ER.-arsStf «r» Uit de Pers. Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 1 April 1925 De beduchtheid van prof. Veraart. Het kabinet en de katholieken hoeveelheden steenkool heeft uitgevoerd en Een die 't weet. Donkere vooruitzichten in de Engelsche koienindustrie. Kardinaal Mercier en het Belgische soc. dem. orgaan „Le Peuple". Schandelijke toestanden in Zevenburgen ten opzichte der R.-K. en Oostersch-Ortho- doxe kerk. Onder de Radio-berichtenHöpker Aschoft tot premier van Pruisen ge kozen. Interpellaties in de Fransche Kamer in verband met de stu- dentenrelletjes. Het Duitsche Rijnland. Gem. buitenl. berichten. De richtige heffing" der directe belastingen. Het stedenbouwcongres te New-York. Nederland en België. DE TEEKENING VAN HET VERDRAG. De Pensioenwet. Wijziging inkomstenbelasting te wachten. Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeids bemiddeling. Rechterlijke bevoegdheden. Georganiseerd Overleg. De burgemeesterskwestie te Ameide. Uit de R. K. Staatspartij. Wijziging der Registratiewet, F E UI L IE I ON. Het „Hsgz." maakt, naar aanleiding van dc beduchtheid van Prof. Veraart, dat als de definitieve candidatenlijst er niet anders uit ziet dan het Politiek Advies luidt, duizenden Katholieke stemmen op de S.D.A.P. en op de R.-K.V.P, zouden worden uitgebracht, de volgende bemerkingen: „Er wordt wel eens meer, zoo vlotweg en loslippig, maar dan door menschen, die geen verantwoordelijkheid dragen, beweerd, dat, indien dit of dat niet wordt gedaan, een groot aantal Katholieken op de S.D.A.P. lullen stemmen. Nu een hoogleeraar, zij het dan in den vorm eener beduchtheid, aan dezelfde ge dachte uiting geeft, moet men ze wat meer ,-an nabij bezien. Het beteekent niet weinig te verstaan te geven, dat er onder onze Katholieke lezers een sterke groep wordt aangetroffen, zóó weinig vast in hun katholieke overtuiging, róó weinig principieel, dat ze, na alle wet- .ige middelen te hebben aangewend, om de aersonen van hun voorkeur aangewezen te krijgen, koelbloedig op sociaal-democraten tullen stemmen, indien niet deze, maar een ander katholiek ten slotte candidaat wordt. Als bedreiging beduidt het vooruitzicht niets; als middel om, bij verschil van inzicht, de samenwerking te stevigen, minder dan niets. Wij hebben het over den aanwezig ge achten geest, die er uit spreekt. En wij moeten wel tot de overtuiging ko men, dat professor Veraart een oogenblik de hem eigen nuchterheid heeft verloren; dat hij, meer dan wenschelijk was, onder den indruk is gekomen van telefoongesprekken, celegrammen en brieven, waarmee hij blijkt 'astig te zijn gevallen, en dat hij een groep katholieke kiezers verkeerd heeft beoor deeld Een katholiek kiezer, die, zelfs <fls hem (ets teleurstellends wedervaart, op een so ciaal-democraat stemt, is geen katholiek kie zer meer, en wij weigeren te gelooven (me de om den heer Veraart zelf) dat er onder de katholieke kiezers, dat meer in het bij zonder zijn leiding op prijs stellen, duizen den worden aangetroffen, die straks, indien niet A maar B candidaat wordt, uit bal- aorigheid of hoe moeten we het noemen, op ie S.D.A.P. zullen stemmen. Stel een oogenblik, dat van katholieken aan den anderen vleugel onzer partij het zelfde werd beweerd of met desertie "werd gedreigd. i, Dat te verstaan werd gegeven, dat dui zenden katholieken met Cranenburghsche gezindheid op de lijst van den Vrijheidsbond of van de Nationale Unie of van het Vader- landsche Verbond zouden stemmen, indien de definitieve candidatenlijst er uit zou blij ven zien zooals het politiek advies luidt. Men zou omtrent de opvatting dier ka tholieken in de kringen van professor Ver- lart, en terecht, weinig vriendelijks weten te zeggen. Welnu, valt er beters te zeggen van de beweerde houding van Michaëlistische ka tholieken Houden wij het er liever voor, dat men zich vergist en dat, na de stemming in de kiesvereenigingen die volle vrijheid laat, bij de'definitieve stemming alle katholieken el kaar ontmoeten op dezelfde lijst." In „Ons Noorden" constateert de heer A. C. A. van Vuuren, dat de verkiezings strijd dit jaar in veel mindere mate dan bij andere verkiezingen zal gaan onder de leuze; voor of tegen de regeering. Er zijn er echter onder ons aldus ver volgt de heer Van Vuuren die dit 'zoo schijnen te verstaan, dat de rechtsche par tijen 't kabinet loslaten, omdat zij zich voor zijn werk zouden schamen en dat men als man van rechtsch dit kabinet niet zou mo gen verdedigen. De kiezers zelve handelen hiernaar wel niet. en toonen in de perso- nen van de rechtsche ministers groot ver trouwen. 