Uit de Pers. Kerk en School, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Vrijdag 10 April 1925 Het „gemier" in „De Morgen". De Paus en S. P. L. in Nederland. R.'K. Opvoedingsgesticht te Heel. Onze H. Vader de Paus en S.P.L. in Nederland. St. Joseph-comitê. Het a.s. Intern. Eucharistisch Congres. Ingezonden mededeeïingen a 60 cents per regel. KUNST EN KENNIS. Met tractor8 naar de Zuidpool. Een nieuw radium LEGER EN VLOOT. Een mond- en klauwzeer- instituut? Het beplanten van bloemperken in stadstuintjes RECHTSZAKEN. Vierdaagsche afstandsmarschen LANDS. EN VISSCHERIJ Goedkoops Haring. Voor den Politierechter te Amsterdam. STOOMVAARTLIJNEN. VRAGENBUS. VISSCHERIJ. De „Limburger Koerier" schrijft! «Stel u voor: een reeksje carlcatuurteeke- nimfen. j Eerste teekening; een brok steenkool, tomgeven door een stralenkrans. Onder schrift: „De Zwarte diamant is wel een der nut tigste voortbrengselen der aarde. Ver- eischt een geweldige energie ora hem te bereiken," De tweede teekening vertoont dan met een silhouet van mijngebouwen op den ach tergrond, een mijnwerker, starende naar iet stralende stuk steenkool, en eronder [leest ge: „In zijn schitterend oppervlak weerspie gelt zich voor den een...." *n Doodskop grijns op de naar den man toegewende zijde van het koolblok. 've legende van het derde plaatje luidt: „Terwijl hij voor den ander een onuit puttelijke bron Is." Uit het stralende blok steenkool druipen •geldstukken en bankbiljetten in groote hoe veelheid, die in een wijd geopende tasch worden opgevangen door een figuurtje, welks hooge hoed en breede grijns het blijkbaar als de persoonlijking van het kapitalisme bedoelen aan te dui.len. Verder gaat de reeks: „Voor de vrouwen der werklieden dik wijls zóó eindigend." De teekening vertoont een dubbele rij doodkisten waartusschen in 't zwart ge- kleede vrouwen en kinderen in wanhopige houding staan afgebeeld, „en voor de „Dames" weer op een andere wijs," zegt het bijschrift van het laatste plaatje, dat een meneer vertoont een modern ge kleed modenufje een welgevuld étui aan biedend, waaruit zij een groot parelsnoer aanneemt. Ziedaar de leerzame serie. En waar, denkt ge, dat ge dit ophitsend tn booswillig gebaax kunt aantreffen? In een communistisch blad, of desnoods in een sociaal-democratisch propaganda-orgaan? Neen, in een blad, dat de ongerepte ka tholieke beginselen dus ook die van vrede en verzoening in de maatschappij, onder ons volk zegt te willen brengen en dat de Kath. Staatspartij daartoe niet principieel genoeg vindt! In „De Morgen." het Michaëlistisch orgaan no. van o dezer achterpagina, onder den titel: „Het Mierende Menschdom in „de Morgen". Inderdaad, het is wel een droevig gemier in „de Morgen"! Het bezoek van rector Bekkers. De Nat. Raad v. S. P. L. voor Nederland meldt: Woensdagavond 1 April ontving Z. H. de Paus den Nationalen Directeur van S. P. L. in Nederland in particuliere audiëntie. Niet tegenstaande de H. Vader zwaar vermoeid was van gewichtige audiënties (hij had o.a. juist den Beierschen minister-president, den Centralen Raad van de Voortplanting en Z.E. Kard. van Rossum in langdurig bijzon der gehoor toegelaten) wilde Hij toch nog aan den Nederl. Nation. Directeur de gunst bewijzen hem in zijn particulier werkvertrek te ontvangen. Nadat Z.E. kard, van Rossum den audiëntieganger aan Z. H. had voorge steld, wenschte de Paus rect&r Bekkers ge luk en dankte hem voor hetgeen in Neder land gedaan wordt voor de opleiding der inlandsche priesterschap in de missies, „een werk zoo zeide Z. H. dat voor de Kerk van zulk een onschatbaar belang is". Aansporend voort te gaan op den ingesla gen weg, zeide de Paus op een bijzondere wijze te willen zegenen allen, die hij als di recteuren of medewerkers voor het werk ijveren, en allen die er door gebed of» aal moes aan bijdragen: dan stond Hij op en riep plechtig Gods zegen af over alle Ne- derlandsche weldoeners van S. P. L. Daarna schonk Hij aan den nationalen di recteur „als een herinnering aan het jubel jaar en aan den Paus" een schoone medaille, die aan de eene zijde den beeldenaar van Pius XI en de afbeeldingen der vier basilie ken droeg en aan de andere zijde het beeld toonde der Madonna „wier hulp zoo sprak Z. H. wij immer noodig hebben". Hem dankend voor zijn bijzondere wel willendheid, gaf onze nationale directeur aan Z. H. de verzekering, dat in Nederland aan S. P. L, zal worden voortgearbeid met denzelfden ijver en met dezelfde edelmoe digheid, als tot dusver. En de Nationale Raad