BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Binnenlandsch Nieuws. 1 Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 7 April 1925 HET WOORD IS AAN DEN SENAAT. Gem. buitenl. berichten. UIT HET De codificatie van het inter nationaal recht Credieten voor den Pruisischen landbouw. De crisis in het kabinet Herriot. De Belgische verkiezingen. Opnieuw een tornado in Florida. De Staatsloterij. De verbreeding van het N oord zeekanaal. Beteugeling van onredelijke prijsbepaling. Sint Michael en de vrije lijsten. De actie tegen Baron van Wijnbergen. Het „luchten" van gedeti neerden. FEUILIETON. Mr. P. v. S. De politieke toestand in Frankrijk. Voorloopige uitslagen der Belgi sche verkiezingen. Vooruitgang bij de Katholieken en Socialisten. Onder de Radio-berichten: De nieuwe financieele voorstellen van De Monzie. Uit Florida wordt opnieuw een ernstige tornado gemeld. DE DUITSCHE PRESIDENTSVER KIEZING. Draadloos wordt uit Berlijn gemeld, dat maarschalk Hindenburg Zondag de hem aangeboden candidaatstelling voor het pre sidentschap heeft afgeslagen. De nationalis ten hebben de hoop evenwel nog niet opge geven. DE CATASTROFE AAN DE WEZER, Naar aanleiding van de catastrofe van 31 Maart, waarbij een 80-tal militairen het le ven verloor, heeft de soc.-dem. fractie van den Rijksdag een verzoek tot interpellatie ingediend, waarbij van het ongeluk wordt ge zegd, dat „het tot dusver in de geschiedenis van militaire vredesoefeningen in Duitsch- land zonder voorbeeld is." Gevraagd wordt wat de rijksminister denkt te doen om her haling van zulk een ramp te voorkomen. HET BEZOEK VAN BALFOUR. Uit Jeruzalem wordt draadloos gemeld, dat lord Balfour Zaterdag, ondanks hevige regen en wind, een bezoek heeft gebracht aan den Joodschen klaagmuur en de bronnen van Salomo. Hij is gistermorgen naar Haifa ver trokken. Balfour vertrok Zaterdagavond uit net re- geeringsgebouw en sliep in het particuliere spoorwegrijtuig van den Hoogen Commissa ris, dat in het station stond. Gistermorgen vertrok de trein naar het noorden waar Bal four onder leiding van de Zionistische Exe cutieve een kort bezoek zal brengen aan de Joodsche kolonies, voordat hij naar Damas cus en Beiroet zal vertrekken. Balfour's bezoek aan Jeruzalem duurde minder dan veertien dagen, in welke periode hij tegenwoordig was bij verschillende cere monieën en recepties en verscheidene belang rijke monumenten, en gebouwen bezocht heeft. Zijn bezoek kenmerkte zich door het uitblijven van ongeregeldheden, hetgeen door de betrokken personen uitgelegd wordt als het bewijs, dat de Arabieren de situatie aan vaard hebben. EEN DUITSCHE VLIEGER DOODGE SCHOTEN. De „Pioneer" meldt, dat te Kaboel een Duitsch vlieger doodgeschoten is door een Duitsch burger in dienst van een industrieele firma, bij sen twist voortvloeiend uit een liefdesgeschiedenis. De burger werd door de Afghaansche autoriteiten aangehouden, maar vrijgelaten door tusschenkomst van den Duitsc'nen consul, dieovertuigd was dat de burger uit zelfverdediging had geschoten. De commissie inzake de codificatie van het internationaal recht heeft de onderwer pen ,die in de eerste plaats voor codifi catie in aanmerking komen, verdeeld over de leden der commissie, die in de volgende zitting tegen het eind van het jaar rapport daarover zullen uitbrengen. Intusschen zal tevens advies worden gevraagd aan de ver- eenigingen, die zich op het gebied van het i internationaal recht bewegen Loders raad om het eigenlijke oorlogsrecht voorloopig niet te behandelen, schijnt te worden opge volgd. De Pruisische regeering heeft besloten den Pruisischen landbouw credieten tot een totaal bedrag van 120 millioen mark tegen een rente van 6 pet. te verstrekken, ten einde de boeren in staat te stellen zaden te koopen. Uit eigen loopende middelen heeft de Pruisische regeering 60 millioen mark ter beschikking gesteld, de overige 60 millioen zullen door credietinstituten wor den gefourneerd, onder welke de Pruisische Staatsbank, die alleen reeds 40 millioen mark ter beschikking stelde. In den kabinetsraad heeft de nieuwe mi nister van financiën, De Monzie, een uiteen zetting gegeven van de wet, die bestemd is om den financieelen toestand en de positie van de schatkist Je verbeteren. Voorge steld wordt in de eerste plaats, om de Ban- que de France te machtigen tot uitgifte van milliard francs nieuwe biljetten. Tegenover de verhooging van de limitc van de biljettenuitgifte tot 45 milliard francs overweegt de minister een buitengewone rijwillige kapitaalsheffing. Het bedrag der beffing zou in principe worden vastgesteld op 10 pet. van het