De staking In Tiel Veengebied De Amsterdamsche Wethouderscrisis. Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. Nederlandsche Broederschap van Accountants, Amsterdam. Mr. Vissering. De ontslagaanvrage van de commissie-Rink. De oppositie by de communisten. De candidatuur-Knigge. De candidatuur-Balvers. Commissaris der Koningin in Overijssel. Een nieuw politiek tijdschrift. TWEEDE KAMER. De Weeldebelasting- ontwerpen. VERKEER EN POSTERIJEN. Wederinvoering der gezelschapsbiljetten in Duitschland. Opheffing van het Ned. Spoorwegdepot te Emmerik. FINANCIËN. Noord-Hollandsch Land- bouwcrediet. LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. Staking te Rotterdam. GEMENGD NIEUWS. Noodlanding. De pech met de „Soerakarta". Twee reederswoningen in asch. Weer terecht. Failliet verklaard. De „Gelria" vertrokken. De „Soerakarta naar Rotterdam. De staking in Drente. Heidebrand. Vetsmelterij uitgebrand. Belangrijke diefstal op eèrt Ned. schip. Telefoondraad afgeknipt. Nekkramp. Een passage te Nijmegen. Een verzinsel. Geheime branderij. Overreden en gedood. Verdronken. Het verkoopen van de z.g.n. „Kunstkaarten." MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. Louis Bouwmeester. Ernstige scheepsramp. Zes dooden. De N.V. Holland-Amerika Invaliditeitsverzekering. Woensdagmorgen vóór het verbod van sa menscholing was uitgevaardigd, werd te Emmer-Compascuum van kerkelijke zijde een tegen-demonstratie gehouden, waarbij de nationale driekleur voorop gedragen werd, en geroepen werd; „Weg met de revolutie", terwijl het „Wilhelmus gezongen werd. Van de zijde der stakers zette dit kwaad bloed; de „Internationale" werd ingezet. Door de politie werd voorkomen, dat het op een kloppartij uitliep. Aan de tegen-demon- stratie namen ongeveer 300 personen deel. de Emmer-Compascuum waren wel een 3 4000 stakers en nieuwsgierigen op de been, Waar echter inmiddels het verbod van sa menscholing was uitgevaardigd, liet de po litie versterking komen uit Emmen, om de menschen in beweging te houden. Langza merhand verspreidde zich de menigte. Door de stakers werd in een drietal café'sver gaderd. Besloten werd de staking krachtig door te cetten. Van opgewonden stemming is te Emmen geen sprake. De staking der bakkers duurt nog vóórt, men verwacht echter, dat deze met enkele dagen algeloopen zal zijn. !n Emraen is de voormalige Gereformeer de Kerk ingericht voor het onderdak bren gen vanmilitaire politie, die uit verschil- ende steden des lands wordt aangevoerd. In Emmen waren Woensdag aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Drente, de Procureur-Generaai en verschil lende andere auioriteitén, In de bosschen van Schoonoord is op vier of vijf plaatsen getracht brand te stich ten, Met vereende krachten slaagde men er echter in, den brand te blusschen. Niet voor- komen kon echter worden, dat een deel van het bosch geheel is opgebrand. In de buurt van Emmer-compascuum is reer veel turf opgebrand. Vanuit Emmen gezien, was de lucht sterk rood gekleurd. Door den burgemeester dezer gemeente is het verbod van samenscholing uitgevaardigd. Als samenscholing wordt bedoeld vereeni- ging van meer dan drie personen op den openbaren weg. In Erica en A'damsche veld ligt al het wferk stil, zelfs de turfladers zijn gedwon gen op te houden, zoodat momenteel de schippers stil moeten liggen. In deze plaatsen is het verbod van sa menscholing afgekondigd. Een soc, democratische motieizxta EEN SOC, DEMOCRATISCHE MOTIE VERWORPEN. Woensdag heeft de Soc, dem. fractie in den raad van Assen, de volgende motie voor gesteld: „De Raad, van oordeel zijnde, dat de loo- r.cn bij de Rijkswerkverschaffing ontoerei kend zijn om in het noodige te voorzien, be sluit dit oordeel ter kennis van den minis ter te brengen en een commissie uit B, en W; en den raad te benoemen om deze zaak bij den minister te bepleiten." Het voorstel werd met 9 tegen 6 stem men verworpen. Aan het verzoek van den heer Ritmeester om een onderzoek in te stellen of in andere plaatsen hooger loonen bij de werkverschaf fing worden betaald, en dit onderzoek ter kennis van den raad te brengen, zal door B. en W. worden voldaan, Men meldt d. d, 8 April uit Emmererf- icheidenveen aan de „Standaard": De staking in de venen breidt zich uit, met name wat bet'eft Emmererfscheidenveen tn Emmercompascuum. Gisteren is be.sloten geen brood meei te bakken, terwijl ook de slagers het werk hebben neergelegd. Tevens verhinderen deonstreerendè massa's de le vensmiddelen, die per auto of schuit wor den aangevoerd, verder te vervoeren, of te distribuëeren. De stakers roeren zich gewel dig. Verschillende sprekers en propagandis- en, zooals