'MEttGD gfUElWS LEGER EN VLOOT. LANDB. EN VISSCHERIJ Een staking bij den Kon. Holl. Lloyd. Het einde van de „Soerakarta". De fiets in de Zuiderzee. Familie-drama te Drunen. Jeugdige dievegge. Onwaardige dienaren van Justitia. De merkwaardigste burger wacht in Nederland. Geheime distilleerder^. Een halve eeuw brugwachter. De inbraken in den Gelderschen Achterhoek. De moord te Nieuwenhagen. De gemalin van den gewezen Keizer. 't Was maar een grap. RECHTSZAKEN. De malversaties aan het Hi.lver- sumsche belastingkantoor. Wilddieven op de Velutoe. De stranding van de „Mercurius". Zielzorg op de Vloot. KUNST EN KENNIS. De Kerkmuziekschool. UITLOTINGEN. 5.408 21.137 38.410 50.408 59.098 86.740 95.959 106.488 6.534 24.103 40.417 41.566 63.458 87.137 98.159 114.577 15.610 24.613 42.598 52.157 65.775 92.200 99.099 115.547 15.720 28.842 48.700 52.633 77.202 92.644 99.324 17.372 36.218 49.338 52.947 78.786 94.515 99.774 60243 met f 10.000. 68273 met f 1.500. 56578 met f 1.000. 10128, 23224, 33233. 50627, 55886, 57212 57644 met i 500. 56, 2870, 5041, 8762 11690,/ 14728 20309, 21453, 23087, 23553 25274, 27312 28546, 28676, 29016, 29298. 30162 30454 31118, 31241, 31569, 33717, 33871, 37445, 43150, 44275, 46617, 47095, 47875, 48391, 48645, 49317. 50817, 51182, 52636, 53098, 56899, 56935, 60613, 62848, 63371, 64879, 65159, 70686 en 71208 met f 200. Voorts 846 obligaties a pari, dus met f 100. Donderdagmorgen is in de haven een con flict uitgebroken bij de monstering voor het s.s. „Gelria" van den Kon. Holl. Lloyd. Op de laatste reis van dit stoomschip hebben stokers en tremmers geweigerd overwerk te verrichten, waarna zij bij aankomst te Amsterdam ontslagen zijn. Naar aanleiding daarvan heeft de Federatie van Transportarbeiders de staking voor dit personeel afgekondigd. Donderdagmorgen heeft geen monstering van het machinekamer- personeel v.oor het ss. „Gelria" plaats gehad. Het s.s. „Gelria" zou Woensdag a.s. ver trekken en naar de directie van den [Lloyd mededeelde, zal het vertrek op den vastgestel- den tijd plaats vinden. De platen worden losgemaakt. Het werk aan de lading van de „Soera karta" wordt nog geregeld voortgezet. Een aanvang is gemaakt met het losmaken der platen, ter hoogte van ruim 2. Het geschiedt onder water, met behulp van dynamiet. J Eerst wanneer het werk onder water is afge- I loopen, kan begonnen worden met het boven water wegbranden der zijwanden. Zoodoende is het mogelijk, dat er nog geruimentijdver- loopt, vóór het achterschip los is van het voor schip en men weet, of dit achterschip nog behouden geborgen kan worden. Het aantal „eigenaren" is legio. Voor de dezer dagen uit de Zuiderzee opgevischte fiets hebben zich uit verschillen de oorden van het land eigenaren aangemeld. Echter is gebleken, dat het rijwiel toebe hoort aan iemand uit Edam. Eenige maanden geleden, tijdens storm achtig weer, is het van een motorschuit af over boord geslagen, en het werd sindsdien door den eigenaar als verloren beschouwd, totdat hij het bericht in „De Telegraaf," be treffende de zonderlinge vangst der Marker visschers las. Intusschen schijnt, gezien de andere ge gadigden, de bodem van de Zuiderzee nog meer geheimen te bevatten. Bij een huiselijken twist heeft zekere Jos. Brok te Drunen (N. B.) zijn vrouw zoo ernstig met een schoenmakersmes mishandeld dat men voor haar leven vreest. Na het plegen van dezè daad is de man naar het water geloo- pen en heeft zich verdronken. Pogingen, om de levensgeesten weer op te wekken, moch ten niet baten. Op een van de scholen in de buurt van de Westerstraat te Amsterdam heeft zich een betreurenswaardig voorval afgespeeld. Tot driemaal toe miste een schooljuffrouw eenig geld uit haar taschje, dat ze aan een stoel had gehangen tijdens den maaltijd van de kinde ren. Tevens was het opgevallen, dat een 12- jarkg meisje zich bij het eten verwijderd had Nu eens moest ze haar kousen, ophalen, dan weer vroeg ze verlof naar de W. C. te gaan. Toen het meisje Donderdag en dat was voor de vierde maal vroeg of ze even weg mocht, volgde men haar. En toen kwam aan het licht, dat het kind het leslokaal binnen sloop en het taschje van haar onderwijzeres openmaakte. Van het gebeurde is kennis gegeven aan de politie. Het gestolen bedrag beloopt ongeveer vijf -en-een halve gulden. In een onlangs verschenen nummer van het Oostenrijksche tijdschrift „Der Gerichtssaal" komen sensationeele onthullingen voor over toestanden, die jarenlang hebben "bestaan aan een kantongerecht in Zwettl (Oostenrijk) Het is onbegrijpelijk, zoo schrijft „Der Gerichts saal," dat een paar uur sporens van Weenen dergelijke toestanden jarenlang hebben kun nen voortbestaan. Dezer dagen dan had voor het gerecht in Krems de behandeling plaats van de zaak te gen den