7-ij ruimen ze zeer terecht de eerste plaatsen op hun lijsten. Zoo doen de anlirevolutionnaren met de heeren Co- lijn. Heemskerk en van Dijk: de Christe- lijk-Historischen met den heer De Visser, de Katholieken dit is al genoeg geble ken, al staat het nog niet vast met de heeren Ruys en Aalberse. Het heeft er echter wel eens van, dat men tezeifder tijd een Kamerlid of aanstaand Kamerlid, dat de regcering verdedigd heeft of verdedigt, niet zuiver op de graat acht. Het is uiterst inconsequent, maar het is zoo en niet an ders. Nu wil dit niet zeggen, dat men alles heeft te prijzen, hetgeen de regeering heeft gedaan. Wie zijn Politieke Overzich ten in de „Katholiek" of wat ik elders schreef, heeft gelezen, weet dat ik haar de critiek nooit heb bespaard. Er is trou- geeft daarop ten antwoord, dat de Engelsche steenkool hoofdzakelijk naar het buitenland werd verscheept, niet voor industrieele doel einden, doch ten behoeve van steenkoolsto- kende schepen. Daarom heeft de vervanging van steenkool door stookolie op zee den Engel schen steenkoolhandel een grooten klap toe gebracht. Ten bewijze van de beteekenis van deze vervanging in het srookmateriaal voor de Engelsche steenkoolindustrie publiceert Sir Leo de volgende cijfers terwijl in 1914 het totaal percentage van de kolenstokende schepen 89% bedroeg en dat der oliestoken- de schepen slechts 3% (en het percentage zeilschepen 8%), waren deze cijfers in 1924 als volgt kolenstokende schepen 66 stokende 30% (zeilschepen 4%). Hieruit blijkt, dat thans reeds bijna een derde van alle schepen olie stookt, hetgeen, zegt Sir Leo, beteekent, dat het gebruik van steen kolen ter zee in tien jaren tijds met een men. Etn van de redenen waarom een ka tholiek als zoodanig goed doet na zeven jaren heen te gaan, is trouwens dat na zoon tijd het altijd wel of niet door schuld een groot getal teleurstellingen heeft gewekt. Maar ten vollen erkennende, dat de tegenwoordige regeering op den re gel, dat wie werkt, fouten begaat, geen uitzondering maakt, denk ik niet eraan haar bij haar heengaan een ezelstrap mede te geven. Integendeel spreek ik het graag hardop uit, dat het eerste kabinet, onder katholiek signatuur in Nederland, zich te genover land en volk, onder moeilijke om standigheden onverwelkbare verdiensten heeft verworven en in de geschiedenis recht heeft op een eer en een roem, als aan weinige andere zal ten deel vallen Eerst vier jaren regeerend"zonder meer derheid, daarna drie jaar met, heeft het de revolutie bezworen; op loyale wijze uitvoe ring gegeven aan het grondwetsartikel, dat ons in beginsel gelijkstelling op onderwijs gebied beloofde; de Arbeidswet tot stand gebracht, de Sociale verzekering uitge breid, de Grondwet herzien en Indië een Grondwet gegeven, aan Nederland een in ternationale positie heeft geschonken als het te voren nooit heeft gekend en einde lijk, toen het met de financiën misliep, hier als elders, met krachtige hand inge grepen en ons land voor de ellende be waard van een waardedaling van den gul den, die hier meer, daar minder, maar biina overal onnoemlijk kwaad heeft ge sticht. Men ga nu eens na: wat de regeering in andere landen hebben gedaan in deze moeilijke jaren; welke fouten daar zijn ge maakt; hoe men daar getobt heeft en wat men daar beetf moeten dragen; hoeveel maal er van rerfeering werd gewisseld, dan hebber wij Katholieken trotsch te zijn op het eerste kabinet, dat een Katholiek tot, Dresidenf had en door een Katholiek is gevoerd. Wie zijn neus schendt, schendt zijn aan gezicht. zégt eèn goed Hollandsch spreek woord. Aan onze tegenstanders zal het niet lig gen, als behalve de neus, ook het aange zicht der regeering wordt toegetakeld Wii katholieken behoeven daarbij niet een handje te helpen. Er worden heel wat malle commentaren geleverd op het Politiek Advies der Katho lieken, De malste zijn wel in „Het Volk" te lezen. Door alle naden gluurt daar de lust tot stoken onder de „democraten" We doen er daarom het zwijgen toe en laten het door zichtig gezwam voor wat het is, Eén staaltje slechts, om te laten zien, hoe het blad op de hoogte is, „Het Volk" heeft het over het feit, dat het Advies aan prof. Veraart aen goede plaats gegeven heeft en dan laat het blad volgen: „Dit was ook niet anders mogelijk, omdat herhaaldelijk gebleken was, dat de heer Veraart de groote meerderheid der georgani seerde Haagsche katholieke kiezers achter zich heeft." Wel wel, „herhaaldelijk