n 1125- Rondom het Politiek Advies. Maandag 6 April 1925 48ste Jaargang No. 16011 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De R. K. Arbeiders en de samen stelling van de lijst. Pfc'% Een kijkje op liet seminarie „Hagcveld". zooals liet er op eenigen afstand uitziet. Het Politiek Advies en de R. K. Handeldrijvende en Industriëele Middenstand. Strijd in den Bloembollenhandel. Personalia. Leergang Spaanhche taal. Programma GYMNASTIEK. Hierboven een foto van de tram die Zondagmorgen op de Olipperbrug ontspoorde. Internationale voorjaars Bloemententoonstelling '25 Telegraphisch Weerbericht De Weeldebelasting. Het voorgestelde rapport der Kamer van Koophandel. De wijzigingen in de pensioenwet. *3e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: jPei week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonré's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, i QJlOft Levenslange geheele on i TRH bij een ongeval met 'JEfl bij verlies van een hand, tegen ongevallen verzekerd vdor een der volgende uitkeeringenI ÜUUU.** geschiktheid tot werken; I SU," doodelijken afloop. twU," een voet of een oog; bij verlies van een X Cf* duim of wijsvinger; I uU.a bij een breuk van A h A been of arm; T HrVI." bij verlies van een andere vinger. Een R. K. arbeider, die jaren in de orga nisatie heeft medegeloopen, aanvaardt leiding ook in de R. K. Staatspartij. Dat hij die leiding aanvaardt is vanzelf I sprekend. De praktijk leerde hem met groote over tuiging en overweldigende duidelijkheid, dat liet zonder leiding in een groot en sterk ver band nu eenmaal niet gaat. Hij heeft behalve dit in de evengenoemde leerschool nog veel meer opgedaan. Hij leer de daar het bosch zien, zonder zich dood tc ■staren op een of meerdere boomen. Hierin en hieruit mag men de verklaring I zoeken, waarom uit een zekeren kring de klacht wordt geuit, dat de arbeiders zich ten opzichte van de z.g. bevorderaars van de Christelijk democratische gedachte in de Kath. Staatspartij minder dan gematigd on verschillig hebben! gehouden. De harde praktijk heeft den Roomschen arbeider wel geleerd, dat in de politieke arena de meeste beloften worden gedaan als het tegen een zekere gebeurtenis ioopt, maar dat hij nochtans zijn verwachtingen binnen gematigde grenzen kan houden. Daarbij komt, dat hij in de laatste jaren direct en indirect in de landspolitiek een woord is gaan medespreken. Bij de invoering van het stelsel van even redige vertegenwoordiging hebben de arbei ders door een harden slag in bet openbare orkest ten gehoore gebracht, niet onduide lijk te kennen gegeven dat zij er ook nog waren. Het mag met vreugde en blijdschap en ook met dankbaarheid worden herdacht, dat die slag destijds is gehoord en dat men aan bil lijke verlangens heeft voldaan. Men heeft in die periode ook personen, uit de arbeiderskringen voortgekomen, een zetel in het parlement waardig gekeurd. Indirect heeft de georganiseerde beweging van dien tijd onder de R. K. arbeiders er in bewilligd, dat meerdere leidende persoon lijkheden daaruit voor het politieke werk werden afgestaan. Dat offer in het algemeen belang gebracht, mocht toen en mag ook thans niet worden onderschat. Want vooral in die periode kon de sociale beweging feitelijk maar weinig van haar oude en getrainde krachten missen. Maar men wist dat er wisselwerking was tusschen sociale en politieke actie en dat ter bereiking van gestelde doeleinden, ook en vooral uit een oogpunt van algemeen be lang, een afstand van goede krachten nco- dig was. Sinds toen en thans zijn eenige jaren ver loop en. Beziet men thans het resultaat, dan hou den wij het voor een algemeen erkende waarheid als wij zeggen, dat aan de Kath.