LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. LAATSTE NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. Titulatuur Het eiland Miangas. De Psychopathenwet. VERKEER EN POSTERIJEN. De gehuwde telefonisten. De reorganisatie der Posterijen. De nieuwe Tarief wet. De HeilandIndië-vliegers. Arbeidstijd in slagerijen. De schildersstaking in Den Haag. De staking te Rotterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Handel met Duitschland en T sjecho-Slowakije. De toestand in de Venen. De candidatuur- Hindenburg. Mc Murray gezant in China. De Franscke Senaat vergadert op Eersten Paasckdag. Hindenburg zal spreken in Beieren. Een Amerikaansch oordeel over de candidatuur- Hindenburg. Brand te Veldhoven. De scheepsramp in de Wielingen. Socialistische berichtgeving. De burgemeester van Ameide en de vleeschkeuringswet. Opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten. De Raad wilde niet. Het geld verdwenen. Door den bliksem getroffen. De wethouders-crisis in de Hoofdstad. De genoegens van het verhuizen. Een krasse maatregel. Brutale diefstal. Nekkramp. Noodlottige botsing. Insluiper aangehouden. Inbraak te Arnhem. Het einde in zicht. Donderdagavond vergaderden te Emraen de verschillende arbeidersorganisaties. Door de federatie Emmen en omstreken en Odoorn en omstreken van den Nederl. Bond van Ar beiders in Land-, Tuin- en Zuivelbedrijven werd de volgende motie aangenomen: De leden, Donderdag 9 April te Emmen in vergadering bijeen ter bespreking van de staking in de werkverschaffingen in de provincie -Drente, ofschoon van meening dat ten aanzien van loonen en andere ar beidsvoorwaarden verschillende meer ge rechtvaardigde grieven bestaan, besluiten niettemin al de betrokken leden krachtig op te wekken, den arbeid in de werkver schaffingen ten spoedigste te hervatten en dringen er verder bij de regeering ten sterk ste op aan, na onderzoek en in overleg met de besturen der organisaties de zoozeer ge- wer.schte verbeteringen* aan. te brengen. Hoofdbestuur en Federatie. D» andere organisaties hebben een motie in gelijkluidenden zin aangenomen, zoodat verwacht wordt, dat Dinsdag de arbeid in de werkverschaffingen wordt hervat. Geen oplossing in het Veenbedrijf. Wat betreft de toestand in het Veenbe drijf: deze is niet opgelost. De moderne en neutrale Bond hebben zich tegen arbitrage uitgesproken; de Christ, Bond vóór, terwijl van de Aaholieken nog niets bekend is. Marechaussee mishandeld. Woensdag is te Terapel een marechaussee door de stakers mishandeld en gesneden, zoodat hij zich onder dokters handen moest stellen. Ket hoofdbestuur van den Centralen Ne- derlandschen Ambtenaarsbond heeft den Minister van Justitie verzocht, te willen bevorderen, dat naar het voorbeeld van andere departementen van algemeen be stuur de verouderde benamingen van: hulpschrijver, rijksklerk 2e en le klasse ter griffie en ten parkette worden vervangen door die van: schrijver, klerk en adj.-cjm- tnies Gelijk bekend, is tusschen Nederland en de Ver.-Staten een compromis tot stand ge komen, waarbij de vraag, of het eiland Miangas aan Nederland dan wel aan de V er. Staten behoort, aan arbitrage wordt onderworpen. Naar het Ned. Ccrr. Bureau verneemt, heeft prof. r.r C van Vollenhoven te Lei den een opdraciit om als gezant van Ne derland op te treden voor het scheidsge recht, dat uit een enkelen, nader in over leg met de Amerikaansche regeering aan 4c wijzen arbiter zal bestaan, aanvaard. Naar aanleiding van het aannemen door de Tweede Kamer van de Psychopathenwet schrijft de ante-rev. Rotterdammer: Het is sympathiek dat bij de verminderd toereker baren den rechter grootere bewe gingsvrijheid is gelaten. Toch dreigt hier een gevaar, dat op de laatste vergadering van het Psychiatrisch- juridisch gezelschap om den hoek gluurde. Alle misdadigers zijn eigenlijk min of meer psychopaath; sprak een psychiater, die de inleiding leverde. Hier spreekt de bedenkelijke neiging in medische kringen vooral aangetroffen om van het begrip toerekenbaarheid zooveel mogelijk af te brokkelen. Het zou een bedenkelijke achteruitgang wezen in de strafprocedure als aan de psy chiaters het laatste woord werd gelaten. Droeve staaltjes zouden zijn bij te bren gen van de vrijmoedigheid waarmee sommi ge psychiaters heele drommen burgers tot de abnormalen rekenen Met kracht moet daarom worden vastge houden aan de waarheid dat toerekenings vatbaarheid is een juridisch begrip waarbij de rechter het laatste woord spreekt. De medicus mocht den rechter niet van den rechterstoel verdringen. Dan zou zegt het blad, het „De psychia