St. Michael en de Volkspartij. Het accoord met België. De Ongevallenwet 1921. VERKEER EN POSTERIJEN. Kindertoelage. Postwissels voor Afrika. LUCHTVERKEER. De vliegers HollandIndië te Parijs. Na de HollandIndië-vlucht. LEGER EN VLOOT. Hr. Ms. Tromp en Heemskerck. KUNST EN KENNIS. Toelichting op de beslissing inzake bercepsvoorlichting. KERK EN SCHOOL. Esperanto op de lagere school. „Een Roomsche Preek". Te veel studenten. Gouden Priesterjubileum Mgr. H. F. M. Hollmann. GEMENGD NIEUWS, De ondejrgang der „Jonge Catharina". Onmiddellijk dood. Oud-Kamerlid gearresteerd. De gerechtelijke verkooping bij Ds. Fraanje. Een familiedrama in een Nederlandsch gezin te Londen. Eigenaardige brandoorzaak. De stakingen in 't Noorden. Een pleiziertocht met hindernissen. Broekhuijs gearresteerd. Steekpartijen in Den klaag. Brandstichting? De Rotterdamsche beroovers. De 60.000ste. Waar wonen de langste menschen? f 100 in den wind. De geschiedenis van het huurbordje. ORDE EN ARBEID. Een nieuw conflict in de Bouwvakken. MARKTNIEUWS. Op een vergadering van de St. Michaël- Club te Nijmegen heeft de voorz., de heer 'F. van der Steen, meegedeeld, dat alle St. Michaël-clubs in Friesland zich bij de R. K. V. P- hebben aangesloten. (Centr.) Ook Nederlandsche onderscheidingen verleend. Naar het Corr. Bureau verneemt, in ver- fband met de onderteekening van het verdrag tusschen Nederland en België gesloten. H.M. [de Koningin het Grootkruis en de orde van •den Nederlandschen Leeuw verleend aan de:i [Belgischen Minister-President, den heer .Theunis, en aan den Belgischen Minister van Buitehlandschen Zaken, den heer Paul Hymans, benevens het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau aan Prins De Ligne, den ^Belgischen Gezant te 's-Gravenhage. Berekening van het dagloon. Bij K.B. van 26 Maart j.l. is een algemeene Maatregel van bestuur vastgesteld voor de ^Ongevallenwet 1921, inzake de berekening jvan het dagloon van een bepaalde categorie Werklieden. Bepaald is, dat het dagloon van werklieden ïn eenig verzekeringsplichtig bedrijf, die van hun werkgever geen loon ontvangen, en niet ■behooren tot de personen, bedoeld in art. 8 der Ongevallenwet 1921 (werklieden be- /neden 21 jaar) wordt gerekend te bedragen '1,3000 van het loon, dat gedurende het aan den dag van het ongeval voorafgaande jaar, [gemiddeld is verdiend, door de minst be taalde volslagen werklieden van hetzelfde ge slacht in hetzelfde bedrijf, die wel 'loon van iden werkgever ontvangen, terwijl het dag- foon, berekend volgens art. 7 der Ongevallen- vet 1921, hooger zou zijn, in welk geval het dagloon op dat hoogere bedrag wordt vast gesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoekschrift berichtte de Minister van Wa terstaat aan den R. K. Bond van P.T.T.-per soneel „St. Petrus" dat evenals voor de jaar- ooners het geval is, ook voor de week- en maandlooners, de persoonlijke toelage in aanmerking komt bij de berekening van de ^Kindertoelage. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat het maximum bedrag voor postwissels naar de Fransche koloniën in West-Afrika, t.w. Senegal, Mau ritanië, opper-Senegal, Opper-Volta, Fransch Guinea, Ivoorkust, Niger en Dahoney, in Midden-Afrika, t.w. Gabon, Fransch Congo, Oubangui-Chari en Tchad, alsook naar de Fransche koloniën Madagascar, Fransche Somalikust, Togo en -Kamerun, is verhoogd tot 1000 Fransche Franken. Postwissels naar de overige Fransche koloniën mogen 500 Fransche franken niet overschrijden. 'Begroeting door den Nederlandschen gezant. uit Parijs wordt gemeld: De Holland-Indië fvliegers zijn Zondagavond tien uur, na een [Voorspoedige reis aan het Gare de Lion te Parijs aangekomen. Zij.zijn te Marseille uitgeleide gedaan door iden liollancTschen consul, den hêer Story van Blokland en den vice-consul, den heer [Van der Waerden. Aan het station te Parijs waren te hunner begroeting aanwezig de •Nederlandsche gezant, jhr. dr. Loudon, het bestuur der Nederlandsche vereeniging en talrijke vertegenwoordigers van de Neder landsche kolonie. Nadat jhr. Loudon de vliegers had ge complimenteerd, bood namens de Nederland sche vereeniging de voorzitter, de heer. La- •bouchère een grooten lauwerkrans aan, voorzien van een lint in de vaderlandsche -kleuren, waarop in gulden letters de hulde der vereeniging aan de Holland-fndië vlie gers stond gedrukt. Nadat de fotografen hun plicht hadden ge daan, begaven de vliegers zich naar „Hotel de France". Het staat nog niet vast, of de aviateurs, die, zooals men weet, Zaterdag per vliegtuig in Holland zullen aankomen, de reis dis pas sagiers zullen maken, dan wel als bestuur ders. Vermoedelijk wordt hun in den loop van 'de week vanwege de „Nederlandsche Ver eeniging" een eere-maaltijd aangeboden. Huldiging