UïTÊPl irawETi- DE ZOMERTIJD BLIJFT KERK EN SCHOOL FINANCIËN. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. 'Jy\ - De Parijsche studenten organiseeren zich. De algeraeene staking heeft succes. Verkeersstaking te Hamburg. Onder de Radio-berichten: De nieuw-benoemde Pruisische minister president bedankt. De Belgische ministers zuilen Zondagmorgen hun ontslag nemen. De ontevreden Oostenrijksche gendarmerie. De krach tige houding van bondskanselier Ramek. Gem. buitenl. berichten. Prof. Dr. C. Winkler. Het wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd is in de Eerste Kamer met 31 tegen 17 stemmen verworpen, zoodat de Zomertijd blijft. In ons Eerste Kamer-verslag van heden kan men de namen vinden van hen, die vóór en van hen die te gen het wetsvoorstel hebben ge stemd. Mededeelingen van de R. K. Staatsparty. De Commissaris der Koningin in Groningen. De nieuwe Commissaris der Kóningin in Gelderland. Nederland en België. Een Katholieke gevangenis. De invoering van den Zomertijd op 5 Juni a.s. Nederland en België. Frankrijk vóór het Verdag. De Zomettijd. i Het Rijnlandpact. De „Times" meldt, dat de Duitsch- Engelsche onderhandelingen over een Rijn landpact op het oogenblik rusten, nu Berlijn mondeling heeft verklaard, dat hét Duitsche standpunt geheel overeenkomt met Chamber lain's uiteenzetting in het Lagerhuis, waar op Chamberlain verklaarde, dat hij het voor stel als een geschikte grondslag voor onder- hande'ingen beschouwt, doch zonder vooraf gaande besprekingen met Frankrijk de on derhandelingen niet wil voortzetten. HerriA verlangt nu weer opheldering over verschil lende punten alvorens hij formeel met Duitschland wit -onderhandelen. De punten van zijn vragenlijst zouden niet onvoorwaar delijk het onderwerp van het aan Duitsch- and te zenden memorandum zijn, doch een uiteenzetting geven van de voorstellen van Herriot en zijn raadgevers. Zij zijn aan het Fransche gezantschap te Londen en aan an dere hoofdsteden getelegrafeerd. Van het antwoord op deze vragenlijst hangt de defi nitieve vorm van de nota aan Duitschland af. Hierbij is Brussel op den achtergrond geraakt, ten eerste omdat de bovenbedoelde stappen slechts voorloopig zijn, ten tweede omdat de Belgische algemeene verkiezingen voor de deur staan? De Oostgrenzen van Europa. De „Daily Tel." constateert, dat de Zuid grenzen van Duitschland, dus Tsjecho-Slo- wakije en Oostenrijk, bij het onderhoud van Dinsdag tusschen Chamberlain en de Fleu- riau besproken zijn, nadat Berlijn reeds ver klaard had, dat het niet den wensch koestert de Tsjechische grenzen te herzien en dat het aansluiting bij Oostenrijk op het oogenblik ook niet overweegt, de wensch waartoe meer van Oostenrijk dan van Duitschland uitgaat. Indien Frankrijk en Tsjecho-Slowakije wij ziging van art. 80 van het Vredesverdrag no pens de onafhankelijkheid van Oostenrijk zouden voorstellen, is het onwaarschijnlijk dat Duitschland of Oostenrijk dit zouden v.nnemen en dat Engeland een desbetref fende verandering van het vredesverdrag zou goedkeuren? De studentenrelletjes te Parijs. gelaten, verneemt de „Voss. Z." van be voegde zijde, dat de groote veerpont bestond uit vier pontons, die met balken tot een vier hoek waren aaneengekoppeld daaroverheen was een plankier gelegd, waarop de solda ten stonden. Het geheel werd als een gier- pont door den stroom overgezet. Nu schijnt het giertouw te veel gevierd te zijn de druk van het water werd daardoor te sterk de waterberg, die zich vóór het vaartuig vormde, steeg zoo zeer door de strooming, dat het water in de pontons stroomde en deze zon- ,ken. Een uiteenzetting van Benesj;. De senatoriale commissie heeft na een de bat dat vijf uur geduurd heeft, de uiteen zetting van Benesj over den politie ken toe stand in Europa goedgekeurd. Antwoorden op vragen, die hem gesteld waren, constateerde Benesj, dat het Duit sche aanbod de vredesverdragen niet in ge vaar brengt. De minister beschouwt de vre desverdragen niet als modellen van recht vaardigheid en van volmaaktheid. Dit ver hindert niet, dat de geheele wereld moet ver langen dat de toekomstige ontwikkeling op' een vredelievende wijze zal plaats vinden. Oorlogen moeten onmogelijk worden. Men verwijt den minister dat deze de betrekkin gen met Polen beziet van een standpunt van Slavische verwantschap, Benesj verklaarde, dat het een ethnoiogische verwantschap is welke een belangrijke band vormt tusschen deze beide landen. Tsjecho-Slowakije bezit een aanzienlijke Duitsche minderheid, welke goed zou doen een band te vormen tot het verzekeren van een vriendschappelijke na buurschap met Duitschland. Wat de erkenning van de Sovjet-Republiek betreft, zeide Benesj, dat tot dusver niets