Binnenlandsch Nieuws. luchtverkeer. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Vrijdag 3 April 1925 Richtige heffing der directe belastingen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Interpellatie v. Ravesteijn over de Mijn-industrie. De wijziging der Pensioenwet. De vliegers op weg naar het Vaderland. VERKEER EN POSTERIJEN. Rooken in de trams. Ingezonden mededeelingen MARKTNIEUWS. a 60 »;ents per regel. LANDB. EN VISSCHERIJ ORDE EN ARBEID. Dreigende toestand in Drente. Is er in Frankrijk werk voor Ned. landarbeiders? Coop. Veilingvereeniging Bloemenlust KUNCT EN KENNIS. De Westertoren in dienst der wetenschap te Amsterdam. De Kath. Radio-omroep. Een geniaal auto-didact. IfMfe KERK EN SCHOOL. De a.s. heiligverklaringen. Inaugurale rede. VISSCHERIJ. Höpker Aschoff bedankt voor het Pruisische Presidentschap. Het aftreden van de Belgische regeering. Spoorwegongeluk in Beieren. Betoogingen van studenten te Straatsburg. Loonactie bij de Oostenrijksch gendarmerie. Het ontwerp van wet tot „bevordering van de richtige heffing der directe belastin gen'' is gedurende de behande'ing in de Tweede Kamer zoo zeer gewijzigd, dat onze lezers wel zullen willen weten hoe het nu geworden is. Na de tweede lezing luidt het aangenomen dat de Eerste Kamer het goedkeurt aldus: Artikel 1. Voor de heffing van de personeele belas ting, de Rijks- en plaatselijke inkomsten belasting, de vermogensbelasting en de ver dedigingsbelastingen wordt geen rekening gehouden met rechtshandelingen, waarvan op grond dat zij geen wezenlijke verande ring van feitelijke verhoudingen hebben ten doel gehad of op grond van andere bepaal de feiten en omstandigheden moet worden aangenomen, dat zij zouden achterwege ge bleven zijn, indien daarmede niet de heffing van een dier belasingen, ingeval zij reeds mijnarbeiders daardoor tot armoede zijn ver oordeeld? Is de Regeering inzonderheid niet van oordeel, dat waar uit de officieele loontabel van mijnwerkersloonen gedurende de maand Januari 1925, zooals die voorkomt in de Christelijke Mijnwerker van 8 Maart j.l., blijkt, dat het gemiddelde loon van een hou wer per dienst inclusief duurtetoeslag slechts 6.40 bedraagt, van welk loon fei telijk een aanzienlijk bedrag per maand moet worden afgetrokken voor slijtage van gereedschap, boeten enz., het weekloon de zer hoogst betaalde en meest geschoolde arbeiders- beneden het bestaansminimum is gedaald? Is het de Regeering bekend dat pas dezer dagen bij een debat in het En- gelsche Lagerhuis is aangetoond, dat ten ge volge van de lage loonen in de Engelsche mijndistricten, loonen, welke nagenoeg overeenkomen met die in de Limburgsche industrie, aldaar onder de arbeiders een noodtoestand heerscht, de mijnwerkers zich het noodige stevige voedsel niet kunnen toepassing heeft gevonden of voor toepas- verschaffen en dientengevolge ook aan groo- sing in aanmerking zou komen voor het vervolg geheel of ten deele zou worden onmogelijk gemaakt Voor de vaststelling van een aanslaö et toepassing van het eerste lid van dit artikel wordt de machtiging van Onzen Minister van Financiën vereischt. Van het besluit om het eerste lid van .dit artikel toe te passen, wordt vóór de vast stelling van den aanslag door den inspec teur aan den belanghebbende bij a_ngetee- kenden brief een met redenen omkleede mededeeling gedaan. Artikel 2. Indien krachtens artikel 1 een vennoot schap, vereeniging, maatschappij of stich ting als niet bestaande wordt beschouwd, heeft dit voor de heffing der belastingen naar het inkomen geen invloed op de belast baarheid der belooningen die van de ven nootschap, vereeniging, maatschappij of stichting zijn of worden genoten. Deze bepaling vindt geen toepassing, in dien er voor zoover dezelfde persoon voor hetzelfde bedrag in dezelfde belasting dub- be' zou worden getroffen Artikel 3. In geval van twijfel of een b'raamde 'rechtshandeling onder artikel* 1 zou vallen, kan de belanghebbende deze vraag onder werpen aan het oordeel van den inspecteur, in wiens dienstkring zijn, aanslag moet wor den vastgesteld; tot dat einde legt hij die vraag schriftelijk, in tweevoud, aan den ge noemden inspecteur voor. De inspecteur doet zijn beschikking bij aangeteekenden brief aan den belanghebbenden toekomen. Indien de inspecteur de in het eerste lid bedoelde vraag» ontkennend beantwoordt, kan art. 1 op de rechtshandeling, zoo zij tot stand komt, niet worden