Over woningnood en wonig- Huren. erkeersongevallen. Agenda 12 April Agenda 13 April Agenda 14 April De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Uitreiking Einddiploma's. Het ongeluk in de Regulierstraat. Jubileum. Haar!. Coöp. Diner-Vereeniging. De arrestatie van Briedé. Gevonden dieren en voorwerpen. Excursie. Geen orgelbespeling. De jaarvergadering der Nederl. Gymnastiekleemren. Personalia. Baden. Kennisgeving. De molen „De Adriaan". Ontheffing Winkelsluiting. josé fturbi. Zangkoor „Benedicanius Domino". Hond doodgereden. Veelbelovende Faaschdagen. R.-K. Politieke Landdag. T ooneeluit voering. UIT DEN OMTREK. si Uit onze klachtenbus. LAATSTE NIEUWS. Telegraphisch Weerbericht SCHOTEN. HEEMSTEDE. SANTPOORT. ZANDVOORT. Het bezoek van Z. K.. H. Prins Hendrik. HÏLLEGOM. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. Louis Bouwmeester. Strijd tuschen Fascisten en communisten. BaUour te Bayroeth. Weeks is afgetreden. De staking in 't Noorden Brand te Bergen. De Fransche kabinetscrisis. De aardschokken in Japan. De meening van den Franschen Senaat. Primo de Rivera weer in Spanje. De spoorwegramp in Spanje. Een kabinet BriandLoucheur? Het ontslag van het kabinet Herriot. De gevechten in Damascus. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-BloemententoonstelHag. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale V oc.jaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo'* Diocesane Gymna- stiekbond Bestuur 11 uur leden 1 uur. Stadsschouwburg Vacantie-matinée „Rood Kapje en de Wolf" 2 uur Het schouwtooneel: ,-,De Eeuwige Baby" 8 uur. Ge». Concertgebouw Revue „Amsterdam op zijn kop' 8 uur. Groote Kerk Haarlemsche Bachvereeni- ging en Mij. i. B. d. Toonkunst: „Mat- thaus Passion" van J. S. Bach 2 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voor faars-Bic smeulen toons telling. Sociëteit „Si. Bavo - Woningbouw-ver- ceniging „Bloemhof, S uur. Ledenver gadering Spaarkas ..St. Nicolaas", 8 u. Rechtskundig Bureau, half 9. Bevol kingsbureau, 8 uur. Tooneelclub Graf, Bond. 8 uur. Stadsschouwburg. Revue „Dat bestaat niet", 8 uur. Kunsib.' idel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur 8. EL Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 Telefoon 10C49 Alle werkdagen van 9— 1K van 2—614 en s avonds van half 8— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van hall 8half 9 aur. R.X. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.tr» 1012 uur. des middags van 2—4 uur, en s avonds van 89 uu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bi weg 309, Overveen (dr C. Bos). R K. Leeszaal en aitleenfcibliotheefe Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve det Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boefeen van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St Martsavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebber Tel 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St Elisabeths Vcreeniging Jansstraa! Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk M-iseum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 fHolzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan ;den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De Zondag- en Nachtdiensten der Apothe ken werdt deze week waargenomén door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tele foon 10378 en fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20, Telefoon 10354, beiden le Paaschdag tot des avonds acht uur; 2e 11596 en fa. Begemann en Sneltjes, Jans- Klinkhamer, Koninginneweg 69, Telefoon 11536 en fa Begemann en Snetjes, Jans straat 27, Telefoon 10043. 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 89, Vrijdag half 89. 2. Hagestraat 49, Woensdags half 89; IVrijdags half 89. 3. Generaal de la Reijstraat 2, Dinsdag 8 9; Vrijdags 8—9. 