A^yMCJQi f125.- Een verrassing. MUZIEK. Vrijdag April 1925 48ste Jaargang No. 16009 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Agenda 4 April Uitslag Prijsvraag. Van onze Rechtbank. Jaarverslag der Gezondheidscom missie, gezeteld C. A. over 1924. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Gevonden voorwerpen en dieren. Onbestelbare stukken. Vereeniging „Oost en West", afd. Haarlem en Omstreken. Het Klok slot. Ruim f 500 tekort. Internationale Voorjaarsbloemen tentoonstelling, Heemstede. Practische reclame! Uit het loodgietersbedrijf. .Vanbesteding. Vergadering Schildersgezellen. Personalia. HEEMSTEDE Carnaval en Mi-Carême. Telegraphisch Weerbericht 4 *3e abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen; -^er week J 0,25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentiën35 cents per refeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscheD den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 cL, per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle ïbonrfTs op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qft Art tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: T uUUU.» Levenslange geheele on X TCA bij een ongeval met X OCA bij verlies van een hand, geschiktheid tot werken; T doodeliikèn afloop. I XwU," een voet of een odg; Tij verlies van een x Cf| bij een breuk van X A f duim of tvljsvinger; I «Ju,- been of arm; I tf-U,1 bij verlies van een andere vinger. De Eerste Kamer heeft gisteren de stout ste verwachtingen van de vurigste voorstan ders van den zomertijd overtroffen door het wetsontwerp der regeering ten einde tot den ouden toestand van vóór den oorlog terug te keeren, met de overweldigende meerder heid van 31 tegen 17 stemmen te verwerpen. Aanvankelijk scheen op dezen loop vafi zaken weinig kans. Nadat de Tweede Kamer in vrij groote meerderheid met den wensch der Regeering tot afschaffing van den zomertijd was meegegaan, verwachtten wij, dat ook de Senast zou volgen. Het voor- loopig verslag der Eerste Kamer over de afschaffing van den zomertijd gaf al reeds eenige verwachting, dat de regcering in het Hoogerhuis niet zoo gemakkelijk haar zin .zou krijgen als in de andere Kamer. Van dat oogenblik af herleefde de hoop bij de voor standers van behoud van den zomertijd. Het regende adressen naar Den Haag en naar gelang de dag naderde, waarop over het lot van den zomertijd zou worden beslist, wies' de stroom tot een ongekende hoogte. Ten slotte kwamen er nog 315 telegram en in! En wie zijn oor te luisteren legde bemerkte met verbazing, dat de belangstelling voor watDonderdag 2 April in Den Haag ging geschieden algemeen was. Zoo is nu een maal het Nederlandsche volk. Het maakt zich niet warm, zoolang de zaken in een stadium van voorbereiding of behandeling verkeeren. Niet zoodra staat de eindbeslis- slissing voor d.e deur of het blijkt, dat de schijnbare lauwheid en, onverschilligheid slechts het masker van den nuchteren Hol lander vormden. Ook de Eerste Kamer toonde met het volk mee te leven; zij leverde het zeldzame schouwspel van een zoo goed als voltallige vergadering. De laatste dagen had men in de pers kun nen'lezen, dat de Senatoren den zomertijd zouden handhaven; met een kleine meerder heid zou het regeeringsvoorstel verworpen worden. Maar de uitslag ging ook boven die verwachting verre uit: twee derde der Kamer hezorgde Minister Ruys een échec, ondanks de regeering en vooral leze minis ter in jiel Hooger Huis een groote meerder heid tot zijn vrienden en aanhangers mag rekenen; Zooals te verwachten was, hebben de debatten niet veel nieuws opgeleverd. Hel onderwerp is langzamerhand doodgepraaU Wel is komên vast tl staan, dal, wanneer de regeering met een compromis-voorstel gekomen was, zij geen nederlaag geleden zou hebben. Het verzet ging tegen het radicale partij kiezen van den minister van landbouw vóór het platte land tegen de steden. Vast staat wel dat erkennen ook de tegenstanders van den zomertijd dat bij een volksstemming