UIT DEN OMTREK. J. J. DRIESSEN x JUWELIER 111, v. VEER'S Soedarenhandel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Dinsdag 31 Maart 1925 ZANDVOORT. DE KLACHTEN OVER HET BURGERLIJK ARMBESTUUR „De goedgeloovige" Bramson. Uit een en ander is ons voldoende geble ken, dat de heer De Braai, als lid van het Burgerlijk Armbestuur, de mensohen niet onhgusch of hondsch behandelt. De klachten die zijn onderzocht, loopen over gevallen, die reeds lang geleden zijn. Indien de han delingen zoo ernstig geweest waren, als zijn geuit, en bekend waren, hadden zij niet zoo lang bestendigd mogen worden. Ingezonden mededeelingenc°'ÏÏg&.u a 60 cents per regel. KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALIGNSVOORW AARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING HOOFDDORP. Anegang O - Haarlem Uitgebreide keuze in de nieuwste FRANS(?HE ROZEN KRANSEN. Echt sleenen, zoonis bloedkoraal, opaal, amalist, Paa lemoer enz, op goud, verguld en oxide zilver, geregen,In nlle prijzen Soliede en zeer smaakvol HEEMSTEDE HALFWEG HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL. i De Leeuwenhoekfilm. SCHOTEN. OUD-SCHOTEN. SCHOTEN (dorp). SPAARNDAM. WIJKEROOG. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. VIJFHUIZEN. Armbestuur. De heer P. J, de Braai heeft tegen 1 Mei 1925 ontslag genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Een eventueele herbenoeming zal hij gaarne aan vaarden. Hij heeft ontslag genomen, onlllat gebleken is dat de beschuldigingen van den heer J. Bramson in den raad tegen het Bur gerlijk Armbesruur, uitsluitend tegen zijn persoon waren gericht. ïn verband met het uit te brengen verslag van de commissie van onderzoek zal dan de raad zijn oordeel kunnen uitspreken over de wijze waarop hij zijn functie waarnam, door eene al of niet herbenoeming. Tevens bedankt hij ook, om dat er drang op hem wordt uitgeoefend daar hij geen lid van de S. D. A. P. meer is en gezegd wordt, dat hij als S. D. A. P.'er lid van het Armbestuur was. Bij eene her benoeming zou daar dan ook niet meer over gesproken kunnen worden. Personalia. De heer J, G. Brasser, vroeger tijdelijk agent alhier, is benoemd tot agent van politie te Weesp. De heer J. G. D. J. Pool, agent van po litie alhier is aangesteld tot buitengewoon gemeente-veldwachter Razende auto's. Door den commissaris van politie is proces-verbaal opgemaakt te gen een tweetal bestuurders van auto's, die in razende vaart Zondagnacht ons dorp doorkruisten. Het bfeek, dat de eene bestuurder den ander onheusch bejegend had en nu wilde de verongelijkte weten, wie of zijn belager was. Begin van brand. Bij de politie deed mevr. L. aangifte, dat in haar woning aan de Zeestraat een begin van brand was ont staan. Men toog er dadelijk met de politic- spuit heen, maar het gevaar was met eigen middelen bestreden. Door den opperbrnnd- meester, die dadelijk gewaarschuwd was, werd geconstateerd, dat door vonken in den schoorsteen de houten vloer was gaan bran den. Nachtrumoer. Een zestal dames, die van een feestje kwamen, maakte Zaterdag nacht in de Kerkstraat zoo'n leven, dat cle politie hel noodig vond in te grijpen. Pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens het verwekken van burengerucht. Een speelbank. Door de politie werd ontdekt, dat een dertigtal jongens zich bad verzameld in het leegstaande volkskoffie huis aan de Burgemeester Engelbertstraat. Toen een onderzoek werd ingesteld, wis ten ze allen door de achterdeur te ontko men. Een paar stel speelkaarten en achter gelaten geld bewezen, dat ze niet alleen voor de gezelligheid de koude buiten ont vlucht waren. Reddingboot, Zaterdagmiddag had de proefvaart plaats van de reddingboot Het materiaal was uitstekend in orde. Alleen bij het te water laten ging het niet vlug genoeg Waarschijnlijk zullen andere maatregelen getroffen wordën, om dit vlugger te doen geschieden. Bijtende honden. De hond van den heer M. aan de Zandvoortschelaan viel de kin deren van v. d. M. aan. Het knaapje werd aan t been verwond, het meisje werden de kleeren verscheurd. Een voorbijganger, die voor de arroe kleuters schadevergoeding vroeg, raakte met den eigenaar van den hond in een twistgesprek. Dit had ten ge volge, dat de politie er zich mee ging be moeien. Daar de hond op last van B. en W gemuilband moet zijn, daar hij als rakker bekend was, is de eigenaar nu beter af. In de raadsvergadering van 10 Februari j.l. uitte het raadslid de heer J. Bramson klachten tegen het Burgerlijk Armbestuur. IS aar aanleiding hiervan werd een commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit de heeren Zwaan, Gunters en Padt. Deze com missie. is thans met haar onderzoek gereed gekomen en heeft haar bevindingen in een rapport neergelegd, dat wij hieronder laten volgen: De Commissie tot onderzoek van de klach ten van den heer J. Bramson, lid van' den Raad tegen het