4. Klarenbeekstraat 60, Woensdags balf 8 tot 9 uur. III. „De Voorzorg". Onze reeks interviews vervolgende, be zochten wij thans het bestuur der arbeiaers- woningbouwvereeniging „De Voorzorg". Deze vereeniging bezit 62 woningen, waar van er geen ieeg staat. Zelfs komt de ver eeniging huizen te kort, verklaarde ons de voorzitter. Er zijn plannen, welkt reeds in een vergevorderd stadium verkecren, om nog 84 nieuwe woningen te zetten. De h uren van de thans bewoonde huizen zijn resp. 6.02 en 6.44, huren welke eigenlijk te hoog zijn voor de arbeiders, daar de loonen ver naar beneden zijn gegaan. Kans om deze huren te verlagen, ziet men evenwel niet, daar men de exploitatie niet sluitend zou krijgen, wat tot nu toe wel het geval is. Voor de nieuwe woningen bestaat evenwel het plan lager huren te stellen. Arbeiderswoningen zijn er nog niet te wei nig, aldus de heer van Dalen, wat blijkt uit het aantal aanvragen voor de 284. nieuwe gemeentewoningen aan de Pijlslaan. Het aantal aanvragen bestaat uit 1100. Men zal evenwel lagere huren moeten stellen. Op onze vraag, of de woningen me een huurprijs van 6 a 6.50 wel bewoond werden door arbeiders, waarvoor ze bestemd waren, antwoordde de voorzitter, dat dit ze- kre het geval was. Alleen waren het meestal de best gesitueerde arbeiders. Als een staaltje van het tegengestelde en tevens van een onbillijkheid van het Rijk vertelde Hij, dat in een der huizen thans een post bode is komen te wonen met een salaris van 21.per week. Het huis was hem evenwel aangewezen, zoodat hij er in had te trekken. Dit salaris is echter totaal te laag om een huurprijs van 6.te ver wonen. Het zal op den duur noodzakelijk :ijn, dat het Rijk de voorschotten op z'n ninst gedeeltelijk annuleert, opdat dfe hu- en lager gesteld kunnen worden, verklaar- le de heer van Dalen. Ik zie er anders geen ians in hoe de huren verlaagd kunnen wor- len. Dat de huren van dc 84 nog te bouwen woningen lager zuilen zijn dan van deze woningen, ligt in het feit, dat de bestaande woningen grooter zijn. De totale oppervlakte is 300 M2 en wordt voor de nieuwe 225 M2. Daar echter gebleken is, dat verschillende menschen nog onderverhuren, zal dit geen bezwaar zijn. Er zuilen evenwel groote cn kleine wonin gen gezet worden, welke dan verdeeld zul len worden naar gelang de grootte der gezin- ne •ogmaals wees'de'heer van Dalen er op, dat he noodzakelijk zal moeten worden, dc exploitatie te dekken met dc huurprijzen Hij zie daartoe geen ander middel dan het hierboven omschrzvene. Men schrijft ons: Het verslag van den inspecteur over de maand Maart 1925 is weer een lange op somming van meest kleinere overtredingen. Om de lezers niet te vervelen en bovenal dcwelwillendheid der dit verslag publicee- rende dagbladen niet op een niet te zware proef te stellen, willen wij ditmaal slechts ééne enkele overtreding aanstippen. Op Dinsdag 24 Maart trof de Inspecteur op den openbaren weg onder de gemeente Heemstede een kreupel paard aan. Bij on derzoek bleek, dat de eigenaar reeds her haaldelijk te dezer zake was gewaarschuwd geworden. En daarom werd tegen den eige naar proces-verbaal opgemaakt. Gelooft niet, waarde lezeressen en lezers dat onze Inspecteur daar vlug toe over gaat. Met ons Bestuur beseft ook hij, hoe moei lijk en hard voor 'sommige paarden-bezit- ters vaak de strijd voor het dagelijksch brood is. Maar, wanneer een overtreder bij herhaling er blijk van geeft niet te willen „hooren", dan moet hij maar eens „voelen." Mogen we ten slotte 2 jeugdige dieren vrienden aan u voorstellen? De jonge Herman Kok, Zuiderbuiten- spaame 25, oostzijde, redde een in gevaar voor verdrinken verkeerende Fox-terrier uit het water van den Burgwal nabij de Anthoniebrug. De Vereeniging gaf hem eene belooning in geld, er daarbij op toe ziende dat het geld op gepaste wijze werd besteed. Terwijl de nog jeugdige Jhr. R. van den Brandeler, de Genestetweg 5 te Bloemen- daal op eenigerlei wijze, daarbij geholpen door vriendinnetjes en vriendjes, een be drag van 6 bijeen bracht, welk bedrag hij bij den penningmeester, Notaris van Does- burgh, kwam afdragen. Mooi zoo! Beide daden, maar bovenal dë eerstgenoenjde, vinden navolging. Vermoedelijk begin Mei hebben wij eene aardige aantrekkelijkheid voor kinderen. Zoo spoedig mogelijk per advertentie meer daarover. Eerstdaags komt ons jaarverslag uit. Niet- leden die op een exemplaar prijs stellen wordt dit op aanvrage aan den secretaris (Vredenhofstraat 25, Tel, 13587) gaarne toe gezonden. Aan de Teekenschool der St. Jozefge- zellenvereeniging heeft de uitreiking der eind-diploma's plaats gehad. Deze uitrei king geschiedde door den voorzitter, terwijl nog enkele anderen ook het woord voerden. De toestand van het tweejarig knaapje, dat bij een Aanrijding in de Regulierstraat een schedelfractuur bekwam en ter verple ging is opgenomen in het1 ziekenhuis „St. Joannes de Deo." was hedenmorgen naar omstandigheden redelijk Maandag 4 Mei a.s., herdenkt de heer