i ii 1 m Bit nummer bestaat nit 16 - Eerste blad. S ■ÜM mnM tf 250.- Rondom het Politiek Advies. r- ,Mfi I Donderdag 9 April 1925 48ste Jaargang No. 16014 Agenda 10 April De heer V. Kuipers, ■i vgm Ver. van School- en Kinderwerk- tuinen voor Haarlem en Omstreken. Algemeene Hollandsche Hypotheek en Credietbank. De Tentoonstelling. f Telegraphïscfo Weerbericht Personalia. De heer E. H. Krelage, J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Jhr. van Doorn, tl In samenwerking met het bestuur der Tentoonstelling, de K. L. M. en het reisbureau Lindeman, zijn te beginnen met 11 April a.s., rondvluchten georganiseerd. Gisteren had een proeftocht plaats voor autori- ieiten en pers. Onze foto geeft een opname van het terrein, van uite.der vliegtuigen genomen. *?e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: <*er week 0.2? Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3,58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advert en tiën 35 cents per regel.' Bij contract belangrijke korting; Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden cnededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod-adver. tëntiën 14 regels 60 ct per plaat, sing: elke regel meer 15 ct, bf vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, regen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongescmktnciu tot werdén aoo. j" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 dij een ongeval met bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij een breuk van f Af) bij verlies van een oog 1 duim of wijsvinger uw." been of arm Ttw." andere vinger. HET POLITIEK ADVIES EN DE R. K. GROOTWERKGEVERS. (Ingezonden,) In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 6 April geeft de heer P. J. M. van Tetering een voortreffelijk pleidooi voor het goed- recht van een R. K. middenstandscandidaat in de Tweede Kamer. i Uw Redactie heeft in haar onderschrift te kennen gegeven, dat zij in de dcor haar ge. steunde actie-Loerakker geen gevaar ziet voor de verkiezing van den middenstandsman in Noord-Holland, omdat de vruchten dier actie elders geplukt zullen worden, n.l. in Zuid-Holland. Nu wil echter het geval, dat deze troost voor den R. K. Middenstand een teleurstel ling voor de R. K Grootwerkgevers zal moeten beteekenen, omdat in Zuid-Holland de vertrouwensman dezer laatsten, Dr. Kor- tenhorst, bij welslagen van Uw plannen het kind van de rekening dreigt te worden. De propagandisten van den heer Loerakker hebben het trouwens niet onder stoelen en banken geschoven, dat de verdienste van hun candidaat niet in de laatste plaats ge zocht moet worden in het achteruitzetten van den onze In bescheidenheid doen de R. K. Werk gevers niet onder voor de R, K. Midden- standers: ook zij hebben onder de zittende Kamerleden geen enkel „familielid", ook zij waren tevreden met de plaats die hun man, heel onderaan het lijstjder geadviseerde kanscandidaten, innam. Wij willen echter het billijke verlangen der R K. Grootwerk. gevers t.o.v. de samenstelling der R. K. Kamerfractie voor een oogenblik op het tweede plan schuiven om in de eerste plaats de vraag te stellen, of het Katholieke volk in zijn geheel genomen politiek vertegen woordigd is, wanneer een specialist op nijverheids- en handelsgebied in de Kamer ontbreekt? Is het voor de Kamerfractie en voor het Katholieke volk een voordeel, ja of neen, wanneer naast den vice-voorzitter en den secretaris van den Boerenbond de heeren van Voorst toi Voorst en Deckers, naast de bestuurders van het R. K Werk liedenverbond, de heeren Hermans, van Rijzewijk en Kuiper en naast de talrijke onderwijzers, ook de groep van den leiden, den stand in het economisch leven door een specialen deskundige in bet parlement vertegenwoordigd is? Aldus dient de vraag ruim gesteld te worden en zoo is zij ook door het Adviescollege gesteld. Het is U wellicht bekend, dat het gemis aan medewerking der R. K. Grootwerk gevers voor het Duitsche Centrum in 1923 aanleiding geworden is om binnen het ver band der partij een permanente commissie