De tegemoetkoming aan de M ijnindustrie. De ontvangst der vliegers. De Nijverheidsraad en de Weeldebelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. Reorganisatie hoofdbestuur P. en T. Postcheque- en Girodienst. ORDE EN ARBEJD De staking in 't Noorden. Bestuursvergadering van het Intern. Christelijk Vakverbond. KUNST EN KENNIS. Hoeveel Vrijmetselaars zijn er thans? Gewichtige beslissing inzake de Beroepskeuze-voorlichting. Het Ned. Tooneel. Louis Bouwmeester geopereerd. Voor vereenvoudigde spelling. LANDB. EN VISSCKERIJ Mooie haringvangst. De Suikerbiet-prijzen. Bestrijding van emelten. De Betuwe in bloei. GEMENGD NIEUWS. Uit de vierde verdieping gevallen. Uit het raam gevallen. Het opruimen van de „Soerakarta", Brand te Vlijmen. Vaartuig gekenterd. Doodelijke val. Een driftige echtgenoot. De stranding aan den Hoek. Geval van gasverstikking te Arnhem. - De verwoesting van den St. Pietersberg. De moord te Giessen-Nieuwkerk MARKTNIEUWS. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Schadeloosstellingen voor zes maanden. Ingediend is thans het reeds aangekondig de wetsontwerp tot tijdelijke schorsing van ie heffing van een recht op de mijnen. Naar in de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, geschiedt de indiening van dit «vetsontwerp om cenigszins tegemoet te ko nen aan dc moeilijkheden, waarin dc mijti- ndustrie tijdeijk verkeert. De opbrengst der neffing over 1925 is in de middelenwet op 7 650.000 geschat. Hei spreekt vanzelf zegt de memorie dat de heffing van het recht zal moeten worden hersteld, zoodra de thans bestaande uitzonderingstoestand zal kunnen worden geacht te hebben opge houden. De bevoegdheid daartoe is aan de Kroon toegedacht. Daar de billijkheid niet gedoogt, dat dc Provinciën en gemeenten, welke uitkeerin- gën uit het Mijnrecht genieten, van de tijde lijke schorsing der heffing nadeel zouden jij den, wordt in een wetsontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1925 een $>ost voorgesteld, ten einde haar schadeloos te stellen. Met het oog op het zeer tijdelijke karakter van den maatregel, wordt sieclit- een bedrag gelijk staande met de ui1.keering over zes maanden, aange vraagd. De voorbereidingen op Schiphol. Ter gelegenrwid van de ontvangst van de bemanning van het vliegtuig H.N.A.C.C. bij den terugkeer in Nederland, zal een deel van het eigenlijke landingsterrein Schip hol worden benut .als opstellingsplaats voor het publick en voor auto's. Dit af te zetten gedeelte is gelegen in den Oosthoek van het terrein, grenzende aan de militaire vliegtuigloodsen en wordt van het overige terrein gescheiden door haagwerk, loo- pende van een tent aan den Spaarnwou- dcrweg, plm. 275 meter, ten Noordwesten van den radiomast, tot ongeveer 75 M. ten Oosten van de groote vliegtuigloodsen der K. .L M. Hier en daar worden vlagstokken gepiaatst. ter hoogte van plm. 4 meter. De hokken, waarvan de bouw is aange vangen. zullen ongeveer 21 April weer wordenafgebroken. In het bijzonder zullen vliegtuigen. welke op 18 April n.m. te Schiphol landen, voorzichtigheid dienen te betrachten. Ernstige critiek op de uitwerking. Dc Nijverheidsraad heeft aan den Minister van i-inanciën een rapport uitgebracht aan gaande de resultaten van zijn onderzoek van het voorstel tot heffing van de Weelde belasting en de daarmee verband houdende wetsontwerpen. De Raad verwacht met den minister van een goede weeldebelasting, die verlaging van andere belasting mogelijk maakt, een vermindering van de kapitaalvorming belem merende tendenz, welke aan elke belasting heffing eigen is. De raad meent echter, dat nu wettelijk moet worden vastgelegd: lc. dat dc invoering eener weeldebelasting niet 'en gevolge zal mogen hebben, dat de to- :aic belastingdruk zal werden verhoogd; 2. dat de opbrengst der weeldebelasting voor geen enkel ander doel dan voor verdere be lastingverlaging zal mogen worden aange wend. Zender een dergelijke aanvulling zou :ie Raad het ontwerp niet kunnen aanvaar den. In zijn beschouwingen omtrent enkele al- gemeenc voorwaarden, waaraan een weelde belasting moet voldoen, komt de Raad tot de volgende conclusies: 1. Een weeldebelasting mag geen belas ting cp verteringen in het algemeen worden. 2. Onderscheiden dienen te worden vol strekte en betrekkelijke weeldeartikelen. Voor dc laatste dient aen onbelastbare mi nimumprijs te worden vastgesteld. 