gevangenis-opzichter Johann Langer en den Oberoffizial Ivo Janouschek van het kantongerecht te Zwettl, beschuldigd van het misbruik maken van hun ambtsgezag, terwijl zij zich tevens hadden te verantwoorden voor een aantal andere delicten, waaronder voorna melijk het zich rechtmatig toeëigenen van vrij belangrijke sommen gelds. Bij de behandeling kwamen eigenaardige feiten aan het licht, waarvan we hieronder het relaas geven. Sedert 1919 was aan het kantongerecht van Zwettl de Landesgerichtsrat dr. Ludwig Steidl verbonden, die reeds heel spoedig na zijn vestiging in het plaatsje groote vrienden werd met Janouschek. De heeren tutoyeerden elkaar en legden een kaartje in de stamkroeg, waarbij zij niet vergaten den god des wijns welgevallig te zijn. Dr. Steidl gaf steeds voor zijn ondergeschik ten het slechte voorbeeld. Hij beloofde aan de door het kantongerecht veroordeelden uitstel der straffen, dikwijls zelfs amnestie en kreeg daarvoor in rui! allerlei geschenken. Het onderzoek van een zaak onder leiding van Steidl verschilde in vele opzichten met dat van andere dienaren van justitia. Steidl begaf zich gewoonlijk, vergezeld van Janou schek en Langer, dikwijls ook van zijne vrouw naar de plaats waar het onderzoek moest ge schieden en deed zijne ambtsbezigheden aan meestal in een café af. Men at en dronk, tróf vergelijken, beslechtte twisten, dronk weer en geraakte ten slotte in zeer vroolijke stemming. De dienaren des rechts, onder leiding van dr. Steidl, dachten er niet aan, de door hen ge maakte verteringen te betalen er was steeds iemand die in zijn beurs tastte en dezen plicht van Steidl c.s. overnam. Een bijzonder gezellig onderzoek had plaats inzake een bescnuldiging wegens moord, waarbij dr. Steidl in een tweetal café's 't ver hoor zoo grondig leidde, dat ten slotte de ge- heele gerechtelijke commissie in zwaar be schonken toestand naar huis ging en de acten en corpora delicti in een herberg achterliet. De van moord beschuldigde werd later slechts veroordeeld wegens het aanbrengen van ernstig lichamelijk letsel en kreeg slechts drie weken gevangenisstraf. Hij was echter geenszins verw9n ierd, toen hij na zijn vrijla ting dé rekening kreeg van den eigenaar van de hierboven bedoelde café's voor de verte- tingen tijdens het onderzoek van Steidl's commissie. Bij de behandeling dezer zaak voor de rechtbank was Steidl getuige, terwijl Janou schek en Langer als beklaagden werden ge dagvaard. Beide laatstgenoemden werden, tot verwon dering van het publiek, slechts tot een lichte gevangenisstraf, veroordeeld terwijl de eenige maatregel, die tegen Steidl is genomen, [hierin bestond, dat hij naar Weenen werd overgeplaatst. IETS OVER HET TIJGERGEVAAR IN ONZE OOST. De weleerw. Pater H. J. D. van Oort, mis sionaris op Sumatra, schrijft in het 0. D. over bovenstaand onderwerp, om hen die bang zijn zelf naar de missie te gaan, of om anderen te doen gaan wegens het tijger-ge vaar, dienaangaande gerust te stellen. De tijger aldus pater v. Oort is uiter aard laf en ik durf beweren, dat de meeste missionarissen, tenzij zij er jacht op maakten, nog geen levenden tijger gezien hebben bui ten Artis. Jagers, die al meerdere tijgers schoten, verzekeren, dat een tijger zelfs geen geit van voren durft aanvallen. Toch is de tijger een sterk dier en zeer ge vaarlijk, wanneer hij aanvalt, 'n Enkele slag met z'n klauw velt u neer. Zijn er dan nooit menschen door tijgers aangevallen en verslonden? Zeker, maar dan was het ofwel door zeer oude beesten, ofwel het waren tijgers, die zoodanig verwond zijn, dat ze niet vlug ge noeg meer zijn om 't wild in de bosschen te bespringen. Tijgers, die eens 'n mensch aan gevallen hebben zijn verlekkerd op men- schenvleesch geworden en wagen zich gerust tot dicht bij de bewoonde, zelfs groote plaat sen. Zoo'n tijger-menschen-eter tracht men dan ook ten spoedigste te treffen of onscha delijk te maken. Dit kan gebeuren door het uitzetten van klemmen of vallen ofwel door 't geweer. Als 'n tijger een prooi heeft bemachtigd, blijft deze dikwijls liggen, daar de tijger z'n tijd afwacht om zijn prooi rustig te kunnen verorberen. Volgens menschen, die het we ten kunnen is de tijgertijd in den namiddag tot een uur of zes, doch dikwijls laat de tijger op zich wachten tot 's avonds. De jacht wordt dan gevaarlijker en men moet des te zeker der zijn van zijn schot om niet zich zelf of anderen een prooi te laten worden van het gewonde dier. Het door een tijger gewonde dier is het geliefkoosde lokaas. Dit legt men in een af gesloten ruimte, terwijl men in de haag een opening laat, waardoor „Harimau" moet bin nenkomen. De klem wordt in de opening gesteld, en daar de tijger zeer voorzichtig is en het min ste geluid tracht te vermijden zal liij juist op de klem