Verkeersongevallen. i v Se volsterting van de aan- deelen van de Hauzebank. De drukte der Paaschdagen DE SPAARNEBANK BLOK-NOTES BURGERLIJKE STAND De H. Sacrauients-Kapel in de St. Josephkerk. Haarlemsche Orkestvereenigiitg. 99VS '0215/16 u3/4 21V8 21LU 5i/2; Wisselkoersen en koersen van Bankpapier! „Net Parijs/' hoorden wij Zondagmiddag iemand zeggen in de nabijheid van de Groote Houtbrug en hij doelde daarbij op de enorme drukte van voetgangers, auto's, motorrijwielen en fietsen. De vergelijking met een der drukke pun- *er? ,van een Parijsche boulevard was niet onjuist, met dit verschil alleen dat men in Parijs niet zooveel rijwielen op het pad ziet als hier op de beide Paaschdagen en dat groote getal fietsers maakte dé ver- xeersregeiing voor onze Haarlemsche bob by's niet gemakkelijker. In Parijs heft de verkeersagent zijn hand omhoog en op hetzelfde moment staat de heele iile auto s, omnibussen en rijwielen in de aangewezen richting stil en wacht ge duldig tot de file van dc andere zijde ge passeerd is en de machtige politiehand weer toestemming geeft den weg te vervolgen. Ze wachten geduldig, maar geduld is niet de grootste deugd van den Nederlandschen fietsrijder en dat maakte de regeling voor onze verkeersagenten moeilijk. Onverstandig ook zijn sommige menschen, van wie men meer medewerking mocht ver wachten. Zoo is het gebeurd dat een be kend advocaat, die nota bene in zijn plei dooien altijd den mond vol heeft over te kortkomingen van het gezag, Zondag niet voldeed aan het sein van den verkeersagent vooraleer hij bij zijn kraag was gepakt en gedwongen te doen wat zijn medeburgers en andere deden: medewerken aan een goeden gang van het verkeer. Eerbied hebben wij voor de stalen zenu wen van den verkeersagent, die den post Groote Houbrug hoek Gasthuisvest en Raamvest heeft gehad en dat hij er zonder ongelukken is afgekomen heeft hij, behalve aan zijn kalmte, ook voor een deel aan vrouwe Fortuna te danken. Zijn post was levensgevaarlijk. Zoo druk is het geweest dat voor de Haarlemmers de drukte een bezienswaardig heid was geworden. Velen maakte er een extra wandeling voor om dat te zien en al les wat de politie en de N. Z. H. T. M. aan verkeersregelars had te missen, was in touw. De commissaris van politie de heer Tenkinck. de hoofd-inspecteurs Bos en Zwart hielden ook toezicht de directeuren van de N Z. H. T. M, waren een goed deel van de Paaschdagen op de drukste punten zelf present en niet alleen de inspecteur van politie, de heer Kempen, te Heemstede, van politie, de heer Kemper, te Heemstede, zagen wij in de weer. Want ook daar was de drukte buitengewoon groot. De burge meester was .-ilom tegenwoordig. Wij zagen hem op het tenoonstellingsterrein, wij za gen hem op de Molenlaan en in de nabij heid van het Raadhuis, wij zagen hem over al. De verwachtingen waren Zaterdag hoog gespannen, maar deze zijn allerminst be schaamd, waarschijnlijk wel overtroffen. Geschat wordt dat er gedurende de Paaschdagen wel honderd a honderdvijftig duizend vreemdelingen in Haarlem en Heomsted geweest zijn of daar gepasseerd zijn. Uiteraard komt er bij zoovee! drukte zoo nu 'en dan een kleine oneenigheid of op stopping voor, maar van ernstigen aard is deze niet geweest, dank ook de groote me dewerking van het publiek. EEN ONDERHOUD VAN DEN COMMIS SARIS VAN POLITIE TE HAARLEM. Het was duidelijk, dat, waar reeds ver scheidene dagen van te voren de komende Paaschdagen zich mooi lieten aanzien, Haarlem, vooral met het oog op dc Groote Bloemententoonstelling en de mooie bol lenvelden in den omtrek, het tooneel zou worden van de belangrijkste drukte. En Haarlem heeft wezenlijk het leeuwenaan deel gehad. Bij zulke enorme drukte moest de politie natuurlijk voor de meest uitge breide voorzorgsmaatregelen zorg dragen en dit was ook de reden, waarom wij den commissaris van politie, den heer Tenck- inck naar zijn mtening vroegen omtrent het verkeer en de verkeersregeling op de twee afgeloopen drukke Paaschdagen. Nog nooit, aldus de commissaris, gedu rende dc jaren van mijn verblijf hier ter stede, heb ik zulk een enorme drukte, zulk een verkeer van auto's, motoren, wielrij ders en voetgangers medegemaakt en ook ieder zal beamen, dat men zich in jaren niet zulk een drukte heeft kunnen herinne ren Daarbij moet echter oogenblikkeiijk ge zegd, dat alles, ofschoon de toeloop van bezoekers, die de treinen, de trams en alle andere middelen van vervoer aanbrachten, veel grooter was, dan men zich had kunnen indenken en de politie haar handen over vol ha<V uitstekend is afgeloopen. Niet één ongeval van grootere bcteekc- nis moest geconstateerd worden; slechts een enkele onbeduidende aanrijding deed zich voor, waarbij dan nog slechts geringe