KUNST EN KENNIS. LUCHTVERKEER De opleiding van technici voor de Luchtvaart. Het maandschrift Boeken- schouw De invloed van licht op de hoedanigheid der boter. Met is voor allen die ge voelen voor den bloei vin ons nationaal bestaan, een verheu gend feit, dat bij de snelle ont wikkeling der luchtvaart, die na afloop van den oorlog inzette, Nederland niet achtergebleven is. Integendeel, met gerechten trots mogen wij constateeren, dat de Nederlandsche lucht vaart een wereldreputatie ver worven heeft, die schoone ver wachtingen voor de toekomst wettigt. De d oor onze constructeurs gebouwde vliegtuigen genieten in de vele landen, waarheen zij geexporteerd werden, een goe den naam als weinig andere, de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij is vermaard om de vei ligheid en regelmaat, waarmede het verkeer op hare internatio nale lijnen plaats vindt. Neder landsche vliegers hebben in het buitenland den roep van zeer groote bekwaamheid en durf verkregen. Hoe heeft niet Van der Hoop met zijn kameraden aan de wereld getoond, dat de pioniersgeest die vanouds de besten van ons volk vertoonde, nog frisch en krachtig leeft en tot groote daden kan aanspo ren! Het is daarom van groot be lang, dat alles gedaan wordt, wat kan strekken tot verster king der positie, die de Neder landsche luchtvaart inneemt. Hiertoe behoort zeker niet in de laatste plaats de opleiding van technici. Immers, de be kwaamheid en deskundigheid der technici is beslissend voor de vraag, of de Nederlandsche vliegtuigen zich in den scherpen internationalen concurrentie strijd met die uit andere landen kunnen blijven meten. Alleen bij een zeer grondige kennis v an alle factoren die bij den vliegtuigbouw een rol spelen, is het den constructeurs moge lijk, steeds betere toestellen te bouwen Deze kennis moet. zooals op alle gebieden der techniek, voor een groot deel door practische ervaring ver worven worden. Dit is echter op den duur bij de steeds toe nemende gecompliceerdheid der techniek alleen mogelijk voor hen, die door hun vooropleiding in staat zijn, de opgedane erva ring ook ten volle uit te buiten. Niet alleen de vliegtuigfabri kanten. maar ook de gebruikers moeten beschikken over een staf van geschoolde technici, die zorg dragen vooi het onder houden en herstellen der in dienst zijnde vliegtuigen. Van hun arbeid hangen veiligheid en bedrijfszekerheid af en alles moet gedaan worden, om hen in staat te stellen, dzen arbeid zoo goed mogelijk te vervullen. Waar het dus voor de lucht vaart van groot belang is, dat goed onderlegde technici ter beschikking staan, viel het te betreuren dat in Nederland geen gelegenheid bestond tot opleiding in de vliegtuigbouw- kunde, zulks in tegenstelling met het buitenland, waar reeds sedert jaren speciale opleidings cursussen voor luchtvaarttech nici bestaan. Gevolg was, dat in de Nederlandsche vliegtuig industrie een aantal buitenland- sche deskundigen werkzaam ge steld moesten worden, hetgeen in meerdere opzichten een on- gewenschten toestand schept. Het valt daarom toe te jui chen, dat thans een poging ge daan wordt, om in het gemis aan vakopleiding te voorzien. Het initiatief hiertoe werd genomen door de heeren W. J. Heyde- man, Directeur der Middelbaar Technische School „Amster dam" en F H. Reyneker, inge nieur bij den Rijks-Studiedienst voor de Luchtvaart. In October 1923 beogn genoemde ingenieur met het geven van een avond cursus, waartoe de Directeur der M. T S. met toestemming van het Schoolbestuur, een lo kaal beschikbaar stelde. Op de zen cursus, welke aansluit aan het aan de M. T. S. gegeven onderwijs, worden de speciale vakken als aërodynamica, theo rie van het vliegen en sterkte berekening van vliegtuigen be handeld, welke te zamen de vliegtuigbouwkunde vormen. Waar naast de theoretische vorming ook het verkrijgen van practische vaardigheid in het bewerken der bij den vliegtuig bouw gebezigde materialen noodzakelijk' is, werd op voor stel van den leeraar door den Directeur de M. T. S. besloten, de deelnemers aan den cursus in de gelegenheid te stellen, zelf een vliegtuig te bouwen. Het Schoolbestuur stelde de voor aankoop van materialen en onderderdeelen benoodigde gelden beschikbaar en bij het begin der zomervacantie 1924 kon het werk een aanvang ne men. Als werkplaatsen werden twee op het fabrieksterrein der firma C. J. van Houten Zonen te Weesp gelegen loodsen inge richt, welke door deze firma op hoogst welwillende wijze ter beschikking werden gesteld. Gedurende de vacantiemaand Augustus werd door een 12-tal cursisten ijverig gewerkt onder toezicht van den leeraar. De dagelijksche leiding berustte bij den heer L. M. H. Lefébure. Na de vacantie werd het werk door 2 cursisten, die over vol doenden tijd beschikten, voort gezet terwijl de anderen in de vrije uren zooveel mogelijk mee hielpen. Thans nadert het vlieg tuig zijn voltooiing en men hoopt het eerstdaags naar "chipho! over te brengen, waar de proefvluchten zullen plaats DE PAASCHOS, In vervolg op een vorig desbetreffend kiekje uit Amsterdam, geven wij er hier nog een uit Huissen (Geld.) PALMZONDAG TE PARIJS. Reeds