kapitaal. Deze bijdrage zou productief zijn, en een rente dragen van 4 pet. Alle schatkistwaarden zouden in be taling worden aangenomen, tot den beurs koers, met een kleine vergoeding. De opbrengst van de buitengewofie hef fing zou gestort worden in een fonds voor de aflossing van schuld. De minister zou slechts als het niet an ders kan en wanneer het ontwerp niet zou worden aangenomen, een gedwongen kapi- taalsheffing doorvoeren. De minister zou reeds morgen in de Kamer deze ontwerpen in behandeling brengen, waarbij hij de ver trouwenskwestie zou stellen. Het kabinet is gisterenmorgen vtin elf uur tot halftwee bijeen geweest. In deze zitting schijnt geen beslissing te zijn verkregen over de financieele voorstellen van De Monzie. Het kabinet is gisteravond opnieuw bij eengekomen. Tevoren zal Herriot bespre kingen voeren met zijn partijgenooten. Het verluidt, dat tusschen de leden van het kabinet ernstige meeningsverschillen bestaan over de kapitaalsheffng en de ver dere voorstellen van De Monzie. De Monzie verliet oni kwart voor negenen den Kabinetsraad er verklaarde aan de jour nalisten dat zijn ontwerp gereed was en dat hij het in gróote lijnen zou mededeelen na afloop van den heden tc houden minis terraad, waarin Doumergue het ontwerp zal tec-kenen. Het schijnt vast te staan, dat tot dusver de socialisten zeven tot tien zetels, de ka tholieken twee tot drie, de fronters één en de communisten één zetel hebben veroverd ten nadeele der liberalen. Uit Miami wordt gemeld, dal er elf doo- dèn een groot aantal stervenden en zwaar gewonden zijn tengevolge van een tornado, die Zondagmorgen Miami trof. Vijf kleine steden zijn gedeeltelijk verwoest. Vele par ticuliere huizen zijn vernield. De schade wordt op eenige millioenen dollar geschat. De tornado begon in Everglades ten Wes ten van Miami en vaagde de grootste boer derij in Florida van den aardbodem weg. Het personeel had slechts een oogenblik tijd om zich in veiligheid te brengen. Veel bekroond vee is gedood; de stallen zijn in gestort. De tornado bewoog zich in oostelijke rich ting. Automobilisten zochten bescherming in de slooten en gaven hun wagens aan dc vernietiging prijs. Lemon City en Little City werden door den tornado verrast. Ge bouwen werden verwoest en de beroemde renbaan zwaar beschadigd. Bijna alle ge bouwen werden beschadigd en huizen mijlen ver wegggeslingerd. Geen algeheel verbod van premieleeningen. In zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der Lote- rijwet 1905, verklaart de minister van Ju stitie dat hij een algeheel verbod van pre mieleeningen, hoezeer dat, mede uit hoofde van vereenvoudiging van administratie ven arbeid zonder twijfel iets aantrekkelijks heeft, niet kan bevorderen. Zulk een alge meen, verbod zou ook de serieuze premie leeningen treffen en aldus het doel voorbij streven. De limiet van 3 pCt. kan geacht worden een bevredigend gemiddelde te zijn tusschen den rentevoet van thans en een mogelijk la- geren rentevoet dan 5 pCt. in de toekomst. Aan den wensch om de limiet niet langer in de wet op tc nemen, kan de Minister dan ook niet voldoen, mede omdat zulk een wij ziging moeilijkheden zou medebrengen voor de premieleeningen, die op het oude percen tage zijn ingesteld én die wellicht zullen die nen te worden gehandhaafd. Buitenlandsche premieleeningen vallen, in dien zij geheel of gedeeltelijk hier te lande worden uitgegeven, onder de bepalingen van de wet. Echter zal-door de Kroon •toestem ming voor de uitgifte van premieleeningen, uit te geven door rechtspersonen in hel bui. lenland, kunnen worden verleend. Voor in het buitenland uitgegeven en hier te lande geheel of gedeeltelijk geplaatste premielee ningen, uitgaande van een publiekrechtelijk lichaam, blijft, mits die leeningen beantwoor den aan hetgeen bij dit ontwerp ten aan zien van zulke premieleeningen is voorge schreven, de bestaande toestand gehand haafd. Nog merkt dc Minister op, dat, wanneer bij inwerkingtreding van deze wet van een premieleening dc gewone voortzetting zal worden geweigerd, alleen een verdere uit gifte van de stukken en het houden van an dere of verdere dan de oorspronkelijke voor- genomenc en bekend gemaakte premietrek- kingen zal zijn verboden, doch overigens de afwikkeling van die leeningen ongerept wordt gelaten. i B. en W. van Amsterdam ontvingen van den minister van Waterstaat een schrijven, waarin de Minister mededeelt, dat niet kan worden overgegaan tot de onteigening der gronden, noodig voor de voorgenomen ver breeding van het Noordzeekanaal, voordat hij de zekerheid heeft verkregen, dat de Ge meente bereid is