Dit nummer bestaat nit 24 bladzijden, waaronder het geïilnstreerd Zondagsblad in asht bladzijden. Verkeersongevallen. 1125- Leekepreeken. SP Zaterdag 4 April 1925 48ste Jaargang No. 16010 De arbeidstijd van het ver plegend personeel in de Provinciale Ziekenhuizen. Agenda 5 April Agenda 6 April Bankiers der Internationale V oorjaarS'Bloe- mententoonstelling 1925. s Een wisselkantoor der Bank is gevestigd op het Tentoonstellingsterrein tegenover het Hoofdg ebouw. De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: De Weeldebelasting. Een rapport der Haarlemsche Kamer van Koophandel. De Plantentuin in 't Bloemendaaische Bosch. R.-K. VROUWENBOND. De candidatuur-Loerakker. Prov. Bond van Vreemdelingen verkeer. Een lentebode Verkiezingen Rijnland. Eindelijk. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ■*«r week O.Zc Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bi; vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, in ;evolge de verzekeringsvoorwaarden, X Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: T OUUU.a LevenJange geheeie on X TCft bij een ongeval met geschiktheid tot werken; T OU." doodeïrjkén afloop. 1 t)C A bij verlies van een hand T ZUtJ.** een voet of een oog; bij verlies van een X Cf) duim of wijsvinger: I i)w,B bij een breuk van X A A been of arm; T T'VJ." bij verlies van een andere vinger. 85. EENZAAMHEID, De sterkste van alle menschelijke neigin gen is wellicht wel de trek naar gezelschap van natuurgenooten. Het woofd van den Schepper: „het is den mensch niet goed al leen te zijn", moet ons aller stamvader wel aangrijpend in de opren geklonken hebben, dat na zestig eeuwen het instinct, hetwelk drijft tot samenleving, nog altijd het voor naamste kenmerk is van het menschelijk geslacht. En zoozeei zijn wij allen van die menschelijke beboete aan het gezelschap van anderen doordrongen, dat eenzame op sluiting als uitsluitende, straf voor misdadi gers wordt gebezigd 't Is dan ook onbetwistbaar, dat het le ven der meesten onzer maar een half leven zou zijn, wanneer wij niet geregeld onze vreugde met anderen konden deelen, ons met angst of zorgen of smarten overladen hart aan een medemensch konden uitstor ten. De uitspraak van de Schrift blijkt ook hier weer een levenswijsheid voor alle tij den, dat een goed vriend een niet hoog genoeg te Waaideeren schat is. Die behoefte aan gezelschap is echter niet bij allen dezelfde, integendeel zeer verschil lend en we zouden kunnen zeggen, dat de wijze, waarop de mensch de eenzaamheid schuwt en de mate waarin hij zijn natuur lijk verlangen naar het bijzijn van anderen bevredigt, geheel zijn persoon kenmerkt. Er is in ons onderling verkeer zulk een onein dige verscheidenheid. De meest natuurlijke en voor de meesten aangewezen vorm van samenleving is het gezin. En afgeschei den van de zeldzame naturen, die zich reeds in hun stoffelijk lichaam in het beschouwen de kloosterleven van de aarde kunnen los maken is het gezinsleven de sterkste en veiligste burcht tegen de gevaren en smar ten der 'eenzaamheid. Vandaar dat alle raadgevers omtrent jnenschelijk geluk het gezinsleven steeds aanbevelen als de meest aangewezen schuilplaats om den innerlijken vrede te bewaren; vandaar dat zij waar schuwen tegen verstoring van de rust, de orde, het gezag in het gezin als tegen een ernstig kwiaad. Zoodra de leden van een gezin aan el kanders bijzijn niet meer voldoende hebben, hapert er iets aan het geluk, 't Is een tee- ken, dat er ondanks samenzijn van meerdere menschen eenzaamheid heerscht. Want de eenzaamheid