wm Over woningnood en woni ng huren. V erkeersongevalleii. Rondom hei Politiek Advies. 'JÊ.S; Vrijdag 10 April 1925 48ste Jaargang No. 16015 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Politiek herstel? Agenda 11 April Rijkspostspaarbank. Trambotsing. Intrekking. Te zware belasting. 40-jarige echtvereeniging. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Over het zoogenaamde zuivelgeld. Ernstig ongeluk. De uitlevering van Briedée. Gewetensgeld. Het Gasthuis verlaten. DE ACTIE VAN DE AUTOBUS- CHAUFFEURS. Nog geen oplossing. De verwachte Paaschdrukte. Aanrijding op den. Araster- damschen Straatweg. R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". Kindervoeding. J. J. WEBER ZOON Voor de slachtoffers van den brani te Zandvoort. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: /er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HIEIIWE COURANT Aóverientiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tussehen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver. tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bg vooruitbetaling. \lle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f QAflfl Levenslange geheelè ongescmktheid tot wergen uooi i' '/Kil oi) een ongeval met f OCtï bij verlies van een hand, f f OK bij ve rues va:, een f Cfl bij een breuk van f L(\ M bij verlies van een resen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wtlilu." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 e»U." doode'.ijken af'oop Luiu. een voet of een oen dutmof wi'svin?er 1 "U. Seen 0r arm -'*• andere vinger. t, Gisteren hebben wij met een enkel woord de verschijning van een nieuw tijdschrift aangekondigd, hetwelk zal uitkomen on der den naam „Politiek herstel" en uitge geven wordt door een groep Katholieken ter bevordering der anti-democratische herstelgedachte. Op het eerste gezicht lijkt zoo iets op een kruiswoorden puzzle: anti democratische herstel-gedachte.... ra, ra wat is dat? Na het lezen van de vijf en der tig bladzijden, welke binnen den omslag met het raadselachtige opschrift besloten' zijn, is ons de bedoeling van deze Katho lieke anti-democraten zoo'n beetje duidelijk geworden, al blijft het doel zelf voor ons alsnog in nevelen gehuld. Maar wij willen niet' spotten; goede trouw en eerlijke bedoelingen willen wij gaarne veronderstellen bij deze schrijvers, die de taak van dr. Verviers hebben overgenomen, zich de wapenbroeders van Daudet, Mus solini en Primo de Riviera noemen en, zij het met gewijzigde methodes, aangepast aan volksaard en politieke toestanden van dit land, in Nederland op politiek gebied wil len nastreven, wat de „Action Fran<;aise" in Frankrijk en de fascisten *in Italië en Spanje bewogen tot vorming eener nieuwe partij. De redacteuren van het nieuwe orgaan ht.ben geen moeite gespaard om de nood zakelijkheid van zulk een optreden te be- toogen. Maar bij gebrek hier te lande aan bestorming der fabrieken door felle com munisten of gruwelijke corruptie bij de staatsinstellingen, welke in Italië en Spanje aanleiding werden tot het' optreden van een dictator, zoeken zij de noodzakelijkheid voor een Roomsch fascisme in Nederland in ede democratie van de R. K. Staatspartij. Het mag den meesten onzer misschien on gelooflijk lijken, in dit eerste nummer van „politiek herstel" word! bladzijde na blad zijde betoogd, dat de R.