GEMENGD NIEUWS AND De Engelsche pers over de Duitscke voorstellen. De studentenrelletjes te Parijs. De achturendag bij de Fransche koopvaardij. De mijnramp in Merlenbach. Groote brand te Rotterdam. In de Schie gereden. De „Soerakarta" komt niet meer vlot. Brutale inbraak te Rotterdam. De ramp van de „Aysgarth Force". Brand te Ommen. Kind door 3e tram vermorzeld. Brand te Zevenaar. Clubgebouw verbrand. Een nasleep. Zakkenrollers aan 't werk. Ongelukkig te pas gekomen. Moord te Schaesberg. Weer twee mijnwerkers gedood. Ruzie om een duiventil. Een ontploffing te Muiden. De Commissaris der Koningin in Groningen. Wijziging Pensioenwet. Vervoer nuchtere kalveren De richtige belastingheffing. VERKEER EN POSTERIJEN. Verkeer met Engeland. Geen telegraafpalen meer langs de spoorlijnen. FINANCIËN. NederlandschAmerikaansch crediet. De Bossche Hanzebank. LUCHTVERKEER. Het eerste Ford-vliegtuig. UIT ONZE OOST. Verduistering door een assistent-resident Omkoopen van een kiezer. MARKTNIEUWS KERK EN SCHOOL. Pater L. Theissling O. P. ORDE EN ARBEID. De malaise in de Engelsche scheepsbouwnijverheid. Staking bij de Karei 1. RECHTSZAKEN. De inbraak bij de Ned. Bank te Kampen. VISSCHERIJ. De „Times" wijst er op dat Chamberlain zijn rede in het Engelsche Lagerhuis heeft uitgesproken nadat hij van Stresemann op nieuw de verzekering had ontvangen dat Duitschland bereid is tot het sluiten van een Rijnpact los van de voorgestelde arbitrage verdragen. Sedert is op grond van de jongste onderhandelingen met Frankrijk aan Duitsch land verzocht nadere bizonderheden te ver schaffen, doch een schriftelijk memorandum is tot nog toe niet ontvangen. Mondeling is Duitschland aangespoord, een conferentie te houden in plaats van de langzaam vorde rende diplomatieke besprekingen. Bovendien verlangt de Duitsche regee- Sfng nog steeds den tekst van het verslag der intergeallieerde controle-commissie, de mcdedeeling waarvan volgens de „Daily Telegraph" opnieuw vertraging heeft onder vonden omdat de Franschc legerstaf, even als verscheidene niet-officieele raadgevers Herriot er van hebben overtuigd, dat hij het Britsche standpunt te ver is tegemoetge komen. Dientengevolge was de Gezanten- conferentie niet in staat, de oorspronkelijk voorgenomen instructies aan Foch mede te deelen. Londen blijft er weliswaar aan vasthou den dat de militaire commissie te Versailles slechts de technische punten inzake de Duitsche bewapeningen zal ophelderen om «coodoenae een grondslag voor een nota aan Berlijn te verschaffen, doch daarnaast zal het rapport der intergeallieerde commissie ook politieke en juridische overwegingen bevatten. Overeenkomstig het advies van het cura torium der Universiteit heeft de regeering op grond van de plaats gehad hebben relle tjes besloten de juridische faculteit tot na der order te sluiten. Tevens is de doyen der ■faculteit, Berthélémy, geschorst. Men oor deelt in regeeringskringen, dat deze, die de politieke overtuiging der rechterzijde is toe gedaan, niet het noodige gedaan heeft, om ongeregeldheden te voorkomen. Met name zijn verklaring aan journalisten gedaan; ,,Ik acht 't in gemocde onmogelijk, dat professor Scellc zijn colleges zou kunnen geven, "wordt van de zijde van een voorzitter eener facul teit ontoelaatbaar geacht. Voor studenten, die weldra examen moeten doen, worden speciale maatregelen genomen. Enkele der rustverstoorders onder de stu denten, die nog gevangen zaten, zijn heden tot over het algemeen lichte straffen veroor deeld, sommige niettemin tot onvoorwaarde lijke hechtenis, voornamelijk die, welke tot andere faculteiten behooren en dus aan de betoogingen blijkbaar alleen uit politieke overwegingen hebben deelgenomen. KAMER EN SENAAT IN FRANKRIJK. Herriot ontving de vertegenwoordigers van de groepen der meerderheid uit de Kamer en aanvaardde hunne denkbeelden nopens de beraadslaging over de begrooting in den Senaat. De vertegenwoordigers hadden Her riot gevraagd zijn krachtsinspanning te rich ten op de fiscale hervormingen, waarvan verwacht kan worden dat ze, aangenomen worden en bij de eerste bespreking niet de vertrouwensquaestie te stellen, behalve ten aanzien der schrapping van het crediet voor de ambassade bij het Vaticaan. De Raad van State heeft het ontwerp decreet nopens den achturendag bij de koop vaardij goedgekeurd. Het nieuwe decreet zal 1 April verschijnen daarbij worden acht uren aanwezigheid gelijkgesteld met acht uren arbeid. Voor