V erkeersongevaf Sen. I Dinsdag 7 April 1925 48ste Jaargang No. 16012 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De afgestemde wijziging' der Kieswet. De commissie uit den Middenstands- raad over de Weeldebelasting. De Haarlemsche gemeente- begrooting. De Vacantietoeslag niet goedge keurd. Agenda 8 April Kapelaan Keizer. Rondom Louwtje. De Internationale Voorjaars bloemententoonstelling. DRANKBESTRIJDING. Haartemsch Mariaverbond. Zegels. De bestuurderspost aan den Schouwburg. „Kindervoeding". Chr. Oratorium Vereeniging. Ontvangst ten Stadhuize. Personalia. Gouden Echtpaar. Baldadigheid van de straatjeugd. Ned. R.-K. Volksbond. MUZIEK. H. O. V.-concert. St. Franciscus Liefdewerk. J. J. WEBER ZOON De verbouwing van* de R.-K. Kerk aan de Amsterdamstraat. Op de foto's ziet men naast den ouden toe stand het vernieuwe en vergroote priesterkoor, hetwelk j.l. Zondag in gebruik is genomen. Telegraphisch Weerbericht abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; 'et week O.Ze Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ci. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling. ie abonné's op dit biad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaidCü, 'J||||f| 'eren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «UUU. i-evv-iiSiange geneeie ong&.c::iKüteiu tot we..-a ow. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f7Kli o.j een ongeval met f OCn bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl I /DU," doodelijken afloon 1 ZOU." een voet of een oog 1 duim of wijsvinger 1 *»U. bij een breuk van f ht1 been of arm tU.' bij verlies van een andere vinger. De bijzondere belangstelling, welke wij steeds getoond hebben voor alle pogingen om den stemplicht uil de Kieswet te schrap pen, noopt ons nog even de aandacht te vragen voor de Vrijdag j.l. in de Tweede Kamer genomen beslissing. Met groot genoegen hadden wij kennis genomen van het voorstel van deregee ring, öm de „poenale sanctie" op het vol brengen van den stemplicht uit de wet te schrappen. Wel was het ons liever geweest, wanneer de regeering verder was gegaan en had voorgesteld om het geheele artikel uit de wjet weg te nemen, maar w;ij begre pen, >dat het prestige van Regeering en Kamer en ook de eerbied voor de wet mee brachten om niet opeens zóó ver te gaan en den indruk te vestigen, alsof stemplicht geen plicht, ook geen moreele plicht meer was. Uit de memorie van toelichting kreeg men den indruk, dat de regeering den stem plicht voortaan enkel als zedelijken plicht in de wet wenschte gehandhaafd te zien. Na al wat er over den stemplicht was gezegd en geschreven, leek ons dit een groote schrede vooruit. De Tweede Kamer heeft ons echter wel bitter teleurgesteld. Princi pieel is de zaak enkel door den eenling der Gerefórmeerde Staatspartij, ds. Kersten, besproken. Overigens schijnen de heeren in den Haag het principieele maar liever buiten bespreking te laten en enkel te kijken, wat het enge partijstandpunt als het beste aan wijst, Ook minister Ruys bestreed de inge diende amendementen Met krachtig en voerde als motief voor indiening van het regeeringsvoorstel enkel het argument aan, dat de burgemeesters der groote steden onmogelijk de wet kunnen naleven. Iets verder doordringen in de oorzaak daarvan, nagaan, waarom bij één stemming in Am sterdam alleen 80.000 kiezers van de stem bus weg blijven, schijnt men niet noodig te vinden. Wanneer men dit deed, dan zou men tot de onvermijdelijke conclusie moe ten konten, dat duizenden, het kiesrecht niet op prijs stellen en dus zeker niet met den sterken arm gedwongen moeten worden van hun recht gebruik te maken. Zulke ge dwongen „medewerkers" aan het zelfbe stuur der natie kunnen wij wel missen! Men moet hun eerder hun recht ontnemen, zoo als eenigen tijd geleden in ons blad is aan bevolen. De heeren Suring en Bomans heb ben een oogenblik geprobeerd dit denkbeeld in een amendement te belichamen, door voor