materieele schade het gevolg was, zoodat dus, het aantal ongevallen niet eens dat van een gewonen dag in de week overtrof. Dat alles zoo goed van stapel liep was ze ker voor een groot deel aan de uitgebreide voorzorgsmaatregelen te danken, die door de politie getroffen waren en de commis saris van politie was dan ook niet anders dan vol lof over de wijze, waarop het per soneel zich aan zijn taak had gekweten en waarvan hij zelf verschillende malen oogge tuige was geweest. En het publiek? Zeer meegaande, was het antwoord; al leen toonen nog verscheidene personen een groote bewondering voor de dikwijls inge wikkelde laak van den verkeersagent en die bewondering uit zich dan in het feit, dat verscheidenen zich als 't ware om den bewusten agent grocpeeren en zijn verrich tingen met verbazing bekijken. Is zulk een bewondering voor den een of ander mis schien wel vleiend, een noodzakelijk en tevens noodlottig gevolg is, dat de ver keersagent geen vrijheid van handelen meer heeit, daar hem het uitzicht wordt belem merd. Vandaar dan ook, dat de commissa ris verscheidene malen, als hij van zulk een geval getuige was, de menschen persoonlijk verzocht zich te verwijderen; zelfs bij de kruising Groote Houtstraat-Gasthuissingel moest de verkeersagent zich een collega assumeeren, die speciaal tot taak had de bewonderaars op een afstand te houden. Dat natuurlijk een en ander niet met opzet gebeurde bleek wel uit het feit, dat ieder, die tot doorloopen werd aangemaand, het verzoek dadelijk met de meeste bereidwil ligheid opvolgde. Speciaal het Zuidelijke deel van de stad had de aandacht der politie en al het be schikbare personeel was in dienst, hoofd zakelijk voor de verkeersregeling. Extra posten waren ingesteld zooals de volgende: hoek Antoniestraat-Heerenvest; hoek Lan- gebrug-Kampersingel; bij de zgn. „Blokhui- 'zen" aan de Houtbrug; op het Plein, nabij de Tempelierstraat; op de Vluchtheuvel, na bij het plein en ten slotte aan den ingang van de Dreef; verder waren nog verschei dene agenten per rijwiel, die de singels af reden om indien noodig, de behulpzame hand te bieden. Hierbij bleek ook, dat de eerst sinds Za terdag j.l. ingevoerde verkeersregeling om het verkeer langs de singels slechts in één richting te leiden, uitstekend voldeed. Ook de motorbrigade doorkruiste de wegen en droeg het hare voor een veilig verkeer bij. Als dus alles tezamen mag worden geno men, zou gezegd kunnen worden, dat de Haarlemsche politie drukke, zorgvolle da gen had. die echter, dank zij de goede re geling, dank zij de welwillendheid van het publiek uitstekend zijn verloopen. Het wa ren Paaschdagen, die nog lang zullen heu gen. t Was, wat men noemt een echte ou- derwetsche Paschen met volop drukte en bloemen. Een interview met Inspectem C. H. Kemper. Heden morgen vervoegden wij ons op het politiebureau te Heemstede, ten einde offi cieel een en ander omtrent de Paaschdrukte te vernemen. Inspecteur Kemper stond ons met de meeste welwillendheid te woord. „De afgeloopen dagen," zoo begon hij, „zijn de drukste dagen geweest, die de ten toonstelling gekend heeft en misschien ken nen zal. Op den len Paaschdag heeft er een ongeluk plaats gehad, dat echter volgens ooggetuigen meer te wijten is geweest aan den persoon zelt. Een koppel wielrijders kwam van Haarlem gereden, gevolgd door een motor die wilde passeeren. De heer Wesseling, gaande naar Haarlem, moest den motor rechts passeeren, wat niet ging, door dat hem van die zijde het uitwijken door twee trams werd verhinderd. Zoodoende week hij iets naar links uit, waardoor hij in aanraking kwam met den motorrijder. Het verkeer is ontzaglijk druk geweest, hoofd zakelijk door het enorm groote aantal wiel rijders. ,Is u overigens over het verloop der drukte tevreden?" „Van de zijde van het publiek kon de medewerking grooter zijn geweest. Het pu bliek houdt zich niet aan den eisch, dat het uitsluitend op de trottoirs moet loopen. Het is verder voor een regelmatig verkeer nood- lcttig, dat groepen menschen uit nieuwsgirig- heid bij de hoeken der strdten blijven staan. De grootste fout intusschen begaan de wiel rijders, die met drie en vier naast elkaar rijden, ondanks de geweldig drukte en el kander bovendien dan nog vasthouden." .Toch,' zoo gaat de heer Kemper voort,, „is er niet bepaald reden tot ontevredenheid. We hebben maar één dronken man in arrest gehad. Door posten op de drukke punten werd het publiek gewaarschuwd om rechts te houden en op de trottoirs te blijven. De Molaanlaan was aan weerszijden met touwen afgezet, zoodat op die manier de voetgangers gedwongen werden het trottoir te nemen. Met den tegenwoordigen vijf- minuteu-dfenst is dc Binnenweg evaarlijk. Op den len Paaschdag is er