DE SPAARNEBANK De gemeentelijke electricïteïtsbe- drijven in N.-Ho!Iand. Leerlingen-avond E. A. Cats. Nuts-Spaarbank te Haarlem. Hinderwet. De Hongaarsche Kindertreinen. Opsporing en inlichtingen verzocht. MUZIEK. Laatste Bachconcerf. R.-K. Kring. Ziekenverpleging. Het jubileum van den heer H. J. Meijer. Een warme huldiging. VAN ONS KANTONGERECHT. HET JUBILEUM VAN RECHER CHEUR W. VAN HULST. BURGERLIJKE STAND 98Vs 20% 5%e 92% 167% Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN e PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO new-york ROME t 0 59 70 13.20 12 80 0.35 1199% 67.75 45 90 39 40 48 40 2.51 10.30 1342% 12.78 0.353/ II 99l/2 67 60 46- 39 50 48 421/3 2.50% 1040 Afscheid pastoor Burwinkel. s Lekker is een vinger lang hoort ge menigmaal beweren. Maar nu moet ge eens, met Paasch, FRmKEN'S PAASCHBilOOD presenteeren! Want van Franken's Faaschbrood is elke duim een lekker hapje en 't is heel wat duimen lang! Dus iets zeer bijzonders? Snap je? UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. in Overijssel en Gelderland. Moord te Tilburg. Commissarissen der Koningin Overreden en gedood. Uitsluiting in de metaalindustrie in Henegouwen. De Mosoel-kwestie. De studentenrelletjes te Parijs. Een triple-alliantie op den Balkan? Amerika en de conferentie te Genève. Een uitnoodiging der Sovjet- autoriteiten. Lars Hanstonn naar Amerika. De Filgiaterug. ORDE EN ARBEID. Bond svergad ering Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor-■ en Winkelbedienden. Een half millioen winst. Vferschenen is thans het door het P.E.N. bewerkte rapport over den financieelen en technischen toestand der gemeentelijke electriciteitsbedrijven in Noord-Holland over het bedrijisiaar 1923. Over 1923 werd aan 91 gemeentelijke be drijven door 't P. E. N. afgeleverd 19.411.518 K.W.U., tegen 17.208.647 K.W U. in 1922 cn 14.221.179 K.W.U. in 1921, Totaal waren in de gehee/e provincie op 31 December 1923 234.374 electriciteitsaan- sluitingen en 259>i55 gasaansluitingen. Van geheel Noord-Holland is dus 70 pCt. elec- trisch en 78 pCt. der gezinnen van 4 perso nen voor gas aangesloten. Het gebied dat door het P.E.N, van elec- triciteit kan worden voorzien {inclusief de nog niet aangesloten gemeenten) telt 121.237 gezinnen van 4 personen en 72.206 electrici- tcits- tegen 69.502 gasaansluitingen. Van het P.E.N.-gebied is dus 60 pCt, ge- electrificeerd en 52 pCt. van gas voorzien. Het aantak gezinnen in de reeds van laag spanningsnetten voorziene gemeenten van 'net P.E.N.-gebied bedraagt: 113.813, terwijl het aantal aansluitingen in die gemeenten voor clectriciteit 72.206, voor gas '62.079 bedraagt. Het aantal lichtaansluitingen met meiers der op het net van het P.E.N. aangesloten G.E.B. bedroeg op 1 Januari 1924: 72.019 (v, j. 65.214) tegen 524 voor licht, bij abon nement (v. j. 1171). In totaal waren er dus 72.543 lichtaansluitingen (v. j. 66,385). Het aantal aansluitingen voor klein-kracht n de op het net van het P.E.N. aangesloten G.E.Ba bedroeg op 1 Januari 1924 3994 ••tuks {v. j. 3258 stuks). Vpor straatverlichtingsdoeleinden waren bij !e G.E.B., die op het P.E.N.-net zijn aan gesloten, aanwezig 10.531 lampen (v, j. 9913 ampen) met een totale aansluitwaarde van ond 606 K.W. (v. j. 655 K.W.). De vermin lering van de aansluitwaarde der straatver- ichting vindt hare verklaring in het feit, dat n eenige gemeenten de electrische publieke erlichting wederom door gas vervangen is. De totale generale stroomleveringsinkom- ten waren voor 81 G.E.B. 3.336.694 en icr nuttig verkocht K.W.U. 26,1 cent, ter- vijl de totale generale inkomsten voor 81 :p het net van het P.E.N. aangesloten G.E.B. 3.650.992 bedroegen of per nuttig verkochte '.W.U. gemiddeld 28.5 cent. De totale generale uitgaven (vaste plus eranderlijke kosten) waren voor deze 81 j.E.B. 3.128.955, d.i per nuttig verkocht C.W.U.: 24.3 cent. Uit een der tabellen blijkt dat het totaal 'er bezittingen van de bij het P.E.N. aan. 