vertrouwt, dat hij alom een steeds stijgende medewerking zal vinden, om dit woord gestand te kunnen ioen. Naar aanleiding van een bericht in het :,Vad. dat het R -K, Opvoedingsgesticht te Keel vrijwillig r.al worden opgeheven, ver neemt de „Tijd" van bevoegde zijde, dat er geen sprake is van opheffing van een der kindergestichten, die te Heel zijn ge vestigd. Het ligt daarentegen in de bedoe- 'ling, tot uitbreiding van het St. Annagesticht over te gaan. Woensdagavond 1 April onving Z. H. de Paus den Nationalen Directeur van S. P. L. in Nederland in particuliere audiëntie. Niet tegenstaande de H Vader zwaar vermoeid was van gewichtige audiënties (hij had o.a. I juist den Beierschen minister-president, den Centralen Raad van de Voortplanting en ;Z.E. Kard. van Rossum in langdurig bijzon der gehoor toegelaten) wilde Hij toch nog aan den Nederl. Nation. Directeur de gunst bewijzen hem in rijn particulier vertrek te ontvangen. Nadat Z.E. kard. van Rissum den audiëntieganger aan Z. H. had voorgesteld, wenschte de Paus rector Bekkers geluk en dankte hem voor hetgeen in Nederlad ge- |daan wordt voor de opleiding der inland sche priesterschap in de missies, „een werk zoo zeide Z. H. dat voor de Kerk van jzulk een onschatbaar belang is". Aansporend voort te gaan op den ingesla- igen weg, zeide de Paus op een bijzondere i wijze te willen zegenen allen, die als di recteuren of medewerkers voor het werk [ijveren en allen die er door gebed of aal- iriep plechtig Gods zgen af ovr alle Neder Tandsche weldoeners van S. P. L. Daarna schonk hij aan den nationalen directeur „als een herinnering aan het ju- Ibeljaar en aan den Paus" een schoone me daille, die aan de eene zijde den beelde naar van Pius XI en de afbeeldingen der .vier basilieken droeg en aan de andere 'zijde het beeld toonde der Madonna „wier ihulp zoo sprak Z. H. wij immer noo- 'dig hebben." Hem dankend voor zijn bijzonder welwil lendheid, gaf onze nationale directeur aan iZ. H. de verzekering dat in Nederland aan S. P. L. zal worden voortgearbeid met den zelfden ijver en met dezelfde edelmoedig heid, als tot dusver. En de Nationale Raad vertrouwt, dat hij alom een steeds stijgende medewerking zal vinden, om dit woord gestand te kunnen (doen. De Nat, Raad v. S. P, L. ▼oor Nederland. Op 31 Maart LL vergaderde ten huize van Mgr. C. Prinsen in Den Bosch het St. Joseph-Comité, dat sinds 1907 zijn geze gend Missiewerk uitoefent onder de R. K. Nederlanders in Duitschland. De eere-voor- zitter der St. Jozcfvereenigingen, burge meester Habets uit Kerkrade, woonde de vergaderingen bij, evenals de directeur van het R. K. Huisvestiadsc»*uté. Het werk verheugt zich nog zeer in bloei. In meer dan 20 steden bestaat de St. Jozef- vereeniging, waarbij 3000 Nederlandsche huisgezinnen zijn aangesloten. Gestreefd zal worden, meer Paters voor het werk te verkrijgen. Met 1 April verscheen wederom het eigen blad „Hollandia" met als hoofdredacteur Pater Car. lioyng. Het eerste nummer bevat een aanmoedigend woord van onzen katho lieken minister-president en bovendien hoofdartikelen van Ch, v, d Bilt, kapelaan Kitslaar, burgemeester Habets en aderen. Op voorstel van Mgr Prinsen, werd namens het St. Joseph-Comité als bestuurs lid aan 't R. K. Huisvestingscomité toege voegd kapelaan Kitslaar. Zeer ontstemd was de vergadering over de organisatie „Vaderlandsch Steun-Comité van den Ned. Bond van Duitschland". De Ned. Bend in zijn werking en arbeid on beduidend tegenover den arbeid van het St. Joseph-Comité negeert volkomen het St. Joseph-Comité. Hopelijk wordt hier een uit weg gevonden. Het St. Joseph-Comité zal krachtige maatregelen treffen. De jaarvergadering, die ruim 3 uren duurde, was zeer belangrijk. De Bisschop van Namen, Mgr. Heylen, die Zondag j.l. in zijn bisdom is terugge keerd van zijn reis naar Chicago, waar Z.D.H. het a.s. internationaal Eucharistisch Congres is gaan voorbereiden, zal op 1 Mei a.s., vergezeld van zijn particulieren secre taris, den Nederlandschen Norbertijn, pater kanunnik Tarcisius Bootsma, naar Rome vertrekken, om den Paus verslag uit te brengen over zijn besprekingen te Chicago en Z.H. te verzoeken definitief het hoofd onderwerp te willen vaststellen voor de be sprekingen van bedoeld congres. (Msb.) GOEDKOOPSTE EIN GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT 1 TCl12626 De drie Engelsche Poolvorschers Skelton, Bernachi en Worsley zijn voornemens om bij hun nieuwe Zuidpoolexpeditie, die tegen September zal beginnen, gebruik te maken van tractors, welke