toegepast, tenzij mocht blijken, dat de feiten niet volkomen overeenstemmen met de te voren daarvan gegeven voorstelling. Artikel 4. Binnen een maand, nadat de mededeeling bedoeld in art. 1, laatste lid, of de beschik king op een vraag, bedoeld in art. 3, ter post is bezorgd, kan de belanghebbende aan het Gerechtshof te 's-Gravenhage vernieti ging van dat besluit of van die beschikking verzoeken. Het verzoek wordt gedaan door indie ning van een eenvoudig request. Het Ge rechtshof geeft aan den inspecteur de ge legenheid, ter. zake een vertoogschrift in te dienen. De inspecteur voegt bij zijn vertoogschrift eeJl afschrift daarvan, hetwelk door den griffier van het Gerechtshof aan den ver zoeker wordt toegezonden. Indien hetzij in het request, hetzij in het vertoogschrift, is verzocht de zaak monde ling te mogen toelichten of doen toelichten, of wel het Gerechtshof mondelinge behan deling noodig acht, worden de verzoeker en de inspecteur tot dat einde door den grif fier opgeroepen. Artikel 1, eerste lid, wordt alleen toege past, indien aan het Gerechtshof overtui gend wordt aangetoond, dat de rechtshan deling voldoet aan de- voor die toepassing gestelde voorwaarden Die toepassing blijft evenzeer achterwe ge, zoolang de in het eerste lid bedoelde termijn van beroep niet is verstreken of op het request nog niet is beslist. Tegen de uitspraak van het Gerechtshof staat geenerlei voorziening open. Indien een verzoek niet is ingediend of een verzoek is afgewezen, kan een aanslag niet bestreden worden niet het bezwaar, dat artikel 1, eerste lid, geen toepasing had mo gen vinden. Reeds vastgestelde aanslagen Jrunnen gedu rende een jaar na de uitspraak van het Ge rechtshof met inachtneming van die uit spraak worden herzien, onverschillig of de termijn voor navordering al dan niet is ver streken De herziening wordt als een aan slag beschouwd. Artikel 5. De artikelen 1 en 2 van deze wet treden tnet ingang van 1 Mei 1925 in werking. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer, hield de communist VAN F%AVESTEYN zijn interpellatie over de Ireigende loonsverlaging in de mijnindustrie en de maatregelen die de regeering in dit opzicht reeds heeft getroffen of nog denkt te treffen. Interpellant becijfert, dat de arbeidspre statie der arbeiders is toegenomen, omdat de productie sneller is gestegen dan het aantal arbeiders Daarnaast zijn de loonen teer gedaald In die tegenstelling ligt de grondslag van spr.'s interpellatie. Het verschijnsel der overproductie in de mijnen is internationaal, maar dat mag voor ie regeering geen aanleiding zijn om het ne men van maatregelen na te laten. De kapi talisten zijn er op uit om de arbeiders dood te drukken. Het gemiddelde loon per dag is 6 gulden, dat velen echter niet halen kunnen. Spr. acht dit veel te laag. De woninghuren zijn nog steeds heel hoog, 18 a 19 gulden per maand. De reisgelegenheden zijn bovendien zeer duur De mijnen hebben steeds winst gemaakt ;n van allerlei omstandigheden geprofiteerd. Thans is het plotseling anders en nu er even een tekort is moeten de arbeiders het ont gelden. Spr. heeft aan de regeering een èerie vra gen gesteld, die aldus luiden: I. Wil de Regeering een juist en deskun dig gecontroleerd overzicht omtrent de be ter gevaren door niet voldoende lichaams kracht zijn blootgesteld? Is de Regeering met van oordeel, dat voor de Nederlandsche mijnindustrie en de Nederlandsche mijnarbeiders dezelfde ge volgen dreigen en dat het derhalve nood zakelijk is verdere loonsverlaging met al de nadeelige gevolgen daaraan verbonden te voorkomen? Heeft de Regeering overwogen of het, waar internationaal het loon in de mijnindu strie dreigt te dalen tot een peil beneden het voor deze arbeiders noodzakelijke mi nimum of liever reeds daaronder is gedaald, niet urgent zou zijn internationaal daarte gen maatregelen te treffen en is zij niet van meening. dat voor dit doel ten spoe digste een internationale conferentie bijeen diende te worden geroepen, die zich zou be zighouden met het onderzoek naar de mo gelijkheid van wettelijk vastgestelde mini- mumloonen, alsmede met die van een in ternationale regeling der productie? Heeft de Regeering de maatregelen, die op de conferentie der Contactcommissie in overweging zijn gegeven door den A. N. Mijnwerkersbond nagegaan, als daar zijn: verlaging der huren van met voorschot ge bouwde woningen, afschaffing der forensen- belasting en