Uil liet leven van Plus IX. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. Waar Abraham den mosferd haait zal niemand intressseren. ,Het is van heel wat méér belang puik Paaschbroed te tractearen. S.echts FRANKEM's Paascbferood op deli disch stelt U volmaak! tevreden. Dat FRANKEN's Paaschforood prima is heeft niemand ooit bestreden. DE INTERNATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING. DE STOF OP DE WEGEN. „De Barre Winter". R. ïC. Graf. Tooneelclub „Amicitia". Gevonden dieren en voorworpen. MUZIEK. BURGERLIJKE STAND Van Onze Rechtbank. Groote brand. 2 millioen K.G. stroo verbrand. ZANDVOORT. HALFWEG HILLEGOM. BENMEBROEK. VELSEN HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. IJMUIDEN. SFAARNDAM. ASSENDELFT. I Heden te 10 uur, kwam de Internationale Jury in het hoofdgebouw bijeen, ter beoor- dceling der derde tijdelijke tentoonstelling. Lij telt ongeveer 100 leden, waarvan een zestigtal buitenlanders, afkomstig uit de ereenigdc Staten van Noord Amerika, België. Brazilië, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Groot Britannie, Hongarije, Italië, Noorwegen, Tschechoslowakijë, Zweden en Zwitserland. Namens het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, dat oijna volledig aanwezig was, heette de voorzitter, de heer E. H. Krelage, de jury achtereenvolgens in het Fransch, Duiisch en Engelsen welkom. Hij sprak zijn vreugde over uit, na een tusschenruimte van 15 taren, weer zoovelcn vooraanstaande man nen op tuinbouwgebied als juryleden te mogen begroeten en wees er op, dat inmid dels veel in de wereld verouderd is, maar cie liefde voor de natuur en de bloemen misschien nog is toegenomen. Dc Nedcrb.ndsche tuinbouwers hebben ge meend, dat het oogenblik gekomen was, om met alieen -een revue te houden over de nieuwe aanwinsten en verbeteringen van de Nederlandschen culturen, maar, voor •roever mogelijk, ook over die van andere lanaen. Spr. wees op de belangrijke plaats, die de derde tijdelijke tentoonstelling in het ge heel der tentoonstelling inneemt en zeide, dat alleen reeds hetgeen daar op het gebied van nieuwe Rhododendronsen Azaleas te zien is, de reis der juryleden rechtvaardigd. ten slotte wees de heer Krelage op de grootc liefde voor bloemen bij de Engelsch sprekende vc'ken, die bijvoorbeeld te zamen jaarlijks niet minder dan 80 van de bloembollen, die geëxporteerd worden, ge bruiken. In 't bijzonder heette hij de afge vaardigde van de Royal Horticultural So ciety te Londen welkom, tot welke maat schappij de Algemeene Vereeniging voor Bloei, bollcncultuur reeds zoovele jaren in vriendschappelijke betrekking had gestaan, om te eindigen met de verwachting uit te spreken, dat zeker alle juryleden het zou den toejuichen, to vernemen, dat den eerste afgevaardigde der R. H. S., Sir William Lawrence,^ Bart, zich bereid verklaard had -.e< pres' ii m der jury te aanvaarden. Daarop aanvaardde Sir William Lawrence aanf»ebodcn voorzitterschap. Sir William Lawrence verklaarde in het Hol landse!» te willen spreken, doch vreesde, dat in dat geval hetmeerendeel der aan wezigen hem niet zou verstaan. Hij roemde Heiland als een land dat in bloemencultuur een wcreldrerutatie geniet en stelde een gouden medaille beschikbaar, wat een ap plaus der aanwezigen uitlokte. Hierna vroeg net woord ladame de Vilmorin, die namens haar overleden man, Philippe de Vilmorin van Parijs sprak en eveneens een gouden medr-'lle beschikbaar stelde. Nadat nog door den heer Krelage eenigc mcdedeelingen van huishoudelijken aard v aren gedaan, werd de jury in 10 secties Verdeeld, die dadelijk hun arbeid begonnen. s= Bood de eerste tijdelijke tentoonstelling ree as veel fraais ie genieten en trok ook de tweede aller bewondering, de Paasch- ter'r. ;.n.;te:i-ng, welke vandaag geopend is, overtreft nog de beide vorige. De %xpositie is in alle opzichten cenig, terwijl de schit terende inzendingen aller bewondering zul len trc!:ken. De prachtige groepen getuigen vrn. buitengewone structuur en het fraaie uitzicht maakt een bezoek aan de tentoon- stolling overwaard. Morgen komen we uitvoeriger er op terug. Maatregelen voor de Feestdagen. De komende Paaschdagen, vooral met het ac op de gróote Bloemententoonstelling ■ecntvaarcigen zeker de verwachting van een zeer druk bezoek, als tenminste het weer maar een weinig wil meewerken. En het noodzakelijk gevolg van zulk een druk bezoek i; een enorm vèrkeer van auto's, motoren, fietsers en het daarmede ge paard gaan van lange en dichte stofwolken op dc wegen, die het rijden en nog meer net wandelen vrijwel onmogelijk maken. Dc onlangs toegepaste besproeiing met de eeremulsie is