De Bloemetjes Verkeersongevallen. f3000.- f750.- f250.- f 125- f50.- f 40.*- J Rondom het politiek advies. Dinsdag 31 Maart 1925 48ste Jaargang No. 16006 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Agenda. 1 April. CONVERSIE VAN GELDLEENIN- GEN DOOR DE PROVINCIE. Mgr. Taskin en zijn reisgenooten in particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus. Verlaging van den melkprijs. DE VERKOOP1NG VAN DE BUITENPLAATS „DE KARMEL" TE BLOEMENDAAL. Rijwieldiefstal. Een ernstige hondenbeet. Aanrijding. Programma Matthaus Passion te Haarlem. Een goede verbetering. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. T elegraphiscb W eer bericht dag- W. H. A. Hommes. Jubileum G. D. Gratania. „De Kleine Vereeuiging." RECTIFICATIE. Een gids voor Heemstede en Bennebroek. Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst! als ingezonden mededeeling, 60 ct» per regel op de le Pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiên 14 regels 60 ct. per plaat, sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle «bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele on geschiktheid tot werken; bij een ongeval met dopdeiijken afloop bii verlies van een hand, een voet of een oog; bij verlies van een duim of wijsvinger; bij een breuk van been of arm; bij verlies van eta andere vinger. Dat hei politiek advies aan het lauwe politieke leven van den laatsten tijd weer wat vuur zou inblazen, hadden wij verwacht. Nu het voor de paTtij en voor de betrokken candidatcn met hun aanhangers zoo gewich tige stuk verschenen is. zien wij allerwege opleving. Dat is een gunstig teeken, en, rr.its men de zaak, in deze de Roomsche zaak en niet persoonlijke voorkeur in het oog vat, kan die opleving niet anders dan onze actie ten goede komen. Wij rekenen het tot onze taak dat groole Roomsche belang, voornamelijk gelegen in onze eenheid bij de stembus op 1 Juli a.s in de komende maanden met kracht te verdedigen. Vooraf dienen misvattingen en teleurstellingen omtrent het politiek advies zoovee! mogelijk uit den weg te worden geruimd. De beste manier lijkt ons daartoe openbare behandeling van zakelijke klach ten. Onzp meening over de candidatuur- Loerakker hebben wij de vorige week reeds spontaan gegeven. Vandaag wallen wij den volgenden brief publiceeren, over het af vallen van een ander aftredend Kamerlid, wat ons tevens de gelegenheid biedt nog een en ander over het advies te zeggen en onze artikelen van de vorige week aan te vullen. Men schrijft ons dan: Geachte Redactie, In uw hoofdartikel „De Roomsche „rea- tie"in uw blad van Vrijdag 27 Maart, zegt u o. a.: „Maar dat op een zoo moeilijk advies slechts één werkelijke fout is begaan (bedoeld is de verzwakking van de positie van den beer Loerakker op het advies), is voor ons juist een bewijs van de degelijk heid van dit zware werk." Mijnheer de Redacteur, ik was de laatste dagen in de gelegenheid in verschillende plaatsen verschillende soorten van menschen te spreken en deze verschillende soorten van menschen hieronder te verstaan: geestelijken en lee.ken, middenstanders en werklieden, intellectueelen en hoojfere stenden ook spraken hun misnoegen uit. Vooreerst, dat Mevrouw Bronsveld, die in het geheele land in zeer veel plaatselijke kiesvereenigingen candidate is gesteld, op het politiek advies een plaats heeft gekre gen, die haar verkiezing niet zeker maakt en dat nog wel. terwijl zij aftredend is en algemeen als een verdienstelijk Kamerlid wordt beschouwd en vervolgens en dit vooral dat de heer A. B. Michielsen, het zittend-lid voor HaarlemHelder, zon der meer geheel van de lijst is afgevoerd. Met verwondering vraag ik, en meerderen met mij: om welke redenen? Wat heeft de heer Michielsen in 's hemels naam misdaan, om als een minderwaardig mensch zoo maar weggeduwd te worden? Is het om de cumulatie van ambten, omdat de