trappen, als men voor en achter de U;m, 'n droog stukje hout legt, want zelfs het kraken van het hout wil hij voorkomen. Wil de tijgerjager op zijn buit schieten, dan klimt hij daartoe in een boom, op een hoogte van 6 tot 7 M. en tracht het zich daar zoo gerieflijk mogelijk te maken, want het kan Zijn, dat hij uren en uren moet wachten eer de tijger komt. Het is geen aangenaam ver blijf in zoo'n boom, want hij mag zich niet bewegen, het minste geluid zou den tijger van de plaats weghouden. Rooken mag hij nog minder. Iemand die voor liefhebberij zou willen jagen en niet op de hoogte is, zou gemakkelijk een prooi kunnen wordeh van z'n tegen stander, want al heeft deze zich niet vertoond, dan is hij toch waarschijnlijk in de naaste omgeving en ligt op den loer. Het spreekt vanzelf dat ook in dit geval de tijger gelokt wordt naar de plek, door middel van een door hem aangevallen prooi, zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar de jager zich opstelt. De jagers maken daarom ook wel gebruik van een verplaatsbare stelling, die zij plaat sen op korten afstand van de plaats, waar het door den tijger gewonde dier gevonden is. 's Avonds maakt men soms gebruik van een electrisch lampje aan den loop van het geweer bevestigd. Door 't plotselinge licht verschrikt kijkt de tijger op en geeft zoo trefkans. Wil men een tijger levend vangen, dan maakt men gebruik van een soort muizenval op groote schaal. Een valdeur slaat dicht wanneer de tijger bij zijn lokaas een hond of geit is gekomen. Zooals boven gezegd, is een tijger, die wel gewond, maar niet doodelijk getroffen is, zeer gevaarlijk. De jager zal dan ook wach ten, tot hij zeker is van den dood van zijn prooi. Zou hij zich te spoedig bij het getrof fen dier wagen, dan kon het zijn, dat het zich oprichtte en nog in der haast een doodelijken slag toebracht. Het tijgergevaar is dus niet het grootste voor den missionaris. Gevaarlijker zijn de slangen en deze ontmoet men vele. Ook hier geldt weer Val de dieren niet lastig, dan doen ze ook niets. Maar hoe zult ge ze zien, als ze onder droge blaren verborgen zijn? Dan kan het gemakkelijk gebeuren, dat ge op het beest trapt en ge hebt een beet te pakken. Vooral inlanders, die blootvoets gaan, worden nogal eens op die wijze ge beten. Maar ze weten er raad op en branden 1 direct de wonde uit. Dit is wel pijnlijk, maar ze zijn gered een inlander is niet kleinzee- rig, als hij maar weet dat het voor zijn bestwil isT dat hij wat verduren moet. Dit is wel eens moeilijk aan z'n verstand te brengen. Ook wij zijn niet veilig voor slangen. Zoo zat er eens een in de biechtstoel, misschien met heel goeie bedoelingen ook sprak ze niets, zooals wijlen de paradijsslang, maar toch had ze goed den lichatnelijken dood kunnen veroorzaken, als je er op was gaan zitten. Nu was je er met den schrik af. Op eens een groot lawaai, waar het anders zoo stil is, door het gevecht met den slang en daarna alles weer kalm het beest had den geest gegeven. Doch ook van den kant der menschen is levensgevaar niet uitgesloten. Een onvoor zichtig woord door een heethoofd opgevan gen en heethoofdig zijn de meesten, kan je 't leven kosten. Al moet ook gezegd, dat gezien de om- standigheden het leven hier eigenlijk veili ger is dan op andere eenzame plaatsen in Europa, toch is het zeker, dat een inlander, die wraak wil nemen dat ook doet, vroeg of laat en, dat hij er dan ook niet veel om geeft of hij al dan niet voor het gerecht komt. Zoo gebeurde hier nog de vorige maand een drievoudige moord om 'n vermeend ge stolen kip en de dader bekende zonder om wegen, dat hij ook alle andere familieleden zou vermoord hebben als ze thuis waren ge weest. De rechters mochten doen, wat ze wilden maar hij was tevreden. Een andere keer waren enkele heeren aan het dobbelen, wat ze nog al graag doen. Een speelde valsch en zonder iets te zeggen neemt een zijn mes en steekt hem overhoop. Daarna gaat hij zich aangeven. Hij wist wel, dat hij strafbaar was, maar de daad was gewroken. Wee nu de familieleden van zoo iemand want alle zijn ze schuldig. Om niet onophou delijk bevreesd te zijn voor wraak, trekken ze dan dikwijls met de heele familie en heel hun hebben en houden naar een andere plek, waar ze een nieuwe doessan stichten. Politie macht zou niet veel baten om een en ander te voorkomen. We hopen, dat én 't onderwijs en 't langzaam doordringend christendom be tere toestanden mogen scheppen. De meest merkwaardige burgerwacht van geheel Nederland treffen we in Limburg aan, en wel daar, waar Midden-Limburg met zijn grillige grenslijn Duitschland inschiet, bij 't station Vlodorp, aan de eertijds zoo drukke spoorlijn Hamort-Roermond-Dalheim. Daar vinden we een burgerwacht van.... bruine paters. Midden in de uitgestrekte