IN EN OM HAARLEM. fep Verkeersongevallen. Dinsdag 14 April 1925 48ste Jaargang No. 16017. Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Internationale Voorjaarsbloemententoonstelling te Heemstede J. J. YVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlemj Telegraphisch Weerbericht Een ernstige aanrijding te Heemstede. Agenda 15 April fye abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem cn Agentschappen: 'er'week J 0.2 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenticn 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiëu tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagina's 75 ct- per regel Vraag- en aanbod-adver-* tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bjj vooruitbetaling. .e abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaar dei,, 'ecren ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen f Levenslange geneeit oiigescmkuieiu tot werKen uoo. j 7C/j jij ecu ongeval met f OCfj 1 O y 5i Uverlies van beide armen, beide beener\ of beide oogen I du.' doodeüjken afloop cdU.' bi) verlies van een hand, f 4 OC een voet of een oog Aid.' bij verlies van een f Cfl duim of wijsvinger 1 JU.'' bij een breuk van f Jf| been of arm 'U." bij verlies van een andere vinger. Aan het banket, dat Zaterdag j.l. den leden van de Internationale Jury in het „Groot Badhuis" te Zandvoort werd aange boden, waren twaalf naties vertegenwoor digd. Onder meer zaten aan: de heer en mevr. Krelage, de Fransche gezant, de heer H. J. Sauveur, mad. de Vilmorin, de heer Heringe, chef van de afd. Handel van het Ministerie van Handel en Nijverheid, de bur gemeesters van'Heemstede en Zandvoort, Ir. Volkersz, Dr. van Slochteren, dc heer A. S. Reinierse, Mr. van Toulon van der Koog, Sir William Lawrence, voorzitter der Intern. Jury, de heer Laumonnier-Férard, lid van de Société Nationale d'Horticulture de France, de heer A. de la Mare directeur van The Florists' Exchange, New-York, die een prijs van 50 beschikbaar stelde. Bij den aanvang van het gastmaal brengt de heer E. H. Krelage de gebruikelijke toas ten uit op het Koninklijke Huis, den Fran- schen gezant en den regeeringsafgevaardig- de, waarna hij in den loop van den avond zijn groote rede uitspreekt, waarin hij wijst op de moeilijke taak, die hem op de schou ders is gelegd dit maal, doordat de jury zulk een sterk internationaal karakter draagt en zich al dadelijk de moeilijkheid van de talen voordoet. zijn onvermijdelijke afwezigheid betreuren en hem geheel herstel toevvenschen. Intus- schen had de R. H. S ons geen beter en waardiger plaatsvervangers kunnen sturen dan Sir William Lawrence en Mr. Dykes. De Engelsch sprekende naties zijn even eens vertegenwoordigd dooi twee vrienden uit de Vercenigde Staten die ik hartelijk welkom heet en die ondanks hur. hoogen leeftijd niet aarzelden naar Holland te komen. Frankrijk heeft ons jury-leden gezonden van groote bevoegdheid en heeft alle andere naties overtroffen door Mad. Philippe de Vilmorin af te vaardigen, die sinds den vroegtijdigen dood van haar man, aan het hoofd staat van het huis Vilmorin-Anarieux. Ik begroet eveneens den heer Laumonnier- Férard, vertegenwoordiger van de Sócieté nationale de France, Voortgaande begroet de heer Krelage in het Duitsch de heer Francesco Nimitz wien hij zeer dankbaar is, dat hij tijdens zijn be zoek aan Europa een paar dagen voor de tentoonstelling heeft willen afzonderen, de Scandinavische vertegenwoordigers en Dr. Karl Masch van Turnan. Tschccho-Slowa- kije. Uit Duitschland kwamen „hervorragende" ken, die zooveel bijdragen lot het geluk der stervelingen, en daalt verder in bijzonder heden af over bloemen, bloementeelt en de taal, die door de bloemen, waarin zich het beeld van den schepper afspiegelt gesproken wordt, den internationalen handel, waar door de bloemen meewerken de internatio nale relaties te onderhouden. De heer Heringa verheugt zich daarom aan te zitten aan dit gastmaal namens het Hollandsche gouvernement te midden van zoovele bui- tenlandsche gasten en heft zijn glas op ter eere van den voorzitter, den heer Krelage, wiens verdiensten door een hooge ko ninklijke onderscheiding werden erkend en op de leden der internationale jury. Sir William Lawrence spreekt in begees terende taal Over de schitterende tentoon stelling in Heemstede in het