P. M. Oushoorn, plaatdrukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde firma in dienst trad. Donderdagavond werd de faarlijksche al- gemeene vergadering der Haar! Coöp. Diner-Vereeniging in het gebouw de Nijver heid gehouden, onder voorzitterschap van den heer A, F. P. Onderwater. In deze bijeenkomst werden de jaarver slagen uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert en het aantal afgeleverde diners een buiten gewone hoogte heeft bereikt. Tot voorzitter werd herkozen de heer dr. G. Nolst Trenité. De contributie werd vastgesteld op 1.50 per jaar. Tot leden der fianciecle commissie wer den benoemd de heeren v. Buuren, Matzin- ger en Steensma. Het Hbld. verneemt nog, dat Briedé, de ex-directeur van de Brusselsche Bank te Dublin 's-avonds tusschen 11 en 12 uur was gearresteerd. Hij nam zijn aanhouding zeer lakoniek op en deed niet de minste poging tot verzet. Te Londen, voor den politierecher, heeft hij o.a. verklaard, dat diet hij, maar Karsse- meyer, voor de oplichtingenspraktijken van de Bank verantwoordelijk was. Karssemeyer zou buiten zijn medeweten, den menschen valsche voorspiegelingen hebben gedaan. Vermoedelijk heeft Briedé deze houding aangenomen omdat hij meende, dat Karsse meyer nog altijd voortvluchtig was en geen tegenverklaringen zou kunnen, afleggen. In dit verband is het voor de behandeling van de zaak van groot belang, dat ook Karsse meyer de vorige week is aangehouden. A. v. d. Vlies, Friesche Varkensmarki 20, bont; Wed, Hugtenburg, Korte Poellaan 27, oorbelletje; Politiebureau, Smedestraat, R.K. Kerkboekje; J. Barnhoorn, Limchotenstraat 47, gewicht; M, Terpoorten, Rollandstraat 43, kindermuts; M. van Driel, Duven'voorde- straat 76, portemonnaie in. i,; P. Klap, Zuid- polderstraat 17, ring; Politiebureau, Smede straat, sokken; C. Schouten, Spaamwouder- straat 99, nikkelen staaf; Boogaard, Heeren singel 65rood, wandelstok; C, v. d. Boo gaarde, Rczenprieelstraat 8, bos sleutels. De Politie Studie en Deb. en Prop. Club „Haarlem en Amstreken". heeft een cxcur- vie georganiseerd naar de Int. Bloenlenten- toonstelling op Dinsdag a. s. des middags half 4. De leden, die verhinderd zijn, gaan vermoedelijk een week later. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de orgelbespeling in de Groote-' of St. Bavo- kerk a.s. Dinsdag niet doorgaat. Demonstraties en lezingen. Men meldt ons; Zooals wij reeds met een enkei woord hebben meegedeeld, houdt de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de gymna stiek in Nederland" op 14, 15 en 16 April a.s. haar jaarvergadering te Haarlem. De officieele ontvangst door het gemeen- tebestuur vindt Woensdag om half één plaats ten Stadhuize. Behalve de niet-openbare huishoudelijke vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten staat op het programma een serie openbare demonstraties en lezingen, die voor onder- wijs-autoriteitcn, medici, gymnastiek- en sport-technici van het hoogste belang zijn. Met het oog daarop geven wij hier van die openbare gebeurlijkheden, welke alle koste loos toegankelijk zijn, eenige bijzonderheden. De heer J. Bongertman te Haarlem zal op Dinsdagmiddag half vier in Stoop's Bad een demonstratie geven inzake het zwemonder wijs voor leerlingen van lagere scholen Vooral vinden hier door de leerlingen behan deling: het z.g. droogzwemmen, het zwem men met 2 bussen en niet 1 bus. Ter wille van het onderwijs in klassikaal verband wordt de hengel niet gebruikt. In vergelij king met de onlangs gepubliceerde zwem- methodes, gebruikelijk in verschillende ste den in Noofd-Frankrijk, zal de vraag naar voren komen: welke methode geeft de beste klassikale waarborgen? Zooals bekend is, geeft de methode van den heer Bongertman voortreffelijke resultaten. De heer A. J. Meijerink, de bekende pro- pagandist, zal onmiddellijk na afloop van bovengenoemde demonstratie een cn ander laten zien van het zwemmend redden, met medewerking van leden der Haarlemsche Reddingsbrigade. Getoond zullen worden: verschillende grepen, popduiken, het koplicht Mulder, worsteling en vervoer, en sleep in kopgroep. Om half vijf beginnen de demonstraties van rugby, hockey en zaal ïthletiek, resp. op de .sportvelden en in de gymnastiekzaal van het Kennemer Lyceum. De rugby-wedstrijd wordt gehouden tus schen een 15-tal van de Delftsche Studenten Rugby-club en een 15-tal van de le H, B. S. met 5-j. cursus te Haarlem. Alhier