beer Michielsen Voorzitter van den Raad van Arbeid is? Maar de heer Bomans dan? Lid van Ge deputeerden! Wordt als no. 1 op de lijst geplaatst! Is het omdat de heer Michielsen tegen de Vlootwet gestemd heeft? Maar de heer Bomans dan? Is het omdat hij geen goed, geen ver dienstelijk Kamerlid was? Maar juist meer malen heeft hij bewezen zittende Kamer leden kunnen dat getuigen en getuigen 't ook niet een louter stemmachine te zijn, maar steeds de zaak, waar 't in de Kamer over ging, meester te zijn. Is het omdat hij misschien dikwijls de vergaderingen verzuimde? Maar de heer Michielsen heeft juist zeer zelden verzuimd in tegenstelling met anderen. is het misschien, omdat de heer Michiel sen in niet zoovele kiesvereenigingen Candi da at gesteld is? Maar wanneer dat als maat staf voor het Adviseerend College heeft ge golden waarom zijn er dan anderen op het Politiek Advies geplaatst, wier naam nóg minder voorkwam op de lijsten der plaatselijke Kiesvereenigingen? Maar en dit kan niemand betwisten het Ad viseerend College heeft daar zelf invloed op uitgeoefend bij monde o. a. van Prof. Aengeaent is bekend gemaakt, dat het Ad viseerend College het Voorzitteschap van den Raad van Arbeid onvereenigbaar achtte met het Kamerlidmaatschap. Bovendien achi wat tqpet er voor waarde gehecht wor den aan het stellen van candidaten in som mige plaatselijke Kiesvereenigingenl ik ken een dorp, waar van de 300 a 350 kiezers 18 op de vergadering kwamen, en deze „achttien" van de driehonderd oefenen ibvloed uit op het Politiek Advies!! Ja maar, zal gezegd worden, de heer Mi chielsen is in de Haarlemsche Kiesvereeni- ging geen candidaat gesteld. Maar weet Jan Publiek wel, hoe er gekonkeld is in Haarlem? Hoe aan vrouwtjes, die uit het Lof kwamen en van toeten noch blazen wisten, achter in de zaal door eenige gang makers werd voorgezegd hoe zij stemmen moesten? Ja... niet alleen aan oude vrouwtjes, maar aan.... allo! dat mag niet hardop gezegd worden! Wie was een der afgevaardigden van Haarlem in het Adviseerend College? No taris Cranenburgh! De grondlegger van de N. K. PJ En herinnert de Kiesvereeniging van Haarlem zich nog wel, hoe indertijd de heer Michielsen als voorzitter van die Kies vereeniging, het gedrag van den heer Cra- Mnburgh heeft afgekeurd, en zich vierkant gesteld heeft tegenover de N. K. Pen nuwel nu is er gezorgd dat de heer Michielsen geen candidaat werd ge steld! Sluitpn de Haarlemmers, die toen in de dagen v3n de politieke beroering en warwinkel door de schuld van de N. K. P. den heer Michielsen toejuichten en dank ten voor zijn flink en beginselvol optreden, sluiten de Haarlemmers nu hun oogen voor het politiek gekonkel, voor de wraak, die op deze wijze moest genomen worden? Mijnheer de Redacteur, U zegt dat er slechts één werkelijke fout is begaan door het Adviseerend College maar ik noem het onrecht, den heer Michielsen aangedaan, een grootere fout dan de verzwakking va» de positie van den heer Loerakker. Déze is tenminste op de iijst gelpaatst maar den heer Michielsen heeft men eenvoudig weg geheel en al geschrapt ik noein dat een beleediging en een beleediging is een van de grootste fouten, die men tegenover iemand kan maken lk noem het een beleediging, dat men een degélijken Roomschen man als den Heer Michielsen, een man, die immer en overal voor zijn Katholieke beginselen uitkomt, een man, die voor de katholieke zaak in Haarlem gedurende de jaren, dat hij voorzitter van den Arbeid is, veel heeft gedaan en geijverd, een man, die heel wat diensten bewezen heeft aan geestelijken en leeken, dat men een dergelijken man een brevet van onvermogen of afkeuring of.afkeer geeft doorhem, die zittend Kamerlid is, geheel van de Candidatenlijst af te voeren. In een van de Katholieke Provinciale Bladen stond dezer dagen, dat men alleen om ernstige redenen een zittend Kamerlid mag