UIT ONZE OOST. UIT DE PERS. Vrede of wapen stilstand. BINNENLANDSCH NIEUWS. Onderwijs aan vol wassenen. Toenemende Pest. Een Javaansche levensverzeke ring-mij. in moeilijkheden. r :'w -. Onder dit hoofd schrijft de Gelderlander; „Zóó was toch de afspraak: St. Michaël zou een studieclub blijven. Zóó waren wij het toch over eengekomen, dat St. Michaël niet meer zou wezen dan een club ter bestudeering van ver schillende vraagstukken, zij het dan dat zij binnen het raam der partij met de middelen, haar door de partij aan de hand gedaan, mocht trachten de can- didalen te helpen, welke haar het liefste zouden zijn. Geen partij in de partij. Geen scheurmakers of twee drachtzaaiers. Dat heeft St. Michaël niet willen zijn en wij hebben ver trouwen in haar eerlijke en op rechte bedoelingen. Nu zet daar eens schril te genover de eisch, dat St. Mi chaël recht heeft op zóóveel zetels. Of ook maar het verwijt dat zij te weinig candidaten op het politiek advies geplaatst zag. Dat klopt niet. Te zeggen, dat St. Michaël niet is een partij in de partij, maar slechts een levensuiting van de ééne R. K. Staatspartij klopt niet met den eisch van zóóveel zetels. Is er een partij in de partij, dan stelt zij een rekenkundige formule op en maakt uit hoe- veel zetels zij verlangt. Doch is er slechts één partij, dan wordt de candidatenlijst samengesteld met het oog op de algemeene belangen der partij. Zijn wij minder democratisch ofschoon wij nu evenveel de mocratische Kamerleden naar de Kamer zullen zenden als toen? Hallo, er zijn meer democra ten, dan die zich het monopo lie der democratie hebben eigen gemaakt door het lid maatschap van St. Michaël. Is men alleen democraat als men candidaat is van St. Michaël en niet, als men wordt voorgesteld door de katholieke Staatspartij. Als wij denken wat mannen als Aalberse, Nolens, Henri Hermans e.a. voor de katho lieke democratie hebben ge daan, dan hindert ons de goed- koope reclame, waarmede can didaten van St. Michaël wor den omhangen als men hen de zuivere vertegenwoordigers der democratische gedachte heet. Stel nu eens Henri Hermans» tegenover dr. Moller. Dr. Moller, wij hebben het dadelijk getuigd, is een uitste kende candidaat, onderwijsspe- cialiteit als geen andere maar wat heeft deze verdien stelijke literator, deze knappe docent, deze heerlijke idealist overigens te maken met de de mocratische gedachte? En is deze gedachte gered als hij en zijns gelijken in de Kamer komen en raakt zij ver trapt, zoo Mgr Nolens, mr. Aal berse, Henri Hermans, Van Rij- zewijk. Kuiper en zooveel an deren haar vertegenwoordi gen? Al ons willen en streven moet gericht zijn op de hand having en versterking onzer eenheid. Niet het belang van een bepaalde groep moge onze meeste aandacht hebben, maar het belang der partij. Het be lang van ons zelf, van onze groep van onzen aanhang telt niet mee, als het in strijd komt met het algemeen belang pf daarin niet past. Ons eigen verlangen, zelfs wat wij ons eerlijk recht achten, zij verge ten. zoo het algemeen belang de bevrediging ervan niet ver dragen kan. Indien dit niet is bereikt door den vrede van Utrecht, dan is er geen vrede gesloten, maar slechts wapen stilstand. Dan hebben de strij dende groepen de wapens slechts neergelegd in afwach ting van de latere kansen en mogelijkheden Prof. Kernkamp vertelt in de „Amsterdammer" van een be zoek aan het Utrechtsche po litiebureau, waar rechercheurs en agenten op de schoolbanken neerzaten en Engelsch leerden. Elders kregen ze les in Neder- landsch. En dan vervolgt hij: „Zijn de Utrechtsche politie agenten en rechercheurs zulke brave jongens, of maakt de lucht van de academiestad ze zoo leergierig? Er zal wel een practische reden zijn, waarom deze mannen weer op de schoolbanken gaan zitten; om bevorderd te kunnen worden tot een hoogeren rang, moeten ze een behoorlijk gesteld ver baal kunnen opmaken, zonder grove fouten; een beetje kennis van een moderne taal komt hun te pas bij het terecht helpen van vreemdelingen. Maar al ben ik met de politie begonnen, omdat het even op je lachspieren werkt, als je deze ontzagwekkende mannen in uni form, die van middag misschien aan het hoofd van een optocht reden, al hun aandacht ziet concentreeren op het zoeken naar het onderwerp en het lij dend voorwerp ze zijn de eenige volwassenen niet. die weer af en toe