STADSNIEUWS. jjke verlichting van Asthma. IU TOONEEL. NV. v. VEEN'S Gasderenhande! ELCK WAT WILS. w. Motorclub „Haarlem". Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. een meevaller voor een dracht MAAKT MACHT. En als de ster bleef stille staan. Felix Timmermans heeft zelf eenige maan den geleden in dit blad verteld, hoe hij tot het schrijven van zijn Driekoningenspel ge komen is, waarmee het Vereenigd Rotter- damsch Hofstad-Tooneel thans den grooten toeloop naar de Schouwburgen verwekt. Bij hel lezen van dat simpele verhaal der be keering van drie arme schooiers kon men zich maar moeilijk voorstellen, hoe zulk een vertelsel tot een tooneelgebeuren was te maken. Dat komt, omdat wij altijd nog vast zitten aan allerlei theorieën over wat op de planken mag en niet mag, kan en niet kan. Een kunstenaar als Timmermans stoort zien daaraan echter al heel weinig. Hij geeft zijn zielsontroering in een tiental tafreelen weer, onbekommerd of daar al of niet, een speel stuk van te maken is. En och, hoeveel schoo ner is dit Driekoningenspel zonder handeling geworden dan menig op sensatie berekend drama vol spanning en actie! Welk een heer lijk werk, dit stuk van louter verbeelding! Welk een durf om zóó oprecht kinderlijk voor ons,gekunstelde menschen der 20ste eeuw, te tredèn! En toch welk een succes! Men moet het geloof der middeleeuwers hebben, stralend uit de wondervolle Maria legenden, om zóó als Timmermans de kapel- lekens langs de Vlaajnsche winterwegen te zetten, en de zoete lieve Vrouwe een strijd met den duivel te laten aangaan en in den Kerstnacht alle Madonna's haar openbare bedehuisjes te doen ontloopen ter mcevie- ring van het geboortefeest van haren Zoon in de parochiekerk; om dan in die kinder lijke verbeelding er ééne achteraan !e laten komen, de lieve Vrouw van Zeven Smarten, die niet meer voort-kan op haar pijnlijke voelen en zóó expresselijk den laatste der drie bedelaars tegen loopt, welke nog geen bestemming gekregen heeft; om zóó te ko men tot de wonderschoone oplossing, waarbij de ruwe Schrobberbeeck de" Zoete Vrouwe den dienst bewijst van haar door de sneeuw naar de kerk te dragen en voor die daad zijn belooning vindt in zijn bekeering. Hoe schoon waren de beide andere lieden uit het luidruchtige Driekoningentrio vóór hem al aan hun einde gekomen. O, het lijkt haast een vertelsel voor kinderen, van dien zach- ten schaapherder Suskewiet, die door het Goddelijk Kind bij de hand den Hemel wordt binnengeleid, met zijn draaiende ster in zijn hand; en van Pitje Vogel, die zijn ziel aan den duivel had verkocht en bijna in den eeuwigen poel des verderfs was gestort, had hij op het laatste oogenblik niet de zoete namen van Jezus en Maria kunnen uitbren gen. Maar rijk aan kinderlijke klare verbe'el- ding is het stuk toch vol diepen zin en ziet het groote-menschen oog daar rond dien verkleeden duivel den strijd van felle men- schelijke hartstochten en het worstelen van zielen. Die diepe menschelijkheid verheft Timmermans' werk op een plan, waarop wij met klimmende belangstelling en van tijd tot tijd met innige ontroering zijn schoone ver beeldingen aanvaarden en meer bewonderen dan de scherpste uitbeeldingen der realiteit. Daarbij vult de plastische taal en de Vlaam- sche leutigheid aan, wat hier en daar de be langstelling door gebrek aan handeling zou kunnen doen zakken. Timmermans heeft verder in den tooneel- leider Cor van der Lugt Metsert den man gevonden, die dit fantastische stuk tot een prachtige en rijke toonwerkellijkheid heeft gemaakt, terwijl ook de spelers over het al gemeen te rocinen vallen. Het allerbest vol deden ons wel Cor v. d. Lugt zelf in de vaak ontroerende creatie van Suskewiet en als contrast daar nevens Anton Roemer als de ruwe, maar rondborstige bedelaar Schrob berbeeck. Ook de derde van het drietal, Pitje Vogel, vond een goede vertolking