Over wBninpooS en wcnlng haren. GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT. MUZIEK. INGEZONDEN. De heer P. J. de Braai neemt zijn ontslagname als lid van het Burgerlijk Armbestuur terug. Een adres van adhaesie tegen dé Weeldebelasting. De kampeerbelasting gewijzigd. Het rapport omtrent het Burgerlijk Armbestuur. Een verklaring van den heer Bramson. De rattenplaag op het „Entos"-terrein. ZANDVOORT. Bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik. BLOEMENDAAL. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HAARLEMMERMEER. De Sirene. - Hans de Broek. Aanrijding. Vacantie-kinderspel. Hollandsche Voorschotbank. i Gevonden dieren en voorwerpen. Woensdagavond werd de behandeling Voortgezet van de agenda der raadsvergade ring van j.l. Vrijdag 3 April, welke vergade ring bij het eerste punt naar aanleiding van het bekende incident van den heer Bramson werd gesloten. Voorzitter Burgemeester Beeckman. Ingekomen stukken. Ingekomen is een mededeeling van den heer P. J. de Braai, waarin deze mededeelt, zijn ontslagname als lid van het Burgerlijk Arm bestuur terug te nemen. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Door C. Kerkman is namens den bankier C. Louis te Rotterdam vergunning gevraagd tot het bouwen van 50 woningen op „plan Noord" tegen een huurwaarde van f 4.50 per week. Gevraagd wordt echter nog de be- noodigde gemeente grond beschikbaar te stelRm als 2e hypotheek. Dit wordt in handen van B. en W. gesteld tot het uitbrengen van prae-advies. Door de stratenmakers S. en C. Schilpzand was een schrijven aan den raad gericht over besprekingen in eene vorige radsvergadering van hun werk. Dit schrijven werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. B. en W. stellen nu voor het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Uit verschiillende feiten blijkt, dat de Zand voortsche stratenmakers niet gepasseerd wor den bij het opdragen van werk aan de ge meente. Het schrijven wordt voor kennis geving aangenomen na eenige bespreking ten aanzien van het loon. Een adres van den Zandvoortschen Be- stuurdersbond inzake de steunverleening wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De heer v. d. Bos zegt te meenen, dat sbm- -mige ongeorganiseerden boven georganiseer reen worden bevoorrecht. Weth. SLEGERS antwoord', dat zulke feiten hem niet bekend zijn. Bovendien wor den de gezinsomstandigheden der te werk te stellen werklieden in aanmerking genomen. De VOORZITTER raadt den heer v. d. Bos aan, eventueele klachten dadelijk bij den wethouder van Publieke Werken in te dienen. Dit zal van meer nut zijn voor de werklieden zelf en zal meer succes hebben. De heer v. d. WERF komt er tegen op, als Zou de commissie van steunverleening som mige ongeorganiseerden bevoorrechten. Met 8 tegen 5 stemmen wordt besloten ad haesie te betuigen aan een adres der ge meente Bergen aan de Tweede Kamer om geen goedkeuring te geven aan de voorge stelde weeldebelasting. Door de eigenaars van Perceel Passage 25 te Zaadvoort is aan den Raad verzocht aan hun een schadeloosstelling uit te keeren van f 1500, daar zij schade hebben geleden door handelingen van de brandweer. Na den brand was de schade vastgesteld op f 2170.88, na aftrek van 10 pCt. afmakingsprovisie. Den daaropvolgenden dag werden door de brand weer, zonder dat dit volgens de eigenaars noodig was, de halve kapboog en pilasters van den gevel omgetrokken waardoor de nog intacte muren geheel uit hun verband zijn gewerkt, zoodat aan eventueelen opbouw, zohder buitengewone kosten niet vélt te denken. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Aanbestelling. B. en W. stellen voor C, Zwemmer aan te «tellen tot gemeentewerkman. Aldus besloten. Eervol ontslag. B. en W. stellen voor aan mej. W. van der Mije op haar verzoek eervol ontslag te ver leenen als helpster der Bewaarschool. Goedgekeurd. Drankwet. Ontheffing wordt verleend van het be paalde bij artikel 2 der Verordening en ar tikel 25, 2e lid der Drankwet. Strandpacht. De heer W. H. Driehuizen heeft verzocht, hem van zijn pacht van een gedeelte strand voor het hotel „Noordzee" te ontslaan. De heer J. Zwemmer vraagt onder de zelfde voorwaarden als de heer Driehuizen dat gedeelte strand te mogen pachtèn. Den raad wordt voorgesteld gunstig op deze ver zoeken te beschikken. Goedgekeurd. Pensioen. B. en W. stellen voor mej. de wed. S. Behrens-Hollenberg gedurende het jaar 1925 nog in het genot te laten van den aan wijlen haar echtgenoot verleenden toeslag op het pensioen en de verhuurde vrije woning, en bij de behandeling van de gemeentebegroó- ting voor 1926 na te gaan of daarin veran dering dient te worden aangebracht. Aldus besloten. Verzoek subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van de Gewestelijke Landstorm commissie „Kennemerland" om zen subsidie over 1925. Goedgekeurd. Helpsters aan de Be waarschool. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende de benoe ming, schorsing en het ontslag van de help sters aan de bewaarschool. Volgens de oude verordening moesten de helpsters door het hoofd der school worden 'aangesteld. Nu komt de beslissing omtrent benoeming en ontslag aan den Raad. Vastgesteld. Het vervoer van zieken- B. en W. bieden tér vaststelling aan een wijziging der verordening regelende de be taling van bijdragen in de kosten van ver voer naar en verpleging in ziekeninrichtin- gen. De heer BRAMSON w nscht, dat ingrij pende wijzigingen in bestaande verordenin gen eerst aan de leden van den Raad zullen worden toegezonden. De heer v. d. PLAS stelt voor de zaak aan te houden om de leden van den Raad met de wijziging op de hoogte te brengen. Aldus wordt besloten. Gemeentelijke Genees kundige dienst. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening betreffende den gemeentelijken geneeskundigen dienst en der Instructie voor de Gemeente-vroedvrouw Vastgesteld. Kampeerbelasting. Door Gedep, staten werd bezwaar ge maakt tegen de voorgestelde aanvulling van de Legesverordening, wat betreft het heffen van een kampeerbelasting. Zij meenen, dat aan de afgifte van eene vergunning onver schillig voor welken duur deze verleend wordt steeds, dezelfde werkzaamheden verbonden zijn. Zoodoende kan niet anders dan een vast recht geheven worden, bij wijze van leges. Daarom stellen B. en W. voor de verordening zoodanig te wijzigen, dat ver gunningen voor het kampeeren op het strand worden afgegeven voor een week of korter en dat voor een dergelijke vergunning aan le ges verschuldigd zal zijn f 1. De heer GUNTERS vraagt hoever het strand zich uitstrekt. De voorzitter :Van Duin tot Zee. De heer GUNTERS zegt door deskundig advies met zekerheid te weten, dat het eigen domsrecht zich uitstrekt tot de lioogwaterlijn. Dit meent spr. te moeten zeggen i n verband met de volgende te houden strandverpach- ting. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Gasbedrijf. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van gas over den gewo nen meter en over den munt (penning) meter. De nieuwe verordening houdt speciaal reke ning met de Zandvoortsche toestanden. De heer ZWAAN stelt voor het voorstel aan te houden om een ruimer gelegenheid te onderzoeken om gas over den muntmeter te betrekken. Het voorstel wordt aangehouden. Gemeentegrond. Bij raadsbesluit van 14 November 1924 werd aan het P.E.N. tot weder-opzeggens toe een stukje grond in gebruik gegeven om daarop een transformatorenhuisje te plaatsen. Het P.E.N. maakt bezwaar tegen het „ipt wederopzeggens toe." Nu stellen B. en W. voor, dien grond, gelegen aan de De Genestetstraat voor 50 jaren of zooveeel korter als het te plaatsen gebouwtje als transformatorenhuisje dienst zal doen, aan het P.E.N. in erfpacht uit te geven tegen een jaarlij ksphen canon van 42 ct. per M2, onder bepaling, dat -de ge meente elk jaar dien canon zal betalen aan het grondbedrijf. Aangenomen. „Entos." B. en W. stellen voor een perceel grond te verhuren op de „Entos." Goedgekeurd. Vreemdelingenverkeer. B. en W. stellen voor toe te treden als lid van de Prov. Noord-Hollandsche Vereer.i- ging vo®r Vreemdelingenverkeer tegen een jaarlijksche contributie van f 25. De heer ZWAAN zou liever willen dat de gemeente lid werd van een plaatselijke ver- eeniging voor vreemdelingenverkeer. Dit zou voor Zandvoort van meer nut zijn. Weth. SLEGERS zegt dat de gemeente meer baat zal ondervinden van een groot lichaam: De heer GUNTERS wijst er op, dat de ge meente, die geheel gebaseerd is op het vreem delingenverkeer, toch wel lid van de Noord- Hollandsche vereeniging dient te worden. De heer GEERS kan zich bij het gezegde van den heer Gunters aansluiten. Mocht het noodig blijken, dan kan de ge meente pok lid worden van een plaatselijke vereeniging voor vreemdelingen verkeer. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 4 stemmen. Hondenbelasting. Den raad wordt ter vaststelling aangebo den het opgemaakt kohier voor de Honden belasting over 1925, tot een bedrag van f 3055. De heer GUNTERS dringt er op aan, dat de hand aan deze verordening wordt gehou den. Vastgesteld wordt het kohier. Het rapport betreffende het Burgerlijk Armbe stuur. De heer BRAMSON zal niet over het rapport zelf spreken omdat hij zijn eerst in genomen standpunt handhaaft en spr. zal spoedig met een voorstel komen tot aanstel ling van een ambtenaar. Hij wil echter verklaren in verband met het incident in de vorige vergadering deze tactiek niet te zullen doorzetten, daar het gemeentebelang daarmede niet gediend is en daar spr. het vertrouwen uitspreekt, dat de raadsleden het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in aanmerking zullen nemen. De heer ZWAAN brengt hulde aan het Burgerlijk Armbestuur. De heer GEERS dankt namens het bur gerlijk armbestuur de ingestelde commissie voor haar lofwaardige woorden ten opzichte van het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur heeft een moeilijke taak. Spr. had wel niet gedacht, dat de heer Bramson had verklaard dat hem onware din gen zouden zijn verteld, maar toch had hij wel gedacht dat de heer Bramson gezegd zou hebben, dat de aangehaalde feiten sterk over dreven waren. Spr. juicht het toe, dat de heer Bramson het rapport niet verder zal bespre ken, omdat het gemeentebelang er niet mede gediend is. Maar wat zijn beroep op de mede werking van den raad betreft om evenredige vertegenwoordiging, daarvoor zal spr. mis schien niet altijd zijn stem leenen.- In dit ver band haalt spr. aan het regenten college van het Oude-Mannenhuis, opgericht van Katho lieke zijde, terwijl een laatste benoeming van een regent van dit huis werd voorb:L gegaan. Na eenige bespreking deelt de heer GEERS mede, dat het Burgerlijk Armbestuur eiken Zaterdagavond zitting zal houden tot het aannemen van klachtert. Rondvraag. Wethouder SLEGERS vestigt de aandacht op de rattenplaag op het „Entos"-terrein. Spr. zou een premie voor het dooden van ratten willen stellen. De heer GEERS stelt een premie van 7 yz ct. voor. De kwestie zai door B. en W. worden geregeld. De heer v. d. PLAS wenscht dat borden geplaatst worden aan de Zandvoortsche laan, waarop vermeld is dat het fietspad en het wandelpad verboden is voor ruiters. B. en W. zullen daaraan hun aandacht schenken. De heer GEERS zegt dat het hem be vreemdt, dat nog voordat de commissie van financiën daarvan afwist, nóg voordat een voorstel den raad bereikte, door sommige bladen de schaal van progressieve belasting werd gepubliceerd. Verder stelt spr. voor een 1 gedeelte van den Duinweg te noemen Lem- srraweg, dit in verband met mogelijke ver gissingen. Ten slotte vestigt spr. de aandacht er op, Jat nog geen urinoirs zijn geplaatst. Weth. MOLENAAR zegt, dat wat de eerste opmerking van den heer Geers be treft, hem dit ook bevreemd heeft. Spr. zal maatregelen ter voorkoming van verdere gevallen zien te treffen. Wat het laat ste betreft, aan de plaatsing zijn vele bezwa ren verbonden. Echter zal aan de kwestie de aandacht der desbetreffende commissie worden geschonken. De heer ZWAAN vraagt of niet aan inge zetenen in eigendom kunnen worden gege ven, huizen, op dezelfde voorwaarden als dit geschiedt aan woningbouwvereenigingen. B. en W. zullen dit onderzoeken. Mevr, WEENINK informeert of reeds ant woord der E.S.M. is ingekomen inzake een aan te brengen signaal bij den overweg Ko ninginneweg. De VOORZITTER antwoordt, dat de E.S.M.geen signaal noodig acht. Mevr. WEENINK zou een signaal van gemeentewege willen geplaatst zien. De VOORZITTER zegt de kosten van een aan te brengen signaal te zullen aanvragen. De heer BRAMSON zou een commissie voor het badhuis willen zien ingesteld. B. en W. zullen de zaak in beraad nemen. De heer BRAMSON vraagt, de raads vergaderingen niet altijd op Vrijdag te doen houden, daar voor de Israëlieten dan de Sab bath ingaat. Ook niet op een avond als dezen, waar het Israëlitisch Paaschfeest ingaat. De heer GUNTERS pleit voor een ruimer gebruik van het interlokaal telefoonverkeer na het sluitingsuur des avonds te 9 uur. B. en W. zullen overwegen wat mogelijk te doen is. Na eenige bespreking wordt de vergadering gesloten. Het gerucht gaat, dat Z, K. H. Prins Hen drik Zaterdag a.s. een bezoek zal brengen aan Zandvoort, ter gelegenheid van de ope ning van het Groot Badhuis. Zekerheid omtrent dit bericht konden wij nog niet verkrijgen, Bloem. Reddingsbrigade. Op de laatst gehouden bestuursvergadering van de BI. Reddingsbrigade werd het voorloopig programma vastgesteld van de op 27 April in Stoop's Bad te houden onderlinge Zwem wedstrijden. 