IO PENOoGEN Binnenlandsch Nieuws. I MODERNE LAMPEN1 üEBRs. B05SE N V. T. v. VEEH'S MmMel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad Donderdag 9 April 1925 R.-K. Kamercentrale Leiden VERKEER EN POSTERIJEN. Verbetering treinenloop in Noord-Holland. KERK EN SCHOOL. Pater J. Geels t- Het Heilig Jaar. De a.s. Canisius-feesten. Naar de Heilig-Land- Stichting. Een zeldzaam jubilé. KUNST EN KENNIS. Bestrijding van den tsetse-vlieg. De race naar de Noordpool. Goud uit kwikzilver. Bond van Technici. Watervliegtuigen naar de Noordpoolstreken. Amundsen's Pooltocht. Een Katholiek congres HollandVlaanderen. W. C. Nakken 90 jaar. De 3e Taba. Een nieuwe komeet. De Medische Hoogeschool te Peking. LEGER EN VLOOT. Kleeding afwijkend model. RECHTSZAKEN. Raadsheer in het Amster- damsche Gerechtshof. Successie-kwestie. Stilzwijgende volmacht op een notaris. De moord te Lutterade. STOOMVAARTLIJNEN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. VRAGENBUS. INGEZONDEN. M. tromp; moet ge hcbbOf) en houden voor hetgeen om U heen gnseMndt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN. Op de vergadering van de R.-K. Kamer centrale Leiden is naar het .Centr." meldt voorgelezen het navolgend schrijven van den heer Van Wijnbergen, ingezonden naar aanleiding van een door Leiden aangeno men motie, waarin afkeuring werd uitgespro ken over de wijze, waarop de Bondsvoor zitter werd aangevallen: ,,Met groot genoegen en met bijzondere voldoening heb ik kennis genomen van den inhoud der motie, die U zoo vriendelijk waart mij toe te zenden. Aangenaam was het mij, daarin te mogen zien, dat bij ons Kath. volk nog wel degelijk het besef levendig is, voor de wijze, waarop wij, Katholieken, ook in het openbaar leven, met elkander behoo- ren om te gaan. Ik twijfelde daaraan -niet maar het deed mij genoegen, dat U het tot openbare uiting bracht, want dit laatste komt helaas maar al te zeldzaam voor. Hulde der halve aan de R.-K. Kamer-Centrale Leiden." Men meldt aan 't Hbld. uit Alkmaar, dat naar aanleiding van de door de Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwar tier gemaakte opmerkingen betreffende de ontwerp-dienstregeling, door den hoofdin specteur-generaal der Spoorwegen sis be richt, dat lo. doorvoel van trein 4Ï7 als sneltiein naar Helder voor het verkeer niet is gewettigd. Ter verbetering van het verkeer Amster damAlkmaarHelder, wordt trein 2129 UitgeestAlkmaar ingelegd, zoodat men met dien trein 3 u. 40 van Amsterdam ver trekkende, te 6 u. 12 te Helder zal kunnen aankomen. 2o. Trein 2146 is alsnog gewijzigd in: Hel der v. 7.21, Schagen v. 7.58, Amsterdam C. S. a. 9.28. 3o. Het voornemen bestaat een trein in te leggen, dien te pl.m. 11.49 van Uilgeest vertrekkende en te Zaandam stoppende te 12.17 te Amsterdam C. S. zal aankomen, waardoor de reisduur HelderAmsterdam met deze verbinding van 2 uur 31 minuten tot 2 uur 12 minuten zal worden terugge bracht. 4o. Tegen stopping van trein 458 (oud 454) te Castricum bestaat bezwaar: het is gewenscht dien trein het karakter van een sneltrein te doen behouden. 5o. Doorvoeren van trein 2151 op andere dagen dan in den nacht van Zon- en Feest dagen, is door het verkeer gewettigd. In verband met de omlegging over Pur- merend der treinen voor het verkeer Am sterdamFriesland, is geen aanleiding ge vonden trein 436 AlkmaarAmster dam als sneltrein te behouden; deze trein zal van Alkmaar naar Haarlem worden ge voerd. Voorts wordt trein 438 Uitgeest Amsterdam ingelegd, waarmede reizigers van trein 436 te 12 u. 17 te Amsterdam zullen kunnen aankomen. Ter vervanging, van trein 454 zal loopen trein 2146, Alkmaar v. 8.37 n.m., Amsterdam C. S. a. 9.28 n.m. Bij de familie hier te lande is bericht ont vangen van het overlijden in den ouderdom van 30 jaar van den Weleerw. pater Joseph Geels, missionaris van de Afrikaansche mis siën van Lyon (Cadier en Keer) te Topo Ni geria (W. Afrika) EEN BUITENGEWONE GUNST. Naar de „Croixmeldt, hebben de zusters