bosschen aan de grens juist op Nederlands gebied, staat boven op een de geheel omgeving behecr- schende terreinverheffing het klooster St. Ludwig, verteld de L. K. Waar het klooster ruim een uur verwij derd ligt van het dorp Vlodorp, het meest npbxj gelegen bewoonde oord, slechts op een paar minuten van de Duitsche grens, ligt het voor de hand, dat de kloosterlingen ter tijde van de beruchte „on/eihglieid aan de grens" naar maatregelen zochten om zich voor on- gtwenschtc nachtelijke bezoekers te vrij waren. En zij namen hun toevlucht tot het instituut, dat zoo'n gevoel van veiligheid brengt in de afge'egen grensplaatsen, en richtten een burgerwacht op. Ze kennen de hanteering der wapenen, want ze hebben eenige jaren den Groszen Kricg meegemaakt, als officier, onderofficier of Getreiter en zijn. geridderd met het IJze ren Kruis. Een burgerwacht van kerels uit één stuk, met een militaire vaardigheid, orde en tucht; oud-Pruisische grenadiers in monnik habijt. Bij het laatste' administratief bezoek van den gouverneur van Limburg aan Vlodorp begroette ook deze merkwaardige burger wacht den vertegenwoordiger van het gezag. De exercitiën waren geheel af. De Hahn.cn- schrift deed de ruige pijen hoog opfladderen En binnen de kloostermuren, zag men, hoe mooi onze modelspuiten, onze Mannlichers eigenlijk kunnen zijn. Geen vuiltje in de kleinste schroefholte, geen enkel metaal vlekje, kolfplaten als scheerspiegels, de laden geheimzinnig glimmend, niet van politoer of vernis doch door het vele gestreel door zorgzame, liefdevolle handen van plichtge trouwe burgerwachters. De meester-geweer- maker had in zijn geheele carrière nog nim mer zulke mooie geweren gezien en stond paf. Door belastingambtenaren is te Gouda een geheime distilleerderij ontdekt in het huis Actie-Hoven, gelegen aan den Hoogen Schie- landschen Zeedijk. Het zeer primitieve toe stel is in beslag genomen. Ruim 430,000 schepen „er door gedraaid." Woensdag vierde de heer Paul Rosier zijn 50-jarig jubileum, als brugwachter aan het kanaal LuikMaastricht, onder St. Pieters- Maastricht. Gedurende al die jaren heeft de thans 80-jarige krasse, grijsaard» dezelfde brug in de nabijheid van Slavante bediend en in dien tijd ruim 430.000 schepen er „doorgedraaid." De burgemeester en andere autoriteiten, ingenieurs van den Rijkswater staat, ambtenaren en collega's kwamen den jubilaris gelukwenschen. De Harmonie van St. Pieter bracht hem op de mooiversierde brug een serenade en van alle zijden kwamen bloemstukken de feestvreugde verhoogen. Burgemeester Van Oppen reikte hem de bronzen eere-medaille van Oranje-Nassau uit en namens den Rijkswaterstaat werd hem door ingenieur Cansteijn een fraaie herinne ringsmedaille op de borst gespeld. Uit Gelsenkirchen is bericht ontvangen, dat daar een Duitscher, zekere H. R. is ge arresteerd, die als de dader wordt be schouwd van verschillende inbraken in den Gelderschen Achterhoek gepleegd en wiens portret overeenkomst heeft met den persoon, die op den veldwachter Van der Goore heeft geschoten toen deze hem wilde arresteeren. DE STAKING IN FRIESLAND. Een detachement militaire politie met mi trailleurs is te Heerenveen aangekomen en gedirigeerd naar Opsterland in verband met het optreden der werkstakers. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur verscheen te Lemmer via Echten en Oosterzee een troep van 300 man voor het meerendeel stakers van bij de werkverschaffingen geplaatste arbeiders in de gemeenten Opsterland en Schoterland Het doel was hier een demonstratie te hou den en het personeel van verschillende fa brieken en werven tot deelneming aan hun strijd op te wekken. Deze demonstratie had een kalm verloop en zoover bekend heeft niet één arbeider het werk neergelegd. De troep werd door een groote politiemacht begeleid, waaronder de burgemeester van Lemsterland. Omstreeks 3 uur vertrok de troep weer via Follega en Joure naar huis. Sommige stakers deelden mede dat zij bij een werkdag van 10 uur een weekgeld van f 12 hadden. Uit het onderzoek is gebleken, dat Hins kens, welke Lousberg nabij het kasteel Strijthagen bij Nieuwenhagen (Limb.) heeft vermoord, een berucht persoon is, die reeds meerdere diefstallen met braak, enz. op zijn kerfstok heeft. Ook den bewusten nacht van den moord, waren zij waarschijnlijk op roof uit; beiden waren met een revolver gewa pend. De verstandhouding tusschen die twee was in den laatsten tijd niet al te; best. Waarschijnlijk hebben zij dien nacht hevige twist gekregen en heeft H. toen op Lous berg onverhoeds een drietal schoten afge vuurd, welke hem alle drie in zijn hoofd troffen. De kogels hebben het slachtoffer alle drie achter en boven het linkeroor ge troffen. Een is dwars door het hoofd gegaan. De houding van het lijk, met de