-K. Staatspartij door den worm der democratie is aangevre ten en daardoor vermold, gedoemd is ten on-er te gaan. Er moet komen politiek her stel en wel in anti-democratische richting. Een uitweg is er niet; het gaat er om terug te keeren van den ingeslagen weg der de mocratie of.... ten onder gaan. Wanneer gij zoudt aanvoeren, dat er van een voort hollen der R. K. Staatspartij op den demo- cratischen weg den laatsten tijd toch zeker weinig te bemerken valt en gij zoudt wijzen op artikelen in „het Volk" over de „room- sche reactie": op uitingen als van een R. K. Volkspartij, Michaelisten enz, die zeker geen bewijs voor de verdemocratiseering der oude Staatspartij leveren, dan hebben deze heeren het antwoord al klaar: dr. Verviers heeft met zijn Opbouwende Staat kunde, thans overgegaan in de actualisti- scbe Vaderlander, al zooveel „goed werk" gedaan en aan zooveel menschen onder ons de oogen geopend, dat er in de Roomsche pers en partij althans eenige nuchterheid begint te komen en men hier en daar reeds een schuchtere stem hoort, waarschuwend tegen al te sterk drijven in roode richting. Maar dat is alles bij lange na niet vol doende. Er moet komen een krachtige omzwaai, waardoor wij op eens breken met de verderfelijke democratische sleur. Wij moeten afstand doen van het tegen woordige parlement en het algemeen kies recht, uitingen van aller gevaarlijkste volks- souvereiniteit; wij moeten terugkeeren tot het absolute Koningsschap, tot het gezag van één persoon, die het dagelijksch bewind legt in de handen van een kleine groep supe rieure, krachtige regeerders; een bewind, dat geheel onafhankelijk is van wisselende volksgunst en partijinvloeden. Maar hier mee zijn wij er bij lange na nog niet Ook de politieke en sociale organisaties moeten hervormd worden. De „democratische tyran nic der numerieke meerderheid" en het alle „persoonlijkheid doodende centralisa tie-systeem", zal moeteen worden uitgeban. nen. De bedoeling is blijkbaar, dat in iedere vereeniging voortaan een dictator wordt aangesteld. Voorts dient de sociale wét- geving te verdwijnen en vervangen te wor den door het vrijmaatschappelijk initiatief in den vorm van charitas. Ziedaar een flauwe schemering van wat deze anti-democratische katholieken zich voorstellen met hun politiek herstel. Wilden wij hun volledig program en al hun bedoe lingen weergeven, wij zouden kolommen druks noodig hebben, terwijl wij ons boven dien bezorgd zouden maken over de digestie onzer lezers, wanneer wij hen op eens zoo veel ongewonen kost te verduwen gaven. Toch hebben wij gemeend op dit nieuwe streven van „een groep Katholieken]' even de aandacht te moeten vestigen. En waar de samenstellers van dit nieuwe tijdschrift be- toogen vóór alles een eerlijken en openlij ken meeningsstrijd te wenschen, zelfs aan tegenstanders hun blanco pagina s gratis aanbieden, daar willen wij ons ten slotte «nkele opmerkingen veroorloven. lste: zou het niet goed zijn, wanneer men in onze Roomsche gelederen, alvorens dezen Crijd verder voort te zetten, eerst eens tot overeenstemming trachtte te komen over het begrip, waarom alles draait, n.m. „democratie?" Het' kon dan wel eens blijken, dat deze anti-democraten bezig waren in veel opzichten tegen windmolens le vechten, Ten 2de zouden wij dezen herstellers onzer politiek bij hun vele studies ook wel een weinig verdieping in de ahlemeene en de vaderlandsche historie willen aanbe velen, Vermoedelijk kwamen zij dan wel tot de conclusie, dat proeven met absolute monarchie en regeeringen van „kleine groepen superieure krachten" al meerma len zijn genomen en veelal op mislukking zijn uitgeloopen. Dat verder ons volk en onze landsaard eeuwen door bewijzen heb ben geleverd van geen persoonlijke over- heersching gediend te zijn en daarvoor zeker na eeuwen van politieke evolutie niet te vinden zijn. Hebben deze anti-democra tische Katholieken, die zich op iedere pagina van hun geschrift op hun ongerept Katho licisme beroepen, er wel aan gedacht, dat hun fascisme gesteld het kon een oogen- blik slagen in Nederland het sein voor de revolutie zou beteekenen? Er zijn nog heri veel vragen te stellen. Maar deze zijn voldoende om aan te geven, wat het „poli tieke herstel" van deze anti-demo