- zaak, aan het algemeen belang, een goed werk is gedaan. Hebben wij ons oor goed te luisteren ge legd, dan behoeft men ook in de kringen van de niet-arbeiders onder het Kath. kie zerscorps niet ontevreden te zijn. De mannen die naar voren zijn geschoven, zijn over het algemeen gebleken wel van een goede maat te zijn en in de praktijk is wel overduidelijk gebleken, dat zij aan de noodige gewenschte voortvarendheid ook de onontbeerlijke voorzichtigheid paarden. Tot nog toe zijn de R. K. arbeiders-kiezers over de politieke gesties van de Kamerleden uit hun eigen milieu voortgekomen, over 'net algemeen goed tevreden, al zal wel eens hier of daar bij een detail waar bestaat dit niet? verschil van gevoelen en waardee ring bestaan. Men mag gerust uit evengenoemde om standigheid concludeeren, dat het gros van de R. K. arbeiders in deze van ouds, en met de daad, bekende bevorderaars van de Chris telijk democratische gedachte in het alge meen nog steeds hun volle vertrouwen stelt. Hun groote onverschilligheid voor de thans naar voren komende promotors van de Chris telijk democratische gedachte, lijkt ons hier aan voor een beduidend deel te wijten. Zij hebben van uit dezen gezichtskring het politiek advies voor het geheele land bezien •n zij zijn geschoold en getraind genoeg om te begrijpen dat in een partij, als de Kath, Staatspartij, met zulk een hetrogene massa, hier moest worden aangeplakt en daar moest worden afgenomen. Daarbij komt nog, dat de R. K. georgani seerde arbeiders immer het minst voor een z.g. groepsvertegenwoordiging door standge- Booten hebben geijverd en gevoeld. Hun actie destijds was ar alleen opgericht, dat voldoende bekwame en geschikte Ka tholieken uit den arbeidersstand voortgeko men, niet om die omstandigheid zouden worden geweerd. Welnu deze eisch is zeker in het algemeen gesproken volledig ingewilligd. Trouwens de R. K. arbeiders hebben, juist door hun training in de organisatie, goed ge leerd, dat lang niet altijd alleen en zelfs meerdere malen niet op de eerste plaats ge wezen arbeiders voor de bevordering van de democratische gedachte veel en het meest kunnen doen. Daar staan gelukkig op verkiesbare plaat sen personen genoeg, niet uit den arbeiders stand voortgekomen, waarvan sij in een ja renlange praktijk hebben gezien, dat zij elke bereikbaren oogst van en voor de ware de mocratie met beide handen in het belang van het algemeen, en zeer in het bijzonder in het belang van het arbeidende volk, heb ben binnengehaald en blijven binnenhalen. Zij zijn ook getraind en geschoold en ont wikkeld genoeg geworden om te begrijpen, dat een moeilijke periode, als thans wordt doorgemaakt, niet alles bereikbaar stelt wat wel wenschelijk ware. Toch moet men van hen niet verwaebten dat zij, al erkennen zij het recht van de lei ding, deze leiding slaafs in alles zullen vol gen, evenmin als de groote tromslagers uit een anderen hoek te hooge verwachting moeten hebben, dat zij door zulk spektakel den toon wel zullen aangeven. Wij zijn er vrij zeker van wij zouden althans al schromelijk moeten misvatten als het anders was dat zij op 26 April wel overduidelijk met hun organisatie-stembiljet zullen bewijzen, dat hun vertrouwen in de oude en vertrouwde promotors van de Chris telijk democratische gedachte zoowel van de personen wel en niet uit hun beweging voortgekomen nog in geen enkel opzicht is geschokt en dat deze hun vertrouwen waardig blijven. Wij achten het geenszins onmogelijk om maar bij de kieskringen te blijven, waar dit blad verschijnt dat zij den ouden land arbeider, den bekwamen