wordt niet door dat samenzijn verjaagd; juist werdt zij in bijzijn van andej- ren het felst gevoeld. Wanneer twee of meet bloed- of aanverwanten, wanneer men schen die op elkander zijn aangewezen, aan ééne tafel zitten en zij gevoelen zich een zaam, verlangen naar gezelschap van ande ren, dan is die verlatenheid erger dan het alleen door het leven gaan. Want niet de li chamelijke omgang is het, die ons op den duur tegen de kwellingen der eenzaamheid beschermt. Wil uit onderling verkeer geluk groeien, dan moet de geregelde omgang voe ren tot zielsvdrwantschap. De gelukkigste uren moeten die zijn, waarin de woorden van hart tot hart gaan en zoeken naar den juisten toon, waarin de zielen samenstem- men; en die geestelijke sfeer geeft intenser leven en hooger geluk dan het gevoel van lichamelijke nabijheid. Wie, zonder te letten op den aard en het karakter van zijn ge zelschap, het bijzijn van anderen louter en alleen zoekt om de eenzaamheid te vluch ten, die komt meestal bedrogen uit. In- lui den lach en gezang, in het rinkelen van bor den en glazen, in den pronk van opgesmuk te kleeding moge hij een oogenblik afleiding vinden voor zijn geest, de eenzaamheid zal hem te zwaarder overvallen, wanneer de muziek verstomd is, de bewegelijke lichaains vormen van de gasten zijn verdwenen in het nachtelijk duister en hij alleen staat in een gruwbare leegte. Van heel het rumoerig samenzijn zal niets in zijn ziel naklinken; het bijzijn van anderen in die vervlogen uren heeft hem geen troost of werkelijke vreugde geschonken, de gesprekken hebben aan zijn geest geen rijkdom van edele ge dachten gegeven, waarvan zijn ziel kan nage nieten. Gevaarlijk is het de eenzaamheid te vluchten door in den medemensch enkel een middel tot afleiding en ontspanning te zoeken. Dan wordt het voortdurende samen zijn met anderen een noodzakelijke levens behoefte. Wij leeren niet tijdig ons zelt bezig te houden in stille uren en de een zaamheid, waaraan niet altijd te ontkomen is, wordt dan een kwellende last. Wij 'moeten vroegtijdig leeren ons leven, ons geestelijk leven, rijk te maken door vermij ding van ijdele gesprekken en alle gepraat waarvan vnoch wij, noch onze evenmensch eenig voordeel heeft. Meeleven met de be langen van anderen uil sociaal gevoel en uit vriendschap verrijkt onze menschenken- nis, verdiept onze menschelijkheid. Evenals voor ons lichaam verscheidenheid van voed sel voordeelig is, móet ook onze geest zijn aandacht verdeelen op onze beroepsplich ten, op de verschijnselen van het maat schappelijk leven om ons heen en zich van tijd tot tijd vullen met goede lectuur en godsdienstige kennis. Wanneer dan de ou derdom komt en vrienden, bloed- en aan verwanten ons langzamerhand ontvallen, dan zal de eenzaamheid niet als een nacht over ons neerdalen. Onze geest zal zich in be spiegelingen van het verleden verdiepen en daarin stof tot afleiding vinden. Omdat wij niet ons zelf tot eenig voorwerp van ons bestaan hebben gemaakt, maar gewerkt heb ben aan het geluk van anderen, zal de ou derdom geen leegte brengen. Het rijke leven l zal in ons natrillen en wij zullen ons niet ongelukkig voelen, wanneer wij onze eigen stem en dxe vau anderen niet meer zooveel als vroeger hooren klinken. Er is echter ook een eenzaamheid, waar tegen wij zelf weinig vermogen, omdat zij ons als een ziekte overvalt Onder de men schelijke smarten is er geen zoo groot als het gevoel van verlatenheid zonder eigen schuld. De dood kan ons dierbare levens ontnemen, terwijl goede vrienden uitblijven om aan te vullen, wat ons