kolenschepen, zeil schepen en vrachtschepen kan van het voorschrift worden afgeweken. Het decreet treedt op 10 April in werking. In tegenwoordigheid van een reusachtig groote menigte had heden de begrafenis piaats van de slachtoffers der mijnramp bij Merlebach. Het aantal belangstellenden wordt op 80.000 geschat. Volgens een bericht uit Metz was de minister van openbare werken Peytral bij de begrafenis tegenwoordig Aanzienlijke materieele 150.000) en waterschade. Ie Rotterdam heeft Maandagmiddag een zware brand gewoed, welke twee pakhuizen in de asch heeft gelegd. Te half vijf nam de 17-jarige pakhuisknecht Nico Velzen van de firma Van Cleeff-Hessian en Co., welke in de perceelen 18a en b, 22 en 24 een zakken- handei drijft, een sterke brandlucht waar. Spoedig bleek dat het op den zolder van perceel 18a reeds fel brandde. Het bedrijf was nog in vollen gang en onmiddellijk waar schuwde hij het meisjespersoneel, dat op een anderen zolder aan het werk was. In ziia haast viel de jonge man van de trap. Hij verwondde zich aan beide handen. Hij moest door den Geneeskundigen Dienst ver bonden worden. Inmiddels was de brand weer al gewaarschuwd en om kwart voor vijf was de eerste brandspuit ter plaatse. De hoofdman liet verder zoogenaamd „mid- delalarm maken en gaf tevens order twee stoomspuiten te ontbieden. Het vuur, dat in den grooien zakkenvoorraad gretig voedsel vond, greep fel om zich heen en spoedig brandde de zolder door en deelden de vlam men zich ook aan dc tweede verdieping ine- dejerwijl korten tijd later ook de panden lSbfen 22 in lichten laaie stonden. Aan alle zijden sloegen de vlammen naar buiten. De stralen van de handspuiten werk ten daarna niets meer uit. Zienderoogen nam het vuur in hevigheid toe. Weldra lekten de vlammen aan het dak van pand 16, waar het assurantiekantoor van de firma Baelde en Rechlin gevestigd is. Te vijf uur stortte het dak van perceel 18b en 22 omlaag en sloe gen de vlammen hoog daarboven op, terwijl zware rookwolken uit de brandende massa opstegen. Te 5,03 arriveerde dc eerste stoo- mer, bijna onmiddellijk gevolgd door den tweeden. De stoomer 2 leidde zijn stralen door de ,Wijnbrugstraat over de daken van perceel 11 en tastte de achterzijde van het vuur aan, terwijl de overige slangen door de Buurt straat werden aangelegd om aan dc voor zijde het vuur aan te tasten. Een straal werd OTer de machinale ladder geleid. Hoewel duidelijk te merken was, dat de stoomspui ten nu aan het blusschingswerk deelnamen, Was het gevaar voor uitbreiding nog lang niet geweken en werd besloten groot alarm te maken. Achtereenvolgens arriveerden daarop dc idrijvende stoomspuit en „Rijnhaven" en „Havendienst 2, 3, 4 én 1" en „Gemeente- werken". In totaal werden nu 23 stralen op de vuur- *ee geworpen. Tegen zes uur brandde het op zijn hevigst, vooral in perceel 22 woedde het vuur fel. Daar groot gevaar bestond, dat de topgevel van dat perceel neer zou storten, werd de omgeving door de politie afgezet. Het duurde dan ook niet lang of het bo venste deel van dien gevel stortte omlaag, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Dc groote watermassa, welke op het vuur Werd geworpen, bleef niet zonder uitwerking, cn te half zeven was 't gevaar voor uitbrei ding geweken. Inwendig brandde het evenwel nog fel en tot zeven uur werd onvermoeid met blus- schen voortgegaan. Langzamerhand werd evenwel het blusch- niateriaal ingenomen en te half acht konden de groote stoomspuiten inrukken. De percee len 18a en b en 22 waren geheel uitgebrand. Het perceel 24. dat door personeel van de firma Van Cleeff wordt bewoond, kreeg veel Waterschade evenals perceel 16. Groote hoeveelheden zakken zijn verloren gegaan, terwijl 28 zoom-, naai- en stopma chines, een snijmachine en kookmachinc en twee electrische installaties een prooi der vlammen zijn geworden. De perceelen en inventaris waren op Beurs- polis door de Firma Catz voor 300.000 Verzekerd; de schade beloopt circa 50 pCt. De brand is ontstaan door vonken uit dc kachel, welke op den zolder van perceel 18a stond. Tijdens den brand moesten zeventien paarden van den Gemeentelijken Reinigings dienst, die recht tegenover de brandende perceelen gestald waren, naar een andere stalling overgebracht worden. Ook de bewo ners van perceel 24 brachten hun huisraad, dat gedeeltelijk niet verzekerd was, inder haast in veiligheid. Bij dezen brand is, volgens de Tel., ge bleken dat er nogal een en ander