handen in de zakken, wijst er op, dat de man plotseling is gedood. Toen de moordenaar met het lijk werd geconfronteerd, was hij zichtbaar zeer ont daan en viel toen bewusteloos neer. De echtgenoote van den gewezen keizer Wilhelm, prinses Hermine, die naar men weet in een sanatorium te Berlijn herstel van gezondheid heeft gezocht, is, naar het Hbld. meldt, Woensdagmorgen met haar zoon naar Doorn teruggekeerd. Woensdagmorgen hebben de hoofden der Haagsche Bewaarscholen een brief ontvan gen, waarin hun namens B. en W. opgedra gen werd het personeel mede te deeleu, dat in verband met komende groote veranderin gen de vacantie voor het voorbereidend lager onderwijs ditmaal verlengd zou worden van 8 April tot 8 Mei. De dames zouden dus in het genot van een volle maand vacantie gesteld worden. Ter eene zijde was er groote vreugde, ter andere zijde beduchtheid. Wat zou die reorganisatie zijn? Niemand begreep er iets van. In de mid dagrust renden kweekelingen vriendinnen af op andere scholen. Overal was een zelfde officieele brief, namens B. en W. ontvangen. Overal sprak men over een ding de heerlijk heid van een maand vacantie en de reorga nisatie. Donderdagmorgen is de illusie gebroken. Van de afdeeling Onderwijs is thans een echte officieele brief ontvangen, waarin stond dat het vorige epistel.... niet officieel was. Klaarblijkelijk had men te doen met een 1 April-grap, die, dat moet gezegd,» zijn uit werking niet gemist heeft. (Vad.) HET ROTTERDAMSCHE BEROOVINGSGILDE. De schrik er in geslagen. Na de groote beroovingen der vorige weken schijnt te Rotterdam de schrik een beetje in het beroovingsgilde te zijn geslagenwaar schijnlijk aan twee kanten eenerzijds bij de „buitenmenschen", die zich niet meer met groote bedragen in donker Rotterdam wagen, anderzijds bij de landhaaien zelf, die, al sloegen zij een goeden slag, toch ook een geduchte veer m esten laten en drie der ijve rigste damesleden nl. Sara S., Sientje de M. en Coba van G. in één week tijd uit hun combinatie en naar het huis van beawring zagen verdwijnen. Het aantal beroovingen is dan ook plotseling snel verminderd, ja, vrijwel tot nihil teruggebracht. Ook het krachtig optreden van de politie is hier niet vreemd aan. lederen avond surveil leert een aantal rechercheurs van de tucht- brigade en de centrale recherche in de binnen stad. Zoodra zij bemerken, dat een man door één der beroofsters, die zij meest allen ken nen, wordt meegelokt, waarschuwen zij den man voor het gezelschap waarin hij zich bevindt en meestal is de man dan zoo ver standig om van de dwalingen zijns weegs terug te keeren. Ook op een ander gebied is de politie thans waakzamer dan ooit. Donderdagmiddag be merkten eenige-rechercheurs, dat zich een tweetal mannen op verdachte wijze ophield voor het venster van perceel 6 in de Raam straat, De politiemannen „rooken" een be- rooving, zij belden aan het huis aan, doch werden niet open gedaan ten slotte verschaf ten zij zich toegang; Boven troffen zij de beide mannen, in een vrijwel leege kamer. Ver moedelijk waren zij bezig 't huis in te richten voor roofhol of „klapper", zooals de techni sche benaming luidt. De rechercheurs achtten het toch geraden om hen over te brengen en het bleek, dat zij niet de eerste de beste gearresteerd hadden, nl. Jaap G., bijgenaamd „Jaap de Koloniaal", in donker RotterdaN bekend als de „Ko. i ïg der landha i n" en W. v. d. V., eveneens een individu, d.\t zijn sporen op het gebied der beroovingen al lang verdiend heeft. Beiden zijtv voorloopig in bewaring gesteld. Nu de beroovingen dus buitengewoon bemoeilijkt worden, is het niet te verwonde ren, dat men op andere wijze zijnslag tracht te slaan, namelijk door zakkenrollerij in winkels en op de markt. Ook de kunst van het z.g. „ezeltje rijden" blijkt men in Rotter- dan buitengewoon goed te verstaan. Donder dag hebben de heeren weer gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat in een der groote modemagazijnen een reclamedag werd ge houden. De caféhoudster E. H„ die zich op weg naar de Spaarbank, op de Botersloot, bevond, werd daar haar taschje met een spaar bankboekje en een portemonnaie, inhoudende een bankbiljet van 1000, één van f 25 en f 5 gerold. In hetzelfde magazijn raakte mejuf frouw P. C. van I. haar portemonnaie met 80 kwijt. De procuratiehouder D. P. B. deed nog aangifte, dat men zijn loopjongen in de Haringpakkerstraat een tasch met 160 heeft ontrold. Voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam had zich Dinsdag te verantwoor den de 25-jarige F. S. W. S., rijksklerk bij de belastingen te Hilversum, beschuldigd van verduistering van gelden, die hij als ambtenaar onder zich had. Bekl. was werkzaam op het kantoor van den ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Hilversum