ontviel. En het zijn vaak juist de hoogstaande en fijn voe lende karakters, die door treurige levens omstandigheden alleen komèn te staan. Hun persoon en talenten zou hun den toegang tot allerlei gezelschappen openen. Maar juist dat drukke leven schuwen zij; nergens voelen zij hun eenzaamheid dieper dan juist in kringen waar het luchtige leven lacht. Wat hun verlatenheid zou wegnemen zou zijn het bijzijn van een ziel,, wier snaren trilt bij gelijke aandoening. Maar die andere helft van hun wezen blijft lang, soms altijd uit. Zij zoeken afleiding in drukke bezighe den, in nauwgezette vervulling van beroeps plichten. Maar de uren, vooral de nachte lijke uren van eenzaamheid kunnen zij niet ontvluchten. Slechts sterke zielen', kunnen zulken zwaren levenslast dragep en zonder groot geloof en diepen godsdienstzin voert die verlatenheid maar al te vaak tot wan hoop en wanhoopsdaden. Wien zulk een kruis is opgelegd en die het heldhaftig dra gen, omdat zij een groot geloof hebben, die gevoelen beter dan wie ook het aangrijpen de in het drama van den grooten Lijder, wiens smartweek wij in de aanstaande da gen weer gaan overdenken. Aan den oppcrvlakkigen mensch gaat de diepe zin voorbij van de woorden, die een maal klonken uit den stervenden mond van een Godmensch: „God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten?" Maar wie zich ver diepen kan in de onmetelijkheid van het zielschökkende Calvariegebeuren, die ge voelt ifi dien enkelen doodskreet een we reld van geestelijk lijden uitgestort: een God in een menschelijk lichaam, die zich in zijn verguisde menschelijkheid van God verlaten gevoelt, 't Is een der grootste weldaden aan den mensch bewezen, dat hij, in het diepste lijden, hetwelk hem treffen kan, n.m. dat der geestelijke eenzaamheid, kan' bedenken, dat er een God was die in die zelfde menschelijke natuur het lijden der verlatenheid tot in alle zielevezels door voeld heeft en tevens weet, dat op den Goeden Vrijdag telkens weer de blijde Paaschmorgen volgt. HOMO SAPIENS. nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., i'ederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Te! 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel De Zondag- en Nachtdiensten der Apothe- ken wordt deze week waargenomen door: de fa. Grijseels en van Hees, Lange Veer- straat 14. Telefoon 11000; fa. L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Telefoon 11180 en de Bosch- en Vaart-apotheek, Boekenrode straat 13. Telefoon 13290. In een der jongste zittingen van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland verd de behandeling geschort van het voorstel van Ged. Staten om den arbeidstijd val) het verplegend personeel in dienst der Provin ciale Ziekenhuizen te verlengen. Dit gebeur de omdat door een der tegenstander, het lid van Ged. Staten, de heer Gerhard, cijfers ter tafel werden gebracht, waarvan dc ge grondheid niet zoo spoedig was vast te stel len. Een nader onderzoek dier cijfers leek gewenscht. Het zal, naar wij vernemen, nog wel eeni- gen tijd duren, alvorens dat voorstel weer in behandeling zal - komen, omdat het onder zoek dér cijfers meer tijd vraagt dan ver wacht werd. Een dezer dagen is het ant- Tentoonstellingsterrein Heemstede. Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling. Gem. Concertgebouw Buitengewoon con cert H. O. V. half 3 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Centrale Raadsver gadering R. K. Volksbond half 11 uur Rerum Novarum-Commissie 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Duitsclie meisjes 8 uur. Gebouw „De Nijverheid" Jansstraat 85 Haarlemsche Schoenmakerspatroons- Vereeniging kwart over 8 uur. Restaurant Brinkmann Groote Markt Haarlemsche Handelsvereeniging half 9 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925 Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van fint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jongens Sociëteit St Bavq, Smedestraa' ?3 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 VA van 2654 en s avonds van hall 8— hall 9 uur 's Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 iur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloero- hofstraa» I - Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel U t>1\ Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos) R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Janssiraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7 —10 ui'r._ he halve de Maaodagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes, die hier geen tehuis hebben TeJ. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89. Vrijdag half 89 2 Hagestraat 49. Woensdags balt 89; Vrijdags half 89 3 Generaal de Ia Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 89. 4. Klarenbeekstraat 60. Woensdags balf 8 tot 9 uur Het Bufeau der Kamer van Koophandel stelt voor een schrijven te richten aan den Minister van Financiën, alsmede een rap port inzake het ontwerp-Weeldebelasting. Als conclusie merkt de Kam^r in liet voorgestelde schrijven op, dat zij in principe geen bezwaar beeft tegen het invoeren van een weeldebelasting, doch dat het thans aan hangige wetsontwerp h.i. niet voldoet aan de eischen van de praktijk en bovendien ge deeltelijk op de qualiteit dan wel op de weelde zal zijn. Daarom geeft zij den minister in over weging, hel ontwerp aan een revisie te- on- derwerjxm en, teneinde daartoe te komen, met belanghebbende groepen overleg te ple gen. Reeds sedert eenigen tijd zijn dc werk zaamheden tot het aanleggen en voltooien van den grooten vogel- en plantentuin vol gens ontwerp van den heer Jac. P. Thijsse in het Bloemendaaische Bosch in vollen gang. Zooals men weet is een terrein nabij de Mollaan voor dezen tuin uitgekozen en dit terrein wordt nu voor het beoogde doel geheel pasklaar gemaakt. Behalve alle in Nederland voorkomende Flora zal een vijver worden aangelegd. woord van het ziekenhuis te Bakkum bin nengekomen en nu werd het advies van het ziekenhuis Meerenberg gevraagd. Dan, wan neer dit antwoord is binnengekomen, kun nen de, cijfers vergeleken worden en een conclusie daaruit getrokken. Donderdagavond 1.1. gaf de R.K. Vrouwen bond een toegiftje op het winter program ma, en wij zijn overtuigd dat alle aanwezigen het met ons eens zijn, dat het geen karig tóegiftje was, maar dat het er mocht wezen. Voor een zeer goed bezette zaal opende Mej. Peters onze begaafde Presidente, met het declameeren en verklaren van het zoo mooie gedicht van Thomson, den Engel- schen aan velen onbekenden dichter, die ons een beeld gaf van de zoekende, verlan gende en telkens weer ylicdcnde ziel naar God. Mej. Peeters met haar heldere kleur rijke stem wist de aanwezigen mee te voe ren in dien grooten zielestrijd. Er werd leer zaam en innig genoten. Dank zij de ver tolkster! Werd het eerste gedeelte van oen avond in at stemming van den Passietijr) genoten, het tweede gedeelte n.l. de vertooning der .lichtbeelden 'van dc Oberammergauer .Pas siespelen sloot zich waardig daarbij aan, 4 In stille gespannen aandacht werden na een inleidende verklaring der Passiespelen de rijke omgeving van