3. Een commissie van deskundigen dient te worden ingesteld om uit te maken, welke artikelen onder dc belasting vallen en welke «liet: *»- Er dient een beroepsinstantie te zijn, waarbij de ccniribuabelen van de beslissin gen der administratie in verzet kunnen gaan. De Raad wijdt daarna een uitvoerige be schouwing aan de keuze der belastingobjec ten. waarmede de Raad zich in vele geval len in het geheel niet of slechts onder ern stig voorbehoud kan. vereenigen. Een vijfde hoofdstuk van het rapport is gewijd aan dc technische en administratieve noeilg:1:edenaan de inning der weelde belasting verbonden. De Raad merkt daarin op: 1. Het minimum-bedrag van belasting- ncff'ng is te hoog gesteld en de daarop volgende afrondingen zijn te gering in aan tal, waardoor de progressie der heffingen te sterk is geworden. 2. Het stelsel van. belastingheffing en dc conircle daarop is in het algemeen te om slachtig en daardoor praclisch onuitvoer baar. 3. De voorgestelde maatregelen zullen de w erkzaamneden van het ambtenarencorps sterk vermeerderen en daardoor groote kos ten mei zich medebrengen. 4. Belanghebbenden worden gedwongen een administratie uit te voeren, die voor hen belangrijke kosten met zich zal brengen. 5. Dcor de voorgestelde maatregelen gaan de voordeelen van het girostelsel voor een groot deel verloren. Aangaande de voorstellen tot belasting verlaging deelt de Raad mede. zich geheel met de voorstellen tot verlaging van de Suc cessie-belasting en dc V erdodigingsbelasting II te kunnen^ vereenigen. Ernstige bezwaren heeft de Raad echter tegen dc verlaging der Inkomsten-beiaiimg voor de greote gezin- een. Dc Raad acht het cngewenscht dat ge huwde personen met drie kinderen bij een inkomen van 18C0 geheel vrij van belas ting zouden komen. Öp deze wijze zou een te groot aantal staatsburgers van hun plicht, om I>ij te dragen in de kosten der Staats huishouding worden ontslagen. Dc Raad zou m den k-nderaftrek eenigc progressie be waard willen zien. Verschenen is het rapport „van de reor- ganisaticcommissie voor het hoofdbestuur der posterijen er. telegrafie. Ir. het middelpunt van haar reorganisatie plan stelt de commissie het vraagstuk van den vorm dor directie van het Staatsbedrijf, de vraag of die directie van het Staatsbe drijf. de vraag of die directie eenhoofdig, dan wel mcerhoofdig moet zijn. Dc tegenwoordige toestand acht de com missie uit organisatorisch oogpunt niet be vredigend. Een opsomming van de taak der directie leidt de commissie dan tot uitspraak dat dc meerhpofdige directie op collegialen grond slagen. de juiste bestuursvorm voor het Staatsbedrijf is. Een bespreking van de wenscheüjke sa menstelling en werkwijze der mcerhoofdigc directie besluit dan dit hoofdstuk. in het volgende hoofdstuk bepleit de com missie de regeling van een raad van toe zicht en advies, zoodanig samengesteld, dat daarin de belangen der gebruikers en de technische en dc wetenschappelijke inzich ten, voor het bedrijf van waarde, op be trouwbare wijze tot uiting komen. De taak van dezen raad zal moeten zijn, aan de be drijfsleiding een betrouwbaar richtsnoer bij h:re directie te geven en een kundige con trole op haar te houden en verder een mate van vertrouwen in de bedrijfsleiding te kweeken, die de zelfstandigheid der lci- d.ng kan vergrooten en de verantwoorde lijkheid van den minister verlichten. De rest van het rapport is gewijd aan de bespreking van de nieuwe indeeling en or ganisatie van het hoofdbestuur. De directeur van den postcheque- en gi rodienst brengt onder de aandacht, dat door het in werking treden van het Kon. besluit van 26 Maart j.l. (Staatsblad no. 120) in het Girobesluit 1924 onder meer de navolgende wijzigingen van kracht worden: lo. Het maximum bedrag der postcheques, welke zonder voorafgaande kennisgeving of toestemming, ais bedoeld in art. '20 van den Gids, mogen worden afgegeven, wordt van 5000 verhoogd tot 6000. 2o. Adviezen van postcheques, welke latei dan 14 dagen na den daarin vermelden da tum van de chèoue op het girokantoor wor den ontvangen, worden alleen betaalbaar ge steld als zulks schriftelijk door den. reke ninghouder wordt gevraagd. 3o. Voor postcheques op naam, niet hoo- ger dan 1000, kan onder de in net besluit gestelde voorwaarden uitbetaling aan een derde gevraagd worden. Deiè cheques be hoeven dus niet meer door de rechthebben den persoonlijk te worden geïnd. 4o. Spoedbehandeling wordt ingevoerd van stortingen, girobiljetten en cheque-ad viezen. Hiervoor is een bijzonder recht van 40 cent verschuldigd. Als spoedbehandeling van een verzamelgirobiljet gevraagd wordt, is dit recht verschuldigd voor elke daarin begrepen overschrijving. De formulieren en eventueel de omslagen, waarin deze worden gesloten, moeten voorzien worden van dc duidelijk leesbare in het oog loopende aan duiding Spoedbehandeling". De boeking der biljetten op dc aangegeven postrekeningen vindt nog plaats op denzelf den dag, waarop dc biljetten op het girokan toor ontvangen worden, mits deze daar niet later aankomen dan 2 uur a. Biljetten, welke later binnenkomen, blijven liggen tot den volgenden dag, zoódat aanvraag tot spoed behandeling daarvan dan geen doel