ook van de aan deze ont eigening verbonden kosten, welke op 2.000.000 worden geraamd, 27 7/9 pCt. voor haar rekening te nemen, B. en W. der Hoofdstad stellen nu den Raad voor, hen te machtigen, den minister van Waterstaat te berichten, dat de Ge meente zich verbindt in de kosten van ont eigening 27 7/9 pCt bij te dragen, dat de voltooiing vóór 1924 kan worden tegemoel gezien. Het uitvoerig rapport van het R.K. Werk liedenverbond, het Christ. Nationaal Vak verbond en het Alg. Nederi. Vakverbond, nopens het stijgen der prijzen van de eerst noodige levensbehoeften in den winter van 1924'25 komt tot de volgende voorstellen tot beteugeling van onredelijke prijsbepa ling: Onze Vakcentrales, die van oordeel zijn, dat naast overheidsmaatregelen, ook dc vakorganisaties zelve geen middel, waarvan redelijkerwijze kan worden verwacht dat de gevolgen der duurte meer draaglijk zul len worden voor de leden, onbeproefd mo gen laten, bevelen de volgende maatregelen aan: le. Door de vakorganisaties wordt onder verwijzing naar bovenbedoeld rap port overal, waar dit mogelijk is, krachtige actie gevoerd, hetzij vqor loons- verhooging, hetzij voor handhaving der tegenwoordige loonregeling. 2e. Door de vakvereenigingen resp. de besturenbonden of de plaatselijke in stanties wordt zoo krachtdadig moge lijk gestreefd, zoo noodig met behulp der plaatselijke overheid, naar grootere cen tralisatie bij de melkbezorging om daar door de distributiekosten en bijgevolg dc melkprijzen te drukken. 3e. Door de vakvereenigingen of plaat selijke instanties wordt de totstandko ming der coöperaties, ten doel 'hebben de de distributie der eerst noodige le vensbehoeften, krachtig bevorderd. 4e. Door de vakvereeniging of plaat selijke instanties worden, waar oprichting van coöperaties niet mogelijk is, voor de aanschaffing van wintervoorraad bijv. van steenkolen en aardappelen of andere ver- bruiksartikelen, speciale comité's ge vormd. 5e. Door de centrale plaatselijke instan ties wordt de tusschenkomst der gemeen tebesturen ingeroepen tot het treffen van maatregelen om eventueel ongemotiveer de prijsstijging tegen te gaan. indien aan wijsbare gevallen van misbruik bij de prijsbepaling kunnen worden geconsta teerd of indien anderszins door bemoei ing der gemeentelijke overheid prijsda ling kan worden bevorderd. 6e. Door dc Regeering worden in vcr- - aeJrof- fen tot verlaging der vrachtprijzen bij het vervoer per spoor, bijv. door invoering van goedkoopere speciale tarieven voor steenkolen, aardappelen, groenten, enz. 7e. Door de Regeering worden verder die maatregelen toegepast in overleg met belanghebbenden welke tenge volge kunnen hebben, dat' het prijsniveau van verschillende artikelen in overeen stemming is met de financieele draag» krach! der arbeidende bevolking. Zondag werd te Zwolle een vergadering gehouden van de clubs St. Michaël, groep II, omvattende de clubs uit Friesland, Groningen, Drenthe, Averijssel, Gelder land en Utrecht. Door een afgevaardigde uit Nijmegen werden uitvoerig de redenen uiteengezet, waarom men aldaar had be sloten met een eigen lijst uit te komen. Na uitvoerige besprekingen werd het voorstel om met eigen lijsten uit te komen in stemming gebracht, doch verworpen. Besloten werd, om gebruik tc maken van het middel, dat het kiesreglementvan den Bond van R. K. Rijkskieskrinfortlanisati.es biedt om candidaten op het Politiek Ad vies ingeschoven te krijgen. Als zoodanig werd besloten te trachten voor de vorengenoemde provincies do can- didatuur van den heer Conijn ingeschoven te krijgen. In de Zaterdagmiddag onder leiding van den heer Steemers, uit Zutphen, tc Nij megen gehouden vergadering van den bond van R.K. Kiesvereenigingen in Gelderland, zijn stemmen opegaan tegen het plaatsen van baron Van Wijnbergen als no. 1 op het politiek advies voor Gelderland en voor het aanwenden van pogingen, dit nog onge daan te maken. Voorgesteld werd, vóór 20 April bij bijzondere stemming bndcr de le den nog te doen uitmaken, of wijziging van hel advies noodzakelijk moet worden ge acht, doch dc voorzitter zag geen kans, langs wettelijken weg die stemming tc doen plaats hebben nog vóór 26 dezer. Een afgevaardigde uit den kring Gelder land naar de commissie-vergadering voor het vaststellen van het politiek advies deel de mee. dat hij had aangeraden, den heer Van Wijnbergen niet no. 1 te plaatsen, en dat de andere Geldersche afgevaardigden het met hem in kwestie-Van Wijnbergen eens waren. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, den heer Van Wijnbergen te vragen, in een bondsvergadering zich nader te ver klaren omtrent de bedoeling van zijn woor den, uitgesproken in een rede te Lichte- voorde, dat aan Gelderland niet de eersto prijs kon worden toegekend. Ifet Tweede Kamerlid, mcj. Meyer, richtte tot der, minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen: Is het den Minister bekend, dat aan be delaars, landloopers en souteneurs, die in het Huis van Bewaring zijn gedetineerd, slechts eenmaal per dag een half uur bewe ging in de open lucht wordt toegestaan, in tegenstelling met de andere gedetineerden, die tweemaal per dag een half uur gelucnt worden? Is dc Minister bereid, de redenen mede te deelen, welke tot zulk onderscheid in de toepassing van genoemden hygiënischeo maatregel hebben geleid, en acht hij hand having dier ongelijke toepassing noodzake lijk? De belangstelling van het groote publiek is deze week verplaatst van de Kamer naar het eerbiedwaardige gebouw, waar de Senaat zetelt. Hoewel de wijsheid en ook de bezadigd heid met de jaren plegen te komen en dit hooge college ons derhalve tooneelen zal be sparen waaraan de Kamer ons gewend heeft, zal de gloed bij de debatten er ditmaal niet ontbreken. De begrooting 1925 zal door de senatoren vermoedelijk dusdanig gewijzigd naar het „Palais Bourbon" worden terugge zonden, dat de linkerzijde moeite zal hebben het naar haar inzicht verminkte, nap dat der rechterzijde verbeterde product, nog als het hare te erkennen. De aangebrachte bezuini gingen, het verzet tegen maatregelen waar door belastingontduikers zelfs met gevange nisstraf worden bedreigd, de verplichting op te geven wat men in het buitenland bezit zijn slechts enkele punten die de gemoede ren in opstand zullen brengen en met span ning dien uitslag der besprekingen doen te gemoet zien. Maar het zijn niet vooral deze financieele vraagstukken waarover in den Senaat de strijd zal'loopen. Want het is een ieder jaar terugkeerend verschijnsel dat de Senaat niet geheel accoord gaat met de be sluiten door de Kamer genomen. Ingesteld als bolwerk tegen al te revolutionnaire maat regelen, behoudend van karakter uit den aard van zijn leeftijd en ondervinding, pleegt de Senaat meestal te beknibbelen op uitga ven voor sociale doeleinden. Het gevolg is een heen en weer praten tus schen Kamer en Senaat, waaruit dan al spoe dig een overeenstemming te voorschijn reedt. Beiden doen een beetje water in hun wfjn en de zaak is gezond. Vermoedelijk zal ook ditmaal voor de fi nancieele punten een dergelijke middenweg wel worden gevonden, al wordt door een deel der linkerzijde er op aangestuurd in niets toe te geven, zelfs niet te dulden dat enkele bijzondere twistappels tijdelijk worden ter zijde gelegd, met andere woorden dat eenige artikelen van de begrooting worden los ge maakt, om na een hernieuwd onderzoek, af zonderlijk te worden behandeld... Een moeilijker punt is het behoud van het gezantschap bij den H. Stoel, waartoe de meerderheid van den Senaat schijnt beslo ten. Het woordje „schijnt" is niet misplaatst want voor de beslissing is geyallen zou men verkeerd doen „victorie te kraaien." De Senaat is, hoewel minder uitgesproken dan de Kamer, niettemin in wezen anti-cla— ricaal en telt voor het meerendeel aanhangers van de Regeeringspartijen. Het stellen van de vertrouwenskwestie door Herriot zou het denkbaar maken dat enkelen op het laatste oogenblik terugkrabbelen en liever Rome den rug toekeeren dan de Regeering te doen val len. Voor een crisis schrikken zelfs de vurige voorstanders van een pauselijk gezantschap op dit co 'enblik t rug. En deze zal noodwen dig ontstaan indien de Senaat de Regee ring het vertrouwen ontzegt en de Kamer haar met een groote meerderheid steunt. Wist men ter rechterzijde aan wien als op volger van Herriot de Regeermacht over te dragen, de voetangels en klemmen van een conflict zouden niet zoo talrijk zijn. Dit is echter niet het geval. Het oogenbiik is nog niet gekomen voor een overgangsministerie, Hërriots roem is nog niet voldoende ge taand en de steun der socialisten is nog on verzwakt. Een juiste oplossing zou zijn in geval van tegenstrijdigheid tusschen de bei- 36. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSfUK. Uit de val! Het was moeilijk na te gaan op welk mid del kapitein Hollander peinsde, toen hij aan Peggy Willoughby verklaarde, dat hij meen de in staat te zijn Max Hamilton te bevrij den. Doch hij was zes en dertig uren na zijn ontmoeting met haar nauwelijks te Trier, of daar had een andere ontmoeting plaats, waaruit duidelijk genoeg bleek, dat hij in 't geheel geen bepaald plan had. De ontmoeting had plaats in dezelfde zijstraat, waarin Max tevergeefs naar Bertha Schmidt had omgezien, en de persoon, welke Hollan der daar ontmoette, was diezelfde Bertha Schmidt. Ieder, die deze beiden daar had zien staan, zou aanstonds de overtuiging nebben gekregeff, dat zij elkaar niet vreemd waren, ofschoon de toorn, dien hij tegenover haar aanslo.eg, veeleer die was van een hoo- ger- tegenover een lager-geplaatste. De ont moeting was ook niet een toevallige. „Je hebt me willen spreken, Bertha," zei- de hij tot haar. „Ik heb je boodschap ont- de colleges, de Kamer te ontbinden en de kie zers uitspraak te laten doen. Hoewel hierop door enkelen flauwtjes is gezinspeeld en Kamerontbinding theoretisch mogelijk is door den president van de Repu bliek, zal men hiertoe praktisch niet over gaan. De ondervinding eens daarbij opgedaan is slecht bekomen en de meesten zijn al te zeer gehecht aan hun zetel om in die richting te stuwen. Geen wonder dus dat men naar een ander middel zoekt een conflict te voor komen, waaruit het moeilijk zou zijn een uit weg te vinden. Het meest doeltreffend zou zijn de behandeling van het gezantschap uit de begrooting te lichten en tot later, het al lerbest „ad calendas Graecas" uit te stellen. Meerdere radicalen gevoelen wel iets daar voor, en Herriot zou wellicht geneigd zijn hun het oor te leenen, als niet de „Quotidien" met een socialistischen stok achter de deur de wacht hield. En hoe de minister president zich meer door de socialisten dan door de radicalen laat leiden, is slechts al te duidelijk. Heel veel zal daar dus niet van komen. Een lapmiddel zal zijn den voorzitter van den ministerraad de vertrouwenskwestie niet te dom stellen na de eerste behandeling in den :naat en af te wachten hoe de Kamer op tlie gewijzigde begrooting zal reageeren. „Tijd gewonnen, veel gewonnen" is daarbij het leidend advies. Men zou dan in ieder ge val de aanstaande verkiezingen voor den ge meenteraad in geheel Frankrijk niet behoeven te gemoet te gaan '(zij vinden begin Mei plaats) in een crisistoestand. Een nog niet goedgekeurde begrooting, terwijl reeds een derde van het jaar is verstreken, is wel geen benijdenswaardige verkiezingsleuze maar toch altijd beter dan een onoplosbare Regeerings- crisis. Wij voor ons gelooven dat de heele zaak met een sisser zal afloopen. Er is te veel bij voorbaat gesproken over een komend conflict om dit werkelijk te verwachten. Zeker, in Frankrijk gebeuren dergelijke dingen altijd onverwachts. Hoe dan de op lossing zal zijn, valt moeilijker te voorspellen. De besprekingen in den Senaat zijn begon nen en ons geduld zal derhalve niet al te lang op de proef worden gesteld. Wagen wij ons niettemin aan een voorspelling dan is het deze, dat, hoe dan ook, de Pauselijke nuntius nog lang niet weg is uit Parijs en dat de Fransche gezant bij het Vaticaan voor eerst zijn koffers nog niet behoeft te pakken Het kan zijn dat de wensch de vader is van onze gedachten, maar toch gelooven wij dat er redenen genoeg zijn te veronderstellen dat de tegenwoordige Regeering huiverig is de Katholieken door een verbreken der banden njet Rome verder in het harnas te jagen. Dat zij hun tanden laten zien is niet zonder uit werking gebleven de omvang der manifes taties in geheel het land doet begrijpen dat niet langer met de macht der Katholieken in Frankrijk valt te spotten. Hoe het zij, aller oog is deze dagen het eerst gericht op den Senaat, een college, waarvan sommigen sedert jaren de overbodigheid be pleiten, maar dat in geen land door de rechter zijde zoo slecht gemist kan worden als hier. Een oude juffrouw in sommige gevallen, als men wil, maar springlevend en bestand zelfs tegen de felle campagne thans tegen haar gevoerd. Parijs, 1 April 1925. vangen. Wie heeft je gezegd, dat ik vandaag hier kwam?" „Mijn broer Herman; hij had het gehoord en hij vertelde het me, omdat hij wist, dat ik u iets te vragen had." Zij sprak op oen toon van onderdanigheid, doch ernstig en haar oogen keken hem aan met smeekenden blik. „Wat is er?" vroeg hij kortaf. „Het moest we! heel belangrijk zijn, dat er zoo'n haast bij is," ging hij voort. „Het is ook heel belangrijk voor mij," zeide zij, hem schuchter aanziende. „Voor den dag er mee," sprak hij op be velenden toon. „Er is hier een Engelschman als spion ge arresteerd en gevangen gezet „Wat moet dat beteekenen, Bertha?" viel Hollander haar in de rede, haar met door dringenden blik aanziende. „Wat heb jij. met hem uit te staan?" „Jk bedoel Maxwel Hamilton," antwoord de zij. „Hij is, zooals u weet, gearresteerd als spion en zit in de gevangenis." „Wat heb je met hem uit te staan?" vroeg hij weer, zijn