STADSNIEUWS. Jaarverslag der R.-K. Middenstandsvereeniging over het jaar 1924. De officieele opening van het park Velserbeek. Wij ontvangen hefuitvoerige jaarverslag van de R. K. Middenstandsvereeniging. Omdat 1924 voor onze R.K. Georganiseer- den middenstand zulk een gewichtig jaar was, nemen wij bij uitzondering dit goed verzorgde verslag bijna onverkort op Hier volgt het Indien artikel 8 der tegenwoordige sta tuten onzer vereeniging niet uitdrukkelijk aan den secretaris voorschreef in de jaarver gadering verslag uit te brengen over de werk- zaamheden der vereeniging, dan zou ik zon der twijfel aan het bestuur Uwer Vereeni ging hebben voorgesteld af te zien van dit, anders zoo lofwaardig gebruik en voor dit maal liever het oog te richten naar de toe komst, dan een blik te werpen in het ver leden. Inderdaad over het afgeloopen jaar valt weinig te vermelden, hetgeen U blijmoedig zal kunnen stemmen en ik geloof dan ook weinig tegenspraak te zullen ontmoeten in dien ik beweer, dat het afgeloopen jaar 1924 met recht „Het zwarte jaar" genoemd mag worden. Want het valt niet te ontkennen, dat bij het afwegen van voor en tegenspoed de schaal der teleurstellingen een gevaarvol len doorslag vertoont, En wie Uwer ver langt een reprise van het jaar 1924? Wat een getob met onze dierbare zieke O, het was bekend in het begin van het ver- eenigingsjaar, wij hadden geen kerngezonde in ons midden. Wij wisten het, hier was sprake van een kwaal, doch wij hoopten door trouwe verpleging een spoedig en vol ledig herstel te mogen tegemoet zien. En wat is geschied De kwaal breidde zich uit, een gevolg van ondervoeding en weldra moest met droefheid in het hart geconsta teerd worden, dat hier sprake was van een sleepende ziekte. En hulp bleef uit, er kwa men geen nieuwe belangstellenden aan het ziekbed- ja wat anders nooit geschiedt de nieuwsgierigen bleven zelfs verre. Het uiter ste werd beproefd, aan ieder die het maar hooren wilde werd medegedeeld in welk stadium de zieke gekomen was, met het resultaat dat hier en daar een enkeling door medelijden werd bewogen. De toestand ver ergerde, reeds werden door het Bestuur de noodige maatregelen voor een waardige be grafenis getroffen, het einde scheen nabii, en beangst voor de komst van „Magere Hein" verlieten tientallen vrienden en be kenden in allerijl de ziekekamer. Ook toen kwamen er geen nieuwe belangstellenden meer bij, het verwondere U niet, want van mond tot mond werd het gefluisterd Niét binnengaan, besmettelijke ziekteManze- dalles. Toen gebeurde waarop niemand meer h#d durven hopen, toentoen de nood het hoogste was, er kwam redding, de schijn- doode herleefde herstelde zelfs in niet ge ringe mate, nadat men tot amputatie van ge bp uw en bureau was overgegaan en dank zij de zorg en medewerking der parochiale comite's slaagde men er in bij de getrouwe leden onzer vereeniging de zoo hoog noo dige versterkende middelen in te zamelen. Het is waar eind goed al gofd doch dit goede einde kwam te laat in het jaar 1924 om nog een opgewekt jaarverslag te kunnen samenstellen. Moge in het jaarverslag van hem, die t.z.t. geroepen zal worden een overzicht te geven over 1925, een opgewekter toon te beluis teren vallen, dan in het verslag hetwelk de ondergetee kende de eer heeft in Uwe ver gadering uit te brengen. Het zal U duidelijk wezen, dat in het jaar 1924 van het bestuur Uwer vereeniging zeer veel werd gevergd. Het aantal uren be steed aan de belangen Uwer vereeniging dus ook Uw belangen is waarlijk niet ge ring en het zal U hopelijk niet verwonderen, dat Uw secretaris den tel is kwijt geraakt van het aantal z.g. niet officieele bestuurs vergaderingen. Na deze mededeeling zult U van mij wel geen uitvoerige uiteenzet ting verlangen van alle werkzaamheden door Uw bestuur verricht zoodat ik wel in Uw geest zal handelen indien ik volsta met een resumé van het verhandelde in elk der 14 gehouden officieele bestuursver gaderingen. Alvorens hiertoe over te gaan wensch ik U mede te deelen hoe het bestuur was sa mengesteld Het bestuur der vereeniging was op 1 Januari 1924 als volgt samengesteld Zeer- Eerw. Rector Kok, Geestelijke adviseur P.J.M. van Tetering, VoorzitterW.J.B. van Liemt, Vice-Voorzitter R. M. J. A. Schlatmann, le. Secretaris H.J.L. Klein Schiphorst, PenningmeesterJ. van der Pigge, 2e Secretaris H.J.M. Bartels, Biblio thecaris Joh. Lamp, le Commissaris J. Huizing, Commisaris F.A.M. Seuter, Voor zitter der Perscommissie G. Alders, Voor zitter Smedenpatroons tevens 2e Penning meester Breed Voorzitter Wasindustrieelen J. Albers, Voorzitter Manufacturiersvereeni- ging D.J. van Dam, Voorzitter Strijkin- dustrieelenCorn. Rijs, Voorzitter Schil derspatroons A. van Eyk, Voorzitter Lood gieters en Electriceins H. van der Peet, Voorzitter Melkhandelaren P. van Kessel, Voorzitter Groentehandelaren tevens 2de Comm. W.J. Knape, Voorzitter