en belast met het ontvangen van betalingen van belastingen. In Juni 1924 had hij verduis terd f 1659.35, welk geld door een belasting plichtige afbetaald werd op een aanslag in de n komstenbelasting. Verder had bekl. in den loop van 1924 ver schillende geldsbedragen verduisterd, welke hij ontving van de betaling van de zegels voor den tabaksaccijns. Bekl. bekende het ten laste gelegde. Als getuige werd o.m. gehoord de waar- nemend-ontvanger aan het belastingkantoor te Hilversum. Deze verklaarde, dat de malver saties uitgekomen waf-en, doordat een sigaren fabrikant, die een crediet van zes maanden bij den tabaksaccijns had, een post betalen moest, dien hij reeds betaald had en waarvan hij een quitantie kon overleggen. Get. had toen bekl. ter verantwoording geroepen en deze had spoedig bekend. Later had hij ook de verduistering van de f 1659.35 bekend. Getuige verklaarde nog, dat, volgens zijn berekening, in totaal f 10.611 verduisterd was. Na de pauze hield de officier van justitie, mr. Reilingh, zijn requisitoir. Spreker achtte het., bewijs van de verschillende feiten, die ten laste zijn gelegd, geleverd. Spreker vond het twijfelachtig, of deze misdrijven vallen onder artikel 321 W. v. S., gewone verduistering, of art. 359 W. v. S., verduistering als ambtenaar. Wat de ver duistering van tabaksbelasting betreft, die vond spr. het minst twijfelachtig. Spreker wilde echter veroordeeling vragen van het voortgezette misdrijf van een ambtenaar, die als zoodanig geld onder zich hebbende, ver duisterde. Spreker vond het feit buitengewoon ern stig en vroeg ten slotte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De verdediger, mr. Geerling, pleitte cle mentie. In December 1924 werd op het landgoed „Deelewoud" van jhr. P. J. Repelaer van Spijkenisse te Hoenderloo, (gem. Apeldoorn) van een kudde van twaalf rendieren een kostbaar exemplaar vermist. De dieren He pen op een terrein boscb en beide, geheel afgesloten door een ongeveer twee mtecr hooge afrastering van vlechtijzerdraad met gesloten hekken, behoorende tot bovenge noemd landgoed. Aanvankelijk dacht men, dat het een natuurlijken dood was gestor ven, doch toen men na lang speuren niet het rendier, maar wel de ingewanden er van vond, ble,ek daaruit, dat het door wildstroo- pers was afgemaakt Na een nauwgezet onderzoek slaagde de gemeentepolitie van Apeldoorn er in de da-1 ders op te sporen, die gisteren voor den j Politierechter te Zutphen hebben terecht ge- j staan. Het waren de boscharbeiders H. B„ 20 jaar en'M. v, B., 22 jaar beiden wonende te Hoenderlo en thans gedetineerd. Uit het verhoor van beklaagden bleek, dat zij op een dag in December avonds met een geweer naar bovengenoemd terrein van jhr. Repelaer waren gegaan met.de bedoeling er een ree te schieten en het vleesch er van te verkoopen. Op het terrein aangekomen, zagen zij daar een rendier loopen en M. v. B. heeft toen op het beest geschoten, dat na het schot bleef staan. Bekl. hebben het daarop met knuppels neergeslagen, de strot afgesneden en vervolgens naar een boschje gesleept, vanwaar zij het 's nachts hebben weggehaald. Bekl. vertelden, dat zij het rendiervleesch niet konden verkoopen en daarom zelf maar hadden opgegeten. De Officier van Justitie qualificeerde het feit als diefstal met inklimming, een zeer ernstig feit. Daar beide beklaagden echter gunstig bekend staan en jhr. Repelaer cle mentie voor hen heeft gevraagd, wilde spr. slechts 1 maand gevangenisstraf eischen met aftrek van den tijd, door beklaagden in pre ventieve hechtenis doorgebracht De Politierechter veroordeelde beklaag den conform den eisch. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed Donderdag uitspraak betreffende de stranding van het stoomschip „Mercu rius". Hij is van oordeel, dat de oorzaak van de ramp is gelegen in roekelooze navigatie door den kapitein. De kapitein heeft de koersen niet op de kaart afgezet en heeft op zicht gevaren, dit is ter plaaatse in de Straat van Gibraltar wel geoorloofd, maar dan moet men zoover door varen, dat men Tarifa ongeveer West heeft, om vervolgens met een westelijken koers zijn reis te vervolgen. In geen geval mag men, op zicht varende, een koers nemen, dat men, zooals de kapitein dacht, dat gebeuren zou, slechts ongeveer een halve mijl van de Parel rotsen, die geheel onder water liggen, ver wijderd blijft. Een ernstige disciplinaire straf behoort den kapitein te worden opgelegd, zulks te meer, waar hij volkomen op de hoogte was van de gevaren, welke de Parelrotsen opleve ren en de eerste stuurman hem ten allen overvloede had gewaarschuwd. De Raad voegt hieraan nog toe, dat het te betreuren is, dat de tweede stuurman zich niet den tijd gegund heeft de peilingen Europa Point en Carnero Point in de kaart