen wijzigen, dat een afzonderlijke wijsgeerige studierichting in de wijsbegeerte aan de R. K. universiteit te Nijmegen tot stand kunne komen, Op dit oogenblik is de speciale wijs- begeerige studie aan de Nederlandsche uni versiteiten slechts mogelijk na het met goed gevolg afgelegde candidaatsexamen in de let teren. In de kringen der' R.-K, universiteit acht men het gunstig resultaat dezer onderhande lingen verzekerd, zoodat in het derde acade mische studiejaar aan de R. K. universiteit te Nijmegen een afzonderlijke wijsgeerige studierichting tot stand zal komen. Door tusscherikomst van mr. W. Roose- gaarde, Bisschop te Londen, is aan de hee- ren Thomassen a Thuessink Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke een uitnoodiging gezonden, om in Mei een bezoek te brengen aan Londeri en daar te spreken over hun vliegtocht van Nederland naar Java. Woensdag 13 Mei zullen de' vliegers in de zaal van Royal Society of Arts, John Street, Adelphi ontvangen worden en zal, onder de auspiciën van de Anglo-Batavian Society, the Royal Aeronautical Society en de Royal So ciety of Arts de heer Van der Hoop een lezing houden over den bekenden vliegtocht die door een aantal lichtbeelden en moge lijk een film zal worden opgeluisterd, De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat perstelegram men tegen verlaagd tarief in het verkeer met het Koninkrijk der Serviërs, Kroaten en Slovenen voortaan kunnen worden aan genomen van 6 uur n.m, af tot 12 uur 's mid dags van den volgenden dag; de uren van aanneming van genoemde telegrammen wor den dus uitgebreid met de uren van 912 v,m, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en omstreken, heeft aan de directie der spoorwegen het verzoek gericht om te willen bevorderen dat de gelegenheid voor het reizend publiek worde opengesteld om wederom, evenals vroeger, halfmaande lijksche spoorabonnementen te kunnen ne men. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Maart (Weekbericht der Langendijker Groenten- veiling). De aanvoer was dezei week niet zoo groot als de vorige week. Toch zijn de prij zen niet hooger geworden. De roode kool is in prijs vrijwel gelijk aan de vorige week. De doorsneeprijs is onge veer f 1150 per wagon. De mooiste partij tjes loopen op tot f 1300—1400 per lO'OOO Kilogram. De gele kool is in prijs gedaald, ten min ste de doorsneeprijs is minder. De hoogst bedongen prijs was f 1840 per wagon en de doorsneeprijs is pl.m. f 1500 per wagon. Witte kool was deze week wel beter, door een werd voor deze soorten prijzen gemaakt van f 500650 per wagon van 10.000 Kg. De uien zijn ook iets opgeloopen, nl. tot f 5 per 100 Kg. De aanvoer van dit artikel Ts niet groot meer. Peen is ook iets duurder geworden, ze is opgeloopen tot f 2.40 per 100 Kilogram. De totaal-aanvoer van deze week is 43 wagons roode kool, 48 wagons gele, kool, 56 wagons witte kool, 3 wagons uien, 4 wagons peen, totaal 154 wagons. HOORN, 28 Maart. (Beurs Parkzaal). Granen. Rogge f 14, tarwe f 1218, gerst f 14—15, haver f 1114 per 100 Kg.grau we erwten f20—29, Wijker vale f 13—17, bruine boonen f 1829, witte boonen f 28 30, per H.L.mosterdzaad f 4852 per 70 Kg.karwijzaad f 16, maanzaad f 20— 21 pel 50 Kg. HOORN, 28 Maart, Vee. Aanvoer 2 melkkoeien f 340370, 131 nuchtere kalve ren f 1523, 40 schrammen f 2030, 162 biggen