eën zeer groote meerderheid zich voor behoud van den zomertijd zou uitspreken. En al is de ge dachte sympathiek, dat geen minderheden onderdrukt mogen worden, het ging den meesten leden der Eerste Kamer te ver, dat de wenschen en belangen der meerderheden aan- die der minderheden werden opgeof- ferd. Inmiddels, hoezeer wij als voorstanders van den zomertijd het besluit van de Eerste Kamer toejuichen, betreuren wij toch dezen gang van zaken. De tegenstelling immers tusschen stad en platte land wordt opnieuw verscherpt en zij wordt tc erger, nu de stedelingen hun zin krijgen, Wij hebben een vorige maal al eens betoogd, dat, werd de zomertijd afgeschaft, de stedelingen zich er na Cenigen tijd wel bij zouden neerleggen; er kon wat nagemopperd worden, maar na een of twee jaar zou de zomertijd vergeten zijn. Het gaat bij hen immers slechts om meer zon, meer levensgenot. Bij de boeren echter om afweer van last en hinder in het bedrijf, van nadeel en een verandering in levensgewoonten, die zich telkens weer doet gevoelen. Daarom .bleef en blijft het verzet van het platte land aanhouden; de land- en tuinbouwers kunnen den zomertijd niet vergelen; iederen dag weer aan worden zij er aan herinnerd. Daarom hadden wij ge hoopt, dat dl 1 ijdcommissie met haar com promis-voorstel geslaagd was. Wanneer het compromis door alle commissieleden was aanvaard; wanneer de leiders van de landbouworganisaties zich hadden opge worpen om het verzoeningsvoorstel bij hun leden te verdedigen en de Rageering had het voorstel overgenomen, er was kans ge- weest, dat de onaangename tegenstelling tusschen stedelijke en landelijke bevolking was ^verdwenen. Door haar partij kiezen voor de een tegen den ander, heeft de regee ring deze tegenstelling opnieuw toegespitst en de laatste weken hebben getoond, hoe scherp de strijd kan worden, wanneer een maal de wedijver om te winnen is ontbrand. Wat ook hgt verdere verloop zij, het votum der Eerste Kamer jaagt de landelijke be volking opnieuw in het hariias; dat staat i vast. Maar de schuld ligt niet bij den Senaat, die een onverwachten moed heeft getoond, maar bij de regeering, die geen tusschenweg gewild heeft. Ook gisteren nog bleef minis ter Ruys halstarrig tegenover elk denkbeeld van een compromis: de tijdcommisssie is het niet eens kunnen worden, dus probeer ik ook niet meer een verzoenig tot stand te brengen! Waarom niet? De gelegenheid is er nog volop. Immers, wij zijn na deze zesde behandeling van het tijdvraagstuk in de Staten Generaal, nu zóó ver gevorderd, dat ei een Koninklijk besluit ligt om den zomer tijd in den nacht van a.s. Zaterdag op Zon dag in te voeren; dat er een wet van de regeering was, om dit ongedaan te maken en dat de Eerste Kamer den ouden toestand weer hersteld heeft. Echter verklaarde de minister, dat invoering van den thans weer wettclijken zomertijd op den vereischten datum onmogelijk is. Er is blijkbaar al zoo vast op afschaffing gerekend, dat de Spoor wegmaatschappijen twee maanden noodig hebben om een nieuwe dienstregeling in elkaar tc zetten en Nederland tot 5 Juni zal moeten wachten alvorens zich bij den in Engeland, België en Frankrijk reeds ver anderden tijd te kunnen aansluiten. Waarom kan wanneer wij toch moeten wachten het bemiddelingsvoorstel van dé meerder heid der tijdcommissie niet onder het oog i jrden gezien? De grootste bezwaren van den zomertijd ondervinden de land- en tuinbouwers en vooral de veehouders in April en Septem ber, Door het compromisvoorstel werd aan die bezwaren voor een belangrijk deel te gemoet gekomen. Daarom betreuren wij het, dat de Regeering in deze zaak het „hard tegen hard" heeft gesproken en dat wij den voor ons stedelingen zoo begeerenswaar- digen zomertijd geheel ten koste van den nijveren boerenstand verkrijgen. Van de landbouwvértegenwoordigers was het uit tactisch oogpunt nog begrijpelijk, dat zij bij den strijd om behoud of afschaffing van den zomertijd zeiden: „alles of niets." Maar de regeering had zich boven de partijen moeten plaatsen en moeten streven naar verzoening. Nu blijft de strijd voortduren en de af schaffing van den zomertijd wordt wel'icht straks een verkiezingsleus. Of er zonder dat al geen verdeeldheid genoeg is! Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonsfelling. Sociëteit „St. BavoDiocesane Haarl. Voetbalbond 3 uur Gewone zittin gen 7 uur. Gem. Concertgebouw Bovenzaal —Uit voering der leerlingen van E. A. Cats kwart voor 8 uur. Schouwburg Jansweg Gvmnastiek-uil- vcering 8 'uur. Kunsthandel F. H, Smit - Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt - 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Ieiefoon 10049 Alle. werkdagen van 9 I/s van 2654 en 's avonds van half 8— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van haH 8—half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 12 uur. des middags van 24 uur, en f avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr, C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uïtleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens- oafimiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor HoilandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wK kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de léden te kennen aan'het groen-wit schild aan den huisgevel. Zooals onzen lezers en lezeressen bekend is, heeft de firma H. v. Dam, Barteljorisstraat 3, een prijsvraag uitgeschreven, waarvan in zending van oplossingen was opengesteld tot Donderdagavond. Hedenmorgen zijn in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de Haarlemschc Dagbladen de prijswinnaars aangewezen. Bovendien heeft de firma nog 4 extra prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag wordt morgen per advertentie bekend gemaakt. Uitspraken van Donderdag 2 April 1925. M. v. B„ machinebankwerker, wonende te Haarlem; vonnis rechtbank Haarlem d.d. 11 December 1924 bekrachtigd; M. J. M„ chauffeur, wonende te Heemste de, vrijgesproken; H. D. v. d. V„ chauffeur, Wonende te Haarlemmermeer; vonnis rechtbank Haar lem, dd. 12 Februari 1925, bekrachtigd; Chr. S. kleermaker wonende te Koog aan de Zaan, thans gedetineerd; arlt. 266 en 234 W. v. S. Een jaar en drie mnd. gevan genisstraf m. aftr. grev. hecht.; E. A. V„ lasscher, wonende te Haarlem, thans gedetineerd,, diefstal en heling, Ne gen maanden gevangenisstraf m. aftr. prev. hecht, o.v; G. G., arbeider, wonende te Haarlem, vrijgesproken; J. J. v. d. M„ arbeider, wonende te Haar lem, vrijgesproken; J. C. v. T., arbeider, wonende te Haarlem, verduistering in dienstbetrekking, drie maan den gevangenisstraf voorw. proeftijd 2 jaar. Wij ontvingen het jaarverslag van boven genoemde Gezondheidscommissie, waaraan wii het volgende ontkenen Flet commissielid Melchior werd op diens verzoek eervol ontslag verleend en werd be*- noemd als lid Ir. C. Breebaart, ingenieur aan de suikerfabriek te Halfweg. De begrooting der inkomsten en uitgaven over 1925 werd vastgesteld op en ingediend tot een bedrag van f 3062,70') waaronder be grepen de jaarlijksche bijdrage van het Rijk ad f 400. De opvattingen van de gemeentebesturen en die der commissie omtrent de noodzake lijkheid van bepaalde voorzieningen' en om trent de richting, waar de bepalingen der volksgezondheid te behartigen zijn, waren in den regel overeenstemmend. Aan artikel 14 der Gezondheidswet wordt door alle gemeentebesturen nog steeds niet de hand gehouden, terwijl de algemeene grief der Commissie nog steeds is, dat niet alle gemeentebesturen de Commissie ge regeld op de hoogte blijven houden van de be sluiten, welke genomen zijn in zaken, waar op zij van advies heeft gediend. De door de commissie daarop gevraagde inlichtingen werden echter ook dit jaar in den regel onverwijld welwillend verstrekt. Het komt nog nieedere malen voor, dat door de gemeentebesturen niet wordt na gegaan in hoeverre gevolg is gegeven door de betrokken eigenaren aan de tot hem ge richte aanschrijvingen, genomen in art. 17 der Woningwet,. Het