te zetten, wellicht zou dit, indien het was gsbeurd, nog tijdig een waarschuwing he b opgeleverd. Het is ook verkeerd, dat de kaar ten waarop genavigeerd wordt, in de kaarten- kamer, in plaats van op de brug zijn. Reeds meermalen heeft de Raad op de wenschelijk- heid gewezen, dat door de reederij op de brug een inrichting worde geplaatst, opdat daar de kaarten van het vaarwater kunnen worden geraadpleegd. Ter zake van het bovenomschrévene straft de Raad den kapitein, door hem de bevoegdheid te ontnemen, als gezag voerder te varen op een schip, als be doeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van zes maanden. De „Msb." verneemt uit Indië, dat het de bedoeling is, dat de Woensdag 'benoemde vlootaalmoezenier pastoor Flterakker en de vlootpredikant Ds. Bartlema door den thans nog in Indië aanwezigen hoofdaalmoezenier voor leger en vloot F. J. H. Evers en den Leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst Ds. H. Janssen, in hun nieuwe functie zullen worden geïnstalleerd en aan de auto riteiten voorgesteld. Na afloop van deze werkzaamheden zul len de Hoofdaalmoezenier en de Leger- en Vlootpredikant, weer naar het vaderland tc- rugkeeren. Het vertrek uit Indië is bepaald op half April, zoodat ze in de eerste helft van Mei weder hier zullen zijn. De hoofd aalmoezenier zal van Genua af de reis we der over land maken. DE TENTOONSTELLING VAN NEDER- LANDSCHE KüNST TE FOLKESTONE, Men meldt ons uit Londen: Donderdag is door den heer Otto van Tusschenbroek de Tentoonstelling van Vader- landsch kunst te Folkestone geopend, ge organiseerd door de Stoomvaartmaatschappij „zeeland". In het Stadhuis was een groot gezelschap samengekomen. 's Middags om 3 uur had de officieele ontvangst Qoor het gemeentebestuur plaats. De heer Bishop, Burgemeester van Folke stone, heette de aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer v. Tuschenbroek. De heer Van Tussenbroek gaf een over zicht van de Holiandsche schilderkunst, aan vangende bij de z.g. vroeg Nederlandsche school, en de verscnillende perioden van opkomst en verval aanduidende dat aan de ultra-moderne beeldende kunst van onze dagen. Uitvoerig stond spreker stil bij het werk der zeventiende eeuwscte schilders, een scherpe karakteristiek gevend van de groo- ten, die Hollands naam over heel de wereld hebben hooggehouden. Na inzinking in de 18, eeuw brachten de voormannen van de Haagsche school opnieuw de vaderlandsche schilderkunst tot hoogen bloei. Spreker duidde den invloed- aan van de Franschen der z.g. Barbizon-school op deze schilders, doch vond tevens gelegenheid naar voren te brengen het weinig bekende feit, dat de Engelscben Bonington en Constable evenals Turner, via de Franschen de Nederlanders hebben beïnvloed. Het impressianisme karakteriseerend stelt spreker daarvan verschillende bijzonderheden vast, zooals dit door de haagsche, Amster- damsche en Larensche schilders is beoeiend. Van Gogh was de hernieuwer wiens invloed böven alles uit levend bleef tot in onzen tijd. De Holiandsche aard bleef in dit alles sterk, ook al bracht het moderrisnie een meer internationaal streven naar voren, „Er wordt in Holland hard gewerkt", aldus spreker, „en ik zeg het hier in alle beschei denheid maar wij gaan in vele dingen voor aan. De architecten, voor wier scheppingen in geheel Europa een overgroote blangstel- ling bestaat; die in een der buitenwijken van Amsterdam een nieuw en schoon stads deel hebben vorm gegeven; de jonge beeld houders, die een nieuw leven aan hun nobel beroep hebben geschonken; de moderne schilders, die de raseigenschappen hunner groote vakgenooten uit de zeventiende eeuw niet verloochenen; de knappe kunstnijveren die samenwerken om de dingen van dage- lijksch gebruik in schoonen vorm te schen ken, zij allen werken met koortsigen haast om Hollandsch naam met eere te doen noe men. Tijd en toekomst alleen kunnen leeren hoever wij nu zijn, doch ons kleine land telt mede en het verheugt mij hier te mogen uitspreken, dat er menige goede reden is om ons land lief te hebben. Engeland en Holland hebben veel met elkaar gemeen, zij zijn. beiden als een schoonc schelp geboren uit de golven der zee. Er zijn vele redenen om elkaar beter te leeren kennen dan tot nu toe het geval is geweest en vele eigenschappen verdienen! onderlinge waardeering." Spreker wekte de aanwezigen op om daar toe mede te werken naar beste krachten, te meer, waar wederkeerige belangen daartoe gereede aanleiding zijn. Met een warm woord tot opwekking om Holland te bezoeken ea kennis te nemen van hetgeen de vaderland sche kunsten verrichten, opende spreker de tentoonstelling. Daarna sprak de heer Mulder, Directeur van de Maatschappij „Zeeland" de gasten toe, waaronder een aantal inzenders met hunne namen. Wij