'cslotcn gemeentelijke bedrijven was 12.581.938, het totaal der schulden f 12.152.121 en dat bij die bedrijven de to tale winst over 1923 na afschrijving bedroeg 574.581, het totale verlies 52.580. De uitvoering van leerlingen van den eer E. A. Cats, zal plaats hebben op Saterdag 4 April om 1% uur in de Boven hal v.h. Gem. Concertgebouw, Oorspron kelijk was deze avond vastgesteld op 28 Febrvaii, doch kon toen we'gens ziekte van meerdere leerlingen niet doorgaan. De ge nomen plaatsbewijzen blijven natuurlijk '.eldig. Vergelijkend overzicht over Maart 1925 924. Aantal behandelde posten 8252 (v. j. >908). Aantal inlagen 6510 (v. j. 4403). Aan tal terugbetalingen 1742 (v. j, 1505). Inge- 'egd 268391.42Ij (v. j. 256319.11). Terug betaald 272053.35 (v j. f 209994.98) Meer ngelegd 3661.9214 (v. j. 46324.13) Aantal nieuwe boekjes 183 (v. j. 213). Aan tal afbetaalde boekjes 96 (v. j. 60). Spaar- busje» op 31 Maart 1925 in omloop 1462. Geledigd in Maart 1925 177 busjes mét totaal 2868.4614. Aantal in bewaring ge nomen boekjes op 31 Maart 1925 325. Burgemeester en Wethouders van Haar- -•m brengen ter openbare kennis, dat door ben is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Heemstede dat het verzoek var. de N.V. Hotel „Den Hout" te Heemstede om in liet oerceel een lichtinrichting, gedreven door e enélectromotor1 van 4 P.K. te mogen op richten, door hen is ingewilligd. Namens het R.K. Huisvestingscomité ver- oekt men ons mede te deelen, dat een kin- 'ertrein naar Miinchen vertrekt op 15 April -t.s. Uit Budapest zal te Haarlem een trein nrriveeren op 20 Juni a.s., terwijl het ver trek van den trein naar Budapest is be haald op 23 Juni a.s. Goederen, met deren trein te verzenden, /orden ingewacht bij het R.K. Huisves- 'ngcomité te 's-Hertogenbosch tot 18 Juni. Opgave van vertrekkende kinderen gelie- e men te verstrekken aan het secretariaat van het R.K. Huisvestingscomité te Haar- 'cm, Jansiveg 38. Door den Commissaris van Politie te dilversum worden ons de volgende berich- cn draadloos toegezonden: De burgemeester van Heemstede ver- mekt nauwkeurige recherche en opsporing van een paarlen collier, bestaande uit 130 paarlen, De paarlen zijn van uit het mid- len naar de uiteinden van afloopende /rootte. Platina sluitstukje, waarop vier kleine paarlen, Schuifsluiting met sluitstaaf- ie. Vermoedelijk verloren op' de Bloemen- entoonstelling Waarde 4000. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt bekend gemaakt te worden met Ie verblijfplaats van Jan Jonas Elfers, ge boren te Goor, 27 Mei 1865, van beroep koperslager. Hij houdt zich vermoedelijk o[f in (Je omgeving van Coevorden, waar bij zwervende zijn beroep uitoefent. Signale- uenl: Klein pestuur, donker haar, kleeding onbekend. Zijn adres is noodig voor het aangaan van een huwelijk van zijn zoon. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt opsporing van een zwart gelakt, (ecl gebiesd heerenrijwiel, gemerkt V. V. V. nikkel stuur, roestige Lucas-bel, zwarte >paken. wasdoek-kettingkast met belas- Üngplaatje 1924 en 1925, Berko-lamp. Waar de pl.m. 80 Huldiging van den heer G. B. Crommelin. Dit coftcert met de magistraal gegeven Zevende Symphonie van Beethoven, waar le eminente Dr. Karl Muck klaarder dan ïoit zijn dirigent-eigenschappen demon- treerde. Het is ook het concert, dat voor de leden Ier Haar!.. Ba'-hvereeniging, nog om een feit van geheel anderen aard in herinnering zal lijven. En in tegenstelling met 't even ge roemde: geen dankbare, doch eer een die jemengde gevoelens wekt. Het is het con- rert, waar de leden Tan Bach voor de laat je maal de kernige figuur van den heer "romroelin op het podium zagen. Hoe ons die jding gewerd, zullen wij nog gelegenheid ebben te vermelden. De „Zevende" van Beethoven. En met )een zweem van ijdelheidsvertoon gediri geerd: een feit, wel der vermelding waard. Want zoo ooit de geniale macht dezer mu ziek ons overweldigt, zal het zijn waar Beethoven zonder persoonlijke inmenging yaa andere i^dcl vertoon, Beethoven alleen in en door zijn muziek het woord neemt. Men mag mij tegenwerpen, dat het eerste deel, ook in minder gereserveerde directie, een grooten indruk geeft. Maar 't is zeker, dat zóó de indruk van de muziek wordt abge- lenkt naar dingen van meer bijkomende be- teekenis. Wij woonden nog zelden een uit voering bij, die ons de plastiek dezer lijnen (en ik denk hier inzonderheid aan het finale) klaarden en méér door zich zelf deed spre ken dan Karl Muck, 'k Mag hier nog herin neren aan het fuga-deel uit het Allegretto, zeker een der wonderbaarste stukken mu ziek die ooit geschreven zijn, en dat slechts in deze buitengemeene reserve, zooals bij Muck, zijn grootc werking doet. In het „Assai meno presto" uit het derde deel, had hij ook