gffiEUWS De stakingen in Veenstreken. de De nieuwe gezant in Brazilië. Controleering van de levensmiddelen-prijzen. De Tarief wet. De Fransehe Gezant. Het Radio-telegrafisch station Kootwijk. VERKEER EN POSTERIJEN, Tienritienboekjes naar Apeldoorn. Verkoop van de lijn Almelo Salzbergen. FINANCIËN. Spaar- en Beleggingskas voor Roomsch Katholieken Utrecht. LUCHTVERKEER. N ederlandschZwitsersche Luchtscheepvaartov er eenkomst. Op de thuisreis. ORDE EN ARBEID. De stakingen in het Noorden. De schild er ssiaking in Den Haag. Uit de Bouwvakken. LANDB. EN VISSCHERIJ Het t rïcsche veeslag op de Parijsche tentoonstelling. Schade voor de Zalmvisscherij. Ned. Bond van handelaren in aardappelen. Een record. Het afbrengen van de „Soearkarata." De verduistering door een notaris te Utrecht. Botsing tusschen auto en paard. Op vrije voeten. Geheime distilleerderij. Diefstal van 6000. De onbewaakte overwegen. Goederenwagen ontspoord. Brandstichting Vriendelijke inbrekers. De anarchist Jo de Haas. Aangrijpende zenuwberoerte. V erkeersongevalien. Een schip in brand. Een vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. De Soerakarta. Een Planetarium geveild. MARKTNIEUWS. 2o!oo-3i!oo Het stopzetten van bakkerijen. Telefoondraden doorgesneden. Turf met petroleum in brand gestoken. Sabotage door stakers? De stakingsbeweging' neemt in ernst en omvang hoe langer hoe meer toe. Zoo wordt uit Emmen gemeld, dat Donderdagmorgen circa 500 man door Klazinaveen trokken naar Erica en Nieuw-Amsterdam In deze plaatsen wordt niet meer gewerkt. Ook in .Klazinaveen zelf is het werk stilgelegd. De „Tel. schrijft nog: Teruggaande over Noord en Zuid-Bergen zagen wij, dat hier overal de werkverschaffing is stopgezet. In Klazinaveen was het overigens lustig. Slechts hier en daar stonden groepjes a;- beiders den toestand te bespreken.. Daarna reden we verder naar Emmcrcom- pascuum. Hoe djehter we deze plaats nader den, hoe drukker het op den weg werd. in Emmercompascuum ontvingen wij eenige na dere inlichtingen over de staking van de bakkers aldaar. Eensdeels zouden deze in staking zijn gegaan om financiëele redenen, anderdeels uit sympathie met de irbeiders. Te Emmererfscheidervecn troffen we a. de heeren Brcmmert en Hartema, den districts propagandist van het N. A. S., welke laatste ons omtrent den toestand van de beweging aldaar het volgende mededeelde: „Reeds lang voordat deze beweging uit brak, Was men het er over eens, dat men zich met alle kracht zou verzetten tegen de Iconsverlagingen van 25 en meer procenten, welke de werkgevers aangekondigd hadden Toen korten tijd geleden dc staking bij de werkverschaffing in Friesland en Drente uit brak, begreep men, dat het moment ange- broken was om de actie ook hier dpor te zetten. De eischeq, die men bij de werkver schaffing stelde en waarvan een lonnsver- hooging tot een minimumloon van 35 sent per uur een der voornaamste was, werden overgenomen, terwijl als eisch voor de veen- campagne werd gesteld handhaving van de tarieven van 1923. Is in Friesland dus de strijd aangebonden, alleen om verbetering te verkrijgen bij da werkverschaffing, hier gaat het ook mede om bestendiging van den toestand tegen Je veeticampagne, zooals die was in 1923. De strijd zal dan ook voortduren, ook ai willigt morgen aan den dag de regeering de eischen van de werkverschaffing in." DE ACTIE VAN HET N. A. S. Dinsdagmorgen werd te Emmererischei- derveen een vergadering gehouden van pl.ni 2000 menschen. Dinsdagavond waren echter minstens ongeveer 3000 personen aanwezig. Verschillende sprekers voerden het woord. Betoogd werd, dat de beweging er zeer goed voor stond, wat blijkt uit de conferentie, die de veenboeren nu gaan .beleggen en uit de pogingen van de burgemeesters, om ie men schen weer aan het werk te krijgen. Donderdagavond zal in Emmen een groote vergadering worden gehouden. Men denkt, dat vele duizenden aanwezig zullen zijn. Door de Communistische Partij is aan het N. A. S. en aan het N. V. V. het verzoek gedaan, om een landelijk comité van actie te stichten voor den strijd der arbeiders in Friesland en Drente. De internationale ar beidershulp en het N. A. S. hebben eik een steunbeweging ingeleid. Het N. A. S. heeit reeds een bedrag van 500 voor den strijd beschikbaar gesteld. Heden, Woensdagavond, zal in het Con certgebouw te Amsterdam een demonstra tie-vergadering worden belegd, waarop door verschillende arbeiders uit Friesland en Drente het woord zal worden gevoerd. In de gemeente Odoorn, is Dinsdag een verbod tot samenscholing uitgevaardigd. In de gemeente Jispinghuizen, alsmede te Tar Apel zijn