gebleken een afdoend stofbe- itnidingsmiddel te zi;n en de gemeentelijke reinigingsdienst is dan ook in dc weer om al iel mogelijke te doen om het hinderlijk stof lagen tegen te gaan. V andaar, dat Zaterdag a.s. de toegangswe gen, vooral naar de tentoonstelling een flinke oeurt met de teeremulsie zullen krijgen Bovendien meende men bij den reinigings dienst ook wel, dat een fiksch regenbuitje het werk zou komen vergemakkelijken, want uaarioe liet de lucht zich wel aanzien. Mocht het intusschen noodig zijn, dan zou den op den 2o!en Paaschdag de sproeiwagens nog hulp kunnen verïeenen. Heemstede is eveneens niet achtergeble ven. De Binnenweg, vrijwel de drukste ver keersweg in deze gemeente, is onder nanden genomen en ook de sproeiwagens zullen het hunne er toe bij kunnen dragen. Als nu het weer medewerkt, zullen we Zondag en 'laandag nog eens van een echte ouriorwetsche Bollen-Paschen kunnen spre- ken. r De welbekende zwerver De Bruin („De Barre Winter' is wederom ter verolegin* opgenomen in het ziekenhuis „St. Joannes ne Deo Hij heeft daar een' niet-ernstiffc iperatie ondergaan en maakt het thans heel goed. Bovengenoemde vereeniging geeft Zon dag 19 April haar eerste uitvoering '•oor Ie .en van den Grafischen Bond en in- •roducée s ,n het gebouw „St. Bavo", des avonds 7.30 uur precies. Opgevoerd wordt ..Napolern's Horloge" kluchtspel in 3 be kijven, door Jan Verhoeven. Een beperkt aantal introducties zijn a.s. Zaterdagavond van 8—9 uur in het ge bouw „St. Bavo" verkrijgbaar. De avond wordt opgeluisterd door een Jazz-band-orkest. v l e.-ug ie bekomen bij: C. van Hinie, L. Wijngaardstraat 9, armband. H. «Loods, Em- •nastraat 18, bal. P. Tjeertes. Haarl.liede- itraat 4, ceintuur (ketting). L. Miezenbeek, L» xlecrenstraat 52, duimstok. A, Oosten, Javastraat 34, dameshorloge met ketting. J. v. d. I.cer, Busken Huetstraat 13, glacé heerenbandschoen. Aangereden op de Am- sterdamschevaart, hondje (geel) Fauna. Holst, Kr. Heerenstraat 11, hondje (Geel), Fauna. Haak, Tulpenstraat 7, hondje (geel) Fauna. K Souverein, Talmasiraat 12, hecrenhoed. W. Beriemon, Nassaulaan 34b., kaart han delsregister. A. Maat, Bloemertstceg 18, autolaniaarn. F. v. d. Waals, Glasblazer- straat 19, kindermuts. Velthuysen, Burgwal 60, mat. H. J. Oudman, Tulpenstraat 17b., pakje plaatwerken. J. Warren, Zoetestraat 21, postduif. Scholte, Gierstraat 57, porte- monnaie met inhoud. Smit, Graaf v. Wied- straat 19. portemonnaie (kinder). H. Heijne, Spaarne 24 rood, rijwielbel.merk. H. Hedde, 2e Vooruitgangstraat 15, rijwïelbel merk. P. Herman, Kousebandslaan 6, schoolrap port. J, Klein, Benviljocnstraat 24a, schoen tjes H.O.V. Laatste Ledenconcert. De violiste Betsy Schrik bracht ons naast Chausson's concert is Es („Pcèrne") het twee de concert van Max Bruch. Voor hen, die van Bruch slechts het beroemde eerste con cert in g moll kennen en misschien eens een enkele maal zijn Schotsche Fantasie hebben hooren spelen, kon 't interessant zijn, ook dit tweede concert eens te hooren uitvoeren, dat evenals zijn derde vioolconcert in den toon aard van d moll staat. Het is het concert waar voor de groote violist Sarasate trachtte inte resse te wekken, toen hij op een van Bruch's reizen naar Engeland deze muziek introdu ceerde bij de kinderen Albions de compo nist dirigeerde toen zijn „Orpheus", zijn eerste groote werk voor gemengd koor en orkest. Sarasate heeft nadien nog tallooze malen het concert gespeeld in de muziekcentra van Duitschland, maar de hoorder, die zijn ver wachtingen had gespitst op de muziek in den geest van het eerste concert dat terecht zijn roem draagt, kwant ietwat bedrogen uit. De muziek is zuiver violistisch geschreven en voor den executant als zoodanig zeer dank baar. De hoorder echter kan zich niet ont trekken aan de eenigszins vreemde indeeling der stof. Waar hij een breed strcomend can tilene verwacht, ontmoet hij een middeldeel dat hij in zijn vorm niet zoo aanstonds over ziet, ofschoon het knap is geconstrueerd en bij een meermalig aanhooren, niet zal na laten, indruk te maken. Chausson vermeed elke herinnering aan den traditioneelen vorm, en Betsv Schrik, die dit concert, dat door den componist „Poème" is gedoopt, met fraaien tdon en alleszins gelukkig voordroeg, wekte met deze muziek gewaarwordingen, die ons meer innerlijk beroerde dan dit twee de concert van Bruch. Betsy Schrik heeft een warm cantilene, een gave techniek, en, zoo zij zich heeft ingespeeld, een levendige voor dracht, die verder gaat dan de noten alleen. Zoo boeide zij, toen zij na de pauze het Poème van Chausson voordroeg, meer dan vóórdien bij Bruch, en kwamen eerst hier haar