ten gunste voor een dergelijke erkenning sprak. Opening van de Hebréeuw- sche Universiteit. In zijn groote rede heeft lord Balfour, de man van de verklaring omtrent het» Jood- sche nationale tehuis, die van Palestina zeide dat het Joodsch moest zijn gelijk En geland Engelsch is, naast zijn uiteenzetting van de beteekenis van de stichting der Jeru- zalemsche universiteit en zijn huldiging van de Joodsche wetenschap en den, Joodschen invloed op dc ontwikkeling der beschaving, toch ook gewezen op de moeilijkheden, die het thans in kleinen omvang pas begonnen werk zal hebben te overwinnen. Klein is de aanvang. Voorloopig telt de Het blijft rumoerig in het Quartier Latin universiteit nog slechts een drietal docenten. n alles wijst op de voorbereiding van een ardnekkig verzet, zoowel van de zijde der tudenten als van die der regeering. Er is pedaal in verband met de jongste gebeur tenissen een Comité de la Defense des Li- bertés Universifaires opgericht, waartoe alle studenten-organisaties zifh toegetreden. Alleen de Ligue d'Action Universitaire Ré- oublicaine et Socialists houdt zich afzijdig, daar zij van oordeel is dat het conflict uit het zuiver universitaire kèder op politiek gebièd en tegen de door haar gesteunde regee ring is overgebracht. j In den Senaat heeft de heer Blaignan ge vraagd den minister van onderwijs te mogen interpelleeren over de schorsing van dén doyen Berthélemy. Dit zal op een nader te be palen datum gesehfeden. De „Figaro" heeft duizend francs ter be schikking gesteld voor de ondersteuning van de studenten, die bij de relletjes van Zater dag j.l. werden gewond. De politie in de studentenwijk is aanzien lijk versterkt. Alle straten 'die op de Boule vard Saint-Michel uitkomen, worden streng bewaakt. Een poging om in een café op de Champs-Elysées een betooging op touw te zetten, werd verijdeld. De algemeene-staking der studenten, die thans op drie dagen is bepaald, lijkt over ge heel Frankrijk een- groot-succes te zijn, al hebben enkele specifiek linksche vereenigin- gen tê Parijs en elders zich ertegen verklaard. Het is niet twijfelachtig dat de overgroote meerderheid der studenten van alle facu- teiten er aan deelneemt, en de linksche bla den hebben als wapen slechts de spottende opmerking: "lsof de jongelui in normale om standigheden zoo-hatdinaar de universiteit liepen!" h -«SKW Het- aÜïwoord van Frank rijk op het Duitsche voor stel. In verband mef dé internationale gedaeh- tenwisseling over hét antwoord door Frank rijk op het Duitsche voorstel in zake het veilighëidspact te géven, verwacht men hier dat dit antwoord niet voor eind dezer maand verzonden zal kunnen worden. Hét vraagstuk van jtle veiligheid:' In een artikel in het orgaan van Strese- mann, de „Zeit," wordt, naar V.D. meldt, verklaard, dat Duitschland ervan overtuigd is hoe vele Fransche politici nog steeds droo- men van een verovering van het Rijnland. Zoolang Frankrijk er niet van overtuigd is, dat dit onmogelijk is, zullen zij den strijd niét opgeven. De Duitsche minister van bui tenlandsche zaken is van meening, dat deze strijd, welke een groote verspilling beteekent van energie, kan worden voorkomen door een veiligheidspact, indien Engeland wil meewerken om den vrede in Europa te hand haven. Indien het pact niet wórdt geteekend zal net stelsel van onrust brengende allian ties voortduren en zal Europa niet den'vrede vinden, welke noodig is voor het herstel. Ten opzichte van Elzas-Lotharingen zegt het blad, dat een herovering daarvan, zooals de nationalisten zich die denken, niet kan plaats hebben. Eèn veiligheidspact beteekent een geheel afzien van Elzas-Lotharingen, doch de redding: van het Rijnland. Verkeersstaking in Ham burg. Te Hamburg is woensdag een algemeene verkeersstaking uitgebroken, waarbij alle nenbare vervoermiddelen zijn betrokken. *aat tegen den negen ü-endag. Held bij den Z. H. Paus. De BeüeraChe minister-president Held is gisteren met zijn gezin door Z. H. den Pau- ontvangen. Het ongeluk bij Detmoló. Over de oprzaakvan het ongeluk op de We- zer, waarbij 80 militairen het lev®" V"-•« In de Palestijnsche topógraphie doceert de Hongaarsche rabbi Klein; de inleiding tot den Talmud wordt onderwezen door den Duitschen professor Guttmann; de exegese van den Bijbel en Grieksch wordt onder wezen door den Amerikaanschen professor Margolis. Maar om deze kern weldra vergroot door de stichting van .een micro biologisch en bio-chemisch laboratorium zal nu geleidelijk het groote bouwwerk van een Joodsch cultureel moetep worden op getrokken. Balfour za! Zondag Jeruzalem verlaten en naar Syrië vertrekken. Er zouden po- Cen worden gedaan om den Franschen jen commissaris te bewegen hem niet