Brommerf en Arkema, vinden hier voedsel voor hun revolutionnaire denkbeel den. De massa wordt verblind door fanatieke redevoeringen, die de gemoederen in beroe ring brengen Het stadium, waarin de actie thans ver keert, heeft den Christelijken arbeiders doen gevoelen, dat zij n*et meer is (ren zuivere loonkwestie, maar dat wordt aangestuurd op revolutionnaire daden. Vandaar dat zij zich met het volgende telegram tot den burge meester van Emmen gewend hebben: „Ondergeteekendcn wijzen U op den toe stand in de plaatsen Emmererfscheidenveen en Emmercompascum, die nu door staking der bakkers cn slagers op revolutie kan uït- loopen. Zij verzoeken U onmiddellijk maatregelen te treffen, dat de buregrij wordt beschermd en dat diegenen, die willen werken, daartoe de gelegenheid krijgen zullen wij ons tot. den Minister wenden, op- Wordt niet onmiddellijk ingegrepen, dan dat het niet worde als in 1921". Dit telegram is onderteekend namens de Geref. Kerk, de Herv. Kerk, de R.-K. Kerk en de Baptisten-Gemeente. Gisteravond is een vergadering gehouden van Christelijke arbeiders. Besloten werd de opkomende revolutionnaire beweging tegen te gaan en het Evangelie te stellen tegenover de revolutie. Ook hier geldt het immers: Be- gingsel voor belang. Hedenmorgen te 8 uur is een vergadering gehouden in de openlucht op een errein te Emmererfscheidenveen De driekleur was in het midden van het terrein egplant. Er waren onegveer 300 personen aanwezig van allerlei rang en stand Verschillende sprekers voerden he woord en propageerden de Christelijke beginselen. Medegedeeld werd dal de Christelijke arbei ders onder politiegeleide aan het werk zul len gaan en dat de Christelijke bakkers en slagers hun bedrijf weer zullen in werking stellen. Zoo dit niet mogelijk is zullen levens middelen uit de omliggende plaatsen worden aangevoerd en uitegdeeld. Na afoop der openlucht-samenkomst werd een demonstra tie eghouden waarbij vaderlandsche liederen werden gezongen. Burgemeester De Vlugt grijpt in. Woensdagmiddag zijn op uitnoodiging van burgemeester De Vlugt, de leiders der ver schillende raadsfracties bijeengekomen tot een bespreking van den door de wethou derscrisis geschapen toestand. Naar het „Handelsblad" mededeelt, waren alle fractie-voorzitters of hunne plaatsver vangers verschenen, t.w. de heeren Boisse- vain, Drabbe, Ketelaar, Ophort, Douwes, Weiss, Boekman en Lisser. Ook de gemeeil- tc-secretaris, de heer mr. Ph, Falkenburg, was aanwezig. De burgemeester zette uiteen,, dat hij, in het belang van de stad, gemeend had de heeren te moeten saamroepen. Hij deed een beroep op de aanwezigen om, inzake de hangende crisis, te trachten een oplossing 1e vinden die bevrediging zou wekken in den meest uitgebreiden kring, en waarbij bet belang van Amsterdam zou domineeren. Dé beer Lisser gaf te kennen, wijl zijne fractie gecne bestuursverantwoordelijkheid aanvaardt, aan het bedoelde beraad niet te kunnen delnemen. Volgens het „Handelsblad" zal in dit nieuwe overleg gestreefd worden naar hét zooveel mogelijk herstellen van het College van B. en W. in zijn oude samenstelling, doch tevens naar het scheppen van waar borgen, die herhaling van hetgeen tot de crisis leidde zullen voorkomen. Aangaande de Woensdagmiddag door den (burgemeester bijeengeroepen vergadering Van het Seniorenconvent verneemt 3it Viea voorts, dat de burgemeester heeft voorge steld, dat de fracties overeenstemming'zul len trachten te bereiken tot het' weder doen verkiezen van het oude college van B, en W. minus den heer Wierdels, die be dankt heeft. En heeft hij toegezegd, dat als dan in het college een commissie zal wor den gevormd tot uitvoering der eerste motie Drabbe, Zij zal bestaan uit de wethouders van de Levensmiddelenvoorziening, en van de Openbare Gezondheid; en een wethou der, tegenstander der mclkvoordracht. Al hoewel men niet unaniem van meening was, dat reeds het goede moment voor het sa menroepen van deze bijeenkomst door den burgemeester was aangebroken, meenden anderen daarentegen, dat in het belang van Amsterdam de daad van den voorzitter van den Raad alleszins waardeering verdiende. De opgeroepen leiders zullen nu dit voor stel van den burgemeester in hunne frac ties aan de orde stellen en zeer spoedig wederom tot het bijwonen eener vergade ring worden uitgenoodigd. VAN 13 TOT 18 MEI A.S. De burgemeester van Amsterdam heeft thans bericht ontvangen, dat het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad dit jaar zal durert van Woensdag 13 Mei tot Maandag 18 Mei a.s. Zaterdag 4 April hield de Broederschap haar Jaarvergadering te Utrecht. De Voorzitter, de heer A. van