Uit de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Een moord in den wereldoorlog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 8 April 1925 WEELDE EN WEELDEBELASTING. Het voornemen der Regeering om een weeldebelasting in te voeren heeft meer actualiteit gegeven aan de vraag, wat men onder weelde heeft te verstaan. De uitslag der algemeene verkiezingen in België. De Fransche mi nister van Financiën licht zijn voorstellen toe. Onder de Radio-berichten: Een door Brische financiers gewaarborgde leening aan Rusland? In de Fransche Kamer wordt aan de vrouw kies recht voor de gemeenteraden verleend. Gem. buitenl. berichten. AND De toestand in de Engelsche kolenindustrie. Engelsche betrekkingen met Rusland. Algemeene verkiezingen in België. Een Fransch-Zwitsersch ver- zoenings- en arbitrageverdrag. Het vrouwenkiesrecht in de Fransche Kamer aangenomen. Het ongeluk in de mijn Matthias Stinnes. Het nut van de radio voor de politie. De candidatuur-P. v. d. Putt. Middenstandscongres. Het Advies van Prof. Veraart Het 100-jarig bestaan van het N.-H. Kanaal. Het accoord met België. Opheffing van een R. K. Opvoe dingsgesticht. Nederlandsche journalisten naar Finland. FEUILLETON. Wat is weelde? vraagt de anti-rev. Rot terdammer en het blad antwoordt: Wij meenen haar te mogen betitelen als het verbruik, dat boven het gewone, het noodzakelijke uitgaat. Daarbij wordt dan het noodzakelijke niet in zoo engen zin ge nomen, da alleen de minimale levensnood- druft er onder valt, maar wij laten ruimte voor allerhande gemak-, dat in verschillen de periodes en ook in de onderscheidene standen onder de levensvereischten is op genomen. Een onbedriegelijke maatstaf voor de be oordeeling van wat weelde is, wordt daar mee iets geschonken en het is ondoenlijk met mathematische preciesheid uit te wijzen welk goederenverbruik wel en welk niet als weelde is te betitelen. Weelde is een rela tief begrip en nimmer mag dat element der betrekkelijkheid uit het oog worden verlo ren. Elk volk en elk tijdvak houdt dat ver bruik voor weelde, hetwelk het zelf ont- beerlijk acht. Gestadig worden in der tijden loop waren, wier benutting weleer groote weelde was, tot zaken van noodzakelijk gebruik gedegradeerd. Als Xenopbon de redenen verhaalt, die het Perzische rijk ten gronde moesten rich ten, dan laat hij allen nadruk vallen op de verwijfde weelde der Perzen, tot zoo be- denkelijken omvang ontwikkeld, dat zij in den winter niet alleen hoofd, romp en voe ten bedekten, maar ook de vingeren met handschoenen omgaven. Bij ons geschiedt dit ook op den snik-heeten zomerdag. Het klinkt ons vreemd in de ooren, wan neer de geschiedschrijvers verhalen, dat in de middeleeuwen een hemd een kostbaar weeldeartikel was, dat vorsten elkaar bij hooge gelegenheden ten geschenke gaven. Nog in de 15e eeuw was de gemalin van Karei VII de eenige Franchise, die meer dan twee hemden bezat. Tabak en sigaren worden thans vrij alge meen onder de eischen van een mensch- waardig bestaan gerekend. Voorheen gold het rooken als verachtelijke weekelijkheid, wier uitbanning zich de wetgever ten plicht stelde. De Engelsche tabakswet, dateert van 1604; een Russische wet van 1634 stelt op het rooken de doodstraf. Een eigenaardige maatregel, welks doel treffendheid aan onze spoorwegdirecties ter overweging wordt aanbevolen tegen de hardnekkige rookers, die zich in de niet- rook-coupé's aan geen gebod willen storen, werd in Turkije getroffen. Daar bepaalde een wet van 1910, dat elk; die op rooken betrapt werd tot straf de pijp door zijn neus gestoken zou krijgen. Barbaarscbe strafbepalingen tot de doodstraf ioe waren ook langen tijd ter gen het gebruik van koffie gericht. In Basel was het gebruik van koffie tot 1709 verbo den en mócht zij alleen in de apotheken als medicijn verkocht worden. Vooral uitheemsche artikelen konden als verwijfde overdaad geen genade vinden. Ul- rich von Huten richt een scherp tractaat tegen de peper en met het „Pereat piper" tot devies, roept hij over de pepergebruikers de akeligste ziekten in. Eveneens werd zeep onder min-gewensch te weeldevoorwerpen gerangschikt. Thans zijn er weinigen, die niet haar reinigende kracht erkennen, al buigen zich nog immer enkele groepen niet voor de waarheid van de stelling door den scheikundige von Lie- big verdedigd, dat de verhouding in het