dingen, die navolging .verdienen, om dat men dit deel dikwijls als Adagio hoort uitvoeren, en de contouren vindt verdoezeld. De hoornpartij in zijn herhaald onderbroken domint-grondtoon was ook opmerkelijk goed, zoo ook de partij der tweede violen in het Allegretto. Dit zijn echter slechts bijko mende dingen die nooit de aandacht vroe gen voor zich alleen en de grootheid dezer totaalindruk slechts zeer nevenzijdig beïn vloeden. Ook Muck's Wagner-interpretatie (het subliemevoorspel- 3e acte uit „Die Meis- tersinger" en 't altijd interessante „Vorspiel") getuigde van zijn zeer speciale dirigeerkunst, die in uiterst sober gebaar bet aanzijn geeft aan werkingen van overweldigende macht. Zijn knapheid kwam ook bovenal uit in een werk van geheel anderen aard, geschreven docr iemand die het „vak" muziek met veel geluk beoefent en in die beoefening zich een instrumenteerings-kunst heeft eigen gemaakt die. men hem mag benijden. Men zal den heer Dopper, want hij is de auteur van deze „Ciaconna goticaminder lastig vallen om deze muziek (die wel „pro gradu" kon ge schreven zijn) dan om zijn laatstelijk uitge voerde Zuiderzee-symphonie. of zijn zesde met den dronken oranjeklant. Want deze mu ziek geeft piet meer dan zij is: eén staal van orkest-raffinement, overal Zoekend naar de uitzonderlijkheden, in de instrumenten combinaties. De uitvoering riep den auteur naar het podium, waar hij dirigent en or kest, en ook het publiek zijn dank bracht. Voor de pauze was aan den vertrekken- den president den heer Crommelin, hij monden van den hr. Tadema hulde gebracht en dank voor alles wat hij tijdens zijn lang durig voorzitterschap had verricht voor de Haarl. Bachvereeniging in 't bijzonder, voor 't muziekleven in Haarlem in 't algemeen. Spr. vatte de kern zijner woorden samen in de verzekering dat hij, en met hem zeer ve ten den hartgrondigen wensch uitspraken dat de heengaande voorzitter de komende jaren naar den waren zin „in otio et digni- tale" zou mogen doorbrengen. Natuurlijk ging de heer Crommelin niet heen, dan nadat hij voor het gesprokene had gedankt, echter onder de bemerking dat de Haafl. Bachvereeniging den laatsten tijd lijdende is, waaraan? aan een huldi- gings-manic. Bij 't 50-jarig bestaan der H. B. V. had men hem, den voorzitter, spontaan gehuldigd; verleden jaar toen hij 25 jaar president was, had men dit overdreven ge daan;, en thans doet men het voor de derde maal. Eigenaardig dat muzikale menschen ook uitnemend hun programma weten te formuleeren; men had hier naar waarheid: Voorspel, Symphonie en.... uitsmijter. Doch de heer Crommelin -wist ook ern stiger toonen aan te slaan. Hij getuigde van zijn dankbaarheid, nu die waardeeren- de woorden aan zijn adres kwamen uit den mond van den heer Tadema, die zooveel voor het muziekleven in Haarlem doet en heeft gedaan. Met den wensch dat den steun van 't orkest v h. Concertgebouw en van 't Residentie-orkest de ver. moge groeien en bloeien, verwekten zijn woorden na den spontanen uitroep „Leve de Haarl. Bachvereeniging" een eindeloos applaus in de zaal. Hem werd een krans geboden, dié in schoonheid evenaarde de bloemenhulde, aan den dirigent Dr. Karl Muck gebracht na zijn onvergetelijke vertolking van Beet- hpvens zevende symphonie. G. J, K. Heropening auto-garage. Vrijdag a.s. heropent de bekende garage houder, de heer F. P. v. Rumpt, zijn garage, oorspronkelijk gevestigd in dé Essenstraat 2^,-in de Spaarnwouderstraat no 103105. Deze garage is geheel ingericht naar de eischen des tds, brandvrij, looplampen, laadstation voor accu's, benzinepomp, enz. Zij biedt plaats aan 10 a 12 auto's. Naast de garage bevinden zich werkplaats magazijn-kantoor en winkel. In den winkel worden eenige motoren ge ëtaleerd, n.l. de Triomph en de Gillet resp. een Engelsch en Belgisch merk, waarvan de heer v. Rumpt de vertegenwoordiging heeft. Het geheel geeft een degeÜjken indruk, Voor den R.K. Kring houdt de Zeereerw heer L. J. Boogmans, pastoor der parochie St. Joan, de Dooper, Vrijdag a.s. een lezing over „De plechtigheden in de Goede Week" Het bestuur van den R.K, Kring verzoekt ons er aan te herinneren, dat ook donateurs en buitengewone leden tot deze lezing toe gang hebben. In de Maria-sficbting alhier werd op 26 Maart het examen afgenomen voor zieken verpleegster. Voor dit xeamen slaagden Zr. Bregitta, Zr. M. M. J. Andreoli en Zr, W. P. Spooren. De eerste twee waren opgeleid in de Maria-stichting, de laatste in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. De examen commissie bestond uit de doktoren J. Th. Peters, M. Jessurun, E, S. Frank en prof. dr. •G. C. van Walsen. Hedenmorgen vond de aanbieding plaats van de cadeaux van directie en personeel aan den jubilaris. De directeur, de heer Burgersdijk, overhan digde hem een envelop met inhoud, terwijl hij eenige waardeerende woorden sprak. 