voorhoofd fronsende. „Wat gaat jou dat aan, Bertha?" „Hij heeft het kind het leven gered," zeide zij met een stem, die trilde van ontroering; „hij heeft kleinen Fritz gered van 'n wissen dood," „Is dat inderdaad zoo?" riep Hollander uit. „Hoe dan?" Zij deed hem het verhaal van de redding. Fritz was op het punt door den autorao- slag zal zich nog wel eenige dagen laten I wachten. Voorloopig moeten we het doen met een algemeenen indruk op grond van de aanvankelijk vastgestelde cijfers. En in de verschillende berichten is er dan wel eenige afwijking. Alle berichtgevers stemmen ech ter hierin overeen, dat de liberalen gisteren duchtig klop hebben gehad. De socialisten in de eerste plaats schijnen op deze conservatief-gezinde en anti-Vlaam- sche partij te hebben gewonnen, maar ook de katholieken schijnen hier en daar te haren koste te zijn vooruit gegaan. Wat de frontpartij betreft, schijnen de uitslagen in Antwerpen blijkbaar aan de verwachtingen niet te hebben beantwoord, maar op het Vlaamsche platteland heeft ze wel succes gehad, zoodat het mogelijk is dat ze eenigszins versterkt in de Kamer zal terugkeeren. Geen der partijen is er in geslaagd een zelfstandige meerderheid te behalen. De katholieken partij behoudt de sterkste fractie in de Kamer, maar de socialisten versterken er door eenige zetelwinst hun positie, Een coalitieregeering zal dus toch weer noodig zijn. Bij de onzekerheid, die nog om trent de definitieve resultaten der verkie zingen bestaat, zijn voorspellingen echter uit den booze. Het eiland Rhodes. Na de ratificatie van het Verdrag van Lausanne dient het eiland Rhodes als Ita- liaansch grondgebied te worden beschouwd. Het aftreden van den Ita- liaanschën minister van oorlog. Aan het aftreden van den minister van oorlog, generaal de Giorgio zijn eenige bewo gen zittingen in den Senaat voorafgegaan, welke met de verwerping van het wetsont werp inzake de legerhervorming zijn ge ëindigd. Het was te voorzien dat het ontwerp zou worden verworpen, daar de oppositie van meet af aan zeer krachtig was, voornamelijk van de zijde der generaals, die een actief aandeel in den oorlog hebben genomen. Zoo verzekerden o.a. de maarschalken Cadorna en Diaz en generaal Giardino dat zij, ofschoon zij in donkerste uren van den oorlog niet de minste ontroering hadden getoond, thans beefden van vrees bij de gedachte dat het wetsontwerp zou worden aangeno men. Mussolini trachtte het nog te redden door zelf in het debat in te grijpen. Hij wees op „het onvermijdelijke van oorlogen in de toe komst" en sprak van den oorlogszuchtige paraatheid der verschillende mogendheden, welke het noodig maakt, dat Italië gereed is. Mussolini verklaarde, dat de regeering niet geneigd was het ontwerp geheel te laten varen, maar er wel een amendement aan te willen toevoegen, waarbij eep minimum sterkte van het leger gewaarborgd wordt. Hij verzocht daarom den Senaat de regee ring gelegenheid te geven het ontwerp in dien zin te wijzigen en haar eveneens tijd te gunnen voor de internationale onderhande lingen over een veiligheidspact, dat stellig van invloed op de kwestie der bewapening zou zijn. De minister van oorlog legde er nog den nadruk op, dat zijn ontwerp slechts voorzag in een doeltreffender mobilisatie en bewa pening der strijdmacht en niet in een ver meerdering der te mobiliseeren strijdkrach ten, zooals Cadorna voorstelde. Daar het amendement in hoofdzaak het zelfde is als datgene wat de Senaatscommis sie voor buitenlandsche zaken destijds had voorgesteld, doch toen door de regeering was afgewezen, besloot de minister van oor log af te treden om een collectief ontslag der regeering te vermijden. De verhouding van En- geland tot Rusland. De „Daily Mail" verneemt, dat er wederom niet-officieele stappen zijn gedaan door de sovjetregeering, teneinde een vollediger er kenning vap Rusland door Britannië te ver krijgen en aat de Britsche regeering zich ge neigd toont het denkbeeld te overwegen. Voor het geval de Russen wederom een lee ning willen trachten te verkrijgen, heeft de regeering naar het schijnt hiertegen geen be zwaar, hoewel zij duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat er geen regeeringswaarborg aan kan verbonden worden. Een schietpartij te Ostrau. De afdeeling der mijnwerkers en die der metaalbewerkers van het intern, vakvereeni- gingsverbond hadden voor hedenmorgen in het heele district ca. 40 openbare vergaderin gen aangekondigd. Geen dezer ging door, daar de arbeiders, ten getale van 12.000, op één enkel punt bijeenkwamen. Den gen darmerie dreef de menigte zonder incidenten uiteen, doch ca. 