het gevoel van een schooljongen krijgen." Ook elder3 zijn dergelijke cursussen. We citeeren dit artikel echter vooral om het volgende: „Als je die mannen vrouwen daar 's-avonds in zoon schoollokaal ziet zitten, met die ernstige gezichten, waarmee ze den onderwijzer volgen, kom ie onder den in druk van de toewijding van deze menschen; ze hebben allemaal al een arbeidsdag ach ter den rug, ze komen soms op de fiets van naburige plaatsen, ze zijn al zoo ontwend aan de school en aan de schoolsche wijsheid. Voor die soort van menschen, die altijd kla gen. dat de arbeiders in hun vrijen tijd naar de bioscoop gaan en verstrooiing zoeken, UITREIKING DER MOBILISATIEKRUISEN te Den Haag. Groep der aanwezige autoriteiten. In 't midden Z. K. H. Prins Hendrik en de ministers Colijn en Van Dijk. LANDBOUWTENTOONSTELLING, alias Paaschveemarkt, te Rotterdam, 31 Maart, overzichtsfoto: de markt in vollen gang. Een fraaie VERKIEZINGSZONDAG IN DUITSCHLAND. Een propaganda-auto der rechtsche partijen, met zwart-wit-roode vlaggen, wordt door velen toegejui-ht. STEENKOOL! Door den boortoren te Lieveldt bij Groenlo, werd een dikke kolen laag aangeboord op een diepte van pl.m. 900 M. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM, aan de Scheepmakershaven. Twee pakhuizen zijn geheel uitgebrand. zou het goed zijn, eens een bezoek te bren gen aan zoo'n cursus voor volwassenen; ze zouden dan merken, dat sommige arbeiders heel wat over hebben voor hun ontwikke ling. Ook financieel moeten zij daar en zeer terecht iets voor over hebben; net lesgeld bedraagt 1.per maand, en in den regel betalen de cursisten zelf de leer middelen. Maar ook de toewijding van de leiders der cursussen verdient waardeering. Het zijn leeraren en onderwijzers, die ook allen een volle dagtaak achter den rug hebben, wanneer ze daar 's-avond les geven. Ze moeten dikwijls een nieuwe methode van onderwijs bedenken: het zijn geen kinderen meer, die ze voor zich hebben, en er moeten spoedig resultaten worder. bereikt En na tuurlijk moeten ze anders met hen omgaan dan met schooljongens; alle schoolmeester achtigheid is hier uit den booze: ze moeten zorgen, dat de cursisten zelfvertrouwen krij gen voo» hen, dit dit geven moet een groo- te voldoening liggen in het besef, dat zij een buitengewoon nuttig maatschappelijk werk verrichten." Het volgende staatje geeft een somber beeld van de gestadige uitbreiding van het aantal pestgevallen die in de laatste acht maanden van 1924 geconstateerd werden op Java Mei 274 Juni 466 Juli 625 Augustus 824 September 132? October 1256 November 1798 December 3565 Men meldt uit Weltevreden: Een justitieel onderzoek inzake de „Cen trale Onderlinge Inlandsche (waarschijnlijk is bedoeld Javaansche) Levensverzekering", wees uit, dat de geldmiddelen hopeloos ont wricht zijn. De directeur, de heer C. V., be kende, dat hij zich zelf 15.000 had uitge keerd boven zijn salaris, hoewel de inko. I mende premiebetaling zeer gering was. Vele inlandsche ambtenaren en onderwijzers heb ben hierdoor belangrijke bedragen verloren. Tijdens het onderzoek werd de heer V. door een beroerte getroffen, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hier bij aan, dat blijkens het „Handboek voor Cultuur- en Handelsondernemingen in Ned.- Indië" de loopende verzekeringen op 1 Juli 1916 420.000 bedroegen. Commissarissen zijn de heeren J. Admiraal, H. W. Coenen, K A. v. d. Hoek, de regent van Ponogoro, de regent van Demak en O. S. Tjokroami- noto, DE KRUITFABRIEK „DE KRIJGSMAN" te Muiden, die Maandag wederom door een ontploffing geteisterd werd. De arbeider J. Koster (foto hieronder) verloor daarbij het leven. ZOU 'T NU LENTE WORDEN? 't Begint er op te lijken! In 't Vondelpark te Amsterdam althans kon onze fotograaf reeds deze aardige groepen kieken, genieters van 't zachtere weer. Dc hecle kleintjes profiteeren van *n rijtoer, dc grootcren weten zichzelf te amuseeren. DE KINDEREN VAN MUSSOLINI in fascisten-costuum. 't Zijn vreeselijke wildebrassen die noch door vader, noch door moeder geregeerd kunnen worden. MOLEN „DE ADRIAAN", de eenig over- ONTVANGST VAN EEN GEZANT door koning Fund geblevene in Haarlem, wordt verkocht. van Egypte, 't Koninklijk rijtuig wordt begeleid door Wat zal zijn lot zijn? hovelingen in wit kleed, met bloote voeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8