veel op de Fransche franks gelijken, inplaats van hondensleden. De vorschers vertoeven nu te Finze, de Noorsche wintersportplaats om met deze motorsleden proeven te nemen. De correspondent van de „New York-Ti- mes" te Baltimore meldt, dat Dr. Virol een rapport bij de Amerikaansche Chemische afdeeling heeft ingediend, waarin hij een be schrijving geeft van wat hij „radon" noemt, een substantie, welke 180.000 maal sterker zou zijn dan radium en 5 millioen dollar per ons aan productiekosten eischt. In verband met het rendement is radon evenwel goedkooper in gebruik dan radium. In het weekblad De Boerderij pleit dr. A. Hoefnagel, te Utrecht, voor de stichting hier te lande van een mond- en klauwzeerinsti- tuut, zulks naar aanleiding van inlichtingen, welke hij heeft verkregen van den direc teur van het mond- en klauwzeerinstituut op het eiland Riems (Duitschland), dat hij voornemens is te bezoeken. Genoemde di recteur, prof. Waldmann, schreef o.m., dat in het onder zijn leiding staande instituut gewoonlijk 160 tot 200 runderen gestald zijn, welke een serum leveren, dat, bij run deren en kalveren ingespoten, deze tijdelijk onvatbaar maakt Reeds van Juni 1923 af wordt serum, in het instituut te Riems ver- vervaardigd, geregeld verzonden naar de gemeente Dortmund, waar iedere week een zeer belangrijke veemarkt wordt gehouden. Herhaaldelijk was het voorgekomen, dat vee, op de markt te Dortmund aangekocht, bij aankomst in den stal van den nieuwen eigenaar aan tongblaar ging lijden, waarna zich de ziekte onder het overige vee ver spreidde. Het ministerie van landbouw te Berlijn dreigde met marktsluiting, als de gemeente Dortmund geen maatregelen nam, en het gevolg hiervan is geweest, dat al het fok- en melkvee, op de markt aldaar aangevoerd, gewoonlijk ten getale van 1500 stuks wekelijks, met serum uit het instituut te Riems werd ingespoten en wel met een hoeveelheid van pl.m. 160 grarö per rund, Kooper en verkooper betalen hiervan ieder de helft; de veearts ontvangt 30 cent voor iedere inspuiting. De resultaten zijn bevre digend, en thans zendt men ook uit het instituut te Riems serum naar de veemarkt te Friedrichsfelde (Berlijn). Elk rund, met serum behandeld, krijgt een oormerk. Een dierenarts in Zuid-Holland past reeds enkele jaren in de practijk ook een metho de toe, waardoor jonge dieren gevrijwaard worden tegen mond en klauwzeer. Duizen den jonge kalveren en biggen zijn reeds Her te lande tegen de ziekte beschut door inspuiting roet serum, afkomstig van runde ren, welke aan tongblaar lijdende, doch herstellende zijn. Nu is het echter niet ge makkelijk, volgens dezen dierenarts, altijd voldoende serum te verkrijgen, afkomstig van vee, dat herstellende is, en ook heeft dit serum lang niet altijd dezelfde krach tige werking. Daarom moet hier te lande, evenals in Duitschland, een speciaal mond en klauwzeerinstituut worden opgericht, dat serum kan leveren, dat in alle opzichten betrouwbaar is. Hoe echter zulk een instituut te verkrij gen? vraagt dr. Hoefnagel. Van de regee ring is dit thans z.i. niet te verwachten; ten hoogste zou kunnen worden bereikt, dat deze de inrichting subsidieerde. Er blijven z.i. slechts twee wegen open. De eerste is, dat getracht worde, met behulp van de landbouwmaatschappijen en bonden van veehandelaren hier te lande het doel te be reiken, en in deze richting wordt thans reeds gewerkt. Een tweede mogelijkheid bestaat hierin, dat getracht worde, het grootkapitaal te bewegen, een consortium te stichten, dat met eigen middelen hier te lande een mond- en klauwzeer-instituut ex ploiteert, waarin serum wordt vervaardigd voor Nederland, de tropen en zoo noodig voor het buitenland. Bij het beplanten van bloemperken stelt men zich meestentijds niet tevreden met één kleur. Bijna altijd wenscht men een hoofdbeplanting in zekere kleur met een rand er omheen, die in kleur bij de eerste afsteekt, Dit is dan een eenvoudige manier van beplanting; het perk kan cirkelvormig zijn, maar evengoed den vorm hebben van een ruit, vierkant, rechthoek of ovaal. Een beplanting, die voor een heel jaar voldoende is, is moeilijk aan te brengen; meestal begint de bloei te vroeg in den zomer of wel eindigt te laat, zoodat twee achtereenvolgende beplantingen noodig zijn. Hoewel men de noodige plantjes zelf kan kwecken, zullen ze toch meestentijds wel gekocht moeten worden voor de duizenden perkjes in de tegenwoordige stadstuintjes. „Floralia" (Assen) geeft deze week een zeer bruikbaar voorschrift voor