zeepgebruik mee een aanwijzing is voor den graad van beschaving en ontwikkeling. Het verhaal zou kunnen worden voortge zet, spiegels, tapijten, gordijnen, horloges, klokken, kousen en zooveel meer behoorden weleer tot de weeldeartikelen waarvan slechts enkele bevoorrechten konden 'ge nieten. Genoeg echter om te doen zien hoe gewijzigde inzichten en oordeelvellingen leidden tót een onvaste grensscheiding tus- schen prijselijk en ongeoorloofd verbruik. De resultaten der Bel gische verkiezingen. Het blijkt heel moeilijk een ietwat juisten kijk te krijgen op de samenstelling van de nieuwe Kamer. De opgegeven cijfers dienen te worden gewijzigd. Volgens de allerlaatste berichten zouden de socialisten slechts acht of negen zetels winnen, de katholieken twee, waarvan een nieuwe in de kantons Eupen en Malmédy, de Frontpartij één of twee, ter wijl een communist den vroegeren vertegen woordiger der oud-strijders zou vervangen. De nieuwe Kamer zou dus bestaan uit 82 katholieken, 77 of 78 socialisten, 22 of 23 liberalen, 5 of 6 Fronters, een katholiek en een communist. Te Brussel zijn de liberalen er het slechtst aan toe. Zij krijgen slechts vijf en misschien zelfs niet meer dan vier candi- daten er door. Max kreeg ongeveer 6000 voorkeurstemmen en wordt waarschijnlijk verkozen. Herman Teirlinck verkreeg er ondanks de voorspiegelingen van het „Laatste Nieuws' 3325, minder dan den Vlaamsch-iiberalen candidaat,. die in 1921 afzonderlijk optrad, Forthomme, liberale minister van oorlog, zou niet verkozen zijn, terwijl minister Mas- son slechts herkozen zal zijn door de samen voeging van de stemmen, die hij in zijn ar rondissement heeft verkregen en die welke een ander liberaal candidaat in het naburige arrondissement teveel heeft. De financieeele voorstel len van de Monzie. De nieuwe Fransche minister van finan ciën heeft gisteren na de kabinetszitting, waarin zijn voorstellen tot herstel van de fi- nancieele crisis door het kabinet zijn goedge keurd, een verklaring afgelegd voor de pers. Hij deelde mede, dat zijn voorstel uit vijf hoofdstukken bestaat. Het eerste hoofdstuk betreft de uitgifte van vier milliard francs bankpapier. De vier andere hoofdstukken hebben betrekking op de vrijwillige kapi taalsheffing van 10 te betalen in vijf jaar. „Mijn plan," verklaarde De Monzie, „be oogt de financieele moeilijkheden van Frank rijk op te lossen met het maximum vrijheid en het minimum bedrag. Ik ben besloten hedenmiddag in de Commissie van Finan ciën de waarheid te zeggen omtrent de Fran sche financiën." Voorts verklaarde hij, dat het kabinet een verhooging van uitgifte der biljetten van 41 tot 45 milliard francs heeft goedge keurd. Deze verhooging zal worden terug betaald, zoodra 10 van de vrijwillige hef fing zal zijn ontvangen. Officieel wordt medegedeeld, dat De Mon zie hedenmiddag in de Kamer zal mëdedee- len, dat van de toegestane verhoogde uitgifte van vier milliard reeds anderhalf milliard francs is uitgegeven. De oppositiepartijen kwamen gistermid dag bijeen om hun gedragslijn tegenover de voorstellen van De Monzie vast te stellen. De Monzie, de minister van financiën, heeft gisteren in den loop van den avond zijn financieel voorstel opgesteld, dat de minis terraad zal hebben goed te keuren. Nader kan worden medegedeeld, dat de buitengewone vrijwillige bijdragen zich over vijf jaar zullen uitstrekken. De belasting betalers kunnen te dier zake een algemeene verklaring teekenen, anders zullen zij wor den belast naar verhouding van hun aan gifte der inkomstenbelasting. Handelswis sels zullen eveneens als betalingswijze wor den aanvaard. De inschrijvers zullen een rente ontvan gen, welker percentage 4 of 3% heden definitief zal worden vastgesteld. De op brengst der bijdrage zal uitsluitend worden gebruikt voor de amortisatie der schulden. De annuleering van de stukken, die ter be taling zijn afgegeven, zal het budget met jaarlijks 600 millioen verminderen. Millerand in den Senaat. Maandag heeft oud-president Millerand zijn intrede in den Senaat gedaan, waar hij door zijn partijgenooten met vreugde is ont vangen. Den avond te voren had hij in een interview met Havas verklaard, dat hij thans wederom politicus is geworden en niet lan ger spreken, maar handelen wil. In de Gambette-zaal van het Luxembourg had de plechtige ontvangst van Millerand door de groep der Republikeinsche Unie plaats. De heer Chéron sprak hem geestdrif tig toe, waarbij hij uiting gaf aan zijn gevoe lens van eerbied jegens den oud-president der republiek, die evenals zijn voorganger Poincaré tot de Unie heeft willen toetreden. 