3s* De zorg voor de open bare gezondheid. Rondom het Politiek Advies. Woensdag 8 April 1925 48ste Jaargang No. 16013 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 9 April Internationale Voorjaars bloemententoonstelling, Heemstede. Aan de noodrem getrokken. Matthaus Passion. R. K. Begrafenisvereeniging. onder- afdeeling Ned. R. K. Werklieden verbond, afd. Haarlem. Zwemfeest Politie-Sportver- eeniging „Haarlem". Het Georganiseerd Overleg. Personalia. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De autobussen in de stad. J. J. VVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Kruisverboitd en Mariavereeiiiging. Jubileum B. Zijlsra. <3o abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: #»r week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertcntieo 35 cent* per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden niededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 cL per regel. Vraag- en <jan bod-ad ver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Mleabonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardea, Qfjnn Levenslange geheele ongescmktneia tot werken door f 7C(| f 250.'!?è!,V voef oT •etren ongevallen verzekerd voor een. der volgende uitkeenngen «UUU. verlies-van beide armen, beide beenen of beide oogen -vyig uken afonn e" eenhand, f" J9K een oog bij verlies van een 4' L|j duim of wijsvingfer 1 JU. bij een breuk van f Éft bij verlies van een been of arm I *«1. andere vinger. Wij zijn onzen lezers nog een slotartikel verschuldigd op onze beschouwingen over het wetsontwerp op de met openlijke aan prijzing in het verkeer brengen van midde len tegen ziekten. Het karakter van hef wetsontwerp wordt in de volgende zinssneden van de memorie van toelichting het best gekwalificeerd: „Het aangeboden ontwerp beoogt een pre ventief toezicht op de middelen, die met openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht. Voordat het publiek aan het ge vaar daarvan wordt blootgesteld, moet de Kegeering gelegenheid hebben het middel te onderzoeken, om naar gelang van den uit slag van dat onderzoek, het met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen van dat middel al of niet te verbieden. „Daarentegen zal volgens het ontwerp het preventief toezicht zich niet uitstrekken over middelen, die zonder aanprijzing in het verkeer worden gebracht, omdat die midde len niet worden opgedrongen en het gebruik daarvan alleen van hun deugdelijkheid af hankelijk zal zijn." Wie deze motiveering goed leest, zal er uit zien, dat de geheele zorg van de rfe- geering voor onze gezondheid zich daartoe uitstrekt, dat het reclame maken voor patent-geneesmiddelen onderdrukt 1 wordt. Men zal alles in den handel kunnen brengen, wanneer men het maar niet door gedrukte reclame aan het publiek opdringt! Dat er op die manier al heel weinig van de officieele zorg voor onze gezondheid terecht zal komen, moet toch voor iedereen duidelijk zijn. Wie meent het zelf-dokteren en de kwakzalverij te kunnen bestrijden door de reclame voor patent-geneesmiddelen te on derdrukken, heeft al een zeer slechten,kijk op de menschheid. De verkoop van allerlei ongecontroleerde, verpakte middelen tegen ziekten zal kunnen doorgaan, mits er maar geen pakkende beschrijvingen en gebruiks aanwijzingen bij zijn gevoegd. Deze geheim zinnigheid zal de middelen wellicht nog meer in trek doen komen en er zal een handel in „geheimzinnige" middelen ontstaan, die ons gevaarlijker lijkt dan de openlijke ver koop van thans. Wanneer de Overheid de volksgezondheid nog beter dan tot nog toe wil beschermen, kan zij toch waarlijk wel nuttiger werk doen. Is de controle op geneesmiddelen en z.g. geneesmiddelen niet streng genoeg, laten de bestaande bepalingen dan verscherpt wor den. Is er reden om aan te nemen, dat het groote publiek, door reclame misleid, ge regeld middelen gebruikt welke schadelijk