mooie violistische eigenschappen recht voor den dag. Evenwel was er ook bij Bruch genoeg dat aanleiding gaf, haar bekwaam heid, naar de rechte waarde te schatten. Met groote volgzaamheid en bij Chausson ook in de rechte kleurgeving, speelde het orkest zijn interessante partitie. Dc soliste erkende dit terecht en gaf hiervan aan Nico Gerharz en aan het orkest ondubbelzinnige blijken. Het orkest, dat nog zeer onlangs met de symphonie van Franck zulke verrassende din gen deed, voerde thar.s zeer gelukkig uit Charpentier's orkest-suite, het werk dat den componist in zijn vaderland en daarbuiten bekend maakte. Een werk, dat-wij hier vele malen hopen te hooren uitvoeren, niet slechts cm de fraaie soli, die de heeren Louis Schuyer en F. Leldner kostelijk uitvoerden, maar vooral om de gelukkige wijze waarop dit stuk impressionistische, zij 't wat weekelijke muziek hier bij zijn eerste uitvoering groote belangstelling wekte. In 't derde deel speelde de heer Puscn de alt-saxophone. In 't volgende muziekseizoen zullen wij ongetwijfeld deze cyclus in zijn geheel hoo ren uitvoeren. Van de beide thans niet uitge voerde slotdeelen Sorrento, en Napels, heb ik onder Ed. Colonne's leiding sterke in drukken behouden, toen hij tegelijk met de derde symphonie van Saint Saëns deze „Impressions d' Italië" uitvoerde. Ze zijn heusch de moeite waard. Voor dit programma zou de suite in haar geheel te veel ruimte vra gen. Een volgend maal alzoo Met Beethoven's achtste symphonie in een lichtrankende, vlottende weergave, en met de ouverture „Princesse jaune" van Saint- Saëns was er op dit programma een goede indeeling der meesters van Duitschen en Franschen bodem. Wij hopen, nog uitvoerig gelegenheid te hebben, overzichtelijk het goede en mooie, dat in dit muziekseizoen de H. O. V. ons bracht, te bespreken. C-. J. K. Ondertrouwd: 10 April, P. H. Teunis en H. Vogel. Geboren: 7 April. d. van M. J. v. d. Plas Schoemaker. z. van E. H. de Graaff v. Zandvoord. 8 April. d. van A. R. v, Velthovenv Ophem. 9 April. z. van J. L. JoppeGrandia. 10 April. d. van H. M. de Bicv. Dijk. Overleden: 8 April. B. C. Nel, 19 jaar, Merkmanstraat. 10 April. K. Boelens Scholtens, 67 j'aar, Ravesteeg. De diefstallen aan de Centrale Werkplaats. Donderdagmiddag stond voor de Haar» lcmsche Rechtbank terecht dc 40-jarige fa brikant J. A. W. D., verdacht van heling van gestolen goederen, ontvreemd uit de Centrale Werkplaats der Ncderlandschs Spoorwegen, alhier. In 1924 had hij van E. A. V. en G. G. blokjes tin gekocht. Deze blokjes waren uit de Centrale Werkplaats ontvreemd, want zij droegen het merk E. S. M. Beklaagde ontkent echter geweten te heb ben. dat het tin van diefstal afkomstig was. Ook ontkent hij, als zou hij tot een van degenen, die hem het tin verkocht, gezegd hebben: Als je gesnap', wordt, denk cr om, 't is niet van mij. Van V. had hij tin gekocht in 1923. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf van 9 maanden met aftrek van voorarrest. Als pleiter trad op mr. ten Bokkek Spr. wijst er op, dat volgens de dagvaar ding beklaagde terecht staat, terzake dat hij in 1924 van E, A. V. en G. G. tin, afkom stig van diefstal, hacf gekocht. Van E. A. V. heeft beklaagde slechts tin gekocht in 1923, Wat G. G. betreft, deze werd in een vorige terechtzitting, beschuldigd van diefstal, van alle rechtsvervolging ont slagen. Dus waren dc goederen, die bekl. van G. kocht, niet van misdrijf afkomstig. Bovendien kocht bekl. het iin niet, zooals men feitelijk koopen mag verstaan. Hij smolt het tin op en gaf het door aan een zekere K. Hij zelf ontving alleen het smeltloon. Hieruit volgt tevens, dat bekl. van deze transacties niet veel voordeel trok. Nog haalt spr. eenige andere omstandigheden van meer intiemen aard aan, waarom hij een clemente straf bepleit. Spr. hoopt, dat op de door hem in eerste instantie aange haalde argumenten vrijspraak van beklaagde zal mogen volgen. Da uitspraak wordt bepaald op Donderdag 16 April a.s., te 10 uur. Dan stond terecht de 41-jarige koopman J. M. v. d. B., beschuldigd van het opkoopen en niet aanteekencn in het daarvoor bestem de register van een partij tincompcsitie van eenige duizenden kilo's, welk tin van dief stal afkomstig was, gestolen van de Ccntr. Werkplaats van de Nederl. Spoorwegen. Als getuigen zouden o. a, gehoord worden D. en V. beiden gedetineerd, terzake van dezelfde feiten. De verdediger, mr. Piiester. protesteerde legen het hooren van deze getuigen. Na beraadslaging wees de Rechtbank even wel het verzoek af om deze getuigen niet te hooren. De beklaagde verklaarde het tin gekocht te hebben voor 0.75 per Kg. en verkocht voor 