door de Luchtvaartafdeeling. Aneta vernam, dat de officieren van de [Luchtvaart-Afdeeling te Soesterberg een huldiging voorbereiden van hun kameraad !Van Weerden Poelman, aan wiens groote bekwaamheden als vliegtuigbestuurder hei voor een aanzienlijk deel te dankenxmoet zijn, dat na de ongelukkige, door Van der Hoop uitgevoerde noodlanding bij Philippo- pel, de tocht verder zulk een uitmuntend verloop had. DE PLANNEN VAN HET NAT. COMITÉ Er is zooals men weet, eën voorloopig na tionaal Comité gevormd, dat verschillende plannen heeft besproken en ten slotte het denkbeeld tracht ten uitvoer te brengen, gel den in te zamelen, teneinde op een ook uiter lijk zichtbare wijze het luchtverkeer tusschen Nederland en Indië te bevorderen en daar mede den band tusschen beide deelen van ons koninkrijk nauwer aan te halen. Van dat geld hoopt men onder meer twee vliegtuigen Svan de beste hoedanigheid te laten bouwen, Idie namens het Nederlandsche volk aan te bieden aan de daarvoor meest geschikte or- ganistie, welke wellicht een. machine in ons land en de andere in Indië zal plaatsen om daarmede studie te maken, ervaringen op te doen en wat meer noodig is, teneinde een ge regeld luchtverkeer tusschen Indië en het moederland voor te bereiden. Dit Nationaal [Comité heeft een eere-comité en een centraal uitvoerend comité. De minister van Water staat heeft als vertegenwoordiger der Neder landsche regeering het eere-voorzitterschap aanvaard. Het reisplan van Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck" voor een oefeningsreis naar Madeira en de Azoren, luidt als volgt t Ver trek van Nieuwediep Donderdag 16 April aankomst te Funchal, Zaterdag 25 April van (Woensdag 29 April tot Vrijdag 1 Mei oefe- jningen in de nabijheid van Madeira ver- itrek van Funchal Maandag 4 Mei aankomst te Ponta Delgata Donderdag 7 Mei vertrek ■van Ponta Delgada Woensdag 13 Mei aan komst te Brest Woensdag 20 Mei vertrek [van Brest Maandag 25 Mei aankomst te [Nieuwediep Donderdag 28 Mei. Het Centraal zielkundig Beroepskantoor, Utrecht (Drift 1012) schrijft ons De eerstg stelling geeft een stukje geschie denis. Opgekomen is het beroeps-keuze-ad vies uit de wereld van den arbeid. Taylor heeft in dienst van de groot-industrie de psychotechniek ontdekt, vaderschap over dit kindje hebben noch onderwijs noch con fessie. Zoo gaat het altijd in de wereld van de vrije concurrentie, daar botsten de belan gen het heftigst tegen elkander, en uit dien schok komen de nieuwe ideeën, die dan na derhand bij rustiger ontwikkeling blijken thuis te behooren op een heel ander gebied. Langzaam maar zeker heeft zich deze ont wikkeling voltrokken en leek het nog voor weinige jaren als vanzelfsprekend, dat het beroepskeus-advies zijn beste beschermers en zijn nauwste verwanten had in den Dienst der W.V. en A.B., nu op dit oogenblik, ziet ieder, die zich bezint en de teekenen des tijds verstaat, dat v/ij in de beroepskeuze het cul minatiepunt hebben te zien van de verschil lende phasen der opvoeding van den mensch tot maatschappelijk wezen. En daar nu de opvoeding toch geheel en al bij het Min. v. O. ressorteert, hebben wij van de brutale ontwikkelingsfeiten uit de laatste jaren de les te accepteeren, dat een regeling van het normale beroepskeus-procede moet berusten op een wet, uitgaande van het Min. van O., die ook rekening moet houden met de uit zonderingsgevallen der overgangen van het eene beroep naar het andere, gelijk de Min. van Arbeid dat overeenkomstig zijne- be voegdheid zal verlangen. Gelijk hier op dit terrein dus Onderwijs en Arbeid dreigden in botsing te komen, zöo concurreeren hier niet alleen confessie en neutraliteit, maar ook nog Staat en Gemeente. En hoe zouden we ons. nu tusschen al die strijdende machten beter in veiligheid brengen dan door ons aan te sluiten bij den triomfantelijkcn vre- detocht, die de confessioneele school met goedvinden van alle partijen na ampel over leg en rijpe besprekingen heeft gevonden Op Analoge wijze dient derhalve ook hier de regeling getroffen. Alleen wordt de zaak ten deze nog iets complexer om het medezeg gingschap van het Min. van Arbeid, voor de door dat Dep. vertegenwoordigde belangen. De R.K. Centrale voor beroepskeus-voor lichting is er reeds. Door historischen groei dank zij het jaartai harer geboorte, is zij de volwassenheid of de rijpheid 'meer na bij, dan de andere zuster-centrales. Ook is onze vertakking over het geheele land reeds in voorbeeldigen groei. De samenwerking tusschen centrale en plaatselijke bureaux is door uitwisseling van wetenschappelijk en practisch materiaal in blijde wording, en in de wetenschappelijke weteld hebben we een heel goeden naam. Door. het niet te verge ten en nog altijd te weinig navolging vin dend