uitschakelen. Welnu, wie heeft den moed en de durf zonder te lasteren één ernstige reden te noemen ten opzichte van den Heer Michielsen? U. Mijnheer de Redacteur, dankend voor de opname. A. VAN HAARLEM. Tot zoover onze briefschrijver. Ditmaal willen wij dezen geachten inzen der nog toestaan om onder een schuilnaam te schrijven; maar wij meenen goed te doen thans reeds bij den aanvang van den ver kiezingsstrijd als ons voornemen kenbaar te maken, geen anonieme stukken over be sprekingen van candidaten en andere poli tieke beschouwingen, welke critiek op Ka merleden, candidaat-Kamerleden, Bondsbe- stuur of besturen van Kiesvereenigingen inhouden, op te nemen. Wie dat wenscht, moet maar met zijn vollen naam voor het front komen; dat is een middel om dea strijd zuiver te houden Wat nu de zaak zelf betreft, de geachte inzender doet verkeerd met zijn critiek té baseeren op ons artikel van Vrijdag, Dat ar tikel was direct geschreven tegen „Het Volk" en niet bedoeld als bespreking van het politiek advies. Daarover schreven wij eerder n.m. j.l. Woensdag, En in die be schouwing gaven wij verschillende bemer kingen op het werk der adviescommissie, ook o. m. op de plaats, welke aan mevr. Bronsveld werd toegekend. In ons artikel van Vrijdag noemden wij het passeeren van den heer Loerakker een fout en wel in den zin zooals de Franschen in een bekèndc spreekwijze zeggen: .,dat is geen misdaad, neen erger, 'i is een fout!" Wij bedoelden daar dit mee: in het door het adviseerend college gevolgde systeem was het plaatsen van den Tieer Loerakker op twee nummers waar hij geen kans heeft, verkeerd en on tactisch. Dat systeem is blijkbaar geweest zittende Kamerleden zooveel mogelijk te handhaven, een systeem, dat wij als juist erkennen. Daartegenover staat echter, dat v/ij zoo goed als zeker niet oprtieuw 32 zetels krijgen en dat bovendien de Michaël- listen de middenstanders, de werkgevers, de ambtenaren moesten bevredigd worden door het plaatsen van een of meer hunner mannen op het advies, terwijl de Kamer- ciub ook nog behoefte heeft aan een mili taire specialiteit. Nu is het onmogelijk om veertig menschen op dertig stoelen te zet ten, wanneer de eisch is: op eiken zetel maar één man. Dus diende men er eenige zit tende Kamerleden af te laten vallen. Dat is altijd een moeilijke en pijnlijke taak! Het adviseerend college beschikte slechts over 4e stoelen van de heeren Juten en Stule- meijer. Daaraan moeten wij het zeker toe schrijven, dat mevr. JBrondsveld haar wan kele plaats behouden heeft. Ook wij be treuren dat; maar bij de schaarsche keuze, waarvoor het' college stond, begrijpen wij dat men deze afgevaardigde op haar plaats handhaafde daarmee aan de Amsterdam mers een prikkel gevend, om even hard en zoo mogelijk nog harder te werken dan de vorige maal. Zoo begrijpen wij hel, dat het oog ook viel op de twee Kamerleden, die den vorigen keer bij' toeval in de Kamer zijn gekomen, die in 1923 niet eens eerste plaatsvervanger waren. Wij hebben dat in ons artikel van Woensdag nog eens uiteen gezet. Wat wij echter wraken is de incon sequentie, daarbij begaan. Laat men een paar zittende Kamerleden noodgedwongen los, dat men het dan ook geheel aandurve en geen half werk doe. Zoo hebben wij het gelaakt, dat men den heer Loerakker op de lijst HaarlemHelder, achter den heer Leesberg plaatste. Het is o. i. door niets te verdedigen; dat men hem .op de combinatie der Zuid-Hol- latidsche lijsten No. 7 zet en mej. Meijer de derde plaats geeft. Dat is geen misdaad, dat is een fout. Wanneer men gezegd had: dit Kamerlid moet plaats maken voor een ander, b.v. voor een Michaëlist, een mid denstander enz., dan had men een systeem gevolgd. Aan de kiezers, die er anders over denken, de gelegenheid om zich te uiten. Maar een aftredend Kamerlid een plaats geven, welke naar menschelijkc bereke ning in de