ters over u" in volle benauwing verontrusten. Naar de Tel verneemt, hebben thans ook te Amsterdam een aantal op wachtgeld en wachtgeld-pensioen gestelde gehuwde rijks telefonisten een aanschrijving ontvangen, waarbij haar de gelegenheid wordt geopend orrieuw ais telefoniste in dienst te treden. Hiertoe dienen zij zich aan een nieuwe keu ring te onderwerpen, waarna zij voor drie maanden op proef worden benoemd. „Na gebleken geschiktheid" kan dan op nieuw vaste aanstelling volgen. Proefneming met het Engelsche systeem. De Tel. verneemt, dat bij bet hoofdbe stuur der P. en T. bet voornemen bestaat, een proef te nemen met de stichting van hulppostkanioren in winkels, naar het be kende Engelsche systeem. Zooals men weet, zijn er in Engeland, Schotland en Wales niet minder dan 20.000 van deze hulppostkantoren in winkels. De winkelier vervult dan teven3 het ambt van „sub-post-master". Het hoofdbestuur der posterijen heeft bij onze overzeesche buren een grondig on derzoek doen instellen naar het daar be staande poststelsel en op grond daarvan be sloten, hier een proef in de steden te nemen De vestiging van hulppostkantoren, zooals bij de firma Gerzon en ook bij „de Bijen- kor:' te Amsterdam, staat apart van het nieuw te beproeven Engelsche stelsel. Invoering niet voor half Mei. Naar de „Te!." verneemt, meent hst ver bond van Nederlandsche Fabrikantenveree- nigingen op goeden grond te mogen aanne men, dat invoering der nieuwe Tarief wet niet voor midden Mei a.s. is te verwachten. Donderdag te Marseille verwacht. De „Patria", aan boord waarvan de Hol Iland-Indië vliegers de terugreis naar Holland hebben ondernomen, werd Donderdagavond cm 6 uur in Marseille verwacht. De vliegers zullen aan boord worden be groet door den heer J. Story van Blokland, Nederlandsch Consul en vertegenwoordiger van den Rotterdarasche Lloyd, benevens doordoor afgevaardigden van het comité Amsterdam, onder wie zich de heer Plesman bevindt. De Nederlandsche consul biedt den avia- teurs een diner aan in hotel „Splendide", waartoe de gcheele Nederlandsche kolonie ;s uitgenoodiga. De vliegers vertrekken vermoedelijk he den, Vrijdag, naar Parijs. De Minister van A. H, en N. heeft aan hoofden of bestuurders van met een winkel verbonden slagerijen, in alle gemeenten des Rijks, vergund, dat tot 1 Oct. ,in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, op Zaterdag de arbeid van de in zoo danige onderneming werkzame mannelijke arbeiders van 15 jaren of ouder aanvangt om 6 uur voorm., onder voorwaarde, dat in de betrokken onderneming niet door eenigen arbeider op dien dag arbeid wordt verricht, na 8 Y< uur n.m., behoudens voor wat man nen betreft, arbeid, bestaande in het opber gen van vleesch in de koelcellen van slacht huizen, welke arbeid van 1 Mei tot 1 Oct. op Zaterdag tot 9 uur n.m. mag geschieden. Men deelt van sakerszijde mede, dat thans ruim 80 patroons, allen ongeorganiseerd op één na, het nieuwe contract teekenden. Er zijn nu 300 gezellen aan het werk, terwijl het aanvankelijk aantal stakers 1400 bedroeg. De stakers krijgen 50 pCt, van hun loon benevens kindentoeslag, tot een maximum van 21 per week. Uitbreiding van het conflict. De staking in de Rotterdamsche haven heeft zich weer iets uitgebreid. Ook het technische personeel van de Scheepvaart en Steexiko'enmaatschappij, de firma Van Coeveren en de Vereenigde Steenkolen- maatschappij heeft zich bij de stakers aan gesloten. Bij de Steenkolen Handelsvereni ging en bij de Graan Elevatormaaschappij wordt nog gewerkt. Verschillende schenen worden door werkwilligen gelost. m a> >i De N.V. Vereenigd Expeditie Bedrijf deelt ons het volgende mede: Met ingang van 1 April 1925 kunnen zen dingen naar en van Tsjecho-Slowakije, via Duitschland, zoowel gefrankeerd als onge- frankeercf ten vervoer worden aangenomen en zijn remboursementen tot een bedrag van ten hoogste 100 in de richting van en van en hoogste 1360 Tsjechische Kronen in de richting naar Nederland, alsmede voorschot ten weer toegelaten. Verder zijn de Duitsche spoorwegen er ein delijk toe overgegaan, om den toeslag van 10 dagen op den officiëelen leveringstijd, welke toeslag in de oorlogsjaren werd vastgesteld in verhand met de toen heerschende bijzon dere omstandigheden thans te doen verval len, zoodat tusschen Nederland en Duitsch land wederom de leveringstermijnen gelden als bepaald door de Bemer Conventie. Groote turfbranden. Men seint ons: In Drente en Friesland zijn gisteravond auto's te Emmen aangekomen, om de aan wezige troepen van de eene naar de andere plaats te kunnen vervoeren. Hedennacht