ÜTTÊM VAN WET EN WETGEVING. Bïnnenlandsch Nieuws- Een moord in den wereldoorlog- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Dinsdag 14 April 1925 DE DRANKWET Gem, bmienl. berichten. Uff De toestand in Frankrijk na het heengaan van Herriot De verkeers staking te Hamburg opgeheven. Onder de Radio-berichten: De oplossing van de Kabinetscrisis in Frankrijk. Briand kabinetsformateur? Hindenburg en Dr. Marx richten een Paaschboodschap tot het Duitsche volk. Het nieuwe Fransche tKabinet. Een socialist Kabinetsformateur in België? Cumulatie-aftrek jaarwedden nan burgemeesters en secretarissen. De zakelijke bedrijfs' belasting. Een aardbeving in Italië. De Fransche Kabinetscrisis. Een verkiezingsmanifest van Hindenburg. Professor Scelle neemt ontslag. Balfour uit Beiroet vertrokken. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De toestand van oud-gepensionneerden en hun weduwen en weezen. Ontvangers der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen. Mr. R. J. H. Patijn voorzitter der gemengde Rijncommissie. Souvent femme varie. FEUILLETON. OVERDRACHT VAN VERGUNNINGEN PLAATSELIJKE KEUZE. Een enkel woord nog over overdracht van Vergunningen. Wij hebben vroeger er al over gesproken dat de vergunning niet alleen ver leend wordt voor een bepaalde localiteit, maar ook aan een bepaalden persoon, welke per soon uitsluitend bevoegd is de vergunning in de vergunninglocaliteit uit te oefenen. Ook hebben wij er op gewezen, dat men in gemeenten, waar het maximum aantal ver gunningen is bereikt, slechts vergunningen kan krijgen, als twee vergunninghouders af stand doen van de te hunnen name staande vergunningen. Als dus een caféhouder zijn zaak, waarin vergunning is, van de hand wil doen, dan kan hij de vergunning niet over dragen. De nieuwe caféhouder moet het dan zonder vergunning stellen, tenzij hij er te gen redelijken prijs van een derde er nog een vergunning bij kan koopen. Het gevolg daar van is, dat men zeer vaak de vergunning laat staan op naam van den vorigen café houder, terwijl deze daarmede inderdaad niets te maken heeft. Maar zoo'n vorige caféhouder maakt maar al te vaak misbruik van het feit, dat de ver gunning van de zaak, die hij verkocht heeft nog op zijn naam staat. Niet zelden gebeurt het, dat hij plotseling met den eisch voor den dag komt, dat de nieuwe eigenaar van de zaak hem een jaarlijksche pachtsom voor de uit oefening der vergunning moet betalen, een Bom die vaak te hooger is naarmate de nieuwe caféhouder er meerdere behoefte aan heeft. Nu kon iemand, die een cafe koopt wel den eisch stellen, dat hij de vergunning op naam van den voormaligen caféhouder kan blij ven uitoefenen, maar dergelijke overeen komst is in rechte niet houdbaar, omdat de Drankwet niet toelaat, dat iemand voor eigen rekening een vergunning uitoefent die op naam staat van een ander. En een overeen komst, die een ongeoorloofde oorzaak heeft, is nietig. Om aan de praktijken ,die tot uitbuiting van den pachter eerter vergunning leiden, een einde te maken heeft de Regeering in het door haar ingediende wetsontwerp tot wijziging der drankwet enkele bepalingen opgenomen. Bepaald wordt daarin o. m. dat B. en W eene vergunning in kunnen trekken, indien blijkt of het gegrond vermoeden bestaat, dat het vergunningsbedrijf niet voor rekening en ten name van den vergunninghouder wordt uitgeoefend. Het is dus niet eens noodig dat bewezen wordt, dat de vergunninghouder het be drijf niet voor eigen rekening uitoefent want het bewijs daartoe is dikwijls zeer moei lijk te leveren maar voldoende is, dat B. en W. zulks met reden vermoeden. Hier en daar in de dagbladpers is deze aanvulling der Drankwet, die -de Regeering voordraagt, scherp gelaakt. Men meent dat daardoor sommige vergunninghouders jan de willekeur van B. en W. zullen worden overgeleverd. Wij gelooven, dat voor die vrees wel geen enkelen redelijken grond be staat. Een vergunninghouder die zelf woont in zijn zaak, heeft niets van B. en W. te vreezen. En in de gevallen dat de vergunning houder niet woont in het pand, waarvoor de vergunning is verleend, wordt meestal de vergunning niet voor zijn rekening uitge oefend. Kan de vergunninghouder met deug- delijke argumenten bewijzen, dat de ver gunning wel voor zijne rekening wordt uit geoefend, dan zullen B. en W. daar zeker vatbaar voor zijn, dit te eerder omdat van hunne beslissing toch altijd beroep open staat op Gedeputeerde Staten. De Regee ring