zijn reeds verschillende rugbywedstrijden gehouden, doch ditmaal wordt het oogenschijnlijk woeste en inderdaad zeer manlijke spel ge demonstreerd gedeeltelijk door schoolleer- lingen. Het hockcy-spel wordt te zien gegeven ,'olgens de Nederlandsche en volgens de Engelsche (internationale) regels. Met de laatste is dit seizoen een geslaagde proef genomen in de competitie van den Neder- landschen Hockey-Bond. In het Engelsche spel is de bal kleiner en harder, en de regels verschillen zoodanig van het Hollandsche, dat velen het laatste als „ranselbal" kwali- ficeeren. Het internationale spel blijkt veel fijner, wat o.a, hieruit blijkt, dat de bal slechts met de linkerzijde van de stick mag worden gespeeld, en dat gescoord mag wor den op maximum van ruim 13 M. van het doel. Ten slotte komt dezen Dinsdagmiddag aan dc beurt een demonstratie van zaal- athletiek door leden van de H. A. V. „Haar lem" onder leiding van den heer Th. J. H. van 't Lam. Deze heer is inzake de zaal- alhletiek voorstander van directe voorberei ding in tegenstelling met enkele anderen, die de betrokken oefening voor een gedeelte langs middellijken weg trachten te bereiken door aanwending van vormen, die in vrijwel geen verband staan met de oefening zelf. Dat de heer van 't Lam recht op zijn doel af gaat, blijkt wel uit zijn programma: warming up, kogelstooten, loopen, speerwerpen, vèr- springen, starten. Woensdag 15 April zal dr. M. Mauritz te Haarlem spreken over „Schoolwedstrijden" in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond (aanvang 10 uur), Ook dit punt zal zonder twijfel de noo- dige belangstelling trekken, vooral in de kringen van onderwijskundigen. Na de po gingen, aangewend door het N. O. C, en door een Haarlemsche Commissie, is deze- lezing van actueel belang. Dr. M, Mauritz zal zich ontpoppen gezien zijn anteceden ten als een groot voorstander van school wedstrijden. Als systeem vindt dit instituut evenwel felle bestrijding bij verschillende anderen. Om kwart ovr elf zal de heer F. C. L. Duverjé uit Santpoort zijn lezingen aanvan gen over „De nieuwe richting in het gym- nastiek-onderwijs". Deze inleider zal dus de strijdvraag behandelen, die de gemoederen van de gymnastiekwereld vooral het laatste jaar danig heeft berQerd. In aansluiting met de lezing zullen demonstraties worden ge geven door leerlingen van het Kennemer In stituut, Ten slotte zal om half vier dr. J. Lubsen uit Amsterdam een voordracht - verduide lijkt door lantaarnplaatjes houden over „Beïnvloeding van de ademhaling door li- cbaamsarbeid". Waar het doel van het gym nastiekonderwijs is: bevordering van de ge zondheid door verbetering van lichaamsfunc ties als ademhaling e, m, a. (functies im mers, die benadeeld worden door het School onderwijs, dat langdurig en. stil zitten eischt), daar ligt. het voor de hand, dat de betrokken leerkrachten voorlichting zoeken bij medici en hygiënisten. De hulp van deze geleerden heeft vooral in de gevallen, dat deze zich bewegen op het terrein der lichamelijke op voeding, geleid tot aanzienlijke verbeterin gen van het gymnastiek-onderwijs, w.o, be grepen het onderwijs in spel, zwemmen en athletiek. Een gemakkelijk overzicht van het open bare gedeelte der vergadering, voor zoover dit van belang is voor kringen buiten de gymnastiekwereld, volgt hier. Dinsdag 3.30, Stoop's Bad; schoolzwem men, zwemmend redden; 4.30, Kennemer Lyceum; rugby, hockey, athletiek. Woensdag 10,Gebouw Haarl. Kegel bond: Over schoolwedstrijden; 11.15, als vo ren; Over de nieuwe richting; 3,30, als vo ren: Over beïnvloeding van dc* ademhaling. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het comité tegen eenzijdige ontwapening is benoemd de heer S. Prins, alhier. t O a •'intu Wie heeft zich 'niet eens laten wegen op een automatische bascule, welke op vele publieke plaatsen zijn neergezet! Het is een attractie voor dagjesmenschen, die zich in één of anderen speeltuin amuseeren met hun kroost, voor menschen die zich vervelen op stations enz. Zoo ook in het onderhavige geval. De ensceneering was volmaakt sta tion, waqhtende reizigers die zich verveelden en ;een automatische bascule. Helaas de re gie was niet in orde, zooals blijken zal. Er haperde iets. Langzaam wandelde de „brave boeren zoon" op het perron heen en weer. Vermoe delijk was hij niet meer dan twee maal in een verkeerden trein gestapt enhad hij 1 maal