het Passiedorp, voorts het dorp zelf als ook de voornaamste Ober- ammergauer spelers in hun rol voorgesteld, daarna volgrle met de door Pater Weisz er aan toegevoegde Bijbelsche vóórafbeeldin gen het geheele Lijden van Onzen Heer. Iedere afbeelding gaf vanzelf een stille me ditatie, doch bij de groote smartestonden gaf ons de heer Ganzeboom een mooi met warm gevoel voorgedragen gedicht o.a. van Vondel Ecce Homo. Van Guido Gezelle, van den Middeleeuwschen dichter Herman Dul- laert, van Dr. Schaepman e.a. en ook van een eenvoudige kloosterzuster een mooi vu rig gedichtje aan de Piëta en sloot de heer lijke reeks met de Hemelvaart van Chris- Met het graven daarvan is men druk be zig en thans is de ruimte voor het water ongeveer gereed Het zand, dat in groote massa werd uitgegraven werd per trein van kip-wagentjes gebracht naar het aan te leg gen Kimheim-park, waar het diende voor de ophooging der terreinen. Ook duinlandschap, zal, zooals natuurlijk is, om de vele verscheidene soorten der in de duinen levende vogels een uitstekende broedplaats te geven, niet ontbreken. Onze foto toont dan ook een gedeelte van de kunstmatig aangelegde duinen, waar spoe dig alle duinflora in weelde zal bloeien. Het geheel, dat zooals de foto's toonen een aanmerkelijke oppervlakte beslaat, zal spoedig omgeschapen zijn in den mooisten tuin met het weelderigste vogelleven dat men zich denken kan en liefhebbers van na tuur van planten en vogels enz. zullen daar een plaats gevonden hebben die hun volop alle genietingen zal kunnen verschaffen. Wat zij denken te vindenzal hun daar ruimschoots geboden worden. Naar men ons mededeelt is gisteren in Leiden een zelfde vergadering, tot bevor dering van de candidatuur-Loerakker, ge houden, als in Haarlem heeft plaats gehad. De vergadering werd door ongeveer 50 per sonen bezocht. Het waren afgevaardigden uit 16 verschillende plaatsen. De stemming was, evenals in andere plaatsen het geval was. goed. In verschillende plaatsen, waar van afgevaardigden aanwezig waren, zullen plaatselijke comité's worden opgericht om te ijveren voor de candidatuur-Loerakker. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. Men was algemeen van oordeel, dat het adviseerend college in dezen verkeerd heeft gehandeld en dat den heer Loerakker een t slechte plaats was toe gewezen. Het Bureau deb Kamer van Koophandel, stelt voor, voor 1^25 lid te worden van den Prov. Bond van Vreemdelingenverkeer in Noord-Holland, waarvan de kosten 25 be dragen. tus. 't Was een heerlijke avond van ge- loofsgenot. Een avond waarop wij katholie ken bijzonder gelukkig, rijk en bewust voe len in het bezit van ons Heilig Geloof. Dank aan den heer Ganzeboom voor veei voorbereidende studie, waardoor de Vrou wenbond wel een ernstige, maar levens een mooie feestavond rijker werd. 't Was gezien de lezing van onze Presidente Mej. Peeters en de lichtbeelden een royaal „toegiftje Aanrijding in de Wilhelmina- straat. Te twee uur ongeveer stond gistermiddag in de Wilhelminastraat het 7-jarig jongetje A. d. J. M. H. wonende te Heemstede naar een reclame wagen te kijken. Juist toen een auto met kalme vaart kwam aanrijden en bijna ter hoogte van het knaap je was gekomen, stak de jongen plotseling den weg over, met het gevolg dat het door de auto werd aangereden. Het kwam onder het rechter achterwiel terecht. Na ter plaatse door een tweetal dok toren onderzocht te zijn, werd het per zie kenauto naar het Diaconessenhuis overge bracht. Een voorloopig onderzoek wees uit, dat het knaapje schaafwonden aan onderbeen, buik