wil tien bewijslast op den vergunning houder leggen, omdat dit het eenige middel is om aan het funeste stelsel van verpachting van vergunningen een einde te maken. Als de bewijslast op B. en W. zoude drukken, dan zouden zij nooit achter de waarheid ko men, indien vergunninghouder en pachter het eens waren en kon de Regeering de door haar voorgedragen wijziging achterwege 'a:en. Het ontwerp der Regeering verdient daar om te meer aanbeveling omdat zij dé tegen woordige pachters van vergunningen alles zins tegemoet komt. Immers de vergunning houder mag binnen zes maanden na het in werking treden der wijzigingswet de ver gunning op den pachter doen overschrijven. Nu wij de Drankwet behandelen, willen wij ook even de aandacht vragen voor de Plaatselijke Keuze. De Plaatselijke keuze is er nog wel niet, maar gezien het feit dat zij door de 2de Kamer reeds tweemaal werd aangenomen, en de Eerste Kamer het jongste voorstel-Rutgers tot invoering der Plaatse lijke Keuze vewierpop gronden feitelijk buiten het voorstelgelegen, mag worden aangenomen, dat wij mettertijd nog eens plaatselijke Keuze krijgen. Wij zullen de Plaatselijke Keuze even be spreken aan de hand van het pas door de Eerste Kamer verworpen voorstel Rutgers de lezer weet dan meteen welke voorstelling hij zich van Plaatselijke Keuze heeft te maken Zooals wij in onze vroegere beschouwingen gezien hebben, kan de Gemeenteraad in de jaren die door 5 deelbaar zijn aan de Kroon voorstellen om het maximum aantal vergunningen te verlagen. De heer Rutgers wilde nu dit recht ook geven aan de kiezers. Eén vijftiende der kiezers zoude een voorstel kunnen doen om het maximum aantal vergunningen te verlagen. Dit voorstel zoude echter niet aan de Kroon worden doorgezonden, vooraleer er door de kiezers van den gemeenteraad over was ge stemd en drie vierde van de uitgebrachte stemmen zich vóór het voorstel verklaar den. In dit verband zij nog opgemerkt, dat de Kroon steeds overeenkomstig de inge diende voorstellen heeft besloten, zoodat, ware het ontwerp Rutgers wet geworden, de praktijk zoude zijn geworden dat drie vierde der kiezers voor den gemeenteraad omtrent het maximum aantal vergunningen eene beslissing zouden kunnen nemen. het Cartel zou steunen, van de meerderheid in de Kamer verzekerd zou zijn, doch bij voorbaat de kans zou loopen den Senaat tegen zich te krijgen, die een resolutie heeft aangenomen, waarin een concentratie-mi nisterie wordt geëischt. Het is onmogelijk het einde van de crisis te zien, die wederzij dsche concessies van de beide Kamers zal vereischen. Behalve de voorzitters van Kamer en Senaat en de leiders der fractie is president Doumergue voornemens o.a. Briand, Steeg cn Loucheur te ïaadplegen. De presidentsverkiezin gen in Duitschland. Naar aanleiding van het verkiezingsma nifest van het rijksblok der rechtsche par tijen ten gunste van Hindenburgs candi- datuur, merkt de „Frankf. Ztg." op Dat is alles, wat het manifest ter motiveering der candidatuur-Hindenburg heeft te zeg gen. Deze oproeping, die tot een politieke handeling van het grootste belang uitnoo- digt, vermijdt opzettelijk elk politiek woord. Men heeft niet den moed datgene, wat de candidatuur-Hindenburg in den geest der voorstellers in politiek opzicht beteekent, ook slechts in bedekte termen uit te spreken. De verkeersstaking te Hamburg opgeheven. burg, dat het referendum onder de arbeiders bij de Hamburgsche verkeersmiddelen de scheidsrechterlijke uitspraak inzake het loon- geschil met overweldigende meerderheid heeft goedgekeurd. Zaterdag is het bedrijf bij alle verkeers ondernemingen in vollen omvang hetvat. De regeeringscrisis in België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de komng gisteren de heeren Vandervelde, Van de Vyvere, Max en Wauters heeft ontvangen. DE STRIJD TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. De strijd tusschen de fascisten en de com munisten neemt bedenkelijke vormen aan. In Capua, Bari, Foli en Novara zijn leden der fascistische militie door communisten neergeschoten. De fascisten bereiden re- pressailes voor. De toestand is zoo ernstig, dat de alge- meene secretaris van de fascistische partij de regeering verzocht heeft alle wegens poli tieke delicten veroordeelde tegenstanders der fascisten naar Sicilië te deporteeren. AARDBEVING BIJ TOKIO. Een draadloos bericht uit Tokio meldt dat Vrijdagmiddag aan den Oostkant van de baai van Tokio een aardbeving is