J. van fier Laan. wr HALT 1LEEST DIT!! Philip de Vries, Bierstraat 73 Bergt Uwe Effecten, Zilver, Preciosa Ie BinneoMscle Hypotheekbank Haarlem GESLOTEN ZULLEN ZIJN GESLOTEN ZIJN. Koopt üw handkoffers, koffers, reisartikelen en lederwaren NIET In Confectie-zaken, L. HOLZHAUS, GROOTE HOOI STRAAT, hoek Anegang. goedkooper, voordeeüger en heter. L. HOLZHAUS. Bieten Stoeien voor de LIPS' SAFE-INRICHTING V/ VELLEMAN, GEMEENTERAAD VAN VELSEN. KUNST EN KENNIS. UIT ONZE OOST. RECHTSZAKEN. enz. iydsni afwezigheid van huis in onze ondergrondsche, Brand- en fnbraakvriïe BANKIERS - GED. OUDE GRACHT 82 Koout derhalve in een 8P EOiAAL-ZAAK. n.l. liy DAMMEN. GOEDEN VRIJDAG vanaf f 3.25. Ameublementen, 4 stoelen en tafel vanaf f 17- Prima kwaliteit Wasclimanden in o A AT U VERHUIZEN De steun aan valide arbeiders. Een bewaarschool-te IJmuiden. Een gehejme zitting van bijna twee uur. De benoeming van een adjunct- commies. No. twee van de voordracht wordt benoemd. .Een overschot van negen punten. UIT BOEK EN BLAD. Bij hendie vielen op Lombok. Het Staatsspoor jubileum. De knoeierijen bij „St. Willebrord". De inbraak te Amersfoort. VISCKHANDEL AiiKO 1831. 13 Riviervischmarkt 13 Heden Goudsche vette boerenkaas 55 ct. Edammer kaas met rijks con- trolemerk 45 ct. Leidsche kaas 42 ct. Alles per pond. Busgroen- ten: Snijboontjes, Spercieboontjes 55 ct. Doperwtjes per 2 ponds blik 38 ct. Zalm 30 ct. Sardines 15 ct. Bij 3 stuks 14 ct. Rozijnen 15 ct. Pruimen 20 ct. Abrikozen 43 ct. Tutti frutti 30 ct. Schijfjes appelen 38 ct. Krenten 27 ct. Nieuwe Noten 27 ct. Alles per pond. Bensdorp Cacao, per kilo bus 98 ct. Appelsiroop, van de Betuwe per kilo bus 42 ct. Lea en Perrin's Saus, p. flesch 84 ct. Limonade in alle smaken, per heele flesch 90 ct. Port, Samos, of Roode wij nen, 'per heele flesch 80 ct. Meiwijn, witte of roode bessenwijn 54 ct. Zwaardemakers Bisschopwijn 55 ct. Alles per heele flesch. De Beukelaar Exquise, per doos van 50 stuks f 1.20. Sun Maid Rozijnen, per pondspak 34 cent Blikjes Ananas per bus 40 ct. Per 3 stuks 38 ct. Tomaten puree, 6 bus voor 55 ct. Zie de Etalage! Honderden artikelen, te veel om op te noemen! Het huis met den verkeersagent. Bewaar deze advertentie, het is uw eigen belang! Loketten vanaf f 5.— per jaar, f 1.— per maand. omdat dezo U niet van vakkundig advies kunnen dienen. Evenmin als wij U in Confectie kunnen adviseeren. (Men kan slechts één heer goed dienen.) Daar WIJ VAKMENSCHEN zijn en sinds 35 jaar in Nederland op dit gebied het meeste presteerden, koopt U steeds bij ons Om het kampioenschap van den Ned. R. K. Dambond. S.D.O. I—D.J.O. I. dat hunne geeft hiermede kennis dat haar kantoor op den geheelon dag GESLOTEN zal zijn. en Magazijn van Tuin Serremeufte en E. J. BRONSTRI N Korte Hou s raat Wiegen vanaf f4.50 in teen, pitriet en stroovleclit alls maten'vanaf f4.80 of schoonmaken en wenscht tl iets op te ruimen, als vodden, papieren, fles- schen, meubilair, etc., ontbiedt dan Adres LANGE RAAMSTRAAT 30 (bij de Doelslraaf.) De ondergeteekenden berichten, kantoren op GOEDEN VRIJDAG 10 APRIL en ZATERDAG 11 APRIL daaraanvolgende den geheelen dag Algemeene Centrale Bankvereeniging vooi Jen Middenstand, kantoor Haarlem; Amsterdamsche Bankkantoor, Haarlem; Brinkman Co.; Crommelin Bouwmeester De Spaarne Bank; F. Th. Everard, Kantoor Haarlem; Harry Francken; Guépin van der Vlugt; Haarlemscï e Bankvereeniging J. J. S. van Hamel; Hollandsche Handelsbank; Nationale Bankvereeniging, Kantoor Haarlem; Nederlandsche Handels en Landbouwbanh Noord-Hollandsch Landbouw Crediet, Kantoor Haarlem; Oscar Smit's Bank H. Oyens Zonen, Kantoor Haarlem; G. F. H. Pastoor; Petrie Co. Het Correspondentschap van DE NEDER- LANDSCHE BANK voor Haarlem en Omstre ken zal GOEDEN VRIJDAG 10 APRIL den geheelen dag ZATERDAG 11 APRIL zal het Correspon dentschap geopend zijn van 910 uur voorm. Een advertentie in dit blad heeft succes- De iaad vergaderde Dinsdag. Voorzitter Burgemeester Rijkens. Alle leden zijn aan wezig. De notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld, na opmerkingen van de heeren Dalmeyer en Bosman- .Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor, naar hen te ïenvoyee- jfen om advies, de navolgende ingekomeif stukken Verzoek om in school G in Wijkeroog gelegenheid te verschaffen voor bewaar school onderwijs. Verzoek afd. Velsen van de Ver. tot Be scherming van Dieren om hooger bedrag aeschikbaar te stellen voor het pijnloos af maken van honden en katten. Verzoek van de „Ver. IJmuiden's Bloei" am de verbinding van IJmuid.n m t h t strand aan de Zuidpier te verbeteren. Verzoek van de Coöp. Verbruiks- en Pro ductiever. „De Eendracht"1 e.a. te Wijker oog, om den rijweg in het gedeelte der Burg. Weertsstr, 'gelegen tusschen de Kruisstr. en den Doodweg te verbreeden en de trottoirs te betegelen. Aldus besloten B. en W. stellen voor bij de begroeting [1926 te behandelen verzoek van de Ver. Woor Ambachtsonderwijs in Kennemerland pm voor 1926 een subsidie te verledenen van 18.854.33. Aldus besloten. Ingekomen is nog Bericht van Gedeputeerde Staten, dat het raadsbesluit dd. 30 September 1924, no. 8, waarbij aan de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs te Velseroord, medewerking werd verleend tot de stichting van een bij zondere lagere school te Velseroord, is ver nietigd en dat door hun college is beslist, dat de door het bestuur der vereeniging ge vraagde medewerking moet worden geweigerd In handen van B. en W, om advies. Een schrijven van het bestuur van de vereeniging tot oprichting en instandhou ding van scholen voor lager en meer uitge breid lager onderwijs te Velsen, waarin ver- zocht wordt voor de stichting van een bij zondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw gebouwde woningen der Woning- bouwvereeniging „Velsen" te Wijkeroog, de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken. In handen van B. en W. om advies. i Een verzoek van B. Frank te Velseroord om ontheffing van de betaling van f 29.92 voor het ontsmetten van een kamer. In han den van B. en W. om advies. Een adres van I. de Leeuw, houder van •en wacht- en schaftlokaal aan de Visschers- haven te IJmuiden, waarbij hij verzoekt de verordening, houdende eischen waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor „vergun ning" of „verlof" in aanmerking te" komen aan te vullen, in dien zin, dat aan hem door burgemeester en wethouders een verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden arank anderen dan sterken drank, kan wor den verleend. Voorgesteld wordt, aan het ver doek van adressant te voldoen en in verband, eaarmede aan artikel 5, 2e lid der boven genoemde verordening, dat de uitzonderin- gzn omschrijft, toe te voegen „Op de zaal van het perceel Sluüsplein no. 45 te IJmui den." De heer MAAS wil de hand houden aan de verordening en wil het verzoek niet in willigen. De VOORZITTER- zegt dat dit een uit- zonderings geval is. Men staat het toe om er ger te voorkomen. De heer SCHILLING pleit voor het ad vies van B. en W. evenals de heer v. d. Steen. De heer Tusenius is bang voor oneerlijke 'concurrentie. Spr. wil anderen dan ook deze Vergunning geven. De heer .VERMEULEN is er voor, indien tn~n -i" beperkende bepalingen aan toe kan voegen, dte dan ook gehandhaafd worden. I Het voorstel wordt aangenomen. Tegen [de heeren Maas. Schaar en Roelse. Steun aan valide arbeiders. Door de heeren Visser »n Roelse is een 'amendement ingediend op he voorstel van 'de heer Schilling, welke laatste dit amend.