STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. M ARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe belastingoniwerpen. Het Belgische Koningspaar naar ons land. De Eerste Kamer en de Zomertijd. Wijziging burgerlijke pensioenen. Verblijdende feiten. De school voor kerkmuziek. Naar de missie op Java. Het gevaar van wetenschap pelijk experimenteeren. Hollandsche schilders naar Folkestone. Geen „telefonisten"-ziekte. Het Rijksmuseum. UIT BOEK EN BLAD. inhoud van tijdschriften. VISSCHERIJ. LEGER EN VLOOT. De school voor verlofsoffi eieren te Kampen. LUCHTVERKEER Een nieuw Britsch luchtschip. VERKEER EN POSTERIJEN. Vrijwillige verkeersinspectie. 9p initiatief van de Motorclub „Brabant te 's-Hertogenbosch, is Maandag aldaar op gericht de Vrijwillige Verkeers-Inspeclic voor NoorcT-Brabant. Een commissie werd benoemd, waarin zitting hebben de heeren: Overste Thomson; v. Dam, commissaris van politie; Spierings, burgemeester, en Roborgh consul A. N, W. B. De codificatie van het inter nationaal recht. De nieuwe Rijkspresident. Een algemeene staking van studenten. De Hebreeuwsche universiteit ingewijd. De bezwaren der gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft zich thans tot de Tweede Ka mer gewend met een adres in zake de on langs ingediende belastinogntwerpen. Adressant meent, dat deze ontwerpen en meer in het bijzonder, dat tot wijziging der Wet op de inkomstenbelasting 1914 gewich tige Gemeentebelangen gemoeid zijn; en wel te die mate, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat ongewijzigde aanneming van dit wets ontwerp voor de financiën van vele Ge meenten veel meer ingrijpend zal blijken te zijn, dan voor die van het Rijk, Voor vele Gemeenten beteekent de aanneming van dit ontwerp een verlies van een belangrijk deel harer inkomsten. Voor de dekking daar van zullen zij zelve moeten zorg dragen, het geen, zoo wordt gezegd, niet altijd terstond zal kunnen geschieden. Daarbij zal het vaak noodig zijn, den be lastingdruk van de hoogere inkomsten zeer te verzwaren. Naar uit de verdere toelichting blijkt, bezwaart adressante vooral de voorgestelde wijzigingen in art. 68 der Wet, ten gevolge waarvan gemiddeld alle belastbare inkomens een vermindering met 5600 zullen ondergaan, hetgeen niet alleen een belang rijk verlies op het totaal op het belastbare bedrag der inkomens beteekent, maar bo vendien in vele gevallen hierop neerkomt, dat 25 a 60 pCt. (in sommige Gemeenten zelfs veel meer )der thans in de Rijksinkora- ztecbelasting aangeslagenen niet meer in die belasting zullen worden bterokken. De gevolgen hiervan worden voor vele Gemeenten zeer belangrijk geacht: in de eerste plaats voor die Gemeenten, welke op centen op de Rijksinkomstenbelasting hef fen. Verderz al ook de heffing van de Gemeen telijke inkomstenbelasting door het Rijk meer en meer bezwaarlijk worden. Gevreesd wordt, dat aan hen, die in den vervolge wel Gemeentelijke, maar geen Rijksinkomsten belasting zullen, betalen, niet voldoende aandacht zal worden geschonken. Ten slotte, zoo wordt gezegd, dreigt nadeel voor de Gemeenten, doodat volgens de thans gelden de bepalingen de heffing van het schoolgeld voor het Lager Onderwijs geheel aan de Rijksinkomstenbelasting is gekoppeld. Ook tegen de voorgestelde wijzigingen in de Successiewet oppert adressant eenige bezwaren. Zoo tegen de schrapping van de vrijstelling van het recht van Successie en van het recht van schenking voor al wat geëfrd of gekregen wordt, door resp. schen kingen aan Provincie of Gemeenten. Deze wijziging zou adressante zeer betreuren, om dat de kans, dat de ingezetenen der Ge meenten legaten en schenkingen zullen doen er kleiner door wordt. Adressant verzoekt ten slotte de bedoelde wetsontwerpen niet aan te nemen, dan na dat hierin wijzigingen zijn aangebracht, die aas de bezwaren der Gemeenten tegemoet komen. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, wordt op het oogenblik de mogelijkheid van een bezoek van het Belgische koningspaar aan het Nederlandsche Hof ernstig overwogen. Op het oogenblik is ten aanzien hiervan nog geen officieele beslissing genomen en er is ook nog geen datuip vastgesteld, doch dc aandacht van den koning blijft op deze aangelegenheid gevestigd. Koning Albert zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om Koningin Wilhel- rmna dank te zeggen voor hetgeen Neder land tijdens den oorlog heeft gedaan ten behoeve der Belgische vluchtelingen en voor het aandeel van Nederland in de werkzaam heden van het Spaansch-Nederlandsche comité ten bate van de levensmiddelen- voorziening van België tijdens de Duitsche