werden gro-ote branden waargenomen in Bargecompascum en Roswinkelerveen, Overal heerscht verder volmaakte orde en rust. De bakkers te Emmercompascum en te Weer- dmge staken. Vermoedelijk zullen de arbei ders aan de werkverschaffing Dinsdag het werk nog niet hervatten. De verbittering is nog te groot. BERLIJN, 11 April. Hindenburg heeft een telegram gezonden aan Jarres, waarin hij het betreurt wegens de ongunstige ver kiezingsvooruitzichten van Jarres, tegen zijn wil de candidatuur te hebben moe,ten aan nemen. Hij hoopt, het vaderland, indien ge kozen, nog vele diensten te mogen bewij zen. Dit telegram heeit groote verwarring en ontzetting veroorzaakt in 't rijksblok, wijl het bewijst, hoe slecht Hindenburg op poli- iiek gebied is ingelicht. Het Rijksblok ver klaarde in den zelfden nacht dat in het tele gram een seinfout was geslopen! Het blijkt dat de groot-industrie zeer ontstemd is over de candidatuur Hindenburg, daar de buiten- landsche politiek in gevaar wordt gebracht. WASHINGTON, 10 April. Exchange meldt dat de assistent staatssecretaris Mc Murray benoemd is tot gezant in China. PARIJS, 10 April. De Senaat besloot ook op Zondag a'.s. (Paaschdag) zitting te houden. BERLIJN, 11 April. De Nationalisten hebben aangekondigd, dat Hindenburg sleohts enkele redevoeringen zal houden en wel in Beieren. WASHINGTON, 10 April. Generaal- majoor Ellen heeft verklaard dat Hinden- burg's verkiezing als president der Duitsche Republiek, het vertrouwen van Amerika in de stabiliteit van de Duitsche Republiek zou doen ophouden. Zijn verkiezing zou goed spel geven aan de vijanden van Duitsch land. Men gelooft echter niet, dat hij geko zen zal worden. Woensdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in een schuurtje met riet bedekt, naast het woonhuis van P. van Br. te Veldhoven bij Eindhoven. Door den he- vigen wind sloegen de vlammen over naar het rieten dak van het woonhuis, dat wel dra in lichten laaie stond. Drie geiten kwa men in. de vlammen om. Slechts weinig huisraad kon worden gered. Ongeveer 400 pond spek, dat in den schoorsteen hing om gerookt te worden, verbrandde even eens. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. Omtrent de zeer ernstige ramp die het Nederlandsche s.s. „de Jonge Catbarina" in de Wielingen getroffen heeft, wordt nader gemeld, dat op het oogenblik dat de aanvaring plaats had, om 4 upr in den mor gen, het zeer helder weer was. De Hol- iandsche stoomboot zou goed gemanoeu vreerd hebben. Men neemt aan, dat het Engelsche stoomschip een verkeerde be- weging heeft uitgevoerd. Aan boord van „De Jonge Catharina" was een Nederlandsche loods uit Ylissingen, die onder de geredden behoort, evenals een Nederlandsche postbeambte, de eenige pas sagier, die de reis meedeed. De geredden kunnen op dit oogenblik nog niet worden gehoord, daar bij enkelen hunner koorts optreedt en rust noodig is. Geen van hen is echter gewond. Teneinde de identiteit der dooden en ver misten vast te stellen en de adressen der familie te vernemen, heeft de politie zich in verbinding gesteld met de reederij te Rotterdam, daar de kapitein zelf de adres sen niet weet. Onder de slachtoffers bevindt zich de Vlissinger Meinderts, die eerste stuurman was. Het lijkenhuis op de Noorder-begraaf plaats, waarheen de dooden zijn gebracht, wordt door de zorg van de politie in een rouwzaal herschapen. Het vermoeden bestaat, dat de vier ver misten met het schip in de diepte zijn ver dwenen. Bij den cargadoor van „De Jonge Catha- rina," de firma Wambersie Zoon te Rot terdam, zijn de volgende berichten binnen gekomen: Het uitgaande stoomschip „De Jonge Ca- tharina" is in aanvaring gekomen met het binnenkomende stoomschip „Clan Mon roe." Het is in de Wielingen bij boei 8 ge zonken. Het schip stond onder bevel van kapitein Zoethout. Nader vernemen wij, dat „De Jonge Ca tbarina" gemengde vracht in had. Het had te Rotterdam geladen en was daarna naar Antwerpen gegaan om bij te laden Het kwam op deze reis van Antwerpen met bestemming r.aar Genua. Hei verhaal van kapitein Zoethout. In de Tel. geeft de kapitein van de ver ongelukte „Jonge Catharina" het volgende relaas van de noodlottige' aanvaring. We waren aldus de kapitein van Ant werpen op weg naar Barcelona met 205 ton stukgoed. Ik had van Antwerpen af op de brug gestaan en was daarom vannacht te gen drie uur naar beneden gegaan om een kop koffie te drinken. De tweede stuurman J. de Boer bleef toen op de brug. Voor ik naar beneden was gegaan, had ik geconstateerd, dat het zicht vrij goed was Dc maan scheen, hetgeen het uitzicht ten goede kwam. Wij