't Programma omvat Afvalwedstrijd voor dames, idem voor heerenVervoerdrenkeling voor dames, idem voor heeren wedstrijd-rugzwemmen voor dames popduiken voor heeren, bordjes- duiken wedstrijd hard loópen in 't water voor ongeoefenden. De jury zal bestaan uit mej. van Es, en de heeren A. J. Megerink, J. Wapstra en E. W. A. van Nederhasselt. De prijzen zullen uit gereikt worden op Zaterdag 9 Mei, waaraan dan tevens een feestavond zal verbonden wor den, in hotel Vreeburg alhier. Op dezen feestavond zullen leden der brigade met hun huisgenooten en een aantal gasten toegang hebben. Verschillende firma's schonken reeds een aantal prijsjes, bestemd voor grabbelton en tombola. Bloemendaalsche- of Overveensche fir ma's worden vriendelijk uitgenoodigd, dit goede, voorbeeld te volgen. Op 't programma van den feestavond ko men verschillende vermakelijkheden voor, zoodat 't een gezellige avond belooft te wor den. Tot afgevaardigden naar de op 19 April te Utrecht te houden Algemeene Vergade ring van den Neder!. Bond tot het Redden van Drenkelingen werden gekozen de heeren A. J. Meijerink en J. C. de Vries. De Tweede Kamer-Verkiezingen. De aid, Amsterdam van de Democratische Partij, heeft op de candidatenlijst o.m. de naam geplaatst van II. F. Tiilema, alhier. Het Witte Kruis. De afd. Schoten van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis," hield Dinsdagavond een ver gadering in het gebouw „Geko" aan den Spaarndammerweg. Het Jaarverslag van den secretaresse en penningmeester werden goedgekeurd. Uit het Jaarverslag stippen wij het vol gende aan: Tot lid van het bestuur werd gekozen mevr. W. J. VromansRit, die het secre tariaat op zich nam. De financieele toestand van de afdeeling is gunstig. Het ledental nam toe en bedroeg aan het einde van liet jaar 1580, De toename zou echter nog gruo- ter/ zijn geweest, indien niet wegens wan betaling pl.m, 100 leden hadden moeten worden afgeschreven. Door de) wijkzuster werden afgelegd 3364 bezoeken, terwijl aan 8 patiënten tezamen 302 maal hulp werd verleend in het wijkge- bouw. Voor na-behandeling na ontslag uit het ziekenhuis kwamen 15 patiënten in aan merking, met tezamen 517 bezoeken. In de behoefte van een reserve-zuster werd voorzien. De werkzaamheden van het bestuur breidden zich uit, doordat steun of medewerking werd gevraagd door andere instellingen op sanitair gebied. Dit was n.l. het geval met de malaria-bestrijding. Haar lem's Ziekenfonds, de tuberculose-bestrij- ding, Zuigelingenzorg en de stichting van een badhuis. In het bestuur kwam eenige verandering. In de vacatures-Couwenhoven en Accooy werden gekozen de heeren K. Ruiter en H. Bunnink, welke laatste is aangewezen als beheerder van het tuberculosefonds. De heer Vos bleef belast met de inning der contri butie en de propaganda. De rekening van den penningmeester sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 4112,65, terwijl begroot wa3 voor 1924 een bedrag van 3925.8714. De begrooting van 1925 sluit met een bedrag van 4952.7414, dus ruim 1000 meer dan fcet vorig jaar begroot werd. Personalia. In de plaats van den heer J. Boom, aan wien als ambtenaar bij de pos terijen en telegrafie te Hoofddorp, eervol ontslag werd verleend is als zoodanig be noemd, de heer H, Kooi, brievenbesteller aldaar. Openluchtsamenkomst. Naar wij ver nemen zal op Maandag 13 April a.s. (2e Paaschdag) des namiddags omstreeks half 4 op het gemeentelijk concoursterrein aan den Kruisweg alhier, vanwege het Leger des Heils uit Haarlem een openluchtsamenkomst wor den gehouden, die met zang en muziek zal worden afgewisseld. Gemeentepolitie. In de plaats van den heer P. van Boven, aan wien eervol ont slag is verleend als gemeenteveldwachter ter /Standplaats Aa'smeerderdijk alhier, is be noemd de heer W. Bouma te Wonseradeel, Het is nog maar een jaar of vijf, zes ge leden, dat de woningnood in Haarlem zeer hevig, op z'n hevigst was. Er stonden geen huizen leeg, er waren voor personen, die moesten verhuizen of zich hier vestigden geen huizen te vinden en de aanbouw van nieuwe huizen stond stil. In dien tijd heeft de vereenigings-woning- bouw goed werk gedaan. Met financieele en moreele hulp van Rijk en gemeente begon deze te bouwen en te voorzien in den wo ningnood. Wij mogen haar dankbaar zijn, 'en vooral de mannen, die