Burgerlijk Armbestuur, be noemd in de vergadering van 10 Februari j.l. en bestaande uit de heeren F, Zwaan, C. A. C. Gunters en N. Padt, heeft de eer mede te deelen dat zij van den heer Bram son drie klachten heeft ontvangen van per sonen tegen het Armbestuur. Die klachten waren niet gericht tegen het Armbestuur, maar tegen het lid van het Burgerlijk Arm bestuur. den heer P J de Braai persoonlijk. Wij hebben de personen, die geklaagd had den, over hunne klachten gehoord, en ver volgens den heer De Braai verzocht om een toelichting te geven. Wij merken reeds hier óp, dat de heer De Braai de weerleggingen voor zoover dat doenlijk was, met de cor respondentie heeft bewezen. Zooals men uit de stukken en het verslag zal bemerken, wa ren schriftelijke klachten ingediend door de heeren T. Visser, Th. de Muynck en A.Terol. Ofschoon door den heer Visser was ge klaagd, was hem persoonlijk niets overko men, maar het was zijn vrouw, die zich tot den heer De Braai gewend had. De vrouw ook voor de Commissie verschenen en heeft een en ander mondeling toegelicht. Het is ons gebleken, dat dit geval niet heeft plaats gehad in Januari j.l., zooals de vrouw opgaf .maar dit moet geschied zijn ongeveer half October 1924. De vrouw is toen de eer ste keer. volgens verklaringen van den heer De'Braai, blijkens verslag, ontvangen in de gang bij den heer De Braai en niet aan de deur. De tweede keer, dat de vrouw kwam, was op 12 November 1924, om ongeveer 6 uur en niet om 8 uur. Dit gesprek is van korten duur geweest en daarom werd zij aan de deur ontvangen. Door haar werd om steun gevraagd en niet om werk voor haar man. Toen is zij naar het Steuncomité ver wezen door den heer De Braai. De heer De Braai is 's avonds naar het Steuncomité gegaan en daarna per fiets nog naar de woning van Visser, om te zeggen dat haar man om 7 uur bij het Steuncomité verwacht werd. Visser is daarop naar het Steuncomité gegaan, waar hij echter niets kreeg, omdat hij verkeerde inlichtingen gaf. Het Steun comité hield zitting om 7 uur. Doordat de heer Visser daar dien avond om dien tijd kwam, is het duidelijk, dat de vrouw zich moet vergissen, wat de tijd betreft. Immers om 7 uur komt de heer Vissej-, gewaar schuwd door den heer De Braai, bij de Commissie. Tevoren heeft het gesprek met de vrouw plaats gehad," zoodat dit in alle geval vóór 7 uur en niet om ongeveer 8 uur geweest moet zijn. Het geval met "ten heer De Muynck heeft plaats gevonden in Mei 1923, dus ongeveer twee jaten geleden. De eerste maal is de heer De Muynck bij den heer De Braai ge weest met den heer J. Zwemmer en niet de tweede maal. Zij werden verwezen naar het Raadhuis, om daar te komen voor het volledig Armbestuur. Daar zijn zij geweest en het volledig Armbestuur Jieeft deze zaak behandeld. De beslissing over den heer De Muynck is met algemeene stemmen geno men. Daarna, is de heer De Muvnck naar den heer De Braai gegaan en de heer De Braai heeft hem toen gezegd, dat het Burgerlijk Armbestuur beslist had, dat hij nog geen ondersteuning zou krijgen. Van deze beslis sing heeft het Burgerlijk Armbestuur schrif telijk aan hem kennis gegeven. Een lid van het Armbestuur persoonlijk beslist niet en betaalt afzonderlijk niet uit ook. Uit de verklaringen van den heer De Muynck zou men kunnen opmaken, dat de heer De Braai geld geeft naar willekeur. Dit is gebleken in geen geval waar te zijn. De heer De Braai heeft ons ook verklaard, dat het Burgerlijk Armbestuur steeds onderzoekingen instelt bij de personen, die ondersteund worden. Al leen bij de werkloozen, die overgenomen worden, wordt dit niet gedaan en hierbij be heerde de heer De Muynck Wjj hebben een afschrift van het ver slag van de vergadering, waarin de heer De Braai zijn verklaringen heeft afgelegd, ge zonden naa% het Burgerlijk Armbestuur, met verzoek mede te deelen, of de verklaringen van den heer De Braai overeenkomen met hetgeen heeft_ plaats gehad in deze zaak. Blijkens hierbij gaand schijven is dit zoo geschied. Volgens gedane mededeelingen van den heer De Muynck, kan de geschiedenis van „de pet in de hand" geheel buiten beschou wing gelaten worden. Het geval van den heer Terol is ook twee jaar geleden. De heer De Braai herinnert zich hiervan niets. Den heer Terol bevreem de het echter, dat deze zaak door den raad onderzocht wordt. Hij, had alleen aan een partij-kwestie gedacht, toen hij zijn verkla ringen aan den heer Bramson gaf. Slechts met eenigen tegenzin legde hij zijn verkla ringen tegen ons af. Aanvankelijk was hij niet eens van plan te spreken, daar dit alles volgens zijn oordeel ïn de partij thuis hoorde. Het komt 4e commissie dan ook voor, dat de heer J. Bramson de verklaringen van de bedoelde personen wat al te goedgeloovig heeft aangenomen. Uit de onderzoekingen is ons gebleken, dat niet het minst een blaam op het Bur gerlijk Armbestuur, noch op een of meer van de leden kan geworpen worden, zoo dat er volgens ons, geen aanleiding bestaat om een reorganisatie bij wijze van het aan stellen van een ambtenaar of zoo iets in het leven te roepen. Arbeidsbeurs. Bij de gemeentelijke ar beidsbeurs stonden op 30 Maart 1925 inge schreven 33 grondwerkers, 4 opperlieden, 8 visschers, 1 kellner, 1 loodgieter, 1 banket bakker, .2 kantoorbedienden, 1 coiffeur en 1 slager. Tegen een boom. Op het Kostverloren botste een auto tegen een boom, waardoor de bestuurder ernstig gekwetst werd. Dr. Wiilems verleende de eerste geneeskundige hulp. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de onfortuinlijke autobestuurder was de tandarts B. uit Bussum. Het neerslaan der voorruit was de oorzaak van de botsing. Dr. B werd naar de woning van zijn schoonzoon overgebracht. Inbraak. Toen de eigenaar van het landhuis „De Zoom", op de grens van de gemeente Bloemendaal, dit huis bezocht, bemerkte hij, dat ongewenschte gasten hem reeds voor waren geweest. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat vermist worden over gordijnen, kleedingstukken, ondergoederen, damast en linnengoed en tafelgerei. De waarde van het gestolene is ongeveer 600. Gemeentelijke Geneeskundige Dienst. In verband met door Gedeputeerde Staten van Noordholland gemaakte bemerkingen op de verandering van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, stellen B. en W, den Raad voor aan die bemerkingen tegemoet Ie komen. De veranderingen die gemaakt wor den betreffen in hoofdzaak de regelen van de schorsing van den gemeente-geneesheer en de gemeente-vroedvrouw. Ook wordt nu in de instructies van den gemeente-geneesheer vastgelegd, dat hij ge nees- en heelkundige hulp moet verleeneu wanneer die door de politie of door B. en W wordt ingeroepen. Bewaarschool. B. en W. stellen den Raad voor om Mej. W. van der Mije, alhier, eervol ontslag: te verleenen als helpster aan de bewaarschool overeenkomstig haar ver zoek. Strandpacht. De heer W. H. Drie huizen heeft verzocht hem van zijn pacht van een gedeelte strand van het hótel „Noor- drie" te ontslaan. De heer J. Zwemmer vraagt onder dezelfde voorwaarden als de heer Drie huizen, dat gedeelte strand te mogen pachten. Den raad wordt voorgesteld gunstig op die wenschen te beschikken. Behoud pensioen. B. en W. stellen voor Mej. de wed. v. BehremKollenberg gedurende het jaar 1925 nog in het genot- te laten van de aan wijlen haar echtgenoot ver leenden toeslag op het pensioen en de ver leende vergunning en bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1926 na te gaan of daarin verandering dient te worden aan gebracht. Bewaarschool^ B. en W. stellen voor eene nieuwe verordening, regelende de be noeming de schorsing en het ontslag van de helpsters aan de bewaarschool, vast te stellen. Volgens de vaste verordening worden de helpsters door het hoofd der school aan gesteld. Nu komt de benoeming en het ont slag aan den raad. Gasbedrijf. B. en W. stellen voor een nieuwe verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van gas over den gewo nen meter en over den munt (penning) meter vast te stellen. Deze nieuwe verordening houdt speciaal rekening met de Zandvoort- sche toestanden. „Het Witte Kruis". Dit vergaderde in de Bodega van den heer Muistert, aan den Strandweg. Niettegenstaande de vergadering een jaarvergadering was, waar verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar was er een zeer geringe be langstelling. De vergadering stond onder leiding van den heer dr. C. A, H, Gerke, die met een kert woord dezen avond opende. Hij sprak daarbij met gemengde gevoelens want men had gehoopt in zijn vader als voorzitter van de Zandvoortsche afdeeling nog lang, nog zeer lang de leider te mogen behouden Dat men hem als opvolger had gekozen, was een daar van piëteit, waarvoor hij niet on gevoelig was en hij waardeerde hel zeer, dat men benijden opengevallen voorzitters zetel had waardig gekeurd. Hij hoopte dit bewijs van vertrouwen niet te beschamen en dc vereeniging te mogen leiden tot groo- ter bloei en met medewerking van bestuur en leden. De notulen werden door den secretaris, den heer Roliema, voorgelezen en zij wer den goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris begon met een woord van herdenking aan 't zware verlies, dat de afdeeling diÜ jaar getroffen had, Eerst het plotselinge verscheiden van dr. Varekamp die vol ijver en werklust zich steeds voor het Witte Kruis zich gegeven le Halfweg; T. T. Hagen te Delft, Chr. van den heuvel ACzn. te Nieuw-Vennep, D. J. j v. d. Heuvel C. Azn. te-Hoofddorp, D. J. v. d. Heuvel Hzn., en G. van den Heuvel Lzn. te Nieuw-Vennep, J H. Kingma te Lisse, j N. de Ren tc Leiden, W. Rip Jzn. te Vijfhui- zen, J. D. Schieffelers te Haarlem, Chr. van Splunter te Hoofddorp, J, G. van Strien j Jzn. te Anna-Jacobpo.lder, H. Verkuijl te Nieuw-Vennep, H. van der Voet te Oest- geest en H. van 't Wout te Haarlem. Met een gepaste toespraak reikte de heei A Biesheuvel, tweede voorzitter van het bestuur, de diploma's uit. Hij wekte de leer lingen op tot uitbreiding van hun kennis op de school opgedaan, tot toepassing in een toetsing aan de praktijk, opdat ze door hun werk de propaganda voor de school moch- had. Daarna- het verlies door het heengaan van dr. Gerke geleden. Van af 1882 was dr. Gerke lid van de .