officieel te ontvangen in verband met ge vreesde onlusten. DE LUCHTVERDEDIGING VAN LON DEN. Vernomen wordt dat het ministerie van Luchtvaart een contract zal sluiten voor den bouw van tien vliegparken, het eerste deel van dertig, in verband met het nieuwe lucht- verdedigingsplan, waarvan Londen de spil is. De Metropolis zal een gordel krijgen van luchtbolwerken, waarmede begonnen zal worden zoodra de bouwplaatsen zijn be paald. EEN DER RIJKSTE AMERIKAANSCHE VROUWEN OVERLEDEN. Een der rijkste vrouwen van Amerika, mevrouw Henriette M. King, eigenaresse van de grootste farm van de wereld, is giste ren op 93-jarigen leeftijd te KingvilTe in Texas overleden. Haar landgoed, liggende aan de Golf van Mexico, beslaat een opper vlakte van 1.280.000 acres. VALSCHE MUNTERS GEARRES TEERD. Bereden politie deed een zeer geslaagden inval in de woningen van een aantal valsche munters te Montreal. Zij arresteerde zeven personen, die valsche bankbiljetten in hun bezit hadden, tot een totale waarde van 150.000 dollar. Verder nam de politie een aantal onvoltooide biljetten, tot een waarde van een half milliöen en een moderne druk pers in beslag. DE TRAMSTAKING IN HAMBURG. Het is te Hamburg dan toch tot de sta king van het trampersoneel gekomen. Deze werd reeds enkele «lagen verwacht. Het gaat om een poging den achturcndag, die verle den jaar wegens den noodtoestand der be drijven in een negenurendag was veranderd, terug te krijgen. Met medewerking van de Technische Nothilfe willen de autoriteiten zoo noodig trachten althans in de meest dringende behoeften te voorzien. Volgens berichten uit Hamburg aan de Duitsche bladen bestaat aldaar de vrees, dat de communisten zullen trachten agitatie te voeren onder het op den linkervleugel van de soc.-dem. staand trampersoneel teneinde zoodoende aan de staking een verscherpt ka rakter te geven. De communistische per: kondigde reeds aan, dat men de geweldige verliezen bij de rijkspresidentsverkiezing zal trachten goed te maken door radicaliseering van het Hamburgsche trampersoneel. EEN ONGEVAL IN HET VATIKAAN. Draadloos wordt uit Rome gemeld dat een galakoets met vier paarden gisteren voor een der poorten van het Vatikaan stond te wachten om den Paus naar de reli- gieuse tentoonstelling te bréngen, die ter gelegenheid van het Heilige Jaar wordt ge houden. "toen de Paus verscheen en het pauselijk muziekcorps zich deed hooren, schrikten de paarden en ploegen op hol. De koetsier werd van den bok geworpen en ge wond. De Paus maakte den tocht per auto. Bij K. B. is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan dr. C. Winkler, »ls lioog- leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor dc gedurende vele jaren den lande bewezen belangrijke dien sten. Dc volgende op het politiek advies ge plaatste candidaten hebben den wensch te kennen gegeven, daarvan tc worden afge voerd: 1. Dr. H. W. E. Moller, Tilburg; 2. Mevr. W, A. Brouns-van Besouw, Den Bosch; 3. A. J. Loerakker. Schoten; 4. G. W. Kamp- schöer, Monster; 5. P. L, H. Cremers, Nuth (L.). Ingevolge lid 7 van het Algemeen Kies reglement word dit ter openbare kennis ge bracht. 's-Hertogenbosch, 2 April 1925. De Bondssecrctaris. FRANS TEULINGS Uit de R. K. Staatspartij. Woensdag vergaderde te Tilburg de club „St. Michael" adaar. Men was algemeen van gevoelen dat het Politiek Advies voor den kieskring Tilburg niet bijzonder geluk kig is voornamelijk wat betreft de vierde plaats (De Quay). De mogeijkheid werd on der oogen gezien om deze plaats dóór een meer democratisch candidaat te doen be zeten. Betreurd werd dat dr. Moiler, die in den kring Den Bosch een goede plaatsver- vangerspaats innam, zich had teruggetrok ken, waarvan men versnippering van krach ten vreesde voor de Zuidelijke provinciën. Aan de afgevaardigden naar de vergadering der clubs van St. Michaël, die Zaterdag in Eindhoven word gehouden, werd opdracht gegeven te zorgen dat de actie zou gericht worden op één candidaat, waarvoor de heer M. van Poll dan „het' meest in aanmerking kwam. Uit den Haag wordt gemeld, dat de Com missaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer, ook ontheffing uit zijn ambt gevraagd heeft. Over den nieuw benoemden commissaris de. Koningin in Gelderland deelt de „N. Arnh. Crt." de volgende bijzonderheden mede; Mr. „Schelto baron van Heemstra is 5 De cember 1879 te I lillegom geboren. Hij is de zoon van wijlen baron S. v. Heemstra, des tijds lid van de Tweede Kamer, lid der Prov. Staten en burgemesser van Sassenheim en C. E. L. barones Sloet van Zwanenburg. Ilqt ouderlijk huis te Sassenheim, Huis ter Lee- de, behoort nog toe aan den nieuw benoem den Commissaris der Koningin, Nadat de heer Van Heemstra, die oud-res, le