uit die groep te benoemen, om zoodoende deze onmisbare en belangrijke klasse hechter aan zich te binden en de noodige voorlichting te ontvangen bij den wetgeven- den arbeid. Het Centrum heeft in zijn organisatie Industrie-und Handels.Beirate onder leiding .van een dokter juris opgenomen, niet op initiatief van de werkgevers zelf, maar uitsluitend uit overweging voor het partij belang. Vertegenwoordiging van handel en nijverheid in het Parlement is vóór alles een algemeen belang en niet een werkgevers- belang alleen, Daarom moet hij, die zich niet op het socialistisch klassestandpunt stelt, het hoogelijk waardeeren wanneer er einde lijk kans bestaat iemand in het Parlement te brengen, die met gezag dg economische problemen van dezen tijd van Katholiek standpunt kan helpen belichten. Het heeft geen zin de persoonlijke kwali. teiten van den man, die door den heer Loerakker van zijn plaats op het politiely advies moet worden verwijderd, breed uit te meten. Het is voldoende een opsomming te geven van enkele der hooge colleges! van Staat, waarin Dr. Kortenhorst in één of andere functie zitting heeft: De Staatscommissie voor de Economi sche Politiek: de Nijverheidsraad; de Werk- Ioösheidsraad; de Hooge Raad van Arbeid; de Rijkscommissie voor Werkverruiming; de Cotnmissie voor de Handelsverdragen; de Welvaart-Commissie Nolens. Nu zal Uwe Redactie ons misschien tege moet voeren, dat zij tegen de candidatuur- Kortenhorst '*een enkel bezwaar heeft, mits deze de candidatuur.Loerakker niet in den weg staat. Doch dan vragen wij ons toch af, of Uwe Redactie het politiek avies niet bekijkt met een provincialen bril, in plaats van zooals toch noodig is vanuit bet oogpunt van het algemeen Nederlandsch Katholiek belang Wij willen de uitzonderlijke beteekenis van den heer Loerakker en van de land arbeiders in het algemeen niet onderschat ten, doch weegt een en ander op tegen die van den groothandel en de grootindustrie? Komen er in de nieuwe Kamerfractie niet vbldoende leden (wij denken aan de heeren Veraart, Aalberse, Engels, Hermans, Kuiper, van Rijzewijk, Ruijs de Beerenbrouck, Deckers, Wintermans, Fleskens, Ament, v. Voorst enz. enz.), die als volkomen des kundig op dit terrein beschouwd kunnen worden? Daartegenover staat, dat de Kamerfractie zelve het Advies.college in overweging beeft gegeven iemand een goede plaats te geven, die meer in het bijzonder expert is in handels- en nijverheidszaken. In dit verband mogen wij eraan herinne ren, dat Mr, Bómans eens in de Maasbode schreef, dat wanneer men vijf economis ten in ons land opnoemt Dr. Kortenhorst onder dat viiftal behoort. Daarom lijkt het ons verkeerd, dat een Katholiek blad als het uwe juist in dit zeer voorname punt het politiek advies aanvalt. De heer van Tetering sprak er in zijn artikel van, dat de Michaelisten „een premie op herrie-maken" hebben veroverd. Deze premie wenschen de R. K Werkgevers niet te verdienen in de overtuiging, dat door het opvolgen van hun advies over de samen stelling der R. K. Kamerfractie vóór alles de geheele partij en geen groeps- of per- soons-belang wordt gediend. Met alle Hoogachting, P. LEEUWENBERG. H. KAHMANN. L. NIEUWENHUYS. 8 April 1925. In dit verband lijkt het ons niet over bodig erop te wijzen, dat in Zuid-Holland de toestand aldus is geworden, dat de heer Stulemeijer vervangen wordt door den heer Kortenhorst en de heer Loerakker door den heer Veraart. Het is in hooge mate mislei dend het voor te stellen, alsóf de heer Loerakker voor Dr. Kortenhorst plaats moet Naschrift. Het blijkt, dat wij goed heb ben gedaan een rubriek „rondom het poli tiek advies" te openen Want zij zal tot 26 April niet ledig behoeven te staan! Na „Van Haarlem," die het voor den heer Michielsen opnam, kwamen de Loerakkers; na dezen de heer Van Teteringen voor (al was het dan nog niet namens) de midden standers eh 'nu de groot-werkgevers. Inder daad, het is, zooals wi< voorspelders het politiek advies heeft leven in de brouwerij j gebracht. Bij alle gastvrijheid, welke wij gaarne aan iedere eerlrke