FINANCIËN. Het geheime rapport over de Bossche Hanzebank. Thans heeft de rapporteur J. Nijst van het Accountantskan toor van J. J. M. H. Nijst en Co. toestemming gegeven tot pu blicatie van de door hem uit gebrachte rapporten inzake het faillissement van de Hanzebank te 's-Hertogenbosch. Wij ontleenen hieraan het volgende: Beheersbeleid 1918'22. Ter beoordeeling van het door een bankinstelling gevoer de beleid kan men zijn toe vlucht nemen tot: a. de naar ouiten gebleken feiten, zooals die tot uitdrukking komen in jaarverslagen, prospectussen, statuten, wijzigingen en d.g.; b de interne gegevens. Rapport van 28 Febr. '18 door de Directie uitgebracht aan het Bestuur en den Raad van Toezicht. In dit rapport wordt een overzicht gegeven van de maat regelen van organisatorischen en administratieven aard, welke onder den drang der voortdu rende expansie der Bank geno men moesten worden, teneinde de oragnisatie en administratie gelijken tred te doen houden met de sterke ontwikkeling van het bedrijf. Hoewel ik op dit rapport in mijn schrijven van 11 Maart '18 een aantal critische kantteeke- ningen heb gemaakt, kan ik verklaren dat dit rapport der directie hetwelk tot grond slag heeft gestrekt van de ver dere organisatie der Bank getuigt van een goed inzicht om de decentralisatie langs de juiste lijnen tot stand te bren gen. Verdei luidt het echter: Een der leemten die het directie rapport van 28 Febr 1918 aan kleven. is het ontbreken van iedere mededeeling omtrent ac countantscontrole resp. omtrent een samenwerking tusschen in terne en accountantscontrole. Wel wordt in het rapport ge wag gemaakt van een eigen con trole- of accountantsafdeeling, aan welke zal worden toege voegd „een persoon, uitsluitend voor de balanscontrole van cliënten, bij eventueel te ver- leenen credicten of wel bij over- stand der rekening." Schr zegt dan: In het alge meen mag ik wel zeggen, werd door Directie en Bestuur der Hanzebank te weinig waarde ge hecht aan een vruchtbare sa menwerking met een accoun tantskantoor, omdat men blijk baar liever in eigen kring alles bedisselde en kritiek liever niet wilde hooren. Schr licht dan in chronologi sche volgorde uit zijn brieven en rapporten der laatste jaren, de meest belangrijke gegevens en mededeelingen, die met het ge volgde beheersbeleid verband houden In de rapporten van 26 Mei 1919 aan Bestuur en Raad van Toezicht over de Balans van 31 December 1918 wordt o.a. ge wezen op de wenschelijkheid van verdere kapitaalsuitgiften in verband met de stijgende cre- dietbehoeften waardoor de ver houding van eigen tot vreemd kapitaal nog ongunstiger dreigt te worden dan zij reeds is. Er wordt een betoog geleverd om de administratie tot 'n hoo- ger peil op te voeren o.a door het samenstellen van week- of maandbalansen. Zeer uitvoerig worden behandeld de crediet- risico's en hunne controle. Opgemerkt wordt daarbij o.m. Van eventueel belang is een voortdurende effectieve controle op de individueele credietne- mers Verder luidt het: Het ri sico, dat Uwe instelling liep op de uitstaande credieten op 31 December 1918 is niet opge maakt Het kan m i. niet betwist worden, dat een credietrisico bestaat en dat het reservefonds ook na donatie uit de winst van 1918, waarschijnlijk niet vol doende zal zijn lot dekking der bestaande risico's. Aan de belangrijke kwestie der likwiditeit ontleenen wij schr.'s volgende verklaring: Ik meen op de ongezonde verhou ding der likwiditeiten in Uw be drijf met den mecsten ernst Uwe aandacn' t moeten vestigen, waar