gevolg hiervan is, dat verschillende voorgeschreven verbeteringen niet of niet overeenkomstig de betreffende artikelen der bouwverordeningen zijn aan gebracht, ofschoon de gestelde termijnen reeds zijn verstreken. De invloed der Wo ningwet verslapt hierdoor. De commissie blijft dan ook bij de gemeentebesturen aan dringen op meerdere controle, betrekkiifg hebbende op het aanbrengen der voorge schreven verbeteringen en bij niet nakoming daarvan op toepassing van de artikelen 21, 2e lid, 44 en 52 der Woningwet. Voor zooveel doenlijk wordt door de Commissie geregld nagegaan in hoeverre door de betrokken eige naren aan art. 17 der Woningwet wordt vol daan hebben de voorgeschreven verbeterin gen betrekking op het verwijderen van water en vuil, dan is dat onderzoek voor haar dik wijls moeilijk, aangezien het dan vaak betreft werken onder den grond. Verder verwijst de commissie naar Art. 8 b. der Woningwet. De Commissie is bereid aan de leden de gemeentebesturen (die den gemeentera den inbegrepen) van haar gebied, ten kanto re van den Secretaris,Gedempte Oude Gracht No 63 te Haarlem, na vooraf gegeven bericht, alle inlichtingen te verschaffen, welke die leden meenen niet té kunnen ontberen. Verschillende ontvangen klachten wer-i den met meer of minder succes behandeld. 'Naar aanleiding van ingekomen klachten of naar aanleiding van plaatselijke onder zoekingen werd doorgegaan met de woning verbetering. Verschillende aanvragen om advies op bouwverordeningen werden behandeld. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. In zijn eigen liederenbundel bezit D.Z. een rijken schat van vierstemmig gezette zangen, die het uitnemend kan benutten, den klank van het koor te vergrooten en het als 't ware in te stellen op de uitvoering van groote koor werken. Met hoeveel succes men reeds werk zaam was, toonde de .laatste uitvoering der „Schöpfung" die terecht bewondering wekte. Uit dien bundel koos het koor ook nu. weer, als introductie, een tweetal Gezangen, die daar de nummers 44 en 122 dragen beide koorwerken werden klankvol en met goed tekstbegrip uitgevoerd. Bijzonder klankvol was ook Roéske's koorbewerking van Fla- vet's „Lentezang" (dit vooral mooi op toon) en een koornummer van de hand van den dirigent Jac. Zwaan, dat behoudens een paar te vroege inzetten en eenige minder geslaagde intonaties bij de tenoren eveneens een goede vertolking genoot. In het slotdeel is met veel succes Bach's schrijfwijze zijner koraalpoly- phonie aangewend, zoodat hij door verhoogde interesse den klip ontzeilt van het te vroeg aangebrachte hoogtepunt (reeds in den vijf den tekstregel). Loots' Wandellied had een ietwat ruwe opzet, en in 't slot mochten de sopranen nog mooier geregistreerd zijn. Ook de verbinding in de 2e strofe (van de eerste op de tweede regel) is niet logisch. Laat ons er terstond bijvoegen dat overigens dp direc teur zich in dit opzicht niet meer bezondigde. Het strofenlied geeft er gereede aanleiding toe. De goede indrukken die D. Z. koor be werkte met de uitvoering van genoemde werken en werkjes, verdoezelde het weer voor een groot deel met 't laatst gezongen werk, Psalm 104 van Zweers. Een werk dat qua compositie zeer ongunstig afsteekt bij al het te voren uitgevoerde, omdat het overal in starre, ijzeren metriek is gehouden. In tien strofen, alle naar 't zelfde model gevormd, geeft de tekstdichter een goedgekozen af wisseling van mannelijk en vrouwelijk rijm, dat echter, op muziek gezet zooals Zweers dat doet, al ras den schijn krijgt van te willen parodiëeren. Vooral vanaf den regel „Dan graast het vee in vette weiden" word het onuitstaanbaar van metriek. Men kent dat altijd bij de hand liggend stramier, waarop het gewilde motief „een-twee- drieje-rust" is geborduurd. Vooral wanneer dit alles nog eens extra gemarkeerd wordt, zooals jammer genoeg Jac. Zwaan dit deed, en dan nog afgewisseld door het fraaie „je viere-één," vallen de tien strofën, van tien regels elk, iemand zwaar op het hart. Heeft