craten zou beteekenen, wanneer het kans van slagen had, wat het gelukkig niet heeft! (Ingezonden,) Geachte Redactie. Op een eereplaats in uw blad (eerste ko lom, eerste pag.. eerste blad, 31 Maart) mocht een gemaskerde, met name „A. van Haarlem", een onbewezen beschuldiging uitspreken tegen eenige '°den onzer Kies- vereeniging. In de veronderstelling daarmede te hun- delen naar den geest mijner medeleden, heb ik den eigen dag bij u tegen dergelijke han delwijze protest aangeteekend en „van Haarlem" gesommeerd om namen en feiten te noemen. Dit protest (laatste kolom laat ste pag. 1 April) als ook het bewijs van in stemming van den heer J. Adelaar (laatste kolom, laatste pag' 4 April) hebben thans, na ruim 8 dagen, den heer „v. Haarlem" er toe gebracht t<. antwoorden.... of liever: niet te antwoorden (zie eerste blad, eer ste pag. 9 April). Immers terwijl hij eerst deed verslaan, dat anderen tegen een „hardop zeggen" be zwaar zouden maken, zegt hij, achter het veilig masker, nu dit bezwaar zelf fe heb ben. Terwijl hij zijne beschuldiging deed in het openbaar, en dus uit den aard der zaak ge houden is tot openlijk bewijs, stelt hij nu voor, de zaak maar af te doen in een on der-onsje; hetwelk als van zelf spreekt voor het lezend publiek volkomen waar deloos zoude zijn. En eindelijk... terwijl hij erkent zelf niets te hebben gezien, noch zelfs ter be doelde vergadering aanwezig te zijn ge weest, beweert hij zijn droeve wetenschap te hebben opgedaan bij „zegslieden, die men ten volle kan vertrouwen rn gelooven." Mag ik, G. R„ naar aanleiding van een en ander u nogmaals een vraag stellen? Zoudt ook u het niet passend vinden voor die volkomen betrouwbare zegslieden, dat zij nu de taak van den heer van Haarlem maar overnamen, en aan al hunne medele den ronduit openbaarden door wie en op wat wijze zij in de vergadering van 20 Febr. j.l. hebben zien „konkelen"? PLEBAAN WESTERWOUDT. 9 April 1925. Naschrift. Er was voor dengene, die het na de verschijning van het politiek ad vies voor den heer Michielsen opnam een zeer aannemelijke reden om niet zijn per soon maar zijn argumenten te laten gelden, waarom wij bij uitzondering deze anonimi teit toelieten. Wij achtten het echter nood zakelijk de beschouwingen van ,,A. van Haarlem" aanstonds te bespreken en ge deeltelijk te weerleggen. Zoo maakte zijn stuk deel uit van een artikel op de plaats, waar nu eenmaal altijd redactioneele arti- kèlen staan. De ingezonden stukken daar tegen ondergingen het lot van alle ingezon den stukken n.m. zij vonden een toevallige plaats. Eerst daarna bleek ons de noodza kelijkheid otn iri de eerste kolommen van ons blad een rubriek' „rondom het politiek advies" te openen. Hoewel vermoedelijk overbodig, stellen wij er prijs op te ver klaren waarom de woorden van onzen hooggeachten Plebaan niet aanstonds op deze .eereplaats" prijkten. Overigens zijn wij het volkomen met de sommatie van den hoogeerw. inzender aan A. v, Haarlem en aan de betrokken leden van de Kiesvereeniging eens. REDACTIE N. HAARL. CRT. Geachte Redactie. Vergun mij nog eenmaal den lieer A. van Haarlem te antwoorden. Bij voorbaat mijn dank. Geachte heer, Te betreuren is het, dat u, die e^n kolom druks inzendt, den volgenden avond een stukje, voor u bestemd, over 't hoofd ziet. U kon toch wel zeker zijn, dat dergelijk ge schrijf niet zonder meer passeert. Ik ben nog niet overtuigd van de nood zakelijkheid van anoniem geschrijf. Mijn standpunt is: Schrijft zoo, dat een ieder weet, dieheeft het geschreven of schrijft niet, Schuilnaampjes zijn goed voor sciirij- vers van tooneelstukjes en dergelijke. Het is toch werkelijk wel wat ver gedreven, hetgeen u tegenover den HoogEerw. Heer Plebaan schrijft: als u wat weten wil, daar is het adres. Wat ik betreur is dat u 20 Febr. niet op de vergadering