bezetting. Een beslissing, volgens het blad, omtrent een en ander ia, niet te verwachten voor de verkiezingen in België zullen zijn afgeloo- pen en het nieuwe kabinet zal zijn geconsti tueerd. De stapels adressen. De Eerste Kamer was Woensdagavond in openbare vergadering bijeengekomen, onder voorzitterschap van baron Van Voorst tot Voorst. Nadat de griffier eenige stapels adressen tegen de afschaffing van den Zomertijd had •voorgelezen, ging de Kamer in de afdeelin- gen tot onderzoek van verschillende wets ontwerpen. De openbare vergadering werd tot Don derdagmorgen 11 uur verdaagd. Er werd in tegenstelling met andere avondvergaderin gen nu groote belangstelling betoond door de Senaatleden, blijkbaar in verband met de vergadering op heden. Donderdag, waar in het wetsontwerp betreffende den zomer tijd zal worden behandeld. r VERGADERING VAN WOENSDAG 1 APRIL, NAM. 1 UUR. Voortgegaan wordt met de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der burger lijke pensioenen. In de eerste plaats is aan de orde de stemming oyer het amendement-van Braam beek om den aftrek bij cumulatie van pen sioen en traktement op 80 pet. in plaats van 90 pet. van het surplus te bepalen. Dit amendement wordt verworpen met 42 tegen 19 stemmen. Het desbetreffende artikel wordt aange nomen met 50 tegen 10 stemmen. Tegen zijn alleen de sociaal-democraten en dc eenig aanwezige communist. Bij art. 34 dringt mej WESTERMAN (V. B.) nog eens met nadruk aan op grootcn spoed bij de afwerking van den achterstand bii de pensiéen-berekeningen. Zij hoopt, dat het toegezegde voorschot spoedig zal wor den toegekend. Dc Minister van Financiën, de heer COLIJN, herhaalt zijn toezegging, dat de grootst mogelijke spoed zal worden be tracht. Ook de toekenning van voorschot ten zal met voortvarendheid worden gere geld. Bij art. 35 spreekt de heer J. TER LAAN (S.-D.) er zijn teleurstelling over uit, dat den ambtenaren het recht tot het aanvragen van herkeuring wordt ontnomen. De Com missie van Georganiseerd Overleg was te gen die opheffing. De Minister zegt, dat de Pensioenraad deze opheffing heeft gevraagd om admini stratieve redenen. De keuring geschiedt door drie geneeskundigen, waarvan één wordt aangewezen door den ambtenaar. Bij goedkeuring kan de ambtenaar in verzet komen bij den Centralen Raad van Beroep, Het recht is dus meer dan genoeg verz«- ifcerA, 1 De heer KETELAAR (V.-D.) Is niet te vreden met het antwoord van den Minister. Er bestaat een beroepsinstantie en herhaal delijk is een beroep anders beslist dan in eerste instantie. Daaruit blijkt, dat dit be roep onmisbaar is. Het is door niets te ver vangen. Spr. raadt de Kamer dus aan, dit voorstel van de regeering te schrappen. Ad ministratieve rompslomp mag toch geen re den zijn aan de ambtenaren een recht van beroep te ontnemen. De MINISTER zegt nog, dat er wel een beroep blijft, maar alleen geen herkeuring. Keuring, bezwaarschrift en Centrale Raad van Beroep, deze drie instanties blijven bestaan en dat is meer dan genoeg. Art 36 wórdt goedgekeurd met 44 tegen 18 stemmen. Art. 37. De heer VAN BRAAMBEEK (S.-D.) heeft c-r bezwaar tegen, dat de Pensioenraad be voegd is den ambtenaar te laten herkeu ren of hem voor drie maanden in een ob servatie-inrichting te doen opnemen of hem een geneeskundige behandeling op te drin gen. Hij vreest dat dit te vér gaande mid delen zijn. De MINISTER zegt, dat men niet te licht moet denken over aggravatie en simulatie. Gelijk in de Ongevallenwet is voorgeschre ven zal hier gelegenheid worden gegeven tot toe passing van andere middelen voor onderzoek De bezwaren tegen deze regeling acht hij óverdreven. Alleed als de geneeskundigen eenparig verklaren, dat opneming in een in richting noodig is, zal deze plaats hebben. Daartegen is toch niets in te brengen. Te genover de schromelijke aggravatie en de schromelijke simulatie, die herhaaldelijk voorkomen, is een krachtig middel onmis baar. De heer MARCHANT (V.-D.) begrijpt niet dat een anti-revolutionair minister met deze tirannieke bepalingen komen kan, die iemand een geneeskundige behandeling kun nen opdringen, die tegen zijn consciëntie gaat. De MINISTER meent niet meer behoe ven te zeggen dat bij hem conscientie-be- zwaren als zeer deugelijke bezwaren gelden en dat daarmede altijd ernstig rekening zal worden gehouden. De heer BEUMER (A.-R.) wijst er op, dat de Ongevallenwet nog veel verder gaan de voorschriften geeft en hij ziet niet in waarom de ambtenaren anders behandeld moeten worden dan de arbeiders. Dc heer KERSTEN (Ger. St. Partij) vraagt den Minister uitdrukkelijk te willen verkla ren, dat conscientievrijheid geëerbiedigd zal blijven. De MINISTER herhaalt zijn zooeven ge geven verklaring uitdrukkelijk. De heer MARCHANT (V.