EH6D I E.UWS STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. KERK EN SCHOOL. MARKTNÏEUWS. Ned. Journalistenkring. De overbevissching der Noordzee. Geen tijd om te werken. Richtige heffing directe belastingen. Beroepswet. Wijziging burgerlijke pensioenen. Vergiftiging. De executie van de „Soerakarta". Zeldzame visch. Oude feestschulden. Ernstig fiets-ongelük te Arnhem. De doodelijke draad. De inbraken in den Achterhoek. Tindiefstallen op de Nederl. Kabelfabriek. Een kampioen-oplichter. io!o'o-i4-.oo VISSCHERIJ. Eerw. Zuster Aloysia. UIT HET AMD- f. De crisis in Pruisen. Ernstig ongeluk bij Detmold. De verkiezing voor het Rijks- presidentschap. De toestand van maarschalk French. De studentenrelletjes te Parijn V De Nederlandschen Journalisten-Vereeui- ging heeft Zaterdag en Zondag, te Rotterdam «ijn jaarlijksche vergadering gehouden. De voorzitter, de heer D. Hans, ging in zijn Sfceningswoord de voornaamste feiten uit het afgeloopen jaar na. Spr. herdacht de overledenen, nJ. het eerelid mr. R. Macalester Loup en de ge wone leden mr. H. L. Israels en J. H. van Dql, waarna hij er op wees, dat de Kring zich ook numeriek in toenemenden bloei mag verheugen in de jongste bestuursvergade ring werd het 500ste gewone lid ingeschreven. Aan de orde waren allereerst de jaarversla gen over 1924 van den penningmeester, den heer A. Voogd, te Rotterdam. De gewone re kening vermeldt aan uitgaven f 7560.33%, de inkomsten f 1537.41, zoodat er een na- deelig saldo is van ruim f 2400, dat echter ge heel gedekt kan wonden door nog openstaan de contributiebedragen, die door bijzondere omstandigheden nog niet geïnd werden. De weerstands kas toont over 1924 een batig saldo van ruim f 9700 en heeft thans een bezit van ruim f 23.000. Besloten werd over 1925 uit de Kringkas 10 te storten in de Weerstandskas. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de aftredende bestuursleden A. Voogd, Rot terdam, en L. Schotting, Amsterdam, ter wijl in plaats van de heeren D. Kouwenaar. Amsterdam, en J. K. van Loon, Amsterdam, die bedankt hebben, werden gekozen de hee ren Henri M. Dekking, Rotterdam, en Is. Santcroos, Amsterdam. Laatstgenoemde hield zijn benoeming in beraad. De voorzitter bracht een woord van harte- (ijken dank aan de aftredende bestuursleden, inzonderheid aan den heer Kouwenaar. Voor het orgaan der vereeniging, „De Journalist", werd over 1925 een crediet van f 1400 beschikbaar gesteld. Gekozen werd tot redacteur van het orgaan de heer W. N. van der Hout en tot plaatsvervangend redacteur de heer G. Polak Daniels, beiden te 's-Gra- venhage. Goedgekeurd werd de wijziging van het Pensioen-contract met de Nationale Levens- verzekeringsbank te Rotterdam. De voorzitter deelde hierbij mede, dat de deelneming aan de pensioenverzekering steeds toeneemt. In December j.l. heeft de penning meester een bedrag van bijna f 50.000 aan premie overgedragen. Na eenige huishoudelijke zaken afgedaan te hebben, is de vergadering gesloten. Men schrijft aan dc „N. R. Ct.": De internationale conferentie van vissche- rij-deskundigen, welke verleden week te Amsterdam bijeenkwam, heeft zich Zaterdag j.l. vereenigd met het advies van den Inter nationalen Raad voor het onderzoek der zee betreffende de bescherming van jonge schol in de Noordzee. Dit advies strekt tot het sluiten voor een tijdvak van drie jaren voor de treilvisscherij, met stoomschepen en motorvaartuigen met grooter vermogen dan 50 P.K. van 'n strook van de Noordzee, welke zich. uitstrekt van Hoek van Holland tot 56 gr. N.B. langs de «.tifiten van Nederland, Duitschland en De nemarken en wel van den vasten wal tot waar het water een diepte van 27 meter (15 vadem) heeft, gedurende het geheele jaar, behalve in de maanden April, Mei en Juni. Mocht dit voorstel te drastisch worden geacht, dan kon meende men alhoe wel de uitwerking dan geringer zou zijn, desnoods overeenkomstig het Duitsche voor- stel, de eerstbedoelde strook open blijven gedurende dc maanden Januari, Februari. November en December en de sluiting van de andere beperkt worden tot de maanden Juli, Augustus, September en October. De wensch werd voorts uitgesproken, dat de betrekken landen den aanvoer van schol beneden een zekere, door hen zelf vast te stellen maat, zouden verbieden, teneinde de pufvisscherij door de zectreilers en de klei ne mechanisch voortbewogen vaartuigen in de gesloten gebieden tegen te gaan. Voorts ontveinsde men zich niet, dat voor bet vvel- slageu der poging de medewerking der be langhebbenden noodlg zal zijn en sprak men dus de hoop uit, dat zij, hoewel zij aanvan kelijk van de voorgestelde maatregelen na deel kunnen ondervinden, die