gevoeld, die vijftig seconden duurde. DE ZENDELING TOMKINSON VRIJ GELATEN. De opstandelingen, die te Sjenkin den zendeling Tomkinson gevangen hielden, heb ben dezen vrijgelaten. BALFOUR'S BEZOEK IN PALESTINA. Terwijl het bezoek van lord Balfour aan Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Ham- ^Palestina zonder belangrijke incidenten ver lief), hebben de Arabieren van Syrië bij de bloedige betoogingen te Damascus van hun verbittering tegen den Britschen staatsman op ruwe wijze uiting gegeven. Het is echter wel zonderling, dat men omtrent deze stem ming van de Arabische bevolking niet vol doende op de hoogte was en de klacht van Balfour, dat men hem had moeten waar schuwen en dat hij zeker niet naar Damascus zou zijn gekomen, als hij de gebeurtenissen, die thans hebben plaats gehad, had kunnen voorzien, is dan ook we! te begrijpen. De val van het Kabinet Herriot. Herriot gevallen. Eerder dan verwacht werd, nu er in de Kamer eenige ontspanning in den toestand scheen te zijn gekomen en men ver moedde, dat de groote beslissing eerst na de Paaschdagen zou vallen. Maar overigens geen verrassing. Want de stemming in den Se naat het bleek reeds enkele dagen geleden liet geen twijfel. De dagen van het minis- terie-Herriot waren geteld en alleen een wonder had het nog kunnen redden. Tever geefs was het offer, dat den Senaat door het loslaten van minister Clémentel werd ge bracht. De nieuwe minister van financiën. De Monzie, moest voor een belangrijk deel de maatregelen, om welker aankondiging Clémentel werd losgelaten, toch weer op nieuw voorstellen. Herriot moest zwichten voor de eischen van de werkelijkheid, die nu eenmaal deze was, dat nieuwe betaalmid- delen noodig warenen wat nog erger was, dat toch alreeds het wettelijk maximum van de biljettenuitg^lfe was overschreden, wat men tot dusver verborgen had weten te houden. j De heer Doumergue bevindt zich in een zeer netelige positie. j Daar echter alle partijen een spoedige op lossing van de crisis noodig en gewenscht achten, zullen we waarschijnlijk niet lang meer in onzekerheid blijven. Dat men in Frankrijk nu een tijdperk van feilen po- litieken strijd in elk geval tegemoet gaar, is wel zeker. Herriot heeft het ontslag van het kabinet aan president Doumergue in tegenwoordig heid van alle leden van het kabinet overhan digd. Doumergue bracht het kabinet dank voor zijn werkzaamheden, waarna een onder houd tusschen Doumergue en Herriot in het particuliere vertrek van Doumergue plaats vond. Daar de financieele toestand nog niet is opgehelderd en de begrooting nog niet is goedgekeurd, is een spoedige oplossing van de crisis noodzakelijk. Een ministerie van republikeinsche con centratie zal geen steun der socialisten heb ben. Een dergelijk kabinet zou daarom in de Kamer slechts over een zeer geringe meer derheid en zelfs bij eensgezindheid van het linker kartel over geen meerderheid beschik ken. Aanvankelijk voorzag het Cartel, mee- nende het besluit van den Senaat stilzwij gend te kunnen voorbijgaan, de mogelijk heid eener herziening van het kabinèt- Herriot. Deze eventualiteit is echter thans uitgeschakeld, daar een kabinet met een nieuwen leider, b.v. Painlevé, hetwelk op Doumergue ontbood Briand 0111 hem te raadplegen. Men gelooft dat wanneer Dou mergue hem voorstelt om een Kabinet te vormen, hij in beginsel zou aannemen om besprekingen te openen, doch men dood verft Briand vooral als de beste minister van buiterilandsche zaken, welke persoon lijkheid ook de regeering zou presideeren. Zijn vrienden herinneren er aan dat Herriot de buitenlandsche politiek van Briand, welke door l'oincaré werd onderbroken, hervatte en dat Briand de eerste Fransche gedele geerde te Genève is geweest, toen het be roemde protocol in het leven werd geroepen. Briand zou thans uit vaderlandsliefde bereid zijn de leiding van de buitenlandsche poli tiek op zich te nemen, zelfs in een Kabinet van Sarraut, dien men doodverft als moge lijk minister-president. Sarraut zou echter weigeren een opdracht tot het vormen van een Kabinet te aanvaarden. Doumergue heeft zijn besprekingen beëin digd. Hij ontving in den loop van Zaterdag de afgevaardigden Dariac, Loucheur en Mann en den Senator Maurice Sarraut. De moge lijkheid bestaat dat Painlevé een opdracht zal aanvaarden tot het vormen van een ka binet waarin hij naast het premierschap ook de portefeuille van Oorlog zou nemen. Als zijn medewerkers worden genoemd Briand voor