te stellen een wegblijver bij de stem bus drie jaar van het kiesrecht uit te sluiten. Maar de verpolitiekte Kamer heeft geen tjjd om aan zulke zakelijke voorstellen aan dacht te wijden. De hooge vergadering heeft zich liever verdiept in eenige ingewikkelde amende menten van de heeren Wintermans en Van Sasse van IJsselt, waardoor de bestaande toestand ongeveer bestendigd wordt. Het verschil is enkel het volgende: volgens de thans geldende wet ontvangt de kiezer, die niet ter stembus koml, „binnen een maand" een uitnoodiging van den burgemeester om zich schriftelijk of mondeling te verant woorden. De burgemeester levert al degenen, die geen geldige reden opgeven, aan 'en Kantonrechter over, die een berisping kan uitdeelen, of een geldboete van ten hoogste drie gulden kan opleggen. Het amendement nu der heeren Wintermans c.s. heeft bij de woorden „binnen een maand" ingevoegd: „zoo mogelijk" en de berisping afgeschaft. Verder is de procedure vereenvoudigd; de burgemeester moet n.m. den plichtvergeten kiezer oproepen om voor den Kantonrech ter te verschijnen. j Deze amendementen zijn aangenomen. Hoe iemand zich in de Kamer een illusie kan maken, dat na deze wijziging de wet wel zal worden uitgevoerd, terwijl tot nu toe de burgemeesters der groote steden tegenover een leger van tienduizenden onwillige «i - zers machteloos stonden, is ons een raadsel. Dat de procureur-generaal bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage heeft geadviseerd om een bepaling, welke niet le handhaven is, in te trekken, schijnt geen indruk op onze politici te maken. Ook in den thans gewijzig- den vorm zal de wet, zeker in de groote steden, niet uitgevoerd kunnen worden. Maar liever laat men de wet verkrachten, den eerbied voor de wét afnemen dan de ?aak van den stemplicht principieel onder de oogen te zien. Stemdwang door de wet lijkt een te gemakkelijk middel voor de politieke propaganda, dan het zoo maar op te geven. Met' het verschil tusschen zedelijke en wet telijke plichten gooit men het dan maar liever op een accoordje. Wij betreuren dezen loop van zaken en kunnen niet anders hopen, dan dat de Eerste Kamer verstandiger is. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89!ó uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— 1 Yi van 26li en 's avonds van half 8 hall 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van half 8 half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen, van v m 1012 uur des middags van 2A uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ntd R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aah het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken 'dag geopend van' 1012, van 25 en van 710 uur._ be halve de:- Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Si. Marfhavereeniging, Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben -- Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond H Si. Elisabeths Vereeniging Jansslraat zijn winst zien afnemen. Deze winst is toch Vercnnien is het Rapport van uz com missie uit den Middenstandsraad voor Haar lem en Omliggende Gemeenten, welke de Opdracht had den Raad van voorlichting te dienen omtrent het ingediende Wetsontwerp betreffende de Weeldebelasting. Het Rapport is geteekend door den Rap porteur, den heer Joh. F. Lamp en zegt o.m De storm van verontwaardiging, gewekt in alle kringen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, blijkende uit tal van Protest-vergaderingen, Ingezonden Stukken in de Bladen,waarvan U kennis geno men hebt, maakt het overbodig voor ons U een opsomming te geven van de velejegen- stellingen en hoe het begrip „weelde door elkaar gehaspeld is, betreffende veel soort gelijke goederen en de techniek van dit Wetsontwerp elk werkelijkheidsbegrip mist. Men vraagt zich af, of de Minister dit zelf reeds gevoeld heeft door dit Ontwerp niet als „Weeldebelasting" aan te dienen, doch als slechts.