den juisten trein gemist. Dies wan delde hij rond en bekeek alle voorwerpen met nauwkeurige aandacht. Elke reclame plaat had hij naar schatting slechts 3 keer gelezen en steeds was hij onverschillig de bascule voorbijgeJoopen. Maar eindelijk ver veelde ook het lezen van reclames. Iets anders de bascule. „Nou, warom nie, me 'slaote wege. In een taid nie gedaan. Drie spie. Wat kan me ge beuren, gin tnensche in de nabijheid, allo dan, d'r staot maar een jongske." Drie centen verdwenen achtereenvolgens in de gleuf, terwijl het slachtoffer vol ver wachting naar den wijzer keek. Deze bleef evenwel zonder beweging. Stompen op den bus, wijze)- bibberde zachtjes- heen en weer; met de voeten naar beneden duwen door gracieus door de knieën te zakken, resul taat: -hetzelfde hatelijke zachte bibberen van den wijzer. „Zoudie këpot weze. Die dinge benne al- taid kapot. Da komme menschen an. Ladik d'r nou afstappe." En hij wandelde door met een gezicht alsof het resultaat hem ten zeerste had voldaan. Het jongske wat geen mensch was, doch met belangstelling de toeren gevolgd had van den speculant, diepte vliegensvlug uit z'n broekzak een cent op, holde in hetzelfde tempo naar de bascule en wierp de cent in de gleuf. Statig ging de wijzer rond en gaf het gewicht aan. Haastig verdween hij daarop weer, bang voor een eventueelen aanval Van zijn voor ganger, die op een afstand belangstellend stond le kijken en reeds terugkeerde om het gekke ding, de bascule, nog eens nader te bekijken. In een allerongevaarlijkste stemming las hij; Inwerpen 4X1 cent, draaide ziel) om en staarde voor zich uit, nadenkend....- Ernstige aanrijding in dé Haarlemmermeer. Op den Hoofdweg te Abbenes heeft Woensdag een ernstige aanrijding plaats ge had. Een 5-jarig zoontje van W. Weststein, wonende aldaar, was op den weg aan 't spe len, toen een auto naderde. Plotseling stak het kind dwars den weg over en werd op 't zelfde moment gegrepen door de auto. De bestuurder van de auto, de heer E. S. uit Am; te/dam, stopte onmiddellijk; het kind werd bewusteloos opgenomen. Toen genees kundige hulp werd ingeroepen, bleek dat de kleine vermoedelijk een hersenschudding had bekomen. In de afgeloopen week, zijn in het douche badhuis van den Schotersingel 1195 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 384, in dat van het LeidscKeplein 813 en in dat' van het Hofdijkplein 622. De Burgemeester van Haarlem doet te 'weten, dat de Staat, aanwijzende de uit komsten van de meting, de schatting, de afschrijving van belastbare opbrengst, de verbeteringen en de regeling van den aan vang der termijnen van vrijdom naar de wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) be trekkelijk de grondbelasting is ingekomen en met ingang van heden gedurende 30 da gen op de secretarie (4e afdeeling) voor belanghebbenden ter inzage is nedergelegd. Belanghebbenden kunnen, ingeval zij be zwaren tegen de gedane meting of schat ting hebben, gedurende dien termijn bij een aan Gedeputeerde Staten gericht op onge zegeld papier geschreven verzoekschrift hermeting of herschatting ten koste van on gelijk vorderen, alsmede hermeting van ei gendommen, die vóór het in werking treden van bovengemelde wet onnauwkeurig zijn gemeten. De vereeniging „Haerlem" heeft de aan dacht gevestigd van de vereeniging „De Hollandsche Molen" op den molen „De Adriaan" tegenover de Infanteriekazerne. Of „De Hollandsche Molen", die zich voor het behoud van molens als Hollandsch mooi interesseert, zich het lot van „De Adriaan", die te koop staat zal aantrekken, is nog niet bekend. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat zij ten aanzien van de winkels op den bazar, te houden door de afdeeling Bloemenaaal van de Vereeniging „De Nederlandsche Pad vinders" in één der lokalen van het Ge meentelijk Concertgebouw, ingevolge het bepaalde bij artikel 14 sub b der Verorde ning op de Winkelsluiting ontheffing hebben- verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die win kels op 16 April 1925 tot 2 uur 's nachts mogen geopend blijven, daarin iinag wor den verkocht en het verkochte medegeno- Hot laatste abonnementsconcert der Hol- Iandsphc Concertdirectie Dr. G. de Koos wordt Vrijdag a.s. hier gegeven door den eminenten pianist José Iturbi. José Iturbi wordt terecht een der groot ste pianisten van dezen tijd genoemd, een bewijs hiervan zijn wel de buitengewone kritieken