luitenant bij de cavalerie is, zijn mees terstitel had behaald, vertrok hij naar Ne- derlandsch-Indië. Oorspronkelijk was hij werkzaam bij de Hoofddirectie der Kon. Paketvaart Mij. La- ter verwisselde hij dezen werkkring voor de cultures; geruimen tijd was de heer Van Heemstra werkzaam als lid van de bekende firma Tieleman en van Kerchem. Hij was commissaris van verschillende Naatnlooze Vennootschappen o. m. ook commissaris van de Javasche Bank. Hij was lid van de Kamer Van Koophan del én Nijverheid in Batavia. Op 21 Dcc, 1911 trad de heer Van Heemstra te Welte vreden in het huwelijk met mej. Mathildc Jacoba van Oosterzee. Ongeveer een jaar geleden is de heer Van Heemstra naar het vaderland teruggekeerd. Kort daarna vestigde hij zich met zijn gezin te Genève. De heer Van Heemstra is de Anti-Revo. lutionnairc beginselen toegedaan. Tijdens zijn verblijf in Indië heeft hij vooral een warme en daadwerkelijke belangstelling getoond voor het zendingswerk Mr. van Heemstra is nog geparenteerd aan den tegenwoordigen Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. S. van Cit. ters. Dc onderteekening van het Verdrag. BEZWAREN VAN FRANSCHE EN ENGELSCHE ZIJDE. Volgens den dipiomaticken medewerker van do „Daily Tel." zal, naar de Msb. uit Londen verneemt, de onderteekening van het Scheldeverdrag door Jhr, van Karne- beek en Hymans misschien worden uitge steld, daar zekere diplomatieke verwikke lingen ontstaan zijn tusschen de Belgische en Nederlandsche regeeringen anderzijds. De nieuwe overeenkomst is gebaseerd op art. 31 van het Verdrag van Versailles, waar bij Duitschland verklaart alle overeenkom sten te zullen erkennen, welke tusschen een of meer der geallieerde en geassocieerde mogendheden in overleg met de Belgische en Nederlandsche regecringen gesloten wor den ter vervanging van de verdragen van 1839. Bijgevolg is dc toestemming van En geland en Frankrijk noodig, opdat de nieuwe overeenkomst van kracht zal zijn. Te Brussel en misschien ook in Den Haag meende men aanvankelijk te kunnen vol staan met een eenvoudige wisseling van brieven óf nota's tusschen de betrokken mo gendheden, doch aan dc Quai d'Orsay te Pa rijs is men klaarblijkelijk van meening, dat het nieuwe BelgischNcderlandsch verdrag door een meer formeel diplomatiek docu ment moet worden aangevuld. De Britsche regeering kan haar goedkeu ring eerst aan de overeenkomst hechten, nadat de deskundigen der admiraliteit en de Board of Trade een en ander nauwkeurig zullen hebben onderzocht. Ongehinderde doortocht in oorlogstijd voor handelsschepen door de Schelde is ongetwijfeld gewenscht, doch voorzorgsmaatregelen moeten worden genonën, opdat deze schepen niet in oor logsschepen of mijnenleggers kunnen wor den veranderd. Aan de formeëïi: Britsche reserves van dergelijken aard kan evenwel zonder veel tijdverlies worden töcgemoetge- komen. Vertegenwoordigers van dc departemen ten van Buitenlandsche Zaken te 's-Graven- hage en Brussel zijn in verband met de nieu we overeenkomst te Londen en Parijs geweest. In de „Maasb." wordt het denkbeeld door een Katholiek rechtsgeleerde gepropageerd, om ie komen tot een speciale gevangenis voor Roomsche veroordeelden. De inzender komt allereerst op voor het goede werk van de reclasseeriflg en citeert dan een paar uitspraken van R. K. reclas- seerdets, die aan de hand van de opgedane ondervindingen tot de, slotsom komen, dat het naaste streven van de R. K. Reclassee- ringsvereeniging moet gaan in de richiing van een Roomsche 'gevangenis. Wat betreft de juiste motiveering door voornoemde heeren van hunne uitspraak, moet aan deze dit argument nog worden toe gevoegd zegt de inzender, dat een Roomsche gevangenis nimmer kan ingaan tegen het j doe! der straf volgens St. Thomas, n.l. tegenj dc handhaving der Rechtsorde. Hier toch j zal juist die uitwerking sterk bevorderd wof- den. De Reclasseering moet zich baseeren j op het beginsel, dat zij nimmer iets mag na- streven, waardoor bedolede bestendiging in het gedrang komt. Dit nu zal Zeker nooit ge zegd kunnen worden van dc reclasseering, bestaande in de betering van de psychische gesteltenis van den veroordeelde door ideëele middelen als daar op de eerste plaats is de godsdienstige beïnvloeding. En wanneer en waar zal dit middel in 99 van de 100 gevallen, béter tot zijn recht ko men dan in de cel? Of hierdoor gezegd wil zijn. dat de cellu laire straf in haar huidige toepassing in allen deele is te behouden? Allerminst! Doch steeds zal de inwerking van het woord van den priester-aalmoezenier het best effect sorteéren in de eenzame cel, en het voorhouden van die hóoge levensrége len is voor den gedetineerden zoo brood- noodig. Vraag het aan hc-n, die