perkbe- planting. Wij laten het hieronder volgen: In 't voorjaar het midden met blauwe vergeet-mij-nietjes Myosotis al pest ris en den rand met witte Arabis alpina. Of het mid den Hyacinthen en als rand gele Crocus- sen. Of het midden Violen, Viola tricolor en daaromheen Vergeet-mij-niet. Deze beplantingen zijn reeds in den voor- afgaanden herfst aan te brengen. Gedurende den zomer volgt dan een beplanting met Pelargonium zonale Paul Crampel, de be kende roode z.g. Geranium met als rand Lobelia erinus Kaiser Wilhelm, of Zomer- violieren, met als rand witte Verbena's, of wel helder roode Salvia splendens en daar om geelbladerige Pyrethrum parthenifolium, of wel een rand van Pelargonium zonale, var. Mad. Salleroi. Wij ontvingen een brochure, uitgaande van den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke opvoeding en is bedoeld te zijn een krachtige opwekking tot deelneming aan de jaarlijksche welbekende vierdaagsche af- standsmarschen voor burgers en militairen, uitgeschreven door bovengenoemden Bond. Het boekje is van de hand van den waarn. alg. secretaris, J, W, M. v. d. Kun te 's-Gra- venhage en verlucht met een aantal foto's, genomen tijdens de vierdaagsche afstands- marschen 1924 te Breda. Het boekje bevat vele wenken en gegevens betreffende den marsch. De brochure wordt op verzoek en franco toegezonden door de Koninklijke Drukke rij „Floralia" te Assen. Woensdag daalde de prijs van de Zuider- zeeharing tot 10 ets. per tal {200 st»k*k Geen samenwerking tusscben hnis en school Een 29-jarigen moeder, echtgenoote van een glazenwasschersbaas, heeft zich voor den Amsterdamschen politierechter, mr. Servatius, te verantwoorden gehad wegens het misdrijf van art. 139 Wetboek van Straf recht: het in een voor den openbaren dienst bestemd lokaal wederrechtelijk vertoevende, zich op de^ vordering van den bevoegden ambtenaar niet aanstonds verwijderen. De vrouw geen katje om zonder hand schoenen te worden aangevat meende reden te hebben om verstoord te zijn op het hoofd der Spitsbergenschool, die op het Zaandammerplein is gevestigd. Op Vrijdag 20 Februari, 's morgens omstreeks 10 uur, ging zij met een opgestoken zeil naar school. Mr. S.: Waarom? Bek!., ratelend: Omdat mijn zoontje ge sard werd. Eiken dag werd hij school gehou den en met strafwerk naar huis gestuurd. Zelfs 's morgens om negen uur stuurde de meester hem naar huis. De eerste maal had hij een ruit ingegooid, heette 't, en drie da gen later bleek, dat een andere jongen het gedaan had. Mijn zoontje heeft een stug ka rakter en kreeg op Woensdag strafwerk mee naar buis. Wat ik echter niet wist. Vrijdags morgens werd Hij weer naar huis gestuurd. „Moeder", zei hij, „ik moet papier van u hebben; ik heb Woensdag schoolwerk gehad maar een jongen heeft het verscheurd." Ik zeg: „de meester heeft meer papier in de kast dan ik, ga naar school!" De jongen ging naar school, maar kwam terug met de bood schap, dat de meester gezegd had: „je moe der is brutaal, maar jij bent dubbel brutaal." Hierop ben ik naar school gegaan om den bovenmeester te vragen, waarom hij mijn kind had weggestuurd. Toen ik bij de deur kwam, werd ik opengedaan door een jon getje. De bovenmeester had volgens hem ge zegd, dat hij niet te spreken was als ik kwam. Ik ben toen naar binnen gegaan om den meester te vragen, waarom mijn zoontje naar buis werd gestuurd. Maar de meester riep: „Mijn school uit! Als je der niet uit gaat. zal ik je der uit smijten!" Hierop be gon hij te duwen en dreigde bij, een agent van politie te laten komen om mij er uit te smijten. Waarop ik antwoordde: „Haal een politieagent! Dan zal die toonen, dat hij op voeding genoten heeft. Een agent is geen uü-mijtert" Mr. S., den woordenstroom der vrouw stuitende: Dc hoofdonderwijzer was bezig Jes te geven. Vindt u het een geschikt oogen- blik, om de zaak uit te maken, terwijl hij voor dc klas staat? Geeft u toe, dat di meester u herhaaldelijk gezegd heeft, dat u het lokaal moest verlaten en dat u dit niet hebt gedaan?" Bekl.: De meester heeft het één keer of tweemaal gezegd. Toen heeft hij mij aange rand. Ik laat mij maar niet door een ieder aangrijpen." Mr. S.: Wanneer u niet op last van den rechthebbende uit de school gaat, dan ,moet u er met geweld uit gezet worden." (Tot het hoofd der school:) „U was in de vijfde klas bezig met les geven. Er was daar ook een zoontje van haar. Gaf dat zoontje reden tot klagen?" Het schoolhoofd: „Ja, een enkele keer. Het had brillantine in het haar en dit gaf zoo'n sterken „geur" af, dat