wij bij den terugkeer tot meer normale economische ver houdingen een nog grootere credietbehoefte mogen verwach ten. Inzake het rapport van 28 Aug. 1919 betreffende de in terne- en Accountantscontrole, zegt schr o.m.. In den loop van het jaar 1919 vestigde zich bij mij steeds meer de overtuiging, dat de credietverleening bij de Hanzebank in verkeerde banen werd geleid en heb ik mij her haaldelijk de vraag gesteld: Wat kan ik doen om deze in stelling voor verdere afwijkin gen van den goeden, zakelijken weg te behoeden? Ik had als accountant een zeer beperkte opdracht, waarbij mijn aanraking met het Bestuur en den Raad van Toezicht bepaald bleef tot de jaarlijksche vergadering, waarin de balar.scijfers en de winstverdeeling besproken wer den Op deze vergadering wer den mijn adviezen gewoonlijk met belangstelling aangehoord en verder genegeerd. Uitgifte Meuwese-van Gerve. Einde 1919 kwam mij ter oore. dat de Bank in deze zaak een grooten strop zou hebben gehaald Scht. memoreert dan deze uitgifte en beweert: Uit het prospectus blijkt voldoende welk een zwakke maatschappij door den steun der Hanzebank in het leven was geroepen, zoo dat het mislukken der emissie geen verwondering kon baren Waar meerdere fouten als in de zaak Meuwesevan Gerve begaan, voor de Bank noodlottig zouden kunnen worden, terwijl het Bestuur der Bank in zijn blind vertrou wen in de directie bleef volharden, schreef schrijver d.d 19 April 1920 aan den Voor zitter van het Bestuur, om te trachten Z Ed. van dit blmd vertrouwen te genezen. Uit het rapport van 14 Mei 1920 betreffen de de controle der credieten blijkt dat 62 credieten boven f 100.000 werden onder zocht. De a'gemeene indruk, luidt het dan, dien wij door onze beperkte controle ver kregen, was onbevredigend Vervolgens wer den betreffende deze credieten de conclu sies, waartoe men was gekomen, uiteenge- Het bernen van de „Soerakarta." - Palmpaardenmarkt. - De trekscbnit. DE btKUhJ^DE vf ALMPAARDENMAKh. 1 IE U'lKECHl, Maandag op ne. Vreeburg gehouden. Een overzicht van de nog vrij druk bezochte markt. DE ZEILVEREENIG1NG 'T IJ vierde haar 40-jarig bestaan. Bestuur en feest commissie, recipiëerend in dc Industriëele Club te Amsterdam. HET KN1KKERSEIZOEN. Overal langs de straat zien wij weer de groepjes kinderen, verdiept in 't spannende knikkerspel. „Eef of oneef!" VERGANE GLORIE. Het gebouw van het voormalig circus Carré te Amster dam zal, ten einde raad, worden verkocht. Wat zou er van worden? PAASCHVEETENTOONSTELL1NG TE SCriAGEN. Een aardige tegenstelling: Het scbapenkamp in de winkelstraat. VOOR DEN PAASCHDISCH. Ouder-gewoonte ziet men nog hier en daar voor de slagerswinkels de vetgemeste „Paaschosscn'" staan, doorgaans prijswinners van Paaschveetentoonstellingen. De dood wacht hen! DE TREKSCHUIT te Edam (naar Volendam) staat gereed haar arbeidsseizoen weer te beginnen. EEN LOUDSPEAKER ZONDER HOORN is ge construeerd door den heer A. E. Vlug te Den Haag. Het instrument heeft den naam Big Ben gekregen. HET BERGEN VAN DE „SOERAKARTA". Het losgescheurde achterste gedeelte van het schip wordt door de sleepboot „Witte Zee" langs den Nieuwen Waterweg opgesleept HET BERGEN VAN DE „SOERAKARTA", Het achterschip raakte weer vast bij de Berghavcn. Dit incident hoopt men echter met behulp van een bok te boven te komen. y PALMZONDAG TE ZUTPHEN. Een kiekfe van den Palmpaascboptocht. waaraan tal van kinderen met allerlei modellen deelnemen. DE DUITSCHE R1JLSWEER ROUWT om de kamera- den, die bij de ramp op de Weser om 't leven