in Hans van Ees, maar diens zuiver Neder- landsche tongval viel tuschen het Vlaamsche geklap der beide anderen wel wat uit den toon. Annie van Ees gaf een doublure als het kindje Jezus en O. L. Vrouw van Zeven Smarten en vooral in. de laatste rol was zij treffend. De Stadsschouwburg was Zaterdagavond nagenoeg geheel uitverkocht bij deze eerste opvoering te Haarlem van „Als de ster bleef stille staan....' voor de leden van het Ne- derlandsch Tooneelverbond. Met groote aan dacht heeft het talrijke publiek dit zeldzame stuk gevolgd en aan het slot door een enthousiast applaus aan zijn bewondering i uiting gegeven. Mogen de Rotterdammers spoedig met deze prachtige creatie terugkeeren! DE KLEINE APOSTEL VAN JHR. v. RIEMSDIJK BIJ HET VER. TOONEEL. Zondag lsten Faaschdag werd in den Stads schouwburg te Amsterdam door het Ver eenigd Tooneel, dir. Verkade en Verbeek de première gegeven van „De Kleine Apostel," van Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, regie Eduard Verkade met Mevr. E. de Boer van Rijk als gast. Weer een spel van jhr. van Riemsdijk en o.i. wel het merkwaardigste werk dat hij tot heden geleverd heeft. Een apostel, een heilige, ontsproten uit de fantasie van dezen auteur moest wel iets heel merkwaardigs worden. Hij is er in geslaagd een neutraal heiligje te maken, een kruising van Ghéor.s Saint Gilles (Le saint malgré hxi) en Heyermans Droomkoninkje. Maar Droomkoninkje is veel sterker en waar de Frar.sche schrijver met zijn Heilige, die geen heilige zijn wou, put uit een diep en rijk verleden, brengt, de auteur van dit „dra matisch verhaal in drie bedrijven met een voor en een naspel" ons een groep paupers met verdorde en gebroken idealen en zet midden onder hen een philantropische hei lige. Maar dat kon moeilijk anders. In het voorspel wordt ons verteld, dat er een moord op^ een minister is gepleegd. Dit voorspel w3s echter niet noodig geweest. Als het geschrapt was had de waarschijnlijkheid en de eenheid van het werk veel gewonnen. Het eerste bedrijf brengt ons in een slaap stee, van juffrouw Schat, die haar logé's danig uitzuigt, onovertrefbaar uitgebeeld door Me vrouw de Boer de Rijk. Haar gewone gasten zijn Houtpoot, Eenarm een horlogemaker een gesjochte wiskunde-onderwijzer, Koos een krantenverkoopster en Francisca. De politie krijgt in de gaten dat de moorde naar van den minister hier waarschijnlijk huist. Er mag niemand uit. De posteerende agent schijnt echter nog wel zooveel vertrou wen in het huishouden te hebben, dat hij een wildvreemd jongetje, dat voor de deur in elkaar is gezakt (Willy Haak) naar binnen transporteert en daar zonder vorm van proces achterlaat. Door het toedoen van dit ventje, dat heel ontroerend geteekend is, en tot zijn dood door het gezelschap verzorgd wordt, komt er een'andere geest over deze ruwe menschen. Als hij sterft gaat het heele gezelschap onder elkaar biechten, met gevolg dat de horloge maker, die de moordenaar van den minister is, door den stielcemen commissaris (Henri Eerens) gesnapt wordt. De kleine Johannes zegt stervende, dat alle menschen goed zijn, en dat de menschen heel anders voor elkaar zouden zijn als ze elkaar beter kenden, alweer met het gevolg dat de commissaris er maar vanaf ziet den .horlogemaker te arresteeren. De andere onwaarschijnlijkheden in dit stuk hebben ons op dat punt al ongevoelig gemaakt zoodat we het al niet eens meer merken dat de schrijver ons voor het lapje houdt. Maar al vloeien de feiten niet altijd even logisch uit elkander voort 't stuk blijft interes sant. Het houdt je den heelen avond bezig om dat de details dikwijls treffend zijn van dra matiek en bitteren humor. Bovendien is het stuk voor de acteurs een werk om van te smullen want als speelstuk heeft het heel bij zondere kwaliteiten. Mevr. de Boer van Rijk vierde triomfen, de rol schijnt speciaal voor haar