„Aanvulling der Zegelwet 1917." Een Weeldebelasting op zichzelf be schouwd de naam klinkt niet eens slecht aan zou, als er dan toch Geld moet zijn, niet af te wijzen zijn, wanneer er maar een vorm voor gevonden kon worden, zoodat de ontzettende stroom van ontduikingen en de geweldige Administratie, welke bij de even- tueele inwerkingtreding gevoerd moet worden voorkomen zou kunnen worden. Met dit Ontwerp worden de Middenstanders onbe zoldigde Rijksambtenaren, terwijl juist Zij door deze Belasting en vooral de kleineren onder hen het zwaarst worden getroffen. Ontegenzeggelijk zal de koopkracht ver minderen en anderzijds zal de koopman, die de Belasting voor Zijn rekening neemt, Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snel.verband) Centrale post Tel 11111 (Hoizhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhausj en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale V oorjaars-Bloemenf entoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering Volksbond 8 uur Vriendenkring H. Sacrament half 9 pur Bestu Geloof en Wetenschap 8 uur. Gem. Concertgebouw Chr. Oratorium Vereeniging „Johannes Passion" van Joh Seb. Bach half 8 uur. Naar wij veruemen stellen Gedep. Staten als voorwaarde voor de goedkeuring van de Haarlemsche Gemeentebegrooting dat de post voor den vacantie-toeslag aan het ge- meentepersoneel worde geschrapt. Deze va cantie-toeslag zal dan ook dit jaar wel niet worden uitbetaald. Naar wij vernemen, is de toestand van den WelEerw. heer kapelaan G. Keizer langzaam vooruitgaande. Van gemeentewege is men gisteren begon nen met het opknappen van 't plantsoen om het standbeeld van Louwtje Coster op de Groote Markt. Dat wcrcl dan ook wel tijd. Gisteren werd de tentoonstelling bezocht door een groep Eugelsche' onderwijzeressen, die van de Dominions naar Engeland komen, om van. daaruit Europa te bereizen. Zij kwamen hoofdzakelijk-uit Canada en Nieuw- Zeeland en hebben onder leiding van een der heeren van de administratie de buiten tentoonstelling met groote belangstelling ge- zichtigd. Jammer voor deze buitenlandsche bezoekers, dat het Hoofdgebouw gesloten was. Ter aanvulling van ons bericht van gis teren, omtrent een bezoek van de Interna tional Electrotechnical Commission, kunnen wij nog mededeelen, dat van 15 April tot en met 25 April a.s>. in den. Haag een vergade ring van het I. E, C. zal plaats hebben, waarbij ongeveer een 50-tal vreemdelingen aanwezig zal zijn. Het Nederlandsch Electrotechnisch Comité, hetwelk de vergaderingen regelt, heeft het plan opgevat op Zaterdag 18 April a.s. een excursie te houden, waarbij ook het voor nemen bestaat van 11 tot#12 uur een bezoek te bréngen aan dc Tento'onstelling. Het ge zelschap bestaal uit Engekchen en Fran- schen en door het bestuur der tentoonstel ling zal een leider worden aangewezen, die de Engelsche en een, die de Fransclie taal machtig is. Op het oogenblik wordt hard gewerkt in het Hoofdgebouw, waar de groote Paasch- tentooibstelling gereed wordt gemaakt, welke Vrijdag a. s. om 1 uur wordt geopend. Wagen met kunstmest te water. Zaterdagmiddag werden twee paarden van den landbouwer K., in de Haarlemmermeer, die bespannen waren voor een met kunst mest beladen boerenwagen, bij het afrijden van den cprit van den Ringdijk bij Aals meer, schichtig, waardoor het gerij geweldig heen en weer slingerde en ten slotte om kantelde fn in de wegsloot terecht kwam. De bestuurder, de arbeider T„ kwam in de modder tusschen den wagen en den wal kant terecht. Hij kon met moeite uit ziin benarde positie worden bevrijd. De paarden bekwamen geen letsel. Het kostte heel wat moeite om de lading en den beschadigden wagen weer op het droge te brengen. Motorongeval. Zaterdag reed een zoontje van den graan handelaar E. in de Haarlemmermeer met een bokkenwagen over de Sloterbrug, terwijl i hij links aanhield. Een motorrijder, de heer P. S. uit Amsterdam, die het wagentje achterop kwam en wilde passeeren, kwam hierdoor in