ik het kind ver zocht om het haar te laten wasschen. Daar op kreeg ik een bezoek van de moeder, die zei, dat ze zelf wel zou weten wat zij in de huishouding moest doen. Den volgenden dag. was de brillantine weer in het haar. De walm, die uit het haar sloeg, was van dien aard, dat ik de moeder vriendelijk verzocht om verandering in den toestand te brengen. De verandering bleef echter uit." Mr. S.: „Gaf de jongen in 't algemeen aan leiding om gestraft te worden?" Het schoolhoofd: Jawel; en ook is het ge beurd, dat ik hem, omdat hij voortdurend te laat op school kwam, huiswerk meegaf. Ik gaf hem een papier mee naar huis. Op den eenen kant moest hij regels schrijven, lui dende: „Ik moet op tijd in school komen." Op den anderen kant van het papier moest hij een som uitwerken, 't Was meer een kleine taak dan strafwerk. De jongen moest het papier thuis voor „gezien" laten teeke nen, maar den volgenden morgen kwam hij op school zonder papier bij zich. Ik stuurde hem toen naar huis; hij woont dichtbij. Maar hij keerde terug met de boodschap: „mijn moeder heeft het werk verscheurd". „Zal je gauw naar huis gaan om het werk te halen, het moet er wezen!" zei ik. De jongen ging naar huis, maar teruggekomen, bracht hij als boodschap van zijn moeder over: „het werk is verscheurd en in de vuilpisbak ge gooid, de meester heeft papier genoeg." Op hetzelfde oogenblik zag ik de moeder aan komen. Ik stuurde den jongen, die als por tier fungeert, naar de deur om haar te zeg gen, dat ik alleen na den schooltijd te spre ken was; ik sta, moet u weten, zelf voor de klas. Maar de wouw liep den jongen voor bij en ging naar binnen, Herhaaldelijk heb ik haar gevraagd, of zij naar buiten wilde gaan, doch in plaats van dat te doen, bleef zij in de gang. Ten slotte ging zij zoover, dc deur van het schoollokaal open te rukken. Tien minuten lang heeft ze me daar, in tegen woordigheid der kinderen, voor dc schanda ligste dingen uitgescholden. Toen zij bleef weigeren om te vertrekken, heb ik een on derwijzeres uit de aangrenzende klas er bij geroepen. In haar tegenwoordigheid heb ik van aanranden is geen sprake geweest de vrouw een zacht duwtje gegeven en ge zegd: „wees verstandig en ga nou de school uit!" Toen dit niet hielp, heb ik de politie laten roepen. Na verloop van een kwartier verscheen de politieagent. Terwijl de agent op komst was, heeft de vrouw dc plaat ge poetst." Mr. S.: Komt het vaker voor, dat de ouders zoo komen opscheppen?" Het schoolhoofd: „De man van de juffrouw is ook eens komen opspelen, maar is ten slotte de deur uitgegaan." De onderwijzeres uit de aangrenzende klas: Ik heb de beklaagde eerst in de gang en vervolgens in de vijfde klas gezien. Zij ging die klas verschillende keeren in en uit en schreeuwde en schold. Ten slotte liet het schoolhoofd mij roepen en in mijn tegen woordigheid heeft hij bekl. meermalen ge last de klas te verlaten. Zij weigerde en schold, schreeuwde en raasde zoo erg, dat niet alleen de orde in de vijfde klas, maar ook in de aangrenzende klas verstoord werd. Mr. S.: „De kinderen vonden het prachtig, dat kan ik mij best voorstellen. Het O.M., mr. Reiling, tot bekl.: Hoeveel verdient uw man? Bekl.: Dat is ongelijk. Als het slecht weer is, verdient hij niets. Als het mooi weer is verdient hij, maar hoeveel weet ik niet. Hij is eigenwerker-glazenwasscLer. Mr. Reiling: Het feit is bewezen. Alvorens de zaak te vervolgen heb ik de voelhoorns uitgestoken en een onderzoek laten instel len. De ambtenaar, die de zaak onderzocht, verklaarde, dat het schoolhoofd alleszins be daard en niet uittartend was opgetreden. Het optreden van bekl. echter was hoogst on gepast. Zij had moeten bedenken, dat het schoolhoofd alleen vlak vóór of vlak na den schooltijd te spreken is. In plaats van te wachten tot na den schooltijd, is zij de school binnengedrongen en heeft zij groote wanorde gesticht niet alleen in de vijfde klas maar ook in de aangrenzende klas. Met het oog hierop vorder ik bekl. veroordeeling tot 20.boete of 10 dagen hechtenis. Mr. S. tot bekl.: „Wat hebt u nog te zeg gen." Bekl.: Ik heb zooveel te zeggen, als dat de meester zich niet geschaamd heeft mij, in het bijzijn van alle kinderen bij den arm te grijpen." Mr. S.: „Het hoofd der school Is na den schooltijd te spreken." Bekl.: „Er is mij gezegd, voor Jan X. zijn moeder ben ik niet te spreken." Mr. S. nadat bekl. nog een poos met ram melen is voortgegaan: „Bent u nog van in zicht, dat u behoorlijk gehandeld en u zich niets te verwijten heeft?" Bekl.: „Ja. Mijn bedoeling was, dat de meester mij aan de deur zou zeggen waarom mijn zoontje naar huis werd gestuurd. Hij behoort op school en als hij niet op school komt, krijg ik een briefje voor ongeoorloofd verzuim. Mr. S., vonnis wijzende: De feiten zijn wettig en overtuigend bewezen. Bekl. be hoort blijkbaar tot die ouders, die niet in zien dat het handhaven van de tucht op school uitermate moeilijk wordt als de ouders niet meewerken. In plaats van hiertoe mede te werken, schijnt bekl. haar kind te staven in zijn ongehoorzaamheid en gebrek aan tucht. Wanneer u hoort, dat uw kind te laat op school komt en daarover het schoolhoofd wil spreken, moet u dit op een behoorlijk uur doen. En wanneer men u hoort praten en daarnaast het schoolhoofd hoort, behoeft men waarlijk niet veel menschenkennis te hebben om in te zien, dat het schoolhoofd volkomen gelijk zou hebben gehad als hij u met geweld bij den arm genomen en de deur uitgezet had. Hij heeft dit niet gedaan en de politie laten komen om dit te doen. En u bent zoo verstandig geweest om het hiertoe niet te laten komen. Ik meen ook, dat in dit geval met een geldboete kan volstaan wor den-. Die geldboete moet echter niet te laag wezen. Misschien ziet u het afkeurenswaar dige van uw optreden nog niet in, maar wel licht komt het inzicht later wel, dat de justi tie er anders over denkt. Ik veroordeel u, overeenkomstig den eisch van het O.M., tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. „Heb ik daar niets tegen te zeggen?" Mr. S.: „Wanneer u bezwaar hebt, kunt u binnen veertien dagen in hooger beroep komen." BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aang. 8 April Hercu- 'es st., Z a Zee, stukgoed, carg. Ver. Carg. kant., Sn. uamekade Dollar! st., Danzig to''*, carg. Scheepv.kant. F 1 ica, Oude Ho t aven Fylgia st., Lcn u, ledig, carg. Ver. Carg.kant., Handelskade Meriones st. Java, stkg. en tabak, carg. Meijer Co's (Scheepv. Borneokade Vliestroora st., Huil, ledig, carg, Holi. Stoomb. Mij., Handels- kadejf; Willy st., God steenkool, carg. Ruys Co., Ertskade 9 April Dosina st., Cu rasao, smeerolie, carg. Ruys Co., Petro leumhaven Nijkerk st., Antwerpen, stuk goed, carg. Vrachtmail, Surinamekade Prins der Nederl. st., Westlndië, stukgoed, carg. idem, Levantkade Rurlo st., IJmuiden, ledig, carg. N. V. Gebrs. Scheuer, Ned. Dok Mij. Hor.testroom st., Londen, stukgoed, carg. Holl. Stb.-Mij., Handelskade. IJMUIDEN. Aang. 9 April Dosina v. Havre Nijkerk v. Antwerpen Prins der Nederlanden v. West-Indië Houtestroom v. Londen. Vertr. 9 April Simonside n. Goole, op gevaren n. A'dam Ruurlo, van de Hoogovens. Wind N.-W. DELFZIJL. Aang. 8 April Ratum st. v. Geestemiir.de Hollandia, Bloemker Mar tha, Brinkman v. Hamb. Expres, Strassbur ger Exelsior, Burerna Grete, Reemts v. Emden. Vertr. 8 April Haren 9. Scheper Gesine, Wieze Hugo, Kuchi n. Emden Gruno st. naar Bremen. VLIELAND. Aang, 9 AprilStarling, v. Londen. GRANIA (H. Lloyd) uitreis 9/4 te Per- nambuco verwacht. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALDAB1 (R.Z.A.-lijn) thuisreis 7/4 v. Bahia. ALGORAB (R.Z.A.-lijn) 8/4 v. Hamb. n. Antwerpen. AMOR (W.I.M.) 6/4 v. A'dam te Kingston. ANDIJK (Br.-Ind.-lijn) 8/4 v. R'dam. te Calcutta. ANTENOR (Oceaan) Japan-R'dam 8/4 v. Hongkong. ANTILOCHUS (Oceaan) Japan-R'dam 8/4 v. Hongkong. ANTILOCHUS (Oceaan) Japan-R'dam 8/4 te Suez. AOTOLYCUS (Oceaan) Japan-R'dam 7/4 v. Singapore. ARENDSKERK (H .Austr.-lijn) uitreis p 9/4 Dungeness. BLOEMFONTEIN (Oceaan) Japan-R'dam 8/4 te Colombo. BOEROE (H.Afr.-lijn) thuisreis 9/4 tè Ant werpen. BOVENKERK (Br.-Ind.-lijn) uitreis p. 9/4 Perim. CALYPSO (K.N.S.M.) A'dam-Piraeus p 8/4 Cascaes. CERES (K.N.S.M.) 8/4 v. Candia te Ar- gostoli. CRYNSEN (W.I.M.) thuisreis p. 9/4 Flores. EEMDIJK (H.A.L.) Pacific-R'dam 6/4 v. Los Angeles. ENGGANO (Nederl.) thuisreis 8/4 te Co lombo. FLANDRIA (H. Lloyd) thuisreis 11/4 n.m. te Southampton verwacht. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) Parcific-Rot- terdam 7/4 te Liverpool. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis 8/4 te Be- la wan. GROTIUS (Nederl.) uitreis 8/4 van Genua. HERMES (K.N.S.M.) 8/4 Volo te Salonica. JOHAN DE WIT (Nederl.) 8/4 van Bata via naar Amsterdam. LOCHGOIL (H.A.L.) Vancouver-R'dam 4/4 te Portland O. LOCH MONAR (H.A.L.) R'dam-Pacific S/4 van Londen. LUNA (W.I.M.) uitreis p. 8/4 Dungeness. MED AN .(R. Lloyd) thuisreis 8/4 te Suez. MELAMPUS (Oceaan) 9/4 van Liverpool naar Makassar. MERAK (R.Z.