geschreven. Henri Eerens gaf een gaven commissaris, met een gevoelig hart, maar door het leven ver bitterd. Willy Haak was als de kleine Johan diep ontroerend. Haar geacheveerd spel nam veel van de onwaarschijnlijkheid der situatie weg. Na afloop van het derde bedrijf waren er veel bloemen, en royale ovaties, waarin de schrijver moest deelen. Donderdag gaat het stuk in den Haarlem- schen Schouwburg. M. „De eeuwige baby," blij spel door Herman Midden dorp. Het Schouwtooneel. „De eeuwige baby" werd, op dea avond van den tweeden Paaschdag, in onzen Stads schouwburg, voor de eerste maal aan de wereld vertoond. Er was niet bijster veel be langstelling rond zijn wieg aithans nume riek genomen, want wie den jonggeborene kwamen bekijken, genoten van zijn kostelijk uiterlijk en zijn frissche natuur. Herman Middendorp, die ook in 'n blijspel knappe dingen weet te doen, mag gerust fier wezen op het vaderschap, ook al is zijn „baby" geen stuk genialiteit, maar een welgeschapen, aardig kind. Den inhoud van dit spel te vertellen, is haast niet te doen. Je maakt kennis met één gehuwd paar, dat gescheiden is, doch nader hand elkaar zóó vriendelijk en tegemoet komend aankijkt, dat je in 't begin van het eerste bedrijf al weet, dat ze elkaar in het laatste .voor de tweede maal zullen krijgen. Gro'ma wist 't wel in die moderne huwelijken (er is hier natuurlijk alleen sprake van stadhuistrouwerij) schuilt 'n groot ge vaar man en vrouw beginnen met de ge dachte als 't ons niet bevalt, scheiden we maar weer. Dat is al de kiem van de ont binding. Het tweede paar zijn nog heel jonge men schen een meisje, wier hoofd wat ver warde ideeën o.ver vrouwenrechten bevat en een frissche jongen, die meent, dat er over de verschillende rechten en plichten van hij en zij in het huwelijk geen strijd behoeft te bestaan als je maar van elkaar houdt, komt alles terecht, 't Is misschien heel ou- werwetsch van den schrijver, om in onzen vooruitgestreefden tijd met zulke waarheden aan te komen, maar niemand in de zaal ook de pages - en jongenskopjes niet had er iets op tegen, dat Fientje en Henk, na veel gekibbel, een gelukkig paar werden. Dan was er de „baby." 'n Pracht van 'n baby Ko van Dijk Die is voor den twee den keer getrouwd en wel met een would be-artistiek wezen, dat hem (zuigeling in de wereld der „schoonheid") op zal voeden tot hooger, kunstzinnig leven. Maar de baby moet-er niets van hebben. Als zijn huis ver anderd wordt in 'n toonzaal van artistiekerig heid, krijgt hij 't zóó benauwd, dat hij al die onnatuur voor idiotisme scheldt en de deur uitjaagt. Zijn schoonheids-zwijmelende ega is in dit geval het kind, dat mèt het badwater verdwijnt. Méér zullen we maar niet over den inhoud van dit prettige stuk vertellen. Ga zelf kij ken en luisteren, als de baby terugkomt. Want er zijn aardige dingen te beluisteren Natuurlijk, de Katholiek met zijn eigen, betere opvatting van het huwelijk, ziet hier 'n wereldje, waarin hij het voornaamste mist de verhouding van den mensch tot zijn Schep per, welke aan het huwelijk de ware beteeken- nis geeft. Maar 't is wel leuk dat gespartel van die godsdienstloozen in het net van hun falikante levenshouding aan te zien. En 't doet je goed op te merken, dat Gro'ma, die met haar ideeën'nog 't dichtst de onze be nadert, in haar modern conservatisme toch wel de verstandigste van allemaal blijkt te zijn. Daarbij wordt het stuk lekker gespeeld. Ko van Dijk, 't spreekt van zelf, dat is af En Co Balfourt, de gescheiden jofigeman en Pierre Mols, de cynicus met zijn geestige telefoon-scènes, doen het tooneel leven. Jacques de Haas speelt met Enny de Leeuwe fijntjes het verliefde kibbelstelletje. Mevrouw van der Horst maakt van de baby's vrouw een kostelijk type. Het jonge vrouwtje Kitty wordt door Rolien Numan behoorlijk ge speeld en Coba Blankenstijn kon van die prachtige „Gro'mii" wel iets fijners maken, doch stelt toch niet te leur. Dan zijn er nog een paar kleinere rollen, die 'n goede ver tolking vinden. Aan het decor was veel zorg besteed het tweede bedrijf werd daardoor heel knap in de vereischte sfeer gezet. Aan het slot kwam de auteur op de planken en de harte lijke toejuichingen vanuit de zaal voorspellen wel iets goed voor het verdere bestaan van deze „eeuwige baby." v. d. S. De rit naar Deventer. 