aan het blusschingsmateriaal haperde. Niet alleen dat bet drie kwartier duurde, alvorens de eerste stoomspuit water gaf, maar tijdens den brand Week, dat het materiaal niet bijzonder was, zóó zelfs, dat de brandspuitenmaker cr aan ïe pas moest komen; Man, vrouw en twee kinderen te water. Toen Zondagmorgen de landbouwer K. uit Abtswoude met vrouw en twee kinde ren naar dc stad reed, om ter kerk te gaan, sloeg plotseling het paard op hol met het gevolg, dat aan het Zuidcinde te Delft paard en wagen in de daar zeer diepe Schie terecht kwamen. Spoedig waren er men- schen bij de hand om hulp te bieden. De redding van de drenkelingen viel evenwel niet gemakkelijk; de vrouw en kinderen moesten achter uit het rijtuig een ge sloten tentwagen gehaald worden. Eerst moest de kap worden stukgehakt. K. en zijn vrouw werden bewusteloos op het droge gebracht, maar kwamen later weer bij. De kinderen bleken er beter aan toe. De familie is bij bewoners aan het Zuid einde alhier liefderijk opgenomen. De toe stand van de drenkelingen is zoodanig, dat zij nog niet naar hun woonhuis mogen wor den vervoerd. Het paard is verdronken. Naar gemeld wordt, zal de „Soerakarta" niet worden afgesleept en moet men de tot nu toe gedane pogingen om het schip te be houden, als mislukt beschouwen. Door het ongunstige weer van de vorige week zijn de platen bij ruim II ontzet, en er vertoonen .zich weer nieuwe scheuren. De vele klach ten, door de scheepvaart geuit, over de lastige positie van de „Soerakarta", ten op zichte van de doorvaart, hebben Water staat thans genoopt, het vaartuig in beslag te nemen. Dit is reeds geschied. Het voorschip zal nu zoo spoedig moge lijk worden afgebrand. De voorbereidende maatregelen daartoe zijn reeds getroffen. Men hoopt binnen vijf dagen met dit werk gereed te zijn. Deze arbeid is door Water staat opgedragen aan dezelfde bergings maatschappij, die aan de „Soerakarta" in de afgeloopen week heeft gewerkt en ge schiedt dus onder leiding van Gebr. Sper ling. Vrijdagmiddag is in een winkel op den Pulschenbocht te Rotterdam, een brutale inbraak gepleegd. Het was de gewoonte van den winkelier om tusschen 12 en 2 uur te gaan koffiedrin ken, In dien tijd sluit hij zijn zaak. Van deze' gelegenheid hebben dieven geprofi teerd door zijn winkel liefst geheel leeg te halen. De dieven moeten met groote brutaliteit te werk gegaan zijn. Niemand in deze volk rijke buurt heeft iets van hun optreden be merkt. Waarschijnlijk hebben zij van een valschen sleutel gebruik gemaakt en kalm alles op een wagen geladen, iets waaraan natuurlijk niemand aanstoot heeft' genomen. Toen de winkelier te kwart voor twee terug kwam, vond hij zijn winkel geplun derd. Uit een kassa is 100 verdwenen. Verder vermist hij 40 pond spek, 20 stukken vet, 25 pond harde worst, 12 pond rundvet, 8 pond reuzel, voorts bussen cornetbeaf, worsten, hammen, zijden spek; enz. Van de daders ontbreekt tot dftsver elk spoor. De bootsman, die bij de ramp van dc „Aysgarth Force" om het leven kwam, is de 56-jarige R. Claringbold van Southschields bij New-Castle. De door de „Maasdijk" ge redde schipbreukelingen zijn; R. Parry, ka pitein, C. Kinkley, stuurman, P. Hindley, le machinist, K. Laycock, 2e machinist', W. Sufflinc, stoker, R. Marroe, stoker, J. Zuvik, matroos, R. Ivans, matroos en S. Welber, kok. De timmersmanswerkplaats van den heer II. Moerman te Ommen, is geheel afgebrand. De inventaris en de houtvoorraad gingen verloren. Alles was verzekerd, behalve een paar machines. m Zondagmorgen te kwart voor twaalf kwam een motorwagen van lijn 10 te Rot terdam met een bijwagen uit de richting van de Rotte op den hoek van de Zaagmo lenstraat en de Jacob Catsstraat, toen zich de 6-jarige C, P. Fes uit' de Ooievaarslraat met een vriendje spelende op de rails be vond. Niettegenstaande de tram kalm reed en de bestuurder voortdurend signalen gaf, raakte de knaap onder den wagen. Hij kwam onder den baanschuiver en was on middellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. Zondagmorgen ongeveer 8 uur brai door onbekende oorzaak brand uit in een perceel in de Grietsche straat te Zevenaar, waarin, waren gevestigd een café en kruidenierszaak, bewoond door J. P. Hoewel de brandweer goed werk leverde, kon zij niet verhinderen, dat het café geheel uitbrandde, terwijl de winkel veel water schade beliep. Het woonhuis bleef behou den. Verzekering dekt de schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. In den nacht van Zaterdag op Zondag, na afloop van een vertooning van Allerzielen, is het groote clubgebouw van de sportver- eeniging te Stadskanaal afgebrand. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Uit Hilversum wordt gemeld, dat de ver duisteringen, gepleegd door den rijksklerk F. S„ waarschijnlijk ten gevolge zullen hebben, dat de sigarenfabriek van de firma J. de Vries en Zn. aldaar zal worden stop gezet, waardoor 60 sigarenmakers werkloos zullen worden. De firma had aan den rijksklerk gel den der tabaksbelasting afgedragen, die door hein zijn verduisterd De fabriek zou 4 April worden gesloten. Zaterdag zijn te Rotterdam in verschillende winkels zakkenrollers aan het werk geweest. C. F. W. N. uit IJsselmonde werd in een winkel aan de Kasmarkt een portemonnaie met een briefje van f 10.een zilverbon van f 2.50, drie guldens en eenige klein geld, benevens twee kaartjes van het IJsselmonder bootje ontrold. De concierge D. S. uit de Voorburgstraat deed aangifte, dat zijn vrouw in een winkel aan de Kipstraat een taschje was ontrold, inhoudende acht briefjes van f 10.een zilveren gulden, eenig klein geld, benevens ^kwitanties, een zilveren beursje, twee huissleutelss en een zakdoek. Ook op de markt aan den Goudschesingel* hebben de zakkenrollers hun slag ge slagen. Zoo werdjde lieer H. F. W. D. uit de Jonker Fransstraat op de markt van een gouden remontoir-hor loge beroofd juffrouw D. D. van een por temonnaie met een gulden en wat klein geld. In verband met dezen laatsten diefstal is aan gehouden en in bewaring gesteld de 47- jarige huisknecht E. li. Van de dienstbode J. V. uit de Vinkenstraat is in de le Weenastraat een taschje met snuis terijen en 20 cent gerold. Burgers hebben ge zien, dat op de markt aan den Goudsche singel twee mannen poogden, van een juf frouw een taschje te rollen. De politie heeft de beide mannen naar het bureau Lange To renstraat overgebracht. Het bleken Spaan- sche zeelieden te zijn, J, F. P. en O. E. R. ge- heeten. Het is echter niet gebleken, of zij aan bovengenoemde zakkenrollerijen schul dig zijn. Zij zijn ter beschikking van den Vreemdelingendienst gesteld. Het ongeveer driejarig dochtertje van den heer Lammers, machinist bij de Ned, spoor wegen te Barneveld, is al heel ongelukkig te pas gekomen. Terwijl zij met broertjes en zusjes in de kamer aan het spelen was, wilden de kinderen elkaar een naald afhandig maken. De bezitter hiervan wierp echter dit voorwerp weg, dat met het oog op het vloerkleed te recht kwam en daarin, met de punt naar boven staan bleef. Bedoeld dochtertje nu wierp zich, om haar des te beter te kunnen grijpen, op de naald, met het noodlottig gevolg, dat deze over haar geheele lengte, in de, knie van het meisje drong. Alleen van den draad die zich in het oog der naald bevond, was nog iets te bespeuren. Een geneeskundige, wiens hulp was ingeroepen, mocht het slechte gelukken de helft der doorgebroken naald uit het been tje te verwijderen. Nabij kasteel „Strythagen," onder Nieu- wenhagen (Limburg) is in den afgeloopen nacht het lijk gevonden van den mijnwerker Loesberg in' laatstgenoemde plaats woon achtig. De man bleek door drie schoten in 't hoofd te zijn gedood. De marechaussee werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Naar aanleiding hiér van werd de 34-jarige H. te Schaesberg, die veel omgang met den verslagene had, aan gehouden. Na een scherp verhoor beken de deze ten slotte den moord te hebben ge pleegd. Toen men hem de aanleiding vroeg, gaf hij op, dat zijn vriend hem verzocht had „hem kapot te maken, omdat hij genoeg van het leven had." Aan dat verzoek had hij voldaan. Deze verklaring is echter weinig aanne melijk, omdat uit de ligging van het lijk met de handen in de broekzakken is op te maken dat de aanval onverhoeds is gebeurd. De verslagene, die gehuwd is en drie kin deren heeft, staat, evenals de verdachte, zeer ongunstig bekend. Het parket uit Maastricht heeft een onder zoek ingesteld en den moordenaar ter 4)e- schikking gesteld van den Officier van Jus titie. Later bleek nog, dat ook roof niet de aan leiding van den moord kan zijn geweest, om dat L. nagenoeg geen geld bij zich had. Opnieuw heeft in' de staatsmijnen een tweetal ongelukken plaats gehad. In de mijn „Maurits" raakte de 37-jarige machinist R„ wonende te Elslo, bij het ophalen van le dige wagens bekneld tusschen locomotief en wagen. Hij werd naar het hospitaal te Sittard