Staveren, bracht hulde aan den op 10 Februari j.l. overleden voorzitter, den heer W. C, Hen nis, Haarlem. Zijne nagedachtenis zal steeds in dankbare herinnering blijven. Hij constateerde dat het ledenaantal op heden 78 bedraagt en dat der assistenten 75. Het Bestuur is thans samengesteld uit de heeren'. A. van Staveren, Utrecht, voor zitter; J. H. Brandes, Amsterdam, Jac, v. Lennepkade 43, secretaris; Jules Bromet, Amsterdam, penningmeester; G. Houtwipper Haarlem; F. D. Schmal, 's-Gravenhage; A, Schravesande, Rotterdam; G. van Terwisga, Hengelo (O.); Jan J. Voorzaat, Utrecht; E. A. Wijsmuller, Eindhoven. Uit Weltevreden wordt gemeld: De heer Vissering, de president van de Nederlandsche Bank, heeft Woensdag aan boord van de „Johan de Witt" de terugreis naar Holland aanvaard. Een interpellatie te wachten. Naar de „Tel.' verneemt, bestaat bij bet Tweede Kamerlid G. A. Boon het voorne men, om een interpellatie tot de regeering te richten in zake het door de BeZuimgings- commissie-Rink aan de Koningin gericht verzoek, om van haar taak te worden ont heven. Het doel van de interpellatie is, de nqp- dige opheldering te Verkrijgen aangaande de door de regeering ten opziqhtc van deze kwestie aangenomen houding. Gelijk mén weet, is de heer D. Wijnkoop weder eens naar Rusland getrokken om daar opnieuw met de sovjet-autoriteiten de bekende "kwestie van de oppositie;', welke hier georganiseerd is in den Bond van Comm. Strijd- en Propagandaclubs, te be handelen. Het Volk brengt thans het verslag van eén drietal einde Maart gehouden zeer ru moerige ledenvergaderingen van de afdee- ling Amsterdam van de C. P. H„ waarop de oppositie een meerderheid achter zich Wist te krijgen. Een motie waarin het beleid van het partijbestuur wordt afgekeurd, werd met 88 tegen 64 stemmen aangenomen en zou ter kennis van de Executieve te Moskou wor den gebracht. Voorts meldt Het Volk, dat de heer P. Bergsma namens de oppositie eveneens naar Moskou vertrokken is; de oppositie is voor nemens met eigen Kamer-candidaten uit te komen. In Bunnink is dezer dagen een propagan- da-vergadering gehouden voor de candida- tuur Knigge, Het Cerltr, verneemt, dat er een comité zal gevormd worden om die propaganda ook verder over den Rijkskieskring Utrecht uit te strekken. In den Kieskring Leiden zal voor de can- didatuur J. H. M, Balvers een actie op touw worden gezet. Een actie-comité wordt de zer dagen gevormd, terwijl reeds door en kele menschen e enige dagen is gewerkt. Als opvolger van mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo, als Commissa ris der Koningin in Overijsel, noemt ,,D^ Rott." mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, oudste zoon van het lid van Gede puteerde Staten dier provincie, den heer J. M, baron van Voorst tot Voorst. Wij ontvingen het eerste nummer vaneen nieuw tijdschrift getiteld: POLITIEK HER STEL, uitgegeven door een groep Katholie ken ter bevordering der anti-democratische Herstel-gedachte. Als bestuurs- en redactie-leden worden vermeld' Mr.- Jos. Gilissen, J. J, M. Has- linghuis, Mr. L. van Heijst, Mr. C. Baron van Hövell tot Westerflier, P. de Kuijper, meditor. Het Redactie- en Administratieadres is: J. J. M. Haslinghuis, Westersingel 21, Rot terdam. Verschenen is het voorloopig verslag de; Tweede Kamér over de onlangs ingediende belastingontwerpen (weeldebelasting, wijzi ging successiewet, wijziging Wet op de in komstenbelasting, verdedigingsbelastiag 11 en wijziging art. 33 der Leeningw.et 1914). Sommige leden hadden tegen de verplaat sing van belastingdruk, die met deze ont werpen wordt beoogd, overwegende beden kingen. De strekking van deze ontwerpen in onderling verband is, om de hoogere inko mens te ontlasten, en dé minder draagkrach- tigen zwaarder te belasten. Zoo wordt voor allen, die niet in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen en voor de ongehuwden, die niet in de verdedigingsbelasting vallen, de druk verzwaard, zonder dat er eenige ver lichting tegenover slaat. Er behooft, zoo betoogden deze leden, eindelijk een einde te komen aan nieuwe- indirecte belastingen. Door het geheele sa- mensïel dezer belastingen, wordt de verhou ding tusschen directe en indirecte belastin gen met ongeveer 70 millioen ten nadeele van laatstgenoemde verschoven. Voor de kapitaalvorming zou het beter 2ijn, indien men improductieve uitgaven achterwege liet, zooals de militaire. Vele andere leden juichten het toe, dat voorstellen werden gedaan strekkende om de te hoog opgevoerde belastingen, welke naar het vermogen en het inkomen worden geheven te verlagen en daarvoor een equi valent te vinden, in een belasting op verte