meer treft. Voor zoover bij het doen van stortin gen de begunstigde reeds gebaat is met de mededeeling, dat op zijne rekening gestort wordt, is een spoedbericht van meer nut dan eene spoedbehandeling, aangezien spoedbe richten door de postkantoren rechtstreeks aan dc rekeninghouders worden verzonden, onmiddellijk na het aannemen der stortingen. Een aanhouding. Zaterdagavond is de anti-militairisk Brinksma uit Jubbega door dc politie te Gorredijk aangehouden in verband met zijn agitatie onder de stakers bij de werkver schaffingen. Tusschen Drachten en Beester- zwaag zijn in den afgeloopen nacht de te lefoondraden doorgesneden. Men meldt uit Amsterdam: Het bestuur \an het Ned. Syndicalistisch Vakverbond heeft aan dc overige Vakcen tralen een uitnoodiging gericht voor een conferentie ter bespreking van de actie in de veenstreck in Friesland en Drente. Als punten van behandeling stelt het be stuur van het N. S. V. voor: 1. Wat kunnen de vakcentralen doen voor de arbeiders in genoemde streek? 2. Het organiseeren van een gemeenschappelijke steunbeweging. Het bestuur van het N. S. V, verzoekt ant woord voor Woensdagmiddag 12 uur, waar na de overige vakcentralen telegrafisch van plaats en tijd der conferentie in kennis ge steld zullen woidtn. Uit Exlo: Maandagmorgen zijn de werk willigen bij de werkverschaffing in het Staatsbosch, door de stakers overgehaald om het werk neer te leggen. De stakers ontwikkelden een sterke actie om het conflict uit te breiden. Te Exloër- mond zijn nog geen arbeiders in staking. Tc Valtermond hebben een aantal stakers het werk weer hervat. Zaterdagnacht brand den hier enkele dagwerken turf af, hetgeen vermoedelijk aan opzet is te wijten. Stakers met autohoorns en toeters. Men meldt nog uit Emmen: Maandagmorgen heel in de vroegte heb ben de stakers bij de werkverschaffing de verschillende wegen, die naar het kanaal Beilen-Nieuweroord leiden, als het ware be zet, om dc, daar werkenden te beletten, hun werk te bereiken. Naar de Tel. ver neemt is hun dat. ook wat de arbeiders uit Emmen en omgeving betreft, gelukt. Dezen hebben het werk niet kunnen bereiken, en rijn teruggekeerd. De arbeiders uit Nicuw-Amsterdam en Erica zijn echter wel op het werk aangeko men. Vóór negenen waren reeds honderden ar beiders hier in het dorp, lawaai makend met autohoorns en toeters. Op het marktplein werd gewacht op andere siakers, die echter niet kwamen. Daarna verspreidde men zich in 'verschillende richtingen, om te, trach ten, dc werkverschaffingen in dc omgeving stop te zetten. In Emmercompascuum is tegen den avond ccn stakersvergadering gehouden, waarbij zeker wel een duizend personen aanwezig waien. Tusschen Emmererfschciderveen en Ros winkel zijn in den afgeloopen nacht weder verscheidene turfbulten in brand gestoken. Naar verluidt werden daar ook verschei dene baggermachines m de veenstukken ge worpen. De politic is in de veenstreken nog ver sterkt met Rijks- en Militaire politie. Ook in Klazinaveen is staking uitgebroken. Het bestuur van het Internationaal Chris telijk Vakverbond vergaderde op 1 en 2 April te Baden-Baden. Na verschillende huishoudelijke aangele genheden geregeld te hebben, wijdde het bestuur in de eerste plaats zijn aandacht aan dc voorbereiding voor het a.s. Congres, dut in September a.s., eenigc dagen voor het congres van de Internationale Vereenigingcn voor Wettelijke bescherming der Arbeiders en Bestrijding der Werkloosheid te Luzern zal worden gehouden. Zijn beslissingen over de aanmeldingen tot het lidmaatschap van het 1. C. V., die van enkele nationale organisaties waren binnen gekomen, heeft het bestuur aangehouden tol zijr volgende bijeenkomst in Augustus a.s. Met het oog op de Zevende Internationale Arbeidsconferentic werden dc volgende re soluties aangenomen: Regeeriugs-ameudementen. „Het bestuur van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, op 1 en 2 April 1925 le Baden-Baden in vergadering bijeen: na bespreking der verschillende amende menten, door meerdere Regecringen op de door de Zesde Internationale Arbeidsconfe- rentie aangenomen ontwerp-conventies, met name die, welke betrekking hebben op den nachtarbeid in dc bakkerijen, den 424-urigen rusdag in de glasfabrieken met wanovens en de gelijkheid in behandeling voor buiten- landsche arbeidevs, ingediend: sfelt vast, dat het gebruik, hetwelk deze Regeeringen van het stelsel der tweede le zing maken, niet overeenkomt met hetgeen ermede beoogd wordt en voor de Conferen tie onnoodige last beteekent; verzoekt aan de Zevende Internationale Arbeidsconferentie, al deze amendementen, waarvan de aanneming een vermindering der arbeidsbescherming zou beteekenen, te ver werpen en de conventies een zoodanige re dactie te geven, dat aan de arbeiders zoo groot mogelijke