-D.) stelt nu een amendement voor om de geneeskundige be handeling uit deze bepaling te doen verval len. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 20 stemmen. Mevr. BAKKER-NORT (V.-D.) verdedigt het amendement voor het z.g. zuster-pen- sicen. j „Indien een ambtenaar (ambtenares) of gepensionneerde ambtenaar (ambtenares) met minstens 25 voor pensioen geldende jaren overlijdt, zonder weduwe of weczen achter te laten, kan onze minister van fi nanciën ten aanzien van de inwonende on-- gehuwde zuster, die zonder eenige bezoldig de betrekking te vervullen gedurende de laatste 10 jaren vóór het overlijden de huis houding heeft waargenomen, de voor het pensioen der weduwe geldende regelen van overeenkomstige toepassing verklaren." Mej. WESTERMAN (V.-B.) en mej. GROÉNEWEG (S.-D.) steunen dit amende ment. De heer BEUMER (A.-R.) acht het oogen blik slecht gekozen om uitbreiding aan de Pensioenwet te geven, terwijl de strekking van dit ontwerp jufst beperking is De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) steunt het amendement, omdat er zeer vele treurige gevallen zijn, waarin het alleszins billijk is hulp te verleenen. De MINISTER ontraadt het amendement. Hij ziet niet in, waarom juist de zuster ge holpen moet worden. Er zijn nichten en ge heel vreemden, die in precies dezelfde mate die hulp zouden verdienen. Het amende ment is overigens in strijd met het beginsel. Het amendement wordt verworpen met 34 tegen 32 stemmen. Vóór stemde de lin kerzijde en de leden Snoeck Henkemans, Bakker, Bronsveld-Vitringa, Meyer en Bulten. Mej. GROENEWEG (S.-D.) wenscht te bepalen, dat het pensioen niet eindigt met het einde van het kwartaal, waarin het over lijden plaats heeft, maar wel- met het einde van de maand, volgende op die waarin het overlijden plaats heeft. De MINISTER acht het voorstel prac- tisch onuitvoerbaar gelijk in de praktijk is gebleken. De pensioenen moeten met bet kwartaal eindigen wil een goede admini stratie mogelijk zijn. Artikel 37 wordt ongewijzigd goedgekeurd met 46 tegen 18 stemmen. Mej. GROENEWEG S.-D. blijft nog be zwaar maken tegen de uitbetaling der pen sioenen per kwartaal. De ambtenaren krij gen hun salaris per maand en bij den over gang naar pensioen raken zij achterop. De MINISTER acht andere uitbetaling technisch onuitvoerbaar. Bij zitten en opstaan wordt dit artikel goedgekeurd. Bij art. 69 verdedigt de heer RUTGERS A.-R. een amendement om te laten verval len de goedkeuring van Ged. Staten op alle voorzieningen dezer wet. Het lijkt hem niet gewenscht bijv. de kwestie van de pensioenbijdrage door gemeenten vast te stellen, aan hun oordeel te onderwerpen. Het is beter deze aangelegenheid aan de ge meenten over te laten als dc regecring toe zicht houdt. De heer KETELAAR V. D. voelt niets voor dit amendement, omdat de toestand geen bezwaar oplevert, maar wel zijn voor deel heeft. De goedkeuring van Ged. Staten is een goede veiligheidsklep. De MINISTER acht het amendement ook niet gewenscht, maar is bereid een wijziging aan te brengen die gedeeltelijk aan den wcnscb van den heer Rutgers tegemoet komt, door art. 36 uit te schakelen, waar door de bijdrage voor de pensioenen is ont trokken aan de goedkeuring van Ged. Sta ten. Aldus geschiedt. Bij art, 73 licht dc heer KETELAAR V. D. een amendement toe om te bepalen, dat de ambtenaren bedoeld in art. 3 eerste lid de zer wet (personen beneden 400 salaris), die ambtenaar willen blijven in den zin der wet, tenzij zij anders verklaren te willen. De wet eischt daf zij zullen verklaren het tc willen blijven. De MINISTER neemt dit amendement over. De heer SURING R.K. dient daarop een paar amendementen in (zie elders in dit nummer), die door den minister worden overgenomen De heer TILANUS C.-H. heeft ingediend een amendement bij de overgangsbepalingen dat hetzelfde is dat Dinsdag door hem is ingetrokken. Art. 78a zal luiden: „Attikel 67 der Pensioenwet, zooals dal ingevolge deze wet zal luiden, blijft buiten toepassing ten aanzien van inkomsten, die een gepensionneerd ambtenaar op het tijd stip van het in werking treden van deze wet geniet." Het voorgestelde amendement op artikel 31 werd door spr. teruggenomen, toen hem bij de openbare beraadslaging was geble ken, dat het bezwaar tegen het doen ver vallen van de woorden „geniet of" (artikel 67, lid 2, nieuw) o.m. daarin gelegen was, dat deze woorden ook voor de toekomst hun beteckenis behielden in verband met het zoogenaamd uitgesteld pensioen (artikel 48, lid 2, nieuw). Aangezien de bedoeling van het amendement geen andere was, dan de "verkregen rechten in zooverre te hand haven, dat dc in het tweede lid van artikel 67 der Pensioenwet voorgestelde beperking van cumulatie van pensioen met inkomsten uit na het ontslag ter hand genomen ar beid riet van toepassing zou zijn op dege nen, die vóór 1 Juli 1925 zijn gepension neerd, wordt thans met het bovenstaande amendement getracht dit doel te bereiken bij overgangsbepaling. De heer BEUMER A.