vroeg in den morgen vindt men voor iedere kerk de handelaars opgesteld, die de palmtakjes aan de kerkgangers verkoopen. PALMZONDAG IN SPANJE. Verkoop van gebleekte palmtakken in de straten van Barcelona, Ze worden ter wijding meegenomen naar de kerk en in de huizen bewaard als schuts tegen onweer-gevaar. DE HAMMENMARKT TE PARIJS. Van Palmzondag tot Goeden Vrijdag wordt de Boulevard Richard Lenoir ingenomen door een markt van vleeschwaren, waarmee (eigenaardig genoeg) gecombineerd worden... Een uitstalling van laatstgenoemd artikel toont bovenstaande foto. antiquiteiten, OVERWEGING IN DE LIJDENSWEEK. Foto uit een klooster DE HAMMEN- jn Spanje. Een monnik doet zijn meditatie, met een doodshoofd MARKT TE PA- vóór zich. RIJS. Een der vele kramen met ham, men en worsten. DE PAASCHZEGEN VAN DEN OVERSTE. Een kiek uit de Spaansche bergen. De Overste neemt bij deze plechtigheid plaats op een eeuwenouden steenen zetel. WARME BOLLEN, broodjes met 'n kruissnede in vieren ge deeld, worden op Goede Vrijdag in Engeland gegeten. Wij geven tv ee foto's uit een Londensche bakkerij, die de „hot cross buns" levert. DE GOEDE-VRIJDAG-RATEL in den klokkentoren te Bozen, hausen, bij Münster, ter vervanging van de klokken, die van Witten Donderdag tot Paaschzaterdag zwijgen. EEN JOODSCH PAASCHGEBRUIK. Vóór 't Paaschfeest moeten alle broodresten verbrand worden. Jongens trekken hiertoe langs de buizen en verbranden 't brood op den hoek der'straat. (Amsterdam). PAASCHLAMMETJES worden op Paaschzaterdag, 's avonds, in de straten van Barcelona verkocht, en vormen 't feestmaal. Het zelfde gebruik bestaat ook elders, b.v. in Roemenië. F,EN PAASCH-OPTOCHT IN OPPER-BEIEREN. Alle paarden der streek worden in pelgrimstocht geleid naar de kapel van St. Vitus te Traunstein, om zegen te verkrijgen over den paardenteelt. Figuren van Romeinsche ridders, St. Joris, engeltjes enz., luisteren den stoet op. vinden. Vermelding verdient nog, dat het Departement van Waterstaat steun ver leende, door met het oog op het bijzondere doel van den bouw, kostelooze verstrekking van het aangevraagde bewijs van luchtwaar digheid toe te zeggen. Tenslotte moet vermeld worden, dat de N.V Nederlandsche Vliegtuigenfabriek en de Vliegtuigenfabriek Pander bemiddeling bij den aankoop van materialen en onder- deelen verleenden hetgeen den bouw zeer vergemakkelijkte. Het vliegtuig, dat ingeschreven is onder de letters H-NACP is door ing. Reyneker speciaal voor aanbouw door zijn cursisten ontworpen. Het is een 2-persoons toestel, eendekkcr, mei een Anzanimotor van 35 P.K. en behoort tot de categorie „Lichte sportvliegtuigen". Naar wij van de meest bevoegde zijde ver nemen zijn de geruchten dal het Maand schrift „Boekenschouw" zal ophouden te verschijnen, onwaar. In Mei a.s. begint de Negentiende Jaar gang van Boekenschouw met grooter oplage en in veel voornamer uitgave en medewer king der beste schrijvers óók in het Buiten land. Er is alleen een anderen uitgever gekozen, n.l. Uitgeverij „Joost van den Vondel", Corn. Anthonisstr. 54 Amsterdam. In het vervolg kunnen daar alleen door particulier én boek handel abonnementen worden besteld. Dat licht een schadelijken invloed op de kwaliteit van boter uitoefent, zal velen be kend zijn. Deze zaak is in Duitschland blij kens een bericht in het „Officieel Orgaan" van den F. N. Z., nader onderzocht. Bekend was reeds dat de roode, oranje en gele lichtstraleb voornamelijk warmte stralen zijn, terwijl ze chemisch geheel on werkzaam zijn. Daarentegen veroorzaken de blauwe en groene lichtstralen geenerlei warmtewerking, maar zij kunnen zeer krach tige chemische werkingen teweegbrengen. Deze eigenschappen treden zeerduidelijk op, wanneer men boter eenigen tijd aan de werking van het zonlicht blootstelt. De boter neemt dan reeds vrij spoedig een talkach- tigen smaak aan terwijl ook het uiterlijk ver andert; de kleur der bovenste laag wordt wit. Hoe sterker de belichting is, des te sneller verandert de boter. Daar het niet raadzaam is ,de boterma- kerij te verminderen, wordt aanbevolen deze te doen plaats hebben door gekleurd glas, rood, geel of bruin. Voor kunstverlich ting is electrisch licht het meest aan te be velen; petroleum- of carbidlicht zijn min der gewenscht. De boter is het gevoeligst voor het directe zonlicht Mede om de inwerking van het directe zonlicht op melk, room of boter zooveel mo gelijk te beperken, werden lokalen als het roomzuurlokaal, oproomlokaal en de boter- kelder hier te lande aan den noordkant der fabriek 'gebouwd. Bij het aanbrengen van lichtscheppingen in het dak worden de ra men bij voorkeur naar het noorden geplaatst. Met het oog op de zindelijkheid in de fa briek is het echter niet gewenscht, de raam- oppervlakte te beperken. zvlieen zorge men er voor, den nadeeligen invloed van het di recte zonlicht op het melkvet te ondervan gen door na de reiniging de zonneblinden voor de ramen in het roomzuurlokaal enz. te sluiten. Voor al de lokalen, waar melk en boter aan het licht zijn blootgesteld, zou den geelgekleurde ruiten aan te bevelen zijn. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 16