's Middags, toen Millerand zijn plaats in nam, werd hij van rechts en het centrum luide toegejuicht. Bij uiterst links echter gingen de kreten „renegaat op. Senator Reboul legde zelfs namens de uiterste linker zijde een verklaring af, waarin hij protes teerde tegen deze betooging, die hij een ware provocatie noemde. De president achtte het noodig de lawaai makers er aan te herinneren, dat zij de waar digheid der vergadering hoog hadden te hou den „Ik herinner u er aan, mijne heeren, dat ge hier in den Senaat zijt". Elfde internationale par lementaire handelscon ferentie te Rome. Den 17en April zal te Rome de elfde in ternationale parlementaire handelsconferen tie worden gehouden. Zij zal tot den 20en duren aan de orde zullen o.m. komen de kosten van het levensonderhoud, internatio nale credieten voor bevordering van den land bouw in Europa, een internationale leening voor de stabilisatie der wisselkoersen en internationale bijeenkomsten zoowel be treffende het reizigers- als het goederenver voer. Naar de Britsche draadlooze dienst meldt, zullen acht en twintig leden van het handelscomité van het Lagerhuis deze confe rentie bijwonen. De Engelsche arbeids wetgeving. De arbeidswet, die oorspronkelijk het vol gend jaar zou worden ingediend en volgens de jongste regeeringsverklaring na Paschen zal worden behandeld, bevat 140 artikelen, waarvan het voornaamste gedeelte de wette lijke consolideering van bestaande toestan den geldt. Daarnaast zijn échter vele nieuwe voorstellen, die tegenstand zullen uitlokken, o.a. de bepaling, dat de 48-urige werkweek voor vrouwen en kinderen zal gelden, terwijl het vorige, van Henderson afkomstige ont werp de werkweek ook voor mannen, in overeenstemming met de overeenkomst Van Washington, op 48 uur bepaalde. Het bezoek van Balfour aan Palestina. De „Daily Telegraph" vat het fiasco van de door de Arabieren geproclameerde school staking in Palestina samen. Van de 212 re- geeringsscholen staakten er slechts acht stads- en vier dorpsscholen op 18 andere stadsscholen staakten slechts een deel der scholieren en in het geheel bleven er slechts 671 onderwijzers weg. De staking zou veel grooter geweest zijn, indien de autoriteiten niet zoo krachtig waren opgetreden en bij het eerste begin van de staking de betrokken scholen niet hadden gesloten en daardoor de overige geïntimiteerd. Omtrent Balfour's reis wordt gemeld Onder luide toejuichingen vertrok Lord Balfour uit Benjaminia. Het gezelschap be klom den berg Karmel. Het bezocht het Technische Instituut, dat een onderdeel is van de Hebreeuwsche Universiteit van Jeru zalem. Balfour werd geestdriftig ontvangen door ongeveer 3000 Joden. Daarna vertrok men naar Nazareth. On derweg bezocht Balfour het dorp Balfouria, dat naar hem genoemd is. De Amerikaan- sche vlag woei van het stadhuis toen Hord Balfour gisteren Balfouria met een bezoek vereerde. Deze kolonie is nl. gesticht door Amerikaansche Zionisten. De Ainerikaan- sche consul, Heizer, bevond zich onder de geestdriftige menigte, die Balfour bij zijn aankomjst met een ovatie begroette. Een groote optocht van Joodsche ruiters, Bedoe- inen te paard en de Sjeiks van alle stam men in het Jordaandal trok voorbij ter eere van den Britschen Staatsman. Zijn reis voortzettend kwam Balfour hier na aan de Joodsche kolonies Balfouria en Nahalal bezocht te hebben, waar hij harte lijk werd ontvangen. De woordvoerder van alle Joodsche kolonies bepleitte de nood zakelijkheid van grootere faciliteiten voor immigratie en van het beschikbaar stellen van land voor nieuwe kolonisten. In zijn antwoord voorspelde Balfour, dat er een groote triomf zou worden toegevoegd aan de beschaving door de pogingen om een tehuis voor de Joden te vestigen. EEN CONFERENTIE TUSSCHEN RUSSISCHE EN ENGELSCHE VAK- VEREENIGINGSLEIDERS. Maandag is te Londen de conferentie be gonnen tusschen Russische en Britsche vak- vereenigingsleiders inzake de eenheid in de vakbeweging. Daar zijn bijeen zeven leden van den algemeenen raad van het Britsche vakvereenigingscongres en zes vertegen woordigers van het al-Russische vakvereeni