25 jaar hebt gij Uw werk met ijver en kennis waargenomen. Gij hebt de sympa thie van allen die onder U werken, zoowel als boven U. Daarom deze bijzondere hulde. Gij staat daar op een troon van bloemen. Overal, boven en beneden U bloemen. Het is een symbool van deze hulde. Wij hopen U nog lange jaren hier te mo gen zien. Aldus sprak de directeur. Een driewerf hoerageroep gaf uiting aan de sympathie van het personeel. Hierna sprak de heer H. J. Muller, inge nieur, eenige woorden. Het was mij steeds een bijzonder genoegen met U te mogen sa menwerken. Ik hoop dan ook nog lang met U te mogen werken. Vervolgens kwam de heer C. P. Keizer, opzichter van de werkplaats, aan het woord. Deze gaf in een amicaal speechje uiting aan datgene wat onder, het personeel leeft. Dit jaar is gewoon een reuze jaar, aldus de heer Keizer. Geen loonsverlaging, mis schien wel een loonsverhooging, .We behoe ven dus niet, zooals we afgesproken hadden, te gaan zingen en spelen langs de straat We hebben zwaar nagedacht over het ca- tieau wat wij U wilden aanbieden cn zijn tot dc slotsom gekomen een gouden horloge aan te bieden, aangezien U er nogal goed voor zit, zoodat het moeilijk was uit te vinden. De ketting komt bij het 40-jarig jubileum, hetwelk wij allen hopen mee te maken. Aan de moeder cn de zuster van d«zen juouans, me Deiden meegenomen waren, werden eén bloemenmand en een bouquet aangeboden. Aan den jubilaris .werd nog een fraaie oor konde overhandigd in een eikenhouten kastje, gemaakt door 2 leden uit het perso- neer en geschilderd door één der aan de Mij. verbonden schilders, Dat hij nog vele jaren onze chef mag blij ven, besloot tie heer Keizer. Namens dc sportvereeniging „Tramvogels" werd door den heer H. Zomerdijk een fraaie bronzen voetbalier aangeboden met eenige hartelijke woorden. De jubilaris aan 't woord komende, dankte alle aanwezigen hartelijk. Ondanks mijn voor nemen om er vandaag geen feestdag van te maken, is het dit voor mij toch. Als mijn vrouw nog leefde, dan zouden wij feest gevierd hebben, muziek enz. Het gaat nu evenwel niet, maar toch is het voor mij nog een feestdag geworden. Men zegt wel eens of men nu 25 of 50 jaar aan de Maatschappij is, blijft allemaal 't zelfde, maar het is toch iets bijzonders. Het is iets wat moeilijk onder woorden is te brengen, aldus spreker. Hij dankte allen, directie, ambtenaren en beambten hartelijk voor hun blijken van sympathie en hoopte dat door prettige en hechte samenwerking de tram tot bloei moge komen. Laten wij zuinig zijn in 't gebruik van ma terialen, dat komt ons allen ten goede. Nogmaals hartelijk dank, ik hoop wederkee- rig nog dikwijls wal voor jelui te kunnen doen, eindigde de jubilaris. Een luid hoerageroep en oen druk felicitec- ren volgde. De jubilaris was zeer ontroerd door al deze blijken van vriendschap. Door de hoofdambtenaren was den heer Meijer nog een gouden potlood aangeboden. Aanrijding. Voor den Kantonrechter stond hedenmor gen terecht J. D„ die op 6 Februari te Scho ten met zijn auto een man, die met een handwagen rèed, had aangerêden. De man had een wonde aan de hand bekomen en dc wagen kreeg schele. Beklaagde was niet verschenen. Het O. M. eischte een geldboete van 60, subsidiair 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde beklaag de tot een geldboete van 40, subsidiair 10 dagen hechtenis. Nog een aanrijding. Op 16 Februari, des avonds,-reed A. G. met zijn auto op den Amsterdamschen Straatweg, toen een mptor met zijspan hem tegemoet kwam. De motor had licht op, de zijspan droeg echter geen lantaarn. De automobilist, in de meening verkee- rende, dat slechts een motor, zonder zijspan naderde, week niet ver genoeg uit, waardoor' een aanrijding volgde. Het 0. M. eischte vrijspraak, daar bei klaagde geen schuld had/omdat hij het niet verlichte zijspan niet kon bemerken. Ook dc Kantonrechter sprak beklaagde