en zakelijke meening gunnen, willen wij in dit stadium der beschouwingen echter één ding voorop stellen: dat, men n.m geen sympathieën of antipathiëen bij onze redactie voor bepaalde personen of groepen moet veronderstellen. Als er één blad in Nederland is, dat steeds tegen versnippering en verbrokkeling, tegen vermenging van sociale en politieke vraag stukken, tegen klassenstrijd en klassen tegenstellingen heeft geschreven en gewaar schuwd, dan zeker het; onze. De pleidooien tegen klassenstrijd en vóór verzoening der standen zijn in ons blad ontelbaar. Het ver baast ons dan ook wel eenigszins in het stuk van bovenstaande geachte inzenders een stemming te ontwaren als zou men er ons van verdenken een actie voor een „arbei- ders"-candidaat te steunen, den midden stander te willen beschermen, maar abso luut koud te blijven voor den werkgevers- candidaat, dezen zelfs aan den eerste te willen opofferen! Gelukkig, dat'een journa list nooit in het zoo vaak netelige geval van de., politicus verkeert men kijke maar weer eens naar een zekeren Amsterdam- schen Wethouder om n.m. over al of niet gedane mondelinge verklaringen of beloften te moeten twisten. Onze meening wordt al tijd zwart op wit gedrukt en is steeds voor iedereen controleerbaar. Wanneer men nu opslaat wat wij op 25, 27 en 31 Maart over het politiek advies geschreven hebben, dan zal men daarin toch moeilijk tot een con clusie kunnen komen als waartoe de ge achte inzenders van bovenstaand stuk ge komen zijn. De actie-Loerakker zou onzen steun hebben; zij wordt ons plan genoemd, terwijl op zijn best verondersteld wordt, dat wij de candidatuur-Kortenhorst niet zullen bestrijden, mits deze de candidatuur- Loerakker maar niet in den weg staat! Ten slotte hebben wij het politiek advies met provincialen bril bekekep. Wanneer deze meening in eenigszins breeden kring zou bestaan, dan zijn wij den inzenders dankbaar, dat zij ons de gelegen heid bieden een grove misvatting weg te nemen. Aan wie de schuld van bet verkeerd begrijpen ligt, aan de onduidelijke manier, waarop wij ons uitdrukten, of aan de ver kiezingssfeer, waarin men wel eens te veel geneigd is tusschen de regels meer te lezen dan er staat, zullen wij nu maar in het midden laten. Het gaat enkel om de feite lijke bedoeling van wat wij schreven. Deze meenen wij aldus te mogen resumeeren: Het politiek advies gaf aanleiding tot verschil lende bemerkingen en meenigsverschillen, maar er was één onbetwistbare fout in, die iedereen zal moeten toegeven van welke „denkrichting" hij ook zij. n.m deze, dat in het1 algemeen en zeker in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden het arbeiders element in de 2e Kamer niet verzwakt be hoorde te worden. Daaic-m was het niet goed gezien om een aftredend Kamer lid als Loerakker, in de R. K. werklieden- vakvereeniging zóó ze-r gpzien, los te laten, te meer niet, waar op verschillende lijsten o.m. de Zuid-Hollandsche en die van Haar lemHelder een betere plaats voor hem was, dan hem thans gegeven is. Dit hebben wij geschreven, eenige malen in verschil lende variaties. En nu vragen wij, dat de ge achte izenders of wie ook eens aan wijzen, hoe hieruit een steunen van de actie- Loerakker kan worden gezien, een partij nemen voor een bepaalde groep of persoon, een kijken door een provincialen bril? Wij nemen het geval zoo hoog op, omdat1 wij er altijd naar gestreefd hebben en in daT voetspoor hopen te blijven, om in ons Roomsch Katholiek orgaan geen voorkeur voo welke groep ook, aan den dag te leg gen. Wij zijn niet en willen niet zijn een werkliedenorgaan, geen middenstandsblad, noch een werkgeverscourant; maar het Katholiek gewestelijk dagblad, waarin naast het plaatselijk en gewestelijk nieuws de Katholieke beginselen in algemeenen zin verdedigd worden. Wij wijzen ieder partij kiezen voor wien ook of voor welke groep ook gedurende dezen strijd over het politiek advies verre van ons af. De kiezers zelf heb ben het volste recht binnen hun organisatie voor hun denkbeelden op te komen. En is eenmaal op 26 April