-.fdeeling geweest en i e - r iaoi i i j n j i j- ten voeren- Namens de leerlingen werd het vanal 1891 bestuurslid. Onder zijn leiding u„„ I personeel hartelijk toegesproken door den 7™ J I de afdeeling klom van-40 heer W Rip Wzn„ die daarop door den vOO leden. In 1891 werd het magazijn aan directeur, den heer J. Woldendorp, beant, de Haltestraat gesticht, terwijl in 1901 het ziekenhuis aan den. Paradijsweg geopend werd, dat later weer verkocht is. Kalm en rustig, maar langs vaste lijnen wist hij, ge sterkt door zijn persoonlijke toewijding, de vereeniging groot te maken. Men mocht ho pen, ook nu het door hem aangegeven spoor te blijven volgen. Verder wijdde 't jaarverslag eenige woor den van dank aan het werk van den pen ningmeester een der oude garde. Men sprak daarbij den wensch uit, dat de 42 jaar, die de heer Van der Werff nu reeds die taak waarnam, zoud enleiden tot de 50. i Over den nieuwen voorzitter sprekend, had men in het jaarverslag den weasch vastgelegd, dat deze het gegeven voorbeeld door zijn vader trouw zou volgen. De stand der kas was goed en de verdere werkzaamheden ga-'en geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Na een woord van dank door den voor zitter aan den heer Roliema gebracht voor zijn uitgebreid verslag, werd dit onveranderd door de vergadering goedgekeurd". Daarna bracht de heer C. v. d. Werff als penningmeester zijn jaarverslag uit, oord werd. Vervolgens nam de heer G. Knaap als lid van de commissie van toe zicht nog het woord, aansporende tot on derzoek en proefneming. Tal van aanwezigen gaven door hun te genwoordigheid blijk van hun belangstelling in het landbouwonderwijs. Het samenzijn werd door den Weleerwaarden heer Ds. Grotnewegen, lid van de commissie van toezicht, met dankgebed'gesloten. R.K. Vereeniging Polderbelang. De ze vergaderde in Hotel P H. J. de Groot, te Hoofddorp. Deze vereeniging is het vorige jaar 27 Maart 1924 opgericht met 38 leden. De voorloopige voorzitter, de heer v. Schooien opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak de vergadering toe. In den Polder moet men krijgen een vereeniging, waarin werkelijke polderbelangen naar vo ren werden gebracht, want door eendracht maakt men macht. Deze vergadering was echter niet alleen belegd voor een a.s. Polderverkiezing, maar ook om en definitief bestuur te krij gen, zoodat hiertoe eerst werd overgegaan Het batig saldo van het vong boekjaar i nadat een woord van dank was gebracht bedroeg j 5 75,60. Aan contributie was onl- aan den voorloopigen secretaris, den heer vangen 299 van 265 leden. A.an rente van J A. J. de Wildt voor het vele, dat hij in kapitaal werd ontvangen 88. Met verschil- j het belang der vereeniging had tot stand ende andere ontvangsten totaal 1025.70. De totale uitgaven hadden bedragen 405.52 zoodat het batig saldo van het afgeloopen boekjaar 620.28 bedroeg. De heer Gerke dankte den secretaris voor zijn nauwkeurig beheer. Daarna werd de rekening, die gecontro leerd was door de heeren A. Koper en Mustert, onveranderd goedgekeurd. De heer Luttik, als magazijnmeester, bracht verslag uit over het in gebruik geno men materiaal. In totaal waren 102 stuks "in bruikleen gegeven De heer Deinum bracht een zeer uitvoerig verslag uit van de 66e Algem. Vergadering. Tot bestuurslid wordt gekozen de heer dr. Tichelaar, wien men van deze benoeming kennis zal gevfen. Met algemeene stemmen wordt daarna als penningmeester herkozen de heer C. van ■der Werff Het bedrag der begrooting is in ontvang sten 1056,28 en sluit met een uitgaaf eveneens tot dat bedrag, waarbij dan is een batig saldo van 423.02. Naar aanleiding van het bedrag van J0O voor versterkende middelen wordt besloten zich in verbinding te stellen met de heeren doctoren. De heer Zwaan geeft inlichtingen hoe dat bij O. H. geregeld is en de regeling wordt in dienzelfden geest overgenomen. In gelijken zin wordt besloten met het vervoer van zieken, eveneens begroot op 100.-. Nadat bij de rondvraag met den heer Zwaan uitvoerig 'de samenwerking is be sproken met O. H„ waar het betreft de t.b.c.