ontmoetten verscheidene vaartuigen. Van Vlissingen af hadden wij al een loods meegenomen en deze bevond zich ook op de brug. Toen ik beneden was, hoorde ik plotse ling een stoot op de fluit. Ik vloog aan dek en zag toen op een afstand van 300 Meter de toplichten van een vaartuig. De stoot op de fiuit, dien wij gegeven hadden, werd niet beantwoord. Ook zag ik, dat met de telegraaf was geseind om de machine te laten stoppen. Een oogenblik later gaf het sclip, dat op ons toevoer, drie korte stooten, hetgeen beteekende; volle kracht achteruit, doch in plaats daarvan kwam de boot steeds dichter naar ons toe. Op de drie korte stooten had ik: stuurboord, volle kracht, vooruit gegeven. Ten gevolge van de verkeerde manoeuvre van het op ons toekomende schip, voer dit met volle kracht op ons toe en trof ons ter hoogte van luik 3. Het vaartuig liep als het ware tot op de helft in ons schip. Onmiddellijk begon ons vaaituig te zin ken. Ik was nog niet van de brug af, of ons achterdek stond al onder water. Even ben ik nog met de reddingsboot bezig geweest, maar er was geen doen aan. Wij hebben dan ook geen enkele boot weggekregen. Later is mij opgegeven, dat het aanvarende stoomschip was het Engelsche s.s. ,,G!an Monroe". Ik meende ook al een der Glan- booten te herkennen De geheele bemanning is te water ge raakt. Verscheidenen zijn over boord ge zwommen en zelf heb ik dat ook gedaan. Stel u voor, dat mijn vrouw deze reis zou meemaken. Gelukkig is mij dat geweigerd. Er zou zeker niets van terecht zijn geko men, als zij dit avontuur had meegemaakt, want nadat mijn geheele bemanning te wa ter was geraakt, moesten wij ons zoo goed en zoo kwaad als dat ging, drijvende hou den op wrakhout en drijvende voorwerpen. Ik kan nie* zeggen, hoe lang wij in het water hebben gelegen. Misschien is het wel an3erhalf uur geweest, maar je hebt in der gelijke omstandigheden maar weinig idee van den tijd. Wij bleven zooveel mogelijk bij elkander en schreeuwden onophoudelijk om de aandacht te trekken. Ik ben opge pikt door een boot van-de „Glan Monroe" en verscheidene leden van de bemanning zijn eveneens opgepikt De „Glan Monroe", zoo hoorde ik later, was direct na het ongeval voor anker ge gaan en heeft twee booten uitgezet om ons te gaan zoeken, maar dat heeft allemaal lang geduurd. Door ons schreeuwen opmerkzaam ge worden, wisten de twee reddingsbooten van de „Glan Monroe" ons ten slotte te bereiken en zoo zijn 21 man van ons op gepikt. De bemanning van „De Jonge Ca tharina" bestond uit 25 man. Vier vgn de vermisten heb ik niet meer gezien. Ik ver moed, dat de eerste machinist, J, B. LI. Sissele, in de machinekamer is gebleven, en niet meer tijdig aan dek wist te komen. De reddingsbooten van de „Glan Mon roe" hebben ons overgegeven aan het Duitsche bergingsvaartuig „Löwe". Dit vaartuig lag in de haven van Vlissingen en is op draadloos geroep om hulp van de „Glan Monroe" in zee gestoken. Ik heb on middellijk toen ik aan boord van de „Löwe" was, appèl gehouden en bemerkte toen. dat vermist zijn: de le machinist J. B. H. Sissele, uit Den Haag, de lichtmatroos Oosterman uit Maassluis, de Duitsche ma troos Reinders en dc Duitsche stoker Ku- bang. Al de overige mannen waren goed aan boord van de sleepboot gekomen. On derweg zijn er zes gestorven, meest door uitputting en door de koude. Toen wij in de reddingboot kwamen, heb ik direct de riemen gepakt en ik trachtte ook de andere schipbreukelingen aan de riemen te krijgen, opdat zij in beweging zouden komen. Doch hij sommigen was er geen beweging meer in te krijgen. Wat de tweede stuurman vertelde. Dc 2e stuurman, J. de Boer, van Schier monnikoog, deelde het volgende mede: „Wij stoomden volle kracht en bevonden ens tegen half 4 in den nacht tusschen ton 7 en ton S in de Wielingen. Het zicht was goed. Ongeveer 10 minuten voor de aan varing zag ik de „Glan Monroe", Ik nam dadelijk de beide toplichten van dit vaartuig waar, maar niet de zijlichten. Onze koers was West-kwart-Zuid. Even stuurboord vooruit zag ik de gasboei en de „Glan Mon roe" nam ik waar benoorden van die gas boei. Zij sneed als het ware onzen koers. Ons bakboordlicht ad ik hnog even voor het in zicht komen van de „Glan Monroe" geïn specteerd en daarbij vastgesteld, dat het dui delijk en helder "brandde. Juist omdat het een oüelicht was, heb ik dit licht speciaal gecontroleerd. Na' in het zicht komen van de „Glan Mon roe" gaven wij een stoot op onze fluit welk signaal door de andere boot niet beantwoord werd. Wij weken stuurboord uit, waardoor wij de „Glan Monroe" op vier strepen aan bakboord kregen. Zoodra