-R, is tegen dit amendement, omdat hier gunstig wordt be slist, terwijl gisteren in vele andere geval len veel minder gunstig is beslist. Herhaal delijk is ingegrepen in de levensomstandig heden van ambtenaren en het is niet billijk nu daarvoor terug te schrikken. De MINISTER blijft bezwaar houden te gen dit amendement. Het amendement wordt verworpen met 30 tegen 26 stemmen. Mej. GROENEWEG S.-D. licht toe de over gangsbepaling ten gunste van hen die reeds 50 jaar ziin, om hun nog de gelegenheid voor vervroegd pensioen te bezorgen. Dit is het amendement dat spr. Dinsdag heeft inge trokken. De MINISTER neemt dit amendement over. Bij art. 85 wijst de heer VAN GIJN V. .B cr op, dat er nog altijd personen zijn, die gedeeltelijk, gemeentelijk, gedeeltelijk rijks pensioen hebben. Dit kan tot moeilijkheden aanleiding geven, die spr. met voorbeelden toelicht. Hij ontwerpt een amendement om dit te verbeteren. De MINISTER zegt dit onverwacht amen dement niet te kunnen beoordeelen. Over het amendement wordt gestemd. Vóór stemmen 5 leden, tegen 30, zoodat het vereischle getal leden niet meer aan wezig is. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. nog een internaat te Tjandi en een L. school te Weltevreden onder hun leiding staan. Moge deze nieuwe stichting onder Gods onmisbaren Zegen een groeten bloei bele ven en door nog meerdere gevolgd worden tot heil van het Javaansche kind. Een verblijdend feit is het voorzeker dat het waarschijnlijk niet lang meer duren zal ot iedere plaats in het Aarlsdiocees Utrecht van eenige beteekenis heelt een eigen Inlandsch Priesterstudent in een der vele missiegebieden. Het voorbeeld van Groningen moge ter navolging strekken. Reeds verleden jaar was de parochie van het H. Hart aldaar begonnen. Circulaires werden gezonden aan alle parochianen, be vattend een kort opwekkend woord met een open ruimte, gelegenheid biedend al de namen van liet "heele gezin in te vullen. En toen de ijverige zelateurs en zelatrices eemge dager, later om antwoord kwamen, kon reeds spoedig worden geconstateerd dat de parochie van het H. Hart Weldoen ster was geworden van het Sint Petrus Lief dewerk, d.w.z, jaarlijks een priesterstudent voor haar rekening nam. Pastoor Kars van de St. Marlinusparochie riep in zijn Nieuwjaarspreek de geloovigen op, een Beurs voor S. P. L. tc formeeren en kon enkele weken later het geld reeds opzenden, ook Martinus had zijn priester student. Eenige weken geleden begon de actie in de St, Jozefparochie naar het voorbeeld van de parochie van het H. Hart. Ook hier bevatte de circulaire een kort opwekkend woord en waren door de goede zorgen van kapelaan F. Schoemaker reeds alle namen van ieder gezin ingevuld, zoodat eenvoudig „ja" achter den naam behoefde gezet te worden. De zelatricen kwamen en.... St. Jozef neemt jaarlijks drie priesterstudenten voor zijn rekening. Ook in de St. Antoniusparochie in Utrecht is de actie in vollen gang en reeds mag met meer dan waarschijnlijkheid gerekend worden dat kapelaan Reuling minstens voor twee priester-studenten borg blijft. Oldenzaal bad reeds drie priesterstuden ten, dat was den ijverigen hoofdzelateur, den Nestor zeker in dienstjaren bij S. P. L. maar bijna ook in leeftijd, niet genoeg en hij is op het pad getogen nog een vierden student er bij te krijgen. De geestelijkheid van 't Aarlsdiocees die vroeger reeds een Beurs stichtte, _js nu doende een tweede er aan toe te voegen. Hartelijk dank mag zeker hier gebracht worden aan allen die het initiatief namen en tevens aan allen die op welke wijze ook meehielpen het „ideaal" in werkelijk heid om te z^ten. Och. wanneer allen medewerken kan zoo machtig veel tot stand gebracht worden. Het Aartsbisdom telt thans 22 Beurzen en minstens 67 Weldoenersbijdragen, m.a.w. zorgt minstens voor 89 studenten jaarlijks. Studenten, onderhouden door Beurzen of Weldoenersbijdragen, gevormd door de ge zamenlijke inwoners van een plaats of pa rochie: Amersfoort 3, Arnhem 6, Borne 1, Bus- sum (H. Vitus) 1, Deventer 1, Doornenburg 1, Eist 1 Enschede (H. Jacobus) 1, (H. Jo zef) 1, Gaanderen 1, Gendt Groenlo 1, Groningen (H. Martinus) 1, (H. Jozef) 