Dinsdag circa 100 arbeiders in «taking gegaan. BRANDSTICHTING? Teruggaande naar Emmercompascuum, za gen wij daar verschillende turfbulten bran den. Naar ons werd medegedeeld, hebben veenboeren geconstateerd, dat pogingen in het werk zijn gesteld om met petroleum de turf aan het branden te krijgen, hetgeen ech ter- niet is gelukt, omdat de turf door de weersomstandigheden nog te nat is en niet branden wil. Een dijk doorgegraven. De omvang van de staking in den zuid oosthoek van Friesland begint af te nemen. De burgemeesters van de gemeenten Scho- terland, Engwirden, Haskerland en Opster- land werden door den Minister gemachtigd de gesubsidieerde werkverschaffing weder open te stellen en daarin toe te laten de arbeiders, die er om vragen. Op verschillen de particuliere werken en bouwwerken werd heden weer de arbeid hervat. Nu de burge meesters tegen demonstraties kunnen ptre- den, bestaat bij de werkwilligen minder vrees te worden gehinderd of bedreigd. Aangezien den stakers op den dag wordt belet in de open lucht hun bijeenkomsten te houden of demonstraties te organiseeren, komen zij thans des nachts zoo mogelijk in bosschen of andere minder in het oog vallen de plaatsen bijeen. Op onderscheiden plaat sen in het stakingsgebied werden gelijk reeds gemeld, in.de laatste nachten telefoon- geleidingen doorgeknipt. Vooral op de Hoofd verbindingen heeft men het voorzien. Zoo wel dit als de wijze waarop bij deze vernie ling te werk wordt gegaan doet zien, dat dc stakers in dezen deskundigen bijstand ge nieten. De verbroken verbindingen worden terstond weder hersteld, terwijl aan de '-.o- litie verscherpt toezicht is opgedragen. Dinsdagnacht is onder Beets een keerdijk van den Grooten Veenpolder over een lengte van ongeveer vier meter doorgegra ven. Een groot complex grond werd 'en ge volge hiervan onder water gezet. Met be hulp van het elecirisch gemaal was het in- geloopen water spoedig weer uitgeworpen Men meldt nog uit Emmen: Op verschillende plaatsen zijn Maandag nacht wederom turfbulten afgebrand, ->nge- Veer 50 dagwerk. Zooals reeds gemeld, hebben zich in en kele plaatsen de bakkers bij de stakers aan gesloten, en wel te Emmer-Compascuum en Emmer-Erfscheiderveen. Dinsdagmorgen kwamen reeds menschen uit die buurt hier ter plaatse oir. "brood te koopen. Des middags ging in Emmen een tiental stakers uit Emmer-Compascuum bij de bakkers rond, om hen over te halen met bakken op te houden. Dc bakkers verden uitgenoodigd op een vergadering te komen om mef de stakers in overleg te-treden. Als motief voor het stilleggen der bakke rijen werd o.a. opgegeven, dat de arbeiders niet meer kunnen koopen cn dat zij, die nog geld hebben, niet meer zullen koopen. Uit Nieüw-Amsterdanr. In verband met de staking werd Dinsdag avond door de S. D. A. P.-Raadsfractie uit Fleem een raadsvergadering belegd, ten -in de den toestand in het stakingsgebied te bespreken. Voorgesteld werd een motie, die als volgt luidt: „De raad spreekt zich uit, dat er bij de werkverschaffing een noodtoestand heerscht en dat er verbetering moet ko men." De voorzitier, de heer Jongbloed, tevens (directeur der werkverschaffing, ontraadde de |notie ten zeerste, daar het hier een wilde staking betreft. De voorzitter stelde daarop voor, deze mclie te behandelen in dc vol gende vergadering, dus nadat de staking zai zijn Opgeheven. Dit voorstel werd me' 64 stemmen aangenomen. Thans is bij Kon. Besluit mr. C. ridder van Rappard benoemd tot Harer Majesteits bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro. Insteliing van een kleine studiecommissie. In antwoord op de vragen van het Twee de Kamerlid Staalman betreffende het in stellen eener commissie tot controlccring van de prijzen van levensmiddelen, deelt de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid mede, dat het N. V. V. en de S. D. A. P. c'ie zich in het eind vSn het vorige jaar tot hem wendden in verband met de stijging van de prijzen der levensmiddelen, naar den minister i" gebleken niet zoozeer beoogden, aan te dringen op het nemen van regee- ringsmaatregelen tegen de duurte, doch veeleer op het benoemen van een commis sie, welke van de prijsstijging op allerlei gebied studie zou maken, en zoo noodig aan dc triggering voorstellen zou doen, voor eventueel te nemen maatregelen. Door de genoemde organisaties werd er op gewezen, dat de gegevens, waarover men op het oogenblik beschikt, weinig talrijk zijn daarenboven niet van veel nut. De regeering is na overweging tot dc con clusie gekomen, dat een onderzoek als bo venbedoeld inderdaad nuttige gegevens zou kunnen oplevcreti en derhalve