Buitenlandsche Zaken, Paul Doumer voor Financiën, de Mouzie voor Jusitie, Sar raut of Schramek voor Binnenlandsche Za ken. Painlevé zou verscheidene ministers van het kabinet-Herriot overnemen. verboden zijn, in volle vrijheid zijn gods dienstige belijdenis te volgen. De Duitsche grondWet, waarop de rijkspresident den eed moet afleggen, toont als weg het oude, zwart-rood-gouden symbool d Deze zal te haren huize ontvangen op Dins dag 5 en Woensdag 6 Mei. Evenals verleden jaar hoopt H. M. ook dit jaar een avondfeest in het Paleis te geven» Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben een circulaire gericht tot de gemee- teraden, waarin zij het gevoelen vragen over een door hen ontworpen nieuwe regeling voor. den cumulatie-aftrek, toe te passen op de jaarwedden van burgemeesters en secre- tarrissen. Volgens de bestaande regeling ko men groote uitwassen voor. Zoo zijn er func- tionnarissen, die b.v. het burgemeesterschap en het secretarisschap van een drietal platte landsgemeenten waarnemen en daardoor dus een zestal ondergeschikte functies bekleeden, die een totaal-inkomen uit die functies genie-, ten van b.v. f 8000 a f 9000. Hieraan willen: Ged. voor de toekomst een einde brengen. Volgens de ontworpen regeling bedraagt; de wedde, verbonden aan de hoofdbetrek king dezer belasting zou hebben voorgesteld j j J00 pet. van den norm, terwijl in de Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan ten Verecnigingen heeft een uitvoerig adres met betrekking tol de zakelijke bedrijfsbe lasting aan den minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waaraan het volgende ont leend is: Reeds herhaaldelijk hc rit Verbond zoo wel bij den minister va inenlandsche Za ken, als bij zijn arabi oot van Financiën de wettelijke intrekking dezer Zakelijke Be drijfsbelasting bepleit. De argumenten tegen deze heffing, die als de meest impopulaire onzer fiscale maatre gelen is gekenmerkt, zijn den minister vol doende bekend. Tal van gemeenten, die uit industrieel oog punt niet zonder belang zijn. gingen bereids over lot afschaffing dezer heffing of vermin derden deze belasting aanzienlijk, alvorens tot algeheele afschaffing over te gaan. Ge noemd worden de gemeenten: Apeldoorn, Groningen, Hengelo, Oldenzaal, Tick Borne, Goor Hilversum, Purmerend enz. Adressante is er trouwens van overtuigd, dat ook de minister weinig sympathie gevoelt voor deZe heffing en reeds wettelijke intrek- groot Duitsche eenhied en als doel de vrijheid I het tot stand komen van de loongrens na- indien de financieele positie van enkele ge meenten den minister niet had doen aarzelen. Thans mag met algeheele wettelijke intrek king dezer belasing niet langer worden ge draald Adressante verzócht den minister met na druk te willen bevorderen, dat de mogelijk heid tot het heffen van deze belasting uit de Gemeentewet zal worden geschrapt. In verband met de onvermijdelijke vertra ging, die een wetswijziging, vooral op het oogenblik, zou medebrengen en in afwach ting van de geheele intrekking, geeft het Verbond den minister in overweging reeds thans het Koninklijk Besluit tot uitvoering der artikelen 122 a en 242 e der Gemeente wet dusdanig'te wijzigen, dat het zich meer aanpast aan de veranderde omstandigheden. Bij dit Koninklijk Besluit werd immers vastgesteld dat de ondernemer onder deze belasting valt voor zijn personeel dat minder dan 2500, 2300 of 200 per jaar verdient al naarmate hij woont in een 1ste, 2de of 3de klasse gemeente. Adressante is van meening dat deze grenzen onmiddellijk herziening dringend behoeven. Zelfs is zij van oordeel dat deze grenzen in 1921, toen de. looncurve haar hoogste punt bereikte, nog aanzienlijk te hoog waren ge steld. mede in verband met den z.g. rechts grond die voor deze belasting werd aange voerd. Het is immers niet aan te nemen, dat iemand, die plm, 50 per week verdient, niet in staat zou zijn zich behoorlijk van zijn gemeentelijke plichten te kwijten. Dg behandeling van een herziening klemt te meer, wanneer men de geschiedenis van van Duitschland en de medewerking van dit vrije Duitschland aan een gelukkiger Euro- peesche toekomst. Hel observatorium heeft Zaterdagmorgen een aardbeving van buitengewone hevigheid geregistreerd. Zij duurde vier uur en had een groote uitgestrektheid. De aardbeving had plaats op een afstand van 10.000 K.M. Tijdens een onderhoud met de radicaal- socialistische Senatoren heeft Briand te kennen gegeven op