zijn voor de gezondheid, laat dan geen ver koop van zulke middelen toe dan na keu ring vooraf. De regeering heeft dit ook over wogen; maar zij wijst deze repressie af: het instituut zou niet alle middelen in handen krijgen; en de publicatie van dc onderzoe kingen, waardoor het publiek het goede zou kunnen schiften van het slechte, zou geen afdoende bestrijding geven. Waarom niet? Mits de Overheid maar niet de pretentie heeft om den burgers voor te schrijven, wat als geneesmiddel moet worden beschouwd en wat niet, kan zij de gezondheid zeer goed bevorderen, door eenvoudigweg onderzoek van patentgeneesmiddelen verplichtend te stellen en de absoluut schadelijke te verbie den, Dan doet zij haar plicht; maar omdat zij meer wil doen vervalt zij in dwaasheden. In verband met het ingediende wetsont werp schreef dezer dagen een arts te 's-Gravenhage in de N. Rott. Courant een stuk over een veel grooter gevaar voor de volksgezondheid dan de z.g. kwakzalverij, waartegen de .egeering het opneemt, n.m. het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde van zielziekten. Wat deze dokter meedeelt over de practijken van allerlei dilettanten, die zich zelf met den naam Van doctor en zelfs professor betitelen, zonder ooit aan een universiteit te zijn geweest en die hun patiënten met spiritisme, occultisme en meer fraai's tot aan den rand van het graf bren gen, dat alles doet vragen of de officieele bezorgdheid voor de openbare gezondheid zich niet met meer vrucht op een ander ge bied dan dat der reclame voor onschuldige stroopjes en zalfjes kan bewegen. Dezer dagen lazen wij een bericht, dat in verband met een klacht van een maga zijn te Liverpool, de commissie voor volks gezondheid 9000 chocolade-Paascheieren in beslag genomen en ze vernietigd had. De eieren kwamen den chef van het magazijn wat verdacht van kleur voor. Een analyse wees uit, dat de eieren kie- zelzuur, fijn glas, lood, koper, zink en zaag sel bevatten. Er was ook nog een zeker pencentage chocolade bij. Ziehier bet voornaamste terrein der Overheid voor de volksgezondheid; en op dit gebied is nog heel wat te doen. Wil de overheidszorg zich nog verder uit strekken dan bescherming van het publiek tegen ondeugdelijke waar en de menschen er toe brengen hun gezondheid uitsluitend aan bevoegde medici toe te vertrouwen, dan zal naar die volksopvoeding langs een anderen weg dan die der bestrijdig van reclame voor palent-geneesmiddelen gestreefd moeten worden. In het instituut van den schoolarts en den schooltandartsendienst ligt al de kiem van die volksopvoeding. Van jongs aan moet de mensch zich gewennen om rich op geregelde tijden onder medische con trole te plaatsen. De ideale toestand zou zijn bereikt, wanneer in elk gezin op geregelde tijden de huisarts ook ongeroepen binnen trad en het „voorkomen is beter dan ge nezen", de algemeene leus werd. Bij gelegenheid van een jubileum van de Nederlandsche Maatschappij voor Genees kunde is deze wenschelijkheid in den breede in dit blad uiteengezet. Momenteel is de toestand zóó, dat in de meeste gezinnen de dokter alleen binnenkomt, wanneer de doorgaans onbevoegde gezinsleden dit noodig achten. Vandaar dat dagelijks wordt geconstateerd: wanneer deze patiënt eerder onder behandeling was genomen, zou gene zing mogelijk zijn geweest, terwijl hij nu moet worden opgegeven. Voor lichte geval len wordt een dokter midden in den nacht ui', zijn bed gehaald; terwijl men jaren lang met t. b. c., ernstige maag- en leverkwalen blijft voortsukkelen en zelf-dokteren met allerlei gevaarlijke en ongevaarlijke huis middeltjes, maar dén medicus verre laat. Wij hebben toen naar aanleiding van een rede van den voorzitter der Mij. voor Ge neeskunde geschreven: laat de dokters organisatie het initiatief nemen, om de menschen te leeren zich bij een medicus te abonneeren, die op geregelde tijden een ger ziii