gingscongres. De officieele reden voor deze conferentie is het bespreken van middelen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen voor de aansluiting van het Russische vak verenigingen bij het I.V.V. Naar men zich herinnert, heeft het I.V.V. in Februari uit gemaakt, dat de Russische Vakvereenigin- gen zich eerst moesten aanmelden voor het lidmaatschap van deze vakvereenigings-in- ternationale. Het optreden der Britsche vak-1 land niet aan de conferentie heeft deelgeno- vereemgingsmannen die te Amsterdam tegen het daar gevallen besluit waren, doch een onvoorwaardelijke conferentie met de Russen voorstelden gaat buiten het I.V.V. om en wordt aan die zijde dan ook met leede oogen aangezien. WEDEROM EEN SPOORWEG ONGELUK IN FRANKRIJK. Het vijfde spoorwegongeval binnen enke le weken heeft eergisteren bij het station Chalons-sur-Marne plaats gehad. Een pas- sagierstrein op weg naar Reims is op een lo comotief geloopen, die ten gevolge van een verkeerden wisselstand op de lijn stond. De machinist, zoowel als de stoker van de stil staande locomotief werden gedood. Van den passagierstrein werden zeven personen ge wond. DE CONFERENTIE TE RIGA. Wij hebben melding gemaakt van het wan trouwen, dat in Russische kringen is gewekt door een te Riga gehouden conferentie van Baltische staten, naar het heette gericht tegen Duitschland en Rusland. De Poolsche minister van buitenl. zaken heeft naar aanleiding daarvan verklaard, dat de besprekingen der generale staven te Riga uitsluitend quaesties in verband met de le- gerbegrootingen ingevolge de door den Vol kenbond voorgeschreven bepalingen be troffen. Volgens de „Iswestia" is deze verklaring onjuist. Dit blijkt reeds uit het feit, dat Fin- men, terwijl Roemenië wèl vertegenwoor digd was, zegt het blad, dat de bijeenkomst in verband brengt met de jongste reizen van den Estlandschen en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken naar Parijs, wel ker doel zou zijn geweest de goedkeuring der leidende Fransche kringen tot het houden der conferentie te verkrijgen. De „Iswestia" herhaalt met nadruk, dat de bijeenkomst zich heeft beziggehouden met de voorbereiding van een militair verbond tusschen Polen, Estland en Letland tegen Sovjet7Rusland en Duitschland. Een bericht uit Helsingfors meldde, dat behalve de genoemde landen ook Roemenië tot dit verbond wilde toe treden. CHAMBERLAIN'S MEENING OVER DEN INTERNATIONALEN TOESTAND In een hier gehouden rede verklaarde Aus ten Chamberlain, dat het niet mogelijk was zich in internationale conferenties te bewe gen, zonder te bemerken, dat er, al was de vrede zes jaar geleden geteekend, zelfs op dit oogenblik nog geen atmosfeer van vrede bestond. In Europa heerscht vrees, dat de oorlog opnieuw zal uitbreken, al was het misschien niet in dezen tijd, en indien er in de internationale sfeer geen vertrouwen en veiligheid konden wor den gegrondvest, zou Europa, wellicht lang zaam maar toch zeker, de richting uitgaan naar een nieuwe catastrofe. De „Daily Mail" berekent, dat in den loop der laatste drie maanden, voorname lijk tengevolge van de Duitsche concurren tie, 120 kolenmijnen in Engeland, waar 20.000 arbeiders werkzaam waren, moesten worden gesloten. De kolenproductie bedroeg gedu rende deze drie maanden 5 millioen ton minder dan in dezelfde periodp van het vorige jaar. De „Evening Standard" en andere Engel sche bladen vernemen, dat Rakowski na een afwezigheid van drie maanden te Londen is teruggekeerd, nadat hij, tegelijk met de an dere voornaamste Russische vertegenwoor digers in het buitenland, te Moskou met zijn regeering heeft geconfereerd. De regeering te Moskou zou thans besloten zijn, tegen over de „kapitalistische" regeeringen een andere politiek te volgen en in verband hiermede werden, zoowel aan Rakowski als aan Krassin, die naar Parijs terugkeerde, nieuwe instructies meegegeven. De Sovjet- regeering wil trachten nieuwe ieeningen in het buitenland te plaatsen en Rakowski 20U reeds voorbereidingen hebben getroffen om een dergelijke leening in Engeland te plaat sen. De bladen vernemen, dat de Britsche regeering er niet aan denkt, deze leening te garandeeren, maar dal zij er geen bezwaar tegen heeft, wanneer de Britsche financiers op eigen risico een dergelijke leening willen toestaan. Volgens de laatste berichten zou de uit slag d er