a.s. regeeringsperiode geen kans biedt, is een fout. Hieruit mogen dé voorstanders van de candidatuur-Michielsen hun conclusies trek ken. Wanneer het adviseerend college den heer M. gezet had op een plaats, waarop hij geen kans van slagen had, wanneer men hem dus een soort troostprijs had gegeven, zouden wij dat ook hebben afgekeurd Nu zien wij fn zijn niet verschijnen op de lijst alleen deze uitspraak: „noodgedwongen heb ben wij U plaats moeten laten maken voor een ander" En men kon dat doen, omdat de eerste uitspraak in de kiesvereenigingen dit middel aan de hand deed. Nogmaals: het advies-college ziet zich verplicht om enkele Kamerleden te laten vallen; is het dan niet begrijpelijk, dat het bij die onaan gename taak de uitspraak van de georgani seerde Kiezers volgt? Zóó en niet anders staat o.i. de zaak. Alle andere veronderstellingen van wraak nemingen en andere minderwaardige mo tieven, welke de geachte inzender aatovoert, moeten wij daarom afwijzen, gelijk het <fti- der christenen en goede, echte democraten past. Wij willen in niets in waardeering voor het aftredend Kamerlid den heer Mi chielsen, onderdoen en onderschrijven ge heel den lof, dien de geachte inzender aan dat ijverige lid der Roomsche fractie brengt. Maar 't is absoluut verkeerd aang.ev'oeld in het schrappen van een zittend lid -van de lijst, gezien de omstandigheden, waarin li e t adviseerend college verkeerde, in dat afvoeren eën per soonlijke beleediging van een Kamerlid te zien. Zoo iemand kan met opgeheven hoofd even fier en vrij en in de volle overtuiging, drie jaren verdienstelijk werk te hebben gedaan, verder door het leven gaan, alsof hij zich zelf om persoonlijke redenen had terug getrokken. Daarom moeten wij cri tiek als van den inzender als gevaarlijk en schadelijk voor de reputatie onzer poli tieke mannen afwijzen. Ten slotte, ofschoon wij niet geroepen zijn als verdedigers van het adviseerend col lege op te treden, willen wij er toch voor den democratischen naam onzer partij, waarop momenteel door socialisten en he laas ook door Michaëlisten zooveel ge scholden wordt, nogmaals op wijzen, dat ons kiesreglement volle gelegenheid geeft om vermeende fouten in hét politiek advies te herstellen. Wij zagen één fout, een die in den vollen zin een fout genoemd moet worden, 'n verzwakking van het toch reeds kleine aantal arbeiderscandidaten, door schrapping van een zoo gewild afgevaardig de als de heer Loerakker. En zie, aanstonds na het verschijnen van het advies staan er groote groepen kiezers op om te trachten die fout te herstellen. Dat is o.i. de juiste maatstaf voor het werk van het advisee rend college. Maar laten wij niet met on bewijsbare veronderstellingen gaan werken;, daarmee bederven wij de ,toqh al zoo spoe dig voor bederf vatbare politieke sfeer, Men schrijft ons uitde Bloembollen streek Wat ons inspireerde iets Over de bloem- ties te zeggen zal wel niemand verwonderen. D gt'ijks 'imn er lont mei, p.aten aver de internationale bloemententoonstelling,men leest er dagelijks gedegen kolommen over In de couranten, ziet autobussen rijden met vlaggetjes er op om er aan te herinneren, dat men met die voertuigen Heemstede kan be reiken en men ziet dagelijks de bloemisten en duizenden kijklustigen e.a. heen en terug rijden om zich te verlustigen in den weelde- tuin van vakkennis, waar tevens wordt ge demonstreerd de verbruikswaarde der bollen- artikelen. De helaas zoo laat ingevallen vorst en sneeuw hebben de bloemen te velde lce- lijk toegetakeld. Het was bijna te verwachten, 't liep alles dezen winter te voorspoedig van stapel, 't ging te hard. 