- ■ment over heeft genomen. Het amendement. lu.cit Naast de t urg lijke armbestu n brstaai in de gemeente Velsen cene commissie, welke tot taak heeft de steunverleening aan hen, die niet armlastig, door omstandighede. onafhankelijk van hun wil, tijdelijk buite-.i verdiensten zijn geraakt en dientengevolge niet in de kosten van onderhoud van hen en hun gezin kunnen voorzien. Voor zoover dit personen betreft, die tegen de gevolgen van werkloosheid zijn verzekerd, geschiedt de aangifte bij, en de uitkeering door de commissie respectievelijk door en over het bestuur der vakvereeniging, waar van de betrokkene lid »s, een en ander naai vaste regelen, door de commissie, in over leg met de vakvereenigingsbesturen vast te stellen. Deze commissie bestaat uit dezelfde leden als die inzake het verschaffen van productie ve werkgelegenheid. De raadscommissie inzake productieve werkverschaffing adviseert te besluiten als volgt Naast de burgerlijke instellingen van maatschappelijk hulpbetoon bestaat een raadeommissie inzake steunverleening, be staande uit de leden der raadscommissie in zake productieve werkverschaffing, welke tot taak heeft het, waar noodig, verleenen van steuu aan hen, die werken kunnen, doch door omstandigheden onafhankelijk van hun wil, werkloos zijn. Verder worden aangegeven de regelen welke de raadscommissie heeft te volgen. De heer SCHILLING meent dat deze kwestie is in het belang der gemeente en der betrokkenen zelf. Spr. is van meening, dgt indien de uitkee ring over de organisaties loopt er geen kans is, dat er onnoodige en ongemotiveerde uit- keeringen worden gedaan. Spr. licht het voorstel nader toe en toont met voorbeelden de noodzakelijkheid er van aan. De heer Tusenius drukt er zijn spijt over uit dat de zeevarenden hierbij zijn uitgeslo ten, daar deze niet verzekerd zijn. De heer SCHILLING bestrijdt dit. De zeevarenden kunnen zich. wel verzekeren. .Uitvoerig wordt hierover van gedachten gewisseld. Men acht het billijk dat iemand die de lasten heeft gedragen van de kosten van een werkloozenkas hiervan ook voordeel geniet en aldus billijker wordt behandeld dan iemand die de zaak maar laat waaien. De heer SCHILLING stelt voor in het voorstel van de raadscommissie te schrap pen de woorden „die werken kunnen". De heeren VISSER en ROELSE trekken dan hun atnendement in. De heer VERMEULEN wil deze woorden handhaven en er tusschen haakjes achter plaatsen „waaronder ziekte begrepen". Dit om alle mogelijke gevallen te voorkomen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Tusenius tegen. Bewaarschool te IJmuiden. B. en W. stellen voor te besluiten, in de drie leegstaande loka len van de openbare lagere school C. te IJ muiden voorloopig te vestigen een school van voorbereidend lager onderwijs (bewaar school), omvattende twee leslokalen en één speellokaal te bepalen, dat het personeel dier school zal bestaan uit 1 hoofd, 1 onderwijzeres en 2 helpsters. voor de inrichting dezer lokalen, teneinde ze dienstbaar te maken voor het beoogde doel, alsmede voor de aanschaffing van de be noodigde leermiddelen, een crediet toe te staan van f 3000 het college uit te noodigen tot het nemen van al die maatregelen, welke noodig zijn om de school op 1 September 1925 te ope nen het college uit te noodigen, nader onder- de oogen te zien de aangelegenheid omtrent de definitieve plaats' van vestiging dezer school en den bouw van een school voor buitengewoon lager onderwijs in te trekken het besluit van 5 Juni 1923, no. 6 II, tot buitenwerkstelling van de ver ordening op de subsidieering van het