ringen, die niet noodzakelijk zijn. De verhouding tusschen de directe en in directe belastingen is de voorafgaande jaren zeer ten ongunste van de eerstgenoemde verstoord. Dientengevolge zijn de directe be lastingen gestegen tot een hoogte, die kapi- taalvlucht bevordert en kapitaalvorming 'en kapitaalvestiging in bedenkelijke mate te genhoudt. Deze leden konden dan ook geenszins toe geven, dat in de eerste plaats de indirecte belastingen voor verlaging in aanmerking komen. Doch al ware dit het geval, dan zou het nog geen argument zijn tegen de voor gestelde wetsontwerpen, die niet alleen de kapitaalversterking bevorderen door. verla ging van de belastingen, die het meest de kapitaalvorming tegenhouden, maar die bo vendien het zwaarst hen treffen, die het ge deelte van hun inkomen, dat voor kapitanl- orming, had kunnen dienen, verkwisten, «Ministers betoog, dat de inkomstenbelas ting slechts op onvoldoende wijze met de individueele draagkracht rekening houdt, 'erd door hen. gqheel onderschreven. Tegenover de opmerking dat het platte land het meest door de indirecte belastin gen wordt getroffen, betoogden verschei dene leden, dat het platteland juist door de directe belastingen het meest getroffen wordt. Sommige leden zouden bereid zijn, over eenige bezwaren tegen de voorgestelde be lasting op niet noodzakelijke of nuttige ver teringen heen te stappen indien daardoor zulke verteringen eenigszins werden beperkt en indien met de opbrengst dier belastingen een zoodanige vermindering der belastingen naar het inkomen en het vermogen kon wor den bereikt, dat de belemmering, welke die belastingen aan de kapitaalvorming in den leggen, belangrijk zou worden vermin derd. Niet optimistisch waren deze leden ge stemd ten opzichte van de kans dat de ka pitaalvorming noemenswaard zal worden be vorderd door de verlaging van de successie belasting, van dc inkomstenbelasting, en van de verdedigingsbelasting II. Eerst wanneer de geheele verdedigingsbe lasting II herzien is, zal daarvan ook indi recte bevordering van kapitaalvorming zijn te verwachten. Andere leden, die de voorstellen van den Minister toejuichten, kwamen tegen dit be toog op. Huns inziens waren deze voorstel len te beschouwen als de juiste completee- rng tot de dekking der regcering, met be trekking tot de dekking van het tekort. Andere leden kwamen er tegen op, dat in de toewijzing van de helft der successierech ten aan het Leeningsfonds, daar dit bedrag voor aflossing van nationale schuld zal strekken, mede een daód in de richting van kapitaalvorming althans van verminde ring van kapitaalvernietiging wordt ge zien. Door die toewijzing wordt immers niet de geringste verandering ten goede bereikt; veeleer bet tegendeel. Verscheidene leden merkten nog op, dat voor de raming van de opbrengst der weel debelasting geen cijfers worden gegeven. Uit het feit, dat de minister de opbrengst daarvan niet geheel voldoende acht voor de 38 millioen aan bestaande belastingen, welke hij opoffert, moet mén opmaken, dat die op brengst op ongeveer 36 millioen wordt ge schat. Deze léden vroegen óf dit juist is, en zpo ja, waarop deze schatting berust, Naar hun meening is dit niet anders dan een slag in de lucht. Het is evenzeer mogelijk, dat de werkelijke opbrengst veel lager of veel hooger is. In het eerste geval zal het daar door ontstane tekort door inkrimping van uitgaven moeten verwijnen. In het laatste geval echter is het wenschelijk om voorzie ning te treffen omtrent hetgeen mét dc meer dere opbrengst zal geschieden. Naar de mee ning dezer leden ware ook thans te bepa len, dat de meerdere opbrengst zal worden gebruikt voor een verdere vermindering van de directe belastingen, zoo mogelijk automa tisch, volgens een reeds thans te treffen re geling. Een bloote verklaring, der regeering, dat zulks alsdan zal geschieden, acht zij niet voldoende. Sommige leden betoogden, dat, wanneer men den druk op de kleinere inkomens wil verzachten, dit doel veel beter zal worden bereikt, indien men de gemeenten in de ge legenheid Stelde haar inkomstenbelasting te verlagen. De gemeentelijke inkomstenbe lasting drukt immers op kleine en ondeel bare vermogens veel zwaarder dan de Rijks inkomstenbelasting. Reizen en Trekken brengt de nieuwe be palingen voor egzelschapsbiljetten in Duitsch land. Onder zekere voorwaarden krijgen gezelschappen van minstens 30 personen voortaan 25 pCt. reductie op de Duitsche Reichsbahnen. Een opleving van het lamgeslagen toeris me van buitenlanders in Duitschland is dus te wachten. Naai wij vernemen zal het depot van de Ned. Spoorwegen te Emmerik ingaande 5 Juni worden opgeheven, Dividend gew. aand. 