kwamen. De vlag halfstok op 't ministeriegebouw te ""erlijn. MIJNONGELUK TE ESSEN. Een kijkje op de schacht (van de mijn „Matthias Stinnes"} waar 't ongeluk plaats had. zet. In het rapport van 4 Juni 1921 aan het Bestuur'en den Raad van Toezicht betref fende balans van 31 December 1920, wordt 't gevoerde beleid ten sterkste gecritiseerd. In het rapport van 13 Mei 1922 aan het Bestuur en den Raad van Toezicht wordt verslag uitgebracht van een onderzoek naar den stand van zaken van een 74-tal credie ten boven 100.000 Het totaal der aan deze 74 credietnemers verleende credieten be droeg .per 31 December 1921 17 290.000. waarvan gedekt door diverse onderpanden 7.970.000, zoodat ongedekt was 9.320.000 d.i. pl.m. 57 pCt van het uitstaande bedrag. Ook inzake deze kwestie wordt scherpe cri- tiek uitgeoefend op het beleid van Best. en R. v. T. Na bespreking van nog een tweetal rapporten volgt de behandeling van het Rap port van 20 Juni 1922 aau Strijcrs, luidende: Ik ontring de notulen eener op 27 Jan 1921 ten kantore der Centrale Bank gehouden conferentie tusschen de heeren L. van dei- Steen, mr P Sopers, M. Verberk, H. van Rooy, H. van der Velden, A Baumchen en Strijers. De eerste alinea dezer notulen luidt: „Na gehouden besprekingen verklaart de heer Strijers inzake de fondsen-deposito, welke het onderwerp der conferentie uit maakt en die in een door alle aanwezigen geteckende bijlage nader gespecificeerd is, geheel eigenmachtig te zijn opgetreden, de aan- en verkoopen der betrokken fondsen zelfstandig per telefoon te hebben geregeld en deze aan- en verkoopen ook schriftelijk te hebben bevestigd." Niettegenstaande deze notulen door alle hierbovengenoemde heeren geteekend zijn, blijf ik ten opzichte van dit punt sceptisch gestemd Het is mij onbegrijpelijk, hoe een beambte tot dergelijke speculaties zijn toe vlucht durft te nemen zonder voorafgaande I lestemming zijner directie Het verlies, uit deze specui.itie voortvloeiend, was op 31 December 1922 opgeloopen tot 250.000. Na een uiteenzetting van de verdediging van de directie der Hanzebank van haar be leid inzake dc likwiditeit, waaruit, naar schr. beweert, blijkt, dat de directie der Bank zeer zeker aan de likwiditeitspositie haar volle aandacht heeft geschonken, geeft schr. verschillende middelen aan om de li kwiditeit te verbeteren. In het tweede geheime rapport, uitge bracht op 15 Mei 1923 (bovenstaande was van 23 April 1923) geelt schr. o.m. te ken nen: Mijn nader onderzoek en bestudeering der talrijke dossiers, hebben mijn oordeel over de gestie der Hanzebank, neergelegd in mijn eerste rapport, niet gewijzigd, maar vol komen bevestigd. Het beheersbeleid van de directie der Hanzebank heelt op de eerste en voornaamste plaats gefaald bij bet verlee- nen en controleeren der credieten. Resumeerende meent schr. dit het oordeel over de gestie der Hanzebank gedurende de de periode 19181922 niet gunstig mag lui den. Erkennende de groote moeilijkheden waarmede hare beheerders in deze crisispe riode te kampen hadden, zullen dezen zelf moeilijk kunnen ontkennen, dat zij gefaald hebben in stuurmanskunst om het roer der Bank in vaste hand te houden en deze vei lig door de zware branding heen te loodsen. Over de mogelijkheid om het door den storm onttakelde schip alsnog in veilige ha ven te brengen hoopt schr zijn meening kenbaar te maken in een s'ot-rapport, han delend over de bestaansmogelijkheid der Bank, gelet op haar tegenwoordigen toe stand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 12