2000 man begaven zich naar de grens van de stad. Plotseling werden uit deze menigte vijf tien schoten op de gendarmerie gelost, welke daarop, eveneens van de wapens gebruik maakte, twee personen doodde en eenigen kwetste. Van de gendarmen werden drie wachtmeesters gewond. De afgevaardigde Koutny, die zich onder de menigte bevond, werd wegens opruiing gearresteerd en na de vaststelling zijner iden titeit weer op vrije voeten gesteld. De onderdrukking van den opstand der Koerden. De gunstige operaties tegen de Koerdistan- sche rebellen duren voort. De Turken heb ben belangrijke centra bezet o.a. een resi dentie van Sjeek Said, den leider der op standelingen. Treedt sir Herbert af? De „Daily Telegraph" verneemt, dat sir Herbert Samuel niet opnieuw in aanmerking wenscht te komen voor het ambt van hoo gen commissaris van Palestina. Als zijn op volger wordt genoemd Sir Matthew Na than, oud-gouverneur van Hongkong en Natal. De opstand der Reho- boths onderdrukt. Uit Windhoek wordt geseind, dat de op stand der Rehoboths zonder bloedvergieten is onderdrukt, daar de stam der Rehoboths zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. I biel overreden te worden," zeide zij ten I slotte, „ik riep hem zoo luid, als ik kon, maar hij bleef onbeweeglijk staan ik denk, dat hij zich het gevaar niet bewust was; ik dacht niet anders, of ik zou hem voor altijd moeten verliezen en dat pas een dag na hem teruggezien te hebben sinds dat verblijf al die jaren te Londen! Ik verkeerde als in doodstrijd, want ik kon niets doen om hem te helpen. En toen sprong plotseling die slanke, donkere Engelschman van het trot toir op hem toe, rukte hem weg van het midden van de straat, en bracht zichzelf en Fritz geen secorde te vroeg! in veilig heid. Het was een prachtige daad van den En gelschman, waht ook hij zelf verkeerde in het grooste gevaar. Terwille van het kind moet gij zien te bewerken, dat de Engelsch man op vrije voeten wordt gesteld. Flollander zeide niets, doch zijn gelaat ver somberde. „Omdat hij het kind van den dood gered heeft," drong zij op smeekenden toon aan. Zijn gelaat werd steeds somberder. „En was dat nu de reden, waarom je me wilde spreken" vroeg hij ongeduldig, wre velig. „Ja, hij heeft het leven van het kind ge red Als gij wilt, kunt gij hem vrij krijgen Hij is geen spion; hij is, zooals gij heel goed weet, journalist. Zeg hun dat," voegde zij er geheimzinnig bij, „en hij zal op vrije voeten worden gesteld.' De ernst van haar stemming had haar langzamerhand luider doen spreken. „Stil," zeide hij barsch; „spreek niet zoo luide Maar je verbist je, Bertha; ik kan niets voor hem doen.' .Niets?!" riep zij op een toon van protest. „Neen, in 't geheel niets," zeide hij kortaf. „Dat is niet waar," antwoordde zij met eenige vrijmoedigheid, „Gij kunt veel doen! Denk er aan, dat hij het leven van het kind gered heeft," drong zij opnieuw aan. „Ik hen hom het behoud van dat leven verschuldigd en gij zijt mij iets verschuldigd! Gij hebt maar één woord te spreken en hij komt aan stonds uit de gevangenis. Hollander keek haar dreigend aan. „Er zijn sommige dingen, die ik niet doen kan,' zeide hij zachtjes. „Maar dit kunt gij wel," zeide zij, met be slistheid volhoudende. Hij keek haar opnieuw aan; plotseling be gon hij te lachen. „Misschien, Bertfya," zeide hij, „misschien is het mogelijk; ik zal zien, wat ik voor dezen Engelschman, die kleinen Fritz gered heeft, doen kan. Maar als ik nu bemerk, dat het niet mogelijk is iets te doen?" „Dat zult ge zeker niet bemerken." Hij schudde zijn hoofd, nog altijd lachen de. „Ik kan niet alles, maar ik zal mijn bést deen." „Is dat een belofte?" „Ja," antwoordde hij; „maar de vervulling ervan moet gij aan mij overlaten bp een tijd, die mij daartoe geschikt voorkomt, Bertha!" En hij keerde zich om en ging heen. „Waarom nu niet?" vroeg zij, hem volgen de „Zwijg!" riep Hollander op gebiedenden toon. „Genoeg!" en hij bracht haar met dc hand een afscheidsgroet. Sprakeloos stond zij hem na le kijken cn in haar oogen was de grootste teleurstelling te lezen. „Hij is niet van plan dezen Engelschman te helpen," dacht zij bij zich zelve. „ITij is geen vriend van hem; hij hoopt, dat hij in de gevangenis blijven zal dat is het." Een eindje de straat ingaande, in de tegen overgestelde richting van Hollander, kwam zij aan een portiek, waar zij bleef staan. „Hij is den Engelschman vijandig gezind," redeneerde zij verder. „Waarom?" Zij stond een oogenblik in gedachten, trachtte tever geefs deze vraag Le beantwoorden, en maak te een beweging van wrevel. „Ik heb den Engelschman gewaarschuwd ik