verlaging der prijzen van het vervoer per spoorweg door de mijnwerkers, alsmede wat er ten aanzien van 't verstrek ken van goedkoope levensmiddelen in de mijnstreek zou kunnen worden gedaan? De Minister van Waterstaat, de beer VAN SWAAY zegt, dat hij de resultaten van de mijnbedrijven natuurlijk kent. In dc jaarver slagen zijn ze alle te vinden en ieder kan ze dus nagaan. Bij den bestaanden toestand kan de industrie onmogelijk doorgaan. De organisaties erkennen dit zelf en hebben hun waardeering geuit voor de uitvoerige in lichtingen zoodat het spr. niet duidelijk is waarom de heer van Ravesteijn niet tevre den is. De Regeering begrijpt, dat de mijnwer kers het moeilijk hebben met hun loonen. Toch steken die nog gunstig af bij die in andere bedrijven en er heerscht bovendien in de mijnen geen werkeloosheid. Het loon van 6.40 per dag ligt niet beneden het bestaansminimum, al is het niet hoog. Of de rigoureuse boeten daarvan nog veel ont nemen, weet spr, niet. In 1924 bedroeg het tc-taal aan boeten slechts 1/7 pCt. van het totale loon-bedrag. In de Engelsche mijnen is de toestand nog ongunstiger dan hier te lande. De loonen zijn er ook nog lager. In Holland zijn de loo nen voor zes maanden vastgesteld, hetgeen het succes is van de christelijke bonden, In die zes maanden kan dc zaak overzien wor den. Nederland moet dc internationale markt volgen en is dan verplicht de loonen daarnaar te regelen en het kan daar niet beven blijven gaan. Een internationale re geling geeft voor de tegenwoordige moeilijk heden geen oplossing omdat zij veel te lang cp zich zou laten wachten. Nederland ver zinkt met zijn productie -bij andere landen in het niet en het zou dus niet veel te zegge* hebben. Over de voorstellen der Contact-commis sie wordt overleg gepleegd. De huren zijn al verlaagd en nog meer verlaging doet de uitkomsten der bouwondernemingen zeer dalen. De forensenbelasting kan toch niet voor mijnwerkers alleen worden verlaagd. De spoortarieven zijn voor hen reeds zeer laag 1 cent per kilometer, terwijl reeds het officieele tarief 3 cent is. De levensmid delen zijn in de mijnen niet duurder dan elders. De Regecring zou nu maatregelen moeten nemen. Maar waarom alleen voor het mijnpersonec! en niet voor ander per soneel? Dc mijndirectic zelf kan iets doen als ze wil, maar de Regeering kan er niet aan beginnen of zij moet het voor allerlei categoriëen ook doen. Schorsing van dc mijn rechten en verlaging der vrachttarieven hebben reeds een bate van twee millioen gulden gegevén en de regeering heeft dus wel terdege iets gedaan. De heer VAN RAVESTEIJN is niet te vreden over de regeering. Hij dient een mo tie in, waarin hij de Kamer wil laten uit spreken. dat de jongste loonsverlaging het levenspeil dezer arbeiders neerdrukt en dat de regeering alles moet doen om deze ver laging ongedaan te maken. De heer VLIEGEN (s.-d.) acht de loonen zóó laag, dat ze op den rand van armoede zijn. Dat dit internationaal is, is geen af doende bewering om hier niets te doen. Het is juist dat dc loonen in Duitschland lager zijn, maar daar is dan ook sprake van ver hooging. De regeering kan nog veel doen, o.a. door organisatie van het vervoer in de mijnstreek want het leven is er duur zeer duur. De heer HERMANS (R.K) zou het betreu ren als deze interpellatie vruchteloos ver liep. Was de loonsverlaging voldoende ge rechtvaardigd door den toestand in het be drijf? Daarover gaat het thans in dc eerste plaats. De loonen hebben grooten invloed op den kostprijs van het product en mis schien in geen bedrijf zoon invloed als bij de mijnen. Voor 60 pCt beheerschen dc loo nen dc prijzen van bet product, In de twee de plaats is het de internationale .toestand die hier in dit bedrijf groote beteekenis heeft. In Duitschland en België zijn de loo nen lager, maar bovendien is de arbeids tijd er veel langer dan hier. Er is overproductie in alle landen en somber zijn de vooruitzichten. Het contract dat de christelijke organisaties toen sloten is van veel belang. Zij omvatten meer dan tweederde van alle organisaties. Dit con tract is een daad geweest in het belang van alle mijnwerkers. Spr. acht hei mogelijk dat de regeering onog veel doet om de gevolgen van den be- drijfsuitkomsten der Staatsmijnen zoowel j staanden toestand te verzachten. Reeds aan de Kamers als aan de vertegenwoordi gers van de in het mijnbedrijf werkzame vakorganisaties doen overleggen? II Is de