medewerking niet zullen onthouden. Wordt tot uitvoering der voorgestelde maatregelen overgegaan, dan verwacht men, dat reeds in het eerste jaar, de gunstige ge volgen daarvan voor dc scholvangsten in de overigp deelen van de Noordzee goed merk baar zullen worden. De gespaarde schol toch zal dan uit het gesloten gebied naar het overige deel der Noordzee zijn getrokken en daar den scholstand hebben verrijkt. Daarna zal natuurlijk dc uitwerking nog sterker worden. Men zal dus ruimschoots gelegen heid hebben, vóór het einde der 3-jarige pe riode over het effect der maatregelen te oor- deelen, en tijdig kunnen beslissen, wat daarna verder zal moeten geschieden. Het staat thans aan de betrokken regee ringen om het voorstel der deskundigen te overwegen, na te gaan in hoeverre en op welke wijze daaraan uitvoering kan worden gegeven en eventueel te dier zake een con ventie te sluiten. Komt het daartoe, dan is het intusschcn gewenscht, dat zulks zeer spoedig geschiedt, opdat de reusachtige roorraad kleine schol, welke thans nog in te Duitsche bocht aanwezig is, niet vóór dien is wcggevischt en de maatregelen dus niet een groot nadeel van hun dadelijk nut tboeten. Toen in 1919 de Arbeidswet van Minister Aalberse werd aangenomen, stemden alleen de communisten tegen. Zij ging hun niet ver genoegj een acht urige arbeidsdag was te lang. In gelijken geest sprak zich dezer dagen het Internationaal Syndicalistisch congres uit, dat in ons land vergaderde. Het congres schonk aan den zesurigen arbeidsdag zijn sympathie. Is 't wonder, dat bij zoo abnormale eischen den spot werd gedreven met deze arbeidsschuwheid. De „Rotterdammer" denkt dan aan de kostelijke satire, die het vorige jaar in een der Engelsche bladen voorkwam, waar Jan en Willem dit gesprek voeren: •Jan {in 'n vlaag van kersvcrsche energje): Willem, heb je dan hcelemaal geen ambitie? Waarom probeer je niet een baantje te krijgen? Willem: Wat geeft het? Ik zou joch geen tijd hebben om te werken als ik een baantje vond, Jan! Jan: Schei uit met luieren en je zult tijd genoeg vinden om wat uit te voeren! Willem! Ik luier nooit, maar ik erken, dat ik 8 uur per dag vrijhoud voor ontspanning. Iedereen doet dat Jan; Goed. maar dc rest van den tijd? Willem: Dit is een schrikkeljaar met 366 dagen. Wanneer iemand 8 uur per dag slaapt, hoeveel dagen is dat per jaar Jan: 122 dagen. Willem: Dat l^pt ons nog 244 dagen over. En wanneer Iemand 8 uur per dag wijdt aan ontspanning, dat zijn nog eens 122 dagen. Verder zijn er 52 Zondagen in een jaar, niet? 122 dagen voor ontspanning en 52 Zondagen zijn 174 dagen. Trek dat af van 244 dagen. Jan: Dan blijven er nog 70 over. Willem: Jei zult toegeven, dat 'n mensch recht heeft ót> vriie Zaterdagmiddagen, 52 halve Zaterdagen zijn 26 heele dagen. 26 afgetrokken van 70 laat 44 dagen.over. Stel nu, dat we anderhalf uur per dag aftrekken voor lunch, diner, enz. Hoeveel is dat per laar Jan: laat eens kijken.... dat is 28 dagen. Willem: 28 van 44 is 16 dagen per jaar overblijvend om te werken. Jan: Hè??!! Willem: een mensch moet minstens twee weken vacantie hebben. Dat laat nog twee dagen over om te werken. Niemand werkt natuurlijk op 1 Mei. Jan (is een flauwte nabij). Willem: Dat laat nog één dag over. Jan (herlevend): Welnu? Willem: En dat is mijn verjaardag I Zie je nu wel De cijfers liegen niet. Ik heb geen tijd om te werken. Als satyre niet onverdienstelijk! Leerzaam voor enkele dolzinnige ijvera'ars! Vergadering van Dinsdag 31 Maart. Nam. 1 uur. Het wetsontwerp tot bevordering van de richtige heffing der directe-belastingen komt in eindstemming.'. Mej VAN DORP (Lib.) motiveert haar stem tegen het ontwerp. Zij acht spoedige wijziging van andere belastingen gewenscht om de euvelen weg tc nemen, die dit wets ontwerp wil tegengaan. De heer OUD (V.-D.) verklaart' vóór het ontwerp te zullen stemmen, omdat hij den Minister dit middel niet wil onhouden. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) zal vóór stemmen omdat de Minister wijziging van andere belastingwetten heeft toegezegd. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Het wetsontwerp tot wijziging der Be roepswet wordt z. h. s. goedgekeurd. Voortgegaan wordt met het wetsontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1922. Art. 9. De heer VAN GIJN (V.