tot lafenis der geloovige zielen, 'die enkele dagen geleden het eeuwfeest van de ge boorte van haar eerbiedwaardige stichteres gevierd hebben, van Z. H den Paus een waarlijk buitengewone gunst ontvangen. Bij Breve (van 24 Maart) van de Aposto lische Poenitentiaria wordt het volgend pri- vilige verleend aan allen, die te Rome den jubiié-aflaat verdiend hebben: Zij, die te Romi- wonen, zullen den jubilé- aflaat toties quoties gedurende het Heilig Jaar kunnen verdienen, mits zij de vier ba silieken bezoeken benevens de gewone voorwaarden van Biecht en Communie. Pelgrims, die den jubiié-aflaat te Rome en alleen te Rome hebben verdiend, mogen het bezoeken der vier basilieken door vier bezoeken aan hur parochiekerk vervangen. Het eere-comite. Er heeft zich gevormd een Eere-comité voor de a.s. feesten ter gelegenheid der hei ligverklaring van den Zaligen Petrus Cani sius. Daarin hebben zitting genomen de Hoog- Eerwaarde Bisschoppen' van Nederland, Z. D. H. Mgr. Henricus v. d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, Z. D. H. Mgr. Augus- tinus Josephus Callier, Bisschop van Haar lem, Z. D. H. Mgr. Arnoldus Franciscus Die- Sen, Bisschop van s-Hertogenbosch, Z. D. Mgr. Adrianus Wilhelmus Hopmans,, Bisschop van Breda, Z. D. H. Mgr. Lauren- tius Schrijnen, Bisschop van Roermond, Z. E. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Z. E. Mr. P. J. M. Aalberse, Z.E. Ir. G. J. van Swaay, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst en Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, de oudste verwant van den Zalige, Alexander Baron Van der Heyden van Doornenburg te Vor- den, en de Provinciaal der Paters Jesuieten, de H.E. Pater E. Beukers S. J. Teneinde aan het verlangen van velen te gemoet te komen, om met Goeden krijdag of met de Paaschdagen een bezoek te bren gen aan de Heilig-Land-Stichting, heeft de gemeente Nijmegen de volgende regeling ge troffen: Met Goeden Vrijdag loopen van 2 uur af drie gemeente-bussen van 't Keizer Karei- plein (Vereeniging) naar 't H. Land de laatste autobus vertrekt 's avonds vap 't H. land om half zeven voor de rit naar t H. Land of terug betaalt men 0.25. Ie en 2e Paaschdag beginnen de drie ge meente-autobussen van 't station af te rijden •»m 10 uur. Op 1 Mei a.„. herdenkt de Eerw. Zuster M. Petronella in het St. Nicasius-Gesticht te Heeze bij Eindhoven den dag, waarop zij zeventig jaar geleden haar intrede deed in de Orde der Eerw. Zusters van het H. Ge zelschap te 's-Hertogenbosch. Zuster Petronella (in de wereld mej. An na M. Knicknie) is thans 86 jaren oud. Op 16-jarigen leeftijd verliet ze dus reeds de wereld om zich aan God te wijden. (,,'s-Hert. Cl.") In Nyasaland (Afrika) heeft men een in teressante poging gedaan om de tsetse- vlieg, de overbrengster van de slaapziekte, te bestrijden, door een op deze vlieg leven den parasiet kunstmatig aan te kweeken. Deze parasiet vermenigvuldigt zich snel en kan gemakkelijk gekweekt worden. Uit één tsetse-vlieg kreeg men elf vrouwelijke exemplaren en deze vermenigvuldigden, zich zoo snel, dat men ongeveer 277.000 parasie ten op de broedplaatsen van de tsetse-vlieg kon loslaten. Tevoren had men geconsta teerd, dat ongeveer een half procent van de Isetse-vliegen door parasieten gedood worjlt. Na de proef bleek dit percentage tot meer dan acht te zijn gestegen. Dit re sultaat is bemoedigend, hoewel het nog niet in de verste verte op afdoende beftrijding wijst. Op 1 Mei zal de Canadees Algasson uit Vancouver met het zeilschip ..Island" van Liverpool naar de Noordpoolwateren uit zeilen. Hij wil met een klein luchtschip van het slappe type van 150 voet lengte in twaalf uren van zijn basis den tocht naar de Noordpool en terug ondernemen. Het klei ne luchtschip, dat nabij Londen wordt ge bouwd, zal zijn eerste vlucht doen van Lon den naar Liverpool. Algasson verklaart, dat hij de voorbereiding versneld heeft en af ziet van lange proeftochten, omdat hij vóór Amundsen, die eind Mei van Spitsbergen vertrekt, de Noordpool wil bereiken. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" wor den de proeven bij Siemens te Berlijn, be treffende het door prof. Miethes ontdekte middel, om goud uit kwikzilver te verkrij gen, voortgezet. De mogelijkheid van de omzetting is nu voldoende gedemonstreerd. Er wordt nu gepoogd te ontdekken, hoe die metamorfose in haar werk gaat. Prac- tische of economische waarde heeft de ont dekking op het oogenblik nog niet, daar de hoeveelheid voortgebracht goud microsco pisch klein is en het omzettingsproces bo vendien kostbaar en langdurig. (Msb.) De Bond van Technici hield onder voor zitterschap van den heer F. Koggink op 4 April zijn 12e Buitengewone Algemeene Vergadering, in Hotel Krasnapolsky te Am sterdam ter bespreking van de aanhangige fusie tusschen dien Bond, den Algemeenen Nederlandschen Opzichters- en Teekenaars- bond en den Nederlandschen Bond van MetaaltecBnici. Aanwezig waren de afdeelingen Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Assen, Meppel, Arnhem, Delft, Enschedé, Hengelo, 's-Gra- venhage, Groningen, Veendam en Winscho ten. Mede de Landelijke Belangengroep Technici in Overheidsdienst vertegenwoor digende 446 leden en de Landelijke Belan gengroep werktuigkundigen vertegenwoor digende 223 leden. Daar van alle afdeelingen meerdere leden ter vergadering aanwezig waren, was deze zeer druk bezocht. De voorzitter sprak er dan ook jn zijn openingsrede zijn voldoening over uit. dat de opkomst zoo uitstekend was, wat wel wees op de belangrijkheid van de vergadering. Mede was aanwezig de heer G. B. W. Denzler in zijn kwaliteit van voorzitter van de fusie-commissie" van de drie Benden. De besluiten werden steeds met een zeer groote meerderheid genomen, terwijl het Bondsbestuur werd opgedragen deze aan de „fusie-commissie" mede te deelen en aan te dringen op spoedige behandeling, waarna een gemeenschappelijke Bondsbe- stuursvergadering zal moeten worden ge houden Alle besluiten droegen een voor den Bond van Technici bindend karakter. In zijn sluitingsrede spreekt de voorzitter de hoop uit dat de bezwaren welke door den Bond van Technici naar voren worden gebracht zullen worden overbrugd en dat de „fusiecommissie" den weg daartoe zal weten te vinden. Jlij hoopt dat alle technici spoedig zullen zijn vereenigd in den Neder landschen Bond van Technici. Hierna wordt de vergadering toegespro ken door den heer G. B. W. Denzler, die mededeelt, dat de bezwaren door de ver gadering geopperd zeker moeilijkheden met zich zullen medebrengen, doch dat hij hoopt, dat deze allen zullen kunnen wor den opgelost. Persoonlijk zegt hij zijn al- geheele medewerking hierbij toe. - Onder langdurig applaus wordt daarna de vergadering gesloten Dezen zomer zullen eenige leden van den Amerikaanschen militairen vliegdienst met twee watervliegtuigen de uitgestrekte en onbekende Noordpoolstreken onderzoeken. Ze zullen trachten een gebied van een mil- lioen vierkante mijlen, dat nog niet in kaart is gebracht en gelegen tusschen Alaska e" den Noordpool te verkennen en nagaan, of daar wellicht nog vasteland bestaat. De expeditie zal staan onder leiding van Donald Mc. Millan, die voor den negenden keer naar "de Poolstreek zal gaan. Hij zal ongeveer 15 Juni van Wiscassel,Maine ver trekken. President Coolidge heeft het plan reeds goedgekeurd en het Am. Aardrijks kundig genootschap zal de expeditie steu nen. Het personeel zal worden gekozen uit vrijwilligers, deel uitmakende van den wa- tervliegtuigdienst Ter aanvulling van het reeds vermelde bericht, dat Roald Amundsen en de Ameri- kaansche ingenieur Ellsworth van Oslo naar Tromsoe vertrokken zijn, om zich daar bij de overige leden der Poolvlucht-expeditie te voegen, ter voortzetting van de reis naar Spitsbergen, wordt nog het volgende mede gedeeld: Lincoln Ellsworth 'n Amerikaansch civiel- ingenieur, die groot belang stelt in alles wat luchtvaart betreft, is de man, die door financieelen