Regeering niet van meening, dat de loonsverhoudingen in de mijnindustrie deed ze veel door de schorsing van het mijn recht en de verlaging der vrachttarieven. Wijziging der forensenbelasting en verlaging der inkomstenbelasting kunnen veel doen, maar alles is dit nog niet. Een betere rege- ir.zonderheid na de verlagingen, die alreeds ling van het mijnrecht zal voor de toekomst hebben plaats gegrepen, zóó zijn, dat de van beteekenis zijn. De verlaging der vrachttarieven is z. i. nog niet voldoende de afgelegen streken van het land moeten nog meer tegemoet gekomen worden in zake de-vrachttarieven. Vervolgens zal spr. het mijnrecht behan delen. De VOORZITTER: Dat is niet aan de orde en heeft hier niets mee te maken. De heer HERMANS (R.-K) vraagt den minister de opbrengst van het mijnrecht tc storten in een fonds om de mijnindustrie te helpen in tijden van malaise. Ten slotte wenscht spr dat buitenlandsche kolen niet vrijgesteld racgen worden van lasten die de binnenlandsche markt kunnen drukken. Dc heer SMEENK (A.-R) verklaart zich tegen de motie, omdat daarmede niets wordt bereikt. De MINISTER dupliceert. Hij heeft niets toe te voegen aan hetgeen hij zeidc in eer ste instantie. Hij kan zich in veel vereeni gen met de rede van den heer Hermans, doch gaat nu niet meer op detailpunten in. De regcering beziet het vraagstuk van de mijnen bij voortduring met aandacht en zij hoopt, in staat te zijn middelen te beramen als na zes maanden de toestand niet ver beterd is. De motie heeft geen zin, want daarmede komen wij niet verder. De heer VAN RAVESTEIJN spreekt een slotwoord om nogmaals zijn ontevredenheid over de houding der regeering te uiten. Bo vendien bestrijdt spr. den heer Hermans. De stemming over de motie heeft Vrijdag plaats. In dc Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet, ten einde gebracht, nadat het amen dement-Van Gijn, beoogende het toekennen van de bevoegdheid aan de gemeentebestu ren om de cumulatie van de gemeente- en rijkspensioenen zeer aanzienlijk te beper ken, was bestreden door minister Lolijn. De minister wees er op, dat de pensioen aanspraken die iemand heeft, als zoodanig blijven bestaan. Ook al wordt een tijdelijke inhouding toegepast als gevolg van de jie- paling, dat de 90 pCt. boven het vroeger ge noten tractement werd ingehouden. De mi nister ried den heer Van Gijn aan, zijn amen dement in te trekken, waaraan deze gevolg gaf. Na enkele 'luttele discussies werd ook de rest van de overgangsbepalingen vastgelegd. De eindstemming over het wetsontwerp werd op heden, Vrijdag, bepaald. Een ontvangst te Cairo. De Holland-Indië-vliegers, die met de „Patria" op 5 April te Suez worden ver wacht, zullen zich per auto naar Cairo be geven, waar ze officieel ontvangen zullen worden door het Nederlandsche Gezantschap en de Hollandsche kolonie aldaar, _ln Cairo zal hun op het terras van hotel „Continen tal" een thee worden aangeboden, s Mid dags zullen dc vliegers een bezoek brengen aan het pas ontdekte graf van Ramses te Giza. De directie van de N- Z. H. 1. M. is, aan gezien gebleken is dat velen geen geregeld gebruik van de tram wilden maken, omdat er niet gerookt mocht worden, er toe over gegaan op het traject Den HaagLeiden in de meeste trams in i het voorste rijtuig het rooken toe te staan. en 55.822 in 1921. Een voortdurende stijging heeft derhalve plaats gehad. In 1924 waren er 16.400 Belgen en Nederlanders, 15.200 Italianen, 32.200 Spanjaarden en Portugee- zen, 17.700 Polen, 5900 Cechoslovaken en ruim 200 Russen en Joegoslaven. Opvallend is het geringe aantal Belgen, waarvan het aantal vóór den oorlog werd geschat op on geveer 60.000. Om verschillende redenen verwacht men, dat in 1925 nog minder Bel gische landarbeiders naar Frankrijk zullen komen: zij vinden in hoofdzaak werk bij bie- tenbouw en graanoogst, zoodat voor Neder landsche landarbeiders wellicht op een gun stige werkgelegenheid in die takken van be drijf mag worden grekend. Ten einde in l gebrek aan werkkrachten voor den land bouw eenigermate te helpen voorzien, is de zer dagen een wet tot stand gekomen, waar bij aan landbouwers-militairen voor den zaaitijd een extra verlof van 18 dagen wordt toegestaan. Naar aan de „Volkskrant" gcriield wordt zijn thans in ZuidOost-Drente tal van ver schijnselen waar te nemen, welke er op wij zen, dat de toestand dreigend wordt en dat zij, die aansturen op algemeene werkstakin gen en wat daarmede