-B.) stelt een wij ziging van dit artikel voor, zoodat dit aldus luidt: „Het geldelijk beheer van het fonds voert de Pensioenraad onder toezicht van zeven door ons te benoemen commissarissen, van wie er ten minste drie uit de deelgerech- tigden in het fonds en twee uit vertegen woordigers van gemeenten wordt benoemd." Voorts stelt hij voor in een tweede lid een aanvulling aan te brengen. De Minister van Financiën, de heer COLIJN, neemt het amendement over en wijzigt het tweede lid zóó, dat-door de be sturen van publiekrechtelijke lichamen aanbevelingen kunnen worden gedaan voor de verkiezing van commissarissen. Art. 17. Dc heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) ver dedigt een amendement om inkoop van pensioen ook toe te laten voor hen. die 'n arbeidsovereenkomst hebben aangegaan, die onmiddellijk aansluit bij hun functie als ambtenaar. Hij acht dit billijk, omdat tal van andere categorieën* van personen in de ge legenheid zijn pensioen-rechten in te koo- pen. De heer SURING (R.K.) vraagt waarom de inkoop van pensioenen facultatief wordt gesteld en niet imperatief en waarom in koop van jaren van een inkomen beneden 400 niet altijd mogelijk is? De MINISTER acht het beter facultatief- stelling aan te brengen, omdat de menschen vrij moeten zijn te beslissen wat zij willen doen. Wat de grens van 400 bereft, maakt het ontwerp verschil tusschen hen die amb tenaar zijn en minder dan 400 verdienen en hen die als bijfunctie een inkomen daar beneden hebben. Het amendement-van Braambeek, kan spr. niet aanvaarden, omdat het een- nieuw element in de wet brengt, aangezien tot nu toe deze gelegenheid van inkoop niet be stond. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) trekt zijn amendement in. Art. 18. De heer KETELAAR (V.-JD.) verdedigt een amendement om het derde lid aldus te lezen: dat van de bijdrage bedoeld in art. 41 der Pensioenwet, het lichaam dat de belanghebbende tijdelijk of zijdelings heeft' gediend, ten hoogste een vierde (in het voorstel der regeering de helft) op deze kan verhalen of doen verhalen. Mei. WESTERMAN (V.-B.) geldt eenige gevallen van leeraren bij het Nijverheids onderwijs die zich in het pensioenfonds wil len inkoopen. De MINISTER meent dat de kwestie van het amendement.Ketelaar bij dit artikel niet aan de orde is. Dit artikel is voor een 200-tal personen een overgangsbeoaling en daarom kan geen uitbreiding worden gege ven. Na eenige re en dupliek wordt het amen dement verworpen met 50 tegen 21 stem men, Art. 19. De heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) ver dedigt het amendement dat bij niet-her- plaatsing de wachtgeldjaren kunnen worden ingekocht. Voor het fonds beteekent dat geen nadeel, aangezien de koopsom bij ta„ rief worilt vastgesteld. De MINISTER zegt dat dit' amendement onmogelijk uit te voeren is omdat bij niet- herplaatsing geen grondslag voor de bere kening van inkoopsom aanwezig is. Alleen als de volle 10 pet. werd betaald, zou ge noegen kunnen worden genomen met een dergelijke inkoop. Het amendement-van Braambeek wordt verworpen met 52 tegen 17 stemmen. Art. 23. De heer TILANUS (C.-H.) wenscht de sedert vele jaren bestaande bepalingen om trent het vervroegd ouderdomspensioen zooveel mogelijk te handhaven met dien verstande, dat de leefHjd van 55 jaar tot 58 iaar wordt verhoogd. Mej GROFNEWEG (S.-D.) verdedigt oen sub-amendement op het amendoment-Ti- lanus. om voor hen. die slechts kort meer van de mogeliikheid verwilderd wareh om op 55-riritfen leef'iid tnri pensioen te gaan. dat recht nnd te waarborgen. Mei. WESTERMAN (VJB.1 steunt amen dement en sub-amendement en vraagt' eenige inlichtingen over de vraag of som- nv'ge personen o.a. bii de post en bit de rijksnormaallessen nog wel onder de pen sioenwet z>'llon KlUven vallen. De heer KERSTEN (Sfaalk. Ger Pariijl is tegen pensioen in het algemeen. Hij wijst er echter op, dat nu het wacMgeld vervan gend oensloen komt te vervallen, velen bii het bijzonder onderwijs daardoor gedupeerd kunnen worden. Daar waar geen wachtgeld bestaat, krijgt het personeel hij onhe'fing cener school heclemaal niets. Dat vindt hij onhilHik, en d-„-;n wp hij verandering. De heer KFTEI AAR fv.-d.) steunt den aandrang van den heer Kersl/n en zegt, dat ook zt h'rr „en leemte bestaat. 7">e MWTSTRR croont hof begaan van de ze leemte, maar die kan alleen bii d„ Ond— wüswet worden wp''g"Uotnen. Maf den M). -liter van Onderwijs zal spr. dit punt be handelen. Inmiddels wijst hii er fin, dat de schoolbe sturen, i en wachtgeldre<J"ling kunnen maken om in dit geval te voorzien. De Minister zet verder uiteen, dat het wegnemen van het wachtgeld vervangend pensioen de bedoeling heeit gehad, die ïn het M. v, A. reeds is aangegeven. Voor hen die wachtgeld genieten en wel nimmer meer in functie zullen komen, is de pensioen kwestie geregeld. Voer de jongeren en voor hen die nog wel in aanmerking kunnen ko men voor een functie, is den andere rege ling getroffen. Dit zijn de klasse B. wacht gelders. Voor hen zal die wachtgeldsduur worden