regelmatig celbe- zoek verrichten bij Roomsche gedetineer den; bijna altijd zal men vernemen, dat, toen het strafbaar feit gepleegd werd, de gods dienstplichten met voeten werden getreden. De statistiek moge onder de gestraften een groot aantal Roomschen' registreeren, zeker is, dat dezulken, wien gevangenisstraf werd opgelegd, allerminst als Katholiek leefden, wel het tegendeel! En dat het dan, als die rem ontbreken gaat, tot excessen komt, is gemakkelijk te verklaren. Bovendien, juist wat aan het maatschap pelijk werk in quaestie zoo vaak wordt te gengeworpen; 1. als zou er bevoordeeling plaats vinden ten koste van hem, die zich nimmer mis droeg; 2. als zou de geleidelijke steun, die ver leend wordt en de moeite, die men zich geeft, toch op niets uitloopen; 3. als zou de algemeene preventie, die van de straf moet uitgaan, in het gedrang ko men van dit alles kan bij dezen vorm van reclasseering geen sprake zijn. En dan de effectieve voordeden zijn aan- In specifiek Roomsche omgeving, leert hij, die zich nimmer iets aan de voorschriften van den godsdienst liet gelegen liggen, den dag aanvangen, doorbrengen en beëindigen zooals en behoorlijk levend Katholiek dat Wel doet. En ook de financieele z,de van het vraag stuk heeft haar beteekenis. Zou hier niet veel te bezuinigen zijn. vooral dan, wanneer evenals in het buitenland, ordens-géeste- lijken en religieuzen den dienst in de gevan genis op zich namen? Dat alles onder behoorlijke en voortdu rende controle van staatswege. Wat elders plaats vindt, moet in Neder land toch ook kunnen! Het HaagsóH Correspondentieburcau meldt: Zijn wij wel ingelicht* dan zal, nu de Eer- te Kamer het wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd verworpen beeft, de in voering van den Zomertijd in geen geval kunnen geschieden alvorens de zomerdienst regeling der spoorwegen zal zijn vastgesteld opdat niet het geheele internationale spoor wegverkeer in wanorde gerake. Vermoedelijk zal de invoering dus eerst in de eerste dagen van Juni, wellicht 5 Juni, kunnen plaats hebben. Minister Hymans heden in Den Haag. Naar het Vad. uit Brussel verneemt, zal minister Hymans heden, Vrijdag, kwart voor twaalf van daar vertrekken om zich naar Den Haag tc begeven. Hij wordt vergezeld door de heeren De Ruelle en Van Zuylen, twee der onderhan delaars. De overeenkomst zal te 5 uur ondertse- kend worden. De Fransche en Engelschc regeeringen moeten Donderdagavond hun goedkeuring geschonken hebben aan de wijzigingen, wel ke de Overeenkomst in de acte van Berlijn aanbrengt. Uit Brussel meldt Belga: Nederlandsche en Belgische deskundigen hebben met dc Fransche regeering geconfe reerd over het Schelde-verdrag. Frankrijk heeft zich er mede accoofd verklaard. REGEERINGSSTEUN AAN BANKEN, Onderstaand belangrijke beschouwingen ontleenen we aan de „Nederlandsche Hanze" van 28 Maart j.l. Linde Februari en begin, Maart beeft tus schen Minister Colijn en den heer Wibaut over de steunaclie aan de Rotterdamscho Bankverceniging een ge dachten wisseling plaats gehad, die m. i. de bijzondere aan dacht verdient van den Middenstand. Waar dq uiteraard zeer beknopte pers verslagen kwalijk een volledig en precies inzicht in de betreffende discussies vermogen tc geven, achten wij het niet geheel van be lang ontbloot, daarop hier nader terug te komen. In de Memorie van Antwoord dan op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over le Staatsbegrooting 1925, wordt ter zake ge zegd, dat de Regeering voor het géval zulks noodig mocht blijken «n onder het voorbe houd ecner evenluéele nadere goedkeuring door de wetgevende mac'ht aan de Neder landsche Bank eene garantie heeft toege zegd tegen cventueele verliezen, welke deze instelling mocht lijden als gevolg van den steun, die aan de Rótterdamsche Bankvcr- eeniging is verleend. In verband met doze ministerjeelc ver klaring, erkende dc heer Wibaut, dat hel een landsbelang kan zijn, de liquiditeit der Rot- tcrdantsche Bankverceniging tc waarborgen in dien zin, dat haar cliënten, die op goede grondslagen credict hadden gekregen, niet in plotselinge ongelegenheid werden ge bracht. I Maar met andere leden was dezelfde spreker van oordeel, dat de liquiditeit der bank weinig te maken had met de maat. -égelfen, die genomen zijn om onder de be- taande omstandigheden de aandee1en der bank oo een allicht te (mogen prijs 'e bren. gen of te houden. In zifa antwoord zei de Minister, dat odder de getroffen maatregelen de steun, die gedurende korten tijd aan den koers der aandeden is verleend, gebaseerd was op de vrees, dat de overweldigend; groote hoeveel heid aandeden, die op de markt wérden geworpen"een zóódanige debacle'in' den koers zouden