vrij. Rechercheur W. van der Hulst, in politie kringen in Haarlem en omstreken een zeer geziene cn bij zijn superieuren om zijn noes ten ambtsijver grootelijks gewaardeerde werkkracht, viert heden zijn jubileum. Hij herdenkt den dag, dat hij vóór 25 jaar, op 1 April 1900, in politiedienst trad. Reeds eerder beschreven wij eenige staal tjes uit zijn werkzame loopbaan en reeds wezen wij er op, dat de Haarlemsche re cherche in hem een grooten werker bezit en dat zij terecht op zulk een lid trotsch mag gaan. Niet steeds gedurende de afgeloopen 25 jaar was de heer v. d. Hulst in dienst der Haarlemsche Poiltie. Aanvankelijk was hij veldwachter te Bloemendaal. Eerst in 1903 kwam hij in Haarlem. Dit is dan ook de reden, waarom van de zijde der Haarlem sche politieautoriteiten geen officieelc huldi ging plaats vond. Dit nam echter niet weg, dat van talrijke zijden de jubilaris .blijken van sympathie ondervond. Vroolijk wapperden reeds in den vroegen morgen van verschillende woningen in de Meester Joostenl&an de driekleur, wel een bewijs, dat de bewoners van de Meester Joostenlaan met 't jubileum van hun mede bewoner meeleven. Al dadelijk waren vele persoonlijke gelukwenschen, telegrammen en bloemen de eerste blijken van sympathie voor den jubileerenden rechercheur. De toeloop van personen, die den heer v. der Hulst kwamen complimenteeren, was reeds in den morgen zeer groot, want de heer van der Hulst' is een populaire persoon in zijn kringen. Van de talrijke bezoekers noemen wij: het bestuur der Christelijke Politievereeniging Sursura Corda"; de heeren Oudman en Keesom namens de inspecteursvereeniging; leden van de rechercheursvereeniging „Plicht-Recht," bestuursleden der confe rentie» „St. Jozef" der St. Vincentiusver- eeniging, welke corporatie alle hun ge lukwenschen ,van bloemen of geschenken deden gepaard gaan. De Hoogeerw. Deken L. A. A, M. Wes- terwoudt kwam persoonlijk zijn felicitatie brengen en ook de Zeereerw, Heer Pastoor B. J. Schrandt en de Weleërw. heer Kape laan Jacobs kwamen hun gelukwenschen aanbieden De commissaris van politie, de heer Tenc- kinck zond een schriftelijke felicitatie De bewoners van de Meester Joosten- laanlieten zich niet onbetuigd eff boden een fraai rookstel en, kop en schotel als blijk van hun sympathie aan. Het aantal bloemstukken van vrienden en kennissen groeide met het bezoek steeds aan. De R.-K Politievereeniging ,St. Michaël" zal voor den heer v. d. Hulst op 15 April waarschijnlijk in gebouw „St. Bavo, een speciale huldiging organiseeren als blijk van waardering voor den arbeid van den rechercheur van der Hulst. Nog zij genoemd de heer Dyserinck, de nieuwbenoemde voorzitter der H. O. V„ die een bezoek kwpm brengen. De Politieke Advies Commissie ivaarvan de jubilaris lid is, zou hedenmiddag den heer van der Hulst komen complimenteeren en een sere nade zou het feest besluiten. Hedenavond te kwart voor zeven zal de Haarlemsche Politie-Muzickverecniging zich bij het Brongebouw opstellen en vandaar naar de Meester Joostenlaan maTcheeren, waar van 7 tot 8 uur een serenade aan rechercheur v. d, Hulst zat worden ge bracht. Dit laatste bewijs van sympathie zal een waardig slot vormen voor het 25-jarig ambtsjubilé van een plichtgetrouwen ijve- rigen rechercheur, die uil den aard van zijn ambt, in zijn ambtsvervulling niet al tc veel sympathie kon ondervinden. Ondertrouwd: 1 April: F. Kaart en C. E. Ebbing. R. Rietman en M. J. v. d. Pol. H Geutskens en H. ter Wal. J. F. G. dc Groot en D. Veldhuizen K. Terstal en L W Havik. Getrouwd: 1 April: J P. Stevenhaagen on A. Beuling. P. v. Veggel cn C. v. Sloo- ten. L. P. v. Schagen en A. M. Peters. E. Hoenson cn; C. W. Rensen. J. Piso en L. C. de Jong. W J. v d. Niet en M. Bosselaar. Geboren: 30 Maart: T. FortgensKuijl, z. 30 Maart; J, S, L, de; Wit—Dingjan, 2 d. MEDEGEDEELD DOOR Dc Beurs opende heden iets vaster. if K HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i'A Nederl. 1917 N.-l. 1921 A. 6N.-l. 1923 D.. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gcw. Koloniale Bank I dische Bank Cert Handel Mij Resc dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U S Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C -mp. Merc. Arg Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails .Union Anaconda W abash Comm. Maxwell 1023/s 92»/8 '02«/16 '01U/l6 6V !6 60 46 3/g 153 1331/4 121 1461/2 65 20V2 492 360 82 1881/4 142 128 127 s/a 93% l66l/2 374% '16% 1-2% 1651/, .167 11% 127 3731/ 386% 346 213 2231/2 1183/, 152 351 82 1423/4 743/4 08% I023/8 102U/16 10111% 133 146 64 490 360 83 189 1281/2 128 167 381 117-9 l2l/2 127 368% 387% 348 209 119 152 356 84 1431/2 21 1 ARP1L BAZEL t I I I ËERSTfc KOERS LATERt KOERS 0,59.75 30 Maart: J. H. C. Tibboelde Gram, z. Overleden: 31 Maart: P. Gooijer, 79 jaar, Ged, Voldersgracht. 31 Maart: A. W„ 8 jaar, d. van H. J. Groenewoud, Kamperlaan, Gisteravond heeft het meisjespatronaat van de St. Elisabeth en Barbaraparoe'iie af scheid gnomen van zijn directeur .pastoor F. A. Burwijtikel. Nadat de nieuwe pastoor door het be stuur en onder zang der meisjes ingehaald was, nam de presidente, mevr. M. C. Jonck- bloedt-Rustman, het woord, om pastoor Bur winkel namens het patronaat van harte te felicrtecren met zijn benoeming. Zij herin nerde er verder aan, dat het bestuur zoo vele jaren prettig had mogen samenwerken met den directeur en bedankte hem harte lijk voer al hetgeen hij voor het natronaat had gedaan. Als blijvend aandenken van het patronaat bood zij den nieuwen pastoor een buffet (dressoir) aan. Daarna werd door de tooneelafdceling op verdienstelijke wijze opgevoerd „Mevrouw KwikstaartAlbedil", terwijl ook de zang- afdeeling zich niet onbetuigd liet. Aan het slot van den avend richtte pas toor Bunvinkel een hartelijk dankwoord tot allen, die hém dezen avond bereid hadden, doch in zijn dankwoord be trók hij vooral allen, die hem in de jaren, dat hij directeur was van hot patronaat, zoo krachtdadig ter zijde hadden gestaan. Hij betuigde hiervoor zijn erkentelijkheid cn uitte den wensch, dat het bestuur op dezelfde wijze als tot nu toe zou blijven arbeiden. Ten slotte richtte ZEerw. zich nog tot de meisjes, die hij nog verschillende vermanin gen gaf. Het is een aardige afscheidsavond ge worden. Een lezing over het kweeken van Lathyris- De Vereeniging „Aerdenhout en Omstr." zal morgen, Donderdag, des avonds 8 uur, een openbare vergadering houden in het lo kaal van Chr. Belangen aan den Voorweg, waarbij de heer Carleé, Anjelicren-kweeker aan den Leidschen Vaartweg, alhier, een lezing zal houden over het kweeken van Lathyris. Iederr die eenig belang stelt in deze lezing, heeft vrijen toegang Wij twijfelen niet of, waar de Lathyris meer en meer de geliefkoosde bloem voor iedereen wordt, de belangstelling zeer groot zal zijn. Gevonden voorwerpen, Terug tc beko men bij: G. Hendriks, Moïênwerfsiaan 58 een witte kinderhandschoen; W, Visser, Blcemendaalscheweg 5, Bloemendaal, een doublé halsketting; B, van der Laan de Vries, Gasthuislaan 186zw„ Haarlem,, een damestaschje met inhoud; Velleman, Heeren- weg 247, een baret; J, Evers, Delftkade 8r Haarlem, een iongensjekker; Van Woerden, Schouwtjesplein 1, een reticule met inhoud; D. Heyting, Westerhoutstraat 1, een gouden damesarmbandhorloge; Steenvoorden, Zand- vocrtschelaan 99, een snoeimes; C. Wester- veld, Kastanjelaan 20, een damesparapluie; Van Staveren, Camplaan, een mand met waschgoed; Brinkman Voorweg 37, een ko peren gewicht; J, C. van der Weiden, Zand- vaartpad 3, een grijs wollen want; Bureau Bloemententoonstelling, een heerenportemon- naie met inhoud; J. A. Stevens, Raadhuis straat 35, een zakpotlood; G Bergsma,. Nic. Beetsstraat 4 een rokylinder; D, Homan, Hoofdstraat 108a, Sassenheim, een rijwiel- belastingmerk; J. Rhee Bléekcrsyaartweg 55, een damestasch met inhoud; Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een rozenkrans en een zakje met knikkers; Bureau v. Politie, Boekenrodestraat 9, een rem van 'n auto; G. Neeskens, Kastarijelaan 37, een jockeypet en een oranjemuts. t Schoelfilms. Naar we vernemen ligt het in .het voornemen van de Commissie v. Toezicht op het Lager Onderwijs, B. en W. van Bloemendaal de wenschelijkheid onder het oog te brengen van 't meer regelmatig vertoonen van schoolfilms, zijnde de meest practische lessen in Nat. Historie en Aard rijkskunde. De schoolbioscopen in Dén Haag en Rotterdam beschikken over opzettelijk voor de scholen opgenomen films, die gaar ne ook voor andere gemeenten worden af gestaan. Wedstrijden BI. Reddingsbrigade, Op Maandagavond 27 April a.s., zullen in Stoop's Bad onderlinge zwemwedstrijden worden ge houden. De wedstrijden vangen aan 9 uur 's avonds. Dc bedoeling is de behaalde prijzen