de meerderheid der jongste verkiezingen te willen steunen. Hij verklaarde onverwijld maatregelen nood zakelijk te achten voor het regelen van den toestand der Banque de France ten Op zichte van de verhooging der bankbiljetten- circulatie. Hij voegde er aan toe opnieuw met Painlevé te zullen gaan onderhandelen, daar- deze hem de meest aangewezen per soon voorkwam om de vorming van een ka binet op zich te nemen. Hij confereerde daarna met Painlevé en begaf zich vervolgens naar het Elysée. De vorming van een kabinet-Briand stuit af op het verzet der socialisten, die weinig geneigd zijn om aan het bewind deel te nemen of Briand te steunen, zooals zij Her riot hebben gesteund. Zij zouden liever Briand als minister van buitenlandsche zaken zien en niet als hoofd der regeering. Daar er rekening wordt gehouden met een weigering van Briand zijn de stappen Volgens de „Soir" heeft de Koning ach- *en weigering van or.anu z. n ue «appei, i- jt j j v ii?„i; ï- bij Pamleve hernieuwd, die blijft weigeren tereenvolgens drie leden van de Katholieke J;J.,n'. groep, drie leden der socialistische groep en twee liberalen ontvangen en daarna de raadspleging tot Woensdag opgeschort, als wanneer de koning een vooraanstaand socia list met de vorming vafi een Kabinet zou be lasten. Hindenburg richt tot het Duitsche volk een Paaschboodschap, waarin hij o.a. zegt, dat wanneer de plicht tegenover het vader land hem roept, hij niet in gebreke zal blij ven daarnaar te luisteren. Het geloof aan het Duitsche volk en aan de hulp Gods iieeft hij nimmer verloren, maar hij gelooft niet aan een plotselinge omkeer in den stand van zaken. Geen oorlog en geen opstand in het binnenland-kan onze gekluisterde en helaas door tweespalt verdeelde natie be vrijden, zegt hij. De president is geroepen de heiligheid van het recht hoog te houden. Niet de staatsvorm, maar de geest, die den staatsvorm bezielt, is beslissend. Hindenburg eindigt: Ik reik iederen Duitscher de hand, die nationaal denkt, die de waardigheid van den Duitschen naam in het binnenland en naar buiten verdedigt en der confessionee- len en socialen vrede dienen wil. Ik noodig hem uit, mede te werken aan de wederop standing van ons vaderland. Ook dr. Marx richt tot de Duitsche kie zers een manifest, waarin hij zegt: De grond slagen der sociale gemeenschap des volks zijn m.i. vrijheid der personen en plicht je gens de -gemeenschap. Binnen dit kader mag het geen enkelen persoon en geen groep Thans wordt de candidatuur-De Monzie op Men voorgrond geschoven, hetzij voor een voorloopig ministerie ingeval Renoult wei gert. De Fransche bladen nemen een bericht over van de „Paris Times" uit Washington, waarin wordt gezegd, dat president Coo- lidge in een verklaring aan de pers heeft verklaard, dat Herriot het ongeluk heeft ge had tal van financieele moeilijkheden van zijn voorgangers te erven, en dat het Witte Huis met hem sympathiseert. De „Oeuvre" zegt, dat de verklaring verbazing heeft gewekt, daar er geen prece dent is dat het hoofd van een staat op zulke wijze in een buitenlandsche politieke crisis ingrijpt. Professor Scelle, wiens benoeming aan de juridische faculteit te Parijs de jongste inci denten heeft veroorzaakt, heeft zijn ontslag ingediend bij den minister van onderwijs, die het heeft aanvaard. Balfour is zonder eenig incident naar Alexandrië vertrokken, doch er wordt ver klaard, dat ernstige onlusten onvermijdelijk waren geweest, indien hij had gebleven. Officieel wordt medegedeeld, dat er bij de ongeregeldheden in Damescus twaalf gendarmes zijn gewond. Een manifestant werd gedood. Een chauffeur w|rd door een verdwaalden kogel gedood. gaat. Hef oorspronkelijke regeeringsontwerp noemde n.l. 900 als loongrens: o.a. op aan drang van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is deze eerst verhoogd tot ƒ1400, daarna tot ƒ1600, vervolgens na mon delinge gedachtenwisseling tuschen de regee ring en de Commissie van Voorbereiding tot 200 en ten slotte wegens de voortdurende stijging der loonen" door de regeering tot 2500. Is er meer noodig om aan te toonen, dat de loongrenzen van het Koninklijk Be sluit dringend herziening behoeven? Adressante vertrouwt, dat de minister zal willen bevorderen, dat deze herziening spoe dig tot stand komt. Mochten enkele gemeen ten wellicht het bezwaar maken dat deze herziening in het thans loopende belasting jaar niet meer van kracht zal kunnen zijn, omdat deze belasting reeds werd