verlengd. Wat het amendement-Tilanus betreft, wijst spr. allereerst op art. 173. Het ver vroegde ouderdomspensioen heeft twee kan ten, één gezien van de zijde van den ambte naar, eri één van de zijde van de overheid. De overheid kan ontslaan zonder overwe ging omtrent het pensioen van den ambte naar. Het is tegen het belang van den dienst dat ambtenaren deze verlaten, terwijl zij nog volkomen geschikt zijn. Het is ook niet in het belang van hef fonds. Er is gevaar voor willekeur, zegt men. Spr. vraagt welk gevaar geschapen wordt dat thans ook niet reeds bestaat. De overheid heeft nu ook volkomen het recht om den ongeschikte te ontslaan. Spr. wil alleen voorkomen dat de volkomen geschikte ambtenaar op 55-jarigen leeftijd pensioen vraagt. De overheid houdt het recht der beoordeeling omtrent de onge schiktheid aan zich. Met verkrijging van den leeftijd tot 58 jaar, helpt men niet, want daarnaast blijft de bevoegdheid van de over heid bestaan om hem op 55-jarigen leeftijd te ontslaan. Wat gebeurt er dan die drie jaar- Het amendement-Tilanus ontmoet ernstige bezwaren. Het sub-amendement-Groeneweg behoort z.?. bij de overgangsbepalingen thuis. Mej. GROENEWEG, (s.d.) neemt haar amendement voorloopig terug. De MINISTER verklaart nog, dat, als het amendement zou worden aangenomen, hij nog liever den 55-jarigen leeftijd daarin op genomen zag, omdat hij wil voorkomen, dat ongeschikten drie jaar in dienst worden ge houden om hun het pensioen te bezorgen. De heer TILANUS (c.h.) verandert nu de 58 iaar in '55 jaar. Het amendement-Tilanus wordt verwor pen met 37 tegen 28 stemmen. Art. '31. De heer TILANUS (c.-h.) verdedigt een amendement om de.bepaling op de cumula tie van pensioen en tractement niet van kracht te maken op degenen, die vóór 1 JuB 1925 zijn gepensionneerd. De heer J. TER LAAN (s.d.) stelt voor den attrek bij cumulatie van 90 pCt. terug te brengen op 80 pCt. De algemeene bepaling van den aftrek keurt hij af, maar de gevallen kunnen zich voordoen dat groote onbillijk heid bestaat door deze bepaling. Vandaar dat spr. voorstelt het percentage te vermin- deren. De heer SNOECK HENCKEMANS tem.) heeft bezwaar tegen het voorstel van den minister, omdat dit velen zal dupeeren, die reeds jaren èn pensioen èn inkomsten heb ben, Daar is spr. ernstig tegen. De MINISTER acht 90 pCt. korting billijk omdat uit de aanvaarding der betrekking blijkt, dat hij weer geschikt is tot den arbeid. Het is dus niet gewenscht dat bedrag weer te verhoogen. Het amendement-Tilanus is Van princjpi- eelen aard, want het wil verkregen rechten handhaven. Spr. ontraadt dit echter. Overi gens hoort dit punt meer bij de overgangs bepalingen thuis. De v heer DRESSELHUIJS (V.-B.) voelt voor het amendement-Tilanus ook met het oog op de militaire pensioenen, waarvan er vele zijn gevraagd juist met het oog op de gunstige cumulatie-bepaling. Hij hoopt dat daarop niet teruggekomen wordt, De heer TILANUS neemt zijn amende ment terug tot de overgangsbepalingen. De MINISTER blijft het amendement-Ter Laan ontraden. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. Te 1 onneins (in het Fransche departement Lot-et-Garonne) overleed een 8-tal dagen geleden een zekere mevrouw Plèze, onder verdachte omstandigheden. Enkele uren daarna stierf "haar 17-jarige zoon, terwijl dezelfde suspecte verschijnselen zich bij zijn overlijden voordeden, als bij den dood zijner moeder. Men dacht aanvankelijk aan vergiftiging, door( een of ander ongelukkig toeval ver oorzaakt, doch bij een schouwing der lijken werd een zoodanige hoeveelheid arsenicum in de ingewanden gevonden, dat de gedachte aan misdaad onmiddellijk moest opkomen. De verdenking viel op de dienstbode, die het voedsel gereed gemaakt had, dat dc overledenen gebruikt hadden, en die inder tijd veroordeeld werd, omdat zij een harer kennissen met vitriool geworpen had. Zij ontkende haar meesteres vergiftigd te hebben, maar bekende, dat zij haar voor 14.000 francs waarde bestolen had. Deze diefstal versterkte de verdenking en dn dienstbode werd aangehouden. Vuur en dynamiet als hulpmiddelen. Men meldt uit Rotterdam: De Rijks-Waterstaat heeft gecontracteerd met Van der Tak's Berging Maatschappij voor de berging van de „Soerakarta." Per soneel van de reddingbooten zal behulpzaam zijn bij dezen arbeid. Het afbranden van het achterschip zal als volgt plaats vinden: Men zal het vaartuig ter hoogte van ruim II dich ten, om daar, voor zoover het vaartuig zich boven water bevindt, den romp af te bran den. Onder water zal dan dynamiet gelegd worden, om zoodoende het overige gedeelte los te maken. Men hoopt, het achterschip dan te behou den en naar Rotterdam te