AwMTl^l 3®' Vadertje Staat. Damclub „St. Bavo", te Heemstede Radio-Omroep. PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Woensdag 1 April 1925 48ste Jaargang No. 16007 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 2 April Voor de slachtoffers van den Brand te Zandvoort, Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Internationale Voorjaarsbloemen- Tentoonstelling te Heemstede. Een nieuw zeldzaam fossiel in Teylers Museum. Personalia. DE MELKPRIJS VERLAAGD. Het eerste concert van Vreemde lingenverkeer. „The Yellow Black Boys". De candidatuur Loerakker. Faillissementen. De chaos op het Frans Hcdsplein. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphiscb Weerbericht. Desverlangd vanaf f6.— per maand. Bureau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 Tel. 3468. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Aclvcrtentïën 35 cents pet regeL Bij contract belangrijke korting* Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mcdedeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 ct* per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ci per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Levenslange geheele on 1 bij een ongeval met 4 OKfl of "een"'oo^' f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; T öölJIJ.- geschiktheid tot werken; T /öv#."" doodelijken afloop. 1 ®uVi nr bij verlies van een J. C xO.» duim of wijsvingerI r* bij een breuk van JL A fl li."" been of arm; 1 ^rU bij verlies van een 1 andere vinger. Onder de verschillende wetsontwerpen, welke nog voor de beide Kamers der Staten Generaal ter afdoening gereed liggen in de korte spanne tijds, welke nog vóór de slui ting van het parlement overschiet, behoort het geruchtmakende ontwerp bevattende „bepalingen omtrent het met openlijke aan prijzing in het verkeer brengen van midde len tegen ziekten." 't Is een zoo diep in het bedrijfsleven en in heel het leven ingrijpend wetsvoorstel, dat er wel zeer gewichtige redenen moeten zijn voor een zoo met werk overladen regee ring om aan het einde van haar parlemen tair lenen zulk een moeilijke materie aan een met niet minder werkzaamheden zwaar beladen parlement op te dringen. Die ernstige redenen hebben wij vergeefs in de vele stukken, over het' wetsontwerp gepubliceerd, gezocht. De angstige zorg, waarmee de regeering het hier voor de ge zondheid van het publiek opneemt, blijkt niet in evenredigheid met de gevaren, waartegen de sterke arm der wet wil op treden. Maar daarover willen wij thans niet twisten; wanneer er werkelijk een afdoend middel kon worden aangegeven om de kwakzalverij tegen te gaan en de menschen te leeren de zorg voor hun gezondheid uit sluitend te zoeken in een deugdelijken leef regel en bij afwijkingen alleen tot de man nen der medische wetenschap hun toe vlucht te nemen, dan diende riet gevraagd, hoe groot het' aantal slachtoffers van de kwakzalverij- was, maar enkel en alleen of het aanbevolen middel tot bestrijding van het gevaar afdoende kon worden geacht. Wat de regeering echter in het boven ge noemde wetsontwerp beoogt, schijnt ons geenszins aan dien eisch te beantwoorden. De bedoeling van het wetsonl /erp wordt in den aanvang van de memorie van toe lichting als volgt aangegeven: „De laatste tientallen van jaren heeft men zich meer en m?er toegelegd op bereiding van geneesmiddelen in het groot'. „Hoewel dit op zich zelf ongetwijfeld als geoorloofd moet worden beschouwd, is het toch een bron van veel gevaar. Immers, wil de massale bereiding noodig zijn, dan moe- ten de middelen zoo ruim mogelijk onder j bet publiek worden verspreid. Deshalve j wordt gegrepen naar de reclame. Op de meest pakkende wijze worden geneesmid delen bij het ondeskundig publiek aange prezen uitsluitend uit wintsbejag, om een zoo groot mogelijk aantal koopers te lok ken. „Lang niet alles, dat wordt aangeprezen, is geneesmiddel; vele stoffen zijn waarde loos; andere zijn schadelijk of kunnen schade doen, wanneer zij onoordeelkundig worden gebruikt." Ziedaar de basis