3, (H. Hart) 1, Haaksbergen 3, Haarle 1, Hen gelo (O.) 2, Herwen en Aerth 1, Hilversum (St, Vitus) 2, Klarenbeek-Loenen 1, Leeu warden (H. Bonifacius) 2, Lichtenvoorde 1, Lobith 1, Maarssen 1, Oldenzaal 3, Pan- nerden 1, Sneek 1, Utrecht (H. Antonius) 2, (H Dominicus) 1, (H. Jozef) 2, (H. Mar tinus en Getrudis) 1, (O. L. V ten Hemel opneming) 2, (H. Willibrord) 1, Wageningen 1, Zeist 1, Zieuwent 1, Zwolle (O. L. Vr.) 1, (St. Michaël) 1, te samen 58. Studenten, onderhouden door Beurzen en Weldoenersbijdragen, gevormd door parti culieren of vereenigingen: Arnhem 5, Bussum (Ille Orde St. Vitus) 1, Deventer 1. Didam 1, Driebergen 1, Fra- neker 1, Harmeien 1, Hilversum 1, Leeu warden (H, Bonif.) 3, Lichtenvoorde 1, Maarssen 1, Soest 1, Utrecht 2, Wegdam 2, Wijhe 1, Zeist 1, Ziewent 4, Utrechtsch Missie-Comité 2, Utrcchtsche Geestelijk heid 1, tc samen 31. ANT. DE WIT, Arnhem, 30/3/'25. Dioc. Direct. S.P.L. Dr. Caec. Huigens O.F.M., directeur De aflevering van het St. Gregorius-blad, welke Vrijdag verschijnt, zal het bericht brengen, dat pater dr. Caecilianus Huigens O.b.M, uit Woerden, is benoemd tot dircc- teur der Nederlandsche R.K. Kerkmuziek- school „Si. Caecilia," Opening van een Hollandsche school. Van de Broeders van den H. Aloysius tc Oudenbosch vertrekken met het stoomschip „Juliana" van de Maatschappij „Nederland^ de Eerw. Broeders Cyrillus en Thaddcus, die eenigen tijd met verlof in Nederland hebben vertoefd, alsmede de Eerw. Broeder Joan Baptista, die voor dc eerste maal naar Java zal vertrekken. Hun afreis op 25 April n.s staat in verband met de oprichting van een Hol!. Inlandschó school te Soerabaja, welke medio Juni zal geopend worncn. Ie Soerabaja besturen de Eerw. Broeders reeds een tweetal bloeiende inrichtingen van onderwijs, van welke de nieuwste in een voor U. L. 0. zal worden omgezet, tenviil De bekende entomoloog prof. Lelroz is ternauwernood aan den dood ontsnapt, door dat hij te lang in een kamer, gevuld met vergiftig gas is gebleven, in welke hij ex perimenteerde. Twee van zijn assistenten vonden hem bewusteloos in een stoel in zijn studeerkamer, welke hij nog had kunnen be reiken. Hij is langzaam herstellende. Kunst en vreemdelingenverkeer. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft een aardig plan bedacht. Op haar initiatief zal te Folkestone, de druk bezochte Engel- sche badplaats en station van de lijn Vlis- singenZuid-Engeland, een op 2 April te openen tentoonstelling worden gehouden van hedendaagsche Hollandsche schilderijen. De tentoonstelling, welke drie maanden duren zal, en een vijftigtal schilderijen om vat en gehouden wordt in de Lady Sasson- zaal van het museum te Folkestone, wordt a.s. Donderdag door den burgemeester van die Engelsche havenplaats geopend met een feestelijke bijeenkomst in het stadhuis. Daar na zal de heer Otto van Tussenbroek een voordracht houden over de Nederlandsche schilderkunst. De tentoonstelling heeft ten doel het vreemdelingenverkeer tusschen Nederland en Engeland te bevorderen en bij de keuze van de tentoongestelde schilderijen heeft men er naar gestreefd te trachten het En gelsche publiek met ons Nederlandsche land schap en met de typische kleederdrachten en binnenhuizen van ons land bekend te maken. De geillustreerde catalogus van de ten. toonstelling waarbij de heeren Henri Polak en Otto van Tusschenbroek ieder een kort inleidend artikel schreven, bevat de atelier portretten van de inzenders, de schilders: Arthur Briët, Co Breman, Gerard Bergsma, B, A. van Beek, Jacob Dooyewaara, H. Hcyenbrock, W. G. F, Jansen, W A. Knip, Frans Langeveld, Dirk Melles, Evert Pie- ters, B. J. C. Pothast, David Schulman, L. v. d. Tonge, J. van Vuuren, C. Vreedenburgh, meest allen vertegenwoordigers van de la tere Haagsche en Larenscbe school. Dc inzenders en hunne echtgenooten zul len als gasten van de maatsch. Zeeland de reis naar Folkestone maken om de officieele opening bij te wonen en een bezoek te bren gen aan Kent, Canterbury en dc National Gallery tc Londen. Men heeft de ziekteverschijnselen van vrouwelijke telefonisten in 2 groepen on derscheiden: ten eerste een typische tele- fenistenziekte, die een psychisch-nerveus symptomencomplex vertoont en als een werkelijke beroepsziekte de kleinste groep voorstelt, en een groote groep van beroeps ongevallen, die men weer in organische of functioneele aandoeningen scheidt. Uit een onderzoek van G. Zerbe blijkt, dat deze opvatting niet juist is. De getallen van Hei delberg en Karlruhc toonen wel aan, dat het vrouwelijk post- en telegraafpersoneel meer en ernstiger ziek is dan vrouwelijk bureau- of kantoorpersoneel