geheven, zoo meent zij, dat dit niet van overwegende beteeken'is geacht kan worden, omdat deze belasting op eenvoudige wijze zal kunnen worden gerestitueerd en een bestaande on billijkheid toch ten spoedigste moet worden opgeheven. Afgezien van deze herziening vertrouwt het Verbond dat de minister de belasting algeheel zal intrekken. Dit blijft voor adres sante hoofdzaak. De recepties ten paleize. De Chef van het Militaire Huis en de Grootmeester van H. M. de Koningin ma ken bekend, dat H. M. tijdens het verblijf in de hoofdstad in Mei a.s. zich voorstelt te ontvangen de in de provincie Noord- Holland in garnizoen liggende officieren en verdere militaire autoriteiten, zoomede de in deze provincie gevestigde civiele autori teiten, vertegenwoordigers van colleges, cor poraties en vereenigingen en de particu lieren in de provincie woonachtig, of aldaar hun werkkring hebbende, welke het verlan gen te kennen geven om hun opwachting te maken. Voorts bestaat het voornemen aan hen, die bepaalde redenen hebben om belangen van persoonlijken aard of die van een door hen vertegenwoordigend lichaam voor te dragen, alscJok aan hen, die aan H. M. wenschen ^e worden voorgesteld, een en ander voor zoover betreft in Noord-Holland gevestigde lichamen en personen, daartoe gelegenheid te verstrekken. In het Koninklijk Paleis te Amsterdam zullen van Dinsdag 14 tot Zaterdag 25 April a.s. lijsten ter inschrijving gereed liggen. Aan de ingeschrevenen zal worden bericht, wanneer aan hun verlangen zal worden ge volg gegeven. De dames wonende te Amster dam en in de provincie Noord-Holland, die hun opwachting wenschen te maken aan de Koningin, of aan IT. M. wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd zich daar toe schriftelijk aan te melden voor Woensdag 6 Mei met opgave van hun volledig adres te Amsterdam bij de dame du Palais, mevr. Th. van LoonEgidius, Keizersgracht 672. andere betrekkingen de wedde op 50 pet. van den norm wordt bepaald. Zou bij toepassing van deze regeling het totale bedrag aan wed-i den in aanvangsalaris f 5000 en in eindsalaris f 6000 overschrijden, dan worden de wedden in de betrekkingen, die niet als hoofdbetrek king aangemerkt worden, elk met een gelijk percentage zoodanig verminderd, dat het totaal bedrag aan jaarwedden in aanvang salaris f 5000 en in eindsalaris f 6000 be draagt. Deze nieuwe regeling zal gelden voor hen, die na de Koninklijke goedkeuring daar van in een der daarin bedoelde betrekkingen voor het eerst worden benoemd. In zijn antwoord op de vragen van den heer Ter Hall in verband met de voorgeno men verbetering van den toestand der oud- gepensionneerden en hun weduwen en wee zen, zegt de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat er nog geen maat regelen zijn genomen om tot verbetering daarvan te geraken. De verbetering van den financieelen toe stands des rijks heeft nog niet een zoodanig blijvend karakter aangenomen, dat er aan leiding bestaat om een voorziening in den nood der oud-gepensioneerden voor te stellen. Er zijn tusschen de departementen van. Marine en Oorlog en dat van Financiën be-j sprekingen gehouden, die tot resultaat heb ben gehad, dat een basis is gevonden, waaropj een eventueele regeling zou kunnen worden gegrond voor het verleenen van steun, met subsidie en onder toezicht van de Regeering, door particuliere vereenigingen, welke daar toe haar medewerking willen geven. Zaterdag j.l. hield de afdeeling Noord-j Holland en Utrecht van de VBroederschap van ontvangers der directe belastingen, in voerrechten en accijzen hare vergadering in Hotel „Neuf" te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer C. A. Meijer te Medemblik. Na afdoening van de huishoudelijke werk zaamheden en de benoeming van de heeren, P. Schoutens te Baarn, W. Mulder te Amers foort en J. Broeder te Alkmaar tot bestuurs leden, werd behandeld de tegenwoordige be looning-regeling van de ontvangers. De vergadering legde haar gevoelen neer in de volgende motie, die met algemeens stemmen werd goedgekeurd. De afdeeling Noord-Holland en Utrecht van de Broederschap van Ontvangers, enz,j Overtuigd, dat het in het belang van den! Staat een besliste noodzakelijkheid is, dat dej verantwoordelijke ontvanger zijn beheer, waarbij voor den Staat zulke groote belangen zijn betrokken, behoorlijk moet kunnen over-, zien en leiden Noodigt het Algemeen Bestuur uit, geen enkel middel onbeproefd te laten om de cen tralisatie van