geweest bent. Was daar geen mouw aan te passen? De vergaderingen wor den vroeg genoeg geconvoceerd. Er stond toch zooveel voor uw candidaat op het spel. Uw zegsman heeft toch m.i. niet goed geluisterd, anders had hij kunnen hooren, dat de voorzitter zijn afkeuring uitgespro ken heeft over hetgeen u bedoelde in de laatste zinsnede. Het was niet onder, doch bij het geheele bestuur bekend, althans na de vergadering en als u de „N. H. Crt." goed gelezen hadt, dan had u in een jaarverslag eener soc. organisatie iets kunnen lezen, zoodat u de laatste zinsnede wel had kunnen laten ver vallen. U moet de couranten der laatste 14 dagen maar eens goed nazien. Wij komen elkaar zeker nog wel eens tegen nietwaar? U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, sluit ik mijnerzijds de poli- miek. JAC. ADELAAR Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bïoemententoonsteliing. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen 7 uur. Stadsschouwburg Rott. Hofstad-looneel „En als de ster bleef stille staan" 8 uur. Groote Kerk Generale repetitie „Matihaus Passion" half 2 uur. Kunsthandel F. H. Smit - Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Frau- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— 154 van 2—654 en 's avonds van half 8 half 9 uur s Zaterdags alleen "'an 92 en van half 8half 9 jur R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem- hofstraa' 1 - Alle werkdagen van v m 10—12 uut des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan Het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr_ C Bos). R. K. Leeszra! en ui tl een bibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur,^ be halve, des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van_79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martha vereeniging Bloembofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscke meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E V —«Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en heesldagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tussehen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 111.11 (Holzhaus) cn verder bi; Je leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. ii Arbeiderswomngbouw-vereeniging St. Bavo. Deze Vereeniging bezit drie complexeh woningen resp. 182, 41 en /0 stuks. De huren hiervoor zijn f 4.75, f 5,60 en f 6.50. Deze huren, betrekkelijk laag op 't oogenbiik, moe ten in de toekomst nóg lager werden, aan gezien de loonen zich nog steeds in dalende richting bewegen, aldus het bestuur. Tot nu toe is de exploitatie, dank zij het harde wer ken van het bestuur sluitend geweest. Alle woningen zijn verhuurd, geen staat er leeg. Zelfs zijn er plannen voor 85 nieuwe wo ningen, doch men kan hier niet toe overgaan omdat het moelijk is de huren lager te stellen. Men kan wel kleinere woningen zetten, doch de meening wordt gehuldigd, dat een huis minstens 2 kamers, 2 slaapkamers en een keu ken moet hebben, ja zelfs drie slaapkamers zouden geen overbodige weelde zijn, daar een gemiddeld gezin toch gerekend wordt te bestaan uit de ouders en drie a vier kinderen. Over 't algemeen komen de huurgelden goed binnen.Voor Slechte betalers is een boe testelsel ingericht. Zijn er e. v. gezinnen die de huur door een of andere geldige reden niet kunnen voldoen, dan is er bij ons nog wel een mouw aan te passen, aldus het bestuur. Wij hebben b.v. bewoners, die daarvoor vrij willig hoogeren huurprijs betalen. Bij drie beken huurschuld wordt de huur opgezegd, een maatregel, welke groote ver liezen voorkomt. Het bestuur huldigt voorts de stelling geen werkzaamheden aan de hui zen te e ichten tenzij hoognoodi oorca'; de benovdigde gelden aanwezig zij.» en dan nog worden de meeste werkzaamheden in eigen beheer uitgevoerd. Men werkt