Zweers heusch niets beters geschrven Dti werk is een toonbeeld van leelijkheid. De directeur voelde ook wel 't keurslijf van dit harde metrum en hij trachtte door tempo versnellingen wat afwisseling te brengen. Alleen 't stramien trok scheef en de motie ven grijnsden, als trokken zij een leelijk ge zicht tegen zich zeiven. De klank van het j koor viel veelszins te loven mooie sopranen, j goede bassen en alten nog enkele mooie j tenorstemmen zullen 't ensemble zeer ten I goede komen vanzelf kunnen dan de al te i zeer domineerende stemmen in deze partij -met succes een deel van,hun werk aan die met rijkere gaven gezegende confraters over laten. Rijke afwisseling bood het orgelspel van den talentvolleri organist Jacob Bijster, die met het mooi warmklpurig Pastorale van Franck en met een degelijk doorgewerkt Choral van hemzelf (in memoriam J. B. de Pauw) niet slechts zijn te vroeg ontslapen leermeester alle eer aandeed, maar ook de schoonheid van het orgel op de meest ge lukkige wijze aan zijn hoorders demonstreer de, Het Choral, in zijn vorm A-B-A, het middendeel in mildere tinten gehouden, zal mij hoop ik nog wel eens gelegenheid geven tot een uitvoerige bespreking. Met zijn sterk sprekende hoofdmotieven, die tot ge lukkige verwerking aanleiding geven, be werkt het een indruk die langer blijft dan het moment rond de uitvoering. Zijn mede werking aan dit concert werd door de toe hoorders op hoogen prijs gesteld, evenals die der sopraan-soliste, mevrouw Annie van BeekRistjouw. Zij zong louter Neder- landsehe liederen, en men weet in haar natuurlijke en muzikale voordracht nauwe lijks, wat meer te prijzen haar mooie gave zangstem of haar absoluut reine intonatie. In den heer F. J. Boshart vond zij een slag vaardigen begeleider. Na 't eerste deel van 't programma ontving de directeur namens het koor een fraai bloemstuk, dat in den vorm eener lier zeer treffend verzinnelijkte de toewijding, waarin het koor zich geeft aan den muzikalen leider. G. J. K. De Kamer wan Koophandel en Fabrieken 'voor Haarlem en Omstreken, houdt op Dinsdag, 7 April 1925, des namiddags te 7 uur in het Gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem, een vergadering. Del agenda vermeldt de volgende punten. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Goedkeuring verzonden adressen a. aan de Tweede Kamer der Sta- teo-Generaal iz. zomertijd. b. aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal iz. zomertijd. 4. Aanvraag lidmaatschap Provinciale Bond vari Vreemdelingen-Verkeer. 5. Benoeming G. Piederiet (Haarlem). 6. Concept-brief en rapport, inzake het ontwerp Weeldebe lasting, aan den Minister van Financiën. 7. Voorstel commissie ad. hoe. inzake autobus- vraagstuk te Haarlem. 8. Benoeming twee leden Commissie-Verslag. 9. Voorstel H. H. Meijer c.s., inzake benoeming afgevaardigden congres Internationale Kamer van Koophan del, BrusseJ:10. Motie Vereeniging „Ons Belang" inzake procent-, renté-, afslag of premiezegels. 11. Ontwerp Besluit, inzake instelling leergang in het Spaaasch. 12. Rondvraag. 13. Besloten vergadering. H. Spoor, Tulpenstr. 30, rijwielbel.riierk; E. de Bruijn, Kruistochtstr. 40, rijwielbd. merk; J. P. Nobels, Joh, de B'eukstr. 49, leesboek; H. v. Emmerik, Grebberstr. 50, grijze damesceintuur; I. H. Hoonkoop, L. Lakenstr. 4, blauwe 'ceintuur; Lammers, Duvenvoordestr. 50, étui met schrijfbehoef te; H, J. v. Eskert, Schoterweg 5, geld; M. Meyer, Nagtzaamstr. 8, geel-bruin hondje; J. v. Schuilenburg, A. L. Dyserinckstraat 27, IJzeren hoepel Politiebureau, Smede straat, Bruine dameshandschoen A. Zand- stra, Scheepmakersdijk 41, Lorgnet in étui E. Buitink, Nagtzaamstr. 14 rood, Patronen (papieren) A-. Kamerman, Hagestr. 10, Jongenspet M. Koningsbrugge, Res. Nova- plein 27, Heemstede, Kinderportemonnaie A. Jansen, Barendsestraat 25, Damesporte- monnaie J. Nyland,. Leidschestr. 