Binnenlandsch Nieuws. 11, v. VEEN'S Mtrentóe lik medwe electie ornamenten Radio-Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Dinsdag 7 April 1925 De candidatuur-Loerakker LUCHTVERKEER. Goedkoope vliegtuigen. Ongevallen van Fransche vliegers. De proefnemingen met de R. 33. UIT ONZE OOST. De expeditie van Prof. Wine hier. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Het welvaartsonderzoek der Inlandscke bevolking. dB LEGER EN VLOOT. UIT BOEK EN BLAD De Hinderwet in vragen en antwoorden. KERK EN SCHOOL. Kaderoef eningen. - BAttTELJÖ RISSTRA AT IS ent ZIJDENKAP-LAMPE^. De Canisiusfeesten. Het zestiende eeuwfeest van het Concilie van Nicea. KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN Veroordeeling wegens onrecht- matigen verkoop van producten. Margarine in plaats van boter. De inbraak bij de Ned. Rank te Kampen. SPOPT EN WEDSTRIJDEN. D. H. V. B. DISTRICT HAARLEM. R.K.V.V. „Santpoort." Nederlandsch Olympisch Comité SCHIETEN. De Ver. van Gymn. Onderw. in Nederland te Haarlem. •VRAGENBUS. Ontvlekken -- Oppersen STOOMERU EN VERVERIJ „HEEMSTEDE" Öleekersvaartweg 29 -- Telef. 2806! PRIMA RADIO CONCERTTOESTELLEN Desverlangd vanaf f 6.per maand, Bwreau Meijer - Haarlem. Kleine Houtweg 113 - Tel. 3468. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL. De veiling der buitenplaats „Karmel", In Concordia" te Gouda is Zondagmid dag een vergadering gehouden door het co mité van actie voor de candidatuur-Loerak- ker, die door een 30-tai personen uit de 'omliggende gemeenten werd bezocht. De Voorzitter de heer Dekker, keurde het af, dat de heer Loerakker op de lijst van het Politiek Advie» een plaats gekregen had, waarop hij en duizenden met hem, niet 'gerekend hadden, Spr. wees er op dat de iheer L. jaren lang onder het volk heeft ge- arbeid, steeds getoond hart voor het volk i -te hebben welk hij vertegenwoordigt en ook vis gebleken dat hij de man is, die door dui- I zenden stemmen zal aangewezen worden om in de Kamer terug te keeren. Daarom heeft Loerakker gemeend zich te moeten laten schrappen op de lijst van 't P. A. om ingeschoven te worden op een hoogere plaats, dan hem daar was toebedeeld. De heer Kuioer wees er op, dat een reu zen arbeid in alle ldesvereenigingen van dit district moet worden gevoerd, om de can- didatuur L. te doen slagen. Met Lisse moet gezegd worden: ,een man als Loerakker moet in de Kamer", maar met medewerking van alle kiezers zal dit slechts kunnen ge beuren. Gouda was op deze vergadering niet ver tegenwoordigd, wat de voorzitter meende te moeten toeschrijven aan onbekendheid van deze vergadering, want door een nood lottig verzuim was geen advertentie in de N. Z.-Hollander geplaatst geworden. De plannen van Ford. De .Daily Chronicle" maakt melding van een grootsch plan voor de serie-fabricalie van goedkoope vliegtuigen voor twee perso nen. Volgens dit blad is het idee van Henry Ford afkomstig, die zich ook van populari teit in de lucht wil verzekeren. Ter ver krijging van het noodige kapitaal, heeft hij zich in verbinding gesteld met andere mii- lionairs, o.a. de kauwgummimagnaat Wrigh- ley en maarschalk Field. De vliegtuigen moeten zoo goedkoop zijn, dat ieder koopman zich die kan aanschaffen. Zij zijn hoofdzakelijk 'gedacht als snel ver bindingsmiddel tusschen afgelegen farms in Noord-Amerika en de steden. Verder zullen speciale transport-vliegtuigen geconstrueerd worden, die 15 ton kunnen vervoeren. Ba- vendien zullen groote overzee-vliegtuigen worden gebouwd, die ongeveer 125 pond zullen kosten! en 30 personen kunnen ver voeren, Met het oog op deze dreigende, con currentie zouden zelfs groote scheepvaart maatschappijen reeds eigen vliegtuigen be steld hebben. De Jumkers-Werke zouden in Duitschland begonnen zijn te bouwen. Uit Parijs wordt gemeld, dat tijdens mi litaire oefeningen twee vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 1300 meter tegen el kaar botsten en neerstortten. De beide be stuurders werden gedood. Ook bij de nachtelijke manoeuvres te Lyon had een vliegongeluk plaats, waarbij een piloot en een mecanicien gedood wer den, terwijl uit Casablanca wordt gemeld, dat aldaar bij een vliegongeluk een piloot werd gedood en een mecanicien zwaar ge- wond. Een nieuw tijdperk ingeluid. Men mdldt uit Londen, dat