in verband staat, er druk in de weer zijn. Het schijnt, dat deza menschen een niet onbelangrijke minderheid achter zich hebben staan. De actie in die richting is begonnen te Emmen op 14 Maart, waar onder leiding van den communist Moes een vergadering gehou den werd, om de toestanden bij de werk verschaffingen en in de venen te bespreker.. Deze vergadering is op 21 Maart voortge zet. Op deze laatste vergadering hadden de kalme en ordelievende arbeiders de over hand, zoodat het eigenlijke doel der verga dering minder tot uiting kwam. Toch heb ben zij, die die vergaderingen belegd hadden wel laten blijken, dat zij alleen heil zagen in een algemeene werkstaking. Waar dit door de meerderheid der Vergadering blijk baar niet gedeeld werd, is er een motie aan genomen, waarin werd verklaard,, dat het loon in bet veenbedrijf niet verlaagd mocht worden en waarin aan de regeering werd verzocht de loonen bij de werkverschaffin gen te verhoogen en deze niet stop te zet ten. In den nacht van Zondag op Maandag j.l is te Emmer Compascum aan de Westelijke doorsnee 30 dagwerk turf verbrand, welke volgens de meening van allen in die buurt, opzettelijk in brand gestoken moet zijn Dinsdag hebben verschillende groepen ar beiders dc meeste werkverschaffingen afge reisd en de daarbij werkzame arbeiders aan gespoord het werk neer te leggen en mede te doen aan een algemeene staking. Bij on derscheiden werkverschaffingen is Dinsdag dan ook weinig gewerkt, tengevolge van die bezoeken. Algemeen heerscht onder de ar beiders bij de werkverschaffing en particu lier bedrijf een zeer groote verbittering en .het is zeer twijfelachtig, of de ordelievende arbeiders, die zeker een meerderheid vor men in de veenstreken, een algemeene sta king kunnen voorkomen. Ook in Friesland gist hel onder de hon derden stakers, die betrokken zijn in het conflict bij de Rijkswerkverschaffing. Hon derden stakers zijn te Lippenhuyzen bijeen gekomen. De staking gaat geheel buiten de organisaties om. Woensdagavond hebben de burgemeesters van dc acht gemeenten, waar werkstaking heerscht aan de Rijkswerkverschaffing, te Heerenveen beraadslaagd omtrent te nemen maatregelen. Wij vernemen, dat sommige burgemeesters nog versterking van politic zullen aanvragen. Door het Franscbe ministerie van Land bouw zijn gegevens gepubliceerd omtrent de gedurende 1924 binnengekomen vreemde landbouwwerkkrachten welke bij de immi- gratiebureaux zijn ingeschreven. Daar vele arbeiders zich niet meldden is het aantal buitenlanders in den landbouw te werk ge steld, waarschijnlijk balangrijk grooter ge weest. In 1924 werden in totaal 87.927 bin nenkomende landbouwwerkkrachten gere gistreerd tegen 77.071 in 1023. 72.976 in 1922 In de Dinsdagavond gehouden jaarverga dering der veilingsverceniging „Bloemenlust" te Aalsmeer Oost, werden jaarverslag, ver- lies- en winstrekening en balans over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Het totaal in 1924 geveilde bedrag was 1.128.977.03 of 330.937.28 meer dan in 1923, terwijl het winstsaldo over 1924 24.608.65 bedraagt. Dit bedrag blijft als reserve op de balans voorkomen. Het vciüngspercentage over het afgeloopen jaar werd definitief vastgesteld op 7 pCt. Aan de inzendingen op de Heemsteedscn>i tentoonstellingen zal een bedrag van 750 worden gesubsidieerd; aan het comité tot steunverleening aan dc zwaarst getroffen minst kapitaalkrachtigen bij den Februari storm 500. Voorts werd besloten een commissie ;e benoemen ter bestudeering van de mogelijk heid om te komen tot stichting eener Onder linge Glasverzekering tegen storm en hagel- schadc. Ten einde op groote schaal de rattenver- delging ter hand te kunnen nemen, werd daarvóór een bedrag van 250 ter beschik king van de afd. der Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunne gesteld Onder leiding van den controleur van den Phytopathologischen Dienst te Aalsmeer zul len, evenals reeds in andere gedeelten der gemeente geschiedt, pogingen worden aan gewend om de rat ten, waar men/in de rozen- cultuur zoo veel schade van ondervindt, le verdelgen. Waar ook in deze kweekers cn hande- laars-prganisatie stemmen zijn gerezen om het lidmaatschap der Coöp. Tuinbouw Aan koop Vereeniging op te zeggen, heeft het be stuur ter wille van de eendracht rngin gen in het werk gesteld de veiling te royee- ren als zoodanig. Door verschillende omstandigheden kon men heden nog niet met een voorstel daar