brengen. Het voorschip zal bij gedeelten, door mid del van dynamiet gesloopt worden. Deze laatste arbeid vergt, evenals bij de „Stuart Star" het geval was, geruimen tijd, daar men zeervoorzichtig te werk moet gaan, ten einde den steenen dam niet te beschadigen Men werkt dan met zeer kleine hoeveelhe den dynamiet en sloopt telkens bij kleine onderdeden. Deze arbeid zal wel eenige maanden duren. Te Medemblik is een bruinvisch gevan gen, welke het gewicht had van 150 pond. Het Uitvoerend Comité dat zich in 1923 te Delft had gevormd voor de viering van het' zilveren kroningsjubileum, heeft het ge_ meentebestuur medegedeeld, dat het na verschillende pogingen niet is mogen geluk ken om de kosten van de toen gehouden fees telijkheden te dekken en het tekort rond 950 bedraagt. Het comjté verzoekt dit bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. B. en W. adviseeren den raad. het ver zoek in te willigen De heer P. M. Nieuwenhuis, directeur van het electrisch trambedrijf te Arnhem, kwam Dinsdag op zijn rijwiel in botsing met een jeugdig wielrijder, die links van den weg reed. De heer Nieuwenhuis kwam te vallen met het gevolg, dat hij een zijner beenen op twee plaatsen brak. Hij is, ter verpleging opgenomen in het Diaconessenhuis. Een gevaarlijke methode! Naar aanleiding van een bericht in en kele bladen over een inwoonster van Utrecht, die, om haar tuin tegen katten te beschermen, het hek onder electrischen stroom had gezet, wijst de heer O, 'M. H. Doppler, electrotechnisch adviseur tc 's-Hage bij de Arbeidsinspectie, op heg ge_ vaar aan een dergelijke handelwijze, die meer schijnt voor te komen, verbonden. Hij herinnert aan een vier jaar geleden voor gekomen geval, waarbij een vierjarig kind met zoo'n draad in aanraking kwam en ge- dood werd. Men brenge deze gevaarlijke methode van kattenverdelging niet in toe passing. Een Duitscher gearresteerd. Men meldt uit Winterswijk: Nadat de politie-inspecteur, de heer Ve. berwee, en de opperwachtmeester der maréchaussée herhaaldelijk in verschillende richtingen hadden gezocht naar den dader, die einde December 1924 op den politie-be- ambte van der G. had gesphoten en welke persoon tevens verdacht werd van verschil lende inbraken in den Achterhoek gepleegd, is thans, na herhaald verzoek van boven, genoemde politie-ambtenaren aan Duitsch land, te Gelsenkirchen aangehouden een zekere H. R. De persoon is van Duitsche natioaliteit. Een der politicambtenaren heeft hem herkend aan een foto. Het on derzoek wordt voortgezet'. Gedurende de laatste maanden is aan de Ned. Kabelfabriek te Delft een belangrijke hoeveelheid B'anka.tin gestolen. De directie der fabriek looft thans 100 uit aan den- gene, die inlichtingen geeft, welke leiden tot' aanhouding van de(n) dader(s). De vogel gevlogen. Een der bekende Chineesche groothande laars in producten tc Batavia, Oen Keng Hiau, van de firma Lorm Ho Hwat, een man, die al meer dan twintig jaren het absolute vertrouwen genoot van de Bataviaasche Bankinstellingen, is zooals Aneta reeds meldde met de Noorderzon verdwenen, na deze Banken voorwonnen te hebben op gelicht, tot een totaal bedrag van ongeveer W\ millipen, waarvan misschien nog slechts eenige tonnen terecht zullen komen. Volgens het „Bat. Nwsbl." is de Factory hierbij betrokken voor 6 ton, de N. I. Han. delsbank voor 4 ton en de Escompto voor 234- ton' aan onvoldoende gedekte belee- nfngsscbulden op producten. Het bleek bij het voorloopig j>nderzoek, dat Oeng Keng Hian door valsche boekin gen de banken, die hem bedrijfscrediet ver leen len, om den tuin heeft geleid. Hij boekte bijv. in ontvangst grootere voorra den producten, dan hij werkelijk ontving, waardoor de credietgevers op een dwaal, spoor werden gebracht en hooger credielen gaven dan anders het geval zou zijn geweest, Dit bedrijf kon alleen met succes gedreven worden met medewerking van den koewasa (gemachtigde) en den mandoer van de goe- dang; eerstgenoemde moet van de verval- sching op papier kennis gedragen hebben, laatstgenoemde moet geweten hebben, dat er minder de goedang binnenkwam dan op de briefje, vermeld stond.. Bij het onderzoek der goedangs bleken deze schiinbaar boordevol met peper, riist en koffie, doch een nader onderzoek bracht aan het licht, dat zulks slechts uiterliike schijn was, wijl slechts eenige rijen zakken waren opgesteld rondom en bovenop een holle planken-étalage, welke bij het wegne men der zakken bloot kwam. Aanwijzingen werden verkregen, dat Oen Keng Hian door middel van valsche sleutels de goedangs deed openen en clandestien allerlei produc ten verkoeht, terwiil de credieten van Bank instellingen steeds vermeerderden, gedekt door den schijnbaar toenemenden voorraad, Den laatsten dag van zijn verbluf op Java wist bij nog in totaal een bedrag van een kwart niillioen aan productenbeleeningen los te krijgen. Men neemt aan, dat hij met dit bedrag aan baar geld de wi'k genomen heeft naar Singapore, om van daar tfoor te gaan naar China. 