door de des kundigen grooie waarde wordt toegekend aan het hernieuwde opstijgen van de R. 33 en do proefnemingen, waaraan dit lucht schip de eerstvolgende weken zal worden enderworpen. De luchtvaart-medewerker van de „Ob server" is van meening, dat door de ge beurtenissen van de laatste week een nieuw tijdvak in de geschiedenis van hel luchtvaartwezen is ingeluid, en hij merkt op, dat de taak van de R. 33 daarin be staat, dat docr een reeks van proefnemin gen het aantal reeds voorhanden gegevens zal worden voltallig gemaakt en welen- schaD der luchtschepenconstructie op een hcchteren grondslag zal worden geba seerd. Vanaf den meerpaal te Pulham zal het luchtschip dagelijks tochten ondernemen, eerst voor wetenschappelijk en later voor oefeningsdoeleinden. - Binnen weinige dagen zal men de R. 33 boven Londen kunnen waarnemen. Terug uit Borneo. Na een tocht van ruim vier maanden naar het centrale hooggebergte van Borneo, keer de begin Maart te Batavia terug de hoog leeraar in de botanie, directeur van den botanischen tuin en van het Instituut voor algemeene botanie te Hamburg, Prof. Dr. Hans Winckler, die in October 1924 naar Pontianak was vertrokken. Het doel der expeditie was het botanisch cn zoölogisch onderzoek van het Schwaner- gebergte, de bestijging van den hoogsten top van Ned. Borneo, den 2200 M. hoogen Boekit Raja (tot dusverre nog nimmer door een Europeaan bestegen) en het onderzoek van de stroomgebieden der Melawi- en Serawaj- rivicren. Prof. Winckler werd op zijn tocht verge zeld door den heer Dakkus, botanicus van 's lands Plantentuin te Buitenzorg en verder door personeel van dien tuin, met een halve brigade militairen ter dekking en veertig Da- jaksche dragers. De réis ving te Pontianak aan per stoom boot, om verder voortgezet te worden per stoombarkas, motorbootjes en prauwen, tot men, op ongeveer 1000 K.M van de kust, per voet verder moest trekken door de dichte wouden, welke Borneo's binnenland bedek ken. Leeken meenen meestal, zegt Prof. Winckler, dat zij, wanneer ze in dichte bos- schen zijn, het oerwoud bereikt hebben. Dit is onjuist: het echte oerwoud is reeds tot op grooten afstand van de kust geheel vertiie- tigd door den eeuwenlangen roofbouw der Dajakkers, die jaar in, jaar uit, nieuwe stuk ken woud afbranden. Nog maar heel weinig is daar over van het echte oerwoud, en zoo waarschuwt prof. Winckler ook dit zal spoedig verdwijnen, als daar niet tegen gewaakt wordt. Hoe dicht het bosch later weer opkomt op de verlaten ladangs, toch groeit het nimmer meer op in den oorspron- kelijken staat, zoodat het, van wetenschap pelijk standpunt gesproken, dringend noodig is het overschot ten spoedigste te doen on derzoeken. Op den 22stcn December werd de hoog ste top van den Boekit Raja en daarmede het eindpunt der expeditie bereikt, waarna op den ouden weg gedeeltelijft werd terug gekeerd, om onder an Kajan- en Oeloe-Aer-Dajaksi nog cènige tochten te ma ken naar het Kapocas-gebergte. waarin o.a. dc Boelit Tjong, de geestenberg der Dajaks, bereikt werd. In dit gebied was nog nimmer een Europeaan geweest. Een zeer rijke wetenschappèlijke buit werd verkregen, zoowel op botanisch als op zoö logisch gebied. Zoo werden o.a. twee bloe men gevonden van de bekende Rafllesia (de reuzenbloem van Sumatra en Borneo), doch veel grooter dan de gewone soorten. Deze twee hadden een diameter an ongeveer 88 c.M. Groot wild werd nergens aangetroffen; de rhinoceros, die vroeger zeer veel voor kwam in die rimbocstreken, is thans door den Dajak vrijwel uitgeroeid wegens de hooge prijzen, tol 600 per stuk, welke de Chineezen voor zijn hoorn over hebben Die vormt bij hen een der meest gezochte medi cijnen. Wel werden er aangetroffen een groote menigte beren, wilde zwijnen, stekelvarkens, herten, talrijke soorten slangen en insecten, waaronder myruaden, bloeddorstige muskie ten en bloedzuigers, die net reizen in die streken waarlijk niet tot een pretje maakten. Ten aanzien van het land zelf, kreeg prof. Winckler den stelligen indruk, dat dit zich niet leent voor groote cultures.Wel is het vruchtbaar, hoewel zeer bergachtig, doch de enorme groote afstanden belemmeren het openleggen van het binnenland. De bewoners dier streken stonden vroe ger bekend als de meest gevaarlijke koppen snellers. Nu zijn het vreedzame vriendelijke menschen, waar de expeditie best mee kon opschieten. In het algemeen maakten de Da jaks den indruk, een gezond, krachtig ras te zijn, waar ernstige ziekten slechts weinig voorkomen. Sporadisch werden er gevallen van framboesia aangetroffen. Voor heel dat uitgestrekte gebied, dat eenige malen zoo groot is als heel Neder land, staat slechts. één dokter beschik baar. Dit is Dr. Pflugbeida, de gouv.