- bestrijding, wordt de vergadering door dén voorzitter met een woord van dank voor de betoonde medewerking gesloten. J. J. de Jager t- Alhier is op 82-jarigen leeftijd overleden de gep. majoor der mili taire administratie, de heer J. J. de Jager. Burgrlijke Stand. Ondertrouwd: P. Kik kert en J J. Wit. Overleden: W. C, Dissel, wed. v. W C. Steenwinkel 87 jaar. Geboren: N. H. R. DrosHorn, z.; J. M. E. du PrinsPalthe Wesenhagen, z.j M. J- v. d. Burgv. d. Zijden, z.j W. P, J. Schip perFonkert, d.; W. A. Neervodrt van der Pollvan Veen, d.; H. L. Floor—Prins, i~\ J. Jochemus—Fortgens, z. M. M. Hen driksLiefting, d.: A. C. H. Warmerdam— v. d. Steghe, z.; C A Kemp—v. Kampen, z. De aankoop van „Spaar en Hout". Het raadslid Jorritsma heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland gevraagd, het raadsbesluit van Heemstede, tot aankoop van „Spaar en Hout" te vernietigen, omdat dit uit een fi nancieel oogpunt in strijd is met het alge meen belang, Aanbesteding. Gisterenmorgen werd onderhands aanbesteed het bouwen van een dokterswoning aan de Minister Cort van der Linderistraat te Halfweg. Ingeschreven werd door J. Veltkamp te Haarlem vtor 22500; Fa. Nolet Ballegooy te Amster dam voor 23680; H. A. de Graaff te Half weg voor 29449; Fa. Meegdes te Halfweg voor 30896,32; Van Rijn en Van der Fange te Halfweg voor 32580 en B. Hagen te Haarlem voor 33800. Burgerlijke stand. Levenlooze d. van C. G. van Egmond en M. G. Heemskerk levenlooze d. van J. van Braak en C. C. Bleijen daal Hendrika Cornelia, d. v. D. Parleviiet en J. A. Kamer Cornelia, d. v. G. Vos en G. Haspels Ferdinand Anthonie, z. v. P. T. Malipaard en A. C. Dol Matthea, d. v. L. van der Linden en A. W. E. van der Meu- len Hendrikus Martinus, z. v. M. Smoren- burg en C, K, Sprangers Apolonia Maria, d. v. J. Ferdolage en C. Harding. Maria, d. v. W. Blom en M. Hulsbosch Elizabeth, d. v. H. G. Huiskens en K. C. Kaslander Maria Agatha, d. v. P. A. Smit en A. M. Groene- wegen Job Hubertus, z. v. G. Duivenvoor den eri P. M. Verdegaal Franciscus, z. V. F. Maas en C. de Lange Anne Petrouella, d. v. P. van der Meer en A. Th. van der We reld Gerardus Godefridus, z. v. C. de Jong en A. Schaap Agatha, d. v. G. Revers en A. van Maaren. Overleden Johannes Theodorus Broe- dersz, .11 mnd. z. v. Th. N. Broedersz en C. M. Fontaine. Landbouwwintersthool. - In het gebouw der Chr. Landbouwwinterschoo! te Hoofd dorp werd het publiek overgangs- en eind examen gehouden Van de eerste tot de tweede klasse wer den bevorderd: F H. Anslijn te Amsterdam; A. Biesheuvel Azn. te Houtrakpolder; L. G. v. d. Bijl te Zonnemaire, S. van Dongen te Heemstede; T, K. Geertsema te Schildwol- de, G. J. Hesse te Amsterdam; M. J C. Ing- wersen tc Amstelveen, A. M. Kiers te 1 en Post, J. K. Kroon en P. A Kroon- te Abbe- nes, H. J. G. van Leeuwen te Hoofddorp, J. K. Straatsma te Haarlem, J. H. van Wijk, te Hoofddorp en J. van Woerkom te 's-Gra- venhage Alle leerlingen van de tweede klasse mochjen een diploma verwerven en wel: L. Anma te Hoofddorp; E. van Blaaderen te gebracht. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. v. Schooten, verder de heeren A. J. de Wildt tot secretaris, W. Blom tot penning meester en P v. Staveren en J. P. v. Bruggen tot leden. Allen namen hun ver kiezing aan. Hierna werd overgegaan tot het stellen van candidaten, n.l. candidaat- aanwijzing voor de verkiezing van 2 April 1925. De aftredende heeren P. Mantel en J. H. J. van de Mortel werden na eenige discussies wederom herkiesbaar gesteld. Voor den heer C. Bos, niet meer her kiesbaar. werd gesteld, de heer A. Rooden- burg. Bij de rondvraag nam de heer De Wildt nog het woord, waarin hij een loffe lijk woord over den voorzitter sprak en de hoop uitsprak, dat de heer Van Schoo ten nog vele jaren het presidium van deze nieuwe vereeniging moge behouden. De voorzitter brengt dank aan den heer De Wildt, voor de waardeerende woorden en sluit op de gebruikelijke wijze de verga dering. Zaterdagavond werd in de aula van 't Ken- nemer Lyceum voor de leerlingen en een aantal genoodigden, de reeds meermalen besproken „Leeuwenhoekfilm" afgedraaid. De voorzitter van de vereeniging van leer lingen van het Kennemer Lyceum sprak er in zijn openingswoord zijn groote voldoe ning over uit, dat zoo'n groot aantal personen aan de uitnoodiging had gehoor gegeven. Voorts bracht hij zijn dank aan Dr. J. P. Thysse, wien 't gelukt was beslag te leggen op de Leeuwenhoekfilm en die de welwillend heid had, bij de film een toelichting te ge ven. Dr. Thysse, daarna het woord verkrijgende, sprak er zijn voldoening over uit, dat 't Ken- nemer Lyceum nu in 't bezit was van een nieuw gebouw, van een aula, van micros copen en nu weer, sinds korten tijd,door de goedgeefschheid van een „ouderpaar" van een eigen, prachtig werkend, bioscoop appa raat. Daarna deelde spr. 