20, Vul potlood Politiebureau, Smedestr. K:nder- portemonnaie A. Tan, Rustenburgerlaan 9, Rijwielpomp Krarrier, Schotersingel 35, Roeden van traplooper A. B. v. Kampen. Oorkondelaan 26, Roode Kruisband P. J. Mens, Rollandstraat 2d. Sghroefsleutel J. Duin, Goetzeestr. 4, Schoten, Unster A Hazelaar, Koolsteeg 10 rood, Zweep; Poli tiebureau, Smedestr. Kwast. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbèkend zijn.' Terugontvangen in de tweede helft der maand Maart. Binnenl. Brieven. Adv. Bur. Jan Verheul, Amsterdam Bur. Handelsblad, Amsterdam F. Broek- huyzen, den Haag Bur Maasbode/Rotter dam fa. Bensdorp, Amsterdam C. M. Poste Restante, Haarlem H. v. Darn, Haar lem Directeur der Gevangenis, Haarlem Gebr. Graauw, Amsterdam Mevr. vl Hé- koma, Velp L. Holst, Amsterdam Mej. L. Hollenberg, IJmuiden den Heer H. Jansen, Haarlem den Heer H. Klouwers, Amster dam den Heer G. Louws, Amsterdam den Heer M. May, Amsterdam mej. M. R., Poste Restante, Wormerveer J. v. Nes> den Haag N. V. Industrie en Handelsmij. HAG, Amsterdam den Heer N. N., Amsterdam mej. M. Ottén, den Helder den heer P. v. Raan, den heer .F. Tollenaar, Heemstede den heer J. Vrisou, Haarlem,den heer I. de Vries, Haarlem. Binnenl. Briefkaarten. Mej. D. Holstcamp, Steenwijkerwold Mevr. Lucardie, Groningen den Heer den Ouden, Haarlem Mej. D. Simonis, den Haag. Buitenl. Brieven. Den Heer A. Heystek, Brussel den Heer Chr. Keur, Berlijn den Heer Chr. Veur, Berlijn. Buitenl. Briefkaarten. Den Heer Boge, ErfurtMevr. Blunck, HamburgMej. M. Sailer, Weiïheim Mej. M. Waller. Pa-ijs 5 briefkaarten zonder adres. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Gisterennamiddag werd de jaarlijksche al gemeene ledenvergadering van de vereeni ging „Oost en West" gehouden. Het verslag van den secretaris en van den penning meester werd goedgekeurd. Aan het verslag van den secretaris ontleenen wij hel vol gende: Herdacht werd het overlijden in Maart 1924 van den voorzitter, den heer Th. P. T, J. Brondgeest. Wat dit jaar door het bestuur verricht werd, stond voornamelijk in het leeken van het hoofddoel der vereeniging: versterking van den band tusschen Nederland en Indië, door meerdere kennis bij te brengen van de beteekenis van Indië. In Mei 1924 werd het 25-jarig bestaan der atdeeling herdacht «n toen trad voor cle leden en bezoekers op de heer R. S. Hardjodiringgo met Javaansche-Wajang- vertooning- en dansen. De door de vereeniging gegeven Indische filmavonden trokken een talrijk publiek, ook van niet-lcden. Ook de lezing van den Surinamer, den heer J. F. E. Einaar, bijgewoond door Z. Exc. den Gouverneur van Suriname, trok een volle zaal. In, het algemeen valt van verschillende zijden meerdere belangstelling te constate.,- ren voor doel en streven der Vereen „Oost en West". Deze belangstelling spiegelde zich af in een niet-onbelangrijke toename van liet aan tal leden. Het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken is thans samengesteld uit de vol gende heeren: H. F. Mfagenaar Reisiger, voorzitter; H. P. Deinum. secretaris: D. L. A Vrijdag, penningmeester; B. M. A, Carp, P. L van Bueren, Mr, O. E, G. Graaf tan Lim burg Slirum en H. F. Tillema, leden. Bij de politie is aangifte gedaan, dat gis terenavond tusschen 7 en 8 uur een rijwiel, dat, beveiligd met een klokslot, voor een perceel aan den Wagenweg stond, ont vreemd is. Door de recherche alhier, is tegen den 26-jarigen C. K. wagenmaker en filiaalhou der van een broodfabriek hier ter stede, proces-verbaal opgemaakt, terzake dat hij in het tijdsverloop van Augustus 1922 tot Februari 1925 in zijn zaak een bedrag van ruim 500 is tekort gekomen. in verband met de reeds geplaatste me dedeelingen omtrent de groote Paaschten- toonstelling, kunnen wij melden dat deze niet geopend wordt op Zaterdag 11 April a.s. Maatregelen zijn genomen om de ope ning le doen plaats vinden op Goeden Vrij dag 10 April a.s. te cica 1 uur, direct na af loop van de beoordecling door de builen- landschc Jury. Met 'l oog op het feit, dat het hoofdge bouw niet zoo lang gesloten blijft, is deze datum alleszins verkieselijker. Hoewel