overgebracht en overleed daar kort na aan komst. Een tweede ongeval deed zich Maandag morgen voor in de Staatsmijn „Wilhelraina" te Terwinselen, waar de houwer P. J. W. uit Bocholz, door vallend gesteente werd getroffen en gedood. De man was iehuwd en 'vader van één kind. De bewoner van een benedenhuis óp het Eilandenkwartier te Amsterdam, had op het dak van het perceel een duiventil gemaakt. En om te kijken hoe het met de beestjes ging, moest hij af en toe de trap öploopcn, om het dak le bereiken. De familie op twee hoog vond dat minder, prettig en zeide, dat de duivenliefhebber het waschgoed had vuil gemaakt. Maandag ontstond tusschen de beide fa milies een woordenwisseling, die overging in een vechtpartij. Op een gegeven oogen- blik, trok de vader van den eisfenaar van de duiventil 'een knipmes en stak dit den vader van de familie, die op twee hoog woont, in den rug. Het slachtoffer liep twee bloeden de verwondingen op en moest per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Bin- g*sthuis worden overgebracht. Opname was gcwenscht. Dc dader, een 57-jarige bootwerker werd door de politic naar hef politiebureau over-' gebracht. Een arbeider gedood. Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur wer den de bewoners, van Muiden opgeschrikt door een hevige ontploffing. Het bleek al spoedig, dat op het terrein van de kruitfabriek „De Krijgsman", toelje- hoorende aan de springstoffenfabrieken, een hoeveelheid zwart buskruit tot explosie was gekomen. De oorzaak van dc ontploffing is nog onbekend. In het gebouwtje bevond zich slechts één werkman, Jan Koster, die ernstige brand wonden en eenige kwetsuren opliep. Hoewel spoedige hulp verleend werd, is de zwaarge wonde zeer kort na het gebeurde overleden. Van het gebouwtje sloeg het dak af, dat juist met het doel, bij eventueele ontploffin gen de uitwerking daarvan te beperken, van lichte constructie was. In het gebouwtje was ciica 75 k.g. buskruit aanwezig. De materieele schade is vrij gering. Eenige werklieden, die in de nabijheid wa ren op het tijdstip van de ontploffing, kon den geen nadere inlichtingen verstrekken. Het volgende wordt nog gemeld; Maandagmiddag om tien minuten over half vier, werden de inwoners van Muiden op geschrikt door een ontzéttenden knal, welke deuren deed rammelen en ruiten rinkelen. De schok leek krachiger, dan die van 9 Fe bruari 1924, ofschoon er lang zooveel kruit niet ontploft is. Doch de wind was meer in de richting van het stadje. Een stroom van hevig ontstelde vrouwen en kinderen trok naar de fabriek, doch hun werd niets medegedeeld. Eerst later, om streeks half vijf, werd aan een familielid ge zegd, dat Jan Koster gewond was. De politie deelde het volgende mede; Koster werkte met een maat in een zoo genaamde kruitmolen, waarin zwart kruit wordt gemaakt. Terwijl Koster aan den wals stond en zijn kameraad het afgewerkte kruit r.aar buiten bracht, volgde opeens de ont ploffing. Koster kreeg de volle laag. Zijn haar verschroeide, zijn gezicht was onken baar en geheel zwart, handen, armen en li chaam waren gewond, Dr. Ankersmit was weldra per auto ter plaatse en legde het eerste verband en om streeks half zes zou de ongelukkige per zie kenauto naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam worden gebracht. Men had zijn vrouw gewaarschuwd, die haar man zou ver gezellen. Toen de reis zou worden aanvaard, overleed de gewonde. De andere werkman was juist buiten, toen het ongeval gebeurde. Deze, benevens de werklieden, die in het andere gedeelte ar beidden, kwamen er met den schrik af, De achterkant van het gebouw en het dak werden weggeslagen. B TO-j Uit Groningen verluidt, dat de Commissa ris der Koningin in de provincie Groningen, jhr. mr, dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stad- houwer voornemens zou zijn, aan de Konin gin ontheffing uit dit ambt te verzoeken. De leden van de Tweede Kamer, de hee- ren Van Dijk en Suring hebben Donderdag een deputatie uit de R.-K. Centrale van bur gerlijk Overheidspersoneel ontvangen, ter nadere bespreking van de bezwaren tegen dc voorgestelde wijzigingen in de Pensioen wet.' De heer Ter Hall heeft tot den Minister van Justitie de volgende vragen gericht lo. Is den Minister bekend de hoogst erger lijke. wijze, waarop blijkens foto's in één der groote bladen van 26 dezer, alle beginselen van dierenbescherming ten spijt door het ge heele land het vervoer plaats heeft van nuchte re kalveren Koe deze beesten in overbeladen wagens op elkaar geworpen worden, de pooten gebonden, en zoo worden vervoerd, vaak over aanzienlijke afstanden, ten gevolge waarvan de jonge diertjes aan afschuwelijke kwellingen blootstaan en het breken van pooten veelvul dig voorkomt? 