bescherming verzekert." Christelijke Vakbeweging en de Internatio nale organisatie van den Arbeid. „Het Bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond, na grondige bespre king opnieuw zijn standpunt tenopzichte van dc Internationale Organisatie van den Arbeid bepalend; overwegende: 1. dat voor een vruchtdragend en duur zaam werken van de Internationale Organi satie van den Arbeid een vereischte is, dat deze een onbeperkt vertrouwen geniet van alle kringen der georganiseerde arbeiders; 2. dat dit vertrouwen alleen dan kan wor den verworven, wanneer de Internationale Organisatie van den Arbeid de rechten van alie arbeiders in het bijzonder van dc mid- derheden in de verschillende landen, erkent en beschermt; 3. dat de internationale christelijke vak beweging aan het werk van de Internatio nale Organisatie vnrr den Arbeid steeds haar steun heeft verleend; verlangt met allen nadruk dat bij de sa menstelling van den Raad van Beheer, dc commissies en het personeel van 't Inter nationaal Arbeidsbureau aan de Christelijke vakbeweging een plaats worde ingeruimd." Te Leipzig wordt een jaarboek uitgegeven over de Vrijmetselarij, genaamd Van Dalen's kalender. De Van Dalens-kalendcr over 1925 zegt, naar wij in de bladen vinden, dat er over heel dc wereld thans 3.451.112 vrijmetselaars verspreid zijn. verdeeld in 26.788 loges. In iien jaar is het aantal vrijmetselaars met 1.300.000 toegenomen. Deze groei komt vooral van dc Ver. Sta ten, waar men ongeveer 2.752.000 adepten telt. d. i. ongeveer 1.200.000 meer dan in '14. De Ver. Staten leveren dus bijna 80 pet. der vrijmetselarij. Engeland telt 312.000 vrijmetselaars, ver deeld in 864 loges. Duitschland heeft 80.000 ridders van het truweel die den Zweedschen ritus volgen. Frankrijk met zijne koloniën telt ongeveer 50.000 vrijmetselaars. Italië telt 25.000 vrijmetselaars, verdeeld over 507 loges en 183 loges van den Schot- schen ritus, die Italjaansche loges uit den yreemde cr in begrepen (66 svmbolieke en 25 Schotsche.) De Schotsche vrijmetselarij, van de „piaz za di Gesu", waar aan het hoofd staat dc protestantsche predikant Fera, telt 380 Schotsche loges en 91 symbolicke. Het ge tal harer aanhangers is niet vermeld. Nederland telt 8.167 vrijmetselaars, d. i. oók een 3000 tal meer dan betrekkelijk wei nig jaren geleden. Denemarken 6000. Spanje 4700, Zwitserland 4500, verdeeld over 30 loges. België 4100. 't Is te Brussel dat dit jaar, van 25 tot 28 September, het internationaal congres der Vrijmetselarij zai gehouden wor den. Portugal bezit 3000 vrijmetselaars. Turkije 2600. Griekenland, Bulgarije, Oostenrijk tellen elk een duizendtal. (Limb. K.) De vergadering j.l. Maandag 30 Maart ge houden ten kantore van het Centraal Ziel kundig Beroepskantoor te Utrecht is een succes geworden. De nationale organisaties, uitgencodigd door het Zielkundig Beroeps kantoor, ter bepaling van het standpunt t. o van het beroepskeuze-vraagstuk, waren na genoeg alle vertegenwoordigd. Bovendien werd dc vergadering bijgewoond door Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen en Dr. Verhoeven, Directeur van het Centraal Bu reau van Onderwijs en Opvoeding. Met groote eenstemmigheid werden de volgende conclusies vastgesteld: I. Het Beroepskeusadvies is naast een zaak van arbeid vooral een zaak van op voeding. Als zoodanig behoort de regeling van het regelmatige gebeuren hieromtrent niet bij bet Ministerie van Arbeid, maar bij net Departement van Onderwijs. Dc overgang van het eene beroep naar het andere, hoe frequent ook in crisisge- vallen. is en blijft een uitzondering. II. De Staats- en Gemeentebemoeiing in een zaak, die als het Beroepskeusadvies zoo nauw verband houdt met de levensbeschou wing, dient derhalve op analoge wijze ge regeld, als dit voor de school ten slotte met goedvinden van alle partijen is tot stand gekomen, met inschakeling echter van dc hier tcch»ook nimmer te vergeten arbeids- en bedrijfsbelangen. III. Zoolang deze aangelegenheid bij de wet niet is geregeld, zal het zaak zijn onze organisatie zoo in te richten, dat zij bij evehtueelc wettelijke regeling later, niet ge heel en al behoeft gereorganiseerd te wor den. Deze tijdelijke regeling zal in ieder geval volgens boven uitgesproken beginse len moeien worden opgebouwd. Dus een Katholieke Centrale, zoowel voor het we tenschappelijk zielkundig als voor het prac- tisch-adviseerend gedeelte, waarbij zich als onderafdeelingen aansluiten de R.K. Plaat selijke Bureaux. Dit geheel wordt zoowei nationaal als plaatselijk gedragen door ons R.K. Bijzonder Onderwijs, de R.K. Jeugd organisatie en de R.K. Vak- en Standsorga nisaties. IV. Een eventueele wettelijke regeling zal ook van deze gedachte dienen uit te gaan. Aan ons zelf dus voorbehoudend het oor deel, hoe ver