het geen extra-vermelding ver dient, zij hier nog medegedeeld, dat op 10 April dubbel entrée geheven wordt en Za terdag 11 April het gewone entrée. Dooi' de bekende N.V. Drogisterij K. van Eden, wordt een aardige en handige recla me verspreid, waarin de afnemers tevens een practisch voordeel wordt aangeboden in den vorm van een zekere korting geduren de eenigen lijd. De Kukirol-reclame! Inzake dcKukirol-reclame deelt men ons mede, dat morgen de welbekende dr. Pyn- loos, dc befaamde voetspeciaKst, le 1.45 aan hel station alhier aankomt en daar officieel zal worden ontvangen. Daarna rijdt de prol. door de stad en bezoekt de verschillende drogisterijen. De drukte in Rotterdam en in Schiedam bij het bezoek was enorm en ook in Haar lem zal er heel wat belangstelling zijn. De patroonsorganisaties- in hét loodgie- lersbedrijf in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem, hebben aan de betrokken arbeidersorganisaties meegedeeld, het bestaande collectieve loon- contract ongewijzigd voor een jaar te willen verlengen. De arbeidersorganisaties verlan gen enkele verbeteringen, o;m. het mini mum-uurloon tc bepalen op 85 ets. en de uitkeering bij ziekte op 80 pet. van het loon. Hedenmorgen had in het' bureel van den hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswa terstaat en de Directie Noord-Holland de aanbesteding plaats van bestek No. 104, het maken van asphaltverhardig op den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem. Raming 26.400. Ingekomen waren 3 biljetten. Laagste in- schrijfster was de N.V. B'ëlumenweg, Utrecht voor 21.240. Woensdagavond had een gecombineerde bestuursvergadering plaats van dc schilders- gezelienorganisaties, ter bespreking van de plaatselijke situatie, door het niet afsluiten van een collectief contract in genoemd be drijf. Eenige hoofdbestuursleden waren aan wezig. De vraag lot gemeenschappelijk optreden werd grondig besproken. Besloten werd dan ook tot deze gemeen schappelijke actie. Verder werd nog besloten eind volgende week -een vergadering te be leggen, ter bespreking van de aan te nemen houding. Voor bet diploma A van het machinisten examen slaagde te 's-Gravenhage de heer S. H. ter Horst, alhier. Voor het examen machineschrijven zijn verhoogd de dames J. A, Herwijcr, F. A. Jacobson, W. A. Vintgens en de heer P. C, v. Houten, allen alhier Een lezing over Lathyris. Gisterenavond werd in 't Lokaal voor Chr. belangen alhier door den heer H. Carlee een zeer interessante lezing gehouden over het kweeken van Lathyris, daartoe uitgenoodigd door de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken". Na een korte inleiding van dan heer H. Hartman, voorz. der Vereeniging, nam de heer H. Cariee het woord. Spr. drukte er zijn verwondering over. uit, dat hij voor dit onderwerp was uitgenoodigd, omdat de lathyristeelt reeds zulk een grooten vlucht had genomen, dat ieder, en vooral de vak- menschen, daarvan voldoende op de hoogte waren. Toch wilde spr. met genoegen aan de uitnoodiging gevolg geven., om nog eene an dere reden, n.m. de liefhebberij voor het kweeken van bloemen meer algemeen te maken. Spr. betreurt, dat er nog te veel vaklieden zijn, die niet die liefde voor de bloe- Men, schrijft ons: Hoe langer hoe meer komen in het Noor den ook Carnavalsfeesten, zij het in be sloten kring, in de m de. Hoofdzakelijk be staan die feesten in danspartijen met den aankleve van dien. De dagen die den boete tijd voor de katholieken voorafgaan schijnen den dansmeesters en dansleeraren een goede gelegenheid te zijn eens extra voor hun leerlingen uit te pakken. En nu begint men ook al mi-carême (waarom toch dat Fran- sche woord?), hel halfvasten, te vieren. Wij kunnen er natuurlijk niets aan doen, dat op deze wijze een Katholieke traditie misbruikt wordt. Maar wel mogen wij vragen dat de organisators van dergelijke feesten zich niet belachelijk maken en omstreeks Paschen half-vaslen mi-carême, gaan vieren. Half vasten, béste vrienden, valt niet omstreeks