EH6D gfilEUvtfS KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. LANDB. EN VÏSSCHERIJ RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. Nieuwe kweekschool van het St. Gregoriushuis te Utrecht. Het Ned. Tooneel. Strijdlied van het R. K. Werk liedenverbond. UIT BOEK EN BLAD. Inhoud van tijdschriften. Suikerbieten. Zijn kinderen verwaarloosd. Ja. Ja- V rijheidsberooving. Naweeën van den distributietijd. Ernstige gasontploffing te Rotterdam. Het auto-ongeluk bij Oosterbeek. Brand in een woonschuit. Dood gevonden. Een drama in de wildernis. Plotseling dood. Valsche Egyptische Gouvernementszegels. Arrestatie wegens ver duistering? Door een auto overreden en gedood. Twee gewonden. VÏSSCHERIJ. De Mosoel-enquête geëindigd. Conflict in de Duitsche metaalindustrie Het mijnongeluk bij Essen De crisis in Pruisen. De verkiezingen voor het Rijkspresidentschap. De V. S. en het Inter- nationale Hof. De Congregatie van de Fraters van het St. Gregoriushuis te Utrecht is door aankoop in het bezit gekomen van een terrein bouw grond, groot 1314 H.A., aan den Utrechtschen straatweg, gelegen, deels in de gemeente De Bilt, deels in de gemeente Zeist de z.g boerderij „De Blauwe Schorteldoek." .De bedoeling is daar mettertijd een onder wijsinrichting te openen; op de .eerste plaats er over te brengen de kweekschool der Con gregatie. die thans gevestigd is in het Gre goriushuis, Heerenstraat 6 te Utrecht. (Centr.). Geen behoorlijke schouwburg beschikbaar. Naar de Tel. verneemt, heeft de Kon. Ver. .Het Nederlandsch Tooneel," directeur dr. Willem Royaards, in' hare jongste vergade ring besloten om in verband met het feit, dat voor haar geen behoorlijke schouw burg te Amsterdam beschikbaar is, aan het einde van het loopende speelseizoen tijdelijk de reeks harer vertooningen te schorsen. Dientengevolge zal dr. Royaards dan ook voor het oogenblik geen nieuwe verbinte nissen voor het1 komebdc seizoen afsluiten, doch met het aangaan daarvan wachten, tot dat gegrond uitzicht bestaat, dat binnen kort in dezen voor het tooneel in Neder land zoo ongunstigen toestand verbetering zal zijn gebracht. Het Strijdlied van het R.-K. Werklieden verbond woorden van Bern. Verhoeven, muziek van Theo Smit is thans verkrijg baar. Voor de mooie, echt Roomschc gedachten van den dichter heeft de heer Theo Smit, den componist van het zoo algemeen beken de „Missie-lied," een pakkende melodie ge maakt. De componist heeft wederom de juiste snaar weten te treffen. De melodie is in al haar eenvoud toch van groote bekoring en vol geestdrift. Het is een lied, dat reeds bij een eerste kennismaking iedereen begees tert en opwekt tot medezingen. Behalve de losse zangstemmen en de pianobegeleiding, zijn van het strijdlied eveneens samengesteld de partituren en stemmen voor volledig harmonie- en fan farekorps. Het Bestuur van het R.-K. Werklieden verbond stelt de zangstemmen, pianobegelei ding, het materiaal voor harmonie- en fan farekorpsen tegen den hostenen prijs be schikbaar. Verwacht mag worden, dat er door de R.-K. Arbeidersbeweging geen vergadering, optocht, of meeting meer zal gehouden wor den, of het Strijdlied zal worden gezongen en begeleid. STUDIE CATHOLICA: De Profeet'Jere- mias door prof. dr. Jos. Keulers, La Sa- gesse suivant Descartes et suivant Pascal door prof. Jean Dagcns. Ter oplossing van het Exodus Vraagstuk door dr. D. A. W. H. Sloet, Das „Edictum Callisti" in der neue- re Forschung door prof Desiderius Franses O.F.M. Middelnederlandsche beschrijvin gen van de gebeurtenissen voor het einde der wereld (II slot) door dr. H. J. E Endepols. Missie-arbeid en de ware Kerk door dr. P. N. Sanders O.F.M. De rol van den wil in de geloofsact door dr. L. Houtepen M.S.C, Recensies. Welgeslaagde proeven op de zandgronden van midden Drente hebben er t c geleid, dat de suikerbietenteelt, tot voor enkele jaren geheel vreemd in den Drentschen landbouw, onder de gemeente Borger thans reeds 240 H.A. gronds beslaat. De gemiddelde opbrengst van 1.1. jaar kwam op 32.0QP K.G. per hectare, wat voor tandgrond een hoog bedrag is. Een jaar gevangenisstraf geëischt. hen meer dan ergerlijk geval van verlating van jonge hulpbehoevende kinderen heeft sich eind October voorgedaan in de Tuin- traat te Amsterdam. Daar woonde H. Itali aander, een werkman wiens vrouw overleden was en die voor de vier achtergebleven kleine kinderen zorgen moest. Maar daar kwam niets van terecht. De man ging aan den zwier, liet de kinderen alleen achter, zonder