verkiezingen aldus zijn: Gekozen 78 katholieken, 77 socialisten, 24 liberalen, 5 leden der frontpartij, 2 communisten, 1 volgeling van Daens; in het geheel 187 le den. Forthomme is niet gekozen. Op 6 April is te Parijs het Fransch-Zwit sersch verzoenings- en arbitrage-verdrag geteekend ter vervanging van het verdrag zwaargewonden "verkeeren in levonsgevaar. van 1904. Het nieuwe verdrag beteekent een grooten vooruitgang, omdat thans ook de conflicten, die de nationale eer, onaf hankelijkheid of levensbelangen der partijen raken, aan een bij het verdrag voorge schreven procedure worden onderworpen hetgeen volgens het verdrag van 1904 niet geschiedde. De geschillen worden eerst voor een permanente verzoenings-commissie gebracht, die uit vijf leden bestaat, waarvan er twee door partijen zelf worden gekozen, terwijl deze twee leden de drie overige aan wijzen. Deze commissie zal hoogstens zes maanden tijd hebben om een oplossing te vinden. Lukt dit niet, dan wordt het geschil verwezen of naar het internationale Hof van Justitie, v/anneer het geschil een juri disch karakter heeft, of naar een voor ieder geval te kiezen arbitrale rechtbank, wari neer het geen juridisch geschil betreft. De arbitrale rechtbank zal op dezelfd, wijze worden samengesteld als de perma nente verzoenings-commissie. Kunnen par tijen dat niet eens vyorden over de samen stelling der verzoeningscommissie of der aP- bitrale rechtbank, dan wordtde Koningin der Nederlanden uitgenoodigd de leden der commissie of de arbiters te beroemen. Het internationaal gerechtshof beslist over de geschillen betreffende de toepas sing if an dit verdrag en eveneens over de competentie van het Hof zelf, wanneer die wordt betwist. Dit verdrag is een groote stap vooruit, omdat elke oorlog tusschen beide landen thans onmogelijk wordt ge maakt. Zwitserland heeft reeds soortgelijke ver dragen gesloten met zijn overige buren, Italië, Oostenrijk, Duitschland en ook met Polen. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp, waarbij aan de vrouw het actieve en passieve kiesrecht voor de gemeentera den wordt verleend, aangenomen. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat volgens officieele opgave het aantal dooden bij het ongeluk in de mijn Matthias Stinnes tot twaalf is gestegen. Nog twee a drie De Resb. heeft het oordeel van den Haag- schen hoofdcommissaris van politie, den heer van 't Sant gevraagd ovfer de reeds ge publiceerde plannen voor een politie-radio- omroep in ons land. De heer van 't Sant bleek geen voorstan der van dit instituut te zijn en wel vooral om deze reden: Wanneer van den radio-omroep voor po- litie-doeleinden gebruik gemaakt zal wor den, dan zal altijd nog precies hetzelfde ge daan moeten worden, als vroeger ook ge daan werd. Immers: le. de geheimhouding gaat ge heel verloren; een, code zou te ingewikkeld, te tijdroovend en te onbetrouwbaar zijn; 2e. bij gebruikmaking van den radio-om- rop heeft men geen enkele zekerheid dat het bericht is ontvangen, daar waar zulks noodzakelijk is. Ter meerdere garantie blijft verzending van telegram of voeren van te lefoongesprek noodzakelijk. 3e. geen enkele officier van justitie zal ge noegen nemen met erspreiding van een signalement per radio, zoodat geen enkele commissaris, hulpofficier, met dat middel gedekt is tegenover zijn superieur; 4,. de afstanden naar de grensplaatsen zijn te klein en de niet-overbelaste telefoon en telegraaf verzekeren een snelle en betrouw bare communicatie; Op die gronden achtte de heer van 't Sant den politie-radio-omroep in vele gevallen niet anders dan een bron van groot nadeel voor de opsporing en aanhouding van per sonen, etc. Zaterdagmiddag had te Eindhoven onder voorzitterschap van mr. H. Passtoors een bijeenkomst plaats uit personen van den geheelen Statenkieskring Eindhoven ter be vordering van de candidatuur van den heer P. v. d. Putt. Besloten werd in tal van plaat sen comité's op te richten, waarvoor de aanwezigen uit die onderscheidene plaatsen werden aangewezen. In verband mét het vaststellen van de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 1 Juli a.s. is het Middenstandscongres van den Nederlandschen Middenstandsbond, dat aanvankelijk was bepaald op 1 en 2 Juli te Assen verdaagd tot 15 en 16 Juli a.s. Geen versnippering. Prof. Veraart schrijft in ,,De