't een en ander mede over Anthony Leeuwenhoek, den beroemden Delftschen natuurkundige, die met Newton en Christia^n Huygens tot de grootsten van zijn tijd behoorde, over zijn eigengemaakte microscopen en zijn microscopische onder zoekingen. Met behulp dezer primitieve, maar zeer goed werkende microscopen deed hij verschillende zeer belangrijke ontdekkin gen. Zoo b.v. de infusoriën of afgietsel-dier tjes, gekweekt door het op water zetten van peper, kanaal, ndtemuskaat, kruidnagelen en andere specerijen. Verder ontdekte hij de spermatozoden, de klokdiertjes, de bacte riën, naar hun vorm verdeeld in coccen, spirillen en bacillen, welke taatsten door middel van hun zweepdraden of ciliën zich kunnen voortbewegen.) de azijnaaltjes enz. Ook op 't gebied van kristallisatie deed Leeuwenhoek zeer belangrijke ontdekkingen. 't Resultaat dezer onderzoekingen legde Leeuwenhoek vast in een groot werk. Een exemplaar van dat werk kreeg 't Kennemer Lyceum onlangs ten geschenke van Prof Lo- rentz. met welk geschenk spr. 't K. L. geluk wenschte. Na deze voorafgaande toelichting over Leeuwenhoek en zijn onderzoekingsarbeid, werd de film afgedraaid, waarbij de heer Thysse, indien noodig, nog den gewenschten uitleg gaf. - i 't Kon niet anders, of, wat de film te zien gaf, moest wel een diepen indruk maken op de aanwezigen. En we kunnen ons voorstellen, dat 't microscoop voor Leeuwenhoek een openbaring is geweest en dat hij er toe kwam, om, zooals hij in zijn boek schrijft, er telkens en telkens weer uren lang door te kijken om de veranderingen en de bewegingen van de aardige dierkens te bespieden. Vermelden we ten slotte nog, dat de film werd vervaardigd door de heeren Mol en Seeters en dat zij dat deden met eigen hulp middelen en naar eigen vinding, nadat zij in Duitschland door op dit gebied deskundigen met een kluitje in 't riet waren gestuurd toen zij daar hun licht wilden op steken om trent de vervaardiging dezer soort films. Serenades bij Dr. Brongersma. Het Christ. Fanfarecorps „Sursuir," en het Bloe- mendaalsch Gemengd Koor, hebben gister avond het hunne bijgedragen orn den jubi leerenden dokter te huldigen. Hel publiek, dat in grooten getale was opgekomen, de met lampions en electrische lampen ver lichte tuin bij het huis van dokter Brongers ma, gaven aan dat dorpsgedeelte een min of meer feestelijk aanzicht. Ruim 7 uur kwam Sursum, met het vaandel voorop, met volle muziek aanmarcheeren. De muzikanten stel den zich op in den tuin, bezijden de woning. Hier werden eenige nummertjes trn ge- hoore gebracht.*"Dr. Brongersma, zijn familie en enkele genoodigden hoorden met welge vallen de muziek aan. Nadat eenige num'mertjcs ten beste wa ren gegeven, werden de muzikanten ont haald. Daarna nog een paar nummers en toen was de beurt aan BI. Gem. Koor. Alvorens deze vereeniging zich liet hooren, trad de voorzitter, de heer A. Cassee, 'naar voren en hield een toespraak tot den jubilaris, waarin hij dezen hulde bracht voor den steun, van hem ondervonden. Daarna werd, onder leiding van den direc teur, den heer N. Hoogerwerf, een 4-tal lie deren op zeer verdienstelijke wijze ten ge- hoore gebracht. Begonnen werd met een lied, waarvan de woorden pasklaar waren gemaakt voor deze gelegenheid en geëin digd werd met-3 coupletten van('t Wilhel mus. 't Talrijke publiek genoot, evenals de familie Brongersma, van de voortreffelijke zang en gaf "Stijn ingenomenheid door luide bijvalsbetuigingen te kennen. Nadat -ook de zangers en zangeressen ont haald waren, waren de serenades ten einde. Vergadering „Bosch ,en Duin". Vrij dagavond hield de woningbouwvereeniging „Bosch en Duin" haar jaarvergadering in hotel Vreeburg. De secretaris en de pen ningmeester brachten hun jaarverslag uit. Medegedeeld werd dat het geschil met den aannemer nog steeds niet tot een goed einde is gebracht. Door sommige leden werd ten zeerste ge klaagd over last, welke het gevolg is van fouten bij den bouw gemaakt. Aan het be stuur werd in overweging gegeven, de hulp vanhet gemeentebestuur in te roenen. ten einde tot een spoedige oplossing te komen. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, van de bewoners een extra bijdrage te vorderen van 24 (voorloopig over 1925). De heeren J. Hofland en J. van der Plas werden tot bestuursleden herkozen. De heer P. H. Zweers, die zich niet herkiesbaar 'nad gesteld, werd vervangen door de benoeming van den heer H. C. Klerk. De heer L. M. Baale zag zich herkozen tot lid van den raad van commissarissen." Het aantal bestursleden werd op voorstel van het bestuur teruggebracht van 6 op 5. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van het gemeentebestuur werd op voorstel van de vergadering bepaald, dat be woners niet-leden een garantiebedrag zullen storten van 100. Serenade. De zangvereeniging „Bloe mend. Gemengd Koor", directeur de heer N. Hoogérwerf, zaf hedenavond een serenade brengen aan den heer S. H. Brongersma, beschermheer der vereeniging, Burgerlijke Stand in de week van 23 tot en met 29 Maart 1925. Geboren: d. van A. WesselingMica. z. van W. N. Gi ling—van Westen, z. van J. HoesBlok ker. d. van C. M. Rienstravan Rijn.