van het .etsontwerp. Het klinkt alles even sympathiek. Maar het is niet hetzelfde een aantrekkelijke gedachte neer te schrijven en een wet tc maken, die zulk een gedachte vormt tot :en logisch, uitvoerbaar plan. Wanneer de regeering van bovenstaande gedachte uitgaande was ge komen met een voorstel om de wet op de geneesmiddelen aldus te wijzigen, dat het gebruik van vergiften en andere onbetwist schadelijke middelen, waaronder niet het minst de abortieve, onmogelijk werd ge maakt althans zeer bemoeilijkt, ieder wel denkend mensch zou haar prijzen. Maar welk is het voornaamste doel van het ont werp? Niet' den verkoop van schadelijke middelen te verbieden, maar alleen het reclame maken voor alles, wat niet vooraf door of liever namens den minister is onder zocht. En onder reclame maken wordt dan verstaan ieder „openlijke aanprijzing." Het zal dus wordt' dit ontwerp wet voortaan verboden zijn op een bepaald praeparaat te zetten; likdoornzalf, hoofd pijntabletten enz. wanneer daartoe na on derzoek door een door den minister aan te wijzen instituut geen toestemming is ge geven. Hier rakpn wij de kern van het wets ontwerp en schiet o.i. de wetgever zijn doel voorbij. Vele stoffen, die als heilmiddelen worden aangeprezen, zijn waardeloos; andere bevat ten wel geneeskracht, maar kunnen schade doen, wanneer zij onoordeelkundig worden gebruikt. Dit is de leidende gedachte van het ontwerp. En deze onschadelijke, maar waardelooze; deze in zich geneeskrachtige, maar min of meer gevaarlijke middelen bij onoordeelkundig gebruik, zullen niet het rijksbrevet krijgen, noodig om openlijk aangeprezen te mogen worden. Wat de re geering wil is dus het publiek besehermen tegen aanprijzing van min of meer waarde looze zaken en tegen onoordeelkundig ge bruik van in zich zelf goede dingen. Dit beginsel nu achten wij verwerpelijk. Het is een uitvloeisel van een gevaarlijk systeem van wetgeving, waartoe onze moderne staatkunde hoe langer hoe meer begint te neigen, n.m. dat van den Staat-alverzorger. Tegen dit princiep kan niet krachtig ge noeg stelling worden genomen, omdat', wan neer men daSraan eenmaal gaat toegeven, men ongemerkt vervalt in een tendenzieuse, fanatieke wetgeving. Openbare besturen zijn op dit gebied reeds aan den rand van hun bevoegdheid gekomen met allerlei wet ten en maatregelen (hinderwet, veiligheids wet, warenwet enz. enz.) Wij willen daar niets op" afdingen; integendeel het gecom pliceerde moderne leven en de uitbreiding der industrie geven hier aan de overheid een taak van bescherming der maatschap pelijk zwakken tegen gevaren en invloeden, waaraan zij zich niet straffeloos kunnen onttrekken. Maar binnen die normen moet de bevoegdheid van den wetgever dan ook beperkt blijven. Iedere overschrijding is een gevaar voor de ontwikkeling der vrije maatschappij. Op dien grond hebben wij ons b.v. steeds verzet tegen een gemeente lijk monopolie tot verplichte pasteurisatie van melk. Zoolang ieder hei aangewezen middel om melk door koken ziektekiem vrij te maken in de hand heeft, behoeft de overheid zich niet op te werpen als be schermster van hen, die dit afdoende mid del roekeloos verzuimen. Alleen, wanneer aannemelijk kon worden gemaakt, dat pasteurisatie het eenig afdoende middel was om een dreigende typhus-epidemie le voor komen, zou een gemeentelijk- of rijks monopolie rechtsgrond krijgen. Maar waar noch het een, noch het ander kan worden aangetoond, dient dc overheid baar handen thuis te houden. Eveneens- staat het o.i. met de voorge stelde bestrijding van „openlijke aanprijzing van geneesmiddelen," De overheid heeft er niets mee te maken of juffrouw, Jansen haar hoop stelt in een aanbeveling van hoofdpijnpoeders en meneer Pieterse zijn heil gaat zoeken bij een veel geprezen lik doornzalf, terwijl bij onderzoek het middel lang niet die kwaliteiten blijkt te bezitten, waarvan het etiket spreekt. Gaan wij dien weg op, dat n.m. de wetgever ons wil waar borgen, dat wij voor onze dubbeltjes en kwartjes werkelijk alles krijgen, wat