bezoekt, de leden op het gebied van voeding, kleeding en verdere lichamelijke verzorging van advies dient; zijn patiënten onderzoekt en gadeslaat' zoo tijdig en gere geld, dat zij geen werkelijke patiënten wor den enz. Wanneer de Overheid de volksge zondheid wil bevorderen, laat zij druk uit oefenen zoowel op dokters als op de be volking om in die richting te gaan. Zij zal een heel watnuttiger werk doen dan te strijden voor de aanneming van dit onmoge lijke wetsontwerp. KRUIDJE-ROER-ME-N1ET. (Ingezonden). Mijnheer de Redacteur. Mag ik naar aanleiding van het ingezon den stuk van den heer van Tetering in uw blad van 6 April s.v.p. een plaatsje? Bij voorbaat mijn dank. De heer v. Tetering ziet, dat blijkt uit zijn geheele stuk, op klaarlichten dag spo ken en vervalt daardoor in groote onbillijk heden en insinuaties en moet dan ook bij den nuchteren lezer afstooten. Eerstens dit. De heer v. T. zegt zelf het te betreuren dal een man als Loerakker geen betere plaats op'het P. A. heeft ge kregen en is in zooverre hem de actie sym pathiek, maar toch maakt hij even daar voor de opmerking: „Loerakker met een eenigszins lichtere nuanceering. in, rood dan de zoon van den Aartsengel".,.. Wat bedoelt de héér v. T. hiermède? Zou het niet meer fair zijn indien hij rond weg schreef wat hij bedoelde? Ook laat de heer v. T. zich van den klei nen kant zien wanneer hij insinueert aan hel adres van een sociale organisatie, Het slaat ondergeteekende toch zeker als R. K. kiezer vrij om te ijveren voor de candidatuur Loerakker zooals zoovelen dat doen? En het feit, dat hij tot voorzitter van dat comité is benoemd mag, tóch vöor den heer v. T. geen aanleiding zijn tot beschou wingen over te gaan die kant noch wal ra ken, Alles wat door mij wordt gedaan tot bevordering van de candidatuur Loerakker doe ik als privaat persoon en ik tart den heer v. T. om zijn verdachtmakingen met feiten te staven. Ik doe niets anders dan van mijn recht als kiezer gebruik maken. Is ook de heer v. T. op geenerlei wijze aan de middenstands organisatie Verwant? Niet dat ik daartegen, bezwaar maak, maar wel durf ik zeggen, dat als de héér v. T de scheiding tusschen de sociale en politieke organisatie zoo goed weet te bewaren als'ons comité, er dan wel geen aanleiding tot bemerking zal bestaan. Nu wal de propaganda zelf betreft. Kan de heer v. T. aantoonen, dat de propaganda door het actie-comité Loerakker gevoerd, onreglementair en dus ongeoorloofd zou zijn. Immers neen. De actie wordt gevoerd geheel in overeenstemming met wat het kiesreglement aangeeft. Indien hij dus iets te verwijten heeft moet hij aan een ander adres zijn Nog door niemand is onze actie minder correct genoemd en wanneer hij mij in zijn Mgezonden stuk laat zeggen „dat nooit" dan wil ik dat hier nog wel eens herhalen en geef den heer v. T. de verzekering dat met alle inspanning zal worden gewerkt om Loerakker op een betere plaats te krijgen. Maar wij zijn en blijven Katholieken die de eenheid in de Katholieke partij wenschen te bewaren en er nooit aan zullen mede werken een scheuring in de partij te bren gen. Wij zullen werken tot en met 26 April en vertrouwen ten volle op een gunstige» J uitslag omdat wij ons verzekerd weten van de sympathie van duizenden, maar al mocht onverhoopt de stemming in de kiesvereeni- gingen zoo uitvallen, dat Loerakker geen betere plaats zou krijgen, zoodat het dus buitengesloten zal zijn dat hij weer in de Tweede Kamer terugkeert, dan nog zijn wij Roomsch genoeg om terzelfder tijd onze actie stop te zetten en als één man te stem men op de Roomsche lijst. Dit wil de heer v. T. blijkbaar niet en dreigt met vrije lijst uit te komen. Zonder de minste aanleiding begint hij al te pruilen: raak me niet aan hoor, anders gaan al de beeldjes van de kast; 'k waag er de geheele partij aan als je probeert mij te na te ko men. Zooiets is bijna niet