Loerakker, die zich zelf hielp vormen op de harde levensbanken nog ver de voorkeur geven boven een ander die zich zelf blijkbaar de incarnatie van de bevordering van de democratische gedachte waant. Laat men vooral in de komende dagen niet al te bezorgd zijn ovfer hetgeen de R. K. ar beiders bij de samenstelling van de lijst zul len doen. Zij zullen natuurlijk hun aandacht en hun liefde en hun stem geven aan de be vorderaars van de ware christelijke demo cratische gedachte. Maar schrijver dezes acht hen vooral nuchter genoeg om zelf keus te maken uit de groslijst; zij zullen zeker niet alleen op het etiket maar ook op de waar letten! 's-B. M. K. 1). Schrijver bedoelt den Kieskring Lei den, gecombineerd met Den Haag, Rotter dam en Dordrecht, waar ook prof. Veraart is gesteld. (Redactie). (Ingezonden.) We hebben dan thans dus het Politiek Advies! 't Politiek Advies aan ons, R.-K, kiezers, vers(rekt door het Politiek Adviseerend College, in welks samenstelling de R.-K. Ned. Handeldr. en Industr. Middenstand een even bedroevend figuur maakte als in de Kath. Vertegenwoordiging ter Tweede Ka mer. Maar desondanks, en ook desondanks het feit, dat aan de rechten van onzen Midden stand eerst op het allerlaatste moment der beraadslagingen aandacht werd geschonken, nil. eerst toen een zekere apathie de discus sies ging drukken en toen men tot de nuch tere ontdekking kwam; „O, ja, dat is waar ook, er is ook nog een R.-K. Middenstand met zijn wenschen, „toen nog juist bijtijds een plaats kon gevonden worden voor den Middenstandscandidaat als no. 3 op de lijst Haarlem-Helder, een plaats, welke nu nog wel niet zoo heelemaal safe is.... toc'n durf ik zeggen: de Middenstand is tevreden.... Zegt dit niet he(el wat, geachte Redactie? Eén stand tevreden, op dit punt tenminste, over het Politiek Advies? Wanneer toch de andere standen eens een zelfde mate van bescheidenheid aan den dag legden als onze Handeldr. en Industr, Middenstand, mij dunkt, er zou in onze politieke arena niet zooveel tumult gemaakt worden. Immers, dan zou het slechts gaan om een 4- of 5-tal zetels en we hebben er een 32 te vergeven en te verdeelen. Óndanks dit niet te weerspreken feit moeten we op den huidigen oogenblik rond om het Politiek Advies een tumult en een ontevredenheid constateeren, veroorzaakt door een algemeene categorie in ons mid den, welke de nobele leuze in haar schild voert; „Voor ons alles, voor anderen niets! En men eischt voor deze leuze op, dat zij zal gedekt worden met de Kath. Vlag. Laten we in ieder geval DIT constateeren: het beste uit den strijd komen de Michaë- listen. Zij hebben hun demagogie met succes zien bekroond. Ze hebben gekregen een pre mie op herrie maken en op het dreigen met het verbreken der „zoo kostbare Éénheid in onze R.-K. Staatspartij. Immers, de zoon van den Aartsengel krijgt een zoo goed als zekere plaats in den Haag. En de anderen? Dezen redeneeren, na de Michaëlistisciie vergadering in Utrecht aldus: Tot 1 Juli a.s. zijn wij geen Michaëlisten meer, of liever, wij treden niet meer als zoo danig op. Laat tot dien datum St. Michaël met zijn zoon in vrede rusten.... Wij zijn nu dit le half jaar Gabriëlisten, wij blijven evenwel in innig contact met u, doch wij zullen verder trachten binnen te halen, wat er verder nog maar te „graaien" valt.... Er is evenwel meer, geachte Redactie! Loerakker, met een eenigszins lichtere nuanceering in rood dan de zoon van den Aartsengel, moest het na de gemaakte her rie, afleggen" tegen den Delftschen Professor, al is hij dan ook aftredend Kamerlid. „Dat nooit", zei de heer Dekker, de Pro pagandist van „St. Deus Dedit", de