's Morgens half 4 was 't al een drukte van belang en iede- gebrom uit de verte bracht geregeld nieuwê deelnemers aan dên be- trouwbaarheidsrit naar Deventer en terug. Nadat het reglement was voorgelezen en alle deelnemers waren voorzien van 'n legitima- tiekaart en verdere gegevens, gaf de starter het sein tot vertrek om 4.05 uur, waarna als een rollende donder 1 amilcarauto en 20 motoren wegsuisden .om een stukje Deventer koek te halen en voor de koffie om half 12 weer in Haarlem te zijn. Hoewel nog duister werd er direct een straf tempo van onge veer 65 K.M. ingezet, hetgeen de heer Huijs- mnns op H.D. op een val kwam te staan in een bocht op de Stadhouderskade te A'dam. De heer De Nijs, welke het peloton volgde met dc verbandtasch. behoefde echter geen hulp te verleenen. In Utrecht werd de eerste controle bereikt, welke gevestigd was bij den •heer v. d. Made, Voorstraat 83. Nadat dc rijders even verkwikt waren met een kop thee, ging het in volle vaart op Deventer af, Het hoofdpeleton, met J. J. v. Kooten O. J. Reinders en W. Stoelman aan den kop, was hier op deze kilometerslange wegen in haar element en werd meermalen een snelheid van 100 K.M. bereikt, waardoor dan ook uitval lers kwamen. Typisch secuur was het rijden van John Moos met zijn zoontje en een zak zand in den zijspan en H. J. Heeren met een dame-passagier, beiden op B. S. A. Combinaties, welke dc hccle rit precies 56 K.M. per uur reden en overal a la minute aan de- controles verschenen. Jammer was het, dat zij in Deventer even verkeerd reden en daardoor 20 strafpunten opliepen. De con- Een welbekend Geneesheer zal dit gratis aan alle lijders in Nederland bewijzen. ,,lk wensch dat iedere Asthmalijdcr in dit land op mijn risico een proef neemt met mijn behandeling", is hetgeen Dr. Schiffmann aan alle lijders bekend maakt. Hij zegt ook: „On geacht de hevigheid der aanvallen of de hard nekkigheid van het geval, zal Asthmador be slist onmiddellijk verlichting geven, gewoon lijk reeds binnen 10 tot 15 seconden, maar zeker in zooveel minuten." Hij weet wat Asthmador voor duizenden Asthmalijders heeft gedaan en om hen, die zijn middel nog niet geprobeerd hebben, te overtuigen, stelt hij iedcren lijder in de gelegenheid een procf- pakje geheel gratis te bekomen, door dit een der eerstvolgende drie dagen bij een drogist te vragen. Zulk een werkelijke proef zal hel meest overtuigende bewijs geven van Dr. Schiffmann s bewering en het is feitelijk de eenige manier om het verklaarbare vooroor deel weg te nemen van duizenden Asthma lijders die tot nu toe tevergeefs verlichting hebben gezocht. Zij, die ver van een dro gist verwijderd wonen, kunnen een gratis prcefpakje per post bekomen door op een briefkaart hun naam eu volledig adres op te geven aan Schiffmann s Depot. Singel 95, te Amsterdam. trole werd op loffelijkewijze waargenomen door de Deventer Motorclub. Nadat de 30 minuten rust gebruikt waren om te reparecren en te verfrisschen. werden de rijders opnieuw gestart, waarbij Reinders op B. S, A. 40 strafpunten kreeg voor te laat starten, daar in heel Deventer op Zon dag geen benzine was te krijgen. Pas zit er een snelle gang in of bij Twelloo gaat onze sympathieke Norton rijder G. A. dc Ridder een bocht met te veel vaart in, hij vergeet bij te remmen en vliegt te'gen een boom; gelukkig zonder zichzelf en zijn duopassagier te verwonden, doch dc motor was deerlijk gehavend. Jammer, daar