-arts van Sangan aan de midden-Kapoeas, die meer malen twee a drie weken te voet er op uit moet trekken, om zijn patiënten te bezoe ken. Persoonlijk sprak prof. Winckler warmen dank uit voor de buitengewone hulpvaardig heid, welke hij van bestuur en militairen overal mocht ondervinden, Zonder hunne krachtige medewerking was deze expeditie nimmer mogelijk geweest. Daarnaast sprak hij in het algemeen met zeer groote bewondering over den bestuurs- arbeid in die verafgelegen streken, waar men tot in de meest geïsoleerde kampongs overal met eerbied behandeld wordt en waar de bevolking immer gewillig en rustig'haar be lastingen opbrengt. Naar gemeld wordt, is de controleur mr. Fiévez de Malines van Ginlcel belast met het nieuwe welvaartsonderzoek, ingesteld naar aanleiding van de door de tweede Kamer aangenomen motie-Albarda. Uitdrukkelijk werd bij de totstandkoming van die motie gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt, om een herhaling te forcee- ren van het geweldige onderzoek der Min dere Welvaartscommissie, ook al omdat de Kamer prijsstelt op een spoedig rapport over den huidigen economischen toestand. Is dit mogelijk? vraagt de „Nwe Soer. Ct. om dan zelf het bevestigend antwoord te geven. Zij, die geacht mogen worden hierover te kunnen oordeelen, meenen, dat zulks wel gaat. Want thans kan' men, in veel groote- re mate dan in 1904 het geval was, de be schikking krijgen over gereedliggende sta tistische gegevens. Een beschrijving van den huidigen wel vaartstoestand is hoofdzaak. Een beoordee ling daarvan zou onmogelijk zijn zonder vergelijking met den toestand die vroeger bestond. Men is geneigd te zien naar 1920, een z.g. „topjaar" waarin een stijging op allerlei ge bied merkbaar was. Doch indien men zich uitsluitend daarnaar richtte, zouden onjuis te conclusies het gevolg moeten zijn. Der halve stelt zich de rapporteur voor. om be halve op het jaar 1920, ook acht ie geven op 1919, zijnde het laatste'„normale" oor logsjaar. Geen enkel welvaartsverschijnsel zal builen beschouwing mogen blijven, zoo dat behalve de eigenlijke factoren der wel vaart, zooals landbouw, nijverheid, vee teelt, visscherij, q.d. ook worden bestu deerd de z.g. welvaartmeters, namelijk het' opium- en zoutverbruik, de pandhuisdienst, het yolkscredietwezen, enz. Twee ambtenaren zullen dit belangrijke werk verrichten, namelijk de controleur, dien wij genoemd hebben en de heer Wei ter, lid van den Raad van Nederlandsch- Indië. Eerstgenoemde verzamelt de gegevens, ten einde ze te coördineeren in den hierboven beschreven vorm, terwijl den heer Ch. J. J- M, Weiter de supervisie over het geheel werd opgedragen. KlEEDlNG- Ml MEUEELMAGAZiJkT. ZIJLSTRAAT !9 TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BTALIGNSVÖOKWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING het Hof te Arnhem wegens medeplichtig heid aan bovengenoemden diefstal zijn ver- oordeeld ieder tot 3 jaar en 6 maanden ge- aegenisslraf. Het stuk van J. vao Vuur en is niet op hetzelfde peil als het werk der anderen en zijn ke'uze schijnt een misgreep. Ev'.ert Pieters blijft in het kader van zijn kunnen met 'tl groot interieur ..Moeder weelde" en een tweetal zeestukken, waarin vooral naar blondheid is gestreefd. Van Pothast, die meer in Amerika en Engeland, dan in ons land bekend is, een knap binnenhuis, maat wat zoetelijk. Van J a n's en en Knip eeoige land schappen. Zij zijn wellicht sterker oan de andere inzenders, voortzetters der traditie. Alles te zamen genomen maakt de ten toonstelling (in aanmerking genomen, dat als hoofdlijn bij de samenstelling het doel Hol land te laten zien in Engeland, zooals heden- daagsche schilders, die het naturalisme vol gen dit in bun werk weergeven) een z.ecr aangenamen indruk en het succes .is dan ook bij de bewon&rs van de mooie