leven geroepen. Iets dergelijks heeft hij in Engeland nog nooit gezien. Hij roemt ten zeerste de groote Holladsche gastvrijheid. Mad. Philippe de Vilmorin voelt zich ver eerd, dat zij in de gelegenheid is gesteld deze tentoonstelling te zien in het land, dat zij zoovele malen met haar man heeft be zocht, memoreert de groote verdiensten van prof. Hugo de Vries, dankt voor de vriende lijke woorden door den voorzitter gericht aan het huis de Vilmorin en zegt toe, dat bij een bezoek aan Frankrijk een even harte lijke en gastvrije ontvangst aan de bezoekers zal worden bereid. De heer Laumonnier-Férrard spreekt een kort woord en brengt en dronk uit op den Franschen gezant, den voorzitter en den bond. De heer Heinrich Seidel roemt de ten toonstelling, die in 't bijzonder door Duitsch land, als de grootste afnemer, mei belang stelling en waardeering bezichtigd is en V' Zaterdag is de nieuwe brug over de Zomervaart voor alle verkeer opengesteld doordat de op de brug staande schutting werd weggehaald. Een welkome verkeersverbetering vóór de Paaschdagen. concert H. O. V. 8 uur. Schouwburg Jansweg Schimmenspel van Piet van Gelder. half 3 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voor jaars-Bloemen tentoonstelling. Kuur,-handel h H. Smit I ehtoonst'elling van bloemstukken van Piet v. Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925 Dagelijks ge opend. uitgezonderd 's Zondags Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon MJ049 Allé werkdagen van 9 1J4 van 2b'A en s avonds van half 8 hall 9 uur. s Zaterdags alleen van 92 en R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Sneiverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenrien aan het Barometerstand -9 uur v.m.: 760. StilstandJ OPGAVE: Nog een kiekje van de tentoonstelling: I. Een mooie doorkijk in de groote zaal. II. Een veld in vollen bloei in den vollen grond. III. Een schilderachtig plekje. De heer Krelage merkt op, dat voorge steld is Esperanto te gebruiken als de offi- cieele taal voor de tentoonstelling, doch hij vrétst, dat hij met het gebruik dezer univer- seele taal evenmin allen zou bereiken en in het Engelsch zal spreken, omdat we de eer en het voorrecht hebben Sit William Law rence als voorzitter der Jury in ons midden te zien. Wij weten, dat de uitnemende pre- deskundigen, vertegenwoordigers van onder scheidene wereldfirma's en «eer in t bijzon der begroeten wij den Duitschen Rhododen- dron-koning, den heer Seidel, terwijl Zwit serland ons een afgevaardigde zond, waarin de dames mei 200 zijn vertegenwoordigd. De heer Krelage besluit in het Engelsch en verzoekt een toast uit te brengen op de Internationale Jury. lident Lord Lambourne zeer gaarne aanwe zig zou zijn geweest, doch de staat zijner gezondheid niet toeliet naar Holland tc komen. De meesten onder ons kennen Lord Lambourne en weten, wat hij gedaan heeft als hoofd van de Royal Horticulture Society en ik meen geheel in een geest te hebben gehandeld door Hi:? Lordship namens het bestuur een telegram te zenden, waarin we Hierna wordt het woord gegeven aan den heer Heringa, chef van de afd. Handel van het Ministerie van Handel en Nijverheid, die dankt voor de welwillende woorden door den heer Krelage tot de Nederlandsche re geering gericht en de vriendelijke ontvangst. De heer Heringa is van meening, dat alleen de jeugd, die zich door frlschheid en glans onderscheidt, over bloemen behoort te spre- ledigt zijn glas op de bestendiging der goede relaties met den Duitschen Gartenbau. Burgemeester van Zandvoort is de eerste, die aan dit banket Hollandsch spreekt, voelt zich gevleid, dat Zandvoort de eer te beurt valt dit internationale gezelschap te ont vangen. Wie niet enthousiast is voor bloe men, zegt de Burgemeester, zou 't door deze tentoonstelling worden, wenscht de vereeni ging zegen en voorspoed met deze expositie. Jules Buyssens, Inspecteur der beplantin gen van de stad Brussel, spreekt aanvanke lijk in 't Hollandch en vervolgt in 't Fransch, wijl zijn landgenooten beide talen verstaan. De heer Buijssens is vol lof over de ten toonstelling, waarvan hij opz.et en uitvoering in détails bespreekt. Hij bewondert den zin voor organisatie en brengt een dronk uit op den bloei van den Hollandschen tuinbouw. De heer P. Bech. te Valby (Denemarken) houdt een sympathieke rede