het terrein der levensbeschou wing in het beroepskeuze-gebied zich uit strekt, willen wij ons natuurlijk niet ont trekken aan de gebruikelijke verplichtin gen, die met subsidiecring uit de pu blieke kassen gepaard gaan. Saalborn artistiek leider. Naar de Tel. verneemt', heelt zich bij de Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" een combinatie gevormd onder leiding van den heer Saal born, bestaande uit de dames Anna Sablai- rolles. Magda Janssens en de heeren Oscar Tourniaire. Johan Gobau, Elias v. Praag en Bart Kreeft, die reeds dezen zomer voor stellingen zal geven in den Amsterdamschen Stadsschouwburg en ir. den Kon, Schouw burg le Den Haag. Naar het blad verder verneemt, zijn er onderhandelingen gaande, waardoor deze combinatie voor het-a.s, speelseizoen be stendigd blijft, eventueel in een andere samenstelling en met andere spelers uitge breid, welke in Amsterdam een vaste speel- gelcgenheid krijgt. Het ligt in de bedoeling, zooveel mogelijk het gezelschap der Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" te handhaven, en onder artistieke leiding van Saalborn, goed verzorgde tooncelvoorstellingen te geven, waardoor er gerechtvaardigde aanspraken gemaakt kunnen worden op een vasten speelavond .in den Stadsschouwburg te Am sterdam, en in den Kon. Schouwburg in Den Haag. Men hoopt dan ook op een gemeen telijke subsidie aanspraak te kunnen maken. De betrokkenen achten dit de meest gun stige oplossing voor het' gezelschap, dat door het besluit van het commissariaat der Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" ernstig is gedu peerd. Naar wij vernemen, is de heer Louis Bouwmeester Maandagavond naar de Zie kenverpleging aan de Prinsengracht overge bracht, teneinde daar een lichte operatie te ondergaan Operatief ingrijpen bleek n.l. direct noo- dig, vandaar dat Maandagavond le ongeveer half elf door dr. van Kampen de operatie werd verricht De buikoperatie is goed afge loopen. De patiënt behield zijn bewustzijn en te twaalf uur v/as zijn toestand, de om standigheden in aanmerking genomen, gun stig. In de avondvergadering van den Ned. Ouderraad te Uirecht, is na een inleiding van prof. De Vooys over de vereenvoudiging van onze schrijftaal een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op intrekking van het verbod, betreffende het gebruik der Kollewijnsche spelling en de oudercommis sies worden uitgenoodigd de kennis dezer schrijftaal onder de ouders te verbreiden. Maandag is te Lemmer een buitengewone massa haring aangevoerd, in het geheel ruim drieduizend tal. De prijs -liep dientengevolge terug van 1.60 tot 50 cent per tal. De vise'; is van extra kwaliteit; in geen jaren is hier de prijs vóór Paschen zoo laag geweest. Uit West Noord-Brabant wordt gemeld'. Dc bietenprijzen voor Westelijk Noord- Brabant zijn voor het komende seizoen door de Centrale Suiker Mij. bepaald ,op 1925 voor levering aan havens en tram en op 20.25 voor levering aan de fabriek. Reeds is men met het contracteeren voor dc verschillende fabrieken in de landbouw streken in vollen gang en gezien de hooge prijzen, wordt verwacht, dat dit jaar weer veel bieten misschien nog meer dan verleden jaar zullen gezaaid worden. De Plantenzicktenkundigc Dienst te Wa- geningen vestigt de aandacht van alle land bouwers erop, dat de maand April waar schijnlijk het geschikste tijdperk is, voor be strijding van emelten met zemelen en Pa- .ryschgroen. Gedurende de wintermaanden waren deze iarven in het algemeen te wei nig beweeglijk, om op deze wijze even af doende bestreden te kunnen worden, als in het najaar van 1924 op vele plaatsen was geschied. Met 't inzetten van warmer weer worden de dieren echter weer actiever en kunnen van het aangegeven bestrijdingsmid del weer goede resultaten worden ver wacht. Voor de aanwending van dit middel en voor de bij die aanwending in acht te he men voorzorgsmaatregelen zij verwezen naar Vlugschrift no, 40 van den Planten- ziektenkundigen Dienst. Dank aan het goede weder der laatste dagen, zijn in eens dc krozen en de abri kozen in de Betuwe in bloei gekomen. Het is veel later dan vorige jaren, maar deze late, rijke bloei zal den oogst ten goede komen. De fruitvooruitzichten vooral ook voor appelen en peren is niet slecht. Dc 53-jarige bankwerker J. J. J„ die voor het raam op de 4e verdieping van pand 104 aan de Hudsonslraat te Rotterdam, werk zaamheden verrichtte, werd plotseling docr een duizeling bevangen. Hij viel en kwam op straat neer. De man was helaas terstond dcod. Een 10-jarig zoontje van v. d. L., te Rol- terdapi, is Donderdagnacht, toen het ventje- in zijn slaap was opgestaan, uit een raam, van de eerste verdieping der ouderlijke wo ning aan de Beairijsstraat gevallen. Hei kwam op een betonvioer in den tuin terecht. Buren hebben de ouders gewaarschuwd. Men haalde in allerijl Dr. van Meeleren, die een ernstige hersenschudding constateerde. Het ventje werd op zijn advies naar het Zieken huis op^ den Bergweg overgebracht. Daar is het Vrijdagavond overleden. Volgens bericht uit Heek van Holland, worden de sleepbooten „Poolzee„Witte Zee „Rozenburg" en „Hoek van Holland" van L.