wist, dat er iets tegen hem ondernomen werd en ik zou er mij niet aan hebben laten gelegen liggen, indien het niet was vanwege het gebeurde met Fritz. Nu moet iiij gered worden, (k moet Herman spreken." En zij opende de deur. „Wij moeten hem vannacht redden, tk moet mijn schuld betalen Max Hamilton, de „Engelschman", die nog altijd opgesloten zat in het vertrekje met ge traliede vensters, waarheen hij gebracht was in den nacht van zijn arrestatie, had Bertha Schmidt niet vergeten; integendeel, hij had veel aan haar gedacht. Van haar kant was het eerste lichtschijnseltje gekomen in de duistere geheimen, die den moord op Sylvia Chase omhulden. De vrouw was dienstbode geweest bij Sylvia -dat was zoo, maar zij moest veel meer dan dienstbode geweest zijn, want door haar waarschuwing had zij hem bewezen, dat zij veel meer wist dan een gewone dienstbode kon hebben geweten. Alles wel overwegende, kwam hij nu tut de voor hem zoo goed als zekere conclusie, dat Bertha Schmidt in verbinding gestaan had met den geheimen Duitschen dienst - met den spionnagedienst in Engeland; nij twijfelde er nu ook nauwelijks meer aan. dat Sylvia Chase eveneens aan dien dienst ver bonden was geweest, en dat dit de bron was, waaruit zij dat gedeelte van haar inkomen kreeg, waarover zooveel duisternis hing. Hij was tot die conclusie slechts geleidelijk en schier zijns ondanks gekomen, want het stuitte hem tegen de borst te moeten den ken, dat een Engelsche vrouw zulk éen rol zou hebben gespeeld. Maar daar waren andere dingen, die zijn geest nog levendiger bezig hielden geduren de lange, laugzaam-voorbijkruipendc, een tonige en vervelende dagen van zijn gevan genschap. Eerst had hij hoop spoedig te zul len worden vrijgelaten, doch deze hoop liet hij weldra varen. Wat hem het pijnlijkst viel was het gemis van cenig nieuws van de bui tenwereld. (Wordt vervolgd.) De positie van het Fran sche kabinet. De politieke toestand in Frankrijk is nog zeer onzeker. De verkiezing van Millerand ds senator, hoezeer ze dan ook kon worden verwacht, omdat het reeds een rechtsche ze tel was, die thans door Millerand wordt in genomen, is toch ook wegens de persoonlijk heid van den nieuwen senator een succes voor rechts en een versterking van de oppo sitie in den Senaat tegen Herriot. Teekenend is thans zeker wel, dat aan Herriot in het ministerie de leiding eenigs zins schijnt te ontglippen. De nieuwe mi nister van financiën, De Monzie, schijnt de leiding in handen te nemen. Hij wil blijk baar nog niet dadelijk tot de kapitaalsheffing overgaan, die voor het ministerie wel eens noodlottig zou kunnen worden. Het schijnt thans plannen te maken om eerst door een vrijwillige leening een rente perpétuelle dan echter tegen matige rente het noodige geld voor den staat los te maken, waarbij dan echter de kapitaalsheffing als stok ach ter de deur dienst zou doen, om door haar dreiging de kapitaalbezitters tot vrijwillige geldverschaffing aan te sporen. Omtrent zijn nadere plannen bestaat, nog geen zekerheid, nu officieel niets hieromtrent bekend js. Ondanks alles blijft de crisis in Frankrijk dreigen en zeker is het, dat het prestige van Herriot er in den laats ten tijd niet beter op is geworden. De nieuwe minister van financiën, De Monzie, schijnt een zéér belangrijke rol in het ministerie te gaan spelen. Zooals Herriot in de moeilijke omstandigheden, waarin hij zich door het heengaan van Clémentel bevond, dadelijk zijn bemiddelingsvoorstel inzake het Vatikaan aanvaardde, zoo schijnt hij ook geneigd te zijn de financieele voor stellen terstond tot de zijnen te maken al zal dit nader moeten blijken uit den Kabinets raad die gisteren is gehouden en den minis terraad van heden. De wijze waarop aldus De Monzie de lei ding neemt en als redder in den nood op treedt, geeft den tegenstanders van dit kabi net aanleiding nog eens te betoogen dat Her riot toch waarlijk als politieke figuur niet sterk genoeg is, een meening, die versterkt wordt door den pathetischen toon, gisteren door hem te Fontainebleau aan geslagen. En de oppositie ziet verder een omen in het feit dat de premier sprak te Fontainebleau, waar Napoleon afscheid nam van zijn troepen toen hij voor goed heenging. De begrooting in de Fran sche kamers. De Fransche Senaat heeft de beraadslaging over de begrooting der nationale verdediging voortgezet en de budgetten van oorlog en luchtvaart aangenomen. De Belgische verkiezingen Omtrent den uitslag der Zaterdag in Bel gië gehouden verkiezingen zijn nog geen be paalde gegevens bekend. De officieele uit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5