dus zoo zuinig mogelijk terwijl men op allé eventu- aliteken tracht voorbereid te zijn. Dagelijks komen aanvragen binnen om huizen te huren. Men kan dus zeggen, dat er wat de exploi tatie betreft, geen reden tot klagen is. Op 't oogenbiik is er nog geen kans de huren te verlagen, doch hiernaar wordt steeds gestreefd. Tot nu toe zijn de huren van de grootste huizen (2 kamers, 3 slaapkamers en een keuken) reeds met f 2.78 verlaagd, ter wijl de laagste huren verhoogd moesten wor den met f 0.875. Over 't algemeen genomen kan men zeggen, dat de huizen ook inderdaad bewoond wor den door arbeidersgezinnen, waarvoor zij gezet zijn. Zooals men merkt gaat deze exploitatie bevredigend. Opgave, uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren, gedurende de maand Maart 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd: 197563.24 en terugbetaald 251.190.55; derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 53.627,31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 214. Hieronder 218 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 604 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 800 en afgeschreven 6.500. Derhalve minder in- da afgeschre ven 5.700 Tot aankoop van Nationale Schuld 'ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal be drag van iOOO. Dezer dagen botste nabij de Liebrug een auto van v. d Z. uit Haarlem tegen een mo torwagen van den sneldienst der E. S. M., welke 7.55 uur uit Haarlem vertrokken was. Van den motorwagen braken eenige ruiten, terwijl de wagen verder nog eenige schade bekwam, evenals de auto. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor, erwijl geen noe menswaardige vertraging in den tramdienst ontstond. De botsing ontstond, doordat de auto voor een andere uit moest wijken en het bellen van den wagenvoerder niet hoorde. BEHENDIGHEIDSRIT. Gisteren (Donderdag) werd een behen- digheidsrit gehouden voor het beroepsper- soneel van de Schoolcompagnie van den Motordienst per motorrijwiel. De te volgen marschweg voerde over Heemstede, Lisse, Ruigenhoek, \toordwijker- hout; door het duinterrein terug naar Rui genhoek; verder over Vogelenzang, Over veen; Bloemendaal (Kopje), Ruïne van Brederode naar de Cavaleriekazerne. Gedurende den marsch moest eenmaal een reparatieproef worden verricht, terwijl na terugkeer op het kazerneterrein eenige be- hendigheidspoeven moesten worden afge legd. Onder de prijzen was als eerste prijs uit geloofd een zilveren couvert geschonken door den heer reserve-kapitein Willem Dyserinck van het Vrijwillig Landstorm korps Motordienst. Kapitein Dyserinck heeft met deze sympathieke daad wederom ge toond den militairen een warm hart toe te dragen, hetwelk treffend uitkomt nu deze daad wordt gesteld door een vooraanstaand man in de maatschappij in een tijd, waar in schier in alle kringen der maatschappij de sympathie voor hei leger langzamerhand verdwijnt en als gevolg hiervan ook wei nig waardeering meer wordt gevoeld voor de diensten die door de militairen aan der, lande werden en nog worden bewezen. Na afloop van den wedstrijd wachtte den militairen nog een aangename verrassing. Het was wederom kapitein Dyserinck die aan elk der aanwezige militairen met een toepasselijk hartelijke toespraak een door zijn Weledelgestrenge geschonken Mobili- satie-herinneringskruis uitreikte. Het behoeft geen betoog, dat èn de hulp en steun verleend bij den wedstrijd èn de schenking van de eereteekenen door Jen heer commandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst en zijne onderhoorigen dankbaar werden aanvaard, hetgeen bleek uit de woorden van dank, die na de uit reiking door den commandant en de oudste der beroepsonderofficieren tot den kapi tein Dyserinck werden gericht. Bij vonnissen van de arrondissements rechtbank te Haarlem dd. 19 