zooveel voelden voor de gemeenschap, dat zij hun tijd en moeite offerden om zich zelf en anderen aan woningen te helpen, verdienen lof. De woningnood, is gelenigd en honderden woningen verrijzen nu op alle punten van de stad, die door de bouwvereenigingea zijn gezet en nu nog onder haar beheer staan. Er doet zich echter nu een ander verschijn sel voor. De vereenigingen hebben geholpen in den woningnood te voorzien. Ze zijn daarin ge slaagd en nu de woningnood verdreven is, begint er nood in de woningbouwvereeni gingen te komen. De huren, die in de vereenigingshuizen moeten worden opgebracht, zijn in den regel te hoog doordat in de afgeloopen jaren de inkomsten der bewoners belangrijk zijn ge daald. Trouwens de heele levensstaandaard is naar omlaag gegaan. Alleen de huren der woningen niet in gelijke mate. Dat leidt tot lniuropzegg'ingen en het gevolg daarvan is dat een aantal woningen der bouwvereni gingen komen leeg te staan. Niet omdat de woningnood zoozeer bestreden is, dat zulk een overdaad van leege huizen bij den fei telijken toestand past, maar omdat de huren te hoog -zijn. Wij zijn begonnen met een onderzoek bij de verschillende vereenigingen in te stellen en vonden allereerst het bestuur van de beken de Middenstands-woningbouwvereeniging „Huis ter Cleeff," bereid ons eenige inlichtingen omtrent deze vereeniging te geven. Haar huizen een zeventigtal, waarvan ongeveer de helft groote en de helft kleine staan aan den Noord kant van de Kleverlaan, met vleugels langs de Jan Haringstraat en de Marnixstraat. Over de exploitatie van „Huis ter Cleeff" mocht het bestuur niet klagen. Verleden jaar b.v. werd op de exploitatie maar weinig huurschade geleden. Wat dus zeggen wil dat hare huizen zoo goed als doorloopend bewoond waren. Dat is dus mooi. Op dit oogenblik staat 1 groot huis leeg, 1 is nog bewoond, maar staat te huur, en het staat te vreezen dat, wanneer het contract in Juli of Augustus afloopt, nog 3 huizen leeg komen. Dat zijn alle zooge naamde groote huizen. De kleine blijven goed bewoond. In het algemeen mag „Huis ter Cleef", tot nu toe niet klagen. Zij heeft, een gelukkige exploitatie gehad, in tegen stelling met andere vereenigingen, waar vele woningen onverhuurd zijn. Volgens een der bestuursleden ligtf deze in hoofdzaak in de te hooge huren. „Huis ter- Cleeff" is er in geslaagd men heeft on langs het desbetreffende raadsbesluit kun nen lezen voor haar huizen een hypotheek te krijgen, die aanmerkelijk lager was dan de vorige, n.l. 5% Door deze rente-verlaging is het mogelijk de huren te verlagen. Aller eerst kwamen daarvoor in aanmerking de groote huizen, die thans f 850.huur doen, en niet zoo gemakkelijk verhuurd worden. De kleine huizen doen f 640.huur. Al hoewel het mogelijk zou geweest zijn de huren der groote huizen met f 100.per jaar te verminderen, besloot de ledenver gadering j.l. Maandag dat niet te doen. De post „onderhoud der huizen" had n.l. ver sterking noodig. Daarom werd besloten, aan het gemeente bestuur te verzoeken, ingaande '1 Juli, de huren der groote huizen met f 60.te mogen verlagen, zoodat ze dan dus f 790. doen, en dan vóór 1 Januari te overwegen de huren van de groote huizen met nog f 30.te verlagen en ook de huren der kleine huizen met f 30 te verlagen, zoodat dan de groote f 760 en de kleine f 630 zul len doen. Dat worden dan prijzen, die nog hoog genoeg, maar langzamerhand toch dra gelijk worden. Terloops zij nog vermeld ook al ter illustratie dat de post „onder houd" moet worden verhoogd dat de toe gangen tot de huizen zullen worden be tegeld. De grond is n.l. in dit vierde jaar dat de woningen staart langzamerhand zeer verzakt en er ontstaan modderpoelen, tot groot verdriet van de huismoeders. Er zul len een' aantal schoorsteenen worden ver nieuwd enz. Op onze vraag op welke wijze de woning- huren zouden kunnen verlaagd worden in het algemeen, antwoordde onze zegsman, dat dit, wat de middenstandswoningen betreft, te bereiken is door verlaging o.m. van den rentevoet der verstrekte hypothe ken en natuurlijk door verlaging van den erfpachtscanon. Zou 't beste niet zijn dat het Rijk van de hem uit Postcheque- en Giro, spaarbank en vooral uit het Burgerlijk Pen sioenfonds ten dienste staande gelden hy potheken zou verleenen tegen lage rente, b.v. 4 of 4% pet. v/as de wedervraag. Wij vroegen nog wat er gebeuren zal, indien de Woningbouwvereenigingen in moeilijkheden komen door de te hooge huren. De gang van