-Afr. lijn) 9/4 van A'dam te Antwerpen. MOERDIJK (H.A.L.) R'dam-Vancouver 4/4 van San Francisco. NERO (K.N.S.M.) 8/4 van Stettin naar Amsterdam. NIAS (Nederland) uitreis p. 6/4 Perim. NIJKERK (H. Afr. lijn) 9/4 van Antwerpen te Amsterdam. OLDEKERK (H.O.A.-lijn) thuisreis p. 8/4 Peniche. ORPHEUS (K.N.S.M.) 8/4 van Kopenha gen naar Aarhus. POLLUX (K.N.S.M.) 8/4 van Samos te Piraeus* PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis p. 7/4 Sagres en wordt 10/4 te Southamp ton verwacht. POSEIDON (W.I.M.) 9/4 van Amsterdam naar Hamburg. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) 9/4 van West-Indië te Amsterdam. REMBRANDT (Nederl.) thuisreis p. 8/4 Perim. RHEA (K.N.S.M.) 8/4 van Bart naar Tar ragona. SALABANGKA (H.O.A.-lijn) 8/4 van Bre men naar Hamburg. SAUTANUS (K.N.S.M.) 8/4 van Napels te Catama. SIANTAR (R. Lloyd) 8/4 van Fremantie n. Port Said v.o. SOEMBA (Nederl.) thuisreis p. 8/4 Oue- sant. SIMALOER (Nederl.) thuisreis 9/4 te Li verpool. TAMBORA (R. Lloyd) thuisreis 9/4 van Colombo. VENUS (K.N.S.M.) 7/4 van Palermo naar Marsala. BUITENLANDSCHE HAVENS. AF IE NA, z.s., 7/4 v. Londen n. Antwerpen uitgeklaard. AGIENA, z.s. 2/4 v. Dysart te Tonsberg. AMBULANT, Steenbergen, 7/4 v. Stroby- strand te Holtenau. AQUITANIA 8/4 v. New York n. Sout hampton. ARABIC 10/4 v.m. 8 uur van New York te Plymouth verwacht. BALTIC, Brinkman, 7/4 v. Zwolle te Lon den is naar A'dam uitgeklaard. BARENDRECHT 7/4 v. Tarragona te Va lencia. BATAVIER II 9/4 v.m. v. R' dam te Grave- send. i BATAVIER 6 8/4 v. Hamb. n. R'dam. BERK Falmouth Cardiff p. 7/4 Lizard. DAGERAAD, Geerkens, 6/4 v. Doesburg te Hamb. DRIEBERGEN 8/4 v. Sydney n. Bunbury. DIRKSTAND 7/4 v. Methil te Hamb. ENGELINA II, m.s., 7/4 v. Londen b. IJmuiden uitgeklaard. HILVERSUM 8/4 v. Campana n. Rosario. MOORDRECHT 8/4 v. Newport te Barry. P.L.M. 17 MarseilleR'dam 8/4 Gibraltar. PRINSES JULIANA, m.s., 7/4 v. Grave- send n. Antwerpen. RANDWIJK Melilla-R'dam p. 8/4 Quessant. SCHIE 8/4 v. Teneriffe n. Casablanca. SLIEDRECHT Constantza-Londen p. 8/4 Kaap Bon. STAD ZWOLLE 8/4 v. Oxelösund n. R'dam. TERNEUZEN La Goulette-Middlcsbro p. /8/4 Peniche. TROMPENBERG 6/4 v. Willemstad te Maracaibo. BALI (Java-New York lijn) 9/4 van Suez. GELRIA (H. Lloyd) uitreis 9/4 v. Sou- hampton. KEDOE (R. Lloyd) uitreis 9/4 te Soerabaja. RONDO (Nederl.) uitreis 9/4 v. Suez. SIMALOER (Nederl.) thuisreis 8/4 te Liver pool. SOEKABOEMI (R. Lloyd) 8/4 v. Batavia, n. R'dam. THESEUS (K.N.S.M.) 9/4 v. A'dam t« R'dam. APSLEY HALL 6/4 v. Bassein n. Neder« ianck BERK 8/4 v. San Nicolas te Barry. GILIHAUZEN 7/4 v. R'dam te Narvik. SAARBRUCICEN 7/4 v. R'dam te Shimo- noseki. WALLSEND 6/4 v. Horniliobaai n. R'dan» WHINFIELD 8/4 v. Algiers c. R'dam. Vraag: Hoe is het adres van de adroinU stratie van het Apologetisch maandblad „Het Schild". Antwoord: Adres is: J. Ph. Al. Corbier^ Diederikslaan 7, Rijser.burg. Vraag: Hoe moet men een wilde pruimen boom oculeeren opdat hij vruchten zal dra- gen? Antwoord: Het oculeeren is niet met een paar woorden duidelijk te maken. Ook hel weten is ver verwijderd van het kennen. Zoodat het ons onnut lijkt, hierover ver uif te wijden. Stelt u in verbinding met een be kwaam vakman, opdat deze in Juli begin Augustus voor u de oculaiie plaatst Vraag: 1. Ik heb op mijn land veel last van ecmt en koperworm. Nu heb ik onder „Landbouw en Visscherij" gelezen, in hef nummer van 17 Maart j.l. dat voor eemt en slakken zemelen en Parijsch groen afdoen de helpen. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik dat moet aanwenden, onder of boven den grond? 2. Hoeveel heb ik daarvoor noodig pet H.A.? 3. Weet u ook een bestrijdingsmiddel fes gen koperworm? 4. Zijn zemelen en Parijsch groen bij een kunstmesthandeiaar verkrijgbaar? 5. Ir, F: u raad et, tegen koperworm, ku..t u mij dan ook zeggen, hoeveel ik daar-; van per H.A. noodig heb? 6. Is hiervan niets schadelijk voor de ge wassen? Antwoord: De bestrijding van emelten, dat zijn de pootlooze, grauwe larven van da langpootmuggen, geschiedt door zemelen en Parijsch groen te vermengen in de verhou ding van 25 op 1 gewichtsdeel. Daarna voegt men al kneedend zooveel water toe, totdat de massa juist vochtig is. Dit mengsel kart dan gemakkelijk mei de hand uitgestrooid worden. Men gebruike 50 kilo zemelen per H.A. en zaaie in den namiddag uit, als het niet al te vochtig is. Zemelen zijn bij een maalderij te verkrij- gen en Parijsch groen bij drogisten. Dit laatste is evenwel zwaar vergiftig. i Zoover onze ondervinding, is deze bestrij ding geheel onschadelijk voor onze gewas sen. Evenwel voor* dieren, zooals b.v. kip pen, enz., moet men voorzichtig zijn, nat deze er niet bij kunnen komen. HUIZEN, 8 April. De haringprijzen daal- den opnieuw het warme weder drukt den prijs en de bokkingrookers hebben deze week veel risico, daar per kistje slechts f 1.40 kon gemaakt worden op de Rotterdarr.sche markt en elders aanvoer totaal 16 a 17 last, prijs f 0.85—1.30, per tal bot 29 cents per pond; N.