Stuca- doorspatroons Als Geestelijke adviseurs fungeerden de volgende Eerw. Heeren Kapelaan J.P. Brinkman, Geest. Adv. der Smedenpatroons Kapelaan H. Wenne, Geestel. Adv, der BouwvakpatroopsKapelaan G. Keyser, Geestel. Adv. der' Melkhandelaren Pater A.H.J. Franckemole, Geestel. Adv. Groen- handelaren Pater J.J.A. Terstappe, Gees tel. Adv. Manufacturiersvereeniging In den loop van het jaar traden de «heeren Knape, Rijs en Breed uit het Bestuur. Zij werden opgevolgd door de Heeren de Mol, Voorzitter der Melkhandelaren, Huyg, Voor zitter der waschindustrieelen. De Commissies. Het Bestuur werd in zijn taak bijgestaan door een commissie voor het gebouw en een voor het buffet Als administrateur trad op de heer AalderS. Het is zonder twijfel welverdiend en het heeft zeker Uw volle instemming indien in dit verslag een woord van hulde gebracht wordt aan bovengenoemde commissieleden voor het zoo verdienstelijke werk door hen verricht. Volledigheidshalve zij5'hieraantoegevoegd, dat de vereeniging, .ook nog verrijkt werd met een commissie, ten' doei hebbende het doen van voorstellen tot wijziging van sta tuten en'reglement. Deze commissie heeft hare werkzaamheden nog niet kunnen aan vangen. Eerst aan het einde van het vereeni- gingsjaar twam definitief vast te staan, dat het leven der vereeniging gered was, dank Zij een krachtige contributie injectie, zoo dat eerst toen weder gedacht mocht worden aan een wijziging der statuten. Tot mijn leedwezen ontbreken mij de jaar verslagen der diverse onderafdeelingen, zoo dat ik voor U bijzonderheden hieromtrent moet verwijzen naar de secretarissen dezer onderafdeeiingen. Een greep uit de voornaamste beslui ten genomen ia bestuursvergaderingen. 8 Februari. Besloten wordt de eerste leden vergadering een feestelijk cachet te geven. Het jaarlijksche Hanzefeest zal gehouden worden op 14 Mei, In gepaste vreugde wil men vieren het feest der wedergeboorte. In deze vergadering wordt tevens de a.s. Mid- denstandstentoonstèlling besproken. Reeds nu bleek er voor de „Hamit" groote Animo te bestaan. In finantieele kringert van het bestuur verheugt men zich reeds op den huid van den Beer welke 'daar geschoten zal wor den. Het bestuur neemt unaniem het besluit persoonlijk geen leveranties te doen aan ge bouw en buffet. 16 Februari. Met algemeene stemmen wordt besloten den heer Aalbers te be noemen tot administrateur der vereenigimg. Niemand vermoedde dat reeds zoo spoedig tot ontslag zou moeten worden overgegaan, wegens gebrek aan geldmiddelen. Het leven van den mensch is kort, korter nog het leven van onzen administrateur. 11 Maart. Besloten wordt tot Jiet verzenden van lijsten aan de diverse pastorieën. Men hoopt zoodoende spoedig in het bezit te komen der namen van hen, die lid behoorden te wezen van onze R.K. Middenstands vereeniging. Het reorganisatiewerk is in vol len gang. De Commissies voor' Gebouw buffet- en statutenwijziging worden ge- installeerd. Ter vergadering wordt mede gedeeld, dat de P.A.C. haar levensloop be gonnen is. Wij wenschen van harte dat de baby voorspoedig moge opgroeien toe nemen in wijsheid en Welbehagen bij de men- schen. Voor de Hamit wordt een verguld Zilveren Medaille beschikbaar gesteld. Het gevleugel de woord „Zilver Zaad- Gouden oogst" is hier zeker niet misplaatst. Besloten wordt tot bijeenroeping van de aandeelhouders der Onderlinge Glasverze kering. Het bestuur zal den aandeelhouders een verrassing bereiden Het zal pogen, de marktkwestie behoorlijk geregeld te krijgen. In het bestuur zitten Edelachtbaren die voor 'dat werkje „geknipt" zijn. De heer Knape tree'dt uit het Bestuur. 28 Maart. Het bestuur vergadert met de aandeelhouders der Onderlinge Glasverzeke- ring. Met algemeene stemmen wordt besloten de posten over te dragen aan de Onderlinge te Breda'. Een winstgevende affaire, want zoodra de oogen van de Haarlemsche spruit zachtkens zullen zijn toegedrukt, zal de polis, gesloten op het leven van dit zwakke wicht, worden uitgekeerd. 31 Maart. Uitvoerige besprekingen met de commissies voor gebouw en buffet. Over het algemeen zijn de commissieleden optimistisch gestemd. Men besluit over te gaan tot stevige propaganda. Er zal getracht worden Midden standers die in het Huwelijksbootje stappen, alsmede hem die óm een of andere reden een feestmaaltijd willen aanrichten, over te halen bij voorkeur gebruik te maken van de zalen van ops Middenstandsgebouw. Indachtig het spreekwoordde wereld is een schouwtoo- neel- elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel, zal men zorg dragen, dat ten spoedigste de be schikking gekregen wordt over een tooneel. Ook in het Middenstandsgebouw zal men dus voortaan in de gelegenheid zijn „Come- die" te spelen. Besloten wordt tot uitgifte van een pro pagandablad. Aan de uitgifte van dit blad zijn voor de vereeniging geen kosten verbonden. De uitgifte zal geschieden onder redactie eener perscommissie bestaande uit de heeren Seuter en Bosse. Een woord van hulde aan de leden dezer commissie is hier zeker niet misplaatst. Intusschen breken er voor het Bestuur donkere dagen aan. Met geen cent op zak zul len voorzitter vicevoorzitter en penningmees ter een gang naar Canossa maken, teneinde den notaris te bewegen uitstel van Hypotheek aflossing toe te staan. 