1 a 1,25. Hij wist evenwel niet, dat de goederen van diefstal afkomstig wa ren. Getuige D. gehoord, verklaarde, dat bekl. eind December bij hem gekomen was en gevraagd had of hij tincompositie voor hem te koop had. Verhandeld werd een partijtje van ongeveer 400 Kg. Tevens zou bekl. ge zegd hebben: „Ik ben blij, dat jij het hebt, want ik heb er wat mee voor maar dat ver tel ik je nóóit." Bekl. ontkent dit; ten eerste kent hij ge tuige D. al jaren en niet sinds December, en ten tweede zou hij veel meer gekocht hebben van getuige. Hij wist evenwel abso luut niet. dat het tin van diefstal afkom stig was. Getuige V. verklaart ook tin aan bekl. verkocht te hebben, wat deze ontkent. Wel zou hij groenten gekocht hebben, maar geen tin. Op een vraag van den president, waarom hij de goederen dan niet in zijn register had Cpgeteekend, antwoordde bekl. dat hij dit nagelaten had, omdat het buiten zijn vak was. De Officier van Justitie, aan het woord komende, vroeg daaarop schorsing der zaak op grond van een onvolledig onderzoek en terugwijzing naar den Réchter-commissaris. Hierop hesiiste de Rechtbank afwijzend. Het O, M trok daarop zijn beschuldiging van opzettelijke heling in wegens gebrek aan bewijs, doch vond de schuldheling wette lijk bewezen. Geëisch werd hiervoor 6 maan den gevangenisstraf, onder aftrek van pre ventieve hechtenis. De verdediger, hierop aan 't woord ko mende, zeide, dat veroordeeling voor op zettelijke heling absoluut een onmogelijkheid wasi daar het niet bewezen is, dat het tin van misdrijf afkomstig is. Doch ook schuld- heiing is niet te bewijzen. De Officier van Justitie meende o. a. een bewijs te zien in 't feit van den lagen prijs Waarvoor het tin werd ingekocht. Doch nergens blijkt uit, dat de prijs te laag was. Op verschillende gron den toonde de verdediger aan, dat dc in structie zeer onvolledig geweest was. Ver volgens zeide hij, dat, waar degene, die het iin gestolen heeft,flis vrijgesproken, als ge brek aan bewijs, het tóch onmogelijk is bekl. te veroordeelen wegens heling. Verder heeft getuige K. verklaard, dat niet is kunnen vast gesteld worden ,dat er tin is gestolen. Groote partijen tin kunnen onmogelijk weggevoerd zijn, omdat zij niet onopvallend door dc controle komen. Bekl. kan dus niet gestraft worden, daar het niet bewezen is,-dat het tin "op de Centr. Werkplaats is ontvreemd. Ook is er niets in beslag genomen bij bekl. De verdediger vraagt dan ook onmiddel lijke invrijheidstelling en vrijspraak van bek.l Door de Rechtbank wordt daarop de on middellijke invrijheidstelling van bel. gelast terwijl de uitspraak werd bepaald op Don derdag 16 April. Verblindende autolichten. Doot den Kantonrechter te Haarlemmer meer was de 52-jarige E. J. F. B., arts, te Aalsmeer, veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwct Dc heer B. had in December van het vorig jaar op zekeren avond door de Haar lemmermeer gereden met zijn auto. Een tweetal veldwachters zag de auto, met verblindend licht volgens hun tnededec- ling, naderen. Zij verklaarden door het licht zoozeer verblind te zijn geworden, dat zij van de fiets moesten stappen en aan den kant van den weg moesten gaan staan. Daarop was een proces-verbaal gevolgd, met het reeds genoemde vonnis van den Kantonrechter. De heer B. was van dit vonnis in beroep gekomen. De verdediger, mr. Ris, had een deskundige bereid gevonden eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Deze werd thans gehoord. De veldwachters verklaarden reeds op een afstand van 150 Meter zoozeer door het licht verblind te zijn geworden, dat zij moes ten afstappen. De deskundige verklaarde, dat dit op zulk een afstand onmogelijk is. Bovendien brengt het dempen der koplichten voor den be stuurder, zoowel als voor zich op den weg bevindenden derden, groot gevaar mede. De Officier van Justitie meent, dat het vonnis van den Kantonrechter ten onrechte is gewezen- Artikel 15 der Motor- en Rijwielwet, op grond van welk artikel beklaagde is ver oordeeld. bepaalt alleen, dat binnen de be bouwde kom ecner gemeente niet met ver blindend licht mag worden gereden. Waar de heer B. hier buiten de bebouwde kom reed, mocht hij wel met verblindend licht rijden. Ware dit niet het geval, dan zou vrijwel alle autoverkeer des avonds onmogelijk zijn gemaakt. De Officier van Justitie eischt derhalve ook, dat het vonnis van den Kantonrechter zal worden vernietigd. De verdediger, mr. Ris, sluit zich volkomen bij de zienswijze van den Officier van Justi tie aan. Bovendien voegt spr. er aan toe, dat het zijns inziens in dit geval een vervolging is, welke opzettelijk door sommige autoriteiten van