en hand had bekomen. Aam de liefhebbers van een eitje met zuur, kunnen wij berichten, dat de zuur kraampjes op hel Klokhuisplein tegen de Groote Kerk, daar volgens de oude traditie weer neergezet' zijn. Bij de in bet Hoogheemraadschap Rijn land gehouden verkiezingen voor hoofd ingelanden en hoofdingelanden-plaatsver vanger was de uitslag als volgt: lste district (hoofdplaats Bloemendaal) aftreding hoofdingeland jbr. W. Ph. Bar- naart. Herkozen, hoofdingeland-plaatsverv. (vacature) gekozen de heer J. Verdegaal te Vogelenzang. 12e district, hoofdplaats Hazerswoude. hoofdingeland, aftreding de heer A. J. de Jong. Gekozen de Iheer J. P. van der Maas, te Benthuizen; hoofdingeland-plaatsvervan ger, aftreding L. Moordam, Deze is her kozen. ONBESTELBAAR. De knappe Ds. Bakels. Het uitstekend apologetisch maandschrift ..Het Schild" geeft na den merkwaardigen Noorschec vastenbrief van Mgr. dr. Jan Olnv Smit. die over Christus' Godheid handelt, in zijn keurig verzorgde rubriek „Op den uit kijk", waarin o.a. de Rijsenburgsehe prot. Metz zijn Warmondschen collega trouw ter zijde staat, dezen keer onder bovenstaand hoofd den vólgenden zet van den geestigen Patèr Olten, Ö.P.: „Gewoonlijk wordt in „Het Schild" n -n onze Katholieke Pers geen melding gemaakt van „De Protestant", het orgaan der Evan gelische Maatschappij. M. i. terecht, want men krijgt steeds sterker den indruk bij he' lezen van dat orgaan, dat daar overwegend psychopathen aan 't woord zijn; die altijd „zwak" en altijd „krom" zien. 't Is bar wat in dien vergaarbak van anti-papisme terecht komt. Bij de lezing van een der laat ste nummers moest ik toch eens even harte lijk lachen; en het geval is te zeldzaam om het hier niet even te vermelden. In een'stukje over de bekende brochure van H. Bakels „Roomsch bakken en bra den" las ik, dal Bakels aan veel vooraan staande katholieke personen zijn brochure gezonden had. En lacht nu maar eens mee! ook aan Zijne Heiligheid Paus Leo XI, Vaticaan ,te Rome! Een drukfout leek het niet. want het werd nog eens rustig her haald. De redactie scheen dan ook geen Roomsch adresboek bij de hand te hebben. Ik vind het jammer voor Bakels. de port is weggegooid! Want geep een brievenbesteller in Rome zal zoo knap zijn als er knapp: roomsche bestellers zijn! die de brochure aan Leo XI kan bestellen. Ze is beslist on bestelbaar!" Inderdaad om te brullen. Maar 't is teeke nend voor hel Haarlemsch warhoofd! PAASCHVEETENTOONSTELL1NG TE ZAANDAM. De bekroningen. Alhier is de groote jaarlijksche Paaschvee- tentoonstelling gehouden, waarbij het aan tal inschrijvingen die van het vorig jaar verre overtijof, meldt de „Tel." De prijzen werden als volgt behaald.. Meeste en beste exemplaren vet vee. lste prijs 40. A. de Rijnsburger, Leiderdorp. Vette ossen (niet meer dan 6 breedc tan den: lste prijs 50. Adr, Spaans, Kolhorn; 2de prijs 30. Jb. Edel, Noord-Beemster. Vette ossen (niet meer dan 4 br. tanden): lste prijs 50. J. J. van Dijk. Ankeveen; 2c prijs 30, A. de Rijnsburger, Leiderdorp. Vette koeien (afgewisseld): lste prijs J 50, A. de Rijnsburger, Leiderdorp; 2de prijs J 30, J. Dinkla, Hoorn. Vette koeien (niet afgew.) 