steun de expeditie mogelijk heeft gemaakt. Aan hem is het te danken geweest, dat een compromis kon worden ge sloten in het geschil tusschen de onderne mers van de tegenwoordige expeditie en kapt. Amundsen's schuldeischers, die tracht ten beslag te doen leggen op bet fonds voor de Poolvlucht, om aldus hun vorderingen wegens een vorigen Pooltocht betaald te krijgen. ,Nq£ in den loop van deze maand denkt GOEDKOOPSTE. E fN I GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT -1 - TIES.: 12628 men te kunnen beginnen met de noodige voorbereidingen om van Spitsbergen in Noordelijke richting een reeks hulpstations voor de vliegers in te richten. Omstreeks 20 Juni hoopt Amundsen zijn vliegtocht naar de Noordpool te beginnen. Volgens zijn be rekening zou die vlucht van het Noordelijk ste landingstation naar de Pool zeven uur duren. De vliegers zouden daar vier-en- twintig uren blijven, om verschillende we tenschappelijke waarnemingen te doen en vervolgens naar het landingstation terug vliegen. Dé vliegtuigen waarmede de tocht zal worden ondernomen en die reeds naar Spitsbergen zijn ingescheept aan boord van de „Fram", zijn alluminium-toestellen van hetzelfde type als die, welke verleden jaar Locatelli voor zijn Atlantische Oceaan- vlucht gebruikte Ter gelegenheid van den derden Neder landschen Katholiekendag op 4, 5, en 6 Augustus te 's-Gravenhage, zal, naar de „Resb." verneemt, daar ter stede door de R.-K. Volksuniversiteit en de Vereeniging Geloof en Wetenschap, met vertegen woor- diging van gelijksoortige Vlaamsche instel lingen een congres Holland—Vlaanderen worden gehouden ter bevordering der cul- tvurbetrekkingen tusschen de beide landen. Reeds hebben zich bereid verklaard als inleider op te treden dr. Boonen te Leuven en dr. Brom te Nijmegen. De landschaps- en dierenschilder. Heden, 9 April, wordt de kunstschilder W. C. Nakken, die te Rijswijk woont, 90 jaar. Nakken volgde de Haagsche teekenacade mie en had later les van A. F. Dona. Reeds in 1850 begon hij te zamen met Ju lius van de Sande Bakhuizen, in de buurt van Den Haag, zee en landschap te schilde ren, In 1854 trok hij met Ph. Sadée (van wien hij een fijn stadsgezicht bezit) naar Antwerpen, in 1860 met Torn naar de Ar dennen, en in 1867 naar Normandië, op aan raden van den zeeschilder W. van Deventer. In Normandië werkte hij 25 zomers, daarna in Limburg weer 25. Hij werd zeer geboeid door de paarden en de mooie aanspanningen in de Ardennen, door den oogst, den hooi bouw, de uitspanningen op marktdagen in Normandië. In '57 maakte hij te Oosterbeek kennis met Anton Mauve. Hij is met Sadée 50 jaar lang bevriend ge weest. Beide profiteerden veel van eikaars raad. De schilder, die om de deugdelijke kwa liteiten van zijn werk, vooral als dierenschil der en teekenaar, bij zijn kunstbroeders zeer in aanzien is, is nooit te kort geschoten in waardeering voor het werk van anderen: daarvan getuigen de vele meestal door rui ling verkregen schilderijen aan de wanden van zijn kamer, waaronder een paar mooie werkjes van O. Kriens, een van den Span jaard Juan Baixas, een stilleven van mej. Gijswijt, enz. „Het Tabaksblad" meldt, dat de 3e Taba, in verband met de huidige malaise in ta- bakshandel en -industrie uitgesteld is tot Septemher of October a/S. De sterrewacht te München deelt mede, dat zij bij de twee in den laatsten tijd ont dekte kometen een derde heeft ontdekt. De komeet beweegt zich door het sterrebecld van Pegasus naar het noorden en is van 8ste grootte. Dr. S. T. Bok tot hoogleeraar benoemd. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Rocke feller-Foundation (New-York) aan een Ne derlander, dr. S. T. Bok. laboratoriumarts aan de Valeriuskliniek te Amsterdam, een professoraat in anatomie aangeboden aan haar medische hoogeschool te Peking, meer in het bezonder om onderwijs te geven in embryologie en weefselleer. Het is gebleken, dat rijkskleeding eigen machtig door gebruikers wordt gewijzigd. De commandeerende officieren van korpsen en korpsgedeelten worden uitge.noodigd, nauw lettend toe te zien en te doen toezien, dat door de gebruikers aan voor rijksrekening verstrekte kleedingstukken geen wijzigingen worden aangebracht Indien blijkt, dat een militair de hem voot rijksrekening verstrekte kleeding eigenmachtig heeft doen wijzigen, moet te zijnen aanzien het bepaalde in art. 196 R. v. A. 1916 worden toegepast. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ter vervulling van een vacature van raadsheer in dat college, de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. dr. F. C. van Geer, rechter in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam; mr. L. Th. Jorissen, substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam; mr. B. M. de Vos, rechter in de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam. Iemand schonk aan naaste bloedverwan ten een groot deel van zijn vermogen weg onder bepaling, dat deze laatsten hem tot drie dagen vóór zijn overlijden een perio dieke uitkeering zouden betalen. Na zijn dood werd door den ontvanger van de suc cessie een recht geheven volgens art 11 der Successiewet, dat bepaalt, dat al wat iemand aan naaste bloedverwanten overdraagt, ge acht wordt bij het overlijden nog in den boedel te zijn, indien de overledene tof aan zijn dood zich het recht op een vruchtge bruik of periodieke Hitkeering voorbehou den heeft. De erfgenamen vorderden het recht terug, op grona dat hier de uitkeering niet tot aan het tijdstip van het overlijden had voortgeduurd. De Rechtbank te 's-Gra venhage heeft evenwel beslist, dat de over ledene wel degelijk tot aan zijn dood de rechthebbende was op de uitkeering, zij het onder gehoudenheid der erven tot terugbe taling van 3/365 deel der jaarlijksche uit keering. De vordering werd mitsdien afge wezen. Door een notaris, belast met de beharti ging van de belangen van een elders wonen den grondeigenaar, waren voor diens reke ning bestellingen gedaan. Toen de landheer daarvoor door den leverancier was aange sproken, beriep hij zich er op, dat hij den notaris daartoe niet had gemachtigd. De rechtbank te 's-Gravenhage overwoog, dat de notaris daar ter plaatse de eenige per soon was, belast met de waarneming van de belangen van den gedaagde en daar alge meene bekendheid genoot. Bij een dergeiij- ken vertrouwenspersoon inoet aangenomen worden, dat hij voor zoover het belangen betreft, die hij waarneemt, beschikt over een onbeperkte volmacht, om zijn princi- piaal te verbinden, zoodat deze laatste zich slechts dan op een mogelijke beperking dier volmacht voor een bepaald geval tegenover derden kan beroepen, wanneer die derde daarvan op de hoogte was of kon zijn. Waar dit hier niet het geval was, werd de vorde ring tot betaling toegewezen. Voor de rechtbank te Maastricht hadden zich Dinsdag te verantwoorden èen zestal mijnwerkers en een herbergier n.l. A. C-, 46 jaar, S. H. L. 28 jaar, J. M. S„ 40 jaar, J. V. 42 jaar, herbergier J. N., 23 jaar, H. W. 25 jaar en H. W. 21 jaar, ter zake, dat ze op 27 December te zamen en in ver eeniging, in café „Vaessens" te Lutterade, den polderwerker J. W. Boekweit, met mes sen, billardqueus en een gummislang zoo danig op het hoofd hebben geslagen, dat zijn schedel op twee plaatsen was doorboord, en boven het linkeroor was ingedeukt. Het hersenvlies was op eenige plaatsen gescheurd en er had bloeduitstorting in de hersens plaats gehad, tengevolge waarvan Boekweit na eenige oogenblikken was overleden. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat een paar dagen te voren eenige aldaar in Lutte rade werkzaam zijnde polderwerkers, in dat café, den boel hadden stukgeslagen, een ruit hadden stuk geworpen en meerdere personen hadden gemolesteerd. De herber gier had toen aan de polderwerkers zijn café ontzegd, doch den 27sten December, om 8 uur 's avonds waren weder eenige polderwerkers het café binnengekomen. De herbergier vroeg aan Boekweit wat hij hier kwam doen. „Geef me maar een glas bier' zei deze. „Je weet dat je hier geen dranK krijgt", antwoordde de caféhouder. Daarop was Boekweit opgesprongen en had gedreigd Vaessens te doorsteken, als hij geen bier kreeg. Eenige der beklaagden waren toen als bij afspraak opgesprongen en begonnen op Boekweit te ranselen, met het gevolg dat deze als het ware werd afgemaakt. Het O. M., door Mr. Koderitsch waarge nomen, wijst er in zijn requisitoir op, hoe in de Kerstweek nog wel eenman daar op beestachtige wijze is vermoord. Spr. eischte tegen C. 4 jaar; L. 2 jaar, Sw. 100 dagen, N. 2 jaren, W. 95 dagen, V. 2 jaren en W. 1 jaar gevangenosstraf. Voor Sw. en V. vroeg spr. de onmiddellijke in vrijheidstelling. De verdedigers Mrs. Russel, Evers, Alting von Geusau en Onland vro jen op verschil lende gronden een meer clemente straf, want de polderjongens hebben door hun irriteerend optreden, de zaak als 't ware uitgelokt. Na in raadkamer te zijn geweest, ge lastte de Rechtbank de onmiddellijke in- vrijheidselicg van Sw., en bepaalde de uit spraak op 21 April. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aang. 7 April Texel- stroom st. Manchester st., carg. Hoil. Stoom boot Mij., Handelskade; Absalon st. West- Indië, suiker, carg. Alg. Vracht kantoor, Oude Houthaven; Frey st. Londen, stuk goed, carg. Ver. Carg.kantoor, Handels kade Euterpe st. Bordeau, stukgoed, carg- Nieuwe Rijnvaart Maatschappij, Suriname- kade Harborg st. Valencia, fruit, carg. kon. Holl. Lloyd, Handelskade; Trito st. Belfast, stukgoed, carg. Holl. Stoomboot Mij., id.; Bochum st. Java, id., carg. Wm. H. Müller Co., Sumatrakade; 8 April: Na jade (tjalk), Hamburg, hout doorvaart, carg. Salomons Shipping. IJMUIDEN. Aang. 8 April Hercules v. DjildjelliDollart st. Dantzig. IJMUIDEN. Aang. 8 April; Fylgia c. Londen. Voorgaats 8 April v. m. 10.30: Meriones v. Japan. Vertr. 8 April: San Leon n. San Pedro. IJMUIDEN. Aang. - April: Meriones v. Tsingtau. Vertr. 8 April: Hunte, m.s. Huil; Gelria n. B.-Ayres. Wind N.-O. IJMUIDEN. Aang. 8 April: Gliestroom v. Huil. Vertr. 8 April: Deria n. Esbjerg. DELFTZIJL. Aang. 7 April: Roelfina, Venema, Bremen, Onderneming, Vellinga, Hamburg; Morgenstern, Erdwiens; Louise Sophie, Weeks, Emden. Vertr. Thuringa, Schlingen; Agnes, Ger- des, Avontuur Dijkstra; 4 Gebrs., Buss; 2 Gebrs., Saathoff, Susanne, Christoffers, Emden; Linquinda; Kalkguis, Norden; Tos- kea, Jantje, Tor, Hamburg; Delftzijl, De Voogd, Landeoog. VLIELAND. Vertr. 8 AprilProf. Buys n. Huil. ZAANDAM. Aang. 8 April: Antje, m.s., Kalmar, gez- hout, carg. Salomons Shipping. Vertr. ,8 April: Siltonhall n. Rotterdam, ledig. VLISSINGEN. Gepass. 8 April: Her mes v. Rosario; Artagan Mendi v. New- Orleans, Gorontalo v. Rotterdam; Elisabeth v. Gandia; n. Antwerpen. Van Antwerpen: Nixe, Orest n. Bilbao; Venetier n. Lissabon; Sven Pari n. Midd. Zee. ZIERIKZEE. Uitgeklaard 7 April: barge „Britticher," kapt. W. Stoker, van Ierseke naar Grimsby, met oesterschelpen; schoe ner „Dolphijn," kapt. T. Tammes, met mctselsteenen van Nijmegen naar Londen. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. AGAMEMNON (W. M.) uitreis 5/4 n.m. 7.37 op 60 mijl 20 Land's End. ALBIREO (H. W. Afr. lijn) 6/4 v. Dakar. ALDABI (R.Z.A.-lijn) thuisreis 7/4 n. Bahia. BALI (Java-New York-lijn) New York-Java 8/4 te Port-Said. BENGKALIS (Nederl.) uitreis p. 5/4 Dun- geness. j BERENICE (K.N.S.M.) 7/4 v. Malta bn. Ventië. CLIO (K.N.S.M.) 6/4 v. Volo n. Salonica. CLIO (K.N.S.M.) 6 4 v. Cavalia n. Smyrna. DELI (R. Lloyd) uitreis 7/4 v. Suez. FLANDRÏA (H. Lloyd) thuisreis 6/4 v. Las Paimas. GELRIA (H. Lloyd) 8/4 v. A'dam n. B.- Ayres. GORONTALO (R. Lloyd) 8/4 v. R'dam te Antwerpen. HAARLEM (W.I.M.) 7/4 van Cristobal n. Cura pao. HELDER (H.W. Afr.-lijn) 8/4 van Accra naar Lome. HERCULES (K.N.S.M.) 8/4 van Levant te Amsterdam. HERMES (K.N.S.M.) 6/4 van Volo naar Salonica. INO (K.N.S.M.) 7/4 van Amsterdam te Danzig. IRIS (K.N.S.M.) 7/4 van Valencia naar Rot terdam. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) 4/4 van Cura cao naar Santa. Marta. JASON (W.I.M.) 3/4 van Curapao naar Puerto Cabello. LE MAIRE (Paket) 6/4 van Port Swetten- ham naar Belawan. MEDAN (R. Lloyd) thuisreis 8/4 te Suez verwacht. MERAUKE (R. Lloyd) 8/4 van Java te Rot terdam. MERIONES (Oceaan) 8/4 van Japan te Am sterdam. PATR1A (R. Lloyd) thuisreis 9/4 n.m. 6 uur te Marseille verwacht. POLLUX (K.N.S.M.) 7/4 van Samos naar Piraeus. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) thuisreis 8/4 van Havre. RANDFONTEIN (H. Afr. lijn) uitreis p. 7/4 Malta. RHEA (K.N.S.M.) 6/4 van Sebenteo naar Bart. RONDO (Nederl.) uitreis 8/4 te Port Said. SALLAND (H. Lloyd) thuisreis 7/4 te San tos. SATURNUS (K.N.S.M.) 7/4 van Napels naar Catania. SCHELDESTROOM (H.W. Afr. lijn) v. Accra naar Lagos. SOEMBA (Nederl.) thuisreis 8/4 's mid dags 12 uur 446 mijl van IJmuiden. SOMMELSDIJK (Br. Ind. lijn) thuisreis 7/4 van Madras. TELLUS (K.N.S.M.) Valencia-Amster dam p. 7/4 Gibraltar. TO SARI (R. Lloyd) 8/4 van Java te Rot terdam. VENUS (K.N.S.M.) 7/4 van Messina te. Palermo. IJSELSTROOM (H.W. Afr. lijn) 8/4 van Amsterdam te Hamburg. ZAANLAND (H. Lloyd) uitreis p. 8/4 Lydd. ANTENOR (Oceaan) Japan-Rotterdam 7/4 te Hongkong. BANDOENG (R. Lloyd) 8/4 Rotterdam BANDOENG (R. Lloyd) 8/4 van Rotter dam te Batavia. BLITAR (R. Lloyd) 5/4 van Batavia te Soe- rabaja. i DARDANUS (Oceaan) Japan-Rotterdam 6/4 te Singapore. EUMACUS (Oceaan) 6/4 van Yokohama n. Rotterdam. EURYADES (Java-New York-lijn) Java New York 7/4 van Colombo. PATROCLUS (Oceaan) JapanRotter dam 6/4 te Marseille. IJSELDIJK (H. Afr. lijn) thuisreis 4/4 van Beir. BUITENLANDSCHE HAVENS. ADM. DE RUYTER 6/4 van Bona naar Rotterdam. ALFA, z.s., 3/4 van Immingham naar Norr- koping. AMELAND 8/4 van Karacht. n. Europa. BATAVIER V 8/4 v.m. 8.40 Ivan Rotter dam te Gravesend. BERNISSE 6/4 van Rotterdam te Cardiff. BEVERWIJK 7/4 van Rotterdam te Mes sina. CITO, Salomons, 6/4 van Wageningen te Londen. DELFNIA Les FalaisesRotterdam p. 7/4 Ouessant. DEPUTE MAURICE BERNARD 7/4 van St. Malo na3r Velzen. DE RUYTER, Dekker 6/4 van Wagenin gen te Londen. GAIRSOPPA 7/4 van New-Castle N.Z.W. te Batavia. GELDERLAND 6/4 v. Hamburg te Sea- ham. JONGE JACOBUS 5/4 v. R'dam te Shields. H. A. NOLZE 7/4 v. Bremen n. R'dam. LIMBURG, sleepb., 8/4 v. St. Nazaire n. R'dam met schoener Tadla. LOPPERSUM 7/4 v. Algiers te Newport Mon. MAASBURG La Plata-Hamb. p. 8/4 Fern. Noronha. MOORDRECHT 7/4 v. Newport n. Barry. NEERLAND I A, De Boer, 6/4 v. Elmshorn te Hamburg. NINA 7/4 v. Curasao te Las Paimas. NOORD STAX—Pernis p. 7/4 Beachy Head NOORDSTER, Sloots, 5/4 v. Aalborg te Holtenau. Oosterland 7/4 v. Caen n. Imminghgam. ORLA 4/4 v. Riga n. R'dam via Antwerpen. PARKHAVEN R'dam-Buenos-Ayres p. 5/4 Dungeness. PONTOS 4/4 v. Malta n. Piraeus. RIJN 7/4 v. Genua te Sfax. SAGUACHE Galveston-R'dam 8/4 te Bre men. SEBU 5/4 v. Passages n. Bilbao. SILVANUS 4/4 v. Shanghai n. San Fran cisco. SILVERELM 8/4 v. Batavia b. Singapore. SPAR 6/4 v. R'dam te Hamburg. STAD ZALTBOMMEL 6/4 v. Oran n. Triëst. STAD ZWOLLE 6/4 v. Halmstad te Oxe- loesund. TANGER 7/4 v. Tanger n. Laroche. TERNEUZEN Gaeta-R'dam p. 7/4 Sagres. THALIA 7/4 v. Bremen n. R'dam. TRENT 5/4 v. Antwerpen te Newport. UGO BASSI Bougie-R'dam p. 7/4 Gibraltar. VALKENBURG 5/4 v. Vlaardingen te Sun derland. VREDESBURG 7/4 v. Genua a. New-Or leans. WASGENWALD Rosario-R'dam 6/4 v. Teneriffe. WITTE ZEE Meltlla-R'dam p. 7/4 Finis- terre. ZAANSTROOM 5/4 v. A'dam te Bristol. ERIKA 7/4 v. Rendsburg n. R'dam. KENNEMF.RLAND (H. Lloyd) B.