haven stad aan Engeland's zuidkust groot. Het is een zeldzaamheid, dat een derge lijke tentoonstelling buiten Londen wordt ingericht, maar juist ter bevordering van het vreemdelingenverkeer kan deze uitzon dering dienstig blijken. Aan de Maatschappij „Zeeland op dc eerste plaats alle eer! Over de inzendingen zijn de Engeische bladen goed te spreken en het is pre.tig dit te kunnen vermelden. Deze uitgaaf, bewerkt door den Eieer J. W, A. C. van Loenen, secretaris van Be verwijk en uitgegeven bij N Samson te Al phen a. d. Rijn, kan als een ware vraagbaak geprezen worden voor gemeentebesturen, studeerenden enz., tei'wijl het tevens zoo danig is ingericht, dat het met succes kan worden geraadpleegd door industriëelen en bedrijfsleiders, die in eenigerlci opdient met dc hinderwet, en wat daarbij behoort, te maken hebben Op 15 en 16 dezer zullen onder Roosendaal kaderoefeningen worden gehouden van reserve-officieren, onder leiding van den major Breebaart uit Bergen-op-Zoom. De plannen vo'ot dc C:\nisiusfeesten heb ben \oor Nijmegen nog geen vasten vorm aangenomen. De feesten vallen eerst in Sep tember of October, wanneer ook het Cani- siusmonument onthuld zal worden. Een grootsch plan is in voorbereiding, twee Kardinalen' hebben reeds hun komst naar Nijmegen toegezegd. Een schrijven van den Paus. In zijn jongste Consistorie-rede had de K. Vader aangekondigd, dat Hij weldra een par ticulier schrijven zou richten aan den kardi naal, die de zaken der Oostersclie kerk leidt, betreffende dc viering van het 16e eeuwfeest van het concilie van Nicea. Naar de „Msb." uit Rome verneemt, heeft de H. Vader aan kardinaal Tacci, den secre taris van de congregatie „voor dc Ooster- sche kerk" nu een zoodanig schrijven doen toekomen. In dat schrijven brengt de H. Vader in herinnering, dat Hij in het jongste geheim Consistorie reeds het voornemen te kennen heeft gegeven, het 16e eeuwfeest vfcn het oecumenisch concilie van Nicea uHsterrijk te vieren. De H. Vader verzoekt daarom den kardi naai van gedachten te wisselen met vooraan staande geleerden op het gebied van kerk geschiedenis, voornamelijk met de deskun digen in de geschiedenis der Oostersche kerk, omtrent de wijze, waarop die plechti ge viering het geschiktst zou kunnen plaats hebben. De Paus besluit zijn schrijven met de hoop uit te spreken, dat deze viering een toena- dering zal brengen der orthodoxe en Room- sche Kerken. •<sss«s=====s==a DE TENTOONSTELLING VAN HOLLAND- SCHE SCHILDERKUNST TE FOLKESTONE. Over de opening dezer tentoonstelling, in tegenwoordigheid van vele inzenders, heb ben we reeds een en ander medegedeeld. Wij komen thans op de inzenders zeli terug. Tot het beste werk behoort dat van den luminist Co Breman. Een groot doek niet een maaier in.de zon en het in schoven opgetaste koren valt al dadelijk op bij het binnentreden der zaal in het Museum. Hij is de schilder van de blauw-paarsch schadu wen. Hij geeft de jaargetijden en altijd is het de zon, welke aan zijn werk gloed geeft en warmte en dat is vooral in zijn „opgaande zon", „ochtend in de wei" en „vroeg voor gaar" sterk merkbaar. Van Arthur Briët zijn hier een drie tal mooie doeken tentoongesteld: van Ber nard v. Beek een vijftal landschappen, welke door en door Hollandsch te noemen zijn; van Heyenbrock is een fantas tisch groot doek van een nachtboot met het roode licht en de lampen opgloeiend in het donker; van Frans Langenveld een bijzonder knap schilderij van een afgeleef- den schimmel', grauw tegen een hoop witte steenen bij een in aanbouw zijnd huis. Dirk M u 1 i s is misschien een der knap- sten en zeker een der gevoeligsten onder de Larensche schilders met zijn „Jan" (een oude boer) en de deftige bloemstukken. Zijn toets blijft altijd levendig, maar wat op valt is de groote beschaving van zijn kleur. David Schulman Is het best in zijn winterlandschappen en -zijn groot doek „Winter te Blaricum" trekt de aandacht door zuiver gevoel van uitspraak. Zijn stuk ken uit Volendam zijn veel minder. Een knap binnenhuis door L. van der T O <i g e, een alleraardigst winterlandschap van de bevrèren „Vroesweerde" te Laren met tal van schaatsenrijders en kinderen met sleden toont zijn handigheid, maar stadsgezichten van Amsterdam bleven te véél in de verf. In den zomer