8 br. tanden niet vol: lste prijs 50, Th. A. Scheerder, Eist; 2de prijs 30, N.V. van der Sluis, Haarlem. Vette koeiep (niet afgew.) niet meer dat 4 br. tanden: lste prijs 50, A. de Rijnsbur ger, Leiderdorp; 2de prijs .30, Jb, de Rid der, Purmer. Vette koeien (zwaarst genieste): lste prijs 40, Jb. de Ridder, Purmef; 2e prijs -20, Adr. Spaans, Kolhorn. Vette vaarzen: tste prijs 30, J. Dinkla, Hoorn; 2de prijs 20, N.V. van der Sluis, Haarlem. Vette kalveren: lste prijs 15, S. Vecht en Zoon, Goor; 2de prijs 7.50, dezelfde. Zaanstreek. - Vqtte koeien (afgewisseld): lste prijs 40, J. Taams Kzn., Oostzaan; 2de prijs 25, dezelfde; vette koeien (8 br tanden, mogen niet vol zijn), eervolle ver melding J. Taams Kzn., Oostzaan. Vette koeien (n. a.) niet ineer dan 4 br. tanden. Eervolle vermelding T. Taams Kz. Oostzaan. Slachtpaarden. Hollandsche paarden, warmbloed, (aftands); lste prijs, 25, J Slofstra, Heerlen; 2de prijs 15, F. van Veen, Amsterdam. Hollandsche paarden, aftands, koudbloed. lste prijs 25, J. Jonge jan, Amsterdam: 2de prijs 15, C. van Diepen, Amsterdam. Bhitenlandsche paarden (aftands): lste pr. 25, Lb. Kooy, Zaandam; 2de prijs 15, idem. Lange, lange jaren werden dc omwonende inenschen van de Haarlemmermeer veront rust door „de waterwolf". Water in over vloed, hetgeen den menschen dikwijls tot schade was. Totdat eindelijk men den strijd aanbond tegen dezen vloed en den woll in bpeien legde en temde. O, ironie, eens te veel van het goede, kreeg men naderhand gebrek aan water. Als men 's zomers slechts twee weken achter elkaar een droogteperiode had, een periode in de stad niet opgemerkt, of waar men hoogstens zeide: „Wat blijft het ten mooi weertje, hé" dan zat men in de Haarlemmer meer reeds „als een visch op het droge". Mensch en dier hadden dan reeds dadelijk te lijden van gebrek aan drinkwater.. Dt putten en tonnen, in den regentijd tot aan den raid gevuld, waren na enkele droge weken ledig. Dikwijls werd dan 't water uit de ringvaart of sloot gehaald. Het was immer een onmogelijke toestand. Men begon zich te roeren. Een krachtige actie van het gemeentebestuur en den raad van Hoofddorp werd ingezet om een drinkwaterleiding te krijgen. Jaren werd er aan gewerkt, lang zonder succes, totdat men nu eindelijk er in geslaagd is dc moeilijkheden te overwinnen. Nog dit jaar, zoo konden wij lezen in ons blad van 2 April, wordt begonnen met den aanleg. Door de gemeente Amsterdam zal nabij de boerderij van den heer van Vuuren op den hoek van' den IJweg en Spaarnwouderweg, hetwelk door deze stad is aangekocht voor 3250, een aanjaagstation twaarvan de kosten zijn geraamd op 120.000) worden gebouwd voor haar groote transportleiding vanuit Heemstede (Leiduin) over Haarlem, Vijfhuizen, dorp -Sloten naar Amsterdam en vanuit dat station zal een leiding worden gemaakt over Hoofddorp, Aalsmeer, Uit hoorn, Ouderkerk, naar Amsterdam. Opmetingen worden reeds gedaan om dit werk nog dezen zomer klaar te krijgen. Het zal werkelijk een enorme verbetering zijn, waarvoor de bewoners dier plaatsen wel dankbqar zullen wezen. Lang gewacht, maar toch verkregen, kan men ook hier zeggen en hier past voor de Haarlemmermeerders een juichkreet ais bij een belangrijke overwinning, \\\t nu,i"ti\i x Prof. Kukirol; hooggewelfd voorhoofd, on- vmchtbaren schedel, vruchtbare teenen. De Prof. en zijn lieftallige assistenten ge nieten een buitengewone belangstelling in Haarlem. Hoe kan het anders. Wij looeer. elke week een paar eksteroogen op bij een bezoek aan de bloemententoonstelling. Vóór een zeker winkelraam, waarachter een der vele assistenten had plaats geno men, stonden eenige belangstellenden elk voor zich zijn of haar opinie ten beste ge vend. „Skande, most in mijn jeugd niet gebeure, de pliessie most er na kijke", aldus een juf frouw in haar tweede jeugd. Een sentimenteel jongmensch met een karnemelkkleurig gezicht, zegt niets en peinst. „Onzin vertooning", aldus een heer. Een arbeider vindt het „ook niet alles", om daar achter zoo'n ruit te zitten. Dan het onnaspeurlijke geheim alleen straatjongens eigen, duiken 2 leden van dat gilde op en veroveren een prachtplaats vlak voor het raam. Gezichten een beetje groe zelig en petten a la Jackie Googan. Pet 1.: „Die foete binne niet echt, d'r eige beenc zitten achter dal zwarte lappie. Pet 2.; „Da kan nie, ze hèt omtaers een heele jurk an." lc.: Nou kaak dén, d'r zit geen beweging- kie in, 't binne nagemaakte." 