sociale Vereeniging der Land- en luinbouwarbei- ders uit de Bollenstreek, waarvan de heer Loerakker de Vrijgestelde is, „dat nooit" en onmiddellijk hierop zat een Loerakker-Co mité in elkaar, dat domicilie koos Banka- straat 8 in Schoten, waar de heer Dekker voor de sociale „St. Deus Dedit" bureau houdt of althans woont. Laat ik u nu zeggen, om niet misverstaan te worden, dat ik voor mijzelf het betreur, dat aan een man als Loerakker, die niets of niemand misdeed, een plaats op het Po litiek Advies wordt toebedeeld, welke zijn herverkiezing zoo goed als onmogelijk maakt. In zooverre dus is de actie te zijnen #».nste mij sympathiek Mits...- mits die actie beperkt bleef tot Zuid-Holland, waar zij thuis hoort, immers de heer Loerakker zat voorLeiden! Doch nu ontziet men zich niet politieke winste le gaan halen, waar maar eenige hoop bestaat. En zoo gaat men vervallen in dezelfde onrechtvaardigheid, waartegen men zelf ten strijde trekt. Men weet zeer goed, dat door deze actie in Noord-Holland de vrij gunstige kans van den Middenstandscandi daat Chris Jansen in hooge mate bedreigd wordt. Men stelle zich nu toch eens voor; Op 26 April a.s. zullen, natuurlijk, in den heelen Kieskring Haarlem-Helder de R.-K. Middenstanders met hun Vrouwen, hun stemgerechtigde Zonen en Dochteren, una niem opkomen en zij allen zullen stemmen het Politiek Advies, ten einde zoodoende mee te helpen den Middenstandscandidaat diens plaats no. 3 op de Officieele Lijst le verzekeren. Maar, wanneer door de actie van het Loerakker-Comité dit niet zou gelukken en Loerakker zou als no. 3 worden ingescho ven.... Ik vraag u: Wat dan? Zal, denkt gij, één Middenstander met zijn familie ertoe te bewegen zijn, nadat de belangen en rechten van, zijn Stand zóó zijn miskend, ter Stembus te gaan en te stem men op drie Werknemersafgevaardigden: .1. Bomans, 2. van der Bilt, 3. Loerakker. Ach, kom,men zij wijzer! Meent men inderdaad, dat er dan in Onze kringen nog één Katholiek geweten zal spreken bij zoo'n Lijst? Een Lijst, die bestemd was de satisfactie te brengen voor den ganschen Middenstand in heel het Land, doch die thans niet an ders inhoudt dan rechtsverkrachting en al- geheele negatie van een Stand, met welken niet veel rekening wordt gehouden, doch die toch altijd nog bestaat? Wanneer de zaken zich in deze richting onverhoopt zouden ontwikkelen, wil ik U zeggen, was ik voorzie en verwacht, wat gebeuren gaat: Een samenkomen van de Voormannen en Leiders uit de R.-K, Middenstandsbeweging van het gansche Land te Utrecht. Daar zal men dan wellicht als volgt rede neeren: Slechter dan we het nu' hebben kan het niet! Meer met ons prestige gesold dan nu, is niet meer mogelijk! Weer vier jaren wachten, terwijl men van allen kant den Middenstand naar het leven staat, is onmo gelijk, Niets hebben we te verliezen, want we bezitten niets, integendeel, we hebben er alles bij te winnen, dus wij komen uit over ile heele linie met eigen Lijsten, met eigen Candidaten van den R.-K. Handeldr. en Industr. Middenstand.... Ik zie er daar aan de overzij al lachen om ons „stumperig gedoe" Dat had ik,verwacht, juist van degenen, die het eerst geneigd zijn onze zeer matige en bescheiden eischen te negeeren, doch ik voorspel het U: Gij speelt momenteel hoog spel! Want vergeet het niet: Wat Gij van den R.-K." Middenstand ziet in Uwe Kiesvereni gingen dat is de R.