1 f 32—40, Dubb. Bellefleur f 26-r-38, Eys- dener Klumpkes f 2230, Zoete Venen f 12 15, Gerrit Roelof f 1622, Huisman zoet f 24—32, Dubb. Benders f 22—27, Rebau- wen f 1420, Wirterjannen Extra f 1420, idem I f 11—14, Hollandsche Witlof f 21— 32, Spinazie f 21—32, Spruiten f 30—40, alles per 100 kg., Prei f 12—22, Raapstelen f 2.10—3.60, Radijs f 4—8.20 per 100 bos, Sla f 8.60—13.50 per 100 krop. Bloemen. Hadley f 2234, Ophelia f 20 28, Golden Ophelia f 16—26, Sunburst f 15—24, Keizerin f 16—22, Seringen f 28— 57, Sneeuwballen f 1018, Calla's f 2852, Amer. Anjers f 1217, Lelietjes v. Daler, f 3—4.50, Bartigon f 710, Copland f 7 8.50, Sanders f 7.50—9.50, Couronne d'or f 4—5.50, Murillo f 4.50—6.50, Grisdelin f 45.50, Theeroos f 46.50, La Reine f 2 3.70, Diana f 3.505.50, Narcissen f 1.60— 3, Snijgroen f 413, alles per 100 stuks. Fransche anjers f 0.400.65, Fr. Margrieten' f 0.15—0.22, Anemonen f 0.30—0.55 per dozijn. BODEGRAVEN, 31 Maart. Kaas. Ter markt waren 116 wagens. Prijzen f 4350, -ijksmerk le soort f 5562, 2e soort f 46 53. Handel flauw. ELST (Bet.) 30 Maart. Fruitveiling van heden. Prijzen Bredero's 1822 c., Win- terjannen 1A16 c., zoete Appels 1821 c., alles per kg. GRONINGEN, 31 Maart. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Win tergerst Zvyanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon. Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. f 31 Maart 24 Maart f 11.00-13.00 11.00-13.50 12.00-14.25 12.50-13.75 12.00-13.75 12.00-13.70 9.00-11.25 9.00-11.00 10.00-12.00 12.00-19.00 10.00-12.25 10.00-12.25 10.00-13.00 11.00-13.00 11.00-13.50 12.00-14.25 12.50-13.75 12.00-13.50 12.00-13.25 9.00-11.00 9.00-10.75 10.00-12.00 10.00-14.00 12.00-19.00 10.00-12.25 10.00-12.25 10.00-13.00 2P.00-31.00 20.00-31.00 20.00-32.00 20.00-32.00 17.00-22.25 17.00-22.50 15.00-24.00 15.00-27.00 15.00-28.00 15.00-28.00 39.00-43.00 30.00-43.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. GRONINGEN, 31 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450490, 2e f 375 425, 3e f 275325 voorjaars kalvende koeien le soort f 325375, 2e soort f 250 300, kalfvaarzen le soort f 375425, 2e soort f 300—325, varekoeien le soort f 300 350, 2e soort f225275, stieren le soort f 0.880.90, 2e soort f 0.740.78, slacht vee le soort f 1.101.12, 2e soort f 11.02, oer Kg. slachtgewicht, melkschapen f 30 50, weideschapen le soort f 5560, 2e soort f 4852, vette kalveren le soort f 1.251.30 2e soort fl.054.10, weidelammeren f40 44, looovarkens f 2018, vette varkens 0.780.80, 2e soort f 0.740.76, Londen- sche varkens f 0.730.75, zouters le soort f 0.72—0.74, biggen f 10—15, f 1.75—2.25 per week. Aanvoer 208 vette koeien, 303 vette kal veren, 889 kalf- en melkkoeien; 67 stieren 179 schapen, 642 vette en Londensche var kens, 317 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd bij grooten aanvoer weder vlug en tegen "teruggaande prijzen verhandeld, üe prijzen voor het slachtvee en de stieren handhaafden zich met moeite. Vette kalveren werden tegen veel la gere prijzen verhandeld. Nuchtere kalve ren ruim zoo hoog. De handel in wolvee had in alle sporten een prijshoudend verloop. Vette darkens, zoowel als de Londenschk varkens werden vlug en tegen hoogere prij zen opgeruimd. Zouters ruim prijshoudend. Biggen prijs houdend. Fri-e:, f4.50—5.50. AMSTERDAM, 31 Maart. Eieren. (Vei ling Nieuwe Markt). Aanvoer 75000 stuks. Prijzen f 5.907.65. GELDERMALSEN, 31 Maart. Fruit. Heden besteedde men ter veilingsvereeni- ging „Geldermalsen en Omstreken" voor veentjes 16% ct., betgamotten 1113% ct. Kampervenen 1215% ct. Alles le soort, alles per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 31 Maart. Boter. (Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabr.) Aan gevoerd 25.475 kg. Hoogste prijs f 242, laagste prijs f 2.22, middel prijs f 2.37. ROOSENDAAL, 31 Maart. Boter. Aan voer 40,025 kg. Prijzen hoogste f 2.44 midden f 2.39, laagste f 2.32. TIEL, 30 Maart. Fruit. (Veiling Tiel en Omstreken.) Goudreinetten extra 51 c., goudreinetten le soort 2542 c., bellefleur extra 39 c., id. le soort 2531 c., winter- jannen 10—15% c., brederodes 1517% c., kulemannen 1420 c., eisdener klompjes extra 39 c., id. le soort 24—28 c., Present van Engeland extra 62 c., id. le soort 4153 c., alles per kg. VEENENDAAL, 31 Maart. (Weekmarkt). Eieren f 66.75 per 100. Aanvoer 