licht, Zonder verwarming, zonder geld en zonder eten, zonder verschooning en zonder brandstof. Toen de ambtenaar van de kin derpolitie de woning binnenkwam, was het er een heidensche bende. De kinderen van vijf tot elf jaar oud, waren bezig, de kachel aan te maken met stukjes hout en met pe troleum, die zij uit een lamp in de kachel goten. De vlammen sloegen er uit. Huis raad en keukengerei was er zoo goed als niet, en de arme stakkertjes hadden al weken en weken dezelfde kleeren aan. Toen van 23 tot 26 October de man heele- maal niet meer ten tooneele verscheen, zorg den liefderijke buurvrouwen voor de zielige schepseltjes. Wel kwam de vader den 26sten terug, maar hij was toen boos dat anderen zich met zijn kinderen bemoeid hadden en vertrok kort daarop, om zich in de Oude Kennissteeg te ghau vestigen. Vrijdag stond hij terecht voor de buitenge wone Kamer der Rechtbank te Amsterdam wegens het verlaten van hulpbehoevende kinderen die aan zijn zorg waren toevertrouwd De president vroeg hem, of hij toegaf dat hij van 23 tot 26 October niet thuis was ge weest. U heeft geld verdiend en is de vlakterop gegaan, om te drinken, terwijl uw vier kin deren door u zonder verzorging werden achtergelaten. Het jongste is vijf jaar oud, het oudste elf. Een beest zorgt nog voor zijn jongen Dat is betrekkelijk! Hoe dan? 's Avonds werd aan de kinderen wel brood gebracht. Zoudt u dat voor u zelf voldoende vin den? 't Is gelukkig, dat de buurvrouwen zóó menschlievend waren. U erkent dus dat u ze schandelijk verwaarloosd hebt. Ja, den laatsten tijd wel. Neen, u hebt altijd slecht voor uw kin deren gezorgdDe vrouw, die na den dood van uw vrouw met u samengewoond heeft, verklaart dat ook. U dronk veel, mishandelde haar, en keek naar de kinderen niet om, ter wijl u 's avonds veelal laat of soms in 't ge heel niet thuis kwam. „De kinderen waren de laatste weken vóór 23 October totaal ver waarloosd en vervuild. Er was geen huis raad en geen eten. Ze huilden van honger en zagen met angst de thuiskomst van hun vader, die waarschijnlijk wel dronken zou zijn, tegemoet" zoo luidt het rapport van den ambtenaar der Kinderpolitie. Spreekt zulk een rapport geen boekdeelen En kreeg u daarvoor ondersteuning van het burgerlijk armbestuur? Om te drinken, een liederlijk leven te leiden en anderen voor uw kinderen te laten zorgen Het is een schandeTot f 16.50 steun kreeg u, terwiji u in de week van 23 Oct. zelf bijna f 39.verdiende Als getuigen werden de goedmoedige buur vrouwen gehoord. Zij hadden een klein kleu tertje bij zich, dat zich vermaakte met eigen grappige geluidjes. Volgens de opvatting van de rechtbank deel ik u mede, dat de rechtbank van oordeel is, dat de buurvrouwen zich in dit tragische geval buitengewoon sympathiek gedragen hebben!, afdus sprak de president tot ieder van haar, die zooals zij zelf toegaven „het zelf niet hadden". Zij vertelden nog maals het treurige relaas. Herhaaldelijk had den zij bekl. gewaarschuwd, maar dan was het korte antwoord „Ik ben nu eenmaal in de lorem" een uitdrukking die duidelijk moest maken dat hij onverbiddelijk aan den zwier was. Zij hadden den 26sten de politie gewaarschuwd, nadat zij bekl. eens flink onderhanden had den genomen. Beklaagde, vroeg de president Mr. Ent hoven, hoe kwam u tot dat ergerlijk gedrag? Ja, wat zal ik zeggen. Door het tobben met m'n vrouw zoo, en doo'r diverse om standigheden, en doordat m'n twee jongens niet wilden zooals ik. 't Is anders te hopen, dat uw jongens anders worden dan liun vader. Ze hebben aan u geen fraai voorbeeld Nadat de beklaagde nog gezegd had dat hij zijn fouten goed inzag, requireerde het O. M. waargenomen door rnr. dr. Van Heynsbergen, een jaar gevangenisstraf. Hij noemde het gedrag van bekl. buitengewoon schandelijk, en in strijd met de zedelijke, de goddelijke en de wettelijke verplichtingen. U bent al eens gestraft wegens mishan deling van uw vrouw vroeg nir. Enthoven. En thans dit tragische gevalZiet u daar de beteekenis wel van in Ja, 't feit is ernstig genoeg, maar het beste paard kan wel eens struikelen. De antecedenten wijzen er echter op dat u niet zoo'n heel best paard bent Uitspraak over 14 dagen. VECHTPARTIJ IN EEN CAFE TE WEESP. EEN EISCH VAN TWEE MAANDEN. Gewoonlijk 2ijn de stakkers die in het beklaagdenbankje voor de Amsterdamsche rechtbank verschijnen, diep onder den indruk van het deftige decorum, van het feit, dat veldwachters vlak onder hen zitten en de behandeling meestal zoo minutieus is, dat Zij