hevige botsing met de brugleu- I ning, waardoor het motorrijwiel deerlijk i J werd gehavend. Het mag een wonder hee- reeds door de ontzettende concurrentie en de veel te hooge onkosten van den laatsten tijd tot een minimum beperkt. Voor den administratieven rompslomp, die deze Belasting voor het Rijk zal medebrengen zijn weder tal van Ambtenaren noodig, die een groot deel van de nog onbekende op brengst zullen opslokken. En wij herhalen het de Middenstanders zeiven krijgen er eene Administratie bij- hun door de overheid opgedrongen zóó ingewikkeld en zóó omslachtig nien denke b.v. aan art. 81 d, waarin te lezen staat b.v. de verkoopers, hotelhouders, enz. op wier Bedrijven de nieuwe Belasting van toepas sing zal zijn, zullen al hun kwijtingen uit Re gisters moeten trekken, naar volgorde dag van afgifte en dag voor dag alle ongesegeld afge geven stukken moeten inschrijven, mét de noodige bijzonderheden. Verder zullen zij uiterlijk op den vijfden werkdag van iedere maand in duplo opge maakte en ondertèekende Lijsten bij de Be lastingadministratie moeten inleveren, die beknopt zullen behelzen alle in de afgeloopen kalendermaand ingeschreven kwijtingen. Het zou inderdaad een ramp zijn, als een dergelijk Belastingontwerp werd aangeno men. Dan zou de Middenstand beter kunnen vragen den toestand te laten, zooals hij is en en als er geen andere weg is, voor de goede middeninkomens het is haast niet moge lijk de bestaande Inkomstenbelasting nog maar meer op te voeren. Dat zou een middel zijn niet erger dan de kwaal, maar het zou ons behoeden voor al de eilende, die uit de invoering van deze Weel debelasting zóu voortkomen. Wij vertrouwen dan ook, dat de Midden stand niets onbeproefd zal laten dezen aanslag op zijn bestaan af te weren en dat de Volks vertegenwoordiging eindelijk ook eens met de waarachtige belangen van den Midden stand, de ruggegraat der Natie, rekening zal houden en men zal inzien, dat deze Stand toch geen citroen is, dien men tot het uiterste kan uitpersen. Met de Conclusie in bovenstaand Rapport neergelegd, vereenigt zich, de door Uwen Raad ingestelde Commissie, bestaande uit de Heeren J. H. D. van Hemsbergen, Joh. F. Lamp en B. W. Lasschuit. De jaarvergadering van den Dioc. Maria- bond in het bisdom Haarlem, zal dit jaar te Amsterdam worden gehouden en is voor- loopig vastgesteld op Woensdag 29 Juli. Naar aanleiding van de motie der veree niging „Ons Belang'" in zake procent-, ren te-, afslag- of premiezegels, adviseert het Bureau der Kamer van Koophandel, aan die vereeniging mede te deelen, dat de be handeling van hel bedoelde onderwerp meer ligt op der, weg van den Midden standsraad voor Haarlem en omliggende ge meenten. In de motie verzocht „Ons Bclagn" aan de Kamer, een grondig onderzoek in te stel len naar dc richtige handelwijze 'van het bedrijf cn bij eventueele wantoestanden middelen te beramen om een einde hieraan te maken. „Het Volk" had een artikel geplaatst over de kwestie van den bestuurderpost aan den Stadsschouwburg. De heer Joosten schrijft nu aan zijn blad: Er is geen enkele'aanleiding om te den ken, dal er met de sollicitatie van den heer Schuil eenig geknoei heeft plaats gehad en de conclusie, dat de commissie wist, dat door haar besluit de heer Schuil het aan zijn eer verplicht zou zijn zich uit de com missie terug te trekken, is absoluut valsch. Integendeel betreurt die commissie het be danken van den heer Schuil ten zeerste.' De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in deafgeloopen week aan warm voedsel uit: 'Maandag 159 porties. Dinsdag 153 porties, Woensdag 165 porties, Donderdag 165 por ties, Vrijdag 174 porties, Zaterdag 159 por ties. „Om misverstanden te voorkomen, zoo meldt, men ons, wordt nog even de aandacht er op gevestigd, dal zoowel de generale re petitie als de uitvoering van de „Johannes- Passion" op Dinsdag en Woensdag a.s, zal aanvangen om half acht. Ten. einde stoornis te vooikomen, zal