van het vorige jaar is in dc dagbladen mededeeling gedaan van het von nis der Rechtbank te s-Gravenhage van 3 Jur.i 1924, waarbij de verkoop der z.g. Duit- sche Maggi's Producten onder de hier te lende, ten°name der Zwitsersche Naamiooze Vennootschap Fabrik von Maggi's Nahrung- smitteln te Kempttal (Zwitserland) inge schreven merken, onrechtraat.g werd geoor deeld. De in 't ongelijk gestelde grossier S. L. te 's-Gravenhage was van dat vonnis in hoo- ger beroep gegaan. Op 6 dezer heeft nu echter het Gerechts hof te 's-Gravenhage het in eersten aanleg gewezen vonnis bevestigd voor zooverre be treft het beginsel, dat onder de Nederland- sche merken der Zwitsersche Maggi Fabriek hier tc lande geen andere dan van die firma herkomstige producten mogen worden ver kocht. Het Hof stelde echter de reeds verschul digde schadevergoeding, welke de Rechtbank onbepaald had gelaten, vast op j 1000.en verhoogde, ingeval van hernieuwde inbreuk, te betalen schadevergoeding van 10. op 50.per dag. Drie maanden gevangenisstraf. De politierechter te Amsterdam, mr. Ser- vatius, heeft Maandag tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld A. Broers, den boterhandelaar uit Landsmeer, "die aan een caféhouder te Amsterdam tijdenlang marga rine, gemengd met boter, verkocht had, in plaats van echte roomboter. Deze A. Broers bekende tijdens het voor onderzoek. dat hij zulks gedurende vele ja ren gedaan had. Zijn kar had een dubbelen bodem. De Hooge Raad heeft Maandag verwor pen de cassatie-beroepen van Ph. G. en G. E. v. d. H„ die door het Arnhemsche Hof zijn verqordeeld ieder tot 6 jaren gevange nisstraf wegens diefstal van J 74.000 uit het correspondentschap van de Ned. Bank te Kampen en van G. P. en Fl. B,| die door JUNIOREN-AFDEELING. Uitslag Zondag 5 April. Afdeeiing B. H. B. C. 4Concordia 3, 11. Afdeeiing C. H. B. C. 5AlPance 4, 03. PROGRAMMA 13 APRIL. Afdeeiing p. H. B. C. 4—T. Y. B. B.5. 2,30 uur Afdeeiing C. V. V. F. 2—Victrix 3, 2 uur, H. Westbrock. H. B. C 5—T. Y B. B. 6, 1 uur Nederlaagwedstrijden. Uitslag van Zondag 5 April. Santpoort lBeverwijk II: 1 0. Santpoort IIBeverwijk: 11. Santpoort IIIB. S. M. I: 1 1. Uit bovenstaand verslag blijkt, dat de prij zen voor het eerste en tweede elftal ne^ steeds in Santpoorts bezit zijn. Dc vereem- gingen, die nog legen Santpoort moeten spelen, hebben dus nog een zeer mooien kans. De prijs, uitgeloofd voor het derde elftal, staat heden nog op Gecl-Wn tl, dat gewonnen heeft met 40. De installatie van mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Het Nederlandsch Olympisch Comité ver gadert. De vice-voorzitter, kapitein PW. Scharroo, opent de vergadering hij deelt mede, dat eenige afgevaardigden bericht hebben gezonden niet aanwezig te kunnen zijn. Als eenig punt van de agenda noemt spr. de verkiezing van een voorzitter. Er wordt gevraagd om candidaten. Er zijn geen candidaten. Er wordt, gestemd. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oyc wordt gekozen. Dan is het woord aan den heer L. A. YV. Hirschinan. Hij huldigt den heer Scharroo voor hetgeen deze gedaan heeft m ziji^ functie van waarnemend voorzitter. Spreker overhandigt den heer Scharroo cert schit terenden zilveren beker als blijk van er kentelijkheid voor hetgeen- de heer Scharroo voor het N. O. C. gedaan heeft'. De heer Scharroo spreekt woorden van dank. Dan wordt de heer Schimmelpenninck binnengenood. De heer Scharroo neemt het woord: hij vraagt den den heer Schimmelpenninck of deze zijn benoeming zou willen aannemen, Waarop een bevestigend antwoord volgt. De heer Scharroo zegt dan dat dc sport bonden algemeen vertrouwen hebben gehad in den nieuwen leider, in wien zij zien een opvolger van wijlen baron van Tuyll, die diens idealen zal trachten te verwezenlij ken. Wij zijn dankbaar aldus kapitein Schar roo dat gij deze taak van wijlen baron van Tuyll zult overnemen en we vertrouwen dat gij den grooten arbeid van hem wilt voortzetten. Onder uw leiding weten wij bij voorbaat, dat het N.O.C. nuttig werkzaam zal zijn voor '28, maar, wat meer zegf, voor de belangen van het Nedcrlandsche volk in al zijn lagen. De heer Schimmelpenninck dankt voor het vertrouwen, dat uit zijn benoeming mag blijken. Ook al kan hij misschien beschikken over enkele gegevens, die hem