initiatief hebben de R.K. Arbeiders, het R.K. Vakbureau, nu reeds voor 7 jaar een begrooting gevoteerd, waaruit nog altijd het Centraal Bureau wordt onderhouden. En hoewel wij dus met de begrootingen van de groote gemeenten in uitgaven niet konden wedijveren, mogen onze resultaten gezien worden. En wat de definitieve wettelijke re geling betreft, wenschen wij, dat de Staat zich den verderen groei dezer belangen aan- trekke, en niet alles aan de grootere gemeen ten overlate. Wij vragen om een rijkswet voor het Beroepskeus:-advies. Een rijkswet, die wat in de groote steden reeds geboden wordt, ook binnen het bereik kome van het platte land die latend de leiding aan het particulier initiatief der confessies hare werkzaamheden ten deze steune en subsidieere. Natuurlijk komt ons dat op inspectie, en de een of andere federatieve samenwerking met de andere con fessies te staan als ten slotte aan ons zelf de besljssing slechts wordt overgelaten, om trent den omvang der confessioneele belan gen in het beroepskeuze-advies. Veel toch van wat onze tegenpartij neutraal belieft te noemen, is in werkelijkheid een negatie van ons religieus gezichtspunt. Het bestuur van de Eerste Amsterdamsche Esperantistenvereeniging heeft, naar aanlei ding van het voornemen om' invoering van een of meer vreemde talen op de lagere school te overwegen, etyi adres gezonden aan den minister van Onderwijs, waarin adressant er op aandringt bij de nieuwe re geling de mogelijkheid te scheppen, dat es peranto op de lagere school wordt onder wezen. Aan het Doopsgezind Weekblad „De Zon dagsbode" ontleent de „Tijd" de volgende karakteristiek van een predikatie van pater Borromeus de Greeve O.F.M., door ds. P. B. Westerdijk onder bovenstaanden titel ge geven. „Eiken Woensdagavond stroomt het naar de kerk in de ObrechtstraSt te Amsterdam. Want daar preekt in de lijdensweken Pater Borromeus de Greeve en als hij preekt is de kerk stampvol, geen zitplaats is onbezet en in 't middenpad en achter de banken staan hon derden. „U moet eens gaan hooren". Zoo sprak tot mij eene Roomsche dame en ik heb aan die opwekking gehoor gegeven en ben eergisteren naar de Obrechtskerk gegaan, heb eerst een Mis (de schrijver bedoelt het Lof) moeten aanhooren en daarna den ge noemden en beroemden redenaar gehoord. Inderdaad het was er vol en ik heb meer dan een uur op de steenen moeten staan, te mid den van zoovele anderen, waarvan velen aan dachtig luisterend, terwijl ik anderen meende te kunnen aanzien, dat zij het luisteren min der gewoon waren dan ons zooveel kleiner, maar naar 't mij voorkomt, aandachtiger ge hoor. Ik stond op grooten afstand van den pre diker, dicht bij den uitgang, veiligheidshalve om stillekens te kunnen verdwijnen, als 't me niet .mocht voldoen. Maar ik ben geble ven tot 't einde, al werden mijn beenen stram en mijn voeten koud van het lange staan op de koude steenen. En dat niet alleen, omdat de redenaar een zeer begaafd redenaar bleek te zijn en zijn preek interessant voor iemand die zelf reeds zoovele malen preekte, maar ook omdat hij tnij wist, te boeien, niet enkel door den vorm zijner voordracht, maar ook door den inhoud ervan. Als ik leidsman van theologische studenten, aanstaande predikan ten was, zou ik tot hen zeggen wanneer gij eene practische les in de predikkunde wilt krijgen, waarmee ge groote winst kunt doen voor dit belangrijk deel uwer latere werk zaamheid, verzuimt dan niet, dezen redenaar te gaan hooren. Wanneer ik er eens weer voor in de gelegenheid ben, zal ik deze niet on gebruikt laten voorbijgaan. Natuurlijk krijgt men dingen te hooren, waarbij men aanstonds een vraagteeken plaatst (zoo bijv. waneer afvallige priesters vergeleken worden bij on kruid, dat uit den tuin van het Vaticagn wordt gewied, om dan over den muur geworpen te worden), maar dat was dan toch betrekkelijk weinig. En een theoloog moet voldoende kennis van dé Katholieke sfeer hebben om deze te kunnen begrijpen, wat immer eenige waardeering in zich sluit. Het onderwerp was 't bekende verhaal van Petrus' verloochening. De behandeling er van was niet sentimenteel en toch ontbrak aller minst het sentiment, wist de spreker de har ten te roeren, ook door den toon en den aard zijner voordracht, zelfs gegeven de groote ruimte der omgeving. Die behandeling was voorts buitengewoon frisch en daardoor in hooge mate boeiend van den aanvang tot het einde ben ik geheel en al oor geweest, zóó zelfs, dat ik mij vergbaasde, dat niet allen in mijne omgeving 't waren. Edoch, ook hef hooren is eene kunst, die of aangeboren ot aangeleerd wil zijn. En dan ook nog die be handeling was in hooge mate prractisch, zich plaatsend te midden van het volle, werkelijke leven, /daarbij aanknoopend en daaraan de voorbeelden