8 April Een aanbieding van snelbluschappa- raten werd van de hand gewezen. Men zij er van verzekerd, dat het bestuur, bij het nemen dezer beslissing, zelfs geen oogenblik gedacht heeft aan „In den brand- uit den brand. Het programma voor den# F.anzedag wordt nader vastgesteld. Besloten wordt de leveranties voor gebouw en buffet zooveel mogelijk te doen geschieden door leden der vereeniging. In een aangename conferentie mtt den voorzitter der Groentehandelaren zegt deze zijn volle medewerking toe tot op lossing der hangende quaestie. ljMei. Het Bestuur besluit aan het Hoofd- bestuurjmede te deelen, dat de beschuldiging door het le Kamerlid, den Hoogedelgestren- gen heer van der Lande, tegen den Midden stand ingebracht, in strijd is met de waarheid. Men was van oordeel, dat het lezen van een brochure Wat is- wat doet- wat wil de Mid denstand zelfs in onzen Senaat nog nut kan opleveren. De belangen der deelnemers in het U. B. O. fonds worden ernstig onder de oogen gezien. Gezorgd wordt voor een vertegenwoordiging bij de inwijding van het orgel, in de Kathe draal en op de feestvergadering van den Vrou wenbond. Steeds hachelijker wordt de positie waarin onze vereeniging verkeert. Er komt een zware mist opzetten en de kapitein moet al zijn rede naarstalent aanwenden om de manschappen moed in te spreken. De penningmeester brengt een verslag uit, waaruit geconclu deerd wordt, dat kwaad weer op komst is. Besloten wordt zich tot monseigneur te wenden. Onze vlootaalmoezebnier zal zich hiermede welwillend belasten. 2 Juli. Wij zitten midden in een dikken mist. De toestand is zorgelijker dan ooit te voren. Men besluit nog drie maanden voort te dobberen op het kompas van vertrouwen. Mogelijk is redding nog niet uitgesloten. 12 Augustus. Het bestuur vergadert we derom m^t de commissies voor gebouw en buffet. Men overwoog of het gewenscht zou zijn ballast over boord te werpen, n.l. door opheffing van het bureau. 19 Augustus. Wederom een conferentie met de Commissies voor gebouw cn buffet. Men acht den toestand hopeloos. Besloten wordt een ledenvergadering uit te schrijven en voor te stellen verdubbeling der contri buties. Bij het hooren van dit voornemen sprongen 32 passagiers hals over ko" van boord 26 Augustus. De heei Mol neemt zit ting in het bestuur. Midedeeling wordt ge daan van dc benoeming des heeren Huijg tot bestuurslid. Besloten wordt bijeenroeping van hypothecaire Obligatiehouders, 17 October. Een korte vergadering in de kapiteinshut, de kortste van alle vergade ringen. Men besluit de ledenvergadering voor te stellen over te gaan tot liquidatie der vereeniging. 28 November. Medegedeeld wordt, dat 8 December de vergadering met de Hyp. Obl. houders zal plaats hebben. Met vreugde wordt geconstateerd, dat het gevaar belang rijk verminderd is. De beide ledenvergade ringen hadden redding gebracht. Er komt land in 't zicht. Men besluit per 1 Januari a.s. het verenigingsgebouw definitief te sluiten. 30 December. Het voorstel tot het houden eener loterij met als hoofdprijs,' het riant gelegen en goed onderhouden vereeni gingsgebouw wordt na uitvoerige bespreking afgewimpeld. Met vreugde wördt herdacht, cftit, tegen de verwachting in, deze dag niet bracht het zalig uiteinde der vereeniging. Integendeel met opgeruimd hart wenschte men de vereeniging van harte toe Een goed begin Ziedaar enkele trekjes uit de talrijke be sluiten, genomen op bestuursvergaderingen in 1924 gehouden. Doch men hield ook nog 6 ledenvergaderingen. Aannemende, dat voor de meesten uwer een eeftvoudige aanstipping voldoende is, meen ik te mogen volstaan met het volgende korte overzicht. De ledenvergaderingen. Dankbaar mag geconstateerd worden, dat de ledenvergaderingen in 1924 beter bezocht werden dan in voorgaande jaren. Toch mag dit resultaat ons niet bevredigen, immers bij een opkomst van gemiddeld 70 leden per vergadering geeft slechts 20% der leden blijkt mede te leven met het wel en wee der ver eeniging. De allereerste ledenvergadering onder het nieuwe bestuur droeg een feestelijk cachet. Bloemen en planten versierden de feestzaal, de krekel sjirpte als nooit te voren, de wel sprekendheid vierde hoogtij in een maiden speech van den Voorzitter en de sprekers van den avond, Kapelaan Bosch en Chris Janssen. Voorts vergete men niet het onge kende enthousiasme der aanwezige midden standers. Toen kwam het Hanzefeest, voorafgegaan door een welgeslaagd Triduum, gehouden door den Weleerwaarden Heer Wenne. En ook dit feest