Haarlemmermeer is ingesteld om het rijden met verblindend licht op de wegen in den polder des avonds onmogelijk te maken. Ook zijns inziens vait het in de dagvaarding ten laste gelegde in het geheel niet onder artikel 15 der Motor- en Rij wielwct. Wat het dempen der lichten betreft, reeds de deskundige wees cr op, dat dit voor derden, die zich op den weg zouden- bevinden zeer gevaarlijk kan zijn, daar de autobestuurder door het plotseling doovcn, geen uitzicht voor den wagen heeft en dus gemakkelijk een fietsrijder, welke voor den wagen rijdt, kan worden aangereden, voor al omdat de rijwielen nog geen roode re flectoren aan het dchterwie! dragen. In belang van de veiligheid van het ver keer meent spr,, dat wel spoedig dergelijke reflectoren verplichtend zullen wórden ge steld; bovendien zijn reeds proeven geno men met niet verblindende en toch vol doende schijnende autolampen. Een en ander resumeerende vraagt plei ter vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 16 April a.s. Voor dan inhoud van deze rubriek stel! Redactie zich niet asnsorakelüV. TUBERCULOSEBESTRIJDING NACHT- VE'fL1GHF: BSDIF.NST EN EMMABLOËM» COLLECTE. Geachte Redactie. Hoe rijmt zich dat tezaam, hoor ik u zeg gen, We zullen het u vertellen De nacht- veiligheidsdienst doet al zijn best om de le den, die bij hem aangesloten zijn, tegen die ven en inbrekers te beschermen. De Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose. de t.b c. Veiligheidsdienst doet al haar best om alle inwoners in Haarlem en Omstreken, lid of geen lid, te beschermen tegen een sluipmoordenares, die duizend en duizendmaal gevaarlijker is vóór u en voor uw kinderen dan de grootste misda diger. Wordt daarom allen lid van de plaatse lijke tbc,-veiligheidsdienst Consultatiebu reau Ged Oude Gracht 41 en steunt de Em- mabloem-CollectC op Woensdag 29 April a.s. Hoe meer steun de t.b.c.-veiligheidsdienst ontvangt, hoe .beter, hoe meer afdoende zij U kan beveiligen tegen de tuberculose. En wie komt zich alvast opgeven voor de Emmabloem-collecte aan het C.-B boven genoemd? Hoe eerder dat gebeurt, hoe aangenamer het voor het Dames-comité is, belast met het moeilijk werk der indeeling. HET BESTUUR. LONDEN, 10 April, Een groote brand heeft gewoed in de Mo-Cowans Confectie fabrieken nabij Falkirk in Schotland. De schade bedraagt 10.000 p.sterling. VEENDAM, 11 April. Bij de Cartonfa- briek' de Phoenix is ruim 2 millioen K.G. stroo door onbekende oorzaak verbrand. De fabriek bleef behouden; verzekering dekt de schade. Teekenonderwijs. Dinsdagavond om streeks 7 uur opende de Burgemeester de ten toonstelling van het werk, dat door de leerlin gen van den teekencursus was gemaakt. Het speet hem dat er zoo weinig belangstelling werd getoond voor dit werk, want hij wees er op, dat al mag men practisch zeer goed zijn voor zijn vak, men er theorethisch veel van moet weten. Hierna bracht Z. Edelachtb. het verslag uit en deelde mede dat de cursus op 6 October 1924 werd aangevangen en be ëindigd v:erd op den 27 sten Maart 1925. Om te voorkomen dat de gemeente geen greotere uitgaven voor het teekenonderwijs had dan vorige cursussen werd besloten elke klasse een avond in het handteekenen te on derwijzen, zoodat de leerlingen van elke klasse drie avonden rechtlijnig teekenonder wijs ontvingen en een avond handteeken- onderwijs. Het wordt betreurd, dat de regeling blijk baar niet zonder nadeeligen invloed is ge weest op het rechtlijnig teekenen. Het is dan ook zeer duidelijk merkbaar dat de vorderin gen in dit onderwijs niet zoo ver strekten als andere jaren. Niettegenstaande dit feit, zal in verband met het zeer nuttige van een be grip van handteekenen voor den ambachts man het College van Burgemeester*en Wet houders in het najaar weder worden geadvi seerd tot het laten voortbestaan van den cur sus in handteekenen. Aanvankelijk werd deel genomen door 32 leerlingen, die ingedeeld werden in 3 klassen. In het eerste leerjaar waren 12 leerlingen, in het tweede leerjaar ook 12 en in het derde leerjaar 10 leerlingen. Voor het volgen van andere cursussen werd na aanvraag geregeld lesverzuim toegestaan. Een verblijdend verschijnsel mag het heeten, dat wil ekeurig lesverzuim dit jaar slechts tot enkele gevallen beperkt bleef, waardoor de animo dus groot genoeg mag worden genoemd Het gedrag der leerlingen kon beter, in het begin moest zelfs een enkele maal de hulp der ouders worden ingeroepen, om hunne kinde ren tot meer serieus-zijn aan te sporen. Voor namelijk wordt hierbij gedacht aan de voor de oudere leerligen ongewone regeling van het handteekenen. Gelukkig werd door hen spoedig het nuttige van handteekenen inge zien zoodat verdere maatregelen konden uit blijven. 