f 1523, 172 schapen f 4055, lam meren f 2558, 2 bokken en geiten f 16 20, 6 paarden 150550. Handel vlug. LEIDEN, 28 Maart. Boter. Aanvoer groot prima fabrieksboter f 2.35, idem boerenM- ter f 2,05 a f 2,20. Handel vlug. Turf. Aangevoerd 2328 Maart 700.000 stuks prijzen f 910. AMSTERDAM, 28 Maart. (Bericht v/h. gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Koene.) Goudrei'netten extra f 5064, idem I f 32 40, dubb. Bellefleurs f 26—38, Eysdener Klumpkes f 2530, zoete Venen f 1214, Gerrit Roelof f 1622, Huisman zoet f 24 32, dubb. Benders f 2227, Rebouwen f 1420, Winterjannen extra f 1421, idem If 11—14, Hollandsch Witlof f22—34, alles per 100 kg. Prei f 1314 per 100 bos. Spi nazie f 2132, Spruiten f 3045 per 100 kg. Sla f 8.6014.80 per 100 krop. Raapste len f 2.103 per 100 bosjes. Radijs f 46 per 100 bosjes. Bloemen. Hadley f 2434, Ophelia f 15— 23, Keizerin f 1624, Sunburst f 1523, Keizerin f 1624, Seringen f 2857, Sneeuw ballen f 12—16, Calla's f 30—55, Amer. An jers f 1317, Lelietjes van Dalen f 34,50, Bartigon f 710.50, Copland f 78.50, San ders f 810, Couronne d'or f 4.505.50, Murillo f 4.506.50, Grisdelin f 45.50, Theeroos f 47, La Reine f 23.80, Diana f 45,50, Narcissen f 23.40, alles per 100 stuks, Fransche Anjers f 0.500.65, Mar grieten f 0,160,22, Anemonen f 0,350.52 per dozijn. Snijgroen f 413 per 100 rank. ALKMAAR, 28 Maart. Vee. Aanvoer 27 paarden, f 150400 31 koeien (melk), f 275500 370 nuchtere kalveren f 1036 362 schapen f 4258 overhouders f 4455 45 schrammen, f 2555 172 biggen f 13 23 6 bokken en geiten, f 4-L-I6. Boter, per kg. f 0.851.10. Eieren, per 100 stuks f 5.506.30. AMSTERDAM, 28 Maart. (Bericht van den makel. Jac. Knoop, Amsterdam.) Aard appelen. Zeeuwsche bonte f 5.706.50; id. blauwe f 5.656; eigenheimers f 55.25; id. bravo's f 55.25; id. industries f 5; id. roode star f 4.404.50; id. blauwe eigen heimers f 4.504.75; Friesche borgers f 5.405.50; id. roodbonten f 5.255.50; id. roodstar f 4.50; Noord-Hollandsche blauwe f 44.25; id. bonte f 4.80—5; Zeeuw sche eigenheimer poters f 4.50; id. blauwe poters f 2.702.80; id. bonte poters f 2.70 2.80; Hillegommer zandaardappelen f 6.50 7.50 per hl; Winter Malta-aardappelen f 12 13 per 100 kg. UTRECHT, 28 Maart. Vee. Aangevoerd waren 1300 stuks. Handel matig. Prijzen waren stieren f 150280, vaarzen f 200— 370, pinken f 120170, meikoeien f 300— 490, kalf koeien f 320510, vaars koeien f 200300, magere kalveren f nuchtere kalveren f 812, magere varkens f 18 54, biggen f 9—18. Eieren f 4.506.50. Boter f 1.10—1.30. IJMUIDEN, 28 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 19 stoomtrawlers en 23 loggers. De prijzen waren als volgt: tarbot f 1.651.45, tongen f 1.901.55 per kg; griet f 5935, gr. schol f 3032, md. schol f 3122, zetschol f 4223, kl. schol f 187, scharren f 10T.70 per 50 kg; roggen f 1910.50 per hoop; vleet f 2.301. per stuk; pieterman en poon f 1710, gr. schelvisch f 4034, md. schelvisch f 33 27, k.md. schelvisch f 1914, kl. schelvisch f 1.3.504.902.50 per 50 kg; kabeljauw f 4534 per 125 kg! gr. gullen f 14.5010 kl. gullen f 83.20, wijting f 4.901.70 per kg. VOLENDAM, 28 Maart. Aan den visch- afsiag besteedde men deze week voor haring f 1.903 per tal, bot 2540 ct., schol 9 ct., spiering 48 ct. per pond sprot f 2.50 per mand en nestvisch 4050 ct. per mand. ENKHUIZEN 27 Maart. Gisteravond laat zeer groote aanvoer van Zuiderzeeharing. Totaal 1.034.000 stuks. Getal vaartuigen 98. Laatste markt f 2.20. In de laatste 2% week is hier voor f 70.000 aan reepharing aangevoerd. Heden kan bijna niet worden gevischt wegens onstuimig weer. HUIZEN, 27 Maart. Door de ruwe weers gesteldheid waren verschillende schuiten nog niet binnen afgeslagen 115 tal haring a f 2.55—2.95; bot 66 kg a f 2.55—2.95; bot 66 kg a 5154 ets.; Noordzeevisch 2450 pond 11 20 ets. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 27 Maart. Aangebracht door 22 span van 9— 17 tal per span, prijs f 2.75 gemiddeld j fuikharing van f 2.102.50 per tal; bot en schol 272 pond a 26 en 11% ctsl eenige man den garnalen deden f 2 per mand. IJMUIDEN, 28 Maart. Heden kwamen van de trawlvisscherij aan den afslag de stoom- tririlers IJ.M. 418 (Derika V) met f 2756 IJ.M. 203 (Derika XVI) mét f 1025 IJ.M. 136 (Clasina Luther) met f 1633 IJ.M. 490 (Gorredijk) met f 1727 IJ.M. 482 (Schie- dijk) met f 999 IJ.M. 108 (Clara Nicol) met f 2091 IJ.M. 143 (Balder) met f ;2631 IJ.M. 40 (Calabria) met f 828 IJ.M. 261 (Pan) ,me f 1012 IJ.M. 365 (Holland VI) met f 1002 IJ.M. 1 (Swift) met f 1309 IJ.M. 122 (Ber tha) met f 854 IJ.M. 244 (Delfland) met f 1285 IJ.M. 330 (M. A. Klein) met f 1230 IJ.M. 47 (Tubantia) met f 1228 IJ.M. 54 (Insulinde) met f 1827?; IJ.M. 151 (Hilda) met f 1457 IJ.M. 32 (Zeemeeuw) ,met f 1807 IJ.M. 70 (Zeehond) met f 1205de loggers K.W. 32 (Lenie en Woldert) met f 266 K.W. 93 (Zeearend) met f 253 K.W. 54 (Annie) met f 164 K.W. 1 (Wilhelmina) met f 152 K.W. 177 (Noordzee VII) met f 159 K.W. 79 (Wilhelmina) met f 284K.W. 44 (Dirk) ,met f 342 K.W. 103 (Katwijk) met f 294 K.W. 144 (Wilhelmina V) met f 263 K.W. 148 (Arie) met f 182 K.W. 60 (Kat wijk aan Zee VI) met f 286 K.W. 153 (Tine) met f 276 K.W. 19 (Dirk) met f 230 K.W. 53 (Jacoba) met f 202 K.W. 16 (Willem Cornelis) met f 175 K.W. 155 (Holland II) met f 187; K.W. 110 (Gijsbert Karei van Hogendorp) met f 182 K.W. 166 (Neder land III) met f 295 K.W. 15 (Landbouw en Zeevaart I) met f 172 K.W. 158 (Herman Jacobus) met f 115 K.W. 5 (Huberta Ge- rarda) met f 92 K.W. 45 (Neptunus) met f 91 aan besomining. HUIZEN, 28 Maart. De haringvisscherij is op het einde dei' week beter geworden de aanvoer van hedennacht inbegrepen die van de 's morgens binnengekomen koopschuiten steeg tot 6 last (60.000 st.) markt f 2.35 2.65 per talbot en schol 164 Kg. a 4725 ets. Noordzeevisch 940 Kg. a ll39 ets. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN 27 en 28 Maart. Bot ruim 800 pond 23% ets. Noordzeevisch 2550 Kg. a 1343 ets. van daag en gisteren is met enkele fuiken een ruime besomming gemaaktéén visschei bracht in twee reizen 6 last haring (300 tal) aan prijzen f 2.502.70 per tal. IJMUIDEN, 28 Maart. De Britsche stoom trawler „Stormcock" (L.T. 393) kwam he den van Newlynn binnen met 400 kisten versche makrelen. Het gerecht van Gezworenen te Kleef behandelde de zaak tegen den Holland- schen sigarenfabrikant C. de G. te Emme rik, beschuldigd zijn fabriek, inboedel en magazijn in Januari in brand te hebben ge stoken, De verdenking viel op hem door een onvoorzichtige uitlating. Het gerecht achtte evenwel geen overuigend bewijs aanwezig cn sprak den Weklaagde vrü

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6