heeft zij in beginsel besloten dat een kleine commissie voor het instellen van een dergelijk onder zoek zal worden ingesteld. De samenstelling van zoo een commissie maakt op het oogen blik nog een punt van overleg uit. Naar het Hbld. verneemt, kan, buitenge wone omstandigheden voorbehouden, de in werkingtreding van de Tarief wet op 1 Mei a.s. worden' tegemoet gezien. Havas bericht uit Parijs, dat de heer de Marcilly, gezant van Frankrijk te 's-Gra- venhage, benoemd is tot gezant der eerste klasse. Naar het Hdbl. verneemt heeft de com missie tot onderzoek van den Technischen Dienst bij bet Staatsbedrijf van de Poste rijen, de Telegraf'e en de Telefonie in een dezer dagen uitgebracht tweede rapport be treffende de werkwijze van het radio-tele grafische station Kootwijk en de exploi tatie der radio-telegrafie in Nederland, aan den minister van waterstaat geadviseerd deze exploitatie niet meer van Staatswege doen geschieden, maar in handen te ge ven van een gecontessionecrde particuliere maatschappij. De Nederlandsche Spoorwegen zullen bij zondere tienrittenbeekjes le klasse Den HaagApeldoorn of omgekeerd en Amster damApeldoorn of omgekeerd invoeren. In de Dinsdagmorgen gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der spoorwegmaatschappij AlmeloSalzbergen, werd overeenkomstig het voorstel van. com missarissen besloten tot verkoop van het Ned. gebied gelegen gedeelte van den spoor weg aan de H. IJ. S M. te verkoopen voor J 1.875.000. De Nederlandsche leden van den raad van commissarissen en van den raacl van administratie hebben tegen 8 April 1925 hun ontslag ingediend. Tot commissa rissen werden benoemd de heeren prof. mr. W. A. Bonger, J van Elasselt, mr. J. B. Kan, dr. A. K. Kröller, mr. dr. G. van der Meulen en mr. R. J. H. Patijn. Tot leden van den Raad van administratie werden be noemd ir. J. A. Kalff en mr. H. van Manen. Aan liet zeer uitgebreide jaarverslag over bet vijfde boekjaar (1924) van bovengenoem de instelling ontleenen wij het volgende: Het vermogen der spaarkassen 19201924 is gestegen tot 1.070.989.18 'A waartegen over de beleggingen geheel gespecificeerd voorkomen met 1.062.353.50 De Wiskundige Reserve, berekend door Dr. J. Kramers te Nijmegen, komt voor met een bedrag van 65.098.12, De geldelijke uitkomsten der vennootschap stellen het bestuur in staat om af te schrij ven op Kantoorgebouw J 1062.39; op inrich ting 2521.70; aan dc Administratiereserve toe te voegen 10.000 waardoor deze stijgt tot 50.000; de kapitaalreserve te ver- hoogen tot 8000 waarna overblijft een netto-winst van 4241.6514, Hiervan wordt uitgekeerd aan aandeelhouders 20 per aandeel, op de oprichtersbewijzeri 16.11 per stuk, aan de spaarkassen 338.76; de kapitaalreserve ontvangt 325.16/4terwijl voor tantièmes 696.71 cn belastingen 289.60 noodig is De Spaar- en Beleggingskas voer Roomsch Katholieken geeft een eigen Maandblad uit voor haar deelnemers, waarin iedere 3 maanden een uitvoerig overzicht voorkomt van den stand der spaarkassen cn de ge dane beleggingen. In het Maartnummer komt het jaarverslag voor. Van dat nummer, dat in een oplaag van 15.000 exemplaren is ge drukt, wordt ieder belangstellende op aan vraag een exemplaar toegezonden, Uit Bern wordt gemeld dat cit Zwitsersche bondsraad den chef van het politiedeparte ment heeft gemachtigd tot het sluiten van een voorloopige overeenkomst met Neder land tot regeling der luchtscheepvaart. De vliegers te Port-Said. t Van boord van de „Patria" is d.d, 6 dezer aan het Haagsch Anetakantoor geseind: De Holland-lndië-vliegers zijn te Port Said aangekomen in goeden welstand. De heeren Van der Hoop en Van Weerden Poelman maken de reis le klasse, de heer Van den Broeke reis! 2e klasse. De operateur van dc Hispano-lilm maakt een opname van de aankomst te Port-Said. Geringe wijzigingen in den toestand. Maandagmorgen zouden de arbeiders bij de werkverschaffing StaaU'boschtteheer Odoorn het werk hervatten dat Zaterdag onder politie-toezicht goed was gegaan, doch reeds om 5 uur waren stakers bezig de arbeiders aan te houden en tot staking over te halen. Ook te Schoonloe, zou het werk weer aanvangen, daar enkele werkzaamhe den, als dennenpolen, geen uitstel kunnen lijden De werkverschaffing jn 't Sleener- zand ligt ook stil, terwijl men te Emmen, door wering van stakers en borden op 't werk met „verboden toegang" geen succes had. Hoewel 't in Exloerinond en Valther- mond onder de veenarbeiders zeer rustig is, vreest men toch, dat bij voortduren branden zullen volger., hoewel de Zaterdagnacht verbrande hoop, ook kwaiongenswerk kan zijn. Maandagavond stoorden eenige personen zich te Heerenveen niet aan het verbod van samenscholingen, waarom de politie de sa bel trok. Een voermansknecht werd aan de hand gewond; een spiegelruit bezweek door een slecht gerichten sabelslag. 