de strijd, beslecht, dan propageeren wij alleen en uitsluitend de officiecle lijst der R. K. Staatspartij en zul len elke actie daarbuiten afkeuren en ont raden. Dat is ons standpunt. En om nu nog even op bovenstaand inge zonden stuk terug te komen, wij willen wel verklaren bij het bespreken van de plaats van den heer Loerakker op het advies, aan mr. Kortenhorst in het geheel niet gedacht te hebben. Wij vonden en vinden het nog de meest natuurlijke zaak, dat hij een vrij zekere plaats op de Zuid-Hollandsche lijst heeft. Maar wat wij verkeerd vinden is, dat men een aftredend Kamerlid, vertegenwoor diger van een zoo belangrijk element als de R. K. georganiseerde v/erknemers, No. 7 op de Zuid-Hollandsche en No. 5 op de Noord- Hollandsche lijst plaatste, terwijl men in No, 3 (mej. Meyer) en No. 6 (prof. Steger) op de Zuid-Hollandsche en No. 4 (mr. Lees berg) op de Noord-Hollandsche lijst en elders misschien nog meer speling had om deze fout te vermijden. Hoe hoog trouwens de R.-K. vakbeweging deze fout heeft aan geslagen, is dadelijk na de publiceering van het Politiek Advies gebleken. En nu zeggen de geachte inzenders: „maar, wanneer de actie-Loerakker slaagt, dan gaat onze candidaat mr. Kortenhorst, er aan." Maar, mijne heeren, dat is toch zeker niet onze schuld! Wanneer het advi- seerend college een fout maakt en een groep kiezers maakt van haar recht ge bruik om te trachten die fout te herstellen, moet gij dan de schuld gaan zoeken bij.... de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant? Trouwens, uw verwijt is nog weinig sterk gefundeerd. Terloops merkten wij achter een nogal gevaarlijk Strijdlustig stuk van den heer van Teterigen bedarend op: een slagen van de actie van het Loerakker- comité zal vermoedelijk zijn uitwerking op de Zuid-Hollandsche lijst hebben. Dit was een loutere speculatie en of zij juist1 is of niet doet aan de feiten niets af. Sindsdien is de heer Bon van de Michaëlisten aan de alpha- betische lijst voor de beide Hollandsche provincies toegevoegd, zoodat het beeld weer veranderd is. Laat1 men nu in 's He melsnaam geen schuld gaan zoeken bij kie- zersgroepen, die gebruik maken van hun rechten en nog minder bij een couranten- redactie, die enkel feilen constateert en de historie van den dag opschrijft! Wan neer straks in de lijst Zuid-Holland of Haarlem—Helder ;een wijziging komt dan zoeke men de schuld bij het door allen aan vaarde kiesreglement of bij het adviseerend college en bij niemand anders! Ten slotte brengen de inzenders den per soon van mr. Kortenhorst in debat. Wij stellen er prijs op te verklaren in waar deering voor dezen candidaat niet onder te doen. Wij erkennen de noodzakelijkheid, dat onze industriëelen beter en vooral zaak kundiger dan tot nog toe in het parlement vertegenwoordigd worden. En er was moei lijk onder de Katholieken èen' betere can didaat te vinden dan thans op No. 5 van de Zuid-Hollandsche lijst prijkt. Wij meenen te mogen zeggen den ontwikkelingsgang van den secretaris der R. W. V. langer en aan dachtiger te hebben gevolgd dan de meeste voorstanders van de candidatuur-Korten horst. En op grond van die ervaring durven wij zonder eenige vrees door de toekomst teleurgesteld te zullen worden, wel verkla ren, dat het parlement in het jongste lid der Noord-Hollandsche Staten een buitenge meen scherpzinnig, beleidvol en hard wer kend lid zal bezitten. In de. vervulling van onzen wensch, dat n.m. de R. K. 2de Kamer fractie een zoo zuiver mogelijke afspiege ling geve van het georganiseerde Roomsche Kiezersvolk en dat de vele nuanceeringen in onze groote partij door de beste der bes ten worden vertegenwoordigd, in dien wensch past het 2de Kamerlid Kortenhorst volkomen. Hieruit zal blijken, dat de geachte inzenders ons volkomen hebben misverstaan; zij waren met hun klachten aan een ver keerd adres! REDACTIE N. HAARL. COURANT. ANTWOORD VAN A. VAN HAARLEM. Geachte Redactie, Tot mijn spijt is mij in uw courant van Woensdag 1 April het ingezonden stuk van Plebaan Westerwoudt ontgaan; toen het mij eenige