op een nader vast tc stellen avond in hotel Vreeburg uit ie reiken en hieraan een feest avond te verbinden. Het bestuur rekent op de medewerking van alle leden. Ingezetenen, die met het werk der B. R. B, sympathiseeren en een of meer prijzen beschikbaar willen stéllen, zullen het bestuur daarmede een groot ge noegen doen. Het secretariaat is gevestigd bij mej. B. de Wilde, Z. Stationsweg 17. alhier. Een oude herinnering verdwenen. Ieder Bloemendaler, iéder Haarlemmer, ieder Amsterdammer, we zouden bijna durven zeggen, ieder Nederlander, die al eens bulten zijn woonplaats is geweest, kent het Bloemendaalsche bosch efl zijn "roem, het pannekoekenhuisje.. Het behoorde onafschei delijk bij een bezoek aan Bloemendaal, dat men bij mej. Kalkman in hét pannenkoeken- huisje aan de Mollaan zijn pannekoeken at. Zooals mej. Kalkman zè bereidde, kon nie mand het elders: At sïtlds eenige jaren was het' kleine huisje niet méér. in gebruik. Daaraan had de oorlog schuld.- Thans is ook Maandagmiddag met de begrafenis, van mej. Kalkman de laatste her innering aan heerlijke dagen in het Bloe- mndaalsche bosch doorgebracht, verdwenen. In alle stilte had dc teraardebestelling op het kerkhof der Ned. Herv. Kerk plaats. Nu is het ten slotte nog maar te hopen, dat met deze laatste herinnering ook liet oude huisje niet zal verdwijnen en dat de 4 gemeente het voortbestaan ervan niet zal aantasten. AMSTERDAM. Veemarkt. Aangevoerd 236 vette kalveren 1.181.30, 11.20, 0:841; 150 nuchtere kalveren 1421; 636 vette varkens Holl. 93—96, 8892 ct., Overzeescbe en Geld. 93—96 ct. WOERDEN, 1 April. Kaasmarkt. Aanvoer 61 partijen. Eerste kwal. 50—53, tweede kwal. 4446; met rijksmerk 4861. Handel traag. DEN HAAG, 1 April. Bij K.B. is aan jhr. S C. van Sittert, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland eh aan mr. A. F. L. Graaf van Rechtcren Limburg Stirura, Commissaris der Koningin in de. provincie- Overijssel op hun verzoek onderscheidenlijk met ingang van 16 April 1925 en van 1 Mei op de meest eervolle wijze ontslag uit hun ambt verleend met dankbetuiging voor dc vele en gewichtige diensten door hen aan den lande "bewezen. Bij K.B. van 28 Maart 1925 is^ met ingang van 16 April benoemd tot commissaris dar Koningin in de provincie Gelderland Mr. S Baron van Heemstra. TILBURG, 1 April, In de Hoeksclie straat is gisteravond de gehuwde van zijn vrouw gescheiden 29-jarige arbeider H. Friedrix, door den 27-jarigen los-werkman J. H. Lie- brecht, met een broodmes dood gestoken Dc verslagene, die in ongeoorloofde verhou ding stond tot de vrouw vSn den dader, kwam het huis van Liéhrecht binnen en be dreigde hem, waarop deze een broodmes van de tafel greep en T. in den hals stak Na nog een 30-tal meters te zijn voortge strompeld, zakte deze dood ineen. De dader is gearresteerd en heeft bekend. MAASTRICHT, 1 April. De 40-jarige daglooner Frissen is gisterenavond op dc Hcrtogsmgcl onder de gemeente-autobus gekomen cn overreden Hij werd onmiddel lijk gedood. Frissen was uit de autobus ge sprongen, voordat dc wagen stil stond. BRUSSEL, 1 April. Als antwoord op de bedreiging der arbeiders om in staking te gaan, wegens, locngêschillen, hebben de werkgevers in de metaalindustrie in Hene gouwen besloten, de algemeene uitsluiting te proclameeren met ingang van 16 April. LONDEN, 1 April. De diplomatieke medewerker van de „Daily Mail" meldt dat ér reden is aan tc nemen, dat de Turksche regecring aan het 'ministerie van buitcn- landschë zaken een merkwaardig vporstel heeft., doen - toekomen in zake de frpnts- kwestie tusscheu Mesopotamië en Turkije, bekend, als de Mosoel-grens, De Turksche, regeering zou in ruil voor de stad Mosoe. en een gedeelte van de provincie Mosocl af gezien hebben van het bezet houden van meer zuidelijk gelegen territoir, dat voor namelijk Arabisch is. De Turksche regee ring zou verder eenige concessies hebben aangeboden in zake den aanleg van spoor» wegen in Turkije. PARIJS, 1 April. De Kamerzitting, waarin de interpellaties over de gebeurte nissen in het Quartier Latin werden be handeld, eindigden hedennacht om 3 uur met het aannemen van een motie van vertrouwen in de rcgcering met 318 tegen 202 stemmen. ATHENE, 31 Maart. Officieel wordt bevestigd, dat Roemenië heeft verzocht te kunnen deelnemen aan het Grieksch-Joego- Slavisch defensief .verbond. De Grieksche regeering