geschikt maken voor de vervulling van dezen post, toch blijft er over een groot element van vertrouwen. Ik kom tot u aldus de nieuwe voorzit ter met al mijn werklust ten bate van een landsbelang, want ik acht het- inderdaad een landsbelang om Nederland gezond en sterk te maken. Spreker wijdt daarna eenige wöorden aan zijn onvergetelijken voorganger, baron van Tuyll; hij memoreeert diens tact en toewij ding, Zulk een voorganger te hebben, ver vult mij met schroom, maar ook is het' mij een spoorslag. Ik beveel me aldus de nieuwe presi dent in dc welwillende medewerking van de leden van het N. O. C. aan. Bij het aanvaarden van de taak komt al lereerst een landsbelang aan dc orde. De Olympische Spelen van '28 moeten slagen. Laat ons hopen, dat men ook elders dit landsbelang zal beseffen en dat' we straks met opgeheven hoofd den buitenlander tegemoet kunnen treden. Spreker zegt dan verder, dat hij prijs stelt op goede samenwerking met de pers een ernstig beroep om mede te werken ten bate van de propageering van de Olyrnpische ge dachte. Tenslotte wendt spreker zich nog ?ens tol dc vertegenwoordigers van de bonden en hij spreekt de verwachting uit, dat allen samen zullen werken voor de eenheid van ons land ten opzichte van het buitenland. En als men aldus besluit spreker deze leus voor oogen houdt, dan eindig ik met te citeereu dc woorden van Bciteyaer Tromp: „Het zal waarachtig wel gaan. Een luid appjaus volgde op deze welspre kende rede. De voorzitter sloot hierna de vergadering De nieuwe voorzitter van het N.O.C. was geïnstalleerd. EINDWEDSTRIJD GEN. V. MERLEN. Zondag j.l. had dc eindwedstrijd plaats van bovengenoemde vereeniging. Te 1 uur v/aren de schutters bijeen geroepen, een korte vergadering werd gehouden en de wedstrijd nam een aanvang. De opkomst was vrij goed te noemen. Evenals verleden jaar opperen we weer de vraag, is zoo'n middag wel voldoende en geschikt om een flinken gezelligen eindwedstrijd te houden. Wat toch is het geval? De deelnemers moe ten eerst hun verplichte series maken, waarna men dan nog,eens eên extra serietje mag maken. Hiervan komt evenwel niet veel, daar de tijd te kort is. Voor de lief hebbers is het dus na de verplichte series afgeloopen Ook was het weer te mooi om een heelen middag in een warm lokaal te vertoeven. Zou het niet beter zijn den wedstrijd te hou den van 10—2 u. b.v. dan heeft men ook nog iets aan den middag, of ook s-middags schieten, maar dan een grooter programfn„ waardoor men nog meer zijn kachten kan meten. - Het geheel had een prettig verloop en eenige spanning zal er ook wel in, vooral is er hard gewerkt om den prijs voor de meeste rozen in 5 verolichte series, welke prijs door den heer W. Bakker Was e- scbikbaar gesteld. De uitslag teveps var. het winterseizoen is als volgt: Vaste baah buks: lc klas. 1. M. J. Vink; 2. .J Schenkel; 3. W. de Boer; 2e klas: 1. P Deken: 2. P. Kruijer; 3. A. Mos; 3e klas; 1.' R. Theel; 2. Wals. Vaste baan cylinder: te klas: 1. K. de Bont; 2. W. Waalewijn; 2e klas; 1. A. Mos; 2. P. Kruijer; 3e klas: 1. A. Budde. Zilveren wisselbeker max. 1000 p. L. de Raad 950 p. In dezen wedstrijd heeft de Heer de Raad weer eens laten zien waartoe hij in staat is Over 10 series gemiddeld 9o p. te halen is een mooie prestatie. Met eere heeft hij beslag gelegd op den mooien zil veren beker. - Vrije baan buks. Ie klas: 1. H de Bon- 1C099 p.; 2. J. Schonke' 999S p.; 3. L. de Raad 98—98 p.; 4. W. de Boer 99—97(4) —96(5) p.; 5. M. J. Vink 99—97(4)—96(2) p. 2c klas: 1. W. Bakker 100—98; 2. P. Deken 9998; 3 A Mos 9898 3e klas: 1. A. Budde 99—98 p.: 2. R. Theel 98—96 p.; 3. W Lammers 9593 p. Vrije baan cylinder. Ie klas: 1. H. de Bent 60—59 p.; 2. J. MOhring 59—58 p.; 3. W. de F' r 59—58 p.; 4. M. T. Vink 58 57 p.; 2e klas: 1. W. Bakker 58—57(5) p.; 2. P .Kruijer 58—57(3) p.; 3 A. Mos 57— 56 p.; 3e klas: 1. A. Budde 56—54 p. Pcrsone'ele buks. lc klas: 1. L. de Raad 94 p.; 2. M. J. V'.nk 92 p.; 3. W. dc Boer 91 p.; 4. W Waalewiin 90 p.; 2e klas: 1. W. Bakker 94 p 2. P Deken 89 p.; 3. A. Mos 89 p.; 3e klas: 1. M. J. Post 92 p.; 2. A. Budde 90 p.; 3. R. Theel 87 p. Rozenprijs W. de Boer 13 r.; Wisselme- daille: M. J. Vink. Nationale schietwedstrijd te Bloemendaal. Zocals bekend houdt dc Verg. Bloem. Com. roando ter gelegenheid van het 25-jarig be staan een nationalen schietwedstrijd. Het programma is thans verschenen en kunnen we dus iets meer mededeelen. Het hoekje ziet ei eenvoudig doch keurig uit, is duidelijk uitgewerkt en zal ftienig goede schutter uit den lande bewegen een reis naar Bloemendaal te maken. De wedstrijd wordt gehouden op 2, 3, 4, 9, 10, 11 1- 16, 17. 