-K, Middenstand van Nederland niet. •Laat ik dit met grooten nadruk zeggen, al betreur ik het ook met U! Vergeet verder niet, dat hij is en wordt omgeven door tal van sympathieën. In dit verband wil ik alleen op iets wij zen: In tegenstelling met de Groot-Industrie zijn de relaties van de Middenstanders met hun Werknemers immer, God zij dank, ge bleven van den meest intiemen en vriend- schappelijken aard. Tusschen hen heerscht nog immer een geest van vertrouwen en aanhankelijkheid. Ook deze geest zal bij een e.v. Verkiezing zijn invloed doen gel den. En de z.g. „demokraat" zal ook hier mede rekening hebben le houden. Neen, wij Middenstanders, zouden van een afzonderlijk optreden niet anders dan winst hebben te verwachten. Men zal natuurlijk beweren, dat wij onjuist zijn, de officieele uitslag .zou het evenwel aanwijzen en de kans is niet denkbeeldig, dat we reeds bij den eersten slag een 4-tal vertegenwoordigers binnenhaalden. Evenwel, onze R.-K. Middenstand begeert dit alles niet, is voor dezen keer tenminste zeker tevreden met één candidaat als no. 3 op het Politiek Advies. Doch, daar blijve men dan ook af! Weest gij, Michaëlisten, Gabriëlisten, Loe- rakkerianen, en wat dies meer zij, het draait toch alles om hetzelfde neer, ook eens eer lijk, tornt niet aan het rechtmatig verlangen van den Middenstand en laat de toegewezen plaats vrij voor onzen candidaat. Dan werkt gij praktisch met ons mede aan het behoud der Éénheid in onze R.-K. Staatspartij en wij laten gaarne aan u over de keuze dc overige 31 zetels naar willekeur te verdee len. Van onbescheidenheid zullen we toch ze ker wel niet worden beticht! Dankend voor de plaatsing, Uw dienstvaardige P. J. M. VAN TETERING. Naschriit. Wié even.wat wij dadelijk na oprichting van het Comité-Loerakker hebben gedaan het kiesreglement opslaat, die ziet, dat bij een slagen van de actie van het Loerakker-comité, dc voorman der R.-K. L. en «T.arbcidcrs op de lijst Leiden 'com binatie Zuid-Holland) zoo goed als zeker zal worden ingeschoven. Vrees voor de plaats no. 3 op de lijst Haarlem-Helder heb- ben wij dan ook niet. Redactie N. H, Ct. De Scandinavische bollengebruikers, in hun bond vereenigd, zoo vertelt het „Kwee kersblad," vechten om betere verkoopsvoor- waarden te bedingen van de Hollanders. De bepaling, dat de goederen reizen voor bet risico van den kooper, en dat geen ga rantie wordt gegeven voor het al of niet slagen van den broei, worden ernstig aange vochten. Een der Zweedsche koopers zeide heel juist: „Betaal deze heeren op tijd, dan kun je met ze doen wat je wilt. Juist door het credietgeven heeft Holland groote macht, laten we van de late betalipg af zien te komen, op tijd betalen en zorgen, dat niet te velen economisch in de macht der Hollanders komen.'' 3 Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd in de commissie, die in 1925 be last wordt mei hel afnemen van de eind examens aan de van Rijkswege gesubsidi eerde zeevaartscholen. Tot leden: H, G. J. Wilkens, oud-gezag voerder te Haarlem; M. C. -Koning, direc teur van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, te Vogelenzang. Het Bureau der Kamer van Koophandel biedt ter vaststelling aan een ontwerp-ver- ordening in zake de bergang in de Spaan- sche taal. Volgens de verordening begint de cursus 1 Mei 1925 en duurt 2 jaar. De cursisten betalen 20 per jaar aan cursuseld. Er woden 2 vacantics pe jaar gegeven en wel van 15 Juli1 September en va-n 23 December5 Januari. De cursus mvat, 2 wekelijksche lesuren, waarschijnlijk Dinsdag- en Donderdagavond in een nader aan te wijzen lokaliteit. Als commissie van toezicht zal, volgens de voorgestelde verordening, optreden de Commissie van Binnen- en Buitenlandschen Handel uit de Kamer. Voorgesteld w rdt, als leidster van den cursus te benoemen mevr. J. L. van Sluys Barbiers. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 7 April 1925, Jes namiddags van 23 uur, door dei heer George Robert. 