Maart '25 is aan G. Vos, van beroep chauffeur, wonende te Velsen en C. Oudshoorn, wonende le Val- seroord, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van 6 maanden, welke termijn is ingegaan op 23 Maart 1925. Tegen een bestuurder van een auto is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij met de auto over een brug gereden had, terwijl de belasting van de auto 3700 K.G. was, terwijl als maximum 2.000 K.G. geoorloofd Woensdag 22 April herdenkt het echtpaar J. BrouwerSchoen den dag, dat het vóór 40 jaar in den echt werd verbonden. Dat het echtpaar veel blijken van belangstelling zal ondervinden, is reeds j.l. Woensdag geble ken. De buren en vrienden van den bruide gom verrasten het echtpaar op een schat van bloemen, terwijl deze vergezeld gingen van fraaie cadeaux. De bruidegom hoopt 10 Augustus zijn 70en verjaardag te vieren, dan zal de belangstel ling nog wel grooter zijn, want dan komt de schooljeugd van vroeger, die den heer Brou wer (die oud-rechercheur is en zeer bekend in Haarlem) zeer goed kent, zeker in grooten getale hem feliciteeren. nïxnmustm 11111 ">i\i Schijn en wezen. Er fep een oud man 'mgs de straat. Hij had den stunteiigeri g g m de grijsheid en zijn rug was lichtelijk e ojen. Hij droeg een vettifa.w.i, vuil-grijzen hoed, een statige, lange zwarte jas met een fluwee- len kraag, een uitgezakte broek, zonder om slagen en kapotte schoenen. De jaspanden vertoonden ter hoogte van het zitvlak ge deelten, die waren afgesleten en de gaten in zijn schoenen waren onherstelbaar groot. In de linkerhelft van zijn boord was een knik en de knoop van een gerafelde das zweefde halverwege den beduimelden driehoek, die door de lage vest-insnijding van zijn bovenhemd zichtbaar was. Een minister ging voorbij en meende, dat hij boekhandelaar was. Een huismoeder dacht, dat het de man was, die het geld voor het begrafenis-fonds ophaalde. Een boekhouder zeide „Daar gaat een collega van me Een student versleet hem voor een pédel. Een stenograaf hield hem ten onrechte voor een verzekerings-agent. Een dagblad-schrijver zag hem voor een uitgever aan. Een douairière meende, dat het een land- looper was en wilde hem een kwartje geven. Ten slotte kwam er een man, die vertelde, wie de grijsaard was. Het was professor X die een druk bezocht college leidt en de schrijver is van verschillende werken over Europeesche geschiedenis en politiek. In bin nen- en buitenland worden zijne groote ver diensten voor de wetenschap erkend en on langs is hij ridder gewonden van een buiten- landsche ord» STRIX. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 5954 uur en in het St. Joseph- gebouw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 5654 uur n.m. Een enkel woord over het offertje, dat gevraagd wordt voor het gebruik der dis pensation in de Vasten is wel op zijn plaats, schrijft „St Bavo Nu de verplichtingen der Vasten-wet aanmerkelijk zijn verzacht, zijn de dispen saties in deze wet uit den aard der zaak minder omvangrijk. Het is daarom verklaar baar, dat velen er de voorkeur aan zullen geven, bij het gebruik maken dier vermin derde dispensaties, de voorgeschreven ge beden te verrichten, liever dan den aal moes te storten, bij het nalaten dier gebe den vcreischt. Hoewel dit geenszins is af te keuren, zijn wij toch zoo vrij er op te wijzen, dat, wanneer de opbrengst der dis pensatie-gelden aanmerkelijk zou vermin deren, verschillende goede werken, welke tot nu toe uit de inkomsten word gesteund, daardoor ernstig schade zouden lijden. Daarom moge vrijwillige liefdadigheid een mogelijke vermindering voorkomen. Gelijk men weet. is de aalmoes door Z. D. H. den Bisschop vastgesteld op 15 ets. voor ieder, die van de dispensatie, al is het ook maar eens, gebruik maakte. Gistermiddag ongeveer kwart over 12 speelde