't Gevolg bleef dan ook niet uit. Verschillende vroege soorten Nar cissen, Hyacinthen 'en ook Tulpen staan nu te veide met jammerlijk bevroren blad- toppen. Dit feit op zichzelf zou niet zoo erg zijn "wanneer de doode punten geen onwel kome bodem vormden voor het z.g. „vuur" een zwam, die zijn miccliumdraden zoo ge makkelijk bevestigt in deze beschadigde Bee- len der plant en dan terj ko3te van de plant zoo welig voortwoekert en haar de levens sappen ontrooft. Droog weer en een malsche groèi-periode kunnen evenwel veel goed maken. Wel meerdere jaren is met een slecht begin een goed einde gekomen. Het meeste dekriet is nu wel van de bollen verwijderd en op de riethcop gezet. Het eerste opleven van de natuur is dus reeds zichtbaar en wanneer de „Lieve Lente", haar naam eens in over eenstemming brengt met het weer, dan zullen we met de Paaschd3gen toch ongetwijfeld kunnen wandelen tusschen de velden waar geuren en kleuren zijn opgedischt om ervan te genieten. De crocussen wachten niet op het koesterend zonnetje' en laten zich ondanks het koude weer reeds bewonderen in haar kleurig kleedje. De vroege narcissen, die hun knoppen reeds ontplooiden, brengen als massa niet zooveel schoons, zij moeten meer op de keper worden beschouwd en dan is er enorm veel schoons aan op te merken. De hyacinthen houden angstvallig den tros nog in de bek, hoewel het ons nietzou verwonderen als van verschillende soorten de bovenste nagels door den vorst niet tot haar recht komen. In de tweede helft van April zal er in onze omgeving wel weer te genieten zijn van ai het schoonsfwaaraan een groot deel onzer gemeentenaren hun boter ham verdienen. Met het oog op de bijzonder schoone panorama's die hier dien tijd van af de duinen te genieten zijn, zullen we te gelegenertijd wel eens op enkele mooie plek jes wijzen. We verwachten-toch, ondanks de tegenslag tot nu toe ondervonden, een mooiere bollentijd dan verleden jaar. Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling. Sociëteit „St, Bavo" Geloof en Weten schap 8 uur R. K. Onderwijzers 8 uur Commissie Jeugdorganisatie 8 uur Spoor cn Tram 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Ielefoon 10049 Alle werkdagen van 9 IK' van 26H en 's avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen -an 92 ea van half 8-—half 9 aur R.K. Arbeidsbeurs voor Vronwen - öloem- hofstraa' I Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve de.- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen -- Uitleent?» van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloembofstr. Zon dags ep Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor HollandscFc meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbuteau - Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vcreeniging Jansstraat Aanvragen om versterkend* middelen voor armen «zieken der S. E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkwea) ingang tusscheu kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verdér bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Gedep. Staten van Noord-Holland dcelen den Staten mede, dat zij een aanbod hebben gekregen voor het converteeren der 5'A pCt. geldleening der Provincie, welke in 1919 tot een bedrag van 5.000.000.-— gesloten, thans nog 4.415.000.— bedraagt. Zij stellen voor, hen te machtigen, over te gaan tot conversie van ten laste der Provin cie gesloten geldleeningen, met bepaling, dat van deze machtiging alleen dan gébruik zal worden gemaakt, als de rente der nieu we leening niet hooger is dan 5 pCt. of al thans 1 pCt. lager dan die, welke voor de te converteeren leening moet worden betaald, dat hqt bedrag van het disagio nimmer meer dar. 4 pCt. van het te lecnen bedrag zal mogen zijn en dat de jaarlijks op de te slui ten leening af te lossen bedragen niet ge ringer mogen zijn dan die pp de leening, die geconverteerd wordt. Ter behandeling van dit voorste! kwamen de Prov. Staten hedenmorgen in buitenge wone vergadering bijeen onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, Eenige ingekomen adressen, inhoudende verzoek om subsidie, worden in handen ge