6 pCt. (v. i. 5pCt.). In de "7 dezei gehouden vergadering van commissarissen van het Noordhollandsch Landbouwcrediet is besloten aan de a.s. al- gemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1924 op de preferente aandeelen te bepalen op 6 pCt. (als vorig jaai) en dat op de gewone aandeelen eveneens op 6 pCt. (v. j. 514 pCt.). Op de preferente aandeelen werd in min dering hierop in November 1924 reeds een interim-dividend van 3 pCt. betaalbaar ge steld. inzittenden kregen gelukkig geen letsel. Al leen luitenant Krap bekwam een onbetee- kenende neuswond, Stagnatie bij het lessen van erts en kolen. Onder het technisch personeel in de haven te Rotterdam, ongeveer 250 man, is een con flict uitgebroken De staking omvat machi nisten en stokers van Thomsen's Havenbe drijf, Frans Swarttouw's Havenbedrijf en C, Swarttouw's Stuwadoorsmaatschappij, De eisch betreft een ioonsverhooging van 2 per week. De Centrale Bond van Trans portarbeiders heeft dc leiding van het con flict op zich genomen. Dinsdagmorgen is niemand aan het werk gegaan. De tremmers, die zich aanmelden, konden door de afwezigheid van machinisten en stokers van de kranen niet te werk wor den gesteld. Het stakende personeel bedient in hoofdzaak de knijpers, die erts en kolen lossen. Het is juist zeer druk in dit bedrijf zoodat de staking wel stagnatie verwekt en op een zeer ongelegen oogenblik is geko men. Ook is Wet gevaar niet denkbeeldig, dat door deze staking andere bedrijven even eens stil komen te liggen In een onderhoud met een der bestuurders van den Centralen Bond van Transportarbei ders deelde deze mede, dat hij zou trachten het conflict zooveel mogelijk te beperken en zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. De stakers zijn Woensdagochtend te 10 uur in veragdering bijeengekomen om den sand van het conflict te bespreken. Ook de Scheepvaartvereeniging Zuid heeft de belang hebbenden in een vergadering bijeengeroe pen ten einde over dc te nemen maatrege len te beraadslagen Woensdagmiddag is de militaire tweedek ker S P, 42 T. 80 met den eersten luite nant Krap. als bestuurdèr en dén tweeden luitenant Peldman als waarnemer, op een oefenvluebt, met twee andere vliegtuigen van Soesterberg over Ede en Apeldoorn naar Oldenbroek bij Apeldoorn moeten da len wegens een motordefect Het dalen had plaats in glijvlucht op een vlak stuk grond in het Orderbosch. Wegens de zachtheid van den bodem schoot het vliegtuig ntet het rcchterrad in een greppel en slóeg over den kop. Het rechterrnd brak filiaal af en het vliegtuig bekwam heel wat schade. Dc De reis van het achterschip van de „Soe rakarta", die aanvankelijk zulk een vlot ver loop had, is nu voor de tweede maal onder broken. Wij meldden reeds, dat het vaartuig nabij Vlaardingen aan den grond was ge- loopen. Het incident is ditmaal erger dan den eersten keer. We lezen daarover in de „Tel.": Woens dagmiddag zijn wij, toen het hoog water weird, en men zou pogen, het vaartuig vlot te sleepen, per „Spxdo" er heen gegaan. Men bevond zich ter hoogte van de superfosfaat- fabriek van Pernis en de Matex-potroleum- haven van Vlaardingen. Toen men Dinsdag avond langzaam opstoomde met de sleep, was men tengevolge van den stroom uit de vaargeul gedreven, zoodat de diepliggende „Soerakarta" al spoedig den grond raakte en zich hóe langer hoe vaster werkte. Door het afbranden der romp-platen waren deze naar buiten omgekruld, zoodat mede door den schuinen stand van het achtergedeelte, het schip eerder grond raakte, dan men aanvankelijk gedacht had. Men is toen bui ten de vaargeul gebleven en wachtte een gunstiger tij af. Dat gunstiger tij was gister middag te 3 uur gekomen, toen de water stand op zijn hoogst was. Nabij de Soera karta" bevond zich het vaartuig van den Rijkswaterstaat „Christiaan Brunings", de motorboot van den rijkshavenmeester, de zce-sleèpbóolen „Poolzee", „Witte Zee", Koek van Holland" en „Waterweg'' en de kleinere sleepbaoten „Rozenbürg", „Feijen- oord" en „Rotterdam". Door den schuinen stand van de „Soera karta" was een deel van de lading kolen uit het open gedeelte Van het achterruim in dc rivier terecht gekomen. Verder lag het voor ste gedeelte van de boot zoo diep, dat de séhroef geheel onder water was, M'êt volle kracht werd door de slécp- bóoten getrokken, doch dé telkenmale op nieuw herhaalde pogingen hadden geen suc ces. Men slaagde er alleen in, het vaartuig iets om te wringen, doch overigens was er geen beweging in te krijgen. Tóen tegen 4 uur bet tij begon te verloopen, moesten dc pogingen worden opgegeven. De „Poolzee" vertrok naar Maassluis. Woensdagnacht is het weer boog water. Doch men