hun zaak al hopeloozer gaan inzien. Niet aldus het heerschap, dat Vrijdagmorgen op zijn gemak in het bankje zat, en telkens met 'n onverschillig gezicht na een getuigen ver klaring constateerde. „Die man liegtIk blijf bij mijn verklaring." In een dompig kroegje te Weesp had hij in den avond van 20 Dec. 1.1. met de noodige drukte een bierflesch op het kale hoofd van een grooten paardenkoopman aan scherven geslagen. Deze reus had dien avond tallooze biertjes op, en zat aan een tafeltje te suffen. De beklaagde was,den slaperigen dronkaard gaan sarren en plagen, tot deze plots opsprong en naar zijn dolkmes greep. Gasten sprongen toe en grepen hem vast. Maar reeds was met een zwaai het bierfleschje op zijn hoofd neer gedaald. „Waarom beklaagde, sloeg u met die flesch?" „Ik wilde niet op hem wachten ant woordde deze. „En is de slag hard aangekomen vroeg even later de president aan den veekooper. „Ja, maar ik heb het iateh afwasschen en 't is vanzelf genezen," „Hebt u geen dokter geraadpleegd „Neen...." „O, daar doet U zeker niet aan „Neen." „En zeg je mekaar weer goedendag?" „Ja, zeker „En waar is je mes „Dat is weg, ik heb een nieuw moeten koopen „Dus je hebt weer een mes bij je „Zeker En met een ruk trok de veehandelaar uit zijn rechterbroekzak een groot mes in een Zwarte schede. Bij de vechtpartij viel het slachtoffer dat den békl. gedreigd had met„ik zal je aan riemen snijden maar na het bierflesch- moment niet veel meer beweerde, tegen den kachel, die omviel. De verwarring werd toen algemeen, terwijl in het vertrek door rook en aschregen niets meer was te zien. De getui genverklaringen waren daardoor ook niet altijd even duidelijk. Het O. M. waargenomen door mr. Rei- lingh, requireerde tegen bekl. twee maanden gevangenisstraf. Voor de rechtbank tc 's-Herlogenbosch heeft terecht gestaan H. F. B„ kasteelbe woner te Hilvarcnbeek, beklaagd op 3 Ja nuari den kommies C. L. Coone, die zich be vend op het erf van kasteel Groenendaai van bekl. ten einde een aanslagbiljet uit te reiken op dat erf wederrechtelijk van zijn vrijheid te hebben beroofd, door de poort, den eenigen uitweg, gesloten te hou den, Bekl. erkende den knecht last te hebban gegeven het hek te sluiten. C. was on rechtmatig op zijn terrein. Hij wilde hem d: arom arresfeeren en geboeid door het derp leiden Getuige Coone deelde mede, dat hij oen belastingbiljet voor Duyvenvoorde bad. Men had hem gezegd, dat hij bij B. moest komen Bekl had hem gezegd, dat hij moest maken dat hij weg kwam en toen getuige hem had medegedeeld, dat hij een biljet voor Duijvenvoorde had, had bekl. zijn koetsiei bevolen de poort te sluiten waardoor getuige en zijn assistent het ter rein niet konden, veriaten, ook niet, nadat zij er driemaal om gevraagd hadden. Daar het zeer slecht weer was, zijn zij over een heg geklommen en zoo met moeite ont snapt, terwijl bekl. en zijn koetsier op het balkon stonden te kijken. Het O.M. achtte de wederrechtelijke vrij- heidsberooving bewezen. De belastingen hebben vee! last met bekl. en hebben be sloten de kwestie strafrechtelijk ie doen uitmaken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Bekl. verdedigde zichzelf en beriep zich op noodweer. HET DRAMA TE DEUNEN. b Omtrent dit gruwelijk drama lezen we nog de volgende aanvulling in het „Huisgezin" Donderdagmorgen werd het anders zoo vreedzame dorp Drunen tusschen tien en elf uur opgeschrikt door een vreeselijk drama. De schoenmaker Johannes Brok poogde zijn vrouw, Catharina van Giersbergen met messteken van het leven te berooven. Hij stak haar met een mes in den hals en sneed haar daarna over wangen en handen. Dat alles geschiedde met een schoema- kers mes. Om deze daad ongestoord te kunnen ver richten had hij de 'deur zijner woning ge sloten. De buren, die het hulpgeroep der arme vrouw hoorden, probeerden de woning bin nen te dringen, hetgeen hun niet mocht ge lukken. Daarna is Brok achter uit zijn woning ge vlucht en. ging langs den Leydijk ai tot en met de zomersluiting, alwaar de bewoner uit Drunen A. Smits hem zag loopen op één klomp met ontbloot hoofd en een mes in de rechterhand. Brok begaf zich toen tot bij de hoogte van de wiel Gruttersgat genaamd. De vrouw Van Lambooij, den kantonneer, zeide Brok goeden dag, doch kreeg geen ant woord. Smits zeide tegen vrouw Lambooij we tende dat er bij Brok thuis nog al eeiis twist was ik heb zoo den indruk, dat Brok zich in den wiel gaat verdrinken, w3nt hij doet niets dén omkijken. Smits ging hem na en ook