ontieenend, in één woord leerend, roerend en bewegend, 't. Kwam mij voor, dat een enkele maal wat het leeren be treft, 't woord over of langs de Roomsche toe hoorders heen gericht werd tot mogelijke protestantsche hoorders, maar dan toch niet énkel of langs de eersten alleen, maar voor dezen ook apologetisch, verdedigend. Fijn en en mij bijzonder treffend waren de opmerkingen en vermaningen, gemaakt over het gevaar van het gevaar, waarin Petrus, de Prins der apostelen, zich begaf. De heden daagsche vrouwenmode, 't hedendaagsche dansen, 't sigaretten rooken door dames, bi oscoop en schouwburg, de verleidingen der groote stad en nog zooveel meer werden als voorbeelden aangehaald. Veel, dat 't eene oor in en 't andere aanstonds weer uitgaat, maar dat toch op deze korte en snelle reis door de hersenen daarin licht éenig vergift achterlaat. Daar komt de man weer in zijn huis, zijn zoon terug tot zijne moeder en de groet der zijnen, zijner moeder is als 't hanen gekraai, dat hem doet beseffen, dat hij zijnen» Meester verloochende.' De dienstmaagd ver persoonlijkte het vrouwelijke, dat menfgen man ten verderve brengt en de vrouwen kre gen in dit opzicht menig strenge vermaning maar zagen zich tenslotte getroost door de mededeeling, dat volgens een groot com-- mentator, Petrus naar buiten gaande zijn troost zocht en vond bij Maria, van wie elke vrouw iets in zich moest hebben. Maar niet meer daarover. Er was in dit alles zeer veel goeds en stichtelijks. Oven het geweten werd niet gesproken, maar meer dan een en eene zal zijn geweten hebben hooren spreken. En de liefde van Christus dreef dezen prediker. Ilc heb mij dezen gang naar de Roomsche kerk niet beklaagd. Ik zou mijnen Room- schen mede-christenen zelfs van ganscher harte toewenschen, dat zij minstens elke week zulk een preek te hooren krijgen, niet enkel in de hoofdstad, maar oók elders. Edoch, redenaars van het talent van dezen pater zijn uit den aard der zaak dun gezaaid. Een goed teeken in elk geval, dat men hen op prijs weet te stellen." HET SCHRIJVEN VAN DEN MINISTER VAN ONDERWIJS AAN DE CURATO REN DER RIJKSUNIVERSITEITEN. De minister van O., K. en W. heeft onlangs een schrijven van den volgenden inhoud doen uitgaan aan de curatoren-colleges van - de Rijksuniversiteiten. „Zooals uw college bekend is, noopt de toestand van 's Lands financiën bij voort during tot het in acht nemen van de uiterste zuinigheid, ook op het gebied van het hooger onderwijs. Dientengevolge was de Regeering, hoezeer ook tot haar leedwezen, genoodzaakt, waar dit zonder ernstige schade aan het onder wijs toe te brengen mogelijk bleek, vacatures onvervuld te laten, geen uitbreiding van per soneel toe te staan en de bedragen van de sub sidies te verminderen. Flet is voorshands niet te verwachten, dat daarin wijziging gebracht zal kunnen worden. Aan den anderen kant ontgaat het mij niet, dat voor de meeste stu die-vakken rekening moet worden gehouden met een steeds toenemend aantal studenten. Het gevolg daarvan is, dat de college-zalen overvuld raken, de studenten inzonder heid bij dg empirische wetenschappen geen voldoenden steun bij hun onderwijs ondervinden, en de hulpmiddelen niet al tijd voldoende geacht kunnen worden. De consequentie van een en ander leidt mij tot de vraag of niet maatregelen dienen te worden overwogen om te komen tot een be perking van de gelegenheid tot opleiding. De met dit vraagstuk verband houdende denkbeelden moet men ook bezien in ver band met de kwestie of het wel juist is zon der beperking den toevloed van gestudeerdem in de maatschappij door te laten gaan. Over het bovenstaande zou ik zeer gaarne het oordeel van uw college van den Senaat willen vernemen." Naar het „Huisgezin" verneemt, hoopt de hoogeerw. heer Mgr. H. F. M. Hollmann, Magister-Generaal der Orde van het H. Kruis te St. Agatha, op 15 Augustus e.k. den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaren tot pries ter werd gewijd. TERAARDEBESTELLING VAN VIER SLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag heeft op de Noorder be graafplaats te 's-Hage de teraardebestelling plaats gehad van vier der slachtoffers van de ramp, welke Donderdagnacht de „Jónge Cat- harina" trof.. Eerst werd het stoffelijk over schot van den derden stuurman May, ge dekt door de Nederlandsche vlag grafwaarts gedragen door de geredde opvarenden van het verongelukte schip en daarna de drie Duit- schers Remberg, Addinken en Stroemer. Deze kisten waren gedekt met de vlag der Duitsche Republiek Vele bloemên dekten de baren of werden later op het gemeenschappelijk graf neerge legd. Ook de bemanning van de sleepboot „L-öwe" bracht een laatsten groet aan hen, die aan boord van dat schip zijn overleden. De heer Sutherland, vader van de