aan de enkelen, die niet tijdig aanwezig kunnen zijn. na het begin-koor gelegenheid worden geboden, naar hun zitplaatsen te kunnen gaan." Burgemeester' en Wethouders zullen de deelnemers aan de alhier te houden nlge- meene vergadering van de vereeenigmg van leeraren en onderwijzers in de gymnastiek in Nederland officieel ontvangen ten Raad- huize op 15 April a.s. des namiddags ten 12% uur. Bevorderd is tot adjunct-commies aan de Rijksverzekeringbank, de heer II. C, Caalen Jr., alhier. Dinsdag 12 Mei a.s., hoopt liet echtpaar II. Hoogers, wonende in dc Zomerstraat alhier, den dag te herdenken, dat het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De politie heeft een viertal jongens van 8, 9 en 10 jaar opgespoord, die in de laatste veertien dagen niet minder dan 27 ruitjes van een schol aan de Papetorenvest hadden ingegooid, (Vervolg.) Na de pauze werd allereerst begonnen met de behandeling van de begrooting, dienst 1925, sluitende in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 24.220 (over 1924 f 20.950). Over verschillende posten van de begroo- ting werden door een aantal afgevaardigden bemerkingen gemaakt. O.m. werd door Den Haag voorgesteld een tweeden vrijgestelde aan te stellen. Daartegenover werd door af gevaardigden van kleinere afdeelingen naar voren gebracht, dat er in het algemeen teveel vrijgestelden zijn, waaraan het volgens de afdeeling Duivendrecht te wijten is, dat het ledental der vereenigingen terug loopt. De voorzitter beantwoordt enkele vragen en merkt inzake het voorstel-Den Haag op, dat dit voorstel eerst schriftelijk had moeten worden ingediend, waarom, de behandeling er van moet uitgesteld worden tot de volgende Centrale Raadsvergadering. Bij de behandeling der posten werd een voorstel-Den Haag, de vergoeding aan den voorzitter op f 600 in plaats van f 700 te be palen, bij zitten en opstaan verworpen. Ten slotte werd de begrooting overeen komstig de raming vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren Ch. L. v. d. Bilt, J. Boumans, B. J, Grobben en J. W. Smit werden herkozen. Gekozen werd de heer Spit, uit den Haag. De heer A. Vermeulen werd niet herkozen. Het voorstel van het Centraal Bestuur, waarbij dit door den Centrales Raad ge machtigd werd, om die middelen (instel lingen) der standsorganisatie, welke voor cen tralisatie vatbaar zijn, te centraliseeren in het verband van het Centraal Bestuur, werd door den voorzitter uitvoerig toegelicht en verdedigd. Dc afd. Lisse spoorde aan, meer uit liefde j:het werk voor den Bond te verrichten en maar niet altijd van salarieering te spreken. Deze afd. spoorde ook tot steun van de Dioc. Inkoop Centrale aan. Het voorstel wordt dan aangenomen. De afd. Alkmaar trok haar voorstel in, de contributie aan het Centraal Bestuur te verminderen. De afd. Feijenoord stelde voor, het Cen traal Bestuur op te dragen, te trachten te komen tot ontwikkeling voor een landelijke actie ter verkrijging van een wettelijke al- gemeene Zondagsrust voor allen. Het Centraal Bestuur adviseerde, een lan delijke actie te verwekken tot herziening van de verouderde Zondagswet. De afd. Haarlem wees er op, dat de Zon dagsheiliging wat meer nagekomen moet wor den en adviseerde, dat het Centraal Bestuur zich bijv. zou wenden tot de katholieke voet balbonden, opdat de Zondagsrust niet ont heiligd worde door de sport. De afd. Den Haag meende, dat eerst in eigen kring de Zondagsrust bevorderd moet worden, alvorens men den wettelijken weg gaat bewandelen. Het door het Centraal Bestuur gewijzigde voorstel-Feijenoord werd dan aangenomen. De afd. Den Haag stelde eenige wijzigin gen van het Reglement voor. De eerste hield vroeger toezending van de agenda in, waar aan zooveel mogelijk tegemoet zal worden gekomen. De tweede wenschte een nieuw artikel in zake de rekening en verantwoording van het financieel beheer. Dienaangaande meende het Centraal Bestuur, dat het reglement hierin voldoende