vrouw Lambooij volgde hem op de fiets naar den wielwaar zij hem moesten zien verdrinken- Na een maal onder water te zijn geweest nep Brok nog om hulp. Het was den toezienden echter niet mogelijk hem uit het water te redden. Smits heeft toen het lijk met een hout, waaraan een spijker was, bevestigd en ter wijl de veldwachter hulp verleende, op den kant getrpkken. Spoedig waren de gemeentedokter dr, Seters, de pastoor en de burgemeester, rijks- en gemeentepolitie ter plaatse aanwezig eri konden na gedurende twee en had uur de kunstmatige ademhaling te hebben toege past slechts den dood constateeren. Het geheele dorp was^in rep en roer. De vrouw is geboren 7 Dec. 1379 en de man 30 Juni 1872. Het gezin telde twee meis jes van 14 en 13 jaar. De oorzaak van het gebeurde moet ge legen zijn in voortdurenden huisélijken twist, doordat de vrouw en' de kinderen tel kens met den man overhoop lagen. De toestand van de vrouw is niet levens gevaarlijk. Het lijk is naar het lijkenhuisje overge bracht. Een bedrag van 29 mille te Epe zoek. Al eenigen tijd geleden bleek het, dat de administratie van den gemeente-ontvatigërite Epe niet geheel in orde was. Door erge on nauwkeurigheid, vooral'in den distributie- tijd, is een belangrijk tekort in kas ontstain, hetgeen na onderzoek door accountants is begroot op ruim f 29.000. De gemeente-ontvanger zal dit bedrag met de rente uit zijn borgstelling aan de gemeente vergoeden. Groote schade aangericht. Zaterdagavond ontstond te Rotterdam een ernstige ontploffing. Te ongeveer kwart-over- zes werden de bewoners van den nieuwen Binnenweg plotseling opgeschrikt. Het bleek, dat door onkende oorzaak een gasontploffing was ontstaan in de uitgebouwde badkamer, gelegen op de 2e étage van perceel 65 van genoemde straat. De explosie was zoo hevig, dat de geheele tweede verdieping zwaar beschadigd werd. Het meubilair van de badkmer was ver nield en de deur weggeslingerd, terwijl de meubelen van het naast de badkamer gelegen vertrek eveneens ernstig beschadigd werden. In het plafond werd een gat geslagen. Zoowei aan de voor -, als aan de achterzijde van de perceelen 63 en 65 bleef geen ruit heel. De reddingsbrigade, de was spoedig ter plaatse. Men vond in de badkamer den be woner, den heer C. van Doorn, bewuste loos. Onmiddellijk werd kunstmatige adem haling toegepast, doch men slaagde er niet in het leven op te wekken. De te hulp geroepen geneesheer, dr. Mees, achtte opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Per auto van den Gen. Dienst is de bewustelooze vervoerd. Zaterdagavond is hij weer bij kennis ge komen, doch hij verkeerde nog in zeer over spannen toestand. Door de ontploffing zelve had hij geen noemenswaardig letsel opgeloo- pen. Vermoed wordt, dat de heer Van Doorn het gaskraantje in de badkamer heeft laten openstaan. De echtgenoote van den heer van D. be kwam lichte brandwonden aan .de handen. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, kon zij weer huiswaarts keeren. Het begin van brand, dat in de woning ont staan was, kon spoedig worden gebluscht Van den chauffeur L. BresseV, die j.l. Don derdag onder den omgevallen vrachtauto bij de spoorbrug te Arnhem bekneld raakte, is thans de rechtervoet moeten worden ge amputeerd. De toestand van den bestuurder v. Zwam is zeer vooruitgaande. Omtrent de oorzaak van het auto-ongeval is thans komen vast- te staan dat de handrem van den auto een moertje had verloren, waar door deze niet werkte. De chauffeurf heeft daarop met de voelrem gèrémd, maar zóó hard, dat de pion over de spie is heenge-, schotan en de rem afknapte Dc achterwie len hadden toen vrij speling" en de wagen was niet meer te houden. De bewoner ernstig gewond. Vrijdagmiddag om half zes zagen voorbij gangers, dat brand was uitgebroken in een kleine woonschuit, liggende aan de Marnix- kade tegenover no. 41. te Amsterdam, De brandweer vond, dat een klein ver trek in lichtelaaie stond. Erger was, dat de bewoner van de schuit ..in bewusteloozen toestand werd aangetroffen Zijn lichaam was overdekt met brandwonden. In hoogst ernstigen toestand Werd hij per ambulance- auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Op de tafel, naast welke hij lag, stond een flesch jenever. De oorzaak van den brand schijnt tc zijn, dat de man, die vermoedelijk niet geheel nuchter was, een petroleumstel heeft willen aansteken, waarbij de vlam in dc petroleum sloeg. Nader wordt gemeld: De man. die ten ge volge van den. brand in de woonschuit, lig