ernstig te nemen en ik kan dan ook den heer v. T. de troost niet geven, dat wij van plan zijn om onze actie te staken. Integendeel, we zullen met alle kracht die in ons is, ijveren om te zorgen dat de heer Loerakker een betere plaats bekomt, dan hem nfi is toegewezen en we zullen alle R. K. georganiseerde kiezers van Noord en Zuid-Holland verzoeken om hun stem op 26 April op genoemden heer uit te bren gen. Dan behoeven we niet te vreezen of we bereiken hetgeen we ons voorgesteld heb ben en zal de fout die men begaan heeft, volkomen hersteld zijn. En de middenstanders die zeker toch niet allen zoo'n kruidje-roer-me-niet-naiuur hebben als de heer v. T. kunnen gerust zijn; daaromtrent waren beantwoord werden de onze actie gaat geheel langs hun actie heen j verslagen goedgekeurd. en komt daarmede op geen enkele wijze in Hierna werd behandeld een concept- botsing. J. DEKKER. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna- dering gesloten, tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St, Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur Bestuur Spaarkas 8 uur. Gem. Concertgebouw. Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door George Robert 2—3 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint- ^an- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 1J4 van 2654 en s avonds van half 8— half 9 uur. s Zaterdags alleen "an 92 en van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur,-en 's avonds van 89 urn behalve Zaterdag avond Tel U67J Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en- aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruijen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.tn,„ gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Te|, 1167J R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uyr op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum- Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelvcrband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het grocn-wit schild aan den buisgevel. reglement dal op sommige punten, vooral waar het betrof het toelaten van niet-leden van het R. K. Werkliedenverbond. nogal eenige discussie uitlokte. Het was dan ook al flink laat, toen dit reglement in zijn geheel, nog aangevuld met een nieuw artikel, waarvoor het bestuur de redactie nog nader zal vaststellen, werd goedgekeurd en aangenomen. Hierna werd met het oog od het late uur besloten het verdere gedeelte van de agenda ftan te houden en te behandelen op een andere vergadering, welke binnen 14 dagen zal plaats vinden en werd de verga- Wie van rustige beschouwing, van een ongestoorde bezichtiging houdt, bezoeke nu de tentoonstelling. Op onze rondwandeling gisterennamiddag op het terrein zagen wij groepen belangstellenden, die de buiten tentoonstelling bezichtigden. En werkelijk, Wij ontkwamen niet aan den indruk, dat deze bezoekers beseffen, wanneer en hoe eene vollegronds-tentoonstelling bezichtigd moet worden. Hoe bij uitstek is dit gedeeltelijk inge sloten terrein bij het prachtige voorjaars weer geschikt om er rond te dwalen! 'En de zonnewarmte doet wonderen! Nu kan men niet meer zeggen „de volgende week, zal dit of dat in bloei staan, neen, de groei gaat nu zóó snel, dat van dag tot dag nieuwe kleuren en nieuwe bloei valt op te merken. Met zekerheid kan thans reeds gezegd worden, dat met Paschen de hyacinthen zullen bloeien. Nabij de Leidschestraat werd hedenmor gen in den sneltrein, welke 9.52 uur van Amsterdam naar Den Haag vertrekt, plotse ling aan de noodrem getrokken en enkele oogenblikken later stond het hijgende mon ster stil. De wegwerkers, die daar ter plaatse bèzig waren en de buurtbewoners dachten, dat er iéts ernstigs gebeurd was en spoedig was er veel volk op de been. Wat bleek echter bet geval te zijn? Tc Amster dam was iemand, die in Haarlem moest zijn, in den trein gestapt, niet wetende, dat deze in Haarlem niet stopte. Toen het station Haarlem gepasseerd was en de trein in snel le vaart doorging, zag de man, die beslist in Haarlem wezen moest, geen andere uit komst, dan aan de noodrem te trekken. Hij was nu in Haarlem, doch bereikte zijn doel slechts ten koste van een proces-verbaal en joeg daarenboven nog vele den schrik op het lijf, omdat zij iets vreeselijks vermoed den. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Bestuur der Haarlemse!:? Bachvereeniging en van de Mij. Toonkunst besloten heeft de Algemeene Repetitie van de Matthaus Passion" op Zaterdag as. half 2 uur in de Groote Kerk, alhier, óók toegankelijk te doen zijn voor het publiek. Wij verwijzen verder naar de advertentie in dit blad. Dinsdag hield bovengenoemde vereeni ging haar jaarvergadering Na opening met den chr. groet en voor lezing der notulen welke onveranderd wer den goedgekeurd, brengt de secr.-penning meester zijn verslagen uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 478 leden telt In 1923 hadden er 22 begrafenissen plaats terwijl in 1924 voor 16 begrafenissen werd zorg gedragen welk. allen tot groote te vredenheid der leden werden uitgevoerd. Het financieel verslag sloot met een batig saldo van 700.58. Nadat eenige vragen Tijdens het gisteren in Stoop's Bad gehou den Zwemfeest van de Haarl. Politiesporl- vereeniging, werd door de Haarl, Reddings brigade gebruik gemaakt van het koplicht, een nieuwe vinding, waarbij hel den redder mogelijk is onder water duidelijker te onder scheiden. Naar men ons mededeelde zoekt men nog naar verbeteringen om het apparaat meer volmaakt te doen zijn. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der Politie S. H. werd gisterenavond in Stoop's Bad een zwemfeest gegeven, dat in alle op zichten geslaagd mag heeten. 1 Even over achten opent de heer G. J. P. Verschoor het zwemfeest met een korte toe spraak, waarin spr. het talrijk opgekomen, pu bliek een hartelijk welkom toeroept en de diverse medewerkers(sters) bedankt voor hun daadwerkelijke bereidwilligheid. Het programma opent met het nummer 20 M. beginnelingen. Daar er slechts 2 deel nemers aan de start verschenen, was cle strijd nu ziet zoo bijzonder spannend. De uitslag luidt 1. F. Kroder in 29.2 sec. 2. J. Schreur in 35 sec. Het nummer 60 M. zwemmen wisselslag gaf meer spanning en felle kamp te zien. Tenslotte werden H. J. Mulder, Insp. A. Berentsen en J. v. Huis, resp. le, 2e en 3e prijswinnaars. Het figuurzwemmen, dat thans volgde, leverde als steeds weer een aardige aanblik op, waardoor de naam van den leider, den heer Joh. M. Schmidt, dan ook wel borg is. Het slot ervan, een hoeratje voor de Politie S. H. geaccompagneerd door rateltjes, was bizonder aardig bedacht) Jammer, dat door het losraken van een stopcontact, het" licht effect van gekleurde lampjes moest ontbre ken. Bij het volgende nummer rugzwèmmen 40 M. ontbrak de noodige spanning niet. De volgende dienaren van den H. Her- mardfd tlekea e .neisteTe M 1. H. J. Müiuer in 4b,j set. 2. Insp. A. Berentsen in 49,3 sec. 3. J. C. v. d. Kroft in 49,4 sec. Het programma vermeldde nu estafette- zwemmen voor de dames 4 x 20 M. wissel slag. Luide aangemoedigd zwommen de dames wat zij konden. De verschillen waren slechts miniem. De uitslag was 1. Waterratten in 1 min. 7 sec. 2. Zignea in 1 min. 10,2 sec. 3. Delft in 1 min. 13 sec. Vervolgens werden door een aantal leden der Haarlemsche Reddingsbrigade eenige proeven gegeven van zwemmend redden. De demonstratie slaagde naar wensch en gaf eenige aardige, door het publiek zeer gewaardeerde momentjes te zien. Als laatste nummer voor de pauze stond op het programma de polo-wedstrijd tus schen een veteranen-zevental der Water ratten en de Politie S. H. Nadat de W. R. voor rust vrijwel steeds in de meerderheid was geweest, ging de rust toch nog met blan ke score in. Na rust is de Politie