tijdelijk opstop ping geweest aan de tourniquets. Een goed middel, om dit euvel te verhelpen is de voorverkoop, zoodat de menschen reeds tic kets hebben, als zij bij den ingang komen." ,Hebt u door een specialen dienst in de diukte voorzien?" „Aan het Hoofdbureau en ook op het ter rein was eer. afdeeling van het Roode Kruis aanwezig. Gisteren zijn 20 gevallen voorgeko men, wel niet van ernstigen aard waarbij 't Roode Kruis hulp verleende. Gedurende de beide dagen is het geheele personeel in dienst gweest, dat zich met prijzenswaardige toewijding van zijn taak heeft gekweten. De zes plantsoenwachters waren eveneens in functie, terwijl bovendien het corps nog ver sterkt was door tien rijksveldwachters. Er is veel van onze menschen gevergd; er zijn er geweest, die zeven uren achtereen op straat zijn geweest. Maar gelukkig," zoo be sloot de heer Kemper, „zijn deze dagen, die ondanks den enormen toevloed een vrij nor maal verloop hadden weer achter den rug!" DE TRAMDRUKTE. Van de zijde der trammaatschappij werd ons medegedeeld, dat alles in de beste orde verloopen is. Het is beide dagen wel enorm druk geweest, doch die drukte heeft men wel kunnen overwinnen. Speciale maatrege len voor den stadsdienst waren niet veel ge troffen behoeven te worden, omdat voor den geheelen duur der tentoonstelling reeds extra maatregelen zijn ingevoerd. De motorwa gens reden op beide dagen den geheelen dag met één en vele met twee aanhangwagens. Al het materieel was in dienst gesteld en be halve zij, die den gewonen vrijen Zondag had den, waren alle wagenvoerders en conduc teurs in dienst. In Heemstede werden tram kaartjes bij voórverkoop verkocht. Daaren boven waren er eenige „gangen" gemaakt, een imitatie „schapenhok,", waarlangs de wach tenden geleid werden, zoodat er geen storm loop op de trams kon ontstaan en ook geen ge drang plaats greep, waardoor het vervoer der reizigers dan ook zeer regelmatig plaats vond. De lijn Amsterdam Zandvoort heeft het ook buitengewoon druk gehad. Ook hierbij was de toestand echter zeer goed geregeld. Den geheelen dag reed om het kwartier een vierwagensdienst, terwijl daarenboven om het half uur nog een extra-dienst reed. Op beide Paaschdagen moest des morgens om 7 uur reeds queue gemaakt worden voor de Haar lemsche tram en dat duurde tot 2 uur a half 3. Eerst toen begon de drukte van vertrekkende reizigers uit Amsterdam te luwen. Ondanks die enorme drukte verliep alles toch uitstekend. Niet het minste incident of de geringste vertraging heeft zich voorgedaan Daarbij moet dan uitgezonderd worden deklei- ne opstopping, welke zich een oogenblik aan de O. L. Vrouw Gracht voordeed.Indien van de nieuwe soort tramrijtuigen een 4 - wa gentrein is samengesteld, kunnen twee dien sten daar ter plaatse eikaar niet passeeren. Een dienst moet dan even wachten. Dit nu vergat een wagenvoerder tijdens de drukte en die dienst moest toen terugrijden, waardoor eenige stagnatie ontstond. Alles verliep echter zonder ongelukken. Op de Dreef, nabij de nieuwe halte voor de tram naar Amsterdam, moesten de menschen des avonds ook geruimen tijd in de rij staan. Maar met behulp van trampersoneel en van de Haarlemsche politie verliep ook hier alles ordelijk. Op de Dreef stonden gisteren nog laat in den avond vele wachtenden bij de halte voor de tram naar Amsterdam. Om half 8 gister avond stonden er nog vele honderden, ter wijl dit aantal ongeveer om 5 uur tusschen de 1000 en 1500 bedroeg. Amsterdam in Haarlem. Het buitengewoon mooie weer van de beide Paaschdagen heeft duizenden Am sterdammers naar de Int. Voorjaarsbloe mententoonstelling gelokt. Om 6 uur in den ochtend werd in de Spuistraat reeds queue gemaakt. De politic zorgde voor een goede regeling, zoodat alles ordelijk verliep. Het anders zoo drukke Amsterdam was als uitgestorven; alleen tegen den avond kwamen tientallen fietsers, motorrijders en auto's binnen, behangen met slingers en bosjes narcissen. Het drukste was het op de Haarlemmervaart en Rijksstraatweg Am sterdamHaarlem. Op verschillende punten stonden rijwielen cn motorfietsen aan den kant, hetzij met lekke banden of iets der gelijks. Een eindje voorbij Halfweg had op den lsten paaschdag een agent post gevat als rijwielplaatjessnorder, doch het bleek hem, door dc groote drukte onmogelijk om succes te hebben, We kunnen over 't algemeen niet zeggen, dat de Amsterdamsche, winkeliers voordeel van het mooie weer hebben gehad. Ook in de Kalverstraat was dc drukte lang niet zooals men dit gewend is. In de anders zoo volle stratqn was het maar matig druk. Doch bij de algemeene terugkomst werd overal geroemd over dc schoonheid van Haarlem's omstreken en de Tentoonstelling. De Amsterdammers hebben wel genoten. Met