1. Praeludium b kl. t. J, S. Bach. 2. Jesu, meine Freude J. G. Walter (1684—1748) 3. Régisnation Erico Bossi. 4. Eerste gedeelte uit de Sonate d klit. A. Mailly. 5. Cantilene G. Pierné. 6. Marche gothique Th, Salomé. V-V- SÉ GYMNASTIEK T. V. „IJMUIDEN". Als de T, V. Y„ zooals gewoonlijk de Turn- vereeniging „IJmuiden" bij verkorting ge noemd wordt, een uitvoering geeft, beteekent dit immer een volle zaal. Ook de uitvoering van Vrijdagavond maakte op dezen gulden regel geen uitzondering. „Thalia" was vrijwel geheel bezet, toen de voorzitter, de heer A. W. Driessen, den avond met eenige woorden van welkom opende. In het bijzonder heette hij welkom de afgevaardigden van 't Gewest en de uitge- noodigde zusterverenigingen. Vervolgens sprak hij woorden van waardeering tot mej. Van Ekeren en den heer Nieuwenweg, in wier handen de technische leiding zoo veilig berust. Wat de voorzitter niet aanroerde, maar wat wij tocli even willen aanroeren, is de oprich ting van een nieuwe vereeniging „Olympia" genaamd. Deze nieuwe vereeniging is het, die de oorzaak is, dat T. V. IJ. speciaal wat de heerenafdeeling betreft, er niet op is vooruit gegaan. Dat het vertoonde toch nog zeer prijzenswaardig was, pleit zeker voor de technische leiding van den heer Nieuwenweg. Nu dient erkend, dgt de directeur zelve uit stekend werkt. Het is werkelijk een genot, zulk turnen te aanschouwen. En met zulk een voorbeeld voor oogen kan het niet anders, of de heerenafdeeling van T. V. IJ. zal spoedig op het peil staan, hetwelk men van een ver eeniging, die het volgend jaar 25 jaar bestaat' mag verwachten. De toekomst behoeft T. V. IJ. bovendien niet donker in te zien, omdat de liefhebberij onder de jongens bijzonder groot is. Met ge noegen hebben we hen aan 't werk gezien aan de brug en niet minder in het nummer droog zwemmen. Hierin werden langzaam en me thodisch de verschillende zwenkbewegingen ingestudeerd, totdat ze tenslotte op stoelen zwommen, zooals ze dat in het water moeten doen. Vooral de „kikkêrachtige" bewegingen van de beenen trokken de algemeene aandacht Van de meisjes traden de jongsten het eerst op met „pasjes". Ze deden flink hun best en daarom vergeven we haar gaarne dat ze zoo af en toe eens uit de maat waren. Met het „ruitspringen" stonden meerdere jongedames op gespannen voet. Aan houding en neerko men valt nog wel een en ander te verbeteren. Beter waren de evenwichtslatten-oefeningen en de vrije oefeningen. De dames-afdeeling oogstte veel Succes met „spungrieten" en de „Pierrette-dans". Nog beter had ongetwijfeld eerstgenoemd nummer tot z'n recht gekomen, als de ruimte op het tooneel niet zoo beperkt ware geweest. De groep tot slot van dit nummer was heel aardig. De dans werd in keurige papieren costuums uitgevoerd en oogstte veel bijval. Met genoegen kan T.V.IJ. op dezen avond terugzien. Een heerlijke voorjaarsdag begunstigde gisteren het bezoek aan de Tentoonstelling. De zon die zoo lang op zich had laten wach ten, trachtte als 't ware haar tekortkomin gen in te halen en zond ons haar heerlijke verwarmende stralen. Duizenden maakten dan ook van dezen schitterenden dag ge bruik om de uitgekozen bloemenpracht op Heemstede te gaan bewonderen. De trams zaten allen propvol. Reeds tijdens den rit toonden velen hun bewondering voor aller lei bezienswaardigheden. „O, kijk eens, wal leuk, een poffertjes kraam, o, wat gezellig!" Een en al glimlach, met geen mogelijkheid stil kunnende zitten, wipte het bakvischje op haar plaats heen en weer tot groote verlegenheid van haar aan komende „galant." De stemming zat er wel in. Het