ontvangkantoren der directe; belastingen in de groote steden te voorkomen.] Gaat over tot de orde van den dag. J Naar de Parijsche bladen melden, is mr. R.' J. H. Patijn benoemd tot voorzitter der ge-; mengde commissie ter uitvoering van het ver drag van Londen, belast met de levering van goederen in natura aan het Rijnleger. De bij- zonder'taak, van deze commissie bestaat in de verrekening der bezettingskosten. De werk zaamheden, die reeds verscheidene weken duren, nemen een gunstig verloop en doen een spoedig resultaat verwachten. De heer. Patijn is scheidsrechter voor alle geschillen,! die tusschen de geallieerden en Duitschej commissieleden zouden kunnen rijzen. Mevrouw Henriëtte Roland Holst heefL den Secretaris van het Religieus Socialistisch verbond, waar zij onlangs is toegetreden, schriftelijk meegedeeld, dat zij besloterr heeft uit dit verbond te treden. Zij wenscht geen verwarring onder de arbeiders te stich ten. De Communistisché Internationale weegt bij haar het zwaarst. i 11 41 „Hij is uw vijand en nu is hij ook de mijne," voegde zij er bij. „Hoe hij het gedaan heeft weet ik niet, maar hij is de oorzaak, dat gij hier naar Trier gekomen zijt, en hij heeft gemaakt, dat gij gearresteerd werd als spion." „Hollander?" riep Max uit. i „Ja, Hollander; hij heeft u laten bespieden van het oogenblik af, dat gij Londen verliet, tot dat waarop gij gearresteerd werd. Gij zult u herinneren, dat ik u gewaarschuwd heb; ik had iets gehoord. Toen hebt gij mijn kleinen Fritz het leven gered en daarom be sloot ik u te helpen." Zij zeide hem niets van het vruchteloos beroep, dat zij op Hol lander gedaan had. „Nu zijt ge een vrij man en vannacht kunt gij de grens oversteken en zoo naar Londen terugkeeren." Zij zag hem aan en scheen opnieuw iets te willen zeggen, doch zij bedacht zich blijk baar en liet hem eenigen tijd over aan zijn eigen overpeinzingen. Zij bracht hem vervol gens eten en zeide hem, dat, daar kleine Fritz tegen 5 uur thuiskwam en het spoedig zoo laat zou zijn, zij hem moest opsluiten in het kabinetje achter de kleerkast, totdat het kind zou gaan slapen. Dan zou ze hem bur- gerkleeren brengen en zouden zij beiden op weg gaan. „Het zal zoowat veertien mijl loopen zijn," zeide zij. „Is dat niet te veel voor u?" vroeg Max. „Neen," verzekerde zij hem, „ik ben sterk genoeg. Dat eind loopen beteekent niets, al leen de sneeuw zal het wat moeilijker ma ken. Zou het niet te ver zijn voor u, nadat gij zoolang opgesloten hebt gezeten?" Max wilde van dit bezwaar zelfs geen oogenblik hooren. Ging hij niet de vrijheid tegemoet en met de vrijheid al wat hem dierbaar was? En had hij niet een groote taak, een gebiedende, openbare taak, te ver vullen?" De taak om een verrader te ontmaskeren en hem te doen straffen? Hij wist nog niet, wat Hollander tegenover hem-zelf op zijn rekening had. Hij liet zich hieromtrent uit te genover Bertha Schmidt, en deze waar schuwde hem opnieuw, om voor Hollander op zijn hoede te zijn. Hij bracht vervolgens eenige traag voorbij kruipende uren door in het benauwde en donkere kabinetje. Bertha Schmidt kwam daarna bij hem en liet hem eruit. Zij had eenige kleeren bij elkaar gezocht en hij trok die, *na Herman's uniform te hebben afge legd. aan, terwijl zij eenig proviand ging in pakken voor hun tocht. De kleeren pasten hem vrij goed; hij vermoedde dat zij had den toebehoord aan den overleden echtge noot van Bertha, die een man van flinke ge stalte moest zijn geweest. Even na negenen verlieten hij en Bertha de woning. Nog al tijd viel de sneeuw, doch niet zóó dicht en met zulke dikke vlokken als den vorigen avond- het was donker en toen zij Trier en de lantaarns der stad "eenmaal achter zich hadden, was het om hen heen zwarte duis ternis. Niet dat Bertha zich'door die duister nis ook maar eenigermate onbehaaglijk aan gedaan gevoelde; zij ging gedurende een paar uren Max vóór zonder rusten of aarzeling, op een smallen weg, waarvan de sneeuw blijkbaar gedeeltelijk was weggeveegd of weggewaaid; toen zij vervolgens een plaats naderden, waar eenige lichten brandden, verzocht zij hem te blijven stilstaan, terwijl zij ter verkenning vooruit ging. Spoedig kwam zij terug en na hem in het oor te heb ben gefluisterd, dat daar een piket soldaten op post stond, zetten zij hun weg voort in een andere noordelijke richting, terwijl zij tot dusverre meest westelijk hadden gehou den. Doch er was hier geen pad en de sneeuw lag hoog. Toch