hij er zoo goed 'voorstond Bij Apeldoorn loopen de Amilcar van Kiderlen en dc Harley van v. Kooten een snelheid van 120 K.M. per uur, waar door hunne snelheidsmeters onklaar raken en zij daardoor danig gehandicapt worden. Hun rijden was echter absoluut zonder ge vaar Even voor Amersfoort gaat de Norton van De Nijs c.en bocht uit, waardoor hij de ver bandtasch voor zichzelf kan gebruiken in plaats van voor dc rijders. Hij had dan ook de handen vol om dc rijders te volgen. Dan gaat het op Utrecht af. Nessen geeft bij Bf/eukelen op en A, v. Hemert rijdt ver keerd. zoodat dezen uit den strijd zijn. Nu komt het laatste traject, daar het inmiddels druk geworden is op den weg. 10 deelnemers bereiken echter het einpunt tc Ovcrveen met min of meer strafpunten. Hier bad men de medewerking der Blocmendaalsche Po litie, waarvoor een woord van hulde op zijn plaats is. Dc Deventer Motorclub had dc aardige at tentie gehad, om iedere machine van linten in de Haarlemsche kleuren te voorzien. Nadab er duchtig gekiekt was, behoorde deze rit, welke schitterend geregeld was door den secretaris-penningmeester, weer tot het verleden en kon de M, C. H. terug zien op een dag van sportlef genoegen en propaganda voor de motorsport en houden we het oog gericht op den volgenden rit HaarlemMaastricht en terug. Dc uitslag wordt binnen een paar dagen gepubliceerd en de prijzen worden op Zondag 19 April, 12 uur, in Hotel Roozendaal te Overveen uitgereikt. Verder rest ons nog een woord van dank aan de pers, welke hare kolom men weder in dienst der motorsport stelde. Burgemeester en Wethouders ontvinge» van de Bank der Gemeente bericht, dat van April af voor de bij haar geplaatste kas- geldleenjng niet meer 5%, doch 4%% rente berekend zal worden. De bouwvereeniging Eendracht maakt Macht betaalt daardoor dan voor haar hypotheek ook slechts 41/20o« De onlangs voorgestelde huurverhooging van 75 cent per week is nu zeer waarschijnlijk van de baan. CANDIDATEN DER DEMOCRATI SCHE PARTIJ IN DEN KIESKRING HAARLEM. Op de candidatenlijst der Democratische Partij komen voor In den kieskring Haarlem prof, mr. J. E. Heeres, mevr. mr. A. Leydensdorffde Leeuw, mevr. A. Schwier Rutters, Gerh. v.,' Dijk, gen. G. J. W. Koolemans, Beynen, mevr. H. v. Biema-Hijmans, Th. B. v. Dill, K. Dilling, H. S. Eriks, A. van Gent, B. Is raël, J. N. de Jong, W. J. Krewinkel, mevr. W. V-. d. Pauvert,C. Roggeveen, J. A. van Sijn, H. F. Tillema, dr. A. de Waard, mevr. W. Willink-Altes, A. I. Witmans Mz. KINDERHERSTELLINGS-EN VACAN- TIE-KOLONIES. Donderdag 1.1. zijn weer een twintigtal kinderen, welker gezondheid en weerstands vermogen te wenschen overlieten, voor reke- kening van de afdeeling Haarlem van het Cen traal Genootschap voor Kinderhersteliings- en Vacantie-kolonies" naar het koloniehuis „Zwartendijk" te Egmond aan Zee, vertrok ken. ROÓMSCH HONGARIJE. 't Vorig jaar is reeds in verschillende bladen gepubliceerd, hoe er in ons land een actie is op touw gezet, om de R. K. stu denten van Hongarije in verschillend opzicht te steunen. O. m. is melidng gemaakt van een comité, hier te lande gevormd, om :e z.g. menkas op studentenkeukens te Budapest in stand te houden. Thans heeft 'zich te Haaarlem een comité gevormdom die studenten-hulpactie te besten digen. Het eerevoorzitterschap daarover is aan vaard door den Hoog Eerw. Deken en Ple baan L. A. A. M. Westerwoudt, terwijl is saamgesteld Mevr. Heerkens Thijssen- v. d. Kun Presidente Mevr'. Sterck-Proot secretaresse. Mevr. Smit-B.fomjous Penningm.esse, Mevr. Allard-van Steenhardt Carré. Mevr. Bomans-Reijnard. Mevr. dz. van Schuijlenburg-van den Biesen. Mevr. Everard-Povel. Mej. Peeters. Kapelaan Bosch (Kathedraal.) KLEEDING- ep MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BTALIGNSVOOR WA ARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING DE BENDE VAN SCHINDERHANNES In