wij op onzen stoot' op de fluit geen antwoord kregen, hebben wij de machine laten stoppen. Een en ander geschiedde op order van den loods. Onmiddellijk bij den eersten stoot kwam de kapitein aan dek. Voor het overige sluit het verhaal van den heer De Boer zich vol komen san bij dat van den gezagvoerder. Heden, Vrijdag, zal in het lijkenhuis de herkenning plaats hebben van de slachtoffers. De Duitschers zullen vermoedelijk Zater dag te Vlissingen ter aarde besteld worden evenals het stoffelijk overschot van den eer sten stuurman. D® „Clan Monroe" gevlucht. Uit Vlissingen wordt nog gemeld: De justitie uit Middelburg is met een motorsloep van het Nederlandsche loodswe zen naar de Wielingen vertrokken, waar de Clan Monroe" was blijven liggen. Zij heeft het schip daar echter niet meer aangetrof fen. Het heeft blijkbaar na verkregen in structies de reis naar Antwerpen niet voort gezet doch is naar zee vertrokken, zeer ver moedelijk uit vrees, dat ingevolge een civiele actie van de Nederlandsche reederij, het schip in beslag zou worden genomen. Dezer dagen maakten we melding van een bericht, volgens hetwelk Zaterdagmor gen bij het klooster der Witte Paters „St. Charles" te Boxtel, een man in bewuste- loozen toestand werd gevonden, die kort daarna overleed. De „Prov. Noord-Brabantsche en 's Herto- genbossche Courant" bevatte Maandag om trent dit voorval de volgende mededeelingen van den overste van „St. Charles", père Kersten: Omstreeks 11 uur Vrijdagavond hoorde een der Eerw. Paters, die aan den voorkant van het klooster, zijn slaapkamer heeft fluiten. Meenende dat twee personen elkander een signaal gaven, schoof hij een raam open en zag een man slaan, die, op de vraag wat hij verlangde, ten antwoord gaf, dat hij graag wat drinken had. Daar het geen gebruik is om nog zoo laat open te doen en de man ook niet zeide, dat hij ziek was, stuurde de Pater hem weg. Om 12 uur stond de man echter nog voor het klooster. Met twee broeders-postulanten is de Pater daarop naar buiten gegaan en hebben zij den man weggezonden. Zaterdagmorgen om 5 uur moest père Ker sten bij de Eerw. Zusters retraite gaan ge ven. Hij zag toen een man bij zijn fiets ge hurkt zittend en niet wetend, wat in den nacht was voorgevallen, dacht Z.Eerw. dat deze stukken had aan zijn fiets, dus nam verder geen notitie van hem. Om 6 uur, toen omwonenden ter kerke gingen, vonden deze den man nog op de zelfde plaats en bemerkten, dat hij ziek was. Direct werd hulp gehaald uit het klooster en de man daar binnen gedragen en het bleek dat hij stervende was. Door een der Eerw. Paters, die juist ge reed was met de H. Mis, werd hem de ab solutie gegeven en door een anderen Pater 'Jaarna het II. Oliesel toegediend. Toen Père Kersten ten 10 uur in het klcoster terugkwam hoorde hij tot zijn groote ontsteltenis, dat de man dien hij des morgens was gepasseerd, overleden was. Dr. Wösten, die de bediening heeft van „St. Charles", was inmiddels ook gewaar schuwd, doch deze kon niet anders dan den dood constateeren, vermoedelijk tengevolge van uitputting en geleden koude. De man had den geheelen nacht in de omgeving van bet klooster rondgezworven en aangezien zijn kleeding nat was, wordt vermoed dat hij ook in een sloot heeft gelegen. De man was Vrijdagmorgen naar Eindho ven gereden per fiets om het hem toeko mende geld af fe halen. Collega's van M.at- hon hadden nog aan hem gevraagd of hij mede per trein naar Den Bosch ging, doch, hij had daarop geantwoord, dat zulks hem te duur uitkwam „Ket Volk" en de „Voorwaarts" bevatten denzelfden avond het volgende bericht: Langs den weg gestorven, „En bij geval kwam een zeker pries ter denzelfden weg af, en hem zien de, ging hij tegenover hem voorbij." Van onzen correspondent te 's-Hertogen- bosch: Zaterdagmorgen omstrcekt 5 uur werd aan den Bosschenweg te Boxtel stervende gevonden de sigarenmaker J. Mathon uit 's-Hertogenbosch. De man, staker aan de Karei I fabrieken te Eindhoven, was Vrijdagmiddag per fiets naar Eindhoven gegaan, waar hij zijn uit- keering in ontvangst heeft genomen. Hij schijnt op den terugweg onwel te zijn ge worden. Om elf uur heeft hij bij de paters te Boxtel te drinken gevraagd. Dit werd hem geweigerd men liet hem voor de deur staan. Om twaalf uur zat de man naast zijn fiets voor het hek van het klooster. De over ste heeft toen, bijgestaan door twee paters, den doodzieken man naar de straat getran sporteerd, Kerkgangers vonden den stakker daar stervende. Het ontgaat den correspondent blijkbaar ten eenenmale, dat het zelfs van een kloos terpater heelemaal niet zoo verwonderlijk