terrein verslond elk nieuw aangev erd contingent bezoekers gemakkelijk. De rege ling was uitstekend. De muziekvereeniging Laurens Jansz. Koster verhoogde de aange name stemming. Dit was 'het vierde concert hetwelk deze muziekvereeniging welwillend gaf. Meerdere concerten ook door de Harmo nie Crescendo en Excelsior zullen nog vol gen. De leden der vereenigingen verdienen alle lof, waar zij met slecht weer soms in de open tenten moeten spelen. De bewondering der kijkers stond niet al leen duidelijk op hunne gezichten geschre ven, doch werd met „kwistige hand" ken baar gemaakt, al naar gelang den leeftijd van den beschouwer of beschouwstcr. Een groep je jongedames vond de bloemen erg mooi v op een rijtje staan, „mooi hè en wat recht op een rijtje, dat zal wel heel wat werk ge weest zijn!" Een huisgezin bestaande uit moeder, va der en eenige aankomende mannen en vrou wen van een jaar of drie, het kroost, von den het bij hen thuis toch mooier. „Nou ja, wel mooi na'uurlijk, maar bij ons in B.... is het toch werkelijk veel mooier, meer natuurlijk." Door velen werd de kennis der bloemen op waarlijk verbluffende wijze gedemon streerd. Een der menigvuldig rondwandelende vreemdelingen, om precieser te zijn, oen vreemdelinge, indien ik mij niet vergis uit Amsterdam, vond de „Rietbroek lullepics" uit, een inzending crocussen van den heet Rietbroek. „Kaak's, wat aardig," zei ze met een allerliefst pruimenmondje en een aller- vredigste intonatie: „Hei je daor wel is fan gehourd, Rietbroek tullepies, wat lief hè!" Deze categorie, half om de bloe menpracht te bewonderen en half om „er ook geweest te zijn," was flink vertegen woordigd, evenals de vele mijmerende en peinzende aankomende echtgemoolen. Hier voor is dc tentoonstelling een ware hemel op aarde. Voor hen geldt de leus: „De ten toonstelling zien en dan sterven." „Wat is de wereld toch mooi, hè." Na elke lyrische ontboezeming een klein tikje hartelijker gearmd. De grootste categorie echter genoot ten zeerste in tegenstelling met „we bénne d'h ook geweest." Het is echter jammer, dat men de vele inzendingen niet meer op zijn geraak kan bezichtigen. Trouwens hel aantal inzen dingen is te groot om met een bezoek te kunnen volstaan. In de zaal trok de inzending van den hcei Jul. C. Bunge, (tuinbaas H. Boegscboten) zeer de aandacht. Deze inzending bijna ge heel bestaande uit primula's, maakte door haar schitterende kleurenpracht grooten in druk. Ook de inzending van Bier Anker smit uit Melle bij Gent, werd veelvuldig be- Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON pPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen \an 6 April, Hoogste Barometerstand 768.8 m.M. te Wisby. Laagste Barometerstand 744.7 m.M. te Valencia en Scilly, Verwachting van den avond van 6 tol den avond van 7 April: Meest matige zuidelijke tot zuidwestelij ken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, geringe kans op onweer en kans op regen, vooral in het zuidwesten, iets kouder. wonderd. Deze groep bestaat hoofdzakelijk uit azalia's. Op het terrein, waar de bollen nog groo- tendeels moeten gaan bloeien, trok een in zending van de afd. Haarlemmermeer der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur vele bewonderaars. Deze inzending bestaande uit verschillende bedden crocus sen, valt op door haar aanleg en kleurver- scheidehheden. Deze inzending werd met zilver bekroond. Over eenige weken, misschien reeds met Paschen indien het weer zoo mooi blijft als thans, zullen echter de tulpen, hyacinthen en narcissen ook bloeien, zoodat men dan Groe- nendaal kan beschouwen als „het aardsche Paradijs." Het terras voor