gebleken"," zoo zoo. Laat „Het Volk" eens enkele van die herhaaldelijke blijken opsommen Tot nog toe was voor degenen, die op de hoogte zijn, alleen bekend, dat er eenmaal een soor t proef onder dc „georganiseerde Haagsche katholieke kiezers" genomen is, n.l bij de vorige Kamerverkiezing. En. toen is „gebleken", dat prof, Veraart niet „de groote meerderheid", niet eens de meerder heid achter zich had, maar slechts een min derheid, Laat„Het Volk", dat in zijn artikel rede neert alsof het alles weet, nu eens enkele andere gevalletjes opsommen. UïTon De vooruitzichten in de Engelsche steenkolcnin- dustrie. In de „Daily Cronicle' begint de beken de econoom Sir Leo Chiozza Money een serie artikelen, waarin hij zich voorstelf de gevaren te onderzoeken, die de Britsche industrie bedreigen In zijn eerste artikel bespreekt hij de toekomst van de steenkool industrie, voor welker kwijnend bestaan hij een oorzaak aanwijst, waarop totnogtoe nit de aandacht was gevestigd. Hij legt n.l. ver band tusschen den slechten gang van zaken in het kolenbedrijf en de wijziging van het stookmateriaal der schepen. Hij vraagt, hoe het komt, dat Engeland eigenlijk in groote hem het gebruik onherroepelijk verder zal dalen Hij voorspelt, dat over tien jaren de 66% steenkoolstokende schepen, die thans nog in de vaart zijn, zal zijn verminderd tot een betrekkelijk onaanzienlijk percentage Sir Leo Chiozza Money trekt hieruit de conclusie, dat een groot deel van den Engel- schen steenkolenuitvoer voorgoed verloren is, ongeacht het feit, dat Duitschland schade vergoedingsbetalingen heeft te doen in den vorm van steenkool en Frankrijk in het be zit is gekomen van de Duitsche steenkool mijnen. Zoowel mijneigenaars als mijnwer kers hebben, besluit de schrijver, dit feit ter dege onder de oogen te zien De werkloosheid in de steenkoolindustrie blijft voortdurend toenemen. Thans hebben weer 3000 mijnwerkers te Monmouthshire ontslag gekregen, die met hun gezinnen ten getale van 15.000 zielen voorloopig op de werkloozenfondsen zullen zijn aangewezen. België en het vraagstuk der veiligheid. De „Etoile Beige" meldt, dat de Belgi sche regeering op verzoek der Fransche regeering haar oordeel kenbaar heeft ge maakt over het Duitsche voorstel inzake een veiligheidspact in het Westen. Dit is niet in een nota geschied, maar door be middeling van den Franschen gezant te Brussel. De Belgische regeering is van oordeel, dat het sluiten van een veiligheidspact nauwkeurig overweging verdient. Zij doet opmerken, dat indien Duitschland het pact, hetwelk het thans voórstelt, zou schenken het de geheele wereld tegenover zich zou zien. Voorts hecht België de grootste waarde aan de toetreding van Engeland tot zulk een pact. Bovendien zou dit pact binnen het kader van het vredesverdrag moeten blijven Ten slotte zou de Belgische, regeering wen- schen dat Duitschland wordt gevfcagd welke waarborgen het bereid is te geven met be- trek king* tot de artt. 42 en 43 van het ver drag, en hoe het de controle over de gede militariseerde zóne opvat. De Belgische vakvereenigin- gen en het katholicisme. Kardinaal Mercier aartsbisschop van Mechelen, heeft het met de „Peuple", het orgaan der sociaal-democratische partij, aan den stok. Het blad had beweerd dat de kar dinaal onlangs in een interview met een Spaansch blad zou hebben gezegd dat men zeer goed lid van een socialistische vakver- eeniging en tevens een goed christen kan zijn Kardinaal Mercier spreekt dit nadrukke lijk tegen et) zegt „Nooit, noch onlaags', noch op' een enkel tijdstip van mijn loop baan, heb ik geschreven of gemeend dat men tezeifder tijd katholiek kan zijo. en socialist. Ik ben het op dit punt eens met met uw politieken leider in zijn „Essais so- cialistes" „Tezeifder tijd katholiek zijn en socialist", schrijft de heer Vandervelde, „is niet alleen een logische tegenstrijdigheid, het is een practische onmogelijkheid." „Met al mijn collega's van het Belgisch Episcopaat, ben ik het eens met de commu nisten, wier Marxistische logica u zoo hin dert, omdat ze, naar uw zin, wat snel te werk gaat „Eenige middelmatige communisten meenen", zdo zeggen zij, „dat terzelfder tijd kunnen .gelooven aan God en aan het com munisme, zij dwalen Godsdienst en com munisme sluiten elkaar uit, zoowel in theo rie als in practijk." Voorts zegt de kardinaal dat al de Pausen, die de verwoestingen van het socialisme heb ben kunnen aanschouwen, Pius IX, Leo XIII, Pius X, Benedictus XV, het socialis me hebben veroordeeld. De tegenwoordige woordige