1400 man er in betrokken. Naar van de zijde van den Alg. Ncderl. Schildersgezellenbond vernomen wordt, is het aantal stakers over de vier organisaties als volgt verdeeld; Alg. Schildersgezellen- bond 909, Ned. Christ. Bouwarbeidersbond 160, R. K Bond 160, Nationaal Chr. Bouw arbeidersbond 40. Het aantal syndicalisten dat staakt, bedraagt circa 40 en liet aantal ongeorganiseerden ongeveer 100. In totaal staken dus ongeveer 1400 gezellen. P-en veertigtal kleine patroons heeft in middels toegegeven en schriftelijk verklaard, de arbeidsvoorwaarden der werknemersor ganisaties te aanvaarden. Hierdoor zijn he den 200 gezellen weer aan den arbeid ge gaan. Het werk voor de Maatschappij „Zee bad Scheveningen" geschiedt door de werk gevers, die aan de eischen der gezellen vol daan hebben. Van patroonszijde wordt medegedeeld, dat de patroons, aangesloten bij dc drie .organisaties,' aan de overtuiging vasthouden, dat loonsverhooging de belangen van het bedrijf zoodanig zou schaden, dat deze in geen geval kan worden toegestaan. Zij doen derhalve een beroep op het pu bliek, de zaken rustig af te wachten, en de patroons niet te dwingen, werken aan le vatten, waardoor allicht enkelen zich naar de eischen der gezellen zouden kunnen voegen. De patroonsorganisaties hebben aan den rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn, be richt, dat zij bereid zijn, zijn eventueele voorstellen voor hun leden-vergaderingen te verdedigen, mits zij van hem bericht ont vangen, dat de besturen der werkliedcn- orgaisaties bereid zijn, hetzelfde te doen. Twee kampioens- en twee eerste prijzen. Op de groote landbouwtentoonstelling te Parijs verkreeg het Friesche vee ook dit jaar Weer dc hoogste ónderscheidingen. De beide kampioenprijzen werden toegekend aan den stier Neger No. 12536 'F. R. S. en de koe Francisca No. 33634 F. R. S. (eerst genoemde behaalde reeds driemaal den tweeden en tweemaal den kampioensprijs). De eerste prijs voor collectie vee werd toegekend aan Neger, Francisca, Beige II, Tetje XIV en Neger Tetje allen van Frie sche afkomst. De eerst prijs in den melk- wedstrijd werd gewonnen door Hiltje V. No. 40934 F. R. S., de tweede door Pietje II, No. 38065 F. R. S. Wat men gevreesd heeft, n.l. dat de zalmvangst op de boven-rivieren door de nachtelijke visscherij op de benecjen-Mer- wede, op de Waal en Maas zou verminde ren, is bewaarheid. De waterstand op de rivieren blijft zeer gunstig, zoodat de ge ringe vangst aan de nachtelijke vissche- rijen toe te schrijven is, Op dc Boven-Mer- wede alhier bedroeg Vrijdag dc vangst één en ook Zaterdag werd er slechts één zalm gevangen; de vorige vier dagen werden in dal vischwater 97 zalmen bemachtigd. Te Hardiijxveld ving men van 28 Maart tot 4 dezer 184 zalmen; de laatste dagen is de aanvoer aldaar ook geringer. De Woudrichemsche visschers bemach tigden de vorige week 102 zalmen; het ge wicht der zalm varieert tusschen 14 en 34 halve kilo's. Schotzalm word! zeer weinig en elft in 't geheel niet gevangen. Dc „Ned. Bond van Handelaren in Aard appelen" heeft wederom te Amsterdam zijn jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen werden goedgekeurd cn tot leden van de kascommissie voor het nazien der rekening 1925 benoemd, dè heeren E. de Boer Le Haarlem, C. dc Vos, Amsterdam cn K. de Vries, Minnertsga Het voorstel van den heer J. Knoop, Am sterdam, dat aftredende bestuursleden in twee jaar niet herkiesbaar zijn, dat de zit- tingstijd twee jaar duurt en dat een be stuurslid geen bestuursfunctie mag uitoefe nen in een andere vereeniging, welke het zelfde doel beoogt, werd na rmpele bespre king met zeer groote meerderheid vervor- pen. Tot bestuursleden werden herkozen in hun resp functies de heeren M. van Steenbergen, G Kunst, W. Winkelman, N. v. d. Vlist, A. v. d. Ende en J. v. Heijnin- gen. Op voorstel van het bestuur werden eenige leden wegens wanbetaling geroyeerd Het voorstel om de contributie te bepalen op 5 werd, evenals dat om deze op 10 vast te stellen, verworpen en daarna een heffing van 7,50 goedgekeurd. Ten dienste der leden zal gedrukt worden een lijst, waarop hun namen voorkomen met tele foon- en giro-nummer, alsmede bankver- binding. De beer J. L. Blijenberg hield een uit voerige rede over de werking van het uit- voer-controlebureau. Het hoofddoel hiervan is: aardappelen, groenten en fruit, bestemd voor export te onderzoeken, of ze voldoen aan' de eischen, die aan prima waar en goede verpakking mogen gesteld worden. Wie aangesloten zijn, mogen het merk U. C. B. op hun artikelen aanbrengen, waarbij nu en dan steekproeven Worden genomen. De U. C. B.