Gratis Ongelukken Verzekering VIJFTIG GULDEN I 9 1 I I 9 i 9 gir;f25D.-Si^Srsr; f 125.-SLSSteUZ f50.'40.-s?sr Film en volksontwikkeling. Radio-Omroep. f"-t week 0-2? Woensdag 15 April 1925 48ste Jaargang No. 16018 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. 9 ONZE Heden keerden wij uit aan den heer P.TAMBACH, Lagedijk 1a, Zaandijk, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, waar door zijn onderarm is gebroken. ADMINISTRATIE N. HAARL. CRT. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Agenda 16 April Het bezoek van Z. D. H- Mgr. A. J. Callier aan de Bloemententoonstelling. leder jaar wordt in het Klein Seminarie (thans te Heemstede) door de studenten een Paaschvuur aan gestoken. O-o den brandstapel wordt dan een pop het slachtoffer der vlammen. Zoo was dit jaar de houten martelaar Crusius, de samensteller van een Gricksch .woordenbo ek. De Gemeentebegrooting van Haarlem. VERZOEK OM TOELAGE VOOR WAAR NEMENDE HOOFDEN VAN SCHOLEN. Telegraphisch Weerbericht RADIO-TOESTELLEN met en zonder toebehooren vanaf f 1.50. - per week en a contant, -— Allee» eerste klas RADIO BUREAU F. H. MEIJER - Haarlem. JANSSTRAAT 67 - TEL. 13620 Kunst Zij Ons Doel. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De heer C. J. Gonnet. Internationale Voorjaarsbloemen- tentoonstelling, Heemstede. $e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal f3.25 Franco per post per kwartaal bij 'vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertent'.ëri tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 cc per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat- sing: elke regel meer 15 ct„ bij vooruitbetaling. \lle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Onflfl ter-en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen 1 UUUU. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f750.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bi) een doodelijken afloop Van het bioscoop-wezen in zijn tegen- <woordigen vorm, zijn wij geen bewonde raars. Vele rolprenten toch bevorderen sensatie zucht, prikkelen onmatig de verbeelding van geestelijk onvolwassenen; stichten maar weinig goed en veel kwaad. En tóch kan de bioscoop een mooi en machtig middel worden bij het streven naar gezonde volksontwikkeling. Wij zeggen: kan dit worden, want zoo als de films nu veelal worden samengesteld en vertoond, met sensatie en muziek opge luisterd en slecht of niet geëxpliceerd, zijn ze dat inderdaad meestal niet. Hoe de films gemaakt worden, hangt af van de vraag en de vraag komt van de bioscoop-exploitanten, die uiteraard meest op winstbejag uit zijn. Ieder, die wel eens practisch met bios coop-exploitanten te doen heeft gehad, weet, dat van hen over 't algemeen, moei lijk de vraag naar goed werk kan uitgaan, goed in den zin van zedelijk, wetenschap pelijk of kunstzinnig goed. Zou indertijd bijv. de Sbackleton-fiim niet een beteren indruk hebben gemaakt, indien zij ware vertoond in een gepaste omgeving, met explicatie van een deskun dige, in een natuurlijk tempo en bovendien oiet aan het programma waren toegevoegd een aantal grove, onzinnige en zoutelooze speelfilms, die het gebruikelijke menu van 3000 meter ruim moesten maken? Wij spraken onlangs met een opvoed kundige over de vertooning van de onder toezicht van professor Van Iterson samen gestelde film: „Een kijkje in de Nederland- sche Staatsmijnen". De man sprak er over met lof. Een deskundige gaf een korte in leiding en nadere aanwijzing tijdens de ver tooning. Dé geheele voorstelling duurde twee uur, terwijl deze film slechts 2000 meter lang is. Het argument van den langen duur verviel door de wijze van samenstel- ^ling der film, waarbij de verschillende perio den van aanbouw tot voltooiing werden ge demonstreerd en de toelichting, die wees op het beleid, den durf en de energie, die een mijnwerker voor zijn taak noodig heeft. Daarnaast zorgde de operateur er voor, dat de snelheid van de beelden op het doek, met het natuurlijk gebeuren overeenkwam. De voltooning van deze film had plaats voor een stampvolle zaal en nag denzelfden avond werd om een herhaling van de voor stelling gevraagd. Wanneet- deze soort cinema's steeds in deskundige- handen waren, dan zouden ze niet leeg loopen, zooals vaak wordt ver ondersteld; ze zouden althans door andere menschen worden bezocht. Dat zouden dan kunnen zijn, arbeiders, menschen, die na een dag van eentonig en afmattend werk, voor hun geest en fantasie, de noodige opwekking zoeken en verkrij gen. Door