wil de pogingen in den nacht niet herbalen. Daarom wacht men het hooge water van Donderdag af, Wanneer men er in slaagt dc Soerakarta" naar dé vaargeul te wringen, dan zal het verder opsleepen naar 't droog dok Wilton, tc Schiedam, niet al te be zwaarlijk zijn. Dc reis van Hoek van Holland tot Vlaar dingen is vrii voorspoedig geweest. Wanneer de sleepbooten er niet in slagen, de „Soerakarta" vlot .te brengen, zal men met bokken het achterste gedeelte lichten en met behulp-daarvan het vaartuig verder expedieeren. Woensdagmorgen werd Scheveningen in rep en roer gebracht door de mare, dat nabij de Visschershaven een groote brand was uit gebroken. Enorme rookwolken, die door den vrij sterlmn wind boog opstegen, wezen dc plek van bet onheil aan en velen spoedden zich derwaarts. Het bleek, dat nabij de Hoeker straat °P het Kolenwagenslag twee oude reederswoningen. annex boklrin«rr>okerijen. in lichte laaie stonden. De brandweer, die met een motorsóuit ter plaatse was, deed echter geen enkele poging om de vlammen te stuiten. Integen deel, onder het oog van den hoofdcommis saris, den brandweer-commandant en de le den dc .brandweercommissie, zag men onop houdelijk brandweerlieden de hulzen binnen gaan. om bet vuur nog met benzine an te wakkeren. De Scheveningsche visscbersbeVolking stond voor een raadsel. Sommigen dachten aan een late, maar wel wat lugubere April- grap. Wat was het geval? De hier geïsoleerd staande twee perceelen moeien in verband met verkeersvprbete'lno'en gesloopt worden. Om nu de sloopershosten te besnaren en tevens om een proef te kunnen flemen met snelb)uschaoparaten besloot men tot het ra dicale middel, de roode baan ,op bet dak te zetten. De brand, die tegen 10 uur in den morden werd aangestoken, was tegen den middag uitgewoed en de beide oude buizen, waar vroeger Scheveningsche reeders woonden, lagen nu op de muren na tegen den grond. Natuurlijk trok deze brandstichting bijzon dere belangstelling bij dc bevolking. Een dienstbode van den heer K. te Heer len heeft bij de politie een tafellaken gede- pnneeH- uraatin <toti4eti enzilvprcti vnor- werp'en rfefooM**» 1ef»els, vor1*otv. róOïjepi? en Lolro-e As*y een opf>nr< /Hi1 won'fi* van K Het is rm «-Heken, dat "Hes afkomstig is van een dlefst-1, vorig jaar ge pleegd bij den kantonrechter van der MaeS- sèn tc S-h—f tc Va!k—'mtrg. Da Rechthank i« Utrecht hee't Woens dagmiddag .failliet verklaard notaris H. A. Beets. Cüratoren zijn Mr. M. Nauta, tc Utrecht en J. G, Verhoeff, cand.-notaris te Utrecht. Rechter-commissaris is mr. dr. S. van Brakel. Chineesche stokers en tremmers. Naar men weet, is de vorige week een staking uitgebrolcen van 't stokers- en trem- merspersoneel van het s.s. „Gelria" van den Kon. Holl. Llóyd, De oorzaak was het ontslag, dat een aan tal stokers en tremmers verleend werd, daar zij op de vorige reis niet bereid waren ge bleken overwerk te verrichten. Van de gelegenheid tot monsteren, welke de directie op het einde van de vorige week wederom openstelde, hebben de stokers en tremmers op instigatie van de Amst. Fede ratie van Transportarbeiders, op een en kele uitzondering na geen gebruik gemaakt. Niettemin is de „Gelria" Woensdag op den gewonen tijd vertrokken; de 48 man stokers en tremmers zijn grootendeels door Chinee sche werkkrachten vervangen. Bij Vlaardingen weer aan den grond. Men meldt uit Hoek van Holland; Dinsdagavond om 11 uur, nadat gebleken was, dat lessen van de „Soerakarta" on mogelijk was, is 't schip door de „Poolzee" en „Witte Zee" verder naar Rotterdam ge sleept. Vernomen wordt, dat 't schip Woens dagochtend vroeg nabij Vlaardingen weer aan den grond is geloopen. Het aantal branden neemt ioe. Woensdagmorgen hebben de stakers in Veenoord, gem, Sleen, de 'nog werkende arbeiders bij de werkverschaffing in Veen oord gedwongen zich bij de staking aan te sluiten. Zij trokken door Amsterdamscheveld, waar ook bij particuliere boeren het werk werd neergelegd. Verder is langs het Schoonebeekerkanaal 't werk stopgezet, evenals door de arbeiders bij de werkverschaffing in de Griendsveen- maatschappij. De politie dreef de stakers uiteen in de richtting Erica. Te Valthermond zijn 48 dagwerken turf, toebehoorende aan de verveners Hadders, Keveling en Nieman, verbrand. Woensdag heeft te Ede over een gebied van een halve hectare een heidebrand ge woed welke zich ernstig liet aanzien doch spoedig gebluscht kon worden. De militairen waren gerequireerd doch zij behoefden niet in te grijpen. In den afgeloopen nacht is te Brummer (Geld.) afgebrand de vetsmelterij van den beer Bijsterbosch, welke is gevestigd in den winkel met woonhuis van den eigenaar. Het vuur greep zeer snel om zich heen en tast te ook 't aangrenzende perceel, bewoond dóór den heer Bijsterbosch Sr., aan. Er was weinig gelegenheid om van den inboedel nog een en ander in veiligheid te brengen. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Een auto, die mede een prooi der vlam men werd, was niet verzekerd. De Zutphensche brandweer, die op het terrein verscheen, kon bijna gëen dienst doen in verband met eén defect aan een der pompklèppcn. Schoenen en spiritualiën gestólen. De politie'van het bureau Kattenburg te Amsterdam, is op min of meer toevallige wijze op bet spoor gekomen van een be langrijken diefstal op bet s.s, „IJsselstrocm" van de Hollandsche Stoomboot Maatschap pij en varende voor rekening en in dienst van de HollandWest-Afrika Lijn. Tijdens de uitreis van de hoofdstad naar een van de havens in West-Afrika in het begin van dit jaar, werden groote hoeveel heden jenèver, schoenen, wijn, parfum en andere artikelen, die deel uitmaakten van lading, gestolen, Wie dat gedaan hebben is niet met nauwkeurigheid bekend. Wel heeft de politie kunnen ontdekken, dat tien a twaalf leden van de équipage er de hand in hebben gehad. De betrokkenen bestalen zelfs elkaar en een van de bemanning deed daarvan aangifte aan de politie, toen de iJsselstroom te Amsterdam eenige dagen geleden binnenkwam. Uit de verklaringen is nog gebleken, dat vele personen, die zich tijdens den uitreis aan boord bevonden zich aan den sterken drank tegoed hebben gedaan, Twaalf personen zijn reeds door dc poli tie gehoord. De waarde van het gestolene kan nog niet worden vastgesteld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben tot dusver onbekenden, tusschen Wolling en Jipsinghuizcn meer dan 300 M. telegraafdraad afgeknipt, zoodat de lijn ge stoord was. r Men meldt uit Anna Paulowna: Onder de arbeiders van de Zuiderzeewerken i:i deze gemeente heeft zich en tweede geval van nekkramp voorgedaan. Ook deze patiënt is naar het Marine Hospitaal te Helder over gebracht. Naar vernomen wordt, zal Nijmegen bin nenkort met een overdekte passage ver rijkt wordn. De firma Vroom en Dreesman la'at n I. eenige panden op de Markt en aan de Broerstraat afbreken om deze te doen verbouwen tot een eigen Passage met win kelgalerij. Het bericht, waarvan ook wij melding maakten, als zouden muizen bij de wed, B. te Rijssen 6000 bankpapier vernield heb ben, blijkt eer verzinsel te zijn. Rijksambtenaren hebben, naar het Utr. ^«bl; rrteldt, ten huize van J. de W, aan de Achterstraat te Oudewater een volledig distilleertoeste! in beslag genomen. Ook werd beslag gelegd op een hoeveelheid be reid en een hoeveelheid onbereid gedis tilleerd. Woensdagmorgen reed de 16-jarige H. van L. te Amersfoort langs den Soestdxjker- straaiweg met een zwaar beladen wagen, bespannen met twee paarden. Plotseling brak de spoorstok, welke' tegen de hakken van dc paarden sloeg. De bestuurder wilde .van den wagen springen, ten einde de paar den tot staan te brengen. Hij struikelde en geraakte toen er onder, zoodat de wielen ovei zijn lichaam -gingen. De nmn was on 1 -' 11k lood. Feu broer van het slacht offer reed oer t-öwie! achter den wa«en en zag het ongeval geschieden, zónder dat hij op eenigertei wüzë kon ingrijpen. Te Ede is het gemeenteraadslid M. van Ginkel nahii zijn woning in de Grift te Wa ter geraakt. Toen men hem op bet 3rog» bracht, bleken de 'evensgeesten geweken. Wat er uit voortvloeit. Door de politie te Winterswijk, zijn bi) een boekhandelaar een hoeveelheid z.g. „Kunstkaarten" in beslag genomen, waarop! afbeeldingen voorkwamen, aanstootelijk, voor de eerbaarheid. Het verkoopen van deze kaarten heeft tot, gevolg gehad, dat eenige jongelieden te Winterswijk, zich aan oneerbare handelingen! schuldig maakten. Van een en ander werd proces-verbaal) opgemaakt LEIDEN, 8 April. Kaas. Aanvoer 31 par-J tijen, Goudsche le soort f 4750, 2e soortl f 4045, Leidsche le soort f 3040. Han-) jlel matig. I Vee. Aanvoer 312 kalf- en melkkoeien! f225—515, 333 varekoeien f 160—330, 29 vette ossen en koeien f 240600, f 0.85 1.27 per Kg. 13 vette kalveren f 80125,! f 1—1.80 per Kg. 220 nuchtere kalveren f8 19, 95 vette schapen f 3854, gf 1.38 1.74 per Kg. 196 weide schapen f 30—48, 738 varkens voor Londen f 2060, f 0.70J 0,73 per Kg. 725 biggen f 1017. WOERDEN, 8 April. Kaas. Ter markt waren 123 partijen. Prijs Goudsche le soorlj f 4446, 2e soort f 4043, rijksmerk f 44 54. Handel matig. ZWOLLE, 8 April. Boter. Aangevoerd 70/8 v., 20/16 en 190 stukken, samen 1695, Kg. prijs 1/8 f 38—42 per Kg. f2.30— 2.40. J Vee. Aanvoer 542 runderen, 103 graskei, veren 91 nuchtere kalveren, 16 schapen j 