maar bepaalde aandoeningen van het zenuwstelsel werden niet waargenomen en bedrijfsongevallen zijn haast niet voorgekomen. (N. T. v. G.) I Men schrijft uit Amsterdam: Maandag zijn wederom vier nieuw geres taureerde zalen voor het publiek openge steld. Het karakter dezer zalen komt over een met dat dergenen, die vroeger een ver andering hebben ondergaan. Er is ook nu weer gestreefd naar een zooveel mogelijk combineeren van schilderstukken. Zoo vinden we in de eerste zaal het werk van Hollandsche meesters in Italië vervaar digd, als van Karei du Jardin, J. Asselyn, Sweerts, J. Hackaert en Saftleven, die al len op karakteristieke wijze het Italiaansche volksleven hebben in beeld gebracht. De tweede zaal toont ons schilderijen, van Frans Hals uit een late periode en is meer gericht naar het landschap. Daar naast zien we werk van kleinere meesters: van Ostade, Ruisdael, Berchem, Hobbema, Dusaert. Van de derde zaal wordt één der wanden in beslag genomen door Rembrandts Jood- sche Bruidje, dat hier prachtig tot zijn recht komt, ook door de magnifieke belichting Door het aanbrengen van een horizontaal scherm in het midden der zaal is men er geslaagd het van boven stralende licht te temperen. Door gordijnen aan weerzijden van het doek krijgt het geheel iets rustig en voornaams. De vierde zaal laat ons meer decoratief werk zien: de groote portretten van dc van Dijcks, schetsen van Rubens en Teniess. Het Schild no. 9. Apolo getisch maandblad; Brief van Pater Bensdorp aan een zoeker naar de waarheid; J. P.Verhaar: Moderne religieuse stroomingen buiten de Roomsch- Katbolieke Kerk; E. Frank: 1. Het Mormo nisme; Piet Kasteel: Galerij van bekeerlin gen: Dr. F. J, Kinsman; Op den Uitkijk; Vragenbus; Boekbespreking. No. 10: Mgr. Dr. Jan Olav Smit: Is Chris tus waarlijk God?; A. Th. Seijsener: Pluri formiteit der waarheid?; E. Frank: Moderne religieuse stroomingen buiten de Roomsch- Katholieke Kerk; 1. Het Mormonisme (ver volg): J. Beenakker: De liefde van God; Op den Uitkijk; Vragenbus; Boekbespreking. Boekzaal der geheele wereld. Maartaflevering; G. Ridder de van der Scheuren. Van Reisen en Debben, Jos. Van der Velden, Bernard Shaw's St. JoRan Jan Engelman, Pissarro en het Impres sionisme. Tsjecho-Slowaakschc Redac teur, Kroniek der Tsjecho-Slowaaksche Li teratuur.Zwitsersche Redacteur, Kroniek der Zwitsersche Literatuur. Boeken nieuws. Uil bock en Blad, Verschei denheden. Boekenschouw. 15 Maart: Een Vlaamsche Dichteres. Hugh Walpolc. Een moderne pelgrimsreis. Het boek dat den Nobelprijs won. Wat anderen schrijven. Nieuwe uitgaven. Voor het Geestelijk leven. Opvoeding, Zelfopvoeding en Onderwijs. Letterkunde en Kunst. Romans en Verhalen. Ons Liturgisch Tijdschrilt. Passie cn Paschen. Dr. J. Teurlings. Bij de Heiligverklaring ran Sint Pleter. Th. Sitinige, PaaschZalerdag. Jos. Poels, Sint Marcus-processie en de Kruisdagen. C, O. Het gebruik van het misboek door de ge loovigen, Van de Bredasche Afdeeling Over Boeken. St. Antonius. April: Sint Antonius en Zuster Josephine 't Is de Mode. De Stemming voor de Definitieve Lijst, Afstandsberekening. De Franciscaansche Missiebond. Uit onze Missie van Z.-Chansi. Uit onze Missie van Brazilië. Missie-Actie. Missie- Kroniek. Missie-Giften. Een Kind der Wereld en een Kind van God. Verkregen en Gevraagde Gunsten. AMSTERDAM, 1 April. Aardappelen (Bericht van den makelaar Jac. Knoop) De aardappelprijzen bleven heden onveranderd. AMSTERDAM, 1 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 236 vette kalveren, le kwaliteit, 1,181.30, 2e 1— 1.16, 3e 0.841 per k.g. levend gewicht: 150 nuchtere kalveren 1421 per stuk; 636 vete varkens Holl. le kwaliteit 0.930.96, 2e 0.880.92, Overz. en Geldersche le kvy. 0.930.96 per k.g. slachtgewicht. DEVENTER, 31 Maart. Eieren. Ter veilin- I gen van de Coöp. Veüingsvereeniging De venter en Omstreken gelden heden de kip eieren 5.407. Aanvoer 147,500 stuks. DEVENTER, 31 Maart. Vee. Dragende koeien 325—450, guste koeien 225—280, dragende vaarzen 200300, idem pinken 225350, guste pinken 175—250, graskal- vcren 4575, nuchtere kalveren 1217, stieren per k.g, 0.951.10, vette koeien 1.151.20. Aanvoer 171 stuks. Handel goed WOERDEN, 1 April, Kaas. Ter markt wa ren 61 partijen. Prijs: Goudsche le soort 50—53, 2e soort 4446, rijksmerk 48 61; handel traag. ASSEN, 1 April. Eieren, Op de markt van de V. P. N, waren aangevoerd 221.000 stuks. Prijs 57 per 100 stuks. ASSEN, 1 April, Paarden. Aangevoerd 324 stuks. Prijzen waren; ruinen 300550; merriën 400—600; enters 150300; veu lens 100—250. ENKHUIZEN, 1 April. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten 1520, vale 2629, grauwe 2227, bruine boonen 2126 per hl. Bruin mosterzaad 4649 per 70 kg. Maanzaad 2021, karwijzaad 16, beide per 50 kg. HOORN, 1 April. Vee. Aanvoer 132 var kens. Vette 0.760.80, Londensche 0.72 0.75, Zouters 0.74—0.78 per kg. Handel matig. MAASTRICHT, 1 April. Boter. Hoogste prijs 2.50, middenprijs 2.43, laagste prijs 2.36, Aanvoer 120.275 kg. VOLENDAM, 1 April. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 460.000 eenden eieren. 5.805.90, en 7000 kippeneieren, 66.20 per 100. ZWOLLE, 1 April, Paarden. Op de markt waren 655 stuks aangevoerd, De prijzen wa ren voor: luxe paarden 475—625, werk paarden le soort 210-—400, id, 2e soort 280360, veulens ponnies 80 '280, Enters 240—320, slachtbank 90— 150. De handel was heden over 't algemeen sterk. IJMUIDEN, 1 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 11 stoomtrawlers en 7 loggers. De prijzen waren als volgt: tar bot 2.401.90, tongen 2.70—2.20 per K.G.; griet 6735, gr. schol 8221, rad. schol 3733, zetschol 5141, kl. schol 2622, 1411.50, scharen 1612.50 per 50 K.G.; roggen 268.50 per hoop; vleet 1.30 per stuk; pieterman en poon 128, gr. schelvisch 5142, inr. schel- visch 4028, k.md. schelvisch 2314,50, kl. schelvisch 159.50, 98.70 per 50 K.G., kabeljauw 5031 per 125 K.G., gr. gullen 16—13, kl, gullen 9.506, wijting 7—3.70 per 50 K.G. IJMUIDEN, 1 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 64 (Penelope) met 1522; IJM. 503 (Holland VII) met 1585; IJM, 290 (Greuvers) met 1732; IJM. 92 (Ocean II), met 3146; IJM. 121 (Louisa) met 1774; IJM. 75 (Kennemerduin) met 1343; IJM. 201 (Joh. N. Klein) met 2146; IJM. 144 (Pieter) met 2399; IJM. 6 (Eduarda) met 700; IJM. 26 (Witte Zee) met 1092; IJM. 183 (Liesbeth Betty) met 2433 en de log gers KW. 169 (Aleida) met 876; KW. 21 (Twee Gebroeders) met 348; K.W. 6< (Twee Gebroeders) met' 339; KW. 126 (Petronella) met 451; K.W. 112 (Vertrou wen) met 428; KW. 170 (Willem en Leen- dert) met 4'47 en KW. 96 (Pastiana) met 360 aan besomming. IJMUIDEN, 1 April. De Britscbe stoom- drifter YH. 68 (A. Rose) kwam heden van Newlynn hier binnen met een aanvoer van 1200 kisten makreel, welke in den afslag alhier publiek zullen worden verkocht. IJMUIDEN, 1 April. Van de IJslandvis- scherij kwam heden hier binnen de Duit sche stoom treiler PG. 273 (Ludwig,) welke voor de aangevoerde lading visch 9421 besomde. De Duitsche stoomtreiler LK. 27 (Düpler) is hier aangeomen om voor een IJslandreis te worden uitgerust. HUIZEN, 31 Maart. Aangebracht door 20 vaartuigen en koopersschuiten: 356 tal haring en een partij fuikharing a 1.80 2.15 per tal; bot (sleep) 84 pond a 223y 28Yt ets.; middelvisch 36 manden a 12 19.50. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 31 Maart. De sleepers brachten 880 pond bot aan a 27ka ets, gemiddeld; haring van 31 span: 9 Last (1 L. 10.000 stuks) 4 1.60—2.20 per tal. Noordzeeaanvoer 5150 pond a 7Yt —21 ets. ENKHUIZEN, 1 April. Totale haringaan- voer van gisterenavond 1247 tal of 249.400 stuks. Getal vaartuigen 9. Laatste mark 1.70 per tal. De haringprijs loopt iets terug. Heden kwamen hier de eerste 38 vaartuigen binnen met gemiddeld 16 tal. Maraktprijs 1.60—155. Te Kralingscheveer waren gisteren ter marakt 110 winterzalmen, prijs 1.501.7" per A K.G. Naar het Corr.-Bur. verneemt, is dc ma joor C. M. Donck, van het 12e reg. Inf., thans indeelingscommandant te Groningen, bestemd om op te treden als commandant van dc School voor Verlofsofficieten te Kampen. Het nieuwe Brische luchtschip R 101, dat voor den dienst tussc a Engeland en In* die bestemd is, zal uit roestvrij staal ge bouwd worden, 720 voet lang en 140 voet boog zijn. Het zal in Juli op stapel gelegd worden. Het kan in totaal 100 passagiers vervoeren. De machines zullen door zware olie worden gedreven; het luchtschip word' met onontvlambaar gas gevuld. Mr. Loder hield gisterenmorgen in de qpenbare zitting der commissie voor de 'codificatie van het internationaal recht een belangrijke rede, waarin hij enkele practi- sche wenken gaf voor de te volgen werk wijze der commissie. De heer Loder meende, dat de commis sie het eigenlijke oorlogsrecht buiten be schouwing kan laten, doch wel enkele on derwerpen, die daarmee in nauw verband staan, moet trachten te codificeeren, waar bij hij alles wat met het privaatrecht ver band houdt op het oog had. Zijns inziens zou het goed zijn de geldigheid van con tracten, gesloten tusschen onderdanen van oorlogvoerende staten, te regelen. De heer Loder deelde voorts mede, dat het voor het Internationaal Hof van Justitie van veel belang zou zijn, wanneer enkele pu- bliek-rechtelijke