Paus Pius XI. veroordeelt het eveneens. In zijn interview met het Spaansche blad heeft hij alleen verklaard dat er in België tal van arbeiders zijn, die, ofschoon bij een socialistisch syndicaat aangesloten, toch hun godsdienst nog onderhouden* en alleen tot roode vakvereeniging toegetreden zijn om economische voordeelen. Daarbij keuren zij moreel de dweepzucht der socialisten ai. Bo vendien doet zich vaak het geval voor, dat zulke arbeiders wel gedwongen zijn lid te worden van een socialistisch syndicaat om dat dit in sommige streken oppermachtig is en er anders geen werk is te krijgen. Zulke arbeiders moet men veeleer hartgrondig be klagen dan z# uit de kerk stooten Een pauselijke onderschei ding. Draadloos wordt gemeld, dat de Beiersche premier Held en diens voorganger v. Knil- ling van den paus het groothuis van de Pius- orde hebben gekregen. De bezettingsautoriteiten hebben, zooals draadloos wordt medegedeeld, voor het be zette gebied het boek „Tausendj ahriges Deutschtum am Rliein, Ruhr, Saar" ver boden. Geloofsstrijd in Roemenie. Den laatsten tijd zijn eenige berichten ge publiceerd over kerkelijke toestanden in Roemenië, eenerzijds over de verhouding van' de Roemeensche staatskerk, het Roe- meensche Patriarchaat, dat tot de Oostersche Orthodoxe (Gr. Kath.) kerk behoort en het Roomsch-Katholicisme, anderzijds over mis handeling van gereformeerde predikanten in het landschap Zevenburgen dat vóór het eind van den grooten oorlog tot Hongarije behoorde. Thans komep hierover nader be richten binnen Reeds voor de tweede maal is vanwege een commissie uit Engelsche en Amerikaansche protestantsche vereenigingen een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop de Roemeen sche regeering de bepalingen van het vredes verdrag van Trianon ten opzichte van de rechten der nationale en religieuze minder heden uitvoert. Het rapport van deze com missie brengt thans de mededeeling, dat de bedoelde bepalingen zeer slecht uitgevoerd worden. Ofschoon de verantwoordelijkheid hiervoor deels ook bij de minderheden ligt' treft de hoofdverantwoordelijkheid de Roe meensche regeering en het parlement, die zich aan de vredesvoorwaarden niet storen. In het bijzonder Zevenburgen is een der meest geteisterde landstreken van Europa ge worden, hetgeen, volgens de commissie een gevaar voor den.wereldvrede in zicht houdt. De toestand der gereformeerde en in het al gemeen der protestantsche bevolking in deze provincie is onze eeuw onwaardig. Ter verduidelijking van deze uitspraak voegt de berichtgever aan het bovenstaande ondermeer toe: Al sinds lang, maar in het bijzonder sinds de stichting van het Roemeensche ortho doxe patriarchaat, ontwikkelt de Roemeen sche staatskerk naar Vorm en denkbeelden steeds meer tot een „ecclesia militans. Zij wordt daarin gesteund door het Departe ment van Eeredienst, dat de katholieke en protestantsche kerken verdringt, en ruw tegen de eigendommen optreedt aan den anderen kant tracht zij het Roemeensche- Roomsch Katholieke Kerkgenootschap van Rome los te scheuren en tot aansluiting bij het Roemeensche patriarchaat te dwin gen. Het Roemeensche patriarchaat te Boeka rest tracht zich met geweld meester te maken van de R. K, kerken en scholen in de stad. Een belangwekkend artikel daarover ver scheen onlangs in het R. K. blad „Unirea", waarin betoogd werd, dat het Roomsch Katholicisme een weldaad is voor het Roe meensche volk, omdat de katholieken in cultuur torenhoog staan boven de massa der Roemeensch-orthodoxe bevolking, die in het verschrikkelijkste bijgeloof leeft zonder dat haar kerkgenootschap bij machte is haar moreel en intellectueel peil te verhoo- gen. De zetel der gezantschap pen bij de Turksche re- geer'Ing. De Turksche regeering heeft de verschil lende bij haar geaccrediteerde regeeringen doen weten dat zij niet kan instemmen met het feit, dat de buitenlandsche gezant schappen langer in Konstantinopel geves tigd blijven. Zij dienen naar Angora, den huidigen zetel der regeering, te worden overgebracht. De begrafenis van lord Rawlinson. Gisteren heeft een gedenkdienst plaats ge had ter eere van lord Rawlinson, den over leden opperbevelhebber van het Indische leger. De lijkstoet, geëscorteerd door cava lerie en artillerie was zeer indrukwekkend. Een reusachtige menigte stond langs den weg geschaard. Lady Rawlinson, de onder koning en lady Reading, de Gouverneur van den Pentsjab en een vertegenwoordiger van prins Arthur van Connaught woonden den dienst bij. De Japansche Kieswetten De Japansche