18, 19. 20, 21, 22, 23 en 24 Mei. even wél op buks- en cylindergewecr op 12 ha nen in de schielzaa! van Hotel reeburg te Bloemendaal. Dc volgende wedstrijden wordeu gehou den: korpswedstrijd voor vereenigingen en rfd. van Land- en Zeemacht, Politie, Land storm en Burgerwachten. Eere korpswedstrijd, Jubileumwedslrijd, Personeele- en vrije baanwedstrijd cn Meester-Flobertschutter wedstrijn. Er mag staande of knielende worden ge schoten. Vele en mooie prijzen zijn beschik baar gesteld en liggen ter bezichtiging w de etalage van de firma Ant. Cassee Sr Z.n„ Kerkplein 10—12, Bloemendaal. Dc mleg- prijzen zijn normaal, behalve voor den per- soneelen wedstrijd. Het komt ons voor, ck, vele mindere en ook middelmatige schutters geen 2.— voor een kaart zullen uitgeven. Wij wenschen ÏL. C. een grooten deelname en goed succes toe, zij verdient het len volle. De Ver. van Gymn. Onderwijzers komt te Haarlem op Dinsdag, Woensdag en Donder dag na Paschen. Het spreekt vanzelf dal dit bezoek ge paard zal gaan met diverse sportdemonstra- ties en men is cr in geslaagd een zeer aan trekkelijk programma samen te stellen. Dinsdag half vier is er een demonstratie in Stoop's Bad. Dienzelfden dag s middags half vijf «or den drie demonstraties gegeven in het Ken- nemer Lyceum. In de zaal geven verschillende leden van de Athlet. Ver. „Haarlem" ath\etiek. Op het fraaie sportterrein is vooreerst een Rugby-wedstrijd tuschen de Delftsche Stu denten en een ploeg van de le vijfjarige H. B. S. Verder een hockey wedstrijd tusschen n Bloemendaal elftal en een combinatie van het Kennemer Luceuni. Woensdag half twee worden de heeren ten Stadhuize ontvangen. Vr.: Kunt U mij ook opgeven, wanneer er examens worden afgenomen voor cou- peuze of knipster? Waar wordt het examen gehouden, in Den Haag of Amsterdam? Antw.: Ons niet bekend. Vr.: Heeft een Ouverture de beteekenis van inleiding van een concert, of is de be teekenis: inleiding tot een opera? Antw.: Ouverture heeit vrijwel altijd de beteekenis van inleiding tot een opera. Vraag: 1. Bestaat er in Engeland een soort eéreteeken onder den natim van „De orde- van den Kousenband"?. 2. Waar wordt öi; gedragen? Antwoord: Ja. dal is een Engelsohe Orde. Dc orde van den Kouseband is door Eduard III in 1350 ingpstcld. De oorsprong is onu--- kend. Hierover zijn verschillende lezingen in omloop. Deze orde wordt slechts uitge reikt aan rcgecrende vorstelijke personen of leden van den hoogen adel. Het bezU dor orde wordt aangeduid met K. G. (Knights of the Garter). Het teeken zelf beslaat uit een gouden halsketen met beeld van St. George te-oaar.t en een blauw met edelgesteenten versierd lint, dat voortdurend om 'het linkerbeen moet worden gedragen. Vraag: Dezer dagen wilde ik mijn aanslag in de inkomstenbelasting, restant 192324 en eerste gedeelte 1924—1925 voldoen mei eene schuldbekentenis Ncd. 5 pCt. van 1919 Mij werd door den belastingambtenaar te kennen gegeven, dat deze wijze van betaling alléén kan worden gevolgd, indien dc be dragen, op de biljetten vermeld als verdedi gingsbelasting, le zamen minstens 100 uil maken. Tk meert evenwel, dat volgens eene resolutie van den Minister van Financiën vr- naar ik meen, Januari of Februari j.l., de inkomstenbelasting op bovenvermelde wijze kan worden betaald, onverschillig hoe veel verdedigingsbelasting .daarin begrepen is. Zoudt u me .hieromtrent kunnen inlich- tcn? Antwoord: De gewone inkomstenbelastin gen kunnen niet betaald worden met Ned. Schuldbekentenissen. Slechts verdedigingsbelasling boven I 100 is op die wijze betaalbaar. Als de V. B. II, voorkomende op het Kij.cs- inl.omstenbiljet en V. B. I B, voorkomendê op de vermogensbelasting aanslag meer dar. f 100 bedragen en het biljet is met ader 'dan 3 maanden, dan is de betaling op at door u aangegeven manier mogelijk. Van een ministerieele resolutie van Ja nuari of Februari is niets bekend. DINSDAG 7 