voorzag. Den Haag was ten slotte voldaan door de toezegging, dat bij de samenstelling der nieuwe statuten rekening met haar wensch gehouden zal worden. Nog stelde Den Haag^oor, dat de Centra le Raad jaarlijks bepaalt de vergoeding, door het Centraal Bestuur per 100-tal leden en per jaar te verstrekken aan die plaatsen, waar een rechtskundig bureau is gevestigd. Deze afdeeling stelde voor, daarvoor te bestemmen voor 1925 het batig saldo ad f 1.700 over 1923. Leiden stelde voor, dat het Centraal Be stuur goede rechtskundige voorlichting en bijstand voor de leden van de Standsorganisa tie bevordert door plaatselijke of geweste lijke rechtskundige bureaux, welke door den Dioc. Bond zouden kunnen worden gesubsi dieerd en voorts, dat het Centraal Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond zou trach ten te verkrijgen, dat deze zaak landelijk worde geregeld mede met steun van de lande lijke vakbonden. De voorzitter deelde mede, dat het Werk liedenverbond een commissie zal benoemen, om te trachten werkzaam te zijn in den geest, als door Leiden bedoeld, waarom het Cen traal Bestuur het denkbeeld-Leiden aan vaardt. Het staat echter afwijzend tegenover dat van den Haag. Zoeterwoude stelde voor, de zaak in han den van het Centraal Bestuur te stellen, tot het Werkliedenverbond net voorstellen komt. Vele afdeelingen verklaarden zich tegen subsidieverleening, als door Den Haag be doeld. De voorzitter zette uiteen, dat het voorstel. Den Haag niet op gezonde organisatorische basis berust. Den Haag trok dan zijn voorstel in. De voorzitter bracht hartelijke woorden van dank aan het uitgevallen bestuurslid, den heer A. Vermeulen, voor diens werken voor den Volksbond en wenschte den héér'Spit met zijn verkiezing geluk. De heer Vermeulen bracht dank voor het tot hiertoe in hem gestelde vertrouwen, ter wijl de heer Spit dankte voor zijn verkiezing. Nes aan den Amstel vroeg, of de R. K. Volksbond niets kon doen tegen de slechte mode. Namens het bestuur werd hierop geant woord, dat „Voor Eer en Deugd." spoedig brochures hierover zal laten verschijnen, voor welker gratis verspreiding ook de hulp van den R. K, Volksbond zal worden ingeroepen. Ten slotte sprak de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond, nog enkele opwekkende woorden, waarna de vergadering met den chr. groet ge sloten werd. - mai De Vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en Omstreken en tot bevordering van liet Vreemdelingenverkeer bad de goede gedachte, om bij gelegenheid der Internat. Bloemententoonstelling een concert te orga- niseeren. Zij liet daartoe het oog vallen op liet orkest der H. O. V. en wist aan dit concert de sopraanzangeres Jo van IJzer- Yincent als soliste te verbinden. Tegen een tamelijk matigen entreeprijs hadden zij, die dezer dagen tijdelijk hun verblijf in de Spaarneveste hadden, een schoone gelegen heid kennis te maken met het Haarlemsch orkest cn zijn dirigent, en in een programma dat dit ensemble uiterst goed ligt: het was gewijd uitsluitend aan Beethoven en We ber. Beethoven's werken die thans tol uit voering kwamen, vormden door hel karak- Het bestuur van het St. Franciscus Lief dewerk schrijft ons: Onder de vele plagen, waardoor het menschdom van tijd tot tijd bezocht wordt, is de plaag der jaarlijksche „Groote Schoon maak" wel een der ergste. Met angst en vrees ziet menig „heer der schepping" dien tijd naderen, als alle bekende meubelstuk ken maar dan ook alle hun traditi- oneele plaats verlaten hebben, alle gordij nen van de vensters verdwenen zijn. en de monotoon-zoemende stofzuiger, als modern symbool van de door alle tijden gelijk blij vende Hollandsche kraakzindelijkheid, de alleen heerschappij voert. Toch heeft 't schoonmaken ook z'n goede zijde: Kasten worden geopend, die 't heele jaar dichtzaten en menig huismoeder denkt bij 't zien van de daaruitkomende oude kleeren: „Wist ik maar iets of iemand, dien ik er mee plezieren kon". Hier