de 2-jarige T. N., wonende in de Gen. Cronjêstraat, in de Reguliersstraat en stak plotseling de straat over. toen juist een ledige vrachtwagen naderde. Het kind geraakte er onder, waarbij de wielen over het hoofdje gingen. Ernstig gewond werd het knaanie opgenomen en door een lid van E. H. B. O. naar het Ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" overgebracht. Daar bleek, dat het kind een schedelfractuur had bekomen en rib gebroken had De ouders van he' Ind waren niet thuis. De vader is venter en dc moeder was uit werken. De toestand van het kind was hedenmorgen, hoewel iets beter dan gister, toch nog le- vensgevaarlijk. Uit Londen wordt gemeld, dat de recht bank de uitlevering van Briedée naar Neder land heeft gelast, Ingekomen is bij den ontvanger der di recte belastingen te Haarlem 5.000 we gens gewetensgeld. Naar wij vernemen, heeft de heer JJsen- dijk, halte-chef bij de E. S. M„ die onlangs bij een tramderaillement in de Tempeliers- straat ernstig gewond werd, het Gasthuis kunnen verlaten en wordt thans thuis ver der verpleegd. Het zal echter nog wei vier a vijf weken duren, alvorens hij weer in dienst kan treden. Naar wij vernemen is door de werk gevers nog geen uitsluitsel gegeven op de eischen van de autobus-chauffeurs, Volgen de week zullen daarom door den Cen- tralen Bond van Transport-arbeiders nacht- vergaderingen gehouden worden in Haar lem en IJmuiden. De voornaamste eischen waarom het eigenlijk gaat zijn; le. een rustdag per week, waarvan min stens 12 Zondagen per jaar. Ter toelichting diene, dat tihans geen enkele vrije- of va- cantiedag wordt gegeven. 2e. een 8-uren arbeidsdag, daar er tot nu toe dikwijls 13 a 14 uren wordt gewerkt. Slechts 2 werknemers laten 8 uren per dag werken. Als het weer even mooi blijft, als de laatste dagen reeds het geval is geweest, zullen de Paaschdagen ongetwijfeld veel bezoekers naar Haarlem en omgeving brengen. Vooral ook de bloemententoon stelling zal dan velen trekken. De tram maatschappij heeft zich reeds op een druk bezoek voorbereid. Op de lijn Amsterdam Haarlem—Zandvoort zal tijdens de Paasch dagen om het kwartier een vierwageftdienst rijden, terwijl om het half uur dan nog extra-diensten zullen rijden. Ook op de andere lijnen, zooals die naar Heemstede, zal al het beschikbare materieel in dienst gesteld worden. Hedenmorgen te ongeveer kwart' over tien, passeerden op den Amsterdamschen Straatweg, tussehen Halfweg en Slotcrdijk, de auto's van de firnia Cortissos, bananen- handel, alhier, en van de firma de L. uit Halfweg elkaar. De voorwielen der beide aulo's raakten elkander, naar men ons mededeelde, door het te weinig uithalen van de auto-bestuurder van de 'L. De auto der firma Cortissos maakte door den schok een halven slag om en kwam dwars over de rails der E, S M. te slaan, waardoor het tramverkeer eenige vertraging ondervond. Het voorstel van de auto der firma Cor tissos werd in elkander gereden terwijl dc chef der firma de knie bezeerde. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging verzoekt ons het volgende mede te deelen: Op Zondag 26 April a. s. wordt gestemd over het politiek advies of voor de alpha- betische lijst. Het bestuur heeft gemeend te moeten zorgen, dat de contributie voor dien Wij ontvingen van de vereeniging ..Kin dervoeding", het eenvoudige berichtje, dat zij aan warm voedsel uitreikte: Maandag 171, Dinsdag 171 en Woensdag 203 porties en dat zij hiermede haar wintertaak had geëindigd. Tevens dankte zij de redactie voor de welwillendheid waarmede steeds de berichten van de dageiijksche uitreiking in dit blad werden geplaatst. De vereeniging „Kindervoeding" is een ieder dankbaar die haar behulpzaam is ge weest, de menschen die steeds bijdroegen om de vereeniging te steunen, zoowel door het geven van geld als het