250,000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1422 per stuk. Aanvoer 240 stuks. Handel vlug. IJMUIDEN, 31 Maart. Heden kwanten van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treiiers YM. 53 (Derika VI) met f 1324 YM 99 (Johanna Elisabeth) metf 1826 YM. 190 (Henriette Jacoba) met f 3190 YM 165 (Martha) met f 1462 YM. 196 (Her cules) met f 2358 YM. 327 (Victoria) met f1187; YM. 74 (Poseidon) met f2343; YM. 147 (Kijkduin) niet f1387; YM. 36 (Proef) met f2900; YM. 20 (Olga) met f1425; YM. 158 (Invierno) met f2018; YM. 94 (Peter D.) met f 1362 YM. 46 (Hei- ga) met f 962 en de zeillogger KW. 67 (Noordster I met f 379 aan besomming. IJMUIDEN, 31 Maart. Maandag kwamen niet minder dan 31 stoomtreilers, 7 loggers en 6 stoombeugers met hun aanvoeren hier binnen. Deze vaartuigen besomden samen ruim f 67.000. IJMUIDEN, 31 Maart. In de afgeloopen maand bedroeg de vischomzet in den rijks- afslag alhier f 1.039.264 tegen f 1.048.903 in dezelfde maapd van 1924. Gedurende het eerste kwartaal bedroeg de totaal-omzet dit jaar f 2.779.643, tegen f 3.320.650 in het gelijke tijdvak van het voorgaande jaar. IJJTUIDEN, 31 Maart. In de week van 24 tot en met 30 Maart werd door 3 Duitsche en 89 Nederlandsche stoomtreilers 1 mo- torkotter 1 motor- en 41 zeilloggers 73 motor- en 11 zeilkustvaartuigen, alsmede 2 open booten, te samen 799.550 Kg. treilvisch ter waarde van f 183,862 aangevoerd. Van de beugvaart liepen in dit tijdvak bin nen 8 stoombeugers, welke tezamen 30.050 Kg. beugvisch aanvoerden. Hiervan bedroeg de totaal opbrengst f 10.424. Er kwamen deze week 3 Britsche stoom-! drifters met een aanvoer van 97.563 Kg. ha- ring met een opbrengst van f 16.874 van de drijfnetvisscherij hier aan de markt. De 80 van elders aangevoerde consignatie- zendingen brachten f 4508 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 215.668 tegen f 228.449'in de daaraan voor afgaande week. AMSTERDAM, Aangevoerd en afge slagen in de Gemeente-VischhalZetschol f 1013, kleine schol f 4.605, schar f 2.8(3 3.30, kleine schelvisch f 11.30 per mand. ENKHUIZEN, 30 Maart. Heden goede haringvangst en vaste prijzen. Getal vaartui gen 80. Vangst 7 tal tot 50 tal per vaartuig. Totaal 300.000 stuks reepharing. Prijs f 2.10 a 2.20 per tal. KRALINGSCHEVEER, 30 Maart. He den waren ter markt aangevoerd 205 win- terzalmen, prijs f 1.501.80 per kg. Een 40-jarig jubilé. Heden, 1 April, is het 40 jaar geleden, dat de eerw. Zuster Aloysia, overste der R.-K. Meisjesschool te Vinkeveen, aan deze schoot werd verbonden. Een comité tot huldiging is benoemd, dat half-Mei namens oud-leer- Hngen en parochianen de jubilaresse een blijvend geschenk zal aanbieden. HULST, 30 Maart. Granen. De aanvoer ter markt was heden klein. De noteerinP' was als volgt tarwe f 1117, rogge f 13.50,. gerst f 15, erwten f 13.50 en bruine boonen f 15. PURMEREND, 31 Maart. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabrieks- f 49, met merk 51; 9 sta pels boeren» ff—, met merk f 53. Boter. Aanvoer 506 kg f 2-202.30 oer kg. Vee. Aanvoer 560 runderen, als 355 vette koeien f 1—1.25 per kg, melk- en geldekoeie:- f 2004-75, 13 vette kalveren f 1.501.70 nar kg; 1050 nuchtere kalveren f 1542, 12 stierpn, 34 paarden f 100250, 350 scha- neti f 4056; 490 vette varkens; slacMvar- Vens f 0.78—0.82, zouters f 0.740.78 per k". U8 mavere varkens f 2448; 200 bigger 1020; 42 geiten en bokken. Handel in runderen en ve^te kalveren ma- schapen stut, vette varkens vlug. Tonge hanen f 1.752.35 p. st. Eieren. Kippen- f 5.506.50; eenden- f 5.75. Kievitseieren f 0.60 p. st. PURMEREND, 31 Maart. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 75.000 kio- oen- f 5.806.80 en 130.000 eenden- f 5.90- 6.10 n. 100 stuks, SNEEK, 31 Maart. Vee. Ter markt waren 342 melk- en kalf koeien f 250480, 31 vette koeien f 250440; 23 vette kalveren f 7090; 848 nuchtere, kalveren f 818 29 graskalveren f 90150. pinken f 206 schapen f 3456. 12 lammeren, 280 varkens f 60135, 50 biggen f 1015. Men besteedde voor vette runderen 47%—52% -t., idem kalveren 6070 ct., idem varken" 3639 ct.. zouters 3537 ct., Londensche varkens 3537 ct. Handel in melkvee, v-tte en nuchtere kalveren, alsmede biggen kalm; in laatstgenoemde beter. Schapen duur, doch niet hooger. Varkens en pinken prijshoudend. Eieren. Aanvoer 125 kievitseieren, 5075 ct. oer stuk. AMSTERDAM, 31 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonfe f 5.70—6.50, Blauwe f 5.65—6.10, Eigenheimers f 55.25, Bravo's f 55.25, Industries f 4.50—4.60, Roode Star f 4.40 4.50, Blauwe Eigenheimers f 4.504.75. Priesche Borgers' f 5.405.50, roodstar f 4.40—4.50, rood bonte f 5.25—5.50, Blau- 'W Borgers f 4.504.75. Noo"d Hollandsche B'auwe f 4—4.25 En-te f 4.80—5. Hooide 'B-ave's 5.2'ï5,50. 