geen mogelijkheid is op te geven het aantal passagiers, dat tijdons dc Paasch dagen door de tram vervoerd is. Om dat na te gaan, zou, naar men ons van de zijde der trammaatschappij mededeelt, door alle con ducteurs opgegeven moeten worden het aan tal kaartjes, dat verkocht is. EEN 2e PAASCHDAG OP HET TEN TOONSTELLINGSTERREIN. Dat het vooral den 2e Paaschdag druk zou worden op de Bloemententoonstelling te Heemstede was natuurlijk te voorzien en het zal dan ook wel niemand verbaasd hebben, dat er nog andere menschen waren dan „hij" alleen. Reeds in Haarlem was de drukte merk baar, welke daar zou heerschen bij een fat soenlijke halte was van des 's morgens vroeg af, al geen tram meer te krijgen. Ook het ge wone verkeer eindigde in Heemstede en zelfs de voetgangers die het gewaagd hadden te gaan loopen en aldus onder voortdurend le vens gevaar het einddoel bereikten. Om de tentoonstelling heen heerschte een sympathieke drukte en een aangename bloe mengeur, vermengd met poffers en wafelen- lucht, alsmede verschillende stofwolken, zoodat het mengsel wat men aldoor opsnoof, een heel bijzonder karakter had, dat het mid den hield tusschen haché en de vuilver branding. Hoe het ook zij, het einddoel was bereikt, en de duizenden die de reis ondernomen hadden konden thans, na vooraf een kleine formaliteit aan een der vele cassa's verricht te hebben, de terreinen op marcheeren. Is men daar eenmaal aangekomen, dan is het eerste wat opvalt de verschillende vreemde talen welke de menschen om je heen spre ken en met een beetje fantasie kan je je voor stellen dat het er zoo te Babiion is toegegaan, toen de spraakverwarring werd ingevoerd. De 2e clou van die Paaschdagen op het terrein was echter wel het festival dat was aangericht en waarvoor niet minder dan 36 inuziekvereenigingên hadden ingeschreven. Een was er slechts verhinderd, doch deze zal a.s. Zondag haar schade inhalen. Dat de muziek natuurlijk „goede" was, spreekt als het ware vanzelf, daar iedere vereeniging voor zich, natuurlijk haar beste beentje had voorgezet. De stemming op het terrein werd er danig door verhoogd, en het is dan ook werkelijk een goede gedachte geweest dit festival te doen plaats vinden. Wat de bloemen betreft, deze stonden er over het algemeen nog al frisch bij. Tegen den middag hadden ze dan ook door het hemel water een prachtig hartversterkingtje ge kregen, zoodat ze voor een verflenst aanschijn behoed bleven. Scherp contrasteerden hiermede de men schen, die zich tusschen deze bloemen op het gras hadden neergevleid en we moeten het tot onzen spijt opmerken de aanblik van de bfcemen werd er niet zeer door verhoogd. Het gaf zoo'n idee of een heel dorp aan het pick-nickea was gegaan en hier zijn tenten had opgeslagen. Nu willen we direct toe geven, dat het voor vele bezoekers een heele toer is, om zonder moe te worden, al het ten toongestelde te bezichtigen, maar dan lijkt het ons toch beter, als het tentoonsteiiings- bestuur ertoe besloot, om zoo links en rechts van den weg wat meer banken te plaatsen Dit zou velen ten goede komen, terwijl men dan ook niet in de verleiding komt een wat; al te sterk gebloemde jurk van een zittende „dame" voor een inzending te houden, en de donkere colbertjes der heeren voor een bed donkergekleurde reuzen tulpen, of iets van dien aard. Om in het hoofdgebouw te komen, diende men vriendelijk achter een onafzienbare rij menschen te gaan staan wat e?n heel zeker middel is, maar tamelijk lang duurt. Daar we volledigheidshalve ook daar éven een kijkje wilden nemen, om een totaal over- zich van de menschen te krijgen, wendden we ons tersluiks even tot een soort suppoost bij den ingang, doch deze vond iets dergelijks overbodig. Na heel welwillend van den heer Voors verlof bekomen te hebben, kregen we de gelegenheid op een soort erker van het hoofdgebouw te gaan om van daaruit de be wonderende menigte gade te slaan. Nu. ts ontegenzeggelijk de inhoud van het hoofd gebouw van zeldzame schoonheiden de keur van bloemen, die hier is tentoongesteld is van een bijzondere pracht. De kleuren nu ances, die zich hier voor het oog van den be zoeker ontrolt is iets exceptioneels en het viel dan ook sterk op dat iedereen.waaronder men dus liefhebber, kenner en leek kan reke nen, er meer dan gewone aandacht aan schon ken, terwijl, voor zoover we konden nagaan, ook hier er alles frisch en stevig uitzag. Het was dan ook niet te verwonde ren dat de file menschen, welke op binnentreden wachtte, nimmer kleiner werd. Het maakte dan ook den indruk an een levende „trottoir-roulant" te zijn. Enfin veel geduld is naar o.i. ruimschoots be loond geworden, terwijl ook vooral nictonder- schat moet worden, dat men wachtte onder het genot van een