het gesproken woord, practische oefeningen en goede boeken, kan iedere ncrmale leerling, groot of klein, tot een ontwikkeld mensch gevormd worden. Maar een feit is het nu eenmaal, dat negen tienden van de bevolking niet in staat of in de gelegenheid is, een geregelde leerschool door te maken, maar zich in de practijk van het leven moet vormen. I En zoo zijn er tallooze, door de practijk i ontwikkelde, degelijke arbeiders, die moeilijk lezen, nog minder in staat zijn om te stu- eren of met vrucht naar een voordracht of verhandeling te luisteren. Maar uit hun oogen kijken, dat hebben die flinke mannen practisch geleerd en het is daarom, dat de film en het lichtbeeld op de groote massa zoon sterken indruk maakt. Geef den menschen beelden, die ze be grijpen, knoop aan die beelden vast een .eenvoudige duidelijke toelichting, de toelich ting zal op den duur een voordracht kun nen worden en op de voordracht volgt het •boek. Het is niet zoozeer gebrek aan ontwik keling bij de breede lagen van ons volk, die maakt dat het de voor intellectueelen ge bruikelijke middelen niet kan toepassen, maar het is anders ontwikkeld en moet daar om op een andere wijze benaderd 'worden. De bioscoop is er en de groote massa •van het volk wil lichtbeelden en films zien en zoor zoover die zucht niet gericht is op sensatie, is bet een gezonde begeerte /vaar kennis. Het is dan ook plicht voor hen, die het bevorderen der algemeene volksontwikkeling zich ten doel stellen, er voor te zorgen, dat de betere films niet langer tot de uit zonderingen béhooren, maar dat bioscoop voorstellingen worden gehouden, die voldoen aan vier vervulbare eischen: 1. goede onderwerpen. 2. deskundige samenstelling. 3. deskundige exploitatie. 4. een geschikte omgeving. Barometerstand 9 uur v.m.: 751. Achteruit OPGAVE: 2. D. H. Mgr. Callier, bezocht hedenmorgen de bloemententoonstelling. - Mgr. entvan gen door den heer Krelage en het Gemeente bestuur van Heemstede, jhr. van Doorn en Dr. Droog. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto S uui Jongevrouwenbond 8 uur Be stuur Spoor en Tram 8 uur Over heidspersoneel 8 uur Vertrouwens mannen metaalbewerkers 8 uur Liefdebeurs 8 uur. Stadsschouwburg Vereenigd Toonee! „De Kleine Apostel" 8 uur. Gem, Concertgebouw Bazar en Feest avond, afd. Bloemendaal van de vereeni ging „De Nederlandscbe Padvinders" Bazar 2 uur feestavond 8 uur Heemstede Gemeenteraad 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Tentoonstelling van bloemstukken van Piet v, Wijngaerdt 14 Maart tot 18 April 1925. Dagelijks ge opend, uitgezonderd 's Zondags. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 114 van 2614 en 's avonds van half 8— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en nitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond SI. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van t2. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Parochiale Bibliotheek (Kleverpark weg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Sneivcrband) Centrale post Tel 11111 fHolzhaus} en verder bij de leden, te kent.en aan hel zwarte schild mei wit-kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Hedenmorgen werd door Z. D. H, Mgr. A. J. Callier .Bisschop van Haarlem, het aan gekondigde beoek aan de Int. Voorjaarsbloe- inententoonstelling te Heemstede gebracht. Ongeveer hal' eli arriveerde Mgr. aan het tentoonstellingsterrein, vergezeld van zijn beide secretarissen de ZeerEerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot. Aan den ingang waren eenige heeren van het Hoofdbestuur van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur aanwezig. Bij zijn aan komst werd Mgr. begroet door den heer E, H. Krelage en door dr. E. A. M, Droog, wet houder van Heemstede, waarna Mgr. zich onder geleide van den heer Krelage naar het hoofdgebouw begaf. Van het Hoofdbestuur waren aanwezig de heeren Lefeber, uit Lisse, Ruijsenaars, uit Heemstede, Jonkheer uit Hillegom, Ch. Kra mer en Volkering, uit Lisse, terwijl de heer H. J. Voors, alg.'secretaris der Tentoonstel ling zich eveneens in het gezelschan bevond. Mgr. nam met -groote belangstelling ken nis van deprachtvolle inzendingen in het hoofdgebouw en liet zich over verscheidene biizondere cultures inlichten. Na de bezichtiging der tijdelijke tentoon stelling in het hoofdgebouw, nam de wande ling over het terrein een aanvang. Allereerst werd een bezoek gebracht aai: den oud-Kollandschen tuin van den Bond van Bloembollenhandelaren, aan den ingang