onderwerpen werden ge codificeerd, bijvoorbeeld als souvereiniteit. Spr. beval als methode aan het voorberei den van diplomatieke conferenties, die ieder een onderwerp van internationaal recht te behandelen zouden krijgen. Die conferenties zouden modelverdragen kun nen uitwerken, zooals reeds in Amerika door de commissie voor de unificatie van verdragen geschiedt. Behalve de reeds gemelde personen voerden de vice-voorzitter Diena en de gezapt van Salvador het woord. De eerste ging de reeds door de verschillende rechts geleerden en instellingen van internationaal recht verrichte werkzaamheden na, de laat ste hoopte, dat het werk dezer commissie zuiver wetenschappelijk zou blijven zonder eenigen politieken achtergrond. Het partijbestuur van de Duitsche Volks partij heeft vandaag besloten er met klem bij de commissie-Löbell op aan te dringen, dat dr. Jarres als candidaat ook in de twee de verkiezing op 26 April zal worden ge handhaafd. De Duitsch-nationalen hebben te dier zake nog geen beslissing genomen. Te oordeelen naar wat er omtrent de stemming der Duitsch-nationalen naar buiten bekend wordt, is het niet waarschijnlijk, dat zij zich eveneens voor Jarres zullen uitspreken. Zij voelen oneindig veel meer voor een candi- datuur -Luther, maar zouden ook met den rijksweermlnister dr. Gessier genoegen ne- men, ofschoon of wellicht juist omdat deze democraat is. Naar men ons mededeelt, zullen de Beier- sclie Volkspartij en de economische partij morgen in de commissis-Löbell den eisch stellen, dat er andermaal onderhandelingen met de democraten en het centrum zullen worden aangeknoopt over een gemeenschap pelijke burgerlijke candidatuur. De Beiersche volkspartij, die naar men weet van dr. Jar res niets wil weten, propageert zeer krachtig de candidatuur-Gessler en trekt dus één fijn met de Duitsch-nationalen, Terwijl men het derhalve rechts nog lang niet eens ia over den te stellen «ndidaat, zijn vandaag de besprekingen tusschen dn drie partijen van de coalitie van Wcimai (centrum, democraten en sociaal-democraten) over een gemeenschappelijke republikein- sche candidatuur officieel begonnen, waarbij duidelijk aan het licht is gekomen, dat het ook hier geen koek en ei is, al zijn de vooruitzichten voor het tot stand komen van een overeenkomst hier aanzienlijk gunstiger dan rechts. In het middelpunt van de be sprekingen stond de candidatuur-Marx. De sociaal-democraten zijn, al hebben zij nog geen definitief besluit genomen, in principe bereid deze candidatuur te ondersteunen. Het conflict van de studenten met de re geering neemt een steeds ernstiger karakter aan. De schorsing van den doyen Berthélemy wordt in universitaire kringen algemeen be schouwd als een aanslag op hun rechten, althans tradities en nu de weigering van Berthélemy de politie in de faculteit toe te laten, een van de redenen der schorsing uit maakt, heeft de doyen de overgroote meer derheid der studenten van alle faculteiten achter zich. Dit is hem hedenmiddag beduid door een manifestatie, waarbij hem met een enormen optocht een adres van sympathie is over handigd en door de algemeene staking der studenten die „Association Générale des Etudiants" heden voor de achttien universi teiten van Frankrijk heeft afgekondigd. Deze staking begint morgen De duur Is nog niet definitief vastgesteld. De eenige uitzondering betreft de medische studenten, die hospitaaldienst verrichten en die ge machtigd worden aan het werk te blijven. De Hebreeuwsche Universiteit, gelegen op den top van den berg Scopus, bijna 3000 voet boven de oppervlakte der zee, is gister ingewijd in het naburige amphitheater op een heuvel gelegen, in tegenwoordigheid van zevenduizend belangstellenden. Duizen den moesten worden afgewezen waaronder vierhonderd kolonisten, die te voet uit Jaffa waren gekomen. Onder het aanzienlijke ge zelschap bevonden zich vertegenwoordigers van vijftig bekende instellingen en academi sche lichamen uit de geheele wereld. In een indrukwekkenden stoet vertrok men uit bet universiteitsgebouw. Balfour ontving een geweldige ovatie, toen hij opstond om zijn rede tot opening der Joodsche universiteit te houden. Hij zeide. dat deze opening een groote gebeurtenis was in de geschiedenis van een volk, welks in- tellectueele en moreele lotsbeschikking her leefde en dat op dezen dag zou terugzien als een der groote mijlpalen in zijn levens loop. Er was een nieuw tijdperk begonnen cn de groote poging in Palestina, die vele honderden jaren geleden tot een eind kwam, zou worden hervat in het aloude tehuis van haf Jnodaebe vcJk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6