1eeuw"che P(in. 4.*^- r 2.7^ 2 80, bonte Poters f 2.7n2 so TTi'l ■'O'vw Z-mdaa-daonelen f 6.507.50. Alles oer h' Winte- Malta-aardappelen f 1213- pe- 100 kg. AMSTERDAM, 31 Maart. (Noteering v/h Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene.) Goudreinetten Extra f 5264, idem De Pruisische landdag heeft vanmiddag,, nadat bij een stemming niemand dc vol strekte meerderheid had behaald, den mi nister van financiën Höpkcr Aschoff (de mocraat) met 213 stemmen van de demo craten, het centrum en de sociaal-demo craten tegen 177 van rechts op dr. Peters en bij 43 stemmenonthoudingen van de com munisten tot minister-president van Pruisen gekozen. Daar natuurlijk deze nieuwe mi nister-president evenmin als dr. Marx een gezonde meerderheid voor zijn kabinet zal kunnen vinden, neemt men in parlemen taire kringen algemeen aan, dat de Prui sische landdag binnen afzienbaren tijd zal worden ontbonden. Dr. Höpker Aschoff werd op voorstel van het centrum gecandideerd, daar dit zich nog niet voor Braum wilde verklaren, omdat de sociaal-democraten nog geen bindende ver klaring nopens de candidatuur-Marx voor het rijksprcsidentschap hadden afgelegd. Aan de Bovenwezer tusschen Velthelm en Hausberge hadden Dinsdag groote manoeu vres van de rijksweer olaats waaraan een bataljon infanterie, artillerie, cavalerie en titailleurs deelnamen. Juist op het oogen- blik, dat de troepen met een door de pio niers gebouwde veerpont werden overgezet, brak een van deze op pontons gebouwde veren uit elkaar en de modelbepakte solda ten ten getale van c.a. 100 vielen in het water. Aan eenigen gelukte het zich van ransel en geweer te ontdoen en zwemmend den oever te. bereiken, een grcot aantal echter verdwenen in de golven. Volgens de berich ten bedraagt het aantal slachtoffers ruim 50 man, hoewel van officieele zijde getracht wordt het ongeluk minder ernstig voor te stellen. In een gisteren gehouden bijeenkomst van het partijbestuur van het Centrum werd eenstemmig besloten een commissie te vor men, die met de daarvoor in aanmeik:ng komende partijen over een gemeenschappe lijke candidatuur Marx zal onderhandelen. Donderdag komt de rijkspartijraad van net centrum bijeen, teneinde over het resultaat van deze besprekingen te beraadslagen. De commissie-Lobell heeft gisterenmorgen vergaderd, zonder evenwel een definitief be sluit te nemen. In de commissie is de stem ming nog steeds zeer sterk v.oor dr. Jarres, doch in de achter de commissie staande par tijen en groepen is minder eensgezindheid. Voornamelijk dc Duitsch-nationale blhden, waaronder de „Kreuzzeitung" en de „Berli ner Börsenzeitung", dringen er onverbloemd op aan, dat men dr. Jarres door een ander zal vervangen. Men néémt aan, dat dr. Jar res zich wel uit eigen beweging zal terug trekken, teneinde de baan voor oen anderen candidaat vrij te maken. De graaf van Yperen (maarschalk French) heeft een beteren nacht gehad. Zijn toestand is verbeterd. Zooals te verwachten was, hebben de in terpellaties over de gebeurtenissen in het Quartier Latin de gemoederen in de Kamer hevig in beroering gebracht. Nu de beweging onder dc studenten voort duurt en solidariteitsstakingen in andere faculteiten dreigen, zal de regeering vermoe delijk wel danig spijt hebben van de be noeming die door haar partijkarakter deze heele beweging heeft ontketend, maar de opwinding, die rechts getoond wordt, doet anderzijds niet erg eerlijk aan. De grief van den eersten interpellant, Ybarnegaray, is voornamelijk, dat Scelle de schriftelijke belofte zou hebben afgelegd de candidatuur-Le Fur-niet tegen te werken en daarna dë benoeming toch heeft aanvaard, naar hij zei, omdat hij wist, dat Le Fur toch niet zou worden benoemd. Hij verweet de regeering verder haar algemeene partijdig heid bij de benoemingen en verdedigde de verontwaardiging der studenten, die, naar hij door voorlezing van in neutrale vereeni- gingen aangenomen moties aantoonde, van zuiver corporaticven aard is. Onder de verschillende incldente#, die in de algemeene opwinding voorvielen, hield er een de Kamer geruimen tijd op. Herriot zeide, toen een depute van rechts hem hevig gesticuleerend iets toeriep, tot zijn buurman1, den minister van justitie: „Wat wil dia epilepticus?" Over deze qualificatie maakte men zien rechts weer zoo Loos. dat de ritting noest worden Geschorst en b'r de b' ":ng illerlei verklaringen moesten worden afge- j legd en aangehoord, eer de rust was weer- i gekeerd. i Daarna besloot Ybarnegaray met een hulde aan den doyen Berthélémy. De zitting duurt voort, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6