APRIL. BRUSSEL 265 M. 7.35 u„ gedeehen uit „Faust CHELMSFORD 1600 M. 7.50 u-, muziek, zang, voordracht; 10.20 u.: Savoy Hotel Jazzband. EIFFELTOREN 2650 M. 5.20 uur. Concert. RADIO PARIS 1780 M. 8 uur. Con- cerl HLLVERS. DRAADL. OMROEP 1050 M. 6—8 u. Diner-Concert 8—10 Harmonica- en Xylophoon-orkest WINTERTIJD Nieuwsberichten (Vaz Dias) Amslerdaft P. C. F. F. Golflengte 2000 M. Dagelijks (uitgezonderd Zondag 8.15 8.30 v.m.; 10- 10.12 v.m.; 11.30—11.55 v.im; 12.15—12.30 n.m.; 1.05—1.20 n.m.; 3—3.30 n.m.; 4.154.28 n.m. Tijdseinen: 10.15 v.m. en 4.30 n.m. Effecten en Geldkoersen (Vaz Diaz, zie hierboven) te 1.301 452 2.15—2.oO en 2.45 n.m. (uitgezonderd Zondag en vacan- tieéagen en Zaterdag alleen 10.3011.30 Weerberichten Vossegat Bé i M.: 11.10 v.m. en 12.30 n.m. en 8 n.m. (Ge meenlijk Morseseinen in langzaam tempo, waarop men zich oetenen kan Londen 2 L.O. golflengte 365 M. 1.20—2.20 Concert: 3.35—5.05 causerie; 4.20 —5.20 Concert; 5.50—6.35 Kinderuur; 7.05— 7.15 Lezing; 7.20 Weer- en Nieuwsberich ten- 7.50 tot einde concert-, zang-, opera- oi populaire avond 8.20—11.20 Maandag, Don derdag en Zaterdag na 10.20 Jazz-band uil hel Savoye-Hóte) Tijdseinen GreenwicH 1.20, 4.20 en J.20; Big Ben 7.20 'Zondags: 3.20 Concert; 5.20 Kinderuurtje; 8.20 Concert; 9.20 Kerkdienst; 9.3S— 10.35 Concert Tijdseinen Greenwich 10.20 s- avonds; Big Ben 3.20. Diverse Engelsche stations hebben onge- »eer dezelfde zenduren en wel: Cardiff 5 W.A. op 350 M. Manchester 2 Z. Y op 375 M. Bournemouth 6 B M. op 385 M. New Castle 5 N. O. op 400 M. Glasgow 5 G. S op 420 M. Birmingham 5 1. T. op 475 M. Aberdeen 2 B D op 495 M. Radio Paris S. F. R. 1780 M. 12.50 Berichten; 1.05 Concert (Tzigane orkest); 2.05 Beurs; 4.50—6.15 Koersen en Concert (vocaal of instrumentaal) ;8.5010.20 Berich ten en Concert of aansluiting op Opera of anderszins. Zondags: 1.052.20; 5.056.20; 9.20 10.20 Concert. Bovendien gemeenlijk V rijdag, Zondag en Woensdag 10.20 tot 11.05 Dansmuziek. Eiffettoreu F.' L. 2600 M. 7 en 11 uur v.m., 7.20 en 10.35 n.m. Weerbericht 3.50 n.m. Beursversiag 6.307.15 n.np. concert 11.20—11.25 n.m. en 12.04 Tijdsei nen. Ecoie Supp. P. T. T. 450 M.: Dage lijks. behalve Maandag te 9.20 D.in., voor' drachten, enz Petit Parisien 340 M-: Gemeenlijk Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 8.50 n.ia. concert Brussel S. B. R. 265 M. 5.20 6.20 a.m. en 8.35—10.20 n.m. concert. Haren (Brussel) B. A. V. 1100 M. 5.10 n.m. weerbericht. Königswusterhausen L. P. 4000 M. 7.20 v.m.6 n.m. berichten en concert (onge regeld) op 2700 M. Zondag alleen 11.2§ v.m.12.20 n.m. Eberswalde 2700 M. Gemeenlijk Dinsdag en Donderdag 7.20—8.20 u. n.m. concert. Chelmsford 1600 M. gemeenlijk zeil de programma als 2 L. O. Duitsche ^Stations werken op golflengten van 390460 M. van omstreeks 410 uur met afwisselend programma en tussckenpoo* Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij D. Heyting, Westerhoutstraat1 1, een gouden dames armbandhorloge; Bureau van politie, Boekenrodestraat 9. eeji honden penning; Bureau van politic, Raadhuis straat, een ceintuur en een handschoen; Witbraad, Landzichliaan 14. een rijwielbe- lastingmerk; Greutemeycr, Cloosterlaan 1. een damesportemonnnie met inhoud; H. Bakker, Edisonstraat 15, een pop (kinder speelgoed); J. Bank, Balistraat 7, een lede ren pantoffel en een houten pijp; I Snocks, Voorweg 57, een R. K kerkboekje; Van Rcode, Raadhuisstraat 26, een ceintuur; Van Straten, Voorweg 17, een groentemandje; D, Pettersiyi, Berkenlaan 19, een paarden* denk; Vos, Rijksveldwachter, Bennebroek, een lorgnet met gouden montuur; J. v. d. Groen, Eikenlaan 17, een bril in étu.; N. Pronk, Haemsledeplein 4. een armband (imitatie); H. van der Weiden, Oude Post- huisstradt' 14, een zakmes; J. Dalman, Lpidschevaartweg 91. een rijwielbelasting- merk. In *hct 'algemeen verkooplokaal aan dc Nieuwe Gracht, had Maandagavond de ver- Looping bij afslag plaats van de buitenplaats „Karmel", aan den Hoogen- en Midden Duir cn Daalschen weg te Bloemendaal. De uitslag der verkooping was als volgt; Villa Linnaeus 10610, opgehouden; villa Gozicna 14525, opgehouden; villa Karmel f 37140, opgehouden; bouwterrein Midden Duin en Daalscheweg 8230, gekocht' door t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9