S. H. steeds sterker en van een geboden gelegenheid maakt Huisman gebruik om aan de politie de overwinning te bezorgen (10). Vermel ding hierbij verdient het feit, dat de heer Verschoor, ondanks zijn lichte ongesteldheid toch nog heel goed meespeelde. Hulde Tijdens de pauze en ook tusschen de diverse nummers liet het strijkje van den heer Rodrigues fereira (strijkje Boon) zich op zeer verdienstelijke wijze hooren. Na de pauze kreeg men onmiddellijk de polo-wedstrijd tusschen H.P.C. en Hilligers- berg. Het was een kamp, waarbij voor rust beide partijen vrijwel tegen elkaar opwogen. Hilligersberg neemt evenwel nog voor rust met een goed schot de leiding (10). Na rust is Hilligersberg steeds in het offensief en weten ze de score tot 40 op te voeren. Bij H.P.C. viel het op, dat er zoo weinig verband in het zevental was. Het volgende nummer was popduiken, alleen voor de politie. De uitslag luidde 1. H. J. Mulder in 25 sec. 2. J. C. v. d. Kroft in 33 sec. 3. A. v. d. Vlies in 35,1 sec. Buitengewoon mooi en spannend was het nummer estafette-zwemmen voor heeren 4 x 40 M. wisselslag. De ploegen kampten om het hardst, luid aangemoedigd door hun clubgenooten. Tenslotte werd No. 1. Waterratten I in 1 min. 55,3 sec- No. 2. Hilligersberg in 2 min. 7 sec. No. 3. Waterratten II in 2 min. 7,5 sec. De laatste wedstrijd van het prograamm was de vrije slag 40 M., die ook al niet aan spanning ontbrak. Uitslag 1. J. Huisman in 35,2 sec. 2. H. J. Mulder in 40-,4 sec. 3. A. v. d. Vlies in 43, 3 sec. Tot slot nog een demonstratie schoon- springen van de dames Mevr. Bep Venema- Kooyman en M. Slijper en de heer G. R. Hemsing Jr. met zijn leerlingen J. C. Veld- hoff, P. Okhuysen, S. v. d. Meer en J. Schoun. De vorderingen bleken uitstekend te zijn en vooral de jongste leerling de 15-jarige Jan Schoun, gaf blijk van talent. De laatste spron gen van de heer Hemsing met Jan Schoun waren keurig Aan t slot van den avond gekomen, reikte de heerTenckink de prijzen aan de winnaars uit. De Politiesportvereeniging „Haarlem" kan met genoegen en voldoening op dit zwemfeest terugzien. Deelneming der Politie-organisaiie. Door den heer M. L. A. Klein, lid - an den Gemeenteraad is aan den raad der gemeente Haarlem een schrijven gezonden van den volgenden inhoud; Bij de algemeene beschouwingen iv :r raadsstuk no. 36 betreffende de reorganisa tie van het georganiseerd overleg stelde^ on dergeteekende de vraag nopens de erken ning vah het politiepersoneel bij het behan delen van onderwerpen, welke de belangen van hel gemeentepersoneel in zijn geheel raken. De wethouder van O. W., voorzitter an de Centrale Commissie van Overleg gaf ten antwoord, dat onder algegncene zaken ook het politiepersoneel meermalen zou vallen, zooals bijvoorbeeld bij het adviseeren om trent ziekte- en wachtgeldregelingen, toesla gen enz. en mocht hij met instemming van den heer burgemeester verklaren, dat ge lijk tot nu toe de politieorganisaties tot de gemeenschappelijke vergaderingen van hei overleg waren toegelaten, dit in de toekomst evenzeer zou geschieden. Ook dc organisa ties hadden zich hiermede accoord verklaard en was met instemming van de politieorga nisaties door het G. O. geadviseerd tol toe lating, medespreking, doch bij eventueele stemming onthouding. Het laatste gedeelte vai. dit advies, hoewel geheel overeen komstig de waarheid, was in zooverre ni.ii de meening der desbetreffende vereenigin- gen, dat zij indien het ooit in de gemeen schappelijke vergaderingen tot een stemming mocht komen wel degelijk en zeer gaarne over haar eigen belangen willen meestem men. De afgevaardigden der politionecie organisaties waren onderling overeengeko men zich uit te spreken voor een afzonder lijk overleg van of voor hel politiepersoneel en indien de Centrale Commissie ook onder werpen zou behandelen, welke de belangen van dit personeel betreffen als .gelijkhe- rechtigden" tot de desbetreffende vergade ringen zouden toegang hebben op gelijken voet als de afgevaardigden der andere orga nisaties, Werd deze' meening door den woordvoerder der politie-organisaties on duidelijk weergegeven, het antwoord van den voorzitter van het G. O. wekte door de bestendiging van den toestand den indruk, dat „gelijkberechtiging bedoeld werd, het geen later bleek niet geheel juist te :;jn. Bij het vaststellen van statuten en -egle- menten verdient het aanbeveling Ynet den gegroeiden toestand rekening te houden en bij eene herziening der reglementen zich hij de gewijzigde situatie geheel aan te oassen. In het gegeven geval, nu de politie-organisa ties reeds sedert 1921 bedoelde gemeen schappelijke vergaderingen mochten bijwo nen en aan de discussiën deelnemen, zelf; op het vaststellen van het „advies" haar in vloed konden doen gelden, acht ondergetee kende het redelijk en billijk, dit in de des betreffende verordening te omlijnen, hegteen des te beter kan, nu vast staat dat men be stendiging van den toestand wil. Elders heeft men dit vraagstuk oogelost door aan artikel 1 een alinea c. toe tc 'voe gen luidende: „een Commissie van -Overleg voor zaken, rakende politiebeambten en ie Apeldoorn ontwierp het college van B. en W aldaar een aanvulling van een a'rtik-1 eener-soortgelijke verordening met net ken nelijke doel de politie-organisaties als go- lijkberechtigden op te roepen, toe tc laten en mede te laten werken aan de tol-stand- koming der adviezen, wanneer het aken geldt voor het gemeentepersoncei in zijn geheel. Ondergeteekende heeft op grond van bo venstaande de eer den raad voor te steiien het navolgende amendement op artikel 14. Hel sub 3 worde gelezen: „Indien een gemeenschappelijke <--:rgade- ring als bedoeld in het eerste lid wordt be legd ter behandeling van onderwerpen, be treffende de arbeidsvoorwaarden van hel gemeentepersoneel in liet algemeen, hebben daartoe,toegang en worden daartoe opgeroe pen, op gelijken voet als ae organisaties der ambtenaren en werklieden, de organisaties, welke zijn toegelaten tot hel georganiseerd overleg voor het po'itiepersoneel dezer ge meente." Het sub 3 wordt 4. Het bestuur van de te Amsterdam opge richte vereeniging „Het Tooneel-Museum is thans definitief gevormd. Voorzitter is de heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, terwijl o.m. bestuurslid is dr. J. F. M. Sterok. Door het bestuur van het deparlemeni Haarlem van' bovengenoemde Maatschappij is aan de leden een schrijven gezonden, waarin verzocht wordt gegevens te verstrek ken, die het bestuur in staat kunnen stellen na te gaan in welk opzicht door het depar tement Haarlem eenige invloed zou kunnen worden uitgeoefend op de begrooling der uitgaven voor het volgende jaar in de onder het departement ressorteerende gemeenten, meer in het bijzonder in de gemeente Haar lem, waar deze uitgaven blijkens dc zoo drukkende gemeentelijke belastingen op den duur de draagkracht der gemeentenaren en meer in het bijzonder van nijverheid en han del te boven gaan. Daarom worden gegevens gevraagd omtrent gevallen, die dc leden in de practijk van hun dagelijksch leven en •Aanvankelijk reden de autobussen uit het Noorden en het Zuiden tot op de Groote Markt. Er kwamen echter spoedig bezwa ren van den kant der verkeerspolitie. De groote, logge kasten belemmerden het stadsverkeer. Indien alle chauffeurs van autobussen verstandige menschen waren en de groote voorzichtigheid betrachtten, die in het drukke stadsleven gewenscht is, dan zou het rijden met autobussen in Haarlem zoo bezwaarlijk niet zijn, maar helaas was dit niet het geval en zoo nam de politie den radicalen maatregel alle autobussen uit het centrum der stad te weren en gaf stand plaatsen op het Kennemerplein voor de bussen uit het Noorden en aan de Juliana- straat voor de bussen uit het Zuidèn. Sinds