2e.: „Kaak jij maor 's goed, d r sitte puis- sies op die toone en dat doene se nooit bij nagemaakte." Ie.: „En tóch benne ze niet echt, me opoe heit 't ook gezegd." 2e.: „Je opoe, fal om, die hèt een bochel, die weet niks." Dit was te veel voor pet één, z'n familie trots was te zwaar beleedigd en onder der. strijdkreet, „jou tante die hèt een pruik op wierp hij zich op z'n makker. Een knokige kerel trok de ventjes van elkaar en met een „jij bier en jij daar', redde hij de situatie. Flauwtjes klonk het nog: „Ze hèt toch lekker puissies op d'r toon»." Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. 7 elegraphisch Weerbericht Medegedeeld do.or het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen \an 4 April. Hoogste Barometerstand 765.9 m.M. te Hamburg. Laagste Barometerstand 745.6 m.M. te Thorshavn en Haparanda. Verwachting van den avond van 4 tot dea avond van 5 April: Meest matige, later toenemende, aanvan kelijk oostelijke later zuidelijke tot zuidwes telijken wind, toenemende bewolking, later met regen en met stijging van temperatuur. Fokstieren. Rijstieren 3 jarige, ingeschre ven: lste prijs 50, P. Wijdenes Czn., Twisk; id. P. Jonges Dz„ Beemster. Rijstieren 2-jarige, lste prijs 40, Gebr. Ruyter, Ooster-Blokker; 2de prijs j 25, A. v. d. Heuvel, Linschoten, Rijstieren. 1-jarige, lste prijs 30, N. Ruij- ter, Hauwert; 2de prijs 20, P. Jonges Dzn., Beemster. Zaanstreek. Rijstieren 2-jarige: lste prijs 30, K. Reijne Kzn., Krommenie; 2de prijs 15, Jb. IJff, Krommenie. Rijstieren, 1-jarige: lste prijs 30, K. Reijne Kzn., Krommenie; 2de prijs 15, Jb. IJff, Krommenie. Melkkoeien (afgewisseld). Ingeschreven: lste prijs 50, P. Jonges Dzn., Beemster; 2de prijs 30. Gebr. Ruijtet, Ooster-Blok- ker. Melkkoeien (niet afgewisseld): lste prijs 40, N. Ruijter, Hauwert; 2de prijs 25, Gebr. Ruijter, ooster-Blokker. Melkvaarzen: lste prijs 40, P, Jonges Dzn., Beemster; 2de prijs 25, gebr. Ruijter, Ooster-Blokker. Melkkoeien (afgewisseld): lste prijs 30, P. Onrust Wzn., Zaandam; 2de prijs 15, K. Reijne Kzn., Krommenie. Melkkoeien (niet afgewisseld): lste prijs 30 niet toegekend; 2de prijs 15, P. Sik- kes, Krommenie. Melkvaarzen niet ingezonden: lste prijs 25, 2de prijs 10. Kalfdragende koeien (afgewisseld): lste prijs 40, gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; 2de prijs 25, P. Jonges Dzn., Beemster. Kalfdragende koeien (niet afgew.): lste pr. 40: P Jonges Dzn., Beemster; 2de prijs 25: N. Ruijter, Hauwert. Kuischpinken, lste prijs 25, N. Ruijter, Hauwert; 2de prijs 15, Gebr. Ruyter, Oos ter-Blokker. Kuischpinken Zaanstreek, lste prijs lo, K. Reijne Kzn., 2de prijs 10, J. Out, Zaan- dam. Vette varkens: lste prijs 15, P. Govers. Harencarspel; 2de prijs 10, dezelfde. Zeugen: lste prijs 15 niet toegekend; 2de prijs 10, K. Bleeker, Assendelft. Springbeeren. lste prijs 15, Jb. Reek en Zn., Warder; 2de prijs 10, K. Bleeker, As sendelft. Oonschapen: lste prijs 15, J. A. Heij- denrijk, Berkhout. O verhouders, lste prijs 15, W. J. Zwet sloot, Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1