muziekcorps, dat al zijn best deed het wachten tot een aangename bezigheid te maken, waarin het zonder twijfel geslaagd is. Toen het sluitingsuur was aangebroken werd zooals reeds gemeld is, aan iedere deel nemende vereeniging een zilveren herin neringsmedaille uitgereikt, wat voor allen als een extra „veer" aan hun vaandel ge bracht mag worden. Tenslotte mag vooral niet onvermeld blij ven de buitengewone goede maatregelen, welke niet alleen op, maar ook om het tèrrein waren getroffen, en waarvan de eer aan de Heemsteedsche politie toekomt. Zij heeft drukke dagen achter haar rug en waarschijn lijk zullen er nog wel meerdere volgen, maar zij heeft bewezen voor de verkeersregeling volkomen berekend te zijn, en de verkeers agenten hadden op die dagen wat drukte- regeling betreft voor de Londensche bobbij's niet onder te' doen. Als dit ook niet het geval was geweest, dan zou voorzeker maar de helft van de tentoonstelling-beluste-bezoe- kers het terrein bereikt hebben, en de andere helft verspreid zijn geworden in de Haarlem sche ziekenhuizen. Gelukkig échter kunnen we nu schrijven „als. De drukte in den Omtrek. Onze correspondent te Hillegom schrijft ons; De door ons uitgegeven routes in zake bezoek der Bloemvelden hebben ongetwij feld doel getroffen. Beide dagen hebben zich gekenmerkt door enorm vee! vreemde lingen. Wél heeft de Groote Tentoonstel ling v. Heemstede daaraan een schitterend aandeel, doch ook onze plaats mocht zich. beide dagen in een druk bezoek verheugen en het laat zich aanzien, dat deze geheele week honderden belangstellenden zal bren gen (de Paaschvacantie), Het is dan ook zeker de moeite waard; het is één rijkdom al en dank zij het frissche weer houdt dit nog stand. Het aantal auto's was zonder overdrijving niet te tellen; de Trams reden zelfs met veel wagens en nog kon met allen niet ge leidelijk vervoeren. Dc autobussen met extra diensten, idem! Het weer hield zich dan ook goed. Maan dag te rond 12 uur een stofbuitje, maar 't liep mee! Bii Hotel Sislermans, het drukste punt zorgden een 2-lal agenten op uitnemende wijze voor de goede orde. Het verheugt ons dan ook uitermate te kunnen mede- deelcn, dat ondanks de geweldige men- schenmassa's geen enkel ongeluk is ge beurd. i Uit Lisse meldt men óns; Dc beide Paaschdagen zijn weer echte bloemendagen geweest. Het weer leende zich daartoe uitstekend en de Hyachirften- velden waren schitterend. Wat echter alle jaren minder wordt, dat zijn de talrijke wandelaars op de buitenwegen langs de velden. Of het zijn oorzaak vindt in de Tentoonstelling weten we niet, doch ver moeden het, maar thans brachten de trams al zaten ze opgepropt vok niet veel bezoe kers naar Lisse. doch dc meesten gingen door. Duizenden auto's motoren en fietsers passeerden het dorp en deden de stofwol ken opwaaien. Voor verschillende zaken- menschen .was 't toch nog wel een goede Paschen. Het laat zelfs aanzien, dat er d.e eerste eertien dagen nog volop te genieten is langs de velden Uit Voorhout bericht men: Het bezoek aan de bloemenvelden is met de Paaschdagen buitengewoon groot ge weest. Het weer heeft ook meegewerkt. Toch mag de vraag gesteld, of nu allen we! komen om de bloeiende velden te zien. Iemand, die met een vaart van 70 K.M. per uur voorbij vliegt, zal van het vele schoone, dat de bloemenvelden nu bieden, weinig meenemen. Dat er geen ongelukken gebeuren, is onbegrijpelijk. Wanneer twintig jaar geleden de men schen naar de Bollenstreek kwamen, was het om de bloeiende velden te zien. Toen was het bezoek minstens zoo groot als nu; maar toen ging alles rustiger in zijn werk. Nu hebben de automobielen een overwicht gekregen op wielrijders en voetgangers en meet men oppassen niet ender de wielen te geraken. Het is wel aardig eenige oogenblikken in de omgeving van een bloemenverkooper te vertoeven. Ik had dat genoegen, wanneer zoo'n verkooper zijn waar aanbood, begon direct de candidaaf-kooper, op den prijs af tc dingen. Onderhandelingen werden aange knoopt, en ik heb nu niet den- indruk ge kregen, dat de bezoeker® zoo'n behoefte gevoelen aan losse bloemen. Voor een bosje versche bloemen, van 10 a 15 stuks, werd 5 cents geboden In den a. s. zomer is die bol misschien 10 cents waard per stuk. Wan neer in het buitenland aan onze producten geen hoogere waarde werd toegekend, zag het er voor onze streek treurig uit. Wij zullen m den loop dezer week nog eens. den stahd der velden vermelden. Het gaat nu vlug en bij een zachtén regen, zal het nog vlugger gaan. Het drukke bezoek tijdens de Paaschdagen. Bereikte het aantal bezoekers op den eersten Paaschdag reeds het record van 18,000, den tweeden Paaschdag werd dit nog verre overtroffen. Toen brachten n.l. 26.000 menschen een bezoek