steld van Ged. Staten om prae-advies en een ter afdoening, waarna de vergadering geschorst wordt voor het commissoriale on derzoek van de voordracht van Ged. Staten. Gistermiddag zijn in particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus ontvangen de president van het groot-seminarie te Warmond mgr. H. J. M. Taskin .en zijn reisgenooten, onder wie zich ook bevindt ónze oud-stadgenoot, de Zeer Eerw. Heer C. M. Jonckbloedt, rector van de Gerardiis Majella-stichting te Voor hout. Z. H. de Paus zegende de professoren en studenten van het seminarie en zeide zich te verheugen over den bloei der Haar lemsche seminaries. Z. II. zegende ook de familieleden en de parochianen der aanwe zige geestelijken en hun reis naar Jeruzalem. Naar wij vernemen, wordt met ingang van morgen de prijs der melk verlaagd. Het be drag der verlaging zal eerst na een heden middag te houden vergadering tusschen den Haarlemschen Melkhandel cn de melkvee houders kunnen worden vastgesteld. In het algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht le Haarlem had gisteren avond de verknoping ^ij opbod plaats van rfe villa „Karmcl" met koepel,zomertenten, duinen hout, bouwterrein en de villa's „Go- ziena" en „Linnaeus" in Duin en Daal te Bloemcndaal, te zamen groot 1.68.54 H.A. In 5 perceelen werd geveild. De uitslag van het opbod was als volgt: De villa „Linnaeus" met duingrond, groot ongeveer 1200 M2., opbod 10600. De villa „Goziena" met duingrond, groot ongeveer 25>4 M2., opbod 14525. De villa „Karrael" met Bosch en Duin aan den midden Duin en Daalschenweg, groot ongeveer 7500 M2„ opbod J 37100. Het bouwterrein aan den Midden Duin en Daalschenweg .groot ongeveer 2900 M2., op bod 8200, Het bouwterrein met koepel cn zomerten ten aan den Hoogen Duin en Daalschenweg, grootongeveer 4000 M2„ opbod 8000. De afslag is bepaald op Maandag 6 April aanstaande. Aangifte werd gedaan, dat gisterenavond te half acht een rijwiel ontvreemd" was, dat geplaatst was voor een perceel in de Antho- niestraat Gisterenavond le kwart voor negen werd een man, die op de Kruisbrug liep, door een hond in het been gebeten. De man had veel pijn. Toen de politie hulp wilde verleenen was reeds een lid van E. H B. O. aanwe zig, die overbrenging per auto naar het St. Elisabethsgasthuis noodzakelijk achtte. Na de behandeling in het Gasthuis werd de man per auto naar het politiebureau ge bracht tot het doen 'van nadere aangifte, waarna hij per tram naar zijn woning kon terugkeeren. Gisterenmiddag te half 5 had op den hoek Leidschestraat-Leidschevaart een aanrijding plaats Een vrachtauto kwam uit de Leid- schestraat. toen Oen personenautotje langs de Leidschevaart volgde. Een aanrijding volgde. Het autotje, dal de vrachtauto in het midden aanreed, werd ernstig beschadigd. De politie stelt naar de oorzaak der aanrijding nog een nader on derzoek in. der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 2 April 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasia et Fuga, c.kl.t., J. S. Bach. 2. Da Jesus an dem Kreuze Standt, S. Scheidt (1587)1654). 3. Concert d.kl.l, G. F. Handel, Andante, Air, Adagio, Fuga. 4. Fantaisie C majeur, César Franck, 5. Choral, Jos. Jongen. Men verzoekt ons mede le dcelen, dat evenals vorig jaar de Haarlemsche Bacliver- eeniging en de Maatsch. t. B'ev. d. Toon kunst (afd. Haarlem) op den Tweeden Paaschdag (13 April), des middags te 2 uur, in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, de „Matthaus Passion" zal laten uitvoeren, onder leiding van den heer Evert Cornells met medewerking van de solisten: de dames A. Noordewier-Reddingius, Suzc Luger, de heeren Carl. Erb, Max Kloos, Jac. Caro. De zangvereeniging der afdeeling Toon kunst, het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Op deze uitvoering, zullen dus de zelfde solisten hunne medewerking verleenen als vorig jaar. Toegangskaarten voor niet-leden van de Haarlemsche Bachvereeniging en van de Mij. van Toonkunst, zullen uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de firma Met Meylink vanaf Maandag 6 April. Zooals men weet veroorzaakten de autobussen op het Kennemerplein, bij het draaien, steeds een verkeersopstopping. Thans is een regeling getroffen, waardoor de autobussen, naar dc te rijden richting op hun standplaats komen te staan. Het hinderlijke draaien met de daarbij komende ongemakkeTh zijn hiermede opgeheven. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Stilstand! l I lii"Vi\|V(! Het was in cén provinciestadje. Oh. het was een mooi stadje, een luxe stadje. Zelfs de electrische tram ontbrak niet. hoewel er jaarlijks een ton bijgelegd werd. Zooals ge zegd, het was een luxestadje. Men sprak er van: ens park, ons natuurschoon, en lest best, onze tram. Een ieder was trots op dit voertuig. Nietwaar, het staat gekleed. Een motorrijtuig, dikwijl met één passagier, wel ke een stuurman en een palfrenier tc zijner beschikking heeft. Met welk een vriendelijk heid kon de stuurman de bochten nemén. Met welk air stuurde hij door de op Zater dagavond volte straten. Heel nonchalant stopte hij bij het teeken van den palfrenier. Dit teeken een lieflijk belgerinkel werd zeer virtuoos gegeven. Een klein tikje, een héél klein tikje, zoo zonder erg gegeven. Slechts één dag in de week werd de voornaamheid van de tram gestoord. De marktdag. Vele buitenmenschen maakten dan gebruik van het vervoermiddel Heel gemoedelijke ménsclijes. Beladen ine! niet meer dan een pak of vijf, naineif zij ook niet meer plaatsen in. Zoo was het ook nu. Spoedig zat de wagen vol en nog steeds wilden meerdere menschen instappen, indien niet de palfre nier er een stokje voor had gestoken. Dc laatste, die instapte was een zwaarlijvige boerin. Slechts 2 pakken, weliswaar groot werden meegedragen en neergezet'tegen den achterruit, waar zij genoegelijk heen en weer stonden ie schudden. „En goeie zaken gedaon, Mietje?" begon zij oogenblikkclijk het gesprek met een harer vele kennissen. Plotseling stopte de tram. De palfrenier keek, keek in den wagen, op het achter- balcon, buiten den wagen, enfin keek, waar hij gewoon was te kijken. Niets, letterlijk niets wat hem eenigsyins duidelijk maakte, waarom de tram stopte. Twee nadrukkelijke tikjes op het belletje. Geen beweging. Ongeduldig wilde hij zich naar voren be geven, toen eindelijk dc tram zich in be weging zette. Vijf meter verder stop Radeloos keek de palfrenier rond,^ stapte uit en liep naar voren.' „Wat i s dat nou, waarom stop je?" „Wat is dat nou, wat is dat nou, lig jij dan niet te bellen." „A.s je me nou, bellen, ik mag dadelijk een zuigeling worden.als ik bel." „Zeg 's even moet je mij hebben, luister dan." En jawel, ring, onregelmatig ging de bel over. Een onbegrijpelijk geval. „Nou je ziet 't, ik sta op de keien, kom ik aan een belletje?" Zoeken.... in den wagen.... probeeren.. alles in orde. „En Truus zeit teuge main „Juffrouw die pakke d'r af. Ze Ieggc op de bel. Ze magge daar heclemaal niet legge. Nou staan we hier al een half uur omdat het belletje belt." „Staon me pakkiea op een belletje, ,,0'h, dat dinkie, nou rai u dan maar weer fort." Een nijdig gerinkel was het antwoord. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vao 31 Maart 1925. Hoogste barometerstand 768.7 m.M,, t* Wcenen. Laagste barometerstand 734.2 m.M., 10 Andaenes. Verwachting van den avond van 31 Maarï' tot den avond van 1 April: Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, betrokken tot half bewolkt, aan vankelijk weinig of geen regen, zachter over-; Na een dienstverband van ruim 42 jaren nam hedenmorgen de heer W. H. A. Hom mes, afscheid van zijn collega's, als commies bij de Nederlandsche Spoorwegen. Namens de ambtenaren met wie de heer Hommes gedurende