^ Smit Go.'s Int. Sleepdienst gereed gehouden voor het afslcepen van het achter schip van de „Soerakarla", Men verwachtte Maandag met het losbranden gereed te ko men. Enkele gedeelten "moeten met het oog op den stroom nog vast blijven zitten om het acnterschip eenigen steun te doen hou den. Dinsdagmiddag omstreeks één uur re kende men er op, het achterschip te kunnen afsleepen. Te 1.40 uur is het hoog water. Het achterschip moest dan weg zijn, daar ander op een nieuw tij moest worden gewacht. Het voorschip zal evenals dat van de .Stuart Star", door het bij kleine gedeel ten te laten springen, verder worden opge ruimd. Te Vlijmen (N.-B) is Maandagochtend brano onstaan in de woning van den man denmaker S. v. H. In een oogen'olik stond het geheele huis in lichte laaie en de vlam men sloegen ook over op een daarnaast ge legen pand, dat eveneens geheel door het vuur werd vernield. Van den huisraad is bijna niets gered. Verzekering dekt dc schade. Door het krachtig optreden van de brand weer zijn eenigc andere woningen, die ook al door het vuur waren aangetast, behou den gebleven. Toen dc schipper J. M-, wonende Feijen- oorddijk le Rotterdam, Maandagavond met dc motorboot van de firma Hoogewaard en Wesselo, de Den Haag-Rotterdam III" van de Lekhaven naar den Linker Maasoever overstak, kenterde het vaartuig tengevolge van den golfslag van een voorbijvarende sleepboot. De „Den HaagRotterdam" hel de gevaarlijk over; 28 vaten citroenschillen die den deklast vormden, rolden over boord en de schipper, vreezend dat zijn schip nog mefer zou kenteren en omslaan, sprong te water.. De Den HaagRotterdam III" kwam echter weer goed te liggen. Perso neel van de voorbijvarende sleepboot „Axial" kon *den schipper door het toewer pen van een boei redden. Een gedeelte fier vaten is opgevischt. Te Middelburg is de 28-jarige boeren knecht H. Leer bij lie* afrijden van een jong paard, daaraf gevallen en aan de ge volgen in het ziekenhuis overleden. Dc man laat een vrouw en vier kinderen achter. Zondagmiddag heeft een zekere B., uit de Stokstraat te Maastricht, in drift zijn vrouw met een mes steken toegebracht in dc hand, het hoofd en den hals, welke laatste ernstig Zij is in het hospitaal opgenomen. Door een duiker is een onderzoek inge steld op de sleepboot Schelde in den mond van den Waterweg. Het schip'bleek weinig geleden te hebben, zoodat -er nog kans be staat het te kunnen afbrengen Het slachtoffer overleden. Te Arnhem Heeft zich een droevig geval van gasverstikking voorgedaan. In een per- c.eel aan de Steinstraat woonde de 35-ja- rige mr. A. C. L. met echtgenoote en kind je. Mevr, L. had jl. Donderdag met haar dochtertje de stad verlaten, teneinde eenige dagen te gaan doorbrengen bij haar ouders t Leiden. Haar echtgenoot zou Vrijdag naar Den Haag vertrekken en na afloop, eveneens te Leiden komen. Toen mevr. L Zaterdagochtend echter niets van haar echtgenoot had vernomen, werd zij ongerust en waarschuwde kennis sen te Arnhem, die het hi's gesloten von den. Dezen waarschuwden op hun beurt de politie. Toen men zich toegang tot de wo ning had verschaft kwam den binnentreden- den een sterke gaslucht tegemoet. In de slaapkamer vond men den heer L. dood te bed liggen. Hij was reeds geruimen tijd overleden. Een gaskraantje aan den wand stond open. De oorzaak van het tragisch on geval stond spoedig toen vast. Naast het kraantje stond een stoel. Bij het openduwen van een kast is de deur gebonst tegen deze stoel, die op zij schoof ongelukkigerwijze echter dus net zoo, dat een der pooten het gaskraantje half openstootte. De buren had- dan niets gemerkt, daar men wist, dat de fa milie uit de stad zou gaan. Mr. L. was werkzaam bij de Gcldersehe Crcdietvereeniging. Volgens bericht uit Maastricht, heeft dc Societé Anonyme cimenterics et briuetlerits Reünies te Antwerpen, vergunning gevraagd aan B. en W„ in verband daariftede tot het plaatsen van 4 stoomketels, 4 stroomturbines met compressoren. Nu is door het afgraven van het mooiste deel van den St. Pietersberg het natuurscnoon, trots alle protesten bedor ven, en om nu de kroon op dc verwoesting te zeiten, wordt daar een cementfabriek ge vestigd. Die aanvrage is geheel pro forma. Reeds nu zijn de kantoorgebouwen daar al kant en klaar neergezet, de ketelhuizen eveneens. Omtrent den moord op den seinwaebte: Jacob dc Jong, gepleegd in den nacht van '5 op 6 Augustus 1923, nabij de halte Giesser.