bijzon der bewaarschoolonderwijs. Het ligt in de bedoeling van B. en W. tege lijk met de behandeling van de hierboven vermelde punten, aan de orde te stellen de voordracht omtrent de wijziging van de sala risregeling voor de hoofden, der bewaarscho len. De heer ROELSE dient een amendement in, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd 1 Jan. 1926 een definitieve plaats aan te wijzen voor de openbare school van voor bereidend lager onderwijs. Het Amendement van den heer Roelse, wordt verworpen met 12 tegen 9 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Daarna gaat de raad in comité generaal. Om 8.20 wordt de openbare vergadering gesloten en om 10.10 weder heropend. Aan de orde de Benoeming adjunct-commies. Door den gemeenteontvanger is de vol gende voordracht opgemaakt ter benoeming van een adjunct-commies ten kantore van den gemeente-ontvanger. 1. J. van der Laan, rijksklerk der directe belastingen in Oud-Beijerland 2. G. J. ko nijnenberg, rijksklerk der dir. belastingen in Deventer. Bij de eerste vrije stemming verkrijgen bei de candidaten 10 stemmen. 1 stem wordt blanco uitgebracht. Bij de tweede stemming verkrijgt de heer Konijnen burg een stem meer en' is aldus benoemd. Benoeming administrateur. B. en W. hebben de volgende aanbeveling, opgemaakt ter benoeming van een admini strateur-controleur der instellingen van maat schappelijk hulpbetoon. 1. W. L. Kuiper, commies ter secretarie alhier 2. Ph. ten Napel, adjunct-commies ter secretarie alhier. Benoemd werd de heer Kuiper. Verordening bewaarschool onderwijs. B. en W. stellen voor een wijziging der verordening op het openbaar bewaarschool- onderwijs en der verordening op de subi- deering van het bijzonder bewaarschool- onderwijs. De heer VERMEULEN acht nu 't oogen- blik niet gekomen om deze wijziging in te voeren en zou willen dat B. en W. het voor stel terug namen. De heer VERMEULEN dient een motie van orde in om dit voorstel aan te houden in verband met de besprekingen van de com missie ad-hoc. De motie wordt aangenomen. Wijziging kl assenbezetting, B. en W. stellen voor een wijziging in de klassenbezetting van de scholen C. D. E. en H. en het nemen van daarmede verband hou dende maatregelen. De heer VERMEULEN brengt den wet houder van onderwijs hulde voor de spoedige afwikkeling der zaak. Verschillende heeren sluiten Zich hierbij aan. Wordt aangenomen- Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. B. en W. stellen voor aan W. Molenaar vergunning te verleenen tot het aan den open baren dienst onttrekken van een gedeelte van Wijk aan Zeeër voetpad. Aangenomen. Grondovername voor wegver- breeding, B. en W. stellen voor in eigendom te aanvaarden, om niet, van de R. K. School- vereeniging „St. Laurentius" te Velseroord. en het R. K. Kerkbestuur van den H. Engel- mundus te Driehuis, ten behoeve van weg- verbreeding, een langs den Zeeweg gelegen grondstrook ter grootte van ongeveer 850 vierkante Meter, onder bepaalde voorwaarden. B. en W. stellen voor hun te machtigen tot aanleg van alle straten, welke het bouwblok van het door de schoolvereeniging „St. Lau- Laurentius" gekocht terrein, omgrenzen. B. en W. stellen voor aan de schoolvereeni ging ",St. Laurentius" tegen den prijs van f 5.per vierk. M. te verkoopen eenige per- ceelen grond. B. en W. stellen voor een deel van den Groe- neweg aan den openbaren dienst te onttrek ken. De heer BOSMAN weuscht er den nadruk op te leggen dat de gemeente nog nooit, zoo duur grond heeft gekocht als thans. Aangenomen. Voorschotten Onderwijs B. en W. bieden ter vaststelling aan de over 1925 aan bijzondere schoolbesturen te verleenen voorschotten op de vergoeding bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, zoomede van de regelen volgens welke de uitbetaling zal plaats hebben. Aangenomen. Begrootingen Visscherij- school en Handels avondschool. B. en W. bieden ter vaststelling aan de be- grootiugen 1926 voor deVisscherijschool en de Handelsavondschool. De eerste sluit met een totaal bedrag aan - cn'vangsteu en uitgaven van f 30019.67. De tweede f 8294. De heer v. d. STEEN vindt den post van f 1400 voor aanschaffing van motorboot, on- noodig. De heer VERMEULEN wil de begrootin gen thans laten doorgaan, maar het recht be houden van critiek bij de behandeling van de geheele begrooting. Wethouder LANDEWEERT meent dat de aanschaffing van een nieuwe boot nader onder de oogen kan worden gezien. Aldus besloten. Subsidie Bijzondere. Bewaarscholen. B. en W. stellen voor volgens art. 7. van de verordening op de subsidieering van het bij zonder bewaarschool-onderwijs over het jaar 1925 de volgende subsidies toe te kennen aan de Mevr. v. Tuyll-bewaarschool f 5173.33 Insingerbewaarschool f 5294.60 R. IC. Be waarschool te Velseroord f 4567.90 Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg" f 4755 Aangenomen. Wijziging Verordening op de heffing der keurloonen. B. en W. stellen voor het minimum be drag van f 0.50 voor de keuring v&n een in gevoerde partij vleesch te brengen op f 0.20, overeenkomstig den wensch van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid. Aangenomen. Overeenkomst met de gemeente Haarlem. B. en W. vragen machtiging een overeen komst aan te gaan met de gemeente Haarlem inzake gedeeltelijke overname van de pers leiding en toestellen voor gaslevering. Aangenomen. Overname Rijksstraatweg B. en W. vragen machtiging, om met het rijk een overeenkomst aan te gaan tot over name in beheer en onderhoud van den rijks straatweg VelseroordIJmuiden. Aangenomen. Gymnastiek. B. en W. stellen voor onder de gebruike lijke voorwaarden vergunning te verleenen aan de gymnastiek ver. „Vlug en Lenig" te Wijkeroog tot medegebruik van het gymna stieklokaal van de o. 1. school G aldaar, en aan de turnvereeniging „V. T. V." te Velser oord tot medegebruik van het gymnastiek lokaal van de o. 1. school H. Aangenomen. Levering gas Papierfabriek. B. en W. stellen voor een overeenkomst aan te gaan inzake gaslevering aan de N. V. Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen. Gecontracteerd zal worden een minimum van 20.000 M3 per jaar. Aangenomen. Beheer plantsoen. De uitbreiding der gemeente plantsoenen maakt de benoeming noodig van een voer man bij de plantsoenen. B. en W. stellen voor deze functie te brengen in loongroep V. Aangenomen. Opleiding aau school A. In de vergadering van den raad van 10 Maart j.l. werd een adres van de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstre ken" inzake opleiding aan school A 1 tot het volgen van middelbaar en gymnastiek onderwijs in handen van B. en W. gesteld om praes-advies. In de vergadering werd door B. en W. aangekondigd het voornemen om met het bestuur der adresseerende vereeniging te spreken, teneinde een mogelijk bestaand misverstand op te heffen en te geraken tot eene regeling, welke zoowel het gemeente bestuur als het vereenigingsbestuur bevre diging zou schenken. De bedoelde bespreking heeft op 24 Maart j.l. plaats gehad en tot gunstig resultaat ge leid. Het door een deputatie uit het bestuur der vereeniging uiteengezette en door B. en W. billijk geachte standpunt komt hierop neer, dat men wil een school, welker leer plan doelbewust gaat in de richting van vóór opleiding voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Bij de te geven leerstof zal reke ning moeten worden gehouden met het ver richten van huiswerk, door