'Onderwijs werd behalve handteekenen ge geven in le. Figuur en projectie tsekenen le leerjaar 2e. Constructie en meer uitgebreid projectie- teekenen 2e leerjaar. 3e. Trap-en kapconstructie en beginsel van platte gronden 3e leerjaar. Overeengekomen werd de volgende leer lingen voor een prijs in aanmerking te doen komen. le leerjaar le. pr. Jan Veth. Passerdoos 2e. pr. Oscar Brink. 2 driehoeken 2e. leer jaar le pr. C. ten Broeke 2 driehoeken, 1 teekenhaak en 1 maatlat 2e pr. J. Boon, 2 driehoeken 3e pr. Jan van Duyn 1 maatlat. 3e leerjaar 2 gelijke prijzen Jos, van Deur- sen 1 portefeuille en C. van Leeuwen 1 porte feuille. Voor handteekenen le pr. D. Keuning 1 verfdoos 22e pr. E. de Mes, 1 verfdoos 3e prijs J. van Deursen 1 verfdoos. Brievenbus verniel®.Zondagavond is door eenige baldadige jongelui de brieven bus staande op de hoek Marisstraat en Brede- rodestraat, vernield. Hedenmorgen is de bus weer hersteld. Het is te hopen, dat de daders ontdekt worden, en hun straf niet zullen ont gaan. UITVOERING TEN BATE DER NIEUWE R. K. KERK. Binnen enkele dagen zullen de Katholieke inwoners van Zandvoort andermaal in de gelegenheid gesteld worden hun liefdadig heid te toonen. Maar dit blijk van milddadigheid zal hun gemakkelijk vallen, immers zij zullen het nuttige met het aangename kunnen verheu gen. Nog zeer goed zal men zich de successen herinneren, welke de nog zoo kort geleden opgerichte R.-K, Tooneelclub kon oogsten bij haar eerste uitvoeringen ten bale der R.-K. kerk. Twee avonden was de zaal van „Zomer- lust" overvol. Thans, op 2den Paaschdag, a.s. Maandag avond zal zij weder in „Zomerlust" voor de Zandvoortsche bewoners optreden én hot is te hopen en zeker te verwachten, dat deze nieuwe uitvoering ten bate van de nieuwe .R.-K. kerk minstens evengoed zal slagen, d;m dc vorige. Duivensport. Nu de lente in het land is, komt de duivensport weer in actie. A.s. Zondag houdt de Postruivenvereeni- ging ,,de Postrüif" haar eerste vluciit van af Aalsmeer, ter-wijl „de Luchtpost" te Zwa nenburg dezelfde vlucht houdt den 2en Paaschdag, Geen ontslag. De directie van de N.V. Van Waveren's Blocmbollenhandcl „Leeu- wenstein", verzoekt ons mede te deelen, dat het bericht, als zou zij ontslag gevraagd hebben, van allen grond ontbloot is. JUBILEUM J. VAN DONSELAAR. Den 23en April a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de tuinbaas van huize „Man pad" de heer J. van Donselaar bij de fa milie van Lennep werkzaam is geweest. Op 11-jarigen leeftijd kwam de jubilaris als leerjongen in den tuin bij wijlen den heer A. van Lennep en na diens overlijden bleef hij op cle plaats werkzaam bij mevr. de wed, van Lennep. Toen de vorige tuinbaas C. de Wilde op 20 Aug. 1900 werd gepensioneerd, volgde de heer van Donselaar hem in deze functie op. De heer v. D. is op cultuurge bied algemeen bekend, is bestuurslid van de Haarl. Groenten en Bloemboilenveilmg en bekleedt bij verschillende vereenigingen in Bennebroek en Heemstede een plaats in het bestuur, terwijl hij meermalen op ten toonstellingen van groenten, fruit en bloe men werd bekroond. Ook op de pluimvee fokkerij heeft de jubilaris zich sinds jaren toegelegd en de verschillende bekronin gen, die op verscheidene pluimveetentoon stellingen door hem -werden behaald, zijn de getuigen dat hij ook op dit gebied zijn sporen heeft verdiend, In Mei van dit jaar zal hij daarbij 20 jaar als onbezoldigd rijks veldwachter dienst hebben verricht en ver trouwen we dan ook, dat het dezen plicht getrouwen en door ieder geachten jubilaris op 23 April niet aan belangstelling zal ont breken. STRAATWEG VELSEN-IJMUIDEN. Een wetsontwerp is ingediend tot over brenging van den Rijksstraatweg van Vclsen naar IJmuiden in beheer en onderhoud bij de gemeente Velsen. Blijkens de Memorie van Tóelichting heeft de gemeente Velsen den wensch te ken nen gigeven, den Rijksstraatweg van Velsen naar IJmuiden in beheer en onderhoud over te nemen. In het Rijksbelang bestaat tegen die overneming geen bezwaar, terwijl zij voor de gemeente van belang is met het oog op de steeds voortschrijdende bebouwing langs den weg, waardoor de gemeentelijke bemoeiingen met een weg (aanleg van voetpaden, rioleerin- gen enz.) in voortdurend sterker mate toene men. De Rijksbijdrage van f 10.000 is een matig bedrag, in aanmerking genomen, dat het Rijk voor de betaling van dat bedrag bevrijd wordt 2an onderhoudskosten van een weg van ruim v K, M. en gelet op de omstandigheid, dat bij den weg niet alleen plaatselijke, maar ook al gemeene belangen zijn betrokken o.a. word: voor de velete