ons wordt' voorgespiegeld, dan dient hij ook den manufacturier op de vingers te zien, die waschechte en kleurvaste stoffen „openlijk aanprijst"; den sigarenfabrikant, die won deren van geur en aroma van een bepaald sigarenmerk belooft. En wat zal er dan moeten gebeuren met de aan fantasie en gebloemde taal zoo rijke zonen van het oostersche volk, dat op de markten zijn tweede- en derdehands waren niet enkel openlijk maar oorverscheurend aanprijst? Ziedaar met een enkel woord het ver keerde in het beginsel van dit wetsontwerp aangegeven. Het onderwerp is echter be langrijk genoeg om er in een volgend artikel nogmaals op terug te komen. Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale V oor jaarsbloemententoossielling. Sociëteit „St. Bavo." R.K. Vrouwenbond 8 uur Jongevrouwenbond groep B. 8 uur Jongevrouwenbond groep C. 8 uur Esperanto 8 uur Voet baldistrict 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Zuivelbereiders 8 uur. Groote kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 23 uur. Gem, Concertgebouw. Concert Doopsge zind Zangkoor 8 uur. Stadsschouwburg. Concert groot Russisch Balalaïka-orkest S uur. Kunsthandel F. H, Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Pint Fran- ciscus Liefdewerk Zoeteslraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 154 van 2654 en s avonds van .half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen -7an 92 en van hall 8half 9 jur ft.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr C Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur. be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben -- Tei 11671 R. K. Bevolkingsbul eau - Gebouw Sint Bavo Srydestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraa! Aanvragen om versterkend» middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parocbiaic Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhausj en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel 157,75 Vrouw Vorig bedrag N. N. Ter eere van O. van Lourdes 1.— De vereeniging tot bevordering der belan gen van slechthoorenden heeft van een be langstellend medelid ontvangen, een viertal greep telefoons ten gebruike op de vergade ringen en feestelijke bijeenkomsten der af- deelieigen. Ben dezer telefoons is bestemd voor de afd Haarlem van bovengenoemde vereeniging. Gisteren Dinsdag werd de tentoon stelling o. m. bezocht door de Vereeniging' van oud-leerlingen der Tuinbouw-wintercur- sussen, onder leiding van hel bestuur. De afd. Haarlem was de gastvrouwe. Om half elf circa was het talrijke gezel schap aanwezig. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de restauratie op het terrein, waar de heer R. M. van der Hart een toe spraak hield tot de oud-leerlingen. Het is mij onmogelijk, aldus vangt de heer v. d. Hart aan, hier een overzicht te geven van hetgeen de bloembollencultuur de laatste jaren geworden is, nog minder om de ras sen en variëteiten de revue te laten pas- seeren. Alleen in de Darwintulpen zijn 300 variëteiten; voegen we daarbij nog dc vroege en Rembrandt-tuloen, dan zou ons dat veel te ver voeren. Enkele variëteiten voeren den hoofdtoon en daartoe zal de heer v. d. Hart zich bepalen. Zoo vestigt hij de aan dacht op enkele soorten DarwiU-tuloen ach ter het Èoofdgebouw, die zich bi; uitstek leenen voor vrocgbloei, waarmee we dan meteen midden in t vraagstuk staan; ,.hoe krijgen we vroegen bloei en vroege bloe men?" Veertig jaar geleden waren er veel meer hyacinthen dan tulpen. Hoe komt t, dat nu de tulpen meer in trek zijn en de tulpen handel met zulke groote sprongen vooruit gegaan is? Vroeger ging t in het boilenvak anders toe dan nu. Alles geschiedde op den vastgeslelden datum of bij een bepaalde maan: het planten, rooien en bewaren. Zoo werden b.v. na 't rooien de bollen in de paden gelegd en met een laag zand bedekt, ten einde, zooals het heette, mooie, gave bol len te krijgen. Tulpen waren niet vóór Fe bruari in bloei te krijgen. Tulpen behoorden tot laat goed' alleen hyacinthen kwamen voor