den onveiligen tijd tusschen 1795 en 1805, werd de rust in het Zuiden van ons land tot de Rijnstreek in België toe, ver stoord door de operaties der in de bende vanSchinderhannes georganiseerde roovers, waaraan eerst de ijzeren hand van Napoleon een einde maakte. Schinderhannes, vertelt „Nieuw Nederland," hield zich zooal tus schen Straatsburg en Coblenz op. Zijn eigen lijke naam was Johann Biickter. Zijn opvoe ding werd geheel verwaarloosd, doordat'zijn vader, een landarbeider, meestal een zwer vend leven leidde. Reeds als 17-jarig jong- mensch bestal hij zijn patroon, den scherp rechter Negal, voor welk vergrijp hem ten aanschouwe van het publiek 25 stokslagen werden toegediend. Allengs verviel hij van kwaad tot erger. Aanvankelijk stal hij met eenige kornuiten schapen, weldra paarden en toen deze roof niet genoeg meer opbracht, nam hij deel aan nachtelijke inbraken in een zaam staande woningen van menschen, die als bemiddeld bekend stonden. Met een 20- tal niets ontziende kerels maakte Schinder hannes de wegen over de „Hundsrücke on veilig. In 't bijzonder was het gemunt op kooplieden, die met vollen buidel van de markten huiswaarts keerden. Zoodra Schin derhannes van de hooge rots, waarop hij was gezeten, de schare zag naderen, ging het er^onmiddellijk op los. In weerwil van enkele krachtige persoonlijkheden, die zich bij de bende aansloten bleef Schinderhannes de erkende hoofdman. Aan hem en aan zijn vrouw werd door allen de verschuldigde eer bied betoond. Bij nachtelijke inbraken werd allengs deze tactiek gevolgd, met veel lawaai trokken de roovers het dorp binnen en hielden halt vóór het huis, dat het moest ontgelden. Daarop werd toegang geëischt en voor 't geval de deur niet gewillig geopend werd, deze open gerammeld met een paal van eenige voeten lengte, onderweg tot dat doel opgeraapt. Ten einde niet overvallen te worden door. de overige dorpelingen, werd het slot van de kerkdeur eerst dichtgestopt om het luiden der stormklok te voorkomen. Dikwijls wer den de bewoners van 't huis, waaraan het ongewenscht bezoek werd gebracht, gruwe lijk mishandeld om hen te dwingen aan te wijzen, waar ze hun geld geboren hadden. Ten slotte werd alles, in kussensloopen ge pakt meegenomen ën het dorp al joelende en schietende verlaten. In een bosch op eenige uren afstand van het tooneel van den roof, óók wel in 't huis van een handlanger, werd de buit verdeeld en wel zóó, dat de aanvoerder en zijn staf een heel wat grooter deel kregen dan de gewone leden der bende. Gewoonlijk werd de opbrengst van het ge roofde in korten tijd verbrast. Geruimen tijd namen de roovers hun in trek in de slotkapel van een onbewoond ka steel dicht bij Trier, waar een onbezorgd le ventje geleid werd. Hier vervaardigden eenige kleermakers mooie costumes voor Schinder hannes en zijn vrouw de laatste kreeg zelfs een zijden japon. Met sommige bewoners van het naburige dorp gingen de bandieten zeer vriendschappelijk om. De eersten kwamen zelfs nu en dan bij de booswichten een kaart je leggen en een glaasje drinken, maar voorzagen het gespuis bovendien van munitie. Zooals reeds is opgemerkt, lag het arbeids veld van Schinderhannes hoofdzakelijk op den linker Rijnoever. Toen hem hier tenge volge van het strenger optreden der justitie de bodem te 'warm onder de vrije voeten werd, begaf hij zich naar de overzijde, waar hij weldra in de val liep. Hij werd naar Frankfort gevoerd en daar uitgeleverd aan de Fransche justitie te Mainz. Hier werd een reuzenproces gevoerd tegen 68 personen, die allen rechtstreeks of middellijk betrokken waren bij de euveldaden der bende van Schinderhannes. De chef zelf had zich te ver antwoorden wegens meer dan 50 misdrijven, meest rooveyijen, waarvan enkele gepaard WEL VRIENDELIJK. HET VERSCHIJNSEL: SCHOONMOEDER. Klerk; „Pardon, meneer, ik zou graag de begrafenis van mijn schoonmoeder