regeering heeft tenslotte in den strijd met het Hoogerhuis, dat Woens dag het ontwerp-Kieswet met een beperking aannam, die practisch neerkwam op een ver knoeiing van het wetsontwerp, de overwin ning behaald. Kato bleef hardnekkig op zijn stuk staan het Hoogerhuis eveneens, tot Maandagnacht, toen het kapituleerde. De politieke spanning was enorm. De kran ten vielen het Hoogerhuis op ongekend scherpe wijze aan, waardoor dit ten slotte werd geïntimideerd. DE HAVEN VAN LONDEN. De haven-autoriteiten hebben haar defi nitieve goedkeuring gehecht aan een groot plan om van Londen de grootste haven der wereld te maken. Het zal onverwijld worden uitgevoerd de kosten zullen meer dan vier millioen pond sterling bedragen. Er is een enorme drijvende landingssteiger voor pas sagiers te Tilbury in opgenomen, waar de grootere Oceaanstoomers kunnen aanleggen, alsmede een toegangssluis ter lengte van duizend voet en een droogdok van gelijke lengte nabij den landingssteiger, zoodat de schepen direct het dok kunnen invaren. Het „West India Doek" zal eveneens tot den hoogsten graad van „efficiency" worden opgevoerd dpor den bouw van een grooten groot;en nieuwen ingang, die het mogelijk zal maken, dat schepen tot 12.000 ton in de haven komen en door drie andere afzonder lijke havenbassins van hët „West-India Doek" er mee samen te voegen. j Men verwacht dat dit plan in vier jaar zal zijn voltooid. EEN AFGEWEZEN „EMIR". In het midden der vorige week arriveer de te Liverpool een Oosterling, die zich bij de immigratie-autoriteiten introduceerde als de „emir van Koerdistan." De autoriteiten konden echter geen termen vinden om den „emir" toe te staan zich vrij in Engeland te bewegen en stelden hem voorloopig in ver zekerde bewaring. Zaterdag, zoo lezen wij in de Engelsche bladen, is de „emir" weer aan boord van de „Celtic" naar Amerika ver trokken. Of hij daar meer succes zal hebb n mag worden betwijfeld. EEN GRIEZELIGE, COMMUNISTI SCHE PROPAGANDA. De communisten" te Remscheid hebben Zondag %p een onsmakelijke wijze propa ganda gevoerd. Een troep van een man of zeventig trok door de stad en voerde een wa gen mede, waarop een guillotine stond op gericht met een bloedige bijl, waaronder het onthoofde lichaam van een man lag. Een in het rood gekleede scherprechter stond er naast. De indruk van een en ander op het pu bliek was zoodanig, dat men tenslotte de wa gen wilde bestormen, toen op het laatste oogenblik de politie ingreep en zorgde, d^t de bloedige vertooning van de straat ver dween. 's Avonds werd een man, die bij het ge beurde als een der leiders van de commu nisten was gearrêsteerd, door een troep communisten uit het politiebureau bevrijd. EEN BRUTALE AMERIKAANSCHE OVERVAL In het hart van de financieele wijk van New York hebben gisterenmorgen vier gewa pende mannen een inval gedaan in het kan toor van een bekenden diamanthandelaar. Zij ontsnapten, nadat zij den eigenaar en twee klanten hadden vastgebonden, met een hoe- e lheid ntJt-gezette diamant ter waarde van ongeveer 75.000 dollar. In een gereedstaande auto konden zij ontkomen. HE®] In.de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting is het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belas tingen zonder hoofdelijke stemming aange nomen, nadat alsnog eenige redactiewijzi gingen waren aangebracht. Het wetsontwerp tot wijziging van de be- roepswet werd eveneens zonder hoofdelijke stemming 'aangenomen. De Tel. verneemt, dat de heer ir. A. Kep- pler, directeur van den Amsterdamschen Gemeentelijken Woningdiensl, als Neder- landsch gedelegeerde is afgevaardigd naar het congres van de internationale Slede- bouw- en Tuinstadverceniging, welk congres van 20 tot 25 April a.s. te New-York zal worden gehouden. De heer Keppler zal heden, Woensdag, de reis aanvaarden. Als tweede Nederlandsche afgevaardigde zal waarschijnlijk mej. Louise van, Eeghen het congres bijwonen. Naar de Msb. verneemt, zal het verdrag met België, Vrijdag 3 April door de Minis ters Hymans en Van Karnebeek tc 's-Gra venhage geteekend worden. De Centrale van vereenigingen van per soneel in 's-Rijks dienst heeft naar aanlei ding van het voorstel tot wijziging van de Pensioenwet aan de Tweede Kamer een adres gericht met verzoek om handhaving van 2 pCt. pensioen per dienstjaar met vol pensioen in 35 jaar. Naar aanleiding van de aanneming van. het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen var- neemt de „Crt." dat thans op liet Depar tement van Financiën een wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting in overwe ging is, waardoor voorkomen zal worden^ dat het nieuwe wetje onmogeliik zou kun nen maken winsten en verliezen bij naam- looze vennootschappen te compenseeren. Landarbeiders naar Frankrijk. Thans worden gevraagd: a. voor Noord-Frankrijk; melkers-veever zorgers en boerenknechten voor alle werk, goed op de hoogte met melken (minimum loon250 francs per maand met kost en huis vesting); b. voor Eizas-Lotharingen: landarbeiders voor alle werk; moeten met paarden kunnen omgaan cn allerlei veldarbeid kunnen ver richten, (behoeven niet te kunnen melken of ploegen); loon ongeveer 200 francs per maand; plaatsing geschiedt voornamelijk in streken, waar de bevolking overwegend Duitsch spreekt. Inlichtingen bij de arbeidsbeurzen, dc cor respondenten der arbeidsbemiddeling en, voor zoover deze inlichtingen ter plaatse niet kunnen worden verkreegen, bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Bezuidenhouts&Heweg 30, s-Gravenhage, doch dan uitsluitend schriftelijk. Een HollandschBelgische conventie. Dezer dagen is tc Brussel een Hollandsen- Belgische conventie gesloten, met betrekking tot verschillende rechterlijke bevoegdheden over de onderdanen in deze landen, en voorts ten aanzien van het faillissement, de rechtskracht, de uitvoering van rechterlijke beslissing en,vonnissen en authentieke acten. De Hollandsche delegatie, die te Brussel is geweest om hei diplomatieke stuk te tee llenen, bestond uit de heeren mr. Loder, pre sident van het Permanente Hof van Interna tionale Justitie, prof. Suyling .hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, en'mr. Kos ters, raadsheer in den Hoogen Raad. Deze conventie zal in het bijzonder de uit voering mogelijk maken van verschillende vonnissen in de wederzijdsche landen. Zij treedt in werking, na de ratificatie door d« parlementen van beide landen. Naar de Res.-bode meldt, heeft de voor zitter van den ministerraad in verband met de wijzigingen in dc regeling van het geor ganiseerd overleg het volgende bepaaid. Terwijl tot nu toe in de centrale commis sie zitting hadden leden, aangewezen door de Kroon, en leden, aangewezen door de ambtenarenorganisaties en de aldus samen gestelde commissie de aangelegenheden be handelde, haar door de ministers voorge legd of ambtshalve door haar aangevat, gaat de commissie thar.s alleen bestaan uit verte genwoordigers van de ambtenarenorganisa ties en behandelt zij thans, in bespreking met de door den ministerraad aangewezen ambtenaren, de aangelegenheden, haar door die ambtenaren voorgelegd of door haar in overleg met die ambtenaren ambtshalve i.n behandeling genomen. Het aanhangig ma ken van onderwerpen bij de centrale com missie zal dus voortaan niet meer door haf hoofd van het betrokken departement ge schieden. Voorstellen en verzoeken tot regeling van aangelegenheden van algemeen belang voor den rechtstoestand van ambtenaren oï tot wijziging of intrekking van ter zake be staan regelingen en bepalingen, als tot dus verre aan de centrale commissie werden voorgelegd, behooren in den vervolge iot den ministerraad te worden gericht. Deze beoordeelt of de zaak in het G. O. behoort te worden gebracht en geeft c.q. de op dracht dc aangelegenheid in de commissie te bespreken en daaromtrent rapport uit 'e brengen. Aangelegenheden, welke een cige- meenen kant vertoonen. moeten niet tijor de departementen worden afgedaan, doch aan den ministerraad ter beslissing wordas voorgelegd. Niet ongeschikt voor zijn ambt. In antwoord op de vraag van den neer Schaper betreffende het instellen van een onderzoek in zake de handelwijze van den burgemeester van Ameide in verband met het optreden van een nachtwaker tegen over autobestuurders in het begin van Fe bruari, heeft de minister geantwoord, dat in deze zaak een ambtelijk onderzoek is ingesteld. Uit dat onderzoek, alsmede uit een rapport, ter zake aan den minister van Justitie uitgebracht door den procureur-ge neraal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, is niet gebleken, zegt de minister, dat het gebeurde aanleiding behoeft te geven, om den burgemeester voor zijn ambt ongeschikt te verklaren. St. Michael en het Politiek Advies. Dezer dagen kwam le Den Haag het groepscomité van groep 1 (Noord-Holland. Zuid-Holland en Zeeland) bijeen ter bespre king en zoo noodig ter vaststelling van de tc nemen gedragslijn ten opzichte van het politiek advies. Algemeen was men, naar de Msb. ver neemt, van oordeel, dat het Politiek Ad vies door de Michaëlisten niet