vroegbloei in aanmerking (Romeinsche hyacinthen). Tusschen 1885 en 1S95 Kwam er meer vraag naar tulpen, en werd de kwestie van vroegbloei voor de tulpen van meer be lang. Geschiedde vroeger het kweeken oroefondervindelijk de tegenwoordige kwee- ker weet, dat dc- regeling der temperatuur bij de ontwikkeling van 't gewas een groote rol speelt, zoomede het prpces vin prepa reeren, een kunstgreep, waardoor d- noem- ontwikkeling wordt verhaast. Langs empirischen weg k^'am men lot de ontdekking, dat niet alle variëteiten zich voor vrocgbloei leenden. In den -.oop der jaren zijn de daarvoor geschikte soorten, afgezonderd, zoodat men tegenwoordig heele hoeken ziet, beplant met ééne variëteit. Is er nu een goede broeier en een goede kweeker, dan blijft er nog een kwestie: de ziekte. Dank zij belangrijke-proeven door dr. van Slochteren verricht, kunnen thans ziek. ten met-succes z. orden bestreden (Tylenchts devastate), aartegenover vroeger kweeker machteloos stond. Bekend :s o«»K het „koken" van hyacinthen en narcissen (tegenwoordig zijn er zelfs iconkokerijen) eveneens ter bestrijding van ziekte. Van belang is en in de cultuur wordt hierop terdege gelet dat de de tempe ratuur, waaraan hyacinthen wordeu on derworpen, van invloed zijn op de ontwik keling van den knop een jaar later. In een bol van 1924 b.v. zit dc knop voor 1925 en 1926. De moeilijkheid is nu om den knop van 1925 goed te maken, zonder dien van 1926 te schaden. Samenvattend komt de heer v d. t.ar tot dc volgende conclusie: Bij de cultuur wordt gestreeld naar het kweeken van soorten; 1. geschikt voor vrocgbloei, 2. naar selectie van zaden, die planten opleveren met stevige stengels ge schikt voer perkbeplanting, 3. de cultuur past zich aan bij dc wetenschappelijke be strijding van ziekten en dc temperatuur regeling en houdt ock rekening met den smaak van het publiek. Een langdurig applaus volgde er. de heer W van den Hoek, voorzitter van den lan- de'lijken bond. dankte den heer v. d. Hart voor zijne sympathieke en belangwekkende rede. Van twaalf tot drie uur werd de tentoon stelling bezichtigd, waarna een auto-tocht werd gehouden over Bennebroek Hillegom, Vogelenzang en Aerdenhout naar Haarlem, waar het gezelschap zich tot besluit van deze samenkomst verzamelde in Reeks Lunchroom. Voor zoover per advertenties nog niet voldoende bekendheid er aan is gegeven, vermelden wij nog eens extra, dat a.s. Vrij dagavond te acht uur door de Haarlemsche Orkcstvereeniging een concert wordt ge geven in het Gemeentelijk Concertgebouw, georganiseerd door dc Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Dit concert is bedoeld als het eerste m de serie concerten, welke tijdens den duur der tentoonstelling zullen worden gegeven. Fossiele overblijfselen van Ichthyosauria of Vischhagedissen behooren niet tot de zeldzaamste versteeningen. Integendeel, ep sommige vindplaatsen, in Engeland en Wur- iemberg, worden skeletten of onderdeelen van skeletten in de Li$, de grondlaag der Jura- of middelste formatie van hef; Mcsi- zoïsch tijdvak, dat de middeleeuwen der die renwereld omvat, bij menigte en goed be waard, een enkel maal zelfs met de fossiele huid, aangetroffen. Maar daardoor kunnen wij ons van de organisatie, de bewegings- en de voedingswijze en ook van het uiterlijk dezer sedert vele millioenen jaren uitgestor ven zeedieren zoo goede voorstellingen nrn- ken als van slechts weinig andere fossieie dieren en staat hun beeld ons even levendig voor den geest als dat van de tegenwoor dige Dolfijnen, waarop Ichthyosaurus, hoe wel van geheel anderen stam, treffend ge leek. Reeds lang bezit Teylers Palaeontologisc11 Kabinet van 't geslacht Ichlhyosaurus eenige zeer merkwaardige fossiele skeletten en skeletdeelen, maar onlangs werd de ver maarde Haarlemsche ccilectie verrijkt met een van de zeer weinige exemplaren, die met de huid (in versteenden toestand) wer den aangetroffen. Uit het leigesteente var. Holzmaden in Wurtemberg werd deze niet geheel volwassen Ichthyosaurus door de