IJmuiden gevestigde Rijks diensten van den weg gebruik gemaakt. Op een mooien zomeravond vn het jaar 1853 maakt Pius IX een wandeling in den Vaticaanschen tuin. De dag was erg inge spannen geweest. De H. Vader sprak weinig; t hoofd zat Z, H. vol zorgen en de gevaren en nooden der Kerk gunden zijn gedachten j geen rust Al voortwandclend, zag de Paus opeens tusschen het groen een kleinen jongen staan, met zijn beide handen vol bloemen.'t Was wel niet vermetel geoordeeld, dat de bloembed den van 's Pausen tuin het hadden moeten ontgelden. De bengel had .den H Vader pas gezien, of hij' verschoot von kleur, liet de bloemen vallen en keek bedremmeld voor zich uit, in afwachting van wat er gebeuren ging. Pius IX, gelijk men weet, de goedheid in persoon stapte op den knaap toe en vroeg vriendelijk, waar hij die mooie bloe men toeh gevonden had. „Hier in dezen tuin," klonk het bedeesd, uit den knaap. „Maar waarom wierp ge ze weg, toen ge- mij zaagt aankomen?" „Moeder is ginds achter in den tuin. Zij heeft mij verboden, de bloemen aan te, raken." „Gij hebt dus niet naar haar geluisterd? Onthoud het goed, mijn kind, ongehoorzaam heid is iets leelijks, afkeurenswaardig. Maar ik zie aan je tranen, dat ge er spijt over hebt. Dat vind ik mooi. In naam van je moeder en in je eigen naam vergeef ik je misslag. Ge krijgt nu ook andere bloemca, Hoe vindt ge die witte rozen?" „Wat een mooie bloemen, H. Vaderi" „Nu, pluk dan een mooie bouquet. Ik geef cr u verlof toe." De jongen bedankte den H. Vader vootf zijn goedheid. Slechts één witte roos zou hij gaarne hebben en zijn moeder willen brengen. De goede Pius IX hernam verbaasd: „Maar één roos?? Wat hebt gc nu aan één. enkele roos?" „Moeder heeft dan een aandenken aan U", H Vader. Zij houdt zooveel van U; iederen, avond moét ik voor u bidden." Die eenvoudige woorden vervulden 't hart van Pius IX met een wonderbare zoetheid. Hij legde zijn hand op het hoofd van den knaap en wilde zijn naam weten, „Ik heet Lioncllo,gaf deze ten antwoord. Nog een paar oogenblikken rekte Pius IX 't gesprek, lei dan den jongen zegenend zijn hand op en v/ilde dan verder gaan. Dit scheen Lioncllo te bedroeven. Zijn vroolijke trekken veran derden plotseling en hij richtte een paar bezorgde vraag-oogen op den Paus. Wat een vreugde voor den knaap, dat dc H. Vader in zijn oogen den stillen wensch las. „Ge hebt nog iets op. 't hart. Kom, zeg het maar." Aarzelend en vreezend, dat hij wellicht te ver ging, vroeg hij .den Paus: „H. Vader, gij hebt mij gezegend, ofschoon ik uw bloemen vertrapt heb. Hebt gij geen zégen voor mijn. vader, die tegen uw soldaten gevochten heeft?" De angstige vraag was er uit en de groot moedige Pius antwoordde: „llt zegen hem." „Hij is dus niet meer uw vijand en gij hebt hem ook vergiffenis geschonken?" „Ik vergeef hem, gelijk ik al mijn on dankbaren kinderen hun misstap kwijtscheld." „O! dat ga ik moeder vertellen; wat zal zij gelukkig wezen!" „Ja, mijn kind, ga het haar vertellen. Maar onthoud nog deze les: Houd vee! van Jezus en Maria, weeë gehoorzaam aan je ouders en, vergeet nooit den zegen, dieft ge van den Paus gekregen hebt." De Paus ging heen en Lionello huppelde weg naar zijn moeder met zijn witte roas en -de vergiffenis van den H. Vader. Been gebroken. Een 7-jarig zoontje van den arbeider H. wonende aan den SIo- terweg alhier, geraakte Dinsdagmorgen al spelende op den Kruisweg in dc nabijheid van de Christelijke school te Hoofddorp on der een passeerend rijwiel. De jongen kwam hierdoor zoo ongelukkig te vallen dat hij een been brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vinger afgezaagd, De timmerman H. D. wonende te Hoofddorp en werkzaam le Aalsmeer geraakte Maandag met zijn beide handen in de zaagmachine. Een zijner vin gers werd bijna geheel afgesneden, terwijl z'n handen overigens vrij ernstig werden verwond. Na door dokter Bon uit Aalsmeer voor- loopig verbonden te zijn, werd in een zie kenhuis te Haarlem verdere geneeskundige hulp verleend. Rijksveldwackt. Bij ministerieele be schikking zijn aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter de heeren J. Verhoef, W. J. Ossewaarde, M. van Dongen, J. Wesse- lius, N. J. Boer en H. de Graaf, alleen wo nende in deze gemeente en in dienst van den Haarlemmermeerpolder. Jaarlijksch onderzoek. Naar wij ver nemen zullen aan het in Juni a.s. in deze gemeente te houden jaarlijksch onderzoek (inspectie) moeten deelnemen 23 verlofgan gers van de lichting 1912 en 72 verlofgan gers van de lichting 1916. Bioempjesverkoop. De jaarlijksche Em- mabloemcollecte ter bestrijding van de iu- berculose, zal in deze gemeente worden gehouden op Donderdag 16 A.pril a.s. Gevaarlijk spel. Op den Alkmaarschen- straatweg hing een jongen achter een auto die een flinke vaart had. Toen de knaap de auto losliet smakte hij tegen den grond. Hij werd in een woning binnen gebracht en verbonden. Het geval liep noga! goed af. Laat het een waarschuwing voor anderen zijn. Dekschuit gezonken. Nabij de oude sluis in het Noordzeekanaal is gisteren een dekschuit beladen met steenkolen gezonken. De schuit is omgekanteld en ligt met dc bodem naar boven gekeerd in het kanaal, Vanmorgen werd de schuit met een bok op gehaald. De oorzaak is lekkage. SCHEEPVAARTBERICHÏEN. Aangek. 