-commissie bestaat uit 3 vertegen woordigers van den tuinbouw en drie van den handel, ondei leiding van een ambte naar. aangewezen door het ministerie van Landbouw; deze heeft echter geen stem recht Hoewel de aansluiting hoe langer, hoe meer toeneemt, meende spr., dat iedere bo- na-fide exporteur er lid van behoort te zijn. De jaarlijksche bijdrage aan ,,De Federa tie" werd vastgesteld op 200. Dc voor zitter deed nog mededeeling van bespre kingen,. die gehouden ziin inet vertegen woordigers van dc Ned Ver. van Groot handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, onder leiding vuti de Kamer v. Koop handel te Amsterdam. Nadat nog hezwa- ren waren uitgebracht tegen de langdradige wijze, waarop faillissementen worden afge werkt en waarbij de hoop wordt uitgespro ken dat de nieuwe wet daarin verbetering zal brengen, werd de vergadering, die door 5 leden werd bijgewoond, gesloten. Dc Gebr. Dcutekom, groentehandelaars te Noord-Scharwoude en handelende onder den naam firma Vroegop, verzonden in dit seizoen huu 2500sten wagon groete, Deze wagon ging naar Wecnen Uit Rotterdam wordt gemeld; De pogingen, om de „Scerakarta" af le brengen zijn met succes bekroond. Dinsdag morgen nog durfden de deskundigen niet verklaren, dat het werk, waardoor drie vierde van het gestrande schip gered zou worden, gelukken zou. Wel durfden ze te zeggen, dat, wanneer het tusschen 12 cn 2 uur, bij hoog water, niet zóu gebeuren, de kans verkeken was. Het karwei bood veel moeilijkheden. Het achterschip, dat gedeelte van het schip uitmaakt, de machinekamer incluis, mocht niet worden weggesleept, voordat de twee deelen van het schip, volkomen van elkaar gescheiden waren, daar er anders schade aan de pier zou worden veroorzaakt. Dit werk reeds was een ware prestatie. De sleepbooten van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst kregen om kwar/vóór twee beweging in het achterschip. Toen dit stuk van de „Soerakarta" eenmaal dreef, kregen de twee sleepbooten „Rozenburg" en „Witte Zee die reeds eerder hun tros sen hadden vastgemaakt, nog assistentie van drie andere booten, de „Poolzee.de ,,Blan- kenburge" en dc Hoek van Holland", die langszij kwamen. Het transport is minder gelukkig veriooptn dan 't afbrengen. De oorzaak daarvan ligt aan den grooten diepgang van het voorschip, waarin zich de machines, de geladen bun kers en tevens nog een gedeelte van de la ding kolen, ongeveer 1000 ton, bevinden. Bij vallend water is het schip ter hoogte van dc Berghaven aan den grond geioopen, geluk kig op een plaatswaar het geen hinder voor de scheepvaart oplevert. Volgens het rap port zal gebracht worden, hedennacht met hoog water het schip weer vlot te krijgen, om het dan verder naar het dok van Wilton te Schiedam te transporteeren. Men mag betwijfelen of aan dit voornemen zal kun nen worden gevolg gegeven. Men is thans begonnen met het lossen van kolen. Hard schiet het echter niet op, het gaat mandje voor mandje. Ook de ballasttanks achter in het schip worden thans volgepompt, om het vaartuig meer stabiliteit te geven. Wordt het schip in zijn huidige positie afgebracht, dan is het niet uitgesloten, dat het gedu rende het verdere transport naar Schiedam nog eens zal vastraken en dan misschien op een plaats, waar het wel hinder voor de schee'pvaart kan opleveren en dat zou voor de bergers alles' behalve aangenaam zijn, hoewel ze natuurlijk het transport zooveel mogelijk willen bespoedigen. Het mislukken van het accoord. Over de pogingen, om de financieele débacle van notaris B. te Utrecht te voor komen, deelt het ,,U. D nog mede, dat door middel van taxaties het tekort op J 120 a 150.000 was vastgesteld. De gebor den hulp maakte het mogelijk ongeveer dc helft van deze som te garandeeren. Dit accoord werd door 90 der belanghebben den aanvaard; onder hen waren er slechts enkelen die tot aanvaarding ni.et dadelijk te overreden waren en dc onderhandelingen met eenigen hunner werden o.m. bemoei lijkt door de omstandigheid dat men te maken had met buitenlandsche relaties, met wie het correspondeeren veel tijd vorderde. Had men over méér tijd beschikt, dan zouden ook de niet-onmiddellijk tot het accoord toegelredenen vermoedelijk wel bereid zijn gevonden om na nieuw beraad n\el het voor stel van 50 me(je te rfaan Thans was dc beschikbare tijd tekort om spoedig tot alge- 'neele overeenstemming te geraken; en zoo bleel men ten slotte staan voor deze moei lijkheid, dat voor enkele posten, waar onder één van 36 mille en eenige anderen van véél en veel kleiner bedrag, niet de vereischte bewilliging binnenkwam. En uit voering van het accoord van 50% was alléén mogelijk, wanneer alle belanghebbenden toetraden. Indien notaris B.