veróorz'aken.' dat'daarvari het gevdlg zou zijer een onmiddellijke opvraging van alle deposito's bij de hoofdbank en bij alle banken met haar gelieerd. Hierop gaf de heer Wibaut tot bescheid, dat z. i. de Regeering niet had behoören tc steunen en op prijs en peil houden de aan- deelen, wier waardebpaling zoo zei hij men zeer, wel, kan. overlaten aan de taxa tie van hef publiek. Naar zijn meening zou het algemeen belang, dat anders loopt, dan het belang van een grooter of kleiner groep aandeelhouders, niet in .het minst hebben, ge leden door een debacle in den koers der aandeelen, tegenover welke wij zouden staan met dezelfde gelijkmoedigheid, waar mee we staan tegenover alle beursbewe- gingen van aandeelen. De heer Wibaut zei te gelooven, dat de débacle door het op vragen van deposito's volkomen zou ver meden zijn, indien de Regeering in samen werking met de Nederlardsche Bank, op het oogenblik dér aan den dag getreden moeilijk heden, de verzekering had gegeven, dat zij met dö Nederlandsche Bank zou staan ach ter de liquiditeit1 der instelling, wat betreft de opvorderibaarheid der deposito's. Want zoo zeide nog dc heer Wibaut ik' geef toe, dat het voor de Regeering taak was te waken voor de liquiditeit van die instelling, alsook van andere bankinstellngen. In vorenstaand overzicht hebben we eenige passages gecursiveerd doen drukken, om daarop de bijzondere aandacht te vestigen van den middenstand endaaraan vast te knoopen de bemerking, dat had de regee ring ,met de Nederlandsche Back, of laat ik liever zeggen .de NedqrlandscheBank onder garantie der Regeering, ook maar «enigermate gewaakt Voor' de liquidatie der Haarlemsche Hanzebank, deze iq'stelling nim mer zou gedwongen zijn, tot liquidatie over tc gaan. En gezien dé uitkeeringen, welke orïder de gegeven omstandigheden door de cura toren. der andere Hanzebankën zijn in uit zicht gesteld, wint meer en vaepr veld dn '.vertuiging, dat ook deze instellingan «liet hadden behoeven te verdwijnen, indien dóór de Nederlandsche Bank onder garantie van de Regeering, ware „gewaakt voor haar li quiditeit", desverlangd na grondige reor ganisatie en verandering in de leiding, waar en voor zoover die mocht worden geëiseht. Vergadering van Donderdag 2 April. Geopend te 11.10 unr. Na opening der vergadering wordt mede gedeeld, dat o.a. 315 telegrammen en 129 requesten ten gunste van den zomertijd zijn ingekomen. Aan de orde is hierna het wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd. De heer DE VLUGT A.R, wil zijn stem tegen het wetsontwerp motiveerén, Spf. be treurt het, dat men op grond van dit voor stel de tegenstelling tusschen stad en land heeft verscherpt. Het is nu de zesde maal, dat dit ohtwérp aan de orde is, zoodat dr niets nieuws over te vertellen valt. De voordeelen worden al gemeen erkend. Ook door deskundigen 'op landbouwgebied in de Tweede Kamer, ook doOr den Minister v. Binnenlandsche Zaken tijdens de verdediging van het ontwerp tot invoering van den Zomertijd, Daartegenover slaat de overdrijving van de nadeelen van dien tijd, (Snr. geeft hiervan een - aantal voorbeelden. Spr, aanvaardt, dat er voor hét platteland bezwaren zijn, maar hygiëni sche voordeelen wegen daartegep. op. Men heeft, het denkbeeld geópperd alleen dt steden van den zomertijd Je, doen genieteh, doch hét leven der maatschappij is daar voor te gecompliceerd en het denkbeeld stuit af op praktische bezwaren. Reeds de diensttijd der spoorwegen, het scheepvaart verkeer, de internationale verkeersbelangen de internationale heursbelangen verzetten zich tegen een specialcn zomertijd voor en kele steden, Spr, hoopt op vérwerping van dit ont werp. De heer HAAZEVOET R.-K. betoogt, dat de tegenstelling tusschen stad en land niet noodig ,zou zijn geweest. Zij spruit voort uit wederzijdsch gemis aan waardee ring van elkanders bezwaren en van de zij de van de voorstanders van zomertijd voor al is daarvan blijk gegeven. Doch ook de tegenstanders er van maken zich schuldig aan een onjuisten kijk op de dingen, Spr. is vóór den zomertijd, omdat deze meer vacantia geeft aan midden- en arbeiders stand en op de beteekenis er van heeft de Vereeniging Voor Levensverzekering terecht gewezen. Spr. beroept zich ook op Het adres van de Binnenbeurtvaartverecniglhg Zuid, out het nut van den zomertijd voor het verkeer aan te geven. Dé bewering, dat de zomertijd een crisismaatregel zou zijn, pleit toch waarlijk niet er tegen; men vcr- geté niet, dat Iet een bezuiniging'zal ge ven, welke ook in gewonen tijd is te waflr- doeren. De heer WESTERDIJK V.D. herinnert er aan, hoe dr. v. d. Waerden, in de Tweede Kamer de tegenstanders van den zomertijd Chineezen noemde, en spr. komt op tegen dl: grondgedachte van die kwalificatie alsof wij tegenover het buitenland ongunstig zou den afsteken door niet handhaving van dén zomertijd. Er zijn in Europa tal van landón, die den zomertijd el weer hebben laten vallen. Wel kent men zonnetijd, zoo in Europa als in Amerika, maar dat is gansch wat an ders. Spr. erkent het ongerief, wanneer wij tijdsverschil hebben met het buitenland, maar z.i. is dat niet onoverkomelijk, zooals Amerika bewijst. Voor een compromis gevoelt spr. zeer weinig; al waardeert spr. de bedoeling, noch verkorting Van de zomertijdperiode, noch inkrimping van het tijdsverschil acht spr. een gewenschten maatregel. De heer VERHEI JEN R.