slaagde, 's Morgens in de Bavo een H. Mis waaronder algemeene H. Com munie voor de leden, hierna gezamelijk ont bijt waaraan niet weinig leden deelnamen. En dat wij zaten aan een welvoorzienen disch was mede te danken aan de ijverige zorgen van een, speciaal voor deze gelegenheid, samengesteld Dames-Comité, 's Middags een feestvergadering in hefcgebouw St. Bavo, bijgewoond door talrijke genoodigden. Als feestredenaars traden op Rector Janssen en de heer van der Brule. Helaas, de middag vergadering werd door te weinig leden be zocht. De Middenstand had blijkbaar geen tijd. En 's avonds Stelt U gerust, geachte toehoorders. Des avonds in den schouwburg op het Wilsonsplein was de Middenstand, bekeken van organisatie standpunt, op z'n best. En wat was de agenda dezer bij uitstek zoo geslaagde feestvergadering Neen, in deze vergadering zouden niet gesproken worden van de levensbelangen van den Middenstand, o neen, de Middenstand kreeg een andere schotel vo rgezet. Luistert Muziek van de Krekel Zang van mej. van Liemt met begeleiding van mej. Nelissen en dan niet te vergeten Optreden van het echtpaar Clinge Doorenbos. U begrijpt het alEen uitverkocht huis het glanspunt Van den dag Het glanspunt van den dag', want ten twee de male werd bereikt een uitverkocht huis, een feit, wel belangrijk genoeg om in de annalen onzer vereeniging te worden vast gelegd. Een uitverkochte zaalEp wanneer Eenmaal bij het optreden van een gooche laar en eenmaal bij het optreden van Clinge Doorenbos Het zij verre van mij hierover een oordeel te vellen, mijn taak was slechts een en ander te vermelden. Maar het zou mij toch niet verwonderen, indien U er het uwe van dacht I Moge toch niet van een groot gedeelte van den Middenstand gezegd wor den Dit volk verlangt van de organisatie Brood en spelen Over de volgende ledenvergaderingen wil ik kort zijn, zij liggen nog te versch in het geheugen. Het is immers, zoo kort geleden, dat wij gestaan hebben aan de ziekesponde van onze dierbare zieke. En daarom volsta ik, met U van een andere zijde te belichten den middenstand op zijn best,- n.l. als milde gevers. Wat hier zoo spontaan dank zij de medewerking der propaganda comité's bijeen werd gebracht, brengt mij ertoe een eeresaluut te brengen aan dat puikje van onzen stand. Maar hiermede niet tevreden, stelden alle 70 aanwezigen op drie na zich beschikbaar om als werkend propagan dist op te treden. Bravo 1 Dat een flink ge deelte van de Petrussen van diena'vond zich nog niet aangemeld hebben bij de propaganda comité's berust natuurlijk slechts op een vergissing hunnerzijds. Een mensch vergeet nu eenmaal spoedig iets, en vooral dat hij zich spontaan aanmeldde als propagandistIntusschen zullen zij zich zeker niet onttrekken aan hun taak, ook van hen kan gezegd worden een man een man, een woorcl een woord Wilde ik volledig zijn, dan zou ik U in dit jaarverslag nog heel wat moeten mededeelen over eenige allerbelangrijkste instellingen, n.l. a. den Middenstandsraad b. de Hamit en c. de P. A. C. Dit zou mij echter te ver voeren en daarom volsta ik met U voor bijzonderheden te ver wijzen naar het rapport van den Midden standsraad, voor wat betreft punt a. en b.. Het is te hopen dat dit rapport volledig ter kennis onzer leden gebracht zal worden. Het is te interessant en te leerzaam om zoo maar in de archieven te verdwijnen. Over bet rapport der P. A. C. behoef ik zeker niets mede te deelen. Ieder Midden stander is lid der R. K. Kiesvereeniging en bezoekt getrouw de vergaderingen, zoodat elk, of zoo goed als elk lid onzer vereeniging j reeds kennis nam van dit rapport. Ik zou dus niets nieuws over de P. A. C. kunnen mededeelen, U weet dus reeds wat de ver tegenwoordigers van uwen stand daar, heb ben bepleit voor u en bereikt. U weet dit als lid der Kiesvereeniging. Te veronderstellen, dat een R.K. Midden stander geen lid is der R.K. Kiesvereeniging is eenvoudig te belachelijk om om er over te spreken 111 Zoo meen ik gékomen te zijn aan het eind van mijn overzicht over het afgeloopen jaar. En ik kan niet anders dan herhalen, hetgeen u reeds in het begin weid medegedeeld Het jaar 1924 was het zwarte jaar. Ik ben hier mede gekomen aan het eind van mijn taak, mij opgelegd krachtens de statuten. Toch zou ik niet gaarne mijn jaarverslag eindigen voor en aleer ik mij gekweten had van een plicht, dien al teveel vergeten wordt, den plicht van dankbaarheid. Neen ik wil geen speciaal woord van dank brengen aan allen, die zich op de een óTandere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor onze vereeniging, hoe gaarne ik dit ook zou willen doen. Wilde ik hulde brengen aan al len, die het verdienden, dan kwam ik tijd te kort. Ik zou dan naast de reeds genoemde com missies hulde willen brenger,, aan den Gees telijken adviseur, voor zijn heerlijk optimis me, hetwelk hem nooit verlietaan hypo theek- en obligatiehouders