zijn diensttijd had sa mengewerkt sprak de heer A. J. A. van da Stadt, magazijnmeester -"aan de Centrale Werkplaats; op buitengewoon hartelijke wijze den vertrekkende toe. Na een woord van welkom aan mevrouw Hommes, aan wie een bouquet van rose anjërs werd aangebo den, belichtte de heer van de Stadt het lange dienstverband van den heer Hom nes vooral roemende zijn groote bescheidenheid en zijn trouw aan zijn arbeid. Het „Partir, un peu mourir" tot uitgang kiezende van zijn beloog, schetste de lieer van de Stadt voorts den 'weiwillenden omgang van den scheidenden ambtenaar, die zichtbaar onder den indruk, met een enkel woord dank zegde. Als herinnering bood de heer van de Stadt, namens ambtenaren en beambten een geschenk aan znet den wensch dat dé heer Hommes zijn. pensioep in gezondheid en voorspoed moge genieten, Woensdag 1 April, zal het 1254 jaar gele den zijn dat de heer G. D. Gratama, direc teur van het Frans Halsmuseum der ge meente Haarlem, als directeur van het gemeentelijk museum tc Haarlem in dienst; trad. In het Algemeen Verkooplokaal aan det Nieuwe Gracht, bad gisterenavond de ver- kooping plaats van het perceel, genaamd „De Kleine Vereeniging" met vergader lokaal en woonhuis/benevens het bioscoop theater „Scala" met gedeeltelijken inven taris en 3 vrij opgaande bovenwoningen aa« de Kleine Houtstraat No. 77, 77rood en 79 en Groenedaalssteeg No. 12rood. Kóoper wered de heer J. Onrust te Zaan dam, voor 36500. In ons blad van gisteren kwam voor het verslag van de vergadering ten bate der ccandidaluur-Loerakker. Hierin wordt door een zetfout ten onrechte gesproken over: „het democratisch voelen mag niet ge kweekt worden". Onze geachte lezer zal wel gemerkt hebben, dat dit moet zijn: niet geknecht worden. Bij dc N;V. D. Y. AHa's Uitgevers en Cou- rantenbedrijf tc Amsterdam, is ter gelegen heid van de Internationale Bloemententoon stelling een gids voor Heemstede en^ Benne broek verschenen, waarbij het Gemeente bestuur van Heemstede en de Vercenigsng tot Verfraaiing van Heemstede en Benne broek en Bevordering van het Vreemdelin genverkeer in die Gemeenten hun mede werking verleenden. liet boekje, in handig formaat, is opge-: sierd met tal van mooie foto's, terwijl eei» beschrijving is gegeven van alle beziens waardigheden en wandelwegen. Behalve dit wordt er nog de geschiedenis van Heem stede in besproken, de middelen van be staan, kortom alles wat van belang is en na tuurlijk staat er ook iets in over de an nexatie. J. Wiüpman, Kolkstraat 18. armbandhor loge Postkantoor, Ged. Oude Gracht, bankbiljet Politiebureau. Smedestraat, bloc-nota's. C. Splenter, Nieuwe GrachC 5, broche T. v. d. Pol, Voortingstraat 2, beensteunsel P. Smit, Graaf v. Wiedstraafc, 17, bal v. d, Pigge, Gierstraat 3, blauw groene ceintuur J. Fennis, Z. B. Spaarn® 34a, bruine ceintuur W. Caljou, Een- drachtstraat 25, gesp Kapleyn, Bilder- dijkstraat 3, bruine hond, „Fauna." Be- neker, Dorreboomstraat 29, hond-doberment „Fauna" Dekker, Zuiderstraat 4, bruine hond „Fauna" L. Bonsel, Wagenmakers laan 11, bruine handschoen K. Verhulst, Korte Zijlstraat 7, idem, wol. N. de Wit, Tetterodestraat 65, hond, fox-terrier G. Fabel, Rozenprieeistraat 20, hond-herden Kruisweg 4, Cypersche poes A- Buis, W. Heerenstraat 7, lorgnet in étui B. Schulpzand, Lange Annastraat 12a, horlo geketting-onderdeel Doornbosch. Gicrstr. 62, portemonnaie m, inh. - Politiebureau, Smedestraat, penning met lint M. Ver- béijdc, Rlouwstraat 37, Schoten, poremoiv naie m. inh. G. Haak, Tulpenstraat 7, pet. S. Ruiter, KL Houtstraat 75, porte monnaie m. inh. J. v, Eskert, Sc'noterweg 5, pakje waschgoed R. Hartje, Hasse- laersplein' 10, ring S. Borger. Kerkhof straat 25, speld v. Kessel. Merovinger- straat 44, woningbouwteekening C. Bolle, Ruysdaelstraat 7 zw. damestaschie sxl inh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1