kon worden gevolgd. Teneinde echter de zaak zoo veelzijdig mogelijk te beschouwen, mede ook om t. z. t. de zoo juist mogelijke in lichtingen aan de leden te verstrekken werd besloten, alvorens die gedragslijn vast te stellen, eerst nog eenige inlichtingen in te winnen en besprekingen met de bestu ren der verschillende clubs te houden. Zondag 5 April komt het comité weer bijeen om dan eene beslissing te nemen. Wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Registratiewet 1917. De commissie van onderzoek, ingesteld om bezuinigings maatregelen bij het dienstvak der registratie en domeinen te beramen, acht de kostelooze registratie van onderhandsche en buiten landsche akten, gehecht aan notarieele ak ten, een omvangrijken en vrijwel nuttelo'ozen arbeid, die uit een oogpunt van bezuiniging behoort te worden afgeschaft. Deze registratie wordt echter door de Registratiewet 1917 voorgeschreven. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal aangehechte onderhandsche en buitenlandsche akten, dat jaarlijks kosteloos wordt geregistreerd, zeer aanzienlijk is. Het kan worden gesteld op 80.000 a 90.000, waartegenover slechts pl.m. 6000 staan, waarvoor het in de wet genoemde recht van 1.50 wordt betaald (wanneer de akten niet binnen 3 maanden na dagteekening worden aangeboden). De commissie stel; óaarom voor om door aanvulling van art. 100 de vrijstelling van registratierecht voor genoemde akten te veranderen in een vrijstelling van de forma liteit der registratie De Minister van Financiën kan zich met dit voorstel ten volle vereenigen 31. „Het is 'n vreemde geschiedenis die moord op uw meesteres," zeide Max, ,,'n ondoordringbaar geheim, waarin geen licht straaltje te zien is."_ „Het arme Fraulein," zei de vrouw. „Het arme Fraulein!" Het geheugen speelt somtijds zelfs aan de schranderste en scherpzinnigste geesten zonderlinge parten; het eene onthoudt het en ^et andere vergeet het of schijnt het te vergelen, want de wetenschap verzekert, dat niets, hetwelk eenmaal op het geheu gen heeft ingewerkt, geheel vergeten kan worden. Zeker is dat nu en dan een of an der feit na een korte of langere priode en terwijl het volstrekt in vergetelheid schijnt te zijn geraakt, plotseling in de herinnering herleeft meermalen door een kleinigheid: het hooren van een lied. een geur, een bloem, of den bijzonderen klank van een stem Op niet na te sporen wijze antwoordt de geest daarop er. de herinne ring doet herleven, wat schijnbaar verge- tan was. Max Hamilton had zooals men weet met inspecteur Johnson en Villicrs Chase onmiddellijk na den moord op Si'via Cha se een bezoek gebracht aan haar woning in Earl's Court. De deur van die woning was geopend door deze vrouw, Bertha Schmidt, destijds Sylvia's dienstbode, en Max had toen gemeend te bemerken, dat zij, bij het zien der bezoekers, ontstelde Een oogen blik later had zij, van kapitein Chase ver nemend, dat haar meesteres doodgestoken was, in het Duitsch uitgeroepen; „Ze hebben haar vermoord! Ze hebben het arme Fraulein vermoord!" Max had op dat oogenblik dien uitroep zeer eigenaardig gevonden. Zij was echter onmiddellijk daarop uitgebarsten in tranen, en terwijl hij wachtte, totdat de uiting van smart tot bedaren zou zijn gekomen, had hij èn het eigenaardige karakter dier woor den ën haar ontsteltenis bij hun binnenko men vergeten. Nu was er in den toon, waarop Bertha Schmidt zooevcn de woorden: „het arme Fraulein!" had uitgeroepen, iets, dat in Max herinnering zijn vroegeren indruk plotseling deed herlever Hij vroeg rich zelf nu af waf de vtouw toch wel bedoeld kon hebben, toen zij zeide: Ze hebben haar vermoordWie waren ,z;t"? Redoelde zii met dal woord bepaalde personen7 En waarom had zij, toen zij her, voor het eerst bii de deur van de woning zag. er zoo ontsteld uitgezien? In zijn geest kwam de vraag op; Weet zij meer van den moordt dan zij verklaard beeft? Zij beweerde van niets af te weten, geen enkele inlichting te kunnen geven. Heeft zij iets verzwegen? „Tot dusverre is er geen spoor van den moordenaar ontdekt, zeide hij, „geen en kele pogihg om eenig licht -n deze duistere zaak te verspreiden is met succes be kroond. Het is buitengewoon zonderling. dat er omtrent den schuldige zoo moeilijk iets te ontdekkèn valt." Terwijl hij dit zeide, meer om tijd te winnen en zijn gedachten beter te kunnen ordenen, dan om eenige andere reden, keek hij Bertha Schmidt tersluiks scherp, bijna wantrouwend aan. De verwondering kreeg echter bij hem weer de overhand, toen zij op bijna