dagen geleden werd voorgelegd, was ik in de veronderstelling, dat de Redactie naar aanleiding van hetgeen zij in het na schrift hij mijn ingezonden stuk had ge plaatst, mij niet meer zou toestaan onder schuilnaam te antwoorden, nu de Redactie» hierin voor mij een uitzondering wil maken, diene het volgende als antwoord. Voorop zij gezegd, dat er gegronde rede- nen kunnen zijn anoniem te schrijven; j)t hoop, dat de heer J. Adelaar er van over tuigd zal zijn. dat die redenen inderdaad be- staan, nu de Redactie mij anoniem laat ant woorden. Nu ter zake: De Hoogeerw. Plebaan vraagt mij ten bewijze van hetgeen ik- be weerde, personen en feiten (lader aan te duiden. „Mij dunkt," aoo- schrijft Z.Hoog- eerw. „tegen eert „hardop zeggen", kan nie mand hier eenig redelijk bezwaar hebben." En toch: dat redelijk bezwaar tegen het nader aanduiden van personen bestaat wel. Wil de Plebaan meer van een en ander weten, dan za! de Hoofdredacteur van deze courant aan Z.Hoogeerw personen en feilen noemen. De heer Adelaai had graag gezien, dat ik op de vergadering van de R. K. Kiesvereni ging op 20 Febr. het woord had gevraagd om het gekonkel te constateeren. Ja, mijn heer Adelaar, als ik op die vergadering ge weest was en ik had met1 mijn eigen oogen een en ander gezien, dan zou ik daar zeker ir. 't publiek, staande de vergadering, tegen op gekomen zijn. Maar ik was er niet, en wel om reden, dat mijn bezigheden mij dien dag elders riepen. En op uw vraag tot mij gericht in de veronderstelling, dat ik die vergadering niet bijwoonde „of gaat u af op hetgeen anderen u zeggen," diene dit ant woord: Er zijn zegslieden, die men ten volle kan vertrouwen en gelooven Laat dit u ge noeg zijn: Onder het Bestuur (misschien niet in zijn geheel, maar onder het Bestuur) is men heusch van een en ander niet onkun dig. Mijnheer de Redacteur dankend A. VAN HAARLEM. DE MIDDENSTANDERS EN HET ADVIES. (Ingezonden.) Geachte Redactie- Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk des heeren J. Dekker in Uw geacht Blad van gisteren slechts een paar woorden: „De Middenstanders kunnen gerust zijn, onze actie gaat geheel langs hun actie heen en komt daarmee op geen enkele wijze in botsing." Welnu, Mijnheer de Redacteur, dan is im mers de zaak volkomen in orde en wen schen we den heer Dekker met zijn Comité en zijn actie van heeler harte het beste succes toe. Heel gerust zijn we evenwel te dezen op zichte nog niet en de R K. Middenstanders met hun families zullen om der zekerheid wille dan ook goed doen op Zondag 26 April a.s. voor het Politiek Advies te gaan stem men en wel tot den laatsten man. Met de nuanceering is niets kwaads bedoeld. In deze Bollenstreek, waar nuanceering, krui sing, enz. troef is, vervalt men zoo gemak kelijk in deze beeldspraak. Wat de heer Dekker verder schrijft over de Sociale Or ganisatie, hij zij gerust, ik voor mij heb er niet den minsten aanstoot1 aan genomen, heb het feit alleen gereleveerd, omdat ik juist uit de kringen van den heer Dekker nog dezer dagen op de vingers ben getikt, omdat ik, voorzitter zijnde der sociale R. K. Middenstandsvereeniging, te sterk naar hun zin ben opgetreden voor de Middenstands- candidatuur. U ziet, wij allen loopen op de beurt wel eens vlak langs de grenspalen der Sociale en Politieke Organisaties. Gij zoogoed als ik, erg vindt ik het heelemaal niet, doch de groote men vindt het dan wel erg en daar om wilde ik nu dit geval ook eens vastleg gen, anders gaat men allicht eenzüdig oor- deelen en veroordeelen. Overigens zij u nogmaals het beste suc ces met uw actie toegewenscht. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor half 9 uur Rederijkers 8 uur Bouwvakbond 8 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur Tooneelclub Graf, Bond -8 uur Aandeelhouders Spaarnestad halaf 5 uur, KuJisfhrndeS F. H. Smit - Tentoonstelling ipjse^uh^ -A }aij uba uaq^njsmaojq uba opend, uitgezonderd 's Zondags. 