gaan bij wonen." Patroon; „Ik ook!'' „Pardon, meneer, hebt u misschien ook een politie-agent in de buurt gezien?" „Nee, in het geheel niet." „Mag Ik u dan beleefd om uw portemonnaie en uw horloge verzoeken?" met moord. Gedurende den loop van het ge ding verliet zijn gewone opgewektheid hem zelden; onder de verhooren deed hij soms door een kwinkslag de heele rechtszaal scha teren van het lachen. Niet onsympathiek in dezen booswicht is het, dat hij alles deed om zijn vrouw, en vader, die ook tot de be schuldigden behoorden, te ontlasten. Bijna één maand heeft de rechtbank zich dagelijks soms meer dan zes uur, met deze zaak bezig gehouden. Bij vonnis van November 1803 werd Schinderhannes met 19 leden zijner bende ter dood veroordeeld een twintigtal anderen kregen langere of korter! tuchthuis straf de rest werd vrijgesproken. Met zijn dood was zijn bende opgelost. Weldra was de Rijnstreek even veilig als het overige Duitschland. De herinnering aan Schinder hannes leeft er echter nog voort tot op dezen dag. VISCHMEEL EN VLEESCHMEEL. Het veevoederbureau van de „Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hol lands Noorderkwartier", secretariaat Rijks- landbouwwinterschool Schagen, meende goed te doen de aandacht van de veehouders en in het bijzonder van de varkenshouders en mesters, eens te moeten vestigen op beide bovengenoemde voedersoorten. Ervaringen door hem goed bekende personen opgedaan met vleeschmeei versterkten hem hierin. De goede re'sultaten verkregen met dit voeder bij varkensmesten, vooral ook het tegengaan van zg. stijfheid, zijn sedert lang bekend. Toch is het vleesch- en ook het vischmeel nog niet overal ingeburgerd. Vooral over het vischmeel heerschen zeer verschillende mee ningen. Velen zijn bang het te gebruiken, daar zij vreezen de kwaliteit van hun slacht- v# kens ernstig te benadeelen. Inderdaad zijn ook zulke gevallen^ voorgekomen Vooral vergelijkt men wel eens vischmeel het de in den ooidogstijd vaak aangewende haring, waarvan de onaangename reuk en smaak sterk merkbaar waren. Echter tnae daar direct iets tegen over gezet worden. In de kwaliteit van het vischmeel komen groote verschillen voor. Zoo wordt in den handel gebracht z.g. „ontvet" vischmeel, welk meel van veel hoogere kwaliteit is, en practisch gesproken geen invloed ten nadeele heeft op de kwaliteit van vleesch en spek. Doch alleen dit ontvette vischmeel heeft deze gun stige eigenschap. Uiterlijk kan men geen ver schil zien tusschen ontvet en niet ontvet meel de verkooper dient dus wel degelijk in te staan voor „ontvet." Vischmeel bevat boven dien nog een hoog gehalte aan aschbestand- deelen 2530 pCt. voornamelijk kalk en fosforzure zouten, welke zouten mede oor- Zaak zijn van het tegengaan van stijfheid. Het hoofdbestanddeel van vischmeel' is echter het eiwit en het bevat ongeveer 60 pCt. van deze zoo noodige stof. Noodig vooral voor jongere mestvarkens, daar het in staat stelt tot vleeschvorming. Groote hoeveelheden kan men en behoeft men echter niet te ge ven, daar het hooge eiwitpercentage van het vischmeel, een kleine hoeveelheid toch veel eiwit bevat. Zoo zijn hoeveelheden van 100500 gram per dag voldoende. Deze hoeveelheden hangen af van den leeftijd. Jonge varkens kan men wel 100 gram tot 120 a 150 gram geven. Oudere, vooral zeaardere varkens meer. Naar verhouding krijgen de jonge varkens dan meer dan de oudere, doch zij hebben ook meer noodig voor den groei. Men beginne met kleine hoeveelheden, en wenne de die ren er eerst aan. Een „yandvol" vischmeel zal ongeveer 4050 gram wegen. Voert men dus b.v. 3 maal daags, dan iederen keer-een handvol. Goed mengen door het andere voer maismeel, cocosmeel ;erwten hoeft men niet te geven in dit geval gerst kan wel. Vischmeel bevordert zeker vlug mesten, doordat het mede helpt een gunstige verhou ding aan te brengen tusschen het benoodigde eiwit en de andere nier-eiwitachtige stoffen. Aanbevolen wordt wel in den ailerlaatsten tijd voor het slachten geen vischmee meer te seven dit is meer te beschouwen als veiliz- heidsklep, die bij ontvet vischmeel vrijwel niet noodig zal zijn. Vleeschmeei is van geheel andere herkomst. Het is het overschot van de bouillon-fabrica- ge, en bevat veel eiwit tot ruim 70 pCt.