voor hunne zoo gewaardeerde medewerking aan administra teur en personeel voor hun ijvervol werken, aan hen die in de onderafdeelingen zich be ijverden leden aan te werven, aan de pers op wie wij nimmer tevergeefs een beroep deden aan Hoofdbestuur en Directeur van Centraal Hanzebureau enz., maar genoeg, gij beseft, reeds dat mij dit onmogelijk is. Aan allen daarom een kort maar krachtig Hartelijk dank toegeroepen. Maar toch, één uitzondering wil ik maken ja een uitzondering maar voor een drieman schap, dat, het moge al geen tocht volbracht hebben van Nederland naar Indië, toch voor onze Middenstandsvereeniging werk heeft verricht, hetwelk voor ons van veel meer waarde is. En dan breng ik allereerst een woord van welgemeenden dank ik weet het, ook na mens U, aan onzen eminenten en onver- moeiden voorzitter, aan wiens leiding de ver eeniging in het afgeloopen jaar werd toever trouwd. Neen ik overdrijf niet indien ik ver klap, dat hij dagen, ja nachten lang gear beid heeft aan het middenstands- d.i. aan Uw belang. Het is waar, dit alles zal U niet geheel en al onbekend wezen, maar waar is het, dat gij slechts maar voor een fractie kunt ver moeden, hetgeen hij èn in de P.A.C. èn in den Middenstandsraad, èn bij de voorbereiding en het organiseeren der Hamit, voor de R.K. Middenstand heeft weten tot stand te bren gen. En onder welke omstandigheden. Het is een prestatie een vliegtuig te be sturen op een tocht zooals van der Hoop eens deed. Maar ik acht het een even groote en voor ons waardevoller prestatie, het Hanze- vliegtuig te besturen op een tocht, van Januari tot December over bergen van onverschil ligheid en onder de verstijvende koude eener afbrekende kritiek. Een woord van dank ook aan den mede bestuurder onze vice-Voorzitter die altijd op zijn post, het stuurrad mede hield omkneld, en aan den derde van het drie manschap, die tijdig het lek ontdekte in de tank onzer finantiën, onzen penningmees ter, die op het juiste moment het sein gaf voor de noodlanding en den eersten stoot gaf tot inzameling der benoodigde gelden voor de reserve motor. Maar neen, ik bedoelde niet dit trio dank te brengen voor hetgeen zij als bestuursleden onzer vereeniging hebben gedaan, ik mag deze taak veilig aan U overlaten, maar mijn dankwoord geldt voor hun werken in Midden standsraad- P.A.C., Gemeenteraad en Kamer van Koophandel. Slechts aan ingewijden is het bekend, wat een persoonlijke offers het bekleeden dezer functies met zich medebrengt. En daarom is het goed en daarom is het billijk, dat één enkele maal hierop eens wat meer de aan dacht gevestigd wordt. Ik weet het wel, ik handel niet in den geest der heeren, nu ik hen in het zonnetje zet, maar de waarheid weerhield mij niet. Maar al te vaak wordt het als de natuurlijkste zaak ter wereld be schouwd, dat een vertegenwoordiger in pu bliek rechterlijke lichamen, lóópt, sjouwt, ploetert voor iedereen, die om hulp bij hem binnenrolt. En liefst nog het allerhardst voor ongeorganiseerden. Het frappeert telkens weer hoe goed ongeorganiseerden de adressen we ten, van middenstandsraadsleden, doch zij we ten niet of doen alsof dat aan datzelfde adres woont resp. de vice-Voorzitter en pen ningmeester, altijd bereid hen op „den bon" d. i. onze ledenlijst te zetten. Wat zij ver zuimen wensch ik te doen, en daarom aller eerst een woord van hulde namens de on georganiseerden Maar gij,.die door uw lidmaatschap mede blijk geeft hun werk te willen steunen, gij zult uw dank niet willen onthouden. Welnu dan geeft dit wakkere drieman schap dit frissche klaverblad van drieën het bewijs, dat gij niet alleen veel van hen weet te eischen, maar ook op tijd den cijns Uwer erkente.ijkheid weet te schenken met het goud van uw hart. Geeft hiervan uiting op overtuigende wijze niet enkel door applaus, geeft uiting op spontane wijze want het komt hen toe de vloeren van Sint Bavo zijn sterk genoeg, ik herhaal, niet enkel een applaus, voor hen een donderend applaus. Zoo eindig ik gaarne mijn eerste, en ver moedelijk mijn laatste jaarverslag, hetwelk ik de eer heb aan U uit te brengen. Moge het hem, die na mij komt en geroepen zal zijn het jaarverslag over 1925 samen te stellen, gegeven zijn, dit te kunnen doen in meer opgewekten toon. Moge onder de be scherming van St. Joseph, de vereeniging in bloei toenemen. Moge onder Gods zegen het jaar 1925 voor onze vereeniging brengen een zonnige toekomst en voor ieder Uwer individueel na dezen winter van malaise- een langen langen lentetijd. R. A. J. M. SCHLATMANN. Maart 1925. le secretaris. Zaterdagmiddag werd het park Velser beek officieel geopend. In ons nunlmer van Zaterdag gaven we reeds een uitvoerige beschrijving van het park. Onder de statige toonen van het Wilhel mus arriveerde Jhr. v. Lennep, waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland met den burgemeester der gemeente Velsen, heeren wethouders en eenige raadsleden aan de Oranjerie waar zich reeds een aantal genoodigden hadden ver zameld. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op. den waarn. Commissaris der Koningin, Jhr. v. Lennep, den burgemeester den Edelachtb. heer Reijkens, den oud burgemeester, den Edelachtb. heer Weerts, den gemeente-se cretaris den heer Kostelijk, de wethouders de heeren Handgraaf, Landeweert en Dun nebier, den Griffier van de Prov. Staten, den heer Vening Meiuesz, den heer Michels, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, den heer E. Brader, directeur van Openbare Werken, den heer de Wit Directeur van Gas- en Waterleiding, den Gemeente-ontvanger, den heer Wringer, den oud-gemeente-ont vanger den heer Natte. Voorts vertegenwoor digers van'de Ned. Ver. tot behoud van Na tuurmonumenten en „Heemschut", de Ver. IJmuiden's Bloei, Gezondheidscommissie, Ver. van Ambachtsonderwijs in Kcnnemer- land. Openingsrede van den burgemeester. De burgemeester sprak hierna de ope ningsrede welke ongeveer als volgt luidde „Ik heet u allen welkom in dit gebouw, op dezen voor de gemeente Velsen belang rijken dag. Het doet ons genoegen, dat zoovelpn aan onze uitnoodiging, om bij de feestelijke opening van „Velserbeek" tegenwoordig te willen zijn, gevolg hebben willen geven. Ik sprak daar van een belangrijken dag en mag aannemen, dat. allen hier tegenwoordig, het groote belang, dat de gemeente heeft bij dit landgoed, inzien, maar ik ben er ook stel lig van overtuigd, dat na vijftig jaren ook niemand buiten deze muren daaraan meer twijfelen, zal. Reeds sedert vele jaren vermindert in ons land het groot-grondbezit. Alle oorzaken hiervan na te gaan ligt bui ten mijn bestek maar ongetwijfeld is de'be- lastingdruk een der grootste factoren hier van. Vooral de forensen en de successiebe lasting. Meer dan 40 van de verkoopwaarde moet bij overgang, niet in de rechte lijn voor deze laatste worden opgebracht. Dan gaat men ten einde onkosten te dekken boomen vellen en verder gaat men veel al om bij verkoop de groots mogelijke som te behalen, den grond verkavelen. Een der eerste gevolgen is, dat de schoon heid der omgeving wordt geschaad en de indirecte gevolgen zijn het wegblijven der vreemdelingen en schade aan de onderne mingen, die op het vreemdelingen verkeer zijn gebasseerd. Wat té doen om dit, kwaad te voorkomen? In de eerste plaats zou de regeering kun nen helpen, door de belastingen op het bosch bezit te wijzigen. Deze wijziging is inderdaad reeds lang in uitzicht gesteld, doch er komt niet van en intusschen' valt menig bosch on der de slagen der houthakkers, terwijl er zoo goed als geen nieuwe bosschen worden aan geplant. Hoewel met erkentelijkheid dient te wor den vermeld, dat de Ned. Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten en de Ver- Vereeniging „Heemschut" haar best doet voor het behoud van natuurschoon en historische bouwwerken, er is een grens aan het kunnen dezer vereenigingen en er blijft niet veel an ders over dan dat de gemeenten ingrijpen, wanneer schoone plekjes dreigen te verdwij nen. Dat heeft ook de raad der genfeente Velsen begrepen, toen het schoone landgoed „Velser beek" dreigde te worden verkaveld en met al gemeene stemmen besloot hij in zijne zitting van den 12 November j.l. tot aankoop van deze bezitting over te gaan. Deze bezitting is in haar geheel groot 85 H.A.daarvan zullen 34 H. A. als wandel park behouden blijven, terwijl de rest bijna geheel geschikt is voor een woningbouw en villapark. Het ligt in de bedoeling, het gedeel te, liggend tusschen het dorp cn den verhar den weg die ten westen van dit park loopt, intact te laten en 't gedeelte dat ligt tusschen dien wegen 't stations-emplacement te bestem men voor villapark. De toekomstige bewo ners van dat park hebben dan het dubbele voordeel van te wonen aan de spoorlijn en in hunne onmiddellijke nabijheid te kunnen genieten van de prachtige wandelingen. Er is helaas in de laatste tijden veel schoons van het oude „Velserbeek" vernield; dpch de gemeente is thans in het bezit van een uitvoerig rapport van de Ned. Heidemaat schappij" en naar de gegevens daarin ver strek zal zooveel mogelijk worden hgrsteld. Dan hebben we hier, midden in onze ge meente, een heerlijk oord, waarvan alle ge meentenaren, de minder gefortuneerden zoowel als de gefortuneerden, zullen kun nen genieten. In de eerste plaats de inwoners van IJmui den, die belioefte hebben aan een publieke wandelplaats'. Maar ook. op andere wijze zal dit park IJmuiden ten goede kunnen ko men. Als het gelukt van IJmuiden behalve een visscherijplaats ook een badplaats te maken, wat ik van harte zou toejuichen, dan is het zeer wenschelijk, dat ook het achterland van zulk een badplaats aantrekkelijk zij. En als dan de vereeniging „IJmuidens Bloei" wier streven ik met belangstelling volg en dat ik hoop te kunnen steunen, allerlei