- Nieuwkerk, wordt nader vernomen, dat de verdachte drie personen, die gearresteerd zijn, destijds tijdelijk aan de spoorlijn werk ten. Het was hun bekend, dat de seinwachter een flink bedrag tijdens de mobilisatie be spaard had; die spaargelden hebben de mis dadigers echter niet gevonden, want de ge heele buit bedroeg slechts 7. Wie van de verdachten den doodslag met den hamer toegebracht heeft, weet men nog niet, want geen van het drietal verraadt den ander. AMSTERDAM, 6 April. Binnenl. Gra nen (Boerennoteering). Tarwe voer f 1011 tarwe bak f 1213, rogge f 1313%, haver f 1011.50, duiveboonen f 1315, paarde- boonen f 1212%, alles per 100 Kg. ROTTERDAM, 6 April. Binnenl. Gra nen blijven met klein aanbod, Tarwe flauw f 1012.75, kwaliteit van vóór den regen f 1618.25. Rogge onveranderd f 13.75 14.25, Gerst cheval. f 14.5015.25. Haver onveranderd, f 12.25. Erwten, kleine groe ne en kroon- flauw, f 1213, Schokkers on veranderd f 1420. Bruine boonen onver anderd, f 1218, extra kwal. en zaai daar boven. Buitenlandsche granen flauw. Rogge Zuid-Russische disp. f 17.50, Western No. 2 disp. f 13.60 Gerst Z. Russische disp. f 237, Donau dito f f 232, 48 pond malting aangekomen f 232, stoomend f 231. Haver Canada 2 disp. f 11.80, dito feed aangeko men f 10, La Plata disp. f 10. Maïs gele La Plata disp. f218216, dito stoomend f215, Galfox stoomend f218217, gele Zuid- Afrikaansche No. 6 en witte dito No. 2 qaan- gekomen f219, Austral, disp. f221. Lijnolie. Vliegend f 53, Mei f 50, 49.75, Juni f 50, Mei/Aug. f 49.75, Sept. Dec. i' 48.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 554 vet te runderen 332 vette en graskalveren, 282 schapen of lammeren, 1340 varkens. De prij zen waren als volgt koeien le kw. 125 130 ct., 2e kw. 115—105 ct., 3e kw. 95—85 ct., ossen le kw. 120127% ct., 2e kw. 110 100 -t., 3e kw. 9080 ct., kalveren le kw. 175—200 ct,, 2e kw. 155—125 ct., 3e kw. 11095 ct., schapen le kw. 100110 ct., 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 70 ct., lammeren 110125 ct., varkens le kw. 7981 ct., 2e kw. 7775 ct., 3e kw. 7370 ct., licht soort 7681 ct., alles per Kg. Vet vee en vette kalveren matig verhan deld, enkele prima soorten iets boven sno- teering. Schapen en lammeren redelijk ver handeld. Varkens met redelijken handel, prijzen iets teruggaande. Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 5.25 6, idem blauwe f 5.256, poters f 2.60 3.50, Zeeuwsche eigenheimers f 4.755.25, blauwe f 4.504.75, Brielsche f 5.306, Bravo's f 5.405.80, Red Stars 'f 4.304.80 Winter Malta's 1214 ct. per Kg. Vlas. Aangevoerd 11400 Kg. blauw, f 1.40 —2.10, 23.000 Kg. HolL geel f 1.40—1.85 3800 Kg. wit Zeeuwsch f 1.151,30, 4000 Kg. Groningsch fl.301.80, 4500 dauw- root f 1,15—1,30. Ajuin. Aanvoer zeer ruim. Hollandsche Egyptische f 6.507. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.50 —6. Fijne Zaden. Lijnzaad voer- f 2022, zaai- f 2325. Mosterdzaad bruin f 65 70, geel f 2830, blauw maanzaad f 3034, karwijzaad f3032, kanariezaad f2021, zonnebloempitten f 17.5018.50. ROTTERDAM, 6 April. Veevoeder. (Be richt v/d.. mak. Gebr. Krijger.) Lijnkoeken. Noord-Amerikaansche loco f 12.60, stoo mend f 12.50, April vej. f 12.40, Mei/Aug f 12.25, Spt./Dec. lev. f 13 id. di. van N.- Amer. zaad loco f 12.75, stoomend f 12.60j April lev. f 12.50, Mei/Aug. f 12.40 id. id'< merk SK. f 12.70, stoomend f 12.70 id. idc van N.-Amer. zaad merk S.K. loco f 13.90c stoomend f 13.10. Duitsche" lijnkoeken loc af fabriek f 12.40. Indische cocoskoeken loc f 11.75, Amerikaansche loco f 11.70 Katoen" zaadmecl (50 Texas) loco f 13.65. Inland" sche voorslag lijnkoeken loco f 12.50 id' gronanotenkoelvcn loco f 12.75 id, lijnkoek schilfers loco f 13.75 id. Sesamkoeken locc f 12.85 id. soyakoeken loco f 10.25 id. cocoskoeken loco f 11, Juni Sept. lev. f 10.75 id. raapkoeken loco f 8.25 id. palmpitten- koeken loco f 9. Alles per 100 kg. en gedeel telijk tweede hands. ALKMAAR, 6 April. Vee. Aanvoer 32 koeien (vette) f 260440, 13 vette kalveren f 60140, id. per kg. f 1.401.60, 329 nuch tere id. f 1238. GORINCHEM, 6 April. Vee. Op de Vee markt waren aangevoerd 493 koeien, 9 nuchtere kalveren, 274 overloopers, 886 big gen. Men besteedde voor kalfkoeien f 40C 525, melkkoeien f 300400, kalfvaarzen f 250325, guste vaarzen f 200225, pin ken f 125—175, nuchtere kalveren fok f 2C 30, idem export. f 1216, overloopers f 20—38, biggen f 12—22. Boter f 1.301.50 per kg. Eieren 5%6% ct. per stuk. Handel matig. KAMPEN, 6 April. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 60.000 stuks, f 67 per 100,st. Bo ter f 2.60 per kg. Kippen f 2.403 per stuk. Russche matten f 1014 per rol. NIJMEGEN. 