toe komen. Men meldt ons uit Amsterdam; Binnenkort zullen aau den 85 M. hoogen Westertoren, gebouwd door Hendrik de Keyzer, werkzaamheden beginnen, welke in verband staan met de vestiging te Amster dam van een belangrijke wetenschappelijke instelling. In den toren zal nL een toestel worden opgericht voor de werkers van het Natuur kundig Laboratorium van de Amsterdam- sohe Universiteit. Dit toestel heeft ten doel een vaste ijkcentrale te worden i voor de Wetenschappelijke wereld, die zich bezig houdt met de, vooral in onze dagen, zoo belangrijk geworden meting van drukinvloc- den op verschillende plaatsen. De mannen van. de wetenschap zijn thans zoover, dat op de verschillende laboratoria der wereld, die natuurlijk de verkregen re sultaten tegen elkaar uitwisselen, een groote Zekerheid is verkregen bij het vaststellen der drukkingen, maar hun ontbreekt nog een vaste gelijke maatstaf bij de meting. Om dit voor een ieder begrijpelijk t/ maken,"behoeven wij er slechts aan. te her inneren, dat voor het bepalen van de lengte maat en vanhet gewicht een vaste norm bestaat, die te Parijs zorgvuldig bewaard wordt. Die Parijsche maat is de maat voor de geheele wereld en alle maten worden daaraan getoetst. Ook bij dc meting van de drukkingen is een dergelijke vaste ijkmaat noodig en die komt nu door bemiddeling van het in 1890 gestichte „Van der Waalsfonds" in den Westertoren tot stand. B. en W. van Am sterdam hebben den toren daarvoor afge staan, het hoogste gebouw der stad, omdat de kwikbuizen, die zullen worden opgetrok ken, een enorme lengte moeten hebben, wil, men, zelfs met behulp van een differentiaal methode, een druk van 5000 Meter en meer atmosferen met voldoende nauwkeurigheid kunnen constateeren. Een idee van de getallen, waarover het hier gaat. kan men zich vormen, wanneer men bedenkt, dat de tegenwoordige assistent van het fonds, in staat is geweest drukver schillen van één honderdduizendste, zelfs bij zulk een hoogen druk te meten. Het gebouw zal cr niet onder lijden; het dient alleen ter beschutting van dc toestellen die er in komen te staan. Naar de „Resb." verneemt, staat het in elk geval vast, dat in het a. s. najaar een Kath. Radio-omroep zal plaats hebben. Het contract met de Ned. Seintoestellen- fabriek (N. S. F.) te Hilversum is reeds eenigen tijd geleden geteekend en is een jaar geldige Het Nederl. Episcopaat heeft zich in een dezer dagen gehouden vergadering een warm voorstander getoond van een Kath. Radio- omroep. Sir Michaël Sadler, „master" van Univer sity College te Oxford, heeft in een rede verhaald hoc dr. Joseph Wright, hoogleeraar in de vergelijkende taalstudie te Oxford, op zesjarigen leeftijd aan het werk was ge gaan voor een weekloon van anderhalve shilling. Wright werd geboren in een huisje met een kamer te Thacklcy bij Bradford. Na den dood van zijn vader kwam zijn moe der zoo goed mogelijk aan den kost door uit werken te gaan. Joseph moest ook geld gaan verdienen toen hij zes jaar was en kreeg anderhalve shilling in de week met het rij den met een ezelwagentje Hij leerde zich zelf Grieksch, Latijn, Fransch en Duitsch, spaarde zijn geld over om naar Heidelberg te gaan en leerde ongeveer twaalf andere talen erbij, van Sanskrit tot oud-Engelscb. Flij besteedde al zijn geld aan bet Dialect woordenboek, dat hij uitgaf, en waarvoor hij een regeeringssubsidie ontving van 600 p.st. en een toelage van 200 p.st. in bet jaar. ,.Dr. Wright," vervolgde Sir Michael, „werkt aan een stuk door, hij geeft zijn eigen boeken Cigarette» (stroo moed»:.) Corona uit en voert zijn eigen boekhouding. Met dc teekening van een architect heeft hij zijn eigen huis gebouwd, zonder tusschenkomst van een aannemer." In de Msb. treffen wc de data aan, waar op de heiligverklaringen tc Rome zullen plaats hebben: Zondag 19 April: Zaligverklaring van den Eerbiedw. AntOnius Gianelli. bisschop van Bobbio, stichter van dc congregatie der dochters van de Madonna dell'Orlo in Chiavarj, gest. 1846. Zondag 26 April: Zaligverklaring van den eerbiedw. Vincentius Strambi Passionist, bis schop van Macerata en Tolentino, gest. in 1824. Zondag 3 Mei: Zaligverklaring van den Eerbiedw. Jozef Cafasso, wereldgeestelijke van Turijn, gest. 1860. Zondag 10 Mei. Zaligverklaring van de eerbiedwaardige Ifigenia van den II. Mat- theus van de zusters der altijd durende aan bidding van Elizabeth Theresia van het H. Hart' van Jezus van de Ursulinen