verloof de van den eersten stuurman Meynderts, die Maandag ter aarde wordt besteld, legde op de baren der medeslachtoffers van zijn aan staanden schoonzoon een bloemstuk neer. Nadat de vier kisten aan den schoot der aarde waren toevertrouwd, nam de heer En- gelbrecht uit Rotterdam het woord om na mens de reederij afscheid te nemen van de vier kloeke mennan, die in de kracht van hun leven, in de uitoefening van hun beroep zijn weggenomen van allen, die hun lief hadden. Alles is zoo snel in zijn werk gegaan, dat men zich niet kan indenken, hoe het is geschied. Het was een goed schip met een goeden ka pitein, goede officieren en eveneens een voor treffelijke bemanning. De tweede spreker was de heer Van Woel- deren, burgemeester van Vlissingen, die er aan herinnerde, hoe diep het ongeluk allen heeft getroffen en hoe men binnen korten tijd op hetzelfde kerkhof opnieuw staat bij een graf. Hij wees daarbij op het graf der vis- schcrs, die 18 Juli j.l. het leven verloren. Ook nu is er alom deelneming met de overledenen voor wie nog zulk een schoone toekomst scheen weggelegd. Het had spr. diep getrof fen, dat de kameraden van de overledenen hen grafwaarts droegen. Spr. betuigde deel neming aan de reederij en voegde daaraan toe woorden van troost voor de bemanning en de nabestaanden. Vervolgens nam de heer Dronkers, Duitsch consul, het woord, om allen te danken voor hetgeen zij voor de overledenen hebben ge daan. De heer Goslinga, secretaris der vereeni ging van gezagvoerders en stuurlieden, bracht hulde aan de nagedachtenis der stuurlieden Meynderts en May, die trouwe lieden der vereeniging waren. Nadat de heer Engelbrecht namens den kapitein en namens de reederij een woord van dank had gesproken, verlieten allen diep onder den indruk den doodenakker. H. M. de Koningin had een telegram van deelneming aan den Burgemeester van Vlis singen gezonden, dat door den Burgemeester eveneens telegrafisch werd beantwoord. Hedenmorgen brak nabij Hoevelaken (Geld.) een der wielen van den met eieren beladen auto van den heer S. uit Nijkerk. Een achteropzittend persoon en een 12- jarig zoontje van den heer S. werden van der. wagen geslingerd. Het knaapje was onmiddellijk dood, de man werd licht gewond. In den Haag is dezer dagen gearresteerd het oude-Tweede Kamerlid, afgevaardigde van den Economischen Bond, de heer W. H. de Buisonjé. Hij had zich schuldig gemaakt aan oplichting van een boekhandelaar uit de Langebrugsteeg te Amsterdam. De aangehoudene heeft eenige jaren in Berlijn gewoond en daar o.a. voor den boek handelaar eenige zaken gedaan. Het geld, dat hem daarbij ter hand was gesteld, een bedrag van f 2450, heeft hij ten eigen bate aange wend. Er was niets meer van over. Sinds eenigen tijd vertoefde hij weer in den lande en zocht, daar hij geen middelen van bestaan had, een betrekking. De politie van het bureau Singel te Amsterdam heeft hem, in verband met de voormelde oplichting, in de residentie doen arresteeren. Hij is naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. (H.bld.) Men schrijft aan de Msb. uit Barneveld: De Zaterdag ten huize van Ds. Fraanje, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, en een zijner geloofsgenooten gehouden ge rechtelijke verkooping, wegens het niet betalen van gelden, versch«ldigd ingevolge de Invaliditeitswet, heeft een zeer vlug ver loop gehad. Bij beiden behoefde slechts één stoel ten verkoop te worden aangeboden, waarvoor een kerkeraadslid van genoemde gemeente zulk een aanzienlijk bedrag bood, dat daaruit ruimschoots het verschuldigde plus de kosten konden worden betaald. Trokken deze verkoopingen voorheen groote belangstelling, thans was, behalve de officiee- le personen en de kooper, niemand aanwezig en beide executies duurden te zamen nau welijks tien minuten. Uit Londen wordt gemeld J. L., een werkloos Nederlandsch glas blazer, wonende in Shoreditch, viel met een hakmes plotseling zijn vrouw en twee kin deren aan. Na deze daad sprong hij uit een raam van de derde verdieping hij was op slajjj dood. Het oudste kind is aan de ver wondingen gestorven; de toestand van het jongste kind en van de vrouw is ernstig. Zaterdagmiddag is, ten gevolge van een niet alledaagsche oorgaak, brand ontstaan in een vischbakkerij, gevestigd Kinkerstraat 208 te Amsterdam. In deze zaak wordt de visch op een gasoyen gebakken. Van deze oven voert een dubbele buis naar het dak; het eene gedeelte is bedoeld als afvoer van de verbrande en onafgewerkte gassen, door de andere wordt de waterdamp, die ontstaan is* door het bakken, afgevoerd. Nu raakte Zaterdagmiddag een doek, die gebruikt wordt om de pannen van het vuur te tillen, in brand. De olie vatte eveneens vlam en via'een walmkap verspreidde het vuur zich' door de