het restaurant was gere geld uitverkocht. Ontelbare kopjes thee moesten den dorst lesschen van de bezoe kers. Onder luidruchtig gepraat, gelach of met een stil peinzende houding werd de thee gedronken. Kellners met groote parelen op het voorhoofd en nog grooter bladen in hun hand draafden als Riksjakoelies rond. Be stellingen werden opgenomen, ongeduldig of geduldig al naar gelang de stemming van den cliënt. Het was feest. Bloemen.... muziek en thee. Reeds vermeldden wij het schrijven, dat het Bureau der Kamer van Koophandel voorstelt, aan den Minister van Financiën te zenden in zake het ontwerp-Weeldebelas- ting. Dit schrijven zal vergezeld gaan een uitvoerig rapport, waaraan we het volgen de ontleenen: De Kamer veroorlooft zich op te merken, dat „de verlichting van den druk der be lastingen, die een economisch schadelijke werking hebben", haar volle sympathie heeft. Volgens haar oordeel dient vóór alles ge streefd te worden naar een verlaging van den belastingruk. Daarnaast zal echter bi) voortduring de aandacht gevestigd moeten blijven op andere maatregelen, die kapitaal vorming mogelijk maken, en waar bovenge noemd ontwerp een zekere bate in de Staats-kas zal brengen, waartegenover enkele verlagingen van reeds bestaande belastingen gesteld worden, zoo wil de Kamer duidelijk vast leggen, dat zij op zich zelf tegen het invoeren eener z.g. weeldebelasting geen principieele bezwa ren heeft. Zij stelt zich op het standpunt, dat hij, die zich de luxe wil veroorloven te genieten van zaken, die als niet' strikt nood zakelijk aangemerkt kunnen worden, zich daarvoor geldelijke opofferingen moet wil len getroosten. Principieel verzet tegen het ontwerp Weeldebelasting is dan ook van de Kamer niet te verwachten. Wel echt-r is zij van oordeel, dat in het thans ingediende ontwerp tal van wijzigingen aangebracht moeten worden. Alvorens daarop nader in te gaan en hier en daar enkele zeer sprekende voorbeel den naar voren te brengen, meent de Kamer niet te mogen nalaten er op te wijzen, dal de omschrijving van het begrip weeldebe lasting in dit' ontwerp in meer dan een op zicht niet gelukkig te noemen is. Al zal het ten allen tijde moeilijk blijven daarvan een juiste definitie te geven, dan toont toch wel dit ontwerp, volgens de Kamer, dat in de allereerste plaats met de eischen der prak tijk in het geheel geen, of onvoldoende reke ning is gehouden. Zij zou er zelfs voor willen waarschuwen, dat men niet gaat overdrijven bij het maken van de propaganda voor de overigens zoo zeer gewenschte spaarzaam- heied, maar dat men wel bedenke, dat voor een economisch vertier het uitgeven van geld noodzakelijk is. Bovenstaande opmerkingen zou de Kamer willen laten volgen door een opmerking van zeer algemeenen aard en wel, dat de kosten, welke deze Wet op tal van bedrijven zal leggen, deze zal beperken in hunne ont wikkeling. Wel moge het waar zijn, dat de Memorie van Toelichting den indruk ves tigt, dat aan tal van bezwaren tegemoet is gekomen, doch de Kamer merkt op, dat het gedachte controle-systeem zeer omslachtig is. Juist over dit systeem maakt de Kamer nog een enkele opmerking en verder aan verschillende artikelen van het ontwerp. De afdeeling Haarlem van „Ons Belang." vereeniging van Onderofficieren, heeft' in een ledenvergadring, gehouden in het ge bouw „de Nijverheid", een motie aangeno men, waarin de Tweede Kamer verzocht wordt de voorgestelde wijziging in de pen sioenwet niet aan te nemen of althans het door het hoofdbestuur van .Ons Belang" ingediende request en memorie -van toelich ting in ernstige overwging te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1