V/ui»-» -inMgr verwlkomd werd door de Ju. Ven A S Reijniersé, Van Toulon van der Koog en. v. d. Veld. i Daarna bëgaf Mgr. zich naar de narcissen - vallei, bezichtigde met groote aandacht -'de bosehbeplanting en beklom vervolgens de rotspartij, om van het prachtige vergezicht o\ het tentoonstellingsterrein te genieten. De wandeling werd voortgezet om den lelie ij-, en bezichtigd werd o. in. met groote interesse de prachtige inzending van de fa. van Tubergen Daarna keerde Mgr. terug naar het front terras en ging vervolgens langs het restau rant, om cle kleinere inzendingen, aan het einde van de Vrijheids'drecf te bewonde ren. Ook bezocht Mgr. de proef kas van Dr. Van S v en en liet zich daar verschil lende inlichtingen verstrekken, o. m. omtrent het ademhalingsproces der planten. Dan begaf Mgr. zich naar de ontvangst salon in het administratiegebouw, vertoefde er eenigen tijd, zette zijn naam in het Gul den Boek en vertrok ongeveer half 1 van het terrein. Er stond een frissche wind, doch het was droog en niet onaangenaam zkoud. Mgr. weigerde tijdens de bezichtiging een oogen- blik rust te nemen. Het heeft algemeen de aandacht getrok ken, met welke groote belangstelling Mgr. zoowel de tijdelijke als de buitententoon stelling in oogenschouw heeft genomen. Er was veel belangstelling. Het dient evenwel erkend. dat Mgr. van de zijde van het publiek, dat zich zeer gewillig aan het verzoek, om dc toegangen en wegen vrij te laten, onderwierp, ten deze aller medewerking ontving. PATER ZEIJ S. J. WEDER TE HAARLEM Honderden onzer lezers, welke bij gele genheid van de viering der St, Bavofeeslen in 1923. genoten hebben van de heerlijke lezingen, toen door den Zeereerwv Pater Zeij S. J gehouden, zullen met vreugde ver nemen, dat Zijd Eerwaarde weder te Haar lem komt,- om een gedeelte (een ander dan de vorige malen) van „Vondels nooit vol prezen Altaergeheimenissen voor te dragen, geïllustreerd met een keur van lichtbeelden en toegelicht op voor ieder verstaanbare wijze. Pater Zèij kómt namelijk in de groote zaal van het St, Bavo-Gebouw op Woens dag 13 Mei a.s. zijne lezing houden, ter ge legenheid van de gecombineerde jaarverga dering van „Mannenadel" en „Vrouweneer van de Vereeniging tot bestrijding der ze deloosheid „Voor Eer en Deugd", afdeeling Haarlem en Omstreken. Nader zal nog bekend worden gemaakt op welke wijze deze vergadering ook voor niet-leden toegankelijk zal worden gesteld. De vacantietoeslag en de vrije telefoon. Wij ontvangen de volgende officieele me dedeeling van het Gemeentebestuur, dat een bericht van verleden week bevestigt: Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben de gemeente-begrooting voor den dienst van 1925 teruggezonden aan Burge meester en Wethouders onder mededee ling dat zij ten aanzien van het uitkeeren van vp.cantie-bijslagen hun standpunt hand haven. Bij hen hestaat onoverkomelijk be zwaar tegen de op die be^rooting te dien opziche voorkomende beoragen, daarom verzoeken zij te bevorderen, dat deze van de begrooting worden afgevoerd. Verder berichten Gedeputeerde Staten, dat' zij met groote verbazing kennis namen van de raming van een bedrag van 4.000 voor kosten, verbonden aan eene vrije telefoonaansluiting van dc raadsleden, daar het hen onverklaarbaar is hoe de Raad in de tegenwoordige tijdsomstandigheden en bij een belastingdruk, als waaronder de in gezetenen gebukt gaan eene* zoo overbodige uitgaaf op dc begrooting brengen kan. Gedeputeerd.: Staten geven in overwe ging te bevorderen, dat de begrooting en dc memorie van toelichting worden gewijzigd met in achtneming van hetgeen hierboven is opgemerkt, terwijl daarin tevens nog en kele wijzigingen van meer lechnischen aard dienen te worden aangebracht. Het evenwicht tusschen dc inkomsten en uitgaven moet daarbij behouden blijven. B.' en W. stellen voor het verzoek af te wijzen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van de afd. Haar lem var het Nederl. Onderwijzersgenoot schap, om er bij de regeering op aan te dringen, dat het betreffende Kon. besluit gewijzigd wordt en de bezoldiging van waarnemende hoofden weer geldig is en op 'het verzoek, om de waarnemende hoof den in deze gemeente in afwachting van een besluit door de regeering voorloopig een jaarlijksche toelage te verleenen Ten aanzien van het ten deze in te nemen standpunt, schrijven B. en W. in hun toe lichting, bestaat in ons college verschil van meening. De meerderheid oordeelt, dat het systeem der wet medebrengt, dat de gemeente, zich in deze