afvoerbuis. Het gevolg was, dat op eenige verdiepingen de betim mering in brand raakte. Het eigenaardige brandje werd met één straal op de motor spuit gebluscht. De installatie van d^vischbakkerij was ge heel volgens voorschrift. Volgens de opgaven van de stakings- cpmités zijn bij het conflict bij de werk verschaffingen in Friesland betrokken 1500 arbeiders. Bij de Drentsche werkverschaf fingen bedraagt het aantal 3500, terwijl bij de staking in de veenderijen 5500 man be trokken zijn. De branden duren voort. Zaterdagnacht verbrandde te Nieuw-Am- sterdam de landbouwschuur, toebehoorende aan den heer Grolle. De vermoedelijke opr- zaak is kwaadwilligheid in veranbd met de staking. Alle gereedschappen gingen ver loren. Verschillende organisaties van den mo dernen Landarbeidersbond hebben zich te gen hervatting van den arbeid in de werk verschaffing uitgesproken. Men meldt uit Schoterland. In het ooste lijk deel dezer gemeente heeft het iusschen stakers en politie nog al gespannen. Een troep van ongeveer 200, met knuppels gewapende stakers, kwam te Jubbega bijeen. Toen de politie mededeelde, dat zij dit niet kon toe laten, namen de menschen een dreigende hou ding aan. Hierop loste de politie een salvo in de lucht, waarna de troep met den gummi stok uiteen gedreven werd. Er vielen eenige harde klappen. D^ justitie te Leeuwarden heeft geen termen gevonden S. Brinksma te Jubbega, die wegens opruiing van stakers gearresteerd werd, in bewaring te houden. Een der leiders van de staking aldaar, zekere R. v. R. is echter in hechtenis genomen. sHet Paaschverlof der dienstplichtigen van de opleidingscompagnie van het 1ste reg. inf. te Assen, is, naar de Msb. meldt ingetrokken wegens den toestand in de venen. De motorschoener „Bonzoo" gestrand. Vrijdagmiddag omstreeks zes uur is de motorschoener „Bonzo", op weg van IJmui- den naar Ostende, even voorbij de Wandel- pier te Scheveningen op een golfbreker ge- loopen. Aan boord waren eenige bekende zeilers, onder wie de heer Carp. Op de hoogte van Scheveningen gekomen, kwam een dikke mist uit zee opzetten, waardoor het zicht danig belemmerd werd.. Plotseling waarschuw de een der opvarenden, dat er een golfbre ker recht vooruit was, maar het was reeds te laat en de schoener zat vast. Van de kust had men Jxet vaartuig evenwel bemerkt. Twee sleepbooten kwamen dadelijk te hulp. Bij eb lag de boot geheel droog, waardoor de twee gaten, die in den romp gestooten zijn, gemakkelijk gerepareerd konden worden. Vannacht werd hiermede begonnen. Heden morgen is het vaartuig vlot gekomen, maar daar het nog lek is, heeft men het op het strand gezet, waar het verder hersteld wordt. De sleepboot van den Havendienst, die ter plaatse was, behoefde geen assistentie te verleenen. De politie te Antwerpen heeft naar de Tel. verneemt, Zaterdagmorgen Willem Broek huijs gearresteerd, die onder den naam van zijn broeder sedert weken daar verbleef. Aan het verzoek der Nederlandsche justitie om zijn uitlevering zal worden voldaan. EEN CAFÉHOUDER EN ZIJN VROUW GEWOND. De Paaschdagen schijnen niet iedereen in een vroolijke stemming te brengen. In de Van der Duijnstraat in de Residentie kreeg le Paaschnacht omstreeks 1 uur in een café een bezoeker twist met den caféhouder De J., tegen wien hij een oude wrok korsterde. Onder den invloed van den drank trok hij een mes en stak daarmede los op den herbergier, „en passant" ook diens vrouw met het wa pen bewerkend. Beiden kregen steekwonden in armen en borst, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk maakten. Bij onderzoek bleken de toegebrachte ver wondingen niet levensgevaarlijk te zijn. De woesteling werd in verzekerde bewa ring gesteld. Een andere messenheld, zekere J. A. V. opereerde Zondag in de omgeving van de Ammunitiehaven, waar een voorbijganger, G. L. M., van den Z. O. Buitensingel, het slachtoffer werd, Hij werd met een mes in den arm gestoken. De dader werd door de politie aangehouden. Te Someren is brand ontstaan in de wo ning van den landbouwer J. T. De geheele woning en het grootste gedeelte van den in boedel ging in vlammen op. Om verschillende redenen heeft men vermoeden, dat brand stichting de oorzaak is geweest. In verband hiermede is T. aangehouden en ter beschik king gesteld van den officier van Justitie alhier. Men vermoedt, dat hij zijn woning in brand heeft gestoken, om zich de uitkee- ring der verzekeringsgelden toe te eigenen. Na eenige weken van rust zijn de Rotter damsche beroovers weer met vernieuwden ijver aan het werk geweest. Kleine beroovin- gen van f 15 en f 100 in de afgeloopen week gepleegd zijn de voorloopers gebleken van een, gelijk men het in donker Rotterdam noemt „groote stoot." Een Duitsch koopman, die zich voor zaken in Nederland bevond, ontmoette ergens in de binnenstad een vrouw, die hem ondanks alle politiemaatregelen mee wist te lokken naar een huis op de Groenendaal, dat geheel als roofhol was ingericht. Na het bezoek aan dat huis bemerkte de Duitscher, dat hij zijn portefeuille met f 5000, bestaande uit 40 biljetten van f 100 en verder klein bankpapier kwijt was. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die een vrouw arresteerde. Hij herkende haar evenwel niet, zoodat zij weer in vrijheid moest worden gesteld. Van het geld is niets teruggevonden. Met de berooving van f 23.000, eenige we ken geleden gepleegd is dat dus de tweede slag die de landhaaien hier ter stede in korten tijd hebben geslagen. l'er secretarie van Eindhoven is de 60.000 ste inwoner ingeschreven. In Europa wonen de langste menschen in Noorwegen. Immers, de gemiddelde Noor is 1.73 M. lang. Dan komen in volgorde Engeland, Schotland en Zweden (1.70.) Denemarken (1.68.) Duitschland (1.67%.) Nederland (1.67.) Frankrijk (1.65.) Rusland (1.63%.) Zwitserland (1.63%,.) Polen (1.62%.) Italië (1.62.) Over de geheele wereld zijn de grootste men schen de Patagoniërs (Zuid-Amerika), die gemiddeld de respektabele hoogte van 1.78 bereiken en de Polynesiërs (Australië) die het gemiddeld tot 1.76 M. brengen: De Lappen zijn de kleinste menschensoort 1.53%.) De heer A. G. te Dordrecht zou dezer dagen op de markt te Gorincljem gekochte eieren betalen aan v. B. uit Herwijnen. Hij legde op een eierkist een biljet van f 100 neer, waarvan v. B. zou teruggeven. Inmiddels woei echter het bankbiljet weg en was tegelijker tijd spoorloos verdwenen. Hoewel alles werd afgezocht, bleek het biljet zoek. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch ook dit was zonder resultaat. (D. Ct.) Het „Flbld." vertelt Een timmermansgezel te Amsterdam, kreeg van zijn patroon opdracht aan een slagerij, ergens in de binnenstad, een bordje, met de vermelding, dat de winkel te huur was, .aan te slaan. De gezel was juist met zijn werk begon nen, toen de slager naar buiten kwam en het plaatsen van het bordje verbood. „Ik heb een opdracht van ijn baas," zei de de timmerman, „en die zal ik uit voeren." De slager antwoordde niet en ging naar binnen. De gezel beschouwde het incident als geëindigd en ging met zijn arbeid voort. Nadat hij zich even had gebukt, om wat materiaal op te pakken, zag hij plotseling den slager weer voor zich staan, ditmaal in dreigende houding en gewapend met een vlijmscherp mes. De vrouw van den gezel liep juist, met twee kinderen, aan de overzijde van de straat. Zij zag het gevaar waarin haar man verkeerde, vergat een oogenblik haar kroost en snelde haar echtvriend te hulp. Vriendelijke voorbijgangers ontfermden zich over de kleinen opdat die zich niet aan het gevaar van den rijweg zouden bloot stellen, anderen hielden den slager, die zeer zenuwachtig bleek, van. booze voornèmens af, waaraan de politie een einde maakte. Zij bracht den slager tot kalmte en raadde den timmerman aan voorloopig maar weg te. gaan, aartwelk advies de man voldeed. Het huurbordje kwam er niet. Een staking van metselaars en opper lieden in Den Haag. Een nieuw conflict zal-naar de Tel. ver neemt, in de Haagsche bouwvakken uitbre ken, thans onder de metselaars en opperlie den. De patroonsbonden wenschen n.l. niet in te gaan op de voorstellen van de bouwvak arbeidersbonden tot invoering van een nieuw tarief voor genoemde arbeiders. De R. K. christelijke en moderne bonden hebben reeds besloten 20 April a.s. in staking te gaan en Vrijdagavond heeft de.Federatieve Bond in de ledenvergadering eenzelfde besluit ge nomen. Naar schatting zullen hierbij 800 man betrokken worden. Nog wordt vernomen, dat in den stand der schildersstaking geen verandering is geko men. m i «n i m AMSTERDAM, 11 April. Aardappelen* 1 (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 5.806.25, id. blauwe f 5.70 6.25id. eigenheimers f 4.755.00, id. bra- vo's f 5.005.50, id. industrie f 4.50, id. roo de star f 4.004.25, id. blauwe eigenheimers f 4.50 Friesche borgers f 4.755.25, id., roode star f 4.004.25, id. roodbonte f 5.00, id. blauwe borgers f 4.50, IJpolder bravo's f 5.005.50, Zeeuwsche eigenheimer poters' f 4.004.25, id. blauwe poters f 3.00, id. bonte poters f 3.00, id. bravo poters f 4.00I 4.25, Drentsche eigenheimers f 3.50. id. roode. star f 3.203.50 per hl. Winter Malta f 1314 per 100 kg. AMSTERDAM, 11 April. (Bericht v/h.| Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene).; Goudreinetten extra f 5676, idem I f 36' 48, Bramly Seedling f 4052, dubb. belle fleur f 2842, bellefleur f 2836, Eysdener] klumpkes f 2230, zoete venen f 1216,, Gerrit Roelof f 1422, Huismanzoet f 24 32, dubb. benders "f 2227, rabauwen f 14— 22, winterjannen f 14—20, Hollandsch wit lof f 2430, spinazie f 1014, per 100 kg. prei f 1222, raapstelen f 1.502.90, radijs x 4.208.40 per 100 bosjes, sla f 3.6012,90, per 100 krop rabarber f 0.140.18 per bos Aardbeien f 2.406.30 per 100 stuks. Bloemen. Hadley f 1630, ophelia f 12! 