aantrek kelijkheden 'ik hoorde al fluisteren van golfveldeh tot stand weet te brengen, dan zal zij, onder de vele vöordeeien, die de bad plaats IJmuiden biedt, stellig ook de nabij heid van „Velserbeek" willen vermelden. Het is jammer, dat wij, om redenen van practischen aard, de opening van dit park niet enkele weken later hebben kunnen stel len. Want dan, meer dan nu, als aan de boo men de teere, fijne bladeren zullen zijn ver schenen het gras is ontsproten, de vogels, die tijdelijk naar zuidelijker streken zijn ge vlucht, hier de oude nestplaatsen weer zuilen hebben opgezocht, zal men hier kunnen ge nieten van het zich telken jare herhalend won der der herlevende natuur. En verder, in den zomer, zal men, onder bet loover kunnen droomen van de vele oude Kennemer sagen, die, om niet Dr. Schaepman te spreken, hier Op lichter wieken vhicht, Met murmelen en ruischen Rondstoeien door de lucht. Men zal, gezeten aan de boorden van het beekje, dat door dit landgoed stroomt, kun nen nadenken over de lijden, waarin men vast geloofde aan de wonderdoende kracht van het water uit dit stroompje, als middel tegen tandpijn. Zoo heb ik ook eens zelf men vergunne mij deze persoonlijke herinner- ring jaren geleden hier toopen mijmeren. Het was in het jaar 1891, toen ik verbonden was aan de redactie van een Haarlemsch blad, dat mij werd opgedragen een velddag van het Leger des Heils, die in „Velserbeek" zou worden gehouden, te „verslaan" zooals dat in den vakterm luidde r Ik toog er op uit, maar ik neem aan, dat ik toen een slecht verslag heb gemaakt, want meer dan door het luidruchtige van het Heils leger, werd ik getrokken door de majestu euze stilte en de prachtige omgeving hier. En ik dacht bij mezelf Wat een door de for tuin begenadigd mensch moet hij zijn, die de eigenaar is van dit alles En zietthans ben ik voor een twee-eu- dertig-duizendste deel zelf de bezitter ik mag zeggen de gelukkige bezitter. Ja wie kan op zijn vroegere jaren terug zien, zonder te worden getroffen door de tegenstrijdigheid van de voorstelling die hij zich eenmaal van de toekomst maakte, en de ondervinding die hij door de herinnering aan schouwt Maar, dit is een laakbare afdwaling, waar voor ik verschooning moet vragen. Ik zal dan ook eindigen, maar niet, dan na den dank van den raad en van mijzelven te hebben gebracht aan verschillende perso nen. Het doet ons natuurlijk bijzonder leed, dat onze Commissaris der Koningin tot zijn leedwezen wegens ongesteldheid verhinderd werd deze opening bij te wonen. Zijn tegen woordigheid toch zouden wij op hoogen prijs hebben gesteld. Immers het is bekend, dat het den Gouverneur van hét, gewest, waarin ook, om een geijkten term te gebruiken het „zegepralend Kennemèrland" is gelegen, aangenaam is, wanneer schoone en historische plekjes worden bewaard voor sloopershand. intusschen, dé Commissaris der Koningin Zou op deze plaats en dag moeilijk beter kun. nen worden vervangen dan door U, Mijnheer yan Lennep, omatd Heemstede's oud burge. meester, onder wiens bestuur Heemstede het onvolprezen „Groenendaal" heeft aan gekocht, beter dan iemand anders de daad van Velsen's vroedschap zal kunnen waardee- ren. Natuurlijk trekt uw hart naar Groenen daal, maar toch, wanneer ge voor uwe drukke ambtsbezigheden eens ontspanning wilt zoe ken in de natuur, dan zal het ons groot genoe gen doen, als ge uw schreden af én toe eens wilt richten naar „Velserbeek". Uwe belang stelling in dit landgoed zal ons ten zeerste vereeren. Het is ons aangenaam dat een deputatie uit «le Gedeputeerde Staten met den Griffier gevolg heeft willen geven aan onze uitnoodi ging om bij deze opening tegenwoordig te zijn dubbel dtmgenaam, omdat we nu in de gelegenheid zijn, U persoonlijk onzen dank te brengen voor de vlotte wijze, waarop het raadsbesluit inzake „Velserbeek" door U is behandeld geworden en goedgekeurd. Ook de vertegenwoordigers van „Natuur monumenten" en „Heemschut" begroeten wij hier met sympathie omdat zij hetzelfde beginsel voorstaan dat de raad van Veisen heeft bewogen tot aankoop van „Velserbeek" Het bestuur en den Directeur der Am bachtsschool, door wier vriendelijke zorgen we zullen worden voorzien van fraaie banken, onze groote waardeering. Ook brengen wij hier dank aan den direc teur der Haarlemsche Hotelmaatschappij, den heer Duijtshoff, die ons met zijn vak kennis is behulpzaam geweest en zulk» goede wenken heeft gegeven bij het verpach ten van het Hotel Pension. Onze waardeering aan heeren Directeuren van Openbare Werken, van Gas en Water leiding, aan opzichters en werklieden, voor den ijver, waarmede is gewerkt om alles zoo spoedig voor elkaar te krijgen. En ten slotte onze dank aan de muziekgezelschappen Kamermuziekvereeniging,, Kunstkring", de Harmonievereeniging „Concordia" en de Harmoniekapel „Eendracht" voor de belange- looze medewerking bij deze feestelijke ope ning. En