zaken is dan dat de rente der hypotheken niet meer kan worden opge bracht dat de hypotheekbank de gemeen te aanspreekt voor haar garantie (zij stelde zich immers garant voor de te betalen rente) en wat dan Weigert de gemeente, dan zal de hypotheekbank de woningen verkoopen en betaalt de gemeente, dan komt het er op neer dat de gemeente een toeslag op de wo- ninghuren geeft. Een andere weg blijft nog open en wel dat de gemeente de huizen zelf gaat exploiteeren. Ten .slotte deelde een der bestuursleden ons nog mede dat zeer dikwijls om de hooge woninghuren te kunnen betalen, moet wor- overgegaan tot dubbelbewoning der huizen of het verleenen van pension. Alhoewel de contracten kunnen waken daartegen is het bestuur wel verplicht deZe dingen toe te la ten omdat anders de huren niet kunnen wor den opgebracht en de kans wordt beloopen dat de huizen leeg staan. Maar dat gebeurt 'oogluikend. Een bijzonder interessante avond was aan een kleinen kring, in 'n zaal van Restaurant Hildebrand, Dinsdag gegund. Eerst speelde Hans de Bock op een vleugel, waarvan wij 't merk niet konden ontdekken, een aantal composities in den., we zouden haast zeggen Hans-de-Bock- trant: wat niet precies 't zelfde is als aller modernst, want er was b.v. ook een num mer van Sibelius bij. Wèl is 't allemaal im- pressiomstisch-karakteriseerende muziek, min of meer vrij van overlevering en wets- formule, en daarom niet voor ieder een welsprekend. Vraagt men onze mee ning: „El Amor Brujo" (M. de Falla) en „Humoreske" (Rachmaninoff) alleen reeds bewezen, dat ook buiten klassieke lijnen groote bevalligheid en bronnen van muzi kale ontroering bestaan wat we trou wens van elders reeds wisten. Behalve den moed van den heer De Bock, dit veelei- schende en niet populaire genre aan te dur ven, moeten wij ook zijn eigen charmante composities prijzen al meenen' we te moeten waarschuwen voor decadente ge kunsteldheid. Na de pauze demonstreerde en ver klaarde Dr. If. A. Naber, de bekende uit vinder uit Hoorn, zijn sirene, de „Toover- fluit". Algemeenheden omtrent dit instru ment kan de belangstellende vinden in een encyclopaedic. Over de toepassingen, bui ten de muziek mogelijk, moeten wij zwij gen. Deze Tooverfluit als muziekinstrument echter opent tal van nieuwe mogelijkheden: vooreerst al door 't vrijzijn van de gelijk- zwevende temperatuur, waarin onze mu ziek, welbeschouwd, geboeid gaat; we kunnA hier niet nader op ingaan, zonder in 'n tractaat te vervallen; maar pok (en 't is misschien nuttig hier eens goed op te wijzen) door de groote gewilligheid van dit instrument. Een omvang van zes octa ven met alle tusschenliggende toonmo- gelijkheden en 'n zeer gemakkelijke be speelbaarheid (iedereen kan er alles bijna onmiddellijk op uitvoeren) dit zijn reeds twee heel mooie dingen. Voorts zijn .ver schillende timbres te maken, zoodat ten slotte een sirenen-orkest alle klankmoge lijkheden zou kunnen realiseeren. Maar dan moet 't instrument nog ge- perfectionneerd worden. Zóó kunnen de componisten er weinig mee doen. Dr. Naber zelf noemde zijn tooverfluit nog maar 'n baby. En reeds nu moet een kunstsnaar met den geleerde een compagnieschap aan gaan, om tot 't best bereikbare te komen, èn om de verkregen resultaten bekend te helnen maken. Dan wij twijfelen er geen oogenblik aan wordt de Tooverfluit een heerlijke aanwinst voor dc concertzaal, en ook; een zeer geschikt instrument voor huiselijk ge bruik; in een, laten we hopen niet al te verre toekomst, JOSE ITURBI. Het laatste abonnementsconcert der Hol- landsche Concertdirectie Dr. G. de Koos wordt op Vrijdag 17 April a.s. gegeven door den gevierden Spaanschen pianist Jose Iturbi. José Iturbi had in December hiér moeten optreden, doch moest wegens plotseling overlijden van zijn vader zijn tournee afbre ken en in April te-ugkomen. Hij trad reeds in Haarlem op waar ijn succes uniek is geweest. Een ieder al ook wel gelezen hebben over de reusachtige successen welke deze buitengewone pianist overal viert, en verlangend zijn hem ook eens te mogen hooren. Gisteren had op de Amsterdamsche Vaart een aanrijding plaats tusschen de tram en een vrachtauto uit Haarlem. Het onge val ontstond doordat de auto moest uitwij ken voor een andere auto komende uit de richting Amsterdam. De chauffeur hoorde hoogstwaarschijnlijk de signalen van de tram niet. Van de, tram werden eenige ruiten en een raamspijl beschadigd. Reizigers onder vonden geen letsel. Men schrijft