6 April. (Weekmarkt) Var kens. Aanvoer 920 biggen f 1420 p. st. 99 varkens 3040 ct. per kg- Vee. Aanvoer 63 koeien 5464 ct. 27 vette kalveren 4757 ct. per kg. 136 nuchtere kalveren f 1425 per stuk. Eieren. Aanvoer 320.000 stuks, f 6 6.50 per 100 stuks. ROERMOND, 6 April. Eieren. Aanvoer 3.200.000 stuks. Hoogste prijs f 7,middel f 6.25, laagste f 5.50. TIEL, 6 April. (Weekmarkt.) Varkens. Op de markt waren aangevoerd 195 varkens en 313 biggen. Prijs hooger. Varkens f 30100, Biggen f 1022. Vee. Kalfvee weinig aangevoerd. Kalfkoei en f 375425, id. vaarsen f 325370, 1 ja rige ossen en vaarzen weinig aangevoerd, Ossen f 170190, vaarsen f 210260. Pin ken ruimer aangevoerd, handel flauw. Pin ken f 110—170. Granen. De aanvoer van granen was niet groot. Tarwe en rogge brachten vorige prijzen op. Voor het overige was er weinig verande ring. Tarwe f 1012.75, rogge f 8.508.75 gerst f 8.608.87%, haver f 4.506.62%, boonen f 10.5012.50, groene erwten f 11,50 —13, gele id. f 11—12, wikken f 12.50—13.25 Boter en eieren. Édter was bij gelijken aanvoer (30 kg) 10 cents hooger in prijs, ze gold f 22.50 per kg. De aanvoer van eieren was grooter en bedroeg thans 50.000 stuks, de prijs bleef onveranderd 56% c. per stuk. WINSCHOTEN, 6 April." (Weekmarkt.) Aangevoerd waren 8 paarden, 67 schapen, 538 varkens, 13 geiten. De prijzen waren als volgtWerkpaarden f 135170, slachtpaar- den f 95135, melkschapen f 2634, vette schapen f 4252, drachtige schapen f 3646, vette lammeren f 2836, weideschapen f 18 28, biggen f 1318, loopvarkens f 2030 oude varkens f 75115, drachtige varkens f 95145 vette varkens 3638 ctLon- densche varkens 3537 ctzouters 3436 ct. per kg geiten f 818. Bij vergelijking met de vorige week blijkt, dat de werkpaar den, slachtpaarden, geiten, Londensche var kens, beste weideschapen, vette schapen en melkschapen hooger waren. Lager waren beste vette lammeren, 2de soort weideschapen 2de soort biggen, 1ste soort loopvarkens, oude Varkens, drachtige varkens en 2de soort zou ters. Van gelijken prijs waren beste biggen, vette varkens, 2de soort loopvarkens, 2de soort vette lammeren en Iste soort zouters. Handel redelijk. AMSTERDAM, 6 April. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw sche bonte f 5.706.10, id. blauwe f 5.606, id. Eigenheimers f 4.755.30, id. Bravo's f 55.10, id. Industrie's f 4.50, id. Roode Star f 44.25, id. Blauwe Eigenheimers f 4.50 Friesche Borgers f 4.755.25, id. roodstar f 5.25, id. rood bonte f 5.255.50, id. Blauwe Borgers f 4.50, Noord Hollandsche Blauwe f 44.25, id. Bonte f 4.805, IJpolder Bra vo's f 55.50, Zeeuwsche Eigenheimer po ters f 3.754.50, id. blauwe poters f 3, id. bonte poters f 3, id. Bravo poters f 4.25 4.50, Hillegommer Zandaardappelen f 6.50 7.50, Drentsche Roode Star f 3.50, Win ter Malta-aardappelen f 1314 per 100 kg. AMSTERDAM, 6 April. Ter markt waren aangevoerd 328 vette koeien, prijzen 1 kw. f 1.20—1.32, 2e kw. f 1.04—1.20, 3e kw. f 0.851.04 per kg. slachtgewicht180 melk en kalfkoeien f 350550 p. st.164 vette kalveren lc kw. f 1.051.15, 2e kw. f 0.95 1.05, 3e kw. f 0.800.95 per kg. levend gewicht 268 nuchtere kalveren f 1220, 7( schapen f 4555 p. s. 634 vette varkens Holl. le kw. f 0.94—0.96, 2e kw. f 0.92- 0,94, Overz. en Geldersche le kw. f 0.94 0.96, 2e kw. f 0.930.94 per kg. slachtge wicht 16 paarden f 150300 p. st. ALKMAAR, 6 April. Varkens. Aange voerd 873 varkens, vette f 0.760.80, zou ters f 0.72—0.76, Londensche f 0.74—0.78 per kg. APELDOORN, 6 April. Eieren. Aanvoer 150.000 stuks, prijs f 5.506.50, gemiddeld f 6. Handel gewoon. AXEL, 4 April. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 12, rogge f 12.50, gerst f 15, haver f 11, erwten f 12.50. UTRECHT, 6 April. Paarden. Op de Palmpaardènmarkt waren aangevoerd 1100 stuks. Weeldepaarden golden f--500650, werkpaarden f 300450, oude paarden f 120 225, 1-jarige veulens f 150200, 2-jarige veulens f 225350, hitten f 125300. Veiling van 6 April 1925. Spinazie 15 27; Dunsel 37; per 100 K.G. Kropsla 5.70 10.20; per 100 stuks. Radijs 4.70; Selderie 4.30; Peterselie 6.20; per 100 bos, Slavellcn 0.961.07; per kist. Violen 1.60; Madelieven 1.201.50; per 100 stuks. Eieren 6.106.20; per 100 stuk. Marktbericht van 6 April 1925. Aange veerd 44500 kipeieren. Hoogste prijs 6.60 Laagste prijs 5.40. Midden prijs 5.90, per 100 stuks. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging ..Kennemerland." Prijs-oteering van 6 April. Aardappe len 910; Appelen 2045; Peren 1225; Uien 814; Rapen 34; peen 23. Alles per K.G.; Spinazie (p.m. 20 kilo) p. kist 33.50; Spinazie kl. kist 11.60 (4 K.G.); Rho.barber 2032; Raapstelen 56; Radijs 710; Prei 3036; Selderie 810; Pieter selie 712. Alles per bos; Spruiten per K.G. 3040; Gelekool 1016; Roodekool 814, Per 100 stuks; Boerkool per kist 65-1. Witlof per K.G. 1430; Knolsclderie oer lOo st. 7—20.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6