is dat hij 's-avonds laat een wildvreemden man, die niet zegt, dat hij ziek is, niet meer binnen laat. Had de man dat gezegd, hij ware evengoed als des morgens terstond opgenomen en heusch niet weggestuurd. Een zoo mooie gelegenheid om door een tendentieuze voorstelling van zaken den Roomschen paters een hak te zetten mocht echter niet ontsnappen. In de vergadering van den raad der ge meente Tier.hoven is bij de rondvraag de vleeschkeuringswet ter sprake gekomen. Wethouder De Jong zei o.m. dat de keu ringsveearts te Tienhoven er een eigenaar dig systeem op na houdt. Ik ben aldus spr. blijkens het verslag in de Schoonh. Crt. zelf niet bevoegd tot oordeelen, maar we mogen op grond van zijn eigen uitlating zijn systeem veroordeclen. Hij heeft gezegd: -,Ik keur noodslachtingen af, dan gaan ze den grond in, en heb ifc geen verantwoording, die wil ik niet dragen." ik vind dnt, als iemand een betrekking be kleedt, hetzij hoog of laag, en hij wenscht de verantwoordelijkheid er nie» voor te dragen, hij in de praciijk ongeschikt is voor zijn ambt. Als er een keuring plaats gehad heeft van een' paard of koe en de veearts keurt het af, en er wordt een herkeuring aange vraagd waarbij het beest wordt goedge keurd, dan is Goedhart niet meer te hou den en beweegt hij aarde en hemel om zijn zin te krijgen. Dan haalt hij er den inspec teur bij. De voorzitter: Of den officier van jus titie. Wethouder de Jong: Misschien die ook al. Het is met de Vleeschkeuringswet een hee le konkelboel, een omkoopersbende, en ik geloof dat er geen waarheid bij is. Dr. Mo- genderff uit Schoonhoven ken ik sinds jaar en dag als een hoogstaand mensch, en die wou niet meer hier komen omdat hij in gevaar stond van te worden belasterd, of wie weet is hij al belasterd, omdat hij bij een herkeuring het afgekeurde dier goedge keurd heeft. Ik zou ook mijn naam niet te grabbel willen gooien. Spr. gaf ten slotte drie middelen aan om aan den fcestaanden toestand een einde te maken. Burgemeester C. W. Luijendijk zeide, dat hij in den korten tijd dat hij te Ameide is, zeer veel ondervonden heeft. Kwade trouw en laster hebben tot voor korten tijd voor- ai in Ameide gezegevierd. Zeer waarschijn lijk is van alles 'de oorzaak de toepassing van de Vleccidieuringswet. De kwade trouw was gaan zegevieren toen hij gemeend had Barten, die wegens een over treding van de Vleeschkeuringswet tot ge vangenisstraf was veroordeeld en die voor de geheele streek onmisbaar is en zeer veel veeartsen den loef afsteekt, te moeten hel pen. De vroegere gemeente secretaris van Ameide heeft zelfs gezegd dat ik met Barten samen doe in doode koeien. Ik wil daar over nu niet spreken. Ik heb een proces verbaal daarover en wordt deze heer dit maal niet gestraft, dan toch een volgende maal, als hij weer zoo iets wil uithalen. Van den oud-gemeente-secretaris hoor ik niets meer. Nu is het echter overgeslagen op de slagers Zij ontzien zich niet te ver tellen, dat de burgemeester in geheim con tact staat rr.et Barter: Weih. de Jong: Het is een schandaal. De voorzitter: Allerlei dingen werden er verteld. Aan de campagne hebben meege daan de oud-gemeentesecretaris zoowel als zijn zoon, de tegenwoordige gemeente-se cretaris, en de dokter cn mr. Van der Lee. En dan de gemoene scherpe stukken in de bladen. Een blad in Groningen heeft een ge- diqht op mij gemaakt. De afloop van de zaak, mijne heeren, is, u bekend. Ik ben door de autoriteiten in 't gelijk gesteld. De vuile laster was echter door geheel Nederland gegaan, en oorspronkelijk had ik de autoriteiten tegen. Na een uitvoerig on derzoek door den procureur generaal hij het Haagsch gerechtshof echter ben ik vol komen in het gelijk gesteld, zooals geble ken is uit het antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Het zou menschwaardig zijn als mr. Van der Lee en de dokter en Krijn Vroon nu hun excuses aanboden. Ik verwacht hen daartoe. Komen ze niet, dan moeten ze het zelf weten Ik beschuldig hen er van, de grootste lasteraars te zijn van de gemeente Ameide. Voorop mr. Van der Lee, en dan de dokter en dan Krijn Vroon. Krijn Vroon beschouw ik als den aangenomen zoon van Julius Ceasar, Brutus, die later den keizer vermoordde Ik zal aan mr. Van der Lee geen vijf cen ten meer besteden om er een rechtzaak van te maken. De autoriteiten hebben mij in het gelijk gesteld, wat zal ik nu verder doen om zoo'n prul van een advocaat, die niets anders kon doen dan een lasterlijk artikel opzenden aan het V/eekblad voor het Recht, te laten vervolgen! De burgemeester ging daarna voort met Barten te verdedigen en besloot: Ik wil nu nog even een toelichting geven op de be ruchte zaak van Ameide, In het openbaar wil ik hier dank zeggen aan Van Beek, den gemeente-veldwachter. Hij heeft niet ge luisterd naar.'t zoet gefluit van het kapi taal, dat gehecrscht heeft en wilde blijven heerschen in Ameide. Hij heeft zich niet laten omkoopen zooals anderen, maat hij heeft zich gehouden aan eer en geweten. Spr. hoopt, dat God hem kracht zal geven om te blijven werken voor Ameide en Tienhoveri beide. Mochten weer lasterpraat jes den kop opsteken, dat men dan hem eerst koine hooren. Zooals het gegaan is, is het grove laster geweest. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 29 Maart tot en met 4 April j.l, was volgens de St. Crt. als volgt: Friesland: Buiktyphus 1; roodvonk 4; diphtheritis 1; meningitis 2. Overijsel: Roodvonk 6; diphtheritis 16; encephalitis 2. Groningen: Buiktyphus 2; roodvonk 5; diphtheritis 3; encephalitis 2. Drente: Roodvonk 4; diphtheritis 3. Noord-Holland: Buiktyphus 3; roodvonk 44; diphtheritis 25; meningitis 4; encephali tis 3. Utrecht. Roodvonk 35; diphtheritis 5, Zuid-Holland: Buiktyphus 4; roodvonk 56; diphtberitus 29; meningitis encephalitis 5. Zeeland: Roodvonk 1; diphtheritis 3. Brabant: Buiktyphus 2; roodvonk 15; diph theritis 9. Gelderland: Buiktyphus 1; roodvonk 11; diphtheritis 8. Limburg: Roodvonk 1; diphtheritis 3. De raad der gemeente Blaricum heeft met vijf tegen twee stemmen, van de be.ide wet houders, zich verklaard tegen het voorstel van B. en V7. tot aankoop en herstelling van den windkorenmolen, niettegenstaande de rente van de daarvoor benoodigde leening ongeveer door de huur kon worden bestre den. Door dit besluit gaat de eenig over gebleven houdbare molen in het Gooi ver dwijnen. Op den Dordtschen Straatweg te Rotter dam reed Woensdag een zekere G. D. op zijn motorfiets, toen hij tot de ontdekking kwam dat hij een enveloppe met 450 was kwijt geraakt Bij zijn verdere naspeuringen vond hij na eenigen tijd wel de enveloppe terug, doch het geld was eruit verdwenen. Tijdens een kort maar hevig onweer Woensdagmiddag is de 58-jarige landbouwer Roeks le Ambij (Limb.), die bezig was op het veld te arbeiden, door den bliksem ge troffen en op slag gedood. In de hitte van 't gevecht. Hoezeer de hitte van den strijd in Groot Mokum om de wethouderszetels is geste gen, blijkt wel daaruit, dat dezer dagen door raadsfracties is vergaderd in.... een badhuis. Het wrak van de „Schelde". De opruiming begonnen. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Nu de „Soerakarta" althans voor driekwart is opgeruimd, is Van der Tak's Berging Mij. Donderdagmorgen te kwart voor negen be gonnen met de opruiming van het wrak van de „Schelde." Dc bok „Kolossus," Üchtkracht 170 ton, ligt thans bij de „Schel de." Het is de bedoeling het wrak door den bok te doen lichten en hangende in de takels weg te sleejcsn. Een familie te Nijmegen ging verhuizen, en daar de vrouw des huizes den dag tevo ren haar handen vol werk had, werd beslo ten op den grooteu' verhuisdag het diner van den kok te laten komen. Een gedien stige vriendin, die juist aanwezig was, en aan wie het zaakje volkomen was toever- rouwd, zou zich bereidwillig met het bestel len daarvan belasten. Op den „grooten dag" wordt in het drukke morgenuur gebeld cr> mevrouw zelf de deur opendoende, ziet beneden anti de trap een glunderen jongen staan. „Mevrouw, de menu's, u kunt uitzoeken,'* „Ach, wat een narigheid." dacht mevrouw, wie het hoofd omliep „Breng van avond maar wat; maar het moet goed zijn!" riep ze den jongen toe. „Ach, mevrouw, zoekt u asjeblieft zelf uitj 't is een oogenblik werk!" „Vooruit dan maar!" 't Pientere joggie vliegt naar boven en in een oogenblik tijds heeft mevrouw met kennersblik 't beste uitgezocht, 't Joggie tikt aan en smeert 'm Toen de bussen 's-avbnds kwamen, en d« familie om de tafeldisch geschaard zat, smaakte alles opperbest na een drukken ver huisdag. Wie schetst echter de verbazing van de familie, toen op 't eind terwijl mijnheer met zeldzame gretigheid de laatste boontjes van zijn bord naar binnenwerkte, er gebeld werd, en 't joggie van 's-morgens met een vracht dinerbussen naar boven kwam, deze op 't oyerloopje neerzette; weer naar beneden ging en weer boven kwam tot zes groote bussen op 't overloopje stonden. Mevrouw keek den jongen aan; de jongen, mevrouw, terwijl hij gul zei: „Allemaal voor u, me vrouw!" „Maar ben jij dan niet de loopjongen van (hier noemde mevrouw den naam, bij wien de vriendin het diner besteld had) „Welnee, mevrouw, hoe komt u daar aan? Ik ben van. „Hoe kom jij