gende aan de Marnixkade ernstig gewond werd, is in het Wilhclmina Gasthuis over leden. Nabij hel klooster der Witte Paters Sint Charles ondc Boxtel,ris, naar dc „Volkskr." meldt, Zaterdagmorgen in bewusteloózen toestand gevonden de wcrklooze sigarenma ker J. Mattot uii 's-Hertogenbosch. De man was Vrijdagavond per fiets uit Eindhoven naar Dij Bosch vertrokken. In het' klooster binnengebracht, overleed hij na korten tijd. Zijn leven voor zijn vrouw geofferd. Eenigen tijd geleden werd uit Oost-Afrika bericht, dat een farmer uit het district Na- nynki door een rhinoceros gedood was. Thans wordt uit Nairobi aan de „Daily Mail" medegedeeld dat captain Atkins zijn leven heeft gelaten bij een heldhaftige poging om dat van zijn vrouw te redden. Atkins, een der vooraanstaande kolonisten in Nanynki en een groot sportman reed met zijn vrouw per auto van zijn hoeve naar Meru Hij nam zijn weg gedeeltelijk door een droge rivierbedding. Hier weigerde plotseling de motor verderen dienst. En op datzelfde oogenblik kwam de rhinoceros, die tevoren reeds Mrs. Green, een wereldreizigster uit Dublin, gedood had, uit het struikgewas op hen aanstormen. Atkins was ongewapend. Hij zei z'n vrouw, zich in veiligheid te brengen en dan, zijn jas uittrekkend, bereidde hij zich voor het ondier te bekampen op' de wijze der stierenvechters. Toen het dier dus vlak bij hem was, gooide hij het zijn jas over den kop en belette het zoo, tegen den auto aan te rennen. Bliksemsnel trok hij de jas terug, keerde zich om en wachtte den aanval van het dolle dier af. Zoo gelukte het hem eenige malen het monster te keeren. Doch toen had hij het ongeluk te struikelen, waarmede zijn lot beslist was. Zijn vrouw rende intusschen in wanhoop naar den weg en ontmoette eindelijk een buur man wien zij het gebeurde vertelde. Spoedig waren eerxige gewapende boeren bij de hand, doch de hulp kwam te laat. Men vond slechts de deerlijk verminkte overblijfselen van At kins. Het ondier werd naderhand gedo'od. Men meldt uit Goes Toen Vrijdagmiddag het hoofd der Open bare School te Oudelande, de heer de Jonge, zich boos maakte op een zijner leerlingen, werd hij plotseling onwel en overleed bijna onmiddellijk. Het droevig ongeval veroor zaakte groote consternatie in de school en in het dorp. Bij de derde kamer der rechtbank te Am sterdam is een procedure aanhangig gemaakt door de firma W. Pronk Co, importeurs van de I. Ismalun-sigaretten, contra de N. V. Sigaretfenhandel v.h. P.H.S. De eischer es dagvaardt gedaagde wegens oneerlijke concurrentie. De firma S. toch brengt in den handeisigaretten onder het merk G. J. A. Caravopbulo, welke sigaretten zij laat door gaan voor geïmporteerde Egyptische siga retten, terwijl zij. ia Nederland gebrabiceerd worden. Het publiek wordt in den waan ge bracht, dat het met geïmporteerde Egyp tische sigaretten te doen heeft door de ver pakking. De doosjes zijn o. m. voorzien van een zegel, gelijk aan het zegel, hetwelk het Egyptisch gouvernement verstrekt als ga rantie, dat de sigaretten, die de doosjes be vatten, werkelijk in Egypte vervaardigd zijn. Naar de Msb. thans verneemt, heeft het Egyptische gouvernement opdracht gegeven een "onderzoek in te stellen inzake de her komst en het gebruik maken van de .zegels, die, behalve door v.: N.V. Sigr..etten- handel v;'. P. H. S„ ook nog door eenige andere firma's in ons land gebruikt werden welke zegels valsch zijn en waarschijnlijk hier te lande gedrukt worden. Het Egyptische gouvernement laat het onderzoek instellen teneinde tot een strafvervolging te kunnen overgaan. Naar de Tel. verneemt, heeft Zaterdag middag de Utrechtsche recherche aangehou den notaris H. A. B. tc Utrecht. D,c aan gehoudene is overgebracht naar het parket van den Officier van Justitie. Notaris B. wordt verdacht van verduiste ring van gelden ten nadecle van verschil lende personen in zijn kwaliteit van bewind voerder of executeur. Op iast van de justi tie is hij in voorloopige bewaring gesteld. Naar het blad verneemt, nioct het tekort zeer belangrijk-zijn. Door de Utrechtsche notarissen is nog een poging gedaan om de zaken tc regelen, doch alle crediteuren schijnen daarmede geqn genoegen te heb ben, zoodat eenige hunner klachten bij de justitie hebben ingediend. Omtrent de aanhouding wegens verduiste ring van notaris H- A. te Utrecht, deelt de „Courant" nog mede, dat de financieele moeilijkheden, waarin hij in den laatsten tijd verkeerde, allerminst een geheim waren se dert meer dan vier