welke hij overal bij zijn concerten krijgt. Een belangrijke uitvoering. Den ien Paaschdag wordt in de Solcm- neele Hoogmis in de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt voor het eerst te Haarlem uitgevoerd de Missa in honorem Reginae Pacis van Willem van Kalmthout, verschenen in het begin van het vorige jaar en waarvan het Gregoriusblad van Febrnari 1924 o.a. schrijft: „Een werk in grooten stijl, slechts aan te raden voor kerkkoren van den eersten rang, maar voor zulke koren dan ook een miscompositie, zooals slechts weinig ter beschikking staan. Het Kyrie is een prachtstuk, rijk van stem ming, treffend \an uitdrukking, een schep ping van rijke techniek en edelste inspi ratie, enz." Gistermiddag omstreeks kwart over 4 uur is onder het viaduct tegenover den Kruisweg een hond, een groote Fox-Terrier, overreden door een auto. Daarna werd het dier aange reden door een tramwagen. Het kadaver werd door Kennel Fauna vervoerd. Reeds thans trekt de derde tijdelijke ten toonstelling veel bewondering. Hedenmorgen reeds was het bezoek enorm en op sommige plaatsen van het terrein zag het wat men zoo noemt „zwart" van de menschen. Dat belooft heel wat voor de Paaschdagen, Naar wij vernemen, zal Zondag 28 Juni op het terrein van het R.-K. Lyceum te Over veen een R.-K. Politieke Landdag gehouden worden, waarvoor enkele sprekers zullen worden uitgenoodigd. Donderdag 16 Aprif a.s geeft de R.-K. Dames Tooneelclub een uitvoering in het ge bouw van de St. Jozefsgezellen-vereeniging, aan de J^nsstraat Opgevoerd zal worden „De Pleegdochter", een mooi familiedrama, en „De mislukte Speculatie", een vroolijk blijspel, waar har telijk om gelachen kan .wórden Een mooi programma dus. Men schrijft «ons. Het is u, meneer de Redacteur, zeker wel bekend, hoe de tegenwoordige jeugd een liefhebster is van voetballen. Nu is dit een gezonde sport en ik heb er ook niets tegen, mits zij het doet op een daarvoor aange wezen terrein. Onze openbare straten lee- nen zigh er in 't geheel niet voor. Mijn klacht, waarvoor ik deze Damiaatjes laat luiden komt hierop neer dat de Ged. Oude Gracht vanaf de Kleine Houtstraat tot aan de Turfmarkt, in den 'volksmond ook wei Smalle Ged, Oude Gracht gehee- ten, een geliefde plaats ;s vooral voor jeug dige voetballers Vooral 's avonds onder vindt men hiervan veel hinder. Er is in uw blad al eens rneer geklaagd over dezen toestand. Wat dan ook aanvankelijk eenig succes had. De politie lette, er streng op en het voetballen was afgeloopn. Doch in den laatsten tijd steekt het vc etbal-mon- ster weer driest den kop op. Avond aan avond ziet men ze er weer; een aantal jon gens, om nergens en om niets anders den kende dan om het spel. En dat is juist het verkeerde. Er wordt niet gelet op kin derwagens en het gebeurt meermalen dat een ba! in een kinderwagen teiecht komt. Ook kleine kinderen worden dikwijls onder den voet gelocpen. Door middel van uw geëerd blad, zou ik door deze de aandacht van de betrokken autoriteiten op dezen toestand willen ves tigen. portemonnaie, zwart lederen knipportemon- VELSEROORD. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent de navolgende gevonden voor werpen Hond, automobielband, heeren rijwiel, portemonnaie. Gebeten. Door J. G. werd bij de po litie aangifte gedaan, dat hij is gebeten door den hond van zekeren B. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen "in den morgen van 11 April. Hoogste Barometerstand 771.9 m.M. te Siensle. Laagste Barometerstand 743.7 m.M. te Véstmanoër. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 April: Zwakke tot matigen noordelijke tot noord oostlijken wind, half lot zwaarbewolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets war mer overdag. Lijst van gevonden voorwerpen en die ren Terug te bekomen bij: A. van 't Hoff, Spaanschevaartstraat 36, een étui met tee kenbehoeften; J. Draaier, Ged. Schalkbur- gergracht 54, een bonten boezelaar; G. W. van Veeren, Kasfanjestraat 20, een zakmes; H. van Wilsum, Spaanschevaartstraat 44. een bril; T. Overbeek, Gen, Bothastraat 23, een beursje met geld; Joh. Schutterop, Ju- lianapark 7; een portemonnaie met inhoud; A. van Eeden, Saenredamstraat 80rood, te Haarlem; een zilveren armbandje; J. Stoop, Slaperdijkweg 64. een jong varken; A. Snet, Schoterweg 78, een jongenspet; Draadvlech- terij, Spaarndammerweg 33. een ijzeren roeiboot; J. Schreuder Saenredamstraat 