eenigen tijd rijden weer enkele autobussen uit het Zuiden naar het centrum der stad en wel naar de groote particuliere auto-garage van café-restaurant Brinkmann aan de Smedestraat. Daar kunnen passa giers naar het Zuiden instappen en uitstap pen. De bus rijdt dan naar de Julianastraat en neemt de daar wachtende passagiers op. Een andere stopplaats in de stad is er niet. Men heeft ons gevraagd of dit niet in strijd is met de politie-verordening. Het antwoord moet ontkennend luiden. De po litie kan dearaan niets doen, want in het algemeen is het niet verboden met auto bussen in de stad te rijden. Wel echter kunnen wij mededeelen. dat het de politie niet aangenaam is, maar zij huldigt de ons inziens goede en doelmatige opvatting van haar taak, dat er geen reden is in te grij pen, zoolang de autobussen in de stad geen overlast veroorzaken, het verkeer niet be lemmerd wordt en de chauffeurs geen races op het stadsasphalt houden. j Intusschen kan de politie het den chauf feurs en autobus-eigenaren lastig genoeg maken. Zij zou b.v. plagend kunnen optre-j den en den chauffeur telkens om zijn rij bewijs vragen, zij zou telkens een herkeu ring van de autobus kunnen gelasten, de bus belemmeren op lijd te rijden en ten slotte haar de standplaats aan de Juliana straat opzeggen. De politie doet dit niet, zoolang' er geen reden tot klagen is en, zoo als wij reeds schreven, wij vinden dat daar mede de politie haar taak goed en juist opval. Wij gaan verder en meenen, dat hier mede zelfs een oplossing is gevonden voor het penibele autobus-vraagsluk in Haarlem, want, nu steeds het zwaard van Damocles boven het 1 hoofd der autobus-eigenaren hangt, dat de Haarlemsche politie hun het leven moeilijk zal maken, is het in hun eigen belang zoo kalm mogelijk door Haar lem te rijden, geen opschudding te veroor zaken en zich te houden aan de polilie- voorschriften De politie houdt een zeer machtig wapen in handen en wanneer zij dat met tact hanteert, kunnen alle partijen bevredigd worden. Het verkeer in Haarlem, wordt niet in gevaar gebracht en wie wil kan zijn bus tot in het centrum der stad laten rijden. Barometerstand 758, vooruit, 9 uur v.m. OPGAVE VAN: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon- Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt 'laar waarnemingen in den morgen san 8 April. Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. te Saerna. Laagste Barometerstand 746.4 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 April: Zwakke tol matigen veranderlijke wind later uit oostelijke tot zuidelijke richtingen gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zachter. werkkring hebben opgemerkt en waar be zuiniging zou kunnen worden toegepast. In de gisteravond in de R.-K. Militairen - vereeniging gehouden vergadering der Red dingsbrigade „St, Franciscus van Vssisië" werden door hel bestuur van het Kruisver- bond enkele medcdcelingen gedaan omtrent dc Drankbestrijdersbedevaart naar Heilo op Tweeden Paascjidag. Het grootste deel der aanwezigen gaf zich op tot deelneming aan de bedevaart. Zij, die daartoe nog geen ge legenheid hadden, worden verzocht zich spoedig op te geven bij mej. Klaassen, Ro zenstraat 35, voor de Mariaverceniging, of bij den heer H. Rijbroek, Amsterd. Vaari 61, voor het Kruisverbond. Het is niet onmoge lijk, dat er op den morgen van Tweeden Paaschdag voor dit doel een extra-trein zal loopen, Zoodra uit bekend is, wordt r.et in ons blad meegedeeld, evenals enkele andere bijzonderheden betreffende de regeling. Heden herdacht d heer B. Zijlstra den dag. waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij dc Automaat. Den jubilaris werd een couvert met in houd .aangeboden door dc directie, terwij! door het personeel een eikenhouten buffel werd aangeboden onder een kleine hartelijke toespraak.-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1