en vah Maria van den H. Henricus en gezellinnen, gemarteld in de Fransche revolutie 1794, van de Cistercienscrs. Zondag 17 Mei: Heiligverklaring van de Zalige Theresia van hei Kind Jezus, Carme lites, gest. 1897. Donderdag 21 Mei: Heiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius van de Sociëteit van Jezus. gest. 1597. Zondag 24 Mei: Heiligverklaring van de Zalige Maria Magdalena Postel, stichteres van instituut der christelijke scholen, gest. 1865. Zondag 31 Mei: Heiligverklaring van den Zaligen Joannes Vianney, pastoor van Ars, gest. 1859 en van den Zaligen Joannes Eudes, stichter van de Congregatie van Jezus en Maria, gest. 1860. Zondag 7 Juni: Zaligverklaring van de erbiedw. Maria Michaëla van het H. Sacra ment, gest. 1865. Zondag 14 Juni: Zaligverklaring van de eerbiedwaardige Maria Bernadetta Soubirous van de Congregatie der Zusters van Liefde te Ncvers, gest. 1879. Zondag 21 Juni Zaligverklaring van Jen eerbiedw. Izaak Joqttes, Jesuict, Joannes de Breboeuf en gezellen gest. 1616. Zondag 5 Juli: Zaligverklaring van den eerbiedw. Laurentius Imbert, bisschop van Capea en gezellen (18391844). Zondag 12 Juli: Zaligverklaring van den eerbiedw. Petrus Eymard, stichter van do priesters van het H. Sacrament, gest. 1868. In tegenwoordigheid van een talrijke schare Curatoren, Professoren, genoodigden en belangstellenden, heeft de onlangs be noemde buitengewoon hooglceraar in dc Engelsch taal- en letterkunde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, Pater Aurelius Pompen O.F.M. in de Kleine Concertzaal van het Concertgebouw „De Vereeniging", aldaar, zijn inaugurale rede gehouden over Newman's Idea of a University, en wel naar hij zeide op ecrhicd-waardig verzoek in het Nederland sch. AMSTERDAM, 2 April. Aardappelen. (Beticht v. d. Mak. Jac. Knoop). Zeeuwschei bonte f 5.706.25, id. blauwe f 5.856.15, id. Eigenheimers f 55.40; id. Bravo's f 5 5.25, id. industries f 4.50, id. Roode Star: f 3.504.25, id. Blauwe Eigenheimers f 4.50;' Friesche Borgers.f 5.255.40, id- roodbon ten f 5.50id. roode f 4.254.50; id. blauwe Borgers f 4.50. Noord-Hollandsche blauwe f 4—4.25,?id. bonte f 4.805, IJpolder Bra vo's f 5.5.25, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 4.50, id. blauwe poters f 2.75, id.; bonte poters f 2.75id. Bravopoters f 4.25 4.50, Hillegommer Zandaardappelen f 6.50 7.50 per hl; Winter Malta-aardappelen f 13—14 p. 100 kg. AMSTERDAM, 2 April. Eieren. (Eier-': veiling Prinsengracht.) Aanvoer 500.000 st.; kippen-. Prijzen hoogste- f 7.50- f 7.50, midden- f 6.40, laagste- f 5. Handel kalm DELFT, 2 April. Boter. Ter markt wa ren 37/8 en 5/16 v., te zamen 790 kg. Prijs: f 2.30—2.50. ELST (Bet.) 1 April. Fruitveiling van he den. Goudreinetten 1ste soort 3848, 2de soert 1835, Extra 6590, Rabauwen 13r-2.1, Spaansche Rabauwen 2021, Pondsperen 1718, Bredero's 1723, Huis mans 1518, Eijdener Klumpke 2425 ct. per kg. GOUDA, 2 April. Kaas. Aangevoerd 88 partijen, le soort f 4548, 2e soort f 4044, rijksmerk le soort f 5357, 2e soort f 46 52, zware, f Handel matig. GORINCHEM, 1 April. Kaas. Met in-' gang van 4 Mei a.s. wordt alhier een kaas markt ingesteld. HOORN, 2 April. Kaas. Aangevoerd 10 stapels fabriekskaas f 45; 1 stapel'boerenkaas f 51 Totaal 11 stapels, wegende 18.672 kg. Handel vlug. BARNEVELD, 2 April. Pluimvee. Tam me eenden f 1.402.20, jonge hanen f 1.75 2.50, oude hanen f 2.503.50, jonge hennen f 2.504.60, oude kippen f 1.503.50, tam me duiven f 0.40—0.50, tamme konijnen f 1.502.75, alles per stuk. Eieren f 5.75—7 per 100 stuks. Aanvoer 850.000 stuks. Handel vlug. HOOFDDORP, 2 April. Granen. Tarwe (voer) f 1011:50, id. (nieuwe) f 12—13, rogge f 1314, gerst Chevalier f 1314.50, haver f 1012, witte duiveboonen f 1315, paardeboonen f 1213, groene erwten f 1213, schokkers f 13—16, karwei f 3032 geel mosterd f 2030, blauw maanzaad f 4042, kanariezaad f 2122, prijzen per 100 K.g. MIDDELBURG, 2 April. Granen. Ter markt was de aanvoer zeer gering. Noteerin gen zijn als volgt tarwe f 1219 witte boo tten f 2430 ronde bruine boonen f 2029 kroonerwten f 1416.50 lange bruine boo nen 11520, alles per 100 Kg. SCHAGEN, 2 April. Eieren. Kipeieren 45.592. Prijs f 5.506.40 per 100, gemidd. prijs f 5.90 eendeneieren 9611. Prijs f 5.90 6.10, gemidd. prijs f 6. UITHOORN, 2 Aril 1925. Boter. Groote aanvoer. Handel red. Goeboter ƒ14..0; Weiboter 0.800.90. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer. Han del slecht, 3.504.50. Vette varkens, red. aanvoer. Handel vlug, 38 a 40 ct. per half K.G.; Magere varkens, groote aanvoer. Handel red., 35 a 40 ct. per half K. G. Magere biggen, groote aanvoer. Handel red., 120 p. stuk. Eieren. Groo- Hade red., 1520 p, stuk. Nuchtere kal veren, groote aanvoer. Handel vlug, .12 16. Eieren. Groote aanvoer. Handel red. p. 100 stuks 5.75—6.50. UITHOORN, 2 April. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 4 partijen. Prijs Goud- schc kaas R. M. 53—58, zonder rijksmerk 46—52. Handel vlug. ENKHUIZEN, 2 April. Totale haring- aanvoer van gisteravond 292.380 stuks reep- haring. Getal vaartuigen 93. Laatste markt f 1.50 per tal. Heden meer haring de eerste 32 vaartuigen kwamen binnen met gemid deld 18 tal. Marktprijs f 1.451.55. HUIZEN, 1 April. Door 28 vaartuigen en koopersschuiten aangevoerd bijna 300 taf haring a f 1.902.20, Zuiderzeebot 208 pond a 3133 Y> ets; bokking-export: middelweefc 5 wagons Noordzeevisch 1800 kg a 2143 ets. De eergisteren tot Pruisisch minister-pre sident benoemde democraat Höpker Aschoff heeft vandaag schriftelijk medege deeld, dat hij tegen zijn zin candidaat is gesteld en dc verkiezing niet kan aanne men. Daarnlede is nu de weg voor Braun vrijgemaakt en de leiders der fracties van het centrum en de sociaal-democratische partij hebben vanmiddag dan ook besloten Braun candidaat te stallen voor liet Prui sische minister-presidentschap. Het lijdt geen twijfel, dat ook dc democraten zich voor Braun zullen uitspreken, zoodat zijn verkiezing, die morgenmiddag 12 uur zal plaats vinden, zeker is. Ook ten aanzien van de eenheidscandida- tuur voor het rijkspresidentschap is men vermoedelijk een heel stuk verder geko men. Het soc. dem. partijbestuur heeft, ge volg gevend aan een door de sociaal-demo craten geuiten wensch, vanmiddag besloten dr. Marx niet als partij-candidaat, doch als gemeenschappelijk candidaat voor de geza menlijke republiketnsche partijen (centrum, democraten en sociaal-democraten) te pre senteeren. De partijraad van de sociaal-de- mocratische partij sprak zich vanmiddag, zonder nadrukkelijk den naam van dr. Marx tc noemen, eveneens uil voor een gemeen schappelijk candidaat namens dc coalitie van Weimar, onder voorbehoud, dat de sociaal-democratische voorwaarden hier voor door dc democraten en het centrum worden aangenomen. In een bijeenkomst van Theunis, Masson, Poullet en Hymans werd besloten, dat de ministers Zondagmorgen hun ontslag zouden nemen. Gistermiddag is de sneltrein Augsburg Sonthofen nabij het station Sonthofen ont spoord. De locomotief, een goederenwagen en twee personenrijtuigen sloegen van den dijk af. Ook een derde klas-wagen, hoofd zakelijk bezet met rijksweersoldaten, viel omlaag en kwam juist op dc locomotief te recht. Bijna aile soldaten en de meeste pas sagiers zijn gewond. Gedood werd er nie mand. Een groep studenten van de rechtsfacul teit belette hedenmorgen, dat het college in het burgerlijk recht plaats had. Zij hielden beloogingen en proclameerden dt alge- mecene stalling tot Zaterdag. De vereeniging van studenten in de rechten, die niet ge raadpleegd was, protesteerde tegen de hou ding der kameraden, die politieke denkbeel den hadden verdedigd. Sinds weken is onder de gendarmerie een loonheweging gaande, die verscherpt wordt door den eisch van de regeering tot weder invoering van den negenurendag. De soc. dem. vakvereenigingen in dc gendarmerie ijveren thans voor slaking, welke echter door de christ-soc. onder het personeel wordt afgewezen. Dezer dagen zal een „volksstemming" beslissen. De bondskanselier Ramck heeft in een besluit krachtig front gemaakt tegen dc agi tatie. Hoewel in Oostenrijk geen stakings verbod voor ambtenaren bestaat zooals in Duitschland, geldt toch dc ongeschreven wet, dat de ambtenaren zich in een bijzondere positie tegenover den staat bevinden, die ge heel anders is als die van particulieren werknemer tegenover \wvkgcver. Teven." zou een staking van gendarmerie nog weer heel wat anders zijn dan bijv. van postper- soneel. Met nadruk wijst de bondskanselier erop, hoe zeer het aanzien van de gendar merie in binnen- en buitenland moet lijden onder zulke bedreiging met staking, en dat een werkelijke staking voor ieder ambtenaar ernstige gevolgen zou hebben. Tot dusver schijnt men te verwachten, dat het niet tot staking zal komen, -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9