dan hier?" „We! mevrouw ik rijd per fiets 's-morgens even door de stad, en waar ik een verhuis wagen zie staan, wip ik even binnen, om te vragen „of ze het eten dien dag van den kolf willen hebben." Tableau! (,Tijd.") Door deo gemeenteraad te Halsteren bij Bergen op Zoom is besloten om ingezete nen, die niet minstens voor 5 per jaar aan elcctriciteit gebruiken, van het net af te snijden. Te Koewacht (Zeeland) heeft een dieven bende met twee karren een bezoek ge bracht aan de schuur van den landbouwer de M. en alle kunstmeststoffen opgeladen en vervoerd. Te Akkerswoude en Dantumawoude in Friesland zijn twee kinderen van 5 jaren aan nekkramp overleden. Nabij de gemeente Winsum (Gron.) is de heer J. Ezenga, wonende te Grijpsloot, met zijn motor tegen een boom gebotst en dade lijk aan de gevolgen overleden. De over ledene Iaat 5 kinderen achter. Te Herkenbosch (Limburg) drong een Duitscher de woning binnen van den pas toor, toen deze zich met zijn huishoudster in den tuin bevond. Een derde huisgenoot, die op een dc bovenkamers ziek te bed. lag, werd den indringer, die zich vermoede lijk wilde doen insluiten, om des nachts zijn slag te slaan, gewaar, en riep om hulp. Hij werd door den gemeente veldwachter aan gehouden en naar de gevangenis te Roer* mond overgebracht. Woensdagnacht hebben twee personen, goede bekenden van de politie, ingebroken in een woning aan de Beekstraat te Arn hem. Met medeneming van 693 verdween het tweetal. De politie was hun echter spoe dig op het spoor, zoodat nog vóók de be woner van het perceel de inbraak bemerk te, de vogels reeds waren geknipt met de 600. Dc politie zet haar onderzoek voort. UITHOORN ,9 April, Op de kaasmarkt waren aangevoerd 10 partijen. Prijs Goudscha kaas rijksmerk 4854; zonder rijksmerk 4046. Handel vlug. GOUDA, 9 April. Boter groote aanvoer, handel flauw, goeboter 90100; weiboter 7585. Eieren groote aanvoer, handel flauw 5,506 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee groote aanvoer, han del vlug 300400; vette varkens red. aan. voer, handel matig 3638 ct. per half Kg.j magere varkens groote aanvoer, handel ma tig 3035 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel red. 1018 p. stuk; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel flauw 1416 per stuk. j AMSTERDAM. 9 April. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zeeuw- sche bonte f 5.506, id. blauwe f 5.30—-6, id, eigenheimers f 4.755, id. bravo's f 55.50, id. industries f 4.50, id. roode star f 44.25, id. blauwe eigenheimers f 4.50; Friesche bor- gers f 4.755.25, id. roode star f 4.254.50, rende bonte f 55.25, id. blauwe borgers f 4.50; Noord-Hollanösche blauwe f 44.25, id. bonte f 4.805; IJpolder bravo's f 5 5.50; Zeeuwsche eigenheimer poters f 3.75 4,25, id. blauwe poters f 3, id, bonte poters f 3; Hillegommer zandaardappelen f 6.50— 7.50; Drentsche eigenheimers f 3.503.60, id. roode star f 3,503.60 per hl; winter Malta-aardappelen f 1314 per 100 kg. DELFT, 9 April. Boter. Aanvoer 75/9 en 7/16 v. tezamen 1570 kg. Prijs f 2 a 2.4Ö per kg. ELST (Bet.) 8 April. Fruit. Spaanscho rabauwen 2038, rabauwen 1620, houd- reinetten le s. 4045, 2e s. 2537, extrt 5953, pondsoeien 1920, Bredero's 19— 25 ct. per kg.. GOUDA, 9 April. Kaas. Aangevoerd 140 partijen le soort f 4044, 2e soort f 36— 38, rijksmerk le soort f 4854, 2e soort f 4046, zware f Handel flauw. HOORN, 9 April. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabrieksbaas f 46; 4 stapels boerenkaas f 47, 1 stapel boerencommissie f 48. Totaal 18 stapels wegende 20.335 kg. Handel vlug, BARNEVELD, 9 April. Pluimvee. Tam me eenden f 1.502, jonge hanen f 1.25— 1.90, oude hanen f 23.25, jonge hennen f 1.251.90, oude hanen f 23.25, jonge hennen f 23, oude kippen f 1.753.30, tamme duiven f 0.400.45, tamme konijnen f 1.503, alles per stuk. Eieren f 5.506.35 per 100 stuks. Aan voer 1.000.000 stuks. Handel nogal vlug, HOOFDDORP, 9 April. Granen. Tarwe, voer f 1011.50, Tarwe nieuwe f 1213, Rogge f 1314, Gerst Chevailier f 1314.50 Havser f 1012, Witte duiveboonen f 13 15, Paardeboonen f 1213, Groene erwten f 1213, Schokkers f 1316, Karwei f 29— 31, Blauwmaanzaad f 4042, Kanariezaad f 2022. Prijzen per 100 kg. MIDDELBURG, 9 April Granen. Te? graanmarkt van heden was de aanvoer zeer gering. Tarwe wercl verhandeld van f 12 tot f 19. Van de overige artikelen was geen aan voer, zoodat geen noteering kon worden op gemaakt. SCHAGEN, 9 April. Eieren. Aanvoer 49.547 kipeieren f 5.106, gem. prijs f 5.4Q 10.811 eendeieren f 5,205,40, gemidd. prijt f 5.30 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8