heeft op dit verzoek geantwoord, dat zij verheugd is, de betrekkingen met de Balkan-staten te versterken, doch dat onder handelingen eerst mogelijk zijn na bet tot stand komen van het Grieksch-Joego- Slaviseh verdrag. Hoewel ook Joego-Slavië den wensch van Roemenië toejuicht, wordt in politieke kringen betwijfeld, of een triple alliantie op den Balkan tot stand kan komen, WASHINGTON, 31 Maart, De leden van het kabinet confereerden met staatssecreta ris Kellock betreffende de plannen voor deelneming van Amerika aan de Internatio nale Conferentie te Genève tef regeling van het wapenverkeer. STOCKHOLM, 1 April, De Sovjet-autari» teilen hebben enkele vertegenwoordigers der Zweedsche staatsdienaren uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den toestand der telegraaf- en telefoonkantoren in Sovjet- Rusland. Deze uitnoodiging is aanvaard en een viertal Zweden zal dezer dagen naar Leningrad en Moskou vertrekken. STOCKHOLM, 1 April. Een van Zweden'e intelligentste acteurs, Lars Hanstonn, van het Kon, dramatisch Theater, is door de Ameri can Goldwyn-film-company geëngageerd en zal in den herfst naar Amerika vertrekken. Dit vertrek beteekent voor het Zweedsch Theater een groot verlies. STOCKHOLM, 1 April. De Zweedsche kruiser „Filgia" is naar Zweden teruggekeerd pa. gedurende een half jaar in de Anvpri- kaansche wateren gekruist tc hebben. Maandag hield de Ned. R-.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus" te Amsterdam een bonds vergadering. Aanwezig waren de afgevaar digden van 52 afdeclingen. De vergadering werd geleid door den Bondsvoorzitter den heer A. A, v Hamers veld. In zijn openingswoord memoreerde hij den ecouomischen toestand, welke voor de bedienden na de bondsvergadering van 1922 nog niet is verbeterd De werkloosheid is toegenomen, verlaging van loonen. het prijsgeven van gratificaties en andere symptomen toonen aan, dat de rechtspositie van dc bedienden verslech» terd is. Spr. wijst hierbij op de verschillen de indexcijfers. Echter zijn toch door den invloed der organisatie nog wel verschillen de verbeteringen verkregen. De maatschappelijjre positie der bedien den is voldoende bekend en het eeni ge antwoord, dat de bedienden op alle aan slagen op hun rechtspositie kunnen geven, is het toetreden in massa tot hun organi satie, om daardoor indirect te werken aa« de verbetering hunner positie. Vervolgens ontvouwde hij een program van actie, hetwelk de bond in den e.k. tijd zul moeten ter hand nemen De .v'deeliugen zullen nog eenige aanwij zingen ontvangen inzake' de vacantie- actie. Met goedkeuring van de vergadering zal het bondsbestuur overgaan tot het benoe men van een retraite-commissie. In zake het Handelsonderwijs voor de Kantoorbedienden, bepleit hij de noodzake lijkheid van grootcren invloed der organi saties bij dc voorbereiding van de invoering van maatregelen door de overheid. Tevens memoreerde de voorzitter de op richting van dc commissie voor het onder zoek inzake Handelsonderwijs voor de win kelbedienden. Daarna herdacht spreker den ontslapen 'pionier der Roomsche Vakbeweging, pas toor Bult, een gebed wordt voor zijn ziele- rust gestort. Tot redacteur van het orgaan wordt be noemd de heer B. Hinterding. Het beleid van bet Bondsbestuur en de verslagen van secretaris en penningmeester worden goedgekeurd. De voorzitter wordt bij enkele candidaat- stelling herbenoemd. De aftredende be stuursleden worden herkozen, terwijl in de bestaande vacatures worden benoemd de heeren Van Meegeren uit Zwolle en Ter ra uit Venlo Uit de verslagen melden wij het volgende: Het Hoofdbestuur stelde zich in verbin ding met de vakcentrale voor een duurte- actie. Met de Christelijke Vereeniging en den Christelijker en R.K. Bond van Technici is aan H.Ii. Patroons in handel en industrie een verzoek gericht, de salarissen te willen brengen in overeenstemming met den le vensstandaard, die in de laatste maanden niet onbelangrijk is gestegen De begrooting werd aangenomen met een bedrag var f 58 801 70 Eenige voorstellen van de afdeelintf Den Haag werden behan deld en varworpen. Betreffende de Internationale deelde de voorzitter mee, dat in Juni een congres zal worden gehouden, waarop o m. verschillen de referaten zullen worden behandeld over vraagstukken de belangen van' de bedien den rakend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2