7 April: Havborg, S. Valencia; Trito, S. Dublin; Bochum, S. Java; Antje, m.sch., Malmö n. Koog a.d. Zaan, Vortr 7 April. Tern, S. Londen; Felspar, S. Cork; Vechtstroom, S. Huil; Bowling, S. Leith; Margon, S. Rotterdam; Astarte, S. Bremen; Ayre, S Goole; Luna, S. W.-Indië. Gevonden voorwerpen, Een portemon naie met inhoud. Inlichtingen te bekomen bij den gemeenie-veldwaehter aldaar. PASTOOR J. M. A. BOTS. t Pastoor Bots, wiens overlijden wij gisteren reeds meldden, was 23 Mei 1868 te Nieuw koop geboren en 17 Februari 1894 priester gewijd. Hij werd kapelaan te Langeraar 19 Februari 1894, te Warmond 29 Augustus 1898 en le Amsterdam (H. Wülibrordus bin nen de Veste) 26 October 1901. Daarna werd hij pastoor te Moordrecht op 3 September 1907 en pastoor te Assende'fl 9 November 1913. We zijn in November 1867. Treurige din gen hebben zich intusschen voor de Kerk teruggeroepen, Rome verlaten, of een bende roover(s, schurken, Joden, vielen onder aan voering van Garibaldi, het pauselijk staats- gebied binnen. Rome was zelfs bedreigd. Gelukkig had de pauselijke armee het gevaar voor het oogenblik bezworen door haar ove-r winning op de Garibaldisten bij Mentana (3 November 1867), De toekomst bleef echter; nog in sombere nevelen gehuld en beklemde het hart van Pius IX. Kort na hun overwinning keerden de zou- aven naar Rome terug De Paus, de vriend zijner soldaten, verwelkomde zijn dapperen en bracht een bezoek aan het lazaret, waar ook jjewonde Garibaldisten verpleegd wer den. Hij bleef voor ieder bed stan en had voor allen, vriend en vijand, een troost woord over. Opeens stond de H. Vader ver baasd stil. Had hij dien man daar niet meer gezien? De trekken van zijn gezicht kwamen hem zoo bekend voor. En intusschen fluis-1 terde men het Pius in de ooren: „Dat is een carboftaro. De dood is niet ver meer en toch wijst hij de hulp des priesters af." „Arme man," lispelde de Paus zachtjes en zag den gewende nog scherper aan. Dan nam hij diens hand in de zijne en begroetta dc zieke met: „Lionello!" De jonge man sloeg zijn oogen op en zag het goedig gezicht van den Paus. En deze ging zashtjes verder: „Kent gij mij nog? Weet ge nog, dat ik u eens als kind in den tuin van het Vatieaan een witte roos ten ge schenke gaf?" Hat weinigje bloed, dat de gewonde nog had, steeg hem omhoog, zoodat hij lichtelijk kleurde. „O ja, ik herinner 't me nog. Waf was ik toen gelukkig!" „En thans zijt ge ongelukkig, niet waar?" „Hoe is er voor mij geluk mogelijkl Ik heb niemand, die mij bemint." „Maar gij weet toch wel, dat ik 'n vrienu, een vader voor u ben?" „Neen, dat dat kan ik niet, ik heb tegen u gevochten en mijn leven lang heb ik veel kwaad gedaan." „Als gij spijt hebt over uw zonden, wil God u van harte vergeven. Betreurt gij dan dan niet uw misslagen, mijn kind?" Dé H. Vader legde in zijn oorden zoo vee! liefde en medelijden, dat het hart van den carbonaro vyeck werd als was. Tranen stroomden langs zijn wangen. „O, H. Vader," smeekte hij na eenige oogenblikken van stilte, „scheld ine toch alles kwijt. Ik heb mij aan valsche vrienden overgegeven. Had ik toch naar moeder geluisterd!" „Waar is uw goede moeder?" „Zij is dood.... gelukkig, ja, want nooit had zij 't kunnen verdragen, dat ik aan won den, in dezen heiügscheunenden oorlog op gedaan, sterven moest." Met deze gedachte wond de.zieke zich zoo hevig op, dat de wonde zijner borst openscheurde en een golf bloed uitdreef. Machteloos zonk de zieke terug: zijn oogen staarden in die des Pausen cn schenen op nieuw om vergiffenis te smeeken. Het werd tijd. De H. Vader zond dc omstanders heen en bleef een paar oogenblikken in gesprek met Lionello. Dan hief de Paus zijn hand op j en, terwijl hij de woorden der vergeving sprak, teekende hij den stervende met het, heilig kruis. Weinig tijds daarna stierf Lionello, ver zoend met God en den Paus, die hij beidetf zoo zwaar bedroefd had. Heb het uitstekendste aan te 'rieden dat iemand wensehen kan, hoe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2