15rood te Haarlem, een zwart hondje; J, Vreenegoor, Frans Halsstraat 30rood, een vulpen; .G, van Dam J. Nieuwenhuisstraat 15, te Haarlem, een duimstok; G. Genkers, Spaanschevaartstraat 30, een zijden shawl; L. Stam, Overtonstraat 6, een kettmkje, waaraan een medaille en sleutel; L. Land weer. Madoerantraat 29, een beenkap, een vetpot van een auto en een bout; j. Par doen, Schoterboschstraat 7; een tonnetje, inhoudende twee stukken koek. En aan het bureau van politie Een rijwiel belasting merk; een kettingslot; een zwart hand- taschje en twee huissleutels. Tentoonstelling van den Missie-Naaikrans. Wij herinneren nog even aan de tentoon stelling van missiegewaden, welke vervaar digd zijn door den Missie-Naaikrans onder bescherming van „dc Zalige Theresia van het kindje Jezus". De beide Paaschdagen zal deze expositie in liet R.-K. Vereenigings- gebouw te bezichtigen zijn van 125 uur. Dc toegang is vrij. Personalia. De commies-titulair bij den post- en telegraafdienst J.sF. Buys is ver plaatst van Katwijk a/Z. naar Santpoort station en belast met de vacante directie aldaar. Wij ontvangen bevestiging van het bericht, dat wij Donderdag j.l meldden, dat heden avond Z. K. H. Prins Hendrik het diner in hotel Groot Badhuis zal bijwonen. Ongeval. Woensdagmiddag om 12 uur is de fietsende werkman Rusman, uit de Vos- sedwarsstraat, aangereden door een auto. De fiets werd in elkaar gedrukt en hij zelf kwam er met een paar wonden aan den elleboog af. Burgerlijke Stand. Geboren Francis- cus Johannes, z. van H. Reekers en M. v, d. Laan. Ondertrouwd; D. Thomassen, 28 j„ en H: Mostert,17 j.; F. Houtwipper, 25 jaar, en G. Notenboom, 24 j.; J. J. van der Veldt 27 j„ en E. Koene, 23 j.: E. J. Pijnaker, 31 j„ en G. P. Bergkamp, 25 jaar. Overleden: M. Vroom, geb. Poot, geh. 45 j.; C. D. W. van der Peet, v„ 2 j. Raadsvergadering. Behoudens onvoor ziene omstandigheden komt de Raad dezer gemeente bijeen op Zaterdag 18 April a.s. Tombola. Door B. en W. is aan het Dames-comité van de voetbal-vereeniging „Halfweg-Vooruit" vergunning verleend tot het houden van een tombola, op 15 April a.s., op welken dag „Halfweg-Vooruit" in café Cornelissen een feestavond organi seert, in verband met het behaalde kam pioenschap van de le klaSSe H. V. B„ afdeeling C. door haar eerste elftal. Burgerlijke stand van 7 tot 9 April. Geboren Hendrik Cornells, z. v. M. Jan sen en J. van de Leur Geertruida Alida, d. v. B. Zoeteman en T. de Visser Theo dora, d. van, Petrus, z. van J. J. Broxterman en W. Blokker (tweeling) Johan, z. van C. Rusman en M. E. Vermei; Eliabeth, d. v. J. Klootwijk en J. Louwerse Martina Johanna, d. van N. Zoet en G. van der Hoorn Bertha Jacoba, d. v. A. van Workum en P. G. de Hollander. Ondertrouwd Jacob Vreeken, 26 jaar en Johanna Adriana Nieuwkoop, 20 jaar Go- vert Willem van Driel, 23 jaar en Elizabeth Adriana Blom, 23 jaar Johannes Jacobus Pronk, 37 jaar en Wilhelmina Maria Tol, 33 jaar Johannes Annard, 26 jaar en Maria Bakker, 27 jaar Antonie Imans, 48 jaar en Maartje van Buuren, 36 jaar. Getrouwd Gerrit Degenaars, 21 jaar en Cornelia Guldemeester, 27 jaar. Overleden Arijaantje Boon, 69 jaar, geh. met D. Groot Maurits van Tol, 76 jaa wedr. van G. Bos. Een goéde vangst. Reeds enkele ma len maakten we melding van diefstal van zinken buizen. Door toevallige omstandigheden, is dc politie op het spoor gekomen van de daders en arresteerde vijf personen, n.l. J. P, M.; F. J H.; J. H. S.; K W en G L. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van zin ken afvoerbuizen en van een partij lood. ongeveer 100 Kilo. Het vijftal is naar Haar lem overgebracht en aan den Officier van Justitie overgeleverd. Voor de Beverwijksche politie een mooie vangst. IJMUIDEN. Gevonden voorwerpen. Bij de poli tie zijn inlichtingen te bekomen, omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Kinder armbandje, kinderbontje, dames-parapluie, bruin lederen taschje, kralen collier met zil veren aanhanger, huissleutel, bruine kinder- AMSTERDAM 11 April. De toestand van Louis Bouwmeester is als gister. De nachi is goed geweest. ROME, 11 April. De strijd tusschen de fas cisten en communisten neemt bedenkelijke vormen aan In Capug Bari, Foil en No vara, zijn leden van de fascistische militie door Communisten neergeschoten. De Fascisten bereiden repressailles voor. De toestand is zóó| ernstig, dat de algem. secretaris van de fascistische