meesterhand van Dr. Bernhard Hauff met graveerstift en prepareernaald te voorschim gehaald. Hoewel de Ichthyosauria behooren tot Je luchtademende klasse der Reptielen of Krui pende Dieren en afstammen van landbewo- nende vormen van die klasse, heeft het ge slacht Ichthyosaurus zich zoo volkomen aan het waterleven aangepast, dat zijn lichaam vischvormig geworden is. De oudste vormen der familie, uit den Trias-tijd, het begin van het Mesozoïsch tijdvak, hebben nog vezl minder vischachtig ontwikkelde vinnen en staart. Zulk een gespecialiseerde levenswijs en „convergente ontwikkeling tot^ den vischvorm, vinden wij in de klasse der Zoog dieren bij de Walvischachtigen o.a. bii den Dolfijn en den Bruiivvisch; het resultaat is een zoo groote gelijkenis van het eene geval op het andere, dat wij Ichthyosaurus den Dolfijn onder de Reptielen kunnen noe men. Een ander zeebewonend reptielengesfacnt, Plesiosaurus (of Slangenhagedis, aldus ge noemd wegens zijp langen hals; men zie het. exemplaar in de middenvitrine van het voor zaaltje in T. M.) vervulde in zekeren zin de rol en had dientengevolge meer den li chaamsvorm van de tegenwoordige Robben. Zoo ook waren functioneel voor het leven in dc lucht ingericht fladderende Reptielen (Pterodactylus e.a., waarvan versteeningen iri een zijvitrine van dc groote zaal zijn te vinden), gelijk tegenwoordig de Vleermuizen onder de Zoogdieren. Op- het land namen tal van reusachtige Dinosauria („schrikwek kende" Reptielen, zie de afbeeldingen in hel voorzaaltje) de plaatsen in, die later door de landzoogdieren zouden worden ingeno men. Gedurende de middeleeuwen der die renwereld wfren inderdaad de Reptielen de beerschende ^lasse. Daarna zijn het de Zoog dieren geworden. [n beide gevallen van volkomen aanpas sing van landdieren aan l«et waterleven werd hel mechanisch probleem op gelijke wijze opgelost: het lichaam vormde zich naar het locomotieprinciep van den torpedo. Bij den spoel- of torpedovorm van het lichaam past een korte, stijve hals. Het eigenlijk motorisch apparaat is, evenals bij den Dolfijn, en de Walvischachtige zoogdie ren in het algemeen, de zeer groote staart vin, die de mechanische beteekenis heeft van de schroef, den propeller, aan den tor pedo, met dit verschil, dat de motor is het staarlgedcelte van den romp zelf, doordien dit bij Ichthyosaurus, gelijk bij de Visschen, draaiend Horizontaal, bij de Walvisschen draaiend verticaal uitslaat. Behalve de ver buiten het hand- en voetskelet uitstekende huidachtige, vleezige, groote voorvinnen en kleine achtervinnen, beide gekenmerkt door den korten en breeden plaatvorm van wat bij andere Reptielen pijpbeenderen zijn, be zat Ichthyosaurus een groote driehoekige, vleezige rugvin en een veel grooter tweelob- bige, verticaal geplaatste staartvin, welker onderste lob door het omlaag geknikte eind der wervelkolom gestevigd was. Deze voort zetting der wervelkolomontbreekt bij de Walvischachtige Zoogdieren en bun staart vin is bovendien horizontaal geplaatst. Dc rugvin heeft in beide gevallen een richten de functie, als de kiel van een schip. Bij vele Walvisschen dienen aldus ook kleine verticale huidkielen, vlak voor dc staartvin, maar bii Ichthyosaurus stuurt hèt paar kleine achtervinnen, dat de Walvisschen, bij hun dwarse staartvin, konden missen. In beide gevallen zijn de voorvinnen hulporganen ter voortbeweging, vooral bij het wenden. Bij Ichthyosaurus is de vervorming van de hand en den arm tot voorvin veel verder gegaan dan bij de Zeekoeien, de Robben en de Wal visschen, in de klasse der Zoogdieren, veel verder ook !dan bij de Plesiosauria, de Zee krokodillen, de Zeeschildpadden cn de Mo- sasauria, in de klasse der Reptielen. In ver band daarmede vertoonen alle Ichthyosauria vermeerdering van het getal der vingerkoot jes (hyperphalangie) en sommige van het ge tal der vingers (hyperdactylie). Nooit heeft de mechanische aanpassing van landdieren aan het waterleven grooter volkomenheid bereikt. Maar hoe vischachtig geworden van vorm, Ichthyosaurus