-Ayres- Valparaiso 6/4 te Punta Arenas. MAURETANIA 7/4 v. New. York te Sout hampton. MIJDRECHT 8/4 v. Bilbao n. Santander. SIRIUS 7/4 v. Lissabon n. R'dam. KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BTALIGNSÏOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING Vr. van Z. E. v. d. H. te R.: Antw.: Daar er eenige bijzonderheden nog te informeeren zijn, verwijzen wij u voor dit geval naar het R. K. Bureau voor Arbeids recht, dat eiken Dinsdagavond van half ne gen tot half tien zitting houdt in gebouw „St. Bavo", Smedestraat, Haarlem. Vr.: Tot wien moet ik mij wenden, om een rijbewijs te bekomen (voor auto)? Hoe moef ik schrijven? Antw.: Wendt U schrftelijk tot den Com missaris der Koningin in uwe provincie. Het verzoek kan op ongezegeld papier geschie den. Vr.: Ik heb thuis een boek met allemaal harde vellen papier met vloei. Daartusschen liggen ook zachtere vellen. Op den omslag staat „Herbarium Kunt u mij ook zeggen wat dit is? Antw.: „Herbarium" beteekent kruiden of plantenboek. Het is een boek om gedroogde kruiden of planten als verzameling te be waren. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen berichten, waar zich het bureau van de Banketbak kerscourant bevindt? Antwoord: „De Banketbakkerij", officieel orgaan der Ncd. Banketbakkersvereeniging, uitgave van C. A. Spin, N. Z. Voorburgwal 271273, Amsterdam. Voor den inhoud van deze rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. Katholiekenvervolging in Frankrijk. Mijnheer de Redacteur! Mag ik van U even de gelegenheid heb ben om de schrijver van een ingezonden stuk in uw blad van Zaterdag j.l. voor zoover, mijn naam daarin genoemd wordt en dat onderteekend is met „Opmerker" te 'beant woorden? Geachte „Opmerker," ik ben Hat volko men met u eens, dat reageeren op een inge zonden stuk eigenlijk onbegonnen werk is; nog minder nut werpt dit af, wanneer men iemand met naam en toenaam noemt en dan. onderteekent met .Dqmerker". De welvoegelijkheid eischt toch iets an ders, nietwaar? Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat gij van mij een ander antwoord verwacht, voor zoover ik in uw ingezonden stuk voor kom. Het beste zal wezen dat gij mij op de een of andere vergadering hier eens over onderhoudt. Ik geloof zeker, dat wij het mefc elkaar wel zullen vinden. Maar niet vergeter" hoor! Nogmaals dankend brengt U het spoedigst met ALUE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte De Haarlemsche Groepenwedstrijdenj De door de „Haarlemsche Damclub" er»j de „Damclub Haarlem" georganiseerde i Groepenwedstrijden zijn thans geeindigdJ Hieronder volgen de eindstanden van allei klassen lste Klasse. (Maximum 10 punten). A. Slinger 6, J. P. van Eyk 6, P. Mollema 5, J. Wielenga 5, H. Greeuw 4, W. J. Kok 4 punten. De heeren A. Slinger en J. P. van Eyk) moeten herkampen om den lsten en 2denl prijs. Twee partijen van dezen herkamp werden: reeds gespeeld. Beide heeren wonnen elk| een partij. De derde partij zal dus de beslis-! sing moeten brengen. 2de Klasse. (Maximum 10 punten). Th. A. Kok 7, B. W. Kensen 7, J. v. d] Giessen 6, J. van Berkitm 5, W. J. Bosman! 5, W. C. Lemaire 0 punten. De heeren Th. A. Kok en B. W. Kensem speelden een herkamp om den lsten en 2den prijs. De heer Kok won twee partijen enj verloor een partij, waardoor deze dus deni verioor een parti), waaraoor aeze ous aeni lsten prijs behaalde en de heer B. W. Ken-j sen den 2den prijs. 3de Klasse. (Maximum 10 punten). H. van Santen 7, Jac. Fr. van Garderen 6, J. H. Reedijk 6, M. Uittenbosch 5, M. Lief- fering 5, J. H. van Balen 1 punt. De heer H. van Santen won in deze klassa den lsten prijs, terwijl de heeren Jac. Fr.] van Garderen en J. H. Reedijk zullen her-j kampen om den 2den prijs. Gisteravond vond in het clublokaal vara D. J. D. aan de Leidschev3art een competitie-I wedstrijd plaats tusschen D.J.D. I en S.D.OJ I. De gedetailleerde uitslag is als volgt D. J. D. I—S. D. O. I. 1. Th. KokP. G. v. Engelen 0—'a 2. J. SmitW. Hopstaken xxi 3. J. VictoorG. Roet xx) 4. J, KleinA. Schuring 1F 5. C. KokB. Noov 02 5. R. KokTh. v. Öudenhove» xxj 7. P. BeelenG. Rump 02.' 8. J. v. DijkA. v. d. Haak 02 9. J. SomersW. Duineveld 10. Th. v. TurnhoutG. v. Rijn 4IC. Vermoedelijke uitslag 155 voor S.D.OJ die hiermede zoo goed als zeker het ka oenschap 2e klasse behaalde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9