de leerlingen, opdat die, na het doorloopen van de 7e klasse, voldoende ontwikkeld zijn om het onderwijs aan eene Hoogere Burgerschool of een Gym nasium te volgen. Deze leerlingen wenscht men samen te brengen. Het leerplan, dat volgens artikel 25 der Lager Onderwijswet 1920 door het hoofd der school, na bespreking met de gezamenr lijke onderwijzeres, wordt ontworpen doo- burgemeester en wethouders, na kennisne ming van de bij die bespreking ingediende afwijkende voorstellen, in overeenstemming met den inspecteur van .het lager onderwijs wordt vastgesteld en zoo noodig gewijzigd, kan, zooals het thans werkt, worden gehand haafd, zoowel voor de 6- als voor de 7-klas- sige school. B. en W. adviseeren het adres in boven- staanden zin te beantwoorden. Daarna sluiting. Van de agenda van 27 punten waren nog 9 punten over. Wenscben betreffende Wijzigingen en Aanvullingen in de Ned. Huwe lijkswetgeving, neergelegd in een rapport, uitgebracht door eenige Katholieke Vrouwen. (Leden der Studieclub uit den Dioc. R.K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom) (Secretariaat: Mariaplaals 33, Utrecht.) Nu van niet-Katholieke zijde reeds her haaldelijk voorstellen en rapporten zijn ge publiceerd in verband met de a.s. herzie ning der Huwelijkswetgeving, zullen de wen- schen in dit rapport neergelegd, onze lezers en lezeressen, ongetwijfeld interesse ren. Zij betreffen de volgende belangrijke on derwerpen, n.l.: 1. Mag de Wetgever het Huwelijk :ege- len? 2. Bestrijding van Art. 136 B. W. en Art. 449 W. v. S. 3. Nietigverklaring van een Huwelijk. 4. Huwelijks-beletselen. Huwelijks-ver - cischten. Geneeskundig Onderzoek vóór het Huwelijk. 5. Gevolgen van het Huwelijk met betrek king tot de personen: de Maritale Macht, de Onderhoudsplicht. Domicilierecht (en Natio naliteit) der gehuwde Vrouw. 6. Huwelijksgoederenrecht. 7. Echtscheiding. Scheiding van Tafel en Bed. 8. Ouderlijke Macht. Daar dit geschrift, hetwelk kerkelijk is goedgekeurd, o.a. bedoeld is om dc kiezers en kiezeressen voor te lichten, durven wij verwachten, dat tal van Katholieken zich met den inhoud van deze „wenscben" zullen vertrouwd maken. Het boekje is verkrijgbaar bij den Boek handel, bij het Centraal Bureau, Hoogt 1 Utrecht en bij den Uitgever: N.V. Uiig. Mi;, v.h. Paul Brand te Hilversum. Men meldt uit Weltevreden: De land voogd heeft een krans gelegd bij het monu ment, dat op Lombok opgericht is voor de bij dc Mataram gesneuvelde miiilairen en daarbij een gevoelvolle rede uitgesproken. Hij bracht ook een bezoek aan het grtalmo- nument voor generaal Van Ham. Onder zeer groote belangstelling is te Bandoeng het 50-jarig jubileum van de Staatsspoor gevierd. Dc heeren P. A. Roe- lofsen, direceur van de Gouverncmenlsbe- drijven, en W. F. Staargaard, hoofd-inspec- teur van de S. S„ de burgemeester, resident Reitsma en anderen, hielden redevoeringen. Van de regeering waren telegrafische ge- lukwenschen ingekomen. De rechtbank te Arnhem deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den admini strateur van het Arnhemsch schoolbestuur van „St. Willibrord" C. V., verdacht van vervalsching van handteckeningen en het gebruik maken van valsche handteckenin gen, Beklaagde zelf was thans niet versche nen; wel zijn advocaat. In een uitvoerig gemotiveerd vonnis wordt V. schuldig verklaard aan net ten laste ge legde. In d.e eerste plaats op grond van ver- kieringen var. bekl. zelf, die erkende op de twee lijsten gestelde handteckeningen zelf te hebben geplaatst, gezien te hebben, dat buisvrouwen in zijn tegenwoordigheid heb ben geteekend met den naam van hun echt genoot de lijsten, als waTen deze echt, ter hand te hebben gesteld aan het schoolbe