aqn de ten- toostelling. Op den tweeden Paaschdag heeft ook de Anierikaansche gezant, Sir Richard M, Tob:n, met zijn echtgenoote een bezoek aan de tentoosielling, waar zij rondgeleid werden door den heer Krelage. Des middags be zochten de hooge bezoekers de uitvoering van de Matthaus Passion. Ook leden van de Oostenrijkschc en Bel gische legaties bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling. Zooals reeds gemeld is, zal Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, morgenochtend de tentoon stelling met een bezoek verecren. Filmopnamen. Vaadaag zal een filmbrigade van dc Cunard Line aankomen, welke opnamen zal laten nemen op het tentoonstellingster rein en in de bloembollenstreek. Ook Pothé News uit Parijs, welke voor de ensceneering zorgt, komt daartoe over. De bedoeling van het maken der films is, ze in Amerika af te draaien, om aldus daar propaganda tc maken voor „trips" naar Holland, Bij de opnamen zullen ook Volendammers in nationaal cos- tuum medewerken. De opnamen beginnen morgen. toe autotocht der Internationale Jury. Zaterdag is door de buitenlandsche jury leden van de Internationale Bloemententoon stelling een autotocht door dc bloembollen streek gemaakt, welke hun was aangeboden door den Bond van Bloembollenhandelaren. Te ongeveer half tien had het groote ge zelschap zich te Heemstede verzameld, waar een lange rij van 46 auto's, versierd met Ne- derlandsche en buitenlandsche vlaggetjes, te wachten stond. Guirlandes van narcissen had den den wagens den tooi gegeven, die op dezen tocht de aangewezene was. Voordat men de reis aanvaardde, deden de gasten zich te goed aan de schoonheid van het landschap dat op dezen prachtigen voorjaarsochtend tot toeven dwong. De dag had voor dezen tocht niet mooier kunnen zijn. En de afrit van het nu prachtige Groe- nendaal is voor dc buitenlanders een belofte. Om 10 uur zette de lange stoet van auto's zich in beweging. Het ging eerst naar Hilhs- gom en dan naar Lisse, een reis door het vol-bloeiende bloemenland. Ongeveer half 11 kwam men te Lisse aan. De vlaggen hingen uit, de bewoners van dit bloemenoord iiepen op de gasten toe en begroetten de vreemdelingen als welkome bezoekers. Voor het raadhuis werd de eerste rust genomen. Het gemeentebestuur wenschtc daar de bezoekers te ontvangen en had zich iit de raadszaal opgesteld. Toen allen in de zaal een plaats hadden gevonden, sprak cie burgemeester, de heer C. henhuis, de gasten als volgt in de Fransche taal toe; Mijne Heeren, Als burgemeester van Lisse heet ik u mijne heeren, hier welkom. Het zal u zeker niet onbekend zijn, dat Lisse is het land der bloembollenstreek. Vele onzer kweekers bereizen uwe landen, om er de voortbrengselen van onzen bodem te plaatsen, dat wil zeggen de wereldbeken de bloembollen tc leveren. Ons Gemeenteebstuur acht het zich daarom tot groote eer, u, mijne heeren hier in het Gemeentehuis te mogen ontvangen en wij twijfelen er niet aan of uwe Hollandscbc zakenvrienden zullen al het mogelijke in het werk stellen, om uw verblijf alhier gedu rende de internationale bloemententoonstel ling 1925 zoo aangenaam mogelijk tc maken. Zij zuilen er op gecharmeerd zijn u tc laten zien, welk hoog peil de bloembollencultuur heeft bereikt. Veroorloof mij,' mijne heeren, u op het feit te wijzen dat in Lisse gevestigd is het laboratorium voor het wetenschappelijk on derzoek voor bloembollen. Wij gaan daar trots op, dat onder de eminente leiding van dr. Van Slochteren het gelukt is dc ziekten in de bloembollencultuur en in den bodem grondig ie bestrijden. Mijne heeren, mogen de goede Hollandschc relatiën, die bestaan tusschen uwe landen cn het onze, zoo aangenaam1 blijven als die thans bestaan. Daarom stel ik u voor een glas te ledigen op de gezondheid van alle heeren, die hier tegenwoordig zijn. Deze rede werd hierna in de Engelsche taal door den gemeente-secretaris, den hepr J. de Haan, herhaald. Nadat een dronk was uitgebracht op de bestendiging der goede internationale han delsbetrekkingen, sprak dc heer A. S. Rei- nierse, voorzitter van den Bond v. Bloem bollenhandelaren, in het Nederlandsch en in het Fransch den burgemeester als volgt toe: Geachte heer burgemeester. Namens het bestuur van den Bond van Bloembollenhandelaren zeg ik u dank voor de officieele ontvangst onzer buitenland sche gasten. Het was een gelukkige gedachte van uw Gemeentebestuur, ons deze officieele ont vangst aan te bieden, aangezien toch uwe ge meente het centrum onzer cultuur is. Mes dames et messieurs je vóus prie de prendre votre verre et de boire sur la Prospérité de la commune Lisse, le centre de nos cultures. Te ongeveer half 12 werden de auto's weer bestegen en de tocht werd nu over Sassenheim naar