beschikbaar stellen van zalen of anderszins. Dit is zeer zeker mooi, doch mogen wij, Haarlemmers de Vereenging wel dankbaar zijn voor de vele en mooie arbeid die zij verricht, el- ken winter weer moeten wij haar wel dank baar zijn voor de goede voeding van zoo vele kinderen. Dag in dag uit wordt erdoor verschil lende menschen gewerkt om een werk van naastenliefde uit te oefenen, een werk wat tegenwoordig zoozeer noodig is, doch dik wijls wordt vergeten, in een -tijd dat ieder voor zichzelf leeft en werkt. Dank voor de zorgen en moeiten welke de vereeniging besteedt aan dit heerlijke werk. Hun eenige dank, en zij verlangen ook niet meer, is een lach van de kinderen, dc voldane gezichten en de schitterende oogen wanneer zij goed gevoed weer naar buiten trekken om te spelen en ravotten. Doch niet alleen de kinderen worden ge baat met dit voedsel. Ook vele gezinnen al is het dan ook indirect, krijgen dikwijls voedsel. Rijen menschen staan dagelijks te wachten op het overblijvende voedsel. Ook hun dankbaarheid is groot. Laten wii dit werk dan ook zooveel mo gelijk steunen. Beter zal men zijn geld nim mer kunnen besteden. Wii meenden dan ook niet te mogen na laten deze bescheiden vereeniging onzen op rechten dank te betuigen voor rl wat zij voor de vele arme menschen doet. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Stilstan^ OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. -f Heb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert- t JOHN. P. ROCKEFELLER. datum geïnd moet zijn ten einde een zuivere stemming te krijgen. De leden worden du» beleerd verzocht de contributie bij de eerste aanbieding zooveel mogelijk te voldoen. Door dezen maatregel kan ieder in het bezit zija van zijn of haar nieuwe coatributiekaart. Op vertoon hiervan wordt u op het stem bureau een stembiljet verstrekt. Piet stem bureau houdt zitting in het gebouw St. Bavo van tien tot zes uur. Het bestuur verwacht dat een ieder mede leeft en flink opkomt om te stemmen. Voor den komenden verkiezingstijd heeft het bestuur het volgend programma vast gesteld. Het heeft alles gedaan om dat pro gramma vast te stellen en zoo, dat ieder# vergadering iets bijzonders geeft. Als nu de leden zorgen, dat de vergaderingen uitste kend bezocht worden, dan kan het niet anders of de strijd zal eerlijk en oprecht gestreden worden. Het bestuur heeft bereids de sprekers gevraagd hun onderwerp ken baar te maken, opdat dit gelijk met de mededeeling van de stemming op 26 April bekend gemaakt kon worden. Alleen van den Zeercerw. Pater Barro- meus weten wij het niet, dat blijft nog eene verrassing. De vergaderingen beginnen precies op tijd, opdat deze ook weer op een behoorlijken tijd geëindigd zijn. Vrijdag 24 April: le spreekster: Mevrouw BronsveldVitringa, onderwerp: „De Poli tiek van den dag". Vrijdag, 24 April: 2e spreker: Mr J. B. Romans, onderwerp: „De R. K. Staatspartij, har.- beginselen en hare geschiedenis.' Vrijdag, 15 Mei: le spreker: den heer C. v. d. Bildt, onderwerp: „Onze Politiek. Vrijdag, 15 Mei: 2e spreker: de heer Chris M. Jansen, onderwerp: „Juli en het lands belang." Vrijdag, 5 Juni: spreker de Zeer Eerw, Pater Barromeus de Greeve. Vrijdag. 26 Juni: spreker Mr. J, B. Bo- inans, onderwerp: De R. K. Staatspartij in de laatste tien jaren. De mogelijkheid is niet uilgesloten, dat'op de laatste vergadering nog een tweede spreker komt. Dit kan nog niet medegedeeld worden, omdat nog geen antwoord op oo» schrijven is ingekomen. Ten overvloede zij nog vermeld, dat elke vergadering per advertentie wordt geconvo ceerd. Een ieder houdt dus voorloopig deze avonden vrij voor de buitengewone ver gaderingen der R. K. Kiesvereeniging. Vorig bedrag 159.71 Ter eere van St. Joz.f, van H. te Velseroord !«-"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1