blijft met longen ademen en hij mist kieuwbogen, gelijk alle andere Rep tielen. Aldus ook dc Walvisschen, gelijk aile andere Zoogdieren. Het neusgat is in beide gevallen boven- en achterwaarts, naar het schedeldak verplaatst, om het dier, ondanks zijn korten, stijven hals, op de eenvoudigste wijze in staat te .stellen boven water lucht te scheppen Aan zeer volledig bewaarde exemplaren is te zien. dat hel voedsel van Ichthyosaurus vooral bestond uit sepia's of „inktvisschen" een aantal kalkplaatjes van deze dieren bevinden zich in de maagstreek van Teylers nieuw exemplaar verder uit visschen en uit jongen van zijn eigen soort. Bovendien werden in enkele exemplaren de bewijzen gevonden, dat hij levende jongen ter wereld bracht. In tegenstelling met alle tegenwoor dige Reptielen, ook de waterbewpnende Krokodillen én Schildpadden, die op het land hun eieren leggen, kon Ichthyosaurus door de geheel eenzijdig geworden organi satie, het water zelfs niet tijdelijk verlaten. Ook die vivipaj'e wijze van voortplanting is een aanpassing van dit Reptiel aan het wa terleven. Voor het diploma A. van. hei machinis ten-examen slaagde de heer P. B. Kruiver, alhier. Met ingang van vandaag is de melkprijs met 3 cent per liter verlaagd en op 15 et. per liter gebracht. Een goede tijdingl Men schrijft ons: Zooals wij reeds vroeger medegedeeld hebben, heeft „Vreemdelingenverkeer" te Haarlem, dat in samenwerking met haar zustervereeniging te Heemstede zoo- belang rijk werk doet, in verband met de bloemen tentoonstelling, ook een commissie voor de concerten gevormd, die, uitsluitend buiten het tentoonstellingsterrein, o.a. verscheiden belangrijke avondconcerten organiseert. Thans vernemen wij, dat het eerste der reeks concerten zal plaats vinden op Vrij dag 3 April a.s. des avonds te 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. Met het oog op het groote aantal vreem delingen, die zich op dien datum in Haar lem en omstreken zullen bevinden, is aan het programma van dit feestconcert bijzon dere zorg besteed, Door de Haar!. Orkst- Vereeniging, directeur Nico Gerharz, zullen werken van Beethoven en Weber ten ge- 'hoore worden gebracht. Over de' capacitei ten van ons Haarlemsch orkest behoeven wij zeker wel niet uit te wijden, evenmin als trouwens over de soliste van dien avond, mevr. Jo van Yzer-Vincent, sopraan te Am sterdam, wier mooi geluid ook den Haarlem mers welbekend is. Het is in de eerste plaats hel streven der organiseerendc commissie geweest, dc toegangsprijzen zoodanig vast te stellen, dat de geheele bevolking van deze uitvoering zal kunnen profiteeren. Wij twijfelen niet of de inwoners van Haarlem en Omstreken zullen het streven van Vreemdelingenverkeer, om iri' deze ten- tentoonstellingsperiode tegen lage prijzen uit stekende muziek te geven, door groote op komst toon.cn te waardeeren. Secr.: H, v. Turnhout, Emmapl. 38, Haarlem. Dc leden, die in de komende zomermaan den de athletiek willen beoefenen, kunnen zich opgeven bij den 2en secretaris, Vooruit- gangsiraat 79. Deze opgave moet geschieden vóór a.s. Zaterdag, daar de voorbereidingen voor de beoefening der zomersport, reeds zijn begonnen. Tevens wordt bekend gemaakt dat des Za terdags bij het oefenen op het terrein, alleen gebruikt gemaakt mag worden van het kleed huis der bezoekers. Verder zal a.s. Donderdagavond een pro- pagandavergadering worden gehouden door het District Haarlem van den D. H. V. B. in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, welke om kwart over 8 uur begint. Een mooie gelegenheid om de propaganda voor de Roomsche Sport wat aan tc wak keren. Naar men ons mededeelt is gisteren in Den Haag een zelfde vergadering, tol bevor dering van den candidatuur Loerakker, ge houden, als in Haarlem heeft plaats chad Dc vergadering werd door ongeveer 70 per sonen bezocht. Er waren afgevaardigden u:t Den Haag en uit verschillende gemeenten in den omtrek- o.a. Loosduinen, Voorburg Leidschendam, Hof van Delft, Berkel, Pijn akker, Rijswijk, Poeldijk, Naaldwijk en Monster. De vergadering had een zelfde vèrioop als in Haarlem. In alle genoemde plaatsen zijn Plaatselijke Comïté's opgericht. A.s. Vrijdag avond, 8 uur, wordt te Leiden, in café „Zo- merlust" (nabij station) ook een vergadering van eenzelfde strekking gehouden. Dinsdag werden in staat van faillissement verklaard: H. van der Velden schilder, te Aalsmeer, Aalsmcerderdijk. A. P, v. d. -Velden, schilder, te Aalsmeer, Aalsmeerderdijk. P. van der Velden, schilder, te Aalsmeer, Aalsmeerderdijk. Curator in al d.eze faillissementen mr. j'nr. L. U.