denzelfden toon als te voren zeide: „Zij, du- haar vermoord hebben, hebben blijkbaar goed er voor gezorgd, dat zij niet ontdekt zouden worden." ..Zij!" riep" hij uit, „Wie bedoelt gij met zij?' Doch deze woorden waren nauwelijks over zijn lippen of hij begreep dat zij ver moedelijk slechts in het algemeen zon der aan bepaalde personen te denken' gedoeld had op de sluwheid, waarmede de schuldige en zijn medeplichtigen alle spo ren van hun afschuwelijke misdaad on vindbaar Hadden weten te maken, En het scheen, dat hij gelijk had. want de vrouw zeide, dat zij geen bepaalden persoor op het oog had. Max keek haar aan met een zekere koelheid. Hij was op het punt haar op den man af te vragen, of zij inzake den dood van haar meesteres de volle waarheid had gesproken, doch zij zag hem op hare beurt zóó vrijmoedig in de oogen dat meende hij tenminste dat hij de vraag niet stelde. Zij hadden den koekbakkerswinkel ver laten en waren reeds weer op straat, toen het grootste gedeelte van dit gesprek ge voerd werd, zij liepen in de richting van Max' hotel, de „Porto Nigra" doch alvo rens zóóver te komen, zeide Bertha Schmidt hem, dat zij en haar zoon een zijstraat in moesten: en toen zij bij die straat gekomen was, bleef zij staan. „Mag ik zoo vrij zijn u te vragen, waar om u in Trier bent?" vroeg zij ietwat schuchter „Ik ben hier voor mijn blad/' antwoord de hij, „gij weet misschien, hoe het heet „The Day „U bent journalist dat weet ik," zei de zij „Ik heb Het vernomen ter gelegen heid van hét onderzoek. Blijft u lang in Trier?" „Ik denk van niet, maar ik kan het niet met zekerheid zeggen. Het zal afhangen van de instructies, die ik uit Londen krijg van mijn directeur." Zij stond een oogenblik in gedachten. „Wees voorzichtig, mijnheer," zeide zij op een toon van bezorgdheid en ontroe ring, „Gij hebt het leven van mijnen klei nen Fritz gered. Ik moet u waarschuwen hier in Trier vooral voorzichtig te zijn. Vergeet niet hetgeen ik u zeg. Het zou voor u veel beter zijn, indien gij hier in 't geheel niet gekomen waart." „Wat bedoelt u?" vroeg hij verwonderd. „Ik heb u gezegd, wat ik zeggen mocht," antwoordde zij, „ik kan niet meer zeggen, maar sla mijn waarschuwing niet in den wind" En zonder een woord verder te spreken, liep zij vlug de zijstraat in, liet kind aan de band medenemende; zij keek niet eens meer om. „Wat 'n vreemde vrouw," dacht 'Max, toen hij haar zag verdwijnen, „Wat kan zij bedoeld hebben? Hoe kan een vrouw van haar positie mij waarschuwen om voorzichtig te zijn voorzichtig wuar- voor? Voor wien? Voor mijzelf, vermoed ik. Wie is zij Bertha Schmidt? Zij mij waarschuwen! En zij maakt zith zóó gauw uit de voeten, dat ik haar onmoge lijk een verdere vraag kan doen." Doch hij twijfelde cr niet het ininst „un, of het was haar hooge ernst, en zij had de bedoeling hem te kennen te geven, dat hij in gevaar verkeerde. „Hoe kan zij dat weten?" vroeg hij zich af; hij wist niet, wat te denken. Plotseling rezen allerlei vermoedens en verdenkingen tegen haar bij hem op; er was hier een ander geheim! „Ik heb gezegd, wat ik zeggen mocht; ik kan niet meer zeggen", waren hare laatste woorden geweest. Voor wien was zij bang? Waarom kon zij niet meer zeggen? Waar kwam de dwang van daan. die hare lippen stoot? „Heeft dit iets uit te staan met den moord op Sylvia Chase?" deze vraag kwam als vanzelf in zijn geest op „Behoort dit tot dat duistere drama?" En weer vroeg hij zich zelf af of Bertha Schmidt niet op eenigerlei wijze in het noodlot van haar meesteres be trokken was geweest, en hij kon het nu niet helpen, dat hij het vermoeden begon te koesteren, dat het antwoord hierop beves tigend moest luide». De gedachten van Max gingen snel veel sneller dan kan weergegeven worden op het papier; de vrouw en het knaapje wa ren nog pas eenige seconden uit zijn gezicht verdwenen, en konden nog niet ver weg zijn; hij gevoelde, dat hij Bertha moest wederzien en trachten ietsmeer uit haar te krijgen. Vandaar dat hij zich voortspoedde in de richting, waarin zij was verdwenen. Hij liep snel tot ver in de zijstraat, doch zaj> haa. niet. „Misschien is zij een van deze huizen bin nengegaan," dacht hij, de gevels der wonih.. gen met onderzoekenden blik opnemende. Nog een klein eind verder gaande, be merkte hij, dat een aniere straat deze zij straat kruiste; hij keek links en rechts en overal en zag menschen, vrouwen en kinde ren, door elkaar loopen, doch onder hea waren noch Bertha noch kloine Fritz. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5