ons: Jaren geleden, nog niet eens zooveel, toen begop het met een terrein en nu zijn 'net er al drie terreinen, n.l. achter de nieuwe Sint Bavo, aan de Kleverlaan bij de Delft ei^ aan de Zomervaart, waar „Openlucht" gegeven wordt. Daar kunnen we ook nu weer onze Haarlemsche schoolkinderen boven de 8 'aai- van 912 en 24 uur, onder leiding, bij honderden zien spelen in deze blijde Paaschdagen, In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders van dy N. V. „De Hollandsche Voorschotbank" werd het dividend vastgesteld op 14 pet. De winst, over 1924 gemaakt, bedroeg 25.109.2214 welke als volgt verdeeld werd,: Afschrijving op dienst der leèning 1300; li i LANGS DE STRAAT. Een vroolijke boel. „Vier meter lang, twee meter dik", werk daar maar 'ns bij. Vlak voor m'n. ramen staat een strijkorkest, vier man sterk. Beverwijk schijnt voor onze straatmu sici het beloofde land te zijn. Erg prettig voor Beverwijk, maar we houden vooral in dit onzicht van nalatigheid en Woensdag, heusch, toen hebben we een onfatsoenlijk groote portie gekregen. Even is zoo'n muzikale afwisseling wel aardig en ik neuriede met „Oome Nick" mee, als of het een bloedverwant van me was Toen Oome Nick was afgekrast, werd met veel bravour de „Madelone Victoire" ingezet en nadat we in onzen geest de Fransche soldaatjes voorbij hadden zien morcheeren was 't concert teneinde en konden we weer rustig aan den arbeid gaan. Rmm, sjieng, boem!!! Een stelletje onvervalschte Volendam- mers, zoo juist uit Amsterdam geinper- teerd, verschijnen ten tooneele. Zij voeren ons in gedachte naar Luierdam, naar Lou Bandy „Hotel Bok" heeft herzongen. Ik wiebel op m'n stoeltje mee. De >Am- sterdamsche Volendammers hebben er goeie zin in en na „Hotel Bok", volgt de „Sleep van Sara", die gecombineerd wordt met „Rio Nights" en eindigt „In China", Gaddank weer rust, ook m'n portemon- naie. „O, Wana"! begint een orgel te janken, dat gedachtig aan 't spreekwoord, alle goeie dingen bestaan uit drie, 'en in de ab soluut onjuiste meening verkeerde, dat der gelijke muziek tot de gopie dingen behoort, als derde ten tooneele verschijnt. Als Wa- na's rol haar plicht heeft gedaan, wordt op een erbarmelijke manier een stuk uit „Car men" mishandeld en dan is het weer afge loopen. Neen, tot slot nog een imitatie, Jazband, in den vorm van het eerste ijsco wagentje, dat met luid gerinkel zijn frische waar aanbeveelt, 't Is me nog wat fri ch en onder den indruk van de concerten be gin ik te fluiten: „Als ik jou zie, dan moet ik huilen! 't Is hier een vroolijke boel in de Wijk. „ROEL". Afschrijving op voorschotten 2.244.84; Af»! schrijving op meubilair f 499; Storting in, Reserve Dubieuse Debiteuren 6.500; Divi dend- en Tantièmebelasting 787.35; Over schrijven op nieuwe rekening 902.03)4. De netto-winst was f 12.87(>; Aandeel houders 4 pCt (Art. 27 der statuten) 1.776; geeft een overwinst van 11.100. Dit bedrag werd volgens de statuten ver deeld als volgt; Aandeelhouders 4.440; Reserverekening 1.665; Tantièmes 4.995. De winst- en verliesrekening sloot in eind bedrag met f 50.836.80)4; de balans met 1.599.161.02)4. Het verslag over 1924 herdenkt het over-' lijden van mr. I. W. Losecaat Vermeer, langen tijd voorzitter en commissaris der Vennootschap. We ontleenen aan het verslag verder hel' volgende; De resultaten over het afgeloopen boek jaar kunnen alleszins bevredigend worden genoemd. Op 1 Januari 1924 was uitgezet in voor schotten 1 213.247.22; Gedurende 1924 werd verleeöd 495.216.12; Tdtaal 1.708.463.34. Gedurende 19?4 werd afgelost 432.513.93)4 Blijft in totaal 1.275.949.40)4. Vanuit de winst werd afgeschreven 2.244.84; zoodat aan het einde van het boekjaar een bedrag van 1.273.704.56)4 in voorschotten was uitgezet. ,De voorschotten zijn gedekt deels door per soonlijke, deels door zakelijke zekerheid, fn hst eerste geval steeds, in het laatste meest al versterkt door een polis van levensverze kering. Het zakelijk onderpand bestaat uit; Kapi taal, belast met vruchtgebruik enz. 130.771.32; Hypotheken 524.625.51)4; Ef- fecten 49.650; Totaal 705.046.83)4, Aan polissen van levensverzekering is bij de B^nk in onderpand voor een bedrag groot 1.300.400, verdeeld over 20 verschil lende levensverzekeing-maatschappijen. VERGADERING VAN HET 'PERSO NEEL VAN v. GEND LOOS. Naar wij vernemen heeft Dinsdagavond het personeel van v. Gend Loos vergaderd ter bespreking van de heerschende ontevre denheid Ontstaan door de overschrijding