104 varkens en 388 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 080 j 1.14, idem kalveren f 1.201.60, idem; varkens f 0.76—0.80 per Kg. schapen f 22' 55. j Door de in verband met de a.s. feestdagen! vervroegde markt was de aanvoer gering-! De handel was over het geheel redelijk. AMSTERDAM, 8 April. Aardappelen.; (Bericht van den makel. Jac. Knoop).! Zeeuwsche bonte f 5.506, id. blauwe f 5.55. j 6, id. eigenheimers f 4.755, id. bravo's id-i f 55.60, id. industries f 4.50, id. roode! star f 4—4.25, id. blauwe eigenheimers f 4.50 Friesche borgers f 4.755.25, id roodstar f 4.254.30, id. blauwe borgers f 4.50 Noord-Hollandsche blauwe f 4 4.25, id. bonte f 4.80—5 IJpolder bravo's f 55.50; Zeeuwsche eigenheimer poters f 4.254.50, id. blauwe poters f 3, id. bonte poters f 3id. bravo poters f 4.254.50, Hillegommer zandaardappelen f 6.507.50; Drentsche eigenheimers f 3.503.60, id, roode star f 3.503.60 ppr hl; winter Malta- aardappelen f 1415 per 100 kg. AMSTERDAM, 8 April. Vee. Ter markt waren aangevoerd 278 vette kalveren, le le qual. f 1.20 h 1.30, 2e qual. f 1.00 a 1:20, 3e qual. f 0.80 a 1.00 per kg; 193 nuch tere kalveren, f 12 a 20 per stuk 678 vette varkens, Holl. le qual, f 0.95 a 0.96, 2e qual. f 0.93 a 95, Qverz. en Geldersche le qual. f 0.95 a 0.96, 2e qual. f 0.93 a 0.95 per kg slachtgewicht 28 paarden f 150 a 350 per stuk. DEVENTER, 7 April. Eieren. (Coöp. Eierveiling). Aanvoer 154.000 stuks. Prij zen f 5.606.85. DEVENTER, 7 April.'Vee. Aanvoer 206 stuls. Prijzen waren dragende koeien f 300- 4.25, guste koeien f 225275, dragende vaar zen f 300—350, id. pinken f 225275, guste id. f 200--26Ö, graskalveren f 5080, nuchteren id. f 12—17 per stuk stieren f 0.85—0.95, vette koeien f 1.05—1.15 per kg. Handel goed. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken. Veiling van' 8 April 1925. Spinazie 12—28, Postelein 52, Dunsel 43—69 per 100 K.G. Kropsla le soort f 6.50—13,20, idem 2e soort 4—9.90 per 100 stuks. Slavellen 0.76—1.28 per kist; Radijs 3.90—7.30, Peterselie 4.80—5.60, Selderie 68.20 per 100 bos. Violen 2.20 per 100 stuks; Eieren 5.906, per 100 st. GOUDA, 9 April 1925. Kaas. Aange- voerd 140 partijen. Handel flauw. Eerste kwaliteit 4044; tweede kwaliteit 36— 38; met rijksmerk eerste soort 48;54( met rijksmerk tweewe soort 4046. AMSTERDAM, 9 April. De heer Lcmi» Bouwmeester heeft, naar wij vernemen, een goeden nacht gehad. De pijnen zijn weg gebleven. De toestand blijft bevredigend. VLISSINGEN, 9 April. Hedenmorgen omstreeks 4 uur heeft in de Wielingen een botsing plaats gehad tusschen het Nederl. s.s, „Jonge Catharina" van de reederij A. van Hobcken te Rotterdam, groot 1753 ton. en het Engekche s.s. „Clan Monroe". De „Jonge Catharina" werd door het Engelsche s.s. midscheeps geraakt en dwars door mid den gevaren. Van de bemanning, die, voor zoover bekend, uit 27 personen bestond, zijn 21 gered en aan wal gebracht. Verder zijn te Vlissingen aangebracht 5 lijken en 1 ern stig gewonde, die vanmorgen stervende was. De „Clan Monroe" komend van Duinkerken en bestemd voor Antwerpen, heeft geen be. langrijke schade gekregen. De „Jonge Ca- tharina" kwam van Antwerpen en was ge laden met stukgoed vóór Barcelona. Uit Vlissingen wordt ons nader geseind: Draadloos werd vannacht bericht ontvangen van de ramp, die hedennacht had plaats gehad. Het Engelsche s.s. seinde draadloos om hulp, toen de ramp had plaats gehad. Wel heeft :1e „Clan Monroe" een boot uit. gezet, waarbij de overlevenden en omgeko menen zijn 'opgepikt. De boot dreef echter door den stroom weg: doch later door een sleepboot gevonden en opgepikt. Om 5/4 uur van morgen zijn de 21 overlevenden en de 5 lijken, voorts de zwaar gewonde in de haven alhier aangebracht. De ramp heeft hier grooten indruk gemaakt. Bij uitspraak van 7 April 1925 heeft op verzoek van liquidateuren der „N. V. Holl.- Amerika" tevens Invaliditeits-Verzekering- Maatschappij, gedaan op advies Her Ver zekeringskamer, dc Arr. Rechtbank te 's Gravenhage beschikt, dat bovengenoemde vennootschap verkceft in een toestand, welke in 't" belang der gezamenlijke scbuld- eischers bijzondere voorziening behoeft, Daarom heeft de Arr. Rechtbank, tevens op voordracht der Verzekeringskamer beschikt dat dc verzekeringen; behoudens een 2-tal lijfrenteverzekeringen, waarvoor bijzonder« regelingen zijn getroffen, voor 100 pet. wor den overgedragen, aan de H. A. V. Bank te Schiedam, die hiervoor volledige dekking der benoodigde reserve ontvangt. Van de eerst bedoelde beschikking der Rechtbank staat beroep open gedurende -8 dagen, van de tweede gedurende 3 maanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6