14^ Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge- Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoet^straat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 VA van 26J4 en 's avonds van half 8— half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 ën van half 8half 9 uur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en avonds va/l 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos), R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-12, van 25 en van 710 uur. be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Blocmhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gescllig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tei. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dateiijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk die gisteren zijn 40-jarig jubileum in dienst der N. Z. H. T. M. herdacht. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het ^roen-wit schild aan den huisgeveL IHf Men verzocht ons mede te deelen, dat de .werkzaamheden in de kinder-werktuincn aanvangt op Woensdag 22 April 's namid dags 2 uur. Het bestuur verzoekt zooveel mogelijk eigen gereedschap, sooals hark, schop, wiedhark, enz. mede ta nemen (één of meer van deze werktuigen). Verplichtend is een kom tot het in ont- vangstnemen van zaad, een pootlijn van 6 meter lengte, een meetlat van een meter lenëfe -net onderverdeeling in d.M. en 34 d.M. De kleeding der kinderen moet zoo eenvoudig mogelijk zijn. Het meebren gen van een regenjas of regenmantel wordt aanbevolen. De datum van de officieele opening der tuinen zal later bekend worden gemaakt. Er zijn nog eenige tuintjes beschikbaar waar voor men zich nog tot 15 April a.s. kan op geven bij mej. C. Westendorp, Kleverpark straat 17, den heer H. Meilink, Julianastraat 16 en H. D. de Roos, Tuinwijklaan 14. In de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders van de Algemeene Holl. Hypo theek- en Credietbank alhier, werden de Balans' en Verlies- en Winstrekening goed gekeurd, onder dankbetuiging aan de direc tie, de heeren S. de Jong en H. N. Verdel. De periodiek aftredende Commissaris, de heer L. A. Glaser, werd herkozen. Van de winst zal, na ruime toevoeging aan de re serve, aan de pref. aandeelhouders 8 pet. en aan. de gewone aandeelhouders 634 pet. dividend worden uitgekeerd. De Internationale Bloemententoonstelling te Heemstede beantwoordt wel aan de ver-; wachtingen, die er op gebouwd waren. Het' bezoek is goed en het zou overweldigend zijn, indien het weer sinds 13 Maart maar had medegewerkt. Dat weder is echter wel wat tegengevallen en toch loopt het aan tal bezoekers in de tienduizenden. Tien, twaalfduizend bezoekers op één Zondag een aantal, waarvoor een andere tentoon stelling v(oor haar geheelen duur teekent! zijn geen zeldzaamheden. En toch is dat ge tal bezoekers nog niet het grootste voor deel dat van de tentoonstelling uitgaat. Van nog grooter belang is de reclame, die door de Tentoonstelling gemaakt wordt, in het buitenland, op de eerste plaats voor het vak en de bloembollen, op de tweede plaats voor Nederland. Hoe groot die reclame is, blijkt wel uit het veelvuldige en merkwaar dige bezoek voor vele buitenlanders, waar onder geleerden, en invloedrijke mannen, menschen met klinkende namen. Wij mogen nu reeds vastleggen, dat de Internationale Voorjaarsbloemententoonstel ling aan haar doel heeft beantwoord en dat, zij een succes is in binnen- en buitenland., Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vanf 9 April. Hoogste Barometerstand 767.7 m. M. te Wisby. Laagste Barometerstand 743.2 m. M. te Vestmanoër. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 April. Meest matige, Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, late» kans op regen, aanvankelijk zachter. Te Delft slaagde voor het ingenieursexa-1 men voor werktuigkundig ingenieur de heef H. G. van Welsener, Haarlem. voorzitter der tentoonstelling, neemt plaats in de Cabine. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Stilstand. O: burgemeester van Heemstede, gereed om in te stappen. Uw dienstvaarige P. J. M. VAN TETERING. gttN»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1