Oegstgeest voortgezet. De rijke narcissenvclden aan weerskanten van den weg wekten de bewondering der gasten. De schitterende velden boden een prachtig schouwspel, met de duinenreeksen op den achtergrond. Hoe meer men Leiden nadert, hoe spaar zamer worden c'e bloemenvelden, en van Leiden tot Oud-Wassenaar, het einde van onzen tocht, is het de mooie rit over een bfeeden verkeersweg, waar de bloemen zich niet wagen. In Hotel Oud-Wassenaar werd dc lunch gebruikt. Dc terugtocht werd genomen over Rijns burg, Noordwijk. waar langs een gedeelte van den slrandboulevard werd gereden, Piet Gijzenbrug, Lisse, Hillegom, Vogelen zang en Aerdenhout naar Bloemendaai. Daar werd in hotel „Duin-en-Daal" de thee ge bruikt. In alle opzichten mag het uitstapje uitne mend geslaagd heeten. De deelnemers zul len er een hunner beste herinnering aan be houden. Des avonds had een feestmaaltijd plaats, waarvoor wij verwijzen naar pagina 1. VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. Hedenavond te 8 uur vergadert de afcl. Haarlem en Omstreken van den Ned. Bona vqn oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen in de „Korenbeurs" Spaarne, alhier. De agenda vermeldt o.m. een inleiding door G. Pool over het kweeken van cac tussen. CONCERT „SANTA LUCIA." Liefhebbers van een mooien concert avond moeten dezen datum in het geheugei. nemen: 28 April. Dan geeft dc welbekend R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" weer i en uitvoering in den schouwburg aan den Jansweg. Zooals steeds is cr voor uitste kende medewerking gezorgd; Mej. Frieda Boot, alt; de heer Louis Schuyer, solo violoncellist der H. O. V. en dc beer J. Nibbering, pianist. TE WATER. Gisterenmiddag ongeveer half 4 uur tui melde de 8-jarige J. H. bij het vlschjes vangen voorover in de Leidschcvaart bij het Schouwtje. Het geval liet zich ernstig aan zien, maar door spoedige hulp, voorname lijk van den heer G. de B. was de jongen even later uit het water en op den wal ge bracht. Een paar andere jongens brachten hem daarop naar zijn woning in dc Edison straal bij zijn ouders, die niet weinig schrokken. Geboren: 10 April: A. A. E. Kors-Loerak- ker, 2 d.; J. A. Molenaar-Crietée, z. 11 burg, z,; P. v. d. Eijkhof-Kectlaer, d. April: H. M. P. Zondag-Roest, z.; H. v. Zonneveld-Hasert, d.; A. Pilkes-Smoren- burg, z, P. v. d. Eijkhof-Keetlaer, d 12 April: P. v. Nikkelen Kuijper-Langer- huiszen, d.; A. Boots-Hetem, d.; G. G. Kre- mer-Roozcboom, d,; M. C. B. Wildschut- Brinker. d.; H. A. Horsmeijer-Eggeraat, d. 13 April: E. H. Anten-Severijn.se, d.; E. Otten-Smal, d. 14 April: H. F. Lamers- Timiners, d. Overleden; 9 April; J. H, W. Adér, 61 j. Kenaupark; J. M, A. Bots, 56 j., Kamper laan; L. v. d. Have, 57 j., Fabriciusstraat. 10 April: M. Lasêchuil-Serné 78 j„ Brou- werskadc 10 April: G. Schipper-Bekker, 75 jaar, Jansstraat. 10 April: B. M. Salm, 81 jaar, Schouwtjeslaan. 11 April: A. Ge luk, 54 j., Turfmarkt. 10 April: M. E. BoesiNieuwenhuijs, 54 j„ Verspronck- w«* 10 April: W. C. Kraaij, 71 j„ Glas blazerstraat. 11 April: N. Vink, 78 j.. M. v. Heemskerkstraat. 11 April: G. Hek- kert, 49 j.,Oranjeboomstraat. 12 April: C. J. Binnekamp, 23 j., Bakenessergracht. 12 April: A. Smitv. d Haak, 58 j., Vrou- wehekstraat. 13 April: G. F. v. Dijk v d. Nieuwenhuijzen, 53 j., Wolstraat. 12 April: A. C. Hilgeman, 23 j„ Kamperlaan. Naar wij vernemen, zal eerstdaags de H, Sacramentskapel in de St. Jozefkehk in ge bruik worden genomen, lederen dag van 1 tot 6 uur is het H. Sacrament ter aanbid ding in den monstrans uitgesteld. De Roomsch-Katholieken van Haarlem mogen deze bijzondere gunst wel op hooge- ren prijs stellen! Zoo menigmaal is gedurende deze 5 uren de Goddelijke Meester slechts door enke len bezocht! Om de geloovigen tot dit Genadeoord te trekken, zal, zoo jwerd ons medegedeeld van 's avonds 29 April tot 1 Mei een Tri duüm worden gegeven door den ZeerEerw. Pater Redémptorist Jcnckbloedt. B'A Uur is het Lof en 's morgens half 10 uur de H. Mis met predikatie. Mogen velen in die dagen den weg leeren naar den Heiland der wereld in Zijn Liefde geheim, Aanrijding te Velsen- Bij het verlaten van de pond, reed een auto een persoon aan, die daardoor kwam te vallen en zijn kleeren scheurde. De scha de werd door den autobestuurder vergoed. Aanrijding te Wijkeroog. Een njet ernstige aanrijding had 2den Paaschdag plaats op den Wijkerstraatweg, tusschen een tweewielig-motorrijtuig en een wielrijder. Het rijwiel werd beschadigd cn daar de wielrijder schuld had, werd de schad niet vergoed. Aanrijding te Driehuis. Tweeden Paaschdag 's middags om half één is op d enDrichuizcrkerkweg nabij den Zeeweg de driejarige M. K., wonende aan de Iepenstraat te Velseroord, door den motor