- Rengers Hora Siccama, Je Haarlem. Petrus Schelvis caféhouder, te Wijk aan Zee en Duin, Verlengde Voorstraat 237a. Curator mr. K. G. Th. G. J. Westerling, te IJmuiden. Rechter-Cpmmissaris jhr. mr, R, dc Ma- rees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: J. Strengers, handelsreiziger te Zandvoort. Curator mr. W. A. J. Stortenbeker, Haarlem. A. Beekhuis, te Zandvoort. Curatcr mr. G. E. Mcllema, te Haarlem. Chr. Steenbakker, aannemer, te Haarlem. Curator mr. C Blankevoort, te Haarlem. D. J. Hendriks, bakker, te Heemstede, Curator mr. C. Blankevoort, te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van: Tacde Sysling, te Heemstede, uitgesproken 24 Maart 1925 Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: C. G. W. Brom, coiffeur, wonende te IJmuiden Curator rnr. A, W. Hellema. J. G. Oly, opzichter te Overveen, gem. Bloemeödaal. Curator mr. C. E. Mellema, te Haarlem HOOGER BEROEP. Hooger beroep werd aangeteekend door A. K. te Assendelft, ter zake poging tot doodslag veroordeeld tot 6 m. gev.straf. Mede werd hooger beroep aangeteekend dcor M. K.. te Assendelft, ter zake bedrei ging met eenig misdrijf tegen het leven gericht veroordeeld tot 2 maanden gev.straf. Door den heer Officier werd mede hooger beroep in beide sfaken aangeteekend. Ten slotte werd nog hooger beroep aan geteekend door N. G. van der A„ te Haar" lem, ter zake poging tot diefstal veroordeeld tot 8 maanden gev.straf met aftrek der prev. hechtenis. Eenige maanden geleden was de gedachte niet denkbeeldig, dat onze mooie damclub „St Bavo" spoedig tot het verleden zou behocren j-„ Gelukkig waren er eenige optimisten, die het zwakke scheepje wederom bemanden, en vol ijver aan den arbeid toogen om het weder reisvaardig te maken. Flinke stuurlieden kwamen aan bet r0®r' plannen werden gemaakt en op een druk bezochte vergadering werd een nieuw be stuur gekozen en plannen gemaakt om „St. Bavo" niet alleen le doen blijven, maar ook om in dc toekomst het verloren terrein te rug te winnen. Een dier plannen was een goede onder linge wedstrijd, die, goed in elkander gezet, zeker een stap in die richting zal brengen. Een reglement voor die wedstrijden werd saam<iesteld, de spelers werden in 4 groe pen verdeeld, al naar de sterkte der spe lers en voor elke groep werden fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Begonnen is nu met deze wedstrijden, waarvan de le uilslagen als. volgt zijn: Groep 1 J. v. d Zwan—J. Drayer 2—0; J. v. Wees—J. Drayer 0—2. Groep 11. G. de Haas—W. v. Roon 2-0; M P de Haas—F. Broekman 1—1; M. P. de Haas-r-W. v. Roon 2—0; L. J. Floris— G. de Haas 2—0. T Groep III C. v. d. VeldenI. Prins 2—0; C. Weijers, J. Weijers, C. Wcijers n.o, 2 fiirafpunten. Groep IV. J. v d, Erf—A. Broekman 2—0 C. Floris Jr.IJ. v. d. Erf 02. Daar voor iedere groep een heele com petitie is vastgesteld, is dit voor de leden een mooie oefening. Belangstellenden raden wij aan, eens een kijkje te gaan nemen. Clubavonden zijn Dinsdag en Donderdag. De clubavonden worden gehouden in het R-K- Vereenigingsgebouw. Belangstellenden zijn steeds welkom. Dammen Gisteravond had in het K-K. Vereenigingsgebouw de uitreiking plaats van den wisselbcker, beschikbaar gesteld door de R.K. Damclub „St. Bavo en welke dit eerste jaar gewonnen was door dc R.K. Damclub „St. Joseph". Om 8 uur hield de voorzitter van St. Ba vo, de heer L, J. F'ioris een korte openings rede, waarin hij de talrijke aanwezigen en vooral de afgevaardigden