18, golden ophelia f 1218, sunburst f 10 16, keizerin f 6.12 per 100 stuks serin gen f 3055, sneeuwballen f 14—20, callas f 2032, Am. anjers f 1217, lelietjes f 4 4.50 per 100 stuks bartigon f 46, cop-; land f 45.50, sanders f 47, murillo f 3.50: 5.50, la reine f 12.50, narcissen f 0.80 1.50 per 100 stuks snijboonen f 516 per; 100 rank Fransche anjers f 0.2055, mar grieten f 0.120.19, anemonen f 0.200.34! per dozijn. DELFT, 11 April. Kaas. Aanvoer 2 sta-; pels komijnekaas, prijs f 0.50 per kg. DEVENTER, 10 April. Eieren f 5.50—; 6.50 per 100 stuks. i Boter, le soort per 20 kg. f 425043, 2e s. f 40—41. Vee. Vette varkens 3738 ct. per pondj leitfnd gewicht, 92 cent per kg. slachtge- wicht. LEIDEN, 11 April. Boter. De aanvoer! was groot. Prijzen le soort fabrieksboter f 2| —2.05, 2e soort f 1.401.65, le soort boeren-j boter f 1.902.05. Turf. Aanvoer 611 April 100.000 lange. Prijs f 9.5010. UTRECHT, 11 April. Vee. Aangevoerd! waren 2050 stuks. Handel vlug. Prijzen wa ren stieren f 160300, vaarzen f 220390,; pinken f 130170, melkkoeien f 320510*; kalfkoeien f 340530, vaarskoeien f 220 320, magere kalveren f nuchtere kalveren; f 1014, magere varkens f 1854, biggen f 1018, magere schapen f 4050. Eieren f 4.506.50» Boter f 1.20—1.50. ROTTERDAM, 11 April. Buitenland- sche Granen. (Bericht ,v/d. mak. FI. W. Ver-1 brugge Co.) Voor aangekomen maïs be-l stond er goede vraag van de zijde der con-i S/iimptie, de aanvoeren blijven ruim, zoodatj de prijzen weinig veranderden. Op verdere; aflading blijft de stemming ongeanimeerd én zakten de prijzen in. De eerste stoomenden La Plata-maïs nieuwe oogst kwam aan de markt. Amerika vroeg biedingen op mixed; maïs. Rogge onregelmatig, in de 2e helft der week vaster. Gerst en haver eveneens vast.. ALKMAAR, 11 April. Vee. Aanvoer 33 paarden f 150350, 48 koeien (sneih.) f 325 450, 230 nuchtere kalveren f 1035, 290' schapen (overhouders) f4356, 16 lamme-' ren 15 vette varkens f 6080, 63 schram- men f 3570, 128 biggen f 1825, 9 bokken en geiten f 416. Boter .per 0.5 kg. f 0.851.02%. Eieren per 100 stuks f 56.20. ALKMAAR, 11 April. Eieren. (Bericht] v/d. N. V. Eierveiling voor Holl. Noorder-; kwartier.) Aanvoer 95.000 kipeieren. Prijzen f 5.406.10 per 100 stuks, bruine f 5.80— 6.30 per 100 stuks; 32.000 eendeneieren, prij-| zen f 5.30 per 100 stuks. j R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland." Prijsnoteering van 10 April. Aardappelen 79; Drielingen appelen 30 40; uien 814; rapen 34%; peen 2%—4 alles per kg. Spinazie (p.m. 20 kilo) p. kist 2—3.50. Sla (100 st.) per kist 10—14. Ra barber per bos 1432. Radijs per bos 810. Postelein ld. kist 1.40 (2 Kg.). Prei 2432; Selderie 1012; Pieterselie 812 alles per! bos. Gele kool per 10ft 812; Roode kool per 100 614. Boerköol per kist 4070. Witlof per 100 16—35. Knolselderie per 100! 10—25. BROEK OP LANGEND IJK, li April.; (Weekbericht Lanngendijksche Groenten- veiling.) De afgeloopen week is voor vele koolbe* waarders een week van groote teleurstellinn geweest. De prijzen liepen dagelijks terug. Kon Maandag de mooiste partij roode kool nog f 13.50 per 100 kg opbrengen, zoo' kon Zaterdag een mooi partijtje slechts f '10.80 halen. Vergelijken we dezen prijs eens met dien van 14 dagen terug, dan maakt dit een verschil van f 500 per wagon. Met de gele kool was de prijsdaling nog veel sterker. Het vroege voorjaar heeft hier wel de grootste schuld aan, want dit kan wel als algemeenen regel gelden, vroeg voorjaar, lage kool- prijzen, laat voorjaar, hooge koólprijzen. De aanvoer van uien en wortelen was gering. De prijs van uien bleef ongeveer op het oude niveau, n.l. f 13 tot f 13.50 de 100 kg. De wor- telprijs ging ook iets in de laagte en kon op het eind van de Week slechts f 1.30 tot f 1.50] halen. Verder werden ook deze week eenige partijen witlof aangeboden, waarvan de prij zen varieerden van f 20.90 tot f 22.40 per 100 kg. De aanvoer van kool en uien was be trekkelijk gering deze week. De verwach ting, dat na Paschen nog een kleine aanvoer] zal komen, waarna de voorraad wel uitge put zal zijn. De aanvoer bedroeg van roode, kool 9 wagons, gele kool 13 wagons. Deen-j sche witte kool, 14 wagons, uien 15.000 kg, peen 28.000 kg, witlof 200 kg. HOORN, 11 April. Vee. Aanvoer 4 melk-, koeien f 370430, 83 nuchtere kalveren f 8—18, 2 zeugen f 100—150, 30 schrammen' f 20—36, 152 biggen f 15—24, 140 ecY p:n; f 4555, lammeren f 4857, paarden f 200 300. Handel vlug. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10