weken. Doch dat geen publicatie in de pers en geen ingrijpen van de zijde der justitie plaats vond kwam, doordat algemeen gehoopt werd, dat de financieele debacle nog tegengehouden kon worden in het belang der crediteuren en omdat er bij dc politie en justitie toen geen enkele klacht van de benadeelden was in gekomen. Op Zaterdag 14 Maart was nl. door de notarissen te Utrecht een vergadc- ring gehouden met de crediteuren onder voorzitterschap van not. P. A. Lens, alhier, waarin voorstellen gedaan waren om te trachten zooveel mogelijk tc redden wat te redden was. Men had toen goede hcop, dat met de benadeelden tot een behoorlijke overeenstemming gekomen kón worden Deze pogingtn schijnen thans mislukt te zijn, althans niet alle crediteuren hebben het gedane aanbod aanvaard en hebben zich tenslotte tot de justitie gewend, waar op Zaterdagavond half zeven de arrestatie van notaris B volgde. Men had hem ver zocht zich op het hoofdbureau van politic te willen melden, waaraan hij voldaan heeft. Hoe groot het tekort is, staat thans nog niet vast, althans bij dc justitie was he den daaromtrent nog geen definitief cijfer bekend, Algttriecn vermoedt men, dat het tusschen dc 2 a 300.000 zal zijn, waar tegen over niet. veel baten zullen staan. Verwacht wordt, dat wel spoedig hef fail lissement van den aangehoudene zal wor den aangevraagd. In hoeverre het bij deze financieele de bacle met slechts écn arrestatie zal afloo- pen, zal wel spoedig blijken Het behoeft geen 'verwondering te haren als het niet bij deze óéne blijft. Het bericht van de arrestatie van notaris B. heelt te Utrecht diepen indruk gemaakt, temeer daar men algemeen geloofde, dat alles in orde zou kunnen worden gemaakt, Men hoopte dit \*>or dc crediteuren, maar óók voor den historischcn naam die aan dit geval verbonden is- Zaterdagavond omstreeks 9 uur is de 23- jarige zoon van den heer Wolbert, drogist te Enschedé, die op een motorrijwiel in de richting Glanerbrug reed, door een achter oprijdenden auto van de autobusonderne mers gebr. Reysoo uit Enschedé, overreden en gedood. Het ongeval vond plaats aan de linkerzijde van den weg, zoodat den auto bestuurder, een chauffeur der firma Reysoo geen schuld treft. Het lijk werd per zieken auto naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" over gebracht. Zaterdagavond om 11 uur heeft in de Sta tionstraat te Maastricht een auto, bestuurd door den 18-jarifgen chauffeur Kieboom, die nogal hard reed, een tuinman uit Haer, Jorissen genaamd, en het dienstmeisje H. L. overreden. J. kreeg een schedelbreuk, zijn toestand is zeer ernstig. Het dienstmeisje kreeg lichte kwetsuren. Beiden werden naar het hospitaal overgebracht. De politie doet onderzoek. AMSTERDAM, 4 April. (Noteering van het Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene) Goudreinetten extra f 5480, id. I f 3648, Bramly Seedling f 4052, Dubb. Bellefleur f 28—42, Bellefleur f 2836, Eysdener Klumkes f 2230, Zoete Venen f 1216, Gerrit Roeiofs f 1422, Huisman- zoet f 2432, Dubb. Benders f 2227, Ra- bouwen f 1422, Winterjannen f 1420, idem I f 11—13 per 100 Kg. Hollandsch witlof f 2432, Spinazie f 1828 per 100 Kg. Prei f 1222, Raapstelen f 2.1023.90 Radijs f 4—8,20 per 100 bos, Sla f 8.50 13.60 per 100 krop. Bloemen Hadley f 2640, Ophelia f 18 32, Gdlden Ophalia f 1828, Sunburst f 1420, Keizerin f 1623 per 100 stuks. Seringen f3055, Sneeuwballen f 1420, Callas f 2545, Am. anjers f 1418, Leliet jes f45.50, Bartigon f711.50, Copland f7.509.50. Sanders f711, Crone d'Or f 57.50, Murillo f 68, Theeroos f 58_, Grisdebn f 56.80, La Reine f 34, Nar- sissen f 1.103.50 per 100 stuks. Snijgroen f 516 per 100 rank. Fransche anjers f 0.40 —0.70, Margrieten f 0.16—0.24, Anemo nen f 0.200.55 per dozijn. AMSTERDAM, 4 April. Aardappelen. (Bericht v. d. makel. Jac. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 5.706.10, id. Blauwe f 5.606, id. Eigenheimers f 4.755.30, Bravo's f5 5.50, id. Industries f4.50, id. Roode Star f 4 id, Blauwe Eigenheimers f 4.50, Friesche Borgers f4.755.25, id. Roodstar f4.25 4.50, id. Roodbonte f 5.255.50, id. Blauwe Borgers f4.50, Noord-Hollardsche Blauwe f 4—4.25, id. Bonte f 4.805, IJpolder Bra vo's f55.50, Zeeuwsche Eigenheimer po ters f 3.804.50, id. blauwe Poters f 3.80 4.50, id. blauwe Poters f 3, id. bonte Poeters f 3, id. Bravopoters f 4.254.50, Hillegom- mer Zandaardappelen f 6.507.40, Drent- sche Roode Star f 3.50, alles per H.L., Win ter Malta-aardappelen f 14 per 100 Kg. DEVENTER, 3 