partij de Regeering verzocht heeft alle wegens politieke delicten veroor deelde tegenstanders der fascisten naar Sicilië te deporteeren. De Times meldt uit Bayroeth: Balfour er zijn escorte bevinden zich sinds Vrijdag aan boord van de „Spinx", onder politiebewa king. Zij kwamen hier 7 uur n.m. aan. De Fransche directeur van de openbare veilig heid kwam hem tegemoet en escorteerde 't gezelschap. Balfour bleef den geheelèn dag aan boord van Y schip. De stad is rustig. Er worden manifesten verspreid, waarin de be volking wordt opgewekt de winkels te slui ten. BERLIJN, 11 April. Uit New-York wordt gemeld, dat de Amerikaansche secretaris van Oorlog, Weeks, om gezondheidsredenen is af getreden. Brandstichting? NIEUW-AMSTERDAM, 11 April. Heden nacht werd te Nieuw-Amsterdam de land- bouwschuur van de boomkweekerij Werk- horst door brand vernield, Vermoedelijk is kwaadwilligheid in t' spel. Gisteravond vergaderden te Klazienaveen de verschillende organisaties ter bespreking van de werkhervatting bij de werkverschaf fing. Verschillende organisaties uit den mo dernen Bond hebben zich tegen hervatting uitgesproken, zoodat Maandag a.s. een stem ming onder de arbeiders zal worden gehou den. BERGEN, 10 April, Een geweldige brand heeft 16 gebouwen in deii asch ge legd, De schade bedraagt ongeveer 4 mil- lioen kronen. 1 PARIJS, 10 April. De president van de Republiek, Doumergue, heeft het ontslag van het kabinet-Herriot aanvaard. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Painlevé, een nieuw kabinet zal vormen, daf steunende op het Cartel, in de Kamer van een meer derheid verzekerd zou zijn. Zijn positie in den Senaat zou evenwel gevaarlijk wezen. President Doumergue is voornemens, behal ve de presidenten van de Kamer, de leiders der groepen, nl, Briand, Steeg, en Loucheur te raadplegen Het is onwaarschijnlijk, dat vóór Zondag, een opvolger zal worden aan gewezen. Volgens andere berichten zou Doumergue eerst Maandag een besluit nemen over de aanwijzing van den nieuwen pre mier. TOKIO, 11 April. De scherpste aard schokken van dit jaar hebben gisteren plaats gehad ten Oosten van Tokio. Zij duurde 50 seconden. PARIJS, 10 April. De „Matin" meldt, dat de meerderheid van den Senaat gunstig gestemd is voor de samenstelling van een groot Republikeinse!) concentrate-kabinet waarvan de radicalen de spil zouden vor men, doch niet de systematische stenn der socialisten zouden zoeken. Het blad noemt voor deze combinatie met steun van het cartel: Briand, Steeg, thans gouverneur van Algiers en De Monzie. Painlevé zou daa voorzitter van de Kamer blijven. MADRID, 10 April Generaal Primo de Rivera is per watervliegtuig van Melilla te Malaga aangekomen. MADRID, 10 April, Het aantal slacht- offers van het spoorwegongeluk bij Barce lona bedraagt 24 dooden en 110 gewonden. De oorzaak van de ramp wordt toegeschre ven aan een plotselinge ongesteldheid var? den machinist. PARIJS 11 April. Herriot verklaarde heden morgen aan de journalisten dat thans eerst de strijd begint. Hij vreest deze niet en zeide: ik ben steeds oprecht geweest, In politieke kringen acht men een tweede kabinet-Herriot of een ka- binet-Briand-T oucheur niet onmogelijk. Tn de kringen van Poincaré verlangt men een mi nisterie van alle partijen, met inbegrip der socialisten. Ontbinding der Kamer wordt on- waarschijnlijk geacht. PARIJS, 11 April. Herriot heeft het ontslag van 't kabinet aan president Doumergue in tegenwoordigheid van alle leden van 't kabi net overhandigd. Doumerque bracht het ka binet dank voor zijn werkzaamheden, waar na een onderhoud tusschen Doumergue en Herriot in t' particuliere kabinet van den president plaats vond. Daar de financiëelc toestand nog niet is opgehelderd en de be grooting nog niet is goedgekeurd, is een spoe dige oplossing van den kabinetscrisis nood zakelijk. Heden middag zal een plenaire zit ting p'aats hebben van alle leden van het linksche kabinet Cartell en de Senatoren die vóór Herriot gestemd hebben. De socia listen vergaderden heden onder leiding vao Blum. LONDEN, 11 April. Dc Times meldt uit Damascus, d.d. 10 April: Officieel wordt ge meld, dat bij de gevechten 2 gendarmen en 11 betoogers gewond werden, maar het is zeker, dat het aantal gewonden veel grooter is. De -gewonden laten zich waarschijnlijk in hun huizen verbinden uit vrees voor strafi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2