Paschen. Wij hoorden een dag of veertien na Asch-Woensdag een „mi-carême"-feest aankondigen en niet alleen jongstleden Zondag, maar zelfs a. s. Zaterdag, schijnt men nog half-vasten te vieren. Och, geef het beestje een anderen naam! Ook met den datum van Carnaval schijnt men over hoop te liggen. De geheele maand aanuari ongeveer wtirdt Carnaval gevierd en ook na Asch-Woensdag hebben velen nog het Car naval in het hoofd. Met een beetje oplet tendheid kunnen de heeren zich ten minste v^or een blunder hoeden. De eerste, de beste pracliseerende Katholiek kan hen inlichten omtrent den datum van Carnaval en half vasten. Barometerstand 9 uur v.m.- 762. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bildt. "(aar waarnemingen in den morgen :as 3 April 1925. Hoogste barometerstand 766.0 m.M. te Valentia. Laagste barometerstand 735.6 m.M, te Verwachting van den den avond van 3 tol den avond van 4 April: Matige wind uit Westelijke richtingen, aanvankelijk meest halt of zwaarbewolkt met weinig of geen neerslag, iater toenemende bewolking met kans op neerslag en iels zachter. men hebben, als noodig is, om ook anderen tot die liefde te brengen, wat als gevolg heeft, dat vooral de houders van kleine of stads tuintjes maar in den sleur laten volplanten, soms met weinig resultaat. Juist het kweeken van liefde voor den bloem zal de menschen er toe brengen iets kostbaarders te verlangen. Maar dan moet men niet machinaal werken, maar leeren begrijpen wat de bloem is, dan zal er meer bereikt worden. Tot het onderwerp Lathyris overgaande, zegt spr., dat de eerste zaadjes der plant in 1699 werd ingevoèrd uit Sicilië door Pater Franciscus Cupani, maar dat pas na vele jaren Henry Ocfort de eerste vastlegging der soor ten wist te bewerken. Voor dien was er van variëteiten geen sprake. In 1900, 1901 en 1903 werden groote keuringen in Engeland gehouden, waarop steeds meer variëteiten vertegenwoordigd waren, en dat de cultuur na dien zulk een grooten vlucht had genomen, dat thans in Amerika en Engeland, waar de hoofdcultuur voor het teelen van zaad is, duizende hectaren beplant worden. Uit het verschil van behandelen toonde spr. aan, dat in Engeland een meer nauwkeurige selectie wordt toegepast, omdat daar alles aan stokken gekweekt wordt, in tegenstelling met Amerika, waar alles machinaal geschiedt. Uitvoerig behandelt spr. daarna de wijze van behandeling, zoowel van de winter- als zomerlathyris, die bij een goede behandeling een zoo groote bloemenpracht kan voort brengen. Daarvoor stelt spr. 3 dingen vast. De plantenkeus, de grondbewerking en de zaaitijd, zoowel voor de wintersoort die in de kassen gekweekt wordt, als de zomersoort die op den kouden grond geplaatst wordt. Als slot wijst spr. nog op het gevaar van mislukken door slakken en muizen, de be strijding van meeldauw en nog eenige ziekte gevallen, als „striek", waardoor de planten wegvallen, en waarvoor nog eey middel is gevonden. Een langdurig en welverdiend applaus volgde op deze zoo leerzame rede. Dat niet ieder der aanwezigen zóó bekend was met het kweeken van Lathyris als de heer Carlee in den aanvang zijner rede vermoedde, bleek wel uit de vele vragen die hierna volg den, en welke door den spreker zeker naar genoegen werden beantwoord. De heer A. D. de Roos brengt een woord van dank aan de tuinbouwvakmenschen die gratis den grond gespit hebben, en aan de bouwvakarbeiders die toezegging gedaan heb ben om de loods gratis te bouwen, echter hoopt hij dat grootere lichamen hieraan een voorbeeld zullen nemen. Tevens verzoekt spr. een circulaire te mogen uitdeelen, wat gaarne door den voorzitter wordt toegestaan, en waarna hij nog den wensch uitspreekt, dat de leden hun medewerking zullen ver kenen tot bloei der Vereeeniging van School en Werktuintjes. Hierna volgde een dankwoord aan den heer 'Carlee, en de mededeeling dat op Dinsdag 14 April een excursie zal gehouden worden naar de tentoonstelling in Groenendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1