stuur. zonder naderen uitleg en ten slotte dc vtreischte stukken voor de subsidie-aan vrage aan het gemeentebestuur in gereed heid te hebben gebracht. Verder wordt in het vonnis gewezen op de verklaringen van verschillende getuigen Een en ander overwegende, meende de rechtbank, dat de ten laste gelegde feiter wettig en overtuigend bewezen zijn, mei uitzondering van twee op de lijst voorko mende handtcekeningen, voor welker valschheid het bewijs niet is geleverd, zoo dat in zooverre een vrijspraak dient te vol gen. In het vonnis wordt voorts overwogen, dat de lijsten zijn ingediend met het oogmerk om deze als echt en onvervalscht te gebrui ken, uit welk gebruik nadeel zou kunnen ontstaan, omdat het gemeentebestuur van Arnhem ingevolge dc Lager Onderwijswet verplicht zou zijn geweest om gelden be schikbaar te stellen voer den bouw van de twee R.K. scholen, terwijl geenszins vast stond, dat 't minimum aantal leerlingen voor deze scholen Avas verkregen. Geconstateerd wordt verder, dat opzet en schuld bewezen zijn: n.l. valschheid in geschrifte tweemaal gepleegd en tweemaal opzettelijk gebruik maken van valsche handtcekeningen, als ware deze echt en onvervalscht. Beklaagde werd derhalve veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De eisch van den Officier van Justitie luidde indertijd eveneens drie maanden ge vangenisstraf. Naar wij vernemen zal beklaagde van di; vonnis in hooger beroep gaan. De lijster met handteekeningen zullen worden terug gegeven aan het gemeentebestuur van Arm' hem Tijdens deze procedure, die waarschijnlijl nog geruimen tijd zal vorderen, zal hel vooi het schoolbestuur van ,,St. Willebrord' niet mogelijk zijn om uitvoering te geven aan zijn voornemen tot ^len bouw van de twee nieu we scholen met steun van gemeentewege aangezien de subsidie-aanvrage niet is inge trokken en nu ook niet kan worden inge- trokken, daar, wanneer het schoolbestuui nieuwe lijsten met handteekeningen zou in dienen, hiermede een vonnis zou zijn uitge sproken over de oude lijsten «en appèl aan- tcekenen dan niet meer mogelijk is. De rechtbank te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van den 44-jarigen Ainstcrdamschen chauffeur P. J. E. M. B.,1 die op 1 September te Amersfoort had in gebroken en in verband waarmede de recht bank destijds een onderzoek naar beklaag- de's geestvermogen had laten instellen. Dc rechtbank besliste thans, dat deze zaak voorloopig geschorst zou worden, totdat be klaagde hersteld zal zijn van de ziekelijke storing zijner geestvermogens, waaraan de deskundigen dr. Van der Hoeven en prok Winkler hem lijdende verklaard hebben. .Telefoon 10545 Haarlem. VERSCHE ZALM, ELFT en FORELLEN VERSCKE en GEK. KREEFTEN TONG, TARBOT, STOOF-, KOOK- en BAKPALING, KABELJAUW ZUÏVEXZEEBOT GEROOKTE ZALM GEROOKTE ELFT GEROOKTE PALING PALING IN GELEI FRANSCHE SARDINES 1 SCHOTSCHE MAATJES HARING OESTERS CAVIAR Elke gewenschte Vischschotel HORS 'd OEUVRE - KIEVITSEIEREN PETRÏË& Co. Partij A. Treytel—H. Regouw remise. Na een onregelmatige opening behaalde zwart (A. Treytel) eenig siandsvoordeel.wa' echter door gedwongen afruilen weer te nietging. ïn het middenspel zet4 zwart' een lokzet open, waar wit toch inliep tengevolge waarvan zwart door 6 om 3 een dam moest nemen wat in dien stand te duur bleek te zijn. Na eèn 6-tal zetten nam wit dan ook den dam tegen 2 schijven af, waarna een eindspel van 3 tegen 4 aanving. Na 80 zetten bleek slechts remise het resultaat van deze 5 uur inspanning te zijn. Hedenavond ontmoet S. D. O. I in haar clublokaal aan het Tcylerplein D. J. D. I voor dc tweede klas competitie van den Ned. R. K. Dambond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7