* dadelijk om hulp ge vraagd had, toen zich de eerste moeilijk heden voordeden, dan was hij aanstonds uit de impasse gered geweest; doch de stille hoop alles zélf nog ten goede te kunnen sturen, heeft hem doen zwijgen, niet het noodlottige gevolg dat de moeilijkheden zich verdubbelden en er eindelijk niet meer uit te komen was. Het faillissement van notaris B. zal heden, Woensdag worden uitgesproken; bij liqui datie zal van de vorderingen 10 a 15 kupnen worden toegewezen, natuurlijk be langrijk minder dan mogelijk was geweest bij aanvaarding van het aangeboden accoord. Maandagavond kwam de kapitein der maréchaussée Versteeg te paard in draf uit het Lrediusbosch te Bussum rijden en wilde den Amersfoortschen straatweg oversteken, juist toen een auto uit de richting Laren aankwam. De ruiter gaf zijn paard de sporen om voorlangs te passeeren, doch 't was reeds te laat. Het paard kwam in de auto terecht, met, gevolg dat zijn beide voorpooten braken. Het dier, een kostbaar renpaard, moest werden afgemaakt. Kapt. Versteeg en de automooilisten kwamen met den schrik vrij, (Hbl.) I De heer T., directeur van de stoomzuivel- fabriek te Mill, die, gelijk gemeld, op ver zoek van het bestuur dier fabriek door de maréchaussée te Grave Vrijdag gearresteerd werd. is weer op vrije voeten gesteld. Ooor dc rijksambtenaren is ten huize van J. W.tc Oudewater, in beslag genomen een volledig distilleertoestel. Ook werd in beslag genomen een hoeveelheid bereid en onbereid gedistilleerd. Bij de weduwe de Jong bij Heerenveen, is 6000 gestolen. Een jongmenscb. een familie lid van de bestolene, is in verband daar mee aangehouden. Door den trein, die om 7 uur 8 uit Gro ningen vertrok, is Maandag op den onbe- waakten overweg bij wachtpost 6 nabij Kalkange een paard en wagen aangereden. De bestuurder van den wagen, H. Benak, werd gewond en de wagen versplinterd. Het paard kwam er goed af. Op het stationsemplacement te Groningen, is Maandagmiddag een goederenwagen ont spoord. Het hoofdspoor werd versperd, zoo dat de dienst vertraging ondervond. De schade is gering. Geen persoonlijke onge vallen. In de afgeloope/i week ontstonden kort na elkander telkens branden in de hooimijten nabij boerderijen onder Voorstanden bij Brummen. Met veel inspanning wist de brandweer de aangrenzende boederijen te behouden. In totaal zijn er op verschillende plaatsen vijf hooimijten afgebrand binnen twee dagen De politie stelde in verband daarmee een onderzoek in. Men vermoedt dat er brand stichting in 't spel was. Het briefje van den bewoner. Een tuinman, die Maandagmorgen moest werken te Amersfoort,, bij den heer H. aan de Huygenslaan, zag, dat een paar ruiten in de woning stuk waren. Daar de heer H. momenteel op Corsica vertoeft, vond de tuin man het noodig, de familie van den heer H. te waarschuwen. Men stelde een onderzoek in en kwam tot' de conclusie, dat er ingebro ken moest zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maandag. Daar de heer H. stellig had verwacht, dat dergelijk ongewenscht bezoek de voordeur zou binnenkomen, had hij een briefje r.eerge- legd, bij een betrekkelijk belangrijk bedrag aan geld cn op dai brief je had hij geschreven; „Dit is de geheele contante waarde in dit huis. Kan door heeren inbrekers worden mee genomen, maar spaar a.u b. de rest." De inbrekers hebben deze vriendelijke attentie op haar juiste waarde weten te schatten. Ze lieten alle reeds te voorschijn gehaalde waardevolle voorwerpen liggen en namen het geld mede Behalve eenige half opgegeten appels, heb ben de heeren ook nog een ander bewijs van erkentelijkheid achtergelaten door op bovenbedoeld briefje te schrijven: „vriende lijk bedankt; wij hadden 't hard noodig." Waaruit blijkt, dat ook inbrekers beleefd kunnen zijn. Jo de Haas, de leider der stakingsactie, die te Appelscha werd gearresteerd, is, naar de „Leeuw Crt.' meldt, naar Amsterdam vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Toen de beer H J te Budel (N.