van de contractueelen arbeidstijd. Verzocht werd aan het Hoofdbestuur van de R. K. Transportarbeidersbond een con ferentie aan te vragen met de hoofddirectie en den directeur va n Haarlem van v. Gend Loos teneinde hierin verbetering te krijgen. W. Zwaan, Zomer kade 241, bonds-insigneï C. Adriaan, Zonnelaan 5. Heemstede, cein" tuur-zwartC. J. Klein. M. v. Heemskerk straat 56, centen Th. Laverman, Voorhelm straat 10, dinamo P. Stoute, Allanstraat 83» duif S. Buis, Saenre damstraat 37rood, geld stuk F. de Vos, Adr. Loosjesstraat 18, hoedje (dames) Klok, Omvalspoort 7, hondje (geel), „Fauna" Hooglucht, Fran- kenstraat 29, hondje (taks), „Fauna" v. Brugge, Doelstraat 27e, hondje (geel), „Fau na" Termaat, KI. Heiligland 19, hondje (geel), „Fauna" Boon, v. d. Vinnestraat 15rood, hondje (bruin), „Fauna" H. Haak, Tulpenstraat 7, hondje, (geelbruin), „Fau na" J. 'Beukenkamp, Pepijnstraat 47, hondje (schippertje), „Fauna" W. de Graaff, de Clercqstraat 16, handschoen (wol) Sougé, Bakenessergracht 15, kruikje J. Blomart., Lcidschevaart, woonscijip, motorlampP. Weezenbeek, Kogelstraat 10, rijglaarzen D. Zv/itser, Roilandstraat 73, zakmesjeD. Roozenboom, Hoofmanstraat 40, tabakspijp W. Petrie, KL Houtstraat 4rood, Kondenpen ning J. Wielard, Zuidpolderstraat 24, ring J F. H. Eilippo, Garenkokerskade 32, schoen J C. de Zwart, Heerensingel 97, zweep. i (Voor den inhoud van deze Rubriek slelt dt Redactie zich niet verantwoordelijk.) DE CANDIDATUUR LOERAKKER IN VERBAND MET DE MICHAELISTEN- ACTIE. „Hebben de Michaelisten het verstand vew loreri Deze vraag komt naar voren wanneer men het besluit der Haagsche vergadering van. Zondag 30 Maart j.l. kalm overweegt. Voor die kiezers welke hiervan nog niet op de hoogte zijn, het volgende „De Michaelisten hebben met algemee ne stemmen besloten, in groep III geen candidaten der' R.K. Staatspartij te steu nen." Hoewel in den beginne op het standpunt staande, dat de candidatuur Loerakker niet; onaannemelijk was, schijnt men daarvan teruggekomen. Echter in' het verband der R.K. Staatspartij blijvend, zullen zij den heer Bon naar vo ren trachten te brengen. Op deze krachtproef laat men het aanko men terwijl men het oog sluit voor den suc cesvollen arbeid, die het Actie-Comité Can didatuur Loerakker verricht, teneinde langs de lijnen aangegeven in het Kiesreglement van de R.K. Staatspartij dezen candidaat een hoogere plaats te verzekeren. De vergaderingen door dit comité gehou den te Haarlem, Den Haag, Leiden, Gouda, Alkmaar en aanstonds in Zaandam, Delft, Rotterdam, e.a. en welke v rgaderingen door personen uit verschillende plaatsen wordt bezocht, staan in het teeken van geestdrift en samenwerking met de kiezers. Geen wanklank wordt gehoord, telken male wijst het Comité op het feit, dat deze actie slechts duurt tot 26 April den datum waarop de stemming over het P.A. plaats heeff. Het eenige doel is de inschuiving van, het democratisch Kamerlid Loerakker mo gelijk te maken. Daarna op de 1 Juli verkie zing „Roomsch en No. 1". Moedwillig sluiten de Michaelisten da oogeu voor de populariteit van Loerakker on der de arbeiders en vele middenstanders. De Michaelisten willen niet begrijpen, dat zij door het steunen van de candidatuur: Loerakker de belangstelling opwekken van duizenden arbeiders die tot nu toe vréémd staan tegenover hun beweging. De Michaelisten missen hun leider die hen in den strijd voor het groote doel „de Chris telijke Democratie" kan aanvoeren, en zijn thans bezig door onderlinge meeningsver- schillen hun actie te vermoorden. Daarom Democraten, Michaëlist of niet, sluit U aan bij het Actie-Comité Loerakker om binnen het verband van de R.K. Staats partij mede te arbeiden aan de versterking van het democratisch deel van onze R.K- Kamerfractie. Daarom wekken wij allen op bij de stem-) ming in de R.K. Kiesvereenigingen in groep III dit is Noord, Zuid-Holland en Zeeland te stemmen op Loerakker die door het plaats nemen op de alphabetische lijst een beroep doet op de kiezers. Ook aan mijn medeleden in „St. Michaël" roep ik toe, sluit niet moedwillig de oogen voor1 de feiten. Versnippert de democratische stemmen niet Helpt mede aan de hand van het Kies reglement van de R.K. Staatspartij tot ver sterking' van het aantal democraten in de Kamerfractie, Dit bereiken wij door als één man 26 April a.s. te stemmen op Loerakker, op hem al leen. I DEN BAAS. Haarlem, April 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10