komen morgen nader op de tentoon-' stelling en het gesprokene terug. De oprichting. Onder den titel „1 Maart 1925, een histo rische dag", schrijft pastoor Jansen in Den Haag, voorzitter der Ned. Gregorius-veree niging, het volgende: was Woensdag in de tweede week van de Vasten; de Kerk houdt dien dag de Statio ad Sanctam Caeciliam. Het hoofdbe stuur der St. Gregorius-vereeniging hield een buitengewone vergadering te Arnhem op de eerste Vespers van het feest van den grooten Paus Gregorius; op dien merkwaar- digen dag werd onder de auspiciën van de twee genoemde Heiligen, die in zoo'n nauw verband staan met de kerkmuziek,, de acte voor de stichting, welke den naam draagt van „Nederlandsche R.K. Kerkmuziekschool St. Caecilia" ten overstaan van den notaris gepasseerd en was aldus de stichting lot stand gekomen. Deo gratias! Aanstonds daarna werd tot bestuur det stichtiqg benoemd het Hoofdbestuur der St. Gregorius-vereeniging en werden tot voor zitter- en secretaris aangewezen de voorzit ter en secretaris van het Hoofdbestuur. Toen kon worden overgegaan tot benoeming van een directeur der school en werd bij accla matie als zoodanig gekozen de Zeereerwaar- de Zeergel. Pater Dr. Caecilianus Huigens O.F.M., die zich bereid verklaarde de benoe ming te aanvaar len behoudens goedkeuring van zijn geestelijke overheid. Overwogen werd eveneens de instelling van een Cura torium en van een Commissie van Beheer; daarover zal in het volgende nummer van dit blad nader bericht worden gegeven, voor loopig moge deze mededeeling volstaan. Verder wijst pastoor Jansen op de nood zakelijkheid van steufl der geestelijken en geloovigen, opdat de nieuwe stichting aan alle eischen moge voldoen. Dat de school ea de toekomst der school het Doorluchtig Episcopaat van Nederland zéér ter harte gaat, dat ditzelfde Episcopaat allen oproept om metterdaad mede te werken tot de slich ting van de sohool, moge blijken uit het vol-' gende schrijven van Monseigneur den Aarts bisschop: Aan het Hoofdbestuur der Ned. St. Gregorius-vereeniging. Zeereerwaarde Heer. Hiermede bevestigen Wij gaarne schrif telijk Onze goedkeuring van het voorne men der St. Gregorius-vereeniging tot op richting van een kerkmuziekschool voor de vijf bisdommen der Nederlandsche Kerkprovincie. Wij zijn overtuigd, dat hierdoor voor zien wordt in een allerdringendste be hoefte en dat de eer van God, 't zielen heil der geloovigen en de luister van Gods huis er niet weinig door zullen bevorderd worden. Daarom bevelen Wij deze onder neming gaarna aan in den daadwerkelijken finantieeien en moreelen steun van dé Eerw. Geestelijkheid en van de geloovigen. Wij hopen, dat niet alleen alle beoefe naars der kerkmuziek, vooral de zangko ren en korenbonden, maar ook de geloo vigen het groot bela ig dezer stichting zul len inzien en tot instandhouding en bloei van harte zullen medewerken. Namens het Episcopaat der Nederland- 'sche Kerkprovincie: t H. van de Wetering Aartsbisschop, Utrecht, den 29 Augustus 1924. Reeds meerdere gaven zijn toegevloeid; maar in vergelijking met hetgeen door den Nedèrlandscben clerus en de vaderlandsche koren, korenbonden en zangers gegeven zou kunnen worden, is, aldus pastoor Jansen, het resultaat niet schitterend te noemen. De schrijver herinnert er aan, dat men stichter kan worden door het storten van 100; beschermheer door een jaarlijksch» bijdrage van 50; donateur door een jaar- lijksche bijdrage van 10; begunstiger dooi jaarlijks 5.te betalen. Men kan zijn gave overmaken aan de re dactie van het St. Gfegoriusblad, gironum mer 75581. kantoor Woerden, of aan he adres van pastoor W. P. H. Jansen, v. Lim burg Stirumstraat 12, Den Haag, per post wissel, of aan gironummer van het Kerkbe stuur 71484 Den Haag. EEN LANDBOUWJAARBEURS. Uit Keulen'wordt ons gemeld, dat van 4 tot 12 Juli a.s. in de gebouwen en op de ter reinen van de internationale Jaarbeurs t« Keulen een landbouwjaarbeurs zal worden gehouden. Deze jaarbeurs, die den naam van „Rijn- landsche Groene Messe" tentoonstelling van den Landwirtschaftlischen Verein fiir Rhein- preussen draagt, zal de vo gende afdeelinger omvatten 1. Landbouwmachines en werktuigen. 2. Producten van den landbouw en kunst mest. 3. Producten uit de nevenbedrijven van dén landbouw, zuivelindustrie. 4. Boschbouw (met daaraan verbonden ten toonstelling van Houtsoorten). 5. Bijenteelt. 6. Vischteelt. Aan deze Jaarbeurs wordt ook een vee» tentoonstelling verbonden terwijl tijdens de jaarbeurs te Keulen ook de Rijnlandsche Provinciale Paardententoonstelling zal plaats hebben. Stad Parijs 1910 2 3/4 pet. No. 7942 betaalbaar met 100.000 frs. De volgende nummers ieder met 800 frs. 3 Rotterdam 1868. Trekking van 1 April. Uitgeloot zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10