2,o. .Staan den Minister middelen ten die: ste, bijv. door de gerechtelijke en politionet e ambtenaren en beambten op deze missta - den te wijzen en hun tusschenkomst in te roe pen tot het verbaliseeren van de lieden, die op dergelijKe wijze jong vee vervoeren, om een krachtig optreden uit te lokken tegen derge- lijke verregaande dierenmishandeling 3°. wil de Minister in elk geval zijn aan- dacht aan deze zaak wijden en die maatrege- len treffen, welke kunnen strekken om aan het geschetste euvel een einde te maken Bezwaren van de R.-K. werkgevers. De „Alg. R.-K, Werkgeversvereniging" heeft een adres an de Tweede Kamer ge- zenden naar aanleiding van de Richtige belas tingheffing. Hieraan is het volgende ont leend: Herhaaldelijk heeft de minister verklaard, dat het zijn bedoeling niet was, belasting- besparing zonder meer, in strijd te achten met dit ontwerp, doch van den anderen kant werd ook gezegd, dat het criterium tusschen belasting-ontduiking en belasting- ontgaan bij voorbaat niet kan worden aan gegeven; de omstandigheden zullen moeten beslissen. Met name werd deze uitspraak gegeven met betrekking tot het omzetten van een particuliere handelszaak in een Naamlooze Vennootschap, wanneer door deze rechtshandeling een compensatie van winst en verlies over verschillende jaren werd beoogd. De verwerping van het amendement Van Dorp kan slechts één positieven indruk ach terlaten n.l dezen dal noch de minister noch de Kamer zich een duidelijk en scherp beeld hebben kunnen vormen van het kwaad, dat door dit ontwerp moet worden bestreden. Feitelijk wordt de moeilijkheid eenvoudig verlegd van den wetgever naar den Inspec teur der Directe Belasting, den minister van Financiën en het Gerechtshof te 's Gra- venhage. Bovenstaand bezwaar zal bij toe passing van deze Wet wanneer zij on verhoopt mocht worden aangenomen voornemelijk zwaar wegen bij het beoor- deelen van een categorie van rechtshande lingen die betrekking heeft op het vaststel len van het dividend en van de reserves in naamlooze vennootschappen. Bij nota van wijziging heelt de minister van Financiën in art. 3 van het ontjverp den belanghebbenden de gelegenheid verschaft, om in een geval van twijfel of een beraamde rechtshandeling onder artikel 1 zou vallen, zich van te voren op de hoogte te stellen van de fiscale gevolgen. Deze bepaling spreekt alleen van „beraamde" rechtshande lingen en heeft derhalve niet betrekking op rechtshandelingen die reeds in. het verleden zijn verricht en waarvan de fiscale" gevolgen na 1 Mei 1925 zullen plaats grijpen. Ten slotte wijst adressant er op, dat in bet laatste lid van art. 2 van het ontwerp de bedoeling om elke dubbele belasting on mogelijk te maken niet ruim genoeg is ge redigeerd. Het is voornamelijk op deze vier gronden, dat adressant volhardt bij zijn ver zoek, aan 't onderhavige wetsontwerp de goedkeuring van de Tweede Kamer te ont houden. Met ingang van 5 April 1925 zullen de booten tusschen Hoek van Holland en Harwich dagelijks, dus ook in den nacht van Zondag op Maandag varen. In verband hiermede zullen de aansluiten de boottreinen naar en van Hoek van Hol land ook dagelijks loopen, De draden en kabels langs den grond. Nu na den laatsten storm opnieuw geble- Sen is, hoeveel vertraging en schade de langs de spoorbaan geplaatste telegraafpalen en draden aan het spoorwegvereer kunnen veroorzaken, heeft de directie van de Ne- derlandsche Spoorwegen besloten, deze pa len en draden successievelijk langs de spoor baan te verwijderen Zoo worden o.a. de telegraafpalen en draden, die bij den jongsten storm bij Delft omwaaiden, niet meer hersteld en gaande weg verwijderd. Ook is men reeds begonnen de langs de spoorbaan LeidenVoorschotenDen Haag geplaatste telegraafpalen en draden weg te nemen. De draden zullen nu in kabels langs den grond loopen. De firma Dillon, Read Co, de Inter- Co. ,alsmede de heeren Pieron Co. te Amsterdam hebben gezamenlijk aan de Deutsch—Luxemburgische Bergwerksges., de Gelsenkirchner Bergwerks A. G. en de Bochumer Guss-Stablverein een crediet ver strekt van 6 millioen 7 pet. notes, dat later in een leening op langen termijn zal omgezet worden. De Prov. Noordbr. en 