in goed bedoeld Fransch. Hij is enthousiast over Holland. In Denemarken zegt men: Holland zien en dan sterken (algemeen gelach). Als volgende spreker voert het woord de heer Max Gassmann, voorzitter van den Zwitserschen Bond van Zandhandelaren, Zü- rich. Hij brengt de groetgn uit Zwitserland. Vijftien jaar geleden heeft Holland een soortgelijke tentoonstelling gehad. De tegen woordige bewijst dat in dien tusschentijd niet is stil gezeten. Hij is in de wolken over deze tentoonselling en rekent het zich ten eer er bij tegenwoordig te kunnen ziin.ook daar om wijl zij de volken vereenigt en oude vriendschap weder herstelt. Hef verleden moet vergeten worden en de toekomst moet ons hereenigd zien Toch heeft de heer Gass mann ook iets onvriendelijks te zeggen en wel in verband met de ..Sehund-offerten". Wij zullen onze grenzen voor de Hollanders, de pioniers van den wijnhandel, niet sluiten en de invoerrechten niet te hoog maken, zoodat hun artikel verkoopbaar blijft. Hij brengt een vivat, crescat, floriat op Holland uit! Dé heer Victor Lagervish le Drammen (Noorwegen) sluit zich bij den Zwitserschen spreker aan Hef koude Noorwegen is niet zoo onaangenaam als menigeen denkt; het is een mooi. zonnig land. Hij drinkt op de ver eeniging en den voorzitter. Als laatste spreker en jongste lid der ver eeniging vraagt de heer Pereboom het woord, die een gloedvolle rede in het En gelsch houdt en de vertegenwoordigers der verschillende landen dank zegt voor hunne aanwezigheid. Het aantal bezoekers. Het aantal bezoekers, dat de Int. Voor- jaarsbloemententoonstelling bezocht, be droeg op eersten Paaschdag 18.000 en den tweeden Paaschdag 26.000. De geweldige drukte op dc Paaschdagen bij het „schapenhok" voor de Bloementen- stelling. van hall 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloera- hofstraat i -- Alle werkdagen van V.ori 1012 uur des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) verder bij de leden te kennen aan groen-wit schild aan den huisgevel. en het. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 April. k Hoogste Barometerstand 771.8 m. M. ter Coruna. Laagste Barometerstand 737.7 m. M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 April. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuide lijke tot Westelijken wind, betrokken, tot zwaarbewolkt, later tijdelijk opklarend, waarschijnlijk regen, iets zachter. van Heemstede naar de'- St, Bavo-kerk aan de Leidschevaart. Reeds des morgens heerschte er op den Jfinnenweg, als groot ste verkeersweg, een ontzaglijke drukte. Ter hoogte van de Kastanjelaan gekomen, pas seerden daar elkander twee trams en kwam een wielrijder van den anderen kant. Ach ter dezen reed een motorrijder, die den fietsrijder wilde passeeren. Het Bennebroeker fanfarecorps trekt door zijn eigen dorp ter deelneihing aan het muziekfestival stelling. op de Bloemententoon- R K. Lees.raal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 F.'lken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve de. Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens- dafimiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavcreeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags va.) 810 uur, n.u> gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geeu tehuis hebben Tei 11671. Zondagmorgen is op den Binnenweg te Fleenistede een ernstige aanrijding gebeurd, waarvan de Flaarlemsche kunstschilder' de heer A. J. Wesseling, wonende Nioolaas Bcetsstraat 3, het slachtoffer werd. De heer Wesseling begaf zich per fiets Dc heer Wesseling en de motorrijder za-> gen elkander niet, met het noodlottig ge volg, dat de heer Wesseling werd aangere den en kwam te vallen. In zorgwekkenden toestand werd hij in een nabijzijnd perceel binnengedragen en kon eerst later naar zijn i woning wordën vervoerd. Nog dienzelfden dag moest hij van de H. H. Sacramenten der stervenden worden voorzien. Dc toestand van den patient was evenwel gisterenavond naar omstandigheden rede lijk wel. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Politie agenten 8 uur Bestuur R. K. Propa- gandaclub half negen uur Bestuur R. K. Volksbond half acht. Bestuur Vrouwenbond 3 uur. Gem. Concertgebouw. Buitengewoon De Paaschdrukte op de tentoonstelling te Heemstede,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1