Morgen" een» artikel, waarin hij aan het slot schrijft, dat elke versnippering tot eiken prijs moet voor komen worden. Weet, zoo schrijft hij, de katholieke democratie zich niet aan een ijzeren tucht te wennen, dan. is zij verloren. En daarom moet zij thans arbeiden met het bestaande kiesreglement dat. indien alle krachten worden ingespannen, misschien I niet eens zulke slechte kansen biedt. De tentoonstelling te Helder. In Helder wordt, naar de Tel. meldt, in] verband met het eeuwfeest van het N, Holl. Kanaal, van 30 Mei tot en met 7 Juni, cen tentoonstelling op het gebied van scheep-j en luchtvaart, radio, industrie en handel,' electriciteit en gas. Naar wij vernemen is ■de deelneming hiervoor van dien aard, dat dezei tentoonstelling, de eerste, welke Hel der op deze schaal organiseert, belooft te zullen slagen. Behalve een aantal particu liere firma's, zal de Nederlandsche marine, het Scheepvaart-Museum en de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij met. inzendingen komen. Daar ook te Alkmaar, in verband met het 100-jarig bestaan van het Noordhollandsch i Kanaal feestelijkheden worden gearran- geerd, is het Heldersche Comité erin ge-, slaagd in deze tot samenwerking te komen, en zoo zal op Dinsdag 2 Juni een groote boot der „Alkmaar-Packet," die daartoe gratis is afgestaan, met 3000 Alkmaarscho bezoekers naar Helder komen. Dezen be zoekers wordt, behalve de gebruikelijke feestelijke maaltijd, een boottocht aangebo den op het Marsdiep, waar dien dag zeil wedstrijden gehouden worden door de Kon. Marine-Jachtclub. Des nachts worden vlieg- oefeningen gehouden, waarbij drie zoek lichten het terrein zullen verlichten. Verder worden er op de andere dagen waarschijn lijk vanwege de Kon. Luchtvaart-Maat schappij passagiersvluchten boven 't Mars diep en de stad georganiseerd. Van de zijde van het tentoonstellingscomité worden po gingen gedaan op Dinsdag 2 Juni en Zon dag 7 Juni den laatsten dag pleizicr- treinen van Rotterdam en Amsterdam naar Helder te doen loopen. In verband met het teekenen van de Ne-| derlandsch-Belgische overeenkomst, wijdt „De Tijd" in het bijzonder aandacht aan het einde der verplichte neutraliteit van België, I Door deze daad, die het laatste restje van onze barrière-politiek heeft opgeruimd, is een belangrijk hoofdstuk in de staatkun dige geschiedenis van ons vaderland afge sloten. Het papieren scherm, dat ons terri toir sedert 1839 tegen den drang uit het Zuiden moest bevestigén, is thans verdwe nen. Dit behoeft niet noodzakelijk verlies te beteekenen. Mogelijk zal 't besef vari werkelijke onveiligheid in ons volk een ge zonde reactie verwekken tegen den in- slaap-sussenden schijn van onschendbaar heid door papieren tractaten, die een paci fistisch volk als het onze zoo gemakkelijk doen indommelen. Onze waardeering voor het groote werk van den heer Karnebeek, schrijft het blad, mag ons niet blind maken voor het feit, dat men van Belgische zijde ook nu nog aan drang blijft uitoefenen om voor de verdedi ging van Limburg de medewerking van den Belgischen generalen staf en van het Bel gische leger te aanvaarden. Zoolang men in officieelen kring te Brus sel dergelijke onvervulbare wenschen koes tert, besluit het blad, blijft de toestand pré- cair en is groote waakzaamheid geboden. Naar het „Vad." verneemt, zal het R.K, Opvoedingsgesticht te Heel (Limb.) worden opgeheven. Daardoor zal voor een tweehon derd kinderen elders plaatsing moeten wor den gezocht. Deze opheffing schijnt verband te houden j n;et minder bevredigende resultaten. De gezant van Finland te 's-Gravenhage, de heer Yrjö Saastamoinen, heeft mededee- ling gedaan van het feit, dat binnenkort de 1 Finsche journalistenvereeniging en eenige andere belangrijke Finsche vereenigingen en colleges een officieele uitnoodiging zullen zenden voor een bezoek van Nederlandsche journalisten aan Finland in den aanstaanden zomer. Zoodra de Nederlandsche journalisten in Finland zijn aangekomen, zijn zij de gasten der uitnoodigende vereenigingen. 