April. (Weekmarkt) Bo ter le soort per 20 Kg. f 43.50—44, idem 2e id. f 4243. Eieren f 67.25. ELST (Bet.) 3 April 1925. Groentenvei- ling van heden. Prijzen Extra kómkommers 4447, komkommers 1ste soort 3439, 2e soort 19—24, 3e soort 9—13.A. komkom mers 2633, 4e soort komkommers 26 st. per stuk Komkommerstek 1516 ct. per Kg. Kropsla 1ste soort 2224, 2e id. 15 18 cent per stuk. UTRECHT, 4 April. Vee. Aangevoerd waren 1450 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 150280, vaarzen f 200370 pinken f120170, melkkoeien f300490 kalfkoeien f 320—510,vaarskoeien f 2200— 300, magere kalveren f nuchtere kalve ren f 914, magere varkens f 1854, big gen f 9—18. Eieren f 4.756.50. Boter f 1.30. ALKMAAR, 4 April. Vee. Aanvoer 33 paarden f 100—350 43 melkkoeien 1180— 475 446 nuchtere kalveren f 1036 257 schapen f 4560 23 schrammen f 2540 232 biggen f 17—24 5 bokken en g'eitea f 4-12. Boter per J4 kg. f 0.901.12%- Eieren per 100 stuks f 56.25. ALKMAAR. 4 April. Eieren. (N. V. Eier- veiling v. Holi. Noorderkwartier. Aanvoer, 90.000 kipeieren, prijzen f 5.70—6.60 per 100 stuks 29.500 eendeneieren, prijs f 5.80 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 4 April (Weekbericht der Langendijker Groente veiling.) De aanvoer wordt geleidelijk iets minder en hoewel we reeds in April zijn, is als gevolg van het koud?- zonlooze weer de prijs tamelijk gelijk gelceven. Was voor roode kool -de prijs de vorig» -week niet boven de f 1400 per wagon, in tzt week werden prijzen bedongen van f 1350 tot f 1520 per wagon van 10.000 kg. De gele kool is iets in prijs gedaald was r'v vorige week f 1840 het hoogste, deze wee* was de prijs van f f 11001700 per wagon- De witte kool bracht in het begin der week tot f 640 per wagon op, maar kon tegen het einde der week niet hoo- ger komen dan f 500 per wagon. Uien bleven ongeveer f 15 per 100 kg. Peen bracht op van f 2.202.80 per 100 kg. De aanvoer was 30 wagons rood, 38 wagons geel, 46 wagons geel, 2 wagons uien, 4 wagons peen, totaal 120 wagons. GORINCHEM, 4 April. Paarden. Op de palmpaardenmarkt waren aangevoerd 336 stuks (vorige jaar 428). Men besteedde voor luxe paarden f 400600, werkpaarden f 250 450, 21,o-jarige paarden f 300500, 1 Ij- jarige paarden 200400, veulens f 150300, hitten f 150350. De handel was tamelijk. HOORN, 4 April. Vee. Aanvoer 6 melk koeien f 340450 5 vette id. f 430—675 6 vette kalveren f 45 182 nuchtere id. f 15 25 1 zeug f 110 91 schrammen f 2436 191 biggen f 1222 68 schapen f 4060 lammeren f 4558 1 geit f 16 4 paarden f 200225- Handel goed. LEIDEN, 4 April. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.25, prima boerenboter f 2.10—2.20 per kg. Turf. Van 30 Maart tot 4 April aangevoerd 100.000 stuks lange, f 9—10 per 100 stuks. IJMUIDEN, 4 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtrawlers, 6 loggers en 1 kotter. De prijzen waren als volgttarbot f 2.702.50, tongen f 3.10 2.30 per kg; griet f 8035, gr. schol 3835, md. schol f 3935, zetschol f 5026, kl. schol f 228, f 82.90, scharren f 12.10 3.50, alles per 50 kg; roggen f 27—14 per hoop; vleet f 1.801.60 per stuk; pieterman en poon f 105.10, gr. schelvisch f 68—62, md. schelvisch f 6753,' k.md. schelvisch f 27—26, kl. schelvisch f 20—13, f 11.50—7 per 50 kg; kabeljauw f 55—40 per 125 kg; gr. gullen f 1713, kl. gullen f 108.50, wijting f 92.40 per 50 kg. ENKHUIZEN, 4 April, Totale haring- aanvoer van gisterenavond 296.800 stuks reep- haring. Heden kwamen hier 65 vaartuigen binnen met 6 tal tot 60 tal per vaartuig. To taal 150.000 stuks (1250 tal) Prijs f 1.401.20 per tal. HUIZEN, 4 April. Door de binnenkomen de vloot aangebracht 116 tal haring en door de kooperschuiten 260 tal, prijzen per tal van f 1.351.60 bot-schol 133 pond a 27—12 v, ct. Noordzeevisch 2600 pond a 1116 'j ct. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 4 April. Aangevoerd ruim 400 tal haring a f 1.50—1.70 Z. zeebot 204 pond a 33—39 ets.bokking f 1.25 -per kistje Noordzee visch 1340 kg. a 1147 ets. URK, 3 April. Door 180 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 2433 tal haring, prijs f 1.40—1.55 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 4 April. De door den Brit- schen stoomdrifter Y. H. 68 (A. Rose) van Newlynn hier aangevoerde lading versche makreel werd in den afslag voor f 4849 ge veild. IJMUIDEN, 4 April. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aaa den afslag de stoom- treilers IJM. 81 (Luitenant o-eneraal de Beer van Portugael) met f 2439 IJM 45 Perseus) met f 2053 IJM. (Ita) met f 2485 IJM 56 (Johanna Nicoletta) met f 1852 IJM 340 (Java) met f 1690 IJM 106 (Reiger) met f 2107 IJM 161 (Elie Chenevierre) met f 1794 en de zeilloggers K W. 25 (Wilhelmina I) met f 430 KW. -47 (Noordzee V) met f 554 KW 129 '(Gerard en Aric) met f 503; KW 28 (Anna.) met f 495) KW 173 (Minis ter Kuyper) met f 621 eri K.W. 39 (Doggers- bank) met f 453 aan besommig. De commissie voor de grensregeling tus schen Irak en Turkije heeft haar enquête te Mossoel volbracht en is gisteren van Alexan- dx-ië naar Europa vertrokken. Daar de kopersmeden in staking zijn ge gaan en onderhandelingen tusschen hen en de werkgevers op niets zijn uitgeloopen, zijr.V. de groote firma's zooals Borsig, Schwarlz- kopff en de Siemenswerkc voornemens he den die afdeelingen harer bedrijven te slui ten, welke reeds onder de staking te lijden hebben en 10.000 man te ontslaan. Ingeval het geschil niet wordt bijgelegd, kan een volkomen stopzetting der groote be drijven in de metaalindustrie worden ver wacht, waarbij 150.000 arbeiders betrokken zullen zijn. Tot dusver zijn twee dooden, drie zwaar- gekwetsten en 43 lichtgewonden gevonden. Neg'en personen bevinden zich nog in de schacht; er bestaat geen hoop ze nog le redden. Dc directie der mijn Maihias Stinncs deelt mede, dat het aantal bij het mijnongeluk om gekomen mijnwerkers negen bedraagt. Een der lijken is nog niet gevonden. De nieuwe Pruisische minister-president Braun is niet voornemens een nieuw Kabinet te vormen, doch zal het kabinet-Marxv in zijn geheel overnemen en daarmee voor den •inddag treden. Krijgt hij een motie van wantrouwen, dan zat hij die onmiddellijk beantwoorden met een ontbinding van den Landdag. Vt eer heelt dc commissie-Löbell Zaterdag i. geheelen dag vergaderd en weer is ze uiteengegaan zonder een oeslissing tc nemen, Een veeg teeken! Want het verraadt, dat dc heeren van rechts het nog steeds niet m -t elkaar eens zijn. Zaterdagavond deelde de commissie-Lö bell in een officieel communiqué mede, dat. a»"«t WoensrlaK a s een definitieve can- didatuur zal proclameeren, daar verschillen de achter de commissie staande groepen cn organisaties hun houding nog niet hebben bepaald. Voor dien tijd valt er dus geen beslissing le verwachten. Men neemt echt. algemeen aan, dat tenslotte toch de aanhan gers van dr. Jarrcs zullen zegevieren. Het rijksblok der rechtcrpartijen nam met algemeene stemmen het besluit om met alle kracht den strijd aan tc binden tegen de candidatuur-Marx. Voor de vertegenwoordigers van het re- publikcinsche volksblok verklaarde dr. Marx zich bereid de candidaluur voor het rijks- presidentschap tc aanvaarden. Het is de plicht van den rijkspresident, aldus dr, Marx, de republikeinsche grond wet tc beschermen en to handhaven. Om trent de Duitsche buitenlandsche politiek had hij door zijn arbeid als rijkskanselier vol komen klaarheid gebracht. Overeenstemming en een waarachtige bevrediging der wereld kan z.i. slechts worden bereikt, wanneer 't recht der volkomen op vrijheid en zelfbe schikking gewaarborgd blijft. Daarom moet alles worden gedaan om de bevolking van het bezette gebied eindelijk vrijheid en aan alle Duitsche landgenooten het récht der zelfbeschikking op staatkundig gebied terug te geven. Uit New.York woedt aan de „Manchester Guardian" gemeld, dat senator Borah, van wien president Coolidge verwachtte, dat hij slechts enkele bijkomstige bezwaren tegen het plan der regeering tol aansluiting bij het Internationale Gerechtshof zou opwerpen, zich thans in een rede optenlijk bij de tegen standers van dit plan heeft aangesloten. Te New York meent men thans dat Euro pa de hoop nu wel geheel zal opgeven, dat Amerika zich nog ooit bij het Internationale Gerechtshof zal aansluiten, daar Borah als voorzitter van dc commissie van buitenland sche zaken uit den senaat én als senator met het grootste aantal iaanhangers, invloed genoeg bezit om dc verwezen lijking der plan nen van president Coolidge zoolang tegen te houden, dat deze feitelijk hun beteekenis verliezen. Wel wordt Borah's houding door velen wegens haar inconsequentie veroordeeld, omdat hij ijvert voor Rusland's toelating tot de conferentie te Washington, doch zich ver zet tegen Amerika's axinsluiting bij de inter nationale rechtspraak, floch in elk geval is door zijn houding dc tóestand zeer gecom pliceerd geworden en Valt op Amerika's toetreding voorloopig niet te. rekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3