van St. Joseph welkom heet. Hierna gaf de heer P. Veen, ljd van St. Bavo, een simultaan-seance, waaraan 13 personen deelnamen. De heer Veen won 6 partijen en verloor van de hceren L. v, Kessel, J. Bierboom, G. dc Haas, M. P. de Haas, J. Balm, J. Pruis en J. v. d. Zwan Vervolgens werd overgegaan tot het uit reikeu van den wisselbeker, voorz. wènsclu St. Joseph geluk met het behaalde succes.. Spr. hoopt dat de uitgeloofde beker zal.be antwoorden aan het doel waarvoor zij is. Een onzer abonné's heeft een gegronde klacht over den toestand op het Frans Halsplein. Hij schrijft ons het' volgende: Bijna twee weken geleden reeds is men begonnen op het Frans Halsplein de straten tusscheij en om de rails op te breken. Dit duurde eenige dagen. Des nachts werden de rails verhoogd en met zand aangevuld. Deze werkzaamheden brachten groote moei lijkheden met zich mee. Het verkeer vanaf Schoten moest langs een anderen weg ge leid worden en het verkeer vanuit de stad gaat langs de opgehoogde rails. Dit is vooral 's avonds levensgevaarlijk. De enkele lampen die er staan, zullen door iederen automobilist of wielrijder niet altijd gezien worden. Daarom vind ik het onbegrijpelijk dat nog geen ongelukken gebeurd zijn. lederen dag passeer ik het Frans Halsplein, maar ik bemerk bijna nooit iets van eenige verandering of verbetering. Alles gaat daar met een sleurgangetje en het lijkt wel of men denkt, kom ik er van daag niet, dan kom ik er morgen wel. Zoo n toestand op een zoo drukken verkeersweg kan niet langer blijven bestaan. Het gedeelte weg dat van uit de stad bereden mag worden is bovendien zoo slecht, dat het voor wielrijders die met een gangetje van de brug komen, niet om uit te houden is Ja, eindelijk is men aan den Zuidkant van het plantsoen de strtiat met zand be ginnen te verhoogen. Maar het gaat' o, zoo langzaam, tergend langzaam. De klinkers zijn op het trottoir en in het plantsoen op gestapeld. Ze staan daar rustig, die vier kante stapels en ze lijken wel het zinne beeld van den arbeid die daar verricht wordt. Ik heb eenigen tijd geleden reeds gelezen van dc veranderingen, die op het FransHals- plein zouden komen. Daarbij zou het plant soen verkleind en veranderd worden. Als men dit nu meteen deed, was alles in eens klaar. Maar eerst het eene, dan het andere, dan duurt het weer zooveel te langer en de menschheid geniet er dc nadoelen van. Ja, men moet zijn medemenschen toch ook wat gunnen. A. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen va® 1 April, Hoogste barometerstand 766.6 m.M, te Weenen. Laagste barometerstand 740.7 m.M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 1 April tot den avond van 2 April. Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. WOENSDAG 1 APRIL. Brussel 265 M. 8.30 u. Fragmenten, uit „Herodiade" van Massenet Chelmsford 1600 M, 7.50 u. Orkest, Zang en Voordracht 9.50 u. Tijdsein 10.50 u. Experimental Transmission. Eif feitoren 2650 M. 6.20 u. Voor- - dracht en Muziek. Radio Paris 1780 M. 9 u. Fragmenten uit „Don Quichotte", opera van Massenet. Hilvers Draadl. Omroep 1050 M. Chris telijke Radio Omroep. beschikbaar gesteld, n 1. de R.K. damsport ie bevorderen, cn als door het organiseeren van deze bekerwedstrijden de R.K. damsport moge groeien, tot bloei van den R.K. Dam- bond, dan heeft hel bestuur en leden van „St. Bavo" haar doel bereikt. De heer v. Kessel als afgev. van St. Jo seph zegt dank voor het beschikbaar stel len van dit mooi kleinood, waarbij hij den wensch uitspreekt dat bet district Haarlem en O. tot grooteren bloei moge komen en dit door steeds grootere deelname aan de ze bekerwedstrijden het succes, grooter moge worden tot bloei der R. K damsport. Met den wensch, dat nog menigen wed strijd in dezelfde prettige verstandhouding tusschen beide clubs gespeeld moge wor den, zocwel voor den beker als in dc com petitie, wil spreker voor dit jaar den be ker gaarne een eereplaats geven in hot club lokaal van St. Joseph.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1