— Als het goed bereid is, is het uitstekend voe der, niet alleen voor varkens, maar ook voor rundvee. Het heeft dus ongeveer dezelfde functie als vischmeel, nl. aanvulling van het eiwit te kort. Groote hoeveelheden voere men dus niet*. Het bevat niet zooveel zouten als vischmeel. Voert men dus deen zoutarm voedsel b.v. mais, aardappels e.d. dan mag een extra gift van fosforzure kalk wel nuttigzijn. Men kan aan varkens al naar den leeftijd gaan van 50200 gram per 100 Kg. levend gewicht. Ook hier geldt weer bij jongere varkens naar verhouding meer dan bij oudere. De kleur moet niet te donker zijn. Is de kleur b.v. bijna zwart, dan is er groote kans, dat de eiwitten wat verbrand zijn, en dus minder goed opneembaar worden voor de dieren. Men zij evenals met vischmeel voorzichtig met bewaren, d. w. z. men make geen opslag voor langen tijd, tenzij men het op een drog plaats kan bewaren. Bedorven vischmeel en vleeschmeei mogen wij wel tot de vergiften rekenen rottend eiwit, Meermalen wordt geen prima kwaliteit in den handel gebracht en is het vleeschmeei vermengd met z.g. kadavermeel. Dit is een meel, waar men eenigszins voorzichtig mee moet zijn gezien de herkomst van voor consumptie ongeschikt vleesch, gestorven dieren e.d. VINDINGRIJK UIT NOOD. Henri Murger, een bekend Fransch schrij ver, verkeerde steeds in geldverlegenheid. Op zekeren dag, t>en hij zich in een res taurant begeven wilde, ontdekte hij dat zijn geheele vermogen uit weinige centen be stond. Nauwelijks had hij deze treurige ont dekking gedaan, toen een zijner vrienden hem ontmoette, dien hij in zijn lichtzinnigheid ten eten had genoodigd. „Je wilt dus met me eten," vroeg Murger „Zeker, Je was immers zoo goed me uit te noodigen." „Nu goed, kom maar mee. Maar ik zeg je zeer rijk aan afwisseling zal het diner nie zijn." De beide vrienden gingen in het naast- bijzijnde restaurant, waar ze voor zich lieten opdisschen. De soep kwam en werd door de beide hon gerige kameraden volop genuttigd. Toen bracht men hun groenten. Nauwe lijks had Murger de eerste beten verteerd, toen hij woedend opsprong en den eigenaar verlangde te spreken. Toen deze verscheen toonde hij hem zeer opgewonden eenige ha ren, die op het bord lagen. Toen stond hij op en verliet begeleid door zijn vriend schimpend het restaurant. Op deze wijze nuttigden zij met behulp van Mur- gers dichterlijke haardos acht soepen in ver schillende restaurants. AMERIKAANSCH. Vriend tot een graaf, die met een Ameri- kaansche millionairsdochter is getrouwd „Ik feliciteer je van harte. Ik verbaas me er al leen over, dat alles zoo gauw is gegaan, want jij spreekt geen Engelsch en je vrouw ver staat geen woord Hollandsch." „Waarom zouden wij veel woorden heb ben vuil gemaakt? Ik liet haar mijn stam boom zien en zij mij haar chèquebcek." ZIJ HAD GELIJK. „Tommy, niet met je vingers eten!" „Maar maatje, vader zei dat vingers er al waren voor dat de vorken kwamen", „Jouw vingers niet, Tommy!" VOOR DE RECHTBANK. President; Beklaagde, hebt gij iets aan te voeren tot vermindering van uw straf?" Beklaagde: „Jawel, mijnheer de presi dent, ik ben al twintig maal gestraft en 't heeft nog nooit geholpen!" DE MACHT DER GEWOONTE. Luitenant (op barschen toon): „Knoop Je jas dicht!" Gehuwd recruut (die aan de bevelende stem thuis denkt): „Ja liefste." DE OUWE DAG KOMT MET GEBREKEN. Opa: „Zei-je iets?" Opoe; „Ik vraag of jij ook niet vindt dat 't tocht?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11