zoo worde dan dit „Velserbeek" aan het publiek overgegeven. Moge het, dit is mijn innigen wensch, bijdragen tot de zedelij ke en stoffelijke v/elvaart van onze schoone gemeente. Jhr. van Lennep begint met de mededeeling, dat het den Com missaris der Koningin buitengewoon veel leed deed bij deze opening niet aanwezig te kunnen zijn. Hij moet het huis houden. Zijn ziekte is gelukkig niet van ernstigen aard. Spr. is verzocht van de belangstelling te getuigen die het Provinciaal bestuur heeft in het feit dat heden geschiedt. Spr. geeft de verzekering dat het Prov. Bestuur het raads besluit niet veel genoegen heeft goedge keurd. Wat Velsen heeft gedaan is niet alleen een feit van beteekenis voor de gemeente, maar voor het gansche gewest, omdat niet alleen de inwoners van Velsen van het oord zullen genieten maar ook vele anderen er een aan gename verpoo'zing zullen vinden. Spr. wenscht de gemeente van harte geluk met het bezit van Velserbeek Onze voorvaderen hebben inderdaad goed werk gedaan door deze streken te bebos- schen. Thans ziet men hier en daar dat de ge meente zich het bezit verschaffen en dus zor gen voor het behoud. Als men „Zegepralend Kennemerland" op slaat en zelfs een boek van over 100 jaar te rug van Rutgers dan vindt men daarin bui tenplaatsen v/aar thans zelfs geen boom meer van te zien is. Gelukkig voor een plaats als er een krachtig Gemeentebestuur opstaat om te behouden Wat eens werd geschapen, 't Mooie in de schepping is, dat de mensch daarin een taak heeft te vervullen, een taak, die ten goede moet worden uitgeoefend maar helaas dikwijls ten kwade wordt aangewend. Om te behouden zult gij hier en daar boo men moeten verwijderen en dan zult gij veel critiek te hooren krijgen. Toch gelooft spr. dat af en toe geveld zal moeten worden, en meer vernieuwd, anders zullen alle boomen tegelijk oud zijn en alles teniet gaan. „De rijkdom van het tegenwoordige ge slacht, is de armoede van het volgende. Dc armoede van het tegenwoordige geslacht kan zijn de rijkdom van het. volgende. Deze spreuk, die op de bosschen toegepast kan worden moet worden uitgevoerd, dat de rijk dom die is, blijft. Zoo ooit, dan zat deze uitgaat voor de ge meente rente afwerpen, die men niet in klin kende munt zal zien, maar die van idieele beteekenis is. - Spr. brengt dank aan het energiek hoofd der gemeente voor het initiatief, welke dank spr. overbrengt op de wethouders en den ge- heelen raad. Spr. houyt, dat Velserbeek een zegen zal blijken tot in lengte van dagen en dat de aankoop inderdaad is geweest iets wat heeft gestrekt en strekken zal tot de wel vaart van deze schoone gemeente. Verdere sprekers. De heer TALMAN voorzitter (Ier Ver. IJmuiders Bloei, zeide dat het deze vereeni ging die als hoofdbepaüng in haar sta tuten heeft, de bloei van de geheele gemeente te bevorderen, een buitengewoon groot ge not was, dat de gemeente zich met dit schoo ne buiten, rijker heeft gemaakt. Spr. heeft de persoonlijke gedachte dat Veisen zich thans kan spiegelen aan Heem stede, dat Groenendaal bezit. Spr. hoopt dat het buitengoed voor de ge meente Velsen zal worden wat Groenëndaal voor Heemstede beteekent, waar nooit een internationale tentoonstelling gehouden zou zijn als het Groenendaal niet had gehad. Namens de Ned. Ver. voor het Behoud van Natuurmonumenten en „Heemschut" sprak de heer KOK die de woorden van den burgemeester wilde omdraaien, en dank wilde betuigen aan den burgemeester en zijn vereeniging wilde gelukwenschen, die al zoovele jaren strijdt voor hef. schoon in ons land te behouden en te beschermen als een onaantastbaar goed. Met grooten moed en inspanning begin nen deze beginselen langzamerhand door te dringen in Nederland. Spr. uit zijn welge meenden dank voor het besluit van den raad waardoor Velserbeek eigendom van de ge meente werd. De heet VERMEULEN bracht namens den raad, hulde en dank aan den burge meester, die deze in alle opzichten verdient. Het is aan den burgemeester alleen' per soonlijk te danken dat het crediet van de ge meente Velsen zich zoo heeft hersteld, dat tót aankoop kon worden overgegaan en met een kon gezegd worden. „En daar kun je de centen halen." Spr. hoopt, dat God den burgemeester nog vele jaren voor deze gemeente zal sparen en de burgemeester altijd een ijverigen steun voor de gemeente zal blijven. Spr. dankt het hoofd der gemeente zeer, det hij den grond, heeft vruchtbaar gemaakt, waar op een boom is gegroeid, waar heden de vrucht van wordt geplukt. Ook de heer SLUITERS sprak nog eenige woorden, waarna een rondwandeling door het park begon Over het noenmaal, dat hierna plaats had, kunnen we niets mededeelen, daar de pers hierbij niet was uitgenoodigd. Ondanks het minder gunstige weer; werd Velserbeek 's middags druk bezocht, waartoe de mooie concerten niet weinig toe bijgedra gen zulten hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10