werkten zij er zich doorheen en bereikten ten laatste een smal len weg, gelijkende op dien, waarlangs zij Trier hadden verlaten. „Nog een paar uren en wij zijn bij de grens in de buurt van Echternach," zeide zij. „Bent u vermoeid?" Hij verklaarde van neen, en vroeg of zij vermoeid was, maar de vrouw haalde een voudig de schouders op en begon nog ste- vidar door La stannen, Zii bleven maar al tijd doorloopen en na geruimen tijd verliet enveloppe openscheurde. Toen zij de woor- Bertha den smallen weg en sloeg een bosch den las, klopte haar hart, kromp ook bijna in; weer ging zij voor, zonder aarzelen of op het eigen oogenblik weer ineen van angst, zoeken, ofschoon Max onder zijn voeten toen zij zich afvroeg, hoe heeft hij zijn vnj- geen grond zag of liever voelde doch al- htid gekregen? Was die bewerkt door mid- leen zachte, hoogliggende sneeuw, waardoor del van kapitein Hollander? Als dat zóó hij achter haar heenbaadde. Ten laatste was, zeide zij bij zich zelve, zou zij den kwamen zij in een lichter gedeelte; zij waren overeengekomen prijs moeten betalen; was het bosch uit. Nu bleven zij even staan luis- het echter niet zoo had Max zijn vrijheid teren, doch geen geluid verstoorde de alom herkregen zonder de hulp van Hollander heerschende stilte. Men hoorde niet dan dan was ook zij vrij! zachte golven van het water. Zij vroeg zich zelve af, wat Max bedoeld Dit is de Sauer 1)," zeide zij tot hem; „het mocht hebben met de woorden: „Spreek er is de grens, en er zijn geen soldaten te be- met niemand over." speuren; zij staan verderop bij de brug, bij Zij beteekenden, dat zij het nieuws voor Echternach. Als ge eenmaal over de rivier haar zelf moest houden, maar waarom? vroeg zij zich bijna pruilend af. Er was hier ongetwijfeld iets geheimzinnigs! Want zou- zijt, zijt ge vrij!' ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. In Londen terug. den niet zeer velen deze tijding met vreugde vernemen? Niet wetende, wat te denken, bekeek zij het telegram, en bemerkte nu, dat het gedateerd was van een plaats gc- „Hoop morgenavond te Londen te zijn. ncemd Ettelbruck; zij had dien naam nooit Spreek er met niemand over, Max." hooten noemen, doch hij had een Duitschen Dat was de mededeeling, vervat in een klank. Was Max nog in Duitschland? Was telegram, dat Peggy Willoughby ontving op hij door de Duitschers in vrijheid gesteld? zekeren middag, toen zij de woning in St. Het scheen wel zoo. „Ettelbruck!" Waar lag Anton's Avenue verliet. dat? Zij moest het weten; zij keerde in huis Toen het telegram haar overhandigd werd, terug en sloeg er een atlas op na; na eenig en zij zag, dat het aan haar was geadres- zoeken vond zij het en zag dat het een stad seerd, vermoedde zij aanstonds, dat het in was in het groothertogdom Luxemburg, en verband stond met Max Hamilton; zij hui- niet in Duitschland. verde en haar vingers beefden, terwijl zii de Max was dus vrij en op de terugreis, naar [Engeland; dat was het groote feit, de blijd- 1] Een riviertia. Vert. 'schap keerde in haar hart terug en bleef daar. ondanks twijfel en vrees, het overheer- schende gevoel. In elk geval had de wreede, folterende onzekerheid opgehouden. Morgen zou Max haar alles wel vertellen; en zoo niet morgen dan overmorgen. Peggy zag mat blij verlangen zijn komst tegemoet. Een wei nig vroeger dan het telegram, hetwelk aldus den geest van Peggy Willoughby bezig hield, was een telegram van ongeveer denzelfden inhoud van Max, ontvangen op het bureau van „The Day". Het was geadresseerd aan Beaumont persoonlijk en niet aan de redac tie, daarom we/d het niet geopend en gele zen, dan nadat de directeur het in ontvangst had genomen. Het luidde aldus: „Niet be stemd voor publicatie. Hoop morgenavond te Londen aan te komen. Hamilton." Beaumont keek dadelijk naar den naam van de plaats, vanwaar het telegram was afgezonden, en den naam Ettelbruck lezende en evenmin als Peggy wetende, waar deze plaats lag, sloeg hij er een geographisch woordenboek op na en vond, dat het in Luxemburg lag. Vervolgens raadpleegde hij een groote atlas zocht daarin dit bepaal de gedeelte van Europa op met de omlig gende gebieden en ontdekte daarbij, dat Ettelbruck ongeveer 30 of 40 mijlen va» Trier verwijderd lag. De woorden: „niet be stemd voor publicatie" deden hem de con clusie trekken, dat Max er in geslaagd was, naar het Groothertogdom te ontsnappen. Wordt ver.yolgd» I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9