-K. kan geen nieuws vertellen met de kwestié,'doch bij de behandeling van het vóórstel-Braat was spr. afwezig, daarom wil hij. nu zijn .stand punt toelichten. Hij zet daartoe uiteen, dat dit wetsontwerp moet worden verworpen. Wc hebben indertijd den zomertijd om eco nomische voordeelen aanvaard; welnu die kunnen we ook thans nog gebruiken en daarvoor hebben we dan ook in 1922 den zomertijd uitgebreid. En dan vergete men niet, dat sinds de Eerste Kamer mét over groote meerderheid hét ontwerp-Braat heett verworpen, de toestand niet gewijzigd is. Integendeel, om oiis heen zullen 140" mil liöen buitenlanders van zomertijd genieten, en daartegenover zullen wij, 7 millioen, ons aan zonnetijd houden? Het zou het tegen overgestelde zijn van een oase in de woes tijn Spr. komt op tegen de tegenstelling van stad en land; die gaat niet op, spr, kent b.v. niemand op het land, die tegen zomer tijd bezwaren heeft, al spreekt hij heel wat landbouwers in N.-Brabant, Gelderland en N.-Holland. Dat de tuinbouw onder den i zomeriijd zou lijden, gelooft spr. niet; het gaat hun hlükens d.e statistieken int"4cndrel zeer gocL Spr. komt ook op tegen de uit spraak.' dat men In dgze zaak de minder heid moet beschermen. Spr. betoogt dat dit een ineonstitutioceele on vatting is. De heer DIEPENHORST A, R. zet uit een dat bij verwerping een daad wordt verricht'-uit econötnisdi, sociaal, ethisch en politiek oogpunt verwerpelijk. 7 Spr, ligt dit nader foe en zegt. dat de oppositie tegen den zomertijd niet voort spruit uit een opzet van Braat c.s, Integen deel, de zomertijd wordt gehandhaafd om dat Braat er tegen is. Maar de bezwaren in agrarische kringen tegen den zomertijd zijn inderdaad zeer ernstig en dat blijkt wel uit de vastheid van de actie er tegen. Reeds in 1908 is dcor den landbouw bij het ont werp tot vaststelling van den officieelen tijd opgekomen voor den Amsterdamschen tijd. In oorlogstijd hebben de landbouwers zich geschikt onder den zomertijd, maar nu komen zij et ttgèn op, waarbij al de land bouworganisaties zich eensgezind betoonen. Men beweert, dat vele landbouwers, trots den zomeriijd hun eigen gang toch gaan. Maar daardoor wordt het gevoel van saam- hoorigheid opgeheven en het groote goed der tijdsunificatie gaat verloren. De zomer tijd heeft* voordeelen, zij wegen niet op tegen de nadeelen. Hierna wordt een half uur gepauzeerd. Na de rustpoos vervolgt prof. DIEPEN HORST A.-R. zijn rede en licht nader toe dat de zomertijd een onnatuurlijke maatre gel is 'Dit geldt zeker ook voor den Amster damschen tijd, doch lang niet in zoo sterke mate; deze wijkt slechts van den zonnetijd af ter wegneming van practische moeilijk heden. Hadden we zonnetijd aangenomen, dan zou dat Greenwichtijd geweest zijn, en dat zou ook niet in den haak geweest zijn. De zomertijd is niets anders dan een mystificatie, die evenals bij inflatie, schijn voor werkelijkheid geeft. De voordeelen van zomertijd kunnen verkregen worden ook zonder het uurwerk te verschuiven. De boeren behoeven zich daarnaar slechts te schikken voor zoover zij bij de stad wonen. De fout van den zomertijd is dat de wet hem daartoe dwingen zal. De 'neer WITTERT R.-K. wil van de re geering vragen of het waar is, dat bij ver werping van het voorstel, de regeering cèrst met 5 Juni den zomertijd wil invoeren. Spr. zou dit ten zeerste betreuren. De heer WIBAUT S.D. A. P, verdedigt tegenover den heer Diepenhorst het adres van het Amsterdamsche gemeentebestuur in zake den zomertijd, speciaal wat betreft den- goeden moreelen invloed van een ver ruiming van de gelegenheid om vrije lucht te genieten. Het heeft daarbij niet gedacht aan gevangenen, doch in het bijzonder aan fabrieksarbeiders en hij zet het nut van den zomertijd voor dezen uiteen. Spr. komt daarbij op tegen de voorstelling der regee ring van hef genot der stedelingen". Dat woord is alleen in hoogen zin te nemen, 't Is voor spr. nooit plezierig tegen een re- geeringsvoorstèl in te gaan, doch hij la overtuigd, dat hij door afstemming de regee ring een goeden dienst bewijst. Zij zal ach teraf toch ook wel gevoeld hebben, welke bezwaren er tegen het voorstel zijn in te brengen, maar zij kon het moeilijk na aan-! neming door de Tweede Kamer terugne-i men, En nu, redden we haar uit de moeilijk-J heid. Met den heer Haazevoet hoopt spr,' volstrekt niet op een compromis. De re geering heeft zich trouwens in haar ant woord toch al tegen een compromis ver klaard. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN wijst op de moeilijkheid voor haar, gelegen in een wettelijke oplossing van het tijdvraagstuk, Vandaar de instelling eener staatscommissie, die rustig de zaak kon be schouwen. De regeering heeft van de commissie kostbaar materiaal ontvangen, en zij kon den zomertijd aanvaarden, of het compro misvoorstel der commissie óf wel besluiten tot terugkeer tot den ouden tijd. Spr, vervolgt dati, dat de regeering niet op grond van liet raporpt der commissie den zomertijd kot", handhaven. Het compromis voorstel aanvaardde zij niet om de daar aan verbonden bezwaren. .Daarom restte haar slechts terugkeer tot den ouden tijd. De voordeelen van den zo- inertijd, in het rapport uiteengezet, worden opgewogen door de bezwaren. De hygiëni sche voórdeelen zijn wel beweerd, doch niet ypldoer.de. gestaafd, in bevoegde kringen .bestaat dan ook geen communis opinio op dit punt. Alleen de Ned, Mij, tot Bev. v. Geneesk. kan onder de adressanten als autoriteit op dit gebied Worden geacht. Maar haast alle vereenigingen op hygiënisch gebied hebben er verder over gezwegen. Daarom huiverde de regeering voor handhaving van den zo- mertijd. Het economisch voordeel van den zomer tijd is veel verzsvakt sinds den tijd dat hij voor het eerst werd ingevoerd en een com promis zou dié voordeelen nog geringer hebben gemaakt. Dat bewijst een adres van een plattelands gemeentebestuur, dat be toogde, dat het electrische bedrijl er scha de door zou lijden, ten nadeele van de. boe- las tingschuldigen. Wat betreft de verkeersbelangen, de zo mertijd zou wél de samenstelling van. de dienstregeling der spoorwegen wat verge makkelijken, doch van groote beteekenis is dit niet. Het groote nut schuilt in het tege lijk in werking treden met de dienstregeling van andere landen, maar zoolang er daar omtrent onzekerheid lieerscht, is daarvan geen sprake. Thans moet ten onzent, als de zomertijd wórdt gehandhaafd, met dc in-i voering daarvan tot 5 Juni worden gewacht. Dat hébben de spoorwegen verklaard en spr, is niet bereid om bij de spoorwegmaat schappijen op vervroeging aafl te dringen. Spr. verdedigt verder de bezwaren van de tegenstanders van den zomertijd, spe ciaal van deti georganiseerden landbouw en wijst daarbij op het protest van den Onder wijzersbond tegen de invoering van den zomertijd, op de weinige waardeering in de sportwereld enz. Spr. meent hiermede vol doende bet voorstel der regeering te heb ben toegelicht, doch legt nog eens nadruk op zijn tegenzin tegen, een compromisvoor stel. Spr. mag, als het ontwerp wordt verwor pen, niet denken aan een compromis en. dringt dus aan op aanneming van het voor stel. De heer WITTERT R.-K. repliceert en keurt het passieve standpunt der regeering tegenover de spoorwegen af. Die hebben toch niet twee maanden noodig om hun dienstregelingen tc veranderen. Dc heer HAAZEVOET R.-K. repliceert en deelt mede, dat nu de minister van geen compromis wil weten, hij geen motie zal in dienen en nu tegen het wetsontwerp zal stemmen. De MINISTER vj BINNENL. ZAKEN re pliceert e»i antwoordt den heer Wittert dat de regeering erkent de bezwaren van da spoorwegmaatschappijen, doch op een ma- gelijke vervroeging vóór 5 Juni wil d.e r«- geering wel aansturen, Het Wetsontwerp komt in stemming «a wordt verworpen met 31 tegen 17 stemmen? Voor stemden de heeren Slotemaker, da Wit, Croles, de Zeeuw, Haffmans, de Veer, Blomjous, Diepenhorst, de Jong, de Waal Malefijl Arntz, van der Hoeven, Anema, dr. H Franssen, Smeenge, van Lanscbot en Westerdijk, Tegen stemden de heeren van der Mae- sen, Rugge, Janssen, Cramer, Polak, Haa zevoet, Moltmaker, v, d. Landen, de Vlugt, de Vos v. Steen wijk Lindeyer, Vcrheyen, v. Nagell van Ampsen, Ossendorp, Verkou teren, de Gijselaar, mevr, Pothuis-Smit, van Wassenaer v Catwyck, Briët, Rink, van Embden, Mendels, Wibaut, Wittert van Hoogland. Heerkens Thyssen,Slimienberg, Sterhu's, Dobbelman, de Vries, W. Fransen en de Voorzitter. Afwcie ween de heeren van dan Bergh ei de Murplt De heer STENHUIS vraagt verlof voor eèn interpellatie over de maatregelen der regeering in zake werkverschaffing. Daarover zal beslist worden bij den te rugkeer' dér Kamer op Woensdag 15 April. De voorzitter sluit hierop de vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6