* z. van M. D. NoppeHuigens. z. van S. W. van Lunenburgvan Ecden. z. van M. J. J. d,e BruinMeerman, Ondertrouwd: N. W. de Braaf en K. Züfle. Getrouwd: H. Coers met J. P. Schipper. Overleden: H. J. Voorderhaak, 75 jaar, weduwe van A. E. Kuijper. C. S. de Jong, 70 jaar, echtgenoote van A. in 't Hout. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij C. v. d. Nauwldnd, Paul Krugerstraat 74, handschoen J. v. Ber gen van Henegouwen, Javastr. 32, een bruin schoentje M. Amphman, Gen. Cronjéstr. 30 rood, een zwart taschje H. Beenders, Gen.: Bothastr. 125, handschoentje J. v. Schie, Rijksstraatweg 136, een reserve autoband H. Gehner, Javastraat 53, portretlijstjeJ. Hee- rens, Oranjeboomstr. 30, een rijwielplaatje; H. H. Peterse, Spionkopstr. 44, een sigarenko ker H. Jansen, Saenredamstr. 7, motorrij wielpropeller R. R Toezet, Spaansche- vaartstr. 69, een sleutel C. v. Kampen, Saenredamstr. C. 1, een passer L. Bakker, Reitzstr. 19, een zilveren armband P. Flink, Eikenstr. 50, een ring met sleutels J. Op penbrouwer, Gen. de La Reijstr. 16, hand schoen J. Jansen van Galen, Madoerastr. 30, een herdershond A. v. Hork, Colensostr. 17, een portemonnaie met inhoud H. Zwem mer, Kenneinerstr. 9, F. een hondenpenning No. 732. Aan het Politiebureau, een sleutel, een parapluie, een ceintuur, een behangers- schort, een koperen gewicht en een hand schoen. De Rijksstraatweg. Sinds Zaterdagmid dag j.l. is het verkeer op den Rijksstraatweg weer hersteld geworden. Door de moeilijke werkzaamheden tegenover de Zaanenlaan, was de weg van 18 tot en met 28 Maart ge sloten geweest voor het verkeer. Een herhaling van deze werkzaamheden komt over eenige weken tegenover den Spaarnhoven weg. Ook met de verbreeding van de trottoirs tot 4 Meter zal spoedig begonnen worden. Collcte. De liefdadigheidspredicatie, die gisteren werd gehouden door den weleerw. heer kapelaan Vis ten bate der Sint Vin- centius-vereeniging, heeft opgebracht de som van 320. Liefdadigheidspredicatie. Zondag werd 'in de parochiekerk „St. Bavo" te Oud- Schoten een liefdadigheidspredicatie gehou den onder alle H. Missen; door kapelaan C Vis uit Haarlem, voor de St. Vincentiusver- eeniging (Conf. H. Bavo). De collecte heeft opgebracht 325, waarvoor de heeren Vin- centianen den gevers hartelijk dank zeggen. Sportnieuws. Zondagmiddag speelde S, F C. I op een haast onbespeelbaar ter rein een vriendschappelijken wedstrijd tegen Santpoort, tot sluiting van het voetbalsei zoen. De straffe wind stond van doel tot doel, waarvan Santpoort het eerst profi teerde. Rust ging in met 3—-1 voor Sant poort. Na de thee speelde S. F. C. met den wind mee en was dan ook aanstonds de meerdere. Het duurde niet lang of de sl.-nd was gelijk 33. Tenslotte won S. F. C. met 8— 3, waarmede zij beslag legde op een ver guld zilveren medaille S. F C. heeft dit sei zoen niet onverdienstelijk gespeeld en was zij in de competitie niet 'zoo onfortuinlijk geweest, wellicht hadden wij dan een le klasser H. V. B. in ons midden gehad. Wij moeten ons nu nog maar een jaartje met onze 2e klasser tevreden stellen, S. F. C. III verloor van V. S. V, IV uit Velseroord met 43, waarmede V. S. V. een medaille won. Vermelden wij nog, dat de wedstrijd door het fanfarekorps „Kunstkring" werd opge luisterd. Kunstkring. Het fanfarecorps Kunst kring, dat voornemens was dezen zomer deel te nemen aan het Internationaal mu ziekconcours te Luzern heeft daarvan afge zien, vanwege de hooge kosten daartian ver bonden. verkocht de landbouwer v. d. W. een haze windhond aan iemand te Haarlem. Deze kooper verkocht hem evenwel aan een persoon in Ede. Men begrijpt v. d. W.'s verbazing toen dezer dagen de hond weer bij zijn ouden baas aan den Spieringweg te rug kwam Onbegrijpelijk is het hoe dit trouwe 'dier den weg heeft welen te vin den daar di; een afstand is van ongeveer 100 K.M. DROEVIG ONGELUK. Een kindje van 1% jaar verdronken. Een droevig ongeluk heeft Maandag plaats gehad op Watervliet te Wijkeroog. Het IK- jarig jongetje W. K. is in een onbewaakt oogenblik in een zinkputje geraakt en ver dronken Het kindje moet geruimen tijd in den put hebben gelegen. Toen men het vond was het reeds een lijk. DE GROOTE WEST-FRIESCHE DAMDAG. Haarlem verliest met 2220. Zondag j.l. vond deze belangrijke wedstrijd in hotel „Het Witte Paard" te Hoorn plaats. Na een langen strijd is deze ontmoeting slechts met kleine cijfers door de leden van den West-Frieschen Dambond gewonnen. Dit is te wijten aan het feit, dat Haarlem voor dezen wedstrijd niet zooveel geroutineerde krachten op de been wist te brengen als West-Friesland. Slechts een drietal Haar- lemsche vereenigingen, waarvan „Onderling Genoegen" verreweg de meeste,.-zonden hun sterkste spelers af, zoodat Haarlem niet over veel geroutineerde krachten kon beschikken Ook de West-Friesche groep mistte twee harer sterkste spelers, n.l. de heeren C. J. van Kleef en J. Wagenaar Jr. Evenwel wa ren verreweg alle West-Friesche deelnemers spelers aan de eerste borden der veschillen- de vereenigingen uit de omstreken v. Hoorn, zoodat het nie+ medespelen vna deze hee ren niet zoozeer gemist werd. Een der be stuursleden van den West-Frieschen R.