-zeevisch 2150 pond a 11 U>20 ets. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 8 April Door een deel der binnenkomende vloot aangebracht niet minder dan 1010 tal haring gemiddeld a f 1.20 per tal bot en schol 418 pond a 38—14 ets. N.-zeevisch aange bracht voor een combinatie venters ruim 1200 Kg. h 11—60 ets. VLAARDINGEN, 3 April. Aan de Visch- hal te Vlaardingen is gearriveerd de stoom- beuker VL 203 met f 1085 besomming. I Vanuit Vlaardingen is het eerste schip ten haring- ën beugvaart vertrokken, nl. de VL 53. ENKHUIZEN, 8 April. Heden hebben een groot aantal vaartuigen niet naar haring gevischt, wegens de lage prijzen. Getal vaar tuigen heden 43. Vangst per vaartuig van 2 tal tot 43 tal reepharing'. Totaal 86.000 stuks Prijs 51 i 32 ets. per tal URK, 8 April. Door 170 vaartuigen Zijn heden hier aangevoerd 1760 tal haring, prijs f 0.60—0.48 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 8 April. I-leden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 1233; IJ.M. 108 (Clara Nicol met f 1629 IJ.M. 490 (Gorredijk) met f 1520 IJ.M. 40 (Ca labria) met f 1328 IJ.M. 120 (J. T. Cremer) met f 3351 IJ.M. 136 (Clasina Luther) met f 2623 IJ.M. 482 (Schiedijk) met f 1226 IJ.M. 2 (Christine), met f 234 IJ.M. 179 (Holland III) met f 1960 IJ.M. 365 (Hol land VI) met f 1418 IJ.M. 1 (Swift) met f 2321 IJ.M. 330 (Maria Anna Klem) met f 936 IJ.M. 244 (Delfland) met f 1250 j IJ.M. 8 (Annie) met f 1076 IJ.M. 54 (Insu- linde) met f 1510 IJ.M. 195 (Azimuth) met f 3554 IJ.M. 12 (Johanna) met f 2194 J IJ.M. 130 (Eendracht I) met f 4S06 IJ.M 155 (Albert Groen) met f 1249 IJ.M. 151 (Hilda) met f 1720 IJ.M. 32 (Zeemeeuw) met f 2094 IJ.M. 103 (Dolfijn) met f 1 /91 IT.M. 70 (Zeehond) met f 1243 IJ.M. 432 (Raaf) met f 1567 en de zeilloggers K.W. 08 (Bertha) met f 285 K.W. 44 (Dirk) met f 321 K.W. 87 (Katwijk aan Zee III) met f 282 K.W. 92 (Prins Hendrik) met f 317 j K.W. 155 (Holland II) met f 248 K.W. 158 (Herman Jacobus) met f 289 K.W. 15 (Landbouw en Zeevaart I) met f 2^6 K.W« 5 (Hubertlia Gerarda) met f 277 en K.W, 177 (Noordster VIII) met f 267 aan besom ming. IJMUIDEN, 9 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 15 stoomtrawlers en 6 loggers. De prijzen waren als volgt Tar bot" f 2—1.80, Tongen f 2.60—2 per kg. Griet f 60—35, gr. schol f 25—22, md. id, f 30—26, zetschol f 39—31, kl. schol f 16— 8.50—7—1.50, Scharren f 5.10—2.70 per 50 kg.Roggen f 32—20 per hoop Vleet f 10 per stuk Pieterman en Poon f 105, gr, Schelvisch f 47—42, md. schelvisch f 45—41, kmd. schelvisch f 3027, kl. Schelvisch f 17 —6—2.90 per 50 kg. Kabeljauw f 63—4* .per 125 kg. gr. gullen f 17.5011, kl. Gul len f 7—3.70, wijting L3.90—2.70 per 50 kg, IJMUIDEN, 9 April. Heden kwamen van de treilvisscherij IJ.M. 405 (Derika II) met f 1805 IJ.M. 187 (Derika IX) met f 991 j IJ.M. 324 (Amaiia) met f 1442 IJ.M. 129 (Shamrock) met f 1734 IJ.M. 9 Nelly) met f 1392 IJ.M. 175n (Trio) met f1830 IJ.M. 325 (Gloria) f 1790 IJ.M. 184 (Plutos) mef f 1921; IJ.M. 26! (Pan) met f 1571; IJ.M. 331 (Holland V) met f 1069 IJ.M. 122 (Olga) met f 1497 IJ.M, 46 (Helga)' met f 920 IJ.M. 27 (Zwarte Zee) met f 1240 IJ.M. 159 (Julie Streiff) met f 1443 en de zeilloggers K.W. 16 (Willem Cornelic) met f 290 K.W, 43 (Hoop op Zegen) met f 309, K.W. 45 (Nep tunus) met f 312 K.W. 71 (Johannes Ma- rinus) met f 248 K.W. 8 (Petronella Fier- mari) met f 199 K.W. 74 (Katwijk aan de Rijn III) met f 151 en K.W. 103 (Katwijk) met f 242 aan besomming. ENKHUIZEN, 9 April. Tota'e haring-) aanvoer van gisteravond 168.200 stuks reep-j haring. Laatste markt 47 ct. Getal vaan tuigen 52. Heden zeer weinig haring en hooger prijzen. Eerste markt van reep haring, 6400 stuk, 80 h 81 ct., Zegenharing 32 tal, gold 41 65 ct., alles per tal. LEMMER, 9 April. Nu de groothandel in verband met de verzending op de feest dagen geen haring aanneemt, hebben onze visschers mede met het oog op de lage prij zen, voorloopig de haringvisscherij gestaakt en hun netten opgeborgen. Zulks is hier] in geen jaren voorgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11