-B.) Za terdagavond op de gewone repetitie der fan fare ,,E. M. M." een marsch had voleind, bleef hij tol de niet geringe verbazing zij ner medemuzikanten stokstijf zitten. Hij kon zich niet verroeren, noch een klank met den mond uitbrengen. Per auto bracht men Tiem naar huis, waar hij zonder- gevoel, taal noch teeken gevende te bed gelegd werd. Zon dagmiddag is J. overleden. Aanvaring bij een vlaot- oefening. De G 12 beschadigd. Tijdens oefeningen op de recde te Helder, kwamen Dinsdagmiddag dc onderzeeboot O 2 en de torpedoboot G 12 in aanvaring. Ter hoogte van'de machinekamer bekwam dc G 12 een scheur onder de waterlijn. Met be hulp van eigen pompen kon het schip drij vende blijven. Geassisteerd door het torpe do-transportvaartuig „Mercuur" werd de G 12 de haven binnengebracht, en in het dok opgenomen. De O 2 hekwam eenige schade aan den voorsteven. Maandagavond heeft op den Haagweg ter hoogte van de Resedastraat te Rijswijk een ernstige aanrijding plaats gehad. Een zekere J. v. d. K,, op zijn rijwiel uitwijkend, voor de tram, werd gegrepen door een, hem ach terop rijdenden vachtauto, bestuurd door B. uit Rijswijk. Zeer ernstig gewond, werd het slachtoffer opgenomen en vervoerd naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage. Dinsdagmorgen werd in de Heerenstraat aldaar het 6-jarig jongetje K. overreden door een vrachtauto bestuurd door C. J. H., uit Rijswijk Dc kleine kwam achter een vracht wagen vandaan en liep onder den auto, zoo dat een beentje geheel verbrijzeld werd. Hij werd naar Den Haag vervoerd. In dc nabijheid van het eiland Edam, in de bocht van Batavia, brak brand uit aan boord van een kleine Chinecscbe stoomer, de „Flevo," met 43 opvarenden, waaronder twee .Europeeschc scheepsofficieren. 32 hunner' bleven aan boord en werden gered; dc negen anderen, waaronder de Engelsche stuurman, poogden het land te bereiken in twee reddingsbooten, doch worden vermist. De eerste hulp aan het scheepje werd verleend door twee destroyers van het Amerikaansche eskader, dat juist 'op weg was naar Priok. De correspondent van „Dc Loc." te Blora (M.-Java) meldt aan zijn blad: Op den lsten Maart, 's middags iets over half twee, werd onze rustige kota opge schrikt door een geweldigen knal. Een clan destiene vuurwerkfabriek, vlak achter het postkantoor gelegen, was in de lucht gevlo gen. De Chineesche en Javaanschc arbeiders zijn allen een prooi der vlammen geworden. Tot nu toe zijn er zes dooden en twee zeer zwaar gewonden, die in het Zendingshospi taal zijn opgenomen. Het aantal aanwezigen in het gedehfabriekje bij de uitbarsting weet men niet precies, zoodat ook nog niet met zekerheid te zeggen valt, of er nog meer slachtoffers zijn. Op de plaats des onheils vond de veld politie, die onmiddellijk ter plaatse was, evenals dc regent van Clora, behalve vrec- selijk verminkte lijken, nog een revolver en manden vol onafgewerkt vuurwerk, zwavel en andere springstoffen. smaken van zijn arbeid, daar hij kort na dc voltooiing 16 Aug. 1920 op .riger. leuf- ,tijd is overleden. De oproeper begon bij j 3üüü er, daalde af iot de eerste mijner 200 bood. Daar dat bod niet direct werd verhoogd, werd pauze gehouden. Na deze kwam de afloop, waarbij het planetarium met één gulden werd verhoogd door den verkooper, zoodat het in de familie blijft en het eigendom is geworden van B, P. Siderius onder Oud» bildtzijl. De Soerakarta is bij het fort H. v. H. aan den grond geraakt en zal men eerst moeten lichten. Het schip zit vrij voor de scheep vaart. Het planetarium van Lolke Siderius, een boerenzoon te Lankum bij Franeker, die ze ven jaren in zijn vrijen tijd gewerkt heeft tot het samenstellen van dit kunstig mecha niek, is te Leeuwarden onder den hamer ge komen, Hij heeft niet lam? genoegen mogen ROTTERDAM, 7 April. Eieren. (Rott.j cons, veiling). Aanvoer 400.000 stuks. Prij zen kippen- f 5.407.40, eenden- f 5.60 6.10, ganzen- f 1824. Rott. Veiling). Aanvoer 300.000 stuks. Prijzen kippen-f 5.357.15, eenden- f5.45 —6.35. Lijnolie. Mei/Aug. f49%. Vee. Ter markt waren aangevoerd 193 paarden 9 veulens, 1992 magere runderen, 730 vette runderen, 378 vette en graskalve ren, 2594 nuchtere kalveren, 47 schapen ofi lammeren, 71 varkens 327 biggen. De prij- zen waren als volgt koeien le kw. 125 130 ets. 2e kw. 115105 ets., 3e kw. 95 85 ct., ossen le kw. 120127% ct., 2e kw. 110100 ct., 3e kw. 9080 ct,, stieren le kw. 115110 ct., 2e kw. 9585 ct., 3e kw. 7565 ct., per Kg. vette kalveren le kw. 170200 ets., 2e kw. 150125 ets., 3e kw. 11090 ets., melkkoeien f210400, kalf- koeien f 220425 stieren f 175400. pin ken f 155175, vaarzen f 165200, werk paarden f 100375, slachtpaarden f 90 100, hitten f 95180, nuchtere kalveren f 11—19, fokkalveren f2032, biggen f6 17, overloopers f 1940. Vet vee en vette kalveren in le kw. rede lijk verhandeld. 