lijder aangereden. Het meisje bekwam een niet gevaarlijke hoofdwonde en werd door haar vader naar huis gebracht. De motorrijder trok zich van het geval niets aan en reed door. Het nummer van het motorrijtuig is bekend. De H.O.V. geeft Woensdag 10 April haar laatste concert in dit seizoen met een hoogst aantrekkelijk program. Dc 5de Symphonic van Tschaikowsky, welke reeds eenige malen met veel succes werd uitgevoerd prijkt ook ditmaal als No. 1 op veelvuldig verzoek, het welk getuigt van den goeden msaak onzer ingezetenen, watn werkelijk het een der schoonste werken van den lateren tijd. Trois impressions d'italie van Charpcntier oogstte op hel laatste ledenconcert daverend applaus en zal ook op dit concert met warmte wor den ontvangen. Heerlijke gevoelvolle Italiaansche muziek die indruk maakt. Het zal ook velen een genoegen zijn onzen bekenden zanger Gerard Zalzman wederom in ons midden te zien na zijn buitenlandsche tournée die met begeleiding van orkest ten gehoore zal brengen: Wotan's Abschied von Brünhilde und Feuerzauber uit de „Walkure" en een interessant werk van Debussi getiteld MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 991/ 8 6% Nederland 1923 '02i5/le 93 434 Nederl. 1917 93 7% N.-l. 1921 A.. I0215/ 2 6 IQ215/16 6% N.-l. 1923 D... '021/3 6 10215 16 6 Oude Vaart 593/4 61 dito Gem. Eigend. 481/2 49 Mij „Nederland" 156 156 Scheepvaart-Unie 1331/2 133 Rotterd. Lloyd 12-1 T/j 1211/a Paketvaart 148 148 641/4 641/2 Holl. Stoomboot 19 H V. A. 498l/2 498i/2 Java Cultuur 373 373 Jurgens gew 841/a 843/4' Koloniale Bank i9ü3/4 190 L dische Bank '431/4 1431/4 Cert. Handel Mij 1283/8 1271/, &esc. dito 1281/2 1283/g Phoenix 931/g Geconsolideerde 147 1471/2 Kon. Olie 3791/4 116 378 116 Marine comm 11»/ 1 1 16 Vorstenlanden 1691/4 '683/8 Actions id '72I/4 171l/2 C-mp. Merc. Arg, 5/ 8 121/a 293/8 130 3721/2 372. Senembah 3841/2 384 3423/4 343 A'dam Rubber 212 2143/4 Serbadjadi 2271/a Silau 118 11 lexdiv Wai Sumatra 1531/2 Dordtscbe Petr, 357 355 N Southern Rails 841/4 85 Union 1421/o 143 Anaconda 78 7/'s 78 V,,' abasb Comm. Maxwell 14, ARPIL EERSTE ltf>ERS LATERE KOERS BERLIJN f 59.671/2 059,65 PARIJS 12.871/2 12.91 BRUSSEL '2.621/, 12.61 WEENEN 0.35 0.351/2 LONDEN 11 981/2 11 981/j STOCKHOLM 67.70 67 55 KOPENHAGEN 46.70 46!- OSLO ....a... 39.10 40 15 BAZEL 48.40 48 42 NEW-YORK 2.501/ 2 2.508/lfl ROME e a 9 10.30 10.30 „Le jet d'eau De muzikaliteit van Zalzman is genoegzaam bekend om van deze nummers een waardige vertolking te mogen verwach ten. Gezien dit buitengewoon gekozen program ma onder leiding van onzen Nico Gerharz verzuime men niet dezen laatsten avond bij te wonen om een onvergetelijken indruk mede te nemen tot het volgende wintersei zoen. AANRIJDING I e half acht, Zondagavond, reed in de Groo'e Houtstraat een auto, die nabij de Anegang stopte om een persoon uit te laten. Onmiddellijk daarop wilde dc chauffeur de Anegang inrijden. Om dit evenwel te kun nen doen, moest hij eenige meters achter uit rijden. Juist oen df gebeurde stapte de 15-jarige M. HL van het trottoir op den rijweg. Zijn linkervoet kwam in aanraking met het achterwiel van de-auto. Na in den winkel van den heer Holzhaus verbonden to zijn, bracht dc auto den jongeman naar het gasthuis, waar een lichte kneuzing werd geconstateerd. UITVOERING DER DAMES TOONEEL- CLUB „VICTORIA". Donderdag 16 April a.s. geeft de Dames- tooneelclub „Victoria", gelijk wij reeds meldden, wederom een uitvoering in de SL Jozefgezellenvereeniging voor donateurs en genöodigden. E uitgebreid program zal wor den afgewerkt. Opgevoerd zal worden „De pleegdochter" drama in 3 bedrijven en „De Mislukte Speculatie." Vooral dit laatste stukje zal bij menigeen de lachlust opwek ken. Deze club beschikt over zeer goede krachten. Verder vernemen wij, dat de avond zal worden opgeluisterd door de Mandolineclub „Energicoonder leiding van den heer J Westerhoven. Ook deze club verdient ten volle uw aandacht, daar wij deze club reeds verscheidene keeren moch ten hooren spelen. Naar het program be loofd het een schitterenden avond te zul len worden. Dus allen a.s. Donderdagavond naar de Jozefgezellen. Naar wij vernemen zijn er nog een be- gerkt aantal kaarten verkrijgbaar bij het estuur. Presidente mej, G. Gover, Greb- berstraat 49; secretaresse mej. M. v. d. Veldt, Schreveliussfraat 43; penningmeeste- resse mej. J. v. d. ICroft, Clercqsiraat 113/, De eisch der Hanzebank toegewezen. Hedenmorgen heeft de Haarlemsche rechtbank uitspraak gedaan in zake de vor dering der Haarlemsche Hanzebank tegen den heer C. van Schoten betreffende de volstorting van aandeelen der Bank. De rechtbank wees de vordering van de Han-i zebank af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2