37. De oude generaal had hem verscheidene malen ondervraagd, doch zonder eenig noe menswaardig resultaat. Max had hem ge vraagd of hij terecht zou staan wegens spi- onnage, en daarop een bevestigend antwoord ontvangen, doch op zijn vraag, wanneer hij zou terechtstaan, had men hem gezegd, dat er, zoolang als hij in de gevangenis veilig opgeborgen zat, geen haast bij was. De gene raal verzekerde hem echter dat, wanneer hij terecht zou staan, er voor een verdediger zou worden gezorgd. Intusschen was het Max niet geoorloofd, op eenigerlei wijze met de buitenwereld be trekkingen te onderhouden. Hij zag enkel en alleen soldaten of dienstpersoneel. Er bleef hem niets anders over dan zooveel mogelijk geduld en lijdzaamheid te beoefenen. Dikwijls of liever: voortdurend dacht hij aan Peggy; al stond zij in zijn geest ook niet op den voorgrond, zij was toch op den ach- teigrond leen bezielend beeld van kracht en bemoediging. Doch hij was verlangend iets van haar te hooren; eenige regels, eenige 'voorden van haar zouden he zelfs in zijn gevangenis gelukkig hebbe.n gemaakt Hij was er van overtuig. at zi, venals ieder ander, gehoord moest hebben van hetgeen hem overkomen was, want zijn arrestatie in het hotel had niet in het geheim plaats ge had. Hii wist, dat zij er veel verdriet van zou hebben en dat het gebeurde haar zenuw achtig, angstig en ongelukkig zou maken. Niets van haar te hooren of over haar te hooren het was verschrikkelijk en zij moest hetzelfde denken te zijnen opzichte! En schijnbaar was er niemand of niets om hem te helpen! Hij zat somber en moedeloos over zijn toestand na te denken, toen hij op de meest onverwachte wijze 'n mededeeling ontving; zij bereikte hem vroeg op den avond van denzelfden dag, waarop de ontmoeting en het vreemde gesprek hadden plaats gehad tusschen kapitein Hollander en Bertha Schmidt, en de boodschap kwam van laatst genoemde. Onmiddellijk veranderde zijn neerslachtige stemming in eene van vreugde, maar bijna even onmiddellijk rees er twijfel in hem op zou het misschien een valstrik zijn? De hoopvolle mededeeling want bij na dere overweging was zij dit toch, naar hij erkennen moest was vervat in een brief, die hem overhandigd werd door een man, dién hij eiken dag meer zag dan een van zijn andere bewakers, een militair van min deren rang, doch, daar hij dagelijks meer malen in Max vertrek verscheen, blijkbaar op bijzondere wijze belast met zijn bewa king. Max had eens of tweemaal een poging gewaagd om met dezen man een gesprek aan te knoopen, daar zijn uiterlijk niet on vriendelijk was, doch hij had niets uit hem kunnen krijgen dan nu en dan een enkel woord, dat intusschen steeds vergezeld ging van een gliml ch, die er op scheen te wij zen, dat de man wel graag een gesprek zou hebben aangeknoopt, indien hij dit niet had nagelaten krachtens de strenge orders zijner superieuren. De verbazing van Max was bui ten alle beschrijving groot, toen deze per- schijnlijkheid! En deze zonderlinge vrouw, soon hem den brief overhandigde, en zonder deze Bertha Schmidt, stelde hem die gele een woord er bij te zeggen, aanstonds het vertrek verliet. Dc brief was geschreven of liever: neer gekrabbeld met Duitsche letters en niet ge makkelijk te lezen; het duurde eenigen tijd, vóórdat Max er wijs uit kon worden. Bertha Schmidt schreef: „Deze brief wordt u overhandigd door mijn broeder Herman. Ik heb hem gezegd, dat gij mijn kleinen Fritz het leven gered hebt. Ter wille van het kind, dat hem even dierbaar is als mij Fritz heeft n.l. bij hem en zijn vrouw z'n thuis gehad, ter wijl ik met het „Fraulein" te Londen was zal hij u helpen om dezen avond tc ontsnappen. Gij moet precies doen .vat ik u zeg en zooals het tusschen hem en mij is afgesproken, anders zal uw kans om in vrijheid te komen, niet groot zijn Ik verzoek u niet te aarzelen. Als hij u laat op den avond komt op zoeken, moet gij hem met zóóveel kracht tegen den grond slaan, dat hij bewusteloos wordt maar het moet goed raak en hij moet goed bewusteloos zijn. Trek dan zijn uniform aan en zet zijn pet op, ga de gang door en maak u uit de voeten. Herman zal alles te voren zóó inrichten, dat de weg voor u zoo vrij mogelijk is, zonder dat tegen hem verdenking ontstaan kan. Gedeeltelijk moet gij op uzelf vertrouwen. Het wachtwoord aan de poort is vanavond Sedan". Alleen de poort aan den Noordkant is en; buiten, op ecr.igen "fstan', zal 'k op u wachten. BERTHA SCHMIDT. Een gelegenheid om te ontsnappen! 