van alle bemoeiingen heeft te ent- houden. Sedert de invoering der Lager On derwijswet 1920 doet de wetgever de jaar wedden en belooningen van het onderwij zend personeel voor rekening alléén van het Rijk komen; de kosten der leermidde len, die van stichting en onderhoud der ge bouwen, en alle andere kosten daarentegen worden ten laste der gemeente gebracht. Tot eenige uitgaaf ten bate van het on derwijzend personeel is de gemeente feite lijk niet gerechtigd, omdat de jaarwedden en belooningen bij Koninklijk Besluit zijn geregeld, en .afwijking daarvan, ook al zou de gemeente die meerdere kosten voor hare rekening willen nemen, niet geoorloofd is. Neemt men niet aan, dat de Regeering1 van meening is met de invoering van het nieuwe Koninklijk Besluit de salarissen vol doende geregeld te hebben, dan zou er ruim te komen voor de gedachte, dat de schrap ping der vergoeding voor werkelijk bewe zen diensten Geschiedde, opdat de gemeen- Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vaB 15 April. Hoogste Barometerstand 772,4 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 735,6 m.M. te Aberdeen. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 April: Krachtige, later afnemende westelijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk opklarend, later toenemende bevolking en weer kans op regen, zelfde temperatuur. WOENSDAG 15 APRIL. Brussel. 265 M. 7.35 u. concert, Chelmsford 1600 M. 7.50 u. Concert,; 8.20 u. concert uit Cardiff. Eiffeltoren 2650 M. 5.20 u. concert en zang. Radio Paris 1780 M. 8 u. concert, ge deelten uit „Romeo en Julia", yan Gou nod. Hilvers. Draadl Omroep, 1050 M. 6 u. Diner-concert, 8 u. Christ. Radio Omroep. ten er te eerder toe zouden overgaan om de belooning, genoemd in art. 33, toe te kennen; eene afschuiving van lasten alzoo, door het Rijk, op de schouders der ge meente. Maar ook nog om een andere reden is de meerderheid van ons College tegen de toekenning van een extra-vergoeding. Het beloonen van tijdelijke waarneming van het hoofdschap zou niet anders kunnen geschie den dan door toepassing van meergenoemd art. 33, doch dit art, legt tevens de ver plichting op, om alsdan dezelfde belooning toe tekennen aan het personeel der bijzon dere scholen; dubele kosten alzoo, wat de gemeente zou komen te staan op 4 i 6000' gulden per jaar De minderheid van ons College is van een ander gevoelen. Het kan, volgens haar, niet worden ont kend, dat extra-diensten behoor'en te wor den gehonoreerd. Ook de Regeering sprak; dat uit in hare vorige regeling, door een hoogere bclooning toe te kennen voor tij delijke in een anderen rang bewezen dien sten. Dat zij bij de nieuwe regeling een ander standpunt heeft ingenomen, moge misschien zijn oorzaak vinden in overwegingen van bezuiiging, doch de vraag rijst daarbij dan toch, of door het terughouden eener beloo ning de billijkheid betracht is. In elk geval komt het aan de minderheid voor, dat het betrokken personeel daarvan niet de dupe mag worden, en. waar nu art. 33 der Lager Onderwijswet een weg aan geeft, cm aan de onbillijkheid te ontkomen, meent zij, dat die weg moet worden be-, wandeld. In de tentoonstellingszalen van het Waag-' gebouw aan het Spaarne wordt een tentoon stelling gehouden van Bloemstukken, werken; van leden. De opening heeft plaats »p Za terdag 18 April a.s., namiddags te 2 uur. Op Maandag 27 April a.s. zal het 25 jaar geleden ziin, dat Mr. J. N. J. E. Heerkens' Thijssen lid werd van het bestuur van de afdeeling Haarlem van het Nedcrlandsch Ge nootschap tot Zedelijke verbetering der ge vangenen. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen is thans voorzitter van de afdeeling Haarlem van het genootschap. Naar wij tot ons genoegen vernemen, gaat! de toestand van den heer C. J. Gorinet dus danig vooruit, dat hij een dezer dagen da Mariaslichting zal kunnen verlaten. Zooals wij reeds meldden zijn sinds Zater dag j.l. als speciale attractie aan de tentoon stelling vliegdemonstraties verbonden. Deze vliegerij schijnt bijzonder in den smaak te vallen. Op 2den Paaschdag boekte de K. L.( M. 58 passagiers. Het is op het terrein merkbaar, dat wl it. de dagen na Paschen zijn, de vacantie- periode. Dinsdag heeft de tentoonstelling zich in een druk bezoek mogen verheugen. Aan den ingang bij het Hoofdgebouw stond een lange file van menschen, die bij gedeel ten werden toegelaten, In den loop van Dinsdagnamiddag heeft; minister Colijn de tentoonstelling bezocht j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1