2e en 3e kw. tot afwijkende prijzen. Melk- en kalfkoeien met goeden aanvoci1 en handel iets tot teruggaande prij zen. Nuchtere kalveren met redelijken aan- handel, goede soorten tot iets hoogere prij zen. Biggen en overloopers matig verhan deld. Paarden met goeden handel in slacht- met matigen handel in werkbeesten. GRONINGEN, 7 April. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450490, 2e f 375 425, 3e f 275325 voorjaars kalvende koeien le s, f 325375, 2e soort f 250300 kalf- vaarzen le soort f 375425, 2e. s. f 300 325 varekoeien le s. f 300350, 2e s. f 225 —275 stieren Ie s. f 0.88—0.90, 2e s. f 0.74 0.78 slachtvee le soort f 1.08H.10, 2e s. f 11.02 per kg. slachtgewicht melk- schapen f 3050 weiaeschapen le soort f 55'60, 2e s. f 4852 vette kalveren le s. f 1.30L35, 2e s. f 1.101.15 weidelam- meren f 1722 vette lammeren f 4044 loopvarkens f 2018 vette varkens f 0.76 0.80, 2e s, f 0.720.74 Londensche var kens f 0.730.75 zouters le soort f 0.72 0.74 biggen f 1015, f 1.752.25 per weck- Aanvoer 216 vette koeien, 261 vette kal veren, 664 kalf- en melkkoeien, 48 stieren, 182 schapen, 706 vette en Londensche varkens, 492 magere varkens en biggen. Kalf- en melkvee werd prijshoudend ver handeld. Slachtvee en stieren met minder vlugger handel en met eenigszins terugloo- pende prijzen. Vette en nuchtere kalveren ruim prijshoudend, de laatste f 1016 pei stuk. De wolveehandel was bij geringen aan voer prijshoudend. Vette en Londenscht varkens alsmede zouters minder vlug ver handeld prijzen eenigszins teruggaande Biggen prijshcüdend. Eieren ruim prijshoudend, f 5.005.75. HULST, 6 April. Granen. Bij kieinen aan voer werd betaald voor-: tarwe f 1217 rogge f 13, gerst f 15, haver f 12, erwten f 13.50, bruine boonen f 15. PURMEREND, 7 April. Kaas. Aanvoer 13 stapels fabrieks- f 42.50 «jet meiFf 45 8 stapels boeren- f met merk f 46.50. Boter. Aanvoer 600 kg. f 2.302.35 p. kg. Vee. Aanvoer 600 runderen, w.o. 155 vette koeien f 11.25 per kg. melk- en gelde- koeien f 175475, 50 vette kalveren f 15 42, 16 stieren, 37 paarden f 100250, 590 schapen f 3560, 610 vette varkens, slacht- varkens' f 0.76—^0.78, zouters f 0.740.78 per kg. 66 magere varkens f 2448, 250 biggen f 1020, 63 geiten en bokken Hand del in runderen, vette kalveren en schapen matig en vette varkens vlug. jonge hanen f 1.752.50 per stuk. Eieren. Kippen- f 5.50—6.50, eender, f 5.40 per 100 500 kievitseieren 25 cent pe. stuk. PURMEREND, 7 April. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 80.000 kippen eieren f 5.356.75 en 180.000 eendeneieren f 5.40—5.60. BODEGRAVEN, 7 April. Kaas. Ter markt waren 164 wagens. Prijzen f-4145, rijksmerk le soort f5158, 2e soort f 44 49. Handel matig. DEVENTER, 6 April. Paarden, le §oort werkpaarden f 300450, 2e soort f 225 350, enters f 300400, ponnies f 175300, veulens f 175275, slachtbank f 105180, Tengevolge van dc Utrechtsche Palmmarkt geringe aanvoer 97 stuks. EDE, 6 April. Eieren. Aangevoerd 140.000 stuks. Prijzen f 5.256.25. ELST (Bet.), 6 April. Fruit. Bredcro's 2024, Spaansche Rabauwen 2228, Ra bauwen 1117 ct. per Kg. SNEEK, 7 April. Ter markt waren 346 melk- en kalfkoeien f 250480, 42 vette- koeien f 250440 65 vette kalveren f 60 90 808 nuchtere kalveren f 919 42 graskalveren f80160 252 schapen f34 —55, 12 lammeren f 1220, 282" varkens f 60135, 135 biggen f 1016. Men be steedde voor vette runderen 47%55 ct., idem kalveren 5560 ct., idem varkens 3639% ct., zouters 3537 ct., Londen sche varkens 3536 ct. Melkvee en nuch tere kalveren met goeden handel. Melkve# en nuchtere kalveren met goeden handel. Melkvee werd druk voor Holland gekocht vette koeien en graskalveren prijshoudend vette kalveren, schapen en varkens kalm biggen beter lammeren duur. Kievitseieren. Aangevoerd 3000 stuks. Prijs 3035 ct., VENLO, 6 April. Eieren. Aanvoer 695000 stuks. Prijzen kippen- f 6.20—7.10, idem kleine f 5.706.10, eenden- f 6.10-730, ganzen f 28.40. GRONINGEN, 7 April. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz- Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. 7 April 31 Maart 11.00-13.25 11.00-13.50 11.00-13.50 12.00-14.25 12.50-14.00 12.00-14.00 12.00-13.75 9.00-11.50, 9.00-11.25 10.00-12.25 10.00-14.00 12.00-19.00 10.00-12.25 10.00-12.25 10.00-13.00 11.00-13.00 11.00-13.50 11.00-13.56 12.00-14.25 12.50-13.75 12.00-13.75 12.00-13.70 9.00-11.25 9.00-11.00 10.00-12.00 10J)0-14d)0 12.00-19.00 10.00-12.25 10.00-12.25 10.00-13.00 20.00-31.00 20.00-32.00 17.00-21.75 17.00-22.25 15.00-23.00 15.00-24.00, 15.00-28.00 15.00-28.00 30.00-42.50 30.00-43.00' De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg, rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle baversoo'rten 10 ct. per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6