's-Hert Ct. ver neemt, dat publicatie van het geheime ac countantsrapport zal geschieden op 8 April aanstaande. De eerste vliegmachine, gebouwd door Ford, deed Zaterdag te Detroit een proef vlucht. Het vliegtuig is ingericht voor 8 passagiers, geheel van metaal vervaardigd en is een eendekker. Aneta meldt uit Weltevreden: De assistentresident van Mandar (Celebes en onderhoorigheden) de heer C, L, B„ is als verdacht van verduistering ontslagen. Nader zal worden beslist, of het ontslag al dan niet beschouwd moet worden als eer vol. beroep door bet Hof te Arnhem zijn ver oordeeld ieder tot zes jaar gevangenisstraf en van G. Puffing en H. Brand, die door ge noemd college zijn veroordeeld ieder tot drie en een half jaar gevangenisstraf, de eerste beiden wegens diefstal van ongeveer 74.000 uit het correspondentschap van dc Nederlandsche Bank te Kampen, gepleegd in den nacht van 25 op 26 (November 1924 en de laatste beiden wegens medeplichtig heid aan dien diefstal. De uitspraak is be paald op 6 April a.s. Door de rechtbank te Dordrecht werfc gister uitspraak gedaan in de strafzaak te gen A. K., wethouder te Schelluinen, wien ten laste gelegd was omkoopen van een kiezer, om op zijn persoon te stemmen on der belofte van verzekering van het levens- bestaan van dien kiezer. De eisch was 1 maand gevangenisstraf; de uitspraak luidt 150 boete of 2 maanden hechtenis. De ziekte van den Hoogeerw. Pater Theissling, generaal der P.P. Dominicanen heeft de laatste dagen een zoodanige wen ding genomen, dat alle hoop bestaat dat Zijn Hoogeerw. overeenkomstig zijn verlan gen tegen Paschen de terugreis naar Neder land aanvaarden kan. Toen Pater Theiss ling zich vergezeld van den Vicaris-gene raal naar het hospitaal begaf, was hij er vast van overtuigd, dat hij niet meer in het Collegio Angelico zou terugkeeren. Thans echter voelt hij zich aanmerkelijk beter en heeft hij nog niet allen moed op herstel opgegeven. Van zijn visitatiereis naar Engeland heeft pater Theissling natuurlijk afgezien. Reeds onmiddellijk na het algemeen kapittel heeft de generaal der Dominicanen aan den Paus zijn ontslag als generaal der Dominicaner orde aangeboden; welk ontslag echter door den H. Vader niet is aangenomen. Op raad van Zijne Heiligheid, heeft Pater Theissling toen eenigen tijd op Capri vertoefd, ten einde eenige weken van de vermoeienissen uit te rusten. Bij gelegenheid van een au diëntie, aan de studenten van het interna tionaal college toegestaan, zinspeelde de Paus hierop, zeggende: Ik zelf heb den ge neraal den raad gegeven zich eenige weken buiten Rome te begeven, want zijn gezond heid behoort niet alleen hemzelf toe maar ook de Orde en dus ook de Kerk. Het schijnt thans echter in de bedoeling van pater Theissling te liggen om in geval hij beter wordt, zich voor goed uit zijn hooge functie terug te trekken, (Msb.) In de scheepsbouwnijverheid aan het ka naal van Bristol maakt men zich ongerust over het verlies van verschillende reparatie- orders, die naar het continent zijn gegaan. De jongste order, die de reparatie betreft van een stoomschip van dé „Bristol Steam Navi gation Company" en verscheidene duizenden ponden sterling beloopt, is aan een Neder landsche firma gegund. Maandagmorgen is de dreigende staking bij de Karei I fabrieken te Eindhoven een feit geworden Ongeveer 650 sigarenmakers hebben het werk neergelegd. De staking is algemeên. Zooals bekend is, ontstond het conflict' over een tekort aan dekblad. De procureur-genertia] bij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van T. Goudsmit en G. E. van der Heyden, die door de rechtbank te Zwolle en in honger TEXEL, 30 Maart 1925. Aangevoerd 41000 kipeicren - Hoogste prijs 6.50 pei 100 stuks; Laagste prijs 5.50 per 100 st.; Middenprijs 5.90 p. 100 st. GOUDA, 30 Maart, Coop. Tuinders- vereeniging „Gouda en Omstreken". Spinazie 1825; Dunsel 3141 pei 100 K. G. Kropsla 6.509.80 per 100 stuks. Radijs 4.205.60; Peterselie 6.40; Sel derie 5.506.70; Prei 1.404,90 per 100 bos. Eieren 5.606,20 per 100 stuks. ROTTERDAM, 30 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd 425 vette runderen, 221 vette graskalveren, 48 schapen of lam meren, 1448 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 125130 ct., 2e kw. 115105 ct,, 3e kw. 9585 ct., ossen le kw. 120125 ct,, 2e kw. 110—'Ï00 ct3e kw, 9080 ct., kalveren le kw. 175200 ct., 2e kw. 155125 ct., 3e kw. 11095 ct., varkens le kw. 7880 ct., 2e kw. 7674 ct., 3e kw. 7066 ct., licht soort 7679 ct., al les per Kg. Vet vee en vette kalveren met matigen han del er waren weinig prima kw. aangevoerd. Schapen ,en lammeren wegens onbeduiden- den aanvoer en handel zonder noteering. Varkens bij den aanvang vlug verhandeld en enkele nog iets boven noteering, later tot te ruggaande prijzen. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.25 6, idem blauwe f 5.256, poters f 2.753.50 Zeeuwiche eigenheimers f 55.25, blauwe f 4.504.75, Brielsche f 5,506, Bravo's f5.40—5.80, Red Stars f 4.30—4.90, Win ter Malta's 1113%. ct. per Kg. Vlas. Aangevoerd 20.700 Kg. blauw, f 1.40 —2, 18.100 Kg. Holl. geel f 1.45—1.85 7500 Kg. wit Zeeuwsch f 1.201.35, 20.000 Kg. Groningsch f 1.451,85, 2200 dauw- root f 1.20—1.30. Ajuin. Aanvoer zeer gering. Hollandschï f 6.50, Egyptisch f 67. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.50 —6.50. 1 Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2122, zaai f 2324, Mosterdzaad bruin f 6870, geel f 3032, blauw maanzaad f 3335, karwijzaad f 3032, kanariezaad f 2224, zonnebloempitten f 17%18%. Binnenlandsche granen met zeer klein aan bod. Tarwe f 1013, kwaliteit van vóór de regen f 1618%, Rogge f 13.7514.25, Gerst Chev. onveranderd f 14%15.25. Haver onveranderd f 1012.25, zaai- daar boven. Erwten, kleine groene, bruin en schokkers onveranderd, beide eerste f 12 13.50, schokkers f 1420. Bruine boonen onveranderd f 1218 naar kwaliteit, zaai daarboven. AMSTERDAM, 30 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 429 vette koeien, waarvan de prijzen waren le quali- teoit 120126, 2e qual. 108118 3e qual, 90120 ct. per kg. slachtgewicht. 140 melk en kalfkoeien, f 375—550 per stuk 55 vette kalveren, 2e qual. 104118 ct., 3e qual. 90 104 ct. per kg. levend gewicht 231 nuch tere kalveren, f 1222, 61 schapen, f 45 58 per stuk 517 vette varkens, Holl. le qual. 9496 ct., 2e qual. 9092 ct., Overz, en Geldersche le qual. 9496 ct. per kg. slacht gewicht 18 paarden, f200350 per stuk. Binnenl. Granen. (Boerennoteering.) Tar we voer f 1011, id. bak f 1212%, duiven- boonen f 1314, paardeboonen f 1212%, groene erwten f 1214, alles per 100 kg., Karwijzaad f 16%, blauwmaanzaad f 2122 per 50 kg. ALKMAAR, 30 Maart. Varkens. Aange voerd 714 varkens, vette f 0.760.0.80, zou ters f 0.740.78, Londensche varkens f 0.74 —0.76. APELDOORN, 30 Maart. Eieren. Aanvoer 50.000 stuks. Prijzen f 5.756.75, middel' markt f 6.30. Handel vlug. AXEL, 28 Maart. Granen. Ter markt van heden werd genoteerd voor tarwe f 11.50, rogge f lw2, gerst f 15, haver f 10.50, erwten f 13. ENKHUIZEN, 28 Maart. Heden kwamen hier, bij onstuimig weer, slechts 65 haring vaartuigen binnen. De vangst liep van 5 tal tct 50 tal per vaartuig. Totaal 1250 tal of 250.000 stuks reepharing. Prijs f 2.10235 per tal. ENKHUIZEN, 29 Maart. In de afgeloo pen week is hier zooveel Zuiderzeeharing aangevoerd als dit voorjaar nog niet in een week tijds is geschied. De vangst bedroeg 2.628.000 stuks (voorafgaande week 1.610000) prijs f 3.201.90 per tal. Laatste markt van Zaterdag gemiddeld f 2.20. Noordzeeschol, 2200 pond, was laag in prijs en gold gemid deld f 12.50 per 50 kg. De qualiteit van deze vischsoort laat nog veel te wenschen over. VOLENDAM, 28 Maart. Men besteedde in de afgeloopen week aan den vischafslag voor haring f 1.602.80 per tal, spiering f 1.503 per vierling, bot 3240 ct. pet pond. De visscherij was loonend. KRALINGSCHEVEER, 28 Maart. He den waren ter markt aangevoerd 104 Win- terzalmen, prijs f 1.501.80 per kg. URK, 30 Maart. Door 175 vaartuigen zijn hier j.l Zaterdag aangevoerd 3378 tal haring van dubbfel schot, wijl men den vorigen dag de Donderdag i i gezette netten niet had kun nen binnenhalen wegens onstuimig weder. De prijs steeg van f 1.90 tot f 2.15 per tal (200 stuks). In de afgeloopen week zijn hier door ten hoogste 195 vaartuigen per dag, waarbij weer vele uit Bunschoten. Vollenhove, Lem- meer en andere plaatsen, aangevoerd 11.539 tal (2.307.800 stuks) haring, waarvan slechts enkele lasten (50 tal) gevangen met de zegen. De prijs liep bij toenemende vangst van f 3.20 tor f 1.30 per tal. De uitkomsten der visscherij langs de Noordzeekust zijn verleden week voor de Urker mgtorvloot over het algêmeep middelmatig geweest, bij Terschelling iets beter dan voor IJmuiden. De meeste be sommingen liepen van f 1Ö0150 per vaar tuig van een klein getal botters f 200.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6