'n Mo gelijkheid er toe misschien zelfs 'n waar- genhcid open, omdat hij het leven gered had van haar kleinen Fritz. Welnu, zoo rede neerde Max bij zich zelf, ik mag deze gele genheid niet laten ontsnappen, zelfs al gaat het eenigszins ten koste van dien Herman Laat op den avond kwam Herman het ver trek weer binnen; hij sloot de dur. Max zat op zijn stoel, den eenigen in het vertrek; hij stond op en keek den man aan, die hem be groette met een ernstigen glimlach. „Het is tijd," zeide Herman; hij kwam na derbij, nam den stoel op, waarop Max geze ten had, en gaf hem Max in handen. „Hier mee," zeide hij, „moet ge mij bewusteloos slaan „Maar daar zult ge zeker zeer ernstige gevolgen van ondervinden," zeide Max, te rugschrikkende voor het gebruik van het middel, op het oogenblik dat hem dit, ten einde zijn doel te bereiken, in handen werd gegeven. „Niet aarzelen of talmen, zei Herman ernstig; „het is de eenige manier om de ver denking van mij af te wenden; hoe meer ik ervan te lijden heb, des te minder ik kans heb verdacht te worden van medeplichtig heid. Als gij heengaat, moet ge rechts hou den, altijd maar rechts houden." Hij wendde zich om, zoodat hij met den rug naar Max gekeerd stond en zeide: „Sla toe!" M->ar Max aarzelde. Sla toe!" beval de man „Sla zoo hard mogelijk Fr is geen ander middel op! Als ge het niet 'oet, zult ge bi°r moeten blij ven Nog aarzelde Max; het scheen hem ver schrikkelijk toe, zoo iets te doen in koelen bloede. „Gij verspilt uw tijd," zeide Herman onge. duldig. „Sla toe!" Nu aarzelde Max niet langer; Herman viel voorover als een neergevelde os, en de stoel brak en splinterde uiteen in verscheidene stukken. Max keek naar den man die daar nu lag als een beweginglooze, levenlooze massa. „Heb ik hem doodgeslagen?" vroeg Max zich zelf af, doch een haastig onderzoek bracht hem tot dc overtuiging, dat Herman alleen maar bewusteloos was. Na de uniform van den man te hebben aangetrokken en diens pet te hebben opgezet, sloeg Max, volgens de ontvangen aanwijzing, rechts af, passeerde een soldaat die in de gang op wacht stond, en die hem zelfs niet een aan keek, liep met militair-afgemeten pas door een andere gang zonder iemand te ontmoe ten, en kwam op een pleintje, waar geen en kele soldaat te zien was.' De sneeuw viel met dichte vlokken en dat hielp hem. Rechts houden, altijd maar rechts houden was hem gezegd. Hij kwam nu bij de poort, die bewaakt werd door een piket. Toen hij vlak bij was, werd hij aangeroepen, Zijn hart bonsde hevig, toen hij het wacht woord gaf: „Sedan." Zou hij, zoo dicht bij het doel, dit door een of andere omstandig heid missen? Doch het antwoord was vol doende, en de wacht koesterdp niét den minsten argwaan. Hij ging door de poort. Hij was vrij. Daarbuiten ontmoette hij Bertha Schmidt. „Kom mee," zeide ze op een toon, die elk antwoord afsneed. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Verbluffende onthullingen. Dicht en mef dikke vlokken viel de sneeuw, toen Max Hamilton Bertha Schmidt volgde 'n paar stappen achter haar door de straten van Trier, in doodelijk stil zwijgen, ofschoon dat stilzwijgen voor het weislagen zijner ontsnapping niet precies noodig was. De lantaarns in de straat brandden, doen het licht ervan werd verduisterd door den sneeuwstorm; het was onmogelijk eenige meters voor zich uit te zien; in deze Hall- duisternis kon iemand, wanneer hij zulks wilde, zich gemakkelijk aan het gezicht ont trekken; maar in elk geval waren de straten zoo leeg, dat de twee wandelaars door nie mand 'werden opgemerkt. Daarenboven wer den de indrukken hunner voetstappen spoe dig weer onzichtbaar onder de neervallende sneeuw. Bertha liep vlug en Max stapte even vief achter haar aan; hij deed geen en kele vraag, want hij gevoelde 'zich onder haar geleide veilig; nu en dan keek hij eens om zich heen, om te zien of hij niet uit de een of andere wijze uit de omgeving kon op maken, waar zij waren, doch de avond was te donker en de sneeuwjacht te dicht. Maar wat nood? Duisternis en sneeuwjacht dien den hem juist. Zijn hart was vervuld van vreugde en dankbaarheid, het was of er met hem een wonder gebeurd was en nog steeds gebeurde. Deze vrouw die hij ternauwernood ken de, doch wier kind hij gered had, zonder daarbij aan eenige belooning te denken deze geheimzinnige Bertha Schmidt, wie hij er van verdacht betrokken te zijn bij den moord op haar meesteres Sylvia Chase, de ze vrouw had het plan beraamd voor zijn ontvluchting en gaf hem zijn vrijheid terug! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5