treedt 't St. Franciscus Liefdewerk reddend op: alle mogelijke oude kleeren, vooral jongens- klecren en heel in 't bijzonder oude jongens schoenen, worden graag en met groote dankbaarheid door ons aanvaard. U weet niet, wat voor groot nut we ermee kunnen slichten: hoe gebrek aan kleeren, vooral gebrek aan schoenen voor veel ouders d'k- wijls een beletsel is, om hun jongens naar de kerk en naar 't patronaat te sturen: hoe één paar schoenen dikwijls een antipa thieke ouderstemming omzet in een meer meegaande belangstelling, zoodat hun jon gens voortaan ongcliinderd op 't Liefdewerk kunnen komen, wat voor hun godsdienstig leven toch zoo broodnoodig is. En 't is voor U zoo'n kleine moeite even bericht te zen den aan onzen magazijnmeester, den heer F, A. Lampe, Gierstraat 29, (Telefoonnum mer 11018). Die la: t dan oogenblikkelijk al les halen. U bent van uw goed af, en doet een goed werk bovendien! Wij vertrouwen dan ook, dat LI ons ook nu weer zult helpen, zooals de Haarlemsche katholieken ons al zoo dikwijls geholpan hebben, meer dan we durfden verwachten. Daarvoor blijven we U altijd dankbaar en steeds zullen wij en onze jongens U alle'n blijven gedenken in onze gebeden. •Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Vooruit. OPGAVE VAN: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. t Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 7 April, Hoogste Barometerstand 768.6 m.M. te Wisby. Laagste Barometerstand 750.6 m.M. te Brest en Blacksod. Verwachtingvan den avond van 7 tot den avond van 8 April. Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. ter dal in de muziek tot uiting kwam, een uitnemend geheel. Want al draagt de eerste symphonic het opusgetal 2! en de concert- aria „Ah Perfido" dat van 57, zoo staan deze werken toch veel dichter bij elkaar dan ons die getallen dit zouden kenbaar maken. Zelfs vóór de symphonie, toen Beethoven op zijn reis van Weenen naar Berlijn vertoefde te Praag, is in deze stad de concertaria gecomponeerd; dit was vier jaren voordat dc symphonie uitkwam. En de muziek van „Prometheus", hoewel in an ciënniteit de meerdere, verraadt toch (de ouverture er buiten gelaten) ook niet de hand van den schepper der Negende sym phonie. Dc muziek van de concertaria „Ah Per fido" ligt de zangeres uitnemend. Haar zangkunst heeft groote affiniteiten tot deze zuivere lijnenkunst, en ik hoor van haar het liefst de muziek rond Haydn en Mozart en den jongen Beethoven. Er was in 't or kest even een vlekje in 't tweede deel. juist daar, waar de jiria begint en waar het door zijn zuivere Beethoven-interpretatie zoo menigmaal aan zangeressen, wie deze stijl niet te best lag, tot voorbeeld en weg wijzer strekte, maar de ideale eenheid tus schen zangstem en orkest voerde dra weer in reine sferen. (Waarom wordt de Italiaan se!] e tekst altijd weeraan met dezelfde zet fouten overgenomen? 't-Staat toch èl te mal!) Maar uitnemend ook was mevr. v. IJzer- Vincent in Weber's ree. en aria uit „Frei- schülz". De muziek vraagt een stem die klaar en juist aanspreekt, en naast een sterke dramatiek een duchtig uithoudings vermogen. De soliste stelde ons niet slechts in geen enkel opzicht teleur, maar wist nog op menige plaats waar wij al velen zager struikelen, te zegevieren. Flora's kus loon de haar. En Beethoven's eerste symphonic, in de kracht der ontwakende natuur, die na lan gen winter, overal waar de aarde niet door kunst van menschenhanden met een ijzeren keurs is afgesloten, het groen den grond uitdrijft, wees door zijn gezonde vertolking naar de onverwoestbare kracht, de souve- reiniteit van den geest over al wat enkel en alleen door menschenhand werd jjc- maakt Mocht nog een tijdperk komen waarin deze muziek ons niet meer onmid dellijk beroert, zoo zal zij in verjongde ge stalte herrijzen, als al wat boven den tijd uitgaat. Genieten wij haar schoonheid, waar w» ons gemoei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1