-K. Dambond heette de Haarlemsche spelers van. harte welkom en wenschje hen een ple- zierigen wedstrijd toe. Vervolgens sprak de heer R. Pannekeet, voorzitter van den Ned. JL-K. Dambond, zijn propaganda-rede uit. Spr. hoopte, dat de West-Friesche Dambond zich binnen afzienbaren tijd bij den Ned. R.-K. Dambond zou aansluiten. De R.-K. Dambond is de laatste ajren op geweldige wijze in ledental toegenomen, nog eenige weken geleden sloten de districten Utrecht en Gouda zich nog aan. Na het uitspreken val deze rede werd onder overgroote be langstelling met deze ontmoeting aangevan gen. Door het omwisselen der twee eerste borden, had de Haarlemsche ploeg eenige verandering ondergaan. De heer C. Buisman, kampioen van den West-Frieschen R.-K, Dambond, speelde een uiterst zware partij tegen den heer P. G. van Engelen, een' der pretendenten voor het a.s. kampioenschap van den Ned. R.-K. Dambond. In het mid denspel vloog Buisman, alhoewel zijn spel reeds practisch verloren was, in een mooien damzet. Hij wist het spel nog een paar uur te rekken, doch moest na een Voorzichtig en lang eindspel het onderspit delven. Ook Je tweede wedstrijd aan bord twee tusschen de heeren D. Appelman en Schijf, duurde wel vier uren. Reeds in de opening wist de Haarlemsche speler een uitstekenden stand te verkrijgen. Evenwel maakte Appelman in het midden der partij, door een uitruil, den stand wederom gelijk, doch vloog enkele zet ten daarna in een mooien lokzet van Schijf en verloor hierdoor een tweetal schijven. Na nog eenige zetten besliste de Haarlem mer zijn partij in zijn voordeel. Ook de heer N. R. v. d. Berg,, voorzitter van ,.Ons Genoegen", wist op mooie wijze zijn partij in winst om te zetten. Reeds midden in het spel behaalde v. d. Berg een dam, die hij tenslotte, met een schijf winst, weer moest afstaan. In het eindspel beëindigde hij op verrassende wijze in een stiyid van 3 om 3 zijne partij De heer v. d. Pavert maakte in een minder goeden stand remise, terwijl de heer C. Stijnman in het eindspel, toen de partij in remise-stelling stond, de winst wist te forceeren. Zooals blijkt, heeft Haarlem het van de tien eerste borden moeten heb ben. De heeren J. H. Stevens en Th. v. di Oudenhoven maakten hunne partijen op mooie wijze remise. Een succes voor v. d. Oudenhoven, daar hij gedurende een jaar niet in de eerste klas is uitgekomen. Het district Haarlem kan zeer zeker nog veel van hem verwachten. De heeren J. v. Buu- ren, J. Smit, C. Kok en Lucas' hebben een weinig teleurgesteld. Wij hopen, dat zij het een volgenden keer beter zullen doen. De 11 onderste borden wisten sjechts 7 punten, te behalen. De gedetailleerde uitslag is als volgt; W. F. D. B. Haarlem. C. BuismanP. G. van Engelen 02 D. AppelmanSchijf C. BosN. R. v. d. Berg A. BakkerM. v. d. Pavert N. PennekampC.Stijnman J. KarstenJ. Stevens 7. P, SchoutenE. Stolvoort 8. J. van StratenTh. A. Kok Tj. MantelL. C. Stevens L. KorsTh. v. d. Oudenhoven A. HaakmanW. van Gastele. A, HooglandJ. van Buuren A. LaanJ. Smit J. Kaagman—C. Kok A. KeemanR. Kok 16. J. v. d. SluisR. Pannekeet 17 D. SchaperG. van Rijn 18. N SuikerJ. Opdam 19. J. NeuvelJ. Lucas 20. P. VisserK. van Aalst 21 C. DekkerP. Beelen 1. 2. 3. 4. 5. 6. 0—2 0—2 1—1 0—2 1—1 2—0 0—2 2—0 1—1 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 0—2 lL-1 2—0 2—0 1—1 2—0 Op hol. Op den Ringdijk nabij Vijfhui zen sloeg een paard op hol gespannen voor een driewielige kar. Na een eind in een woeste vaart voortgehold te hebben, sloeg de kar om, waarna het wilde beest tot stilstand werd gebracht. Het mag een won der heeten dat dc bestuurder G. D. ér nog zoo goed is afgekomen. Een trouwe hond. Geruimen tijd geleden Uitslag 2220 Een der mooiste partijen van dezen wed strijd laten wij hieronder volgen: Wit D. Schijf. Zwart D. Appelman. 1. 34—30, 19—23; 2 30—25, 14—19; 3. 25 X 14, 9 X20; 4, 40—34, 20—25; 5. 44—40, 10—14; 6. 50—44, 17—22, 7. 31—26 11—-17; 8. 37—31, 6—11; 9. 32—27, 1—6; 10. 33—29, 14—20; 11. 41—37, 4—9; 12. 38—33, 20—24; 13. 29 X 20, 25 X 14; 14, 42—38 1 5—20; 15. 34—29, 23 X 34; 16. 40 X 29, 20—24; 17. 44—40, 23 X 34; 18. 40 X 29, 20—24; 19 29 X 20, 14 X 25; 20. 35—30, 25 X 34; 21. 39 X 30 9—14 22. 47—42, 3—9; 23. 30—25, 5—10; 24. 45—40 10—15; 25. 40—35, 14'19; 26. 46—41, 19—23; 27. 35—30, 23—28; 28. 30—24, 28 X 39 29. 43 X 34, 9—14; 30. 49—44, 13—19; 31 24 X 13, 18 X 9; 32. 27 X 18, 12 X 23; 33. 37—32, 7—12; 34. 48—43, 8—13; 35. 44—40, 2—8; 36. 40— 35, 14—19; 37. 35—30, 12—18; 38. 34—29, 23 X 34; 39. 30 X 39, 19—24? 40. 25—20! 24—30 41. 31—27!! 15 X 24; \t. 27—21! 16 X 27; 43 27 X 14. Na nog enkele zetten gaf zwart op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9